Persona të armatosur çarmatosën stacion policie, ka njoftuar Ministria maqedonase e Punëve të Brendshme, sipas se cilës personat kanë sulmuar stacionin e veshur me stemën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). 

Sipas burimeve të ministrisë, katër oficerë policie po mbahen peng nga ky grup, dhe të tjerët janë liruar pasi armët e tyre janë konfiskuar nga agresoret. Ministri i Brendshëm maqedon, Ivo Kotevski ka thënë se sulmuesit ishin të armatosur, mbanin veshur simbole të UÇK-së dhe flisnin shqip me njëri-tjetrin.

Njëri nga ta, përmes një përkthyesi u është drejtuar personave me këto fjalë: “Ne jemi nga UÇK. Tregoni ose nuk do të mund të ju shpëtojë as Ahmeti e as Gruevski. Ne nuk njohim marrëveshje të Ohrit. Të gjithëve do t’iu likuidojmë. Duam shtetin tonë”

Ngjarja ka ndodhur në fshatin Goshnicë, komuna e Likovës. Sipas të dhënave, sulmuesit janë rebeluar me padrejtësitë politike në Maqedoni, dhe ata kanë kërkuar shtetin e tyre, dhe ndërprerjen e bisedimeve në Ohër. Sipas raportimeve të medias, policia aktualisht po negocion lirimin e katër policëve maqedonas të bllokuar.

Suad Missini, drejtor ekzekutiv i Qendrës për Kërkime Sociale në Maqedoni, ka thënë se incidente të tilla nuk janë një befasi për shumicën e maqedonasve, duke shtuar se nuk beson se ata mund të përshkallëzojnë në një konflikt më serioz. “Unë mendoj se është pjesë e skenarit të partisë në pushtet që është duke u përpjekur në këtë mënyrë për të devijuar vëmendjen nga materiali audio për korrupsionin e publikuar nga opozita. Unë jam duke pritur për të ardhur në situatën e tensionuar në të cilën krijimi i qeverisë së përjetuar “ - tha Missini.

Opozita maqedonas Bashkimi Social Demokratik (SDSM) para disa javësh publikoi regjistrimet audio të cilat ajo thotë se tregojnë korrupsionin në VMRO-DPNE. Partia në pushtet, nga ana tjetër, argumenton se LSDM është në shërbim të organizatave të huaja dhe se imazhet janë të montuar.

“Ka dy detaje interesante kur incidente të tilla ndodhin në Maqedoni. Kryeministri është ende jashtë vendit, në Bruksel. Gjithashtu, ka një tjetër detaj interesant, dhe që është se Stojance Angelov, në një takim një muaj më parë zbuloi se ai kishte informacion se partia në pushtet ka paguar 2.000.000 € për këtë incident,” - ka thëne Misini.

Redaksia online
(o.b/ Shqiptarja.com)

30 Komente

Lajm i mire edhe ky. Tamam ne kohe.

I bi qe BSD eshte ne sherbim te SHIK-ut tone dmth? 

Do vinte kjo dite patjeter...

Situata ne Balllan, eshte pergjithesisht e frymes Evropiane.Me shume se kushdo per kete ecuri jane te interesuar shqiptaret.Keshtu qe incidente te tilla, me shume te sajuara prej pushtetit aktual ne Maqedoni, nuk jane ne hulline e deshires dhe qellimit te shqiptareve.Perkundrazi.Nuk duhet ti fryjme kesaj currleje demprurese! Nuk na duhen ...

Kemi nje rrezik emergjent grave. Nderkohe qe BEflet per nje pauze 5-10 vjecare kemi shume eksponente brenda BE qe nuk duan me zgjerim dhe Ballkanin ne BE. Keta kerkojne te mbyllet epoka e zgjerimit pra Ballkanit dhe Turqise tju jepet nje lloj partneriteti strategjik sikurse atij qe i eshte ofruar Rusise,Ukraines, Armenise dhe Gjerogjise. Problemi tjeter eshte ceshtja Greke te ciles nuk i dihet se si do ti veje puna. Nq se Greqia  largohet nga Euro dhe ka mundesi dhe nga BE atehere  shpresat e Ballkanit Perendimor per tu bere pjese e BE jane minimale. BE ne anen tjeter nuk e ka fshehur deshiren e vet per nje lloj Konfederate Ballkanike (qe e kemi rahur dhe ketu ne PPU ne disa tema) e cila thjesht do ti komplikonte gjerat.

Arto, problemi shqipetar do marre seriozisht nga evropa, mbi te gjitha problemi ekonomik, eshte e pallogjikshme qe Greqia te marre miliarda e miliarda euro dhe ne te jemi me pensione me  50k leke. Nuk duan azilante, nuk duan probleme, po ne sjemi majmuner qe te rrime pa ngrene e pa te ardhme dhe keta mos te shqetesohen, dy jane gjerat ose na ndihmojne ketu ku jemi ose te gjithe andej...

Pavaresisht retorikes Rama beri mire qe eshtroi ceshtjen pa dorashka...Nq se BE do mbylle deren atehere Shqiptaret do kerkojne alternativa te tjera si bashkimi kombetar, edhe kjo ngjarje ne Maqedoni vjen disa dite pas deklaratave te Rames nuk eshte rastesi. Eshte mire te ngreme ca tensjonet se duke qendru ne fund te rreshtit ne klase, urte e bute spo na pyet njeri.

Normale, nuk mund te vazhdoje keshtu, ne ne kete pike, me emigrante e azilante ne te njejtin nivel me vendet qe jane ne lufte civile, kosova i vetmi vend pa liberalizim vizash, fukarallek kudo qe vete ne troje shqipetare, nuk mund te rrime peng i ketyre politikave.

Edhe pse me mire se ne, asnje nga vendet e fundit te pranuara ne BE nuk plotesonin kushtet, rumania,bullgaria,kroacia, kane 25-vjet qe na mbajne te dera...

Per Kosoven gjerat jane katastrofe se nuk i drejtohen dot as FMN apo BB per kredi, investime zero, pashaportat te pavlefshme(disa vende ne BE si njofin fare). I vetmi investim qe beri amerikani ne Kosove eshte Bondsteel, BE ne anen tjeter s'e ka rrujt fare. Per nje vend si Kosova me nje popullsi relativisht ne moshe te re gjithe keto kthehen ne nje bombe socjale, papunesia,varferia,korrupsjoni. Maqedonsit ne anen tjeter kane mare hov se e kuptuan se karrota e BE ishte plastike, dhe kane filluar me fshi cdo elemnt shqiptar nga historia,kultura dhe librat e shkolles. Ndekohe qe BE merret me mongolet e Krimese, ne vend te perqendrohet ke Ballkani i cili eshte fuci baruti vete dhe djeg pare me oligarket e Ukraines. Kete strategji te BE une e shoh si strategji paniku, duke i bere gjerat ne momentin e fundit..."well is gettin to late" se Turku dhe Rusi jane ke paradhoma e Ballkanit tashme.

I ke rene pikes!!

 

dy jane gjerat ose na ndihmojne ketu ku jemi ose te gjithe andej...

 aty ku je mos prit shum nga kta...kur t vish ktej mer nai thes mariuhuan me vete se me pun krahu vari lesht....

smiley i larte

"BE ne anen tjeter nuk e ka fshehur deshiren e vet per nje lloj Konfederate Ballkanike "(qe e kemi rahur dhe ketu ne PPU ne disa tema)".

-e drejte, copa e kemi bere, po dum nuk i kemi dhene... "si do i vej halli kesaj pune, me ja dhjefsha tëmën.."?!.smiley

o Arto, shume pesimist shfaqesh per gjendjen e Ballkanit dhe Evropes mor burre... cfare duhet te bejme sipas teje, ti rikthehemi alancave te vjetra Rusi, Kine se duken mire per momentin keto..
po BE cduhet te beje. -a mos valle ka ardhur momenti i pashmangshem per te shtruar ate pyetjen ekzistenciale: a eshte Evropa e bashkuar nje fiasko, a ka arsye te ekzistoj ajo..?? -cfare sugjeron ti..?.smiley

-

Shif une i shikoj gjerat si jane, eshte e kote ti parfumosim pordhet apo jo Belo. smiley  Qe del Rama dhe flet haptazi per bashkim kombetar si alternative(kundrejt BE) do te thote se coc i kane thene pas kuintave. Nje ngrirje 10 vjecare prodhon vec destabilitet ne krejt rajonin dhe ju jep mundesine lojtareve te tjere(Turqia,Rusia,Kina) te futen fuqishem ne loje. Ballkanit Perendimor ne fakt i duheshin hapur prespektiva dhe procesi i anetaresimit njekohesisht si grup por e verteta eshte se BE nuk eshte e interesuar per zgjerim te metjeshem pas Kroacise. Aleancat e vjetra do vijne nq se Evropa ve drynin tek dera, ky eshte fati i popujve te vegjel si ky i yni....Fatkeqesisht nuk shoh as ndonje fije drite nga SHBA e cila nuk ka bere investimet me minimale ne Shqiperi dhe rajon vec ka hedhe leke per OJQra dhe burokrate Sorosiste. Shqiperia ka nevoje per investime konkrete si ne si infrastrukture, turizem, sektorin bujqesor, ate industrial.. Duhen punesuar robt se iku koha e premtimeve dhe flamureve internacjonaliste. Rreziku tjeter real eshte otomanizimi gradual i Shqiperise dhe Kosoves i cili filloi me medresera, shkolla islamike, telenovela turke dhe ndertime megaxhamish ne qender te Tiranes. pa nje prespektive te qarte drejt Evropes dhe perendimit otomanizimi dhe Libanizimi i Shqiperise eshte rreziku me eminent i cili mund te veje ne rrezik ekzistencen tone si shtet/komb dhe na coje drejt nje lufte civile.

Evropa ne anen tjeter ka arsye te ekzistoje si nje union shtetesh te pavarura dhe i duhet njekohesisht te filloj nje lloj decentralizimi perndryshe une e shoh se vende is Britania do shkeputen. Kemi gjithashtu shume burokraci e cila i ka alieniziuar qytetaret Evropjane perfshi ketu marveshje te fshehta me SHBA si TTIP e cila po  ve ne levizje gjithe shoqerine civile. Evropa ka ardh koha ta provoje veten qe nuk eshte fiasko

Xhaxha Soroshi, nuk eshte amerikan, por filantropist judeo-hungarez....me politike personale qe shpesh nuk perputhet me politiken e jashtem te Daj Semit.

Keq shume keq, daj Semi, sot....ka ra gripi i pulave....miliona shpeze te asgjesuara...do rritet cmimi i vezeve....varferia ekstreme ne amerike do behet akoma me ekstreme....Europa duhet te zgjohet nga gjumi e te hedhe poshte vargonjte e Daj Semit e vere byzylyket Rus e gjerdanin kinez.

Shko e futi nje Call of Duty se nuk e ke kapacitetin te perceptosh ceshtje te tilla  smiley

pse vetem Call of Duty??

Po Tom Clancy's the Division qe do dal se shpejti..kaosi ne NyC, epidemia, kuje kuje.., njeri me çifte rruges smiley

smiley

Pse më vjen erë provokim nga ndonjë shërbim sekret kjo?

Sepse eshte pa dyshim i tille. Sic ishte rasti Monstra qe i vrane vete dhe akuzuan shqiptaret (nder ta edhe nje plake 75-vjecare). 

Problemi i ketyre ngjarjeve eshte se do perdoret nga Gruevski per te devijuar vemendjen dhe rrezikon qe t'u ngreje mendian shume njerzve qe u ka ardhe shpirti ne maje te hundes. Duke mendu se eshte kaq kollaj te sulmosh nje rajon policie, kushedi se c'mund te ndermarrin. Jo se do me vinte keq nese do shperbehej ai shtet i qelbur i fyromsave, po se nuk besoj se hsqiptaret jane mjaftushem te organizuar dhe kane mbeshtetje per te ndermarre aksione ushtarake ne FYROM.

une them eshte kurth.. 

E mirekordinuar menjehere pas deklarates se Rames..Cudija eshte qe pati nje proteste nga Beogradi per deklaraten ndersha Shkupi e kaloi ne heshtje

Kujdes!!!!! Mos ju duket çudi..... se keshtu filloi edhe UÇK-ja m'ato kohe...!!!! Ndaj ndiqini me vemendje keto shkrepetima qe sikur kalojne pa lene gjurme, ose me mire anashkalohen si gjera pa rendesi.... Kushedi se ku fle lepuri........

UÇK-ja e Maqedonisë është Ushtria Çlirimtare Kombëtare dhe jo Ushtria Çlirimtare e Kosovës. Që gabohet edhe për emrin tregon shumë për interesin që ka në Shqipëri për shqiptarët e Maqedonisë.

Neser komentojme dhe informohemi me gjate.

Ne pergjithesi do ta mireprisja nje ndarje dhe nje lufte te re, puna eshte se jemi vend akoma socialist dhe nuk kemi resurse inteligjence dhe financiare siç ka Izraeli kaipitalist.

   Gjith problemi, sipas meje, qendron ne krizen e sistemit.Amerika e sotme nuk e ka me luksin ti ofroje Evropes nje Plan te ri Marshall, sepse sikurse po shifet tregu kryesor botror po cvendoset ne Azi.Amerika po e ndjen se ylli i vet po tronditet. Kombe te tjere po ngjiten ne nivele te larta.

    Kriza ekonomoke qe mbertheu Evropen nuk erdhi hapasez por si pasoje e nje rruge  te gjate, gabimesh, zhgenjimesh, humbje besimi, mashtrimesh ne kurriz te njerit shtet mbi te tjeret, etj.etj, te cilat vet sistemi i prodhon dhe i promovoi me kete gjendjen pa rrugdalje, ku shofim Greqine, por ne nje kapanon ku dikush eshte me virus kolere, askush sjep dot sigurine se te tjere nuk jane prekur.Pangallos dje deklaroi : " Jemi bere shtet si Shqiperia e komunizmit, por pa Enver Hoxhen sepse ai ishte burre shteti..!" 

   Deklarata e Rames ishte nje shperthim, pasoje e takimeve te shumta pa  piken e bereqetit, me burokratet evropiane , per risine e aspirates evropiane te shqiptareve dhe shteteve te tjera te Ballkanit  Perendimor.Shume shpejt do kete shperthime edhe  me te ashpra nga shtet po Ballkanike, per kunder Brukselit qe po kthehet ne nje bicim  Teqeje Bektashiane, ku burrat e shteteve aspiruese vene te falen e te luten  per fonde zhvillimore  te projekteve te hartuara dhe ikin duke "ngrene ...c'paten sjelle ne torbat e tyre ..! " 

   Ne se nuk rikonfigurohet kjo Evrope, ne se nuk hapet ajo per tu dhene kombeve aspiruese fonde zhvillimore per zbatim projektesh infrastruturore komplekse dhe industrine perpunuese te produkteve ushqipmore, ne se nuk i perfshin ne tregun evropian te punes por shton numrin e autobuzeve dhe aeroplaneve carter per te perzene refugjate, Evropa do gjendet me portat e shqyera.Destabiliteti do jete dukuri e pergjitheshme.Ekuilibrin e vendos vetem nje lufte ...E ne ate lufte shqiptaret pa me te vogelin dyshim ....do jene te bashkuar.

 Shpetimi i kesaj bote rrokopuje do te vije vetem prej Atij, Jezu Krishtit, qe  na genjejne ata qe thone se eshte ngjallur.Ai pritet ..." te vije " ! 

Lufta e tretë botërore veçka filluar,Kemi ca vatra të kësaj lufte,e kur do të fillojë në ballkan është vështirë të kuptohet.EU do të shpërbehet dhe do formohen prapë aleanca të ndryshme interesi në kontinentin Eurpjan.Shqipëria dhe shqipëtarët kan një aleat në afërsi gjeografike dhe historike  që mbron interesin e të dy vendeve.

    po ti vlla, lexove filxhanin e kafese ne mengjes..smiley..smiley

me ca germe i fillon emri ketij  ''aleatit historik'', mo..?.smiley

Jo ma lexuan , AGABELUL.E kuptove tani emrin!

Sulmi ne Maqedoni paska qene "False Flag" per te larguar vemendjen e opinionit nga Skandali i pergjimeve te Gruevskit shprehen sherbimet informative.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).