Së fundmi u dhanë 125 040 $ për shpenzime në arbitrazh përballë një kompanie greke që kishte depozita nafte në Durrës.

Qeveria shqiptare ka miratuar në mbledhjen e saj të datës 11 mars një vendim për shtesë fondi në buxhetin e Ministrisë së Drejtësisë, për përballimin e shpenzimeve administrative në arbitrazhin ndërkombëtar për çështjen “Mamidoil Jetoil Greek Petroleum Products Societe Anonyme SA, kundër Republikës së Shqipërisë”. Shuma e akorduar është 125 040 dollarë dhe (vendimi) është marrë në të njëjtën ditë me vendimin për pagesën e Cherie Blair, që do të mbrojë Shqipërinë sërish në arbitrazh përballë pretendimeve të “Rapiscan”.

Mirëpo nëse këtë të fundit, qeverisë së tanishme ia la në derë qeveria Berisha, çështjen e parë e kanë krijuar me vendimet e veta qeveritë e dikurshme socialiste. Fjala është për depozitat e naftës në Durrës, që iu dhanë kompanive greke në kohën e qeverisë “Majko”, me gjithë kundërshtimet e partnerëve ndërkombëtarë. Ishte qeveria “Berisha” që me një VKM bëri një kalim pronësie duke provokuar kalimin e çështjes në arbitrazh (http://www.durreslajm.com/investigim/durrës-15-vjet-më-parë-depozitat-e-naftës-mëkati-ekonomik-i-majkos).

Anasjelltas, është pezullimi i koncesionit dhënë “Rapiscan” nga Berisha, që çon sërish Shqiëprinë në arbitrazh. Pa harruar CEZ dhe TEC Vlora.

http://www.legjislacioni.gov.al/frontend......

17 Komente

Where is the problem?! Paguajme ti dhe une. Majko ne rregull. Berisha gjithashtu, me femije, superniper e supersterniper. E te gjithe compagnia bella.

Vecse te jesh budalla te mos shfrytezosh potencialin mazokist te ketij populli.

Ketu njerezit vecse projektojne te tashmen e tyre ne territore fanta-shkencore vecse te mos perballojne eter incestuoz si keta.  E eterit incestuoz prodhojne mazokiste tjere e keshtu me rradhe...

Since Skender fucking beu.

Robt atje jane te mendimit se nese qeveria merr borxhe ka nje arsye. Edhe nese qeveria e dhjet nje kontrate ka plot arsye te mira.

Psh lexova nje nga idiotet qe komentojne ketu, dmth koleg imi tek e fundit, dhe thoshte qe qeveria eshte e justifikuar kur merr borxh per ti investuar. Dmth ha ketej e dhit andej.

Do perfundojme me keq se Greqia, se ulerimat tona nuk do kete nge ti degjoje njeri... jemi dhe si nje pellg me larva, skemi ze, vetem po na pane.

Llogjika do te donte qe paralelisht me kete gjyqin nderkombetar qeveria byt...q...e shqiptare te hapte nje gjyq tjeter me keta shkerdhatat qe kane firmosur keto marrveshje dhe tu kerkonte rimbursim te shpenzimeve. Do thoni ju se po kerkoj shume, por dhe keta moterq......t qe kane 25 vjet qe po zhvasin cdo shqiptar (te lindur dhe qe do lindin) nuk lane me kufinj pa kaluar nga maskaralliku dhe hajduteria.

 

populli shqiptar e ve veten ne duar te idioteve e urno ,20 milione $ gjobe per prishjen e kontrates me GE, 150$ milione per prishjen me CEZ  and so on. zyrtare te ndeshkuar 0.

qeveria thone kto smiley, ej Zot i modh

Ka akoma pare aty prandaj se rru njeri.

Titulli me i mire i ketij artikulli do te ishte:

Shqiperia po vidhet nga politikanet e saj ne menyre me te sofistikuar.

sepse shqiperia po akuzohet nga firma gjasme te huaja dubiose e fantazme qe kane nga mbrapa grupe politikanesh shqiptar. Pra ato leke qe i jep gjasme qeveria shqiptare neper gjygje shkojne neper kontot e politinakiz alabanezi ne zwicer e ishiuj te bukur exotik.

Ta merte edhe ket Blerja, te na e jepte si kusur dmth. 

 

Deklarata e plote e prokurorise:

Prokuroria e Përgjithshme kërkon nga Kuvendi i Republikës së Shqipërisë autorizimin për arrestimin e deputetevë të Kuvendit të Shqipërisë, Tom Doshi dhe Mark Frroku, bazuar në nenin 73/2 të Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë. Dy deputetët janë të dyshuar për konsumimin e elementëve të veprave penale; “Kallzimi i rremë”, “Kanosja për deklarime a dëshmi, ekspertim ose përkthim të rremë”, dhe “Deklaratat e rreme përpara Prokurorit”,  parashikuar nga neni 305, 312/a dhe 305/a të Kodit Penal.

Në kërkesën që Prokurori i Përgjithshëm, z. Adriatik Llalla, i dërgon Kuvendit të Shqipërisë, sqarohen argumentat kundër dy deputetëve. Sipas kërkesës, Prokuroria për Krime të Rënda, më datë 03.03.2015, ka regjistruar kryesisht procedimin penal për veprën “Vrasja e funksionareve publike” mbetur në tentativë, të parashikuar nga neni 79/a – 22 i Kodit Penal, në bazë të deklarimeve të deputetit Tom Doshi, i cili ka deklaruar publikisht se ai dispononte prova, sipas të cilave, Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, kishte paguar vrasës me pagesë për të eleminuar fizikisht atë dhe një deputet tjetër. Në të njëjtën ditë, Policia Gjyqësore pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit ka referuar materialet në ngarkim të shtetasit Durim Bami, i dyshuar për kryerjen e kësaj vepre penale.

Në kuadër të hetimeve për këtë procedim penal, janë pyetur persona që mund të kenë pasur dijeni për rrethanat e ngjarjes, përfshirë edhe disa zyrtarë të lartë dhe deputetë të Kuvendit të Shqipërisë.

Nga tërësia e veprimeve hetimore, kriijohen dyshime të arsyeshme se ngjarja e kallëzuar publikisht nga ana e deputetit Doshit, dhe e pohuar prej tij para organit procedues, ka qenë e sajuar. Në asnjërën prej provave të grumbulluara deri në këtë fazë të hetimeve, nuk rezultoi ndonjë e dhënë konkrete dhe e besueshme për organizimin e vrasjes së Tom Doshit, e mbetur në tentativë.

 

---- fine prima puntata ----

Nga ana tjetër, organi procedues, në bazë të provave dhe fakteve të mbledhura nga hetimi, ka arritur në përfundimin se kjo ngjarje është inskenuar nga shtetasit Tom Doshi, Mark Frroku dhe Durim Bami.

Prokuroria për Krime të Rënda, pasi ka arritur në konkluzionin se ngjarja është inskenuar nga ana e shtetasve Tom Doshi dhe Mark Frroku, ia ka kaluar hetimin për kompetencë Prokurorisë së Përgjithshme, e cila ka tagrin ligjor për hetimin e zyrtarëve me funksion “deputet”. Në analizën që i është bërë materialit hetimor pranë Prokurorisë së Përgjithshme, është konkluduar se dy deputetët dyshohet se kanë konsumuar elementët e veprave penale; “Kallzimi i rremë”, “Kanosja për deklarime a deshmi, ekspertim ose përkthim të rremë”, dhe  “Deklaratat e rreme përpara Prokurorit”.

 

 

---- fine seconda puntata --

terca puntata

Toma eshte i mashtruar nga Marku dhe ky i fundit kundrejt nje premtimi nga krimineli sali per ti zbutur denimin vllaut te tij, bashkepunon me Kulicajt e kompani per te bindur Tomen qe kerkojne ta vrasin grupi i kokemodhit. 

"Ja pra, që krisma nuk ka pasur! Sa fat paska pasur Dritan Prifti që nuk e akuzuan për dëshmi të rreme për videon ku Meta i ofronte atij 700 mijë euro. Me shumë gjasa do kishte përfunduar në burg, nëse Meta do thoshte se 700 mijë eurot nuk ja ofroi me zemër, por nën presion”, shkruan pas deklarates se Prokurorise  Berisha Junior. smiley

Kaposh. po luani lojen : C'fare uji i dhe gomarit.

Deri tani po ulerinit.Meta ne burg. Tani qe ju ngeli dopjo 6shta ne dore, hidheni ne dege tjeter.

Tunduni Tunduni kaposh po asnje gje nuk do nxirrni ne drite. 

S'keni pare gje akoma.

kemi edhe rastin e tentatives per privatizimin e albpetrolit dhe ku u shpall fituese kompania qe drejtohej nga rezart taci, i cili mashtroi me depoziten e garancise prej 80 milion dollare me duket. Por edhe komisioni i ofertes u implikua qe e shpalli fitues pa pasur te sigurte garancine. U hap nje hetim ne ate kohe. Cfare eshte bere? Nje mut i madh! Ja kjo eshte prokuroria jone, ta le mutin ne derre. 

dy deputete jane nderkohe ne gjyq pervec ketyre qe do me arrestu prokuroria. Mesa duket ky mandat do mbyllet me 80 - 90 deputete ne parlament smiley

Sa të jenë Listat nuk mbarojnë Kurrë Kapojt e Partive në Pallavramente .

Hail Grande smileyMut i biri mut i jati smiley ose dhe viçe versa !

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).