Kryeministri Edi Rama deklaroi nisjen e një auditi ndërkombëtar ndaj koncesionarit 'Bankers Petroleum' mbi problematikat e kontratës së kompanisë me shtetin shqiptar. 

Sipas një auditi financiar të AKBN-së, 'Bankers Petroleum' ka shlyer investimin në vitin 2011, datë pas së cilës duhet të niste pagesën e tatim-fitimit në masën 50 %.

"Bazuar tek auditi ndërkombëtar, ne do të marrim edhe rezultatin e të gjitha problematikave që ka kompania me kontratën, me shtetin dhe me qytetarët shqiptarë. Për çdo problematikë që do të rezultojë si një problem mes kompanisë dhe shtetit, kompania do të vihet përpara përgjegjësisë, njësoj siç vihet përpara përgjegjësisë në SHBA, Kanada, Francë, Gjermani apo kudo qoftë. Nuk kemi luksin që të mbyllim sytë apo që të humbasim, qoftë edhe një litër naftë nga kjo pasuri që nuk na e kanë dhënë të huajt dhe nuk mund të na e marrin të huajt e të na e zhvasin si t'u teket atyre", tha Rama.

Kryeministri tha se qeveria ka trashëguar kontrata skandaloze, siç u shpreh ai, me kompanitë që shfrytëzojnë burimet shqiptare të nëntokës. Por kontratat që do të nënshkruhen në të ardhmen, theksoi kryeministri, nuk do të lejojnë zhvatjen e pasurive kombëtare. 

"Nuk do të ketë më kompani fantazmë, as kompani që vijnë në Shqipëri dhe të gjejnë kushëririn e duhur për të hapur burime ku të munden dhe për të marrë sa të munden nga nafta e shqiptarëve, por nën qeverinë tonë, çdo kontratë e re, jo vetëm do të jetë e standardeve ndërkombëtare, por do të bëhet vetëm me emra të mëdhenj dhe të panjollosur botërisht", tha Rama.

Kryeministri përfitoi nga aktiviteti me Operatorin e Shpërndarjes së Energjisë Elektrike për të shpallur një tjetër aksion të rëndësishëm, atë kundër çdo tregtari që mashtron konsumatorët me cilësinë e karburantit.  

"Kush u shet shqiptarëve naftë që nuk përmbush standardet e parashikuara të cilësisë, ka vetëm pak javë kohë për t'u kthyer njëherë e përgjithmonë brenda kornizës së parashikuar nga ligji", tha Rama.

86 Komente

Vin Mirela Kumbaron te nafta.

Per ata qe thone te 'shqiptarizohet' nafta se na iku pa leke.

Se pari: lek ke mor se pagujn royalties
Se dyti: ketu ajo qe s'po merret eshte taksa mbi te ardhurat e Bankers
Se treti: keto taksa nuk i vjel dot Shqiperia derisa Bankersi te shpaguhet (nepermjet te ardhurave) per gjithe investimet qe ka bere.
Se katerti: verifikmi i sa investimeve qe ka bere Bankersi behet nga Albpetroli
Se pesti: Albetroli verifikon 1 here ne 3 vjet
Se gjashti: kontrata qe ka Bankers eshte marre nga nje ish manaxher projekti i Anglo-Albanian Petroleum (Premier Oil) pasi Premier Oil iku ne 2004 se kishte vende te tjera me te mira per te hedhur parate
Ky inglizi kap kontraten e Premier Oil (me terma shume te favorshme duhet thene), formon nje kopmani me nje kapital te vogel fillestar, e me pas arrin te mbledhe disa pasunare Kanadeze me kapitalin e te cileve formohet Bankers

Pyetja eshte kush e ka fajin qe ka marre kete kontrate kaq te mire Bankers ne 2004? Per mu askush. Po te mos ishin termat e kontrates te mira nuk vjen kush ne Shqiperi te shpoje per nafte.

Petromanas/Shell i kushton $80 milione dollare nje pus eksplorimi. Ai $80 milionsh mund te shpenzohej shume mire diku tjeter nqs Shqiperia nuk jepte keto lloj kontratash.

Pyetja eshte kush e ka fajin qe ka marre kete kontrate kaq te mire Bankers ne 2004?

Fatos Sheqere Nano

Meqe po i mbroke kto shoket e Shkabes kaq fort:

1. Kompania pritet te paraqis dokument shtese sepse ka perfshire si kosto shpenzime 300 milion USD qe auditi ja deklasifikoi. Kanadaja gjithashtu ja hudhi poshte kerkesen ksaj kompanie qe te deklaroje si humbje 28 milioneUSD. Me pak fjale, kompania perpiqet te gatuaj librat financiar qe te mos paguaj ate 50% takse qe duhet ta paguaje kur ka fitim.

2. Kompania ka genjyer kur ka deklaruar qe ka pasur emetime CO2 vetem, tani flitet per gaz metan.

3. Kompania ka ndotur ujerat dhe ka terrorrizuar qytetare shqiptare si dhe demtuar pronen e tyre. Kjo ceshtje nuk duhet te zgjidhet me mirebesim por ne gjykate, ku interesat e shqiptareve te lenduar te perfaqesohen me mire.

4. Ne se kompania gjendet fajtore dhe largohet, do vije nje tjeter...aq me shume qe kta kan investuar ne puset e amortizuara te komunizmit. Kompania e ardhshme do firmose kushte me te mira.

5. Tregu dhe praktikat jo-klienteliste nuk ka funksionuar ne Shqiperi deri me sot, kontratat kane qene reflektim i  vizionit te Mon Kukaleshit dhe jo Adam Smithit.

Se dyti: ketu ajo qe s'po merret eshte taksa mbi te ardhurat e Bankers
Se treti: keto taksa nuk i vjel dot Shqiperia derisa Bankersi te shpaguhet (nepermjet te ardhurave) per gjithe investimet qe ka bere.

Taksa mbi te ardhurat eshte jo pak por 50% e fitimit, dhe fitimet e bankers nga nafta jone raportohen me qindra miliona cdo vit, rreth 200 milione ne vit per vitet e fundit, dhe sipas llogarive, investimet i kane shlyer qe ne vitin 2011. Behet fjale per me shume se gjysme milardi euro te vjedhura. 

Se katerti: verifikmi i sa investimeve qe ka bere Bankersi behet nga Albpetroli

Se pesti: Albetroli verifikon 1 here ne 3 vjet\

Verifikimin per mallin e vet e ben populli shqiptar me perfaqesuesit e tij, qeverine, sa here te jete e arsyeshme. 

 

Po te mos ishin termat e kontrates te mira nuk vjen kush ne Shqiperi te shpoje per nafte.

Per nafte shkojne dhe mes plumbave, jo ne Shqiperi, s'ka lidhje fare. 

Se pari: lek ke mor se pagujn royalties
 

Jane vjedhur miliarda ne taksa, eshte shkaterruar mjedisi ne menyre skandaloze, jane shkaterruar shtepite e shqiptareve, jane keqtrajtuar punonjes e s'u jane marre parasysh kerkesat, dhe ky gjakprishuri ketu vjen e thote qe keni marre para duke iu referuar dava royalties qe jane me te uleta se ne cdo vend, vetem qe te mbroje kanadezet. Sic kam thene dhe tek postimi tjeter, me te ndyret e Bankers Petroleum jane shqiptaret qe punojne ne te.

 

te gjithe , se jane antikombetare! 

po s'te erdhi njeri pastaj? Me Albpetrolin do nxirrje 20,000 fuci nafte ne dite?

Puna eshte qe kete qe po e nxjerrin, po perfitojne te gjithe te huajt. Me mire te rrije aty poshte, per nje kohe kur ta kemi takatin, sesa te numerojme sa mijera fuci nxjerr kanadezi per fitimin e tij.

se luan topi idene tende Blend ! 

e kemi thene, kontratat e Nanes ske nga ti kapesh... Aeroporti Nene Tereza, Petrolifera, Bankers etj... i ka qire robt!!

Nuk eshte vetem kontrata e Nanos, por eshte edhe kontrolli qe duhej t'i kishte bere Sala. Duhej te ishin gjobitur e vjelur taksa qe nga viti 2011 ne me shume se 1 miliard euro, si per naften, si per kromin, dhe nuk eshte bere asgje. Nuk eshte vetem kontrata e nanos, qe sigurisht ka pjesen e vet, por jane dhe Tacet, Bell Air e cfare tjeter kane abuzuar.

e kena thene qe tranzicioni ne neoliberalizem ekonomik ka kap majen ne kohen e Nanies. Ky i sotmi thjesht po terminon ate kulturor.

 

nuk i di mire raportet shqiptare, dhe mbase po nxitohem, po mu 80 milion dollar nuk me duket naj gjo per t'u permend. sikur flitet per pasurin nr 1 ne vend, mos gaboj.

Nuk ke ekspertize ne Shqiperi. Ekspertet i ke te gjithe ne Calgary, Alberta..plus qe nuk jane updated per keto teknologjite e reja (qe shperthyen neper shpiat e Marinzes)

Ndonese i kishin, e i larguan vete ekspertet (per te vjedhur me lehte), sot nuk eshte ekspertiza inxhinjerike qe i mungu.

Nuk ke vullnet politik! Se ekspertiza sot blihet, dhe lire fare bile!
Kostua mesatare e projektimit sot eshte max 5%!!!! Kostot e mbikqyrjes se proceseve jane akoma me te ulta, nje kontrate tip  "continued services" / "owner's engineers" dhe dalin faqebardhe...

 

Me keto deklarata populiste per te huaj qe zhvasin pasurine nuk shkohet larg, qofte ky rama, apo ato pidhat e bukur verdalle. Puna nuk bohet me lloqe kavaje si te emisioni fevziut.

1. Nese qeverise shqiptare nuk i pelqejne termat e kontrates te shikoje se cfare mund te ndryshohet, vetem se jo me kostot qe i pagum GE dhe CEZit. Te merret parasysh edhe sinjalet qe i cohen investitoreve te tjere potenciale. Te nxirren mesime dhe jo me i hudh punonjesite e administrates (specialistat sidomos) si topa futbolli se kshu e pson.

2. nese nga auditet e qeverise shqiptare rezultan qe BP i ka shlyer investimet fillestare, ska  pse me dale Rama me deklarata skorpionsash. Drejtoria e tatimeve i dergon nje leter leonidhes dhe puna merr fund

3. Nese per demet mjedisore (ose edhe per probleme te tjera) BP nuk kooperon, po mcifet mbas termave te kontrates, qeveriu ka edhe arren edhe gurin. Ka 100 menyra per ta bo BP me fol me vete - Leonidha psh mund te arrestohet se merr pare me fut punetoret ne pune; BP ka te drejte shfrytezimi po jo transporti. Qeveria i rrit ne stratosfere tarifat e transportit dhe depozitimit te naftes; ose terminali naftes duhet te rikonstruktohet etj etj

Nese BP kooperon dhe pagon ate cka i takon, ska asigjo te keqe qe te mori pjesen e vet dhe puna e mbare.Vetem se kjo pune ska pse bohet vetem me BP. Strem Oil ia ka kajt nonen kuku ma keq. SHELL deklaron 150 mio dollare shpenzime per nji shpim kompletim pusi ne shpirag - sikur pusi me pas qen ne gjirin e meksikes. Masanej pasuri kombetare jane edhe bregdeti, kromi, uji i glines, pyjet, lumenjte..... skam digju une per ndonji major te dursit apo kush pidhn e nones ka ate gjirin e lalzit, apo te vlores, sarandes etj me mbajt pergjegjesi. Po kshu osht puna me kromin, pyjet e lumenjte qe po i shkretosin.

Kshu pra lum miku shiko verdalle si punon shteti dhe mos u hap bythesh me deklarata koti.

 
 

Sa vendosa te nderhyja edhe une per kete teme pashe kete postim.

Super pergjigje patrioto.

Shpo tha, nese nuk ka nafte do gjendet ndonje grup armiqsor. Pranej ja hoqen portretin e dulles ketij nga dora.

Amani ore, mos na iken Bankers, se i thone gjith ato familje qe ushqehen. Kjo firme le te paguaje ato demet aty ne fshat (siç e pame), te rindertoje rruget, dhe te vazhdoje punen, se sa per taksat qe duhet te paguaje, ky eshte nje problem qe haset edhe kendej ne perendim. Psh, shum firma e kompani, i paguajne taksat, (sidomos taksen mbi te ardhurat) ne vendet parajse si Liksemburgu, ishujt Bahama, etj, pra jane regjistruar ne keto vende, pavarsisht se operojne, prodhojne ne disa vende. Dhe kjo gje behet se ne Luksemburg, etj vende parajse taksash siç quhen, paguajne shum pak. Ankohen edhe ketu fiskaliteti per mosmbledhjen e duhur te taksave mbi te ardhurat, mirpo s'ka ç'te beje, se ne fund te fundit keto firma, paguajne rrogen bruto te punonjesve, sigurimet shoqerore te tyre, dhe kjo gje nuk eshte pak. 

Me shume familje ushqehen po te ike bankers se po te rrije, ky eshte thelbi, o Pjer. Bankers po le familje pa shtepi e po pakeson mundesine e vendeve te reja te punes. Bankers jo qe duhet te ike, por me shqelma, madje.

Sa inot i ke keto kanadezet mer jau!

Keto babloket me parulla antiimperialiste duket sikur kane kospektuar fjalimet e Hugo Chavez me kalem ne dore.

nuk du me bo kritizerin perhera po paksa hipokrizi ka ne kete mes.

Se pari u desh nje boom qe qeveriu te ngrinte zerin, njisoj si ne gerdec, pra kjo e futjes se kokes ne rere, si struci eshte fenomen qe shoqeron sistemin.

se dyti, zgjidhja qe ofrohet nga qeveriu eshte prape ne kornizat e nje koncesioni te dyte(kesaj here me te mire, zhvatja po zhvatje mbetet), pa u bere nje analize e mundesive te vetezhvillimit kombetar te sektorit, duke qene i nje prioriteti te larte. Kjo perben gjithashtu nje mendesi per qeverine aktuale qe nuk del dot jashte kontekstit neoliberal.

 

Nuk ta ka fajin  koncesioni por kapaciteti sa i afte je te negociosh,  e dyta se si monitorohet pasuria kombetare. Perderisa nuk je i zoti te nxjerresh nafte do lidhesh me ata qe dine. Fatkeqesisht kompanite e medha te erdhen ne Shqiperi e iken se nuk pane interes. Nderkohe Nafta nuk pret sa te behesh ti i zoti per ta nxjerre.  Qe nga 1944 naften shteterore e kemi pasur e nje vrime ne uje kemi bere ndaj therrasim te huajt te na nxjerrin ne selamet.

Kush enderron te nxjerre naften patriotikisht eshte miop qe vendos ideologjine para te mires publike. Per sa i perket rrespektimit te kontrates kjo kompani duket qe ka bere shkelje e aty qeveriu duhet te meshoje forte. Sado keq ta kete lidhur kontraten Nano aty nuk thote qe do fallsifikosh te dhenat financiare e do evitosh taksat. Nderkohe o kish BP kontrate te kopsitur ne amerike, por kur shkaktoi dem ekologjike edhe kongresi ju qep me traste ne buke. Kur Amerika sillet si Komunistat dhe kompanive koncesionare kur gabojne ju merr  parate besoj se rruga eshte e shtruar tashme e ne nuk kemi cte vrasim mendien.

Sa per hipokrizine qeveritare, e kush nuk e don lekun? Po kta zgjepsat e Bankers 90 milion $ kishin ne banke, nese vetem gjysmen do tu duhet te kthejne ne forme takse qeverise shqiptare e kanadeze per vitin qe shkoji....170 milione $....jane disi me kepuce te kuqe. 

me sa kam dijeni rregjimi diktatorial ka arrit me nxjerr te 2 milionshi ton nafte ne vit( mund tia fus dhe kot), me ate teknologjine e tij te cale. Gjhithe puset qe shfrytezohen maksimalisht sot jane prodhim i asaj kohe. Pra nje shifer e konsiderueshme qe ne periudha te ngritjes se cmimit te mban dhe ngrohte. Mos harrojme qe nafta ka dhe industri perpunuese nga pas, njesoj si delja na jep shume nenprodukte. Pra nafta patriotikisht nuk eshte nje iluzion.

nuk jam kategorik ne nacionalizim 100 per qin, por te shifet mundesia e zhvillimit te sektorit ne nje forme me te kontrolluar.

Nuk duhet neglizhu fakti qe nuk ka nje nje shembull te vetem koncesioni ne shqiperi qe ka sjell zhvillim . Pra eshte fenomen perserites qe ne pergjithsi favorizohen koncesionaret ne shqiperi, qofte per interesa abuzive te pushtetareve qofte per te blere lobim ndaj nje x vendi i cili lobon per te mbajt ne pushtet klasen politike lokale, e gjitha ne kurriz te publikut shqiptar.

Diktatura ka pasur vetem genjeshtra...genjeshtra pa fund.......kur i ka nxjerre keto 2 milionet ne 44 a 54 a 62 a 74????

Shiko nje kompani e qelbur dhe e dyshimte si Bankers, del qe paska nxjerre vjet 2014..... aq nafte sa viti me i mire i diktatures diku andej nga fillimi i 1980. Pastaj industria jone e naftes degradoi e ndonese qe shteterore a mendon sa keq ishte katandisur sa kalohet nga njef irme si bankers me origjine te dyshimte????  Nuk po flasim per Chevron apo Exxom, po flasim per nje kompani te dyshimte ne cdo hap.

Irani sot thuhet qe eshte ne gjendje te hudhe 1 milione fuci ne dite por mbas disa muajsh sepse kur puset nuk punojne per shume vjet kane nevoje per rekuperim....gjithsej ne gjendje ka 30-40 milione fuci tani mbas saksioneve.....pra ajo historia me 2 milione bie. E dyta ku shkoji nafta? Rregjimi komunist u kalbezua nga ana ekonomike mbi te gjitha....fabrikat e klasa punetore punonte me 80% kapaciteti pra kjo nafte nuk konsumohej ne vend...pse nuk shitej qe populli i uritur te hante nje cope buke?  Mnierat e puseve u mbiu bari duke rrezikuar qe te mos shfrytezoheshin me. Prandaj doli nevoja e koncesioneve qe si cdo gje duhet ta trajtosh me seriozitet.

E treta, njohuria e eksperteve tane si dhe baza materiale bente te mundshme shfrytezimin e pjesshem te puseve, aq mundesi kishte. Nxorren nafta me sukses per shume vjet, e kapercyen pastaj si karkalecat nga nje pus tek tjetri.  Kta Bankersat shfrytezojne te pashfrytezueshmen deri dje.  Pa sigurisht po u gjet ndonje pus i ri, jam i sigurte qe ekspertet Shqiptare mund ta shfrytezojne per ca vite me sukses.

2 milion Tone. i Lebetitur. Tone njesia matese. jo fuci.. se po na krahason domatet me specat..

e ke parasysh njesine matese? 

2 Milion tone  e me shume ka nxjerre.. ta marresh kete numer dhe ta cosh ne banke.. ok ?

vetem Rafineria e ballshit perpunonte rreth 1 Million ton nafte ne vit. ajo e Fierit rreth 5qind mije,..

Petroleum has a specific gravity of 0.88 which means 1 liter weighs 0.88 kilograms.

From the volume page we know that:
1 barrel [US, petroleum] = 158.9872972 liter

So 1 barrel weighs:
158.9872972 * 0.88 = 139.908821536 kilograms

1 metric ton is 1000 kilograms:
139.908821536 / 1000 = 7.1475121

So there are a little over 7 barrels of petroleum in a metric ton.

Ne cfare i viti i ke nxjerre O galile dhe ku shkuan??? Sa ke nxjerre mbas 1984? Une ste bera asnje matje, po te hudha poshte te dhenat, qe si besoj. Ti llogarit 2 milion tone per 45 vjet?  Pse nuk nxorre nafte gjithe keto 25 vjet ? Me the dje qe nuk nxjerr nafte se nuk punoj per  barkderrat  e Sales. Je ne gjendje ti te nxjerresh nafte sa Bankers????  Normale e shef ti qe Bankers te nxjerrin nafte sa vitin me te mire te shtetit diktatorial? Pse i keni mor kta te huajt ? Te jete per politikanet shqiptar e kan me  lehte me vjedh kur e nxjerr AlbPetroli pse ta ndajne me Bankers.

 

 I lebetitur  sa po te thashe qe vetem rafineria e Ballshit perpunonte 1 Milion ton ne vit. dhe ajo e Fierit rreth 500mije... 

Kush te llogarite 2 Milion Tone/vit per 45 vjete? une te thash u arrit ajo kuote vit pas viti dhe kulmin e arrite ne vitet 80 duke  punuar me Specialiste Shqiptare qe nga kerkimi, cpimi, nxjerrja. perpunimi. (cikel i mbyllur) u arrit sepse kishte vizion ne kete sektor. I takonte atyre qe e zevendesuan ate qeveri ta benin me mire dhe jo me keq.

 

Cudia ime ishte qe komentatori me siper kish degjuar per 2 milione tone ne vit...ti po me thua qe ka arritur 1.5 milione....Dakort, bravo po ky ka qene viti me i mire besoj se kam dyshimin qe nuk eshte pasuar me prodhim me vone e prandaj falimentoi industria. Po eshte kollaj ti thuash tjetrit qe nuk merr vesh....po me sqaro a falimentoi industria Shqiptare e Naftes? Nese po pse????? Kta qe erdhen ne 1990 duhet te gjenin parate per ti investuar ne sektorin e Naftes thua???? Po nuk u dha njeri Cek te bardhe as ketyre...nderkohe puset ishin shfrytezuar prej kohesh apo JO? Po thuaj o burre i dheut qarte nuk duhet te futen shoqerite koncesionare se do i nxjerrim vete....ama nxirreni ate nafte e mos prisni 25 vjet.

Galile kishe vene nje foto te bukur te Bogoves dje. E di ti Galile qe me gjithe ate pasuri ujore te bukur e te paster Berati pak poshte nuk kishte uje per te pire me keq se ne kohe te Turkut? Kur na  binte rruga ne Berat na habiste nje gje, shifnim Beratsit moj bicikletave me kallupa akulli. Pyesnim ndonje Berats cer bohet mo....shkonin qyqaret qe ne mengjes ne nje fabrike a punishte e merrshin akull qe te ruanin ujin e ftohte se uji u vinte nje here ne 4 dite....Ne bythe te Bogoves, Galile....ane te se njejtes medalje, Galile, ti sakrifikove po komunizmi i ra me shqelm cdo sakrifice.

 

Më fal se ndërhyj i nderuar Galile.

Po si merr mundimin bën bisedë serioze me mbllaçitës që nuk dinë as gjë se Çfarë ka Shqipëria e le më se si është Shrytëzuar pasi Ju hoq nga Dhëmbët e Artë që u vuri A.Zogu lloj lloj Grabitësve ?

Po këta janë ajo kategori që nuk mbajnë mend nga prurja në prurje jo të dinë sa e çfarë është Prodhuar smiley. Këta janë çthurur që kur drejtoresha e Dërstilës i lëshoi Azat dhe nuk e hap më Dërstilën të grijnë Llogje.

Ti qofsh i nderuar Galile , me durimin që ke e merresh me dembelë, tru mpiksur e të pafatë të lexojnë qoftë edhe një rresht për ish Shqipërinë .. Ata janë të gjithë Standart..."se diktatura zotrie " dhe është e kotë të bësh Çfarëdo Bisede serioze qoftë dhe si kjoTeknike . për prodhim Nafte .

Ata e dinë se maten me vargje e Recitime Nafta.. Rrnoftë iBerisha ...jo me Fuçi smiley

Flm dhe njëherë e më Fal . Sejcili di se ç'bën po nuk e di ..habitem kur lexoj Ju që shpjegoni teveqelëve me Tru Granili . .Respekte!

 

I nderuar oidrso.

Eshte e tmerrshme siguria me te cilen flasin . Mendova se kishte vesh te degjonte ,te lexonte dhe te gjente vete po te donte, I dinte te gjitha Edhe qe berati vuante per uje ne byth te tomorrit e dinte , po Kurre nuk pyet cfare uji pijne beratasit tani, dhe kur u ndertu ujesjellesi qe sjell uje nga bogova . 

Respekte oidrso ,

nuk du me e kanalizu ne teknik, pasi as ti nuk po jep argument. ke te besh me nje gap 30 vjecar, teknologjia evolon, edhe kompania me e ngordhur do mund te nxirrte me shume. Shume pak zbulime te reja. 

e thame qe tranzicioni ekonomik, shock terapi bla bla, prandaj u katandis ashtu.

Nuk ka arsye pse mo te zhvillohej sektori u morren borxhe per lloj lloj vjedhjesh nga qeveria shqiptare, u bon rrush e kumblla dhe sot e kesaj dite i bien mbi supe taksapaguesit shqiptar, nuk kish perse mos te zhvillohej nje sektor fitimprures si ky i naftes. Cdo gje ja kane lene qe l te zhvillohet vete, let it be, laissez faire ka ardh koha qe te rishikohet paksa kjo mendesi, nese dun me bo hop cilesor, se me mbijetu me zhvat pasurite natyrore per tre aspra, sic po behet keto vitet e fundit, nuk eshte noj zgjuarsi e madhe.

 

Terapia e shokut, bla bla bla, erdhen si pasoje e asaj qe ti sot aspiron, nderyrjen ekstreme te  shtetit ne ekonomi.  Shteti komunist nderhyri ne cdo qelize te jetes brutalisht dhe Shqiperia falimentoi. 1990 na gjeti te falimentuar....nuk te jepte para njeri per sektorin e naftes...te dha para per buke e qe te mos i zbrisje emigrant neper brigje.

E ardhmja e Shqiperise eshte shteti i vogel e ekonomik, jo shteti diktatorial e planifikues. Nese enderron per nderhyrje planifikuese ne ekonomi nga shteti Shqiptar enderron kot. Ne po ndertojme nje shtet qe mbledh taksat e krijon atmosfere per investim. Nuk ka per tu transformuar shteti Shqiptar ne shtet Mongol, Kinez a Norvegjez sepse eshte e pamundur.

Kur Amerika i hapka dyert koncesionarve te British Petrolium pse mos ja hapim ne???? Sjellin si e thua ti te fundit e shkences e pervojes....se sa per deme mjedisi e shperdorim nafte..... Industria shqiptare e naftes i ka shkaktuar me shume Shqiperise se te huajt. Kete nafte pa fracking e nxjerr njeri dot apo jo, jashte a mrena....se edhe Alb=Petroli mund ta djalloste kete pune. Shteti komunist ka djegur nafte e toke pa hesap per ate pune, pavaresisht sa kujtohet sot. 

kam pershtypjen qe eshte krejt e kunderta ajo terapia, nejse.

Kur Amerika i hapka dyert koncesionarve te British Petrolium pse mos ja hapim ne???? S

ameriqia dhe brittishi jane bythe breke, te dyja ish kolonialiste, nuk e kane per gje tia fusin te vogjejve, dhe te bejne sikur ja fusin njera tjetres, duke rujt interesat reciproke

nga nje vend i vogel dhe i paperfillshem gjeopolitikisht  si shqiperia, keto kompanite e medha presin vetem fitim te shpejte, nje perdorismsh, duke qene se dhe rezervat jane te kufizuara.

informohu per historine e shfrytezimit te pasurive te naftes ne vendet e pasura me to, historia tregon se me teper kane sjelle forcim te multinacionaleve te naftes sesa te ekonomive lokale.

Informacioni publik eshte ...Amerika me British  jane bythe e brek por kur vjen puna tek leku se falin njeri tjetrin....Kongresmenet amerikan votohen nga jo-British dhe ne rastin e BP, mbrojten votuesin amerikon, kete duhet te bejne edhe institucionet tona.

Me sa kuptoj ti je kunder koncesioneve ne parim e kjo eshte e drejta jote. E kena pasur dikur ne kushtetute kete e kemi hequr. Jeton ne nje shtet te djathte e te varfer....kte naften vet nuk e nxjerr dot....prandaj perfaqesuesit e tu shteteror kane firmosur kontrate qe nafta te nxirret  ne keto kushte.... Personalisht jam kunder teknollogjise fracking se ndot ujerat qe jane pasuria me e madhe ne Shqiperi. Ne se lobon per nafte pa fracking me ke ne kamp, nese ankohesh se po te vidhet pasuria kombetare nga multinacionalet te shof me skepticizem sepse e para kete pasuri ti ke 30 vjet qe se nxjerr dot, eshte pasuri potenciale.

po kete po kerkojme qe te te behmi pak me teper amerikane te vegjel ne kete aspekt e te nxjerrin kthetrat.

eshte pasuri potecniale por e kujt, ne nje ekonomi te globalizuar, cfare perfiton nje vend pa industri si shqiperia, krrunde.

Po sikur te mos kesh me kurre industri e ke menduar si mundesi per shtetin tend??? Nje shtet i vogel i bazuar ne bujqesi e veprimtari tregtare e finaciare. Familja tipike, Dy vellezer, njeri puno ne bank e tjetri eshte biznesmen? Shteti nxjerr ate nafte me Bankers e paguan ate 111 euro pension per pleqte deri sa mbarohet mbas 2 vjetesh.

po kete po them qe pa industri perpunuese, vetem nxjerrese mbaron nafta mbarojne dhe leket, veprimtarite ttrgtare e financiare jane me nder pordhe rigoni, qe funksionojne vetem ne ingilterre.

me duket se nuk je shume i qarte ne perspektiven e zhvillimit ekonomik te nje vendi si shqiperia, te xathur fare

Me vjen keq po une nuk shof se Shqiperia ka nisur ndonje rruge drejt industrializimit, dhe ndoshta ben mire qe nuk i futet asaj rruge fare. Perderisa te rinjte mbarojne shkolle per avoketer e biznesmen e arkitekt une nje kapitalizem bankaro-tregetar shof per te ardhmen, vec ne ka ndonje plan me importu punetor te kualifikuar kinez, po kush do ti jape parate per industrine kur ne ne 1990 nuk e mbajtem dot por e mbyllem.

I forte je , jo vetem kundershton gjithe te tjeret por kontradikton edhe veten ne ato qe ke thene ne postet e meparshme .smiley

Gjineka....pa me thuaj si e lexon ti....amuse ussmiley 

Uli icik dy gishtat se u lodhe ne miting or tej...

Nderkohe qe fracking i shkerdheu nenen robve andej dhe e coi Kaliforine drejt katastrofes qe s'eshte pare ndojehere kemi pastaj buffone si puna jote "happy trigger idiots"  me gishtat perpjete qe i kundervihen cdo fije llogjike dhe comon sense. Po beheni avokatet e dreqit duke e ditur. Hajde ta shkerdheme dhe ca me teper ate cope vend me qe se "kondomet jane teknologjia e fundit prej frengut" te dizenjuar for maximum pleasure

Arto, po ti sapo dole nga mitingu Marksist, pa na thuj kush i coi 2 gishtat...kush e shkerdheu venin....e kush ka llogjik....

E kemi fjalen per frackings dhe Bankers. Me qe permende qe keta shkerdhatat e Bankers po sjellin teknologjite e fundit frackings...Une te solla rezultatet qe kane sjelle gjetke kjo metode shkaterruese

 

 

 

Kam 2 dite qe ngre pyetjen....a ka deklaruar Bankers...qe do perdor Fracking????? Lexo artikullin e Marinzes me siper.

Kur lexova kontraten ne shtypin shqiptar....nuk thuhej....diskutohej per pasojat e pergjegjesite....

Nuk mund te perdoresh fracking method  pa referendum....sepse ka rrezik te shkaterroje...ujin....bimesine e bagetine.

Personalisht mendoj qe pasuria e Shqiperise eshte UJI e jo Nafta. Nafta eshte per mua para e lehte....per nja 2 dekada...

 

Nderkohe (link is external)qe fracking i shkerdheu nenen (link is external) robve andej dhe e coi Kaliforine (link is external) drejt katastrofes qe s'eshte pare ndojehere

Je i madh per menyren si i ben lidhjet nga artikulli ne artikull. Te kam shume zili. smiley Nderkohe qe une personalisht jam kundra fracking, hera e pare qe degjoj qe thatesira rekord e Kalifornise, fakti qe s'po bie shi e bore ne dimer mjaftueshm, qenka prej fracking. Dhe kete e thote dikush qe as ka shkelur ndonjehere ne Amerike, 100% konfident ne ato qe thote.

Tironco, 

Nuk ja ke idene vlla. As per dje, as per sot. Nese do me majt ne dore fnamurin pastaj, OK. Po prap, nuk ja ke idene.

Si gjithmone, vec ti mos u merzit.

Ndjese per nderhyrjen atehere; duhet te dish me shume nga c'le per tu kuptuar...

Ore po edhe Rama ne rronje do shkoje. Zogu nuk njifte as kontratat e veta ke italioni derisa Ducja erdhi vete ta sqaronte ate pune. Enveri nuk njifte kontratat e detyrimet  e Zogut, Sala po njifte vetem te vetat dhe prishte te Nanos, Edi do prishi kontratat e Sales qe tjetri qe vjen me vone te prishi kontratat e Edit. Se ku do i gjejne paret qeveritaret? Me gershone do i presin?

Keshtu eshte kur nuk paguan 7% qeveriraret behen pari more smiley

Po i lekan edhe ca pare gjygjeve si me GE smiley

Si lum e lum njaj ikryeministri britanez

Ne qofte se do te duhej te ndiqnim ndonje shembull specifik per naften , si te shfrytezohet Norvegjia eshte nje shembull qe duhet ndjek dhe marre shembull.

Rrofsh, per nje shembull kishim nevoje. Punen nuk e kemi problem. smiley

 Doje te thoje  Mendjen smiley

Ahh po nuk u beka evgjiti nishanlli, or jooo!

smiley , Ashtu tha dhe Sali Protopapa ( ai i filmit) po e hongri plumbin PF.

Nejse.. Ai Film (nafta) ka marre fund.  kur te kujtohet qeveriu per i cik nafte  aty s'do ket ngel nje pike per be.

Po Edi tha qe do ta leme aty qe te rritet...

mos u merzit se nga 2 miliard 'fuqi' ne toke, me ket teknologjine e sotshme as 10% nuk terheqin ata.

Nuk kemi luksin që të mbyllim sytë apo që të humbasim, qoftë edhe një litër naftë nga kjo pasuri që nuk na e kanë dhënë të huajt dhe nuk mund të na e marrin të huajt e të na e zhvasin si t'u teket atyre", tha Rama.

Po sikur ta marri ndonje shqiptar si koco kokdhima a e kemi luksin? Kjo gjuha me zhvatje nga te huajt e derr-derre te tilla tregon me shume per kryeministrin sesa per naften

Ku ndryshon koco kokedhima qe e bleu frigoriferin e durresit per 20 mije leka te vjetra dhe e shiti per 200 milion nga keta ?a e ndau fitimin me popullin ai ?

Te pakten leket ngelen mrena n'Shipni. Me kujton icik si tha Ibrahimi tek I 8i ne Bronx: "Kripa eshte e detit, deti eshte i te gjitheve prandaj dhe kripa i takon popullit" dmth Kocos smiley Me rregull treshi tjetri.

Ne fakt 2000 metra katroret e tokes ku eshte ngritur frigoriferi i ka pas me tapi gjyshi im rafmet paste. me vone aty u ngriten kazermat e italianeve dhe gjyshi kishte rujt edhe dokumentat e qirase qe i kishte pagu ushtria italianeve. Po ja ku zbret ushtria e te palareve dhe ja jep token Koco Kokedhimit.

Pf nuk merrshin Toka me qira Italianët për Ushtrinë , veçanërisht Gazermat . I blinin . Mos ta ka fut gjyshi me u heq si Persekutum  Apo ta ka thonë para ' 39 smiley

Nuk kishte  më nevojë për toka me Qira qira Ushtria , se Shqipëria ishte nën Kurorë Italiane , pjesë e Italisë Ligjërisht e me "bukë kripë e zemër " nga Priftat e Nacionalistët e babacarët e Kombit , që perëndia na i shtoftë për Atme e Fe smiley

E ke gabim Xake , Fashistet Italiane e njihnin pronen private , di dhe une nje rast ne Shijak ku pasi ndertuan nja dy kapanone te vegjel paguanin qerane e tokes.

Ti mund të dish ndonjë gjë për Nazistët se ata merrnin me qira .Italianët nuk kishte pse merrnin me qira , se e kishin Shtetin e tyre përveç Republikës së Pavarur të Shijakut që edhe nuk heq kontra se e di më mirë ti

Çfarë do me thënë e njifnin pronën Private ..në raport me e mrrnin me qira dhe e blenin .Shteti nuk i merr me qira vetes as fshatarit apo qytetarit të tij .Ose e rras në burg po i shiti pordhë si Marku i pallatit pranë ambasadës sonë në Shqipëri smiley ose i jep Pare kur i duhet dmth e shpronëson.

Dhe mos i ndërro Nikët dhe flamurët si Gratë fustanet smiley

Prape gabohesh , une nuk i nderroj as nicket as flamuret , kur jam ne Shqiperi me del Flamur Shqiptar kur jam ne Gjermani me del Flamur Gjerman dhe kete shume mire mund te ta konfirmoje admini , jo se ka ndonje rendesi por duhet ta dish qe nicku i vetem  qe une kam ne Peshk eshte ky ! Te jap te gjithe te drejten qe ta verifikosh.

un te ta nigjoj qy ktu eren e paulanerit smiley

Jo me se sa jam zgju , birra pak me vone , Augustiner por dhe Paulaneri sngel prapa smiley

sauerkrauterin mos ma harro. me i cik bratvursht. eh, none, none... ajn grose bier fyr ain grosen man... vje porosia, tak...Hildja trego me marifet i cik gjoks... halo syzer... vi gets den dir... nc nc nc   jete, mer jete, m'le o zot me rrojt! smiley

 

" Hildja trego me marifet i cike gjoks "

smiley

Ehee ska marifet mo , sade fare smiley

t'lutmi shum, jemi n'lokale serjoze, nji vrap pele nga bajerisher hof, nicht wahr? smiley

vo bist den du g'wessen... vo bist vershvunden?... ject bin i e do, Hildelajn... parulla vjeter kjo smiley

Ne keshtu rastesh duhet pak drame " Ehh... meine liebe ,trotzdem dass bei mir was trauriges passiert ist , hab an dir immer gedacht "

smiley

well... majne ajncige bajlajd war's ma di erinerung von dir... vas wer i ohne di g'wessen, ajn ojte ryksak... des ko i mi ja net vorstell'n... aber hier bist du ja, hybsh wie nie zuvor... smiley

Ndersa po bente kete mhb Rama, Bashkimi Europian me ate zedhendesen e vet qimeverdhe, qe denoj ndeshjen Shqiperi-Serbi, doli dhe i tha Rame: - "Pse provokon per Kosoven".. Tani a ishte me verte per "provokimit" e bashkimit te tokave shqiptare, a ishte per se Kanadaja e ka shoqe Europen kete se diiiii.. 

Europes i duhet nje Churchill i ri modern.

Gaia, nuk mund te linde Churchill, apo dhe ai te ngrihet nga varri e te mund t'i beje derman kesaj Evrope.Eshte i denuar me vdekje sistemi te cilin kjo Evrope e fetishizoi, e bashke me te edhe vet Evropa do veje ne esfel el safilun....

, Moderniteti qe kujtojme si artitje maje ...eshte afersia  me fundin e botes...Nuk mund te kemi Evre te mire me njerezim te shkaterruar.Si eshte e mundur, e pranushme, e llogjikshme qe bash ne kete Evrope te klutures traditcionale te familjes si foleja e shenjteruar, u be kadhte e koqe? Si eshte ne llogjiken e zhvillimeve historike ne kete Evrope( po dhe ne bote xhanem) qe rinia eshte ne cthurje dhe a ideale.Si xhanem ngrihen te rinj nga Lobdra, New Yorku a Parizi, qe nga Australia dhe marren udhen per tek formacionet e ISIS? E dine dhe qe mund te vriten dhe prap vene..Si eshte ne llogjiken e demokracise perendimore qe ngrihen ushtri moderne dhe aeroplane te fjales fundit per te vrare, bombarduar e pushtuar mjerimin e Irakut a te Jemenit, per tu xhvatur gjene naften e tokes tyre...? Do flasim e bisedojme sic jane te vertetat apo tu bejme qejfin spekulatoreve te parimeve demokratike..? 

Po beme kete , qe e bejne shume nga keta intelektualet e leshit.... , behemi karagjoze..,Bota para  syve tane.I kemi mire syte ? 

Si xhanem ngrihen te rinj nga Lobdra, New Yorku a Parizi, qe nga Australia dhe marren udhen per tek formacionet e ISIS?

pjesa me e madhe e tyre e kan pigmentin dhe trurin me zift, o Grave. Sa per pjesen tjeter qe ngelet, nga ata ja te themi 10 mije gjithe gjithe e me shkelma, well, pa idiot dhe pa te rrotkarizuar kjo bot s'ka qen kurr.

kije prej meje kte: kapitalizma i ka te garantume edhe te pakten 200-300 vjet, me pas as nostradamusi s'do dinte gje, vec mos harro qe 2-300 vjet me ritmin e tanishem i bi me qen po aq koh sa nga epoka e gurit e der tani.

as Irani nuk e ndryshon dot kte, merre me mend. 

Kujdes me kanadane se ka shikun ne dore.
Jua nxori te palarat ne shesh sic po nxjerr naften.

"humbi them me delikatese se ate vodhen para syve tane".....
"Kjo toke nuk induron dot cibanet e huaj"

S'ka faj mer. Boni qeveri ne ekzil, ky iu pergjegj me rilindje, bos bank, hic, kryetar bashkie, po hic. Durimi ka nje kufi ...  

Megjithese Bankers nuk ben tamam 'fracking', ne Alberta (Kanada) qe eshte provinca ku ndodhen zyrat e Bankers ka pasur termete dhe autoritetet kerkojne kompanite qe te testojne (veten) per termete. 

 

http://www.albertaoilmagazine.com/2015/0...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).