Pas Serbisë, edhe Brukseli zyrtar ka reaguar lidhur me deklaratën e kryeministrit shqiptar Edi Rama lidhur me bashkimin kombëtar, duke e cilësuar atë si deklaratë provokuese të panevojshme, dhe larg perspektivës së përbashkët europiane të Ballkanit perëndimor.

Qëndrimi i BE është shprehur përmes një njoftimi për mediat nga ana e Maja Koçijançiç, zëdhënëse e Përfaqësueses së Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe të Sigurisë Federica Mogerini.

“Ne theksojmë se Ballkani Perëndimor ka një perspektivë të qartë europiane, e cila është përcaktuar në nivelin më të lartë. Brukseli pret që të gjitha shtetet e rajonit të kenë një politikë të pajtimi dhe bashkëpunimi të mirë fqinjësor. Të gjitha deklaratat provokuese që devijojnë nga kjo politikë janë të papranueshme”, thuhet në njoftim.

“Puna e përbashkët ndërmjet dy qeverive, asaj në Tiranë dhe në Prishtinë, është rruga e një bashkimi kombëtar me mjetet e shekullit XXI, në funksion të një Bashkimi Europian”, – deklaroi kryeministri shqiptar Edi Rama gjatë intervistës së përbashkët me ministrin e jashtëm të Kosovës, Hashim Thaçi në Ulqin, ku të dy u nderuan me titullin “Qytetar Nderi i Ulqinit”.

 

Koha Ditore: Rama kërcënon, BE t’i hap rrugë Kosovës ose ndodh bashkimi 

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, por edhe zv/kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, kanë filluar të përdorin gjuhë më të ashpër, për të mos thënë kërcënuese drejtuar Bashkimit Evropian, lidhur me perspektivën e Kosovës drejtë këtij unioni.

Kryeministri Edi Rama, duke folur nga Ulqini në një intervistë të përbashkët me Hashim Thaçin, në Klan Kosova, ka thënë se bashkimi i Kosovës me Shqipërinë do të ndodhë, dhe sipas tij janë dy forma të këtij bashkimi.

Ai ka thënë se forma e bashkimit të këtyre dy shteteve është në dorën e BE-së. Sipas tij, nëse BE vazhdon t’i mbyllë rrugën e integrimit Kosovës, atëherë ajo do të detyrohet t’i bashkohet Shqipërisë në formën klasike, e jo në Bashkimin Evropian, formë për të cilën janë të përcaktuar aktualisht shqiptarët në të dy anët e kufirit.

Edhe Thaçi ka folur për këtë temë, duke thënë se kjo formë e komunikimit me BE-në, nuk është kërcënim, por një realitet i cili mund të vijë në të ardhmen, i imponuar nga izolimi që BE po i bënë Kosovës.

Rama e ka ritheksuar atë që e kishte thënë javë më parë rreth liberalizimit të vizave për Kosovën, duke e cilësuar si turp të BE-së.

Ndërsa Thaçi ka thënë se Kosova i ka kryer obligimet e veta sa i përket liberalizimit të vizave, dhe BE duhet të tregohet më unike në raport me Kosovën.

169 Komente

na hengshi arin smiley

Ne duhet te marrim shembull nga greket me ne krye Tsipras, lidhur me Evropen ...! 

Ti mire e ke, por kemi shtylle kurrizore ne. Jemi njerez te idealit, s'shkelin mbi ate qe na jep buke, si ciprilliu. smiley

te marrim 240mld dollar borxh thua mo smiley

Keta PO mundohen te mbulojne faktin se nuk PO qeverisin mire me shashka nacionaliste.

U preke nga deklaratat nacionaliste ti antishqiptari i deklaruar?

Shkabe mamaja te lejoi te perdoresh perseri internetin.

S'besoj se mungesa ime te ka penguar te shash shqiptaret ku dhe kur te mundesh me genjeshtrat e radhes smiley

albon e kemi me te dijshmin ktu.

s'e ke ndjek me vemendje peshkun me sa duket.

kontributet e tij jane shume te vyera.

Ekspert te pompinos e kemi Albon.....

Personalisht mendoj se kur vjen puna per ceshtje kombetare duhet te perkrahim Kryeminsitrin e Shqiperise,pavaresisht se i kujt partie eshte ai.

Mendoj qe Rama ka folur shume mire dhe shume qarte.

Cdo izolim i Kosoves nga BE-ja do ta conte Kosoven drejt Shqiperise,sic po e con dhe duan apo nuk duan te tjeret Shqiperia e Kosova do te unifikohen,pasi eshte idiotllek te kete dy shtete shqiptare.

BE-ja ben mire te degjoje ngadonjehere te vegjelit se ndoshta meson me mire gjendjen ne terren sic eshte ne te vertete,jo sic e merr nga raportet e burokrateve te saj.

Personalisht perkrah Kryeministrin Rama ne kete deklarate dhe uroj qe te gjitha shqiptaret ta parkrahin dhe te mos merren me cic-mice.

Ta kam thene ....., kur te do ajo ty...Je njesh fare ! 

Erdhi Dit e Arbrit! 

Bashkimi i Kosoves me Shqiperine, krijon nje treg konsumatoresh te lidhur natyrshem e  permireson shanset e shtetit Shqiptar per te mbijetuar ekonomikisht dhe te mos behemi shprehje gjeografike.

Edhe po e perjashtuan Ramen nga partia si nacionalist te pandershem ne ate det putanash internacionaliste, fjala e rende dhe e guximshme nuk kthehet me mbrapa, e politikanet e ardhshem do ta cojne me perpara kete bashkim te filluar tashme. 

Nuk e kuptoj se si mund te perbeje lajm dekalarata e Maja Koçijançiç.

Kesaj t'i thuash qe eshte cope mishi i ke bo nder.

Sa per deklaraten e Rames, ajo eshte gjeja me e natyrshme dhe nuk e kuptoj pse duhet te na plase nese ndokush nau provokoka. Le te shpresojme qe Rama nuk e ka edhe kete te kopjuar nga Berisha qe luante karten patriotike sa here ishte i zhyt ne skandale.

Kshu ka pas bo edhe Turqia, si karderr: o na pranoni keshtu mut sic jemi (quhen vlerat dhe traditat tona) ose do behemi terrorrista. smiley

Ky i joni s'ka buke te haje dhe po i ben pordhe Evropes me bashkim kombetar? 

Gafe e modhe e Ed Rames kjo. 

kujtoj se nuk e ke me vend ....qe " ska buke te haje" !Po ben gjera me mjaft te ardhme sa i perket interesave te kombit! Shifni pak me larg ! 

Dhie e zgjebosur bishtin perpjete.

Po, po politikanet ne te dy anet do bejne bashkim kombetar. Te dy palet i ve ne uturak mbasadori perkates me nje te verenjtur te vetullave. Le qe as ka nevoje per te. Cili prej tyre do ta bente kurban kolltukun? Bashkimi i vertete perparon perdite nga vete robt.  

Ti lejne keto pocat keta. E kesaj mos ti fryj Vucic tek veshi gjithe kohes, se na i shpifi. Te kene mendt ne rregull keta minimalisht duhet ti kerkonin Serbise te distancohet nga krimet e luftes e te kerkojne falje. Qe s'ka ndodhur ende. Perkundrazi brenda vendit ekziston nje mentalitet genocidal. Gjermanet e shkrete kerkojne falje sot e kesaj dite per cfare ka bere, kurse Serbet shesin poca e genjejne lart e poshte si me qene viktima. Rrob pa karakter.

Per me teper eshte qesharake, qe BE-ja qe puno me heq kufijte e me bashku armiqte me njeri-tjetrin u shqetesoka se do "bashkohen" dy kombe te te njejtes rrace. 

S'ka pse te ndjehemi inferior fare, Greqia kur u fut mori me vete ate cik Qipro qe kishte Grek e la jashte ciken qe kishte Turq. Duke importuar nje konflikt te hapur. Ta kuptoj BE-ja qe s'ka pse KS te lihet vetem e ti lejne keto deklaratat alla beograd.

Denoncoheni Ramen tek AMA per shovinizem.

Nderkohe besoj se Shqiperia dhe Kosova do perfitojne me shume ekonomisht nga bashkimi i dy ekonomive perkatese sesa nga BE sot.  Mishi u mbaru...merreni me long nashti. 

Si kjo Evrope qe brohoriti bashkimin e dy Gjermanive, na u shqetesoka  kocian - hici , e Mogerini ....se do mund te bashkoheshin dy shtete shqiptaresh!Ketu duhet mbeshtetur  fooort Edi Rama ! 

Ne theksojmë se Ballkani Perëndimor ka një perspektivë të qartë europiane, e cila është përcaktuar në nivelin më të lartë. Brukseli pret që të gjitha shtetet e rajonit të kenë një politikë të pajtimi dhe bashkëpunimi të mirë fqinjësor. Të gjitha deklaratat provokuese që devijojnë nga kjo politikë janë të papranueshme”, thuhet në njoftim.

Nga kaq sa citohet ketu, ky njoftim konfirmon rezultatin e takimit ne perputhje me pritshmerite e Brukselit. Brukseli pret që të gjitha shtetet e rajonit të kenë një politikë  pajtimi dhe bashkëpunimi të mirë fqinjësor. Shembulli me i mire, takimi konkret Shqiperi-Kosove. Tashti se del km serb dhe ben deklarata provokuese pas ketij takimi, ketu jemi edhe ne dakort me zedhenesen qe deklaratat e tij jane te papranueshme.

 

Levizje e bukur kjo e Rames, vjen si kunderpergjigje ndaj ambiguitetit te BEse dhe mbylljes se dyerve njera pas tjetres para fytyres. BE e flaku tej karroten dhe thjesht po premton se do kete karrote... Faza e zgjerimit ka ngrire per 15-20 vitet e ardhshme, gje qe e ben te pamundur per Ramen reklamimin e nje prespektive evropjane tek shqiptaret. Vete Merkel u shpreh se do te kete nje pauze te gjate pas pranimit te Kroacise. Kur vjen puna tek Kosova gjerat perkeqesohen me teper se jane vendi i vetem i izoluar dhe te cilit nuk i jane hequr vizat ne rajon..BE arriti sa i hoqi vizat edhe Moldavise dhe po diskuton tju heqi vizat Ukrainasve ndersa Kosova eshte lene ne harrese totale.Nderkohe qe BE e ka lene pas dore rajonin Rama ben mire qe rrita ca pulsin sepse rajonit i kanosen shume rreziqe te brendeshme dhe te jashtme duke filluar nga terrorizmi dhe rigjallja e panotomanizmit. Nq se BE ben kete gabim fatal de fakto do ta drejtoje rajonim drejt Turqise dhe Rusit.

Pikerisht kjo eshte !.

Nje bashkim Kosove-Shqiperi nderkohe qe kosova nuk ka mare njohje te plote eshte i pa-mbeshtetur fuqishem nga perendimi dhe s'ka shans te ndodhe sepse do ishte precedent shum i forte per Rusin dhe cfar po ndodh me minoritetet Ruse ne secilin nga vendet ish-Sovjetike . Gjithashtu Serbia do bente te njejten gje  me Repibliken e tyre ne Bosnje etj.

Pra sic e the ti Rama po i tregon Europes se c'eshte e afte te beje Shqiperia nqs nuk na kushtojne vemendjen e duhur . Te njejten gje beri dhe Greku Tsipras para ca kohesh qe kercenoj te mos i mbeshteste politikat anti-ruse te BE .

smiley Do e bashkoje Rama me Hashimin dhe bashke me ket timin smiley

Politikane koqe, s'na u hoqen njehere qafe keta idiote smiley

smiley Kjo e Rames ngja me ate dilemen qe kush do e maje me buke Ameriken nese ne i shpallim lufte dhe e pushtojme qe thuhej ne kohet e qemotit ne kafenene e Kelcyres.

Kjo e jotja sec ka nje hije malesh Tomorri..Ai vend hyjnish divine qe ka kontakte te trasheguara nder mijera vjet me Perendite atje lart.Pa merak o vezhgues kafenesh se nuk e eklipson te birin e Zeusit i cili ka filluar dhe jep dieta falas nga pularite e Shkodres.

Ca ishte kjo se nuk e mora vesh ?

Ashtu sikunder une..Nuk ju kuptova,pse te percellon poshte ndenjeses ku jeni ulur shkelqimi i Kryeministrit rreth ceshtjes se unifikimit te pashmangshem me krahinen shqiptare te shkeputur padrejtesisht nga Hyjnite.Mbase do te doje qe keto deklarata te kishin dal gjate nje takim ne ndonje call center apo ne ndonje bizines fason.Aq e keni hapin,nuk shikoni dot drejt hapesirave te pafundme te te mires sone te perbashket.

Megjithe respektin une serish nuk mora asgje vesh. Tomori, hyjnite, Zeusi, pulari Shkoder, fason, call center etj me bene pak lemsh me thane te drejten.

Nuk e thua dot me thjesht ?

Mos je ngataruar gjesen me ate kafenene e Kelcyres ?

P.S. Komentin tim ? Po mbase e ka kuptuar ai te cilit i nderhyra me nje koment e me duket se nuk ishte komenti jot ai apo jam gabim?

Aty ka ngel puna , tek bashkimi , hajde palle hajde , kush i jep  ashtu  ketij mo vlla se e mori me qafe.

Gezohu edhe ti, Brad. Edhe per ty me mire do jete.

ku shkoi gjith ai optimizem i papam, kte s'e kuptoj...

po nejse, ja zere se erdhi Maji smiley

smiley

Une gjithmone i gezum jom si ashtu si kshu smiley por ngaqe jam gjithmone sa anej knej i shoh gjerat pak me mire se ty smiley , sidoqofte ky presion alla Cipras qe Rama po i ben BE ne keto momente duket pak qesharak sepse sic mund ta dish edhe ti neve spara na e ve njeri ne pull , une mendoj se Kryeministri duhet te perqendrohet per momentin ketu :

http://www.balkanweb.com/site/kukes-kerk...

i shef qeveria te gjitha. esht ne dijeni te plot.

ka ardh koha e dituris tashti. smiley

Bashkebisedimi me ty eshte gjithmone kenaqesi por fatkeqesisht je jashte realitetit Shqiptar , kjo eshte gje e mire per ty smiley

mire, edhe kjo esht nji pike qe ha debat. sidomos tani qe bona edhe kafen.

tashti ti kerceve nga lopet e sukthit tek bombardimet ne vietnam. apo jo? smiley

kjo esht e njoftmja e rrealitetit? smiley

O Brado po ne kohen e sali kriminelit pra para dy vitesh cfare hanin keta kuksianet se me bere kurioz? Apo hanin pallavrat e saliut? 

Po ku e di une o sheme ca hanin , une di qe tani po thone qe skemi cfare te hajne, masnej une se shpika ne gazete e lexova.Sipas meje i bie qe me leket qe nuk paguanin dritat blinin me honger , tani qe paguajne dritat skane leke me honger.

Paska ra semundja e Syrizes edhe ne Shqiperi? Pak caj me pordhe e me rigon thone qe eshte dore me nje.

noshta ka ra dhe smunja,po dhe nese nje lider iktij veni don me i tregu evropit, se veni i tij,shqipnia,nuk asht bunari qe ata mund te pshurrin per qefin e tyne,s'ka asigja te keqe,perkundrazi.

noshta ka ra edhe smunja, po edhe n'qoft se ni lider i ktij veni don me i tregu evropit, se veni i ti, shqipnia, nuk asht bunari qe ata munen me e pshurr per qef t'tyne, s'ka asigja t'keqe, perkunrazi.

Pjeter, ti e di se genjeshtra i ka kembet e shkurtra, apo jo? smiley

Cdo qeveri ulet dhe ben hesap prioritetet qe ka nje popull ne rrugen e tij drejt mireqenies dhe me thene te drejten, bashkimi zyrtar nuk me duket si nje prioritet per te cilin ia vlen te kepusesh lidhjet me Europen qe ju mbron dhe ju ushqen. Po ju i dini me mire punet tuaja xhanem.

Kete u mundova te shpjegoj dhe une por nuk me kuptojne smiley , por qe ama debat han kete ma thane smiley

Mos u merzit Brad. Ne gjenite duhet te mesohemi te kalisim durimin derisa te na kuptojne.

Po mo,jam dakort me ca thu,PF,po nese keta s'te perfillin,lejn kosovaret ne dite te hallit qe te kerkojne zgjidhje biblike dhe kjo jo pa qellim,pse tmos e rrasje dhe ky pufken e vet,ë?

Pjeter, shume kane shku me ble lesh ke dyqani i shejtanit, po jan kthy rru e qeth.

Pjeter ka qene i barcalete... boni njoni i ven ku mund ta rrasje per 1 dollaro, puna ishte qe per te ta leshu kerkote 100 masanej, e po mos t'i kishe m'xhep ... kismeti i dacit smiley

edi noshta po fluturon me presh n'byth,po noshta jo,detyra e tij ishte i her ta rraste,se mund ta akuzojshin se s'i ka koqet fare,masanej ku i dihet,noshta i ka dhe 100 dollaret me dal.

Çfarë kuptove nga Deklarata se hiqesh edhe Burrë me Mustekë edhe të Kuqe smiley Platforma që shtroi ishte njëZgjidhje për Kosovën që po digjonte Sumat e zgjuara Nacionaliste të Shqipërisë .

Kosava le ta digjojnë , pasi të q...këta kalamajtë e Vidiove , nuk ka rrugë tjetër . Ose Njiheni dhe Hapuni me të ose Është aq e dëshëruar për Europë sa mund ta shohë zgjidhjen me "bashkimin me Shqipërinë " Dhe ka vënë Theksin

Kjo është në dorë të BE jo të Ballistëve me Drone të pathriotëve të Xhiboles e Albës me zamete .

Tani ku e sheh preshin ..?

Më fal se ndoshta të ka ftu ai me vër vër vër vër me ja kërku me nji Dollar smiley

Ti mire e bo detyren si pimp veteran. Dhe ato 4 verat qe do me shit perdite, besoj te mira do jene. Puna osht qe nverizmi eshte mo keq se aidsi. Pse me lazem. Shif iher ke shoket e Partise mos del gjo.  

Ose Pjetri di ku synonsmiley  .. .Tek vër vër vër vër vër vëret me iQin lek . Se dhe fort Xheloz nuk jom ke apo nuk ke aids ! Sa herë kini shku me nverin vallaj se kom ditë !

Drizo,ti rrembehesh dhe ske faj,se je i indoktrinum deri n'palce dhe me ban habi,si? Te indroktinumit,pergjitsisht kan qan pa shkolle o me pak shkolle,se kshtu e jepte e efktin ma kollaj propakanda e doktrines,po ti,ty s'te kuptoj pse hidhesh per cdo vrejtje qe mund t'u bahet shokve nalt.

niqe fillin dhe do kuptosh se pak a shume jam ne nje linje me ty.

Thash se ishe burr pak ma i xgjut dhe i vëmendshëm kur lexon smiley

As që diskutohet që ishim në të njëjtën Linjë ..sejcili m'zhargon të vet smiley Rilexoje

Nese Rama ben dhe bashkimin kombetare, athere ai e merton nje statuje per se gjalli. Po po per se gjalli! 

Me keto men, rrezik do e bojne hekur per kollone betoni andej nga Palermo. smiley

e kuptoj PF se rrembimi i tokes se gjyshit ne Durres ti ka zbehur ndjenjat patriotike. E kujt nuk do t'ja zbehnte? Por Bashkimi Kombetare duhet te jete ideali para te cilit duhet te gjithe te ulemi ne gjunje!  

Mire,mire, por sic e di dhe ti kohe me te keqia po vijne dhe strategjikisht nuk eshte koha me e mire per ta qit bycen siper ujit. Ashtu ne gjunje per qejf ulemi sa here te dush masanej...

dy Koloset e shqiptarise... pranoje dhe vet se as ne onderr s'e kishe pa. ne 99-ten te merrshin me Fadrom peRpaRA, si MBETJE inerte.

SOT po Kerkojm SHTET! smiley

Ore per te kerku ca s'kerko robi. Por si eshte ai urimi kinez: "Gjetsh ate qe po kerkon!" Jane te poshter kinezet. Me mire qe u prishem qe shpejt.

SOT po Kerkojm SHTET!

Jo zoteri, shtetin e kemi krijuar.

SOT po Kerkojme Shqiperine ETNIKE!

Ashtu de!

Bej shtet e gjeji pune njerezve se kjo i gezon robt me shume se bashkimi. Eehe leji se ste shkojn retorikat boshe. Bashkimi si kart e lodhur perdoret ne caste dobesie. Sdum asgje pervec se shtet funksional. 

..Një tjetër operacion radikal do të nisë në javët në vijim. Kush u shet shqiptarëve naftë që nuk përmbush standardet e cilësisë, ka vetëm pak javë kohë për t’u kthyer një herë e përgjithmonë brenda kornizës së parashikuar nga ligji. Ky do te jetë një operacion i mirëfilltë antikrim në sektorin e naftës dhe do të jetë frontal, do të shtrihet nga pikat hyrëse në dogana tek çdo pikë nxjerrjeje dhe përpunimi të naftës, deri tek çdo pikë shitjeje në territorin e Republikës së Shqipërisë. Me qytetarët shqiptarë nuk mund të tallet askush!

                                                                               ...s'keni pare gje akoma !

 

Me qytetarët shqiptarë nuk mund të tallet askush!

Thote Ai patrioti i madh  i cili  pronat ne bregdet i ofron me 1 euro qira per 99 vjet ..?!!

Sdum asgje pervec se shtet funksional. ,,

Më lejo të të pëjes se çfarë kupton me këtë . Sa fillon shtrëngohet për E.Elektrike ...shtet pis -fut njerëz në burg vërvit Pampersat LefTKopeja ...sa thotë displinum njerzit me pagu Taksa ..vu sumat e zgjume ..nuk quhen vënde pune .

Fillun me i shtrëngu Rrypat "koncensionarëve " shtet maska ra po mush xhepat .

Kam mejtimin dhe për atë që Lefin Konet e LefTKopesë duam rritje Pagash , Siguri e Punë besoj nuk ka njeri dhe në Afrikë E kalifatin e ISIS që nuk i do.

Dmth shtet Funksional ...Edhe qurashi që vjen këtu si kalamo Pallati do sistem arsimor smiley

humor demokrat 

erdhi Qershori...erdhiiiii!

 

Ne koshin e plehrave te historise do t'ju hedhi sovrani.

Humor ballist-demokrat...

E ka të mulum e dhe e fshefin që të mos tremen Kalamojt e Pallatit dhe të ftojnë Bathoristet e Vuçidolset me ndukë faqkat ...pu pu .Çfarë turpi .Saliun e kemi për burrë të ndershëm , vetëm Jozefpërcka ja ka pa kur i çan Kodrat "

 Kur të rritesh do ta mësosh edhe diferencën mids Adamit dhe Amsterdamit smiley

Thuhet se ky bashkim po nxitohet, si bicim reklame, se tamom tamom Rama-Thaci i kane vu syrin bashkimit te dy Koreve. 

Thuhet

Kush ti thot ty kto mer amon? 

Wow ... Ky po , me vër vër vër vër vërtet që të bind smiley. ...Humor Brrake

A do jene te afte politikanet Shqiptar te drejtojne nje shtet te perbashket eshte pikepyetja, pa Bashkimi vec te Mira ka. Nje treg 5 milion konsumatoresh eshte shpresedhenes si per thithjen e kapitalit lokal ashtu Edhe investimeve te huaja. Dy republika te falimentuara zor se ngrene koke. Po mos u trembi nga  BE se nuk do vere sanksione bashkimit te lire te Shqiptareve. Le qe Fiati investonte ne serbi kur shkjau digjte Ballkanin. Ka ardhur koha me GUXU.....

Nje treg 5 milion konsumatoresh eshte shpresedhenes si per thithjen e kapitalit lokal ashtu Edhe investimeve te huaja

Cfare i pengon te terheqin kapitalin keshtu si jane genius?

Gjineka ime e dasur, nuk duhet ndonje gjenialitet per te kuptuar se nje treg me 5 milion konsumator eshte me terheqes se nje treg si Kosova me 1.8 milione konsumator.

Cdo analist i Citbank qe ti ke qejf te citosh do ngreje dyshim per mbijetesen e nje shteti me 1.8 milione Banore e sidomos perputhshmerine e Demokracise me nje shtet me me pak shtetas se 2 milione banore qe nuk kane tradite ligjore anglosaksone.....

Une e kuptoj qe je Grecke po nuk eshte mire te njohesh Mongoline me shume se shtetin e ardhshem komshi me Greqine, Kosoven e bashkuar me Shqiperine. Kosova nderkohe i jep njefare trajtimi preferencial bizneseve Serbe, e kuptueshme ndersa rruga e pavaresise kalon edhe nga Beogradi.

Bashkimi i ardhshem me Kosoven do beje kapitalin lokal te pushtoje hapesiren e marre nga Serbet, prandaj Shqiperia perfiton me shume nga bashkimi i Kosoves se sa me BE, ndonese interesat nuk jane veteperjashtues. Kam ene ca gjona te tjera por nuk i kap dot ti qe lexon Abazin si Bibel.

Une qe thua ti kam pasur mendim ndryshe per Profesorin, si kuti e Mendjes e intelektual , antiteza e Enverit, nje injorant i zgjuar qe nuk ngopej me gjak. Por kur lexova pesazhet e tua nuk pashe Abazin mendimtar e politolog....por nje kronikan disi turkoshak e primitiv....me pershkrime raciste ndaj Shqiptareve fale mungeses se kapacitetit te tij per te analizuar. As i afrohej mendimit te Qemal Stafes a Sejfulla Maleshoves. Prej Abazit e ke marre edhe ti helmin Anti-shqiptar....humbjen personale e shpjegon me argumente raciste gjenetike. Prandaj sje ne gjendje te mendosh. Mbaje mire me Pierin se ai eshte ne mid-life crisis e mund te te promovoje por une te dua por sipas menyres time. 

Genius nuk po sqaron se si qenia e dy shteteve i pengon  bizneset te zoterojne tregun .

Une e di qe ti do te te thom qe armiku i shqiptareve jane shqipot....gjerat keq kan qene e keq do mbeten se fajin sna e kane fqinjet.....por nuk eshte ashtu.

E ke te shkruar me siper bardhe e zi por duhet te kesh kapacitetin te lexosh. Nje Shqiperi e thyer gjeografikisht copa..... copa shume kohe ka mbijetuar. Shqiperia ka qene e varfer dhe e falimentuar keto 100 vjet por shpresa dhe ai pak nacionalizem e ka mbajtur gjalle.  E di ti shpirt se cfare perfunduan ekspertet e Columbia University per fatin e Shqiperise dhe cfare i referuan Presidentit Wilson, mikut te Shqiptareve?????   Cdo dite qe Shqiperia ekziston eshte sukses se shume kombe jane zhdukur prandaj sot eshte dita qe te guxohet....Shqiptari te shtriq trupin e tij ...fizikisht....ne territorin e tij etnik e te permiresoje ekonomikisht shanset e mbijeteses. Pa ne nje bote ku luftohet per nafte, uje e territorre na dalin Internacionalistet me fendet e tyre pinko Marksiste apo lokalistet e greqizuar e tallen me nacionalistet si arkaik e primitiv????? Feudalizmi dhe perandorite kane qene internacionaliste gjithashtu......Jo me fal....ka qene GLOBAL...edhe me shume se ne sot.

Ok genius disa pjetje me te thjeshta per gjenine tende.Si shpjegohet qe gjermania perendimore megjithese e ndare prape u be powerhouse?si shpjegohet qe izraeli e norvegjia jane me te pasura se fjala vjen pakistani e afganistani shume here me te medhaja ne numer popullsie e siperfaqe?Po taiwani megjithese nuk eshte i njohur si shtet nga pjesa derrmuese e botes eshte shume me i zhvilluar se vende anetare te OKB si psh gambia gana sudani etj..?

Gjermania Perendimore ndaje edhe 40 here del me e madhe se Kosova....pa harruar qe eshte qendra industriale historike e Europes....Taiwani qe mori investime me thes per tu bere sfida  apo dyqoni reklames ndaj komunizmes..... Po cer te thom une ty kur paralelizmi eshte fanari i vetem ndricues....Po spo te thote njeri se sa me i madh te jesh aq me mire je....po te thom qe te mos jesh aq i vogel sa nuk funksionon dot....plus thyerjet gjeografike demografike. Po ti do qe te bej ty historine e Pakistanit e Afganistanit tek Peshku? Po nje gje eshte e sigurte qe kane shume dallime me ne e nuk me duhen. Kurse argumenti i vetem i joti eshte gjenetik.....eshte jo-shkencor.....tradita e abazit...Shqipot jane gjenetikisht inferior....Nuk ekziston gjenetika...qe ti e hedh poshte duke vene Teutoniket e Tawainezet si rast suksesi. Gjenetikisht cfare i lidh Tawainezet e gjermonet???? 

Taiwani qe mori investime me thes per tu bere sfida  apo dyqoni reklames ndaj komunizmes.....

ne kemi marre ndihma me thes, $10 miliarde borxh e s'kemi asgj per te treguar .A nuk eshte se ndofta taivanezet ulen kokat e mesuan te prodhojne sende te teknologjise se larte , ndersa shqipot te vetmen gje qe bejne mire eshte prerja e gurmazit te njeri tjetrit.e po pate kete mendje si 3 milione apo 300 milione banore do te jete e njejta pocaqi.

Shqiperia ka marre ndihma modeste, nje pike ne Oqean, ti nuk e ke idene e ndihmave. More Taiwanin si shembull,,, po ke Korene e Jugut qe ka marre me shume ndihma e investime se Kontinenti Afrikan.....e Jo per fajin e Shqiptareve por fati....dhe Racizmi. Gurmazi thika Shqiptaret jane problemi yti...Psikologu...abuzimi ne vogeli...deshtimi ne jete....Life is a bitch.

e Jo per fajin e Shqiptareve por fati....dhe Racizmi.

koreja e jugut ka markat e saj samsung kia qe po cajne boten  fryt i punes dhe inteligjences se tyre dhe jo i fatit.Gjendja e shqiperise nuk eshte pune fati por rezultat i paaftesise se shqiptareve per te qeverisur veten .

Racizmi....nje kore e vogel,,,,,merr me shume investime se nje kontinent me miliona njerez qe po vdesin te braktisur.....qeverisja ...eshte e veshtire...shiko Greqine, djepi i filozofise ....qindra miliarda ndihme e perfun duan ne duart e ca Marksisteve axhami....besoj se e di qe sot ne oksident nje Grek shihet me me antipati se nje Shqipo. 

natyrisht ne kete rruge ,heret a vone do shkonte edhe rama.  pas distancimit nga mentaliteti evgjito-jenicer i lubonjizmi. eshte ceshtje kohe kombetarizimi i rames dhe i  nje pjese te politikes shqiptare,si parakusht per te qene dinjitoz.   

ka shenja se lypsar-politikes po i vjen fundi.

sic duket ,po largohen nga modeli palestinez i integrimit,dhe po shikojne me bisht te syrit ate izraelit.  ;per hajersmiley

Padi Lulzim Bashës për 21 Janarin, Tahiri: Urdhëroi përdorimin e lëndëve kimike 

Kishte urdheruar edhe forcat e Zall Herrit qe te gjuanin me llastiqe kunder protestuesve.

edhe kete e paska bere? Nc nc nc... deri ku shkoka kjo pun, mer Ron!?

shum po habitem. pranej thot Bradi qe s'i dim tamom gjonat ne smiley

smiley

 

ky thjesht ka marre fund , e shikon qe nuk ecen dot perpara , nuk hap dot vende pune , nuk eshte ne gjendje qe vendin ta coje perpara ekonomikisht , nuk realizon dot as nje premtim nga ato te fushates , ca ben ? fryn tullumbace .mire xhanem se ky milet kshu e do .

me gjith kto deshtime, kur ta mer menja se bie qeveria o Brad?

Si bie si s´bie po i muhabet eshte , ai vend s´bohet mo.

 Ne fund te vitit hapen negociatat me BE!

Gezohu o Brad, gezohu!!!

BE ka ik pervete per lesh.

Pse sthu o Brad, qenkeni katran me boje nga te katra anet! smiley

Zoti ju ndihmofte o Brad! 

Deshe me thone " qenkemi " , ska gje e kuptoj  shqetesimin tend .

Une jam qytetare i US and A o Brad. 

"E Pluribus Unum" shkrun te pashaporta ime. 

Se cfare Qytetaresh jemi kjo per mu nuk ben lajm fare , per momentin derisa jemi ketu jemi te gjithe qytetare te Peshkut pa uje dhe jemi Shqiptare , packa se flasim nga vende te ndryshme.

smiley

kaq keq e prishi sala, e?  smiley

nejse, po qe se bohet, vetem rilindja e bo. 

Jetz  ist aber Augustiner zeit , merkst du das nicht oder ? smiley

sapo iksha me honger drek - nuk te rrej. augustiner s'kom, por malbec, Brado.

Servus!

Mahl zeit kumpel .

Servus .

Ore çfarë bëhet ? Pa mirë BE që do e demaskojnë këta deri në fund të Vitit .Do ja çjerrin maskën dhe do e bëjnë Dërmile ( tm Beluli )

Basha i paditur , Pollo i paditur , Ristani i paditur , kush ndyn duart hë për hë me Jozefpërcka e Berisha .E dëgjut Urdhërin e Gjeneralit ...Pa parti do mbeten këta me rastin e Dekriminalizimit smiley

Doli dhe kryemashtrusi si zagar i rrahur ...Qenë Bidona me Koka Kola zotrie ...

Kujton se nuk i dinë e përcaktuan me Dëshmi e Naliza laboratorike përmbajtjen me Iprit ( LHL e Rrezikëshme por me avullim të ngadaltë )

Kush kishte ndonjë gjë me Pirtshmëritë smiley e Qeverisë Rigonit të neobllokmenëve për Kriminelët e Berishës që kanë Parti or tie ..

Si bëhet ? Ndonjë Mejtim ? Do dekriminalizohemi apo jo ?

Dalngadal troket Tahiri / Nga kabineti më i miri smiley

 

Asigjo nuk ka me u bo Xake , ne fund te gjithe ikin te lumtur neper shtepira , ti e di qe Prokurorine e kemi tonen apo jo.

Tani nuk po dihet kush është me ne . Po të ishte ai me nder prof Olsi alias anonimi që lyente kaën me Vija të mos ta njihnim Na , do thoshte "sa mirë të na pushtojë Italia " Po i gjo duket . Edhe Kosova e ka fillu ashpër këtë dekriminalizim.

Erë  e Freskët Patriotike . Rilndje dhe kjo do të thotë

Shpellarë , Shpifës , Karagjozë , Bajraktarë , Kriminelë , Vjedhës ..Prapa në Shpella

Kështu më duket se bërtiste një me apdajk apo se mba men mirë smiley

Nuk po me vjen ne mendje tani se kush bertiste por te jesh i sigurte qe edhe ai i joni eshte , sa per dekrimininalizmin asnjonit si vjen e keqja nga kjo , per mire eshte domethene. Sa per Olsin ai mund te te pergjigjet vete .

"lakrimogjene". nc nc nc  ja kte s'ma kishte marr mendja kurr. edhe kush, ai qe duket si naj etiket e Baby Johnson's qe te premto "no tears" kur lahesh...  e tmerrshme!

menebarem te ishin njofsa te mozartit po kto as kastro zisin nuk e njofin si duhet. smiley

Nuk e di o Cim. Deri tashti Bashari dhe Basha kan dhene urdhra me perdor arme kimike kunder popullit. Bashar-Basha, rastesi thua te jete??? 

Nuk e di!

Bash ashtu duhet te jet, Ron! 

Dies illa

Qua resurget ex favilla... smiley

Kemi pas njonin n'alidem ne, qe e qunin shkurt Bashi, se gjat e kishte Beshir. Vllai i Mirit te Zheles. Krosonte shum bukur nga e majta. Ja m'u kujtu tani. Cun per s'mari. Me siguri qe nuk e lexo peshkun.

Është Gamë e GJËRË i ndruar Emigrant. Është marifet " lakrimogjene "pa përcaktuar Tipin . Plus që nuk përcakton as % e lejueshme. Pra Krim i Pastër ndaj Popullsisë në protestë ! Sulm me Lëndë Helmuese. Sepse nuk ka Lëndë helmuese që të mos shkaktojë edhe Lot . Luli është një COP Injorant dhe as kuptimin nuk u di .Ose ai që e ka mësuar ka qenë Kimist i Vjetër Politik si shprehja ..." Qëlloni demostruesit në këmbë " kur dihet që asnjë Ligj nuk lejon të përdoret për Zjarr Masiv kundër Protestuesve të parmatosur .

Grupi Zjarrit ..smiley

Unë vetëm me Grupin e Zjarrit  i kisha fut Shtatë Pash nën dhe ! Krim në bashkëpunim dhe i parapregatur në GRUP .

Ja kanë FUT Boles e kam bindje absolute që është një papagall i rëndomtë dhe i kapur për Koqesh nga Dosja e Rrugës Kombit ..vur re si zgërdhihet e argumenton më Pas Ai smiley që i di shumë mirë se është dhe MJEK dhe ka qenë Komisar Brigade i kohës ..se kamunizmi zotrie

Unë du ta nigjojnë këta që "janë shqiptarë ke PPU " , po halli , vetëm ça thotë Dokle për Veliajn lexojnë smiley

Unë  lexoj edhe kur vinë Lajme nga PD-hi për dekriminalizimin si Për Frokaj e Doshër .Po pres se e di që që me droje me droje po do ta japin edhe Lulin edhe Ristanin e më Pas edhe Cereberine Partisë së Krimit sali Qenefin .

Shif si kanë ngrit veshët karieristët e rij .Me gjys zoni po kuptohensmiley

Sa ti japë formën e duhur Ed Rama Partisë demokratike ke për të pa se i do shkojë .Do dhe pak ta pastrojë që të kënoqen edhe ..se pritshmëritë zotrie smiley

Po  Dokle Komunist i vjeter mo Xake, si te mos e lexosh ? smiley

Lexojeni dhe konspektojeni siç kini bërë tërë Jetën me Veprat e sh Enver dhe të Fiçorit smiley

Edhe unë i lexoj po di me dallu ku janë fshehur Kriminelët .Ti mund të jesh i ri dhe e kalo Lehtë se nuk e di çfarë është ai Palo..ja .

Çthurni atë fole Krimi që për inerci mba PD-hi , dhe kemi  për të parë se di do largohen vet Dokle Ruçi e me radhë .Ose qitni Z.Caushin nga Burgu smiley Me i Shullaz dhe i mushët brekët dhe nuk latë mo seancë pa bërtitë , që gjithsesi nuk e rrasët asiherë mrenë.

.Me falangat e Tritoleve , Vrasësve të Paguar , Bombave Fallco dhe etj etj fantazi për orkestër të Palo...ve të Babasqapit  nuk u kam pae me lexue or tie smiley

Kjo teme mban ne vetvehte te thjeshten dhe te komplikuaren.

   E thjeshta qendron ne ate se si mund ta argumentoje vendimmarrja nderkombetare e dy shtete shqiptaresh, kufi me njeri tjetrin, tu ndalohet apo te mos u mirkuptohet  aspirata e tyre  per bashkimi ne nje shtet te vetem.

   E komplikuara qendron, ose duhet kerkuar ne ate, se perse duhet ti miratohet  apo te heshtet ndaj Serbise pretendimit te saj, se ne shtetin shqiptar te territorit kosovar, ku ka nje minoritet serbesh, pikerisht ky komunitet, sikur te ishte rasti unik ne bote dhe ne Evrope, pikerisht ky fakt te perbente herezi aspirata gjithshqiptare per te qene nje shtet me shqiptare.

  Sipas meje situata e sotme evropiane dhe e koniuktures nderkombetare eshte absolutisht ne favorr te kesaj kerkese aspirate e shqiptareve.Negativja jone eshte situata ekonomike shum e rende dhe se klasa politike eshte e ndare dge shum prej saj jane ne sherbim te te huajve...antishqiptare ...

Cilet jane hajdeni ti gjejme sepse ata jane te paguar ...qe te flasin per te bere punene te huajve 

E bashkoi vallai. Ca t'i bosh kesaj Zonjes Barbullushi thuj, se Amerikes s'po ia var njeri. smiley

Eh sa u behet qejfi Internacionalisteve kur Politika e Huaj i fut ne vathe Politikanet tane e u terheq veshin per Nacionalizem. Tamom si ne kohe te Ismail Qemalit kur therrisnin dum Baben.

Nje gjo eshte ama qe Rama eshte i pakorrigjueshem e fjala kur del eshte si plumbi nuk kthehet me mbrapsht. Nderkohe futini nje kenge nga Pozdravi deri deklaraten tjeter te Rames.

Ryri prilli doli Marsi / fillon e zbardhet Tasi.

Sholokët antikomunsitë ti fusin nga një Tas dhallë ose Pshesh ose Gjerbë dhe mos ta krujnë shumë me

Miqësinë e Madhe / Lumsi Edi që e mbajte / sos për vete a për ti /po për gjithë Shqipëri smiley

Ky dashnia jote per qeverine me kujto dashnine e Qamushit te 21 dhjetori per partizanin.smiley

Pa referenca të xha Abazit smiley Ç'farë analize ka për Qamushin i nderuari xha Abaz , me që paska qenë me Partizanët smiley

Qamushi kenonte :"bjeri gajdes gajdexhi " gjithe diten e perendise .smiley

Përvojat personale janë gjë e madhe , edhe e Gajdeve të xha Abazit që i Qanit zotrote smiley 

Xake, te kam pritur ta pohoje ne gjuhen e kesaj Kocian - hicit fjalen " Provokacja " ! Nuk e kam te qarte si e mbajte kaqe ? 

...eh mer Ballist cfare na bone me ate dronin.Po na konvertohen ne patriota ene pinjollet e bllokut.smiley

Te pelqen, s'te pelqen, ata te bllokut ishin patriotet e vertete qe luftuan per kete vend, ne vend qe te merrnin floririn e t'ia mbathnin apo qe te luftonin shqiptaret. KUndershtaret e tyre u jepnin shkodren malazezeve e shen naumin maqedonasve, qe te themi ate qe eshte, si dhe shkonin ne Serbi e merrnin mercenare per te vrare shqiptare. Sikur te mos mjaftonin keto, mbeshtesnin edhe nazistet per te vrare shqiptare. Sa c'vrane ata te bllokut shqiptare ne 45 vjet, kundershtaret e tyre i vrisnin ne pak muaj kur bashkepunonin me nazistet gjate luftes se dyte boterore. Faktet mbeten fakte, s'i ndryshon dot njeri.

Nazistet nuk donin ta pushtonin shqiperine ,nuk ju interesonte sepse ishin kalimtare per ne Gerqi dhe mgja  deklaruan se do ti ndihmojne shqiptaret per bashkimin ne trojet e tyre .Balli Kombetar qe nga krijimi ishte per nje Shqiperi Etnik por nuk beri koalicion me gjermonin,kurse komunistet si internacionalist qe ishin ja  shiten Kosoven  Titos.smiley 

 ja  shiten Kosoven  Titos.

 a  merr vesh ti, nga biznesi ?

Nje vend i varfer si Shqiperia mbas l2b skishte brek ne byth dhe fuqi me shit Kosoven, se kosova ishte e shitme nga fuqite e medha, kush dhe si kishte fuqi me shit kosoven `interrnacionalistet` me ndryshu kufijte,?  kishte ndonje ushtri te madhe shqiperia ?n donje fuqi ekonomike ? 

ike dhe mbaro noi shkoll biznesi se edhe ne biznes nuk merr vesh lene pastaj kur do me u marr me politike ! 

Lol. Vetem injorant te kalibrit te madh i hajne keto perralla.  Gjermania humbi territore vet gjate L2B po na bashkonte ne. U pika te gjithe perrallaxhinjte te tjere. LANC pa diskutim ishte arsyeja e vetme qe Shqiperia ekziston sot. Po te mos ishte lufta ndaj nazimsit Britaniket dhe forcat aleate ishin bere gati ti jepnin gjysem Shqiperia, Gerqise, qe kishte paraqitur memorandum per te na marr gjysem territori duke na shpallur force me Aksit. Keto perrallat me NAZIstet qe na deshen te miren i degjoj shume ndermjet pseudo-ballisteve, te cilat jane e vetmja specie qe thurr endrra me vende qe humben luften. Patetike.

Te pelqen, s'te pelqen, ata te bllokut ishin patriotet e vertete qe luftuan per kete vend,

ky tipi eshte love child i xakes.smiley

shiko se e kom von re edhe here te tjera qe i leshon kto ofendimet e uleta pa teklif fare. jo love child i Xakes, jo gjyshja jote kshu, jo jeni dobicet e sulo gradecit e ku di me se c'maskaralliqe. gjithnje me nje zgerdhirje dhembesh ne fund.

kaq pa fijen e ndjeshmerise je, mer rob Zoti?

ka vujt shume gjat diktatures.

i ka ardh dita sot...te hakmerret smiley

 

Emo eshte e drejta Juaj te shkruani si ta doje e bardha zemer .Te lutem dhe do te me kuptosh me mire kur te vish sa une.

Ne kete moshe kur afrohesh ke PPU per Komente  ke dy rruge ..

Ose te levizesh, kruash  topet here pas here se ngjiten ose te komentosh me Alben e kategorine e saj , duke i perdorur ne vend te tespijeve  . Mund dhe te kruash hunden per sacme ..Por nuk eshte akoma ne rrolin e Edisonit . Per te dyja rastet Alba ja ka vlejtur  dhe  ja ka Vlejtur per birinxhi !

Perse do te ma heqesh kete Privilegj ..nuk po e kuptoj ?

Nuk flas per komente Normale me Normale , besoj me kupton .Por gjithsesi te ftoj ta shikosh njehere keshtu si Une perdorimin shumevlereshe te Albes me numra e zamete mbrapa !

ishte ne menyre figurative, love child nga ana shpirterore , ti si shkrimtar megjithese amator duhej ta kishe kapur .Pastaj persa i perket ndjeshmerise shiko si tallesh ne nickun tjeter me vuajtjet e njerezve ne diktature.Mos harro se edhe vete nuk mbetesh prapa per te share ulur poshteruar te tjeret .If you can't take don't dish it out.

ah, figurativlleku yt! nicku tjeter thot.

po ti kur nuk e nok dot qe Roni dhe une jemi dy njerez te ndryshem, si me te besu kur na flet per bursat mongole? smiley

smiley

 

ashtu eshte your imaginary friend .smiley

po, po, imaginary friend qe ben graduate studies ne majen e vendit. 

se ti na e ma sekret shkollimin tat, jo per gjo smiley   smiley

smiley

 

shkolla duhet te te jape nje refund.smiley

refundi per mu ka qe ne 2001-shin, o kingu i fshatit. Urdhno.

hajt tani, vrap ne Mongoli. hypja gugllit  smiley

emo, nje habi me skollimin ! Na e dinim se vec jepte mene, kur shohem nashti ....qe coc u heq ne mene ! 

Deverr dhe skollimi, deverr ! 

O Grava ..Indirekt na del Grande Kaka në krah të "provokacija " dhe na nuk mund ta prishim miqësinë që na bashkon me sholokët Antikomunistë .

Grande Kaka e ka parashiku këtë që në Kohën e Italisë . Kot nuk i dhurum Kurorën na Viktor Emanuelit .Qem të dëshirum me na Pru k/partie Fashiste Koliqin Patriot . Na për këtë hëngërtim e pijtim në Mukje me babacarët e Kombit !

Po gjithsesi Mbështetja Amerikane e detyroi Grande Kakën të hidhte mantelin Antikomunsit dhe të thërriste njëzëri me shokët e vërtetë të Luftës si  Pal Mëlyshi

Nuk e dumë Bashkimin nga Fashizmi .VFLP smiley

Xake bejm nje pakt bashke ? Pushim absolut " gjujtjesh " me kapon! Na vate koha vec lufte o burre! Ka kohe  qe po  bin burite e paqes ! 

Problemet per ide dhe jo sulmet mbi ..midera, jane objektiva per te mencurit , me ka then nje ..picariot ! 

Grava i nderuar .

Më vjen keq po je shumë larg . Unë e kam mbaruar seriozitetin me këta jargavitës shumë vjet para se të vije ti . Plus që unë nuk jam i tipit të humbas Kohë me Gomarllëqet e sholokëve duke i bartur nga Thellësia e dekadave dhe të përpiqem të sqaroj se i kanë me gjith mënd e nuk kuptojnë apo duan të dinë si zotrote .  Nganjëherë të kam thënë dhe ty Shmangiu " e di unë mer jahu " dhe mundohu të arish sa më shpejtë në arsyet e ardhjes së bufonadave " antikomuniste " që nuk kanë asgjë të përbashkët me antikomunizmin përveç Llapës Jashtë .

Ti vazhdo i nderuar me stilin tënd e bëj paqe se unë nuk të pengoj .Veçse kënaqem kur Paqosesh me këtë kategori smiley

Përjashtimisht për Grande Kakën ....që erdhi si KAPO duke fshehur Njente Kapo ,  e vlerësoj si tallësin më të madh të seriozëve antikomunistë të këtij Blogu dhe Paqistëve . Me qëllim apo jo e di vetë ai smiley

Kapo Origjinal , është një Luftëtar betejash dhe nuk tërhiqet pa lavdi që dmth . Zgërdhirje me sholokët antikomunistë Paqsorë të kategorisë së LefTKopesë dhe Albës me zamete xarrë xarrë .

Të kam thënë dhe herë të tjera , mos më hec më në këtë linjë . Respekte !

bashkengjitja e kosoves ne shqiperi eshte vetem hapi i pare .  radhen e ka maqedonia dhe mali i zi . mbasi te kemi arritur deri ketu i vjen radha serbise e greqise.

do thote alba me shoqe,po ky c'patismiley

po ja, keshtu e kane keto pune,kur se pret behen,,se shpejti vendoset shtatorja e ismail qemalit ne prishtine.

te gjitha keto mbasi te kete thyer qafen burri i sllobodankes,sigurisht,sigurishtsmiley

Une do te thoja qe norvegjia paska legalizuar hashashinsmiley

ky admini ,megjithese nje koment ne jave qe bej une ma fshinsmiley,sot  qenka futur ne loje qe te mashtroje abazxhinje e ameriqisesmiley

ore po ndonje koqo kokedhima nuk paska ajo norgia? 6 muaj nate o vella ,si i behet!

c'na beri integrimi!  te norvegjizon me zorsmiley

paske darkuar me Kocon Alba ! 

rama do behet mbret i ballkanit

skenderbeu deshtoi ne kete nisme

Po fati Mbledhjes Mukjes si do vejë mor aman .

Bashkim nën Bajonetat Fashiste .. bërtisnin Ballistët

Largpams i Madh xha Abazi  që Grande Kaka e ka kapë thelbin e shënimeve Historike të tij

Nuk dum bashkim nga nazistët Turistë dhe Fashistët me kazma - lopata që kanë ardhë për të  ndërtu vendin smiley..A .Ermenji 

Grande Kaka edhe për Historian i Modh ! VFLP

Radio Evropa e Lirë: Kohët të fundit megjithatë është folur shumë, edhe prej Tiranës zyrtare rreth një bashkimi të shqiptarëve, qoftë pra edhe si dy shtete anëtare të BE-së. Po bëhet kështu një lloj “fronti i ri” kundrejt atyre politkave që ju, Tirana zyrtare, i quani “politika të ngadalta” të BE-së, sidomos ndaj shqiptarëve, apo është diçka tjetër në pyetje?

Ditmir Bushati: Së pari do të preferoja që të evitonim “ju dhe ne”, sepse siç përcaktohet shumë qartë edhe në partneritetin e natyrshëm strategjik ndërmjet Shqipërisë dhe Kosovës, orientimi jonë euroatlantik është i qartë si kristali, sikundër referenca mbi dokumentet më të rëndësishme ndërkombëtare, duke filluar me aktin final të Helsinkit, apo atë që kryeministri shqiptar e ka quajtur që në krye të herës Besa e dhënë ndaj faktorit ndërkombëtar për mosndryshim të kufijve.

even akoma përmëtej furthermore:

Sa i përket mënyrës se si mund të interpretohen deklaratat e shtetarëve shqiptarë, mund të them se edhe në takimin e fundit të dy qeverive, por edhe në çdo takim me përfaqësues të rëndësishëm evropianë dhe amerikanë, qëndrimi i qeverisë shqiptare, i kryeministrit, ka qenë mjaftë i qartë që aspirata e shqiptarëve është për një anëtarësim në BE, për një anëtarësim në NATO dhe e shohim BE-në si një bashkim të popujve dhe të kombeve dhe vetëm në këtë lloj mënyre.

aspirata e shqiptareve, sipas KM, eshte per nje anetaresim ne NATO

smiley  o cvete o cvete

I pamundur bashkimi kombetar Shqiperi Kosove thote media zyrtare e CIAs, Straffor

Gjithsesi, marrëdhëniet e Shqipërisë me Kosovën mund të gjenerojnë probleme në të ardhmen. Shqipëria është etnikisht homogjene, krahasuar me Maqedoninë dhe Bosnje-Hercegovinën. Edhe pse Shqipëria është e familjarizuar me destabilitetin politik brenda saj, tensionet etnike janë të pazakonta atje. Ndaj, Kosova paraqet edhe një lloj rreziku për Shqipërinë. Së pari, përplasjet e grupeve etnike serbe dhe shqiptare në Kosovë janë shoqëruar gjithnjë me ngrirje të marrëdhënieve Tiranë-Beograd. Së dyti, Tirana nuk është gati që të mbajë barrën e rëndë të Kosovës, ku papunësia është e lartë dhe ekonomia e rrënuar. Nëse Shqipëria do të bashkohej me Kosovën sot, do të kishte trazira sociale, që më shumë do ta dëmtonin Shqipërinë se çdo vend tjetër.

Ne mbledhjen e ardhshme te dy qeverive qe do mbahet ne nentor te ketij viti, Edvin Kristaq Rama kishte propozuar qe e gjithe qeveria shqiptare te shkonte ne Prishtine hipur mbi kuaj. Nje analogji per Skenderbeun me 400 luftetaret e tij qe mberriten ne Kruje. Veliaj dhe Bushati kishin shprehur rezerva, kali eshte kafshe e veshtire dhe kemi frike mos cahemi ne dysh-kishin thene. Rama ua kishte kthyer qe plani ishte qe keta t'ia hipnin kalit dhe jo kali ketyre.

   Ore djema e femra, thoni cfare te doni, por nje gje ju siguroj : Do te jete shum e afert dita kur shqiptaret do te jene bashke e nden kete flamur qe kemi ! Edhe CIA-s ,  i dalte fjala ...si per armet nukleare, .... qe pati Sadami ! 

 Ti vlonjati im, rri sus kur flitet per bashkimin se askush si Vlora nuk i ka fryre kesaj ...xurrunajev te vjeter burrash e te bere tazeeee sot! Sus ti ! 

Ah cti bejme qe e kemi me influence, me te miren e te mirave te blogut , pa do keshet pare ju se si pritej bashkimi kombit.

Rastin e vetem qe nje e djathte safi te ishte, krah  Edit te Rameve 

Lutuni te sherohet sa me shpejto ! 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).