Vitin e kaluar eksportet e naftës bruto dhe nënprodukteve të saj nga Shqipëria ishin 64.8 miliardë lekë, ose gati sa 5 % prodhimit kombëtar. Prej disa vitesh, shfrytëzimi dhe shitja e burimeve natyrore është shndërruar në zërin dominues të eksporteve shqiptare. 

Sipas të dhënave zyrtare nga Drejtoria e Doganave, vetëm në 5 vitet e fundit kompanitë private, të cilat shfrytëzojnë naftën dhe mineralet e vendit, kanë eksportuar jashtë 300 miliardë lekë. Specifikisht për naftën, eksportet në vlerë për periudhën 2010-2014 kanë qënë mbi 270 miliardë lekë, ose sa 19 për qind e ekonomisë kombëtare.

Sipas çdo standardi krahasimor me këto shifra, shitja e pasurive kombëtare është aktualisht biznesi më i madh në Shqipëri. Por cilat janë përfitimet që kanë marrë qytetarët, pronarët e vërtetë të këtyre pasurive, nga biznesi gjigant me shumë miliarda?

Shqipëria nisi të mbledhë të ardhura në buxhet nga konçesionarët e naftës në vitin 2008, kur Qeveria vendosi të rrisë rentën minerare nga 2 në 10 për qind të prodhimit bruto. Sipas të dhënave zyrtare nga ai vit, në total buxheti ka arkëtuar nga kjo taksë edhe detyrimet e tjera të posaçme mbi kompanitë konçesionare, rreth 33 miliardë lekë, ose sa 11 për qind e eksporteve. Por edhe te kjo shifër, një pjesë është paguar nga kompania publike Albpetrol.

Renta është taksa e vetme e posaçme, që bizneset, të cilat shfrytëzojnë pasuritë natyrore, derdhin në buxhetin e shtetit. Kjo pasi, edhe për këtë vit industria gjigante nuk do të paguajë tatim mbi fitimin, sepse koncesionarët deklarojnë se ende nuk i kanë rikuperuar investimet.

Shqipëria është e etur për investime të huaja. Nafta është një industri, e cila ka tërhequr një pjesë të mirë të tyre, madje duke përmirësuar edhe imazhin e Shqipërisë në sytë e investitorëve ndërkombëtarë. Por përballë këtyre shifrave, pyetja që lind është: A po përjeton Shqipëria një situatë, ku fitimet e pasurive të saj natyrore po privatizohen, ndërsa kostot po u hidhen qytetarëve? Dhe, a janë institucionet duke mbrojtur interesat e publikut, si pronar i këtyre pasurive?

Prej vitesh, kjo ka qenë një çështje e debatuar gjerësisht, jo vetëm mes ekonomistëve, por edhe politikës. Pak kohë më parë, një ish-ministër i Energjetikës deklaroi publikisht se Qeveria nuk mund t’i kontrollojë dot llogaritë e koncesionarëve, e rrjedhimisht edhe pjesën që duhet të marrin qytetarët.

Por teksa debati vazhdon, e sigurt është se pasuritë natyrore të vendit po shfrytëzohen me ritme të shpejta. Sipas ekspertëve, shpesh me teknika të dyshimta, të cilat shtojnë fitimet që privatizohen dhe rëndojnë kostot mbi qytetarët, në disa raste madje duke hedhur mbi ta dëme të jashtëzakonshme.

126 Komente

Sipas çdo standardi krahasimor me këto shifra, shitja e pasurive kombëtare është aktualisht biznesi më i madh në Shqipëri.

Jam shume dakort. Edhe kur behet fjale per frekuencat etj ...

 

Tani qe fatkeqesisht ne nuk nxorrem dot specialiste te afte nafte e nuk ngritem dot kompani te afta per shfytezimin e burimeve natyrore e dinim, po ne spo nxjerrim dot as gazetare te afte kete e mesuam sot.

Po sa nafte eshte nxjerre nga 2000-2008, 1990-2000, 1980-1990, 1970-1980 pse nuk na e jep gazetari qe te kuptojme gjemen e mbas 2008????? Specialistet tane me te mirete naftes qe kishin studiuar ne vendet e demokracive popullore kishin aftesi te kufizuara intelektuae si edhe financiare po ashtu edhe industria jone modeste e naftes. Po kot nuk i pushkatonte Merhumi shoket drejtues te dikasterit, qe ta plasnin koken mire e te cponin aty ku duhej, sigurisht pa djegur pasurine kombetare, se ne pusin me te madhe e dogjem per ate pune......Per me teper vitet e ardhshme industria minerare e Puset mbeten gjysem te shfrytezuara per vite me rradhe e per me teper duke u amortizuar e degraduar. Keto koncesionet u lidhen sepse ne nuk mund te nxirrnim naften vete dhe nuk eshte turp sepse edhe ate naften ne det me Greqine as ne as Greku sdo e nxjerre vete po do marresh kompanite me te mira koncesionare se ato e bejne kete pune.

Si perfundim do ndare mendja, o do e lesh naften te pashfrytezuar ose do lidhesh me koncesionare...dyshimi se mbi cfare termash lidhen marredheniet komncensionare zgjidhen ne arbitrazhe e jo gazetave. Kurse fakti se kompanite qe kane ardhur jane me humbje dihet se vetem ato ne Saudi e Libi dalin me fitim me keto cmime qe ka nafta sot. 

nuk ke ku te te kapesh i Lebetitur...po te te jap vetem 1  smiley

Tani qe fatkeqesisht ne nuk nxorrem dot specialiste te afte nafte e nuk ngritem dot kompani te afta per shfytezimin e burimeve natyrore e dinim, po ne spo nxjerrim dot as gazetare te afte kete e mesuam sot.

 Sektori i naftes RIP.  ishte nje nga sektoret qe mbajti ne kemb qeverine shqiptare  me nje buxhet shume here me te madh se ky qe kemi tash,pavarsishte bllokades nga jashte o i lebetitur."Nafta can Bllokaden" duket si sllogan por ne realitet ishte e vertete. 

Po, nuk kishte "specialiste" qe kur ecnin leshonin "pordhe" per tu vene re nga "era" por nga puna.

Vete KM e dinte sa puse ishin ne pune dhe sa e kishin prodhimin, imagjino se si punohej.Nafta i kishte vete te gjithe sektoret futur ketu edhe "kerkim cpimin" qe kane shpuar edhe puse deri ne 5 km.

Aksidente kishte. se Kush punon ben aksindente . Ti do te thuash per djegjen e pusit te gazit , une te them shiko aksidentin ne gjirin e meksikes ne USA nba BP qe lemeriten njerzit dhe peshq per muaj.

 Specialistet tane me te mirete naftes qe kishin studiuar ne vendet e demokracive popullore kishin aftesi te kufizuara intelektuae si edhe financiare .

ja po te jap edhe 2 te tjere smileysmiley

O i Lebetitur qe po lebetit te gjithe. Njerezit me Aftesi te kufizuara ne rastin me te mire dhe Idiote te certifikuar ne rastin Real  kane zene vend ne Qeveri, Parlament,  

Per ke te punosh ! .   Per Sali Peshtym Berishen. qe te sjell shpellarin me cifteli  dhe ta ben shef,drejtor. qe tall bythen me ata qe ti i quan intelektual me aftesi te kufizuar.? 

 

Galile, ti ngaterron sakrificat e brezit te asaj kohe me kapacitetin profesionist e financiar. Jan dy gjona komplet te ndryshme pavaresisht dhimbjes qe mund te shkaktoje emocionalisht.

Cer bllokade cau nafta ore, une po te kerkoj sa nafte eshte nxjerre me dekada e ti spo me thua gje. Bllokaden e cave me kleringun e domateve e shalqinjve ne vendet e bllokut lindor, me parate qe i morre Sovjeteve, dhe me parate qe i morre Kinezeve, pasi kishim bere  rrush e kumbulla florinjte e pasurite qe i vodhem Shqiptareve te kamur.  E di ti qe momentin qer  dole me vete e do caje bllokaden te rane breket e na doli suma me njolla Kineze e Ruse. Po lerini ore keto budalleqe se nuk ndertove gje ne socializem po vetem rrope katundare e qytetare deri ne palce per te ndertuar nje traktor propagandistik qe nuk ecte as pertej oborrit te fabrikes.

Po kur mbete me dy dite buke ne 1990, pse nuk shite naften e te ngopje popullin e uritur o katil???? Ta them une pse, sepse nuk nxirrej nafte me dhe ajo nafte qe nxirrej ishte e rende e kishte nevoje per rafineri duke rritur me shume koston. Mos te lypnim buke Rusit e Kinezit ne do kishim rene qe ne 1974 per ate pune keshtu qe ato perralla me bllokada mos i besoni.

Po ngaterron Kekun me byrekun i lebetitur . po flasim vetem Per Sektorin e Naftes.. mos mu hidh tek domatet. patatet. trangujt.

Reagimi ishte te te thoshte se
1- PO kishim nje sektor nafte te AFTE profesionalisht.dhe Rentabel . edhe kur fucia e naftes ishte 20$

2-Nuk eshte faji i specialisteve qe kemi nje Qeveri te Paafte,hajdute, kriminale.

3-nafte e rende??  ja po te jap edhe 3 te tjere smileysmileysmiley hahhah.. si duket nuk qenka aq e rende per Bankers dhe te tjere minje qe po e vjedhin. qe mos te ta krahasoj me naften qe nxjerrin nga rerat bituminoze. 

4- Perralla me bllokada??/ ja po te jap edhe 4 te tjere smileysmileysmileysmiley, shko pyet Fidelin ne Kube per bllokaden dhe te jep ai nje pergjigje.

5-edhe 2 dite buke paskemi pasur heeeee.. po si ja hodhem boothes nuk ma the. apo ndonje specialist i madh ju fut leximit mori nje PHD dhe tha :ky eshte shpetimi aty ne faqen 16 e keni. dhe ne nuk vdiqen nga uria pastaj.

 

Sektori i naftes donte  "Bole"  .. qe te mbahej.. dhe jo me langaraq ..qe shiten per nje kafe turke.

Bjeri atij qe e meriton o i Lebetitur. jo specialisteve .

Kurse fakti se kompanite qe kane ardhur jane me humbje dihet se vetem ato ne Saudi e Libi dalin me fitim me keto cmime qe ka nafta sot

Efendem sipas bilanceve te publikuara ne internet bankers ka norme fitimi te larte dhe paguan royalties rreth $80 milione ne vit qeverise shqiptare.

Gjineka ime, autori ......pretendon......se kompanite e naftes deklarojne...se investimet qe kane bere i nxjerrin me humbje. Po nuk morrem si te vertete kete atehere me keq per gazetarin. Une hedh dyshim mbi dyshimin qe hedh autori se keto kompani mashtrojne me te dhenat dhe shteti Shqiptar nuk eshte ne gjendje tu kontrolloje llogarite, sic ka thene edhe nje ish Minister....lexo gazetarin e jo vetem mua.

Kompanite kur genjejne hidhen ne gjyq sic hodhi Venezuela EXXOM dhe ja marrin xhixhat. Kjo bankers, kompani me baze ne cayman islands, e krijuar diten qe erdhi ne Shqiperi, eshte e dyshimte nga dita e pare por sa per faktin e pageses qe i ben Shtetit Shqiptar a e ke menduar qe kompania mund te jete hedged dhe ndonese humb nga nafta fiton nga investimet qe ka bere kunder naftes??????

 

Efendem keta i kane sahanet pa kapak .Besoj se do ishin te lojtur nga mendja te postonin te dhena te rreme ne internet apo te raportonin te ardhura me te larta nga ato qe i raportojne shtetit shqiptar.

Financial Highlights:
 Revenue in 2014 was $583 million ($77.26/bbl) compared to $566 million ($85.39/bbl) in 2013.  Field price realization represented 78% of the Brent oil benchmark price ($98.95/bbl) as compared to 79% of the Brent price ($108.66/bbl) in 2013.   The reduction as a percentage of Brent compared to the previous year was mainly due to the commencement of domestic sales during 2014. 
Royalties to the Albanian Government and related entities were $86 million (15% of revenue) during 2014 compared to $94 million (17% of revenue) for 2013.

Gjinestra ime, edhe une ashtu besoj, prandaj gazetari ja mbyt me thashatheme kafenesh. Nga krahu tjeter fakti qe u krijuan me baze ne Cayman Island, diten qe ardhen ne Shqiperi, me bej te ngre dyshimin nese jane kompani nafte me eksperience apo ndonje institucion miks financiar....Sahanet nuk i kane aq pa kapak, se as une e as gazetari nuk dime se kush jane pronaret e une dua te shoh edhe board of directors meqe jane kompani publike. Se mos na del Vokrri i Graves me ca Greke, e vetem sekretarja Kanadeze.....

 

Shko ne yahoo e do te shohesh kush jane drejtuesit e rrogat a tyre.bile kane edhe nje ekzecutive shqiptar te cilin e paguajne $500 mije ne vit.

Nashi kur me thua shko Yahoo, e kupton qe sdo e marr mundimin....thashe mos kishe dokumentacionin qe u dergojne...aksionerve....si edhe liberthin qe u cojne mbi kompanine...qe gazetari nuk eshte lodhur te hape. Po ti nuk dyshon qe kompania u krijua ne parajsen e Cayman Islands nete njejten kohe qe erdhi ne Shqiperi, veshtire per tu konfiskuar ne rast  shkeljesh ligjore????? Pastaj kur i famshmi Exomm ben gafa ne Venezuela e gjobitet roncem, pse ke kaq shume besim tek Bankers qe eshte askushi???? Nejse mire eshte qe te shihet kush jane pronaret e vertete, the Insiders, nje here e institucionet shteterore te bejne detyren e tyre. Koncesionet keshtu e kan me te hypme...nese kan bere shkelje....tja nxjerrin erezin pa meshire...ne gjykate ama e jo shesheve e gazetave.

P.S. Per data ke dhene thjesht REVENUE...thellohu pake.

Ne faqen e tyre kane bilancet ne PDF.nga nisesh kur I akuzon se po mashtrojne shtetin kur ti as e ke haberin e financave te tyre?offshore incorporation  eshte praktike e njohur dhe e lejuar .

kjo esht e keqja jote: ti s'e njef kufinin, as sensin e mases. offshore incorporation  eshte praktike e njohur dhe e lejuar, thu, sikur po zbulo ujin e ngrofet. smiley

kan qen ca gropa thithsete ato filmat me tarzan qe jepte italjoni nji her vaktit (ti s'besoj se i ke pa, megjithse te ju s'kishte zhurmus). e keqja e tyne ishte se sa me shum u perpiqshe me dal jasht, aq me keq te zhysnin mren. me vone e kom menu, sikur t'u perpiqshe me u zhyt mren, rrezik ashtu shpetojshe. kshu ene kjo puna bilanceve "me pdf" smiley  

ps. je shum gringo, per at Zot smiley

Fakte nuk kam prandaj desha te dija edhe pronaret e vertete....se fakti qe eshte zgjedhur Cayman Island .....para se te vinin ne Shqiperi....i ben te dyshimte......Offshore incorporation eshte praktike legale por vetull-ngritese....e njohur se edhe Ali Baba....atje ne Cayman Island bazohet....po pse???? Une jam me Shqipot ne kete mesele prandaj bej Shen Thomain. PDF apo jo, po diskutonin per fitimin e jo revenue qe me dhe ti.

Fakte nuk kam prandaj desha te dija edhe pronaret e vertete

Fakte nuk ke dhe megjithate nuk te pengon ti akuzosh.jane shoqeri aksionere e listuar ne burse .japin Cdo tremujor hesap per veprimtarine e tyre .nese keni dyshime kerkojini qeverise te beje hetime .ne koncesione jep nje pjese te fitimit por nuk merr persiper rrezikun e investimit e te menaxhimit.

Ate po kerkoj nga fillimi...qe kam dyshime....por gazetari....nuk mi sqaron keto dyshime po hedh hypoteza pe koti....Ndersa ti i hedh poshte cdo dyshim me siguri te cuditshme.

Dyshimet dalin nga faktet .ti fakte e pranove vete se s'ke.

puna eshte me pas llogjike ose ate qe quhet LE BON SENS dhe jo fakte. 

per zotin ke gje fakte ti ? ose ata miliardat qe i besojne. po ngaqe nuk ke fakte, i merr per kara te gjithe keta persona ? qe shumica tyre, ta kalojne ne profesion, ne pasuri, dhe ne fame. 

atehere per çfare duhet fakti ? sidomos ne nje diskutim idesh e pa interes. 

Bankers eshte rasti tipik i mashtrimit financiar dhe i lojes se ndyre per fitime nga zgjebet e brendshme me "investitorin" e huaj.

Shifrat qe nxjerrin mund te jene te gjitha te verteta, me siguri qe duhet te jene te verteta, por ky eshte arti klasik i vjedhjes, kur del me shifra te verteta. Po duhet i far dollapi me te arrit truni deri atje. perndryshe e bo historin me ditare oficeresh dhe te kapter Raminjve ("ne ditarin e anijes u shkrua: u zhduk pa lene gjurme").

Keta pushta u terhoqen nga biznesi dhe u rikthyn mas dy mujsh me rregulla te ndryshuara loje. textbook scenario! Vetem ne Shqiperi dhe ne territoret e fisit lumumba bojn vaki kto. e kupton? me pisllik te ligjerum e te shkrujt te zez mbi te bardh per te qen ne rregull me gjith "te qutit" albanez, sic po shifet edhe ktu. biles i qisin qe te citohen me bold nga kta te fundit  smiley

Nuk jam kondra PO ke shifra ti mbeshtesin keto qe thua ?ti je dhe zanatlli I numrave.

s'ka nevoje per shifra po thjesht per llogjike. kompanite sado te medha te jene, kerkojne te paguajne sa me pak taksa dhe te kene sa me shume fitime. pra qe ne thelb ato jane anti kombetare. nje grusht njerzish pasurojne vetem.

atje ku jeton ti dhe qe sherben sot si model mondial zhvillimi, nuk e rrun njeri apo ky eshte rregulli themelor ekonomik, se vend indianesh eshte. asnje nuk e konsideron si vend te tij. akoma jetoni ne komunitete, çifutesh, irlandezesh, polakesh, italianesh, shqiptaresh, etj. 

indianet, te zoterit e vertete e ndoshta te vetmit qe mund t'u dhembe per ate vend, jane te shkeput nga jeta juaj, presin dite me te mira per ta. kur gjithe perandoria e lekut te rrezohet.

shum thjesht: ajo 80 e kusur milionshja duhet te ishte shume me teper. diferenca eshte "rrubatje e paster". Dhe me siguri absolute, ndahet nje pjese per makutet dhe esad pashet tane, se pranej behet loja e re me rreglla te reja. me siguri pjesa e ketyre taneve duhet te jete nje pjese e vogel, ajo qe i lihet lapangjozit, por e mjafte per t'iu siguru jeten lapangjozeve vete dhe gjithe pinjolleve te tyre, te gjalle dhe te palindur akoma.

kaq besoj se e kap.

Puna është i nderuar Emigrant se më sipër je shprehur për variantin më të Guximshëm nëpërmjet Netanjahut që ka një bazament të Fortë dhe të vështirë për ta lëkundur . Plotësimet pastaj se Vidhet dhe Grabitet , janë të zakonshme dhe pjesë e këtij Sistemi ku dominojnë Alabakët me zamete në Lidhjet e Kontratave që nuk janë Objekt gazetarësh për tymnaja .

Nuk ka Bythë kjo Qeveri dhe Kushdo të anullojë Kontrata të tilla si BYTHA e Qeverisë Rigonit smiley E vetmja gjë që ka në dorë çdo Qeveri pas asaj të Kontratave  Babëziturve dhe Grabitësve të Klanit Berisha  është të Forcojë Kontrollin dhe të shtrëngojë Masat Administartivo -Financiare për të Imponuar një zbatim rigoroz të Kontratave dhe shtesa në Kontrata etj . Duket sikur  po i bëjnë dhe janë seriozë

Pastaj këta pipzat Patriote e xurnatë   me " se diktatura " e " po vidhet zotrie " janë problemi më i vogël për  Kompani të tilla . Një SHUK me monedha o në Gojë o në Kokë i bën të bukosen si gjithkund në Botë !

Lapanjozët që janë Produkt i këtij sistemi po brënda vendit është e vërtetë që nuk Luftohen dot kur i Pari tyre Kryeqelbësira Historike deklaron " Po Po .Ta them unë ty zotrie .Fëmijët e mij janë milionerë . Ata dinë Ligje me bae kontrata .Ata dinë me më rekomandue "smiley

E vetmja gjë që ka në dorë çdo Qeveri pas asaj të Kontratave  Babëziturve dhe Grabitësve të Klanit Berisha

..kjo shoku ziko do jete nje njolle e zeze e pa riparushme ne historini e grabitjes se pasurise se shqiptareve.Kontraten me BP e ka nenshkruar ministri socialist Doda i cili duhet te jete ne burge per kete krim monstruoze  qe i ka bere shqiptareve sepse ne kundershtim te hapur me ligjin ja ka dhene ket koncesion vetem pas dy javesh te regjistrimit te BPetroleum vetem me 2 miljon $ kapital,kur ligja kerkonte qe kompania te ishte me te pakten 3 vite eksperience ne ket fushe. 

Po ku ka më Kl crv se ty Njente Kapo për tu tall me kta  smiley

Kontraten me BP e ka nenshkruar ministri socialist Doda i cili duhet te jete ne burge per kete krim monstruoz(e)...smiley

Me kët sholokët antikomunsitë kuptojnë sikur Berishës , se mua Loren -se mua Hardi smiley me Partinë famëmadhe PD-hi të Krimit ose Qeverisë së  Shërbesave ja ka kalu për shalësh Qveria Nano smiley

Kam thënë dhe nuk ma ndërron njeri Mejtimin.

Grande Kaka është Klas i pa konkurushëm nga sh LefTKope dhe sh Gjëmbi për tu tallur me sholokët antikomunistë të PD-hit smiley

Ministri Doda socialist e ka lidhur Ilir Floriri si minister ekonomie nuk e ka zgjidhur .ti me ate kalecin tjeter i beni bisht ketij fakti.

edhe smiley Kjo qe për Kapon se ti ke mungesa . Akoma nuk po jep fakte për keqçpimet e Dullës që devijun zbulimet në Naftë . Keqnguljet e Barominës së Dullës janë fakte Historik të xbuluara nga shkencëtarja me Famë Botlërore për Çpim -Kërkarjet zonja e nderuar Alba me zamete mbrapa.

Mos u fut kot në valle se Grande Kakën kanë dështuar më të mirë se tye për ta konkurue smiley

Ai po i xbulon rrënjët e Krimi ti je shkencëtare nuk je Hetuese Poliike .

$80 milion eshte 15% e revenue gjysma e fitimit.ata kane te drejte te nxjerrin fitim duke qene se kane bere $200-300 milione shpenzime kapitale ne vit ne dicka qe edhe mund te mos jape rezultat .shteti shqiptar ne kete mes thjesht depoziton cekun ne banke.sipas kontrates ata jane pergjegjes per gjithe demet qe I shkaktohen mjedisit.aksidente ndodhin ne explorimin d naftes.edhe ne kohe te Dulles digjeshin puse .

ohuuuu. vazhdo ti, se un kom cik pun ne ajodhim.

sidomos kur thu "dulla" i her, edhe mu me prek shum, edhe veten e kallxo qamet te qut, si edhe cool. tamom king stallash.

terqeta albo. jav te bukur!

Akoma po qesh me një Alabake me zamete në një koment ke Mero për tunelet e Turqënisë  ..Apolloni që i bie harfës rrjedh e shpjegohet nga Shqipja e sotme ose Pellazgishtja

A-po- lon =  a po luan   Pellazgisht dhe =a po e lu ka pak Shqipja e sotme smileysmiley

Është një soj me këto komentet e Albës me zamete Mbrapa në PPU ..që shpjegon kuptimin e shfrytëzimit të Naftës që nga Koha e Dullës

Nafta ka kuptimin e Dullës  që nuk çponte ku duhej dhe bote aksidente Me pak shtëmëngie nga ndërtimi fjalës del më i Plotë kuptimi nga Pellzagishtja

A ke gjujt Ujq në Mongoli  smileysmiley

Mos vdekshi kurrë o Admin për kët gjetje të Rrallë .Dritë ua bëftë kudo që të shkoni smiley

 

Nuk morke vesh, shif ate banken Greke se po del nga reanimacioni....deri krizen tjeter e boj ndonje lek te shpejte, pa sjane per ty klto pune.

me siguri pjesa e ketyre taneve duhet te jete nje pjese e vogel, ajo qe i lihet lapangjozit, por e mjafte per t'iu siguru jeten lapangjozeve vete dhe gjithe pinjolleve te tyre, te gjalle dhe te palindur akoma.

kaq besoj se e kap.

Ta zeme se ke te drejte, qe nuk ke fare.kush ka qene minister ekonomie ?surprise surprise Ilir meta.Nen hyqmin e kujt partie ndodhet ministria e ekonomise tani ?surprise surprise LSi se ilir metes.sipas fjaleve te tua kush del lapangjoz surprise surprise Ilir Meta e LSI.

surprise surprise ka qen i kong e stonsave smiley

nigjo i her i gjo te bukur, o albo, se u bone telef per memedhe. smiley

smiley nga doli kjo shifer e dashur, se me kete shifer do ishin ndertuar 40 sera te medhaja moderne, ose 4 fabrika modere per perpunimin e produkteve bujqesore, nga e cila nuk do ngelnin stok prodhime bujqesore. 

aahhh qe nuk e mesova dot anglishten, ma thuaj me dy fjale e dashur, kete qe ke sjelle. 

Financial Highlights:
 Revenue in 2014 was $583 million ($77.26/bbl) compared to $566 million ($85.39/bbl) in 2013.  Field price realization represented 78% of the Brent oil benchmark price ($98.95/bbl) as compared to 79% of the Brent price ($108.66/bbl) in 2013.   The reduction as a percentage of Brent compared to the previous year was mainly due to the commencement of domestic sales during 2014. 
 Royalties to the Albanian Government and related entities were $86 million (15% of revenue) during 2014 compared to $94 million (17% of revenue) for 2013.

Pikat kryesore financiare:
 Të ardhurat në 2014 ishte 583.000.000 $ (77,26 $ / bbl) në krahasim me $ 566,000,000 (85,39 $ / bbl) në realizimin e çmimeve 2013. Terren përfaqësuar 78% të çmimit Brent benchmark vaj (98,95 $ / bbl) në krahasim me 79% të çmimit Brent (108,66 $ / bbl) në 2013. reduktimi si përqindje e Brent në krahasim me vitin e kaluar ishte kryesisht për shkak të fillimit të shitjet e brendshme gjatë 2014.
 Honoraret për Qeverinë Shqiptare dhe subjektet e lidhura ishin 86.000.000 $ (15% e të ardhurave) gjatë 2014 në krahasim me $ 94.000.000 (17% të të ardhurave) për 2013.

smiley qe do te thote se omzeti (Teresia) i firmes qenka afersisht 583 milion here 10 , gje qe me nendarjet qe behen ne burse, del nje dubellsim (ne letra me vlere) aty tek 2,5 te omzetit. 

po del me i zoti alba ne makroekonomi. me bursen mongole sikur po ta merr ne kthes. sidoqoft, obligacionet e vdekjes nuk m'i zuri syri ne tregjet financiare te ulan batorit. a nuk tregon kjo nje gjendje ende primitive te burses atje?

A new macroeconomist star is born! 

meqe ra fjala te yjet, e degjove se ckish thene Adem Demaci per Edi Ramen?

Tek pa censure e ke! 

nuk e kam pare akoma. por di qe zoti Demaci njihet per njeri shum objektiv.

Alba, Emigranto, po ta isha une me pushtet ne Shqiperi, thjesht ne Bursen e Tiranes, do ta kisha ne krahun e djathte te timin. E vlersoj per hulumtimet qe ben; 

Shqiperis nuk i kan mungu kurr njerzit e talentum, qe kane dhe qe dine.

Do ishit nje duo qe do bente cudira...

Bankers vetem ne vitin 2013 ka nda me Vokshin(  dhe me ate qe bashkejeton deputetja e PD )  nga 40 milion  euro ....! Kjo e thene prej  nje specialisti te kompanise nden ze ..

Bankers eshte nje kompani qe blen pompat zhytese  ne Gjermani per shfrytezimin e puseve egzistues  dhe ja u rrit tre fish cmimin, per te rritur artificialisht shpenzimet.Dhe kjo fale formulimit te kontrates koncesionare prej ish qeverisesave e heshtjes sevte sotmes,  ku gjithecka eshte ne interes te kompanise e cila me metoda teresisht " kriminale " shfrytezimi shtrydh puset e hapura nga ish sistemi , me gjakun e punonjesve dhe personelit te mrekullushem inxhiniero - teknik, si kapua yne me shoke.

Renta minerare eshte nje kafe mengjezi per kompani te tilla ..qe kane gjetur Ameriken ne kete vend .

Per kete do doja te degjoja mendimin e kapo - s ! Un nuk jam i fushes dhe mundet te them edhe gjera te pasakta.Do kerkoja ndjese ne se do ishte keshtu..

 

grave, un e di qe ti nuk e ke shum qejf Netanyahun e Madh, po shif te t'kallxoj nji moment nga dokumentari i funit. Shyqyr qe s'kemi naft, tha. Ate pjesen me naft, dyfishi i siperfaqes se izraelit qe e fitum mas luftes se 67-es, ia falem egjiptit, tha. Ne shkembim te paqes. Paqe dum. Sikter me gjith naft, tha. Le ta mbajne "ata" naften. Nuk e dum! Edhe foli si per i gjo te rrezikshme shum. Po pse? e pyti moderatori i dokumentarit. Sepse pa naft, na duhet me e vu trunin ne levizje, tha Netanayahu i Madh!!! Na duhet me mendu, tha. Dhe i ra kokes leht, sic kur dum me provu naj shalqi a osht i pjek. Nuk thon kot "i boni naften", o Grave!!!

Nje kshuna. Nafta osht te truni. As japonezi nuk ka as naft, as lesh. Biles edhe Mongolia sikur nuk eshte shum e pasur, por po ben namin me bursa! smiley  Me cfare, do thush ti. Po ja, me tru mongol! smiley

 

Biles edhe Mongolia sikur nuk eshte shum e pasur, por po ben namin me bursa! [smiley]

Sapo zbuluan rezervat me te medha te bakerrit ne bote .kompani te medha boterore po konkurrojne per burimet e tyre minerare.ndersa burimet tona te kromit kane rene ne duar te gangove qe vriten me njeri tjatrin si ne kohen e kaubojsave  ne california e gold rush te vitit 1800.

ho pra, ho!  smiley

shife sa e bukur kjo:

 

ah, me kte gold rush, ca m'kujtove. s'ka shum qe kom pa nji dokumentar te lezetshem. Shif per Donner Pass. Per historin, pse e ka at emer. E tmerrshme! smiley

Ne sot shum gjona i morim kshu, for granted. 

Alba smiley e dashur, shoqeroje me link kete qe po thua te lutem. 

emo, Netanjahun nuk eshte se nuk e du, se do ishte shum pake.Un e urrej sepse ktheu shtetin ne terrorist, ....duke prere koka femijesh ! Kur kam lexuar mjekun Norvegjez,  i derguari i OKB, deshmimtar okular, ju ktheva ditarit te Ana Frankut...! Mos perto dhe rihidhi  nje sy ! 

    Sot po ky Netanjah, doli hapur kunder politikes amerikane dhe posacerisht deklarates Presidentit ...Tuaj , lidhur me nenshkrimin e marrveshjes me Iranin..! Hidhi nje sy prononcimit  te ketij krimineli, qe pse deklaron se nuk " ka nafte dhe mu per kete po i ben " nafte " perpjekjes amerikane per nje rikonceptim te tere politikes ne Lindjen e Mesme dhe posacerisht me boten islame, paqes ne kete rajon pervelues .

Grava, t`ia hedhesh fajin Netanyahut eshte te anashkalosh nje histori te tere te nje shteti totalisht racist.

Kam pershtypjen se kane mbajtur shenime ne Auschwitz...se mund t`u duheshin me vone metodat, s`i dihet si vjen jeta.

po ca do shesesh tjeter amon? ne me shumic vetem prefesora kemi, po ata per dreq nuk i blen njeri. kshu qe, shif lesh e kercitja.

po cdo e keqe thon qe e ka nji te mire. mase do fillojm te bohemi per s'mari kur te mos ket ngel asgjo prej gjoje me u shit. kur te bi miu e te thyj kaptinen, aty mase ka naj shonc. se te dhem shum kaptina. afer trunit, jo per gjo.

Profesor Doktor duhet te kishe thone emo .. ene Sazan Guri ne zyren e tije ne tavolinen e tije te punes ka vene etiketen:  prof Sazan Guri .  Jo po qe ta dish.

kta dalin te gjith me libra permrapa, o vlla. s'ka shqiptar qe s'del me i mur me libra si per background.

Ky injorant ngrejti ne kom gjith shqiptaret e hardallos kunder demontimit te armeve kimike. popll i cuditshem jemi.

ky dhe gruaja e vet eshte tere shoqata  ore emo ! 

Tema eshte per naften Agron Tr, apo ste pelqen te komentosh aty se eshte pronare Vokshi qe invenston 100 milion euro e shumzon me 5 dhe pastaj deklaron qe ka 5 vite qe del me humbje. Vetem ne Shqiperi kompanite qe dalin me humbje nuk shpallin faliment, si ka mundesi valle??????smileysmiley

per qeverisjen e dobet po flisja dhe une, jemi ne nje linje smiley

Po kur gjerat kaparosen me kontrata ligjore ske ci ben. Hajdutet na rane ne pjese te qeverisin dhe poplulli i shkrete rri pa gje e behet si ajo militantja ne berat. Aman mos u zini ju, pa dhe pa buke rrime ne.  

Përveç profesorëve ne kemi edhe Fotograf . Po halli që nuk na i blen njeri .Biles as fotografët Ballistë  e antikomunistë nuk i blekan smiley

Shqipëria jo vetëm që ka pas njerëz të jashtëzakonshëm por edhe specialistë të Nivelit Ndërkombëtar jo vetëm në naftë. Kush është merak për krahasime të kohës së Ishit le të lexojë sh Enver smiley edhe për sasinë e prodhimit përveç Almanakëve në çdo cep të Botës.

Krahasimi me tranguj e domote është karagjozllik sepse edhe në ndërmarje të Tregëtisë jashtme qarkullonin shprehjetë përafërta si " Një teshtimë e një Pusi është e barabartë me gjith TIR-in në dispozicon të domoteve e trangujve" Ka dhe për atë shifra dhe nuk ka pse flitet badiava Sipas të gjithë bisedave me specialistë e Të zot e Problemit , është e vërtetë se Nafta jonë gjendej në thellësi nëntokosr më shumë se  5000 m .Më duket se u prunë Koka sonde me aftësi çpimi deri 5.500 m po erdhi e ndritura Dhjerokraci dhe ato u shitën kontrabandë nga Salijtë . Kaq më interesoi sepse analët në çdo fushë si të gjithditshëm kanë Konkluza të tjera .

Tani do vijë dhe prandaj i dënoi shoqi Enver ...smiley

Nji minut tashi. A kemi pare per fushat elektorale per zgjedhje. Se ato e majne ne kom ekonomine tone çesh e verteta

Desha të sqaroj dhe një gjë për " Çan Bllokadën  "

Ka qenë shprehje e lidhur me sigurinë e Valutës dmth monedhës së Fortë si $ etj .Se për Bllokadën e Çante edhe " Konjaku Skënderbeu " nëpër dogana smiley Vetëm pas marrjes pushtetit nga iBallistët dhe sholokët iAntikomunistë nëpër shtypin e shteteve ku kalonin Maunet Shqiptare u vu alarmi në faqe të parë të gazetave .

" Kujdes . Kalojnë Trafikantët e TIR-it të Saliut " smiley

Xake, po leni kta shoket anti-komuniste....sa ishte Merhumi gjalle....vu nafta....vu pushkatimet....festival i shkoj jeta popullit. Nafta cante ene Bllokaden ene Petllen, si thuhej atehere te cafsha petllen.

Erdhi Ramizi, e ne vend te pushkatonte grupet ne industrine e naftes, e piu bashke me Nexhin e nuset e djemve naften. Prandaj Falimentoi Shqiperia me gjithe ate nafte nen kembe.

Dy ,,,,dy dite buke...kemi....po pini nafte a shiteni ore gjytryme se vetem pasuri nafte mbajtese kishim.

Nuk priteshe ti i nderuar Lebetits për çpengime , se ke fillu reciton smiley

Pritej  e shumënjohura me shoqin Enver që pushkaton ...smiley Po erdhi me Dullën që nuk dite me hap Puse Nafte . Unë jom në pritje se gjojnat evoluojnë , nuk e hup shpresën për ca komente Cilësore për Dull Naftëtarin që e dështoi nxjerrjen e Naftës me festivale smiley

sa kohe qeveria jone nuk ka bythe te dali jashte mantres neoliberale, perkundrazi zhytet me keq duke dhene gjithcka me koncesion, pasurite do shkojne per lesh, nuk do kete zhvilllim te industrise se naftes. 

Qeveriu dhe studentet e naftes i la pa fakultet i nxorri jashte shkolle, u beri naften.

Si i këndonte LefTKopeja qëmoti  me vjershërime , xëbërthimit të Paltformës për nJë Shqipëri me zbukrime Margaritarësh si e Bukura e dheut nga babi i vet !

na bëjm shkolla e autostrada  / na bëjmë fushat me droga / bajmë pallate me shumë kate / na s'na duhen puse Nafte ..

Dhe turma gazmore me xurna e daulle ..smiley

Rapadam Rapadam dipi dopa / në Shqipri s'na duhen Gropa smiley

Ditë të stuhishme !

mblidhi dhente xha teme se ke ik per lesh.terik

s'ka çi duhen mente. sa me lidh ushkurin besoj se di. 

postimet ketu, i ben, per t'i provuar ekzistencen vetes. (postoj = jetoj) ndryshe mund te vriste veten. keshtu i jep nje sens jetes qe ben ne vetmi. jeton per te paguar internetin.

I gjori kujton se i ben nder Koqo Kokedhims

Thuja Lungomares kush pshurr në PPU !

Megjithse ti si Profil nuk je problem . Qekam ngatru që të fusja ke "Ynone sa komente "

Je i LIRË të shprehesh si të duash smiley Një i rrjedhur psikik nuk ndryshon asgjë në asnjë rast . Boll të rrjedhë ..Rrjedhim sikur Pjerdhim ..shpjegohet pelazgjisht .

Po kështu për prurjen keshe ndonjë gjë  , meqë dhe Nafta është gjosen që Rrjedh , nuk është stacionare si ndërtimete Koqos smiley

Lexoje veten ta kuptosh kush je

si dhe nuk ka sulm kundra muslimanve por kundra arabve (qe kane naften, por po ashtu rrezikojne izraelin i rrethuar prej tyre). arabet jane dhe muslimane....O.oooooo O brinja smiley

Po mos e merr me axhele .Në shkallën e parë je . Ke kohë

Po ku je moj tu keqen . Unë frymëzimit tënd i këndova . Dhe nuk ishte Luftarak , ishte Revolucion i Butë , me këngë e vjersha . Ku e pata gabimin smiley

Mbas atij artikullit qe erdhen italianet dhe na vrane zogjte, qe dhe ky artiklli me te huaj qe po na vjedhin pasurite.....

Nese artikullshkruesi e ka problem faktin qe "po jetojme duke shitur pasurite" bujrum na jep ca alternativa. Po jo nga ato qe shite trullin nderto pallat, jep dyqanet me qira dhe jeto si mbret...

Nese artikullshkruasi ka problem nivelin e royalties, bujrum na trego cilat jane kontratat existuese per Bankers, Stream Oil si edhe per ato minierat ku vdes nga nje minator cdo 6muaj dhe po ste pertoi bytha, na bo nonji krahasim me situata te ngjashme.

Nese artikullshkruasi ka problem sasine e taksave te mbledhura, bujrum na trego pak se cfare duhet te beje shteti qe te kontrolloje prodhimin, royalties, shpenzimet dhe taksoje fitimin e mbetur. Bile po ste pertoi bytha, na trego sesi shteti mund ata beje kete per Bankers, Stream Oil, Wodafone.... si edhe per gazeten ku ti punon
 

alternativa eshte te jetosh pa shitur pasurite ose bythen. te jetosh ME NDER.

nuk lindem gje dje. kemi jetuar edhe kur nuk i shisnim pasurite njeriu. ashtu te jetojme prap.

ps; ne nje artikull per pedofiline e majkell xheksonit tek nje faqe shqiptare Ballkan Web me duket, ku tregohej sesi per t'i shpetuar burgut ai kishte paguar familjet e femijve, bente njeri nje koment : te me japin mua 1 milion dollare ja jap te tre femijte e mi te bej ça te doje.

ja keshtu eshte edhe kjo puna e shitjes se pasurive.

Shume e vertete. Nuk duhet te marrim shembull nga vende si Arabia Saudite apo Qatart.

e para, jane mbreteri ato vendet. dmth i kane mbreterit prone te tyre bejne çfare te duan, se kane legjitimitet. ndersa tema ketu flet per pasurine kombetare (hap fjalor per kete fjalen e fundit po se kupton). 

si dhe arabet i shesin, se s'mund te mos i shesin. kane shumicen e rezervave boterore. do t'i sulmonin ndryshe pa dyshim. i shesin siç indianet e amerikes i shisnin truallin te bardheve. googlo per te gjet letren e famshme qe i shkruante nje shef indian atij te bardhe, kur iu shiten nju jorkun. e njejta gje ndodh me arabet sot. e zhduken kadafin vetem se donte qe rregullat e lojes (shitjes) t'i percaktonte vete.

I ka kapitalizmi e demokracia keto..

Bankers e ka licencen per te shrytezuar puset e vjetra. Por gojet e liga (prej kohesh) thone qe keta s'bejne shume naze, e vjeter, e re, falemneres ku e ke, tha. 

" ....Vitin e kaluar eksportet e naftës bruto dhe nënprodukteve të saj nga Shqipëria ishin 64.8 miliardë lekë, ose gati sa 5 % prodhimit kombëtar .......... Sipas të dhënave zyrtare nga Drejtoria e Doganave, vetëm në 5 vitet e fundit kompanitë private, të cilat shfrytëzojnë naftën dhe mineralet e vendit, kanë eksportuar jashtë 300 miliardë lekë. Specifikisht për naftën, eksportet në vlerë për periudhën 2010-2014 kanë qënë mbi 270 miliardë lekë, ose sa 19 për qind e ekonomisë kombëtare....."  

 

  Mirpo kjo nafte e eksportuar do te thote valute, nje pakete me vehte. Ku regjistrohet kjo pakete? Ne Montreal, NjyJork, London, apo Tirane. Eshte shume sinjikatife kjo gje. 

Nese artikullshkruasi ka problem sasine e taksave te mbledhura

...autori i artikullit eshte ne nivelin e nje populisti te rruges ku ekziston idea qe PB po vdhjedh rendshem ne shqiperi dhe ne te gjithe bashke sjemi ne gjendje ta ndalojme.BP e mori koncesionin kur nafta ishte 25$ dhe bilanci i pare ne 2005 ishte me fitim dhe imgjinoni deri ne 2014 kur ariti mbi100$.Deri ne 2008  ata nuk  paguan asnje koker leku per naften qe shfrytezonin.Kur Berisha erdhi ne pushtet BP u tremb se e dinin cfar zullumi po benin dhe vrapuan te fusin ne bord gjeneralin Klarke duke e paguar 2 miljon $ ne vite.Mgja qeveria arriti te vendosi Roylty tax  15% bazuar ne revenue.Gjeneralin e luftes se Kosoves BP  e donte qe qeveriu te eleminonte kontrollet dhe ja ariti qellimit.Asnje konrol nuk eshte  per 8 vite per te verifikuar te dhenat e deklaruara ne bilance.Nga nje shikim e pare duhet thene qe 86M$  eshte thjesht 15% e 583M$  dhe nuk mund te besh hile, 155 M$ jane operation and transpor cost, dhe 300 Miljon $ jane zgjerim i kapitalit.Kjo e fundit eshte edhe pjesa ku behen gjithe mashtrimet dhe falsifikimet e BP dhe asnjehre nuk jane kontrolluar.Nga 300M vetem 100M$ mund te jete realisht zgjerimi i kapitalit. 200M$ mendohet se futen te thata ne xhep.smileyNe vite kjo sasi paresh ka ardhur duke u rritur  duke mos dale asnjehere me fitim.Sipas inxhinjereve qe punojne ne baze elementi me abuzive eshte fryrja me 10 here e faturave te blera dhe e kostos se punimeve .Keshtu kostua e punimeve e shpimit te nje pusi horizontal eshte rreth 200mije $ kurse ne letra shkruhet 2.8Miljon $.Keto jane lehtesisht te verifikushme por mungon deshira nga qeveria edhe pse kur ishte ne opozite u zotua qe do ta anullonte ket koncesion.smileySelanik e tatepjete keshtu ka ken e keshtu do jete...smiley

Verej nje agjitim te miletit nga gazetaret gjysemanalfabete me mero bazen ne krye.

Income Taxes 
The Company recorded deferred income tax liabilities of $373 million at December 31, 2014 compared to $286 million at the end of 2013, in relation to the Company’s Albanian assets and liabilities.  Deferred income tax expense for 2014 was $87 million compared to $98 million for the preceding year.  The decrease in deferred income taxes was mainly due to decreased income before tax derived from Albania during 2014.  Deferred income tax for 2014 represents 46% of the Albanian-generated income before income tax.  Deferred income tax expense as a percentage of net income before income tax fluctuates as a result of the nondeductible costs, including share-based compensation, interest expense and other expenses incurred by the Canadian segment.  
The Company recorded a reduction in deferred income tax expenses of $8 million during the fourth quarter of 2014 compared to deferred income tax expenses of $29 million for the preceding quarter and $29 million for the fourth quarter of 2013.  The changes in the deferred income tax expense were mainly due to the fluctuations in net income of the Albanian segment as a result of the reduction in realized sales price and the inclusion of the $20 million contract settlement expenses in the fourth quarter of 2014.
 

 

At December 31, 2014, $175 million remains to be recovered in the cost recovery pools representing Bankers cumulative capital investment in Albania of approximately $1.3 billion compared to $177 million in the cost recovery pools at December 31, 2013.  
(kapo kendoje pak kete)The cost recovery pool represents deductions for income taxes in Albania.  Under the terms of the Petroleum Agreements in Albania, profit will be taxed at a rate of 50%.  The amounts referenced represent BPAL’s filing position, which is in accordance with BPAL’s Petroleum and License Agreements.  The annual Work Plan and Budget was presented and approved by AKBN and all costs within the cost recovery pool are subject to ongoing routine audits.  BPAL has received an audit report from AKBN with findings that could result in a $303 million reduction to the cost recovery pool and a potential taxable position.  Other routine audits have accepted BPAL’s costs within the cost recovery pool and based on these audits and the AKBN project approval, BPAL is currently defending all costs and providing the requested support documentation.  Bankers is presently not required to pay cash taxes in any jurisdiction.  In Canada, the benefit of non-capital losses of approximately $28 million as of December 31, 2014 has not been recognized in the financial statements.  

Prandaj Gjineka ime, para se ti sulesh Mazllemit tend....lexo se cfare zbulove me siper e lexo veten ne fillim se si ja ke keputur kot akoma me siper....

meso te lexosh njehere pastaj hajde fol.

Anjurante, qe ben copy and paste e slexon cfare ve.

na thuaj se cfare ke kuptuar nga ajo eshte postuar siper .amuse us.

smiley Po kush është ai "oqe që do të kuptojë se ku lexon ti në anglisht smiley

Ne nga Babasqapi na u rekomnadua Kinezçe e pse duhet të lexojmë anglisht ? Kur arrin që kupton dhe ti përveç të shkruarave të xha Abazit , u bëftë helaq edhe Interneti dhe e hëngshin pulat

na thuaj se cfare ke kuptuar nga ajo eshte postuar siper .amuse us.smiley O oooooo O brinja !

Tani do të na çosh në spital nga të qeshurit kështu

Kuptova se si ti dikuton kot ....ju sule Meros, mender, po tek Mazllemi nga pozita e meros ishe dhe e drodhe me vone...po ti sdi ceshte revenue e fitimi e do te amuzesh veten ne blog. Kerko falje tani.

na trego se cfare kuptove?

Po sikur ky biznes te shtetezohet, eshte i afte shteti te jete me eficent dhe me i sigurte si pune?
Me keto struktura te dekompozuara qe kemi nuk besoj, keshtu duhet te kenaqemi me therrimet qe japin keta e bejne si ju do qejfi.

shteti e kishte dhe e shiti sepse s'ishte ne gjendje ta menaxhonte.

E vertete, dhe jam partizan i ideve qe duhen menaxhuar nga vete shqipetaret, plot vajza e djem si jashte dhe brenda vendit te shkolluar e bejne pa me te voglin dyshim me mire.

Po keto kompanite qenkan pa asnje skrupull fare kane perborxh te te telendisin fare vetem qe te ardhurat mos te ulen edhe nje dollar te vetem..

Kudo qe nafta eshte prone shteterore nuk eshte aq efektive sa ajo e privatit .ajo qe po ben shtypi eshte genjeshter .sapo te nxjerre investimin bankers do ti paguaje taksa mbi te ardhura shtetit shqiptar pra te ardhurat nga nafta do rriten nese edhe cmimi i naftes rikuperohet kuptohet.Investimi i tyre eshte $1.3 miliarde .nese kjo lloj paraje do ishte lene ne duart e Ilir Metes e co do ishte vjedhur e tera .ata inxhiniere qe pretendojne se kompania po inflaton shpenzimet te shmange taksat  duhet te dalin e ta denoncojne.

Po si do ishte lene ne duart e Ilir Metes, se me cmene. Ilir Meta nuk kishte 1.3 miliarde investim per te bere e as shteti Shqiptar, prandaj u morr firme koncesionare. Chyn Meta ketu??? 

.Investimi i tyre eshte $1.3 miliarde

keto 1.3 Miliarde $ nuk eshte se i kane mare borxhe nga bankat apo institucioni tjeter.Ato jane ato  pjeset ne vite si 300Miljon$ investi per zgjerim e 583 Miljon $ revenu per 2014.Pra leket nga shitja ata i quajne humbje sepse po te mos benin investim detyrimisht qe dalin me fitim dhe paguanin taxa.

Ku e di qe nuk kane marre borxh tek Bankat...Nese kane filluar investimin ne 2004 dhe naften kane filluar ta nxjerrin ne 2008, kane 4 vjet shpenzime pa nxjerre pike nafte.  Nderkohe revenue ne dy vitet e fundit megjithese investimet eshte ne renie, pra po djegin kapitalsmiley

po ti ku e di qe 1.3 miliarde kan hedh ose kushtojne faturat e tyre ? 

 

Kjo e dhene duket e pranueshme sepse kompania eshte publike jo private dhe e detyruar me ligj te paraqise bilancin financiar. Kapo, deklaron se keta kopilat, kane fitim por e deklarojne si humbje ngaqe e kanalizojne si investim, e ne kete menyre nuk taksohen per fitimin.

Nje cike e trashe si levizje, por e mundshme nese si thote edhe Tirona forever, kta nuk merren vetem me pusat e vjeter qe Shqiptaret nuk shfrytezojne dot me por kapin edhe te rinj....ose cu kap dora.... Kurse  persa i perket borxhit Kapo me shume gjasa ja fut kot se nuk ka kompani nafte qe nuk eshte zhtytur ne borxhe...ato qe jane ne nivelin 60-80% pritet te falimentojne se shpejti nese nuk jane hedged.

Prandaj eshte edhe deferred income tax provision qe do te thote  taksat qe do te paguajne ne ardhmen sapo kur lehtesirat fiskale per shkak te investimit qe kane bere te skadojne.

Nuk thote do te paguajne ne te ardhmen.......por thote qe sot per sot nuk jane pergjegjes per asnje detyrim financiar.....se vjen auditi tjeter dhe 300 milionshin e fut prape ne kosto......Auditi i fundit mund tja qethi 300 milionshin nga kostoja dhe per kete ata do te jene te detyruar ti paguajne qeveriut Shqiptar takse.....Por ka nje IF, ndoshta...nderkohe ata e kane trajtuar kete 300 milionsh si kane dashur dhe dyshohet.....dyshohet ....parregulsisht. Humbjen 28 milion USD, Canadaja ka refuzuar tia njohe....qe jan pelivan kta jan pelivan.....ndonese pa kapak.

Ca thu mi! Perkundrazi eshte krejt e kunderta, kudo qe eshte nafta prone shteterore eshte me efektive. Norvegjia dhe gjithe vendet Arabe e kane prone shteterore. Norvegjia ka krijuar fondin e pensioneve me te madh ne bote nga nafta. 

Lungomare, nuk kemi qene ne gjendje te shfrytezojme keto puse ne kapacitet te plote as me pare e nuk do jemi as ne te ardhme. Prandaj duhen bere koncesione por me kushte optimale.

Kan hudhur 1 miliard e kusur dollare investim keta te bankers investim para se te fillojne te korrin frutat. Kane filluar ne 2004 por naften kane filluar ta shfrytezojne mbas 2008. Nese genjejne  me librat dhe Kapo tregon te verteten se keta nuk jane audituar per vite me rradhe, institucionet shteterore duhet te bejne auditim dhe ti hedhin ne gjyq po kapen parregullsi. Duke u bazuar ne Cayman Islands keta jane jashte juridiksionit Canadez apo Shqiptar per shume gjera, por duke qene kompani publike jane pergjegjes per transparence si edhe kane pajisje te kushtueshme e investime te bera tashme ne Shqiperi. 

Per fat te keq Tironco te gjitha koncesionet e bera nga shteti yne ne cdo periudhe jane kontrata qe dhe nje i vonuar nuk do i nenshkruante jo me kjo rrace e djallezuar politikanesh qe na drejton.

ketu kemi dy probleme:
1) ka jete njerezish ne rrezik
2) Pasuria e vendit po del jashte pa asnje lloj kontrolli
punojne 24 ore botet qe ngarkohen ne marinze dhe cohen tek petrolifera ne vlore. si vend afrikan mor burr ca te te them me...

te hudhin sa te duan, ajo qe japin NUK MJAFTON per gje te madhe (nje futbollist te mire nuk blen me kete shume, jo te besh çudira me te medha). artikulli flet pikerisht per kete pike.

pra shitet diçka qe nuk gjindet me, per asgje pothuaj. se te jetosh ne salltanetet e arabve edhe ndoshta ja vlinte.

per çfare duhen tjeter shifrat qe jepni ?

Jo plotesish Alba! Se shteti " shiti " ARMO qe kishte gjendje 50 milion euro nafte te depozituar dhe e fali tere ate pasuri milioneshe ! 

shteti e kishte dhe e shiti sepse s'ishte ne gjendje ta menaxhonte

 Shteti nuk manaxhon per nje arsye tjeter, ndoshta ka humb njerzit qe dikur i ka patur ekspert per naften dhe gazin dhe manaxhonin shume mire, ne vitin 1990 prodhimi i naftes ishte 1 milion ton, sot nuk i kalon cerekun cte bej  shteti kur  nuk ka specialistet e vet, sepse  i kane ik ne Kanada ?!!

 Te njeten gje beri Zogu i I me shoqerite itaiane franceze, angleze, ne vitet 30, shqiptaret e thjeshte punonin ne keto shoqeri, sa per  1 chap buke, 1  torbe miser ose grure,  vendi nuk u be u pasur, por athere analfabetizmi i shqiptareve per te punuar per vendin, ishte 90% ! Sdo mend qe shoqerite e huaja nuk mund te rrinin indiferent me nje vend qe ka pasuri te medha nentokesore dh mbi toksore !

Nje fenomn i tile po ndodh sot ,po rritet analfabetizmi,  publik, i cili mbetet i kenaur per nje cop buke dhe per momentin se sa per prespketiven, Kush do te mendoj per prespektiven e shqiptareve si popull, si komb ? Qeveritaret shqiptare apo Biznesmenet Shqiptar ? Aftesite manaxhuese ne shqiperi kane egzistuar, tani keto aftesite i kane mare ne dore te huajt, e ska si te ndodh ndryshe ! Shiptaret nuk kane menduar ndonjehere per shqiptaret  dhe nuk mendojne as sot, secili per vete zoti per te gjithe ! Patriotizmi dhe kombi jane thjeshte nocione per politike, per mashtrim publik, vetem per disa njerez qe kane interesa personale vetjake dhe aspak per kombin ose atdheun ! Atdheu i tyre eshte paraja, e piste, qe vjen nga te huajt !

 

 

Pikërisht këtu fillon Gjykimi pa LefTKope rrangallash si zagare gjahu me foto  . Ajo që bëri Kryekrimineli shqiptar sali Qenef berisha në bashkëpunim me një nga antishqiptarët më të mëdhej Historikë pas Hrushovit ,manipulatorin e matrapazin Postit Rajerson ..është e pa Riparueshme .Është e pa kthyeshme në çdo fushë të Jetës e Prodhimit , Artit e Kulturës që kishin arrit zhvillime Europiane edhe në bllafaqim Kuadrosh e specilaistësh .Dhe shumë Dinjitozë e të denjë !

Pikërisht këtu FILLON që nga Njohja e Sistemit që kemi pranuar të jemi Pjesë , Ligjësitë që e Karakterizojnë Tregun e Hapur e Mëndjet e Hapura dhe jo dëngërvëngëret e leximet të të papunëve të faqeve  Internetit .

Këtu kërkohen Fakte që i nderuari Grande Kaka  i filloi , për të vënë struktura Përgjegjëse në mengene .Jo llomotitjet e amuseve të Albës me zamete dhe Foto argëtuese të ham-humses Politike LefTKope. .Dhe gjithsesi adresimi tyre atje ku duhet Në KLSH e më pas në Prokurori .Këtë mund të bëjmë ne , jo të japim Leksione kush i kupton më mirë këto nga Librat që vetë ... BP ka botuar smiley

 

atehere i shtonin shifrat (se u priste koken partia, edhe misrin e benin 10 metra te larte dhe kallirin tre killo), ndersa sot e ulin (qe te mos paguajne taksa).

po kur permend dhe zogun ti i pashkolli emigrant qe rron me assistence, ose qe te mbajne kalamajt siç mbajne idrizin. me çfare ta nxirte naften zogu mer kamunist i orve te funit. me gamor ?

Me spitalë psikiatrik ose q.p.tore smiley

Ti tani mos u pre kokën , po rruajua më mirë se kështu e q...më mirë njëri tjetrin smiley. Për madhësitë e kallirit mer kontakt me Jozefinën se unë nuk kam shumë njoftuni . Për gjatësinë edhe unë  mendoj si ty . Aq e kishim .

.

Cnuk bejne robt e huj per mbijetese zotrie!  smiley   smiley   smiley   smiley

Koço per te miren e mbijetes se Shtetit po vepron! Bravo çifligari i Jugut!

Cifligari i leshit! Kush e le kete te behet cifligar ore Lefti ! Prit sa shpejt kane per ti rene puplat ketij denglaxhiu ! 

C'ma paraqet si levend kete hordhovar ! 

Ku ish qe dje kjo farë Sokoli , Ç'det  i pruri / ç'vapor i solli ..smiley

Këta të PD-hit paskan qenë Kryekriminelë që kanë lënë gjith këtë pasuri Intelektuale Internetesh të Humbasë . Mirë PS që njihet si bllokatore e InteliDjencës po këta si e patën smiley

Më vika çudi që GjiF këta Atdhetarë të gatshëm me ba "dekën si me le " për Fe e për Atme nuk i janë ofruar prokurorisë për Abuzimet e Tmerrshme me qindra miljonë Dollarë sipas Grande Kakës prej 2010 të BP , dhe merremi me një Qyqar si Lulzim Basha që ju shmang përgjegjësisë për ca palo 28O miljonë dollarë .

Në Mëmëdhëmbje  sikur kemi edhe ekspertë që monitorojnë si FMN dhe BB , apo një Gjeneral lëshon babasqapi si Clark dhe u dhjet mu  në fushatë antikorupsion e dekriminalizim të Ekonomisë kalemxhijve smiley

Mbani leksione në fakultet kush të mundë dhe ofrohuni për të mirë të Atmes kush e dnien se ka Aftësi , jo tek PPU që është mbush me shakaxhij Politikë si Alba me zamete që lexojnë faqe Interneti edhe në Abglisht or tie ...dhe LefTKopesë merrejepes me Gjueti . Mejtim e kisha .

Poshtë ekonomia e Tregut .Rrnoftë mbështetja në forcat e Veta ...pjestim për Fundërrinat Historike që na dhanë Ekonominë e Kioskave dhe " se Diktatura zotrie "

Grande Kaka shumë i kamufluar kësaj rradhe smiley

nuk duhen shtetezuar ,por duhen shqiptarizuar keto pasuri.  me mire te jene ne dore te hajduteve shqiptare ,te cilet do ti prishin ne shqiperi,sesa tek metroseksualet e alaskes

shqipria nuk prodhon asgje me vlere (shet vetem pasuri dhe ofron krahun e punes. kete politike do beje atje çdo kryeminister se tjeter gje nuk di te beje. kur ishte rrumpalle ne 90-ten i shisnim kurva botes. tani e kemi ngrit kandarin, u japim toke dhe konsesione falas qe te vijne te na i pallojne femrat ne atdhe duke pasur dhe token te tyren).

por te gjitha parat prape jashte do perfundojne, duke blere funderina te konsumit te perditshem apo ndertuar pallate te shemtuar. se veprat qe vlejne dhe qe s'behen me, nuk t'i shet njeri edhe te duash.

Kjo eshte vetem nje pike ne katrahuren qe po jetojme, se do folur per minierat qe po shfrytezohen me te njejten barbari...

sa per shtetezimin e ndermarjeve do bere nje sondazh qe administrimi qe me mire me CEZ apo me OSHEE

Po hë si të shqiptarizohen ? Se ky është problemi . Me kioskaxhij apo  me të futur në Burg Koçot e Pasur ? Apo me diskuret e Halimit të Supës .Edhe njaj Frokja që asht nji nga Al Kaponet as për zhvillim Puke nuk e lanë or tie smiley

 Edhe Babasqapi e kuptoi se nuk ka më Shqipëri . " Se Gjermania zotrie , dorëzoi Markën , Simbolin Kombëtar " që domethënë ka Pavarësi Integrale me Europën e Tregun e Hapur dhe nuk është më Shqiptare... as e re as e vjetër smiley 

Po qe me skiure e dëshira si këta të fënçurit e faqeve të Internetit më Lartë i japim rrugë Botës ne .Ne i treguam si të kapërcente krizën jo më një allishverish të BP .

Logjikë ka vetëm Komenti Grande Kakës përsa i përket situatës konkrete , që gjithsesi sikur ka anu pak sa nga "orientimi fshehur kamunist " dhe...

indirekt përkrah Amnistinë Fiskale të baronëve shqiptarë që nuk ja pranunë Mejdanit ( Nuk ka shënjë të nderimit me Grusht ) prandaj për të nderuarin Njente Kapo VFLP smiley

Populli shqiptar i degdisur rrugeve te botes dhe pasuria po vidhet diten me diell...

Sipas grafikut te paraqitur ne kete shkrim, me sa shoh, kemi nje rritje prej rreth 3 here te te ardhurave nga renta minerare krahasuar me vitin 2010 (Nga 3.5 njesi monetare ne vitin 2010 ne 9.6 njesi). Pra brenda 5 viteve te ardhurat ne favor te shtetit jane 3 fishuar. E kjo me duket goxha arritje. Megjithate, jam i rezervuar ne gjykime pasi nuk kam informacionin e nevojshem. 

 me çfare ta nxirte naften zogu mer kamunist . 

Në prag Rilindje të të gjithë përrejve Psikikë dhe të gjithë arkitektëve që morën pjesë në ngritjen e Bustit të A.Zogut në Marinëz , me rastin e çfrytëzimit të puseve të Naftës smiley

Nder e Lavdi të rënëve për 7 Prillin !

dhe për të nderuarin Grande Kaka si antikomunsit i orëve të Fundit ..VF.LP

Rapadam rapadam rapa dipi dopa ec lali / kështu ndodh sa herë sala bi nga kali ...smiley

Po kësaj rradhe kanë për ti fut ato të Roshit të Kavajës që të na mbushet menia me gjith mend që Kavajsit janë myslymanë . Se dhe kështu hidh e prit për mazllëmët , pa një HU në  sumë të Salës si në kohët e mazllëmëve të Pastër , sikur nuk shko smiley

Jo për gjo po ju duk si Kallomsheqeri shkopi Flamurit  në 97 .

Do thush nuk e ka për gjo sepse po pregatit Dhëndërin ..Nuk heq Kontra smiley

Per ata qe thone te 'shqiptarizohet' nafta se na iku pa leke.

  • Se pari: lek ke mor se pagujn royalties
  • Se dyti: ketu ajo qe s'po merret eshte taksa mbi te ardhurat e Bankers
  • Se treti: keto taksa nuk i vjel dot Shqiperia derisa Bankersi te shpaguhet (nepermjet te ardhurave) per gjithe investimet qe ka bere.
  • Se katerti: verifikmi i sa investimeve qe ka bere Bankersi behet nga Albpetroli
  • Se pesti: Albetroli verifikon 1 here ne 3 vjet
  • Se gjashti: kontrata qe ka Bankers eshte marre nga nje ish manaxher projekti i Anglo-Albanian Petroleum (Premier Oil) pasi Premier Oil iku ne 2004 se kishte vende te tjera me te mira per te hedhur parate
  • Ky inglizi kap kontraten e Premier Oil (me terma shume te favorshme duhet thene), formon nje kopmani me nje kapital te vogel fillestar, e me pas arrin te mbledhe disa pasunare Kanadeze me kapitalin e te cileve formohet Bankers

Pyetja eshte kush e ka fajin qe ka marre kete kontrate kaq te mire Bankers ne 2004? Per mu askush. Po te mos ishin termat e kontrates te mira nuk vjen kush ne Shqiperi te shpoje per nafte.

Petromanas/Shell i kushton $80 milione dollare nje pus eksplorimi. Ai $80 milionsh mund te shpenzohej shume mire diku tjeter nqs Shqiperia nuk jepte keto lloj kontratash.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).