14 Komente

Uroj ta lexojne sa me shume veta

Ca ishte kjo me.

Per cdo femi ,babi eshte i dashur dhe eshte e drejte qe ta dashuroje.

Une jam i lindur e rritur ne Tirane (sot 71 vjec) dhe mbaj mend shume mire Tiranen e viteve te dyqanit te luleve.Tirana ka ndryshuar shume pas viteve 90.Ka ndryshuar per mire por edhe per keq.Ne kete drejtim kane ndikuar ata qe kane qeverisur Tiranen.Per mendimin tim ,Sali Kelmendi ishte  burre i mire por jo pushtetar i mire e vecanerisht "tironas" qe mendoi per Tiranen.Ne Tiranen qe kemi sot ,shume nga ndertimet vend e pa vend ,duke zene sheshe e lulishte(si ajo ne krah te ish shtepise se oficerave) jane bere ne kohen kur ishte kryebashkiak Sali Kelmendi.E pas tij kjo u be edhe me keq nga Brojka ,Rama e Basha.Sejcili mendoi per vete e jo per qytetn e qytetaret.

 

fat-miri, Me Sali Kelmendin punuam goxha vite bashke si antare te kryesise PDr-se . dhe me vone edhe te Keshillit K.te PD - se kur u bashkuam.Ruaj per ate burre rrespekt te vecante si njeri shum serioz, me zemer shume te mire e te madhe, korrekt ne cdo drejtim, patriot dhe skurpuloz ne detyren qe merrte persiper.Ne fakt une mik e shok kam pat qysh heret,  te vellain Naimin.Por edhe me Salihun po ashtu

Sali Kelmendi u be Kryetar i B.Tirane ne momentet e ktheses ku mungonte edhe pervoja edhe mbeshtetja edhe nderhyrjet qene te gjithanshme.Po ju tregoj vec nje rast por kuptimin ja nxjerr cilido vete.Doli urdheri firmosur prej Leka Meksit qe te merreshin te gjitha vilat qe mbanin ish funksionaret e PPSH-se.Sali Kelmendi me shum korrektesi beri planin dhe u shkoi vete per ti kontaktuar qe vullnetarisht ti dorezonin duke u sistemuar diku edhe me ndihme te bashkise( ne objejte te mundeshme te saj ) 

U kontaktua edhe Xhelil Gjoni! I biri,( sot ambasador ) u be si i terbuar.Nuk po ju them se care beri por fill ate nate ne oren 23 Sali Kelmendin e merr ish Presidenti Sali dhe e urdheron ...te mos prekej familja e Xhelilit! ....Dhe si ky rast nderhyrjet per gjithecka sa ishte Sali Kelmendi ishin te jashtzakonshme e ne shkelet flagaranre te ligjeve.Sa Meksi( ne se ai me lexon le ta pohoje ) i pati thene : " Per mua sali i qeverisjes Tiranes je ti.?.. 

I thash  keto jo per ta mbrojtur Sali Kelmendin ne ato deme mdertimore qe u bene ne Tr me kioskat  etj etj ,por tju them se Sali Kelmendi ruante mbi 300 copa letra porosie  nga titullaret e larte  te PD -se per favore  ne ndertimet e jashtligjeshme.

Ai burre me ka thene kete fjale : " Qysh nuk kam plasur ..as vete nuk e di " 

Ka qene njeri i mire, qytetar i mire, prind shembullor, mesues shembullor-keto nuk i ve ne dyshim. Si kryebashkiak i Tiranes, cfare gjurme la ne administrimin e nje kryeqyteti qe po kthehej me vrull ne metropol ? Pervec mbjelljes se kioskave (koha e kioskave si epoka e dinosaureve me duket), a mbolli ndonje peme?

grava ! Une e kam njohur nga larg dhe nuk them se i gjithe faji ishte i tij , te mirekuptoj, se te punoje me Berishen ( se Meksi ishte vetem figure) as qe behej fjale.Eshte e vertete qe ishte kryebashkiaku i pare por mos harro se ishte qytetar 100 % dhe nuk ishte rrit ne pyll me ujqit.Me ndershem te kish lene ato 300 copa letre mbi tavoline e ti thoshte Sales  hajde boje vete...e do kishte shpetu...Megjithate asgje nuk i heq percaktimeve qe ke bere me siper...por per Tiranen me dhemb shume...

Deri sot nuk kam lexu per fmijen me shajt baben e vet. I mire apo i keq, ka qene baba jone tha dhe Tos Nano per Verin. Kshu dhe puna e ktij. Fakt eshte qe kazma Tirones i hyni me Sali Kelmendin dhe vazhdon dhe sot e ksaj dite

si njeri meriton respekt si qeveritar ashtu si gjithe te tjeret qe e kane qeverisur ate vend asnje fije.

Se di kush eshte ky sali kelmendi po cunin e paska komplet loqe. Na hapi barkun me kto qyrravatjiet babi im me i miri, babi im me i dliri, babi im me i *iri. 

 

Na e dhjve dhe kte mengjes admin, qeke dhe ti si cuni saliut  

 

normale qe nuk e njef, se qe nga menyre se si flet dukesh qe je katunar koke e kembe. Po ta njifje kush ishte atehere do gjykoje, po kshu llafe dhe sharje mbrapa kompjuterit hedh ti, po ne jete dukesh qe je thjesht nje loser. Shko mbill qepe tani, ne shqiperi apo amerike ska rendesi.

Ta thash pra se njoh saliun po kjo menyra patetike si ka folur i biri ja ul komplet vlerat babes vet. Mos u nxeh me mendimin kundra. Po iki te qepët dhe avokadot tani. 

cdo femije do shkruante keto fjale per prindin e tij/saj. So ok, do debatojme me Rilindon nashti? Prandaj nxehet dhe Koko!

Fundi vetem patetik .Mund te mos ta kishin shkruar.

Respekte per Kelmendin . Njeri i permbajtur me edukate komuniste .Nga qyetaret e vlere qe krijoi ish sistemi dhe i Trashegoi bashke me Funderrinat e tjera qe formuan Grupin kriminal te PD-hit . Mesues i zellshem dhe korrekt ne mardhenie.

Zgjedhja e tij nuk qe Meritokraci . Ishte Politike . Politike sepse gezonte respekt si figure Kryesisht Tiranse dhe e ekuilibruar. Por ishte dhe zgjedhje Intrigantesh per ta perdorur . Pikerisht duke shfrytezuar mospatjen e kepetencave te tij si K/Bashkie dhe  per ti faturuar Ulerimat Politike te Barbareve te sali Qenefit "se levizja e lire zotrie " per ta permbytur Tiranen ne Mizerje , Kaos e Pisllik . Kush e ka jetuar ate kohe ne Tirane pas 92 ...Cdo gje u kthye ne shurtore Publike .Pasojat preken dhe sot .

Me ngjall ngjashmeri emrimi zv /kryetareve . Nje me Balla qe lunte Tavell ne zyre ,dhe nje me dy nn Enno qe e perdorin per kone .

Gjithsesi respekte dhe u kujtofte per mire . Tu kete lene Uraten femijve .

Pastaj ne se komenton edhe Peter ter ter ter teri e pranueshme eshte ! Po te na kishte kursyer ke kjo smiley

Kush ka jetuar ne Tirane ne vitet e pista 92-96 e ka te qarte cfare i beri ky kryeqytetit..smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).