Tokat e zonave turistike mund t’u jepen investitorëve me 1 euro qira për 99 vjet. Në projektligjin “Për turizmin” parashikohet që t’u jepet lehtësi kompanive që qeveria do t’u japë status “të veçantë”. Pasuritë e paluajtshme në pronësi të shtetit apo të njësive të qeverisjes vendore, që ndodhen brenda zonave me përparësi zhvillimin e turizmit, brenda dy muajve nga miratimi i zonës, kalojnë në administrim të Ministrisë së Ekonomisë. Parashikohet vënia në dispozicion e pasurisë së paluajtshme për ndërtimin e hoteleve dhe objekteve të tjera turistike. Kohëzgjatja e vënies në dispozicion është deri në 99 vjet.

Ligji parashikon edhe lehtësi të tjera, si transferimi i pronësisë te të tretët, i strukturave të veçanta akomoduese, që mund të bëhet me miratimin e ministrit. Për investimet me statusin “Investime strategjike të veçanta” në turizëm është parashikuar edhe transferimi i së drejtës së pronësisë të pasurive të paluajtshme shtetërore tek investitori privat, nga ana e Këshillit të Ministrave. Kur vlerësohet nga qeveria, marrëveshja për realizimin e investimit strategjik miratohet me ligj të posaçëm në Kuvend. Gjithashtu, parashikohet që të vihet në dispozicion hapësira e plazhit, port turistik apo pontil i përhershëm.

Ndërkaq, njësive vendore u vendoset si kusht marrja e pëlqimit paraprak të ministrit të Ekonomisë, për çdo ndërtim akomodues jashtë zonave turistike. Risi në këtë projektligj është krijimi i sistemit kombëtar të klasifikimit sipas kategorive përkatëse të strukturave akomoduese. Klasifikimi është kusht detyrues për ushtrimin e veprimtarisë akomoduese. Urdhëron që brenda 18 muajve të vendosen “yjet”. Pas miratimit të ligjit, hotelet nuk do të reklamojnë më nivele klasifikimi sipas dëshirës së tyre, pa përmbushur standardet. Çdo strukturë akomoduese do të riklasifikohet një herë në katër vjet.

I gjithë procesi i klasifikimit do të udhëhiqet nga Komisioni i Standardizimit të Veprimtarive Turistike, ngritja e të cilit parashikohet në këtë ligj. Organet përgjegjëse në fushën e turizmit do të jenë: ministria, Komiteti Këshillimor i Sektorit Privat të Turizmit, Agjencia Kombëtare e Turizmit, degët territoriale të turizmit, Inspektorati i Turizmit, njësitë vendore, Komisioni i Standardizimit të Veprimtarive Turistike. Dega territoriale krijohet si një strukturë administrative e ministrisë, ndërsa Komiteti Rajonal i Zhvillimit të Turizmit do të funksionojë pranë çdo prefekture. Siç shihet, po shtohen katër institucione që do të merren me turizëm.

Nga drafti kuptohet se qeveria ka në plan kalimin me shpejtësi të trojeve turistike tek investuesit me status “të veçantë”. Sipas ligjit, zyra e regjistrimit të pasurive të paluajtshme urdhërohet të kryejë regjistrim të veçantë për të gjitha pasuritë që ndodhen në zonat me përparësi zhvillimin e turizmit, për të cilat nuk ka përfunduar regjistrimi fillestar. Regjistrimi i veçantë, kryhet brenda tre muajve nga miratimi i zonës turistike. Ndërkaq, lejet e ndërtimit për struktura akomoduese jashtë zonave turistike, në rastet kur jepen nga bashkitë, duhet të marrin pëlqimin paraprak të ministrisë.

Mënyra e kalimit të trojeve shtetërore tek investitorët është e njëjtë me atë që kanë përdorur më parë qeveritë socialiste dhe demokrate. Fillimisht jepet një status, më pas i kalohet pronësia ose i jepet toka me qiranë e famshme me vlerë 1 euro, që mban autorësinë e ish-kryeministrit Berisha. Nga kjo politikë trashëguam “fshatrat” turistike, që po hipotekohen aktualisht në favor të atyre që blenë apartamente apo vila buzë detit.

138 Komente

po shume i mire ky projektligji!  megjithse  tigellon si i njohur..smiley

 

Shume shpejt do degjojme dhe per planin per arroret e frutoret.

Sipas eksperteve te turizmit, atyre prej verteti dmth, ky projektligj eshte komplet i pjerdhur, njesoj si ato ligjet e strategjite e turizmit qe beheshin ne kohen e hunderrit

po ja shesin shqiperine te huajve. edhe pushtuesi, qeveri kuislinge vendoste, se nuk di gjuhen te drejtoje (apo shtype) vete. 

si u jepet toka (qe s'eshte jotja per me teper) te tjerve per 99 vjet (1 shekull) ? kush i meson keta debila, ai ish kryeministri anglez apo ndonje amerikan ?

Ja pse duhet pushteti.

me i mire nuk eshte bere njeri prej pushtetit, perkundrazi. smiley

Kinezi, kinezi!!

Kinezi prej Qerretismiley

Se ku shkuan ca palo socialiste qe vazhdojne akoma te mallkojne Saliun se i shiti detin grekut..ne fakt greku nuk ka marre asnje gje as sot e kesaj dite.

Po kush po shet Shqiperine sot thuaj ? Ku jane keta maskeranj qe nuk ngrene me zerin..
 

Vetem nje militant i pd-se nuk e shikon qe euro eshte ngritur ne kursin e kembimit qe nga koha e saliut.

Mire qe je militant por qenke ene i pa lecitur smiley

Po shpjegoja pak atij militantit tat se dhenia me koncesion dhe ndryshimi i kufijve detAr perfundimisht jane gjona te ndryshme. Kto koncesionet, per te gjithe indinjuarit Kane fillu te lulezojne qe ne Kohe te Nanos. Problemi kryesor eshte qe pasi vijne nuk rrespektojne konditat e firmisura si Edhe natyren e vet koncesionit. Mos u boni merak se aq pak sa kan ardh keto vjet aq kan per te ardhur Edhe tani. Kush lujti mendsh te lidhi investimet 99 vjet ne nje vend me mentalitet Enverist e anti kapitalist? Kur Edhe djathoshet si Lefty jan kunder koncesioneve e majta e vertet do Dali me draper e cekan ne demustrat. Nuk ka per te ardhur ngre kur toka ende pushtohet e ligji nuk zbatohet.

edhe 50 cent ta bej e, nuk vjen investitor me kete qeveri mafjoze.

Ja te ndjane edhe ato pak toka qe kane ngelur, se te huajt serioze spo presin ulje qmimesh per te investuar...

Ca lesh te hujesh mer. Keto po i perlajne lupot prej veni. 

Ai eshte dinosaur, per ate pune, s'ka nevoje per dekrete. Keto jane per miqte e "vegjel"  te lib... me fal prones. 

Lupo, po me pashaporta te huaja smiley

lupot qe edhe nja 25 vjet te tjera, do perfundojne ne litar. si ata qe ishin te pangopur para tyre dhe qe enveri i pushkatoi mureve pa gjyq.

duhet te shohin mbrapa, historine, jo para. neqofte se dun t'u lene kalamojve ndonje diçka me shume se leku.

Ku je bekue ti se u bene ca dite qe shkruan gjera me mend .smiley

Me e bukra fare, eshte rilind dhe partneriteti publik-privat. Dmth jo vetem token free po dhe terezitja me pare shteti. smiley E kemi me nxitim me thane ca ... do kap sezoni i veres. 

PS. Besoj se per militantet do krijojne konita ne keto "fshatra," plot me postera Poshte Saliu. Kuptonet per nje pagese ekstra. smiley

20 vjet me qira , ja kërkoi Çeku Plazhin nga Sh.Pushimit Ushtarakëve deri në Golem ish Diktaturës . Brënda të njëjtit Kamp  . Çeku ishte Super në atë kohë për Plazhe por përgjigjja ishte

Është pasuri e Popullit dhe me zhvillimin e  ekonomisë populli INË , Turistdashës, Patriot , Demokracidashës po pak veshderr , do ta bëjë vetë.

R.Domenikane në disa Bloqe  e kanë sunduar me Plazhe Gjermanët , në disa Bloqe Amerikanë etj .Duket si një përvojë e mirë në këto Kushte që është Shqipëria . Ka variante sa të dush të Firmave të njohura .Resortet gjithashtu !

Fillimisht jepet një status,........ Fillimisht jepte një STATUS , patjetër që fillimisht Jepej nga Qeveria e qenërve të  berishës  smiley. Edhe këtu duhet ndërhyrë .

Fillimisht paraqitet një Projekt i Financuar ...se Stausin e ka ai që vjen nga Shteti tij .Berisha e kërkonte si Liçencë për zyrën Ligjore të Maltusianëve me Argitën si garanci Kryeministrore dmth smiley

Hajt për hajër dhe sholokët antikomunistë mos të shikojnë në këto vendime atdhedashTuninë e Afmetjes për " Fe e për Atme e kem dekën si me le "   

Ne cfare pozite I ve ata qe kane marre borxhe per te ndertuar hotele e kane blere token me 200-300 euro m2?si do ndikoje ne cmimin e tokes e jeten e atyre pronareve qe nga shitja e tokes ne bregdeti  shpresojne te zgjidhin ndonje hall?

Sa të ketë torrollisës si ty gjithmonë do ketë edhe mejtime të mëndjes .

Ka njëmiljon e njëmijë e një variante duke filluar që nga Përfshirja në Projekt ose Likuidimi financiar , pa qenë nevoja  tu mësosh tie  Tregun se si e zgjidh në se del projekt i Leverdissshëm e i përballueshëm për atë që e pranon dhe Financon . Vetëm në Shqipëri, për aq kohë sa jeni JUE do digjosh e lexosh shprehje të tilla nga ata që kanë zbuluar Rrotën

Ne cfare pozite I ve ata qe kane marre borxhe per te ndertuar hotele e kane blere token me 200-300 euro m2?si do ndikoje ne cmimin e tokes e jeten e atyre pronareve qe nga shitja e tokes ne bregdeti  shpresojne te zgjidhin ndonje hall?

qy dmth " Asht prona jeme .Ma kalanë baba mue." ..edhe kur u përmbyten nga Lumejtë e HEC-et smiley e janë fituar prona si rezultat i punës së Shqiptarëve nën ish Diktaturën .

Pash neren Kujt do me i tregu Pronarët ti në Bregdet ? Po qe se e ke seriozisht dhe po qe se edhe Qeveria e ka seriozisht !

Jo te gjithe kane qene hyzmeqare pa breke ne bythe si puna jote para se te vinin komunistet ne fuqi. ka pasur plot pronare me prona te fituara me djerse.

smiley

ky deri dje kujtote se ka shkoll per shkrimtar smiley  amon o Ziko, edhe ti... smiley

"ne bregdeti", thot. qe i  bi te jet nga fshatrat e Korces, te bashkum ne kooperativa te tipit te lart qe prodhonin shum grur dhe panxhar. Vetem atje hasshe te till. Se ku kishin nigju qe "korcaret jan me kultur", dhe kujtonin se ishte llafi per ta smiley

nuk kishte problem qe te mos kujtojshin se nuk e dishin, nga shkrimtaria e deri te bursa mongole smiley

Lavdi Zotit qe eshte!!! Meqe qeka edhe Pashke sot, jo per gjo.

Ardhi dhe kaleci junior ..

ho me, ca bohet? smiley

ka pasur plot pronare me prona te fituara me djerse....

As e mohoj që ka pasur nga ata që ti i ke mëshyer duke u mohuar djersën që u shkonte "der në lug të sumës " e nashtinaj u janë kthyer në zamete që i heqin xarrë .

Po na flasëm për prona në Bregdet nuk flasëm për prona të fituara pasi u tha Këneta e Maliqit dhe e Torovicës as kooperativa për pronarët e Selitës e as Kodrat e Liqenit . As për pronat e fituara pas tharjes së "liqeneve " të Novoselës e as për pronat e tua që i keshe lidhur Fort me oshkurë Çitjanesh turku për të mbuluar Bythën e pa brekë ! Nuk flasëm as për Plazhet e Patokut e Gjirit të Lalzit as për Karpan e Kryevidh ,as për fshatra Turistikë që i gjelbërove me Kurora si Thethin etj !

Emigrant ..Tipa të tillë janë të pëlqyshëm mendoj .Janë aq të lehtë sa që po ti shohësh si ekipe Futbolli janë si Portokalle . Hiqu lëkurën dhe i ke Thela Thela smiley

Pjella si këta janë mbush kthesat e rrugëve pas 92  me  " mënd më jep sa të lidh Ushkurët ose zametet e çitjaneve , të tjerat mi jep teser PD-hi ose poshtë Diktatura " smiley

Albon nuk e kemi me PD-n. E ka sqaru sa her.

Ti me emigrantin jeni si ata qente e lagjes .sapo fillon njeri te lehe fillon edhe tjetri pavaresisht nga shkakusmiley

te kujt lagje? smiley

ho pra, sqaroje t'shkreten. pse t'vje zor? smiley

qente e lagjes eshte shprehje  figurative wannabe shkrimtar efendi.smiley

smiley

really? smiley

Po pse si thua me zamete .Të ndiejnë erën e Buçes dhe të bëjnë sehir të vijnë qen nga Lagjja tjetër ta ethin ? Në vend që të gëzohesh që nuk lëmë qën pas qeni të të përdhunojë edhe mallkon smiley

Po na sikur po flisnim për Turizmin me Fshatra turistike smiley jo për Qen smiley

qen e kishte figurativisht, sikur u shpreh, se kta ish te rinjt e panxharit jan me kultur, tham. nuk e cojn muhabetin ne nivele kanine smiley  smiley

do plas toplessi sheshit..., 1euro cica te varme!!

do behen resorte per milionere si ne mal te zi.

Gjithe kokpalaret e tjere ne plazhet e dursit

Casino Royale... OK. Duhet vetem Eva Green. E cdo gjo perfekt e n'vend te vet!

Pse nuk erdhen me pare Casinot? Nje politike qe nuk funksionon per 15 vjet, pse do japi rezultate tani? Eshte thjesht shprehje deshperimi e nje vendi ne kriZe e me papunesi qe po rritet.

Është e njëjta pyetje e dëshpëruar e sholokëve antikomunistë dhe babasqapi ..Pse Diktatura nuk futi më parë Ipodet që është ëndëra e sali Qenefit

Mos kështu se deri kaq i mënçur me pëjetje nuk je shprehur ndonjëherë .Ti dhe kaq sa shkruan duket sikur merr vesh që Shqipëria nuk është Qendër e Botës as e Europës as e Ballkanit .Terminologji PO , mund të përdoret si në ato Vënde.  Thjesht një vend që e kupton mir besoj që dardha këputet kur Piqet .

Mbase ke Ndonjë mejtim tjetër të mëndjes që  të qetson dhe ty nga këto turbullira pëjetësore .

Kesaj i thone me vjedh pronat e perbashketa me Ligj te Posacem! A thua do kete ndonje burre (politikan, gazetare, patriot, njeri i zakonshem ose jo) qe do te kundershtoj kete cmenduri?! Sepse eshte kaq e shemtuar si vjedhje, kaq e hapur dhe banale, kaq e lemerishme!

Sepse i bie qe zonat me te mira, me eskluzive, ne jug dhe veri, te "falen" per 99 vjet, ose te jepen ne pronesi te plote, per: Miqte, Shoket, Shoqet, Te Huajt, Ruset, Bullgaret dhe Azeret qe kane shume para, ne kembim te  asgjeje per shtetin, (por te shume parave per ministrin)rr. Kjo gjeja do te prish edhe tregun privat, konkurencen e lire, dhe ne, shqiptaret, ne vendin tone, ne tokat tona do te jemi hyzmeqaret e te huajve...

Ishalla se kam kuptuar une mire! Me sqaroni, please, nese eshte ndryshe nga sa mendoj une!

A ka mundesi kalecet e PS te na shpjegojne ku ndryshon kjo strategji nga "shqiperia 1 euro" e Berishes?

ti qe gjer ne bursat mongole ke shkuar dhe ben kte pytje? po te tjeret? 

keq puna. keq. kur edhe eksperti kshu... smiley

that's the point, qe nuk ndryshon

na fal se ju genjyemsmiley

mbushi mendjen kaleceve  smiley

E ke më lart zametllije po nuk përtove se shquhesh edhe si e lëvizur .....në mejtime !

Thuaju dhe shoke , Lerini recitimet e Enverit dhe kujtoju që janë në një Shqipëri të të Gjithëve në vitin 2015 edhe të Investimeve SERBE , ku nuk ka më kufizime Tregu as bëlbëzakë Patriotikë e të revolruar revolucionarë llafazanë që çquhen për Fe e për Atme me koperturë se bixineset zotrie

Ndryshimi me Berishën është se nuk duhet të kalojnë në studiot Ligjore të Maltezëve dhe Argitës për tu tu " konsultuar "..dhe nuk shitet vëndi me 1 Euro për mbështetje politke e Karrike Mafiozëve të krimit nëpër Botë në emër të zhvillimit "Shqipëria po Ndryshon"

Shtoj se ka humoristë që bëjnë shaka se janë shakator shokëni  nuk kuptojnë e gënjehen kollaj smiley

e kane prekur lart. berisha donte t'ja shiste te huajve, tani flitet per investitore, pa dallim kombesie. pra keta do t'ja falin vendin te vetve.

do bejne nga nje vile (te shemtut si xhaketat qe veshin) per veten, ne çdo breg akoma te virgjer, pa beton, se me shume s'dine edhe lek te kene.

qeveria jone s'ka ide te qarta (rama ndejti aq pak ketej sa s'arriti ta njofe fare perendimin). s'po dine ketej ne perendim qe jane shpikesit e sistemit, se çfare te sajojne per te qit lek per buxhetin e shtetit, jo me tanet.

do bejne bla-bla edhe nja dy vjet deri te zgjedhjet dhe iç tjeter.

Si nuk ndalove njëherë të pëjesësh veten ..Çfarë dua të them ..smiley Të paktën dhe "Y none sa komente " bëje që të ketë një logjikë fëminorësh . Shembull ke Bebushin që i jep ngjyra për të rritur .Kaq të vështirë e ke të durosh dy tre minuta të lexosh për çfarë bëhet fjalë pastaj t'ja japësh ..se muri Kinez zotrie ..

Kontradikte e gjalle jane shqiptaret .nga nje ane pretendojne se greket e serbet duan te na rrembejne vatane nga ana tjeter e vene vatanin ne shitje per 1 euro.Logjika ta do nese  greket , serbet apo te huajt e tjere do e kishin sevda shqiperine do e kishin perlare mirepo asnje s'u qas megjithese eshte ne ankand badiava.

dha aq me mire. kjo na ka shpetu (eshte vend qe u ben frike se nuk jemi si ata, nuk jemi nje lloj), ndryshe nuk do te flitej kurre per shqiptare. do ishim zhduk ka kohe. po thuaj te gjithe historianet e huaj qe jane marre me ne, nuk e dine shkakun qe na shpetoi nga gllaberimi ne ate zone me aq shume rremuje e gjurulldi historike.

Moj Grecke e vogel, Koncesion dhe dorezim territori jan dy gjona te ndryshme. Serbet vdesin per te pasur dalje ne ate te shkrete Durres, e kan provuar shume here por aq e kan pasur vucudin e jo deshiren. Sa per Greket e tu, si qente jan leshuar per depertim ne Jug e lindje. Nga nje monument duan te ngrene per cdo te rene Grek, levizje e paster Greqizimi. Serbet te mos kishin kosovaret ne mes ne Corovode do e mbanin frymen.

Po ti qe habitesh me Shqiptaret e kontradiktat e tyre pse nuk shkon ne ndonje blog Grek njehere e mire e te lesh Shqipot rehat?????

e mori m'qaf ajo mongolia, m'duket smiley

well kalec efendi .monogolet fise nomade qe ngrysen e dihen me ujqit ne mes te shkretetires se Gobit kane burse e kapitalet huaja are flowing in.ndersa shqiperia ne pragun e deres se europes detyrohet ta shese veten per 1 euro se asnje nuk qaset.ndermjet te tjereve edhe ilir meta bythen e te cilit ti puth 24/7 i cili ne keto 25 vjet ka qene dy here kryeminister , zv km , minister i te gjithe llojeve 25 vjet deputet ,kk ka pjesen e vet te fajit ..ne kete kontest ironia jo vetem eshte e peshtire por edhe injorance monumentale.smiley

çfare sistemi politik kane mongolet ? si kina apo shume partish ?

si dhe nuk vijne kapitalet e huaja, atje ku s'ka prodhim. se duhet te fitojne per çdo dollar qe hidhet ne treg.

 After the breakdown of communist regimes in Europe in late 1989, Mongolia saw its own peaceful democratic revolution in early 1990; it led to a multi-party system, a new constitution of 1992, and transition to a market economy

Peaceful democratic revolution led and ruled by the communists
 

Moj po se na cave veshet me Mongoline ti e skam dash te te nderhy....Ne Mongoline tende...hotelet jane te rende ende si ne kohe te Stalinit....e me grine Cimkat vec te tjerash....e niveli jeteses ishte zero e jetegjtesia e popullsise ishte 40 e kusur vjec....Bursa me thote Grecka.... Ne Shqiperi nuk ka pune, po ke qejf te jetosh 2-3 muaj ne vit....shko me vizito vendin tend e shiko Shqiptaret qe svecohen nga zte rinjte zviceran apo spanjoll....e leri perrallat qe te treguar nunkat Greke.

Ne ate krah fli ti.Sa kompani jane te listuara ne bursen e Tiranes ?

Mongolia was never listed among the Emerging markets countries until February 2011 when Citigroup analysts determined Mongolia to be one of Global Growth Generators countries which being countries with the most promising growth prospects for 2010–2050.[65] The Mongolian Stock Exchange, established in 1991 in Ulaanbaatar, is among the world's smallest stock exchanges by market capitalisation.[66][67] In 2011, it had 336 companies listed with a total market capitalization of US$2 billion after quadrupling from US$406 million in 2008.[68] Mongolia made a significant improvement on the ease of doing business in 2012, moving up to rank 76 compared with 88 last year in the "Doing Business" report by the International Finance Corporation (IFC).[69

Ne ate krah fle une se nuk jam i rrojitur si ty e Ngjela....Mongolia eshte ende diktature ku jetohet shume keq pavaresisht BURSES. Shqiperia ka problemet e veta po nuk ka per te ndjekur shembullin Mongol, fli e qete bashke me Enveristet e Kinez dashesit.

e vertete! Kur ndenjem nja 4-5 ore ne '94 ne sheremetyevo t'moskes, na u nxi jeta. Aeroport me i peshtire (stalinist shokeni!) si ben me nena.

po te shikoje ato mongole supersekse sypajame destinacion Ulan Bator, o nëne o nëne!

me shqiperine ne shitje per 1 euro e me saliun dhenderr te tyre i cili i quote fjalet e tua :eshte agjent i UDB i cili punon per interesa serbe shqiperia do ishte me kohe e e me vak domain i tyre.

Ik më poshtë se të ka ardhë kalamani Pallatit . Mbase mereni vesh se ke dhe nga një damar domaini smiley që një zot të kupton si gjeni që je . Ik tek ai se ka larmi me Hito e me Mao me Stalina e plot e plot të tjera me Serbë smiley

Eme ti me, pe Dropulli te kemi ty me.....po leri citimet e mia me....Po ti ne cdo moment perfiton te ulesh poshte Shqipot me .....se ti rrjedh nga jo Shqipo...qe jane te pazote si thua ti me....dhe e kan inatin kot me te huajte mmeeee....

Serbet e kane Shqiperine Domain te tyre aq sa duan dhe aq sa kan fuqi....shif patronazhin ekonomik Serb....ne kurriz te Shqiptareve ne te dy Shqypnite.....Une merrem me Cunin e Sheqeres sa me do qejfi se eshte figure publike po ti qe hedh helmin ndaj Shqipove ne pergjithesi, qe as i ke [pare e as  i ke takuar cte te quaj ty me????

Kam takuar shume Balliste tek Lagjia ime, te kulturuar e zbutur...nje gje sme pelqen....jan martuar me Grecka o shumica....jo per faj te tyre....ja numero sa Grecka beheni ne fis ju.

qeveria jone s'ka ide te qarta (rama ndejti aq pak ketej sa s'arriti ta njofe fare perendimin)

hahahahahaha... hallall plako, hallall.........Boji te fala Birishes..... qe pat le n'perendim te Valbones......smileysmileysmiley

berisha si musliman nuk i kish problem paret e buxhetit. rames si kaur arabet e pasur s'ja varin. s'ka me lek, do nxjerr ne treg gjith ç'ka vlere dhe mendon se kushton te atij vendi, qe te paguaj rrogat e administrates. 

vetem se s'besoj se ka kredibilitet tek perendimoret me te madh nga greket. duhet t'ju rrjepe juve qe jetoni atje nga taksat. rruge tjeter s'ka.

Profilto... Tashti e 10ve fare.... se ku e gjen ket dallimin fetar vetem ti e di.... Por mos harro nje gje, asnje nuk te jep para per syte e bukura apo se je musliman apo i krishtere i thekur.... Parate qe jepen perveçse interesit politik, ne radhe te pare kane interesin ekonomik.... ato qe te jepen duhet ti kthesh dyfish... kjo eshte baza....

heh jo, te jepen para edhe per syte e bukura apo interesa gjeo-strategjiko-politike. 

psh greku u fut ne europe vetem per kete gje, megjithese nuk respektonte asnje standard. dhe s'ka per t'i kthyer kurre dyfish parate qe ka marre. dhe jo vetem greku por te gjithe te tjeret. 

nje francez bile tha ne radio, qe kurre nuk jane paguar borxhet. kur kriza shperthen, vjen ne pushtet nje qeveri, qe nuk i njeh borxhet fare te atyre para saj. ai qe ka dhene paret s'ka ça ben fare, vetem te pushtoje vendin. (as ne nuk ja njohem Kines borxhet, diku te 2 miliarde dollare, siç nuk ja kthyem as rusit nendeteset e tija kur u prishem me te, e as fabrikat qe ndertuam prej ndihmave te tij)

puna eshte ku te gjesh pare borxh, kush te te jape duke te bere besim apo imagjnuar pllane diallezore se fiton diçka duke hudh leke per tu. 

pastaj leku qe kur nuk mbeshtetet me ne Ar, eshte thjesht leter (prodhohet me shaptilograf si traktet dikur). shvleresohet vetetiu nga koha. 

prandej dhe duan ta fusin shqiperine ne europe, politiko-hajdutet e sotem. qe te marrin ndonje grusht pare sa jane gjalle, perfitojne nga teoria eneve komunikuese. (nuk di a ke bere filloren ti)

Profili im,

Qe ka te beje shume simpatia, vlerat e perbashketa, feja, per kete jam totalisht dakord. Duket idiotesi po vlen edhe ne rastin e shteteve

Por Kines ama ia kemi kthyer borxhet nje me nje, fati yne qe ne negocime na falen goxha interesa.

Ka shkuar nje ekip nga Banka e Shqiperise ne Kine dhe kane negociuar.

Informohu.

Alba edhe njëherë . Nuk përfshiheni JU të xha Abazit as ata të njatij Afmetjes që vdesin për Fe e për ATME . Me këtë Logjikën tënde që ta do smiley , ke rast të mbledhësh Burgajetin aq sa kanë Mbetur dhe tu flasësh se po Tradhëtohen Idealet e NM të dhimit . Tek e fundit dhe në ndonjë Kongres Ballist mund të shprehesh që po shitet Shqipëria nga Neobllokmenët . Dhe vuri Theksin

A nuk qemë ne që derdhëm Gjakun Lumë për të ruajtur Shqipërinë dhe hodhëm themelet për këtë Shqipëri demokratike që Gëzojmë SOT .....duartrokitje Frenetike dhe hedhje qeleshesh Ballistësh nga anthUziazmi  në ajër.

Ka ndonje ndryshim,   kjo inisiativa koncesionare, me Shqiperia nje Euro ?

Mos përsërisni ato bajatllëqet  të nikut Tiran mbi zgjaursine or tie.

 Rregulli elementar jashtë çdo  " të kap me pëjetje " të paktën në këto mardhënie bashkëbisedimi , është "të paraqesësh vetë si e mendon " Jo për gjë po nuk kuptohet përse e bën dhe kujt ja Adreson pa nënkuptime . Ja dhe unë një pëjetje

Çfarë do me thënë Iniciativa Koncesionare ..dhe

Çfarë do me thënë Shqipëria një Euro ..

Mundësisht të na paraqitet e gjithë Përmbajtjen e Projektit në  Qeveri  për tu Ligjëruar . . Po këtu nivel Albash është dhe maximumi ndonjë bebush që kanë mejtimeqë dinë dhe emrat e banorëve të Tokios .Pa të keq ! Ashtu në përgjithësi smiley

Hajt se flasim edhe për Mongolinë smiley

odirizo me gramatiken qenke shume keq-pa te keq ! smiley  Inisiativa per te dhene nje toke me qira, 1  Euro, eshte Inisiativa koncensionare e qeverise Edi Rama, ndersa Shqiperia 1 Euro eshte inisiativa, e qeverise Berisha, Ne fakt eshte nje m.. por me lule. Pietja ime ishte retorike, informuese ! Pietje qe dihet pergjigja  Ta shpjegoj `retorike` ? smiley 

Me pak fjale te gjitha `inistiativat` qe jane ne goje te qeverive shqiptare ne pergjethsi, nuk jane shpikje te kryeministrave, as inisiativa personale te kryeministrave shqiptare sepse ata ne fakt jane te gjithe `kale karroce` Mbrapa ketyre sloganeve " 1 euro per 99 vjet  " ose " Shqiperia 1 euro "  qendrojne italionet, dmth si te jete humori i ketyre eshte dhe Humori i kryeministrave ! smiley  

Shqiperia ska para, nuk ka pune, por ka natyre te bukur ka shance te bukura per kryemintsra ministra, deputet, biznesmen te huaj, apo vendas te lidhura me pushtetin, te cilet perserisin njeri tjeterin sa here qe hypin ne karrike, panvarsisht se jane kundra, dhe armiq te perbetuar me njeri tjatrin, jane si puna e zgarve te medhenje qe bertasin perpara popullit sa here qe marrin vesh ndonje lajm nga  italioni, amerikoni, gjermoni ect .... 

Burra shteti, kone!

Se rilindja zoterie ........ eshte nji gjo e modhe .

E mposhte dhe ti Bajlozin Oidris smiley Megjithse hyn tek ata me mënd po ta them dhe unë mejtimin smiley

Nuk e di po mendoj se e ke kuptuar që nuk ke thënë asgjë përveç llomotitjeve Politke me Poste e me Parti e me Shtete të Huaja . Deri aty ku nuk është një Ide e Shqiptarëve ..mbase dhe pranohesh e presim ta shtjellosh . Dihet që këtë nismë e ka mbështe si projekt e Finacuar BanKa Botërore dhe babasqapi e pa të arsyeshme për të mirë të ATMES të ketë në krye një  Maltez si dhëndër të mbështetur Intelektualisht edhe nga Supermbesa por edhe nga Xeni . Kaq dihet për këtë projekt .

Po me që more përsipër të bëje Pëjetjeje me Mejtim të Mëndjes .."e ku asht njaj ndryshimi " thash mos do dije diç më tepër . Po qe se je brënda Pasthirmave Aluçinante të Alabakes me shokë ..tërhiqem me një na fal  dhe them se kot u fute dalin ata si mbllaçitës smiley

Le që u ka ardh si përforcim edhe Drejtoresha Xhibole smiley

    Ky ligj eshte per te rrejtur budallenjte.Un e njof territorin  bregdetar me pellembe , nga Kepi Stillos gjer ne Bune.E kam patur objektin e punes time per shum vjet. Kam nxjerre prej arshives shtetit edhe pronaret qe kane zoteruar territoret kullosore sikunder jane edhe sot te tilla.Nuk ka asnje meter prone e shtetit, pervec brezit te rerave .Keshtu qe Edi Rama,  po bun shou  e tall strufin, me shpresen e njerezve per te shpetuar nga kjo varferi extreme. 

Ideja synon tu thote shqiptareve:"  Prisni o gomere ...se do mbije bar ! " Investitoret mund te hyjne ne kontrata shkembimi ( me perqindje ndertimi) ose me blerje vetem me pronaret.Ky ca m... don qe hyn me ligj leshi, duke percaktuar cmim  1 euro ? Cmimin e percakton tregu dhe jo ku palaco , po aqe i tille sa edhe ai qafethyeri qe e shpiku ! Shifni sa e ka cmimin Mali Zi ! Qeverti bastarde ! 

.Nuk ka asnje meter prone e shtetit, pervec brezit te rerave .Keshtu qe Edi Rama,  po bun shou  e tall strufin, me shpresen e njerezve per te shpetuar nga kjo varferi extreme. 

Prit nashi se xakja  me kalecin junior thone se pronare tokash ne bregdet nuk ka..

Nese do kish prone shteterore buze detit, ajo do u jepej ish-pronareve si kompensim i pjes-shem, ne baze te ligjit nga Nano i pari, Berisha i dyti e Rama i treti.

Ish-pronaret i jane drejtuar Strazburgut dhe po ja mbeshtjellin mire qeverive Shqiptare, pavaresisht se shumica e mos-besuesve jane duke u zgerdhire.

Berisha u lut si klysh moce te shtyhej vendimi i Gjykates se Strasburgut per 2 vjet, Rama eshte ne gjunje gjithashtu per te fituar ca kohe, para se te derdhi parate e taksapaguesve Shqiptare per padrejtesite e ketyre 25 vjeteve.

llogjika thote qe kta sot duan tu ofrojne kapitaleve te huaja toka krype a djerra per te hapur fabrika, punishte a ndertesa...perfitimi i qeveritareve eshte qe punesojne njerezine.....po harrojne qe kapitalisti po te erdhi e te morri qofte me 1 Euro....do investoje per 99 vjet me fitim po spati fitim, ka humbje drastike se kapitalin smund ta terheqe aq kollaj...kur ka investuar ne maqineri apo ndertesa...I humburi eshte i huaji jo i vendasi....Perse nuk vershoi kapitali i huaj me pare me te njejtat kondita financiare?????

mali i zi ka qytete piktoreske dhe INFRASTRUKTURE (fjale qe nuk njihet nga shqiptaret akoma sot) koherente dhe bashkohore. 

shqiperia s'ka UJE, s'ka korrent, kabllat e elektrikut kalojne nga penxherja ne penxhere. pse mo investitoret e fshtarave turistike do bejne edhe tubacionet e ujit te pishem apo te korrentit, prej maleve ne fusha apo ne breg te detit ? 

qeveritaret shqiptare bashke me popullin, fluturojne me presh ne bythe.

pastaj te ishte se turizmi (bregdetar, dy mujor maksimumi) s'jell PARE dhe begati, nuk do te ishte ne falimentim greku, vendi me turistik i europes.

..profil, Shqipetia ska uje ore ? Gati 80.000 litra ne sekonde derdhen ne det dhe ti nuk e ditke se sa uje ka Shqiperia per zonen me mundesi zhvillimi per turizem ? 24.000 litea , uje qelibar i Bistrices e Kalases derdhet ne det, ne  Cuke ! 

po them qe s'ka uje NE ÇEZEM, jo ne natyre. se turisti s'do pije dhe do lahet ne krua.

do uje te ftohte e te ngrohte ne rubinet turisti, 24 ore rresht, siç e ka ne shtepi te tij. se nuk paguan ndryshe per sakrifica.

Grave...si plas kujt nga spilleja ne bune...por andej nga bregu nga eshte koco...ky eshte ligji per ligjerimin per vjedhjen e tokave nga ata qe kane 25 vjet qe e bejne kete pune...bravo u qofte se per kete pune moren 1 milion vota ndaj dhe duhet ti materializojne...

Ja regjistrojeni se u hane bajgat tokave te pronareve si koqua si ky ...gallofi ! 

Dashnorja eshte e perfshire ne qmimin 1 euro apo eshte a la carte? 

Nqs jo, ja ku i doli puna Pjerit per te formuar nji agjenci burse-turistike me prodhime iqinperqin bio-detike (meqe Pjeri s'pranon te behet kryetar bashkie i Tiranes). 

Po shite o vlla te gjithen per i her e maro pune, jo kshu co pa co pa se do perçash Partinë

jepja nemçes III a IV sa osht se spo majm dot mo llogarine

Fiqo, ato poezite e tua kane kohe qe s'duken, flitet se kane kane perfunduar gabimisht ne canten e pahapshme te Spartak Brahos, gabim i cili beri qe te publikoheshin (ne vend te poezive) planet per Tom KoDoshin. 

Po ti paguje o vllau tem internetin ne kohe smiley

Po ça lesh çante e Brahos, kto jan bo tgjith me perparse faturinosh smiley

Haha, internetin. Ne fakt kur te mos jem me shume i zene duhet te paguaj ndonje qe te me mbaje te angazhuar me ndonje pune gjate kohes se lire te peshkerimit. Kshu si kane ardhur kohet, 1 minute lexim komentesh n'Peshk te shkurton humorin me nje ore - m'tha doktori i pavarur i komshijes. 

Nuk ka asnje meter prone e shtetit, pervec brezit te rerave smiley

dhe hera e parë që vij seriozisht pa të kuptuar absolutisht fare çfarë do të thuash e ku e ke . Mund edhe ta kaloja po jo për TY sepse jep mbështeje për Llafazanë që as e dinë çfarë ka qenë Shqipëria përveç se Diktatura zotrie

Në se arrin të argumentosh se çfarë domethënë ..pronaret qe kane zoteruar territoret kullosore ..kur as Ligjet e A.Zogut nuk njohnin të tilla ....përveç rasteve kur Kullota përfshiheshin në Tërsinë sipërfaqësore të pronarëve e kur   me çdo dokument Historik njihen përafërsisht nja gjashtë Çifligarë të tillë në gjithë Shqipërinë , apo sa ,

them se je shkencëtar i vetmi dhe i Pari i Historisë pronësore kullosore  të Shqipërisë  .

Ligji i A.Zogut kullotat i nihte si teritore , sipërfaqe Fshati , krahine etj ndarje admin .Në mes të tyre ndërhynin marveshje për shpërngulje në stina të ndryshme dhe GJITHMONË në bazë Takasash sipas Prodhimit Blegtoral jo të Tokës .Taksën e Kullotës e administronin Komunat , ose  Fshati etj etj .Mos të shtrihemi tek se Diktatura zotrienuk ka ASNJË akt çpronësimi teritoresh Kullosore . për persona privatë në Bregdet .  Gazetat zyrtare për Vendimi çpronësimi pas 48 -51 aty i ke . Bjer një !

Tani seriozisht Nga i gjete Pronarët e Teritoreve Kullosore smiley 

Flas gjithmonë nga Ligjësitë e një shteti  jo rrëfenja fshatarësh "  kulloste dhëntë e dhitë aty pari antikomunisti iRam Berisha " ?

Pasi do përgjigjesh , me dëshirë por edhe si kërkesë nga UNË të pranueshme nga JU , do flasim edhe për dëngëlaxhijtë me Alabakë si e kuptuan .

Xake, se as Grava si kupton ca gjera.....Ish-Pronaret ne Shqiperi kompensohen pjeserisht nga shteti...dhe jo vetem ne zone te tyre....eshte ligj qe ne kohe te Nanos....Nano njohu deri 3000 ha, te tjerave u vuri gomen ...e fiku...tani ish - pronareve u dha opcion te merrnin toke ku te kishte por te mos ta hidhnin ne gjyq shtetin ne strasburg. Tani ne nuk kemi gazetare po para ca kohesh talleshin me nje Lab qe kishte marre truall kompensim ne Tirane....po labi i shkrete nga 4000 ha toke kishte marre kompensim vetem 500 metra katrore komepnsim ne tirane......Para se te flasim duhet te njohim ligjet e jo si kta Mongol a Kinez dashesit. Kur thote Grava ska toke, te jesh i sigurte se po te kish do e kishin marre....keto 20 vjet....po kur se duan as ish-pronaret do e marrin Mongolet???? veshtire....

per cilat  arresye parashikon ligji kompensimin? Pa lexoje ! Si qenka normale te ma marrish mua e ta perdorish ti perfitimin gjoja si shtet ? 

Merreni vesh! Ky ligj eshte fund e krye nje mashtrim, propagande boshe.Nuk ka per tu zbatu kerkund! 

Ske kuptuar se cthashe. Jam dakort me ty qe nuk ka toka shteterore ne bregdet me...., se po te kish... pikesepari .....do ta jepnin ty si ish-pronar, ose nese ti je pa prone nje ish-pronari tjeter....qofte edhe nga nje zone jo e jotja.....keshtu thote ligja. Fatos Nano prezantoi gjithe tokat e lira ne Bregdet ish-pronareve....mbaruan pa ardhur Berisha.....Ne se ka toka krype pa pronar....nuk e di a do te vije i huaji...po Keneta ne Durres, shteterore ishte...sdonte njeri ta merrte e morren fukarenjte....shpuan thelle ata shoket e tu...dhe ben pallate....

Ky ligj eshte per fasone a fabrika...e jo per bregdet....Ndoshta ndertojne maleve e gerxheve ku nuk shkel as dhia...po heren e fundit qe Nano desh te bej fshat turistik tek ju si prone e shtetit te Zogut u sbyth nga vendalinjte.

Spitalla , dikur ishte mocal.Italianet hapen Dailanin dhe me stacione te fuqishm pompimi arriten ta bashkojne me detin dhe e parashikuan si zone peshkimi me prodhimtari te larte.Durresi te mbetej ..ishull.Toka e Spitallesh eshte e rende argjilore dhe ne thellesi ka diapirra argjilore me permbajtje shum te larte natriumi e magnezi.Studimi i Ekspedites sovjetike parashikoi tharjen dhe variantin e dyte kalimin ne zone liqenore ne komunikim me detin per te mbetur sikunder e kish projektuar inxhinieria ujore italiane.Shteti socialist zbatoi studimin dhe projejtimin per ta kthyer ne toke buke.E kthyem dhe ne ata Spitalle, me toka shum te renda argjilore e te kripura ( me kripezim te shkalkes shum te larte ) ja arritem qe me kullimte persosur, shplarje me ujra te embela dhe gips te merrnim deri 25 kv per ha grur dhe miser per dy komplekset blegtorale..

 Sikur te pyetesha un ate territor e lerja sipas projektit italian, Durrsin ishull  ! kurse perfshirja ne territor banimi , do te duhej me pare urbanizimi dhe nje plotesim e kolaudim te kuotave te kullimit e norme me te larte hidrovoresh ! 

Njerezit e ngulur aty do te vuajne shume per disa arresye...

Faleminderit per informacionin. Nderkohe, ish-pronareve ju ofrua nga Nano, kjo toke per kompensim, se nuk kish toke tjeter...ish-pronaret e refuzuan....dhe toka u zu e u urbanizua....Pra ti pergjigjem pyetjes qe me bere me siper se i bere bisht...shteti ku ka prona shteterore se pari duhet te kompensoje ish-pronaret sipas ligjes...e jo ta marre ty...shteti ka tokat e veta...qe si marrin as ish-pronaret....atehere si mund te vijne te huajt e te investojne atje???? Dhe pse nuk kane ardhur deri me sot????

Mos u fut në Muhabet për dhën kur flitet për dhi i nderuar lebetitës

Grava as më pak e as më shumë flet për një Kohë që më duket as e ke lexuar Fare . Dhe flet për një Kategori Pronarësh që është Plotësisht Fantaste ..pronarë tokash kullosore smiley

Ti flet për pas 92 që unë nukam asnjë mëdyshje që jeni nga më të zgjuarit e Botës për të shpjeguar se çfarë ka ndodhur . Por po munde analizo me vete një Pëjetje nga mejtimi mëndjes edhe për aq sa erdhe

E si mund të kompesohet dikush nga Shteti në Bregdet kur Shteti nuk e zotëron atë ?

Më pas e gjen vet pse u fute

Ti ke gjithe plazhin e Kavajes me Golemin qe ishte prone shteterore dhe u perdor per kompensim o xake, ce te thom une ty qe sdo te kuptosh.
 

Pash zotin ..Lexon ti çfarë shkruhet se nganjëherë merr veloçita si ai me Profil e si Bebushi Pallatiti .

E kemi thënë njëherë Moj Dudi moj Dudi /ku ta ashtuth unë / e nga ..ti

Shteti ka pasur prona ne Bregdet, mesoje.

..Vetem brezin e rerave , perfshire sot edhe ate te pishave sepse ato u mbollen ne brezin e rerave pa cenuar asnje meter toke are , toke buke, qe kane qene qe te gjitha me pronare.Po keshtu edhe ato per kullote.Ne Karpen toka are m e pronare ishin edhe kriporet , te cilat u kthyen pronareve qysh ne vitin 1996

Tokat e bukes u ndane, ju dhane fshatareve ne menyre te barabarte, bile edhe tokat e fermave qe ishin shteterore ju shperndane fshatareve e qytetareve baraz. Pronareve nuk ju kthye toka, vetem ne Veri pronaret moren token e tyre mceftazi...u kthyen kullotat dhe pyjet e kriporet.

Nderkohe shteti i mbretit Zog kishte prona shteterore me te cilat pa nevoje shpronesimi, shperblente zyrtaret. Shteti i mbretit Zog ishte Pronar ne Bregdet per ate pune qe cke me te....

Unë them Shteti ka qenë I Vetmi pronar ti pas ca dëngërvëngër i bie Fyellit po në një Vrimë ..Shteti ka pas Prona në Bregdet smiley

. Dhe hiqi ato Gomarllëqet më poshtë me Pronarë Kullotash që njihte Zogu .Kaq të paaftë e dembelë ini sa përtoni të lexoni dhe VENDIME Gjyqësore shpronësimi pa broçkullitur se Çfarë janë Shpronësuar dhe se si janë Ngritë Kooperativat si Pronë grupi .

.Po lexo o burrë se të lehtëson edhe kur komenton . Mos fol me "ma ka thanë baba mue "

Bregdet quhet Toka / ku më ka rënë Koka ...brezare Rëre dhe masive shkëmbijsh ..ku rrallë Kullot dhe ndonjë dhi e Lebetitur  smiley

Xake, te jemi te sakte....ne baze te ligjit Shqiptare...Kullotat u njohen e kthyen....mos qesh se eshte e vertete..fakt kurse..tokat e bukes jo....

Mua me pelqen saktesia....Grava ska te drejte kur me kerkon llogari e me thot pse Shteti do kompensojne a leshoje me 1 euro pronen e Graves. Nese Grava ka prone do kompensohet njesoj si gjithe te tjeret.....por nese shteti do kishte prone te lire Xake .....shteti do ishte i detyruar tja jepte si kompensim Graves me shoke.....e jo tja leshonte te huajve me 1 euro.....kur eshte ne gjyq.....me ish-pronaret.

Nga krahu tjeter Grava me tingellon pak si pushtues tokash kur me siguri thote se shteti i zogut nuk kishte prone ne bregdet.....eshte e pamundur. Ndoshta Grava ka pasur konflikt me shtetin e Fatos nanos kur atehere ne zonen e anetes pretedonte se kishte pronesi shteterore ndersa vendallinjte pretendonin se ishte toka e tyre....Te jete valle ai konflikt????

Xake , ti e di qe un kete e di shum mire ! Ky ka toke per te dhene me nje euro metri ..vetem " pjesen" e...netes ! 

Po Sazani cfare statusi ka, shteteror, privat? 

Jo ! Sazani ka statusin e ishullit, ne te gjitha kohet, territor shtetror qevkurre nuk u eshte dhen privateve as me qera per kullote sepse nuk ka burim uji.

Ujit ja gjen anen. Cuditem si ka rezistuar Sazani deri tani. Ato qe thua pastaj per tokat e bregdetit ne vecanti, eshte e vertete. smiley 

si  ja gjen anen kaq lehte ? 

ishuj si sazani ka me mijera neper bote (jo larg po ne adriatik, kroaci gjen sa te duash shume here me te bukur e te medhenj, greqia ka me mijera ishuj qe s'po i mban me dot se i kushtojne miliarda). do e kishin zene ndryshe po te ishte aq i rralle.

Teoria e 1 euroshit eshte e vjeter, dhe u hodh per privatizimet ne DDR dhe Poloni aty nga 1992, ne mos gaboj per vitin. 

nje euro e bleu edhe Parmen, nje klub futbolli italian, patroni i Taçi Oil, dhe e shiti po aq, ngaqe klubi ishte i mbytur ne borxhe dhe nuk ja mbante xhepi per te paguar. 

nje euro SIMBOLIKE, shiten edhe ne boten kapitaliste te gjitha gjerat qe harxhojne me shume sesa fitojne. interesi i shtetit ose i shitesit eshte t'i heqi prej vetes dhe t'ja rrasi ndonje tjetrit, qe kujton se mund te beje miliona me to. siç beri berisha me ate kompanine e dritave çeke. 

interesi qeverise shqiptare ne kete rast, eshte te jape token pothuaj falas, qe te vjele taksa dhe te punesoje gjindjen. 

puna eshte se ne tregti, te gjithe duan te perfitojne (me ta fut). nuk te falin send. nuk vjen njeri te humbe leke, edhe pse i ofron toke falas. pushtuesit e dikurshem token e donin per Gloire (madheshti) se nuk ishte shoqeria e asaj kohe e bazuar ne lek. tani t'i lutesh nuk te pushton me njeri, se duhet te te mbaje me buke, me lek, qe te blesh veture dhe televizor me ngjyra.

shteti shqiptar demokratik, do falimentoje, siç falimentoi ai komunist, do ngele pa buke. s'do kete me leke te ushqeje njerzit.

Grava ti e di ..po nuk e thua dhe bën propogandë si inatçor smiley

Unë e gjykova që ndihmon dhe buzëshpërvjelurit e PD-hit ose sholokët mashtrues antikomunistë kur flet një i Ditur si JU , prandaj dhe tu drejtova .Thjesht jam i bindur që ke dash tl thuash tjetër gjë jo ..Pronarë Tokash Kullosore smiley

Duke menduar se ti ke vlerë kur JU vjen për Osh kundër Qverisë , nuk u mbetet gjë tjetër veçse të të shkëpusin paragrafe dhe të vënë të zakonshmin smiley në fund të saj . Për kaq e kisha pa po qe për këta as me Lopë nuk i shpie se ..nuk kanë Kullota smiley

Vetëm të Lutem për ty nuk lejohet mendoj të shkruash badiava ..Ti ke SHIFRA ke Matje në teren me Kullota ku kullosin  , dhën ,dhi , Lopë qe e kuaj e gjith soi tyre në Barin që ka bërë perëndia ...dhe nuk ke vergje si na

Shqipëri o vend e Gurë / Vritu pritu për Fjamurë .

Forca e të shkruarës tënde qëndron tek Njohja e Problemit ..Tjera është Vetëm përqeshje e Tallje me buzëshpërvjelurit që nuk e dinë Fare ku shtrihet e çfarë ka Shqipëria përveç pasthirrmave mitingashe dhe shënimeve të Xha Abazit " se Diktatura zotrie "

Ndryshe ai SHTET nuk do të zgjidhte TY si specialist po Alabaken me zamete , gjë që dhe sh.Gjëmbi e di se " kishte shtet or tie "  tm Gjëmbi smiley

Xake , tek kjo qevertisje pata shum shprese.Prita dy vjet dhe u lodha se shkruari e se foluri.Tani jam bindur qe kjo qeverri eshte krejt ne hava ! po ben vetem propagande dhe nuk kapi  apo nuk deshi ta kapte ate qe un jam lodhur se stertheni per ta kapur per " briresh" Bijqesine" ! Tani jam bindur se shum jam grindur me kete qe nuk eshte gje theter vetem nje ...pordhaman.E un nuk kam pse mbetem rob i votes qe me vate ...dem ! Ti me njef mire ca koke kam .As atyre te pareve e as ketyre nuk ja u kam nevojen.Perse me duhen ? 

po ca shprese o grave, jane aventuriere te gjithe, se po te kish vullnet qe bere shume shpejt ky vend se aq eshte. biles do behej aq mire sa Fecori mos te rronte me me kujtimet e fitorjeve e mbase kthehej nga amerika...

eshte veshtire te behet gje prej demokracise. nuk behet gje pa VUATJE, pa shfrytezim te nje pjese njerzish. çfare ka bere perendimi gje te cilesishme e ka bere nga diktaturat (dinastite e mbreterve mijeravjeçare ose shfrytezimi kapitalist dhe ai kolonial, duke vjedhur lendet e para te botes mbare) jo nga demokracia, ku asnjera nga shtresat nuk do te vuaje. sot qe çdo gje paguhet me pare, po ikin per lesh te gjithe, jo vetem ne.

gjej skenderbeun dhe veje prap kryetar shteti dhe nuk do beje gje me demokraci, me opozite, duke i kenaqur te gjithe.

edhe sikur ta kesh fillimisht qellimin e mire dhe vullnetin e hekurt, do shohesh qe s'ke asnje pushtet, dhe do kthehesh nje moment te dhene te perfitosh diçka vete, se neser s'do jesh me asgje. 

Pa diskutim se te gjithe drejtora nuk do behen, po vetem te vjen inat se ka mundesi jo per me mire, por per shume me mire... shumica e njerezve duan nje minimum dinjitoz pastaj qe do kete njerez qe kane lluks kjo normal si ne cdo vend pastaj, po eshte shume e hidhur qe jemi vendi i fundit i evropes dhe vuajme plage e trauma si emigracioni njesoj si para 100 vjetesh.

jemi vend i vogel vetem me gure, qe nuk i ushqen dot te gjithe. jetonim ne perandorine otomane deri ne 13-ten. perfitonim nga hapesira e saj. ndersa sot edhe fushat e pakta qe kishim i zume me pallate dhe ndertime te llojit. 

plus qe nuk jemi punetore. dmth te zbatojme thenien rilindase : pune, pune, nate dite per pakez drite. s'jemi mesuar te shtrojme koken dhe te punojme ne heshtje. prandaj preferonim heroizmin, perpara kur lufta ishte prioritet i kohes. ishim te gjithe mercenare apo pirate. nje here te vetme bam, dhe pastaj jetese ca vite rehat, po te shpetoje gjalle. 

tani prandaj merremi me droge edhe hordhiqe te tjera. preferojme te marrim rrezik, se burgu per burra eshte, se te prodhojme dita-dites (deri ne vdekje) te njejten lodhje, per te fituar fare pak gje. siç ben bota. 

plus qe njerzit e zgjuar na ikin jashte, te punojne per te huajin. (ne kohe te turkut psh, rilindasit ishin te gjithe jashte, administratore te perandorise, gjithe toçat ishin ne shqiperi. si te zhvillohej kjo ?) 

njeri ka thene qe 50 veta vetem (nje grusht njerzish pra), te me te afteve, t'i ikin nje kombi e vejne kete ne veshtiresi. se shumica e njerzve nuk jane per gje. kot sa per numer gjallojne.

Keto komente nga Pioneret Demokratikas te vertet qe i kendojne Leninit Demokrat te Shqiperise nate e dite dhe bejne Amin sapo dalin profecite ditore nga Fejsbuki..Te veshtiroset vetja kur lexon qe kerkojne me shume atdhedashuri per bukurite e bregdetit Shqiptar qe tani iu erdhen syte(qejudalshin)..Shnderrimi frikesues i paaftesise dhe papergjegjshmerise nder vite e ka cuar ne kete gjendje ate pjese te ruajtur me fanatizem dhe nga gogoli qe anatemoni dhe qe e luftoni aq fort keto 25 vite..Bregdeti juaj o vemje hermafrodite ngjan si nje prostitute e dhjamosur me dhembe floriri dhe me nje cikatrice te kuqe ne mes te ballit pavaresisht kesaj vazhdojme e adhurojme akoma dhe duhet te paguajme lek qe ta shohim te zhvishet aq e bukur dhe e brishte sapo ngjitesh ne maje te Llogarase..Do vij dhe koha kur do ta ngrej koken dhe do deh turistet me brishtesine dhe freskine e saj.Po ju normale qe nuk do e shihni pasi ju jeni ne gjendje te shihni gjera te cilat njerezit normal nuk i shohin dot..

po he se ti qenke me flamur vendas hajde dhe rregulloje mqs qenke mendjevetem

Nese per ty vendi eshte thjesht simbolik dhe domethenien e ka vetem tek flamuri,nuk habitem qe ysht diten per diell te gjitha kakaritjet e dala nga bahcja e Leninit Demokrat..Nuk eshte qeshtje krahesh apo bindjesh politike.Aq me teper qeshtje idesh qe ky apo ai i vodhi ose me sakte i mori te gatshme nga Liderri Juaj.Rendesi eshte qasja dhe pergjegjshmeria ne zbatimin dhe intesifikimi i kontrollove ne rritjen e cilesise se sherbimit se ofruar kundrejt pageses e cila le shume per te deshiruar,nga raporti ne porpocion te zhdrejte te asaj qe ofrohet dhe cmimit te paguar.Problemi eshte gjetke dhe kete ti e di shume mire.Nuk rregullohet bregdeti (i imi dhe i i yti) me kete fryme ndasie dhe barbare dashakeqe ndaj te mires tone se perbashket.

Po mire o shoku ku shikon ti tek komentet e mia derivate te fejsbukit, apo dicka qe sje dakort apo nuk eshte e vertete. Kemi nje pike qe perputhemi me blogistin tjeter, me bindje te djathte, sdo te thote qe na komandon fejsbuku smiley.

Jam kritike me qeverine dhe kam njemije arsye per te qene dhe gjeja e fundit qe i duhet ketij vendit tone te vogel e te rropatur eshte ndasia.

gjithsesi je i mirepritur ne tema te tjera ku mund te shkembejme mendime.

Nuk eshte qeshtje personale dhe aq me pak nuk kam asgje personale me ty dhe te gjithe ato qe kane mendime dhe bindje te ndryshme nga te miat.Jemi nje popull i cili ka kaluar per me rradhe nje stres te jashtezakonshem nga personazhet qe e kane qeverisur me ngjyra dhe me emra te ndryshem.Por nuk mundem dot te pajtohem kurresesi me udhezimet e atij njeriu qe per arsye te cilat vetem ai i di e ka kthyer kete vend ne kazan plehrash duke filluar nga me bastardet deri tek fatet e te ardhmes tone te perbashket.E vetmja gje te cilen po shoh qe po ndryshon ne kete qeveri dhe me Kryeministrin aktual eshte qasja ndaj problemeve tona te perbashketa.Vizioni dhe deshira nuk mungon keshtuqe te gjithe se bashku te punojme dhe te ecim drejt rruges qe na ka hije.Pastaj se ku e hedh voten ti dhe ku e hedh une eshte ceshtje tjeter e cila nuk varet nga kritikat qe ke ti ndaj Qeverise per qeshtjen ne fjale.

Dhum e drejte Viva ...,!

Ne Itali kjo tema quhet " Na ngëci La sharra nella Gozhda".

O po vidhini te gjitha, qini t'emes e s'emes atij vendi. Shkerdheheni mbare e prape.  kur keni gjetur popull tutkun dhe injorant qe ka 25 vjet qe voton vetem hajdute, bravo u qofte!!

Se vetem grimcat e reres kishin mbetur pa u vjedhur. 

Ai popull vetem pordhe prodhon ... dhe kafe ekpress, mengjes per mengjes...

 

Ok roland, ka ardh momenti ti ndricosh te gjithe.

Thuaju per ke te votojne. Jo, konkretisht. Hajde, mos bej si i turpshem.

ju injorantet dhe tutkunet hidheni menjehere perpjete sapo ju permendet emri.

 

Nqs ka nje qytetar shqiptar qe i njeh te gjitha ligjet dhe te drejtat qe i takojne, ky vend do te ishte ndryshe.

Ne kemi qytetare injorante , perfshire edhe veten , qe nuk dime te kerkojme ne baze te ligjit cfare na takon dhe si te perfitojme nga kjo e drejte .

Ne rastin e temes , kemi edhe ligje te bera po  nga keta  injorante , pra kur injoranca eshte e dyfishte , nuk di kujt i jepet e drejta ??

Ne vend te gazetes, duhet te lexojme ligjet 1 ore nga jeta jone.

Nje bande hajdutesh krijojne nje parlament, nje bande kriminelesh luajne me nje popull te shkundur.

Ndaloni per hir te Zotit. Po mbillni krimin edhe per femijet tuaj. Po shuani nje ardhmeri te pafilluar.

Ndonjeher mendoj se ne qe morem nje kulture tjeter , dhe jemi goxha ne numer, po te ktheheshim dhe te punonim ashtu sic punojme per shtetin ku jetojme, ndoshta do te kishim sjelle ndryshim,

MJAFT ME ABUZIME

pasket qene katila

 

ligjet nuk te japin buke, lexoji dhe respektoi sa te dush. 

pse moj nje fshatar me dhjete pula, do ta mbaje nga taksat qe paguan, rrogen e nje qytetarit (qe bile sot jane me te shumte ne numer) qe kerkon te bleje shtepi te dyte ne bregdet e te beje pushimet jashte shtetit, apo rrogen, kostumin prej marke dhe mercedesin e nje ministrit qe ka te njejtin trajtim si te jete qeveritar i nje vendi te madh te zhvilluar industrial ?

po ne kohe te diktatures e respektonim ligjin ? mos e respektoje po te doje, te kalbnin ne burg. te gjithe punonin token, se fshtaret (shumica e popullsise) nuk i linin te zbarkonin ne qytet, te merreshin me gje tjeter, edhe te donin. edhe ngordhem per buke. erdhen italianet me Pelikanin te na ushqenin ne 90-ten.

po t'i do kesh qene e vockel ne ato vite, beje akoma çiçin te breket. ndaj flet dokra sot, nuk te kujtohet gje.

shqiperia eshte drangull, nuk ka para, nuk ka pune, cdo euro qe futet ne ate vend do ta thithin mijera goje nga nje cike, e ndonje goje e me e madhe gjysem. 

Dihet si kane perfunduar keto fshatrat turistike, njerit pronar ja shperthyen vilen me dinamit diku andej nga golemi (Kavaj). 

Shkoni shihni fshatin turistik andej nga Vlora, te Kalaja, regjistrohen shtepite si banesa e jo shtepi turistike. 

Nejse, dmth. nese ftojne ndonje rus a norvegjez, le ta bejne, por kam frike se do te kercasi prap dinamiti si per fshatin e atij gjyqtarit, andej nga Rramallah

cdo euro qe futet ne ate vend do ta thithin mijera goje nga nje cike, e ndonje goje e me e madhe gjysem

Ashtu si kane thithur ato eurot e investimeve te huaja keto 25 vjet.

 

Nejse, dmth. nese ftojne ndonje rus a norvegjez, le ta bejne,

Aha. Paske pire ndonje shishe vere te kuqe nga ato te Pjerit, me duketsmiley

 

Gezuar Pashket!!!

 

Bëji shurrën baçes !

Nuk ka shume nryshim nga ajo puna e detit. Ajo ishte falas kjo eshte 1 euro.

Gezuar Sulltan Novruzin e kaureve meqe ra fjala !

Tashti, poplli pret zhvillim nga qeveria...

Une jam i mendimit qe shteti shqiptar duhet te fokusohet ne vetem disa gjera strukturore dhe t'ja lere te tjerat privatit. Nuk kemi ne fuqi per te ndertuar shtet social apo per te bere investime ne cdo fusha
..

Edhe ne kete rast, shteti te zbythet nga programet "zhvillimore" (kush ishte ai myqyryf qe e shpiku ket llaf)

Ligjet, burgjet, infrastruktura....veri vizen cdo gjeje tjeter

Te paren dhe te treten ja boni NMN-ja. Burgjet qi ngelen i kan vete marak smiley

Tani..edhe ekonomi tregu,kapitalizem e demokraci..edhe moral komunist..sikur nuk behet!! 

nji nga shenjat e fundit te botessmiley

Po, Kelly Brook nudo.Kushedi sa vete do bien plasurazi ..! Ka ardh fundi botes, ka ardh 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).