Nuk jam besimtar, megjithatë i ndjek për arsye kulturore e, në disa raste, edhe politike, ritet fetare që të krishterët dhe myslimanët e Shqipërisë bëjnë të paktën disa herë në vit.

Këtë po bëja edhe të shtunën në mbrëmje kur ortodoksët po festonin ringjalljen e Krishtit në Katedralen e Tiranës.

Natyrisht si çdo njeri që është edukuar pa asnjë ndikim dhe disiplinë fetare dhe që për shkak të leximeve ka dyshimet e veta për ekzistencën e Zotit, të shtunën po mendoja se sa e mundshme është që Jezu Krishti të jetë ngritur nga varri dhe, siç pretendon Kisha, të jetë ngjitur në qiell pranë Zotit, duke pritur që ne të bëhemi gati për rikthimin e tij të dytë në tokë.

Sa herë mendoj për këtë legjendë të mahnitshme, them me vete sa bukur do ishte sikur dikush të kishte fuqinë dhe provat e duhura për të më bindur së vërtet kështu ka ndodhur, pra që dikush të provonte se Krishti ka qenë ai që thuhet në bibël, vetë Zoti apo biri i tij, çka, nëse provohet, është e njëjta gjë, sepse në thelb e shpëton njerëzimin nga dilema e tij më e madhe: nëse njeriu është krijesa e Zotit apo Zoti është krijesa e njeriut.

Dhe njeriu që natën e Pashkës ortodokse mund të më jepte më shumë arsye për të lëmuar dyshimet e mia mbi Zotin dhe ekzistencën e tij, natyrisht ishte kryepeshkopi Anastas Janullatos.

U ula, pra, ta dëgjoja me besimin e mjaftueshëm qe kam tek aftësitë e tij si një klerik i shkolluar, si një akademik që ka shkruar disa libra për këtë temë, si një murg që u ka dedikuar jetën mendimeve për Zotin, si një mendimtar për të cilin gjithmonë kam besuar se ka argumentet e duhura për të bindur dhe zbutur edhe dyshuesit kronikë si puna ime.

Për fat të keq, gjithë kërshëria ime për të marrë një leksion të lartë liturgjik u shua që kur Anastasi filloi të fliste. Jo sepse ato që tha sërish nuk arritën të më bindin, por sepse ato që tha, i tha në një gjuhë që unë nuk e njoh: në greqisht.

E lashë meshën dhe gjithë pyetjet që kam për fenë në përgjithësi dhe vendosa t’i bëj vetes një pyetje tjetër.

Pse Anastasi flet greqisht në një meshë shqiptare? Pse duhet t’i mësojë shqiptarët në greqisht? Pse greqishtja ka epërsi ndaj shqipes për të ndarë të mirën dhe të keqen që predikon Kisha e krishterë? Sa shqiptarë kuptojnë greqisht dhe a duan ata të meshohen në një gjuhë që nuk e dinë dhe nuk kanë arsye ta mësojnë vetëm për një natë Pashke apo Krishtlindjesh? Pse Zoti, nëse ekziston, nuk i thotë kryepeshkopit se duhet t’u flasë shqiptarëve në gjuhën e tyre, siç ndodh me gjithë ortodoksët e tjerë në Ballkan? Dhe, nëse Zoti e kupton që këtu ka diçka që nuk shkon, pse nuk ia thotë këtë detaj kaq të thjeshtë edhe kryepeshkopit te Shqipërisë?

Si një njeri që e kam takuar kryepeshkopin Anastas vetëm disa ditë pasi erdhi në Shqipëri, në vitin 1992, besoj se ai ka pasur të paktën 23 vjet kohë për ta mësuar gjuhën tonë.

Kryepeshkopi njeh perfekt katër apo pesë gjuhë, në të cilat mund të meshonte lehtësisht, përveç greqishtes, që është gjuha e tij amtare dhe unë nuk kam asnjë dyshim se ai ka pasur jo vetëm kohën e mjaftueshme për ta mësuar shqipen, aq sa për të mbajtur dy mesha të rëndësishme në vit dhe prandaj nuk më bind kokëfortësia e tij për të folur greqisht natën e Pashkës, sepse nuk kam fjalë tjetër, përveç kokëfortësisë, për të përshkruar refuzimin publik që ai i bën gjuhës që flet grigja e tij shqiptare.

Nuk besoj se ka arsye tjetër, pra, përveç një kokëfortësie të padrejtë dhe plotësisht të panevojshme dhe sigurisht plotësisht të evitueshme.

Kryepeshkopi është një njeri mjaft i ditur dhe me sensin e duhur politik për të kuptuar ndikimin që sjellja e tij ka në Shqipëri. Është e pamundur që ai të mos parashikojë se shumë njerëz që e duan dhe shumë që ndoshta nuk e duan, ia bëjnë këtë pyetje vetes: Pse nuk flet Anastasi shqip?

A mund të ketë ai më pak aftësi se gati 1 milion shqiptarë që kanë emigruar në Greqi dhe që e kanë bërë greqishten gjuhën e tyre të punës, të shkollës, të shtëpisë dhe të jetës? Pse ata nuk refuzojnë të flasin greqisht në punët e tyre të përditshme? Çfarë ndryshimi ka Anastasi nga ata? Edhe ai është këtu për të shërbyer njëlloj si ata, madje në një kuptim shumë më të lartë e hyjnor dhe prandaj kokëfortësia e tij mund te lexohet si një kundërshtim për t’u përshtatur me ne, çka është e padrejtë në kuptimin fetar, pra barazitist të fjalës.

Kryepeshkopi ka shërbyer dhjetë vite si misionar ne Afrikë pranë komuniteteve ortodokse atje dhe jam i bindur që nuk ka mbajtur asnjë meshë në greqisht. Për afrikanët e Kenias, Ugandës apo Tanganikës, greqishtja e kishës do ishte jo vetëm e pakuptueshme, por edhe e panevojshme. Kush i flet greqisht një afrikani, e largon atë edhe më shumë nga Zoti dhe nga udha e tij, sepse e shtyn në një rrugë pa kuptim. Dhe, meqë asnjë afrikan nuk ka nevojë të dijë greqisht për të qenë ortodoks, atëherë pse ne duhet të dimë greqisht për të kuptuar kalimin e Krishtit nga jeta në përjetësi natën e Pashkës?

Nga ana tjetër, kryepeshkopi e di shumë mirë sepse e ka vuajtur mbi shpinë që, pikërisht për shkak të ndikimit arsimor të kishës greke gjatë kohës së pushtimit osman, shumë shqiptare kanë paragjykime për ortodoksët e Shqipërisë. Këto paragjykime janë të padrejta, sa çjanë të padrejta sajesat se korçarët e krishterë janë grekë meqë janë ortodoksë. Unë kam shumë familjarë që besojnë dhe jetojnë si të krishterë, por asnjëri prej tyre nuk mendon se është grek. Përkundrazi! Ata luten në shqip dhe nuk dinë asnjë fjalë greqisht.

Atëherë, si ka mundësi që kryepeshkopi i tyre nuk mendon për t’ia hequr grigjës së vet këtë paragjykim? Kush mund dhe kush duhet ta bëjë më mirë se ai? Nëse ai flet greqisht duke refuzuar shqipen, ky paragjykim nuk fshihet, por përkundrazi forcohet dhe kjo, për një detaj, që nuk mund të fshijë historinë dhe as mund ta krijojë atë.

Dhe ky detaj nuk mund të quhet “lost in translation apo gabim në përkthim. Kryepeshkopi Anastas mund të më thotë se sa herë që meshon, dikush ia përkthen fjalët dhe mendimet. Por kjo përgjigje nuk më bind. Anastasi nuk ka nevojë të përkthehet dhe nuk duhet të përkthehet, sepse ai ka detyrimin dhe dijen e duhur për të folur shqip. Hirësia duhet të flasë shqip.

Me këtë shpresë do ta ndjek dhe Pashkën tjetër.

Me lutjen se do ma shpjegojë Zotin pa përkthim!

273 Komente

Shqipen e di shume mire ai o Ben Blushi,por si vjen per mbare ta perdore,se e quan gjuhe "barbare".
Keshtu eshte kur shkuam e shkateruam institucionet fetare,dhe tani ja u kemi lene te huajve ti administrojne...

Natyrisht si çdo njeri që është edukuar pa asnjë ndikim dhe disiplinë fetare dhe që për shkak të leximeve ka dyshimet e veta për ekzistencën e Zotit...

Më falni për daljen nga tema por dua t'ju kujtoj se unë e kam thënë edhe më parë se ky është debil.

E falur qofsh! Shtjelloje pak me shume se fraza e Blushit duket ne rregull!

Po të ma kërkosh pa pikëçuditëse.

pa pikëçuditëse

Mirë, mirë, se të tremba dhe e le zhveshur fare. Së pari, sepse është budallallëk i shkallës së lartë, dmth që nuk e bëjnë as të trashët e zakonshëm, të thuash se Blushi, si brezi i tij dhe shumë breza rreth të tijit, është rritur pa ndikim dhe disiplinë fetare. Ai është rritur me ndikim dhe disiplinë shumë të fortë ateiste. Së dyti, sepse është budallallëk i shkallës së mesme të mos e lidhësh ndikimin me leximet dhe leximet me ndikimin. Dhe së treti, dhe ky është budallallëk i lehtë sepse argumenti është gjysmë i fshehtë dhe sidomos i vështirë për ateistët, dmth nuk të çon vetë tek klasifikimi për debil por ul pikët e klasifikimit të përgjithshëm për ta mbajtur autorin ngrohtë brenda kategorisë, sepse besimi dhe mosbesimi tek zoti është diçka thelbësisht përtej leximit.

Paska disipline Ateiste ?  Zot na ruaj...si puna ime me Xaken kur i terheqim mengen njeri tjetrit per Dullen....

Për shpjegime më të hollësishme mund të pyesësh Xaken kur t'i tërheqësh mëngën.

Jo me jo, po me fute ne mendime kur e trajtove ateizmin si   disipline te forte ....se dija qe mund te studiosh ateizmin si shkence ne rrradhe te pare pale ti neshtrohesh si disipline.

Nuk ka nevoje per shpjegime, terhiqi qillotat, atehere e kupton ç'do te thote disipline ateiste (ne gjeshke).

 

Tiku edhe ti e ke hasur shkencen e Ateizmit???

Me trembe vertete me keto fjalet "ma kerko" dhe "e le zhveshur fare"! smiley Noshta e kam gabim, por Tropizme, ka plot qe e kane kaluar femijerine ne vitet 70 dhe sidomos 80 dhe nuk degjonin asgje mbi fene, pervec togfjaleshit "zakone prapanike". Perndryshe cfare ke shkruar me tej eshte shume per mua, qe jam nje qytetar mjaft i thjeshte i cili nuk e konsideron ateizmin fe, apo qe eshte bere ateist i bindur, pikerisht pas leximit te ndonje libri "te shenjte"; pra jo vetem qe nuk ka pasur ndikim nga leximi, por perkundrazi cdo ndikim i meparshem eshte fashitur. 

Gjuha është kërkesë edhe kur nuk lyp edhe kur nuk urdhëron, ndërsa pikësimi dhe formulimi i saktë sigurisht që e veshin, e mbrojnë nga keqkuptimet dhe e bëjnë të paraqitshme (edhe gjuhën edhe kërkesën). Që "ma kërko" merret të nënkuptojë seksin dhe që "zhveshur" i vë vulën flet për një tjetër zhveshje kulturore-gjuhësore, që megjithatë është lubrifikant i jashtëzakonshëm për këtë hapësirë dhe ca të tjera të ngjashme. Që fjala lubrifikant... e kështu me radhë. Për lëndën e kërkesës besoj se e thamë secili të vetën. Po iu zëmë vendin edhe atyre që kanë interes për temën kryesore gjuhësore.

Nese kjo hapesire eshte e tille, atehere edhe ne (apo edhe une te pakten)  kemi ardhur te kalojme momente clodhese, dhe per te mos qene serioze deri ne ekstrem. Po beja shaka: Me te mira smiley

Absolutisht e kuptova shakanë dhe po komentoja (kot, se ma dha) për kontekstin e përgjithshem. Me të mira gjithashtu.

sepse besimi dhe mosbesimi tek zoti është diçka thelbësisht përtej leximit.

desha me te kujtu se kurani dhe bibla jane libra, me te lexume.

 

Falemnderit.

Hiqe mer pikecuditesen shpejt.

"Pse Zoti, nëse ekziston, nuk i thotë kryepeshkopit se duhet t’u flasë shqiptarëve në gjuhën e tyre, siç ndodh me gjithë ortodoksët e tjerë në Ballkan? Dhe, nëse Zoti e kupton që këtu ka diçka që nuk shkon, pse nuk ia thotë këtë detaj kaq të thjeshtë edhe kryepeshkopit te Shqipërisë?"

E vertete! Duke bere politike me ceshtje fetare, kryepeshkopi fyen njekohesisht fene e tij!

Me falni per injorancen por a eshte korekte kjo pyetje qe ben Blushi:

Pse Anastasi flet greqisht në një meshë shqiptare?

Efkaristo kush to me jape xhevap.

efkaristo qofsh! Ne planin ortografik eshte korrekte. Edhe ne ate sintaksor! 

Po pse efkaristo nuk dmth ejvalla, se kete desha me than?

Po ku e di une se c'do me thene efkaristo! Kujtova se ishte ndonje sharrje. Po ti pse shkruan greqisht?

E ngatarova me ejvalla. Kerkoj pardon.

Ca dmth ejvalla? po pardon? Mire, mire se je rigole!

Ndoshta pyetja nuk eshte korrekte, por Kuptohet cfare ka dashur te thote autori; dhe Shqetesimi i tij qendron.

Kuptoje keshtu; pse behet nje meshe ne greqisht per qytetaret shqiptare ne katedralen kryesore te kishes ortodokse shqiptare, ne kryeqytetin shqiptar

Dhe pervec kesaj kuptohet se pyetja e ka edhe pergjigjen brenda, qe mund te merret me mend.

Kjo rigole eshte e shame? Se ketu po se pate menjen te lene me barre.

eshte greqisht; dmth je i shame! smiley

Per mu pyetja qe ben Blushi nuk eshte aspak korrekte:

Si mund te flase Shqip kur nuk di ?

Duke lexuar permendesh, sic ben ai i rruges se elbasanit.

Ska qejf me u bo papagall smiley

Ku e di ti? smiley

 "Ku e di ti "

Po kot me pa ju fus dhe une se s´po me plas trapi shume per Anastasin smiley por e kom me Benin qe do kalonin 20 e kusur vjet qe te shtronte pyetjen

Kur do flase Anastasi Shqip ?

Ne fak une kam kureshtje te di se ku ndryshon nje meshe shqiptare nga nje meshe turke psh. Zotit i vene sinjalet e besimtarve njelloj apo ne gjuhen shqipe i shkojne me melodioze?

Nejse ejvalla per xhavapin.

Mesha eshte bere per te derguar sinjalet poshte dhe jo lart. Dhe ata poshte zakonisht nuk kuptojne greqisht.

Ja ketu me bere lemsh sepse mesa shoh une kishat kur flet ky greku jane gjithmone tumllas, pra njerezit nuk eshte se kane problem gjuhen.

Pra, nese mesha nuk do kishte perkthyes do ishte greke apo jo, ndersa me perkthyes cfare eshte ?

Po thua tjeter gje se ndryshe argumenton TiL me poshte dhe ka nje fare kuptimi.

Nuk kuptova gje. Mesha eshte nje ligjerim, dhe si cdo ligjerim duhet bere ne nje gjuhe qe kuptohet nga pjesmarresit, perndryshe s'ka vlere.

Arsyet pse kisha mbushet plot 2 here ne vit ja te tjera.

Mesha eshte nje ligjerim, dhe si cdo ligjerim duhet bere ne nje gjuhe qe kuptohet nga pjesmarresit, perndryshe s'ka vlere.

Aha e kuptova. Tamam si ajo mesha qe mbajti Papa ne sheshin nene Tereza.

 

Papa i bjen rrotull botes e s'ka si me mesu gjithe gjuhet. Megjithate per pashke, ne shenje rrespekti dhe kulture, i uron katoliket ne mbi 100 gjuhe.

Prifterinjte katolike mesojne gjuhen e vendit ku sherbejne.

Ndersa Janullatosi, mbi 20 vjet ne Shqipni, nuk ka recituar nje Psalm ne shqip. Kaq besoj do mjaftonte per te shprehur simpati dhe rrespekt per vendin ku sherben.

 

 

Pyetja e Blushit eshte korrekte dhe bazuar ne sfondin historik Ballkanas e Shqiptar. Kisha ortodokse eshte ne parim kishe nacionale e jo universale si Islami apo Katolicizmi. Shqiperia eshte i vetmi vend per nje kohe jo normalisht te gjate qe ka nje Patriark jo Shqiptar duke dhunuar ne parim natyren kombetare te kishes ortodokse Shqiptare. Fetaret ortodoks kane qene tradicionalisht ne cdo shtet nacionalist dhe te perfshire ne lufterat nacionale. Nje Grek per kaq kohe te gjate ne krye te kishes ortodokse krijon keqkuptim ne komunitetin ortodoks per me teper kur nuk flet as shqip.

Pyetje e thelle per nje 10 vjecar. Perndryshe njerezit mbi 10 vjec ja dine jo vetem pergjigjen por dhe arsyen.

Po qe komuniteti ortodox nuk e rru fare, se jane shumica si Beni qe shko ne kishe per kulture. 

Po jo o PF se nuk eshte hic ashtu....nje pjese e komunitetit e adhuron se eshte i ditur, nje pjese e komunitetit e dashuron se janullatosi ka terhequr invesitme e ka ndertuar nje kishe imponuese, kurse nje pjese tjeter nuk shkon ne kishe se te paret e tyre ortodokse kane luftuar e hequr picir nga Greket.

Pyetja eshte Normative PF, jo se sa e vu komuniteti Ortodoks....pranine e Janullatosit sepse relativisht njeriu mesohet me te keqen......si andej andej nga Kamza per ate pune gjithe rruget me emra Amerikon e Italion jane, e i bi  qe kena shku ne Europe.

Po mire me. Pjese pjese jane kto pune. Edhe se kush pjese te bi, me tafti-bafti osht, ka pas thone i madhi Xhemal Tafaj.

E si ka munci me qene mesha 'shqiptare' mer tunxh?

Te njejtet persona qe mbronin Bankers Petroleum, ky dhe ai Alba me numra. Prit kur te vije dhe ai ketu tani.

Seriozisht, ma spjego pak me mire pse e ka qujt meshe shqiptare Blushi

 

Ka dash me thone meshe 'ne Shqiperi'. Sic mund ta dish ne Shqiptaret ngatarrohemi keq me 'shqiptare' dhe 'shqiperi'. KOASh-i ate 'Sh' e ka per Shqiperi e jo 'Shqiptare'. Rrjedhimisht mesha nuk mund te jete 'shqiptare'.

Pavaresisht nga aberracioni i cuditshem i ortodokseve qe paskan qisha kombetare, riti eshte universal.Zakonisht vulgu eshte idiot e nuk merr vesh c'thuhet gjate ritit edhe sikur te ishte ne gjuhen e vet. Keshtu qe une dhe Mel Gjibson mejtojme qe mo mire ritet te mos merren vesh nga vulgu e te jene latinisht/greqisht(se i habisin me shume)

Blushi dhe gjithe te tjeret e dijne fare mire arsyen por bejne naivin se nuk kan
e bythe te flasin. Misioni i tij nuk eshte fetar. Kaq gje e kupton edhe komentuesi.
vazhdon misionin e shen kozmait.
Eshte rreziku kryesor ne nivel acatgjate per ekzistencen e shtetit shqiptar

Per me teper, pregiera e katolikut ne italisht apo e hoxhes ne Arabisht mund te tingellojne vesh-ofenduese por jo identitet kombetar kercenuese. Ndersa prifterinjte Greke helmonin e vrisnin prifterinjte Shqiptare qe ne kishen ortodokse te mos flitet shqip, ne perzgjedhim nje Peshkop qe flet Greqisht.

Morro, gur kali ose vajguri smiley 

Ja Blushi e di qe jane ca morro si puna jote , pranej e hudhin Janullatosin si ushqim. smiley

Ah Caku, ah Caku !

 

Djemte si petrite
gjysmat jane ...komentues

Gjasat jane qe asnjehere sepse eshte i njejti person qe eshte emeruar me pa te drejte si kryepeshkop, po i njejti qe kryeson nje kishe qe e ka te ndaluar te kryesohet nga nje i huaj. Nje person kunder te cilit del vetem Ben Blushi (besimtar i pasigurte smiley ) te flase. Si perfundim, autoqefalia sherben si mbushes dekorativ ne ate togfjalesh qe perkufizon kete kishe. Ana pozitive ne kete mesele eshte qe feja ndjeket nga pak njerez ne Shqiperi, pra ka  probalitet te vogel te demtoje gje/kend.

Eshte bo Janullatosi si Sami Ameni. smiley Po Beni kur do mesoje greqisht qe te eci vete? E ndjek kishen per arsye kulturore thote. Me zhvillon mendjen. Pike e zeze! 

- Po kapelen pse e hoqe?

- Per respekt.

Pf për qejf tat. Çoku vete edhe nëpër Kisha edhe nëpër Xhami etj ...!

Vajta njëherë në një Kishë në midis Teneflay - Englwood ,( për kristmasetet )  zonë në tërësi ortodokse Multimilionere ! Nuk të hiqeshin sitë nga shkëlqimi veshjeve e florireve të varura , të Çupave dhe Djemve që i kishin sjellë për KRUSHQI . Në fakt me pak vështirësi mësova se bisedat bëheshin për,bixnes kur një Prift vinte vërdallë me një si Llambë që nxirrte tym e prap tij ca njomzakë që këndonin . Na dhanë dhe biskota !

 Menjëherë mu kujtua De Rada po me përfytyrim pak më të " varfër " rreth një kazani Ku ziente një KA i therrur  e prisnin të hanin smiley

Jam Gabim ?

Për fat të keq, gjithë kërshëria ime për të marrë një leksion të lartë liturgjik u shua që kur Anastasi filloi të fliste. Jo sepse ato që tha sërish nuk arritën të më bindin, por sepse ato që tha, i tha në një gjuhë që unë nuk e njoh: në greqisht.

 

nashi sikur ka çik te drejte Beni.. çik fare ama, por ka!   si tha Hysen efendiu. na i  thote arabçe hoxhe efendi.. thote e ç'nuk thote, e ne se dime...

Po pra po , por ju desh qe te shkonte ne Kishe Beni qe ta merrte vesh qe Janullatosi na fliska Greqisht , tani kudo qe te shkoje Beni dhe do zbuloje ndonje gje te re duhet me e lexu.

Nejse, pa shaka tani. Edhe une ketu ne Toronto shkoj gjithmone ne nje kishe katolike, se e vetmja kishe ortodokse qe eshte ketu flet vetem greqisht dhe une nuk marr vesh asnje llaf. Bile edhe pashket kete vit i bera me katoliket dhe vetem dje kur mori plaka ne telefon per te me uruar Pashket u kujtova qe ne ortodokset i kishim kete jave. Po nderkohe Janullatosi u vu ne krye te kishes asokohe per aresye teknike. Duke mendu qe ishte dhe 70 vjec nuk e menoi njeri qe do rrinte me shume se nje 10 vjecar, por ai i uruar paska qene jetegjate. Tani ne baze te rregullave te patrikanes ku ben pjese dhe autoqefalja jone, Kryepeshkop eshte pune me jete, njesoj si paplliku. Prandaj beni durim o njerez... Meshat e perjavshme dhe sherbimet pastaj behen vetem ne shqip nga prifterinj shqiptare, keshtuqe keto budallalleqet e greqishtes pastaj jane pordhe me rigon

Ne parim, po, ka te drejte, madje edhe shume. Mesha duhet bere ne shqip sepse eshte kishe autoqefale.

Po çeshtja eshte, kujt po ia thote? Komunitetit ortodoks? Elektoratit te tij? Fansave ne Facebook? Shtetit, qe te nderhyje? smiley Janullatosit s'po i kerkon gje. T'i kerkonte, do ta bojkotonte meshen.

Kshu tha dhe nje shoqja jone dikur Zhardine. Ne parim jam dakort qe te bejme free seks, po si individ jam gjithmone une qe ngel me barre dhe paguj shpenzimet e abortit. 

Ah e paske hequr ate kokeverdhen e qeshur. S'te behej me qesh me veten? smiley Po ç'ti thuash asaj perveç qe te perzgjedhe shoqerine? 

E zgjodhi. U be lesbike.

P.S. Koken e hoqa se thashe mos ma merrje per misogjenizem. Po po te duash e ve prap.

Ah... Efekt interesant qe paske te shoqet smiley

Jo mi xhan, nuk ishte efekti im ai. Sa personale qe i merr gjerat. 

Une du t'rrefehem:

si dikush qe dikur ka mor i her rrugen prej Bostonit ne Nev Jork me sabotu nji gosti grekesh per ket Janullati: MU S'ME RRUHET MO PER KET MUHABET!

Njitash, kush o ai qe m'bon te rruhem i jap 100 lek.

Prifti prifti papa shkeli M*..se nuk e pa /

Vajti në kishë / me një dorë pishë / pisha Ju shua / suma ju zbulua...

Ato vergjet e para dhe mu më janë dukë si njerzore .Dmth nuk ke nevojë të jesh prift e të kalosh në Gjeshkë dhe ta shkelësh pa dashur . Mund ta shkelë edhe ndonjë që kërkon Gjeshkëve për të gjetur çfarë kanë brënda qillotat e kapterrëve

Kjo mba erë antifetare dhe realisht kundër Priftit qoftë Janullatos apo Vendas si Don Gjer Simoni Grande Kakës.Qoftë edhe sikur jashtë kufijve ta shkelësh ai prapë M...mbetet .

Vergjet dyta më fusin pak në mejtime ..Pse ju zbulua B* dhe nuk thotë vargu i dolën brekët .Ndoshta se këta Fetarët ndryshe nga Ateistët nuk i njofin Gratë apo ka ndonjë domethënie tjetër .

Ndonjë shpjegim nga GjeshKarakët e disiplinuar me FE përkundër të padisiplinuarve Ateistë ?

"Sa herë mendoj për këtë legjendë të mahnitshme, them me vete sa bukur do ishte sikur dikush të kishte fuqinë dhe provat e duhura për të më bindur së vërtet kështu ka ndodhur, pra që dikush të provonte se Krishti ka qenë ai që thuhet në bibël, vetë Zoti apo biri i tij..."

Blushi ka ngaterruar Kishe eshte me e pakta qe mund te thuhet. 

Ka një shpjegim ...i nderuar Ben ! Mund të bashkëbisedoni me Butkën jr Historian

përse i Gjyshi i tij Dogji Voskopojën....dhe kërkonte dash me pjekun e varza me djergun

Dardha , Arrëza etj nuk ishin problem smiley

Nga llafet thonë se e donin Pjesë të bashkëngjitur për Greqinë .Si duket zakoni Voskopojarëve Grekë që faleshin Greqisht në Kishat e tyre do jetë trasmetuar edhe në Kohë më Vonë .

Jo më pak se pesë Vjet Burg kush merret me probleme Fetare sidomos GjeshKarëve smiley

Xake po ti e ndeze nje qiri per komandantin dje ne qishe se kishit dite te shenuar. Sa per peshkun aha ...e la ne harrese 30 vjetorin e paharrueshem.

Shkrimi i Benit me pelqeu, kish argumenta te shkelqyer. Janullatsi, nuk e kupton se duke folur greqisht ne mesha, nuk ben gje tjeter veç i largon njerzit dhe besimtaret nga kisha dhe ortodoksizmi. Ka pas thon mire i ndjeri Ligor (Grigor Zaharia), se; me mire te na kishin çuar nje oficer ushtrie greket, dhe do ishte me mire per ne shqiptaret, se sa na çuan kete priftin. 

   Shkrimi i Benit eshte  per syrreti inxhihan.( per sy te botes, per propagande) Pse eshte i tille ? Sepse Blushi  duhe ta dije mire se nga eshte Janullatosi, nga cili fshat.Se dyti ai duhet ta dije qe Janullatosi ka qene shqipfoles edhe kur ishte ne Kenia.

   Se treti qenia e Janullatosit si primat i ortodoksise shqiptare nuk prrberi problem pse nuk foli shqip, por greqisht nevte gjitha sherbesat fetare, por se ai mbeti aty goxha gjate si personaliteti me me peshe i poltikes drejtuese te shtetit grek , e cila deri para Syrizes, ishte ajo hierarki qe e miratonte.

  Se fundi po ky Blush, eshte sponsorizuar po prej selise Janullatosit per tju perkthyer ne greqisht romani antishqiptar , " Te jetosh ne Ishull" , keshtu qe tere shkrimi i tij mbetet ne thelb djallezor  dye synon te genjeje naivet , semedemek tani qe Janullatosi flet shqip nuk ka pse te mos jete i mirepritur tek ne....

Personalisht , per kete figure madheshtore te ortodoksise , ruaj rrespekt te thelle.Jam i sigurte se i ka dhene shume ne firmim asaj qe sot pa hezitim mund ta quajme elita jone e sherbesave ortodokse

 

Fakti qe Ben Blushi u rrit ne nje shtet totalitar qe i kishte vene dinamitin kishave e xhamiave nuk i mohon atij te drejten te kerkoje rrenjet e mohuara. Beni ndoshta po gjurmon ne nje nga pjesezat e identitetit te tij. Shpresoj te mos e bej per ambicie politike sepse eshte tallje me traditen e tij.

Nje Janullatos qe mban mesha Greqisht e jo Shqip ne kishat ortodokse Shqipetare eshte BLASFEMI ne sfond te nje tradite historike ku  prifterinjte shqiptaret jo komuniste  jane martirizuar si nga Patriarkana Greke ashtu edhe nga Komunizmi.

Janullatosi eshte nje intelektual i shquar grek, i cili nga momenti i tij i pare ne Shqiperi ka qene zgjatim i ambasades Greke ne Tirane dhe shtetit Grek. Shteti Grek e prezantoi tek Ramiz Alia me intelektuale te tipit Ylli Popa dhe e mbajti gjate sundimit Berishist me kercenime e presione.

Janullatos nuk eshte njeriu perfekt i Zotit sepse eshte mekatar ......gjate gjithe kohes ka korruptuar funksionaret Shqiptar me para, viza e ofiqe. Perkthyesi i tij eshte sot politikani kryesor i Minoritetit Grek, ndersa klasa e re fetare ortodokse u spastrua ne stil Enverist nga prifterinjte shqiptar patriot. Edhe At Liolini ish konkurent dhe kundershtar i tij i respektuar u korruptua nga Njeriu i Greqise ne Tirane.  

Nderkohe si edhe me pare do presim sa ta marri zoti prane tij dhe ti terheqe veshin per te gjitha keto mekate qe permenden me siper ndersa punet e mira qe ka bere per Kishen Shqiptare edhe mund te peshohen ne favor te tij.

Paske hyre edhe ne kategorine e rrenjasijve se nuk te doli ajo e recituesve smiley

Fakti qe Ben Blushi u rrit ne nje shtet totalitar qe i kishte vene dinamitin kishave e xhamiave nuk i mohon atij te drejten te kerkoje rrenjet e mohuara.smiley

Vetem gomarlleqe mos shkruaj se po kerkove rrenjet e tua edhe te Blushit do perfundoni me vergje

Ki ti kerKAR rrenjet e tua ortodoksi ...smiley

...Pa le kur meson dhe komunizmin se cfare duhej te kish bere me Rrenjet e Janullatosit.Ja ta them une nje tye. ..I vinte poshte ne Tribune per 29 Nendor ne krah me besimet e tjera qe te duartrokisnin fitoret e Popullit pa dolloma e mashtrime Fetare .

Ke kohe qe vjen si Tralala , pa ndalese dhe vetem i fut marshin "perpara" si PatHriOt i modh mer Jahu .Mer nganjehere fryme dhe mendohu cfare do te thuash e zgjidh edhe fjalet . Perroin psikik e ka zene Profili im !

Xake po te hane duart, ke qejf te terheqin mengen me duket. Sna hapi peshku nje teme per 30 vjetorin e atij.....nejse ku e kishe vrejtjen...ste kujtohet cfare ferri ndertoj Dulla? Kujtohu....hap site shif ku je.... E ktheu ne Golgotha Shqiperine, Jo vetem per kundershtaret por Edhe per ju Enveristet . Morret rruget e kurbetit ne pleqeri ...u arratiset te paret Naten nga parajsa komuniste, nga Kopshti i lumturise. 

Dulla ndertoi Ferr per te semure Psikike , Nazi-Fashistet dhe bashlepunetoret e tyre dhe Parajse per POPULLIN E TIJ  qe luftoi per Liri e Pavaresi . Sa kohe qe te jeni JUn fashiste si dominance DHUNE e Paraje ndodh qe edhe te mos Kujtohet . Normale . Biles keni dhe qen qe i pshurrin varrin .Edhe kjo Normale.

Po me qe jemi tek rrenjet e Ortodoksise ,  E gjen dot ku i kane rrenjet Kembet qe mbajne ere ?

Po kembet qe bijne ere lahen o Xake, po njollat e gjakut ne duart tuaja nuk ju shqiten kurre. Ne duar them une, jeni deri Tek parakrahet. E njeri tjetrin vrate deri ne fund. Te papenduar deri diten qe do shkoni ne ferr...nejse ju ne ferrin qe krijuat vete jetoni.

Ku hyn ti qe ta di meqe shume po personalizon  .Tek pleshtat e shtypur apo tek ujqit e vrare ? Po te hysh ke dhelprat i paske shpetuar Carkut smiley.

Une di qe kembet mbajne ere se i kane rrenjet ne BYTHE njesoj si Ortodoksia , ku po shquhesh me anale te FelLtA ! Dil dhe njehere nga Himalajet mos zbulon gje ne Safari !

o drizo, ca thu mer koqe kanari paska ndertuar Dulla parajse ?????????? hahaha o sa i modh qe je hahahah

ti ke qene gjithmone rrot hajdari me ato hajdarlleqet qe shkrun  i thu botes shiko sa C@R jam  ,po ketu mer hajdar e ke mposht vetveten , te dhjefsha zerin e popullit hahahahah

Hej o peshq,  amon lexojeni pak kete shprehje dhe le ta veme atje ku duhet tek theniet e dites 

quote nga drrrrizi i 10-re :

Dulla ndertoi Ferr per te semure Psikike , Nazi-Fashistet dhe bashlepunetoret e tyre dhe Parajse per POPULLIN E TIJ  qe luftoi per Liri e Pavaresi .

 

upupuppupu pupupupupuup! smiley)))))))))) hajde lavazh truni u ka bo dulla ktyre , edhe ne ameriqi qe jane vujne per i cik dulle, u qan shpirti per nje cik komandant, , do kesh qene redaktor i librit me poezi , komandant na dogji malli smiley

ah kur sju coi ne spac qe ta shifshe mire ferrin se parajsen zotrote e paske jetuar , or palle!

 

 

Bravo ben na hodhe pak drite per te kuptuar se pse politkanet shqiptare nuk jane te ngritur fetarisht e ngaterrojne krishtlindjet me pashket por megjithate flasin me kompetence te plote per ceshtjet teologjike.

Për fat të keq, gjithë kërshëria ime për të marrë një leksion të lartë liturgjik u shua që kur Anastasi filloi të fliste. Jo sepse ato që tha sërish nuk arritën të më bindin, por sepse ato që tha, i tha në një gjuhë që unë nuk e njoh: në greqisht.

pra ky ka vajtur atje per te marre nje leksion liturgjie.Ato qe ka thene Janullatosi paskan arritur ta bindin, pra efektin e tyre evangjelik nepermjet perkthyesit e kane bere.Por ky ka dashur ta degjoje ne shqip nga janullatosi jo nga perkethyesi i tij.

Nje Janullatos qe mban mesha Greqisht e jo Shqip ne kishat ortodokse Shqipetare eshte BLASFEMI

duhet nje ligj qe politikanet shqiptare te ndalohen te perdorin fjale qe si kuptojne.Na hap qitapin e shenjte o Ben bestselleri e na thuaj vargun e bibles qe thote se greqishtja eshte gjuhe e denuar nga zoti e evangjelizmi me ane te perkethyesit eshte kunder urdherimeve te perendise.

Janullatos nuk eshte njeriu perfekt i Zotit sepse eshte mekatar ......gjate gjithe kohes ka korruptuar funksionaret Shqiptar me para, viza e ofiqe. Perkthyesi i tij eshte sot politikani kryesor i Minoritetit Grek, ndersa klasa e re fetare ortodokse u spastrua ne stil Enverist nga prifterinjte shqiptar patriot. Edhe At Liolini ish konkurent dhe kundershtar i tij i respektuar u korruptua nga Njeriu i Greqise ne Tirane.

Beni , beni , beni  njerezit qe jetojne ne glass house nuk duhet te hedhin gure + feja eshte e ndare nga shteti.Assuming se ti si deputet ke kenduar ndonjehere  kushtetuten.Do me fol per korrupsion e mekatare, filloje njehere ne mos nga vetja, nga miku yt i shtrenjte Fevziu, Toc Nano qe te dha doren e te ngriti aty ku je e 99.99% te njerezve me te cilet ke 23 vjet qe ndan  canakun e PS.

 

 

Beni para se e jete Deputet eshte Shqipetar ortodoks, deputetlleku eshte 4 vjecar ndryshe nga identiteti  Shqiptar. Po me demek prandaj shiten Shqiptaret tek ai Janullatosi per kto te mira te perkohshme .....Tani qeveriu i ri Grek kane ngritur pietje per Pasurimin e Kishes e sjelljen e saj financiare ne Greqi, sbesoj se kushtetuta shqiptare na ndalon  per nje nisme te ngjashme.......

Ne Greqi jetojne mbi 700 000 Shqiptare..... a organizohet ndonje Meshe ne Shqip ne ndonje kishe Greke?  Po te kishte pasur, Greket do i kishin nxjerre themelet Kishes per ate pune.

Te kendosh Greqisht vargjet e Bibles pasardhesve te atyre martireve ortodoks te helmuar, therrur e masakruar nga Njerezit e Patriarkanes Greke eshte Blasfemi.  Shiko ne fotot e se kaluares e do shohesh se si prifterinjte ortodokse ngrinin cetat e tyre te armatosur deri ne dhembe..... per Shqiptarine apo per Greqine tek ty, tek Patria jote. Martiret ortodoks martoheshin me zotin dhe me atdheun njekohesisht....dikush me siper e quan ABERRACION.

Beni eshte arumun...

Po flasim per Benin e Benerat Grava....e meqe hape konteksin e Arumuneve edhe ata kane pakenaqesi me Kishen Greke....se i asimilon me force...dhe jo vetem ne Shqiperi....por ne gjithe Greqine Veriore. Trajtimi i minoriteteve nga Greket ka qene i turpshem. Ne shqiperi nderkohe ke 2 shoqata arumune, nje pro Greke e nje Pro-Rumune...qe verteton cfare duhet bere....Kishat ortodokse jane Autoqefale...ne e arritem Autoqefaline....pse ta humbim sot me ofiqe, para e viza Greke???? U derdh gjak per kete autoqefali.....Kemi arumune....por kemi edhe Shqiptare Gjakprishur.....po kemi nje deputet sot kryesor ne Parlament qe Gjyshi i tij vishte rrobat e kolonellit Grek e shtypte Shiptaret me bajonetat greke.

Evangjelizmi me ane te perkthimit behet per influence/kontroll. Mos bej sikur nuk e kupton qe kjo eshte nje loje politike e Janullatosit. Kisha ne Greqi gjithmone i ka sherbyer politikes; nje gjys shkalle sofistikimi me lart se arabet jane ne kete drejtim. 

Blushi pastaj flet budalliqe per gjera qe dhe si kupton dhe si takojne. Kjo eshte ceshtje e brendshme nje komuniteti ( besimtare praktikante jo njeherenevit Blusha) dhe po behet e madhe kot.

Te kendosh Greqisht vargjet e Bibles pasardhesve te atyre martireve ortodoks te helmuar, therrur e masakruar nga Njerezit e Patriarkanes Greke eshte Blasfemi

blasphemy

the act or offense of speaking sacrilegiously about God or sacred things; profane talk.

Statuti i KOASH lejon meshen ne gjuhe te huaj me perkethyes.Sipas logjikes tende nuk duhen lejuar as hoxhallaret tu predikojne pasardhesve te skenderbeut.

Don't argue with idiots for they'll drag you down to their level and beat you with experience.

 

Sapo i hodha sy statutit. Mbase te intereson te lexosh nenin 7 per t'u qartesuar rreth gjuhes. 

Shqipja eshte gjuhe zyrtare thote statuti dhe kjo sikur nuk tingellon perpjekje greqizimi.Shqipja u perdor ne meshe me ane te perkethyesit.Shqiptaret e degjuan mesazhin te perkethyer ashtu si bejne me telenovelat turke e braziliane.

Asnje nuk po thote ketu se cfare ka thene konkretisht janullatosi qe perben rrezik per sigurine kombetare e sovranitetin e kombit.

nese doni ta beni janullatosin koke turku e alibi per sorry state of affairs ne shqiperi , jepini s'ua ndryshoj dot mendjen.por ata qe e kane zhytur shqiperine ne $10 miliarde borxh me nothing to show for it nuk eshte ai me prifterinjte e tij por koleget poltikane te ben blushit te cilet duan te krijojne diversion vemendje nga hajnia e tyre.

Janullatosi per ate pozicion duhet te ishte qytetar Shqiptar mbi te gjitha. E pranuan me justifikimin se do pergatiste klerin e ri....nderkohe ai beri te zgjuarin dhe e betonizoi vendin me njerezit e tij ndersa qeverite deri me sot nuk ja japin qytetarine. Eshte Bo feja me keq se politika, ca pret mo.

Normale ne parlament e ke pas kaq vjet , merrte vesh shqip dhe ndiqte seancat nga afer , pastaj i perdorte per tu mesu shqip edhe grekerve te tjere ne Greqi 

, oh sa bukur , edhe ata nga mbrapa  qeshnin me hare edhe i thoshnin ::::: 

sa polikari je dhe ti mo jaanullatos

 

Duke menu qe babai i jot ushtron zanatin e priftit ortodoks, mendoj se duhet te ishe e fundit qe duhet te flisje me kete gjuhe per nje kryepeshkop ortodoks. Mendim personal ky gjithsesi.

Interesante! Po sikur ky kryepeshkopi ortodoks te jete pedofil, e thot dot goca qe eshte pedofil? 

Po me pyt mu, apo gocen?

E kisha per ate qe po jepte leksion kur duhet folur apo jo!

E para punes une po i drejtohesha dikujt personalisht, pra shume shume mund te ishte mesim privat. Ti nuk e di si je fut ne klase. E dyta meqe po me pyeske mua; po te te pyes une ty qe me dukesh idiot ne keto lloj sugjerimesh situatash hipotetike, a ta merr mendja qe do te te quaja idiot?

E para: Ketu komunikimi eshte i hapur per te gjithe. Nese kujton se po flet privatisht me dike atehere je komplet debil! Perndryshe per te folur privatisht ka menyra te tjera; mesazhe private, telefonate, email.

E dyta; eshte e njejta situate! Flitet per dike qe mban nje post klerikal dhe ka njekohesisht nje ose disa vese. Cfare vesi ka Janullatusi do thuash ti? Per shembull eshte mashtrues. deklaron se do te qendroje perkohesisht ne Shqiperi, sa te formoje klerin vendas dhe pastaj te ngulet aty dhe nuk shqitet!

Ok, po une nuk kam ndonje detyrim karshi teje si publik qe prezantohesh, ndaj te lutem mos u ngaterro prape neper komentet e mija kur ai i vihet poshte nje komentuesi te caktuar dhe flitet per nje ceshtje te caktuar qe i takon komentuasit te paracaktuar. 

E dyta si publik ta sqarova qe me keto muhabet e po te kishte halla koqe to e quaje xhaxha apo transgender nuk kam kohe per te humbur. 

Pershendetje personale.

Shkruaj ku te dua dhe nuk eshte se marr direktiva nga ti! Ti kupto se nese del ne publik dhe thua dicka qe acaron shume vete mund te ndodhe qe dikush te pergjigjet. Qofsha gabim po me duket acarues mendimi se "per pozicionin qe ka x kryetar institucioni, nuk duhet ti evidentohet faji apo vesi y". 

mire. shkruj.

Lere se nuk shkruj me!

Mos shkruj.

S.K.. Janullatosi nuk u prit mire nga komuniteti Shqiptar ortodox qe ne fillim, dhe u kundershtua nga AtLiolini ne fillim bashke me pjesen me te madhe te pjesemaresve. Aty filloi Puna e shtetit grek dhe ambasades Greke, bente presion te hapur e kercenime tek Shqiptaret kur nuk funksiononte me korruptimi. Mbasi erdhi ne krye ne kohe te Ramizit, Autoqefalistet Shqiptare mezi priten ardhjen ne fuqi te Berishes dhe berisha u dha shprese qe do e qerronte Janullatosin nga kisha autoqefale. Nje premtim qe nuk u mbajt dot edhe per faktin qe sa her eqe Berisha shtrengonte dhembet te zbatontte ligjin...jo-shqiptari ne krye te autoqefalise eshte i papranueshem.....Shteti Grek kerciste Operacionin fshesa ndaj emigranteve shqiptare.....Lufta ka vazhduar deri vone....deri sa Autoqefalistet u perzune nga kisha ortodoxe Shqiptare, At-Liolini u terhoq, dorezua apo korruptua..... dhe Shanot sot deklarojne se ska mbetur artist apo futbollist pa marre nenshtetesine vec Janullatosit.  Politikanet shqiptare kane rezistuar e si kane dhene deri me sot nenshtetesine. Nuk ka pune nje Grek ne krye te Autoqefalise, rregullorja e brendshme nuk e lejon....the founding fathers.....Janullatosi e ka tej-kaluar qendrimin jo normal ne krye te Autoqefalise shqiptare.

Ehu tironco. Kto muhabete u bone 25 vjet. Une po te them edhe nje fakt tjeter. Berisha heqjen e janullatosit e vuri edhe si nje nga pikat e tij qe mendonte se do te fitonte Referendumin e 94. Dhe referendumin e humbi dhe qe atehere ra squke me kete. Inaf mo se u lodha, dhe vertet nuk ja vle. Do me shkrujt Beni nji artikull ne gazete qe per 25 vjet beni nuk e ditka qe janullatosi flet greqisht. e ne rrime ketu e cajme serish te njejtat derrasa qe i kemi bo ashkla ketu e sa vjet me pare.

Tung.

PF,   akoma me keq flet kryepeshkopi ortodoks Janullatos  dhe lakejte  e tij, per priftin ortodoks shqiptar At Nikolle Marku..  cfare nuk thone e cfare nuk kane shpifur...

Well, ma ha mendja qe po te kishin nje mendim kaq te keq per te , kryepeshkopi ka fuqi legale qe ta ckisheroje nje prift te thjeshte ortodox.

po,  nuk e njohin as ate, as kishen e tij.  

dmth e ka perdorur edhe fuqine e tij, pa merak!.smiley  

Really, me sa di une Belulo kisha ortodokse te pakten nuk eshte qoske private, por institucion fetar 1000 e ca vjecar. Shif mos behet fjale per ndonje sekt.

po pse cuditesh mo..?!  a nuk the vete me siper qe kryepshkopi ka ''fuqine legale'' te ç'kisheroje nje prift te thjesht ortodoks..?.smiley

por ama At Nikolle Marku ka besimtaret,besnike, me vete...  megjithate mbase na sqaron ndonje tjeter qe i di me mire punet e klerit ortodoks ne Albanie, sepse ne dijenine time, kisha e Anastasit  ka nderprere cdo mardhenie me kishen e At Nikolles ne Elbasan..

Po kete po te them o Belul. Se kam idene qe po ngaterron termin Kishe si institucion fetar me kishe si ndertese guri. Janullatosi eshte akoma Kryepeshkop i Kishes Autoqefale te shqiperise me sa di une (nese nuk ka bere bo ndonje pune dje  Mehmeti ne kohe te vet), kurse Kisha e At Nikolles eshte Kisha e At Nikolles, Adresa rruga Kostandin Kristoforidhi nr 16 (Perballe Pallatit me Shigjeta)ose dicka e tille. Megjithe respektin per te dhe per gjithe besimtaret qe mund te shkojne ne kishen e tij.

Se pastaj dalim prape te muhabeti i atij qe tha po s'me le te jem prift ketu, shkoj e behm hoxhe ne fshatin perkarshi.

PF greku c'kisheron grekun , se shqiptareve mender i ha

ja kshu qef o qef smiley

Ne kemi te drejte jo ta c'kisherojme nje plere agjente greke por edhe t'a nxjerrim me shqelma jasht.

Ai eshte  pjese e agjentures greke, dhe s'ka nevoje per shoshe prej teje .

Ti vecse tregon se sa pro=grek je, dhe se sa anti-shqiptar je .

Turp te te vije, uroj te te ndesh ndonjeher ftyr per ftyre ne Toronto

Ca do I thuash Elba po e pe? Na e thuaj dhe neve smiley

Uau, zor se zgjidh gje me force Elba, pa per t'u takuar nuk ka problem.

Po ashtu nuk ma ha mendja te jesh ndonje autoritet ne fushen e percaktimit te agjenteve dhe patrioteve se keto pune nuk behen ne menyre autodidakte, keshtuqe thjesht po e quj qe nuk di se c'flet thjesht ngaqe je nxehur.

Ti vecse tregon se sa pro=grek je, dhe se sa anti-shqiptar je .

Cjane mor kto gomarlleqe?

Shume HATE ka ky koment, per nje goce prifti. Sorry. smiley Dhe s'ka lidhje fare me fene, po vjen nga nje shume  cep i erret urretjeje. 

PF , per nje kryepeshkop apo per nje agjent grek ?

ore prano haptazi qe je pro-janullatos  edhe maroi ai muhabet , arsyet nuk na duhen

Elba me vjen keq te ta them, po i je futur detit me kembe.

Pergjigjen e ke me siper....po ta nenvizoje......se ben sikur nuk te pelqen. ...

Feja Islame e Katolike perfaqesojne vlera universale ndryshe nga feja ortodokse qe eshte nacionaliste dhe e kufizuar ne shtet nacionalist.  Perfaqesuesit katolik e islam te huaj, nuk kane paraqitur ndonje rrezik esencial per Shqiptarizmen apo per kombin Shqiptar per se.

Patriarkana Greke  apo Serbe, kishte udheheqesit e saj gjate masakrave etnike....nuk eshte pazakonte te shohesh ne fotot e shekullit te 19-20 prifterinj ortodoks duke marre pjese ne masakra apo spastrime etnike aktivisht, lehte per tu pare....kryqi ne gjoks...mjekrra karakteristike....dhe thika e lyer me gjak.....

. Prifterinjte ortodokse Serb e kishin si ritual masakrimin e prifterinjve katolike gjate spatrimeve etnike, jua lejonte kisha.... Prifterinjte Greke, te paret e tu, helmuan e therren te paret e nje idioti si une, sepse luftuan qe Shqiptaret te degjonin sherbesat ne Shqip, dhe jua lejoi e perkrahu kisha.

Patriarkana juaj Greke finaconte Andarte te zbrisnin ne Shqiperi e te vrisnin ortodokset Shqiptare.  Ju Greket e Turqit na lane Idiot se luftuat cdo perpjekje tonen per tu arsimuar ne Shqip. Perderisa ju Greket, Paraardhesit tane i masakruat sepse perdorni 2-3 sherbesa te vogla ne Shqip a ka Blasfemi me te madhe se kur sot me ne krye Janullatosin me kryq ne gjoks, Ambasaden Greke ne nje ane....parate e kishes Grek-Shtet nga krahu tjeter dhe shtetin racist Grek nga pas..... ne Kishen Autoqefale Shqiptare degjohet Greqisht???????

 

Nderkohe ti harron qe hoxhallaret myslimane ishin institucion brenda ushtrise otomane dhe i jepnin munxet kalave perpara sulmit, dhe i conin te krishteret ne sater pas sulmit.

E ke komplet Gabim PF. Ne shekullin e 19 e 20, gjate lufterave nacionale per mevetesi, hoxhallaret e prifterinjte katolike kane mbajtur qendrim ndryshe nga prifterinjte ortodox per sa i perket asnjanesise.  Per Osmanet nuk kishte KOMB mbi te gjitha, edhe Katoliket ishin shume universal.

Prifterinjte ortodoks kane drejtuar ideologjikisht spastrimet etnike si edhe mbrojtjen kombetare ne vendet respektive. Kleri ortodoks per te mire apo per te keq eshte i denuar te mbetetet nacionalist, prandaj u martirizuan te paret tane te ortodoksise. Autoqefalia u fitua me sakrifica e smund ta trajtosh si naften e Marinzes.

Po ataqefale eshte o tironco ataqefale se na lujt menc. Aq autoqefale sa mund te jete edhe banka kombetare e shqiperise po ta kete guvernatorin argjentinas. Kaqigjo osht. Ne s'jemi akoma shtet autoqefal se na rref lagja sa here bojm zhurme, paska ngel gjithe krenaria e autoqefalizmit shqiptar tek autoqefalizmi ortodox.

Tung prej verteti nashtina. smiley

Ore ka ndonje te na shpjegoje se cfare mesazhi do te jape ky kur meshon ne greqisht ne ate kontekst?

Se qe mund ta beje meshen ne shqip, kjo nuk diskutohet. Ka dhene prova qe flet shqip. Qe mesha ne katedralen kryesore ortodokse te shqiptareve, ne kryeqytetin shqiptar perpara mijera shqiptareve prej kryepeshkopit te KOASH, duhet mbajtur ne shqip  - kjo eshte minimumi.

Por ky qe e mban ne greqisht cfare do te thote?

Se une e kuptoj keshtu: ju kam dhjere mu ne gjuhen shqipe, gjuha e kishes eshte greke, kisha eshte greke dhe ortodokset duhet te flasin greqisht. 

Hajde malaka merruni me menyren e te shprehurit dhe me presjet e Blushit, futini edhe nga nje te sharre Blushit si thashethemaxhinj pordhace qe jeni, dhe se mos e thoni nje fjale per problemin shqetesues qe ai ngre, se ka rrezik dhe ju digjen neuronet e pakta. 

Shqiptaret jane pa fe. Jane gati me u shit tek oferta me e mire. Sot ne Shqiperi me siguri ka me shume protestante, episkopal etj. (financuar nga amerikanet dhe anglezet) se orthodokse. Mos ju a qaj shume hallin atyre ortodokseve qe po u flet Janullatosi greqisht se e dine mire se c'po bejne smiley

Jo pra ja qaj ktyre te mencurve qe gjeten temen te merren me musteqet e Blushit.

Te nderuar te semure psikike ose specialiste te gjithfare dijesh .

Nuk ka dije per hir te dijeve dhe teori per hir te teoerise per te shitur Pordhe tek PPU sa i mnecur jam mer jahu . Edhe Filosofia qe ishte Shkenca e te gjitha shkencave sikur nuk eshte me per sa kohe qe Blushi nuk di Greqisht .smiley Po hera heres lexon edhe nga nje llaf me mend tek PPU

Kisha ne Greqi gjithmone i ka sherbyer politikes...Wow cfare zbulimi smiley

Them se mbase duhet shtuar ai denimi nga pese ne Dhjete VJET Burg kush dengelis me probleme Fetare Publikisht ne vende e shtete Laike !

Xake Dulla vdiq e ju la jetime para 30 vitesh, nexhi u mcef Tek pularia si Kupe Gopeshi, Enveristet kan morr rruget e botes e pasi bohen tape kujtojn sa i modh ishte ai komandanti qe u kujdes veq per tajaren e vet. Dija e bota filloi me Merhumin dhe me te do mbaroj. Ska tragjedi me te modhe se kur quan baba te kombit njeriun qe ktheu vendin e tij ne Gulag. Xake Dulla ta futi Edhe tye.

Tani une te thashe njehere dhe po e perseris prape i nderuar Lebetits ,nga Niku po nuk besoj akoma nga Trute. E drejta jote te kalosh nga Rrenjet e Ortodoksise ne Perandorine QIN .

Perroin psikik e ka zene Profili im dhe nga njehere coc vjen dhe nje nga salloni . Per tre me duket teper per nje Blog . Ti si te dush smiley

Nexhin po e ke merak zgjidh ndonje Gillet per Gra dhe atje e ke .

Per kete rast besoj se nuk je Klient akoma i te semurve psikike . Po po vazhdove te rrjedhesh ...rrjedhim sikur pjerdhim ...Pelazgjisht ..front vetes i hap . Je vocrrak e belbezak akoma pervec deshires per te thone Gjojna qe trondisin mer jahu ..

KryeGomarin e Enverit  ta vume ne krye te te mesoje edhe kete Gjuhe trimash pas Kuvendi !

 

Xake, per cfare kuvendi e ke fjalen? Kuvendove nje here te vetme per 45 vjet? Zbatuat urdherat, vrate ke sju pelqeu e pastaj ju sulet si kanibale njeri tjetrit. E di ca kujtoj ....Nexhin me fare e koqe....si ju....te papenduar para krimeve makabre. Te neveritshem.

Njeriu meson dhe te lexoje pavaresisht neverise qe u shkakton te tjereve me Derdellitje . Mos personalizo mo .

Ti thuj o burre po qe se te ka lene Cyryk koha e Enverit te te anashkalojme . Po ti vjen sikur mba Fjalime ne Kongresin e Partise per te denoncuar armiqt e djeshem dhe me drejton Gishtin smiley Nuk jane shenja te mira per shendetin Mendor . Ke blogun e te semurve Psikike DOSJER .

Me sinqeritet po qe se je semure me rendesa psikologjike kerkoj falje dhe kullote te mbare Politike .

Dmth Janullatosin Enveri e vinte poshte Tribunes dhe i fuste Gishtin per kontroll Prostate .Ti me te tute qe e keni te pare vendi dhe e kini si kontrollues per Prostate ..prap Enveri smiley

Hiqju ketyre  se as Levozhgen e kermijve te Enverit nuk e mbani dot . Me pordhe PO !

Xake, mbete Kapterri blogut,,,ste pelqen gjo kalo Tek tema tjeter. Enveristat jan lolot e Shqiperise sot e ju doni me dhon men. mbas 45 vjet deshtimesh e krimesh me dash me bo kapterrin prap mo, hec e kuptoje. 

Ti e boke me ndergjegje me duket .Qenke dhe GjeshKar qe kerkon ne qillota kapterresh .smiley

Pse mer si te duket Blogu i te semurve Psikike si Dosjer ? Mu me duket se do ndihesh rehat dhe pa cqetesime enveristesh .Fundja dhe Nexhin e rru si te te doje qejfi edhe Veken e  leqendis  e qit prej varrit .. e pshur e dhjet e vare ne trikembesh , e cfare nuk  i bo .Midis njoni tjetrit jeni smiley.

Dhe hiqju ketyre debiliteteve ne se je 30 vjec . Po je me i madh ..Janullatosi qofte me ty .

Dhe flij tani e pafsh enderra te bukura sikur po nxjerr Janullatosin nga Kisha me shqelma smiley

Po hoxha ke minarja...ne shqip kno?

Ben Blushit iu deshen 23 vjet qe ta merrte vesh se Janulla mesheron n'greqisht gjate ketyre 23 viteve? smiley

Apo s'ka ndonje teme tjeter keto kohe me te cilen te beje zhurme per te qendruar ne vemendjen e miletit? smiley 

Rrezikon te ndryshket levizja ndry(shk)e keshtu qe duhet levizur levizja, tha. Meqe s'ra fjala, Arben Malaj nga behet? 

Jo mer Xhib nuk ju deshen 23 vjet! Megjithese perpara 23 vjetesh greqishtja e tij mund te arsyetohej, ndersa ishin disa probleme te tjera qe nuk arsyetoheshin dot! Ja ka thene qe ne 1992 Blushi qe zgjidhja e tij eshte e parregullt dhe e paligjshme! Kape ketu tek nenseksioni Shkrimet e medias: http://www.radiokosovaelire.com/?nav=40,...

Po edhe ti kot shperndahesh te kerkosh qime-arsyen pse shkruan Blushi, se kjo nuk rendesi te madhe. Mund te doje te perfitoje si edhe mund te irritohet nga cfare ben misionari Janulle.

Ceshtja eshte qe ortodokset  duhet te flasin dhe ta denoncojne kete poshterim qe ju behet, ne rradhe te pare atyre. Blushi i tha dy llafe dhe mire beri! Mire do te ishte qe te flisnin edhe te tjere e mundesisht te bejne ndonje veprim. 

 

Po edhe ti kot shperndahesh te kerkosh qime-arsyen pse shkruan Blushi, se kjo nuk rendesi te madhe. 

Ka shume rendesi. Blushi s'eshte idrizi i Peshkut qe te mjaftohet me nje koment, as me teper qe ky eshte koment 23 vjet i vonuar...prit kur te shpike rroten Blushi neser. 

Blushi eshte (dhe ka qene ka kohe) deputet dhe politikan i njohur i nje partie qe eshte ne pushtet dhe ka qene ne pushtet per shume vite gjate ketyre 23 viteve kur Janulla instalohej dhe greqisht-masturbohej ne KOASH. Cfare ka bere Blushi, personalisht dhe parti-isht dhe cfare po ben ne kete prizem, si politikan i njohur i nje partie ne pushtet? Lesh me qime moj Fatime. Blushi eshte politikan apo ufo i cili zbuloi Janullen ne KOASH ne vitin 2015?

Blushi eshte oportunist patabans si shumica e politikaneve shqiptare qe duan vetem te mjelen per interesa vetiake: vendin, miletin, partine, c'te munden, perfshi dhe kauzat apo ceshtjet ashiqare si kjo "bre bre Janulla na fliska greqisht". S'ka te keqe qe politikani te shohe karrieren dhe interesat personale, ama ne kete avaz e siper duhet dhe te jape dicka per vendin, jo vec te mjele. 

Blushi e moli PS kaq vite, synoi karrigen e Rames e s'ia arriti, por as nuk pati minimumin e integritetit dhe koherences qe te dilte nga PS pas levizjendryshizmit dhe kritikave ndaj Rames per 1001 shkelje, keshtu qe tani Blushi eshte katandisur duke bere zhurma 'egzotike' qe te mbetet ne vemendjen e publikut. Ua mami Janulla qenka grek dhe fliska greqisht - tha Blushi. 

Ska problem , dijne spiunat  shqiptaret greqisht, bile edhe ktu te peshku  i kemi akoma me tolerante dhe te kulturuar disa ,  ne vend te flasin per temen kapen me Blushin  smiley,

 

Per temen , agjenti janullatos nuk mund  te flase shqip, nuk i lejohet nje greku te uli hunden , duhet t;a ulin shqiptaret e t'a shesin dinjitetin .

shkoni ne greqi e kendoni shqip ne kishe greke , provojeni njeher ju ecen??  bile te dilni edhe ne stacionin kryesor televiziv grek dhe uroni KRISHTI U NGJALL - e keni pa ne enderr ?? 

toleranca injorante shqiptare  nuk e ka problem  debil--llikun

Monolog i painformuar

Cudia do jete kur ose nqs Janullatos do fliste shqip pasi keshtu do thyente traditen, pasi edhe vete fjala ortodoksizem do te thote ‘sic e do zakoni’, pra te qendruarit me besnikeri ndaj dickaje qe ky udheheqes shpirteror e ka bere me vite. Disa edhe e kane nxjerre Janullatosin me origjine shqiptare ne fakt, keshtu qe ka baza kombetare edhe per shpjegimin e kokefortesise apo damarit ortodoks. Sigurisht qe greqishtja nuk eshte gjuha e ekonomise psh, por nuk i dihet pasi ekonomia greke mund te rimekembet perseri dhe do duhet te flitet prape me pronare greke te cileve me siguri do u behej qejfi kur ca terma fetare do shqiptoheshin origjinal si greket. Pse po habitemi kaq shume fetarisht se fundmi? Gjysma e kombetares u fal ne xhami e fotografi me rrobat e punes te premten, nderkohe qe trajneri te dielen u shkoi ne kishe katolike, ndersa nje te djele tjeter u fol ca greqisht nga nje prijes me shtetesi greke (?). Xhanem edhe Pashka orthodokse eshte nje jave me vonese (apo ne orar?), dmth qe ca gjera mund te vijne ne kohe te ndryshme….

Monologu i informuar: Kryepeshkopi meshen hyjnore nuk mund ta jape ne nje gjuhe qe nuk e flet rrjedhshem

Pra duket nuk ishte aspak sic menduam. Kryepeshkopi paskerkesh qene perfectionist, pasi do e kish lenduar shqipen nqs do e fliste me gabime! Te gjithe gabojme, e rendesishme eshte te rigjejme veten e te rigjallerohemi.

Dihet boterisht misioni i Janullatosit, qe ka qene dhe eshte nenshtrimi i kishes se pavarur shqiptare deri ne greqezimin e saj te plote. Megjithate, besoj se te gjithe e keni kuptuar qe shqiptaret besojne kryesisht per interes ekonomik.  edhe ata prifterinj qe flasin ne mbrojtje te janullatosit e bejne per interes jo per noi gjo tjeter, ne kohe te dulles kane qene agronom, mekanik apo edhe fshatare te thjeshte  komuniste thekur ndoshta dhe me tesere, se ku vajten 250 mije tesera? smiley

Po meqe e kemi peshqesh nga Saliu dhe mesia e tij Ramizi, do ta durojme se nuk kemi cbejme. Ketu po durojme nje piktor dhe  nje doktor, si dhe ilirin me ze dhe figure e nje hale me militante ne media , forume ,ndjekes e dishepuj te betuar te ketyre hajduteve e krimineleve qe na drejtojne,  e spo durokemi janullotisin greqisht ?! Duruam 500 vjet shtypje turke e degjuam 500 vjet patrikanen e stambollit greqisht, shen kozmain qe thoshte gjuha e perendise eshte greqishtja, e spo durokemi nje poshtersire armiqesore kunder shqiptareve si Janullatosi. 

Kjo zgjidhet por do kohe edhe do mend. Hallet e tjera jane me te rendesishme se kjo. Tani o blush bej dhe ti si bejne shumica e shqiptareve, bejne sikur e degjojne ose nuk i shkojne fare ne meshe . Plehra do kete gjithmone qe do i vene nga pas Janullatosit!  

@Alba, perpjekja e greqizimit ndodh atehere kur grigjes shqipfolese i behet nje meshe ne greqisht, edhe pse gjuha zyrtare eshte shqipja, mosperdorimi i se ciles lejohet vetem ne situata kur shqipja nuk eshte gjuha meme. 

Nje perpjekje tjeter ndodh atehere kur kryepeshkopi eshte shtetas grek i nje kishe qe percakton qe shtetesia e tij te jete shqiptare. Gjithashtu, trajnimi i klerit (shqiptar) mund te sjelle qe ne nje te ardhme, ai t'i sherbeje interesave te kishes greke. Kjo mund te sjelle shkrirjen e kishes autoqefale dhe rikthimin e kishes greke, pamvaresisht se nje pjese e mire e komunitetit ortodoks mund ta mbeshtese. 

Keto perbejne konkretisht rrezik per sovranitetin e kishes dhe, detyrimisht, nje lloj sulmi  krenarise kombetare pasi autoqefalia e kesaj kishe eshte objekt krenarie per shqiptarin mesatar. 

Per te tjerat, mos kerko dakordesi aty ku nuk mund te mos bihet dakord.

Alba, perpjekja e greqizimit ndodh atehere kur grigjes shqipfolese i behet nje meshe ne greqisht, edhe pse gjuha zyrtare eshte shqipja, mosperdorimi i se ciles lejohet vetem ne situata kur shqipja nuk eshte gjuha meme. 

Po jo moj jardin se nje fjalim me perkethyes mbajti ai ashtu si u greqizoka grigja kur e degjon fjalimin te perkethyer ne gjuhen e memes .sa filma te perkethyer kane pare shqiptaret do e kishin harruar te gjithe shqipen sipas kesaj logjike.

Alba, paksa te çuditshme jane kunderagrumentet te argumenteve qe nuk kam dhene. Nese ka greqizim, behet fjale per Kishen Autoqefale Ortodokse, dhe me greqizim, nuk i atribuohet ndonje ngjyre raciale, gjuhesore apo etnike grigjes. Behet fjale per traditat e nje kishe nga te cilat ekzistentja eshte ndare vite me pare dhe nder te cilat gjuha liturgjike dhe shtetesia e kryepeshkopit bejne diferencen me te larte. Dhe jam e sigurte qe je e ndergjegjshme qe nuk eshte thjesht diference organizimi te brendshem, por diference midis varesise dhe pavaresise se ketij denominacioni fetar shqiptar. 

Mire qe trajnimi i klerit ka qene qellimi primar i nje shtetasi grek ne krye te nje kishe qe ja ndalon ate post, por 20+ vjet sikur mjaftojne per arritjen e qellimit dhe mesimin e gjuhes shqipe njekohesisht. Ne fund te fundit, grigja eshte shqipfolese dhe e ndergjegjshme per kontekstin historik te asaj kishe qe i eshte bashkangjitur. Behet fjale per nje njeri mjaft te pergatitur i cili me siguri e kupton efektin e te folurit apo te mos folurit ne shqip. Nje minimum empatie njerezore t'ia kishte kursyer grigjes shqiptare duke u pozicionuar ne nje nivel gjuhesor me te. Pas kaq vitesh...

Per janullatosin thone qe eshte njeri shume i pregatitur, ka studiuar, flet disa gjuhe te huaja rrjedhshem, por nje gje se ka kuptuar edhe pse ka kohe qe thith ajrin tone: Populli shqiptar nuk hidhet ne xhep, ne momentin e pare qe sdo paguaje me apo nuk do kene me interesa do behen te gjithe budista smiley

 

Prifti Vlores, pa i zene  emrin ne goje,  i implikuar koke e kembe ne shitjen e vizave greke e theret janullatosi ne zyre dhe i thote qe mos te vazhdoje me keshtu,

Papui nga inati u vesh hoxhe ne Armen( fshat i vlores) smiley

Po pse mer sa Hoxhe paska ne Armen qe nuk ja thoke emrin ti paput. Une kam nje mik ne Armen dhe e gjej ne sekonde emrin e paput.

Po ska nevoje deri ne Armen, te mjafton edhe ndonje mik ne vlore, sbesoj se te mungojne smiley

Kam, kam bereqaves, por ama po i pyta per emrin e hoxhes se Armenit kam frike se do dyshojne qe kam rrjedh nga trute e kokes. Se dhe nja dy shenja i kam dhene ne fakt. smiley

Papu Jakovi, mo u mundo shume smiley

 

lungomare, kjo eshte histori e lashte qe tregohet si batute apo barcolete ne Vlore..
pra prifti i fshatit X qe paskesh bere ca prapesira, kur e vune para pergjegjesise ne "enorine" e tij, tha: "do me lini rehat, se ndryshe do shkoj te behem hoxhe ne fshatin perballe"... -jo jo na fal i tha peshkopi perkates, se kishte frike se po te ikte ky, do merrte edhe banoret e fshatit me vete.. dmth do ktheheshin ne muslimane..smiley

p.s. ky prifti i Vlores ka qene roje ne sera dikur ..smiley

Lere mos te nxjerrim muhabete ketu smiley

Ideja eshte se kot lodhet me ne, ky eshte prototip milet e mban ne krahe gjithe rrugen i thua, prit ore te shlodhem pak, ta hedhim direkt te sharen smiley

Edhe kur te iki janullatosi, do leri nje 'shqiptar safi' qe jam i bindur qe do e doje me shume se vete anastasi greqine...

smiley ohh ç'u 10-va tu qesh o Belul smiley te vrafte e mira te vrafte smiley

Kur te mbaje qeni breke.

Thuj qer te dush po kjo e paput hoxhe qeka e forte ! smiley

Dritan Shano....anetar i lidhjes intelektuale ortodokse.....veren se Ben Blushi, ka kulture si shume Shqiptare....Osmano Komuniste.....ka mendim Turko-Musulman. Po Dritan Shano ku e gjeti vete kulturen jo Osmano Komuniste e mendimin jo Turko-Musulman?????

Turqit e Musulmanet siklut nuk kane bere shume perpjekje qe ne Kishat Shqiptare te flitet Shqip. Po ka lene njeri pa blere Janullatosi ne ate vende valle????

Anetar i lidhjes intelektuale ortodokse??????????

Ben Blushi a do guxoje valle te beje nje vizite ne Greqi e te pyese ca nga ata 700 000 emigrante e qytetare te rinj Greke me origjine Shqiptare nese kane fatin si Homogjenet tane te degjojne Shqip ne zonat ku ata jetojne masivisht?????

Lol u kujtu ky mbas 20 e ca vjetesh me u 'eduku' ne fushen e religion. E do meshen ne shqip!

Nuk jam besimtar, megjithatë i ndjek për arsye kulturore e, në disa raste, edhe politike, ritet fetare që të krishterët dhe myslimanët e Shqipërisë bëjnë të paktën disa herë në vit.

Këtë po bëja edhe të shtunën në mbrëmje kur ortodoksët po festonin ringjalljen e Krishtit në Katedralen e Tiranës.

E lashë meshën dhe gjithë pyetjet që kam për fenë në përgjithësi ... 

Sa për arsye kulturore: Në Kishën Ortodokse nuk ka meshë por liturgji (shërbesë) hyjnore.  Mesha bëhet në Kishën Katolike.    

Nuk me hapet ai linku, s'di pse.  Por po flas tej kontekstit te huazimeve ne shqip, ose edhe si rrjedhoje e dokumentit te pare te perkthyer ne literaturen fetare "Meshari i Gjon Buzukut".  

Nuk e di nese vete Fan Noli ka permendur fjalen "meshe".  Pertej shqipes, dhe si praktike dhe literature fetare Mesha eshte katolike, ndersa Liturgjia - Sherbesa eshte ortodokse. 

@ tropizma, ne ate link une kam disa probleme, me kryesorja eshte "Orthodhokse". 

Si çdo gjë tjetër edhe gjuha, edhe praktika, edhe literatura fetare janë me dashje qejfi, siç është me dashje qejfi edhe shpërndarja e kulturës.

E ka permendur, proven e ke te linku, ose me nje kerkim ne Google e gjen menjehere. Ne fund te fundit flasim per dy fe qe kane shume pak ndryshime nga njera tjetra. Madje (mesa kam lexuar ne menyre te pergjithshme) ka me teper ndryshim mes doktrinave te kishave ortodokse evropiane me ato etiopiane, kopte, siriane dhe armene, sesa mes te parave dhe kishave katolike.

Janullatos nuk eshte njeriu perfekt i Zotit sepse eshte mekatar ..

te gjithe duke filluar nga Papa i Romes e poshte e pranojne qe jane mekatare .Bibla e kaurit e thote e bardha ne te zeze ;we're all sinners and fell short the glory of God.Prandaj dhe Jezu krishti vdiq ne kryq per te lare mekatet tona perfshire edhe ato te benit e janullatosit.Beni po te kishte qendruar deri ne fund te meshes do e kishte mesuar kuptimin e pashkeve.ne filoqylin e kohes se benit nuk mesohej mitologjia kristiane se kalohej koha duke konspektuar pllenumet e dulles mbi letersine e artet.

Alba te gjithe jemi mekatar si thua ti,  por per Janullatosin mekati eshte i madh....ai eshte Uzurpator....i perkrahur nga nje Institucion Fondamentalist si Patriarkana Greke. 

Sa per konspektet e pllenumeve te Dulles, te gjithe i kemi bere sepse jemi rritur ne totalitarizem, dhe nuk eshte mekat aq i madh sa i Janullatosit. Benin nuk e kemi kryepeshkop mbi te gjitha. Te kujtohet Tek Shvejku mekati i ASAj goces se turpshme qe sdonte tja tregon te priftit mekatar?

Alba te gjithe jemi mekatar si thua ti,  por per Janullatosin mekati eshte i madh....ai eshte Uzurpator....i perkrahur nga nje Institucion Fondamentalist si Patriarkana Greke.

Apparently  ne kohe te dulles nuk paske konspektuar vetem pllenumet e partise mbi letersine e artet por edhe pretencat e prokurorise mbi  veprimtarine agjenturore te grupeve armiqesore.Te thuash se ke ngelur me nje dem permanent te trurit si pasoje eshte nje gross understatement.

Alba ne totalitarizem nuk kishim Patriarkane Greke, i njohem me vone. Po te kujtohet ai mekati i goces se turpshme para priftit? he me si ben Edhe ti Sikur ske bere ceshtjen palestineze ne informacion politik e Sikur nuk vish ne kilota te zeza kur beje fiskulture bashke me Benin. Totalitarizem....skish shpetim

E di mor xhan por na u desh nje proces i dhimbshem detoksifikimi te trurit pas 90.se qe ta dish ti eshte me mire te mos dish fare se sa te perpiqesh te cmesosh gjerat e mesuara se prapthi.ketu qendron edhe thelbi i moskuptimeve me disa bashkemuhaxhire te nderuar por te keqinformuar.

kur te clirohet shqiperia, qe i folte mas veshit ishallasmiley

kish fol Anastasi shqip, e kish thene:  une smarr vesh nga CL dhe futboli, po kualifikohet Madridi..smiley,  dmth Reali..

... mbi meshën e Janullatosit në një gjuhë që populli nuk e kupton dhe nuk e flet, dua t'u rikujtoj shqiptarëve të mi (pasi më parë e kam vënë në dukje një artikull të para do kohe) se dëmi, sa historik aq dhe religjoz, është i pa kthyeshëm dhe madje, i pandreqshëm më. Shkaku qendron te hierarkia e lartë e kishës ortodokse. Ata, edhe nëse Janullatosi vdes ose largohet, janë përgatitur të sigurojnë sundimin e kishës, pra shtetit grek, mbi kishën e ashtuquajtuir "të pavarur" të ortodoksisë shqiptare. Pothuaj gjithë hierarkët e lartë të kishës shqiptare janë jo vetëm me kulturë greke, me orientim fanatik ndaj kishës greke, por dhe shtetas grekë ose besnikë të betuar të qeverisë greke.
Kur njerëzit mendojnë, por sidomos këta të kishës greke, se u ngjajnë perëndive, kuptoni se me çfarë budallenjsh kemi të bëjmë, ndërsa lakejtë e tyre ishin shfaqur sot tej mase agresiv në mediat e shkruara ku mallkonin, kë do thoni ju (?), intelektualët "myslymanë"! Shporrjen e këtyre sherbëtorve grekë e sheh vetëm se me një përmbysje sa ligjore aq dhe morale. Sa më parë të fillojë, qa më shpejt do shmangim dëmin e madh që synon vendosjen e kufijve atje ku janë vendosur varret e ushtarëve grekë!

O Petro, kot se jam kurioz dhe ty ta degjoj llafin se i di ca gjera. Cfare gjeje konkrete kane bere keta prifterinjte ne mbeshtetje te Greqise ne kurriz te Shqiperise. Se une kendej vetem per kisha te reja qe kane ngritur dhe spitale e klinika shendetesore kam degjuar. Edhe at Liolini ne Boston vetem me respekt e kam degju te flasi per punen qe ben Kisha ortodokse ne Shqiperi.

Po jo muhabete tip Ben Blushi qe shkon ne kishe per kulture, por veprimtari te vertete armiqesore antishqiptare nga ajo e renda dmth jo thjesht agjitacion-proagande dhe revista pornografike.

Demi me i madh eshte se rrezik na sjellin sistemin e 'miletit' qe e kishim harruar. Sic dihet, Kisha Greke ka qene tifoze e madhe e ketij sistemi te cilit Shqiptaret i dhane derrmen me Lidhjen e Prizrenit.

I ke ra ne koke. Atehere shqiptaret u treguan te zgjuar, por kjo s'eshte ndonje garanci per te ardhmen. 

PF, unë, si dhe ati yt i ndjerë (i ndritë shpirti në paqe atje ku prehet), më intereson shumë vendi im, Shqipëria dhe shumë pak feja dhe besimet fetare. Madje, duke qenë edhe se i përmbahem parimit se zoti është krijesë e njeriut, nuk dua që kisha të më ndërtojnë shkolla ku mësohet varianti grek i historisë dhe as kryqe me të cilat mbillen majat e kodrinave, as dhe spitale (nëse vërtet një e tillë ekziston). Nëse kisha don ta ndihmojë vërtet këtë vend, gjeja më e mirë që mund të bëjë është vendosja e sovranitetit të komunitetit ortodoks shqiptar mbi kishën, ashtu siç e ëndërronte gjyshi yt, flamurtari.

Mirmengjes o Pf. Keta jo vetem kisha por edhe varreza te reja kane ndertuar. Me pare ishin disa germadha te vjetra ndersa tani i ke me mermer etj. Kane disa shkronja greke persiper dhe nuk jane shqiptare, por e rendesishme eshte qe jane te reja.

Edhe kishat gjitashtu, me pare ishin germadhe ndersa tani jane te reja. Kane arkitekture greke, jane lyer me ngjyrat e flamurit grek, shkronjat mbi ikona jane greke, prifti flet greqisht, por s'ka gje. Per greket dhe per ndonje shqiptar debil jane te mira.

Te tjeret nuk shkojne aty se e kuptojne qe s'eshte kisha e tyre. Se e ka thene mire at Nikolla per ata qe i kapin gjerat shpejt kur jua shpjegojne gjate: "jane te reja, te bukura por kur hyn aty nuk je me vetvetja, nuk je me shqiptar"

Hajt mo shyqyr grekut i kane ra mreket e ka halle te tjera, se e pat nis me yrysh te madh me varre deshmoresh greke te vorio-epirit (nen kujdesin special te Janullatosit), etj.

urime kopshti,,paske vendosur te behesh shqiptaresmiley

Mos keqkupto. smiley Siç ka nje kishe ortodokse autoqefale ne Elbasan, besoj qe duhet te kete edhe nje greke duke i lene vend autoqefales shqiptare te ekzistoje per ato besimtare  qe deshirojne t'i bashkangjiten. Besoj qe eshte zgjidhje me e mire se e tanishmja: Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqiperise me ne krye Janullatosin.

    Ore ca sekreti shtetror na paska nxjerr jasht Hiresia e Tij? I thane per President te shtetit Grek dhe nuk e pranoi .Po rrini ore urte se eshte njeri prej teologeve me te formuar te gjithe Lindjes dhe ishte fat qe zuri ate vend se do ishin bere pershesh.! si ne cdo fushe te jetes.Un nuk i fal ate qe i kundervihet At Nikoll Markut , nje shqiptari te paarrire  dhe i sakrificave.Dhe do ishte gjeja me me mend qe Janullatosi do kishte bere , ne se e mbeshteste At Markun.Nuk kam arritur te marr vesh perse ju kundervu ? Por e kam konsideruar si problem i brendshem i cili mund dhe duhej zgjidhur prej bashkesise tone Ortodokse.

 Tani ne i beme te gjith tradhetare, te tere spiune, te gjithe te perlyer...Nuk vete me gjat kjo mesele ! 

Shume urretje.  Tip ala lubonjiste, se blushiste s'ka ku te rrije: bariu duhet ti flase tufes ne gjuhen qe ata kuptojne, sepse ju hap zemren dhe shpirtin kur ju drejtohet. Por ama, bariu ne rastin konkret nuk eshte zgjedhur ne kuvend, i eshte thene kuvendit qe une jam zoti dhe shpirti, edhe "holy gost". Ortodokset shqiptare bejne nje gabim fetar te madh, per mendimin tim te thjeshte, qe e pranojne predikimin jo ne gjuhen e tyre, por me vepra der me sot, pas kaq shume kohesh, nuk kane hedhur asnje hap konkret per te bere ndonje ndryshim thelbesor. 

E ne planin personal (dmth flet Gaia), nuk shikoj asnje problem ke gjuha: ne italisht, latinisht, arabisht, shqip, greqisht, fjalet i degjon shpirti. smiley Nese do t'i rendisja: latinisht dhe greqisht jane very elevating, si tingull. Plus ne ato gjuhe eshte formuar mendimi. Pse Kurani psh predikohet vetem ne arabisht, sepse nuk ka kuptimin e duhur ne perkthim. Ndersa muzika arabe eshte me perle se cilado muzike tjeter ne tingull. Gimme the A letter. 

Nga ana fetare, feja ortodokse predikon pikerisht qe "tufa", ose njeriu, nuk eshte i afte te kuptoje Logosin. Keshtu qe Anastasi eshte ne rregull me "te veten" (literalisht). Nuk di nese ke dashur te thuash te njejten gje per Kuranin, sepse "nuk ka kuptimin e duhur ne perkthim" eshte nje arsye filologjike krejt e paarsyeshme.

Shpirterisht, une e kam gjetur zgjidhjen, dhe nuk ka variable te jashtem te ma hamendesoje bindjen. Eshte e veshtire te flasesh per veten, se eshte personale per ta bere publike, si edhe kur flet se cfare mendon ne pergjithesi. (kerkoj falje per pikesim e gramatike).

Une e besoj qe Kuranin nuk ka shanc ta predikosh ne gjuhe tjeter pervec se arabisht. Te mendosh qe vetem nje germe (vowel apo connsonant) ndryshon forme ne cilen pjese te fjales e vendos, edhe pastaj vowels ndryshojne se ku i ve, i bie te mesosh nja 200 "signs" te nje alfabeti. Kjo eshte me vertete nje sfide. Pervec kesaj, eshte edhe sfida sintaksore smiley. edhe pastaj shpirterore sesi e kupton. Por ne perfundim, tingulli arab, thjesht behet personal . I njejti proces ndodh me hebrew. Nuk e mohoj dot. 

Ndersa "tufa" dhe njeriu (ose spirituality) eshte i njejti realitet qe sot ne perballemi me ata qe jane ndryshe nga turma. 

Nuk di c'te them per ceshtjet filologjike lidhur me Kuranin sepse nuk i di. Di qe perkthimi i Bibles vazhdon te konsiderohet nje sfide, por ama eshte kapercyer me marreveshje kjo lloj veshtiresie.

Fjaline e fundit nuk e kuptova. Cfare doja te thosha me siper ishte qe ne traditen e fese ortodokse, e cila mbetet pothuaj e pandryshuar permes shekujve, "kuptimi" i fjales se Zotit eshte i paarritshem, ndaj edhe te pretendosh, sic Blushi me siper, qe "te besosh" pasi ke degjuar mesazhin eshte e pavend.

Po themi te njejten gje, kam pershtypjen. Nuk eshte ceshtje perkthimi, gjuhe. Jam falur nje here ne Greqi (Volos), sic jam falur ne Bethlehem, pa kuptuar as edhe nje fjale te gjuhes, po jane eksperienca qe nuk harrohen. Sic i kam very welcoming shoket e mi pagane e ateiste qe jane shume te argumentuar per cfare thone. Nuk eshte ceshte kush ka te drejte ose jo. Ku je me afer me shpirtin, ose cfare beson. Be my guest. Por eshte me shume problem kjo urrejta e mosrespektit, pa e ditur se nga kush vjen. Edhe nuk jam shume liberal keshtu ne pergjithesi. Me vjen cudi sa urretje kemi ndermjet nje ADN kaq te ngjashme dhe pse duhet te konformohemi me kete lloj plagjiature shpalrje truri.  Aty ku une shkoj dhe falem, sapo moren vesh qe jam ndryshe, do blejne flamurin shqiptar, vetem per te respektuar qe "ti" ke hyre ne shtepine tone. Edhe kjo ishte pas nje viti mbasi une bera disclosure. Ndersa vjen ketu, dhe ka kaq shume hatred me aq sa njihemi prej kaq shume vitesh. Hewwwww. smiley

Kur jetoja ne Itali hyja shpesh neper kisha. Disa here arsyeja kishte te bente me shkollen. Impakti ka qene, ne te shumten e rasteve, prekes. Vetem se vija re dicka: sa me e bukur kisha, aq me i madh emocioni. Ne te kundert, kishat e shemtuara (dhe ka plot te tilla) me benin te dilja me vrap. smiley 

Gaja, ke te drejte! Gjuha nuk perben asnje problem ne se ajo i drejton fjalet per ke shpirti njerezor.Ndersa Kurani, eshte nje forme  ndertimore e paarrire kund tjeter, e vargezmimit te poezise  te cilin njeriu ja dedikoi ruajtjes se paster te shpirtit.Duke qene me e reja si kulture, natyrisht qe prrpunoi gjithcka te grumbulluar nga pervojat njerezore te gjithe kulturave  te meparshme.E vecanta pse kuotimin e ka verem ne arabisht qendron ne perpunimin teper te sofistikuar te germave perberese te fjaleve, me re cilat u eshte dhene fuqi hyjnore.Sepse jane bere provat kompiuterike, duke i hequr apo shtuar qofte edhe nje germe ..Dhe eshte pare se binte i tere vargu..

Sa i perket muzikes  arabe aje e merr bukurine pikerisht sepse si intonacion ka bazen e vet Kuranit

shume faleminderit qe nje ne blog te pakten e kupton realitetin pa konspekte. smiley I njejti fenomen ndodh me shume gjuhe te vjetra. Kur vjen puna tek fjalet e zotit, une e kam problem si thuhen ne shqip. Nuk e di akoma ne kemi nje perkthin zyrtar te bibles. smiley Ndersa ne sensin popullor, nuk ka dale akoma nje Jesus Junior qe te na e provoje dashurine ndryshe, nga ai i pushtetit. Keshtu qe debati se ne cilen shtepi te zotit falesh, apo ne cfare gjuhe, nuk  perben ceshtje esenciale. Ne Petra psh, evokuonin shume paganet qe ekzistonin para Krishtit. Nuk ka akoma nje rryme te tille ne shqiperi. 

Ka nje perkethim te bibles ne internet .Por ne anglisht tingellon me shume filozofike .ne shqip tingellon sikur fjalet e urta i ka thene nard noka.Mendoj se duhet te hapim nje kend ne blog per sunday school.ne kete menyre bashke memedhetaret do te mesojne se kaurlleku eshte adhurosh jezu krishtin e jo te shash janullatosin mbare e prape.

Librat qe thone Kurani , ne shqip nuk jane kurane..Vec nje kuptim shatea patra i syreve .

Kam then dikur.Pyta nje imam tonin,pa mbrit te shkollumit andej.Ca kuotimi ka Syrja  e Fikut ? Pse aje eshte ne Kuran ? 

- Se fiku asht i amelt - mu pergjigj ...! 

 

 

hear you, dhe eshte ketu fillon dialogu perpara se me u sha sesa grek apo anti-grek eshte dikush. Me hurt me keto lloj pallavrash boshe. Naimi shkrete u lodh me e shqiperu shqipen, akoma nuk ka nje hap te madh per te elevate shqipen fetare, po kjo eshte per te ardhur keq. 

E vecanta pse kuotimin e ka verem ne arabisht qendron ne perpunimin teper te sofistikuar te germave perberese te fjaleve, me re cilat u eshte dhene fuqi hyjnore.Sepse jane bere provat kompiuterike, duke i hequr apo shtuar qofte edhe nje germe ..Dhe eshte pare se binte i tere vargu..

Qenkeni bo kabaliste dhe ju muslimont e? 

Cudi me kto semitet dhe gjuhet e tyre: nuk kane zanore ne alfabet e per c'do fjale qe shkrujn hajt e merre vesh cer kuptimi ka(se mund ti fusesh cer zanorje te dush ne mes)

me falni harrova dhe hebrew...

edhe hurmat e harabis jan shum te mira, kom nigju.

Eee! solla prej Irani dy mauna ne hurma arabie, por nje lloj krejt i vecante, me kosistence mjalti,  i paketuar ne kuti 5 kg.Shum me thone sot..si ato hurma ..nuk kane ardhur me ..Edhe zona e Qorbelase ka hurmat me te mira se kudo...

Bllokada ...ene per hurmat ardhi prej demokracise kullume 

Shko shko i here ne Al Azar dhe nigjo mjeshtrit kur e kendojne..Eshte simfoni ..! 

eh, jo derman. ne jeten tjater mbase, po qene gje ato rimisherimet. po dhe po s'qene, ndonje merak nuk e kam. po hic fare.

ne kete te tanishmen, harabin e majtt e vetja dhe mu e imja smiley

Shko shko i here ne Al Azar dhe nigjo mjeshtrit kur e kendojne

Mu ma vret veshin ai tingulli..po sa per mjeshtra..i ke ne Kom (ty prit Mediun) jo ne Kajro

ajo qe s'kuptoj un esht se si ka munci qe i gjith ky mjalt qe rridhka neper muzikera e paragrafe nuk e omelsoka hic at milet, qe mbeti duke bo llaftarira sot e gjith diten.

A ka naj shpjegim kjo? Po pa filologji dhe nota muzikore, se ashtu s'nok gjo un.

nuk di ca t'them. e ka fajin finisterre dhe grava. 

qeka pytje e veshtir me c'po shof.

pa ardh admin dhe revolucionaret njekohesisht,  gjuha dhe feja jane dy gjera te ndryshme dhe te perbashketa njekohesisht, si edhe frymezuesuese sic ti e te te provuar me cfare publikon. Ndersa ne anonimet, keto i themi ne konfidence publike. Une psh, kur me duhet te jap ndonje pergjigje me disa zero serioze, e dine precizionin e pergjigjes, neser eshte e sakte per diskutim. Nderkohe qe e mendoj qarte, ajo me cfare me click eshte arabic lounge. Dhe s'ka pune fare me fene. Eshte tingulli qe hyn e del ne ca vende, sic ma ben edhe latinishtja e katolikeve kur falen. 

Vjen dikush ketu tani ne blog, dhe bertet si ato turrat e furtunave te mesjetes, mor i paudhe. Wait a second se ke quan te paudhe kur nuk kupton qe the starting point e kemi ndryshe jo nga background, por nga enlightment. Une per vetekeshtu e shikoj.

 

Ka te pakten 250 vjet qe ata nuk i ka len kush te shijojshin mjaltin sepse te ardhurit te " paftu" lidhshin burren  ene i hiqshin " mjaltin " grus faqe burrit .Etiopianet ja gjeten sekretin " heqjes mjaltit " i tridhshin ushtaret italiane .Dhe ata si u  bejshin ka dy gisht karte grave a te fejumeve , varshin ka nji gur ne qafe  dhe ....shifshin  ca kish ne fund te detit..Amerikanet " clirimtare ne Irak " e poaten deshire te madhe heqjen e mjaltit vajzave,qysh ka 9 vjece.Dhe jo me nje  e dy por me toga.Ne Abu Graib  ushtaret ja u terhiqshin ...djemve irakiane...bilez te lidhur me zinxhire....! Kam lexu nje material te tmerrshem edhe i shkrum pa le ne fakt, me ca kan bo ushtaret amerikane ne Irakun e armatos me " bomba berthamore ..." ! 

Ah gjemon , gjemon historia per " te fut demokracine " ne vendet e bekume prej Zotit .Popuj qe s'dine me knu  Kurane .

Ne se Zoti egziston, ka per ta faru te keqen e kesaj bote te ndyre ! 

O Gaia, meqe s'ka nevoje t'i kuptohen fjalet Janulles se qenka qeshtje shpirterore kjo puna e liturgjise, pse nuk i bie daulles Janulla ne vend te llafeve (lutirgjise)? Ose fundja le te fishkelleje, ose ndac dhe te pjerdhe, se sic thua ti tingullin e degjon shpirti pavarsisht, se dmth besimatri shkon aty me shpirt te hapur dhe 'degjon' cdo gje, plus qe muzika, daullja dhe pordha jane universale, ndryshe nga gjuha e folur qe eshte specifike per nje komb. 

Ca gjera jane kaq te thjeshta, eshte gallate kur shef njerzit qe bejne cirk me sofizma per ti "shpjeguar", jo domosdoshmerisht me qellime te caktuara, nodnjehere vetem sa per te ushtruar sportin e rralle te cirkut (meqe u dha rasti). 

Muhabeti ketu s'eshte per fene dhe tingujt ne pergjithesi, por per nje rast specifik (KOASH) me nje histori dhe kontekst specifik.

Eshte ne krye te kishes se pavarur shqiptare Janulla atqu (do thoshte pa te keq Beluli), kishe e cila u be e tille pikerisht per t'i shpetuar kthetrave alla-Janullse te paraardheseve te Janulles. Si mund te thuash s'ka te keqe qe ai eshte akoma aty 23 vite me pas, qe s'ta keqe as fakti qe ai s'e begenis shqipen sikur sa per figure, sikur sa per te pretenduar qe eshte prift i shqiptareve?

No problem, e kupton shpirti greqishten e Janulles? Po shqipen s'e kupton dot shpirti i besimtareve shqiptare? 

Jalla shofer jalla, mos e pi rakine, pije uzon, tha, se uzon ta kupton shpirti lol

Une e kam thene ca mendoj per popullin, dhe ca mendoj per shpirtin tim. smiley Kjo eshte kur e shikon fene, spiritualizmin shabllon ose pa shabllon, sindrome qe po na cuditen disa, a thua se nuk e kemi ne politke dhe ne shoqeri ne pergjithesi. Edhe ku ishte gjithe kjo grassroot urrejtje ndaj greqishtes si gjuhe qe po na paska nje awakening (te kerkoj falje per kete shqipe te shemtuar po si emigrante te indoktrinuar le te flasim pa doreza shqiptare) kur nuk ka asnje me te voglen perpjekje "grassroot wise" per ta ndryshyar?!?! 

Apo  hajt mo, ne jemi shqiptare, ku dime ne. 

Dobet. Ti lexoj me kenaqsi argumentat ne shumicen e rasteve, po ketu po perpiqesh te kapesh kot. Nuk po thote kush se kemi urrejtje per greqishten, une aspak, perkundrazi. Po tema (once more) e diskutimit s'eshte gjuhet e botes ne pergjithesi dhe ajo greke ne vecanti...e kote ta perseris veten prap se cila eshte tema. Te kapesh me diskutimin e tingellimit te gjuhes greke ne kete teme/kontekst dhe sa e bukur eshte ajo, eshte pak a shume si te diskutosh tingullin melodioz te zerit te nje burri i cili po perdhunon nje grua. 

une tingullin e kam personal, e kam thene, predikimi duhet te jete ne shqip. POR nuk ka akoma nje shqipe korrekte, zyrtare te perkthimit te asnje lloj feje. Tani une nuk mund te argumentoj ne favor te turmes kur flas per veten time. pa asnje lloj shqiptarizmi ne kete mes. s'ka akoma nje levizje shqiptare ti jete ngritur kunder janullatos greqishtfoles per 23 vjet. Ne xhanem na u desh 400 e ca vjet kunder turqishtesh, mos kemi turp ta pranojme, keshtu ishin rrethanat thame atehere, po tani? kush e ka fajin? kot e fysni diskutimin e shpirtit ne keto binare. 

Eh, tani s'mund te besh here naiven personalo-shpirterore, here kolektiven historiko-seletive, s'shkon, flas argumenterisht. 

Nejse, nuk dua te zgjatemi shume dhe natyrisht secili ka te drejte te kete mendimin e vet, por dhe njehere, tema e diskutimit ketu s'eshte si e perjeton ti apo tjetri individualisht liturgjine apo gjuhen, por fakti qe nje prift grek ne krye te kishes se pavarur shqiptare tall trapin praktikisht (me kete fakt) jo vetem duke e uzurpar kishen por dhe duke mbajtur liturgji ne greqisht, cerek shekulli pasi erdhi gjoja provizorisht per te mekembur kishen shqiptare nga kthetrat e pameshirshme te monizmit. 

Individualisht, ti e une e tjetri mund te zgjedhem te shkojme/degjojme ose kishen apo xhamine (ne rastin e Ronit qe sjell foto xhamish) qe duam, po diskutimi ketu s'eshte "cilen muzike e gjuhe preferoni". 

Si dhe ka apo ska levizje shqiptare kunder Janulles, kjo eshte ceshtje me vete e cila nuk e zhben ceshtjen e uzurpimit grek-Janullist te KOASH-it. Sic ne analogjine e perdhumit (per efekt thjeshtesie shpjegimi), ai akt nuk behet me legjitim kur femra nuk e lufton aq fort sa duhet mashkullin. 

Sa per historine, Noli (qe i ndriste shpirti) e beri KOASH-in sic thashe (bashke me te tjeret) pikerisht per t'i shpetuar tentakulave Janulliste, dmth e beri, jo vec e projektoi 400 vjet e s'e arriti. Ky eshte konteskti dhe historiku i KOASH-it, tek i cili tema e turqve qe na servir ti eshte po aq me lidhje sa nderzimi artificial. Fast forward ne kohen e pusht-tranzicionit post monist dhe ndodhen ato qe ndodhen, po kjo s'e ndryshon as historine as kontekstin e as ceshtjen ne fjale...fakti qe Janulla eshte imponuar aty 23 vjet s'e zhben situaten dhe ceshtjen, perkundrazi. 

Naten smiley

A ka idiotesi me te made se sa te rrecitosh abrakadabra fjale te shenjta dhe mos te kesh idene se cpo thua? Cfare procesi intelektual mud te jete ai ku tjetri rreciton dicka qe nuk e kupton por thjesht nxjerr tinguj. A nuk ka gje me idiote sesa te degjosh dike qe kendon ne nje gjuhe qe kengetari nuk e kupton? Si qenka e magjishme eksperienca e rrecitimit te syreve kuranore kur nuk ke idene se cpo thua? Kjo eshte me shume se kafsheri pasi tingujt qe nxjerrin kafshet permbajne mesazhe primitive komunikimi. 

Roni , asnje nuk e di ca thone bilbilat kur kendojne,por asnje nuk eshte bere idiot gjer  sot sa te thote , makari nje idiotesi te veteme, per melodine e kenges tyre ...

Tjeter gje fjala e lexuar

tjeter gje tingulli degjuar

Grave vec bilbila nuk mundj tju thuhet atyre psheretimave te shkretetires, dhe asaj gjuhe vec melodi qe nuk mund te jete.. Kemi nje deficence totale intelekti kur perpiqemi ti veshim nje vel misteri dickaje krejt regresive. 

kta qe e dun me shpirt Harabin, jane si ata qe kan rene ne dashni. Tani, feta sallami nuk kane mbi sy (se eshte me mish derri smiley ..), por ja, u duken ato tingujt magjik. S'ke ca te thush. Me siguri keshtu u duket edhe e thirrura e myezinit, ose brohorimat entuziaste: Takbir! Allahu Ekber! Me siguri, pasi per te tilla gjera kane ndodhur vrasje e kamikazlleqe. 

Kjo eshte dashni, nuk ka logjike ketu. Si tha hoxha nga Kosova: duhet logjik, tha, por me mase, dhe jo e para ne radhe. E kur flet dashnija, eshte edhe ajo tjetra: "merr syte e mi dhe shihe", "merr veshet e mi dhe degjoje". Problemi fillon se gjithkush ka vetem syte e tij dhe veshet e tij smiley

Naten e mire nga hemisfera e perendimit. smiley

Naten e mire dhe nga nation's capital...aty ku residence ka the Federal Reserve por dhe Kongresi dhe Shtepia e Bardhe. Me fjale te tjera, aty ku njerezit jo vetem kane por edhe dine.

 

A ka idiotesi me te made se sa te rrecitosh abrakadabra fjale te shenjta dhe mos te kesh idene se cpo thua?

Ne fakt eshte gjoja me e zgjut qe mund te bohet. E ma popllin ne linje. Imagjino te ishin ton krishteret si protestantet...tobestrafkullah!

Cfare rendesia ka per dike qe nuk e kupton arabishten nese bismilahi rahmani rahim behet bismilah i rahimi rahman? 

well, tingullimi eshte nje gje. shiten disqe me cicerima zogjsh, vale deti e kesi guxhullash. Ka edhe poezira bazuar mbi tingullimin. Ka deri roman ne te cilin Nje Zot e di se c'shkruhet, me ca gjuhera te "navasura" ashtu si ne jerm, per nje qe zgjohet. E c'te them, o Gaia, qe psh ky liber me ate gjuhen e jermit u perkthye ne kinezce dhe u be bestseller? smiley Ka edhe roman ku me kast nuk perdoret shkronja "e". Ose ku nga zanoret perdoret vetem e-ja smiley etj etj etj...

dua te them qe ajo qe une e konsideroj marrezi (e mbase edhe te tjere me mua) nuk ka kufi e ane. kjo mbase e ben planetin nje vend interesant, por edhe te marre e ben ama, dore me nje.

Mund te thuash psh, qe Gjeneral Gramafoni eshte perle persa i perket tingullit dhe nuk ka kinezce qe e perkthen dot. smiley kjo psh e ben planetin interesant, si edhe mua ne vecanti. Ju perfitoni qe Beluli eshte te flejt tani psh. Por jo janullatus vs. shqiptare. Kjo eshte nje teme ku une ndjehem "don't insult my intelligence" sepse inteligjenca eshte value judgement, jo cfare eshte trending. Either you have it, or not, the good positive one. Edhe qe ta kesh ate, ka nje guidance qe ta kerkosh, se nuk eshte void. 

Ne nje te kaluar jo shume te larget te gjithe ortodoksit quheshin greke (dhe muslimanet turq) prej paraardhesve te Janullatusit. Dhe keto s'ishin llafe kot, se me kete formule u greqizuan arvanitazit, camet ortodokse dhe mbase dhe te tjere. Dhe me rregull treshi ... Dmth ky s'eshte problem fetar por politik, dhe kete zor se ka rob qe s'e kupton. 

Nuk me kujtohet se cila por eshte nje sure qe meret sesi duhet ndare placka e luftes. E rreciton tjetri pa e ditur se cpo thote dhe "perjeton" nje eksperience metafizike. Idiotesi me oke! Njesoj sikur te rrecitoj une ne kinesce listen e ushqimeve te Konfucit. Gomarllek!

smiley

Gjeta nje sit per Islamin ne italisht dhe lexova neper te. Gjithe mencuri dhe qellime te mira m'u duk. Thoshte, mes te tjerash, qe s'kish asgje te keqe te festoje Krishtlindjet me te krishteret, perkundrazi. Tashti sesi qe ketu mberrihet ne gra te perdhunuara ngaqe jane te fese tjeter, une me thene te verteten, nuk e kuptoj. 

Nje citim ne ane te faqes thoshte:

E verteta eshte nje pasqyre qe ka rene nga duart e Zotit dhe eshte thyer. Cdonjeri mbledh nje copez dhe kembengul qe aty eshte permbledhur e gjithe e verteta.

(Jalal ad-Dīn Rūmī)

P.s. Naten e mire shokeni!

 

Me kujtohet nje karikature qe nuk e gjej me ne web, i cili fshin dhe boton me dinamizem perla dhe plehra.

Po ta them me fjale:

Imagjino nje person qe po shihet ne nje pasqyre te thyer (pasqyres i mungon edhe nje cope trekendeshe me maje, forme pak a shume thike) ku shfaqet edhe imazhi tij. Nderkohe nje dore e nje personi tjeter i ngul mbas shpine copen e pasqyres qe mungon.

 

E verteta eshte nje pasqyre qe ka rene nga duart e Zotit dhe eshte thyer. Cdonjeri mbledh nje copez dhe kembengul qe aty eshte permbledhur e gjithe e verteta.

(Jalal ad-Dīn Rūmī)

Kete me kane thene edhe Mormonet kur me erdhen ne shpaj ne 1992-shin. Cudi me keta heretiket: te gjithe njesoj flasinsmiley (po e quj Xhelaludinin si heretik..ene po i boj kompliment)

Bibla e kaurit

Division of the Spoils
…26"You and Eleazar the priest and the heads of the fathers' households of the congregation take a count of the booty that was captured, both of man and of animal; 27and divide the booty between the warriors who went out to battle and all the congregation. 28"Levy a tax for the LORD from the men of war who went out to battle, one in five hundred of the persons and of the cattle and of the donkeys and of the sheep;…

11As a result of the anguish of His soul, He will see it and be satisfied; By His knowledge the Righteous One, My Servant, will justify the many, As He will bear their iniquities. 12Therefore, I will allot Him a portion with the great, And He will divide the booty with the strong; Because He poured out Himself to death, And was numbered with the transgressors; Yet He Himself bore the sin of many, And interceded for the transgressors.

"When the LORD your God gives it into your hand, you shall strike all the men in it with the edge of the sword. 14"Only the women and the children and the animals and all that is in the city, all its spoil, you shall take as booty for yourself; and you shall use the spoil of your enemies which the LORD your God has given you. 15"Thus you shall do to all the cities that are very far from you, which are not of the cities of these nations nearby.…

Se c'eshte nje shkrimtar humorist irlandez, ka nje liber te perkthyer ne shqipe, botuar para nja 20 vjetesh. Aty eshte nje personazh psikopat i etur per gjak dhe dikush e keshillon te lexoje Biblen, se o ka vrasje aty o nuk ka ne vend tjeter. 

Alba, po citon nga Testamenti/Dhjate e vjeter me duket, se kur erdhi Jezusi i reformoi mendimet, solli Fjalen e mire e te paqes, dhe vete jeta e tij eshte shembull i filozofise qe predikonte (Dhjata e Re), nderkohe qe historite e vjetra duhen pare ne kontekstin e kohes, si zhvillime qe thjesht permenden po nuk mbrohen apo predikohen me.

Nderkohe, ne krahun tjeter, ne Kryeqendren e filozofise islame ne al Azhar, deri se fundmi dukej se flitej e predikohej cfare praktikon ISIS/ISIL.

Perkufizimi me i sakte (poetik dhe logjik) i intelektualit te shquar eshte se eshte mistrec, mistreci par ekselance.

Konkretisht ne kete rast, i thu qe gjuha e Zotit (dmth e te frymzuarve te Tij) ka vlere ne vetvete si poezi (njesoj si e graso te topeve ne gjeshke) te pergjigjet: ik mer anej se jemi ne epoken e logjikes (epoken Rasell). I thu te kunderten qe gjuha e Zotit eshte logjike, te thote: ik mer anej se Zoti nuk eshte logjika shterpe (aq me teper qe na del absurde, sipas Rasellit, berberit te fshatit qe perdor graso topesh ne vend te shkumes se sapunit).

Dmth ik anej e ik knej, ik sa anej knej, luj e ka kush e ka, kukamçefti, gjemo tek a çifte ne gjeshke.

O Rono mos ik sa anej knej mer burr jau ...smiley

 

Tere problemi eshte Fati.Qe dike e beri arab dhe dike amerikan.Dike e beri beduin, te jetoje kasolleve cadrave neper shkretetire, dhe te besoje i shtyre prej frikes dhe dike e beri zengjin te rehatllekut , por gjithashtu te frikshem  e i shtyre prej saj te besoje ne nje tjeter po dogme, te vetvleresuar si me i miri besim qe e ben te harroje friken.Ja pra ca eshte " mencuria  e te diturit " i cili perbuz te parin , ate beduinin e shkretetires, fati i te cilit frika e ben kete te " mencur",  per tu lutur qe fati i beduinit te mos te mund te behett i tij, tamam,  ne castin qe e perbuz ate.

     Pikerisht per ta  larguar ate frike, njerzit krijuan besimin se diku egziston nje " mbrojtes i padukshem" te cilit po ju lute e ju fale.... me mermeritjet fole daimonionit, frika do te mposhtet.Mjafton edhe ideja ...qe, si nga kutia e hapur, pati mbetur vetem ..shpresa...

Shpresa per te jetuar sa me gjate...! Por kjo eshte pikerisht  idiotesia e " te mencurve"  te cilet edhe pse e dine qe jeta eshte e limituar, duan ta zgjasin ate me lutje .... per faljen e mekateve 

 

Eshte fatkeqesi qe edhe kete vit u ringjall verejtja se cfare gjuhe perdori Janullatos. E thote edhe Bibla qe "Ne Fillim Ishte Fjala", edhe tani prape fjale po dalin, nderkohe qe edhe vete ortodoksit jane ndare ne 2 kampe per punen e gjuhes se predikimit ne kete ceremoni. Po ne Greqi a u flitet ne gjuhen aramaike e hebreje banoreve per Krishtlindje e Pashke? Thuhet se Jezusi mund te kish ditur edhe ca greqisht por ajo nuk ish as gjuha e prinderve e as e preferuara e hebrejve. Te hidhen e te perdridhen sa te duan zedhenesit e Kryepeshkopit por populli albanez e do ne shqip ate predikim se ashtu u ngjiz sic duhet dhe e ndjejne me afer mesazhin e paqes. Vetem FOL or mik, fol!

Fol po i thote ateisti, katoliku, muslimani, agnostiku e me rradhe shoke e shoqe, packa se disa do e degjojne per ti numeruar gabimet, per tu zbavitur apo per te gjetur dialektin. Nqs do t'i qendroje istikames se greqishtes, atehere s'ka bere gje tjeter vecse i ka hapur te dyja dyert cirkut te perplasjeve ne shtyp, internet, shtepira e shoqerira dhe nuk po perhap as paqe e as ringjallje. Me shkrimin e tij Ben Blushi ka hedhur nje kryq † ne lum, nderkohe qe shume po hidhen e do hidhen per ta nxjerre ne breg e per ta thare ne kohe. Kryepeshkopi ndoshta nuk ka keshilltare qe ti flasin per "public relations" e per gjitheperfshirje, e ndoshta ai ka arsyet e veta te forta, por mosthenia ne shqip e predikimit le shijen e refuzimit (rejection).
p.s. na falte i Madhi nqs e shkelem diku ne shqip e troc

 na falte i Madhi nqs e shkelem diku ne shqip e troc

Mos ki merak, Ilir Meta e ka vetvetiu natyren falese. Meqe s'ra llafi, e ka cuar Meta Janullen per rafting apo ncuq?

Noten e mire te shquar intelektuale amerikane, futni i teke raki para gjumit.

Mirmjes te shquar intelektuale shqiptare, futni i teke raki para se me shku n'pune.

Sepse rakia eshte feja vete.

 

Gjithmone kleri dhe feja kane pase si qellim percarjen e atij icop vendi

Nuk eshte detyra dhe qellimi i anastasit te flase shqip, megjithse ka zera qe thone se ai rrjedh nga nje familje shume e vjeter Avranitase dmth shqiptare. 

Une shtroj pyetjen se pse Majko Arrixhiu i dha gjithe ate vend per kishen e Janullatosit duke thyer e shkelur me kebe cdo lloj rregulli e lidhi per mirembajtjen e ambjentin e ruajtjen e qenderes se Tiranes ? 

 

Shume interesante, tere problemi eshte fati thone disa, disa te tjere flasin per muzikalitet te gjuhes qe transmetoka ne menyre te mistershme fjalen e zotit. Shume mistike jane shqiptaret. smiley

Po mu pse nuk me permend qe them si interesant se Zoti flet ne menyre logjike? Shume logjike jane shqiptaret, sidomos shqiptarkat.smiley

Pastaj pse nuk i rekomandon Mozhene Janullatosit qe te mesoje shqip siç ke mesuar edhe ti?

 

Mistiken dhe injorancen i ndan nje fije peri... Pastaj prej ketyre qe degjojne shpesh zerin e zotit duhet te ruhesh se c'd gje pritet prej tyre(ne nuk dime gje se c'ju peshperit n'vesh ai lart)...mundesisht mbaje gati pepper spray n'dore gati Jardin smiley

Zhardin ndigjo Artin se eshte ekspert armatimesh, mbaje gati me dore grason e topave te areoplaneve amerikane ne Irak.

Linkun ta jep Arti, link skandinav, provuar edhe me lopet e kooperatives.

 

Tik tak tuku qe degjon zerin e zotit 10here ne dite .Na thuj ca ne c'gjuhe te flet ty i plotfuqishmi? hapju shoqerise, mos ki turp. Na jep nje fije drite dhe ne te pafeve  smiley

Eh c'te ben ai dreq Prozac-u dhe jeta e vetmuar  smiley

Injorance, jo, perderisa Zoti eshte konceptim njerezor si te tjera konceptime tonat. Secili ne besimin e vet dhe hierarkine e besimeve qe ka perzgjedhur, por argumentat me mistike per te shpjeguar panevojshmerine e percjelljes se fjales ne nje gjuhe te kuptueshme, nuk i kuptoj. E vertete qe interpretimi i nje libri te dhene perben po aq veshtiresi sa ne gjuhe, sa ne permbajtje apo koncepte, dhe ç'eshte e verteta, formimi teologjik ne Shqiperi ka munguar, ama ne nje meshe apo sherbese ( nuk di per faljen e se premtes), forma dhe permbajtja e gjuhes eshte e adoptuar/thjeshtezuar per te pranishmit. 

Po dhe injoranca koncept njerezor eshte,...Injorance mosdija, apo justifikimi i shpjegimit te dukurive natyrore-psikologjiko/njerezore me te mbinatyrshmen. Ne millenia zjarrin,rrufete,shiun edhe dukurite e tjera natyrore njeriu i lidhte me te mbinatryshmen sot koncepti (dhe shkalla e injoraces kane evoluar). Gjithe baza e fese (tjeter gje besimi) ka qene injoranca dhe mosdija...dhe sot po te heqim nje paralel se kush vende jane me fetare , ato vende jane me te parpambeturat ne cdo aspekt dhe me nivelin me te larte te analfabetizmit.

Me diference qe ka lloj-lloj injorancash. Psh, nese pjesa me e madhe e myslimaneve ne boten arabe eshte analfabete, kemi nje bote perendimore qe di te shkruaje e te lexoje por qe po kontribuon ne zhdukjen e specieve te tjera, ne ndotjen e ambientit (ne emer te zhvillimit), etj. Ti e trajton fene socio- dhe politiko-kulturalisht, une u ndala vetem te besimi ne zot dhe jam e mendimit qe eshte gabim t'jua faturosh besimtareve 'mekatet' e injorances se pergjithshme. Ka kultura ku kanibalizmi eshte i perhapur, ku femra shtypet edhe me fort se myslimanja mesatare ne boten arabe, shembuj keto jo per te thene qe feja nuk eshte faktor, por qe jane nje sere faktoresh pertej fese qe ndikojne ne "injorance." 

Jardin mos i ngaterro gjerat, zhdukja e specjeve nuk vjen nga injoranca por nga rritja e zhvillimit dhe nevojes per konsum...keto jane pasojat e zhvillimit te shpejte dhe konsumerizmit fut ketu dhe rritjen alarmante te popullsise globale (po kalojme 8miljardeshin). PS: shume prej ketyre specjeve dhe kafsheve po zhduken ne vendet e botes se trete. Nuk i duhen faturuar besimtareve "mekatet" mos me keqkupto por fese dhe institucjonalizimit te saj. Sic e permenda me lart gjithcka fillon nga edukimi dhe shkollimi, gje e cila ju privohet shumices banoreve ne keto vende te botes se trete.

Konsumerizmin e papergjegjshem dhe zhvillimin e pakompromentueshem ne kurriz te natyres, injorance i quaj. Kjo vlen per shtete dhe individe bashke. 

Gezohem qe ndan te njejtin mendim me mua persa u perket besimtareve. Fillimish, u keqkuptova. Nuk besoj sidoqofte qe institucionalizmi i fese, te pakten ai qe njohim ne vendet ku jetojme une e ti, te jete i rrezikshem. Perkundrazi, mund t'u ofroje  ndihme disa kategorive shoqerore te papriviligjuara, por edhe nje lloj strehe dhe guide morale e filozofike per besimtaret. 

Ke mban ne greqisht ky, meshen, predikimin apo te dyja?

Kush e njeh kete "Dhjaksin"  perkrha Janullatosit?  smiley   Foto e viteve 90

 

Dulja..?

smiley

e shikon... te gjithe keta qe do te drejtojne minoritetin politikisht, apo qe do te behen kleriket e ardhshem te kishes ortodokse  ''shqiptare'',  jane  dhaskalepsur  ne Athine, por pasi  kane marre bekimin e Janulles..smiley

Dalim ke tjo tema tjeter direkt, kur feja kthehet ne platforme politike. Ky eshte rreziku me i madh qe i kanoset Shqiperise se mund ta coje drejt luftes civile si puna e Libanit

jo po pse Janullatosi flet greqisht qe pyetja 

Sepse KOASH eshte kishe e pavarur dhe Janulla ben si te doje smiley

Pas ketyre llafeve, ne nje mbledhje te brendshme te KOASH-it Janulla i kishte folur prifterinjve shqiptare jo vetem greqisht por edhe nja dy llafe anglisht, plus qe flitet (ne frengjisht) se ai i flet shpesh kuzhinjerit ne italisht. Desha te them qe po anashkalohet poliglotesia e tij ne kete debat, si dhe fakti qe bredhin ne Prizren s'e rrezoi Janulla po terroristet muslimane. 

Merpo thuj shqipot jane me fat, se grekut i kane rene breckat (dhe ishalla i kputet llastiku fare) se do ia shifnin/shohin tymin atyre mileteve.

A e shifni si na bo ne Janullatosi me fol shqip (per subjektin e vet) duke fol greqisht? I qut o dreqismiley

Vec me ket punen e 'miletit' keq do e kemi punen.

na paskesh ardh gjibua me bo umor smiley

si s'marun mer...

Ehhh vej bast gjithashtu qe tiku ka ardh si Laerti Hamletit, ndersa Alba pastaj dihet, hedh pushkte nga fshati per karshi. smiley 

do thojsha me teper si Lothario qe rruges i prishet mendja dhe ia punon vertet Anselmos smiley

Bame, mos e humb kte.

morali: shteti mbahet me "zhëmbla", jo me pordhe liberalesh

corollary: po te mos ket "zhëmbla" cdo shtet shkermoqet before you know it. shtetet me perzjerje nje cik me shpejt akoma.

Kto qe kane mbiemrin me 'Ejko' shume egjer jane

per te mekembur kishen shqiptare nga kthetrat e pameshirshme smileyte monizmit....

Isha i bindur që nuk do mbeteshim vetëm me rëngëdënge botkuptime Fetarësh të Hyjnores , të atyre që fluturojnë nëpër Qiej me kap nai presh ...siç jam i Bindur që preshët më cilësor gjenden në Tokë smiley Aleluja Gjib .

Për të vërtetën , ku klasifikohen edhe bindjet e ndryshme të KOPEVE Fetare  , ka plot thënie . Po për FETË qartësohet  në se i nderuari Heretik si Gjeshkar  , grasatuesh topesh e qillota kapterrësh , arrin dhe shpjegon thënien më të plotë për të vërtetat fetare.

" Edhe i çmënduri thotë një të vërtetë që nuk e aplikon shoqëria Normale"

Çdo e shkruar Fetare është MORAL që i ka vdekë koha që kur u kutpua se Morali është i Mirë dhe i Keq ose që kthehet nga i Keq në të Mirë . Jepini tani si kuptohet në gjuhë Politike ..Pse Janulla foli Finlandisht në Lutje ..Liturgji , Meshë apo shpalli  Fatma nga Kurani në Qisho-Xhamitë  smiley

Rrnoftë Janulla që e ka kutpuar se Lopët InteliDjente të Shqipërisë janë rimbllaçitëse përtej kufijve vjetorë ....Janë Shekullarë kur vjen puna për FE .

Çdo e shkruar Fetare është MORAL që i ka vdekë koha që kur u kutpua se Morali është i Mirë dhe i Keq ose që kthehet nga i Keq në të Mirë .

Besoj se kjo koha per te cilen flitet, ka qene koha kur ka fol i Perndritmi Pal Lek Dukagjini e ka thon "prej t'mirit del i keqi, e prej t'keqit del i miri'? Pranej paskena njel pal-lek ne, se nigjojshim kte?? ueeesmiley

Po vallaj po . Njaj Kristua , që erdh pas Palit , i ka fajet që nuk qe i Zi po qe i Bardhë.

Të zijtë ishin për Gladiatorë . smiley .. Megjithse me qenë i sinqertë veta Krishtin e kam të zi dhe kaçurrel në qafvartur . Gjysëm honën e kom pa Muahamet.

Merren me një Mal me Gomarllëqe që kan vdek që në Kohë të Pordhës dhe të thush ti mo sikur i kanë mbajt kërthizën Maries që u Mbars me frymë të Zotit ....dhe e kanë pagëzuar me formulën e Gjonit e të Janullatosit !

Ore dhe unë mbetem aty me Emigrantin ..Kur krijoi brinjën për ta lëpirë..... I vetmi që e paska njohë Zotin tamom !

Si nuk u vjen Marre që flasin për Fe e për Bibël -Kuran , një tufe që të çajnë menderen me Teori gjithfarësh deri dhe Galaktike ,..nuk o tokë po energji ...smiley ...

Këtë vetëm Një Gomar e di që vë dhe njëshin mbrapa mos ta ngatërrojmë e zdërhallet nëpër faqet e PPU duke ju mburrurr Xhibit " Kam hedh shtjelm kundër  Janullatosit "

Si nuk u vjen Marre që flasin për Fe e për Bibël -Kuran , një tufe që të çajnë menderen me Teori gjithfarësh deri dhe Galaktike ,..nuk o tokë po energji

Thot qifuti "robi s'mahet vetem me buke". Ca hane Bibel-Kuran, ca hane Marksizem-Leninizem.

Vetëm Grande Kaka mund të jetë kaq ngrënës letrash .Po dhe ai nga fletoret e veprat e babasqapit . Nuk ka thonë që "jam qifut " smiley

Ka dymijëvjet që hanë Bibla e Kuranë dhe dyqind të tjerët  ....dhe atë që hëngrën si Marksizëm duan tua zënë në fyt Gjeshkarët smiley

Le të hanë dhe ata sa Gjeshkarët pastaj llafosim. Dhe do hanë  se brinja është më e shijshme se fletët e Mykura në Tempuj e Xhami .

25 vjet ka dhe italjani ktu dhe mire qe s'ka msu shqip po ska vendos asnje lidhje shpirtnore me popullsine vendase,gjaja bazike e nje misionari. e shef priftllikun si burokraci kishtare dhe kaq

Nuk eshte gje e mire as ajo, po ndryshimi me Janullen eshte aspekti politik. Italiani p.sh. s'thote qe Durresi eshte krahine e populluar me banore autoktone italiane, sic thote greku per Korcen, as nuk shkul varret e lezhianeve per t'i pagezuar si ushtare italiane. 

fol o xhib te lumte goja/fol e mbro te drejtat tona

Replika e rradhes nga nje tjeter peshkop jep detaje shtese, nderkohe qe video e plote e gjithe ceremonise do jepte nje panorame me te qarte. Pra duket se eshte folur greqisht ne fillim e pastaj ne shqip. Kryepeshkopin nuk e komandojne dot e as nuk mund t'i afrohen per nga personaliteti qe perfaqeson, por paraqitja ka rendesi pasi kur hapet me greqisht mendimet e para do jene negative, te tipit "ja greku", "ja kisha e grekeve" pasi sipas vendit dhe kuvendi. "Vogelsira" te tilla kane rendesine e vet pasi mbartin simbolike, ngjyrim, ngarkese e perceptim te caktuar pasi kjo eshte nje nga 2 ceremonite e rralla (Pashke e Krishtlindje) qe jepen drejtperdrejt ne TV, dhe si e tille ndjeshmeria eshte me e madhe, audienca eshte e gjere, ashtu sic eshte edhe pergjegjshmeria per te respektuar se pari SHQIPEN e banoreve te shumices se Shqiperise. Dihet ndjeshmeria e marrdhenieve historike Greqi-Shqiperi, perplasjet per minoritetet apo perkatesine e kishes autoqefale, prandaj edhe kujdesi duhet te jete me i madh ne keto lloj "vogelsirash", te cilat po te cilesohen thjesht te parendesishme atehere do futen ne grupin e rrumpallave e cudirave qe ndodhin ne Shqiperi. Ne vend besoj e dine shume mire se si behen keto "qoka" e kush ulet/flitet e para. Pra me duket se ceremonia kish problem imazhi e paraqitje.

Puna e rendesise se te folures ne gjuhen meme/vendase mund te krahasohet me thenien e fjaleve "Te dua" psh qe shqiptaret jashte vendi psh u thone te dashurave/dashurve ne gjuhen e vendit ku jane, se mund te thone Σ΄αγαπώ apo I love you, apo Je t'aime apo Jag älskar dig etj etj por nqs ky/kjo e/i dashur eshte shqiptar/e atehere asgje nuk do e zevendesonte thellesine, vertetesine dhe kuptimplotesine e fjaleve "Te dua" te thena ne shqip packa se ne ca gjuhe te huaja mund te tingelloje me mire a thuhet me lirshem......

Janullatos predikon 1 ore ne greqisht (te perkthyer) per pashke dhe 1 ore per krishlindje. Dmth 2 ore ne vit. Nga ana tjeterm, ezani, arabisht, zgjat perafersisht 10 minuta dhe thirret 5 here ne dite. Dmth 1 ore cdo dite. Dmth 365 ore ne vit. Dhe askush nuk thote ore po c'kusur kemi te degjojme ulurima arabisht 365 ore ne vit? Bullshit! 

Fajin e ka feja myslimane.

jo , E ka Saliu

Ne mos njeri, tjetri, une dhe Janulla s'dinim gje. Ej c'vete me kete popull te leshte, gallate!

 

Roni, mendoje mire krahun qe mban ne kete teme se duhet vendosur pika mbi "i" packa se mund te duket si pike e vogel (!) Nqs mbeshtet 2 ore ne vit ne greqisht atehere do te te duhet te mbeshtetesh ate 1 ore ne dite ne arabisht se gjuhe e huaj per gjuhe te huaj i bie, sepse edhe dikur ishte kisha greke & perandoria islamike osmane qe ia zune frymen&kohen zhvillimit te shqipes. Biles ezanin e arabishtes u perpoqen edhe ta cilesojne si ndotje akustike ne ore te hershme e te vona, por hasen kundershtime pasi u permend tradita, nderkohe qe harrojne se sipas tradites shekullore ai thirresi i ezanit e bente punen e vet duke perdorur gjithe fuqine e gurrmazit, ndersa sot altoparlantet e xhamive gjemojne sa te munden e ndoshta volumi i tyre sikur konkuron me inflacionin dhe rritjen e popullsise.....

kur të qethen viçat.

Vazhdon ping-pongu per gjuhen, dhe tashme po merr ngjyrime politike dhe etnike, perfshihet minoriteti:

PBDNJ: Minoritetet kanë të drejtë të flasë në gjuhë amtare, ia njeh Kushtetuta

Nje parti e tere e te drejtave u hodh ne lumin e trazuar tani per t'i dale ne mbrotje atij qe duhet te jete kombetar e unitar. Tani shqipot e greket po ndahen ne 2 kala te tjera, nderkohe qe vete ortodoksit jane detyruar te zene kala te tjera pasi ndihen ca si te njerkut e ca te babait. Prandaj duhet mendu pertej normales, te thjeshtes apo te zakonshmes. Po te kishe folur EDHE ne SHQIP o Kryepeshkop se na u perzie edhe politika tani. Duhet mesuar me zemer a permendesh ca fjali te shkreta ne shqip qe te dalesh edhe diplomat, edhe bashkues kombesh por edhe bari i mire qe di ti kuptoje thelle fqinjet, vendasit, Ballkanin, makinacionet e problemet qe lindin kur nenvlehtesohen "vogelsira".

I gjori janullatos .Cfare te mire kam bere qe po gjej keq tha.po ndoshta oferta e postit te presidentit te greqise  nje njeriu te perendise si janullatosi nuk eshte shperblim i helenizimit te kishes shqiptatare si pretendon anal isti  por se ndoshta ne kete moment te veshtire per greket ne postin e babait te kombit te tyre duhet nje njeri   qe te qendroje mbi partite, qetesoje gjakrat e trazuara , qe te jape shprese , te bashkoje.Nje njeri qe te shuaje zjarrin e jo ti hedhe benzine atij.kush me mire se nje njeri i perendise mund ta beje kete .eshte njelloj sikur ne ti ofronim fan nolit postin e presidentit apo amerikanet te zgjidhnin MLK .Gjithe kete energji qe shqipot harxhojne kunder janullatosit bejne mire ta harxhojne fjala vjen per te mos lejuar trafikantet e droges e prostitutave te zgjidhen deputete ne parlament.

Sot eshte ende e diele dmth ende pushim ketej nga perendimi i larget, nderkohe qe ne nje pjese vendesh (Izrael e shume vende muslimane) e diela eshte jo vetem dita e pare e javes por dhe e punes. Thuhet se nder ortodoksit e diela konsiderohet edhe si Pashke e Vogel dhe nuk eshte mire qe ne kete dite te merremi me fjale apo gjera te kota. Per kete le ta degjojme njehere edhe vete zerin e Janullatosit ne shqip per Pashke, e te shohim si po na duket. Ndoshta keshtu e gjykojme me mire.

p.s. Elba, goxha i detajuar ai artikulli qe solle.

 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).