Nëse keni më shume se 150 mijë lekë të reja energji të papaguar, qeveria do t’ju sekuestrojë banesën apo cdo pasuri tjetër që keni. Ky është ligji i ri për energjinë elektrike që u miratua sot në Komisionin e Ligjeve dhe pritet t’i kalojë për miratim edhe Kuvendit. Shuma e e debisë prej 150 mijë lekës është për konsumatorët familjarë, ndërsa për bizneset debia është mbi 200 mijë lekë.

Ndryshimet në ligjin për energjinë u kundërshtuan nga opozita, sipas së cilës këtu kemi të bëjmë me shkelje kushtetuese. Prej nëntorit të vitit të kaluar, qeveria ndërmori një fushtatë të ashpër kundër debitorëve të energjisë. Përveç ndërprerjes së energjisë, pati edhe arrestime të personave që vidhnin kilovatë.

Një risi tjetër që vendoset në ligjin për energjinë, ka të bëjë me kompanitë private që do të krijohen në vend, nga të cilat konsumatorët do të jenë të lirë të zgjedhin furnizuesit, sipas kushteve që këta të fundit do të vendosin.

Lapsi.al

43 Komente

Qeveri leshi!

 

Nje ligj i tille mund te rrexohet lehte ne Gjyk. Kushtetuese.  Me kete ligj ceveria eshte bere dhe de jure gjykate.

PS. E bukra fare eshte qe ceveria, ne ashpersi e siper, ia fali vehtes borxhet e korrentit.

po kush ska paguar ujin, ca i mbetet ti marrin... -bahçen..?

Po kur kemi te bejme me fatura afrofe, me drita te hequra pa asnje lloj motivi dhe per cdo problem te pergjigjen qe po u fut ne sistem do paguar, cfare te bej qytetari thjeshte shtetit, apo ti marri edi rames bunkerin e tij...

Mos harroni se para 1 muaji qeveria i dha nje tjeter privilegj CEZ / OSHEE (quheni si te doni). E perjashtoi nga ligji per pagesat e detyrimeve kontraktore si gjithe subjektet e tjera, te cilat jane te detyruara ti paguajne faturat e tyre brenda 60 diteve, ndryshe fatura behet titull ekzekutiv pa vendim gjykate.

Ky privilegj per CEZ / OSHEE, ben qe borxhet e veta ajo ti pagoje kur te doje, ndersa hallexhinjte, me kete ligj te ri, u merret edhe shtepia apo cfare kane ne pronesi nese kane borxhe ndaj CEZ / OSHEE.

Kjo po eshte RILINDJE! Barazi per te tere para Ligjit! Drejtesi etj etj

Rrofte Partia Socialiste, 

Me ne krye,

Udheheqesin tone te dashur,

Edi Rama!

hahahahahahahahha ore po Leftyyyyyyyyyyyyyyyyn besoni ju? ish Dipllomatin e karri eres ne France? Genjen me 4 kembe. Nese ke borxhe ndaj kompanise mbi 150 mije leke, vendoset barre mbi banesen. Pra, pa shlyer borxhet nuk mund te shesesh banesen.  

Ate po mendoja dhe une. Se ca lesh do beje shteti me banesat!

Ligji me duket pak si arbitrar, per te mos thene nje lajthitje e qeverise. Ketu kur je ne borxh dhe nuk paguan energjine permbi tre muaj, te vijne e ta presin energjine. Kur do me shit shtepine, shitje qe nuk mund te behet pa noter (e detyrueshme te behet me noter), noteri nuk firmos dhe nuk i kopsit letrat po qe se ke borxhe te papaguara, ndryshe noteri mban pergjegjesi. Prandaj dhe noteri nuk ti ben letrat menjehere ketu. çdo gje avash-avash. 

Faleminderit Sali Berisha.

Po pse nuk zgjidhet me i te preme korrenti kjo pune?

 

Po pse te na i marrin, ne i japim vete ato

Thujeni troç aòe kujt veni ja keni vu synin. 

Qeverija ta jep, qeverija ta merr.

Sa e ka koston ky muhabet, dmth vleresusa, gjykusa e zbatusa, apo si bim aq gjate.

Karajfili eshte i yti, eshte i yni, eshte i te gjitheve

PO nese ke taksa papaguar ?

o dhi te zgjebura kur do i lini keto pyetjet me "po nese..." - ligji sikurse ne shume vende te botes perendimore ste lejon shitjen e ligjshme te prones pa paguar borxhet. 

Kur s'kishte ligje thoshit jo s'behet shqiperia kur del ndonji ligj - po nese ska paguar ujin? 

Diktatura komuniste te priste dritat sfuste njeri ne  burg, per vjedhje po.

vjedhadutat e korentit duhen ndeshkuar

me burg, me konfiskim prone, me rrembim te femijes se pare....

dritat duhen paguar me cdo kusht.

Me duket se nuk eshte tamam tamam keshtu.

Ne rast se ke detyrim mbi shumat e lartpermendura, nuk mund te besh asnje veprim me shtepine; te bllokohet hipoteka.

Hipokrizia pastaj shfaqet kur shef ca debitori eshte vete shteti.

Para ca kohesh i nderprene dritat Qemal Stafes, drejtori i stadiumit s`e konceptonte dot...

Kjo eshte e turpshme

Ky osht stadiumi i t'gjillve

 

Dhe tani qe po e mendoj, veshtire te arrish kaq shume detyrime pa t`u prere dritat...

Ne fakt duhet te ndryshoje ligji per noterine dhe per hipoteken, qe asnje shitje prone te patundshme te mos behet e mundur nese i ke borxhe ndermarrjeve te energjise, ujit, mbeturinave, bashkise, telefonise etj. 

 Ligji duhet te jete qe kur shitet pronea....Hipoteka, noteri e avokatet, gjate procesit te shitblerjes deduktojne borxhet qe prona ka nga shuma e bleresit, domethene shitesi i prones merr cfare mbetet pasi ka paguar detyrimet dhe prona rregjistrohet ne emer te pronarit te ri pa borxhe.

keto jane modalitete qe zgjidhen. e rendesishme eshte nje database, e aksesueshme vetem nga persona te autorizuar (psh noteret) dhe vetem nese eshte e justifikueshme qe te kete te regjistruara te gjithe debitoret me debite perkatese, si dhe ndryshimi i sistemit te faturimit sepse keshtu sic duan ta bejne jo domosdoshmerisht funksionon, sepse sahati nuk eshte i lidhur me pronen por eshte me personin. Ti mund te kesh tre shtepi ne emrin tend dhe kontraten e energjise ne emer te gjyshit qe ka vdek qe ne 1994. Cfare do te kerkoje noteri? Librezen e dritave qe mund ta besh fallco apo vertetim nga OSHEE qe nuk je debitor kur ne fakt nuk je debitor se nuk ke kontrate me ta, e ka gjyshi kontraten

Une te dhashe formulimin e drejte te ligjit. Ti nuk mund te pengosh individin te shese pronen qe ka borxhe siper, eshte anti-ligjore. Kto qe thua ti jane te verteta po skane te bejne me ligjshmerine. Kur blihet nje prone te dy palet marrin avokate real estate. Frika e bleresit eshte qe prona eshte e hipotekuar vertete ne emer te shitesit, si dhe nuk ka borxhe te fshehura. Megjithate edhe kur ka databaze historia ka treguar se raste horrorri per bleresit kane ndodhur. Ajo qe eshte shqetesuese eshte qe Shqiperia nuk ka ligjin e duhur pa gabime ne proces do ndodhin.

Mua me le pershtypjen qe kjo eshte propagande per te frikesuar njerezit qe te paguajne qeverine SOT dhe jo ate qeveri ne kohe te se ciles prona mund te shitet. Ligjerisht une kam te drejte te shes real-estate kur me do bootha, eshte njesoj sikur te mos me lejojne te shes nje livadh se gjysmen e shumes ja kam borxh bankes. Lajm eshte i keq per ty Swed se tregon nje qeveri aktuale ne prag falimenti.

Antiligjore eshte vetem ajo qe nuk parashikohet me ligj, keshtuqe nese ndryshon ligjin dhe po deshe edhe kushtetuten nuk eshte me antiligjore smiley Dhe pervec kesaj, ti normal qe nuk mund te shesesh livadhin nese i ke borxh bankes, se banka eshte shteti dhe i ka rregulluar me kohe ligjet ne interes te vet smiley

Banka ka leverdi qe une te shes Livadhin i dashur, sepse gjeja e pare qe ben para se une ti marr ere parave e jo ti prek, Banka merr ate gjysmen e vet, dhe e leshon me interes po ate dite tek viktima e rradhes. Shteti ligjerisht mund te rregulloje shitjen e prones por jo te me pengoje mua si pronar te shes a te fal pronen. Nje rregullim eshte qe rrit taksen nese pronen e shes brenda 2 vitesh per shembull. Ne se me ndalon te drejten e shitjes atehere eshte njesoj si te me kete shpronesuar plotesisht. Shteti nese une kam borxhe eshte bashkepronar dhe smund te me ndaloje te laj borxhet e mia e te shtetit me shitjen e prones. 

ore keto te kthehen si bumerang noi here

kujdes ku e co thiken  se po zuni ne koc, bohet noi krize dhe me shume humb sesa fiton

Di gjo ceveria sa kontrata letriku ka me te vdekmit? Apo s'ka gjo se do t'i rilindi dhe ato..smiley

Shtriju mëngën i nderuar Edi smiley

Po këto sallhane janë që dhisnin gjak sa vinte një faturist . I jepshin kafe , drekë e raki . Kur kishte Trima dhe me Mënd si ndozot buzëshpërvjelurit e LefTKopesë SOT smiley, i  plotfuqishmi Lagjes kalote aty pari se i " ra rruga "

Kush të priste dritat atëhere ? Kush nga këto buçet e sotme me "se diktatura zotrie " nuk paguante Dritat apo Ujin ?

Vetëm në shtetin e të Marrit .." Bini burra .Kamunizma rae" të sali Qenefit ndodhte kjo . Po të dun le ti japin prapë votat atij ta provojnë do hyjnë në Europë apo në katuan e Dhive të Vuçidolit .

Trima e të mënçur si këta legenët e PD-hit ka kohë që kanë buisë rrugëve  me " na jem neoliberalë zotrie "

Shtriju mëngën Edi Rama se këta vetëm Veken njohin.."..nënën të të thonë baba ".

Po kur ka dhe mënd LefTKopeja t, ë vjen ti grisësh dhe atë dëftesën për Master për hedhje Pampersash

Desha të të kujtoj i nderuar Rama se sa dëngëlaxhij kanë dalë që nga " Liri e Demokraci " e sali Qenefit , e japin mënd ...yhy ha ...Sikur të ishin HUNJ kishim rrethuar kufirin me Greqinë dhe të na hante M...Greku . Po dhe nja 25 vjet dimra i kishim siguruar për ngrohje në zonat Rurale në rast bllokimi nga Bora smiley

Shtriju M Ë N G Ë N !

Zgjidhja eshte e qarte.
Vrasesit me pagese nuk denohen. Dhe nje qe u denua me zor e pranuan pasi shkoi vete duke i thene policise qe eshte vrases me pagese dhe ju lut ta arrestonin.
Dilni vrisni me pagese dhe me ato leke paguani dritat. Ka shtet ketu erreeee
Vrasesi me pagese i santos, vrasesi tjeter me pagese i komisarit etj etj nuk burgosen. Debitoret e energjise pervec burgosjes dhe u konfiskohet pasuria.

ne gjithe boten nuk denohen vrasesit me pagese ... se nuk para kapen. po dritat besoj i paguajne kokerr me kokerr

Swed. Stop smoking weed man.

e kam lene ka vite, po shif filloje ti nga pak se ka momente qe te ben mire sidomos kur ke ngaterrim idesh dhe lundron njekohesisht ne 12 milione realitete paralele, ku ne nje ane eshte jack the ripper, ne anen tjeter qamili qe vrau veten se s'kishte leke te paguante energjine, e ne anen tjeter sashenka me tomen e drejtori i taksave te shkodres. Provoje njehere, me degjo mua, do dish ti ndahs me mire gjerat

Un e pi por indica e jo sativa si ti.

Është një Gomar i PD-hit , tipik buzëshpërvjelur që po lexon një Hartim si Platformë e PD-hit në atë që e thërrasin parlament ..PD-hi  e ..tërci vërci ..platforma e PD-hit e vërci tërci .Komisoni Vencias e tërc-vërc-tërc ..Paguni dritat legenë smiley

Shpesh dyshoj që janë të njëjtit Gëlasa InteliDjente që LefTKopeja i vërvit këtu si punë Pampersash . LefTKopeja le të bëjë transparencën tek PPU smiley

Nuk bëhet fjalë për llogje kalamajsh që fshijnë qurrat me mëngë...Ata janë kripa besoj edhe e asaj partie !

Po s'pagove dritat, me ligj qeveria te q! dashnoren. Po s'pate dashnore, gruan.

Ja ku u hapen dhe vendet e reja te punes duke bere shtetin ligjor. Flm Ri@indje!

Me qafsh. Kshu te tha? Une jam qeveria? smiley

Do kesh ngelur pa tema myslimanesh ti qe hallakatesh nga keto artikujt ordinere te ceshtjeve shqiptare lol

smiley Xhibo i'm sorry po ishte shume batute e bukur per mos e gjujt njihere. Ej dhe me vjen mire qe me ndjek vazhdimisht ne komente.

Batute e bukur per ta zhytur? Bombe fare, sidomos per kalamajt e kopshit, tip "e", "ta ve!" Uuuu ia vuri smiley

Shih Idrizin me poshte per ilustrim po s'tu mbush mendja. 

te q! dashnoren. Po s'pate dashnore, gruan. ... 

 Bindem Xhibole që përvojat personale janë mbi të gjitha . Plus kaq bukur si e shpjegon ti nuk ka rob zoti të ta kundësrshtojë .

Ose bën Humor , dmth bën shaka se je dhe "shakatore tie " smiley

 

Po ç'ke moj Xhibole .Të paska mërzit kalamoni Pallatit tye ? Po ti thuj i her je e martume apo vetëm dashnor ke . Apo je si ajo që përdhunun .Ky o fat , dhe me burrë dhe me dashnor dhe e përdhunojnë .....Pastaj u vje rradha kalamojve që e dinë Adam

Se ke dhe Humor  me "batuta" ti pa jo për gjo smiley

Plus që kur vendos ti ta xëbërthesh vendimin e Qverisë për Energjinë Elektrike ,nuk ka seksologe të ta dalë Foli Gjëmbit ta fshijë se të morën erzin smiley

Lefti, ne pjesen e fundit te titullit, "  kushtezoria " Juaj, justifikon cdo mjet te perdorur ...edhe ne keto ceshtjet  tona ..." ordinere " ! ?.Ne se s'paguani dritat..! Pse ne ato gjerat e medhaja tuajat aneja  kjo kushtezore eshte diku ne ndonje "sergjen amerikan "  ku gjithkush  nga te vajturit andej, mund ta heqi  pa teklif, doren prej xhepi ? 

Bravo Edvin Hoxha po ja ben fora ketij populli qe te dha 1 Million roses ! 

Ligje me te egra se ne kohen e Richardit tha ...po nuk u zgjua tani ky popull kurre nuk do te zgjohet me ...hope me qene gabim !

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).