Koço Kokëdhima, deputet i PS-së është përfshirë në një debat direkt me gazetarin Andi Bushati, gjatë zhvillimit të emisionit “Opinion”. Kokëdhima ka ndërhyrë pasi Bushati ka përmendur pallatin e Qeparoit, i bërë legjendë edhe në Parlament. Bushati ka sjellë si shembull pallatin e Lulzim Bashës në Vlorë i cili ndonëse ishte me leje u prish, kurse pallati i vëllait të Kokëdhimës, nuk prishet. Deputeti i ka cilësuar akuzat e Bushatit thashetheme si ato të grave në lagje, duke ngritur pretendimin se pallati është i vëllait, i marrë me leje nga shteti. Madje sipas tij, i vëllai e ka fituar edhe gjyqësisht çështjen. Kokëdhima i është shmangur madje pyetjes së Andrea Stefanit nëse pallati respekton distancat sipas kërkesave të ligjit. “Unë nuk kam asnjë lidhje me këtë ndërtim. Ky ndërtim është bërë me leje të rregullt dhe është ballafaquar me qeverinë e shkuar”, tha Kokëdhima. 

59 Komente

Ka ndonje inxhinier te na thote si qendron ky pallati mbi rere se keshtu nga ana estetike e kuptojme vete qe s'ka krahasim.

Betoni force e madhe

Shpojne shume thelle derisa i ngrene themelet mbi truall te forte. Gjithe Durresi eshte djere keshtu, hotele e pallate ne rere...thone bodrume plot uje....Ktu paska vetem nje vapor ne Rere, ndoshta per tu pasuar nga te tjere per ta djere kete vend si Shkembin e Kavajes.

ky pallat

Ke dashur te thuash keto SARAJE besoj ...

O lefti, po ky eshte i kohes tende...si leje e si ndertim....pse nuk e prishet ju apo ta ndalonit qe ne fillim....qeka marre edhe gjykata juaj me te.....Kshu eshte kur e keni menien vec me vjedh...ndertojne Saraje komunistet para hundes tuaj.....LOL

Ndertimi ka tre kategori ; i lehte, i mesem dhe i rende. Kjo nenkupton ngarkesen qe mban baza, pra themeli ne gjuhen popullore.

Ky qe shohim eshte ndertim i lehte sepse ka tre kate dhe ato ( katet ) nuk kane ngarkesa specifike.

Veprohet pak a shume keshtu : hapet nje grope sa njolla e objektit. Thellesia, shtresa e betonit si pllake mbajtese, percaktohen nga te dhenat qe merren nga studimi gjeologjik dhe ai sizmik te cilat jane te bera qe ne kohen e shokut Enver Hoxha dhe tani keta institutet i kane gati. Cdo km2 kane studiuar qe ne vakt.

Ne kete pllake mbillet hekuri qe percaktohet nga konstruktori ( ka programe dhe kompjuteriste TM PTh ) dhe vendosen kollanat mbajtese. Kollonat nga kati ne kat zvogelohen e rrjedhimisht dhe ngarkesa zvogelohet.

Problemi qe ka ky objekt eshte qe eshte shume afer vijes bregdetare dhe per kete arsye kush e ka dhene lejen ka shkelur ligjin sepse nuk duhen te kete nedrtimi rreth 100 m afer dëtit. Te prishet ! Te ishte prishur bile !

Po loja me duket eshte qe duan ta prishin si ndertim me leje dhe ta kompesojne me cmim tregu, pra mishi te piqet e helli te mos digjet. E ka kete te keqe Koqo Kokedhimi qe i kujton shqiptaret budallenj.

Vetem me 3 kate? Vetem tritoli t'maro pune aty. Hajde zoti Rama , cfare pret? 

Kur Nishani per pronat vs kisha tha qe e ka bere vjehrra m'koke te vet, i qitem ujt e zi. 

Cfare ndodh tani qe thote Kokedhima e ka bere vllai m'koke te vet? 

nuk i thone kot koke e dhimesmiley

Ka ndothur kjo:  Kokedhima dhe partia e tij jane ne pushtet.   Po te trajtoheshin te gjithe njelloj, c'vlere do kishte pushteti?

Aha, ketu e ke kabim, Kokedhimi ka ngrene ne cdo Parti....tani na kapardiset si politikan....ket ndertesen e ka legalizu nga Partia e atij tjetrit.

Jo me keqkuptove.  Nuk po krahasoj Kokedhimen ne pika te ndryshme kohore.  Po krahasoj Kokethimen me Nishanin.

I kane kopsitur letrat keta, rrezik urojne tua prishin, se i marrin leket kokerr me kokerr nga taksapaguesit. Nuk e di pse por zengjinet e gjejne gjithmone gjuhen e perbashket. 

Po ça pallati mer vlla, kto jane sarajet e pashallareve te kuq smiley

Kete situate populli vetem Ballazi mund te luftoje smiley

Ky ndërtim është bërë me leje të rregullt dhe është ballafaquar me qeverinë e shkuar”, tha Kokëdhima.

 

 

Ja pra qe krisma nuk ka pasur... 

Pra ti je ne rregull, nuk te shqetesojne keto sarajet ne breg te detit qe s'ka qene prone e askujt?

Pse je kaq e sigurte qe nuk kane qene prone e askujt? Ne Himare psh, fisi i Nerenxajve i ka dhe i ka patur shtepite den bab den rreth 25-30 metra larg nga bregu i detit.E thashe kete jo per te mbrojtur kete ndertim barbar, por te te treguar qe ne shume vende ka pasur prona/troje dhe godina fare buze detit. 

Prona ne Shqiperi ne pergjithesi nuk eshte njohur....edhe ta kete pasur.....nese ka pasur shtepi si Nerenxaj duhet te prishe shtepine e vjeter e te ndertoj kete. Po i bije te prishesh gjithe Kamzen e Bathoren per ate pune plus bombardim tapet gjithe linjes detare te mrekullueshme te Durresit ku ke nje qytet te ndertuar ne rere.....Mund ta prishesh per te mire publike por perderisa ja ka legalizu PeDi, do ja kthesh lekun kokerr me kokerr.

Alidemsi pyet me cfare e ndertoji Lali...me parate e bostoneve????? Ne se e ka ndertu me para te tjera kur ja prish ta garantoj qe ato para do ja pastrosh...si Lulit. Me mire konfisko ne kete faze, ne se mundesh..... se sa prish te legalizuarat.

Goxha qenka... dhe i bukur palè... dhe thoni pastaj qe rilindasit nuk kane gusto...???? Ore ai velllai i Koços me se merret, a i shiti te tere bostanet apo jo...???

Intervista e Koços me pelqeu, shprehte ne shumicen e pergjigjeve sinqeritet dhe te verteten. Mirpo Koço nuk kupton nje gje, se; nuk behet, nuk drejtohet shteti, nga njerez me demtime mendore, nga njerez me komplekse. 

Persa i perket pallatit/hotelit qe flitet ne artikull, ai eshte vertet shum afer reres, vertet nuk mund te respektohet 100 metershi largesi per shkak te terrenit kodrinor, por te pakten te ishte respektuar nje 50 metersh, gje qe eshte e llogjikeshme ne ate terren. 

zot o zot cfare shemtie...

Kokedhima eshte ne kokerr bq-ri dhe eshte turp qe mban mandat socialisti ne parlament. Kërrmë kokë e këmbë. Tja prishin sa me shpejt fisqirit. 

Une them te prishen ata shtepite pas sepse ia prishin bukurine pallatit

Te prishet ! Nese ka shkelje te ligjit , kush e ka bere te merret i pandehur por jo me arrest shtepie, por burg paafat.

Kocon e kapi Qerosi mbreme dhe ja mori frymen per pallatin e te "vellait", dhe Andi Bushati ja tha cope ate qe mendojne te gjithe ne PS me ze te ulet :

"Ndihmo te prishet ai pallat, se e lehteson dhe Ramen"

smiley smiley

U lodhem gjate por amaaa e gjetem rrenjen e te keqes...Kocua eshte ! 

- U dogje Koco! 

- U dogja moj xhane, u dogja..! 

-Poturet flake , Koco ! 

- U zhurita xhaneee! 

  kocua e kishte nga cibuku , por kujtone nga delli i dashurise ...qe i kishte plasur 

Grave eshte edhe ajo:

 

Qirjakua nga qiparoi, morri nuse nga vunoi...

smiley

S'paguan dritat per nje muaj, perfundon ne burg. Ben pallate ne plazh, perfundon deputet

1 - Rilindje

2 - Fajin e ka Saliu...iu...iu....iu

3. Mos u nxitoni, prisni shifrat e Erjon Brace ne Facebook per njerzit qe lajne helmin me kolinoz

mireserdhe naltmadhni! 

Saliu iu iu NUK ka faj dhe kurre NUK ka pas faj. 

ej me shuani pak injorancen zoterinj dhe zonja... tek kjo fotoja eshte paraqitur rezidenca e sulltanit ne Edrene?? cfare sben dhe ky fotoshopi nga pikture e ben te duket si foto e 2015 smiley

 

 Do me pelqente te ishte teme debati per ca kohe qe ta provoje dhe ky piskuriq se cdo te thote te ta diskutojne te tjeret dyqanin, bisnesin e aq me keq shtepine se duhet shemb apo jo. Nga pervoja e hidhur qe kam di te them qe kjo esht pjesa me stresuese... E kam te veshtire te them se duhet prish apo jo....

Posht opozita

ndertimi qenka ne vazhdimsi te arkitektures se zones. Te asaj rurale te Anadollit dmth

Nuk ka perversitet me te madh se te dhunosh natyren ne kete far' feje smiley

Po u be shetitore aty do prishet...ndryshe i kerkoni llogari atij qe i dha lejen me motiv shume fisnik.Shenjteria e zhvillimi i prones private ne sistemin kapitalist e demokrat qe aq shume e duam !!

ajo meriton tritolin si me shetitoren si pa te, por kam pershtypjen qe nuk ka per ta prish.

Per mua vetem kasolle me kashte,max gabina me komersate te holle anes detit!! Por une e pranoj..nuk jam ndonje dashnor i madh i zhvillimit e shenjterimit te prones private! 

nuk e prish edhe per arsyen se i detyrohet mjaft koqos qe nga koha e bashkise, kur ky e mbeshteste pa pushim fuqishem me pr e para, shif ministrat ca katrahure bejne ne qeveri dhe pwrseri i mbeshtet pa kushte besniket, ekipin e tij te menaxhimit se pilitikane nuk mund ti qush.

haters gonna hate. mire aty, Koco. Jepi Koco, forca Koco... 

ne origjinal ka qen: paraja e modhe, bela e te zot. me von e kthyn medemek per hunden. naj cifut, me siguri. naj sorros i pabes i kohes vet.

Kështu e ka ,,demokracia-sallamadia,,,pasurohet kokleshi,kokmadhi,koklopa,kokdhima,kokmuti  etj,,,,, se ata ishin pelivanet e shoqëris kokëzbrazur.Kapadaisen në ,,gjelltoren,, e shtetit duke u mburrer si gjela ne maje te plehut , per te bëmat dhe zotësit e tyre duke pordhë për drejtësi ,aftësi dhe moral.E më së shumti per moral në sallen e pallavrave të shkerdhetokracisë shqipëtare.Ju sovrani kokzbrazur duhet ti dëgjoni pordhet eshume e shume kokdhijerve që jan në olimpin e GANGSTERKAPITALIZMIT  SHQIPETARE.

Gjynof me gjithe ajo ndertese pse ta prishin , menjen vetem me prish e keni .

Kjo paska 10 vite qe ndertohet dhe vetem sot u be problem???????

Kam pershtipjen qi do fillojne te gjuhen me top me gjyle baruti naj dite nga keshtjella ne keshtjelle kta figurat. Kjo paska mo shume bedena po fortesa e KM i kishte muret me te trasha me duket.

ndertese speciale

Ujerat e zeza te ketij pallati derdhen ne ..?

Ka gropa septike të mbyllura hermetikisht sipas teknologjisë së fundit.

Sa bera nje dore gjume, kur ja, e ngrejti tjetri pallatin! Sa te shpejte qe jane keta shqiptaret, more! 

Se kush pyeti aty me lart nga pikpamja inxhinierike! C'jane keto pyetje naive ore shoke dhe zoterinj!? Nuk behet fjale as per stabilitet e as per estetike, (ku e ka estetiken ky pallat? tek modeli mesjetar?), por behet fjale per te mbushur xhepin me para, dhe ne t'eme te s'emes le te shkoje bregdeti i virgjer dhe i bukur!

Karl Marx, nuk e ka fajin pallati, as padroni i tij, se eshte e drejta e kujdo te ndertoje aty ku jepen leje. Fajin e ka pushteti lokal aty qe ka dhene lejen e ndertimit aq afer detit. Diç me tutje, ai hotel eshte kryeveper. Le ti ngjaje modelit mesjetar, ku ma gjen, aq me teper qe ne Shqiperi mungojne modele te tilla. 

Si qenka per nje cigare hashash aty.....

Ky eshte Hotel Valta, (Balta). Eshte vërtet i vëllait të Koços dhe emrin e ka marrë nga vendi ku është ndërtuar. Shumë pranë hotelit (ndërtuar me gurë duke respektuar arkitekturën ndërtimore të Bregut), në të djathtë të fotos, ndodhet grykë-derdhja e përroit të Qeparoit, nga prurjet e të cilit ka marrë emrin vendi: Valta.

Hoteli nuk ndodhet më shumë se 25-30 metra larg bregut të detit, dhe ai është gjiri më i ngrohtë e më i mbrojtur nga erërat në pothuajse gjithë vijën bregdetare të Jugut.

Ajo tokë nuk ka patur pronarë, sipas vetë banorëve të zonës, meqënëse ishte grykë-derdhja e përroit dhe në dimër apo kohë shirash, gjithë zona përmbytej.

Si është marrë leja e ndërtimit, a duhet prishur apo jo, këtë le ta zgjidhin organet kopetente. Por ai vend aty është më i miri që kam parë për të pushuar në verë. Me 80-100 Euro nata (full board), ia vlen. Ushqim të freskët dhe mikpritje si askund. 

Cfare qejfi kane te ndertojne mbi rere kur e gjithe toka prapa hoteit eshte e lire?

Qe kur ta pije kafen ne mengjes ta kete detin buze hundes. Me shume se per plazh shume vete shkojne ne plazh per i dor llogje te ballkoni mu mbi det. 

Bukur eshte edhe kur sheh njekohesisht bregun me rere dhe detin ne horizont, por keta ndertojne pa piken e llogjikes. Mire bejne t'ua prishin, te zene mend edhe te tjeret.

Me logjiken e ketyre, pallati eshte ne rregull dhe s'prishet, por fajin e ka deti qe arrin deri aty. Ndaj, duhet shtyre deti me poshte smiley)

Po, ne vlore kesaj i thone:

Po ça ke me detin moj ... e ca te tjera, se s'na le ligji.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).