Botanistët shqiptarë thonë se kanë shtuar një tjetër bimë në Regjistrin e Florës shqiptare e cila nuk gjendet në asnjë vend tjetër të botës. Lulekëmbana Vezulluese u zbulua në Malin e Tomorrit falë një bashkëpunimi me botanistë kroatë dhe italianë. Korrespondenti ynë Raimond Kola bisedoi me Profesor Doktor Lulëzim Shuka ,një nga autorët e zbulimit. Profesori i Shkencave Natyrore flet edhe për problemet e fundit që po shkakton dëmtimi i bimësisë në eko-sistemin e disa zonave në Jug të Shqipërisë.

21 Komente

Ndonje foto ka? Ec e mbaje Emigrantin tani smiley

Mor po kjo dhe emrin e paska perle. Lulekembana vezulluese! Jo si ca emra luledele apo rradhiqe apo ku di une cfare. smiley

Dhe sikur e kisha parandjere para ca ditesh kur i thashe njeres ketu, qe do vije prape koha kur udhetaret, gjeografet dhe botanistet e medhenj do kthehen ne Shqiperi si ne fundshekullin e kaluar. I lumte Rilindjes, i lumte.

s'di a e ke nigju nji bim qe quhet "lule corap ushtari", ngaqe mban ere te keqe.

Te thashe emo.. Ai vend di c'nxjerr smiley

Morpo vetem xhevahir nxorri ajo toke?

Vetem xhevahir? 

 

Lulekembana, ka nja 2400 lloje ne bote. smiley

Kete shqiptren nuk po e gjej smiley

Mo u nxito smiley

Campanula eshte gjinia (genus). aureliana eshte lloji (species). Kjo e fundit po thuhet qe eshte zbuluar. Specie te reja zbulohen gati perdite. Kjo pa ia ul vleren fare endemikes ketu (ka edhe nje dore speciesh te tjera ne shqiperi - psh zambaku shqiptar).

Po ta nxjerrin ne foto qe ta shikojne te gjithe, ta njohin njerezia shqiptaria, qe t mos nxitohemi smiley

Kjo lulja e re ne forme kembane qe eshte zbulu se fundmi, mos eshte ndonje shenje per Shqiperine? Si e mendon ti? Mbase dhe Roni mund ta thote mendimin e tij. Plus pse u zbulua pa dite pasi u diskutu pranimi i Shqiperise ne Evrope? Nuk e di, po si isharet me duket mua. Hajde qofte e mbare.

Kembanat bien per Tom Doshin?

Ogur i mire. Po te zbulohen edhe nja dy tre te tjera, gjera gjigande do ndodhin. jo me kot u zbulua ne malin e shenjte te sektit te krishtere maskuar si musliman qe ta marrin si pagan. Mund te ndodhe edhe konvertim masiv... emrat e vendeve nuk i kane ndryshuar, ne Verzhezhe psh (nje qender lokale afer lule kambanes vezellimtare), ka nje vend qe i thone "bregu i kishes". life is possible, PF.

".......SHQIPETARET E LASHTE dhe bijet e tyre I luteshin Hijes se Tomorrit, DHE KISHIN SHQIPEN PER SHENJEN E ZOTIT.........
./KRISTOFORIDHI/

--Lexoje edhe Kete 

Kur lexova "Aureliana" mbeta pa fryme. Ne mendje me erdhi Markus Aurelius, kollosi i qyteterimit peredimore. Ogur shume, shume i mire!

Qe dhe prova per vertetsine e teorise se evolucionit.

 

Jashte temes ,

Eshte zbuluar nje Lule tjeter, por kjo eshte helmuese, quhet

"Bari i SHQUPIT"

 Rama per kete zbulim ka thene :

“Qytetërimi ynë e ka zgjidhur që në kohën e romakëve çështjen e provës, barra e provës i takon atij që akuzon. Do të jem i pranishëm në çdo seancë gjyqësore se ja detyroj këtë të gjithë opinioni publik shqiptar dhe atyre qytetarëve që turbullohen nga helmi i përditshëm që prodhon bari i SHQUP-it

Pasurite i kemi te medhaja, por botanistet i kemi te paket, te dobet  shume i varfer ne prezantim ky botanisti, ne vend qe njerzit ta shikonin kete ne natyre aty ku eshte kjo  lule- kembana , botanistin e shikojme ne nje dhome te vogel me nje mikroskop, ne sy dhe me nja 10 mikroskop te tjere ne sfond ! smiley

 

Cfare profesoresh qe kemi ne mor aman, shume dobet prezantimi, i varfer dhe i thate !!

 Bari SHQU-pit nuk do Botanist smiley Pak " kunder bar"  , nga ai qe thirret "bar miu " dhe zbulohen vete ata smiley

Ka pas tek Rr.Brigada e ...smiley nje specialist ne ze te njohjes se Bimeve , me shkolle te larte farmacist por me origjine te mbiemrit si pune Greku .

i  populloi rrugen e Bllokut , shkollat dhe bacet me Lule Kembana te te gjitha ngjyrave. Flas per vitn 55-56 . Pastaj erdhen  Barbaret e Saliut dhe thane ""i ka mbjelle Blloku or tie " dhe i pshurren si qente.

Gezohesh kur zbulohen LULE .Sa me shume ogure te tilla ! Baba Tomorri ka qene Froni Perndise por dhe duhet te kete Mbetur , pasi nuk pati mesymje Barbaresh nga te Saliut . Ne Shpirag u munduan me Napalm ..smiley

a ben per bime mjeksore te profarma e Tomes kjo

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).