Agjensia S&P e ka ulur serish shkallen e besueshmerise se kreditit per Greqine ne CCC+/C  nga B-/B bazuar ne parashikimin se borxhi dhe detyrimet financiare te saj do te jene "te paqendrueshme" dhe pritet nje perkeqesim i metejshem. Ky raport-kredit perdoret nga tregjet nderkombetare per te vendosur mbi perqindjen e interesit qe ato duhet te kerkojne kur investojne ne vende te ndryshme.

S&P thote se ekonomia e Greqise eshte tkurrurr me 1% ne keto 6 mua,j megjithe perfitimet qe vijne nga ulja e cmimit te naftes dhe dobesimi i Euro-s

Ne raportin e paraqitur ato thone: "Aftesia paguese e Greqise varet nga bizneset fitimprurese dhe konditat ekonomike dhe financiare. .. Sipas kendveshtrimit tone, keto kondita jane perkeqesuar." Financat e qeverise qe u duken sikur po permiresoheshin paksa vitin e kaluar, jane demtuar nga aktiviteti i vaket ekonomik dhe nga vonesa ne mbledhjen e taksave te prapambetura. Qe nga nentori 2014, bankat greke kane humbur 14% te depozitave nga terheqjet bankare te konsumatoreve dhe rrjedhja e depozitave ne vende te huaja.

Koha po mbaron thote ne raportin e saj agjensia. Nese beteja midis Greqise dhe borxhdhenesve nuk mbaron perpara mesit te majit, atehere koha e mbetur nuk eshte e mjaftueshme per parlamentin Grek qe te veproje, cilado qe te jene konditat e vendosura ne lidhje me borxhin."

Nderkohe per ato qe mendojne se shpetimi vjen nga KinaRusia apo Dashuria...

Go Syriza go!

 

83 Komente

Erdhi koha e Thanasit, kur i thonin nji here e nje kohe :

"Shterngo rripin Thanas !" 

Kohe te keqia per Greqine, por edhe per shqiptaret se nje fqinj i dobet ndikon shume edhe tek fqinji tjeter tek ne gjithashtu 

. me 100 ra shqiptare qe jetojne dhe punojne ne greqi jane ne veshtirsi te madhe ekonomike, dhe me te ardhmen e femijve te tyre, te cilet jane integruar ne aty, dhe e kane te veshtire, me financat per te vazhdu ndonje shkolle, ose per te gjetur pune ! Keq fare puna ! 

"Things have lost a little bit of their romanticism," he says.
"The crisis has forced love to become a secondary priority. There are other things to worry about. I see many women looking for someone who will have money to take them out, who'll take them on holidays. I see this quite a lot and it saddens me." smiley

Po e msokan dhe greket se in the real world no money usually leads to no honey. 

 

PF-ja ..paske koh bre me bo gjeo-politik ... gjith temat me dashni, me fal, gjeo politiqi ti po i **, me fal, hap

p.s. jo se ka nai gjo te keqe, po si shum politik...te dija hipi

PF, me gjithë respektin, "pikiatë" mund të zëvëndësohet mirë fare me "fundosje", e shumë fjalë të tjera që tani s'më vijnë ndër mend.  Si tha ai "Pse ejvallah, ne kemi fjalën tonë të bukur, faleminderit."

 

Pikiate nuk eshte fundosje. Pikiata eshte nje term aviacioni per nje zbritje sportive pa takuar token dhe eshte po aq shqip as marshi indietro. smiley

ose afolio

"Pikiata eshte nje term aviacioni per nje zbritje sportive pa takuar token"

nje tjeter sinonim, 'renie e lire'.smiley

Po jo mor Belul, nuk eshte renie e lire po zbritje e komanduar. Si te ta shpjegoj une ty me shqip... Ja!

La picchiata è la manovra opposta alla cabrata e consente al velivolo di scendere di quota.

Si esegue spingendo la barra di comando o il volantino. Il comando agisce sui piani di coda orizzontali del velivolo imprimendo una rotazione che fa abbassare il muso dell'aereo.

Durante la picchiata si genera un'accelerazione negativa tanto maggiore quanto è più stretto il raggio di picchiata e maggiore la velocità del velivolo.

Il termine picchiata viene spesso inteso in termini acrobatici e in riferimento a manovre militari (ed esempio i bombardamenti in picchiata degli Stukas durante la seconda guerra mondiale)

Pikiata eshte manover ne kontrollin e plote te instrumentave po ashtu edhe pilotit....eshte manover qe hyne edhe del sa here te doje piloti.....Nose down eshte pilot failur(renia e lire dhe qe nuk merret me ne rikontroll)...rasti me i fresket renia e air asia para nja 2-3 muajve, piloti ne kete rast piloti beri te kunderten e pikiates pra kapriaten(nose up) kaloj parametrat e angle of attack qe avioni lejon , ne mbi 6 grade e siper fusulage behet shume vulnerable me ajrin .....avioni griset si nje karton....rasti tjeter eshte edhe ai i air france  me itenerar rio de janeiro-paris ( ne siperfaqen e oq atlantic u gjet siperfaqe te medhaja fuel....qe shpjegon qe avioni nuk shpertheu por u shqye ne ajer)

angle of attack system ne aviacion eshte systemi me i bukur dhe i mirkordinuar(une preferoj fuel system)

Obelul.., po ti e di Migun?

ose ne ne versionin japonez.....banzaaaaai....
pikiata eshte zbritje e kontrolluar nga vete avioni(piloti) i dashur belul....dmth eshte nen kontroll te pilotit....renia e lire eshte kur avioni eshte i pakonntrollushem nga pilot, ne gjuhen e pilotave shqiptare quhet "shtoper" nga rusishtje , ne west i thone "nose down" me pak fjale avionat civile po kaluan 6 grade midis angle of attac(instrument ndodhet jo shume larg pito system) dhe kraheve te avionit .....ketu kemi efektin "nose down " ....ne kete pike avioni eshte ne renie te lire....dmth po ikin per lesh te gjithe, ne aviona ushtarake pikiata mund edhe te shkoje deri ne 5-6 of G force......

nga 2009 e ketej, Greqia ka qene , jo ne pikjate, por teresisht e fundosur, e falimentuar! por greket paten fatin e madh qe ishin futur ne euro dhe Evropes ju desh te mbronte monedhen, sistemin..
perndryshe, megjithe falimentimin greket nuk u perballen asnjeher me banka bosh, pa leke, nuk i humben kurre kursimet e tyre ne banka, (normalisht si vend i falimentuar ekonomikisht duhej te kishin humbur edhe kursimet ne banka dhe bankat nuk do te kishin leke te paguanin rrogat e buxhetoreve)
ne fakt megjithse eshte "situate krize", prape nuk i thua dot tamam krize... sepse krize eshte, kur nuk ka leke.. kur nuk ka produkte ne dyqane, ose kur ka rradhe te gjata per gjera jetike, psh per buke.. kjo eshte krize! greket ja hodhen paq me ca gjera te vogla fare, edhe rrogat i kane te garantuara nga evropi.. dhe duhet tja dine per nder te madh evropit!! or po nuk i thone kot: paç fatin e kurves, jooo.smiley

Ja se po ju vjen rradha tani edhe llogarive bankare, mos ki merak. Po ua ben gropen me ritme te shpejta Syriza me ata kllounet e vet 'pa kollare'...

Finanda ne trampoline ne hapat e Greqise thote Guardian

The weakest economy in the eurozone this year might not prove to be Greece or Portugal, but Finland. The Nordic country is entering its fourth year of recession, with output still well below its 2008 peak.

Art, mos e dridh muhabetin.

Per c'fare?

Per ceshtjen e Greqise.

PF une jam shprehur qe ne fillim te krizes dhe nuk kam ndryshuar mendim se problemi nuk eshte Greqia por vete euro. E kemi rrahur kete teme shume here dhe une e kam thene se nuk mund te ndertosh nje shtepi pa themele(sic u krijua euro) dhe pastaj kush shef qe muret po te krisen dhe bien fillon dhe germon per te bere themele....Euro filloi si nje projekt politik(shume ekonomiste qe paralajmeruan katastrofen nuk u moren parasysh) tashme po deshton si nje projekt politik...It's the economy, stupid 

me gjithe shortcomings qe ka dhe manovrimet qe mund te jene bere brenda per brenda ekonomise greke, (mos harrojme edhe ndihmesen e jashtme qe Goldman Sachs i dha Ellas per te maskuar deficitin e saj real), e verteta eshte se nese FED-i grek do kishte pasur ne dore its own currency, pra Dhrahmin, dhe si pasoje its own printing presses, situata ekonomike ne vend do kishte qene mendoj radikalisht ndryshe nga c'eshte per momentin. Eshte e vertete qe rritja e money supply ne sistemin financiar te vendit do shkaktonte rritje inflacioni me tendenca aftagjata, po te pakten qirjot sdo katandiseshin lypsqar te Merkelit. 

Jo vetem kaq por kopilin Papademas, asojkohe ishte Drejtori i Bankes Greke(pergjegjes per fallsifikimet se bashku me Simitin dhe Goldman), ne vend ta plasnin pas hekurave sic duhej por e vendosen KM te Greqise pasi zbythen Papandreun. Vete e gatuan kete corben, tani te marrin nje luge se bashku me grekun dhe ti hyjne ti nxjerrin fundin...

Domethene nuk eshte faji i qeverive te kaluara greke dhe i nogocimit te borxhit nga ana e Syrizes, por si gjithmone fajin e ka Inglizi.

Jo mer jo, qeveria e kaluar ka fajet e veta po inglizi ka fajin me te madh qe i dha buzekuqin plakes

Pf ta thotë dhe Lali një pa eurobonde që u Bondofshin me kuç e me maç nga doli kjo farë psikopatësh që të çajnë rëndelet me Politikë për gjiF Ballkanin Rajonin e më Gjërë e Gjatë me në krye një me Alba me zamete që ka dhe shifra .

Thjesht kujto Kulmin e Zhvillimit Kapitalist në Shqipëri kur Gjeneral Rrapush Xhaferi deklaronte.

Paratë duhen por duhet dhe një njeri zemërMadh si puna ime smiley

Të paktën Rrapushi e fshinte buzën me ndonjë dhjetshe po këta të çajnë Sumën sikur me qenë k/Ministrat e Greqisë apo zv/Merkel .Jo ti ë , më fal jo ti , se bën pëjetje cilësore smiley Veçse nuk na ke tregu "kush është Zemërmadhi "

Mirë ndonjë llaf po vijnë dhe me Mini Vane Plot dijetarë or tie smiley

Po ç'punë ka PPU me pikiata  a kapriata të Greqisë , kur Greqia mba me bukë gati NJËMILION shqiptarë  drejton ose zv /drejton sistemin Bankar në Shqipëri plus që ka dhe Janullatosin në Krye e këta gam - gamët nuk kanë asnjë PUNTOR Grek në Shqipëri !

Nejse mo ..ti ja ke marë dorën me këto pëjetjet

Per Greqine dhe Syrizen...

Greqia po shkon drejt falimentimit ekonomik (default) si shtet. Kjo do te sjelle ngushtim te hapesirave per manovra politike te shumices aktuale dhe forcim te pozitave te finances nderkombetare kundrejt shtetit grek. Me pak fjale Syriza po e perkeqeson poziten e shtetit dhe te qytetareve greke. Situate e pritshme kjo, pasi me llogje dhe demagogji nuk riperterihet ekonomia... .

Per shtetin tone...

Halli i madh per ne jane lidhjet e forta ekonomike me Greqine dhe prania e rendesishme e emigranteve tane atje (flitet per + 800 mije!). Pesimi i Greqise dhe rrjeshimisht edhe i joni duhet bere mesim per klasat tona drejtuese; duhet ti diversifikojme sa me shume qe te jete e mundur asetet dhe lidhjet tona ekonomike (mundesisht asnje shtet i vetem te mos kete pozita dominuese ne tregjet tona, sic eshte rasti i Greqise sot); si edhe te rrekemi te lidhemi sa me shume e me fort me ekonomite e shendetshme te botes, si p.sh. me ato te Europes qendrore dhe veriore dhe ekonomite e tjera me rritje te shpejte .

Kjo pune eshte urgjente pasi situata eshte shume me kritike nga sa duket ne siperfaqe (mos harrojme se edhe Italia, tjeter vend me lidhje te forta ekonomike me ne, nuk i ka punet edhe aq ne rregull!)

Eh none none. Ti flet sikur ne kemi nej ekonomi si japonia dhe ters i modh qe erdhi e investoji greqia e jo fjala vjen danimarka. Po ku mootin te investoje danimarka e belgjika te ne mor lla? Te kaptina jon me cepa? Bo ne pordh katnari, ste pelqe as italia. Medemek ne qe deri para 10 vjetesh e kujtonim gjalpin e kikirikut si dicka me ere te mire dhe lynim qafen me të i themi italjonve en italjona nigjo se ashtu esht i muhabet po ju sjeni kurrkund, mos tju vij keq ëëë. Nuk thu qe me ate bicim ekonomie te shkatarruar qe ke shyqyr qe te vjen edhe nej grek a turk i lodh. 

Ky eshte qendrim veteshkaterrues, kerkon vizite serioze tek doktori...

Obi, nuk kemi me ekonomi te centralizuar ku sekretari i pare zgjedh investitoret.

Shqiperia ka kaluar prej kohesh legjislacion qe pengon filialet e bankave greke ne Shqiperi te bejne kalime parash tek Bankat Mema ne Greqi. Le qe Greket vete po i largojne parate nga Greqia. Interesi i Bondeve Greke sot kercyen me 4% ato 2 vjecare, ose me 27% ne total; se u pa qe deficiti ne 2014 ishte 3.4 % nga 1.7% i parashikuar.

Nuk flitet per Pikiate, fjala pikiate eshte emotive, Greqia beri pagesen e rradhes  ne Prill e duket qe o do beje pagesen e rradhes ndaj FMN ne fillim te Majit o sdo kete para per rrogat. Rreshqitja e Greqise po vazhdon dhe degradimi i Greqi ratings nga S&P qe citon PF ne fillim, ne ccc+, pra falimentim selektiv nuk ndihmoi. Dalja e Greqise nga zona EU pritej prej vitesh, menyra ishte pikepyetja. Thone qe Greqia do vazhdoje ta shtyje edhe ca muaj kur kriza e vertete te filloje ne Vere, dhe Exiti andej nga muaji Nentor, pasi te jene korrur edhe te ardhurat e bollshme financiare nga turizmi.

Nderkohe Shqiptaret si per ceshtjen Palestineze ashtu edhe per rreshkitjen e mundshme te Greqise nuk kane ndonje rol per te luajtur. Nese ka nje lajm te vetem pozitiv qe vjen nga Shqiperia eshte qe vlera e bondeve Shqiptare ne tregun nderkombetar eshte rritur e si pasoje interesi i tyre ka rene.

Pa investime ne industri prodhuese mbetemi perjete te varur nga te ardhurat qe na vijne nga shitja e pasurive natyrore (te kufizuara) dhe trafiqet (te rrezikshme dhe te kufizuara).

Dy ekonomite kryesore me te cilat japim e marrim nuk kane sjelle investime serioze ne kete fushe. Greqia sepse nuk e ka tradite, ndersa Italia sepse industrialistet e saj vijojne ta shikojne Shqiperine me shume dyshim (ata qe operojne tek ne jane surrogato, pjesa derrmuese pa veprimtari ne Itali).

Ne kete kontekst nevojitet dora koordinuese dhe orientuese e shtetit, qe duhet te krijoje kushtet dhe te terheqe investitore te ndryshem nga ata qe kemi sot (kryesisht hajdute dhe medioker).

Greqia mund te dali apo te mos dali nga eurozona, por eshte fakt se ekonomine e ka cope dhe do te doje shume vite te rikthehet ne performanca te shendetshme. Ne keto kushte, varesia jone ndaj Greqise dhe ekonomise greke eshte e tepruar dhe kjo kerkon zgjidhje si me lart (nuk eshte fjala per grabitje te depozitave permes transfertave te bankave greke, por per ulje te investimeve ne ato sektore ku jane te pranishem, rritje te 'babezise' per te perfituar aty ku kane akses tek pasurite tona, papunesi per emigracionin tone masiv ne Greqi, etj., etj.)

Sigurisht qe do mbetemi te varur nga ndryshimet tek fqinjet perjete problemi eshte sa te zote do jemi te amortizojme e te kthejme ne favorin tone goditjet apo mundesite rajonale e globale.  Shteti eshte kudo ne krize dhe enderra per te patur ne te ardhmen nje shtet kordinues e orientues, me pak fjale planifikues, jane pothuajse ZERO. Emigracioni do te vazhdoje edhe per ca dekada perderisa shkaterrimi e pasojat jo humane te laboratorit komunist 45 vjecare do te ndjehen akoma me gjate. Te shpresojme tek nje normalizim pa zhvillimi i planifikuar ska per te ndodhur.

Greqia sado e dobet te jete si ekonomi, ka sektore ekonomik te caktuar te perparuar ku mund te perfitojme, Mund te perfitojme ne krizen e ardhshme Greke per tu kthyer ne Porte a Hambar i investimeve greke qe do synojne te largohen nga Greqia. Problemi eshte qe ne nuk jemi te pergatitur per te thithur investimin Grek ne arrati....me sa pash ....investimet e kapitalit shqiptar kete vit po largohen nga shqiperia....pra ne nuk po krijojme nje klime te duhur investimi e si pasoje nuk do te perfitojme nga fatkeqesia greke.

Medemek ne qe deri para 10 vjetesh e kujtonim gjalpin e kikirikut si dicka me ere te mire dhe lynim qafen me të i themi italjonve en italjona nigjo se ashtu esht i muhabet po ju sjeni kurrkund,

smiley...i madh koko, je dhe pak lushnjar, po nejse..

Cdo gje negative e ka dhe nje gje pozitive.

Deri para disa vitesh qeveria greke,shatnazhonte Shqiperine me veton ne BE dhe me te drejtat e minoritetit grek ne vende ku ska pasur kembe greku etnik.

Me kete krize dhe me deljan nga eurozona dhe ndoshta nga BE-ja,Greqia nuk do ta kete me kete agresivitet ndaj Shqiperise.

sa per emigrantet tane atje mos u shqetesoni se 80% jane me greke se greket dhe ata 20% shumica kane levizur ose ne Shqiperi ose ne vende te tjera te BE-se.

Po ja dhe ti je bo me amerikan se qafkuqet e Alabamas, eshte ironike kur permend emigrantet e Greqise qe kane 25 vite andej smiley

Po jo mer korrent se kta 700 000 shqiptare ne Greqi nuk jan armiq te popullit qe ti besh ti hasha. Jane Shqiptar po aq te mire sa ty e une por ne nevoje per te punuar. Nese i pastrojne kollodokun Greckave bashke me lavamanin une nuk shof ndonje Greqizim.

Te ka infektuar edhe ty marksizma e shokeve Enveriste te Blogut. Ky eshte synimi i Marksisteve te bejne Gam Gam Gam e te infektojne me Syriza, Revolucione Barazi-sjellese kremin e Rinise si puna jote. Enveristave su ka mbetur gje tjeter veq ngritjes se Merhumit nga Varri e te shurdhojne rinine me Dullizma se sa per kauzen revolucionare....keq duken punet....nuk dalin dot as rrugeve se i cojne ne azil a spital.....celula e ppu....strofkulla e vetme e Enveristeve.

Nuk thashe qe jane armiq,por thashe qe jane integruar atje dhe nuk kane ndermend te levizin.

Levezin qe cke me te kur ka mundesine. Sa na ardhen ne AMerike vitet e para harrove....por ku shtrengohen gjerat edhe ketej ku ta plasin koken? Nuk kane per tu integruar sepse ajo Patriarkane Fondamentaliste do ja u beje jeten e veshtire...e sidomos brezi i dyte.....qe kur vizitojne Shqiperine sot pushimete veres nuk terorrizohen si ne kohe te komunizmes. Prinderit fukarenj u morri erzin Enverizmi dhe iken nga syte kembet....brezi i ri do kthehet prape ne fole se sa do keq eshte Shqiperia sot eshte shume perpara Golgothas qe braktisen prinderit e tyre.

ore,ku dreqin i merrni keto informacione ju,se ne qe jemi ketu nuk i shikojme keto cudira!

80% thotesmiley   perqindja e ''jorgove'' ne greqi eshte sa e ''albave'' ne amerike.

ca ''pikjata''-sh  paskan bere vaki??  rroga me e ulet me ligj u rrit ne 700 e ca E.  para ca ditesh dhane 500 milione E per modernizimin e 5 aeroplaneve te vjeter.

e thame kaq here-greqia nuk del nga euro dhe zgjidhja do te jete nje falje pjese-pjese e borxhit.

ku e pe uljen e agresivitetit ndaj shqiperise?

krize ka,por nje grek vazhdon te marre me shume se nje portugez,pa folur per evropen lindore.

te ishim edhe ne ne nje krize te tille,,,

e thame kaq here-greqia nuk del nga euro dhe zgjidhja do te jete nje falje pjese-pjese e borxhit

Nuk te falin Nemcet jo. Probabiliteti i daljes o 50% thote Shorrosh-i. Tani, qe ta dish zotrote: sikur Greqia ben default prap do paguj dicka (le te themi 40%) sic thu ti. Sidoqofte, default do ndodhi, kontratat e sigurise (cds) do shlyejne ata qe mblene mbrotje ndaj default, e dalim me konkluzionin: qe nje pjese e borxhit i falet (me zor), por edhe dalin.

 

sikur te mos kishte qene greqia te shpetonte your sorry ass ty do te kishin ngrene bashkefshataret si ata muzhiket kanibale te stalinit.

Hajt se Putini ka per ta shpetu Evropin, edhe nje mesymje nga Balltiku (edhe po s'e pati ndermen do pagu) dhe e hap qesen gjermoni.

Ju ka zu frika ju andej ne radhe te pare se ketej spo e rrun kush per Putinin smiley ..Ja dhe ajo nendetesja e famshme ruse qe mediat pacavure i bene kaq buje nuk ishte gje tjeter vecse peshkarexhe 

Arto, tani ene Frikacak ene Luftenxites sikur nuk shko. Po ti vazhdo me adhurimin per Putinin....e keni zakon ju....aleancat e gabume....Gadafi, Kastro, HoshiMIni, CuenLai pa harru Sadamin....po edhe me Syrizen rate ne dashni per ate pune.....MAZOKISTA JENI.

Shif ti mund qe masturbohesh rregullisht para falmurit Amerikan, kjo eshte puna jote

Une nuk ardhuroj kerkend si puna jote, jeni mesu me idhuj ju nuk keni faj..nuk jeton dot pa ta. Ti shprehes si antikomunist por ke filozofine e komunistit i cili nuk pranon mendimin tjeter pervec dogmes sate te kalbur. Gadafi,Sadami,Pinoceti,Abdullahu,Bin Rashidi,e shume e shume te tjere ishin dashnoret e dajes per nje kohe te gjate (nje pjese e tyre ende jane n'krevat megjithese presin koka e robve per hobi)... .Ndaj hudhe ca n'kosh ate dogmen se po vjen ere dhe qelb dynjane smiley

Vetem Kastron mos e permend se ai ju a vuri k@qet ne bige dajes, kaq dekada sanksjone dhe ne fund vajten dhe ngriten flamurin e bardhe...

Xhandari nderkombetar i kombeve paska qene curvar po prap ti e akuzove per fryks. Po ju marksistet Suedez sa trima jeni mas meneres se Putinit. Po ti i her cne kaq sevda me Putinin apo i myturi kapet pas fijes se  barit? Une skam dogme Arto po smund tu uroj keq komunitetit Shqiptar ne Amerike, qe eshte nga me te medhenjte ....e per hir te kujt? Te Gadafit apo Putinit.  Masokizmi i juve Marksisteve eshte fenomenAl dhe ju ka zevendesuar cdo kenaqesi te jete. Demi qe ju ka shkaktuar totalitarizmi eshte i pa rikthyeshem. 

Une i shof gjerat me te drejte dhe jo dogma si importime demokracie e leshte e Currit o rob...Se keto importimet e demokracise e kane shendrruar gjithe rajonin e Afrikes dhe Lindjes se mesme ne nje katastrofe po vijne me qindra mijera refugjatet drejt Evropes(mijera mbyten dhe vdesin rrugeve) ndersa Daja andej qe hodhi zjarrin krru k@qet dhe thote "Shume qenka islamizu Evropa" mer jahu...Une them qe BE te pergatise rregullisht tragete dhe ti coje te gjithe keta fatkeqe per ne Kalama,Washington DC.

Mos i vish mekatet e Evropit ne Afrike, Amerikes , shtetit tone Vella, Shih sa e kan dashur e adhuruar qe ne Kohe te Nolit. Shyqyr qe beme Aleancen e duhur pa Enveristet po se pane Shqiperine te ndare e te shtypur nga Greket e Serbet nuk kenaqen. Cdo gje e shofin si akopalips qe kur vdiq Merhumi, ce do nuk ngjallet Moooti

Hajt se do ta rruni e livandosni gati per dajen sa te luj nei gur nga Balltiku, se Ukrahina dava sllavesh jane. 

Nuk ka lufte ne Evrope per sllavet e Ukraines po mos degjo te c'ardisurit andej, se rrun kush...ja keto fshatrat sllave te Balltikut qe ben gam gam moren ca hekra qe Daja kishte vene plan ti nxirrte ne pensjon tju ngreje ca moralin dhe te luajne loja luftash me njeri tjetrin.

Ketej  nga Suedia eshte tjeter loje se Qeveria ju anulloi Sauditeve nje kontrate ushtarake(te SAB Gripen) per shkak te shkeljeve te drejtave te njeriut tashme po kerkon ta mbuloje kete dem dhe po perpiqet tju a ngeci nje pjese te ketyre Finlandezeve me rastin e gogolit Rus. Pa gogolin Rus nuk e fusnin dot Finlanden ne kllapa

Ene Marksist ene ofendues ndaj Baltikasve si fshatar nuk shko. E nga kush nga nje fshatar Shqiptar qe u naturalizu si Suedez e mbas ca vitesh do ta naturalizoj Putini si Rus. He merr kamunist neo nazist.

Ti je kamelon qe ndyshon ngyren sipas ambientit, si nje militant je i mbrujtur ne kete menyre nuk ke faj, kriptokomunist i veshur nen petkun e neoliberalit qe sa ju shkeli kemba ne SHBA i veshet edhe breket me stripes and stars smiley ..Kuptohet dhe deficenca e inteligjences sate ne cdo koment qe ben, se cdo koment i ben me tifo militanteske. Shif sa per fshtatin, nuk ja kam pare deren gjithe jetes, jam rrit ne qytet me prinder qytetare intelektuale, megjithate nuk shof asgje te keqe fshatit. Une kur te cilesoj ty katundar nuk me intereson shum se ku je rrit ne Mexixe te Librazhdit  apo ke Komuna e Parisit, ti ke mentalitetin e kantundarit qe me kerraben pas qafe e ndjek turmen nga te veje...

E kuptove tragjedine tende Neo-marksist, neo-nazist dhe anti immigrant, ndonese vete immigrant , fshatar pa toke, ne Suedi.

Kerraben n'qafe ngri poturret e shko ndiq turmen per ne qytet....

Arto une nuk jam Marksist kshu qe nuk kam problem me fshataret. E kam problemin me Enveristet, qe nuk shohin deklaratat e perditshme te Putinit kunder shtetit Shqiptar po shofin a ka fillu revolucioni proletar. E kupton tragjedine tende qe adhuron Putinin, antishqiptarin me te madh? E kupto sa keq je? 

Po te lexon ca shkruj une apo ta kthen ekrani ne cirilike. Ta kam thone qe ne fillim per Ukrahinen. Aty muzhiku po merr pjesen e vet, dhe me kryesorja po gjakoset me ukrahinasit e tjere. Gogoli rus e beri bashke Evropin, e prap do ta mbaje bashke. Nuk e di nese Putini eshte trap genuin apo lu pjesen, po me bukur s'do ta bente rolin e dordolecit per te trem laraskat e coroditme.  

Fakultetet e Shkencave Politike kane profesioriat Marksist. Njof njerin nga mesi i tundres Kanadeze qe do shkoje ne Greqi kete vere per 'observim'. Gati per revolucion.

Sipas Financial Times

.. a report published in the Financial Times that said the IMF had refused to reschedule Greek bond payments due this year following an unofficial request from policymakers in Athens.

Greece was ultimately persuaded not to put in a specific request, according to officials briefed on both sides of the talks.

C'ja futen vetes keta greket me kete qeveri karabushash qe zgjodhen, gjynah

Jo jo, kan lujt bukur

  • kercenojne se fitorja e tyre rrezik kaplon edhe Spanjen(Podemos)
  • kerconojne dalje nga evrozona

Ceshtja eshte sa e besueshme eshte pika nr 2 pasi nuk kane mandat popullor per ate.

Per mu ata

  • dalin nga evrozona (aksidentalisht)
  • dalin nga NATO (me dashje)
  • futen ne rrethimin pan-orTHoDHoks
  • ia kepusin Konstandinoplit si kau peles.

ia kepusin Nova-Romes? smiley 

Ia kepusin Nova-Rrushit!smiley

Ata menduan qe do e shtynin deri sa te beheshin zgjedhjet ne Spanje, dhe kur te fitonte Podemos do i dridheshin kembet Europes. E keqja e tyre eshte qe Greqia eshte shume e vogel per te rrezikuar euron edhe sikur te dalin qe neser, dhe me kete rast ja ulen shume shancet e fitores dhe kolegeve spanjolle se do masakrohen keta qe te sillen mire ata. Tani e vetmja gje e sigurte eshte qe s'ka leshime per Greqine pa mbaruar zgjedhjet ne Spanje, dhe megjithe perpjekjet per t'ja vene fajin Gjermanise, kundershtaret me te forte te zbutjes se masave per Greqine jane vendet qe jane vete viktima te austerity. Dalja e tyre nga eurozona duket se eshte vetem ceshtje kohe, listen e fundit te reformave qe ju cuan ministrave te financave te eurozones keta te fundit e cilesuan si (tekstualisht) "shocking". Ka ca dite qe argumenti Greqi eshte zhdukur nga mediat ne Eurozone, dmth qe nuk flet me njeri per ta dhe i kane lene te ndjekin fatin e vet. Gjynah populli grek them prape smiley

Nuk ka shanse ai vend kur llafin e marrin psikopatët . Ata nuk kanë heq Enverin akoma nga BYTHA dun dhe të Kastros smiley Mirë që nuk u mjaftoi  i Ukrainës po dun dhe të Balltikut . E zot o zot nga i ke psonisur këtë pjellë të degjenerume mentalisht !

Ishit mirë deri ke Dhrovjan Guranxi eqis kalla ...ç'ne edhe nga Obama e Putini smiley Rrini ore brënda kufijve dhe lerini të sëmurët Psikikë të shohin ëndërra me presh Marksistë në sumë ..

Gati per revolucionsmiley I LefTKopesë shoqëruar me " Rrëmbeni armët tu hamë M.." sikur nuk dha rezultat . Tani ka mbetë edhe "Revolucioni Butë"  i Babasqapit , ta provojmë mbase rëNxojmë Syrizën smiley

smiley

Po ti nuk i lexon që u jep Muhabet smiley

Atyre dhe gurët rrethues të avllive u duken si Rroçka e Enverit dhe venë fërkojnë sumën si Pelat smiley Ti do me bo bisedë si me Normalë . Vallaj edhe du me ta përsërit ....

Nuk të Kuptoj i nderuar ART . Megjithse thu që jam në vend Katolik e me Kulturë të tillë ti bisedat i bën si një Dervish tjetër këtu smileyDo me u mush mëndjen të sëmurve Psikikë.

Provo fol për përmbytjet e ndonjë Lumi në Utah Pradesh dhe ta shikosh po nuk doli Mao Ce Duni ose Alba me xha Abazët smiley.Nuk heq kontra edhe ndonjë Citat i Ghandit për krahinat e Mongolisë .

Më fal po vallaj s'munem me të kuptu !

Ke shume te drejte se eshte si me i ra murit me koke  smiley

Arto, dukesh edhe pak homoseksual kur peshtetesh tek Xakja.

Prandaj i mban duart mbrapa ti derman sa here permend Kulshedren e Kuqe?...tani e kuptova dhe fillin e urrejtjes sate... se te kam lexuar qe ankohesh shpesh se te ka abuzu keq sistemi  smiley

Jo me vjen turp per krimet e Enverizmit, me vjen turp nga ndjenja e papendueshmerise, me vjen turp qe banalizoni krimet ndaj njerezimit te kryera ne Shqiperi nga Enverizmi. ti me thu shif ca ka bo Marika lekurkuqve.

Sa per te qenit gay, ishte paralajmerim....kam degju xaken pa pushim se si Dulla i fuste gishtin ne prostate klerikeve neper parada....prandaj thashe se mos je edhe ti familjar me ndyresine e asaj Kulshedres se Kuqe.  Por edhe te adhurosh  burrerrine e Putinit armikut te deklarum te Shqiptareve aty te con per ate pune. 

Ne New York,

Nationak Bank of Greece 1.18$/share dhe nuk po ngrihet fare.

Ishte 700$/share ne vitin 2007.

Kaq duhet te shohim per te kuptuar se sa pak besim kane investitoret tek Greqia dhe kjo qeveri greke e SYRIZA-s.

 

Ore kjo me Kokë e ka rrëfenjën dhe pranohet i nderuar ART ! 

Vunë shqipon me njul Gozhdë në derë .Jep Jep , u shtremnu Gozhda . Panë nga ana tjetër kishte vu kokën i Bullgar ( sllav ).

Nuk o punë Kundërshtimi as is nerv Qeni .Osht punë të sëmurësh Psikikë që ose përkëdhelen ose gjuj me gurë si langoj që të vinë nëpër këmbë .. E ke lexu i tjetër  ? Vje me u anku akoma " më ka përdhunu sigurimi shtetit me Fiçorrin " smiley Janë të gjymtuar mendërisht dhe duhen mëshiruar si rregull . Lei të lefin . Po mu mu bo Kohë me këtë kategori dhe e kam gjet me i gjujt me shkelm " kuç he dreq "  Ti si të dush bo . Po njisoj do i kesh ! Enveri Mukja , Mehmeti , USA , Marksizmi dhe ...Gomerë që zdërhallen ledheve me të pëllitura Usa ..Usa ....Usa .

 

Ilacet Kapedan, mos i harro...shtoje pak dozen.....se ta degjeneruan shoket PPU.....Nuk mund te tregosh rehat bemat e Fecorrit dhe Nexhit.....

Po si iku ai Merhumi ashtu e ju braktisi ....si sboni nje vetevrasje kolektive te gjithe Enveristeve para se te shkonte po ju la si jetim te shihni para syve fitoren e Imperializmit.

pikiata si trajektore perfshin dhe ngritjen ne fazen e dyte kshu qe jo cdo male vien per nuocere, thote talanismiley

Po kujt i plasi se doli greku...Edhe ne i fusim nje bashkim me Kosoven edhe iku ai mhb.Qekur na la sakat Europa sna ka dashur e sdo na doje...smiley

Ah moj BE moj BE, c'po i ben ketij populli trim, punetor dhe dijedashes!

Shanset e falimentimit javes qe vjen shkuan tek 40%, kesaj rradhe nuk eshte BE, qe po shtrengon rripat me keq, por FMN, qe nuk pranon shtyrje afatesh.

Vourafakis kerkon te lidhe nje marreveshje ne Qershor duke premtuar te permbushe 1/5 e paketes reforme. Kete lloj Privatizimi te Industrise as Thatcheri nuk do e kish pranuar.....thuhet te jete shprehur.

Shancet e daljes aksidentale shihen si pasoje e pa-aftesise se Qeverise se Re  Greke. Niveli i interesit te bondeve 10 vjecare shkoji 13% perseri larg 40% ekstrem i 2009. Investoret duket qe e kane braktisur Greqine prej vitesh, por nuk prisnin keqmanaxhimin Grek.......e nderkohe popullariteti i Syrizes ka rene nga 80% ne nje nivel aprovimi 55%.

Po edhe FMN-ja nje mut muti ishte, pse nuk e dinim ne?

Ne fakt qe fmn eshte supermoot kte ka kohe qe e dijne shume. E vetmja arsye qe dua te shoh rritjen e asaj bankes kineze eshte thyerja e hundes ketyre burokrateve te fmn qe mendojne se recetat e tyre ekononomike jane me te vyera se ato te hipokratit e flemingut bashke. 

Do kesh 2 FMN e jo nje, asgje nuk ndrysho...prap me interes jepen paret.   As Kina e As Rusi nuk i afruan ndihme financiare Greqise. Eshte bere vend i painvestueshem.

Greku merr $5 miljarde nga Rusi per ndertimin e gazsjellesit te Gazprom me Turqine (Turkish Stream)

ky (çami) do rrisi pensionet dhe rrogat. te shohim a do ja dale.

po europianet jane pede dhe do i japin gjithnje borxhe greqise. nuk duan qe ajo te dale prej europes duke u bere precedent. se mund t'u jape te shtyre dhe plot te tjerve, te mbushur ne borxhe po aq apo me shume nga greket.

gjithashtu gjendja "e keqe" do t'u pastroje vendin nga te huajt. pra ana e mire e medaljes. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).