Foto nga një protestë e gjahtarëve në Elbasan kundër moratoriumit të gjuetisë. Ky moratorium i cili hyri në fuqi vitin e kaluar ndalon për një periudhe 2 vjeçare gjuehtinë e kafshëve dhe shpendëve, dhe është konsideruar mjaft i suksesshëm deri tani. Në lagunën Kune Vainit në Lezhës dhe në Lagunën e Karavastasë ekspertët kanë vërejtur një përtëritje të ndjeshme të shpendëve. Pelikani kaçurel ka nisur të shumohet sërish pas vitesh në rënie të numrave, ndaj dhe një shtyrje në kohë e moratoriumit po shihet si opsion. Në Shqipëri janë licensuar mbi 170 mijë gjuetarë, ndërkohë që gjuajnë me qindra e mijëra të palicensuar.

51 Komente

Afati dy vjecar eshte shume i shkurter, gjuetia dhe prerja e pyjeve duhen ndaluar per te pakten 10 vjet

170 mije gjeutar Shqiperia, po cuditem si paska ngelur kafshe ne kembe!

Ja nje skene tragji-komike, jane mbledh burra zamoni te qahen pse i prishen qejfin. Qesharake! Moratorium te vazhdoj madje me i forte, se deri dje vinin italian e grek benin kerdine ne faunen shqiptare. 

Gjahu i ndaluar është, por për gjyshin tim, 80 vjeç është ai, pra i fortë si shkëmb dhe mund të bëjë kërdinë me teken sovjetike të 69-ës.
Këta janë të rrezikshëm, se janë brez që lufta i ka zënë fëmijë dhe partia i ka kalitur me nga 3-4 vjet ushtri të detyrueshme
Kurse Likja, që shkon në Dibër a Bulqizë (nga fshati i gruas, mesa duket), për të gjuajtur lepuj e thëllëza, ai nuk i dëmton, madje i mbron, si Sali Protopapa deshtë e fshatarëve.

Ça KE me sali protopapen Ti re ??smiley

dy vjet eshte shume shume shume pak. duhet ndaluar pergjithmone.

Dhe te kthehemi ne vend komunist pa asnje lloj pasioni? 5-6 vjet boll jane 

si tha ai..Mehmeti me dhuroi nje çifte se vrava 11 derra:

"Një herë u fut një lepur në territorin e repartit ushtarak. Një nga oficerët e qëlloi katër herë me pistoletë, por se vrau dot. Unë mora një karabinë dhe e lash top në vend me fishekun e parë."

170.000 gjuetare ne nje popullsi 3 milionshe!!! Po ne paskemi kalu nga i gjithe populli ushtar ne i gjithe populli gjuetar. Shto dhe 170.000 te tjere qe gjujne grate e gjuetareve kur gjuetaret dalin per te gjujt....

Jo te gjithe gjuajne Im ate ka pas çifte gjith jeten Po nuk ka dale Kurre per gjyeti

Sali, pas asaj qe tha PF eshte e kuptueshme kjo qe thua smiley

tani keta gjahtaret po te duan edhe gjejne zgjidhje. njera do te ishte te vishnin ndonje (me short) nga shoket e tyre si derr te eger dhe ta gjurmonin. apo ti vinin ca pende palloi dhe ta leshonin ne pyllin e Poros. ja keshtu me mjete rrethanore nuk e le pasionin te shuhet.

Respektoni pasionin e gjahtarve me shume se kafshet dhe shpendet! -shkruhej ne nje parulle. me sakte, pa i humbur kuptimi fare, kjo plotesohet edhe keshtu: respektoni (me shume) pasionin e (tone te) gjahtarve (te vrasjes se kafsheve), me shume se (jeta e) kafshe(ve)t dhe shpende(ve)t! Nga vete fakti se ky pasion ka vlere shume here me te madhe nga jeta e kafsheve (!).

Per mu ka 10 here me shume jeta e nji dreri Se ato idjotet 

me kete surrat sduken si gjahtare, me shume duken si fshatare qe vrasin dhe kafshet shiten restoranteve, gjithmone per pasion...

5 vjet minimumi se me kete ritem qe po behet vrasja ketu vetem mizat e m... po mbijetojne

E forte ajo parulla, na lini ore ti vrasim kafshet e te pijme nej pagure raki e te behemi xurxull ca te keqe ka ere dava kafshesh jane ca na beni si pilla te bukur re. Bohhhh ca gerxhosh. Estradë. 

po po ndonje lepur i eger, gjysem kile raki, 2 vjet jete te shton

Burg dhe vetem burg per ata/ato qe do te vrasin kafshet dhe shpendet e egra.

ketu spo vene ne burg ata qe po vrasin njerez, ti dashke te cosh ne burg per nje derr e dy mellenja...

"Thank you for coming. I have purchased the Springfield YMCA. I plan to tear it down, and build a nature preserve where I will hunt the deadliest game of all - Man."
— Rainier Wolfcastle, The Simpsons
 

http://mrsmeyernhhs.blogspot.com/2011/09...

 

Me shkoi mendja te disa italiane me te cilet u njoha veren e kaluar. Shkonin disa here ne vit per gjah ne Shqiperi, madje kishin mesuar jo pak te flisnin shqip. Ligji eshte ne kembe dhe mund te zgjatet, por nuk di si mund te ndalohet gjahu ilegal nga vendasit dhe te huajt. smiley 

C'pasion te vrasesh e te zhdukesh specie per sport... smiley

Flm, por jo, flm. smiley

Kuptoj kenaqesine qe te jep adrenalina, s'kuptoj pse njeriu nuk mendon per pasojat perveç kesaj kenaqesie.

 

Vetem njeriu vret per "qef," qeniet e tjera vec per nevoje.

E mire qekemi ne 10tshe si specie. smiley

Shife me kujdes se vrasin per nevoje, apo kur i lu nei zar.

Lere se elefandet dolen dhe raciste. smiley

Top 10 and proud.

ou,posi,kush ju pengoi ta ruanit?

Une kam 40 vjet qe kam cifte ne shpi dhe kur im ate dilte per gjah te djelave,diten e shtune shkoja dhe prisja mandatin te zyrat e pyjores,qe kushtonte 35 leke.

170 000 gjuetare te Licensuar, pa llogaritur ata qe gjujne me tritol nga Valbona deri ne Vlore....krijoni nje parti me mire....aq anetar nuk ka as LSI. Sec ma thote zemra qe jane gjuetare pe koti, se te ishin vertete gjuetar do kishin ngritur zerin kur nuk mbeti gje e gjalle rreth e rrotull.

po te fusesh dhe ata qe gjujne peedh dalin me te fryra shifrat.

pasion primitiv, gjuetia e ardhur qe nga koha kur njeriu jetonte neper shpella, kjo trego shume per shqipet

Gjuetia tregon sojllek, prejardhje aristokrate....por Aristokratet kane tradite gjuetie dhe patriotizem....

E para duke bere gjueti brez pas brezi, Aristokratet kishin kulturen e gjuetise dhe dinin kur te ndalonin se gjuajturi kur kercenohej Fauna.

E dyta, aristokratet apo fermeret gjuetar, nuk do ja shisnin faunen Italianit te gjuante shpend sa te mbushte karroca dore.

Keta siper jane 7501sha, qe duan ti bejne temen natyres te bojne ndonje Lek.

" Ruani pasionin e gjahtareve me shume se kashet e shpendet "

Ketu duhet te nderhynte policia dhe ti shkepte ne dru.

Ja edhe nje masaker tjeter.....ket rradhe suksesi aka masakra e gjuetarve italian ne Rumani..... Cdo gjo per shitje...Toka, gocat, cunat, deti.....kush i numro zogjt....Veq Pasionin demokratik te Gjahtareve mos e prekni.... gjahtar qe skan lujt gishtin me rujt virgjerine e Momes se tyre.......

https://images.search.yahoo.com/images/v...

shikoni dhe ca parrulle vitaliste kane vene:

Gjahun e rruajme vete smiley

Moratorium i shkruar me bythe. Proteste e menduar me bythe. Shkurt, popull e qeveri bashke, si zakonisht, duhemi kapur me shkelma bytheve.

Fytyra te mjerueme si te afganeve, bote e trete .

kjo "gjahun do ta rujm vet" eshte kolosale. kte nji shkrimtar nuk do e shkrunte, nga fryka se do e qortojshin se e ke liru shum doren ne fiksion. nuk rresht me thagma poplli jem krijues.

''gjahun do ta ruajme vete!''

me kujtoi dashurine e iriqit me lepurin.. sa here e perqafonte iriqi,  i thoshte duke hequr ne zemer:   ehhh,  dashuria eshte e dhimbshme...

 

nejse, Gezuar Pashket!  .....edhe gjahtareve.smiley

 shpresoj me gjithe zemer kto gjyekaret ishalla I hangert ariu Se nuk e kam kuptu noiher Ku eshte qefi te vrasesh kafshe te pafajshme....

Interesant qe shume nga njerezit qe jane kunder gjuetareve,nuk e kane hic problem te shohin kafshet e burgosura ne kopshte zoologjike,ku behen pastrime parash,ne te gjithe boten.

Ne kopshte zoologjike behen pastrime parash?

Ne kopshte zoologjike ,mbahen kafshet e burgosura,ku shikon luanin e tigrin qe jane kthyer ne skelete dhe natyrisht qe behen pastrime parash nga mafia e qytetit.

Duhet te rritesh edhe ca o gjemb,se mesa shoh trurin e paske vetem per te kundeshtuar dhe korrigjuar,jo per te dhene mendime.

"Ne kopshte zoologjike ,mbahen kafshet e burgosura,ku shikon luanin e tigrin qe jane kthyer ne skelete"

"-po avash o ACDC se nuk ta hengri njeri luanin", tha...smiley
mbase ke te drejte per burgosjen e kafsheve ne kopshte zoologjike, por sidoqofte atje kafshet trajtohen mire dhe me dashuri nga personeli qe merret me kete pune.. keta jane zoofile dhe e bejne kete pune me pasion! keshtuqe ja fut kot kur thua qe "kafshet jane kthyer ne skelete".

apo e kishe per kopshtin zoologjik te Tiranes ti, ku gjendet prej vitesh i marre peng nje luan çalash, super slim, ngaqe e ushqejne me perime.. karrota, lakra , presh, etj.... ky eshte dhe luani i vetem vegjetarian ne Bote!

Ja edhe nji karllik shqiptar i radhes qe cdo 6 muaj mundohet te rishpiki rroten.... jo moj qeveri kare, gjonat nuk zgjidhen me moratum nga kara qe smarin vesh nga gjuetia e nga fauna.

Tani para se shoket e sazan gurit te me hudhen gryke po sqaroj ca gjona. Une jam vet gjuetar dhe po ju tregoj se cfare ndodh knej nga nahija ime.

1. knej egziston nji ministri e mjedisit qe ka ne legjislacion pyjet, kafshet, shpendet dhe milingonat.

2. Mbi bazen e ligjit me siper ajo te jep te drejten me pre nji numer te caktum pemesh, me vra nji number te caktum kafshesh, me kap nji number te caktum peshqish. Dhe jo vetem kaq po te thote se ku e kur, si dhe sa.

3. kjo ministria ka ca biologe qe dine me te thone kush eshte specie native dhe kush eshte invazive, ata dine me te thone edhe nese i ka ra ndonji smunje pyllit apo kaprollave. Bile kta kodosh biologe bojne edhe ca llogari sesa eshte numri aktual i specieve te vecanta dhe nese nji territor i caktum arrin ti mbaj apo jo.

4. tani, kujt i pelqen me u fut ne valle duhet te mbaroje kursin per armet, per gjuetine dhe pastaj te blej licensen e pergjithshme per peshkim e gjueti. Nese pastaj ti do me dale per gjueti peshku apo kaprolli duhet me ble licence te vecante per specien qe ti don me gjujt. Nganjihere ti duhet me prit 10vjet me vra nonji kafshe trofe, per kafshe te caktueme ska fare licence. Ne valle mund te futen edhe italiane e suedeze, vecse per kto qeveriu mba nji spango te gjate qe ia ve te koka sapo zbresin ne aeroport.

5. per ato qe psh sdun me prit 10vjet per nje licence cougari po dalin e vrasin se i rre menja per byth te zgjut, kjo kodosh ministrie ka pajtu ca rrota kari qe quhen fish & wild life police. Kta rrotat ta marin trakun e armen si prove materiale dhe te lejne me njoftim gjyqi ne dore ne mes te pyllit ne -25C

6. ata te tjeret qe zbatojne ligjin, paguajne paret dhe vrasin e presin aty ku i thote qeveriu. me paret qe merr nga keto licenca, qeveriu financo ca programe per mirembajtjen e flores e faunes. E gjitha kjo quhet active fish wildlife management

Tani ca te them tjeter une. Qeveriu jone ose nuk ka bythe me bo nji ligj sic duhet, ose nuk ka bythe me i bo qytetaret me zbatu ligjin (nqs ka nje te tille), ose ska bythe per hicasigjo dhe i bje shkurt me ket moratum dhe i bo mutin vezes qe ka ne dore. Me keqja pastaj eshte kur qeveriu ndihet i vertetuar nga mbeshtetja e intelidhjences shqiptare

 

 

Gjahun do ta ruajme vete- smiley Une thashe se natyren, faunen dhe floren shqiptare  !

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).