Në Korçë këto ditë ka nje aksion të IKMT (ish INUK) për prishjen e disa shtëpive për zgjatimin e Bulevardit Republika. Gazetari Elton Dono ka këtë foto të "sehirxhinjve", siç i quan ai, që kanë dalë të shohin prishjen e këtyre pronave.

53 Komente

shqiptaret kan nje mardhenie te cuditshme me prishjen. 

eshte i vetmi popull qe ndjenjen e orgazmes e njeson me kenaqesine e te prishurit. 

eshte konstatim i hershem ky Rono, mos gaboj bere nga Migjen Kelmendi..
por mua me duket se shqiptaret kane mardhenie te cuditshme me "duart ne xhepa".
edhe keta te bulevardit te Korces.smiley, do ti quaja: "sehirxhinj me duar n'xhepa".

Eshte ftofet o Belul...prandaj dhe njerezia duart i fut ne xhepa.

Belul, per asocacion inkoshient je duke bere sintezen e Ronit dhe Ali Kelmendit:

Shqiptaret prishen si "sehirxhij me duar n'xhepa" "te shpuar".

 

per cilin Ali e ke llafne, bre tiku.. per ate te derguarin e kominternit..?!.smiley

po i pergjigjem dhe Ronit ketu.. Rono, ftohte ben edhe ketej, por spara i mbajne duart ne xhepa mileti..mbajne dorashka per ate pune..
por mendoj se shqiptari do qe ti kete duart te lira, gati per cdo eventualitet, ndihet me mire ashtu. ndersa xhepat e rrobave, si traste.smiley

Dora ne xhep sherben dhe si nje lloj sinjali per vetmbrojtje. Instiktivisht kur sheh dike qe mban duart ne xhepa ke tendence te terhiqesh nga nje konflikt i mundshem. Shqiptaret duke qene qe kane jetuar nje kohe te gjate ne anarki, mjetet dhe hilet e vetmbrojtjes i kane perfeksionuar si askush tjeter. Per sa kohe armiku nuk ti sheh duart, imagjinata e tij punon ne favorin tend. smiley 

Per ate e kam bre Belul, per ate, sepse fillimi i komunizmit (si çdo gjeje tjeter) ka qene i joni, i malokeve, pastaj vini ju lap gjysopingat dhe na merrni edhe paresine, edhe famen, edhe fuqine ... edhe ... edhe ... .

Kurse per punen e "dores" dhe "dores ne xhep te çpuar" Roni e ka lidh edhe me te verteten, shife ktu ne nje diskutim me te derguarin e ngambrapaKominternit ne Peshk:

http://www.peshkupauje.com/comment/97443...

 

Orgazma dhe prishja sinonime jane o roni.

ato shtepi ne kete foto para se te prisheshin nuk duhet te ishin ndertuar fare ......

mjere ata njerez ...ne cfare duarsh kane rene ...... muhabet i gjate tha smiley

 

Kam idene se pronaret e shtepive ne fjale kane marre demshperblim per kete prishje . Shkaterrimi i tyre nuk eshte bere per c'eshtje lejej po per faktin se do behet zgjerimi i bulevardit Republika .

Korcareve iu ka fal zoti femrat e bukura dhe kaq , se ku i mbajn duart s'ka rendesi shum .

Duket si te filmi "Pas Gjurmeve",ai me kaskete do jete xha Lipja. smiley

Vetem burra.

Burrat ne shesh shohin kuvendojne
pika qe s'u bie se nga grate rrojne.

Ne fakt sehirxhilleku i prishjes se diçkaje eshte tregues i sakte i pjeses me te nyte te shpirtet njerzor, te nje kenaqsie te thelle primordiale qe te jep pamja e rrezimit dhe shkaterrimit te diçkaje, sa me madheshtore "diçkaja" aq me i madh intrigimi dhe kenaqsia. Kjo eshte arsyeja piskologjike e yrra-byrra e epokes moderne qe nis me Revolucioni Yrra-Byrra per te prish gjithçka nga e kaluara obskurantiste fundamentaliste tradicionaliste inkuizicioniste fetare llap-llap jepi gojes me sa ke fuqi gjithe fjalori mrena. Qe edhe Revolucioni u pordh per vete, kjo nuk do te thote asgje, biles shyqyr qe u pordh dhe ne asistuam me nje kenaqsi super-hiperorgazmike ne rrezim-shkatrrimin e ngjarjes dhe konstruksionit me madheshtor te ndertuar ndonjehere ne histori.

Ne fakt ka fituar Revolucioni Permanet, dmth Orgazma Permanente e Trockit, gjithnje lakuriq si majmun me duar ne xhepa te çpum.

O Ron po ça thu kshu ti mer Ron, po thote burri gjona te tilla mer burr ... mer jau ... smiley

 

ne Hollande ka nje fjale per sehirxhinjte e aksidenteve, apo prishjeve te objekteve ne rruge, etj ngjarje si keto... "ramp-touristen". qe dmth: "turistet e katastrofes".smiley keta vertet ndjene kenaqesi te marrin pjese ne te tilla evenimente.. madje fotografojne, fotografohen tamam si turista te vertete.. dmth : isha dhe une aty.smiley

nejse, sehirxhiun me duar ne xhepa, une e huazova nga shprehja e lashte, urbane,vlonjate: lakuriq me duar ne xhepa.

Ketu Rilindja vepron me plot te drejte! 

Vetem meshkuj ste sheh syri nje femër per be.  Anadollakë hesapi  

 

Prandaj dhe rama i prish me tritol. Qe te kenaqe sa me shume rilindasit. Te beje buje.

Nuk te ben ndopak pershtypje distanca e afert e shtepive qe po prishen dhe atyre prej guri? Eshte krim qe i eshte bere nje qyteti si Korça qe u eshte bllokuar pamja ketyre shtepive tradicionale. Ku je te behet nje lulishte para tyre.

Edhe rilindase, edhe reaksionare.

Jo cool kjo. smiley Nejse, jam per opozitarizem dhe presionberje, por ketu mbeshtes te miren e perbashket qe eshte zgjatimi i Bulevardit dhe venia ne pah e pasurise arkitekturore qe perfaqesojne shtepite e gurit. 

Hehehe si e drodhe direkt. Nga ruajtja e shtepive te vjetra te zgjatimi i bulevardit. Tani nje pyetje kam. Po te prishe shtepite e vjetra zgjatimi i bulevardit ca qendrimi do mbash? smiley

Cone, po te kishin ardh ne Mirdite, Sauksat e Rrushbullistat e te ndertonin ku i dote t..api, njisoj do flisje apo ti ke per detyre veq me kritiku Palloshin ne cdo rast....

Tironc un jam nga spaci dhe i lashe te ndertonin aty. U ndertua nje godine e madhe dhe erdhen nga gjithe shqiperia te banonin ne te dhe ne nuk e kishim problem. Ishin njerez te urte rrinin ne pune te vet madje rradhe teper rradhe dhe vetem pak nga ta dilnin nga godina.

I le ne ate kohe qe sta merrshin lejen as ty e as mu....me vone te erdhi njeri e ta rrasi pallatin mu 5 metra para hundes tate...se kish bo me shume lek se ti ne Zvicer a Italy????? Mire ja bojne ketyre kellirave qe per me teper ene justifikohen: Po shteti pse me la me ndertu pa leje MU????

Thon qe enveri ka origjine mirditore kshuqe pranaj ska marr leje. Skishte nevoj per leje dmth.

Thon qe Mirditoret e kan dash shum Bacen, i kendonin, i kercenin dhe bonin ene kryq per te. Tani Bacen nuk e do mo njeri veq nja dy kokrra nostalgjikesh.

Ne nuk i dum ata qe sjan ne pushtet. smiley

Qe te mos behej zgjatimi i bulevardit, sigurisht.

interesant body language, i qendrojne pjerrtas skenes, jo perballe

Jane tipa "pffff sme interesin fare" dhe ketu zhvillohet nje lufte mes te berit si interesant qe si intereson asgje dhe eksitimit qe i sjell prishja e prones se tjetrit.

perse te shfaqen sikur nuk iu intereson perderisa duan ta shikojne dhe per kte kane ardhur.

te besh sehir duke mos u dukur se ben sehir.

 

Cfare ka ketu te pazakonte? 

Historikisht meshkujt grumbullohen rreth cdo gjeje qe ka te beje me makineri, shkaterrime, hapje gropash- pune ndertimi ne pergjithesi. 

Kalo ne cdo rruge te manhattanit dhe ne mes te rrokopujes do gjesh gjithmone burra qe shikojne me nge vincin qe ngre soletat perpjete. Mua te parin. smiley

+1 deri aty tek "mua te parin". Nuk ma nin hic me ndalu por vrapoj te mos thith pluhnin. smiley

Je ne vete? smiley

Po a ka kenaqesi me t'modhe se sa me u harru dy-tre minuta si fmija, e me bo sehir robt me mrroklla t'mdhoja qe qisin xixa ose bojne potere t'modhe? 

Starbuckin dhe zyren aty i ke, s'te hikin smiley

 

Kur tundimi eshte i madh nuk rreziston dot. Luhaten mes dy aneve. Te iki se jam tip interesant e sme intereson asgje apo te rri se kenaqesia e prishjes eshte teper e madhe.

Duket si cermoni egzekutimi.  Mesazhi - mos ndertoni pa leje  Do tua prishim ! 

 kjo me kujtoi sesi vjet kam bere nji ore sehir  gjate prerjes se disa plepave te vjeter te larte nga punetoret e City-t, oborrin e madh midis  2 buildings. Kuriozitet sesi punetoret kacavjereshin neper dege te pemeve. Ato qe do priteshin lidheshin paraprakisht me litare, dhe vete ata gjithashtu lidhur me litare.  Prodedure e vertete per safety, per ta dhe per popullaten.   

Shumica e spektatoreve mendojne :

- Ku i gjeti parate ky qe beri gjith kete shtepi.

- Po me pune te pista do jete marre . Pse s`bejm dot dhe ne qe po na bie bretku tere diten.

Ne fakt asnje se ha punen. Se po ta hante, nu do kishte kohe te merrej me hallet e tjetrit...

Eshte akti me i shemtuar qe mund te beje nje bashki. Ka ndryshuar projektin dhe ne ndertesen ngjitur do te behet nje pallat shumekatesh,i cili deri tani nuk mund te ndertohej pasi nuk respektoheshin distancat nga shtepia e Petrit Xhelollari.
Ndersa ne diten e sotme eshte shkelur rende kushtetuta e vendit , e cila shprehet se pa marre parate e shpronesimit, nuk mund te prishet prona. Parate nuk ishin hedhur ne banke dhe INUK se bashku me Bashkine sollen policine. Keta nje dite mund te trokasin ne deren e gjithkujt.

Pra mbasi ben Ejfelin do bejn edhe Parisin smiley

Sehirxhinjte?!!! Me fal, por c'mund te bejne me teper keta?!!! Po te kishin fuqi per te ndaluar shkaterrimin e shtepive, do e kishin perdorur. E vetmja alternative qe u ngelet ketij populli te thjeshte e te mjere, eshte te ndajne dhimbjen mes tyre e te mesojne nga pesimi i tjetrit.

Te ndajne dhimbjet apo te ndajne eksperiencen e pushtimit e te ndertimit pa kriter...apo me mire....si te mos paguash dritat me justifikimin ...skum pare...

Jo zoteri,une jam nga ky qytet dhe kjo ndertese nuk eshte ndertuar fare pa kriter.

Kjo eshte ndertuar konform te gjitha ligjeve.

Me ironikja eshte se pronari i shtepise qe ka investuar goxha para per ndertimin e saj ka marre vetem 9 milion lek te vjetra kompesim nga bashkia.

TURP!

Ca kriteri ka zbatu? Ka dhon rryshfet ene majtas ene djathtas???? Po shife sa afer eshte me shtepine tjeter e dhunon cdo parim arkitekturor e mbi te gjitha traditen. Kur sju dhimbs parja e vete do te dhimbset ty. Kta ndertuan pa meshire se gatuanin letrat dhe thoshin jane te ligjshme se korruptova bashkine.

Jo zoteri ,ai ka riparuar shtepine e tij dhe atje e ka pasur shtepine.

Bashkia nuk po ja prish vetem ketij por edhe ato shtepite arkitektonike qe sheh ti se do te ndertoje nje bulevard.

Nuk ka qene problemi prishja e shtepive, se sa kompesimi qesharak qe kane marre te gjithe pronaret e shtepive qe shikon ne foto dhe qe sot nuk jane me.

Por si zakonisht PPU sjel nje foto dhe nuk e shoqeron me lajmin perkates.

 

Sehirxhnjte ndahen ne dy kategori:

 Te paret jane ata qe per arsye te vetat nuk kane vene kurre nje tulle ne kembe. Jane kryesisht keta qe mbushin trotuarin. Jane te pafajshem, me besoni. Nga eksperienca ime di te them se jane po  keta qe me uruan e me ndihmuan(shumica vullnetarce) para shume vitesh per te ndertuar dicka diku. Ishin po keta prap para ca vitesh, qe kur me prishen  nje pjese objektit se si me shihnin me ca veshtrime...pak a shume si nje tufe surikatesh, me tu dhims.

 Te dytet i perkasin po ketij grupi, vetem se per shkak te e volucionit, bejne sehir nga pas nje munitori apo nje ekrani, por gjithsesi kur nis e i lexon e kupton qe prap te familja e surikateve bejne pjese...."o cu kenaqem". 

Korca qe nuk mbillte nje Peme jashte kritereve , ndertoka pa leje smiley .

Qe ti kuptoni Korcaret pse jane "sehirxhij" kujtoni nje Prishje ne Gjermani qe bene dhe ngriten  dhe Skene per Publikun qe desheronte te shihte prishjen smiley .

Bashkia e Korces nuk duhet te harroje traditen e kulturen e qytetareve te saj .Korcaret nuk jane llapaqenet e bLoqeve "pe korce " dava smiley . Ne ate rruge dikur i prishen edhe avlline dikujt , ndoshta po te njejtit , qe kishte filluar e "mermetonte mos ti hynin per te vjedhe 'kumbullat " smiley

Dengelat e fshatareve qe u paraQiRten si dhjerokrate te Korces " poshte komunizmi ", jane te gjithe pa perjashtim '"ish spiune te sigurimit " qe i qajne hallin sot.

Korca eshte tjeter gje nga e Gjithe Shqiperia perfshi Beratin dhe Gjirokastren si qytete te mbrojtura nga Unesko . Eshte i vetmi qytet ku qytetaria rikthehet shume shpejt edhe ne rastin e shfaqjes se buzeshpervjelurve te PD-hit si Dhjeroktrate e InteliDjente !

Po pse e fshite mendimin tim te vyer bre....

Ne Tirane kam pare para pak muajsh te njejten gje. Te gjithe burra, te gjithe te veshur me te zeza, - fytyrat po ashtu njesh me ngjyren e rrobave. Nje jerm i zymte mospranie: sikur s'ishin aty.

tipare te varferise dhe pashpreses .....

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).