Historiani dhe publicisti, James Pettifer zbulon detaje deri më tani të panjohura të nxjerra nga arkivat ruse, amerikane, serbe, zvicerane të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Modelet e para të Enver Hoxhës dhe Mehmet Shehut për krijimin e një grupi rezistence në Kosovë, takimet e pasuesit Alia me komunistët kosovarë, deri te trajnimet e rekrutëve kryengritës nga Kosova në Akademinë Ushtarake në Tiranë.

“Fara e parë për këtë libër u mboll nga kryeministri aktual i Kosovës, Hashim Thaçi, i cili u përpoq, por pa sukses, disa vite më parë, që të më bindte të shkruaja një biografi për atin themelues të UÇK-së, Adem Jasharin. Pasi e mendova, nuk mu duk se kjo ishte mënyra e duhur për të shkruar historinë e luftës”, thotë James Pettifer, autor i librit “Ushtria Çlirimtare e Kosovës”.

Kjo është e para histori e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, që rrënjët e saj autori i gjen pikërisht në vitin 1948, asokohe një lufte të fshehtë që u kthye më pas në një kryengritje në zemër të Ballkanit. Për të shkruar këtë libër, James Pettifer-it i janë dashur shumë vite.

Autori ka bërë një punë kërkimore të gjatë, ka zhvilluar takime me pjesëmarrës të shumtë në luftë të të gjitha niveleve në Kosovë, Serbi, Maqedoni dhe Shqipëri. Me Ramush Haradinajn ndërmori një turne në vendet e betejave në Dukagjin.

Bisedoi dhe mësoi shumë rreth rolit të Britanisë së Madhe nga gjeneralët Sir Mike Jackson dhe John Crossland. Në Prishtinë dhe Tiranë zhvilloi intervista me protagonistë të kësaj lufte si Valon Murati, Adem Demaçi, Xhevdet Shehu, gjeneral Agim Çeku etj. U takua dhe bisedoi me shumë civilë të të gjitha grupeve etnike, të cilët banonin në zonën e konfliktit për një pjesë të kohës apo gjatë gjithë luftës.

“Kam përfituar gjithashtu nga leximi i shumë librave me kujtime nga lufta të pjesëmarrësve shqiptarë dhe serbë dhe, edhe pse mund të mos jem dakord me përmbajtjen apo analizën e një vepre të caktuar, prapëseprapë studimi i tyre ka qenë i dobishëm dhe sqarues”, thotë Pettifer.

Për sa i përket anës serbe, ai është përpjekur të konsultohet dhe të studiojë të gjithë materialin që disponohet, zyrtar dhe jozyrtar. “Por duhet thënë se historia bashkëkohore nuk ka qenë një fushë e lehtë në gjeneratën e fundit në Beograd dhe ende vazhdon të jetë e tillë edhe pas rënies së regjimit të Millosheviçit.

Shumë nga rrëfimet e serbëve për luftën dhe për çështje të lidhura me të bazohen në mohimin e shumë të vërtetave themelore dhe përmbajnë, sipas mendimit tim, shumë gabime të thella në dhënien e fakteve dhe në interpretimin e tyre”, sqaron autori me bindjen se në të ardhmen këto të pavërteta do të zëvendësohen shumë shpejt, shpresoj, nga kujtime personale të sinqerta, të bazuara në përvojën subjektive, dhe më pas do të mbështeten nga shkrime profesionale historike.

Autori ka shfrytëzuar edhe procesverbalet e mbajtura në gjyqet e zhvilluara në Gjykatën Ndërkombëtare për Krimet e Luftës në ish-Jugosllavi (ICTY), në Hagë. Sipas tij, pjesa më e madhe e materialit të ICTY-së përqendrohet në luftën në Drenicë, ndërkohë që nuk përmend fare shumë ngjarje themelore që përfshijnë konfliktin UÇK dhe UPJ (Ushtria Popullore Jugosllave).

Ai ka arritur në këtë konkluzion pasi është ballafaquar me procesverbalet e gjykatës së Prishtinës të periudhës jugosllave, që sipas tij kanë qenë shumë të dobishme ashtu si dhe materiale arkivore të policisë së fshehtë dhe studimet që janë botuar vitet e fundit për organizatat politike ilegale shqiptare e ushtarake si dhe shtypin ilegal në regjimin e Titos.

Me pak fjalë autori është munduar që në këto arkiva të gjejë fillesat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, rolin që luajti qeveria komuniste e Shqipërisë me Enver Hoxhën dhe Mehmet Shehun, e më pas dhe Ramiz Alia, duke filluar që nga viti 1948. Gjatë këtij procesi ai zbulon detaje deri më tani të panjohura të nxjerra nga arkivat ruse, amerikane, serbe, zvicerane rreth historisë së krijimit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, që nga një grup i fshehtë politik u kthye në një forcë ushtarake që i solli Pavarësinë Kosovës.

Projektet e Hoxhës dhe Shehut për UÇK-në

Në Shqipëri, pas prishjes me Titon dhe pas lëvizjes ndërkombëtare komuniste të vitit 1948, Enver Hoxha nuk i kishte braktisur krejtësisht kosovarët në mëshirë të fatit, siç kanë deklaruar shpesh kritikët e tij në botën shqiptare. Për të, problemi i Kosovës ishte një mënyrë për të filluar përkufizimin e Shqipërisë së re kundër Jugosllavisë dhe rrëshqitjes së kësaj të fundit në teorinë dhe praktikën kapitaliste.

Aktiviteti subversiv i udhëhequr nga shërbimet sekrete ishte taktika e tij e preferuar, me anë të së cilës pjesa më e madhe, për të mos thënë krejt aktiviteti i mbështetur nga Tirana ishte i mohueshëm dhe Hoxha mund të fillonte të ushtronte të paktën njëfarë trysnie të vogël mbi Beogradin duke përdorur burimet tepër të kufizuara të Shqipërisë.

Për sa i përket kësaj, pas vitit 1948, ka shumë mundësi që ai të paktën të jetë këshilluar me burimet sovjetike. Hoxha kishte një marrëdhënie të ngushtë me ambasadorin sovjetik në Shqipëri, Dimitri Çuvahin, i cili ishte një nga figurat kryesore të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Moskës, me përvojë në shërbimet sekrete dhe me mundësinë për t’u takuar drejtpërdrejt me Stalinin.

170 Komente

Faleminderit Komandant! 

Foto : N.Progonati 

   Arto , ja u  ngrite tensionin disave me kete prurjen ! Atyre qe e dine " mire " se Shqiperia e Enver Hoxhes ..e " shiti " Kosoven! 

   Bilanci i armeve, neper tere depot shqiptare, ishte i plote,  per nevojat e te gjith shqiptareve ne konfliktin e parapare me serbet....Te gjith luftetaret e UCK u armatosen me kallashnikovet e depove shqiptare.Te gjitha stervitjet e korpusve kur shqiperia kishte ushtri serioze, armikun drejtimin nga ai pritej,  e kishin ne tabelat e qitjes.Dy korpuset e Veriut ishin ne gatishmeri dhe me te gjitha llojet e armeve , ....per kunder ish Jugosllavise.Ne qe kemi pas bere zbore, e dime mjaft mire historine qe duan te na e bejne carap derbederet e mbetjeve, te skorieve....! Por tani more Art prit e degjo historianet " popullore " te skorieve 

    

Ky fati ynë si fshati 
nën shkëmbin me emrin si armë, Martalloz,
ka bletë, thonë, atje, por mjaltë kush s’ka parë,
veç çobenë të malcuar,
nga bletë a gjërpënj kafshuar.
S’ka infermierë në stane, në daçi depo armësh
të mbytura në graso
, sallo luftrash që s’u bënë kurrë,
dhjamë në vijaska tytash dhe enë gjaku
bagëtish që s’u therën kurrë
për hir të shoqatës së mbrojtjes së kafshëve në Tiranë.

smiley

 

Kesaj i thone mere me long se mishi u mbaru. Keta perpiqen ste shesin dinakrine e Hoxhes si trimeri e patriotizem !!! 

60-70% e ketyre tipave te kjo foto e kane paguar shtrenjte si "armiq te popullit"..

interesante mbetet pabesia e tyre, presupozohet shoke te vjeter lufte.... sa me madhe "dashuria" (perqafime, shtrengime, buzeqeshje) mes tyre, aq me e thelle futja dhe shkaterrimi qe i benin njeri-tjetrit..smiley

jo jo, e kane ngrene te gjithe, me perjashtim te atij ne mes, dhe atij ne fund ne te djathte te fotos (veshur civil). Aranit ja thonin emrin

Pse-së i eshte afruar shume ky ketu. Sipas mendimit tim.

Pyetja qё mё lind përputhet plotësisht me interesimin tuaj: Me gjeneralёt nё komandё, do mund tё realizohej ndёrrimi paqёsor i sistemit totalitar me atё demokratik, siç ndodhi? Do pranonin kёta veteranё tё luftёs dhe tё ushtrisё, besnikë tё atij sistemi, t’u merrej pushteti nga dora, qoftё dhe nga fёmijёt e tyre, siç ndodhi?

Ne terma te tjere: ishte out of the question qe Hoxha te linte traditë napoleoniste (ushtria ne pushtet) ne Shqiperi.
Dhe ashtu ndodhi.

ps: ruset, per pak sa nuk e paguan shtrenjte kete gje

Medemek, Krimineli i Palortose i vrau se mendonte per ty dhe mua ....te ardhmen tone te perbashket thua????? Po ata te ekonomise apo ata te kultures pse i masakroi, ata te kulures ishin dhe grupi i Qerosit Alia veq te tjera?????  Stalker e kape pak fallsifikimin e historise me siper.......

1.Hashimi e therret te beje nje dokumentar ala Alfons Gurashi...historiani shkon me thelle qe ta beje sa me te besueshem per masat.....

2. Enver Hoxha me Mehmet Shehun, nuk i kishin braktisur KREJTESISHT Kosovaret sic akuzoheshin. Mbas rreshkitjes se Jugosllavise ne kapitalizem....lexo....per te perdorur Kosovaret si mish per top....ne perplasjen e Luftes se Ftohte......Le qe Poliagjenti Mehmet Shehu perfaqeson interesat Amerikane ne Kosove......... 

3.Perzgjidhet organizimi e taktikat Subversive  i elementeve Kosovar me ato MUNDESI TE KUFIZUARA qe kishte Shqiperia......te organizonte nje fare trysnie te VOGEL mbi Beogradin....lexo per ti bere presion Beogradit qe te mos nderhynte ne qeverisjen  drakoniane te Diktatorit te Palortose e te nxisnin pakenaqesi popullore ne nje vend te zhytur ne gjak e terrorr.  

E si mund tu sillte liri  Kosovareve, Diktatori qe ktheu Shqiperine ne Gulag? Autori mund te interesohej ne zonat e populluara Shqiptare ne veri ku fshataret shqiptare organizonin trafik per ne kosove te veprave te Enver Hoxhes si edhe armeve te lehta edhe ne vitet 80- 90. Linja me e pergjakur ka qene ajo qe te conte ne Maqedoni e prej atje ne Kosove. Viktimat kane qene ne periudhe jo bore 1 i vrare ne kufi nga pala jugosllave cdo 10-15 dite. Por perkrahja ishte e pasinqerte dhe per fitime te pushtetit personal.

Se fundi, cfare rendesie kishin 2-3 celula Marksiste, kur Komandanti ekzekutoi patologjikisht ata qe kishin eksperience ushtarake dhe e sollen ne pushtet????

Sigurisht Xhelati i Palortose nuk priste ndonje konflilkt te mundshem me Jugosllavine se perndryshe nuk do eleminonte eliten Ushtarake.....ja keshtu rrezohen Tezat Stalker.

 

Medemek, Krimineli i Palortose i vrau se mendonte per ty dhe mua

Jo jo, mendonte per çunat e vet. Si i kish thene Liljanes ? "Vini parà menjane se nuk i dihet"
smiley

stalker,menojme qe problemet u trajtuan hollesisht nga shoket e bazes.Analiza do sjedhi njeefekt te madh mbi veprimtarin e armikut te jashtem por domozdo edhe mbi te ..perbrenshmit.gjikohet se ka nje rritje te nivelit te historianeve popudhore  e sidomos te atireve ...qe  ... " te hapin barkun " ! 

Po edhe ti beson Lilianen???? Nese i ka thene vertete, ka qene ne seance te pamundur mendore e ka llomotitur nga subkoshienca cka degjuar nga Aneja.....

Me aq krime sa kreu ndaj atij populli nuk shpetonin femija e hazdisur me kursime.Po me keta siper a fliste ne gjume  cdo nate mbasi i pushkatoi te lidhur si bagetia me tela me gjemba e i la pa varr. Liliana ka thene gje....se luften nacional Clirimtare keta siper e bene....ndersa Komandantin e kapte diabeti duke ngrene petanike si gjel deti bazave te njerezve te thjeshte.

Le qe sa ishte gjalle, diktatoret e merrnin arratine kur dilte njerezia e mbushte sheshet....therriste e Hodhem....e hodhem Qelbesiren....

ti Stalker  e solle kete Duraj si analist serioz..?!    po mjafton te lexosh si i pergjigjet  pyejtes dhe e kupton menjeher qe po ja fut kot, improvizon... me pak fjale thote budallalleqe.....

 

pyetje: Vetiu tani vimë tek pyetja direkte: Pse i vrau Enveri gjithё shokёt e tij, kur fare mirё mund t’i mёnjanonte gradualisht dhe pa dhimbje, ose t’i bёnte pjesё pёr tё garantuar kthesёn?

 

pergjigjgje........... Enver Hoxha para se tё largohej nga “anija e tij”, mbyti gjithё ekuipazhin e urёs sё komandimit. Ky xhest edhe sikur ti ketё “shёrbyer Demokracisё”, ёshtё amoral, i paparё dhe i dёgjuar nё asnjё vёnd tё botёs. Nё gjithё kёtё histori makabre, mё ka bёrё pёshtypje urrejtia patalogjike, deri nё ekstazё, qё ai manifestoi ndaj shokёve tё tij. Kjo urrejtie e patreguar tё lё pёshtypjen e njё armiqёsie tё vjetёr,....
 

 

.......Enver Hoxha, Stalker, ska bere asgje te papare e te padegjuar sic po thote ky Duroja.. sepse E.H ishte diktator tipik  dhe ka vepruar ekzaktesisht sic kane vepruar diktatoret ne mbare Boten ketu e 3000 vjet me pare..   lexo Eskilin thuaj Duros,  diktatoret i kane ''merak''  shoket,  sidomos ata te ngushtet fare  i kane prioritet sapo marrin fuqine absolute!

ndersa  kjo teoria e tij qe E.H  u ra ushtarakeve sepse ''hapi rrugen'' drejt Demokracise, cte them.... -pjelle e nje fantazie te rralle,  do kish thene Ismet Bellova..smiley     se natyrshem na lind  pyetja..?  mire keta ushtaraket qe ishin konservative dhe do te pengonin ardhjen e demokracise,  po ato grupet liberale, artistike, kulturore  pse i persekutoi ai...?!  -apo sepse keta ishin e kunderta, donin demokracine  me shpejt nga ç'duhej..smiley

 

 

Jo jo, ai nuk thote asgjekundi (në tre pjeset e bisede se tij) se Hoxha u ra ushtarakeve, sepse keshtu 'donte të hapte rrugen e demokracise'. Por thote se ushtarakeve u ra shume here me fort se 'civileve'. Ky eshte fakt, do apo s'do ti dhe une bashke me ty: fotoja eshte me shume se ilustruese e kesaj qe them. Dhe personi i cituar nuk eshte analist, ai thjesht jep opinionin e tij për sa ka ndodhur, permes nje shpjegimi historik si ish punonjes në KQ, duke marre parasysh mbi të gjitha se, duke filluar nga fundi i viteve '60, Shqiperia u kthye në nje vend jo pak të militarizuar (ndihma kineze në armatime etj etj). Ndersa ti thua se i duhet rene shkurt duke lexu Eskilin. Mire, ndofta eshte edhe si thua ti.

jo jo,  une po them qe EH ishte diktator!  dhe dikatori, si kriminel qe eshte,  keshtu e garanton pushtetin e tij: me krime, dhune, puce, kurthe, intriga,komplote etj.. kjo pra eshte menyra e natyrshme e mbijeteses se diktatorit dhe per kete  ata nuk kursejne as shoket e tyre me te afert, te cilet jane kriminele gjithashtu.smiley,  prandaj edhe ketyre ua kane friken me se shumti ata.. pastaj shto edhe paranojat.. voila, voila...

pra kete nuk e them une, por eshte konstatim! shiko jeten dhe veprimet  e diktatoreve  neper  kohe, jane thuajse te njejta menyrat e tyre!   prandaj te sugjerova edhe njerez te mencur si Eskili, per te thene sa e sterlashte eshte kjo menyre, nuk ka ndryshuar asgje..

Ate po thote dhe ai (as ai, as qe e diskuton qe ishte diktator) por ai kaloi në kapitullin e dyte, në shpjegimin historik të pse-ve. Ndersa ti vazhdon të insistosh se kontekstet historike e politike nuk kane fare rendesi, të gjithe diktatoret jane njesoj. 

Ose, thene ndryshe: ai tipi (kete opinion e kam lexu edhe tek Veli Llakaj, ish shef shtabi i pergj) po perpiqej të shpjegonte se pse Hoxha vrau Ballukun, Hazbiun, Shehun apo Dumen dhe jo Kapon, Carcanin, Myftiun apo Koleken. Ndersa ti thu se Hoxha thjesht hodhi zaret dhe "fati" u ra të pareve 

Belulo, eshte nje personazh i Kadarese (ke dimri me duket) qe thote, do ta kuptosh c'po ndodh ne Albanie (dmth keto qerrim-pastrime) lexo historine e Bashkimit (te lavdishem) Sovjetik te viteve 30te. Eshte ne natyren e sistemit, diktaturat punojne me nafte ... me fal me frike, tha.

Kuptonet Verua ishte ndryshe, mendonte per popolon si ne socializem, por akoma me shume kur te vinte kapitalizma. smiley

Beqiri Kadriun ka shtrenguar me shume sado qe eshte ne krahe te Enverit. Aty besoj i ka ngel hatri sh.Enver me Beqirin dhe Kadriun.

Kur u bene demostratat e 81 shume nxenes dhe studente nga Kosova per te mos rene ne duart e serbeve erdhen ne Shqiperi. U futen neper shkolla te mesme gjimnaze e shkolla profesionale.

Nuk di ta them me siguri se si u angazhuan por vemendja ka qene e madhe.

Po ate vit ushtria shqiptare ka bere nje loje te madhe ne kufijte me Maqedonine me e madhje bere deri ne ate kohe.

Por ka patur dhe arrestime nder kosovare te ardhur ne vite ne Shqiperi. Kushedi si kane qene punet. smiley

Shikohet dhe nga foto , iniciativen per celulen e pare sic duket e paska pas marre shoku Beqir me shokun Kadri.

Cone ballisti. smiley 

Incesti dhe pedofilia kane qene praktikuar shpesh nga familjet mbreterore...Princi Filip i Greqise dhe gjithashtu Duka i Edinburgut sot duhej te ishte pas hekurave po statusi e ka bere te paprekshem, po ashtu dhe Princi Charles eshte i lidhur direkt ne Orgjirat e Jimmy Saville

 

 

Gjith shqetesimi eshte ;  ...carapet si i kane keta te fotos ? Se  te tjerat  po ..dihen .

Presim Idrizin per prezantimin e plote te fotografise, qe ti njohin dhe ata qe nuk kane pasur moshen vaftit.

 

Gjithsesi eshte fakt i njohur qe persona te ushtrise shqiptare kane pregatitur lidhjet per levizjet ne kosove, nje nga keta eshte vellai i vrare tashme i familjes haklaj, Halili.

Mire mer mire Veri krijoje UCK-ne, po nderhyrjen e Natos e tereziti Mehmeti si agjent amerikon qe ishte. 

po plaket edhe kjo faqe

shum e mbajti, me duhet me thon.

kjo ecja per inerci me kujton bicikleten mbas nji disheze. mire dhe kaq. shume biles!

s'ia kam idene, por po te jete se ne mes eshte ekonomia e tregut, aty do perfundoje, 'me te shumtit'. Per vete gjithnje e me shume perfundoj ne arkivat - juve, emrat e tyre, te pakten mos ikni  smiley 

Dulla vizjonar shpiku celularët smiley

" Hoxha kishte një marrëdhënie të ngushtë me ambasadorin sovjetik në Shqipëri, Dimitri Çuvahin, "   Kot nuk dalin llafet smiley

Jo mer fiqo keto celulat sikur i shpiken legalistet dhe ballistet  smiley

 

 

Kto shpiken celulitet smiley

Art, ky tha ..." mbaje more , shofer....se me shpetoi ! Nuk jane shakara keto ..! " 

ca menimi ka Haxhi Plasa per Enver Hoxhen ? Ky eshte shqetesim jo i vogel,  per  imamet e peshtetjes luftes ns Siri 

i shkreti Beqir! me melaqeja duket aty.

nji gjo s'e kom kuptu kurr: pse nuk e boni si Baba ky? T'i fuste i menie te lehte. Fergesa e Vores dhe Ndroqit s'maro kurr. As tava dhes. Pak Fitnete Rexh ne sfond, me bobina ose edhe dal vivo xhanem, kush do i thoshte jo, dhe "lerm o Enver te rroj".

Këto janë mejhanexhij përdoreshin për Pauz smiley

Xha Bequa i thonim rp ( më vonë atë dhe M.Prodanin i qunin Panço Villa pas filmit zapata smiley  kishte qejf kongën e Fitnetit

Qan lulja për Lulen Obobo / Lulen çe këpusin çunat o / çe këpusin çunat obobo / çunat gushpëllumbat o

i shkun Baba dhe shoku Haxhi per vizit. Baba foli, - i vetmi qe guxonte (mas Hysniut, merret vesh). I tha, Beqiri mun te jet ca te dush, o Bab, po armik nuk osht. Komandanti nuk foli. Haxhiu jo e jo. As Baba. Kafja u maru ne heshtje, duke pa te perqendrum filxhonat. Ishte pak a shum si "don't ask me about my business". Dolen ata, hesapi ishte maru me kohe. 

kam nigju kte Ziko: mehmeti ene te falte, dmth po te mos e kish bo zararin ne nerva e siper. i bishin nervat edhe thoshte: he mo faleni, mutin. Ilaqim ky tjetri, po te fiksonte, kishe merdhif.

PS. Nako Spirun nuk e kom mor vesh kurre. Po dite gje nga ato te tujat, thonae, mos i mbaj per vete. te nigjoj me shum vemendje.

Seriozisht mos u merr me këto se u zë vëndin Buzëshpërvjelurve. Ti si të dush bo . Po që ta kesh mirë me Veten e të jesh i qetë Ishte një KOHË që u betuan bashkarisht .

Kush lu bythën ha koqen e Plumit . Dhe kështu do bojmë dhe me njoni tjetrin !

Pastaj ato me babën e me Ziçishtrat jepi mo . . ja të të  " furnizoj " dhe unë tye .

Nona Alqit ( idhullit të Vekes) ishte Vjerra Hysës dhe tezja Kiço Ngjelës .Kur shkoi "nonia" ( tamam Nonia ) e Kiços rp , burrë i mirë e trim , ke e motra ishte dhe Vekja .

Veke mos ma dëno Nipin .

Gjithmonë Vekja  i folte në emër ose mami Vitos. U menu i çikë dhe i tha

Non e Alqit .Ligje nuk bëj Unë .Bën Kuvendi Popullor dhe  Partia !

Kot për qejf tat se ka nga këto Mal me vaze që nuk i marrojn dot as Rapsodë si Gj Fishta me poema Homerike smiley Le mo po erdhën dhe sholokët me karakteristika smiley

Nako ka qenë bashkëpunëtor me plakun .Lexo çka thonë në Berat me Sefën ta kuptosh ! Ose ke dhe Fore vër vër vër vër vërin me sholokë , që kanë qenë më pranë dhe i dinë më mirë

Nako sikur kishte thon "Neqoftese Komandanti nuk bindet, e bind koburja". Nuk di sa qendron.

E ke gabim kur thu mos u merr me keto. Dhe me ter mend e kam kur te them rrefeji. Nuk i du per dacibao, se as atyre qe iken s'u rruhet shume per ca mendoj une, po edhe une sot ua rruaj edhe te dua t'u bej gje. esht si puna e nastradinit me mushken dhe emirin kjo. ata sa ishin e bon rrup sup edhe gek se e bonte njeri. Beso, mos beso, po edhe kta heronjt e peshkut, qe kur i nigjon ktu thu qe kushedi ca kan bo, kan kap naj top nga gryka edhe kto, zoni nuk iu ndihej. dhe mire e kishin xhanem... nejse, e kom llafin qe me bo bilbilin gjyzar sot, me duket bullshit. por ama kto gjonat e jetume vet, ose te nigjume nga persona te denj per besimin e robit, flas per vete, nuk kan te pagume. Histori, o Ziko. Njemije e nje net. 30 e kacafiu vjet te shkume.

Prapë seriozisht .Ti je i Kohës .Të rrehem unë për Histori epo hajdede. Ka një dhe vetëm një të Vërtetë që e bën Historinë

Shkëputja nga Lirizmat e rrëfenjat dhe referimi në dokumente.

Interpetimi smileyështë Hiç po Habili ose ma ka thanë baba mue. ...lexo uturak Fevziun ose historian B.ir Metën ose U.Butkën ose lelekshet me konferenca për " se Mukja zotrie "

Po aty është Lezeti sepse mbushen raftet deri në shëmbjen e arkivës dhe në fund del se të gjith FAKTET ishin shkrime Gazetash smiley dhe fantazi për orkestër Opus ...

Pak seriozisht . Është e pamundur të merresh me një Grupim që ka qëndruar prej mbi 40 vjet në krye në një Vend Ferrash e Drizash , ku kullosnin Salijtë dhe LefTKopetë si dhi e sqepër , dhe i bëri sa mundi NJERËZ me një Kohë kur  Grupimet pasardhës  kanë Internuar e dëbuar më shumë se 1/3 e shqiptarëve në humbamenë , por dhe kaq sa kanë mbetur nuk u japin dot as shkollë as bukë as punë .

Çfarë historish duhen përveçse të Plakës time që thonte

Na Hoqën MORRAT dhe Dregëzat .smiley

Nga këta vocrrakët e lloloqet me karakteristika është gjëja më e kollajtë ti peshkosh nëpër Mitingje ! Apo nuk janë dhe shakatorë . Është komplrt tjetër gjë Ballafaqimi sistemeve dhe njerzve.Për Nakon e ke lexu tamam .Të paktën këtë ikishte thonë Plakut kur kishte keq.

Nuk ma harro Ai Beratin  !

Ymer Deshnica ka qen doktor (medicinal) me profesion, right?

Me tregonte nje njeriu im ne Berat. Punonte doktor i thjeshte me tha. Edhe sec i kish vajtur nje pacient, nuk me kujtohet tani semundja, i kish dhene ilacet ky, ne fund e kish pyetur ky pacienti: a kurohet kjo qe kam une? A ka sherim? Ia kish kthyer Ymeri: Kur te me hiqet mua njolla e Mukjes, atehere ke per t'u sheru ti. smiley

ps. ja psh, kte nuk e gjen ne asnji gazet, as ne ndonje ditar oficeri gjerman smiley  smiley  ca do bonim po t'mos kishim peshkun...

pytja ime per ty: a eshte penduar per ndonje gje Enveri; jo publikisht, se kjo as qe vje ne pytje, po kshu, me njerez te afert, them. A ke degjuar gje?

 

a eshte penduar per ndonje gje Enveri

Me fal qe po nderhyj, por mesa di une nje pendim qe ka patur eshte se eshte treguar liberal me tipat si Alba. 

Po si mos te ish liberar? Shkolluar ne France tjetri...

ma ndjente zemra qe do kishte nje fare lidhje me liberalizmin.

kjo ne fakt kuptohet nga periudha e lekundur para 71-shit, kur beheshin biseda te gjata me shokun Fadil Pacrami pas kafes. Aq sa arriti puna qe ky ta pyeste: "Shoku Enver, kush eshte me i rrezikshem, liberalizmi apo konservatorizmi". Rinia po harbonte ne kampet e Golemit me kenge te celentanos dhe elvis preslit. Shoket me pervoje si Shevqet Peci po liheshin si prapa dere... Duhet te kemi kujdes te mos na zvirdhet rinia... etj. etj.

He, o Ziko, mos me ler te gaboj, a nuk eshte keshtu! Un jam i atyre koheve, por jo dhe aq.

Hajt mo dhe ti ..ma ka thanë baba mue ..je smiley

Biseda e lirë u bë me një varg Kuadrosh si Lubonja , Paçrami , Mero etj . Dinte të çmonte e ler Sh peçin RP . Muhabeti që ke digju për Drekën është me A.Meron .

Në vitin 71 një Individi si atij nuk i shpëtonte as Qimja në kashtë .Plasi Bitëlls edhe në orën 9 të dielën " Muzikë sipas kërKARjeve të digjonjësve" smiley Një komshi mor  plakën dhe i tha Ule Radion se kemi dhe ne  Kur kishte Labshe e ngrinte në kup të Qiellit . Ne si fëmijë  u roptua sa zbuloi që kush ishte AÇ në radio smiley Kush e rute për këta Garipat që hanë M.sot !

Shiko...Lexo pak për 68 ose fillimin e lëkundjes së Mardhënieve të tij me Sartrin pasi ai Ktheu protestën e Studentëve në Lëvizje feministe . Mos lexo kallamkusurë kafenesh .Hipizmi u dënua Plotësisht derisa Hollebeq e Shkërdheu rininë me flamuj pacifizmi etj . Mos prit ta kuptojë HURI , as LefTGOPJA Idiotin .

Nuk zgjatem se osht i Gjonë e i Gjatë Lum o Lum e trubullo . Po ..a u Orientua Drejt në Luftën kundër Liberalizmit si hap i Parë ? Pasojat ?

Nuk e njoh sa duhet Shqipërinë por them për aq sa e njoh Elitën ose Inteligjenclën e Kohës , ishte FALLCO nga baza ekonomike e Procesi Kulturor për tu përshtatur me Kohën . Nuk them nga kapaciteti Intelektual por nga KOCKA për të përballuar një sistem të hapur .Plus që Kush u HAP ? Çekia smiley Se mos lexon nga këta Bolet me "pranvera " Ose dhe lexoi !

Nderime!

Vetem qe i jep me pikatore... smiley

Nejse, nuk qahem. 

Shiko, un pyes se du me mesu. Dhe robi nuk mson nga hartimet, as nga rob qe jan emotivisht te implikum. se po t'jet per ashtu, nona e nji skllavi qe u vra duke ndertu piramiden nuk do e qunte kurre piramiden nji mrekulli te botes. s'di a shprehem drejt.

Agim Meron e di... smiley Ne mos gaboj te shoqen ia qunin Marianthi. emer i cuditshem... edhe Stalkeri esht xhind per te tille informacioni, kom von re.

Pytje tjeter, po qe se e mban mend: kush qe ai tjetri qe u denua mbas plenumit te kultures? Dmth jo me grupin e liberaleve, por si ultra konservator? A ia mban mend emrin?

I ke keq kuptu emërtimet .Nuk janë Liberalë por janë Për Liberalizimin e Partisë dhe Vendit , po me në Krye ATA .Osht i soj si parrulla e vjetër.

sa je Drejtor , nuk më bojnë vartësit  . Kur të bojnë vartës  , nuk të bo Drejtori .

Qe luftë brënda një Kulture Gjysmake , E lartë si kutpim e informim po jo e Pjekur për Vendin e Popullin .Ishte havadan . Nuk kishte bazë as sociale as ekonomike dhe nuk ishte Proces në praktikë  që u përplas me Fitorjet e Partisë por  që kërkonte ti Avanconte jo ti Frenonte . Kujtun se kishin përpara M.Ziçishtin që i thote Lubonja punonjësve e sek Prtive në bazë

" Atë pyteni për këmbëzat e shkrepjes . Kur vje puna për Kulturë jom unë këtu "

Megjithse e njifnin , e njifnin dhe e NJIFNIN mirë edhe si kapacitet edhe si Vendosmëri ....por duke  përdorur shprehjen e undergroundit disdent PF e më pak z.Pjer smileynuk ja futshe dot për shalësh .Duhet të kishe BYTHË të forta të mos Harrije deri në Glorifikime

O Enver ti je jeta Jonë ..po nga këta !

Hajt ditë të mbarë .Tjetër herë me djalë smiley

Edhe sec i kish vajtur nje pacient,.... Një GUNGAÇ smiley ..dhe përgjigja e tij ka qenë

Gungën tënde dhe Mukjen time i drejton Varri ..Ke të paktë 99 .99 % të Beratasve që e dinin tamam kështu .

Për cfarë të pendohej Enveri ?

Ka të thëna që bindjet e tij janë Luhatur hera herës midis një Liberalizmi Kulturor Francez ( digjonte Bitëlls , Rollingstons etj ) kishte Miq KLASI me emër në Europë që i njihte pa Poste , ishte siç thoshte mamaja e një shokut tim , kur u shkonte në shtëpi " o zot sikur ta kem dashnor " kam thënie sa të dush të Poliksenit drejtëpërdrejti pa imponim pasi kishim miq të dy të njëtin Furxhi ,e pa hesap në të gjitë krahinat e  në Tiranë . Mos harro se ka qenë anëtar i Parnasianëve dhe Bohemian .

Ke dhe thënien zyrtare të P.Mitrojorgjit .

Ishte tip që pas një përlotje në një Çfaqje vinte pa hezitim firmën për dënime ekstreme . 

Kujt ti kërkonte Falje ?

E kupton çfarë Populli dhe çfarë gjëndje Gjeti .Dhe sot Burri mbyll gruan në haur të Lopës dhe do ta përdhunojë Lopthi ! Ke historinë e Duvakut .

Shkoi me pa nusen me i heq Duvakun ..e i tha malsueri .

Sha zotin or tie .Dhe E. Hoxha  me kenë të tres në Plumb !.... Në 67 kjo smiley kur nuk të lejshin ty e mu me nigju Bitëlls smiley

Dhe nga 91 deri sot vazhdojnë Karvanet e trafikut të femrës për KURVA në Botë . Mendoje dhe formuloje dhe njëherë .Nga këta që mbllaçiten na dalin them se smiley

Ka të thëna që bindjet e tij janë Luhatur hera herës midis një Liberalizmi Kulturor Francez ( digjonte Bitëlls , Rollingstons etj ) ... ka qenë anëtar i Parnasianëve dhe Bohemian .

Po te jete se vertet degjonte kete mjuzike, eshte akoma me kriminale ajo fryme jakobine me prerje kokash qe nisi ne 73 e perfundoi ne 83.Enveri  degjoi  kenget e sirenave (festivali 11) dhe ndryshe nga Odiseu legjendes, nuk u josh.Brofi dhe rrembeu kellecin. Kushedi cfare shenje, sinjali ka mbitur ne trurin e tij , ndonje shenje fare e rendomte, nje minifund fatal me kujtime te trazuara, ndonje enderr, "Njollat e murrme", floket e gjata te Spartak Ngjeles, Dimri vetmise se madhe me djemte e rruges se Dibres, kushedi... dhe shpalli fermanin: armiku me i rrezikshem eshte ai qe harrohet.Dmth une nuk harroj asnje shenje, asnje levizje-ishte mesazhi.

Kjo e thena e Mitrojorgjit qenka lapidare. Me nje fjali vizatohet karakteri kompleks i prijesit tiran:

Ishte tip që pas një përlotje në një Çfaqje vinte pa hezitim firmën për dënime ekstreme .

Nuk di a eshte perkthyer në shqip (me duket se po!!) por ky liberthi i ketij mjekut francez eshte ..  smiley

E ca thote ky mjeku? U mahnit nga figura dhe frankofonia mbreselenese e Enver Hoxhes? Po ke pershtypjet e IK ti ne takimin e famshem ku u prit nga Nexhi dhe kur "krejt natyrshem hyri Enveri dhe ajo bisede e gjate zhytur ne kolltuk dhe kujtime Moske" Me Ate koha rridhte ngadale dhe embelsisht do te ripohonte me pas (mbresat e bisedes me Enverin)  ne bisede me Alen Bosque smiley

Sa nxitohesh mor spiritus smiley                                                                                                                       Jo jo, mjeku thote se, për sa ndenji me të (ka qene në 79), Hoxha i ish dikur jo pak megaloman, hipokondriak dhe nga pak edhe delirant. Por mbi të gjitha, eshte atmosfera e pershkuar (shtepia, Nexhi... ) qe eshte interesante. Tani qe po e komentoj, po me kujtohet qe pasazhe të librit jane botu në shtypin shqiptar para pak vitesh. Ndofta jane ende

Me falni per nderhyrjen e pazakonte por nje pyetje kisha , ky mjeku tani po gjuante Nexhin apo Enverin se spo e morim vesh.
 

Stalker, ca dmth 'hipokondriak' se nuk e kuptoj nga fjalori online. Dmth po ke mundesi, me nje shembull. po ke mundesi.

s'ia kam idene si jane keta njerez, s'ia kisha idene. Lexova, thx.

dhe shume dakord me cfare thua per pune  denimeve ekstreme dhe mallengjimeve te perlotura.

Sa here kemi folur per Enverin ketu ne blog o Stalker dhe ne nje rast ti ke thene " ishte ky popull qe krijoi Enverin" ashtu sic Enveri krijoi popullin qe deshte. Populli ashtu e donte, te qeshur, megaloman dhe delirant ne endrren e tij per "fenerin ndricues ne brigjet  e Adriatikut".Kujton Agim Mero sesi nje grup fshataresh nga Verzezha smiley i kishin derguar nje leter Enverit ku shprehnin merakun se mos kishte gjekafshe nga qe e kishin pare te merzitur ne nje foto .Po ne parakalimin e 1 majit kur sa dilte Enveri ne tribune shiu pushonte.he , thuaj po deshe , si te mos i besonte populli Atij  atje lart ne tribune smiley

Po a njohu populli Enverin e vertete ndonjehere? Nuk flas per idiotin qe mbas 1990 mbushte ekranet humoristike....duke drejtuar mbledhjet e Byrose......se ne fakt ai i tille ishte prej 1972 pak a shume......

Flas per Tarrasin qe ishte perhere ilegal, as nuk shkruante me emrin e tij, edhe kur filloi te botonte librat famekeqe dikush tjeter shkruante ne emer te tij.

Ne se nuk e njihte si mund ta krijonte populli Enverin? Ishte sistemi totalitar qe projektoi nje imazh te pelqyeshem te Enverit ne popull, djalli me buzeqeshje terheqese 10 minuta ne lajme cdo nate, versus fotografive jo mikluese te BEQIR BALLUKUT a KADRI HAZBIUT me shoke.....ndersa  krimet monstruoze te kryer nga ai dhe shpurra e tij, ishin ne terr se keshtu terrorrizonin me shume, dhe kur vinte dita i visheshin te renit te rradhes.

Sigurisht nje trajtim i tille shfajeson popullin dhe ngarkon me pergjegjesi sistemin represiv komunist.

Nejse Spiritus, po flisnim për trajtat e karakterit të nje personi (Enverit, në kete rast). Opinioni im eshte qe nga kjo ane, ai ka qene... mos o zot. Eshte tjeter pastaj rapporti qe krijonte Lideri me popullin e vet. Eshte në video në jutub, me imazh dhe ze, se si në nje nga fjalimet e tij gjate Luftes se II b, Stalini nuk arrin të pushoje sallen qe duartroket, në mos gabohem, perreth 4-5 minuta dhe, literalisht, salla nuk e le të flase !! Në kete sens, me kujtohet të kem shkrujt se Enveri (ose Stalini, pak rendesi ka cili), "nuk kane  ekzistuar", pra kane qene krijesa me shume se realitete 

Ajo puna e perlotjeve dhe firmes për denimet ekstreme eshte simptome e bipolareve. Por asokohe jo vetem qe nuk para njiheshin semundje të tilla, pooooor .... smiley

 .

E kush na qenka ai President Udheheqes  apo Lider ne Bote qe per disa nuk eshte TIRAN ? Pse dihen  menyra te tjera Qeverimi  ? Apo kemi vajtur dem se nuk kish Lindur Neoliberalizmi smiley

Pastaj per keto Jakonbinizmat malli te perfshiheshim ne ndonje mesonjtore te filloreve dhe ndonje mesues Letersie te tregonte se Shtetar eshte Modeli Sqeperve te Vucidolit qe kane 25 vjet me gjithe xurna  mbrapa qe nuk lane Jete te sigurte edhe ne Djep te Femijve . Ne dhjete Vjet e prune dy here Vendin ne prag Lufte civile , vrane e Internuan Miliona Njerez  dhe kane ndez nje zjarr me kufoma sa qe do edhe nja njezet te tjere te shuhet si zjarr . Vetem gra vajza e femije kane Trafikuar mbi 50 mije individe e shitur ne Treg .

Kane 25 vjet qe vjedhin ate qe u krijua nga koha  Enverit dhe nuk po e mbarojne Dot .Nuk kane arritur te barazojne te pakten Pensionin e Ulet pa le me te mendosh se kane nje standart pagesash ne Minimumin Jetik te Individt .

E te tjera Llapaqeneri qe bertasin SOT ne nje Hale Gjigande , Humbje besimi e Shprese dava letraresh "Liri Dhjerokraci "

Levizja eshte Porces dhe nuk ndalet duke kritikuar vetveten . Por fatkeqesia Jone eshte se ne Gjithmone kemi ndonje qe shpik Rroten ...perjashtuar personalen . T

 

 

Heu bre .

A pse dhe ty i nderuar Spiritus nuk te paskan lene te digjosh Bitellsat ?

 

Oinderuumio, hajde boj qoken, se e ka hap Peshku librin e nderimeve smiley

Apo veç 1908 do ket thuj smiley

Nga e majta : Sadik Bekteshi (armik i Partise) , Spiro Mojsiu (i mire), Kadri Hasbiu (nje mut muti), Beqir Balluku (arapci ...si dhe armik) , Enver Hoxha ( kumanant dhe b...q...),Mehmet Shehu ( poliagjent vetvrases), Petrit Dume ( i keq ...ne litar), Mihallaq Zicishti ( vllai i armikut Llambi , si rrjedhim ...armik) si dhe Aranit veshderri.

perveç prokurorit dhe "kumandarit", çere funksioni kan pas gjith te tjeret? (mos m'thuj se ministrat jon vesh civil se ti e di qe ata visheshin ci civila qe ti merrnin per... civila smiley)

GJENERAL-MAJOR SADIK BEKTESHI, partizan, anëtar themelues i Komitetit Central të Partisë Komuniste, Drejtor Politik i Ushtrisë Popullore. Në fund, armik i Partisë dhe i popullit. Në kohën e luftës ishte burgosur dhe internuar në Itali si i burgosur politik, fillimisht në Napoli dhe më pas në Ventotene. Vërtet i shpëtoi me një vit burgut fashist, por nuk ia hodhi dot burgut të Komandantit, ku qëndroi 20 vjet, për të vdekur të paktën i lirë në demokraci pak vite më parë.

GJENERAL-MAJOR SPIRO MOJSIU (1900-1980). Ushtarak karriere që në kohë të Zogut, pastaj të Italisë, e pastaj të Partisë. Gjeneral, deputet, shef i shtatmadhorisë. Megjithëse i goditur nga pak, kohë pas kohe, arriti t‘ia hidhte Enver Hoxhës duke vdekur nga pleqëria vetëm një vit para zbulimit të komplotit të poliagjentit Mehmet Shehu, në të cilin Komandanti do t‘i kishte gjetur patjetër ndonjë rol sa për ta vënë pas murit.

KADRI HAZBIU (1922-1983). Partizan, Komandant Brigade, Gjeneral, Ministër i Brendshëm mbi 20 vjet, deputet, Ministër i Mbrojtjes dhe në fund armik i betuar i Partisë dhe i Popullit. U pushkatua pas njëmbëdhjetë muaj hetuesie si ajo që dinte të të bënte Komandanti.

GJENERAL-KOLONEL BEQIR BALLUKU (1917-1974). Partizan, Komandant Brigade, Komandant Divizioni, Gjeneral me tre yje (i vetmi që arriti këtë gradë), Kryetar i Shtatmadhorisë, deputet, 22 vjet Ministër i Mbrojtjes, Zëvendëskryeministër dhe, në fund, armik i betuar i Partisë dhe i popullit. Pushkatuar.

 

MEHMET SHEHU (1913-1981) Vullnetar në Luftën e Spanjës, partizan, Komandant Brigade, Gjeneral, Hero i Popullit, deputet, Ministër i mbrojtjes dhe 27 vjet rresht Kryeministër (kryeministri më kohëgjatë i Shqipërisë). Në fund, poliagjent dhe armik i betuar i Partisë dhe i popullit. U vra a e vranë, nuk u mor vesh asnjëherë. "Mehmet Shehun e vetëvranë".

GJENERAL-LEJTNANT PETRIT DUME. Partizan, Komandant brigade, Komandant divizioni, Hero i Popullit, deputet, me dy akademi sovjetike, shef i shtatmadhorisë mbi 10 vjet, në fund armik i betuar i Partisë dhe i Popullit, plus akuza "tradhëti e lartë kundër atdheut". Pushkatuar me 1975.

GJENERAL-MAJOR MIHALLAQ ZIÇISHTI. Partizan, Gjeneral, Zëvendësministër i Brendshëm. Në vitin 1982, vëllai i tij Lambi Ziçishti, Ministër i Shëndetësisë pushkatohet dhe natyrisht që ai përfundon në burg si vëlla i armikut.
 

Njëri pas tjetrit, të gjithë këta i dënoi ARANIT ÇELA, i cili në cilësinë e Kryetarit të Gjykatës së Lartë, drejtoi gjyqet e tyre. E ku ta dinin fakiret se tamom ai burri me veshje civile, që rri i ndrojtur në fund të rreshtit, do t‘i çojë të gjithë në plumb.
 

Po ai si shpetoi, apo thjesht s'i doli koha Mjeshtrit.

shpetoi se jo te gjithe do beheshin cera smiley 

smiley

pa ket myllje, s'do kishte as gjysmen e vleres. dielli i jugut, Qemolo, dielli i jugut... smiley

Per zicishtet flitej shume asaj kohe dhe moralin pertoke e te shthurur qe kishin ...bile disa thojne se per kete ja futi dhe dulla sepse nuk honepste dot imorale !

Zicishtit te mjekesise ia futi se tha qe Mehmeti (mbasi e kqyri) nuk eshte vetvrare.

Ato jane 'thash e theme' te kohes se dhjemokracise.

Fakt eshte qe Zicishti i punve te brendeshme organizote rregullisht orgjira dhe detyronte femra  per seks me te smiley. Te dy Zicishtat  i dinin shume mire grupet e bllokut per kujtuan se Mehmeti do dilte me i forte ....kjo ishte fatale per ata !

 

Me fal zoti Grava,te drejtohem ty se ti merr vesh pak me shume dhe ndonese je i majte te pakten nuk je ne nivelin e militantit ketu.

Kam nje pyetje per pasuesit e Partise Socialiste.

Cfare eshte per Partine Socialiste Zai Fundo,Sadik Premte etj deri tek Mehmet Shehu?

se dyti zoti Grava a mund te me japesh mendimin tend personal per Mehmet Shehun?

Ishte armik apo jo?

Po pa asnje hezitim .Partia socialiste nuk  ka asnje lidhje me garden e Partise Komuniste.Ata ishin idealiste.Keta jane gjithctevduash por asnje fije idealiste.Jane si Salihu ne bregun tjater.Shkurt aty e ne re gjitha partite tona sot ...nuk ka burra prej verteti, por ..burrecer.Se  une do rrespektoja padyshim nje diktator por idealist per vendin se sa nje nga keta horrat pa din e iman kombi, shteti..

   Mehmet Shehun un e kam njohur dhe degjuar ne Kryeministri ne pozitat e kryeministrit 29 vjet ne detyre.Ishte me i sakti, me korrekti, me i preri, me njohesi ne cdo qelize i gjendjes shteti, me i egri ndaj neglixhenteve.Por Mehmet Shehu nuk ka  qene me shpirt komunisti idealist.Vone kam kujtuar plot aspekte te ideve te shprehjeve te tij.Mehmet Shehu ishte nje kasaforte e mbyllur qe e mbylli jeten sic do ta mbyllte cilido trim, qe kuptonte se tere shtigjet i qene zene.Kam menduar se dikur ai burre mund te kishte qene ne lidhje me struktura te huaja ..Por Mehmet Shehu kurre nuk mendoi per te vepruar si nje armik , sepse po te kishte dadhur ja kishte arritur qellimit me lehtesine me te vogel.Ai priti qe jeta te bente te veten, sepse rruga para tij ishte e hapur.Ne se ju kujtohet takimi i tij me kuadrot, kur mori  edhe detyren e Hysni Kapos, do mbeteni dakort me mua.Klani i Ramizit dhe Nexhmies, e kishin ndjere qe Mehmeti do bente ndryshimin e bute..E ne ate butesire shteti per ata ..nuk do kidhte vazhdimesi..

Sa i perket  te tjereve , nuk i kam njohur por Taku me ka fole per Fundon, qe e ka pas ne dhome.Nje terribel ne cdo drejtim, por veremli dhe i telikosur nga ethet.Sadiku  nuk ishte i nivelit te larte  por kapriciz dhe kakaper e pa taban .

Grave, po ndopak kriminel nuku qe ky Mehemeti o? Une do te thoja shume, apo nuk quhet sepse kriminela jemi te gjithe.

shiko more mik.Nje qeverrises qe vret me ligje nuk eshte kriminel.Krim ber kur me urdher te tij vrau ata ne Lushnje, ngjarje qe ma ka teeguar hollesisht nje ish partizan i Brig.pare te cilin un e pata shofer, si e liruan me 9000 shin.Bilez  e kam si te degjar sot, rastin e nje djali 17 vjecar te cilin e rreshtuan me te theret per ta pushkatuar.Behet fjale kur u thyen forcat balliste ne kodrat e Ballagatit -Lushnje 

- Dil ti anej - foli Mehmeti

- Jo , do rri ne krah te dajos edhe une- foli djaloshi 

-  Zjarr!- urdheroi 

 Dhe ai  ra duke shtenguar dajon, kurse duar e dajos mbulonin kojen e atij femije..si per te mos e pershkuar plumbat...! Partizani edhe kur ma tregonte mua lotoi ..

Por eshte shum e veshtire te kuptojme ligjet e luftes,  teksa i biem tastieres se I Padit ...! Shum veshtire per te qene te drejte! 

Grave me fal qe futem ne mes. Dicka sa per ta kujtuar per kete kriminel qe do ta kujtoje historia. 

Ai vinte nga lufta e Spanjes, si lufta me vllavrasese ne historine e shekujve te fundit. Fryma qe skishte te bente aspak me ate qe u quajt internacinaliste, por me proven qe deshen Sovjetet per ti rene Gjermanise dhe e futen ate vend ne masakren me te madhe te koheve moderne.

Ky gjaksor qe nuk kishte asnje ide por vetem mbajtjen e postit me egersi gjaksore e tregoi vehten edhe shume me vone ku nuk ushtroheshin"ligjet e luftes" E tregoi n Mirdite pas vrasjes se Bardhok Bibes dhe shume me vone, pas 20 vjetesh ne kampin e Spacit, ku e dergoi Vampiri i madh qe te bente ashtu si dinte ai. Dhe ashtu i ekzekutoi. Sipas ligjeve ne fuqi.

Perralla si ato qe do me na tregu ky soj palacosh, si ai qe gjen origjinen e UCK ne idete e Hoxhes, shiten tek bookmakerat rreze ujit te qelbur te Lanes. Mund ta pasurosh me pak leke bibloteken.

Nje qeverrises qe vret me ligje nuk eshte kriminel.Krim ber kur me urdher te tij vrau ata ne Lushnje

Si perfundim ishte apo s'ishte kriminel? Po ata te Bardhok Bibes (qe permend keiend me siper) me ligj i vrau? Apo te ambasades Sovjetike qe u denuan pasi ishin pushkatuar, etj. etj.?

Klani i Ramizit dhe Nexhmies, e kishin ndjere qe Mehmeti do bente ndryshimin e bute..E ne ate butesire shteti per ata ..nuk do kidhte vazhdimesi..

Ndryshimin e bute Mehmetua pse se beri me veten e vete? Ne nje verejtje te thjeshte do i jepnim...ne teseren e Partise..Ai? Mut Muti, strategu, do na bente samurain, mori shpaten Hatori Hanzo se na u afendua, shokeni...

Pastaj, po Ramizi? S'doli me i bute?

As e çkrepi fare...

smiley

zoti grava, po per ballist Morinen ç'mejtim keni?

kush Morina mo ? Pse ballistat nuk ishin djem e burra vendi ? Paten orientimin te gabuar, nuk nuhaten perfundimin e nje lufte ku Gjetmania ishte shtrire sa nuk i arrinin me kembet jorgan  per vehte, jo me te ngrohnin edhe kercinjte e ballistave.Ndaj mberdhifen aqi keq..ata tanet ! 

Por mes tyre ka patur trima sa nuk kish ku te vente.Mirepo kur te mund zullumi, te gjen si Xanin e Kajamin...te dy trima te terbuar por njeri u poq e tjetri ...mori inat diellin! 

Grave, ...se na ngaterrove prape...Morinen thjesht per te nderruar muhabet, nonje muhabet sporti a seksi, pa ballistet prej verteti thua ti?

Ca mut Muter ishin.

Jo pse s'dualln malit, po pse iken ne drejtim te paditur.

Rri burri. Ruan gruan e nenen, pragun.

Jo lerja ne dorezim Koçit e Mehmetit.

i paudhe je o ballcekic ! 

Çu bënë iSholokët mo smiley Sikur keni shtu rradhët edhe me nji me Dalip smiley

Po atë kishte bo dr Flori i kongë ku e kini mor aman smiley LefTGOPENË e keshja topin e llafes. Se me ta thonë të nDrejtën nuk kuptoj shumë nga Vidiot përveç pickërat e sh.HereTak Tuk Tik !

Ndonje xhiro me motorr Guzzi?....

 

 

 

 

 

 

 

 

Ça ke me Albën o rob i perëndisë smiley . Nuk i bo keq njeriu . Para gjumit i fut një të lexume shënimeve të xha Abazit , armatoset me dije dhe fle si Shqerrat .E bindur që të nesmen e presin Beteja të mëdha me kulshedrën Komuniste smiley

Edhe kte e paska ber? Paska qen nona. I papam. 

Paskan hedh në sulm një sholok të vjetër ....Keiend thotë ma quajnë smiley . Atje e kom pas pi Ujin në Lanë .Se lana ka qenë e pastër po JU Kominstët e shurrosët smiley

Ja mo emigrant ..pak rrëfenja di Grava . Bën një Histori ! Pse çfarë vështirësish ka .Një Partizan vret ca njerëz që ruanin dhitë , ashtu kot dhe nipin bashkë me dajon . Dhe një partizan që përlotet . Dy partizanë u bënë .Do mës humë . Ke dhe të Shkinaksit e plot e plot të të tjerëve që qeshnin kur fëmija pinte Gjak e Qumësht në gji të nënës e vrarë nga të "pafajshmit " .Rron sot ai .

Po gjithsesi në Stane jemi .Nuk ka pasë Luftë .Pi dhallë piq mish dhe folu Qëne mos vjen Ujku !

Shume fotografi kuptimplote.....Kulshedra e mesit ha vellezerit e vet. ...njeri pas tjetrit.

Transformimi i vendit ne nje Gulag kolektiv nuk mund te realizohej pa bashkepunimin e zellshem te shokeve enveriste....shemben kisha e xhamia...per te ndertuar pallatet e tyre te kultures....vrane e burgosen prifterinje e hoxhallar i zevendesuan me misionare injorante per te krijuar Kultin e Mostres se Marre te Palortose.

E kur perdja ra popullsia e cfilitur dhe e tradhetuar kuptoi  qe Krimineli me oborrin e besnikeve te vet ishte Sadistet anti-shqiptar te rradhes. Emigrimi Biblik, vazhdon edhe sot mbasi Diktatura ja arriti qellimit e ta kthente Shqiperine ne nje vend te pabanueshem per Shqiptaret.

45 vjet deshtime, 45 vjet krime e gjak,  per te kenaqur epshet per pushtet te nje familjeje te degjeneruar shpirterisht e fizikisht. 

Nese ngre ne Piedestal kriminelet e vellavrasesit, apo me keq nderton muzeume Kulti per shkaterruesin e Kombit tend nuk provon qe krimet ndaj njerezimit do te harrohen apo nuk kane ndodhur.

Donika Omari: Enveri synonte ta zhdukte Bahriun pa mbaruar lufta.

http://www.balkanweb.com/site/donika-oma...

 

Ishte një KOHË që u betuan bashkarisht

ishte nje kohe* jo kaq e larmishme e detajevogel sa eshte sot dhe kur nuk dihej kaq per njeriun shoqerine boten sa c'dihet sot.

Por ishte nje kohe kur besohej tek e mira e perbashket me perpjekje njerezore te perbashketa, pa perjashtim. Kur mund te kishte nje (a dy a me shume) kauze e cila si e tille te imponon te mos llogaritesh dhe aq per jeten personale, aq edhe jeten vete. Ishte nje kohe kur mund te kuptoheshe dhe te beje fjale per principe, ndoshta idealiste por po aq shpresenxitese ne mundesine per t'i arritur me veprim. Mund te mbeshtetej besimi tek tjetri bazuar mbi ato parime dhe kishte kuptim shprehja 'te jesh konseguent apo te devijosh' nga ato. Kishte kuptim te vdisje per to.  

*nje perpjekje ppu-je per reconciliation of times.

Nena e Lubonjes, thone, ndersa kthehej nga takimi vjetor me te Birin a te Shoqin ne Burg, mori vesh Vdekjen e Merhumit, mbasi morri fryme mire thone, ra ne gjunje e perseriste....NGORDHI....NGORDHIIIII......NGORDHIIII.

Partizone ka qen ajo, luftoi me arme ne dore ndryshe nga Dulla qe rrinte i mcefem, si ujet te pakte. Une Besoj se e Jema e Lubonjes e ka njohur me mire Monstren.

Kur lexon këtë vemje të lebetitur për individë që shfrytëzohen jashtë të vërtetës , të vjen të hapësh Barkun .... Por hajt mo kaloje . Kohë të sëmurësh psikikë . Ka dhe më keq se ky nëpër Mitingje !

Dhe thotë Emigranti na jep ndonjë detaj .Për kë ? Për Liri Lubonjën ( respekte si nënë )  apo për këta palaçot që bëjnë politikë me jetën e njerzve sikur jeta e tyre ka dalë në treg për parrullë Mitingjesh për qurrashë . Mbeti ky të tregojë për mardhëniet smiley

Fatos nania ka maru ka maru ka maru .

Debilitet i pamatshëm !

E merr Enverist qe ste ka mbetur nje qelize njerezore ne trup e zgerdhihesh me krimet e te Marrit te Palortose . E shkaterruat ate vend, duke  eksperimentuar si  naziste e kthyet ne laborator diabolik ku tjetersoheshin njerezit me pune te detyruar e kampe perqendrimi. E mbushet ate vend me  burgje e spiune ku baba spiunonte te birin dhe hidhnit valle mbi kufomat e shokeve e shoqeve ish-komuniste. Per ate pune i kishit festivalet me pa kush nga paria injorante komuniste do e hante......E harruat si duartrokisnit  ne qendra pune pushkatimet e bashkeluftetareve???? 

E katandiset Shqiperine ne ate derexhe ku sjetonte dot me njeri dhe ja mbathet vete te paret nga ai vend. Plasi more syte ne ate foto siper e kupto qe ke prekrahur diktatorin me te pashpirt ne te gjithe Bllokun Lindor dhe boll kerkove fakte per te shfajesuar nje Monster.

3 Celula marksiste ne Drenic e nje Celul  Enveriste tek Peshku....mbeten shpresa e vetme me rikthy Diktatorin ne Lavdine e dikurshme. Mire, jo Keq. Shume jeni, se heren e fundit kam vu re se pinjollet gjenetik te fundit te Byrose ishin komplet te morme fund, Paska Zot thashe.

je gabim Tironco, aq me shume kur vazhdon. E kupton qe ajo periudhe (ashtu si edhe kjo e sotmja xhanem) ka shume variable, dhe ta shofesh keshtu rrafsh, si i qasesh ti eshte jo vetem simplistike por edhe e demshme. Per reagim, nese do te flisja me te njejten menyre si ti, do te thoja se ajo kohe thelbi qe e ngriti dhe e mbajti, ishte pozitiv. Dhe qe eshte nje menyre e moderuar te foluri, por ate po perdor. Megjithate, nuk di,  je vertet ne kete ceshtje dhe ka kuptim debati, apo shpenzon kohen online - me shume kjo e fundit, them, nisur nga sesi reagon ketu. Cheers.

Ah more July 21, rruga drejt ferrit gjithmone me qellime te mira niset.

E liga eshte absolute e nuk percaktohet nga une por nga REzultati, perfundimi. Nese dikush ishte pleshti, ujku apo dhelpra ne doren e Krimit shteteror, ajo ishte variable. Kur te vije koha te kuptohet per ato krime monstruoze ndaj njerezimit qe u kryen  ne emer te popullit.... ne fakt u kryen per te miren e nje grupi te vogel Familjesh, atehere tragjedia do te kuptohet perfundimisht.

Jemi ende larg asaj dite por me terheq qendrimi konstant ne krah te krye-Kriminelit ndersa eleminonte bashkefajtoret a bashkeluftetaret si dhe mungesa e asaj qe quhet EMPATHY fale keq-edukimit monstruoz te njeriut te ri komunist.

nuk ke te drejte kur flet per mungese empatie nga ana e njerezve (te caktuar, e di ti)- si je i sigurte ti per kete. Nese nuk e degjon shume te shprehur eshte ndoshta sepse nuk ka qene e mundur te merret njeriu ("i ri komunist" smiley) sa duhet ate ceshtje, ne mbrojtje nga goditjet shumefaqeshe, me te cilat ju* vini per te bere 'Delete all', me absolutizma. Kurse gjerat jane komplekse, gjithandej, me kohet e reja.

*impersonal

 

Po per ata qindra kosovare qe kalonin kufirin dhe Enver Hoxha i kthente mbrapsht te yugosllavet a flet ky studiuesi???

pirdh pirdh o shok i thone ketij muhabeti... Sot Amerika e hoqi Kuben nga lista e vendeve terroriste dhe Kastro eshte gjalle. Sa kubanez u kthyhen para e mbrapa Kube- Amerike? E sot i ke turista !

Ecen bota shoku ecen, koha sheron cdo plage sado te madhe e te vogel. Por historia nuk zhbehet dhe eshte kokforte. 

 

e.hoxhen mund ta kritikosh sa te duash te pjesa komuniste,por jo tek ajo nacionaliste. 

te lodhurit e grupit lubonja&friends,bejne te kunderten.  ai ,te pakten e hapi gojen,tha qe kombi shqiptar eshte 6 milione,ndersa burri i sllobodankes vrau ne lezhe pergjegjesin e armatimeve te uck-se remzi hoxha.  uck-ne e quajti organizate terrorriste.

Autori ka bërë një punë kërkimore të gjatë, ka zhvilluar takime me pjesëmarrës të shumtë në luftë të të gjitha niveleve në Kosovë, Serbi, Maqedoni dhe Shqipëri. Me Ramush Haradinajn ndërmori një turne në vendet e betejave në Dukagjin.

Bisedoi dhe mësoi shumë rreth rolit të Britanisë së Madhe nga gjeneralët Sir Mike Jackson dhe John Crossland. Në Prishtinë dhe Tiranë zhvilloi intervista me protagonistë të kësaj lufte si Valon Murati, Adem Demaçi, Xhevdet Shehu, gjeneral Agim Çeku etj. U takua dhe bisedoi me shumë civilë të të gjitha grupeve etnike, të cilët banonin në zonën e konfliktit për një pjesë të kohës apo gjatë gjithë luftës.

“Kam përfituar gjithashtu nga leximi i shumë librave me kujtime nga lufta të pjesëmarrësve shqiptarë dhe serbë dhe, edhe pse mund të mos jem dakord me përmbajtjen apo analizën e një vepre të caktuar, prapëseprapë studimi i tyre ka qenë i dobishëm dhe sqarues”, thotë Pettifer.

Për sa i përket anës serbe, ai është përpjekur të konsultohet dhe të studiojë të gjithë materialin që disponohet, zyrtar dhe jozyrtar. “Por duhet thënë se historia bashkëkohore nuk ka qenë një fushë e lehtë në gjeneratën e fundit në Beograd dhe ende vazhdon të jetë e tillë edhe pas rënies së regjimit të Millosheviçit.

Edhe te gjthe keta Enverista jane ? ( kriminele, diktatore apo gjakpires) 

Do zoti nuk e lene Serbet te hape arkivat me shume se i duhet bere busti nga e para Enverit nga te dyja anet e kufirit..  

Nuk e kuptoj se si mund te diskutohet nje historian i tille dhe puna voluminoze e tij. Me deshire pres botimin e librit.

 

 

 

Hidhi  nje sy edhe ketij libri ;

 CIA ndihmoi Enver Hoxhen dhe forcat e tij te vinin ne pushtet .shpjegon Peter Lucas smiley  ,  po ke kohe

ilir- jani, une e kam botuar ne gazete thuajse tere thelbin e Librit te Lukasit

Good ! Cfare gazete ? 

Portreti i Dule beut nga Lura `bos` nga celula e forcave te Abas Kupit .qe luftonin kundra gjermanit fotografia eshte bere nga foto eshte bere nga majori anglez D. Smajli .

/Filesmileyervice_of_Major_David_Smiley_With_Special_Operations_Executive_(soe)_in_Albania,_1943_-_1944_HU64787.jpg

 

E pamundur. Nuk ke lexuar shoket qe te thone qe Gjermanin e luftuan vec partizanet?

Ca lesh gjermoni ka luftu Bazi, me keta katunar fytyr thare ? smiley

ilir-jani,ore ku ma ke gjet cunin e Lomit Tutit o melun, ku? Shife si vre...! Si mi hy pulat ne grun..! 

Si i kequshqyer per te patur titull beu ky... smiley

Qeleshen e ka fringo te re se. smiley

Po c'beu prej Shqiperie mer, te gjthe kacak malesh kane qene. Secili per katund te vet.

Pse vdiq Alba qe mbete ti te cmosh kush ka luftuar  smiley... Se mo ngaterrosh Abazet

Prurja eshte per nje Objekt qe nuk duheshin perfshire te semure Psikik as ata me ah mami ....as keta te DOSJER .Kur te flitet per Enverin si Udheheqes e ka gjithkush nje te drejte te Flase ose Lehe sipas anesive.

Kush ka Fakte e dokumente ndryshe mund ti bjere .Vecse Koha do ta vertetoje se Cdo ndodhi Ekstreme ne Shqiperi  te pakten ne Rangun e Larte eshte i Lidhur pikerisht me kete Thelb te prurjes. Le te provoje dikush me ane te Mejtimit te Mendjes smileydhe do ta lehtesoje shume veten nga Labirintet e zhurmat e Daullexhijve bosh .

Pastaj nga keta Funderrinat qe lehin sa u del perpara Emri eshte tjeter Gje . Si keta funderrina ka ne cdo popull qe kur nderron ndonje Kal ne qeverisje u fut nga nje shuk Para ne goje , , u lidh nga nje Kordele me lule lule ne qaf dhe i shetit per

af ofet  ..Empathyt ..bipolarizem  ,  ua mami , oh ta dije ti ...

 

 

O oidriso kisha nje pyetje per ty ne lidhje me temen me siper.. Kush ishte ndermjetesusi i Ramiz Alias me Komunistet nga Kosova ne fundin e viteve 80' di gje?

celulat qe financoi dulla ne kosove ishin marksiste ne nje rang me celulat e zhoao amazonas e lyrasheve te tjere marksiste te botes se trete.Nuk kishin asgje kombetare pasi ceshtja e kosoves shihej e zgjidhur ne perspektiven e fitores se revolucionit proletar ne mbare boten.perspektive po aq realiste sa ajo e kthimit te jezu krishtit ne toke. Kosova perdorej thjesht si propagande per tu treguar atyre andej se ne nuk ju kemi harruar dhe per te treguar miletit brenda  sa te lumtur e te gezuar jemi ne kendej ndersa vellezerit andej vuajne nen thundren e pushtimit shtypjes e shfrytezimit revizionist.Dulla nuk ua kishte besen kosovareve , pasi ishte e paimagjinueshme qe kosova fetare , me prone private e shetitur te futej ne brazden e halucinacioneve donkishoteske qe pillte mendja e semure e tij.fakt eshte se kosovaret qe erdhen ne shtetin ame paten fat me te hidhur se ata qe mbeten matane .Ata ose iu kthyen autoriteteve jugosllave ne shkembim te te arratisurve shqiptare ose perfunduan burgjeve nen akuza spiunazhi.

Kerko ne internet per LPK, Levizja Popullore e Kosoves. Pararendesja e UCK-se. Ja nje http://www.radiokosovaelire.com/?nav=10,2&id=10762.

"17 shkurt 1982 në Turqi, përfaqësues të dy grupimeve patriotike të fshehta, Sabri Novosella dhe Abdullah Prapashtica (të arratisur politik nga Kosova), në prezencë edhe të ambasadorit të Shqipërisë në Turqi, z. Bujar Hoxha shpallin të formuar Lëvizjen për Republikën Socialiste Shqiptare në Jugosllavi (LRSSHJ)."

A ja vlen ?

Ne nje faqe ku ne nje prurje me permbajtje per procesin e Ceshtjes Shqiptare ndyhet me Parulla psikopatesh si ky i Lebetituri qe vjen ne forme pankartash te lagura e pshurura pas Mitingjeve apo pejetje ne forme Gjembash them se nuk ka vlere te pergjigjesh seriozisht .

Aq me teper kur Lulzon nje Inteligjence e semure me cinizma e humor shkallesh me Jakobinizma e derci verci Tanjushka . Aq me teper kur duhet te marresh si argument  nje sahnalepires te  rendomte , arkitekt denoncimesh ne Parti " Per Veprimtarine Armiqesore te Ushtarakeve " si Qani Duraj ..pfffffff

Ndonje pune ne organe qendrore qe te vertetoj me dokumente nuk kam  bere . As ne MJ as ne MB as ne MM. Ca me teper ne zyrat e KQ. qe te flas me Kopetence .Ka arkiva kush eshte i interesuar  .

Keshtu , di te them me sa e njoh Shqiperine dhe sa eshte Botuar ne Shqiperi se edhe Berisha u "Pranua " nga ish Komunistet si produkt i Ceshtjes Shqiptare .Kujtoj se ne Kullen e Patriotit Ram Berisha u ngrit selia e Pare e sigurimit te shtetit ne 45 ku nje djale kembezbathur kulloste dhi .

Me gjate here tjete.

Flm

Sikur ta dija qe do vinte dhe kjo dhia Me Alba , qe permjer e ben Kakerdhi ne cdo Prurje sipas shenimeve te Abazeve ..Hajt fol pastaj me te semure Psikike !

Xake, ceshtja Shqiptare nuk u ndihmua ne menyre te ndershme nga i Marri i Palortose. Ato celula u krijuan sic thote autori mbas rreshkitjes se Jugosllavise ne kapitalizem.....ishin perpjekje per te provuar se Merhumi nuk e kishte harruar fare Kosoven por taktikat subversive ishin modeste e me shume nje perpjekje per ti ushtruar trysni Titos te mos nderhynte ne punet e brendshme te Shqiperise, pashallekut te Dulles me Nexhin. Une ta bera konspektin e librit te ardhshem keshtu qe mos e bli kot. Hashimi donte nje ballade historike per Jasharet ky historiani shkoi Tek 1948 e Enveristet u eksituan.  Xhelati i Shqiptareve nuk mund te sillte lirine ne Kosove por thjesht te zgjaste tentakulat e tij.

ka vujt shume gjat diktatures smiley

   Them se duhet me marr me shtruar , me qete.Se autori nuk eshte as nga Tirana, as nga Mamurrasi dhe nuk i merr fare ne analize shprehjet e individeve te cilat ne te shumrat e hereve i thone me te degjuarat, me pasoja, nga nje pushtet i cili ne ligj kisht diktaturen e shumices mbi pakicen kundershtuese, pasoja qe realisht i kane vuajtur  nga te rrethit tyre.Kjo menyre reagimi qendron, por per nje objektiv krejt tjeter te nje historiani,  por nuk perben  objektivin, boshtin e punes shkencore te  ketij historiani, si autori qe debatohet.

"  Katundaria " qe me Petiferin debaton,  per nje " dulle, apo  i marri palortose " , ngatrrojne pjacen e muhabetit.Historiani i ofron publikut dokumenta arkiviale te kancelarive te botes qe merrte vendime, dhe keto kane rendesi te jashtzakonshme  historike per kombin shqiptar, sepse mbi to politikanet e sotem e te historive nga sot e tutje, mesojne realitetet, kushte ne te cilat historia e zhvillua,  bejne analiza, ofrojne vendimmarresave te sotem obsione per ta vleresuar kete vend me objektivisht.Dhe kjo eshte me e pakta., te cilen katundaria qe urren udheheqesin 50 vjet ne krye , te vendit te tyre, i cili padyshim do te kete edhe ato faqe te errta  brenda vendit te vet, as ja u ka idene.Urretja  ne cilendo forme te shfaqur e mund arresyen, llogjiken.

    Mirepo duke gjykuar objektivisht tere veprimtarine bazuar ne prova si keto, shifet, apo do te gjykohet Enver Hoxha si figura me komplekse e tere kohrave.Se i tha ndonjeri dulle a sillo e sule  atij as i hiqet e as i vihet gje me teper. 

  Po te bazohemi sa thone ata qe kane vuajtur prej diktatures, do te kemi nje histori  dramatike te tyren por jo te gjith shqiptareve, te shtetit te shqiptareve ne gjysem shekulli dhe te elites qe qeverisi per aqe kohe.Duke i thene te gjitha bashke , na del ajo histori, e plote edhe e Enver Hoxhes e cila sic po duket  ka marre udhen per te qene e plote...me dulle e me nacionalistin e madh te kombit te vet..Keshtu qe edhe katundaria jo objektive do bjeri me kembe ne toke ... gradualisht ! 

smileysmileysmileysmileysmiley

Amon mer se o mbush Blogu me Delirant . Mire kjo me zamete se eshte dhe defryse, dmth LefTKopeja e shtydh mire para se ta vervise. Te pakten nuk e mohon bashke me sh Gjembi,  Luften e Madhe Patriotike te Ballisteve tane Trima pas Mukjes qe luftun me xha Abazin e bisht Palles , per Ceshtjen Shqiptare me Nazi-Fashistet deri sa i shporren. .

Po pse shkeputet nga Kepuca ky i semuri psikik i Lebetitur qe ka ne dore Politiken Nderkombetare e Kombetare qe prej Otomanise Islame ku u vendos selia e Ortodoksise simotres se saj ne Stamboll e deri me sot kur behet Lufte dhembe per dhembe per shkaterrimin e foleve agjenturore te Janullatosit .

E zot i madh e smiley Cfare ke Gatuar keshtu .Ke pergjegjesi per Ideal te Partise .Shume alucinante ke  pjelle . Mos te ardhshim ne ato Gjeshke se do llafosim shtruar .

 

  Xake, mos mu semur Amon. Nuk eshte liber qe do ndricoje figuren e Merhumit, po te them qe mos zhgenjehesh. Hashimi e ka thirr ket historianin per Jasharet, kuptoje. Autori e zgjeroi pak e futi 1948 ku Poliagjenti me Vrasesin e tij te ardhshem rezultojne se kan organizu celula subversioniste Modeste. Po pse merr Enverist, prej petiferit prisje ti te tregon te se Tito hidhte diversante Tek ne e ne cojshim libra te Dulles e ndonje Mauser pushke? Por cer Enveristi je ti kur ti Mso petiferi kto gjona? Blije ket liber sharlatanesh me lek te tuja, jemi ne demokraci. Po mir mer kur Dulla donte me cliru Kosoven pse nuk la kom heroi te luftes se dyte botnore pa pushkatu? Me ke do e clironte Kosoven, me Fitnete Rexhen a ansamblin e kong eve popullore?  

Po mir mer kur Dulla donte me cliru Kosoven pse nuk la kom heroi te luftes se dyte botnore pa pushkatu?

E imagjino sa pishman eshte bere Enveri kur dha leje te kaloje ne Shqiperi (megjithese rrezik nuk i kane marre leje fare) kolona e vdekjes me burra Kosovare?

Per pushtet familiar Enveri dhe Tito te shkonin ne hell. Ishin si dashnore, por kurre nuk ju futen njeri tjetrit ne hake. I trajtuan popullsite si raja per lavdin e tyre personale. Po Enverit nuk ju dhimbs burri i motres, bahriu, e vrau dhe ja hodhi dobicin ne dere Kocit. Ata Kosovaret qe thu ti duken thjesht expendable.

nje pushtet i cili ne ligj kisht diktaturen e shumices mbi pakicen kundershtuese, pasoja qe realisht i kane vuajtur  nga te rrethit tyre...

Pa na bjer ndonje Rast nga keta qe i kane vuajtur pasojat si rreth i tyre .Se mos na besh karkateristikat e Pozanteve ne Foto smiley

Pash zotin ti me kete Dervishllek e hapje Horizonti dukesh sikur je havadan.

E kush po e rrun per te gjykyar Objektivisht apo tani qe u referove ti Hugun e kete Myqyryfin me Petifer u Cqaruan keta .

Respekte po shpesh nuk e di pse  merr kete pozicion Cqaruesi per te semure Psikik

 

Ja ca arkiva te 1981 qe shpjegojne qarte ca gjera...Edhe hafijet shiqipefolese te Titos akozonin haptazi Hoxhen per separatizem dhe nderhyre te puneve te brendeshme. 

 

 

RADIO FREE EUROPE Research RAD Background Report/325 (Yugoslavia) 24

November 1981 KOSOVO ALBANIAN LEADER ATTACKS ENVER HOXHA

By Slobocan Stankovic

Summary: Azem Vlasi, president of the Kosovo branch of the front organization called the Socialist Alliance of the Working People of Yugoslavia, sharply attacked Enver Hoxha for his "anti-Yugoslav propaganda." Vlasi, himself an Albanian but from Kosovo, demanded that Hoxha explain to his people why he murdered a great number of Albanian party leaders for not agreeing with his policies. Vlasi also said that the slogan shouted by the Kosovo rioters last March and April -- "Kosovo Republic" -- was a slogan invented by Hoxha, not by the young Kosovo students. He also stressed that there was more freedom in Kosovo than in Albania, which has been completely isolated from the rest of the world.

 

Dhe hafija vazhdon.......

"Kosovo Republic" -- Enver Hoxha's Invention

The Eighth APL Congress was attended by about 24 "quasiparties" composed of only a few "anonymous political extremists who do not represent anybody in their countries." Still, Hoxha tried to convince the Albanians that their country "maintains broad cooperation with the whole world" while, in fact, "he has isolated his people from the rest of the world." Hoxha has remained a staunch Stalinist and has again denounced the February 1956 20th Congress of the CPSU at which Stalin's personality cult was condemned. It was from this Stalinist basis that Hoxha "brutally attacked Yugoslavia and its internal system, "trying to incite the Albanians in Kosovo against their country. No doubt, Vlasi said, "the slogan 'Kosovo Republic' is his slogan, " but instead of showing any concern for the Albanians in Yugoslavia, Hoxha "should do something for his own people in order to make them a component part of the world and let them enjoy the blessings of their sweat and struggle."

 

Keto bien ndesh me konspektin e veprave te xha Abazit te Modh mer jahu dhe Luftes se Abazit te Bishtit te Palles .Bishti eshte akoma po Alba mund dhe duhet ta rrefeje ku e ka fshehur Pallen .

Me kusht te mos perfshije shoqin Enver se ai dihet ku ja fshihte smiley

Dhe Naten Alba smiley Po digjove mua i Vetmi Nik qe ke shkelQier eshte i Ilia TOPES . Kot ike nga Topja !

 

ore nga eshte ky historiani Pettifer, nga Zvicra..? se keta zviceranet na jane qepur me buke ne traste, si ai Shmidi qe beri historine e Skenderbeut..smiley. s'ngeli me mesues fshati nga landet e Alpeve pa u marre me Albanien..

ndersa fotoja qe shoqeron aritikullin eshte qesharake, komplet diciture.... gjysma e figurave ne kete foto jane shpallur nga komandanti, pikerisht si agjente te UDB, dmth njerez te Titos..smiley.
po lexoni mer ndonje veper, psh "Titistet", nese doni te mesoni historine e vertete!.smiley

James Pettifer eshte Britanik, nje nga Ballkanologet me te njohur sot ne qarqet akademike.

PS: Fotoja eshte marre nga artikulli i Shekullit (me qe duhet respektuar ca dhe e drejta e autoresise se artikullit)

ok, faleminderit per sqarimin Arto..

ndersa fotoja me duket se eshte me te futme.. nga Shekulli, kuptohet.

Ca ti bojm Zogit qe e mori era, se ai do e kishte zgjidh kosoven...

smiley

Harrove dhe Italianet e Gjermanet bashke me te, dhe perpjekjet e tyre madheshtore, per Bashkimin e Shqiptareve.

Jermoni qe u nda me dysh per vete thu ti....

p.s. Italjan dhe perpjekje te medha nuk futen ne nje fjali..

Jermoni qe u nda me dysh per vete thu ti....

smiley

E mer peshk mos vdeksh kurr. Ja me i gjyms fjalie i bo pluhur gjith ato dokrrat per gjermonin dhe shqipnin e modhe.

nejse. kjo m'kujtoi qazon e Modh: ti ma ke da kaptinen dysh, po un ta daj katersh, mer delenxhi smiley

thx, thnx! 

know what I'm sayin' !!! smiley

tashi qe e menoj, m'katersh e dan Jermonin, me gjith mend smiley

Ja natürlich.lol Per me teper info referohemi librit te Nexhmies "Kosova e Lire". lol

James Pettifer is a British academic, author and journalist who has specialised in Balkan affairs. His expertise has been employed academically. He was a Senior Associate Member of St Antony's College, Oxford, from 1993 to 1996 and a Visiting Professor in the Institute of Balkan Studies, Thessaloniki). He is currently teaching Balkan history at St Cross College, Oxford and in the Oxford University History Faculty.

Oxfordist tjetri! Jo si Alba qe jallah ka apo ska dipllome prej ndonje Community College!

atje te bo te mencem edhe nji sanduic qe ha, o Ron. Shkova ne nji lokal te vockel qe gjeta hap, se ora i cik jangllishe. Nejse mo, ushqimin s'e kon gjo, m'duhet ta them kte. Mora kshu, si me zemer te thyme nji sanduic. e solli goca qe sherbente, urdhno tha. e hongra sa mos me nejt pa honger si me thon, kur aty nga fundi m'u duk vetja sikur disha latinisht. hej bela, thash me vete, se m'zu fryka. per dere perjasht, m'u dukshin sikur edhe guret thojshin dicka. edhe u ula mei stol, e kapa veten si ajo poza e asaj statujes "thinker", duke bo pytje filozofike: a mendon guri? pse jo? 

Pa hik o Cim, i thash vetes, se nuk osht ven per ty ky, edhe verdhova per stacjon te trenit, mire qe majsha men rrugen...

Me krenari mund te them se kam marr pjese te prezantimi qe Pettifer i beri librit ne DC dhe pata nderin ta takoj nga afer.

Ne fund Petiffer tha se pa nje udheheqes si Enver Hoxha ceshtja e Kosoves nuk do te ish mundur te zgjidhej ashtu si u zgjidh. Zoti Pettifer i thashe me kujdes kur permendi Hoxhen sepse ai nuk i ka punet shume mire me shqiptaret. Me cilet shqiptare me tha? Po ja thashe, me xhibin, Alben, etc, etc. Zotin Xhib me tha e njof si arkivist i peshkut por kete zonjen Alba tha nuk e kam degjuar kurre si historiane. Alba i thashe eshte mashkull jo femer. Me pa i habitur. 

smiley

 

a I shpjegove atij se je nje spurdhjak kaleci 60 vjec me multiple personality disorder.smiley

Bëfshi hajër ..me kët mbyllje .

Hoqët nga skena një tufë psikopatësh me dërdëllima .Po me Albën ç'patët ? Pse e fshitë ? Edhe kujtimet e xha Abazëve besoj për Luftrat legjendare në Bisht të Pallës për bashkimin e Shqipërisë etnike nuk janë pak.

Tani e them pa shënjë YMËR paçi për lëshimin e "njëckë " po Njësh prej coprave të sharapneles..

Gjermoni u da më dysh për vete ...smileysmileysmileysmileysmileysmileysmiley

Se Mukja zotërie smiley

Mos mu semur o Xake se nuk ka si shendeti, pa i Marri i Palortose, jetoi si sulltan e beri veq palle Ariu ne kurriz te atyre shokeve ne foto. Me je bere si a kapterri i koperatives qe ju shpjegonte lajmet dynjase qe mos humbisnin vigjilencen. Po ja mo ta lexojme edhe nje here ket Piten se burre i nderruar eshte e te shohim se cthote:

1. Në Shqipëri, pas prishjes me Titon dhe pas lëvizjes ndërkombëtare komuniste të vitit 1948, Enver Hoxha nuk i kishte braktisur krejtësisht kosovarët në mëshirë të fatit, siç kanë deklaruar shpesh kritikët e tij në botën shqiptare. Nuk i ka braktisur krejtesisht....por nenkuptohet qe se ka qethur shume.

2. Për të, problemi i Kosovës ishte një mënyrë për të filluar përkufizimin e Shqipërisë së re kundër Jugosllavisë dhe rrëshqitjes së kësaj të fundit në teorinë dhe praktikën kapitalisteMedemek Merhumi yne, nuk ka kerkuar ndonje bashkim me kosoven, por i ka shpallur lufte ideologjike Jugosllavise ta falimentoje ekonomikisht, bashke me ata Shqiptare brenda.

3. Aktiviteti subversiv i udhëhequr nga shërbimet sekrete ishte taktika e tij e preferuar, me anë të së cilës pjesa më e madhe, për të mos thënë krejt aktiviteti i mbështetur nga Tirana ishte i mohueshëm dhe Hoxha mund të fillonte të ushtronte të paktën njëfarë trysnie të vogël mbi Beogradin duke përdorur burimet tepër të kufizuara të Shqipërisë. Nuk flitet per gje te madhe....por nje FARE trysni mbi Beogradin. Se Dulla qe thua ti Xake e ka psur fiksim konkurencen me Titon e Jovankes...e ka pas ne subkoshience.

4. “Fara e parë për këtë libër u mboll nga kryeministri aktual i Kosovës, Hashim Thaçi, i cili u përpoq, por pa sukses, disa vite më parë, që të më bindte të shkruaja një biografi për atin themelues të UÇK-së, Adem Jasharin. Pasi e mendova, nuk mu duk se kjo ishte mënyra e duhur për të shkruar historinë e luftës”, thotë James Pettifer, autor i librit “Ushtria Çlirimtare e Kosovës”. Ore po mos i teket edhe Janulles ta punesoje kete e te nashkruaje historine e Autoqefalise. kjo eshte qershia mbi torte, Historianit jane zgjedh temen Hashimi...dhe ai e shtyn deri ne 1948....Nje verejtje edhe po ta kishe shty pak deri tek Bajram Curri e Azem Galica mund te ishte akoma me mire.

Xake vrej Ilacet se Gjakatari i Palortose ska per tu shenjteruar ndonjehere. Po qe qeka Revizionist ky Pitja....ky e nxjerr Dullen ne drite shume te keqe...

 

By the way, Pettifer i ish dasht me bo 7 vjet kerkime per librin.  Muc Nanos nga ana thjeter i ish dash 2 muj kerkime per ti dhone drejtim ceshtjeve fetare ne librin e tij "Pax Albanica". smiley

Nuk shof naj gjo shqetsuse. Pse duhet te besojm qe dikujt i foli fryma e shenjt ene boni liber, dhe t'mos besokemi per Mucin.

Them qe ka marr frymezim nga orakulli i Dodones.

Nga Corovoda per atje, nje vrap pele eshte.

Ja itinerari: Kaprollja (Corovoda's Center kjo, nje fare Times Square per qytetin) - "Repetitori" - Verzhezhe Qender - Vidhi i Shemes - Bregu i Kurores - Gropoveth - Guri i Cyckes - Karakoll/Qafe e Kulmakut - Teqeja - Orakulli i Dodones. Ne kembe behet per qejf...

Roni, vertet liber i qun ato faqet e Muc Nanos ? 

Po këtij copës ngjitur pas shollës këpucës , sa i është dashur  të xëbërthejë idetë e Albës me xha Abazët ! Muç Nano tha edhe " ne intelektualët " si Lubonja smiley

Alba me zamete mbrapa sikur nuk e ka thënë për veten " Alba i thashe është mashkull jo femer "

Nga e di ti që është Mini dhe jo Minushe  Si ua dallon tespijeve gjininë se jam kurioz ? Plus që ajo  di dhe anglisht smiley

 

Shkurt, ky studjuesi nuk vlen nje grosh! Ky ka lavdru dullen , ky nuk di ka lidhet gamori, ky...

   E ca flisni a u marrte e mira? Ne vend qe te thoni nje faleminderit autorit  se eshte ne hullin e Edit Durhan , ju prallisni muhabete grash tojo mojo ! Nivel mizerabel formimi! Ju ka pare Amerika , jo i moret gje te mire asaj .Aty keni qene, ikini thene e sterthene dullet e pullet , por si dreqin kaptuat dete e oqeanin dhe nuk u rane gjekundi udhes per tu bere krejt te tjere, te matur, te arrsyshem se bota ka ecur, o " te mencur " se atje eshte mencuria e botes.

    Ne se nuk arrini ti shtoni  ndonje vlere vendit nga iket, te pakten mos i cenoni nga ci ka mbetur.Edukata e bisedimit, mirsjellja, ruajtja e mases.Ju ndjek  dhe lexoj  qe shprehni motamo si shprehen  edhe te nderkryerit kety.E ku eshte ndryshimi  qe ju kemi ne anen me te bukur te botes ? Ky basen eshte bere i teri me uje te qelbur  ..qysh kur i hyri uji ...Nje dite do dal prej tij .

Si i thone ne lojen e shahut :nje levizje e gabuar ben te pavlefshme 40 levizje te mira.merhumi beri nje carcaf me levizje te gabuara.

http://www.zemrashqiptare.net/news/id_20...(1945-%E2%80%93-1990).html

Një propagandiste Argjiro Leka, partizane e brigadës së VII – të nga Berati, me shkollë fillore në atë kohë, bënte një mbledhje me gratë e një fshati nga Skrapari, ku u shpjegonte barazinë mes njerëzve të pas luftës. Sipas saj njerzit pas lufte do ishin njësoj, do punoni dhe do hanin të gjithë një lloj. Për ta bërë më të kuptueshme u thoshte se psh. Sot do hanin mish me bamje te gjith njelloj pa dallim, nesër fasule, të gjith njëlloj, e kështu me radhë. Një vajzë naive e fshatit, shpërtheu – qyqja po unë që nuk e há bamjen si tja bëj? ”Ti merre me lëng” i tha Argjiroja. Pra në këtë nivel bëhej propaganda në vitin 1944 në Skrapar. ...smiley

...Shqipëria në periudhën 1965 – 1977, morri prej kinezve 16 miliard dollar kredi që nuk e ktheu më. Për një vënd me popullsi sa një qytet mesatar i europës, një kredi e tillë duhej të na çonte peshë. Për krahasim, Titoja në atë periudhë morri gjithsej 20 miliard dollarë kredi nga perëndimi dhe e bëri Jugosllavinë një vënd me nivel perëndimor. Çaushesku me 20 miliard dollar që morri nga Amerika, ngriti një industri të zhvilluar në Rumani që mund të prodhonte deri në 16 milion ton çelik në vit, pamvarsisht se u çmënd në vitet 80-të dhe lau krejt kredin, duke e bërë popullin të pakënaqur. Në 1991, pas larjes së borxhit, disniveli i jetesës midis Rumanisë dhe Shqiprisë ishte 10: 1, dhe kur e pushkatuan merhumin, la në rezervat e shtetit 3,5 miliard dollar gjëndje. Megjithatë, pa llogaritur Shqipërinë, Rumania konsiderohej si vëndi me nivelin më të ulët ekonomik në ish kampin socialist.....

 

 

pamvarsisht se u çmënd në vitet 80-të dhe lau krejt kredin, duke e bërë popullin të pakënaqur

 

Po sot Rumani, ku je? Nder vendet me borxhin me te ulet ne bote  (ne BE, po e po).
Si lidhen gjerat mor aman !

Ore " Alba" , e di ti kur eshte futur bamja ne strukturen ushqimore, si perimore,   per atje ku po tregon barcaleten ? 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).