Shërbimi i Kontrollit të Çështjeve të Brendshme kallëzon penalisht Bashën

Fakte të reja u zbardhën në seancën e sotme parlamentare lidhur me protestën e 21 janarit të 2012-s, ku mbetën të vrarë katër qytetarë. Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, deklaroi nga foltorja se kryedemokrati Lulzim Basha ka dhënë urdhër më 21 janar, që të ngrihej një helikopter dhe të hidhte lëndë kimike mbi protestuesit. Ministri Tahiri shpjegoi se ishte kjo arsyeja pse sot Shërbimi i Kontrollit të Çështjeve të Brendshme kallëzoi penalisht Bashën.

Pikërisht pas kësaj deklarate ish-kreu i opozitës, Sali Berisha, shpërtheu në ofendime ndaj ministrit Tahiri.

Ndërsa ishte duke mbajtur fjalën e tij në foltoren e Kuvendit, Berisha është kthyer pas dhe duke iu drejtuar Tahirit me fjalët "je rrugaç e i pafytyrë", ndërsa ministri ishte duke folur në telefon.

Pas këtij debati, ish-kryeministri u largua nga salla e Kuvendit, pa kthyer një përgjigje lidhur me padinë ngritur ndaj Lulzim Bashës.

 19:23 - Balla: Hetim të plotë për Bashën, kreu tre vepra kriminale

Deputeti socialist, Taulant Balla, kujtoi veprat penale për të cilat dyshohet si i përfshirë kryedemokrati Basha, ndërkohë që i bëri thirrje për një përgjigje Sali Berishës, pasi ky ishte larguar nga salla parlamentare.

"Me vjen keq që çifti i stolit u larguan bashkë (Sali Berisha dhe Jozefina Topalli), në drejtime të ndryshme, por ndoshta bashkohen. Berisha do kishte bërë mirë të qëndronte dhe t’i jepte përgjigje akuzave shumë të rënda të ngritura kundër dy bijve të vet, birit natyral Shkëlzenit dhe atij politik Lulit nga ministri i Brendshëm. Biri i tij politik Basha që mban edhe për disa ditë kreun e Bashkisë dhe të PD-së është akuzuar sot me prova të pakontestueshme për fajësi të plotë, lidhur me urdhrat kundër protestuesve më 21 janar. I domosdoshëm është jo vetëm moskandidimi për në krye të bashkisë, por hetimi i plot në kuadër të dekriminalizimit të Lulzim Bashës edhe për vjedhjen 142 mln eurove në rrugën Durrës-Kukës dhe tradhtinë kombëtare për paktin detar me Greqinë. Saliu një herë të vetme që shkoi të në Prokuroi tha “Nuk di gja”. Se për të rrejt këtu në foltore është numër një. Bën mirë që gjithçka thotë këtu t’i thotë dhe në Prokuroi. Se çfarë tha sot është qesharake, ua kam thënë është për të ardhur keq se ku ka përfunduar lideri historik i PD-së", deklaroi Balla.Balla: Kreu i Lazaratit në protesta me ish-drejtues të policisë

Socialisti Balla në përgjigje për akuzat ndaj policisë, kujtoi faktin pse nuk asgjësohej Lazarati.

"Policia është kapur nga krimi, tani policia është ndarë përfundimisht nga krimi. Do doja t’i rikujtoja qytetarëve disa nga pamjet epike të protestave të PD-së për liri, demokraci, për policët e larguar nga puna. E dini pse nuk asgjësohej droga në Lazarati. Kreu i komunës në Lazarat në protestat e PD-së shoqërohej nga ish-drejtori i Policisë Tiranë dhe nga nëndrejtori i Policisë së Shtetit të kohës së Saliut. Dash Aliko rrinte në protesta me funksionarët më të lartë të Policisë së Shtetit. Alkimia mes Dashos dhe ish-drejtuesve, i mbante këta që të vazhdonte tregtia e Lazaratit. Kam të gjithë listën e personave të larguar nga Policia e Shtetit. Një prej tyre është larguar me të drejtë, se ka deklarua për vjetërsi pune faktin që ka qenë për 4 vjet sekretari i PD-së së Peqinit. Ky punonjësi i policisë, qoftë ky që është", tha Balla.Shpërthen Berisha ndaj Tahirit

Berisha­-Tahirit, ndërsa ministri po fliste në telefon: O rrugaç, o i pafytyrë, flet në telefon pas shpine!

Ilir Meta: Ju lutem me qetësi mos ndërhyni zoti Beqaj!

Sali Berisha: Po s’ia mbylle ti, ia mbyll unë fundërrinës. Ky që flet prapa inauguroi detyrën duke vrarë tjetrin, duke ia nxjerrë në pritë në telefon. Falangat e krimit në Policinë e Shtetit. Ia vranë ortakun duke folur në telefon. Duke folur me të ose boudigardin e tij. Policinë e mori krimi, të pafytyrët, ata që s’kanë asnjë moral. Flet këtu si rrugaç pas shpine, 10 herë më i lig se Shullazi, se ky ngjitet këtu në karrigen e ministrit.

 

19:07 - Berisha: Përgjigjen ta jep Ina Rama

Pas akuzave të bëra për herë të parë ndaj Bashës, si një prej personazheve politike të përfshirë në protestën e 21 janarit, Berisha ngriti gishtin e akuzës ndaj ministrit të Brendshëm.

"Kur të sulmon Bami, fjalët i ha këlyshi. Do t’i them dy fjalë. Ke mbetur në çdo shkollë. Një njeri që është marrë me kontrabandë familjarisht. I dënuar për shpifje nga organet e Drejtësisë. Përsa i përket shkresës shko se të thotë Ina Rama për të. Je pjesë e mafies, e citon aty. I ati u arrestua për kontrabandë. Policia po ndiqte drogën, por u dolën ilaçe. Në 1999 më hoqën mua imunitetin me akuzë qesharake. Nxorën një shishe ‘pepsi kola’ dhe thanë se me të do të helmoja popullatën", deklaroi Berisha.


 

18:55 - Tahiri: Paditëm Bashën, Shkëlzeni i përfshirë në tragjedinë e Gërdecit

Ish-ministri i Brendshëm, Lulzim Basha, ka dhënë urdhër më 21 janar të 2012-s që të ngrihej një helikopter dhe të hidhte lëndë kimike mbi protestuesit. Për këtë arsye sipas Saimir Tahirit, Shërbimi i Kontrollit të Çështjeve të brendshme ka kallëzuar sot penalisht Bashën.

"Ju faleminderit që sot keni kontrolluar të folurën se në të kaluarën e keni pasur edhe më të përdalë të folurën, por nuk kam si të mos jem dakord me ju në princip teksa thoni se duhet të shqetësohem për luftën kundër krimit e korrupsionit, megjithatë ju jeni mishërim i gjallë i ndarjeve mes fjalëve dhe veprave. Unë jam i vendosur të mbështes prokurorinë në luftën e saj.

Por nuk kam si të jem dakord me ju kur çoni një deputet që të takojë Xhelal Mziun në burg, por nuk jam dakord me ju as kur çoni të njëjtin deputet, që tashmë është i mësuar me burgun, të takojë punonjës ALUIZNI të burgosur në Sarandë. Jam i vendosur të çoj deri në fund ato që kam marrë përsipër. Por skam sitë jem dakord me ju që të besoj se kur djali juaj merrte fakse me shënimin për Zenin nga ministri juaj për atë që më vonë i mori jetën 26 personave në Gërdec.

A e keni pyetur djalin tuaj pse merrte fakse nga Ministria e Drejtësisë dhe ajo e brendshme? A e keni pyetur ju sepse prokuroria nuk e ka pyetur ndonjëherë. Unë nuk mund të aludoj e të them se djali juaj është njësoj si kafshët por mund të aludoj e të them se është 100% i përfshirë në Gërdec djali juaj. Me atë që ndodhi djali juaj ka qenë i përfshirë, pse nuk i keni bërë thirrje prokurorisë që të hetojë qoftë dhe për djalin tuaj. Nuk kam si t’ju besoj kur një sipërmarrës denoncon vajzën tuaj se e gjobit me 3 milionë euro, me firmën tuaj. Ju firmën tuaj e shitët tek vajza juaj, e cila vinte gjoba. Kam shumë dëshirë të besoj se ju i doni sipërmarrësit e huaj, por se besoj dot, sepse vajza juaj përdorte firmën tuaj për të vendosur gjoba.

Si mundet në këtë botë që babi dhe vajza të bëhen pika ku duhet të kalonte biznesi i huaj për të investuar në Shqipëri.

Kam shumë dëshirë tu besoj për distancën klinike që duhet ë ketë çdo pjesëtar i kuvendit nga bota e rrugës.

Ne dallojmë shumë, jo vetëm për atë që themi, por edhe për atë që bëjmë, dhe këtë e kemi dëshmuar jo vetëm në rastet si medemek fakte të kapjes sonë, por mbi të gjitha atë që keni bërë ju kur keni qenë në krye të detyrës.

Megjithatë unë nuk kam dëshirë të zgjatem në deklaratë që qytetarët besoj i kanë të qarta, por doja të çohesha këtu dhe të bëja me dije për një padi që Shërbimi i Brendshëm, pas një inspektimi në Gardën e Shqipërisë, për një dokumentacion të ngjarjes së 21 janarit, ky pasqyrohen veprimet e Gardës, u gjet se ka falsifikim dhe urdhra të kundraligjshme, nga ministri i asaj, kohe, të cilët do të shkojnë para drejtësisë.

Konkretisht nga këqyrja e dokumentacionit, rezulton se në 21 janar 2011, është pasqyruar me shënim një urdhër i dhënë nga Basha, ora 16:28, Komunikoni me gjeneralin dhe të ngrihet helikopteri dhe të hedhë lëndë lakrimogjene mbi protestuesit. Para falsifikimit është kërkuar të hidhen lënë homogjene, në faqen e dytë, po të këtij dokumentacioni, rezulton se urdhërdhënësi, gjenerali, ai që doli me syrin e nxirë, ora 14 e 54, urdhri asnjë lloj zjarri pa zbatuar ligjin para demonstruesve, rezulton me sy të lirë se dhe kjo frazë është ndryshuar’ Asnjë lloj zjarri pa dhënë urdhër kundër demonstruesve pa zbatuar ligjin.

Të dy shënimet e cituara, të dokumentuara duket me sy të lirë se ka ndërhyrje dhe korrigjime të dukshme. Po kështu rezulton se ka ndërhyrje dhe falsifikim të urdhrave të shënuar. Në këto kushte SHKB pranë ministrisë ka depozituar sot kallëzimin penal për Lulzim Basha, për akuzën e shpërdorimit të detyrës, i cili ka dhënë një urdhër haptazi të kundraligjshëm, sepse nuk është në kompetencat e Ministrit pjesëmarrja në operacion dhe përdorimi i lëndëve helmuese mbi protestuesit.

Gjithashtu edhe për gardistin përgjegjës për dhënien e urdhrave për falsifikim.

Kjo është padia e bërë sot për një ministër, i cili ka dhënë urdhër të ngrihet helikopteri dhe të hedhë lëndë helmuese.

Shpresoj shumë që të mos përdorë procedurë për t’ju shmangur ligjit.

Frika se do iu dalin të palarat dhe do iu vijë dita për tu gjykuar, është arsyeja që shani disa prokurorë dhe mbroni të tjerë.

Unë e di shumë mirë se Ministri i Punëve të Brendshme në asnjë rrethanë nuk i lejohet të japë urdhra operacional, siç ka bërë Lulzim Basha.

E imagjinoj se ky mund të ketë qenë urdhri juaj, por shpresoj kjo të sqarohet nga hetimet, ajo ishte një ngjarje tragjike, por një gjë ju siguroj, ky nuk është moment as për tu tallur as për të anashkaluar drejtësinë, shpresoj që Prokurori t’i shkojë deri në fund, sepse për 21 janarin duhet drejtësi.

Mos bëni karagjozin, edhe pse ju kuptoj se zgërdhitjen e keni mënyrë për tu përballur me drejtësinë, shkoni përballuni me drejtësinë ashtu siç ju takon"
, tha Tahiri.

 

134 Komente

Mos ka qene fjala per gaz-lotsjelles smiley dhe dalin bllof akuzat, siç kane dale keto vite e muaj akuzat ndaj njera-tjetres. S'di ke te besoj njeriu i shkrete. 

Pjero , bllofi ka dale akoma pa fillu kjo histori sepse qe nga dita e hyrjes ne NATO si forcat e armatosura si Policia ne inventar nuk disponojne arme kimike .Keto jane shashka per te mbulu varferine dhe krimin qe e ka pllakos ate vend.

mer ishalla s'e kon me ter men, thuj, o Brado.

Po skane mer bythe me  e pas me ter men se e dine  shume mire qe 21 Janarin se ka pas Qeveria ne dore .Burri huj shkoi duke i pergezu te nesermen ti thu jo leshi....jo preshi ....jo ti personalisht dmth.

Edhe po e paten me tere mend pa ba rreformen ne sistemin e drejtesise asht kot !

nuk e di. mase ke te drejt. ja, ktu esht me vend ajo qe thu qe nuk e njof situaten atje. se po te jen rob per se mbari, mas gjith ksaj qe pash, i bi me pas vetem dy alternativa: o luli denohet, o ministri i thot KM m'fal, po deri ktu me ke, me tej vazhdoje vet. po qe se ka naj vler llafi dmth, qe e di qe s'ka asi cent (ja kte e di psh smileysmiley ..)

Po kot me nigjoi i here te vetme ne Parlament , thu ti qe keta qenkan te gjithe per burgim te perjetshem , pasi mbaron parlamenti shkojne e hane dreke sikur skane thone apo ska ndodh asigjo.

Nuk behet fjale për arme kimike, por 'thjesht' për lende helmuese

Ne nje vend anetar i NATO -s lendet helmuese qe quhen dhe luftarake qe ta dish zotrote nuk dalin pa urdher te NATO -s !!! Ministria e brendeshme nuk disponon ne inventarin e saj LHL disponon vetem Ministria e Mbrojtjes .

Ore Shqiperia qe ne 97 u pastru nga te gjitha lendet dhe municionet luftarake. Qe ti importosh ato eshte i pamundur aq me teper qe je vend i NATO-s dhe celesat e depot na i kane pas majt amerikanet, qe mos i humshin ne. E vetmja lende helmuese qe disponon ushtria dhe policia eshte "bari i miut".

" Bari i miut "

smiley

 

e boni pubilike, e prishi sekretin hetimor. ja si e nimojne njoni tjetrin.

Shko ore  Tahir mbushu ! Tu deshen dy vjet per te mesuar kete fakt te tmerrshem dhe ta plasish sot ! Jeni krejtesisht te paafte dhe brekbrane ! E fillut, per te zbuluar te keqen e qeverisjes tetevjecare nga policet e thjeshte ..! 

brekbrane 

Cfare lloj ashtu jane keto me siper grave?!  smiley

Sipas dopios se Graves besoj se ka desh me thone " breke te rame " smiley

Grava eshte folklor nga ai i vjetri. smiley Brekebrane eshte qe i terheq breket zvarre.

u plake, o grua, u plake,

brane i heq ato corape,

u plake, o burre, dhe tine,

mbete si kau ne brinje.

Eh, Fifty is the new Sixty.

i thone osh... andej nga grava. Apo si thote ai ustai:

U plakem tani te them .
mase te ha nje verem .
Qe dot llafin nuk e gjem .
tani KA e dikur DEM.

ketlina jane oshkure keputurit ...brekbanet ! Qe i mbajne me nje dore ...por vetem njeren ane ..tjetra vijon zvarre 

ky show mediatik i ktyre imbecileve to PS eshte fyes. Put up or shut up.

Nga halli e kish edhe Luli, edhe Berisha: u thane se ajo vetura qe do shperthente deren e kryeministrise kishte eksploziv dhe ata e besuan. Vecse 3 vjet kish Gerdeci, kshu qe thjesht i dolen 'të keqes' para. Edhe 4 të vdekurit aty futen, nuk i keni degju si thone tani ? "Shteti vrau pa dashje"

I thene Sales nderkombetaret në 2009: mos i vidh zgjedhjet se kane për të dale për hunesh. Po më bejne veshet mua apo si- u pergjigj Dr Delir Mortja.

Prisni prisni se nuk keni pa gjo akoma: Rama të gjitha ka për ti harru, por kutite e 2009-s...  smiley . Ka për ti hap ndryshe tani, nje më nje (shifeni shifeni videon se si e fut koken në bothe Sala, kur ja permendin 21/01)

nuk di a ka ala shenja nga ajo e rrafmja ala grande te pallatet afer uzines enver.

thon qe robi i ndjen kshu, kur prishet moti... dmth edhe kur do me i harru, s'te le fronti i ulet atmosferik me i harru, si dhe ato vransirat e rreshjet vende-vende.

Po ska faj ai shefi jot qe te dergo 10 here ne vit ne Kore ty , ta ka pa trunin smiley

Brado po me pyt njoni nga Prishtina qe ka per te qene ne Durres ket fundjave per nji barake qe boka peshk fantastik ne Durres. E ke parasysh se per cfare behet fjale? 

Rono , nuk e di per cin e ka llafin ai shoku jot por une kur iki ne Durres per dreke me shume interesohem per parkingun, kshu qe mvje keq nuk te ndihmoj dot.

Por si shok qe te kom do ti sygjeroja PAMPAS  , nuk eshte barake po skam ca me i bo.

PAMPAS...u bo!

Thx!

Pronari nuk blen peshk Butrinti se ka anije peshkimi vete , pak shtrenjte por di ca porosit.

Cfare budallalleqesh flet o Sajmir!

LHL kunder demostruesve?

Mos e teperoni ore se nuk i ha njeri keto budellalleqe.

Po qe u vrane 4 vete, demostrues meqe ra fjala, me arme zjarri e beson te pakten ?

Po po, e kaluan ate faze keta. Tani jane tek "pa dashje"

Opo kush i vrau dhe kush dha urdher te qellohen te kalben ne burg se lane jetime nga prapa por kto historinat me LHL jane qesharake .

Si tha ky, min. i mrenshem nuk ka te drejte te japi urdhera operative. Dmth ia hoqi te gjithe fajet e mundeshme paraardhesit. Si solidaritet ministrash duket. 

Nje urdher i tille eshte dhene edhe ne '97 nga Gazidede.  Atehere te pakten kishte lufte. Me 21 janar vetem ca huligane me gur ne dore kishte. Mjaftuan kta dhe shteti ra. Saliut i plasi buza nga temperatura e brendshme dhe e  kapen aluçinacionet, gardistet me policet u dhjene ne brek te gjithe.  Luli çdo 30 sekonda shkonte ne banje per te bere shurren nga stresi...Ca te tjere shkune e ja futin ca gota raki per te mare pak zemer.. Nje tufe frikacakesh zvarranike me pushtet me nje llaf. Mjaftoje vetem Toma me shoket e tij dhe Berisha kapitulloje. Ca spurdhjakesh....  fatkeqesisht kemi prokurore dhe gjykates me spurdhjake se kta. Te kishin disa gjyqtar dhe prokurore me tope do ishim gjithe me mire sot, te pakten nuk do shihnim ca surreter qe kane 20 e kusur vite qe vine verdall si pordha neper  breke. Nuk jua duron njeri me eren perveç atyre qe i kane qendruar  gjithe kto vjet prane dhe jane msuar me eren  e pordhes se padronit e si ben me pershtypje. 

 

Me shkrim e ka dhone apo me goje ket urdhrin ky Sajme? 

Ishalla s'e ka cu me faks se mutin keni per ti honger juve Lulit dhe nones se Lulit. 

Juve shifni mos kapni noi gabim ke gjyqi atynve qe t'hoqen kamzen dhe atij qe shkaterroi hard diskun e kamerave, se s'jeni ju per keto te medhenjte. 

Per keto duhet te ngjallet Kapterr Baba, qe edhe vete Enveri e vari per abuzim detyre. 

Shifni kapni noi gardist a noi magazinjer armatimi juve shurramanet e Edit. 

Ca urdher leshi o mrroklle, lende lakrimogjene thote ministri. Sesi mund ta denosh tjetrin per perdorim lendesh lakrimogjene qe i perdor gjithe bota, ministri dhe gazeta shekulli e dine. Keta nuk duan te fusin njeri ne burg mer plak, duan vetem te mashtrojne miletin dhe europen sikur gjoja keta po e bejne ate qe kane ne dore po i leshon gjyqesori i korruptuar

Ah... ne sa po harronim gafat e skandalet me te fundit, ky direkt e ne sulm. E çfare sulmi se. smiley 

ama ti nuk mund te thuash se shumekush e kish parashikuar sulmin e PDse ndaj Metes! Perkundrazi, shumekush ketu mezi priste aleancen e re Basha+Meta smiley

ps: fundja, Basha e ka marre PD-ne siç mori Nano PS-ne, pra me t'dhurume. Ndofta fatin e kane te perbashket edhe per gjera te tjera
 

Edhe njeherë për buzëshpërvjelurit , jo cl .crv që dun i dorë muhabet

Lakrimogjene është nocion i Gjerë . Diçka që ka të bëjë me Lotët . Lotsjellëse , shqetësuese . Veçse buzëshpërvjelurit duhet të kuptojnë MIRË , çdo lloj Lëndë Helmuese Luftarake ka efekte në sy ose lotonjëse . Ka dhe Min përbrëndëshme ka edhe Ushtria .Mjete e përdorimit  janë të ndryshme .  Ato pordhët e Saliut na jem në Natje nuk kanë vend këtu .Biles ndonjë koce e PPU i ka edhe Spray smiley

Me Traktat ndërkombëtar ndalohen katërcipërisht përdorimi tyre dhe të gjithë e dinë se çu bë me atdhedashurinë për Atme e për Fe me rastin e L.Kimike të Asadit , ku kishte dhe Lakrimogjene

Kush i pregatit për përdorim , përdor , vlerësohet si Krim Ndaj Njerzimit.

Sali qeni kujton se kësaj rradhe ka Nanon që ja "mbylli " bibitat e 97 të mbushura me LHL ( Iprit "mësimor" )  deri edhe vdekjeprurëse por nuk pati KOHË ti përdorte .

Lul papagalli as ja ka idenë se çfarë janë vetëm ka përcjellë si Papagush smiley urdhërin e sqapit që të godet me brirë po nuk ja zbatove . Dhe kësaj rradhe brirët i hëngri Ndrea  !

Kaq për LHL ose Lakrimogjenet e Fëndëve të LefTKopesë dhe zboristëve të babasqapit ! Pas kësaj i vinë rradha edhe si  mund të reagohet .

Dalëngadal po vjen Tahiri / nga kabineti më i miri smiley

Por po kujtojmë që Klanet dhe Politka përfaqësuese të pjerdhin në idealizëm smiley

Ose dallkaukët e turmat pa tru / zemërkrund e GËRDHU /si buzëshpërvjelurit e PPU

Fakti eshte se ate dite, pra ne 21 Janar, demostruesit perfshire edhe une, u debuam nga bulevardi pasi pa filluar akoma mitingu na hodhen lende helmuese ne forme gazi me ngjyre kafe te hapur. Mbaj mend qe per rreth gjysem ore me lotonin syte dhe me digjte fyti. Por mesa kuptoj une, Tahiri nuk e ka fjalen per kete ngjarje qe thashe une, pasi ai i referohet ores 16 e 30 minuta, ndersa kjo qe thashe une ndodhi disa ore me pare. Gjithashtu, nuk eshte problemi nese ishin lende kimike luftarake apo lende lotuese, por a ka te drejte ministri te jape nje urdher te tille apo jo? 

1 milion shuplaka + 2 vjet qeverisje = Rilindje debatesh vk me Berishen ne Kuvend per te mbajtur miletin te ingranuar me vk-izma

Si ekuacion eshte i thjeshte fare, po nese do ishte film kjo ngjale-meseleja, kujt zhanri do i perkiste? smiley

Per hir te se vertetes: flamurtar i debateve vk ne Kunvend, ka qene dhe eshte prej 25 vitesh vete Dr Mortja; t'ja faturosh Rilindjes kete gje... bie çik si ere padrejtesi

Por edhe sikur ti shkojme deri ne fund ekuacionit tend: zhanri quhet 'screwball comedy', zhaner jo pak  i perhapur ne pulitiken e sotme ne mjaft vendeve demokratike (kape çik se kur ka lindur per here te pare ky zhaner ne cinéma, e ke qe ne fjaline e pare smiley ). Problemi eshte se, me ç'duket, nuk ka qene vertet nje 'screwball comedy' se ja se ç'shkruajne sot ne mengjes mediat :

Por mënyra sesi po funksionojnë të dy partitë në qeverisje, mënyra sesi po merren mendimet, mënyra sesi po propjektohen aksionet politike është shumë ndryshe nga aleancat që LSI ka bërë dikur edhe me PD, por edhe me vetë PS.

 

Dhe meqe ra fjala tek burgu: keto 'screwball comedy' nuk kane qene gjithmone vetem me qesh, çoç kane pas edhe ca skena si kjo e meposhtmja  smiley

https://bayflicks.files.wordpress.com/20...

Ajo qe desha te them s'ishte krahasimi i detajeve tip Meta ishte me i shendoshe me Berishen dhe tani me Ramen e ka trupin ne forme, por qe thelbesisht nuk ka ndryshuar gje, si para si pas kohes se Rilindjes, e cila perpiqet ta mbaje miletin akoma dhe sot me...debati vk me Berishen ne Kuvend dhe Facebook. 

Sic thote kryetari yne i nder-baraslarguar Lubonja...ca ka thene ndonje gje ai keto kohe qe s'i kam ndjekur lajmet shqipe? smiley

 rreth gjysem ore me lotonin syte dhe me digjte fyti.

meqense paske qene ne demostrate ,dilni deshmitar qe aty eshte perdore lende homogjene te rrezikshme dhe te ndaluara per tu perdorur ne demos. Ndihmoni prokurorine ,dhe rilindjen e vendit.

Po ..Në atë vend sipas të Madhit e të Pavdekshmit Historian , vjershëtor , filosof , ose babai i së vërtetës në ngjarjet e LII Botërore z. Sh .Musaraj që nuk ka p.None ti rishkruajë , bile -bile as Alba me zamete xarrë xarrë ,  i paralelizuar me kohën me po ato Veti Historike  që nuk ka përsëri P.None ti rishkruaj i nderuari Dritero ..vargëzon duke perifrazuar Partinë e Krimit PD-hin dhe Sqapin e saj sali Qenefi

Në vendin tim në vendin tënd / Një i çmëndur çmend një Vënd.

Kush mund të pyesë seriozisht ose i paqartë në se e ka shkel Ligjin apo Jo ky Sqap ? Papagusha Lul Batha smiley

zakonisht car behet pasi merren vesh skandalet e politikaneve ??

tirret lesh apo  pambuk ?

Luli po shkon drejt burgut....

Hajde ishalla e kane seriozisht! Mbase duke e hapur ceshtjen fillojne dhe dalin edhe shkelje te tjera!

Dhe urimi i dyte: Ne koke te shokut Sali!

Seriozisht e ke?! Po te ishin serioze kta bythq!mat nuk kishin prit 2 vjet per te lexu ca shkarravina qe edhe pa ato ka plot te tjera qe implikojne S&L. Kta thjesht bejne presion para zgjedhejeve. Teper peshe e lehte (shifi qe tek pamja Tahir, Brace, Balla) dhe te rendomte.

Mire pra, edhe mund te ndodhe qe japin thjesht nje mesazh, pa vazhdimesi, per elektoratin. Gjasme, po punojme per te vene para pergjegjesise te papergjegjshmit e djeshem, ndaj na votoni.

Por gjithsesi edhe nese po e bejne nje gjysme hapi, prape eshte dicka, dhe duhet pershendetur dhe uruar. Une keshtu e kuptoj! S'ke pse te besh pesimistin qe ne fillim te gjese! Te shohim mbase ka vazhdimesi dhe del dicka, jo e mire, por e drejte.

Edhe ketu te peshku paska njerez qe mendojne qe ndonje nga plehrat do futet ne burg...

S`ka me tani, rilindja do i spastroje

Luli s`e ka te gjate

Qeveria e ka seriozisht po c`ti besh gjykates

...

Ka vite e vite qe ky show vazhdon dhe prape robt shpresojne se kesaj radhe do jete ndryshe.

Do hapen dosjet

Saliu ne burg

Meta ne burg

Kur te vijme ne...

Jo, kur te vijme ne...

Cudi si ky Tahiri nuk doli te thote as i gjys llafi per Santon, tani ben parimorin.

Dhe c`eshte me skandalozja, ate dite u vrane kater veta, ky flet per lende helmuese.

Me te bo per idiot.

Luli pastaj...zot i madh, kokrra budallait, IQ e nje peme ahu

Ngjarje qe i kalojne afer, qe e implikojne, qe e demtojne, qe ia nxjerrin pislliqet

Ku di Luli, kshu i tha babi

Sikur te semuret se une zotriiii kam nigjueee Edit Piafiiin qy m`Vicidol nje jave si do ia beje debili i PD-se? 

ndoshta e ka pas fjalen me i heq qe aty e me i hudh me naj ven tjeter, ndoshta

"Kur të sulmon Bami, fjalët i ha këlyshi. Do t’i them dy fjalë. Ke mbetur në çdo shkollë. Një njeri që është marrë me kontrabandë familjarisht.  I dënuar për shpifje nga organet e Drejtësisë. Përsa i përket shkresës shko se të thotë Ina Rama për të. Je pjesë e mafies, e citon aty. I ati u arrestua për kontrabandë. Policia po ndiqte drogën, por u dolën ilaçe. Në 1999 më hoqën mua imunitetin me akuzë qesharake. Nxorën një shishe ‘pepsi kola’ dhe thanë se me të do të helmoja popullatën", deklaroi Berisha.

...jeni familje kontrabandiste smiley

Thote familje krimineli o kapo? Ore, a eshte marr me martu ne gjak per me pak se 7 breza apo jo? smiley 

Në 1999 më hoqën mua imunitetin me akuzë qesharake. Nxorën një shishe ‘pepsi kola’ dhe thanë se me të do të helmoja popullatën", deklaroi Berisha.

Vetëm te kjo ,deklaroi Berisha , ta kishe shtuar dhe atë ..duke qeshur smiley

Po hajde o burrë se na janë hutu sholokët antikomunistë dhe po thojnë ka bo shaka Nanua me " Berisha asht PUS Krimi "

Grande Kaka godet përsëri po lehtë . Ato me LHL që Berisha u thotë "pespi kola " i mbusha unë Grande .Bile kishte dhe bibita me " koka kola "  Me çfarë i mbusha smiley

Njente Kapo je Grandioz ! Gjithsesi dozë e pranueshme për sholokët !

Ne se arin te futesh Lulzim Bashen brenda me ato prova qe tregon...ti nuk je per aty mo vlla..per ne OKB OKB je !!!

Tashti kjo e Tahirit eshte komplet nje shashke, e nese permendd nje fjal te "vleres", nje fende e ftohte.

Kur themi lende helmuese duhet te kemi parasysh nje sere mjetesh, aparatesh armesh qe perdoren per ate qellim... kur keto i barazojme me "homogjene" me vjen te qesh dhe te luj me zara me Kakun e Daves...  Ju peshkiste te nderuar, jo ushtarake, a mund te ma perkufizoni se çdo te thote homogjen? Sepse ne qe kemi qene qeysh te kohes se xhaxhit dhe kena bo zbor... asnjehere nuk e kemi degjuar ne MKK fjalen lende homogjene, siç kemi degjuar psh lende helmuese... . E dyta ne kemi deklaruar qyssh ne kohen e pordhes qe edhe ato 8 ton te ashtuquajturat LHL, i kemi eleminuar qysh ne 2006, ne Qaf Molle, e nga na dolen keto te rejat e kur ne nuk kemi ass bythe qe te shkojme as ne hale pa lejen e dajos...???? E sa per lendet lakrimogjene, ato nuk ka pereni qe ti ndaloje se jane te njohura nderkombetarisht per te tilla raste... Ndaj Tahirri te mos tallet me popllin e thjeshte duke bo show, por ti kapi me shkelma ata keshilltaret e vet  qe e kan qit si trap me ket veprim.... edhe sikur politik te jete eshhte nje casus debilash.... ndaj le te boj qef Lulja, se me ksi pordhesh nuk rrezohet haleja thote populli...

 ` homogjen-jen ` nuk e solli Tahiri, por e gjeti aty ,ne  dokumentat, te shkrua, ai thjesht po ben transkriptimin e dokumenteve ! Korigjimet ! 

 c `ja fute kot,  ti ! 

https://www.youtube.com/watch?v=Tx_Hhbpb...

"Thjesht po ben transkriptin e dokumenteve "

smiley

smiley, mos beni kaq keq fallsififikime se late nom , as dokumentat as urdhra nuk dini me shkrujt ! smiley

Po mire mor vlla ,  Operativet paskan bo korrigjime " te trasha "  dhe ja paska lone Tahirit ne zyre smiley

Po pse nuk dinin me i gris dhe me i shkrujt dhe njehere nga fillimi te gjitha urdherat apo meno ti qe kishin hallin mos i vriste ndergjegja smiley

 smiley po jane injorante,  mer, te gjithe, nuk  dine ke dyshim ti per kete ? Mungon profesionalizmi nga te gjitha krahet, preandaj ndodhin keto maskarada ! . 

Ca beso ti tani  gabimin e " injoranteve " apo shashkat e Tahirit , me thuj smiley

 Veshtire ti besosh  djallit dhe te birit te djallit, ( "injoranteve " ) asnjonit nuk i besoj!

se duhet nje nivel me i lart,  per t kap djallin dhe per ta fut,  ne shishe !

shashkat bejne vetem tym ! smiley

 

Kjo pra eshte , asnjerit te mos i besosh smiley

Ilir-jano..po se tha nje budallaallek Luli si koqe qe qe, perse ky, medemek i meçmi, e merr per te vertete pa ja dit kuptimin...??? Pse me llogje pazari shkohet ne gjykate?

 Luli, ka qene minister i  brendeshem, dhe vetem nje budallallik i tille, tregon shume mangesira te medha, shume per te ardh keq,

se ne fakt vendi duhet te kete njerez nje cik  me nivel me te larte se Luli dhe Tahiri

Bo...bo...mo ma merr per keq por ty sikur te vjedh Pjeri paswordin mor vlla. smiley

Ah, sikur te isha dhe kompjuterist Brado, siç jam ekonomist, gjeograf, historian, gjuhetar, do isha i kompletum pastaj smiley 

Brado, nga qilari i veres, rreth 180 shishe, me kane mbetur edhe nja 70 shishe, se po i pij dhe po iu dhuroj specialisteve shqiptare (shoke te mij) qe vijne e me ndihmojne me shtepine e re. Me vjen keq qe nuk erdhe me Belulin. 

Pjero , do vij se sben por kam qene shume i zene smiley

LHL (edhe nese ka akoma) jane nen inventarin/administrimin e ushtrise. Basha ka qene minister i mbrendshem. Jane dy gjona palidhje.

Mu me duket se kto shashkat kto rilindasit kane fillu me i perdor si puna sales qe ia kerciste cdo dy jave, njeher per parlamentin, njihere per stadiumin dhe sa mbarote njicik zhurma fillote me piramiden....

 

Shantazh cari.

Çfarë ke dash të thuash i nderuar Ali Dems ? Ashtu të erdhi apo me të vërtetë ke ndonjë farë Informacioni . Në se ke shpjegohu.

Sç pari është tallja me Injorancën e Lultthimit që të paska shpëtue tye pa e lidh Realisht me ndonjë fjalë të kushedi kujt shteti që lloj lloj debilësh të PD-hit lexojnë Sot nëpëtr titrat e filmave dhe i paraqesin si shkencore duke i kategorizuar  Homogjene .Nuk përjashtohet edhe Polici shërbimit që nuk vuri Gjobën Xhelalit se nuk dinte gërmën XH smiley

Nga i gjete këto që nuk ka Lëndë lakrimogjene që i fut në një kategori me LHL ,që nuk ka perëni ti ndalojë ?

Ti edhe sikur dr.M Kimike të ishe , mbrojtje më të shkërdhyer Politike nuk do kishe bërë për këta fundërrina që nuk e kanë të sotme si Mentalitet .

Teknikisht ke marrë shumë përsipër që mendoj ke spekulluar ! Çfarë e kishe atë " mjete " ..etj .pse Helikopteri nuk të duket Mjet tye etj ..

Gjithsesi nga e gjithë kjo rrokopujë mendimesh pa fillim e pa dalje që Tahiri tall zaret me Tye mirë do ishte të kishe të qartë se Çfarë do të thuash !

Për qejf tat që të mësosh e dhe te lexosh edhe të Kuptosh shqip Tahiri ka vënë Gishtin mbi Plagë , pa u ngatërruar shumë me LHL ,  Homogjene apo Lakrimogjene

Asnjë Ministër nuk mund të japë Urdhëra Operacionalë smiley...Policisë .

Çudi ky komenti Juaj ! Nuk është as InteliDjent si i Poetit Kombëtar të PPU

Xake , edhe une e kam vone re qe Alidemsi ka dale nga rruga e Partise , por ti mos i thuj gjo qe te thashe dhe une smiley

Po mor Xake, po, nuk shtyhet akoma me ... m'ka thon baba or tiee... se po ndejtem akoma tek koha e babasqapit, po sqeper do mbetemi...Lexoje mire ate komentin tim lexoje... se kur ke pasur minister budalla, nuk do te thote qe ta kesh akoma edhe sot... nese Luli ka thene nga traplliku i vet per lendet homogjene, qe une edhe sot e kesaj dite nuk po i gjej dot, kjo nuk do te thote qe ... Sajmiri /nga kabineti me i miri,.. te bjere po ne kete batak dhe ta hedhe ne gjyq po per keto lendet homogjene qe do helmoka populllsine.... a e kupton apo jo.... po me mua te lutem shume mos e perdor shume propogandes se ma veshtiros leximin pastaj... Kur komenton me mua te lutem shume perpiqu qe te jesh ca serioz... qe te kembejme ca muhabete si burrat e jo si burrecet...

Njehere duhet te mesohesh te lexosh .Jo vetem per ty po per te gjithe nuk kam asnje koment personal te pa lidhur me problemin .Personalisht per Ju kam shprehur mendimin qe do ishte nje "injorance e jashtezakoneshme ne se nje si Ju do zgjidhte nje komentues ne rrolin e Edisonit " Kaq dhe asgje me teper per te perdorur Burrarrine smiley Te tjerat me JU jane kembime shume Normale per te mos thene i paragjykuar si nje debatus i desherueshem .

Perseri po them se ke spekuluar me fjalen Homogjene .Ne se je specialist e di shume mire qe nuk mund te kete per LHL nje emertim te tille .Eshte shume e qarte qe kjo i Vishet Injorances se L.Bashes dhe minimalja duhej ta kishe Kuptuar thjesht nga Korigjimi qe i eshte bere me vone .Tahiri vetem e lexoi . Ajo qe ai akuzoi eshte sic ta kam shkruar .Prandaj nuk e di arsyen pse u tregove kaq i zjarrte per te shpjeguar nje gje qe ja ben MU jashte Problemit te vertete . .Une kam shpjeguar mendimin tim se si duhet te kete ndodhur .

Ke bere Thjesht propogande pa asnje Fakt serioz vetem me sharje personale apo Politike per Tahirin gje qe me Habiti dhe reagova .

Them se ne se je i ditur ne fushen e LHL duhet te shpjegoje Teknikisht permbajtjen , pa rene ne deklarata Bombastike qe me siguri nuk di gje FARE per gjendjen e LHL ne Shqiperi ku perfshihen edhe lakrimogjenet .

Te mbeti Hatri ? E shkundim ...smiley

Nuk po merrem edhe me keto Vet e ngre vet e zhys .

Sajmiri /nga kabineti me i miri,.. te bjere po ne kete batak dhe ta hedhe ne gjyq po per keto lendet homogjene qe do helmoka populllsine..

Me gomarllëqet e buzëshpërvjelurve pak më vonë se nuk gjenden shënimet e Polic Zhelalit .Tani e kom me këtë që merr vesht dhe xëbërthen për tu ngritur Ju në nivel shakatorësh .smiley

Hajt shpjegoju tani me që merr vesht kupton apo jo smileyse çdo me thonë me gris Faqet e Librit të dorëzim shërbimit , që shokët shakatorë të kuptojnë se nuk janë topa me letra Higjenike .

Është ajo kategori që qeshte me  të parin e tyre kur  cilësojë edhe NY times si " letër higjenike "

Shtet karagjoz i nivelit zero ku nje cope debile tall trapin me kryetarin e komisionit parlamentar dhe koqja ne fjale vazhdon mbledhjen. Turp i madh per Xhafen dhe per ministrin e financave qe nuk e ka pushuar mga puna ne moment

Qeveri Pe Leshi mo

dhe republike alegorike e koco satives

 

Pa goje kam nel dhe une sot. Kujtova se po tallte menderen gazeta ama kur e pashe ate biben qe rrudhte noçkat kur i fliste Xhafa...

Kot i bi me qafe Mesila Demit une pa le pastaj Grida Shqines. smiley

Na bot kurioz me pa videon.

Hmmm, po Xhafajt pse i dogji se ajo tha se "të gjithe politikanet kane konflikt interesi" ??

Në Shqiperi, duhen marre të gjithe politikanet qe jane mbi 45 vjec (fillo me Majko e mbaro me Sali) dhe duhen futur në nje avjon të ngare nga nje pilot qe ka probleme depresioni. Vazhdimin dihet.

C'fare tha keq ajo drejtoreshe qe Xhafaj ti drejtohej sikur po i drejtohej shoferave të Fush Arrezit !!!!

Jo jo Xhafa eshte pak arrogant, por edhe `vajza` qe behet strumbullari i problemit, eshte pak naive kapricioze,dhe reagon si nje adoleshnte gjimnazi ne nje mbledhje komisioni parlametar, ajo po te ishte serioze duhet ti jepte rendesine fjaleve " te gjithe politikanet kane konflikte interesi "

 Kur te pyet tjetri, jep pergjigje serioze.  se pergjigja qe dha goca ishte si nje pergjigje me shume pordhe, 

Ja keshtu e dhjesin punen, ( te dy palet ) duke i degjeneruar problemet dhe seriozitetin 

Goca sfidon edhe ministrin edhe kryetarin e komisionit 

 

Tek PPU para se të postojë Rapadami duhet vënë lajmërimi " PPU nuk është Wc që të hidhni letrat pas  fshirjes së b..." Mbase te pa censura edhe pranohet ky lloj .  .

Gjith kjo dashuri për Gëlbazën lapsi .Al portal intrigantësh dhe thashethemexhijsh që marrin nëpër gojë jetë personale smiley

Apo rapadam dosjerësh thuj ...

rapadam rapadam rapa dipi dipi dopa ? e ppu nga vllai do e bëjmë motra ...smiley

po mire, se po na bohet puna si me naj letersi hermetike: cer ka dash me thon basha  me ato vargje? ho i her kta te mrencmit e PDs, kush osht versioni zyrtar? amon vetem mos me thoni qe luli ka ngatrru lakrimogjene me homogjene smiley

smiley

nqse po, tërpi i bi hollandes.

Luli sot : keto jane perralla të njerezve të intoksikuar nga substancat narkotike

Paloqja po sot :  Edi Rama ka perdorur kokaine

Qe i dyti ka për t'pagu gjobe per shpifje kjo dihet; sa për të parin, o do paguj gjobe për shpifje Tahiri, o do shkoje ke veni Luli

s'm'u duk gjo per shpifje mu aty. ke thon hudh homogjen, e ke korrigju, ke thon lakrimoza pa paraben, ene terqeta. muhabet i qerum.

tani, do thush ti qe demi kapet nga briret, ti kur ke armen e duart e gardistit te pergatitur nga ana ideopolitike per asgjesim demonstruesish me zjarr, qyt dhe bajonet, c'ke qe shko hone te libri rojes... mire OK, te drejte ke po t'thush, do ma myllshe gojen...

Eshte ironi shume e madhe te shpifesh per arme helmuese kimike, kur shqiperi njihet si nje nder vendet e pakte ne bote, qe eshte arme kimike/helmuese free ne saje te iniciatives se saj dhe njihet si sucess story, dhe te implikosh qe underground qeveria shqiptare paska genjyer. Dihet qe qeveria mund te genjeje, po nderkombetari tha Shqiperia Bravo. Del tani Tahiri dhe nxjerr teori konspirative. Nese e vertete, bravo qe e thote dhe akuzon, po nuk akuzon vetem Lulin, akuzon sistemin qe genjen. Personalisht, per pune arme kimike perendimoret, kur vje puna me i majt shenim edhe detajet me te vogla, nuk jane neglizhente apo bejne sikur harroje (kjo ka ardh arti me teorite e tij). 

Nese Tahiri shpif, eshte pergjegjesi e KM, meqe pretendon se do vendosi standart te ri menaxhimi e perceptimi pushteti, ta pushoje direkt nga puna kete horr (Tahiri) qe shpif per vendin e vet dhe prish imazhin e vendit te vet. Jo se ne kemi ndonji imazh te mire keto kohet e fundit sidomos me ISIS ne Kosove dhe deklaratat e Rames se ne do bashkohemi me i bo karshillik europes qe ne jemi rrezik me i keq se Rusi. Politikanet shqiptare e dine shume mire sa kreativ behet perendimi kur vje puna tek fryrjet idiote. 

Nese Tahiri shpif

you're kidding, right? 

shpif e mban fjalori, edhe kjo qe ben ky eshte e patolerushme. tani keta mire qe ja kane ashtus atij vendi resurset, po keto po e ngrejne nje bar me high per me u shpla trurin komplet. Mbushin popullin me rrena, po ekszkjuz mi, akuza ku perfshi perendimoret?!?! I hapin shume bezdi vedit them une. Ndosha "shpif" nuk eshte mesazh marrese e mjaftueshme. 

shpif do me thene qe te ajo fletorja nuk ka te shkruara si ato qe meton se ka Tahiri.

Po nuk qene, tahiri shpif.

Po qene, tahiri nuk shpif.

ca ka ketu me e sterhollu kaq shume, s'e marr vesh.

Plus qe Tahiri nuk po thoshte a ka arme kimike shqiperia, e gjith keto te tjerat, se u bo mullar muhabeti.

Jo ka shume. Sepse kur ai thote jane perdorur arme te ndalueshme kunder popullsise, e di kush me vje ne mendje i pari ( pa ardh arti), Sadami? A eshte Luli Sadam, Hell no. Lulit ka shume, shume gjera qe tahiri e co mund ti gjeje, qe a shkaterroje komplet si politikan, po nga shpifjet duhet me heq dore. 

Thuhet e provuar qe njerezimi i kalon ca faza, shoqeria ne vecanti. Shqiptaret jane duke humbur ca hapa te rendesishem. (Ky postulat pa na ardh shkaba). Kot per muhabet, nuk eshte menyre me bo i dore muhabet. 

well, se cfare vjen ne mendje ajo eshte nje tjeter gje. Mua psh, me erdhi ne mendje magazinieri Rrem qe merrte rrobat e zborit ne dorezim. por nuk kam pse e ngaterroj Rremen ne kete muhabet; ishim te shpifja, dhe jo cfare vegimi na vinte ne mend.

pra, perseris, bazuar ne gjuhen shqipe:

shpif do me thene qe te ajo fletorja nuk ka te shkruara si ato qe meton se ka Tahiri.

Po nuk qene, tahiri shpif.

Po qene, tahiri nuk shpif.

Titulli i Gazetes Shekulli (dhe i post ketu se per kete po diskutojme)- Ministri Tahiri: Lulzim Basha urdhëroi hedhjen e lëndëve kimike në protestën e 21 janarit. 

Schatzi ,  ( Gaia )  smiley  edhe ti e zhgenjyer nga Rilindja ? smiley

Schatzi, po pse ma kendon kete kenge rilindje se nuk kam qene asnjehere rilindase, shume shume e barazlarguar. Alidea ma ka mush mendjen per voten e bardhe. smiley 

Ehhhh...per pak ajo desh ma mbushi dhe mua mendjen  per voten e bardhe  , shyqyr qe iku shpejt thuaj smiley

Ne fakt, kur une shkrujta "ose Tahiri shpif", e kisha fjalen për ekzistencen e nje dokumenti të tille. Perndryshe, sigurisht qe as qe behet fjale për shpifje nga ana e tij, për sa i perket homogjen/lakrimogjen, gjithmone nese ekziston nje dokumenti i tille.

Gaia me c'duket nuk eshte në dijeni se për c'behet fjale konkretisht (homogjen/lakrimogjen). Ja falim ? smiley

Elefanti ne tavolinen tone te diskutimit (celesat e makines parkuar jasht ligjit sipast standartit shqiptar) nuk eshte mungesa e njohurive te gjenit, u tha arme helmuese. Tani ja te marrim nga nje puro dhe te themi sa helmues eshte nikotina apo gazi lotsjelles, dhe cfare lejohet sipas perqasjeve percaktuese. Mungesen e vullnetit politik kisha me shume ne mendje sesa garnituren. Arma me qyte ndryshuar, tani da doli gazi. 

dies illa  smiley

Full of tears shall be that day
On which from ashes shall arise
The guilty man to be judged;
Therefore, O God, have mercy on him.
Gentle Lord Jesus,
grant them eternal rest.

Amen.

smiley

Basha

Arabic pronunciation of the Turkish title "Pasha", formerly used by some Arab rulers in Ottoman-influenced areas

Mund te kete qene LHL ne sasi te vogel, "per perdorim personal" si me thene.

ne ditarin e anijes u shkrua: u zhduk pa lene gjurme.

poooo, c'u be me te?

e dogjem ne furre. ashtu ishte nje qeshtje...

tani, vjen nentoger Rumiu dhe gjen ditarin e anijes. ka nje rresht te fillimit, pastaj ate e kan prish me laps magazinieri dhe shkruan: "u zhduk pa lene gjurme". Rumiu e analizon ate rreshtin e shkarravit, gjen fjalen "u dogj", nje gje qe nuk kuptohet me dy germa, dhe fjalen "furre", e cila eshte shkrujt gabimisht me nje "r".

Aha, bertet Rumiu, ja c'na ben komunistat me Kongresin e Drejtshkrimit...

ps. jo shum larg ksaj ka katandis peshku, ky blog shqiptar ku shkruhet per qeshtje shqiptaresh me furra gjithnji te ndezme.

Keta te rilindjes, kane nje problem te madh, perpara nje alternative qe populli ka shpresuar qe me ardhjen ne pushtet do te rilindin vendin, duke vendosur drejtesi dhe lufte kunder korrupsionit . U bo gati dy vjet qe kane marr pushtetin dhe akoma me nje retorike vazhdojne sikur jane ne opozite !

Ja ujku ,ja ujku ja ujku po thone gati dy vjet ! Bojne sikur luftojne me krimin por akoma ujku eshte gjalle ? Tani o vraje ujkun bieri me cifte, ose mos thuj mo, Ja ujku ja ujku ! Dini me gjujt me cifte ju apo jo ?!! 

Me qe jemi tek dokumentat 

20150410_125053

ky dokumenti, e vret dot ujkun ? se cfare kuptimi ka pastaj ! smiley

nuk e vret. me siguri qe ai qe ka shenuar ne keto flete bakalli urdhrin nuk e ka degjuar ndonjehere fjalen lakrimogjene, dhe meqe ka pare pjesen "mogjene", ka thene he mo se homogjene do jete. homogjen eshte cik si me e perdorur kshu, sikur edhe nga ata greket homogjener.

mazhoranca aktuale ka dhene prova te pakontestueshme qe deri edhe nje medemek ish aktor nuk e kopsit dot ne akuza.

po kjo nuk do me thon qe keta xhahila qe bene 21 janarin nuk duhen cu te veni. kush dha urdher vritini, dhe sidomos ai qe i mbrojti vrasesit (dhe kjo e fundit nuk eshte e supozuar, as "shpifje"), nuk ka pse te diskutohet per perdorimin e asgjeje tjeter. sepse cfare ishte per t'u perdor u perdor, cfare ishte per t'u bere, u be.

me duket si nje mungese e theksume profesionalizmi e mazhorances, ne mos qofte tjeter gje.

per mua si vezhgues i vazhdueshem i ngjarjeve ne vendin tone, (prej kohesh ) ne permjet shtypit, por jo vetem, shikoj se prej nje kohe te gjate, mungesa e vazhdueshme e aftesive profesionale te shtetit shqiptar, dmth administrates,  vazhdon te jete problem  ,per nje kohe te gjate. fatkeqsisht .

jo per faktin se nuk dine, por nuk duan, ose per disa arsye te tjera te panjohura drejte per drejti, atyre qe u ka ra fati "te punojne " per ate vend, u intereson te zvarrisin problemet, per interesa personale financiare, te familjeve te tyre,  me nje fjale nuk duan ! 

Kane krijuar nje model  lufte qe bejne sikur luftojne njeri tjeterin ne parlament, dhe ne darke hajne bashke dhe llafosen rondshem , duke u dhi ne brek me njoni tjeterin !

 nuk i ke pa sa qeshin dhe si qeshin me njeri tjeterin ?  

nuk dalin dot nga ai model, qysh prej vitit 1992, Nuk jane serioz ! 

Shiko copa copa si cdo fje dhe asnjehere ose shume rralle nje perafersisht e plote.Edhe kesaj rradhe vezhgimi

me duket si nje mungese e theksume profesionalizmi e mazhorances, ne mos qofte tjeter gje.....pavaresisht shteses Mazhorances se dikujt do i referohesh , eshte nje Vezhgim i SAKTE qe kerkon nje koment me te gjere .Por humbet dhe i le vendin copezave InteliDjente neper shume prurje dhe kryesisht me pozicione Burnie or tie qe lejn Dekun n'toke Bajlozin smiley

Lutju njehere te nderuarit admin mbase formulon nje Pejeteje te tille per tu shprehur pasi eshte nga kostatimet me me Vlere ne te gjithe kete Llumhane Politike qe ja vlen ta debatosh !

Ja nje mundesi ..A desherojne buzeshpervjelurit qe Shkaktari te gjithe Trazirave , organizatori , nxitesi dhe Finacuesi Sali ram Berisha per pasojat e tyre me Vdekje qe nga 97, te ndeshkohet me BURG !

Sajmeja ka paditur BB-të (Bashën & Berishën) për helmatisje me helicopter. E majta kundër Berishës nuk qullosi gjë në ’97-’98 pas 3000 të vrarëve dhe një grushti shteti që tundën vendin; që kishte prokurorin e vet, jo më sot kur gjithë prova qenka një shkresë. Me kë do ta përndiqni, me Adriatik Llallën? Me kë do ta dënoni, me gjykatësit që kanë mbaruar magjistraturën e Ristanit e marrë firmën e Nishanit? Në keni perëndi, mos na bëni rishtaz gazi i botës dhe i jepni rast Berishës t’na thyejë hundët përsëri, e pastaj të bëjë store nga parlamenti. Nuk i bëjnë dot gjë Berishës, ata që ju ka shkulur dhëmbët njëherë ai”, - shkruan Hila./lapsi.al/

Po pse keshtu do vazzhdojne te bejne shtet keta... njesoj si ata te Saliut...????

http://www.gazetatema.net/web/2015/04/11...

http://shqiptarja.com/Aktualitet/2731/--...

E ku qendron ndryshimi ketu...??? Tek shashkat e Sajmes, apo tek (pa)burreria e Fatmir Xhafes...??? Dhe duan te na mbushin mendjen qe po bejne shtet keta.......

Rama eshte ne vetvete idealist, po me ke ta beje...??? Keta te gjithe jane te perfshire ne te tilla afera.... Po u ngaterrua politika me biznesin keshtu do vijojne te shkojne gjerat....

Hé he he ! Po ajo bente muuuu qe Xhafaj ishte i nervozuar dhe i digjte miza nen kesule!! Mjaftonte të shihje imazhet, biles EDHE pa ze !!!

Burime nga grupi parlamentar i PS-se pranojnë për DITA se ky i fundit ka kontaktuar në mënyrë të përsëritur Sufalin për ti kërkuar një takim të posaçëm me vëllanë e tij.

 

Takimi është kryer por Sufali nuk ka rezultuar të ketë favorizuar më pas kompaninë, madje në takime të ngushta është mbrojtur me arsyetimin që mbylljet dhe gjobitjet kanë përfshirë të gjithë dhe nuk duhet të ketë dallime partiake.

Edhe nje here: nxirni nje ligj dhe shporrini të gjithe politikanet qe jane mbi 45 vjec! Pa dallim feje, krahine dhe sexy !!

C'kasaphane moraliteti. Asigja nuk bahet ne sherbim te drejtsise per me shpagu ne nje fare menyre gjakun e atyne fakirave,vetem gjyle politike ne funkson te karriges.

C'a temerri! Te lejsh jeten per kete qurrashe!

Mjer na per ne!

muhabet kot... "ishte nje shaka nga ana e Tahir-ullahut".smiley.... ja, tashi e morri persiper Bracja , besoj edhe Balla, te bejne deklaratat ditore per kete ceshtje..smiley

...pra puna konsiston te imazhi.. ka mbi nje muaj qe flitet vetem per qeverine, PS, mazhorancen.. (Doshi-Frroku), pastaj ajo kerkesa e arrestit te Frrokut nga interpol, qe e mbyllen fët e fët me nje dorehqje te Didit..smiley ka kushtuar te pakten humbje imazhi qeverise dhe mazhorances... tani ja, nxorrem lendet kimike, LHL, te flitet edhe per opoziten ca kohe..smiley

e man nen ate dollapin e kafese qe kaferdisej kafeja sa ne njeren ane ne tjetren (s'e di a e keni perdor ju),ja ashtu po na kaferdisin - mire te na behet.

qebap**, i themi nga anet tona.. ose: kefe-dollap-kajmak, do thoshte ndonje turk...smiley

I LOVE YOU... e di vete ti vazhdimin smiley

Me duket se Pjetrit ia ka prish menjen ajo tema e divorcit.smiley 

 

 

Thojini Sali Kimikut meqe di frrongjisht të lexoje wikin i cili tek paragrafi i trete thote se togfjaleshi "lende homogjene" eshte pleonazem, pasi qe nga momenti qe behet fjale për perzierje, ajo nuk mund të jete 100% homogjene: http://fr.m.wikipedia.org/wiki/M%C3%A9la...

Ne Hollande në vendin e mullinjve                                                                                                                 Jetonte Luli nje djale shume i bukur...

esht profesor doktor ai. dhe nuk di ta shprehe dallimin mes perqendrimit te njejte te perzjerjes dhe pastertise se substances (se jam i sigurt qe konceptin e di, por flet capraz, si gjithmone); sepse homogjene eshte attribut i perzjerjes (mixture). 

kam bindje qe nuk ka qene (pra as ne origjinal) fjala per lende helmuese, por per lende lotsjellese. 

jo se kta zgjebe nuk do e benin vrasjen. ata e bene vrasjen. kush vret me plumb, pse do u mendoka dy here per helm!

por sepse jane skuther (po, kjo eshte shkenca ku shkelqejne), dhe nuk e jepnin ate urdher qe te linte gjurma pas. Ata kur ndrruan tyten e armes, nuk po grisnin nje flete bakalli. Kohe, komisione dhe diskutante te zellshem (si Ilir Meta ne parlament) kishin boll.

nderkaq tahiri iu ben sherbimin me te mire duke ndertuar akuza idiote. kjo eshte sikur t'i thuash vrasesit pse shkele barin (para vrasjes). skandaloze. 

ka qene ore e kadrit kur ikem e thyem qafen nga ai palo vend, qe s'ke ku ta kapesh dhe s'ke ke te kapesh!

jo se kta zgjebe nuk do e benin vrasjen. ata e bene vrasjen. kush vret me plumb, pse do u mendoka dy here per helm!

smiley

Rrofsh o Stalker . Ke dëshirë të lexosh në PPU komente të këtij Niveli që janë harruar prej kohësh duke i lënë vëndin shakatorëve buzëshpërvjelur e batutaxhijve dy leksh katunit . 

  Kryedebili , Kryevrasësi , të vjen ndot të zësh dhe emrin e Pistë me gojë , Krymashtrues , jo vetëm që dha urdhër Direkt për mbushjen edhe teknikisht të bidonave me LHL në 97 por edhe ngarkoi "malokë  të besuar " për këtë punë pa vlerësuar që me ta ne na lidhte një jetë e tërë martesash , Lindjesh e Varrimesh në dhjetra vjet .

Është absolut e vërtetë .  Krimineli ka urdhëruar pregatitur dhe nuk pati kohë ti përdorte  në 97 .

Është i njëjti mentalitet pa asnjë pikë dyshimi i Urdhërdhënies edhe për 21 Janarin por që nuk dihet përse është Bllokuar me përdorim helikopterësh , por është përdorur  vetëm në tokë e ndoshta edhe nga provokatorët e tij futur në rradhët e protestuesve . Për të fënçurit e sumës një metodë e tillë bëhet edhe me "cloracetofenon " !

Dhe Kryfundërrinat e 21 jan.  nxirrnin fajtor E .Ramën që "i shpuri njerzit epër tu vrarë "*102* Sot kanë vesh mantel tjetër dhe qajnë për Politikën pse nuk i dënon ,  "sepse njaj Tahiri or tie nuk po din llojet e LHL " smiley

 Farë skarco e Intelidjencës Baraztundëse në shërbim plotësisht të karierizmit dhe Kryeqënit sali !

Si zakonisht..... ose mëk mëk i famshëm i Ronit ose Tralalat për tralalat eTralalave smiley Ka mundësi edhe një variant që ta lag i Albës që ka zamete xarrë xarrë e mezi i mba mos ti shpëtojë ndonjë smiley

M'ka mor malli per gjahtarin, ose zagarin.  smiley Ndonese nja 2 i ngjajne shume, nuk besoj se... smiley 

"please do it man" i lutej si legen Rama Dritan Priftit per te nxjerre videon me Meten

tani qe siguroi karrigen te vazhdojne me perralla per popullin e gjore

 

sa keq i ka punet kjo qeveri qe smund ta kaloj nje jave pa hedhur shashka per te hequr vemendjen nga problemet reale....#vajmedet rilindje

Ministri Tahiri mos bej gam gam si ato qent e lagjeve qe kur ritten i perzejne nga shpia e pastaj rrine gjithe diten e naten ke kazonat e plehrave por po qe se kjo qe thote eshte e vertete ta plase Bashen brenda per genocid ...ashtu ...de....

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).