Burrë e grua mbi motor duke ecur në autostradën Tiranë-Durrës. Asnjë prej tyre nuk mban kaskë mbrojtëse në kokë. 

Prisni se kulmi i shkeljes së rregullave është tejet i rëndë: Gruaja mban në krah një kosh, në të cilin ka një foshje vetëm disa muajshe.Ndërsa motori ecën me shpejtësi!

Kjo foto shpreh simbolikën më të mirë se si qarkullojmë ne shqiptarët me mjete dhe automjete për të cilat mund të themi se jemi shkelësit numër 1 në botë. E prezantuar në emisionin Debati në Channel One të gazetarit Roland Qafoku, në të cilin u diskuta për pikëzimin e patenatave, fotoja u bë shkas që policia të shpallte në kërkim personazhet që ishin në të. Të ftuar në këtë emsiion, 3 drejtorë të lartë të qarkullimit rrugor dhe transportit deklaruan se policia do vihet në kërkim të çifit por ndërkohë ata thanë se kjo foto është shprehje e asaj se çfarë kulture ka shoqërua jonë në drejtimin e mjeteve.

Mitat Tola drejtor i Përgjishshëm i Qarkullimit rrugor deklaroi menjëherë pas publikimit të fotos se çifti do të procedohet sipas rregullave të qarkullimit.

Por ishte ironike që për këtë shkelje kaq të rëndë si drejtuesi dhe bashkëshortja e tij si pasagjere nuk rrezikojnë më shumë se 1 mijë lekë të rinj gjobë.

“Sipas ligjit dhe rregullores, mjetet të tilla nuk pajisen me leje drejtimi dhe pikërisht kjo është arsyeja që drejtuesit e të tillë mjetesh janë ose autorët më të shpeshtë të aksidenteve ose viktimat më të shpeshta”.

Tre drejtuesit sqaruan ligjin e ri për aplikimin e patentave me pikë që hyn në fuqi më 22 prill dhe që pritete të sjellë revolucion në qarkullimin rrugor në Shqipëri sidomos në uljen e numrit të aksidenteve. Vetëm në vitin 2014, në të gjithë Shqiprinë kanë vdekur në aksidente 264 persona, nga 378 që kanë vdekur në vitin 2009.

311 Komente

Te doli pune te mbrosh atdheun, shkabe. smiley

Rendesi ka qe te doli ty mundesia te shash origjinen. Une s'kam nevoje fare te them qe prinder te pandergjegjshem ka ne cdo cep te botes, sepse robt normale e dine. Robt qe genjejne ose jane aq te padale sa s'dine qe ka furra qe pjekin disa pula njeheresh, sigurisht qe s'pres te kene ndonje nivel me lart se sharja dhe pergjithesimi i origjines per te justifikuar deshtimet personale. smiley. klm

Ah... makineri qe shesin pula te pjekura jashte oborreve-biznes smiley e neper trotuare apo ne rruge, akoma s'kam pare. smiley Ne restorante fast food, jo qe jo. Mire, aty ka nje arsye, nuk i frekuentoj sepse mbaj linjat. smiley

Po rilexo çfare shkruhet, flitet per problem kulturor, jo nje fenomen mbareboteror prinderish te papergjegjshem.

I pashe, shkabe. E me duken krejt normale te them te drejten. Jo normale do me dukej te ecja nje dite ne punen time e te me takonte nje nga keto makinerite, ne vende tip: jashte oborreve te njerezve. Nje kg domate ne pazarin e fshatareve, dakord, nje pule te plote ne pikeshitje pulash te pjekura, jo.

???

Pergjigja e kesaj pyetje misterioze eshte qe ne Shqiperine tende e te te gjitheve rregulli nuk zbatohet.

dhe aq me mire qe nuk zbatohet. po ti dhe te tjere, nuk ke inteligjencen e duhur qe ta kuptosh sepse eshte me mire. ti perserit si papagall, qe regulli duhet te zbatohet pa e vene trurin ne pune me shume sesa ai qe e krijoi kete sllogan i pari, qe rregulli duhet zbatuar. 

e pse u dashka zbatuar rregulli ?

ore mire ky çifti ne motor, pamje e zakonshme ne rruget e Albanies mjafton te shikosh ne fb foto nga faqa: ''jeta osh qef'',  po keto palmat anes autostrades  i kane bere synet..?.smiley

Ketu ku jam une, keta dy prindrit shkojne direkt ne burg dhe u sekuestrohet femija pa asnje medyshje...

Sa per policine, shprehja qe perdor eshte "autogol". Eshte e vertete qe kultura shqiptare e qarkullimit eshte shume e dobet, por eshte policia ajo qe duhet te sensibilizoje dhe te detyroje qytetaret te "kulturohen"...

Nje cik te frenoj ai, fiuuuu kanistra megjithe Bebe Brenda fluturon. Lol

 

Tamam lol. Lol me makabritet.

lol-in e ka si signature moza

mir qe e ka vetem ne shkrim se do kishte probleme me mortet

te rroni vete, lol

Po tani Kur nuk u dhimbset prinderve qe e kane fut ashtu ne kosh. Hajde mos ver lol pastaj nuk vjen e keqe nga loli im. Kaq kisha. smiley

E rond kjo shkabe. Na rroft komuna na rrrofte (:

Tani pjesa e lezetshme e inferioreve ne peshk eshte te komentuarit sikur gjithe shqiptaret pa perjashtim i marrin kalamajt si ky cifti smiley

Po superioret cfare mendim kane?

Dor' me nji qe keta jane refugjate te Greqise. 

me papaq smiley

 

Por ishte ironike që për këtë shkelje kaq të rëndë si drejtuesi dhe bashkëshortja e tij si pasagjere nuk rrezikojnë më shumë se 1 mijë lekë të rinj gjobë.

i varfri e ha gjithnji...smiley

ai mund te jete i papergjegjshem po me ate motor mund te jete duke shkuar ne pune ke partizani i panjohur

Ajo qe e ben kete foto akoma me te frikshme eshte se zoteria ose zonja ne motor teorikisht mund te jene komentues me flamur shqiperie te peshku. Komentues qe japin mendimin e tyre per politiken, historine, dhe artin. 

Nje mendim i tille e shfokuson ndjenjen e keqardhjes nga bebi ne kosh te vetja ime ne zyre. 

Vazhdo Cimo, sqaroje shkaben per turqine dhe europen.  smiley

Sic eshte po aq e frikshme qe me flamur amerikan mund te jete duke shkruar ky tipi.

Niz i qiri per ate qe shpiku internetin o shkabe. Se mos isht per te, jo qe nuk do shkembejshim ndonjehere mendime bashke por as me nji tavoline nuk do kishim pas rast me u ul ne ket jete. Nja 2-3 veta me Phd i njof vetem une ktu qe bejne bamiresi e shkembejne dy fjale me ty.

Mjafton te mos jene qeflinj qensh, Ron, se me PhD po behen te gjithe.

Harram ju qofte nese nuk beheni me phd o shkabe! Akademia e Kristalit dhe e Vitrinave ja u ka kriju te gjitha kushtet! 

 

ne shqipni esht bo veshtire te mos jesh PhD. edhe po s'deshe, te gradojn me zor. si puna e sherbimit te detyrushem ushtarak... i her vaktit, ka qen nji paskal, paskal... po s'e ke kap ti Ron, na pyt mu e PF-n smileysmiley

Paskal qorri. smiley  Po Mico Kolen ku e le ?

Ore, se s'te kam pyt, po dy doktorrat e famshem te lagjes ali demi, a i ma men ti?

zotnin fadil mandia dhe doktorr gjikondin?

Kte Gjikondin jo, po Fadil Mandia ishte shume i njoft. Do ene i figure tjeter qe m'u kujtu dje kur po ngjitsha shkallet e Amelie Arena per hockey ne Tampa? ... Sula, ai gamori modh i pallatit sportit. Nga ai( e kishte doren sa i tepsi byreku) kom edhe concussion e vetem te jetes sime kur me ra i shpulle dhe ...

me duket me vje si turbull ne men. si emer them. nuk jom i sigurt.

Me duhet te pohoj se sporti ishte nje kulture jashte sferes se interesave tuja...Per ty do te ishte me interesante te vizitoje ekspoziten " Shqiperia Sot" ...smiley

....dhe kryesisht prodhimet e ndermarrjes "Fitorja".smiley

"ju njoftoj se "shtata" ka mberritur e ska pesuar asnje ndryshim".smiley

... veproni pa ndrojtje ...

smiley

tani po e shikoj se qenkeni tamam ashtu sic ju pershkroi zoti Hunt.

tashme per ju, kjo eshte nje rruge pa kthim..... pseudonimi juaj ne qender do te jete "perla".smiley

smiley

ja psh, per kte nuk perdoren naj emer si gaforrja, ose bolla e zeze. qe aty dihej qe Roza nuk do bashkpunenote me armikun, por me forcat tona te sigurimit. Ajo i tregoi qe ate nate demir hyskjes per problemin...

Jo Roza po Besa ....... Blendiiiiiiii .....Besaaaa, Blendiiiiii, Besaaaaa .... dhe keshtu do ngrihej nje padije divorci.

Mire: Aishe Stari!

PS: Durrsi, ky magnet femnash te hijshme...

...dhe meshkujsh rednecks. Duke hes i mromje nja 3-4 ke Hekurudha afer nji kolibje zarzavatesh njit me stacionin e atobuzit, kur nigjojme nga mrapa : Tironc-skorpions / durrsak, pi raki ne konjak . Kthejm koken me pa ket pijanecin, kur ishte nji nja 30 vjec, duke konger buk me voj e krype e domote. I thote njoni nga ne : O robo, a me jep i cap, e' ... ?

smiley

ky yll ka vler vetem per ata qe e kuptojn brilancen e pershkrimit. fjalia funit...

ka pas nji poezi te hershme fiqo i peshkut ne ket linj.

gjynof se pak ka qe e kuptojn margaritarin. ajrin. ktu po, qe me ndryshu i tingull, maro sporti.

flm per momentin, bro! yll! po hiken kto, s'ka mo kshu tani.

ps. tavolin me jevgj te komunales, ka pas qen nji lokal para se me shku te akademia, im vlla me ta ndjes past, kishte pi nuk di se sa, shkova me e mor me e cu ne shpi... ene ata jevgjit mu her pas here: mos rri i vranu... 

ika me honger i cap buk, qemolo.

PS: Durrsi, ky magnet femnash te hijshme...

 

dhe kjo na kujton batuten tjeter:  ''te gjitha gocat e Durresit jane te bukura!''.smiley

..smiley

Demir Hyskja, burri me i emancipuar shqiptar... kishte vene djalin te bente mesimet.. kishte gatuar supe, madje e serviri te nxehte ne supjere porcelani..smiley. ahh po, nuk harroi ti hiqte pallton , bashkshortes, shoqes Besa kur kjo sapo mberriti ne shtepi e lodhur nga puna..smiley

erdhi me vone se zakonisht, sepse po meditonte per dokumentin sekret... kodi penal, ka nje ligj shume interesant per ata qe... dhe prape Demiri nuk e pyeti c'u bere, ku ishe...

Ne kemi qen skandinavi, mer, skandinavi!!!

ka te drejte ACDC1, kur shikon Skenderin si e trajton shoqen Besa, gjynah tu biesh ne qafe burrave ne Albanie..smiley

Ueeeeee Qemolo, Sula i Pallatit t Sportit smiley

Sikur e kom tashi para syve Sulen kockemodh. Doren s ja kam provu noiher, por dore te frikshme kishte.

Po ti, mre, me çar e ke meritu shpullen e Sules? Tu gjujt gocat e Dinamos ne stervitje tek aneksi? smiley

Mos e ke fjalen per Mziun ?

Ai po, i perfaqason mire "te gjithe"

kto pamje jane sporadike>mos u dorzo Shkabe: D
 

je suis shkabasmiley

Duket qarte qe eshte ne Dubai. smiley

Kjo:

Por ishte ironike që për këtë shkelje kaq të rëndë si drejtuesi dhe bashkëshortja e tij si pasagjere nuk rrezikojnë më shumë se 1 mijë lekë të rinj gjobë.

“Sipas ligjit dhe rregullores, mjetet të tilla nuk pajisen me leje drejtimi dhe pikërisht kjo është arsyeja që drejtuesit e të tillë mjetesh janë ose autorët më të shpeshtë të aksidenteve ose viktimat më të shpeshta”.

Dhe kjo:

por ndërkohë ata thanë se kjo foto është shprehje e asaj se çfarë kulture ka shoqëria jonë në drejtimin e mjeteve.

Emoja do me kundershtoje rendshem ketu, sipas aksiomes se tij te preferuar kultura para/pastaj ligji smiley.  Por vazhdoj te jem e mendimit qe sidomos ky rast eshte rast tipik qe ligji ben kulturen.  Ne US vetem bicikletat nuk jane te regjistruara dhe s'kane targa. Nqs do ishte thjesht ceshtje kulture dhe qe sipas tre drejtoreve te qarkullimit, jemi popull i pakulturum, atehere perse popujt e tjere te kulturum e kane pare te arsyeshme te hartojne ligje perkatese?

Ne nje diskutim te meparshem ne peshk, kur kam pyetur ne lidhje per keto mjete qarkullimi, dikush m'u pergjigj qe motorat e vegjel nuk regjistrohen.  Dhe sipas ketij xhaxhit s'u dashka as leje drejtimi.  Edhe gjoba qenkerkesh sa dy pjata makarona me fruta deti.  

Drejtoreve te qarkullimit u uroj sukses ne kerkimin e ciftit.  Ciftit do i rekomandojme receta te kendshme te makaronave me fruta deti ne shtepi.  

Ja dhe Monda qe i dha drejtim ceshtjes pula vezen apo veza pulen. smiley

Ligji ben kulturen thote! Po ligjin kush e ben...Maliqi? Po Maliqi a nuk eshte produkt i kultures?

Po ja psh, Maliqja qe shtrengoi ligjet e pakulturuar te DUI ishte nje njeri i kulturuar qe ia vrau kalamaun 13 vjecar nje i pire i pakulturuar.  

Maliqet e kulturuar ne Shqiperi mund te tallin woolte me robt e pakulturuar ose te presin larg qofte te jene deshmitare apo pjesemarres ne nje aksident fatal para se te kalojne nje ligj te kulturuar.  

Nderkohe, ne bejme nje dore muhabet te kultureshem dhe te drejtimueshem smiley

Ne USA ste le njeri ta nxjerresh baby-n prej materniteti pa car seat apostafat per newborn. E mundsisht ta vesh car seat pozicion mbrapsht. Imagjono me te pa kshu. U pu pu pu. 

E mundsisht ta vesh car seat pozicion mbrapsht.

Nuk e di si eshte te ju, ketu nuk eshte me mundesi por me rregull qe duhet vene mbrapsht.

Mbrapsht eshte kudo. Deri sa mbushin 1 vjec e ca e I kthejme parc, te shohin rrugen si ne. smiley 

po pse ne tirane, mungese e tortuareve i detyron mamat me i leviz karrocat e bebeve mun mes te xhades po ua bere syri tere, madje duke bere dhe parakalime.

mungesa e tortuareve ka ardh si pasoje e mos ruajtjes se publikes, funkionareve publike, kush nuk e ka ruajt publiken meriton te marri gjobe.

çifti ne foto, merr dy gjoba po te gjinden, 1) per shkelje te rregullave te qarkullimit, pra nuk lejohet te marresh pasagjer ne motorr 45-50 cc apo kubiksh (siç quhen ne gjuhen popullore) dhe 2) per thyerje te rende te ligjit duke marre ne qafe jeten e nje bebeje. Motorristi, mund te marri nje bebe ne motorr, vetem te lidhur ne kurriz ose perpara me mjete sigurie. 

çift me hajvan se keta nuk kisha pare ne bote. Keta e meritojne ndeshkimin per thyerje te rregullave te qarkullimit dhe penale. 

Pjer, kur robi i msho vrapit " drejt vdekjes", nuk ka rob mbi dhe t'i ndryshoj mendjen.Kurse tek veprimet e budallait, cudia merr arratine ! 

N'Shqipni jane tip Kalvinstash: "koha e menxyra e vdekjes osht e predestinume". S'e rrujn mer. Ky osht konkluzioni llogjik.

Car marke osht motorri, TOMOS ?

E tham o pra, esht papaq, papaq. Rodister i thojshin i her e i koh.

Ku ka marke papaqi smiley

Shume pa tru jane ca me gjithe mend. Te papergjegjshem e tyrylyly. Mbaj mend dikur, para shume vitesh, andej nga Farka n'Tirone u be nje dasem. Na ju tek meshkujve budallenj me bo xhiro me varke. Nuk mjaftoi kjo po moren edhe grate bashke me femije. E u mbyten, u be nami. Pune dasmash shqiposh, do kene ardh ca ne qef, po moren ne qafe dhe femijet. 

Mire meshkujt budallenj, po grate "biba"  ? Apo i hypen me dhune ne varke ...

Po ja si puna e kesaj bibes qe ka hyp n'motorr. I shohin burrat si supermen-a. Lol

Grate i shkojne nga prapa si manar ca nga bindja e verber ca nga injoranca. Po ta shohesh holle holle eshte tregues i shtypjes se femres nga mashkulli ne shqiperi. 

Jemi rob impulsiv, duam ti bijme gjerave shkurt. Edhe ata me te kulturuarit nga ne impulsivisht veprojne, por jo ne raste kaq flagrante.

10*

Sa qef kane disa qe te shajne vendin e lindjes.

Me duket se sado te ece Shqiperia,keta perseri do te kapen nga ndonje foto e ndonje katundari dhe te bejne pergjithesimin.

Nese ka njerez qe duan familjen dhe femijet jane shqiptare.bile i duan dhe me shume sec duhet.

Shumica e ketyre qe jetojne jashte nuk duan kurre qe Shqiperia te ece,se pastaj nuk kane se kujt ti mburren dhe ju humbet statusi i privilegjuar.
Ne fakt ky status ju ka humbur me kohe,prandaj inatosen dhe ngazellehen sa here ndonje idiot ne Shqiperi ben ndonje gafe,se duan ta pergjithesojne.

Ketu therren bebet dhe piqen ne hell dhe nuk behet pergjithesimi,por atje shikohet nje cift qe ben budallalleqe dhe direkt thuhet Shqiperia eshte shume keq.

Une kam qene per pushime ne Shqiperi dhe jam kenaqur.Shqiperia eshte vend qe po ecen perpara,pavaresisht se ky fakt nuk u pelqen shtepiakeve te deshperuara te PPU-se apo ndonje snobi qe i mbajne rrobat ere pice.

 

Une nuk kam pare qe te piqen foshnjat ne hell, po kam pare se si femije me prinder te droguar kane vdekur nga uria dhe injorimi.

Kam pare nje rast qe e vrau bebin ne Microwave, disa raste  qe kan vrare grate i kane ruajtur ne freezer te bera copa copa dhe i kan ngrene.

Raste si ky Korrent jane veshtira per tu kapur ketej se eshte shteti policor qe te bllokon sapo del dhe te fut gjobe te majme. Jan ustallare per te mbledh lekun keta jo si keta qeveritaret tane qe ngrejne taksen nga 10 ne 17% e ndihen si heronj. NJe gjobe 50 usd dhe nena e babai nuk do bridhnin pa kaske. Eshte kollaj per tu bere por duhet nje shtet qe kur polici del ne rruge qytetari e pershendet dhe ndrysho rruge.

Per keto gjera ne shqiptaret jemi njesha. E marrim rrezikun ne sqetull. Larg qofte te bjeri kanistra me femijen brenda, cfare do i thone mamakes tu thafshin duart, apo babakes tu thafshin kembet qe i dhe gas motorrit. 

S'e dija qe i mbaje ashtu kalamajt ti ketlina.

Shkabe kot behesh i keq se nuk dukesh i tille. Une e dua Shqiperine me shume se ty sa per mbyllje kjo do shkoj te marr kalamajte nga shkolla. smiley

Po mire, ti mamam shembullore, ajo tjetra shembullore. Te gjithe ketu mund te deshmojne qe s'jane rritur ne familje kaq idiote, megjithate flisni sikur gjithe shqiptaret rriten keshtu. Ne shqitparet jemi keshtu, thote ajo Fjala. Kjo rehatllukja e frances thote qe shpikim makina qe pjekin pula nga varferia. lol Ama, po te vesh lajme te amerikaneve apo suedezeve qe mbanin vajzen e vet mbyllur ne bodrum dhe e perdhuonin me dekada, e benin madje dhe me femije, mblidheni e shani nga motra. lol, e kupton ku eshte problemi?

Ne nuk na intereson bota ne na interesojne njerezit tane. Nuk dua qe t'u ndodhe asgje e keqe asnji shqiptari kudo qofshin. Krenarine e te qenit shqiptar nuk na i heq asgje ne bote, por realiteti duhet te vleresohet ashtu sic eshte. Dhe fotoja ne fjale eshte nje pjese e asaj qe ne komentojme ketu dhe ty apo dikujt i tjeter i duket nje lloj mendjemadhesie nga ana e shqiptareve te emigruar. Jo se ne jemi ndryshe por ligji te detyron qe te ndryshosh. 

Ca thu ti, por po s'u ndodhen gjera te keqija shqiptareve, per ca do flisni tjeter ju? Si do ankoheni per origjinen qe te justifikoni ato qe s'keni? Ti kur bazon gjithe shqiperine tek nje idiot i vetem, dhe kur kacafytesh po beri dikush te njejten gje me robt ku ke shkuar te lypesh pune, lere me... 

Tani Shkabe, kta perfitojne edhe nga zemergjeresia e jote. Ksaj Ketlines, veni ca nga ato fotot e Walmartit me klient 300 kg e siper, e skan per tu ndjer. Per foton them pa per te tjerat ehe....

Ndoshta je ti ashtu se une, dhe ata qe njoh une jane njerez te pergjegjshem.

Fol per vete mos bej pergjithesime.

Nuk po flas per ty por per foton, kurse per vete jam mama shembullore per kalamajte e mi. 

Inferiore!!!!!

Habitet ky tipi qe ka bere foton? ik o pirdhu !! Nuk ka asgje per tu habitur !! Une i kuptoj njerzit qe jetojne jashte,ndoshta kane vite qe nuk kthehen aty,mund edhe te habiten..po te habiten ata qe jetojne ne shqiperi me nje foto te tille,apo ta postojne si tip skandali..i bie te jene o qorra o shurdha...o per ti mare me liber shpie!!

habitesh o njeri, se une s'kam pare ndonjehere gjera te tilla. po s'te ve faj. takova nje shok dje qe kishte qene 12 vjet ne itali dhe ka nja 3 vjet ketej. Kishte pasur firme ndertimi, si shume shqiptare. Thoshte qe kur dilnin me kominoshe muratoresh, s'i ndalonte policia. Po te dilnin per qef per te pire ndonje gote, i ndalonin ne cdo kryqezim. Dhe ti ke kaq vjet qe trajtohesh si vemje atje e te eshte mbushur mendja qe je me te vertete vemje ngaqe je shqiptar. Jo o njeri, nuk eshte ashtu. Nuk eshte aspak e zakonte ne Shqiperi kjo pamje.

ik ore pirdhu...me tregon shqiperine mua ti !! Ato rruge jane te rethuara nga mjerimi e injoranca kudo ku hedh syte!! Ato rruge e ato benzet qe ecin aty nuk shpjegohen e jo ata njerez te vuajtur !! Ashtu si nuk shpjegohen studiot televizive e pordhacet autokton te veshur me firmato,lokalet luksoze te rrethuara nga lypes e kazane plehrash te shkateruar, te rethuar nga njerez te stresuar qe e urrejne ate vend,e urrejne shqiperine e c'do gje qe ndodhet aty..ti ndodhesh mire e jeton mire aty? mire per ty..po mos na shit mendje !!

lol, sa gjynaf je ti robo. 

Po pse duhet ti ndalonin policat ata te shkretet me kominoshe....ai biznesmeni jot qe bohet tape me rum&coke, e qe sdallo tek Semafori eshte tranvestit Brazilion apo Goc Rumune, ai teshtyp ne trotuar. Polici profesionale ajo italione jo si ata qyqaret tane qe skan benzine me ndjek kundravajtesit.

Une di te them qe robt me dinjitet e durojne ate gjendje vetem sa per te mbledhur leke. Robt pa dinjitet nuk fajesojne italianet, por u japin te drejte qe te shpresojne se po i lirojne nje bythe vend, dhe shajne vendin e vet pastaj si ata. 

Cdomethene me rob me dinjitet...ata qe ja rrasin ne laper policit e i hudhin kapelen? Shteti ngre rrjetat week-end e peshko njerezit qe ngasin te pire....edhe i lek del per shtetin edhe jete njerezore kursehen. E shef sa aksidente fatale ka ne Shqiperi se nuk ven kasken mbi motorr apo rripin e sigurimit? KY eshte problemi i kesaj fotoje, se ky cifti....ne Italy....hiq Napolin...nuk kish per te ngare keshtu. Kaq.

E di cfare me kujtove, kur kam ndonje shokun tat ketu e per ndonje gjo na ndalo polici, e kur shef se sa i perzemert jam me policin e sidomos kur eshte police zezake i boj qefin gati me ja lyp....Shoku jot nga Shqiperia, me thot....eh ca robsh jeni bo ju ktu....pa dinjitet...kta Amerikont ju japin valium juve ...valium.....

Ju jeni akome ne 1997, me ke flas dhe une. lol

Digjo, digjo.....tek blloku vjet ne maj....tek rruga qe te co tek korpusi....makina me 120 km ne ore...para dy policave.....Policat e shkrete...viktima.....e shofin nga mbraba targen...Tirone...e flasin me gjysem zoni....Eh cer tu bosh ktyre emigranteve pordhace.....

Hajde provoje kete fantazine, hajde, te vjen furgoni me forcat speciale per 2 minuta. lol

beri kater dite burg i komshiu im se s'kishte patente

Po ti nuk bano ne Tiron, ti jeto ne nje zyre diku aty ne nje kubikal te vogel. Une te them qe ishin para hundes sime ti me thua forcat speciale. Po faktin qe smbajne kaske ne motorr e mezi e lidhni rripin e sigurimit....prandaj ka shume fatalitet e moho edhe kete. Po kalamojt 15 vjec qe ngasin makina e bojne aksident me cer patente ngasin?

Ja ku e ke, tironso. https://www.facebook.com/WelcomeALBANIA/...

 

hajde provoje, ta veme me bast qe tani. le qe s'ke ku i kap 120 ne asnje ore te dites, po te vijne fugonat nga te dy krahet qe te mos kesh nga t'ia fusesh vrapit.

Ou, si ata qe vrane Santon....qe nuk perdoren as silenciator....e kom polici ne bllok vec nje te trafiku. Ti je njesoj si kta qe tallen me Shqiptaret, vec nga krahu tjeter.

Hajde pra provoje, hajde. leri fantazite e viteve 1997. Tjeter gje santoja, vrasje e planifikuar qe nuk zbulohet ne asnje vend te botes. po hajde bej tangerllik sot tek blloku si ne ate kohe. jo tani me ps, po dhe me pd te vinte furgoni

https://www.facebook.com/WelcomeALBANIA/...

Me vrasje Primitive se e Santos nuk bote vaki dhe tregoi pa-aftesine totale te policise Shqiptare. Me keq, nuk ka polici fare, por kur u ngrefet bojne ndonje aksion para kamerave. Nuk do ndodhte ne asnje vend te botes vetem po te ishte sulm vetevrases.

po ik o njeri se andej po i vrasin neper shkolla nje here ne muaj. kane vrare presidente ne shba e as e kane idene kush e ka bere

Po vrasin nga nje bankier cdo muaj neper shkolla ketej????? Po ike ore se ke 300% me shume vrasje se ne Maqedoni a Mal te zi, po ti je struc. E vrane ne mes te dites e kom polici, vec ta vrisnin ne parlament...ti me thua qe vjen policia per 2 minuta...sic i shkut Florit mbas 1 ore e gjysem......

lol, shyqyr qe s'po vrasin bankiere por po vrasin nxenes shkolle. a te keqen e trurit tend. me shume vrasje se maqedonia e mali i zi e se shqiperia ka amerika, o robo. lol

Por ore Lolo, po ti sjeto ne Amerike , na i lere neve te keqijat e mos i merr te gjitha. Ne dihet qe na torturoi kapitalizmi, skemi dinjitet, po ti qe rre gjithe diten e na trego perralla kopshti.... E more vesh qe ske Polici..e ke vetem per dite demostrate...polici qe nuk parandalo nje krim ne vit policia shqiptare eshte. Po ke Ciftin pse nuk e ndalo Policia apo se eshte nat e dite me shi?

O Tironco, ala nuk e kuptu qe Shkaba nuk eshte njeri, po program si Siri. E kan fut ato te qeverise qe te na bojn lomsh me njoni tjetrin. Ja coji nji mesazh YMC12 p.sh,, thuji ta kopjoje dhe te ta nisi mrapsh. smiley

Une di te them qe robt me dinjitet e durojne ate gjendje vetem sa per te mbledhur leke. Robt pa dinjitet nuk fajesojne italianet

smiley

p.s. Inferioritet, asgje tjeter. 

s'ka nji jave qe u ktheva prej memdheut. Tirona mush plot me qen rrugesh (vej bast se ky dangalla qe e bo flori cdo gjo do thote se ky eshte tregues mirqenie). Pallatet e reja ndertu byth-mbyth, pluhur dhe zhul qy tani pa ardh tamom vera. Shkurt fare, kopshti i edenit.

Bravo, qente jane problem. Mbushin rruget e lokalet e hotelet. Te lene ene pa gjume noten se zihen, kur del me bo vrap nga Liqeni si puna ime se na osht bo zakon, e ha ene nji te kafshume. Tek te mite u mbante nje shishe uji gjat veres tek dritarja me ja rras qenit kur bote zhurme....une se degjova po i komshiu im thoshin kish dal nja dy here e kish gjujt qente me kallash .....nga dritarja

Nuk eshte faji i tij qe ti ke vizituar vec zonat e varfra e te keqija. A shkove tek zona me e mire, KM?

po shkova dhe te komuna e parisit me mamat me seksi n'bote. Aty ku rruget 2 kalimshe jane perllogarit me mor 1 makine e 3-4 cantim, jo mo shum. Sigurisht qe rruget jane te pashtrume dhe vendparkimet siguroheshin duke lon naj stol a karrige. Nuk kuptoj, per ca u hyjne ne pune makinat robve ne shqipni? 1 ore ne trafik per me bo 10 km rruge nuk m'duket shume efikase si metode levizje po mbase une e shof shume ngushte si koncept transportin

Ti shkove per mamat seksi apo per shkaben? U takuat me ne fund?

Vetem per ters ju shkon mendja , shikoni pak me larg motorrit se nuk u be qameti , sa te bukura Palmat , vetem me e nxi dini , masnej kush ju tha qe ne kosh ka kalamo se une spo shoh gjo , ajo po shkon me lare rrobat.

Nuk i dum Palmat, shume te shtrenjta dhe te mbjellme pa transparence tenderi.

Ehuuu...u mbyll ai muhabet , Palmat po celin gjethe tani.

Sa te shtrenjta?

tani pa hunjte 5 mije euro copen ja u dha Alberto ,po crendesi ka , rendesi ka qe ka palma.

Nga krahu tjeter ene ajo ankesa qe boshit per Palmat se nuk i perdor njeri rrugeve se jane te demsheme per shikimin e shoferave qe bojshit ju Brado, nuk shkon. Palma ka kudo ne zonat turistike e sidomos ato te ngritme rrishtazi....e kokrra e arres marshallah me te ra kokes te le budall. Po ia shtojne lezetin rruges.

Lene...lene...se kishim qene duke lone nome kot fare ,per keto palma desh u ngrit Opozita ne protesta , prokuroria desh filloje hetimet , KLSH desh filloi kontrollin , shyqyr qe u sqarun te gjithe si qe puna qe keto nuk ishin Palma te zakonshme se desh u bo nomi.

O zot kur mendon se mbi keto cerek - informacione ngrihen gjithe keto --lliqe

Po e tha Sala qe kane kushtu 6 mije euro palma...ka maru ai muhabet...ashtu eshte..nuk gjykohet,besohet dhe pike.

nuk eshte se eshte gje e mire kjo ,por edhe per tu bere nami nuk eshte.  ai robi mbase nuk ka makine,transporti publik eshte me i keq,me se ta marre familjen?

mua ajo qe me ben pershtypje eshte mungesa e rripi tjeter ne rruge per urgjenca apo per policine dhe rrethimi i rruges menjehere pas vijes kufizuese.

neper bote ka raste shume me flagrante se ky.   te ish kjo e keqja jone me e madhe (te kishim ca qerestesmiley-ndryshe do ishin punet

Aty eshte rripi tjeter, paralel me rruge, pas barit te palmave.

Po thote per korsine e emergjences Shkabe , ajo qe thu ti eshte rruge dytesore , ka funksion tjeter dmth .

E di per ca thote ai, por ajo rruge eshte shume e vjeter e do te kishte qene shume keq po te mos kishte  rruget anesore, qe mund te perdoren dhe per urgjence. 

Sigurisht...sigurisht...

Po palmat pse mbahen me hunj? Apo jane filiza dhe coc shtremberohen! smiley

Çar lidhje ka kjo?!

Mduket mue apo tema e dites, javes, muejit asht largesa e shqiptarvet prej Shqipënijet ?!

Hyrja e Tiranes dhe rruga Durres-Vlore kur te mbaroje  eshte si Marseje.. mbrrekulli! Ne ate rruge qe vetem plehra shihje e njerez me gomare qe shisnin buze rruges ne kohen e Saliut.  Mbase e mbarojne per behare.

Deri me 2017 vihen kamerat ne te gjithe rruget e shqiperise e ky muhabet merr funde me njerez qe nga injoranca apo fortesia marrin ne qafe veten dhe te tjeret.

 

 

 

Cesht kjo foto mer shkab se na moret erzin? Si dalim dot robve para ketu, sthemi dot qe jemi shqiptar pa na u dridh qerpiku. Ku te leni ju. Shaban Norja shkep 14 vjecare te ahuri fahatit, ky te foto e ka bo autostraden si cirque de soleil, ai zari ne lushnje kishte ber varken e noes, ne elbasan lind vici me tre koke. Mjaft mer se na flliqet

Aaahahahahaha!!!! smiley

Qesh ti qesh por kur ti kapi Asoshiejted Pres kto lajme masanej ec e shpjegohu para metroseksualeve.

Shiko, rasti i ketij bebit te transportum ne kosh tregon se pse shqiptaret do vazhdojne edhe te pakten per nje prez ta kene koken nga mrapa si sqepar. Dhe ktu vdes dhe shpresa e Shkabes se brezi tjeter do jete ku e ku me i mire se ne. smiley

Mjafton te humbe brezi i atyre me dhembet si gomar.

Hahaha, o Shkabe po nuk calo gamori nga dhomet! 

P.S. O Shkabe, po ti fleke te ky shkrimi, se pa m'u tha akoma boja e tastieres, cefesht pergjigja.

Oh snap! PF, une s'e di si do te te zere gjumi ty. Te paska pare dosjen shkaba e po te hedh "gjemba" per pamjen fizike. Vete e ke fajin qe jeton ne North York. Me thuaj ku jeton, te te them si dukesh.

Gjembo, e pranoj, asnjiher nuk kam hy ke cunat e bukur. Tjeterkund e kam pas suksesin. smiley

Jam i sigurte qe kur Shkaba te sjelli fotografine e vet  ke Uji i ftohte ne Tepelene, ka per te qene Elvis Presli n'bythe.

Po mire une nje gje s'kuptoj qe me nje foto ku kane dale dy njerez te papergjegjshem pergjithsoni gjithe shqiptaret?! Nuk e di kur i shani besoj se shani dhe veten apo ju jeni franceze amerikane etj etj

PD pat nxjerre me duket ca video pas 21 Janarit qe thojshin "kjo mund te ish motra juaj" edhe nxirrshin njonen qi i bishin me cader kokes protestuesit. 

Ktu te peshku sa here qe  po du te komentoj me dike me flamur kuq e zi me del kjo foto para syve me mbishkrimin "ky/kjo mund te jete bashkbiseduesi juaj" smiley

Tani per dy njerez te papergjegjshem ti pergjithsoni te tere njerezit ketu pak si teper. Keto veprime i gjen kudo mbase dhe me rende, ne vende me aplikim ligji me rigoroz se ne. Vallahi shume pislleqe shqiptaret tani qe u hapen kufijte i degjuan se me perpara sdiheshin qe ekzistonin...

kap ndonje pozicion tjeter.Konica eshte i zene.Naimin eshte i zen.Optimisti eshte i zon nga Shkabe.smiley

S'eshte pune optimisti, por realisti. Nese ti i mban kalamajt e tu ashtu, apo nese ty te kane trajtuar ashtu prinderit, fol per familjen tende, jo per timen. Familjen time si familje shqiptare s'e perfaqeson ky motor. Familja ime dhe e robve me te cilet shoqerohem une kane me shume edukate se kaq. Ju qe ndiheni se ju perfaqeson, flisni per shtepite tuaja, jo per shqiptaret.

Kuptoj se jotja eshte batute se dhe vete e di qe kjo nuk eshte gje normale per Shqiperi, mund te them dhe me shume , dhembshuria e prinderve qe rriten ne eshte shume me e madhe se e shume prindereve ne vendet me te zhvilluara duke patur parasysh ketu edhe kushtet tona. ne kete pike shqiperia mund te japi leksion

Po, batute ishte per ty dhe sidomos Shkaben ose , le ta pergjithsoj, kategorine e atyre komentuesve,brenda e jashte vendit, te cilet kane sensin per ti pare gjerat pozitivisht dhe , me te drejte, jane kunder pergjithsimeve totalizuese nisur nga raste dhe dukuri jo normale qe ndesh shpesh ne realitetin shqiptar.Kjo kategori reflekton mendesine dhe porisone e dikurshme "shoke, mos e nxini realitetin e jetes socialiste". Keta jane tipi Naim Frasheri, qe idealizojne realitetin e kudo shikojne "bregore bukuroshe e lumenj te kulluar" Edhe une jam kunder pergjithsimeve arbitrare.Ama foto si kjo ose si ato te rubrikes "Gjeni dicituren" tregojne pamje,aspekte, dukuri jo normale, pare nga kendveshtrimi nje shoqerie me standarte perendimore. Edhe kjo foto tregon dicka.Tregon pakujdesine tipike te shqiptarit per jeten, i shternguar nga rrethanat por dhe kultura.Nuk tregon mungese dashurie te prinderve.Eshte e vertete, prinderit sakrifikojne ketu gjithcka per te miren e femijes.Shqiptaret dhe zezaket bejne gjithcka qe femija te kete ato qe u mungonin atyre vete kur ishin femije.(ja nje sterotipizim lol)

Kategoria tjeter eshte ajo e nihilistit-ky vend nuk bohet-ose e tipit Konica qe shfryn e ridikulizon  gjithcka.Vjine nga emigracioni ketu ku jane lind e rrit zbazin mllef  mbi gjithcka: oh mami, sa pisllek atje, pluhur, zhurme, miza,trafik, si jetojne ata njerez, si ecin ashtu, si flasin ashtu, si t shofin ashtu.Kjo eshte antropologji a primma vista.

Ka dhe Profile te pa kategorizuar smiley

Tema te tilla jane englidesje peshku, pak gallate, variacione per piano dhe orkester dhe prandaj Shkabe nuk duhet te brengoset se po nxihet realiteti

Shoqeri me standarde perendimore, thote. Po qe se nisesh nga lajme si keto, pak raste shohin perendimoret ne lajmet e veta me gjera me te renda se kjo? Sa here ka dale ne lajme me prinder ne amerike qe i kane lene femijet ne dhome duke ngrene fekalet e veta, kocke e lekure, pa i ushqyer me dite, e vete  bejne seks tek dhoma ngjitur?

https://lightingtheirwayhome.wordpress.c...

http://www.dailymail.co.uk/news/article-...

http://www.indianapolismonthly.com/news-...

Po t'i lexosh  lajmet e botes, jo vetem peshkun, gjerat qe ndodhin ne shqiperi nuk te hyjne ne sy fare. Me e pakta, kupton qe me nje rast te tille nuk gjykohet gjithe vendi. Problemi juaj eshte qe kur keto gjera ndodhin andej, beni "modernin", "nuk paragjykoj vendin, nje rast eshte". po te ndodhe ketej, thoni "shqiptaret jane keshtu" dhe pse e dini mire qe s'eshte aspak aq e perhapur. Kjo dukuri vjen nga te qenit injorante, keni kontakt vetem me peshkun e mediat e shqiperise, si dhe me te qenit inferiore qe i shihni te huajt si ufo.

 

Shkabe lexo mire cfare kam shkrura>Jam kunder pergjithsmeve arbitrare por edhe kunder minimizimeve dhe Shqiperise ideale qe ti ke ne mendje>Realitetin e njof me mire nga ty ne letra dhe te gjesdisur gjithadej>Ne bote ndodhin krime monstruoze por ketu pasiguria e individit eshte me e larte>Kudo ne bote ka dhune gjinore por ketu dimensionet e dhunes jane me te gjera dhe mbi te gjitha ndodhin ne kontesktin e nje shoqerie te dhunshme dhe me mentalitet te forte patriarkal>Keto specifika nuk ti kap radakja ty Shkabe>Ne bote ka plot raste per neglizhence  ndaj femijeve ne vendet e zhvilluara por ne Shqiperi dhuna fizike< psikologjike< punesimi femijeve dhe neglizhenca kane permasa e shtrirje me te gjere>
 

nuk shkon ktu qasja e kritizerit te emigranteve qe te vene ne dukje pluhurin, kaosin e trafikut etj. Kujton ate qasjen populiste te kritikes se burokrateve te ndrojtur njehere e njekohe qe nuk kishin kallo ne duar.
Ai pluhuri qe thua zotrote, shkurton jeten e atyre qe e thithin. Nqse pastaj me thua se nje dite kemi per te vdekur te gjithe, atehere nuk te kundershtoj dot. Kaosi ne trafik pastaj eshte burim aksidentesh...sa here erdha verdalle rrugeve te Tiranes, aq here pashe njerez qe ecnin mes makinave qe nuk ndalonin, njerez qe shanin e shaheshin si dhe kembesore qe shtypeshin.
Ne 6 dite qendrimi, qellova ne 2 raste kafshimi nga qente e rrugeve.

Dhe s'po flas per lope e kuaj buze lanes...

Te gjitha keto qe thua zotrote-pluhuri, kaosi ne trafik, qente e lopet rrugeve-ekzistojne.Ajo qe me habit eshte HABIA e nje kategorie emigrantesh te cilet reagojne sikur te kene zbritur ne nje terra incognita. Jo se ka  gje te keqe ti shikosh gjerat me sy kritik dhe ky si kritik eshte me i qarte kur jeton ne nje realitet tjeter por te ben pershtypje manierizmi shqiptarit dhe kapardisja prej evropiani safi.nderkohe evropiani apo i huaji ka nje qasje me mirekuptuese per diferencat kulturore dhe ambientaliste.

E vertea eshte se para disa vitesh shikoje lope e dele anes lanes tuj kullot.Shikoje dhe karroca me kuaj.Tani te merr malli per te paare ndonje karroce e ndegju trokthin e kalit mbi asfalt.Shqiperia po ndryshon!

Spiritus, pavaresisht kapjes qe emigrantet i bojne Shkabes se e meriton, edhe ti e eviton realitetin. Qasja me mirekuptim per diferencat ambientaliste e kulturore nuk ka te beje me shkaterrimin ambiental apo katrahurat urbane. Nje Europian do ishte me kritik se emigrantet shqiptare ndaj perkeqesimit te gjendjes ambientale. Nocioni i terra incognita mund te zevendesohet fare mire me toke e djegur.

Dukurite ndahen ne ilustrime me permiresime e perkeqesime dhe pyetja eshte sa domethenese jane. Ti me thu pse se disha TI qe ka kaq shume qene rrugeve ??? Jo se nuk ka pasur me perpara. Spiritus eshte bo me keq per ca gjona sic eshte permiresuar per shume e shume gjona te tjera, e ketu fillo argumenti pastaj. NUk ta pranoj tye mosbazitimin e te drejtes se kalimtarit para semaforit mu ne bash te Tiranes. Eshte anti-tradite shqiptare, turp,,,,mungesa e semaforeve eshte paftesi dhe makuteri. Kthehet kalamoni nga Italy me studime e vdes ne aksident me motor se nuk mba kaske....po ne Italy do e mbante  e sdo kish humb jeten.....Ti kerkon qe une ti pres keto gjona? Shqiperia eshte terra incognita per Shkaben se nuk do me i pa gjonat e thote ik se ke 15 vjet pa ardhe. Tani me te vu fotot do na akuzoni per tallje mbasanej. Qingj ke sot tek Lana, e permend per te provu qe mos me thuj se skom qene ne Shqiperi...jo se kom ndonje turp...biles biles, shume Shqiptar me habisin se jetojne ne Amerike identik si jetonin ne Shqiperi, po qe kan marre toka me qira e rrisin dele ne Bronx e mezi presin veren me ardh. Po me vjen shume keq qe kur vijne, prenotojne hotelin ne radhime e cdo mengjes kalojne rrugen me kalamojte me vrap ne rrezik me u shtyp nga makina se nuk ka kalim per ne bregdetin e mrekullueshem te Jugut. Ti me thu prite e mos u anko....e pranaj skemi per te pas turizem pavaresisht bukurise natyrore, nga keto vogelsira.

pra problemi qe ke zotrote nuk eshte ai qe te gjitha kto i ke aty para syve; i vetmi problem qe shef ne ket gjullurdi eshte ai qe kto i ve ne dukje nje emigrant shqiptar. 
 

Eshte gjynaf te tallesh me njerez qe kushedi si è kane hallin. Fuck U shakatoreve!!

Ore pse nuk merrni shembull nga Indianet juve te 'Shypnis'?

 

Ha pra se ju te kanadase i njihni me mire, hani ne nje tas me ata.

shkabe, pse s'u ke treguar dhe kete si shembull qe keshtu ndodh ne te gjithe boten?

ah!

s'ke cka thua pa e perjetuar ndjenjen e deshmitarit okular kur has ne autostaden tone qerre duke e terhjekur dy kuaj ose tjetrin  me biciklete duke vozitur .
 

so fanny..

Ky besoj ate mengjes, ndersa dielli shndriste, pasi ka hy ne garazh, qepeni metalik i te cilit hapet automatikisht fal sensorit te levizjes, ka thone me vete ma hongri shpirtin fuoristrada, du te ndjej eren nder floke e diellin ne lekure... plus lash nam me papaqin, e bleva per te shit men e akoma si kam kap 500 km me te. Gruja sa ka nigju ulerimen e kulshedres ka zbrit me vrap me vocrrakun ne kosh...le te pellcase fshati nga inati ka thene...
Fukaraja kaq ka, kaq bo. Maliqi perpara se te "shpjegoje" ligjin, ta shtroje sagllam ate mut rruge dytsore, ti perfundoje mbikalimet e nen kalimet, te disiplinoje transportin nderurban etj. Kollaj me bo si zogj te bukur me hallin e tjetrit.

smiley

smiley

kjo tregon qe rruget atje nuk jane dhe kaq te frikshme sa i bejne. ky motor nuk ben frike. frike bejne me shume ata qe bejne gara, ose qe ngasin maqinen duke qene te pire tape.

shqiperia duhet te mbesi e tille NJERZORE, te eci me rritem njerzor, te sajin. motorit, biçikletes, vetures, etj, duhet t'i jepet pa kaske. te punohet pa maska, etj. gjithe shteti dhe vendi duhet te kete ritem dhe ambient njerzor.

mos imitohet bota kapitaliste, deri te detajet, se do shkaterrohet njeriu qe eshte dhe pasuria me e madhe e nje populli.

kush i ka pare japonezet, dalin gjysma me maska mbrojtese ne rruge. ata njerez duket pa i njoh me shume, qe s'jane normale. 

...smiley

 

ne te njejten linje, duke interpretuar kete foto deduktojme: kjo tregon se eshte nje dite e bukur plot diell.. era fryn e lehte dhe mesatare nga jug-lindja, ne form flladi.. ideale per nje shetitje familjare me motor!!    kete e them nga pervoja ime se kam vet motor te vogel deri 80 km/ore, scooter i themi ketu..

 

pastaj, çi qi tëmën ca detajeve te vogla, statistikave/ aksidenteve, ne Albanie.. apo rruget qe jane mbushur cdo kilometer me tufa lulesh anash, deri lapidare te vogla..smiley

 

o lal, ata njerez mbi ate moto, nuk jane rrezik per TE TJERET. jane te rezikshem vetem ata qe jane rrezik per jeten e te tjerve. rrezikun e jetes se vet, çdo njeri duhet ta mate VETE, dhe jo t'ja mate LIGJI. se keshtu me kalim te viteve do t'i humbe kurrajo. femija e tij s'do jete i afte per asgje te madhe dhe nga brezi ne brez njeriu do qullet, s'do kete me burrni.

ai qe merr rrezik per qejfin e vet, le ta marre, pse jo. rreziku i jep me shume kenaqsi se zbatimi i ligjit ose rregullit ne menyre te verber. ai qe per kenaqsine e tij behet rrezik per te tjeret, atehere ai behet i demshem.

dmth ne nje shesh me femije qe luajne, do te shihnim nje me motor te fuqishem dhe kaske mbrojtese, ky eshte i rrezikshem se eshte bombe ambulante dhe jo keta qe shohim ne kete foto.

nuk e di nese duhet te marre seriozisht ty, sepse shpesh mendoj qe ti ja fut kot per irritim apo per gallate me komentet e tua.. por mund edhe te mendosh vertet keshtu..

nejse, edhe une kshu si kot  po te kthej pergjigje...  nuk e di ti, as e percakton dot nese keta motoristet, e kushdo tjeter ne cdo lloj mjeti qofte, eshte rrezik vetem per veten e vet ne nje rruge PUBLIKE!! 

pra rruge qe perdoret edhe nga te tjere per arsyen e thjeshte sepse  nese ndodh aksident, nuk e dime se si e me ke do perplaset etj etj..sepse ben vaki nje tjeter me makine qe do te shmangi kete mortorin te dale nga rruga matane  me pasoja tragjike..  nuk  dime gjithashtu, mire  nese i shpetojne aksidentit, por mos mbeten  ulok per tere jeten, pra barre per  shoqerine, per TE TJERET..smiley

 

shiko, ai co-piloti i germanwings  vertetoi para ca javesh qe edhe vet-vrasja  eshte e rrezikshme per te tjeret.smiley

jam me inteligjent (superior ne mendim) nga ty, prandaj te duket se ja fut per gallate. 

e drejte kjo!    sdomos kur tjetri e thekson fort  inteligjencen  dhe superioritetin e vet,   sepse  ka merak qe ky detaj i vogel, superioriteti dmth, ka kaluar pa u vene re..smiley

kur gruas se vet nuk i ben frike te udhetoje ashtu, per çfare vlen diskutimi yne ? dhe ai qe ka beben e tij me vete, nuk eshte i frikshem per as njeri, se tjetri do me shume beben e vet se tenden e te tjeret.

nje llogjike minimale duhet me kuptu kaq, se nuk po flasim si lindi arti.

 

Edhe mundet qe kjo foshnje te jete e jashtezakonshme e t'i autorizoje prinderit t'ja vene jeten ne rrezik. Pse jo?!

dmth ti kerkon qe ligji duhet te autorizoje foshnat qe te detyrojne prinderit sesi t'i levizin apo transportojne ? femija e tyre eshte, le te bejne çfare te duan. ne france po i fusin neper frigorifere si me barbare qe jane.

Kjo lloj shkujdesje epike e shqiptarit. Eshte esenca e atij vendi. Gjynah me u qa e kush nuk e do pak shkujdesje te pamenduar gjate. Dmth nga ana tjeter e Europes duhet me pi nja dy birra, me u be derrase, qe te kesh mundesi ti lejosh vetes nje lloj shkujdesje. Dmth te kthehesh ne natyre. Andej e be dhe esull. Robi e mendo si e ka menduar ai tipi kur ka marr gru e femije ne kanister.

- Du me cu cunin deri ke Fiqretja, po eshte larg dreqin.

-Hajt me se e cojme me papakun tim!

-S'di Kamber se kam pak frike mos na shef njeri/

-Hajt mi ce vret mendjen, se do bohemi vone/

-Po ja sa ta mshtjell cunin.

-Do vish apo te nisem une?

-....

lol i modh

Te me falin te gjithe ato qe i perkasin shkolles "nuk ndodh vetem ne Shqiperi," por eshte fakt i mbeshtetur nga statistikat qe rregullat automobilistike nuk zbatohen ne Shqiperi. Qofte kjo per mungese policesh rrugore, qofte kjo per korrupsion, qofte per kulturen e papergjegjshmerise, automobilistit ne Shqiperi i rrezikohet jeta.

Nderkohe, ky nuk eshte thjesht nje prej atyre rasteve banale ku tjetri eshte perditshem pak ne qejf nga tre-kater birra qe ka pire, apo qe per krenari nuk ve rripin e sigurimit. Tejkalon çdo ekstrem te ekstremit normal shqiptar. Eshte krim ndaj femijes se tyre. Krim akoma me i madh eshte qe kjo lloj papergjegjshmerie gjen toke fertile per te leshuar rrenje.  

Jardin, problemi yt eshte qe s'kupton dot dhe as qe do te kuptosh. Ketu nuk behet fjale per shkelje rregulloresh, por per common sense ne fazen e rritjes se femijes. Edhe po ta lejoje rregullorja, nuk e merr nje njeri me logjike femijen ne ate motor ashtu, jo ne autostrade, por as brenda fshatit ku s'ka police e as rregullore. Ti s'e kupton dot kete sepse ke manine e sharjes se shqiperise per arsyet qe te kam thene.

si ore nuk e marrin. ne plot shtete ose vende te botes (italia jugut, tailande, indonezi, indi, afrike, etj) me motorçiklete i bejne njerzit te gjitha gjerat (transportet). se eshte me praktik. hypin ne motor nga pese veta njeheresh dhe te ngarkuar. 

dhe jeta eshte shume me e bukur, me njerzore, se udhetimi neper vetura te mbyllura. 

ka nja dhjet vjet nje film italian kish kete teme.

kjo foto lart te jep nje ndjenje te mire. robi qe ka hap temen e kritikon. se nuk shef europe ne te, mesiguri. kjo foto ja tregon shqiperine primitive.

dhe ty toçit mesiguri. prandaj ben avokatin mbrojtes te dobet. do te minimizosh, kur duhet qe problemit t'i kapesh thelbin. 

Nje tjeter budallallek inferioreve ketej... kam pasur ne lagje ca amerikane qe dilnin me biciklete dhe pas bicikletes lidhin nje si kafaz me ngjyra e me rrota ku fusnin jo nje por tre femije, me i madhi as kater vjec. Kur uleshin te kafja, e linin femijen me te vogel te ecte kembadoraz e te shkonte neper bar e neper dhe me pluhur pa e vrare mendjen. Me kaloi nje here para kembeve  dhe m'u duk si mace, aq e shpejte ishte kur ecte kembadorazi, ende pa u cuar ne kembe. Nuk thoshte njeri "jane te papergjegjshem", por "Sa te zgjuar, i lene qe te marrin mikrobe e te kaliten. Sa mire, ca kulture, dalin me biciklete". Jo, ore njerez. Si bicikleta, si motori, si koshi ne preher, si kafazi me rrota, jane te rrezikshme ne rruget ku makinat ecin me 80 ne ore. Prindi qe i mban ashtu eshte i papergjegjshem, qofte amerikan, qofte shqiptar. 

Mire ajo, por nje tjeter amerikan qe ka ardhur kohet e fundit, eshte martuar me nje arixheshke po jo nga ato te mbajturat, por nga ato tipiket qe lypin rrugeve. Ka ardhur dhe ky te lagjja jone. Ne fillim kujtoja se e kishte dado, por pastaj kuptuam qe ishte i ati. Dhe ky, femijet rresht i ka me ate arixheshken, gjysme bionde e gjysme lekureerret. Ajo i mban si arixheshke, gjithe qurra e me rroba te varura, e qe zvarriten gjithandej. Ai ben babain e dashur dhe e afron me femijet e tjere qe luajne te lokali. Nenat shqiptare, vetem se eshte amerikan ai robi, edhe pse femijen e ka me qurrat varur e me bluzen gjithe njolla, i flasin gjithe buzeqeshje dhe afrojne femijet e vet tek te atijt qe te mos ndihen te lene pas dore. Nuk jam kunder kesaj, por po te mos ishte burri amerikan, do t'i mbanin larg. 

Shkabe po ka rrembythje plot si ne amerike e kudo, plus keta qe lene ameriken andej e vijne per te jetuar ketu jane me penallti, padyshim.

nje nga keta amerikanet e lagjeve e vume qe mblidhte parate e ashensorit ne pallat, se atij shqiptarit si hapnin deren, kur trokiste amerikani ja jepninsmiley

Te besoj smiley

Kjo tregon se populli shqiptar eshte i dashur dhe mikprites me te huajt vecanerisht me amerikanet. Vetem ti familja jote dhe ca shoket e tu te ngushte beni perjashtim. A nuk mendon tani se ka ardh koha qe ta tregosh ate historine qe te ka ndodh, sado e rende qofte, qe te clirohesh edhe ti me ne fund?

ngaqe kujton se jeton keq, dhe i huaji jeton me mire nga ai. pra ky ben sakrifice duke jetuar me shqiptaret, ulet ne gjunje me popullin e varfer, si Enveri dikur ne bjeshke.

kur shumica te huajve qe jetojne ne shqiperi, jane agjente (kur s'jane misionare) te vendeve te tyre. kur u hapen arshivat angleze u pa qe te gjithe anglezet qe jetonin ne Egjypt dhe benin komerce ne kohe te Aliut, ishin agjente britanike. njerzia e kohes atje i mbante per tregtare private qe punonin per hasap te tyre.

Enveri vetem e kish kuptuar boten (oksidentin). puna eshte se poplli se beson te verteten. duhet ta dhunosh per kaq. genjeshtren vetem e merr pa dhune, prej qejfit. 

Jo ore jo, brezi im e poshte nuk e ulin veten ashtu. Shume nga brezi im e siper bejne budallalleqe te tilla.

O Shkabe, o racist brekgris. smiley

E ke trurin shume te demtuar qe te kuptosh qe fjalen e kam tek te mos sjellurit si qenie inferiore. Ti s'e ben dot sepse si i tille je lindur, si i tille je rritur, si i tille je plakur. 

heq koken qe jeton me mire nga ty ne Kanada e plot kanadeze, edhe pse nuk e njof fare. per mos me thene qe Kanadaja s'eshte vend per njerez fare. vend polar, ariu dhe s'ma merr mendja se merr qejf te jetoje atje.

As nuk e diskutoj. Po edhe noi liber gjeografie ta hapesh nuk bon keq.

Jo mer pf ja ke fut kot. Kjo tregon qe poplli shqiptar eshte me komplekse, ndihet inferior ndaj te huajit dhe ska besim te vetja. Zulu me i llaf, gjynaf. Amerikanit ja japin paret e 'ançesorit' tak fak se amerikan mer jahu, shqiptarit jo se u bo ky ballçekiçi çorovodës tme marri lak mu? Jo mor vlla. 

Kurse une them qe populli yne gjithmone ka dashur te mesoje nga Oksidenti. Kurse katunarin me te mire vrite te funit na mesojshin ne ushtri. Ushtria e diktatures, kuptohet...

Ore Lolo, po kujt i kercet sa budallenj jane amerikanet? Apo sa te shemtuar? Te kam kujtuar me siper se kur te bije ne qafe ndonje i Amerikes me pergjithesime veri fotografi te klientave te Walmart e pusho muhabeti.  

Pyetja eshte nga na dole kaq budalla ti i o Shkabe qe mezi presin njerezia tu vish ne bllog e te tallin Meneren. PF, mund ti ket pas dhomet pre Gamori, juve edhe te shamet i keni bastardizu ne Shqiperi....shaje PF ose mu Dhomkatrosh....po ne skena pas kaq budallenj sa po nxjerr ky brezi i juj. Ne qofte se ka pasur ne kohe time e PF, familja i mfshifte se linin vargun e motrave pa martu....thoshin jo krushqi me ta se te del kalamoni Shkabe....

 Po ti mer injorant po u del krah ktij cifti me i qin justifikime....as policia italione si pelqe sumes tate...po kush te pelqejne ata viktimat e bllokut qe i kalo para hundes i forti me 97km ne ore....apo ata policat qe rrine kafenejve e mcifen kur kercet patllakja ne blok deri sa kan shkuar killerat ne Lezhe? Po pse nuk i ndalo POlicia kta ne motorr, te boje detyren, ti keshilloj e ti fusi nje gjob? U shkel te drejtat e njeriut AAAAAA apo dinjitetin? Me mire jetegjate me nje gjobe te majme ne kurriz se sa tu thy postoblloqet e policise me kalamo ne krah. Po e di pse nuk ndodh se nuk ka polici te boj detyren e saj, qe te patrulloj rruget si per ata qe jane ne kerkim nga interpoli, si per ata qe kan mbush makinen me arme per atentatin e rradhes a me droge.  Prandaj del ti jo pergjithesime e jo inferior. Po ku ka me inferior se ty qe mbron mungesen e policise ne emer te dinjitetit.

Nderkohe ne do shofim prap si kjo foto mikluese se jane shtuar te trashet si puna jote ne ate ven.

shkaba e shan oksidentin ngaqe nuk mundi dot te jetoje si donte ketej (te jetoje si intelektual). ndersa ti e shan shqiperine, po per te njejten arsye, ngaqe nuk mund te jetosh dot si intelektual atje.

Blendi u kthy psh, e la ameriken e pasur, pikerisht per keto qe po te flas.

UNe po shaj Policine qe nuk patrullo rruget e te zbatoj legjislacionin Shqiptar. Foto nuk trego ndonje inferioritet por tregon qe qytetari nuk zbato ligjin dhe policia nuk deno ate qe e thyen. Ate jo Shqiptar, jo Amerikon mu sme intereso fare. Kur sha policine italione si shkaba se te ndalo shpesh per te vu pipen dhe lavdero policine shqiptare qe i le njerezit me rreziku jeten e femijes, tregon qe eshte INFERIOR. Une jam superior, du te kem polici shqiptare si ne Italy e ndoshta Belgjike. Nuk rregulohet gjendje kur thu sa keq eshte ne Amerike...po mire me pse bohesh keq ti ne Shqiperi???? kte nuk e kap Shkabizmi.

Nuk ka lidhje fotoja, sic te thashe. Problemi eshte tek reagimi i robve, pergjithesimi dhe gezimi. Flas per ekta qe e kane pare shqiperine nja dy here ne vitet e fundit, jo si ti qe s'e ke idene per ca flet, perserit gjera te degjuara ne vitet 1997 si papagall.

Pashe blogun e nje amerikani qe kishte "vizituar" ballkanin. Nga ata qe duan te mburren me shoket por qe nuk kane qene vertet ne cdo vend qe thone se kane qene. Ndryshe nga cdo amerikan tjeter, per Shqiperine ai thjesht perseriste gomarlleqe te degjuara nga tipa si ti, qe kane qene te vlefshme per vitin 1997 e qe bente sikur kishin ndodhur ne vitin 2014.

Une kaloj 2 muaj ne vit ne Shqiperi a derezi e po te kem mundesi kaloj 4 por skam.

Ti dukesh qe s'ke ndenjur as 2 muaj ne total ne te pakten 15 vitet e fundit. Dukesh sepse s'je as amerikan, as shqiptar.

Kur merr qytetarine Amerikane Shkabe, ke me pak andralla e leviz kollaj....ta thashe jan ca cuna te rinj ku rafsha e mos u vrafsha qe ngasin taksi...e ma bojne zili. Nisen nga mesi i Qershorit, se u bi puna....dhe kthehen nga mesi i Shtatorit....Une po ta kisha ne dore pa te rrejt kisha qejf me jetu Maj Tetor ne Shqiperi cdo 2-3 vjet e pjesen tjeter kur ftofet ne SouthCarolina, Florida, Porto-Rico ose Cancun.  Nuk ka rendesi cfare je por cfare bo Shkabe. Nuk te rrej qe i kom gjujt qenit poshte tek pallate me shishe plastike uji ne vere vjet se AC nuk ftof mire e dritaret u mbashin hap. As per policat tek blloku.

2 muaj thashe? 1 muaj ne 15 vitet e fundit. lol

Nigjo, nigjo se mu kujtu ene i tjeter. Vjet ne Rradhime bujta ne nje hotel dinjitoz te drejtuar nga 4 vellezer...te gjithe te prere ndryshe....me i heshturi...jetonte ne Bronx e merrte ate ndihme ekonomike e fuste ne xhep.....vinte e jetonte aty 4-5 muaj ne vite, kapte peshk gjithe kohes...e vetmja kohe kur me hidhte syte ishte kur me aviteshin vellezerit e tij e me shisnin mend meqe vija prej Amerike.....i vinte keq te shkretit se kushedi sa vuante nga keta megalomanet si puna jote.

Per qente genjej???? mire e ke edhe para 15 vjetesh problem si sot jane...as i ndryshim. Bredhi ka pa tek Lana lope a kale...qeka bo me mire se une shifsha ndonje qingj te vetmuar si manar i ndonje pensionisti. Kujdes o kur shkon ne Spital se do te shqyejne qente ne mes te dites tu honger plehra spitalore.....kto jan per te terhequr veshin ku ti si rilindje duhet te fokusohesh e ta rilindesh ate vend e jo te mbyllesh syte. ne do me ehu sa kam.

foto tregon qe qytetari atje eshte (akoma) I LIRE. dhe kaq. 

ndersa ti dhe njerzit meskina si puna jote, duan ta burgosin qytetarin. deri diten qe do perfundosh eshte vete ne bange te drejtesise, per thyerje ligji, apo ndonje makinacion tjeter (ata çeçenet e bostonit) ti nuk do ta kupshtosh kurre se ça po te them une. ku me rreh çekani. 

ps: ne çfare qyteti jeton ne amerike ?

jo, jo. Ky ka udhetuar brenda autostrades, ta zeme nga fshati tek kilometri 18 ne fshatin tek kilometri 22, ku s'ka police, sepse ne TR nuk i lejojne pa kokore, dhe motorin e ka 49cc, qe s'kerkon patente e as zbatim rregulloreje.

po e dhisni shqiperine atehere. prandaj po emigrojne ne mase gjindja.

ti nuk mund ta kuptosh nderin sot per sot (150 vjet me rradhe e kane shajt Skenderbeun shqiptaret deri sa ta benin hero kombetar). aq me shume kur edhe te lajmet qe jep si shembulla, perdor "arrêt sur image" . ne kete menyre e shef dhe gjykon edhe boten.

(nje video e ndalon rastesisht dhe imazhin qe shef e merr si te dhene te vetme gjykimi. nje njeri i ngerdheshur te duket i shemtuar detyrimisht keshtu, ose nje i shemtuar i bukur sikur imazhi te jete flu) s'ka asnje shanc qe ta gjykosh nje realitet te dhene ne kete menyre.

ti nuk mund ta kuptosh nderin sot per sot (150 vjet me rradhe e kane shajt Skenderbeun shqiptaret deri sa ta benin hero kombetar). aq me shume kur edhe te lajmet qe jep si shembulla, perdor "arrêt sur image" . ne kete menyre e shef dhe gjykon edhe boten.

(nje video e ndalon rastesisht dhe imazhin qe shef e merr si te dhene te vetme gjykimi. nje njeri i ngerdheshur te duket i shemtuar detyrimisht keshtu, ose nje i shemtuar i bukur sikur imazhi te jete flu) s'ka asnje shanc qe ta gjykosh nje realitet te dhene ne kete menyre.

jo, o rrjepacuk i vogel. ju jap te shijoni te njejten gje kur flisni per robt ketej. jo ty, se me ty s'merrem. po kshu ne pergjithesi

ik ore lexo njehere, pastaj ec dhe merru me mu. se s'ke kapacitet ti jo per gje. te thash perfito prej dillit dhe mos rri mbrenda. apo surrat i shemtut dhe s'ta varin çikat ? 

peme pa kokra i quajne keto tipat si ti atje.

shkabe, ti shum i knoq je, po dije pri meje qe nji boss i vertet nuk esht kurr i kenoq. ose edhe kur esht, e mcef.

ka i problem me ne brezin e vjeter, pranej do tu lutsha mos me na e von re: me kto paradat e sukseseve, te sotmen e lumtur dhe te ardhmen e ndritur, s'di pse po kemi nji raport shum problematik. smiley

po deshe hollsina, edhe t'i jap. me preferenc do flisja per cmimin qe morem per ushqimin e popllit. smiley

pun muti kur ke pervoja, shkabe. se pleqnia vje jo vetem me te tallmen e brezit t'ri, por edhe me kto mrrokllat si puna pervojes psh. s'di a je tu m'kuptu. Zoti me i dor te hudh, me tjetren te pret. smiley

Nje nga problemet e tjera ketu, emigrant, eshte se ju fantazoni gjera dhe genjeni. Une thjesht them te mos pergjithesoni shqiptaret me robt idiote mes tyre, sepse ashtu u hiqni meritat shqiptareve normale e rob idiote ka cdo vend. Por ju kembengulni me cinizem handikapat qe ketu s'paska normale dhe vendet e tjera s'kane idiote. lol

Ju kam thene qe rob idiote ka mes cdo vendi te botes, ndaj mos i pergjithesoni shqiptaret me idiotet,  sepse kete e bejne vetem inferioret dhe injorantet, ndersa ju shpresoni aq fort qe une te jem nje i cmendur i kenaqur me cdo gje ketu e qe urren cdo gje te huaj, sa i fantazoni gjithe kohen keto gomarlleqe.

Ne asnje postim s'kam thene qe Shqiperia s'ka probleme, ne asnje postim s'kam thene qe te huajt jane me keq. Kam thene gjithnje qe shqiptaret jane rob si gjithe te tjeret, ka plot te meta prej rrethanave te keqija qe duhen diskutuar, por s'duhet fajesuar turma per te metat, por rrethanat.

Ju vazhdoni fantazoni gjera te tilla e te genjeni sa te doni, s'me prish pune. Thejsht mesohuni te mos pergjithesoni shqiptaret sepse shqiptare eshte familja ime e s'lejoj te ma shani as ju, as te huajt e plote. Ata qe jetojne ketu dhe shajne e kane nga injoranca, por te tjereve s'u falet. 

OK, por kujdes se ketu po futesh ne fushen time professionale.

Sa per nje fillim, po te them se treguesit (indekset) e vleresimit te nje individi ndryshojne kryekeput (ne masen sa behen te kunderta) me ato te nje popullate.

Edhe mekanizmi i perceptimit dhe i krijimit te konceptit mbi popullaten eshte i llojit te vet, krejt i ndryshem nga ai mbi nje individ.

Kam bindjen absolute se ti i ngaterron te dyja keto, deri ne piken qe nuk sheh asnje dallim mes tyre. Dhe nuk ke faj, sepse kjo kerkon aparatin perkates sasior (quantitav) te njohjes, te cilin shumica derrmuese e njerzve nuk e kane. Marr guximin te "fantazoj" se as ti nuk e ke. Kjo quhet hipoteze, dhe mund te hidhet poshte lehtesisht, thjesht vetem po me the nese e ke, pa kerkuar me teper fakte. smiley

pasuria eshte kriteri i vetem qe perdoret sot. shqiptaret hyjne tek popujt e varfer dhe trajtohen si primitive. 

i kane dhene botes me pak nga ne zviceranet por jane te pasur (te ardhura per fryme, se vepra arti kane te tjeret me shume nga ta), dhe trajtohen me respekt.

Mire pra, shkurt, po me thua qe nje individ s'mund te merret parasysh, por duhen marre parasysh gjera qe e shohin dukurine nga ana shkencore, me detaje, me shume shembuj e krahasime dhe me nje perfundim mesatar... dmth, statistikat? Shume bukur, shume dakord.

Problemi qe diskutoj une ketu eshte qe edhe kur statistikat thone qe Amerika, ose Nju Jorku, ose Çikagoja, kane pasur me shume vrasje per 100 mije banore se sa Shqiperia, ketu shahet nga motra ai qe guxon ta citoje kete statistike. Te tjere zbresin deri ne argumente alogjike sa thone "dola ne dritare e s'pashe ndonje vrasje, mos genje", apo "por ndodh vetem me zezaket, s'jane tamam amerikane si ne qe shkuam para 5 vjetesh por qe jemi te bardhe me pak nuanca te erreta", apo "po amerika ka 300 milion banore, s'ka gje qe vdesin keta sepse tek lagja ime s'ndodh, por ne Shqiperi ndodh, se kshu me kane thene ne vitin 1990".

Une as nuk u kerkoj njerezve te bejne budallain per shqiperine me argumente te tilla idiote dhe alogjike, sic behet ketu per vendet ku kane shkuar te lypni pune me kushte me te mira. Thjesht kerkoj te thuhet realiteti, qe eshte se ne 100 prinder shqiptare, gjen me pak se 1 qe te shkoje ne autostrade me motor si keta, ndaj mos thoni "shqiptaret jane keshtu, jane ashtu". 

Tjetra, sa per ate pervojen. Te garantoj qe ka nje hendek shume te madh midis brezit te rritur me shume ne kohen e enverit dhe brezit te rritur sot. Aq sa ia ben mu, ne cdo fushe. Informacioni qe qarkullon sot nepermjet internetit ne 1 ore (edhe si sasi shkronjash, meqe te pelqejne statistikat), brezit te vjeter nuk i qarkullonte nder vite. Dhe kjo duket qarte, ne shume institucione shqiptare. Me te vjetrit jane shume me te paditur se me te rinjte, qofte per terma, qofte per pune, qofte per sjellje. Sepse nuk dine te perditesohen, s'kane mjetet qe te perditesohen, si gjuha e huaj apo kompjuteri, etj". 

Kam shembuj sa te duash per keto, por s'kam kohe tani.

po mire, pse gjithandej pjesa me e goditur nga papunesia eshte brezi i ri? nuk di per shqiperi, mbase e kam gabim kete, por ne fqinjet tane, itali e gerqi, me siguri kjo.

sa per statistikat, pastaj, une si rregull nuk i besoj ato kur lidhen me shqiperine. ka nje "reporting error" me siguri jashte cdo tolerance. E them per kete sepse e di se sa e veshtire eshte te mbledhesh te dhena reale edhe ne vende qe kane tradite te ngulitur per ate pune.

sqaroj se nuk po flas fare per rastin konkret te temes, jo vetem per arsye mosnjohjeje te gjese, por edhe pse nuk do e perdorja dot kete si nje kale beteje. megjithse, kur majkell xheksonit i shkau fare pak femija tek pershendeste nga nje ballkon (mos gaboj ka qen ne gjermani), u tund dynjaja...

nejse mo. te shtun te bukur. per shqiperine, secilit ne menyren e vet, i digjet zemra ktu (s'ka si shpjegohet ankorimi ne ket faqe ne menyre kaq konsistente). fute edhe kte ne ekuacion. cheers!

po mire, pse gjithandej pjesa me e goditur nga papunesia eshte brezi i ri? nuk di per shqiperi, mbase e kam gabim kete, por ne fqinjet tane, itali e gerqi, me siguri kjo.

sa per statistikat, pastaj, une si rregull nuk i besoj ato kur lidhen me shqiperine. ka nje "reporting error" me siguri jashte cdo tolerance. E them per kete sepse e di se sa e veshtire eshte te mbledhesh te dhena reale edhe ne vende qe kane tradite te ngulitur per ate pune.

sqaroj se nuk po flas fare per rastin konkret te temes, jo vetem per arsye mosnjohjeje te gjese, por edhe pse nuk do e perdorja dot kete si nje kale beteje. megjithse, kur majkell xheksonit i shkau fare pak femija tek pershendeste nga nje ballkon (mos gaboj ka qen ne gjermani), u tund dynjaja...

nejse mo. te shtun te bukur. per shqiperine, secilit ne menyren e vet, i digjet zemra ktu (s'ka si shpjegohet ankorimi ne ket faqe ne menyre kaq konsistente). fute edhe kte ne ekuacion. cheers!

Sepse nuk krahasohet brezi i vjeter i fqinjeve tane me brezin e vjeter te komunizmit ne shqiperi. Hendeku eshte gjigant. Te rinjte ne Itali e Greqi lexojne ne internet gjera te shkruara nga brezi i vjeter e qe brezi i vjeter i di. Ketu, psh, te te jap nje shembull. Instaluam disa pajisje para pak muajsh tek nje institucion shteteror, me disa gjermane. U mblodh stafi per te degjuar se si do t'ua lehtesonte punen teknologjia e re. Te rinjte qe sapo kishin mbaruar shkollen, ishin komplet te informuar jo vetem per teknologjine, por edhe per terminologjine e fushes se vet, si ne anglisht, si ne shqip. Te vjetrit kishin ardhur sa per sy e faqe e nuk dinin as se per cfare behej fjale, jo vetem me teknologjine e re, por as termat e fushes se vet nuk dinin. Keta te rinjte flisnin anglisht me gjermanet per gjera te punes, i pyesnin e informoheshin. Keta te vjetrit merrnin keta te rinjte per perkthyes qe te flisnin me gjermanet, dhe u thoshin: "Thuaji qe kam cunin ne gjermani. Na, jepi adresen, ia kam shkruar tek kjo facoleta, se mbase e ndihmon andej. Thuaji qe e ftoj per njej raki aty poshte, te provoje raki shqiptare". Te rinjte skuqeshin dhe i binin ballit me dore prej ketyre te vjeterve.

E njejta situate eshte ne cdo fushe, mjekesi, inxhinieri, polici. Shkova per te blere nje ilac per time eme, dhe para se ta gjeja, pashe me kujdes ne internet se cfare perberesi kimik kishte, cfare efektesh anesore jepte, etj, etj. I ke te gjitha ne internet. Duhej te kerkoja, se ishte i rralle. I mora farmacite me radhe. Farmacistet e vjetra ngaterronin emrin e markes me emrin e elementit kimik. Si te thuash "advil" eshte ilaci dhe "ibuprofen" eshte marka, ndersa te rinjte me nje te germuar ne internet t'i thoshin gjerat tamam, se cfare marke mund ta zevendesonte ate qe doja une e qe s'po e gjeja gjekundi. 

E njejta gje dhe me mjeket ku kam shkuar me time eme. Te vjetrit ia kane keputur kodra pas bregut, me nevrike ne sjellje, ndersa te rinjte jane shume me te informuar, me te permbajtur dhe ne sjellje. Po ashtu dhe me policine. I rane te fikte nje plaku nje dite, dhe njoftova nje polic qe ishte aty prane, nja 50 vjec dhe ky, qe te merrte urgjencen nga radioja qe te vinte me shpejt e te ndihmonte me lirimin e trafikut, meqe ishte polic trafiku. "Ca t'i bej une", me tha gjithe bezdi. Ndersa me policet e rinj eshte komplet ndryshe. Nje komshia jone mbylli padashur deren e shtepise me celesat brenda, me dy kalamaj ne gjume, me temperature. Shkoi te bleje ilacin dhe harroi celesin e s'kishte tjeter. Moren policine dhe erdhen dy cuna te rinj per 5 minuta. Filluan te ndihmojne me shume sinqeritet. Moren menjehere zjarrefikesit, shkuan te komshiu lart dhe pane nese mund te zbrisnin nga ballkoni i atij tek ballkoni i kesaj, etj, etj.

Edhe ne supermarkete, shiteset e reja sillen tamam "klienti ka gjithnje te drejte", qofte dhe ne dyqane sherbimi, si te telefonave apo te internetit. Te vjetrit nuk dine te sillen, s'dine nga t'ia nisin. Eshte komplet ndryshim total. Nuk krahasohen.

Mire, nuk kam pse te te mos besoj. Di vetem te te them nga njohja ime se kur dolem ketej "ne te vjetrit", nuk patem problem fare me ia ca "farfallen" shkollave, uni e post-uni, pa piken e problemit, madje duke qen goxha me mire se mesatarja e perparume e knejshme.

uroj shume te jete sic thua ti. me ngacmojne ca fakte si psh ato shkollat bizarre atje (qe natyrisht rrisin nga keta "te rinjte"), shof prodhimin artistik me aq sa ta lejo interneti, kuptohet, pastaj boj edhe pak ekstrapolim per ketej, ku shof se te jesh i ri dhe te jesh avdall nuk esht se e konfliktojn njera-tjetren, edhe pamja me shfaqet jo aq roze. Mirpo ja, vjen ti e me thua qe te vjetrit qenkeshin gerxho primitive, kurse te rinjt te thajn piten, edhe i jep gjith pamjes nje dmension te ri. C'te beje i ziu njeri. Mua (nisur nga Konica) me eshte dukur gjithnje se ne shqiperi ne fakt nuk ka breza, por ca te lindur para, e ca me mbrapa. Por thashe, ti je me i ri se Konica, kshu qe ke avantazhin qe te jep rinia, e s'te kundershtoj dot.

ka plot te meta prej rrethanave te keqija qe duhen diskutuar, por s'duhet fajesuar turma per te metat, por rrethanat.

 

E shef qe ta dhash gratis argumentin o Shkabe per te dale nga "empirizmi verber" ku je zhyt smiley

Kush eshte "empirizmi i verber", spiritus, kur them qe mos ma fut familjen ne nje thes me dy idiote? S'me duket verberi kjo, por logjike njerezore. 

komentet e tua me duken me idiote (koti, pa asnje vlere) sesa ata njerzit te foto. 

ata personalisht me lene shije te mire. shoh nje grua qe i beson ZOTESISE drejtuese te burrit te saj. 

kete bile duhet te nxjerresh ne konkluzion edhe ti nga kjo foto (dhe jo diskuton dokrra pa vlere). sa  beson gruaja jote, te aftesite e tua. reflekto shkabe ! 

ky eshte strumullari per nje burre dhe tere nje familje e bile tere shoqerine me pas.

"empirizmi verber " Shkabe eshte kur tek "nje rast " ti shikon nje rast dhe jo manifestimin e nje dukurie (ne terma kulturore, sociale dhe antiligjore). Te flasesh per nje dukuri nuk dmth "keshtu jane te gjithe shqiptaret" dhe as te besh strucin " keto i shikon edhe ne NYC dhe Bangladesh mer jahu".

Ke shkrujt dhe per handikapin informativ te brezit me te vjeter , krahasuar me te rinjte sot. Kjo po, qendron. Si tha ai robi pasi u njof me Kamasutren : ja paskemi fut kot ne misionaret smiley

Edhe nje here, spiritus, te besh strucin do te thote te mohosh te verteten. Une nuk e mohoj te verteten. Ka rruge me pluhur tirnaa? Plot. Ka qen rrugeve? Po, ka. Tek keta nuk ka, sepse kane me shume para per ta zgjidhur problemin. Por nese thua ka qene rrugesh sepse shqiptaret jane keshtu e ashtu, ate s'e pranoj. Une kaq u kam thene ketyre qe tek ky motori kane pare gjithe shqiptaret. Po pate pare te bej ndonje gje me shume se kaq, apo te bej strucin, me posto komentin qe ta verifikojme, sepse i bie qe po genjen. klm

Shkabe une nuk kam ndermend te ndryshoj ty. Nje sugjerim kam; pse nuk i mbledh ne nje liberth keto pervojat urbane , shume interesante do ishin: Nje amerikan ne lokalin tone, Kur komshiu harroi celsat brenda., Ashensori, Nje ndodhi ne autostrade, Nje miku im..etj etj.

Spiritus, keto rastet qe permend une e ilustrojne situaten me mire se lajmet, dhe raste te tilla ka plot.

Para pak ditesh, nje grua nja 30 vjece ndaloi tek nje bankomat ku ishte njeri me nje qese me karta e qe po i fuste nje e nga nje. S'di si e vuri re ajo qe ai kishte nje qese me karta, por i tha pa iu dridhur syri: "Ca po ben, c'i ke ato? Ke vjedhur ndonje kod?" Ai se ca llomotiti, por kjo gruaja shkoi menjehere tek dy police qe ishin aty prane, dhe keta dy cuna te rinj e madje police trafiku, qe rrezik as u takon te nderhyjne. Sapo degjuan gruan, nxituan tek ky robi qe po perpiqej te ikte me lezet nga bankomati. Prisja ta kapnin e ta perplasnin gjekundi, por iu afruan dhe i folen me miresjellje. E pershendeten, i kerkuan te sqaronte se cfare ishin kartat, e nderkohe qe ai fliste, zune nje pozicion te tille qe ai te mos ikte dot dhe njoftuan furgonin ne radio. Jane sjellje qe rralle i sheh tek policet e vjeter, dhe e njejta situate eshte kudo. 

ktu ke te drejte>te vjetrit kane kuulturen e dajakut dhe streset e moshes>plus nuk  kane asnjee tranimsmileyi  te menaxhojne andropauzen/menopauzen>Prandaj Rama preferon deri ne moshen dyzet vjec ne administrate

 Ajo i mban si arixheshke, gjithe qurra e me rroba te varura, e qe zvarriten gjithandej. 

Po me qe jane ne shqiperi, amerikanet jane popullor, dhe nuk ka lezet qe te dallohen femijte e tyre  nga  ata t shqiptareve  t tjere,  ndosha prandaj nuk ja kane fshire qyrret ! smiley

Me qe i paske vene re keto detaje , e di c`fare pune ben ai amerikani dhe ajo ` arrixhofka `, dmth i njeh mire ti ata si njerez ?! smiley 

as ne france nuk u fshijne buzet femijve te vegjel. i lejne te perlyhen gjithe çokollate kur hane ndonje embelsire. bile me turi te tille u bejne dhe foto, se nuk i shokon "pislleku" qe paraqet. kafsha dhe e lan turinin pasi ha.

rriten ne anonimat. vari karet le te sillen si te duan, se vetem me prinderit jane me te shumten.

ndersa ne rritemi ne lagje. me turit e perlyer te marrin per zgjeps komshijte. qe i vogel fillon formimi, perballja me realitetin, qe ne perendim femijte nuk e kalojne kurre. ata mbeten me mentalitet prej femije deri kur bejne vete femije.

Ka plot perdite raste te tilla, dhe cunat e sajmirit vejne gjoba per parkim ne lagje mren. Po crendesi ka kjo, rendesi ka qe shqiperia po rilind, po lulezon, po shndrit se ka ardh pranvera smiley
Nejse ato palmat bukur, tani do na i mbjelli erjoni ne tirane se zaten keto na mungojne qe te jemi qyteti me i lumtur ne bote, ashtu sikurse vendi me i lumtur ne bote rrote me rrote me gjermanine, tu ja morr ne kthese.
Bravo cuna!

tu arratis me ambasadat, mer gru kalamo ashtu si je e caj ferren.

#ngasytekembet 

Me perjashtim te motorrit dhe frymoreve mbi te, cdo gje tjeter ne kete foto eshte e bukur. Shikoni sa e bukur eshte bere autobanda, tamom ka rilindur!!

Sa per te sqaru inferioret, kto jan emigrant amerikan...

Ca mbro gjera qe nuk mbrohen o shkaba amon? Ju i vodhet oren bushit dhe pastaj i vodhet dhe bustin per skrap dhe ti mbron akoma? A e kupton qe na keni marre erzin ju atje?

shkaba nuk po mbron, une po mbroj (pres te diskutoj me ty per kete pike po deshe, ose po te kesh kapacitet). shkaba thote qe per dy individe te pa pergjegjshem, nuk shahet gjithe nje shtet. 

dmth ai eshte ne krah tend dhe shokeve te tu emigrante, fotoja nuk i pelqen, por nuk pergjithson, se nuk peshtyhet aty ku hahet thone, dhe kete e di dhe qeni jo me shkaba.

Edhe diskutoja ore anetari me emrin profil po tkom thone jo te shtunave, ja tani eshte ora qe une iki andej nga lagja vietnamezeve dhe me vone nga zezakt. Me vone pastaj kena juven. Me vjen keq. 

ik ku te duash robo. pak me hyn ne pune. dhe nuk te pyti njeri.

Ti sme pyete po ne amerike kemi marre kulturen qe cdo njeriu i duhet pergjigjur ne menyre sensitive, te sjellshme dhe informuese. 

te paska kulturuar amerika me ç'shoh. 

te ben njeri amerika, te ben. te ben humble.

flmd kokolepsi per sinqeritetin tend. do zoti infektohet dhe shkaba...po e ka sistemin imunitar te fort shum smiley

    O, ju te hypurit mbi papaqin ! Mos ua vinin veshin gjith ketyre qe u " leshuan pas jush per tu goditur me njemije e ca menyra.Marrezia terheq mijera te papune e te paduket ....ne bukberjen ! Vrejtjet dhe keshillat e kritizereve nuk shpin asnjera tek virtutet, sepse trajtohen vetem veset.Le qe te shumtet, si ne cdo teme nuk pyesin hic per virtutet , kur " hipin ne kete kateder" , per te dhene mesime.Shifini si ndryshon nga njeri tjetri , " permbajtja e leksionit te tyre, per marrezine qe sjell te hypurit e shkujdesur mbi papaq, ose rruga me e shkurter drejt vdekjes ! Pika e perbashket do te ishte vetem se te gjithe do te flisnin shkurt per te njejten gje, perr rrugen me te shkurter drejt vdekjes...! 

Mirepo askush nuk ndjek monopatin e filozofeve ! 

qenke plakur grave (ne frengjisht do te thote RENDE pseudonimi tend {Gravis latinisht}, dhe besoj se vjen nga GURI) qe mendon per vdekjen ne çdo rrjesht qe shkruan.

   Eh more profil qe nuk je akoma i njohur me shkallaret e jetes.Ndaj dhe lodhesh te gjesh " ne profil " cili e ka radhen e thikes, dashi apo qingji ....! 

   

qe kur nuk shan me berishen, nuk kuptohesh me se çfare mollais. duhet deshifrim.

Une trajtoj vdekjen si proces te cilis te gjallet duhet ti shmangen, por nuk merrem me te vdekurit qe e kane lene kete bote ose ata qe nuk e kuptojne se kane mbetur te vdekur mbi dhe ..! 

s'i paske hyp ndonjerit nga mbrapa ne moto atehere. 

Eh ! Ti more mik e ke veshtire te lexosh horizontalisht .Jepi ! 

je ti qe lexon horizontalisht. i kam hyp motorit qe ne kohe te enverit pa helmete ne koke. nuk vdigjem gje nga kjo mangesi. pse duhet dhe te tjeret te mendojne vdekjen kur i hypin motorit ? pse duhet t'i detyrosh te vene kaske kur ata vete nuk duan te mbrohen.

vdes ne rruge ai qe ben akrobatin, i jep motrorit apo makines shpejt, nuk metrizon mjetin qe nget. vdes dhe me kaske, nuk te shpeton asgje po ishte nis me vdek. 

dhe diçka per kulture. Skendebeu dhe shqiptaret ishin te forte ne lufte ne kohe te tyre, se luftonin lakuriq, te pambrojt me 100 kg hekur armyra si luftetaret e kohes se tyre qe beheshin si dordolece (shif foto per te pasur ide ose vizito ndonje muze mesjetar). 

Ne autostraden Tirane-Durres ka me shume palma se ç'duhen,nuk e di pse me lane pershtypjen e asaj molle qe bie nga pema dhe vritet,dhe s'piqet kurre!

Moj makari te ishin molle, pa kurre te mos benin kokrra, o Xheni ! 

Si thua zotrote,kokrrat na duhen ne parlamentsmiley

burrit i duhen te breket.

une them  o Xheni se tani duheshe ta  shijonim kafen si ate mengjez.Dhe nuk do kishe rast me sqarimin e ketij me larte ..! 

M'u deshen shume pak dite per te kuptuar nga biseda qe bera me njerez qe shofin me mendje te shendoshe,jo davà zagaresh, se ç'behet atjesmiley

europiani pra eshte. edhe francezet i fshehin te metat ose mundojne t'i minimizojne. kane neper forumet e tyre, shume me shume çensure nga ne. nje mendim qe mund hedhe dyshim, nje çeshtje qe kapet nga pikeveshtrim tjeter, nuk ta botojne kurre. ne TV, ai qe eshte me ndryshe nga mendimi politikisht korrekt i kohes, ta presin fjalen direkt.

puna eshte qe keta po perzihen me raca te tjera. nje metis nuk llogjikon si nje francez. nga kjo do u vije e keqja (s'do jene me nacionalista, çifutet ja u hodhen ne toke nacionalizmin per vetem 50 vjet, sa mberthyen ekonomine).  nje hispanik nuk koncepton njesoj me nje anglo-saxon. te dy quhen amerikane po s'jane njesoj. 

Shume te pa hijshme zenkat mesh shqiptaresh me flamuj te ndryshem,me duket me e bukur ideja qe Shkaba mbron vendin e vet,se sa emigrantet qe e shajne duke mos pas asnje merite per rregullat qe kane gjetur ne vendin ku jetojne!

Duhet me pas respekt per njerezit e ndershem qe fitojne lekun me gjak atje,jane familiaret tane!

Mos harroni shijen e memedheut!

Xheni e ke gabim. Shume shume gabim. Te me falesh.

Nuk ka asnje emigrant qe vjen ketu tek peshku qe nuk e do Shqiperine dhe shijen e memedheut. Po te mos e donim nuk vinim ketu per te bashkebiseduar.  Ta them kete si dikush qe e viziton kete blog qe ne 2006 ne kohen e Llukanit dhe Penarit . Me perjashtim te ndonje kokre ose dy qe vijne ketu teper teper rralle, nuk ka asnje, e perseris asnje me flamur te huaj qe vjen ketu dhe nuk e do Shqiperine. E duam me shume se ky koqja me pseudonimin shkaba.  Lexoji me vemendje komentet me siper, askush nuk po thote, sic pretendon ky i semuri, se gjithe shqiptaret marrin grate dhe bebet ne papaqe. Nuk ka mundesi. Nuk ka aq papaqe.

Por problemi nuk eshte tek ky merhum pseudo-patriot se nuk ia vlen te humbasesh nje round of golf ne kete mot te lavdishem qe po ben keto dite ketu ne Londer per keta te semure mendore. Megjithese ja vlen te perdoret si shembull ne nje PhD per studimin e semundjes se skizofrenise dhe efektet e saj ne adoleshence. Ka material plot ne gjithe kete diare komentesh te tij te kjo tema (nje shembull: Nuk guxoj te me shajne prinderit e mi. Brezi i vjeter jane kot dhe nuk marrin vesh. !!!!???).

E mora mundimin te shkruaj keto rreshta, se ketu ka nje problem me te madh, ai qe une do e quaja "shkabezimi" i shoqerise shqiptare dhe pasojat qe po le ne tranzicionin e memedheut.

Ky shkabezim ka te beje me faktin qe cdo e keqe perpiqet te sheqeroset me justifikimin se keshtu behet edhe jashte shtetit. "Shkabezim" ne fakt mund te perkthehet edhe si "majmunezim" (nuk ka asnje lidhje me shqiponjen). Po t'e thuash shqiptaret merren me droge. Shkabezuesit te thone: pse i shan shqiptaret. Edhe anglezet merren. Po te thuash qe shqiptaret merren prostitucion. Te thone: oh po keshtu merren edhe italianet. Dhe vuuuu linqet nga interneti.

Problemi eshte se ky lloj shkabezimi vjen nga nje deshtim ne jete. Nje urrejtje, pertej xhelozise per kedo qe ka arritur me shume ne kete jete, ketej ne perendim, se dikush qe rri gjithe diten idle tek kafeneja e Andit te Komuna e Parisit,si punae ketij.

Gjithashtu, keta njerez jane aq te mesuar me pisllikun ku jetojne, sa qe kane rene ne dashuri me te. Cdo perpjekje qe bejne emigrantet t'ja kritikojne kete "dashnore" pritet me sharje dhe urrejtje. (e mban mend kur erdhi ne fillim plot me sharje dhe ofendime si kryhalabaku i lagjes? tani ia ka vene admini te dyja kembet ne nje kepuce)

Dmth, ti thua qe shqiptaret merren me droge e prostitucion, italianet e anglezet jane te paster? Dhe ngaqe disa shqiptare merren me droge e prostitucion, shqiptaret jane popull trafikantesh droge e prostitucioni? uau 

Po t'e thuash shqiptaret merren me droge. Shkabezuesit te te thone: oh pse i shane shqiptaret. Edhe anglezet merren. Po te thuash qe shqiptaret merren prostitucion. Te thone: oh po keshtu merren edhe italianet. Dhe vuuuu linqet nga interneti.

E dashur Xheni, eshte pikerisht ky "majmunezim" qe ben qe shqiptaret te kopjojne me te keqen. Se per te kopjuar do kopjojme. Nuk ka asnje shtet dhe komb te persosur ne kete bote. Ta them nga eksperienca ime personale ne keto 24 vjet emigrim. Kam jetuar ne kombet me te zhvilluara dhe ne disa nga me te varferat ne glob.

Sigurisht ka ne Gjermani te keqija. Kam jetuar vete. Sigurisht ka ne Hollande te keqia, Kam jetuar vete. Sigurisht qe ka ne Angli te keqija, kam gjithe keto vite qe jetoj. Po pse a eshte patriotizem te justifikosh te keqijat ne Shqiperi me faktin se keto te keqija jane edhe ne Angli, ne Gjermani apo ne Hollande?

Pse te mos i kopjojme disiplinen ne pune dhe rregullin Gjermanit, apo artin e te komunikuarit Anglezit?

Ky merhum shan te tjeret qe pergjithesojne te keqen ne Shqiperi (edhe pse askush nuk po e ben), por per vete kujton dhe aq me keq propagandon (shyqyr zotit nuk ja ve vesh njeri) qe proletariati ne vendet kapitaliste dhe borgjezo-revizioniste flene poshte urave. Kjo vetem se ka pare ne nje website qe disa te pa strehe vertete flene aty.

Shume faleminderit per kete shpjegim. Eshte e vertete qe ka nje mungese te kuptimit ose mungese deshire per te kuptuar sesi i mendojne gjerat emigrantet. Eshte vete niveli i integrimit atje ku jane qe i ben te duken snobe ose jo.

Xheni ngre dyshimin sa ne s'kemi as edhe nje llj kontribut tek vendosja e rregullave. Eshte e pavertete, sespse kontributi direkt dhe indirekt eshte ke ligjesia qe ne kemi nga statusi. Psh une paguaj aq taksa sa polici mos te me lejoje mua apo komshiun, apo te panjohurin ta bej kete gje atje ku une paguaj taksat. Se po mos paguanim, normal qe do jetonim si ne ato vende ku keto gjera ndodhin. Pe rmos thene qe shumica kemi emigruar sepse ka patur nje deshperim qe keshtu me keto kushte nuk mund te jetohet, se eshte vetem nje jete. 

Nuk e kuptoj pse e kane nje komplek inferioriteti per t'u hedhur ne sulm e llogore. Eshte e mbrujtur si nga politika, po edhe me shprehjen e famshme popullore "larg menderes time". 

Hipokrizia dhe paradoksi me i madh i emigranteve kur flasin per ketej eshte pikerisht te dhenit mend per zbatimin e ligjit. Emigrantet, qe kane shkelur ligjin qe kur kaluan kufirin, qe kur korruptuan rob per trafikun njerezor, qe kur gjeten punen e pare ne te zeze, etj, etj. Kane bere burgje per keto shkelje, e vijne e te japin mend per ligjin pastaj. Hapu dhe!

Kjo i vuri kapakun temes.

Mylleni .

nuk flet gje per temen ai post. 

per me teper nuk eshte vezhgim i thelle. emigrantet bashke me shqiptaret edhe ate vete, duan te zbatojne ligjin e europes se nuk kane bythe (mundesi) mos ta zbatojne. shofin interesin e tyre. 

eshte çeshtje imazhi. duhet me qene si bota, qe te mos te te shohin venger. me vesh pantallona te kuqe kur te gjithe i kane te zeza, kerkon bythe. qe si kane as emigrantet e as shqiptaret shumica tyre ne kete moment (dmth keta te qyteterueshmit, qe i thone vetes me kulture si bota).  

se shqiptaret vete se rujne hiç, se respektojne ligjin e kohes, ashtu kane bere gjithe jeten (te pushtum e nen diktature, jo me ne demokraci). dhe aq me mire.

Gaia, ke shume te drejte per kontributin tone ketej.

Nga ana tjeter, eshte e veshtire ta kuptosh emigrantin kur nuk ke qene vete emigrant. Shife kete merhumin ca thote. Ky e njef Londren dhe Angline nga lajmet ne internet.

Problemi shtohet edhe nga fakti qe inductive reasoning eshte nje shkalle shume e larte e zhvillimit konjitiv sa qe eshte e paarsyeshme ta presesh kete nga tipa si ky merhumi me IQ-ne e nje kermilli pa guacke qe del shetitje vetem kur bie shi.

Vije re te lutem "arsyetimin" e tij ketu me poshte:

Petrit Kurti dhe rolandb nuk njihen me njeri tjetrin.

Petrit Kurti rri me pakistaneze.

Si rrjedhim

rolandb rri me pakistaneze.

 

Dhe thote xheni pastaj sa bukur qe flet shkaba.

roland as ti nuk je me shume lart nga ai kur thua te kopjojme gjermanin te puna. e kopjum pra te komunizmi dhe dolem huq. prap duhet ta kopjojme ?

Prof, se jemi dhe nje brez bashke. E mban mend si thoshin atehere:

Ne bejme sikur punojme, ata bejne sikur na paguajne.

Me c'pashe une gjate 5 viteve te mia ne Gjermani, atje punonin, dhe paguheshin. Nuk pretendonin.

po me pagen çfare fitojne, behen gje me te lumtur nga ata qe fitojne me pak ? 

a di si ka thene njoni per gjermanet. kur jeton pa diell dhe ha vetem patate, natuyrisht do t'i shtrosh pyetjen vetes se çfare misioni ka jeta. (filozofet gjermane)

si dhe per gjermanet duhet lexuar Dostojevski, po te duam te kuptojme diçka, dmth a ja vlen qe t'i marrin si shembull, se ka qene burre me i zgjuar nga ne te dy. 

pastaj vetem kur shef luftrat e shemtuara qe bene, nuk jane gjermanet per tu marre shembull. se jemi burra me te mire keshtu si jemi nderkaq.

jo, jo, mos t'i ngaterrojme gjerat.

Gjermania mund te jete me mire dhe me e avancuar se Shqiperia.

Por kjo nuk do te thote qe nje gjerman, kushdo qe me del ne rruge, eshte me i mire se une thjeshte prej faktit se ka lindur ne nje vend me te avancuar. Kjo nuk do te thote qe ambjenti ku ke lindur dhe je rritur nuk luan rol ne menyren e sjelljes. Por, absolutisht nuk luan rol ne shkallen e inteligjences se individidit (lexo: Guns, Germs, and Steel nga Jared Diamond, per me shume)

Dhe kjo mund te aplikohet per cdo shtet dhe individet perkates.

Une nuk do te doja te isha ndryshe nga ky qe jam. jam shume i lumtur qe kam ate baba qe kam, dhe ate mama qe kisha.

Ama, te jesh modest (humble) per aftesite e tua, nuk do te thote qe je inferior. Dhe as te kopjosh me te mirat e dikujt tjeter, nuk eshte aspak inferioritet. (ka nje serial dokumentaresh BBC-ja: What the Romans Did for Us?)

Kalliri qe e mban koken lart, eshte bosh... apo jo?

Bill Gates kopjoi Apple per Windows, kur MS DOS ishte inferior ndaj OS, por kjo nuk e ben Bill Gates inferior.

fjalen ta kisha qe nuk kopjohet tjetri. kopja eshte gjithmone me e shemtuar nga origjinali. duhet me qene origjinal, me gjet rrugen tende ate qe i pershtatet me mire klimes ku ti rron dhe karakteristikave te tua shpirterore dhe fizike (dhe bile ku klima ka rol primordial). pra s'mund te jesh gjerman, pa jetu edhe ti atje, ne kushtet e tyre, prej mijera vjetesh.

si dhe kalliri bosh, nuk ushqen lopen, e perdorin me bo ndoshta vepra arti (karrige te thurura, etj) pra gjera me fisnike, prandaj dhe e mban koken perpjete.

ah ka nje keqkuptim, mbase duhej ta sqaroja qe, me kopjim une nuk kuptoj carbon-copy.

Origjinali nuk vjen nga hici. Kur Daimler prodhon Mercedesin, rrotat i kopjon. Nuk ka c'te shpike.

Zhvillimi ngrihet mbi nje baze, tulle mbi tulle. Jo se e them une, qe jam askushi. Po ti dhe une jemi disa nga ata qe e provuam qe rruga origjinale e sistemit ku u lindem dhe u rritem na coi neper ferra e driza dikur dhe na detyroi ta leme ate vend.

Ne nivel kombi, eshte e pamundur te kopjosh ne teresine e vet asnje komb tjeter, edhe sikur te duash. e pamundur, nga natyra, nga Zoti.

Ne nivel individi e njejta gje. Edhe dy binjake jane te ndryshem ne ambjente te ndryshme. E mban mend ekperimentin mendor te teorise se relativiteit me dy binjaket, njeri ne toke e tjetri ne hapesire?

Keshtu qe as qe nuk behet fjale per kopjim sensu - strictu. Behet llaf per kopjim te tipit qe perdor natyra vete, kur ben seleksionin e specive. Natural Selection. Ai lloj kopjimi.

Merr me te mirat. Ler me te keqiat.

ishte kopje sistemi ku u rritem dhe jo rruge origjinale. prandaj nuk pati sukses. dhe prap po kopjohet dhe nuk po kerkohet rruge origjinale. dhe prap nuk do te kete sukses.

25 vjet kaluan nderkaq dhe kemi bere me pak gjera me vlere, se komunizmi. vazhdimi do jet me kot, se entuziazmi (qe shoqeron çdo permbysje sistemi dhe qe nuk zgjat shume, te 20-30 vite llogaritet) do te jete gjithnje e me shume ne renie. 

edhe une nuk shikoj ndonje rrugedalje. ke te drejte. Sidomos per sa kohe qe ka nje hezitim per te bere gjera te mira.

ky hezitim mund te jete edhe per shkak te inferioritetit, atje. Se nuk ka si shpjegohet qe nje cope ambasadori apo ambasadoresh shihen si perendi. Nuk di ndonje vend tjeter si i yni apo te nje niveli me te ulet qe te kete kete menyre shikimi ndaj te huajve.

Megjithate une ve re kete gje. Vendet qe kane qene te kolonizuara ne afrike jane me te zhvilluara nga ato te pakolonizuarat. Nigeria v Chad per shembull. apo te tjere. Ose me sakte akoma ne Lindjen e Mesme, Jemen vs. Oman qe jane ngjitur dhe me nje ambjent te ngjashem. Ku e ku me zhvillim si kombe.

Keshtuqe origjinaliteti po e po. por e pamundur te jesh origjinal dhe i zhvilluar ne kuptimin e shoqerise ne teresi. Oh do zhvillohesh dhe ne kopjosh pak ne rruge e siper, ose te mbetesh ne kohen e gurit.

Njerezimi kaloi nga hunter-gatherers ne njeriun e industralizuar duke marre te mirat e vendeve ku emigronin dhe duke i zhvilluar me tej. Po kjo nuk do te thote qe nje hunter-gatherer ne Papua New Guinea nuk di te perdori nje iPad.

 

te huajt i japin paret qeverise, prandaj dhe trajtohen prej saj ashtu. diten kur do te detyrojne popullin qe te paguaje per te mbajtur qeverine, do kene probleme. do kete pakenaqsira dhe bile revolte te hapur. 

sikur bota mos pranoje me emigracion nga ne, do shpertheje me siguri. do kete zona kaçake qe s'do i binden me qeverise. 

si dhe sa i perket zhvillimit eshte pune e koklavitur, nuk zgjidhet te ky blog. 

sot vendet e zhvilluara bejne art me te keq (qe shitet me pak neper ankande psh) nga monarkite para tyre psh. zhvillimin nuk e di se çfare quajne, ti quke iPadin mesa shof. fjale abstrakte zhvillimi. 

s'ka sot as poete te medhenj, as artsite te medhenj, as shkencetare te medhenj, gjithe diten flasim per ekonomi kudo. thoshte Engelsi qe me kalu te arti nje shoqeri duhet te kete zgjdh problemet e mbushjes se barkut njehere. çfare zhvillimi atehere, kur ne jemi te mbushja barkut gjithmone. per kete gje luftojme te gjithe sot. etj, etj.

Roland,tesoro sa shume je lodhursmiley

shume shkurt se kam pune te tjera,une nuk nisem fare nga shkaba,se sinqerisht njof shume te tjere ,ma beso,qe e fitojne lekun me shume sakrifica,qe s'me lene te them asnje fjale nga keto qe thua ti te cilat i mendoj edhe une,jane keta qe e duan vendin e vet, qe,s'kane menduar kurre te levizin andej dhe kjo gje s'duhet pare si nje faj mendoj,secili ben zgjedhjen e vet ne jete,ta dish qe njof disa qe jane kthyer,kane hapur nje business dhe per fat ju ka hecur mire,e jetojne me mire se une kendej,çdo gje eshte relative.

ne fund te fundit adhuroj ata qe s'lane prinderit vetem dhe ju hodhen nje grusht dheu ne varreza!

ti thua pse mos kopjojme gjermanin dhe anglezin? kush na e ka fajin,hajt te behemi,a e urdheron dot shqiptarin pa leke,kush na pengon shkaba? lol

Gaia,s'e mora vesh meriten tende dhe timen natyrisht ne formimin e shtetit italian etj,ne iu pershtatem vendit qe gjetem,mos harrojme dhe mekatet e para,kush i ka bere vend vetes hecen,sigurisht me mundim te madh,femijet tane me mire besoj!

 

Jo po thote shkaba qe ne emigrantet nuk e duam shqiperine. smiley shiko sa shume kohe dhe djerse shpenzova ne nje forum shqiptar.

sa per prinderit, ai qe i do, i do. duke qene ketej apo ne shqiperi. nuk ka lidhje.

Mamaja ime m'u semur keq, e solla ketej per kurim, kur u kthye e zuri prape. Shkoja cdo tre jave t'i coja ilacet e kemos.  te pakten 12 here kete pune . Londer - Tirane Tirane - Londer. Ai qe e do nenen, nuk pyet per largesine. Keshtu qe mos me nenkupto, qe shkaba e do nenen e tij me shume se cdoja une te timen. Te lutem.

Nejse, ika tani. e fundit. ciao! smiley

dhe sa per gjoja inferioritetin qe paskemi ne emigrantet perkunder superioritetit qe ka ky trapi, prape, nuk njoh asnje emigrant as ketu ne peshk as ne jeten reale qe te jete inferior ndaj komshijve ku jeton ne emigracion.

dhe sa per gjoja inferioritetin qe paskemi ne emigrantet perkunder superioritetit qe ka ky trapi, prape, nuk njoh asnje emigrant as ketu ne peshk as ne jeten reale qe te jete inferior ndaj komshijve ku jeton ne emigracion.

Po si te jesh inferior ndaj arabeve e indianeve, ti robo. Ai Petri Kurti me pakistaneze rrinte gjithe diten.

indian eshte patroni i sotem i mikrosoftit. ta blen grune tate me pare po te doje dhe ty bashke me te.

Fotoja eshte tragji-komike, pjese e prurjeve mbi te vecantat qe ndodhin ne Shqiperi ku mund te shihen Benza qe mbajne kashte e bageti dhe papaqe ku transportohen femije, ashtu sic ndodh ne Indi, Kine, apo edhe ne Rusi, Turqi, Rumani etj etj ne vendet ne zhvillim. Peshku (PPU-ja) vete eshte kafene, pazar, rruge e madhe etj dhe kuptohet qe do i kete te gjitha brenda, edhe romuzet, edhe duart ne koke, edhe prinder qe postojne me shqetesim, edhe pasionante motocikletash, gjithmone duke u nisur nga eksperiencat ne vendet ku jetojme. Asnje nuk merr dot mbi shpatulla mekatet apo budallalleqet qe bejne te tjeret. Ndonjehere apo shpeshhere jane fatkeqesite ato qe cojne ne ndryshimin apo zbatimin e ligjeve dhe mentalitetit. Kendej ne Amerike, kur kalohet prane nje varreze, disa mund te thone me humor: People are dying to get there! (dmth njerzit po vdesin qe te shkojne aty) smiley Pas nja 100 vitesh me siguri keto komente e vezhgime nuk do kene pike rendesie.

Uroj qe ai cifti e foshnja arriten shendoshe e mire. Steriotipizimi mund te jete: ndoshta do kene ardhur nga fshati kohet e fundit, ndoshta e kishin me urgjence ate udhetim e nuk kishin c'benin tjeter (!), ndoshta e bejne kete gje shpesh pasi nuk kane mundesi te tjera. Ndoshta ndonje person me Benz i eshte afruar dhe i ka bertitur pak, ndoshta ndonje tjeter i eshte afruar vetem qe ti beje nje foto....ndodh

fotoja eshte vertet tragjikomike, por ne fakt kjo foto e kjo teme cek nje problem shume te rendesishem: ate te kultures se  (mos)rrespektimit  ''ne ekstreme''   te rregullave te  qarkullimit rrugor ne Shqiperi..   dhe ne fakt  nuk ka te beje dhe aq  me emigrantet  qe medemek duan te nxijne Albanien,  pasi  prurja, postimi  dhe shqetesimi  vjen nga Shqiperia.  ja ç'thote autori (jo emigrantet)  nder te tjera...

 

Kjo foto shpreh simbolikën më të mirë se si qarkullojmë ne shqiptarët me mjete dhe automjete për të cilat mund të themi se jemi shkelësit numër 1 në botë.

Hiqe policine prej rrugeve dhe ne "perendim" e shif po s'te dolen me rreth (nga ato qe lujshim ne kalamoj) ne mes te autostrades. 

Kuptohet qe autori ka bere pergjithesim (nxirje me qellim ne kulm) por arsyen do e kete patur pozitive them, ashtu sic bejne edhe studiues serioze te fushave te ndryshme (psh rreziku urgjent i ngrohjes globale etj) me qellim qe te rritet ndergjegjesimi e te behet dicka packa se po dramatizohet shume apo edhe po genjehet pak....

Tjeter gje eshte se komunikimi ne internet vazhdon te mbetet i rendesishem por edhe nje nga menyrat me te keqia per te shprehur veten pasi mungon mimika, tonaliteti i zerit etj etj dhe biles mungesa e nje buzeqeshje te vogel ne postim smiley mund te coje tek vargjet "Per nje M qe ti s'e ve, fjala Mik behet ik". E rendesishme eshte qe po diskutohet, packa se disa mund edhe te jene ngritur keq nga gjumi, disa jane me nerva a ne qejf sot, moshat postuese variojne nga adoleshenca ne pleqeri etj etj pa dashur te fyejme njeri.

lol, ma paskan fshire. Autori, o ABC, vuan nga inferioriteti. Perndryshe nuk do te thoshte qe shqiptaret jane numri 1 ne bote per te shkelur rregullat e trafikut, pasi bota ka shume me mire se ne, por dhe shume me keq se ne.  (ja, po te thuash kaq te shajne nga motra e te fshijne ne kete forum. Po the qe ai qe thoet qe shqiperia eshte nr 1 i te keqijave, te fshijne postimin. Kaq kisha shkruar e dhe hoqen me lart. lol

nga inferioriteti vuan Ismail Kadareja dhe jo me ai qe ka bere emisionin. dhe ti vuan nga inferioriteti, te prish imazhin dy shqiptare te pakulturuar, ndaj dhe mbron shqiperine (mbron veten ne fakt dhe jo shqiperine). nuk do ta mbroje ndryshe. 

Si e late jetohet apo nuk jetohet ne Atdhe? O burra kthehemi te gjithe dhe t'i falim atij vendi buzeqeshjen e munguar per bijte e vet. Zili per te gjithe ato familje qe nuk u mungon asnje pjesetar ne sofren familjare dhe nuk kane ne emigracion asnje prej familjes. Zoti u dhente shendet, jete dhe gezime familjare. 

 

Ashtu si te huajt e plote, as ju nuk jetoni dot me ne Shqiperi, Ketlina. Atdheu eshte atje ku ngre shtepine, familjen e punen. As italianet e sotem te nju jorkut nuk jetojne dot rehat ne itali, dhe as italianeve te vertete s'u duken italiane ata. Jane nje tjeter lloj etnie.

Gjithmone me mungesa ngelem gjithe jeten o shkabe! smiley

ti gabohesh prap.  jeta ka dhe profesionalizmin mrena saj, dhe bile eshte kryesori. 

kthehet ne shqiperi vetem ai qe i afrohet nje perspektive profesionale me e mire nga ajo jashte. shembull ke kete blendin a si quhet te ketij blogut. e la ameriken dhe punen atje per te kap televizorin ne shqiperi. nje pune me te mire, me te nderuar.

ky eshte sistemi qe zbatojne te gjithe. po ti qe s'punon, qe t'i jep leket qeveria duke rrujt fshataret me gjoba, s'ke si ta dish kaq. dhe si ty jane te gjithe ata qe s'punojne.

nga amerika vinin te jetonin ne kohe te enverit, kur ishte diktatura, ata qe dilnin ne pension. jetohet me mire ne shqiperi per ate qe eshte shqiptar.

por siç thashe jetesa eshte dhe profesionale. ne shqiperi ke shume pak mundesi te shprehesh ne shume zanate te caktuar. futbollistet psh synojne klubin apo kampionatin me te mire te botes, qe t'i mundesoje te shprehin futboll te larte, te arrijne majen profesionalisht. keshtu edhe zanatet e tjere.

" Dhe aty zajnë fillin të marrët, shërbtorët dhe lypsat 
që nesër do linden me na i mbushë rrugat. "

E po pastaj?

Çer do ti merr qaf derr Qafok patok leshterik idiot shqiptar që ti thuash idiotëve që të marrin masa të mos rrezikojnë jetën e vet.

Nuk do ta vë kokoren ska pse të jetë e detyrueshme. Më pak debila në të ardhmen. smiley

S'mërzitet njeri besoj ngaqë nuk i lexova broxkullat tuaja...

Me thene te verteten ky tipi po perpiqet me gjithe mundesite qe ka per te fituar nje Darwin Award.

Respekt per kembenguljen e tij per t ja arritur qellimit.

Akoma me kete temen mo, qenka bere terkuze, ky tipi kushedi ku eshte duke ngrene pace, kaq komente si beme as per bashkine e tiranes...

Nqs kjo foto do ish bere nga ndonje turist i huaj apo me keq, gazetar i huaj "scoop"-i, mund te kish marre drejtime nga me te ndryshme. Besoj shume e kujtojne artikullin e NY Times nga 2003i: "For Albanians, It's Come to This - (selling) A Son for a TV" dmth qe po shitej/nderrohej femija me televizor. Me siguri sot nuk do behej aq dramatike. Ata qe jane rrugeve gjithe diten ne Tirane apo aksin Tirane-Durres mund te shkruajne me shume nese vertet kane pare drama te tilla cirku ne rruget automobilistike. Tani qe vjen vera ne SHBA, shqetesimi me i afert me kete te fotos duket se eshte menjanimi i vdekjeve te femijeve qe harrohen gabimisht ne makine nga prinderit a te afermit. Nje pjese e ketyre femijeve shpetohen nga njerezit qe kalojne ose parkojne rastesisht prane makinave te tyre.

Por pyetja do ishte (sidomos per Shkaben): c'mund e c'duhet (?) te beje qytetari i thjeshte shqiptar nqs do perballej me kete skene cirku dramatik si foto me siper: 1) Do i bertas qe te ndaloje menjehere "Ndal more se do dalesh tek Peshku!" 2) Do lajmeroja policine menjehere! 3) Do i ofroja te hipte ne makinen time ndersa papaqin do ia futnim ne bagazh 4) Do tundja koken dhe do vazhdoja rrugen 5) Thjesht do i dilja perpara, do i flitja per rrezikun qe mbart ky lloj gjesti, dhe te pakten do merrja nje pergjigje.

Eshte e lehte te shkruajme dite e nate...po a mund te behet gje? Nqs jo, te pakten te reflektojme.

pyetja qe te bej une tyja, eshte : sikur une dua vete t'i jap motorit pa kaske, ta marr edhe gruan time keshtu bashke me femijen, pse duhet ti te me detyrosh te bej ndryshe ? 

s'ke pune tjeter ti mo vlla qe merresh me kasken time ? 

ai qe ka hap kete temen, ai me kete pune merret, se e paguan Sorrosi apo dikush tjeter me paret qe ja faturon si borxh te gjithe shqiptarve, edhe tyja dhe mua, qe ta beje edhe shqiperine si gjithe bota.  

njerez qe respektojne ligjin, se keshtu i interesojne njerzit e gjithe globit. pse mos ta respektojne ligjin horrat, pse te bejne si te duan vete, me koke te tyren. i paguajne gjobat dhe borxhet me mire kur respektojne ligjin sesa kur nuk e rrespektojne. apo jo, te duket kot kjo qe te shtroj une ? 

ndersa ti e une qe nuk jetojme fare ne shqiperi, duhet patjeter qe te kemi pune te tjera sesa respektimi i mbajtjes se kaskes nga dy maloke, ma merr mendja. apo edhe ty te paguan Sorros ?

Ndoshta e ke vene re qe jam bere aktiv se fundmi, thjesht per muhabet apo se temat jane bere interesante, por te siguroj qe postimi ne kete teme eshte se me intereson mireqenia e shqiptareve dhe vertet uroj te kete sa me pak aksidente, apo se po ndikojme pozitivisht per nje lloj ndergjegjesimi se cfare ndodh ne vende te tjera te botes krahasuar me Shqiperine. Kuptohet qe mendimet do tirren dhe do kalohet edhe nga dega ne dege (sic ndodh rendom tek Peshku), ashtu sic edhe te kuptoj qe thirrjet per siguri ne rruge perplasen me te drejtat per liri veprimi.

Por ca gjera jane te lidhura, psh ketu trendi eshte qe rriten siguracioni shendetesor dhe ai i makines apo motorrit ne pergjithesi nqs ka rritje te aksidenteve ne rruge. (te pakten keshtu e shpjegojne rritjen e cmimeve kompanite e siguracioneve) pasi konsumeristet jane ata qe ne fund te fundit paguajne EDHE per aksidentet apo cirqet e te tjereve, sidomos ne vende ku vendosja e kaskes eshte opcionale. 

Nqs ai cifti ne foto do ishte fotografuar ne 1 moment aksidenti atehere edhe postimet ketu me siguri do te ishin me te ashpra, nderkohe qe ne shtyp do ishin thjesht statistika e kronike e zeze.

Njeriun qe nuk e njoh nuk e ndaloj dot ne rruge e t'i jap mend se si ta rrise femijen e vet, ABC. Per arsyen e thjeshte sepse as une s'marr mendime nga nje i panjohur qe me ndalon rruges. Ai ka kaluar nga fshati A tek fshati B brenda autostrades, se ne TR nuk te lene me femijen ne ndenjesen e pare te makines, si zor ta lene me djepa ne motor. 

 Ok Shkabe, flm per pergjigjen . Nuk kam ca te shtoj me teper pasi goxha kemi shkruar per ndikimet e kostot shoqerore, mjekesore, psikologjike etj qe mund te shkaktojne anomalite ne trafik sidomos per nderlikimet qe ato mund te sjellin nqs shendrrohen ne aksidente.

pse more kaska e shkakton aksidentin e ketij ? ajo mund t'i sherbeje per ta shpetuar po jo ta shtyje ne aksident. 

ne aksident jane levizja e tepruar. njerzit bejne me qindra kilometra kot fare. pa kuptim. perpara nuk e kalonin nje koder, se kane dialekt tjeter ne te folme. sot levizin kot, pa shkak. 

ky me kaske apo çfare mbrojtje tjeter te doje, sa me shume te udhetoje aq me shume do shkoje drejt aksidentit. eshte thjesht probabilitet.

Po rrypi i sigurimit shkakton aksident o shqyptar?!! 

shkakton them po jo te vetura po diku tjeter (te vetura ky te mbron). kur te nxef, vret gruan dhe tre kalamajt vetem prej atij rrypit qe mban ne trup tere jetes si kuajt. dhe jo vetem atij, por edhe kufizimeve te tjera te vogelta fare, qe detyrohesh te besh ne jeten qe ben. 

kufizo ketej e kufizo anej do shfryhet robi diku. si tenxherja me presion.

Rrypi te kufizon , mbase dhe t'shtrengon tipa si puna jote, por te shpeton jeten. Jeta jote ka shume vlere, por njerez te papergjegjshem si puna jote nuk arrijne ta kuptojne. Eshte jeta ime thone, lermeni te jetoj therret ti papushim, pa e kuptuar qe ligji eshte ne favorin tend. E njejta gje me helmeten/kasken. Te mbron, te shpeton jeten. Ti vezhdo prape thuaj, nuk I duhet gje njeriu c'ben ti me koken tende, por ja qe ka nje ligj qe ti duhet ta zbatosh, ose ndryshe te rame kokes derisa ta marresh vesh qe ne civilizim dhe nje jete plot harmoni dhe pa dhihmbje shume njerezit funksionojne ne baze te nje kodi rrugor. Kapish?! 

Profil-Im, jam dakort qe gomari nuk calon VETEM nga veshet (nga kaska) ne rastin e fotos se temes, por ama ti e po e trajtoje/hape muhabetin e lirise se kaskes. Por duket se largesia e pershkuar nuk perkon aq shume me nr e aksidenteve. Ja psh nga nje kerkim i shpejte per 1 fakt qe dihet, duket se ne Amerike e Angli pohohet me statistika se 1/3 e aksidenteve shkatohen 1 milje larg shtepise.

Po ne France? Me siguri edhe ata ne foto ashtu kane menduar "hajt se ketu po shkojme se nuk po ikim larg. E cfare e keqe mund te ndodhe valle?"

aksidentet afer shtepise shkaktohen prej diçkaje tjeter. njerzit e njohin pemendesh rrugen dhe nuk bejne me kujdes. dhe frap ! 

kur NUK njef terrenin ecen me ngadale dhe i ben syte kater. 

ndersa une fjalen ta kisha, qe udhetojme shume sot. marrim avionet disa here ne vit dhe makinen çdo dit. eshte e pamundur mos kesh aksident gjate jetes. 

 duhet evituar levizja (marrja e makines ose motorit edhe me leviz dy metra larg) s'ka lidhje proteksioni fare. ky robi s'ka pse merr motorin me grun dhe kalamanin akoma foshnje. se nuk ka rene gje zjarri. ate qe po shkon te beje me motor e ben dhe ne obor te vet. kaska apo jo e ketij eshte pastaj problem fare minim. 

aksidentet ne kilometrat e fundit prane shtepise behen, sidomos kur vjen nga udhetime te gjata, nga padurimi/ ngutja  per te mberritur sa me shpejt ne shtepi..  eshte psikologjike kjo: sa me prane i afrohesh shtepise,aq me shpejt do qe te mberrish aty.. shpejtesia ,ngutja shton edhe shperqendrimin dhe keshtu ndodh aksidenti...

p.sh  po ta zhvendosim kete ne Shqiperi, aksidente te tilla ndodhin shpesh me emigrantet, sidomos ata qe vijne nga Greqia me makina.. edhe keta, qe kane bere pa problem fare, 500-600 km e me shume, me te mberritur ne Shqiperi, kalojne ne nje tjeter faze emocionale  dhe  nguten te shkojne ne shtepite tyre, te takojne te afermit etj etj... 

pikerisht. 

 Ok Shkabe, flm per pergjigjen . Nuk kam ca te shtoj me teper pasi goxha kemi shkruar per ndikimet e kostot shoqerore, mjekesore, psikologjike etj qe mund te shkaktojne anomalite ne trafik sidomos per nderlikimet qe ato mund te sjellin nqs shendrrohen ne aksidente.

Ajo qe dua te them eshte se mendoj se problemi ketu nuk eshte fare tek ligjet, sepse ligjet jane.
Me e pakta eshte tek mungesa e zbatimit te ligjit nga ana e policise, nese ky u ka kaluar perpara.
Nese e ka shmangur policine, atehere problemi mbetet tek aftesia e varfer per te logjikuar.
Kjo eshte dicka personale e s'ke c'i ben.

Me kujton fabulen e dhelpres me rrushin. Po ky s'osht aa dhelper...osht si nutria smiley

Ajo qe kane bere dy prinderit quhet child endagerment .Denimi shkon nga keshille deri 10 vjet burg plus qe te heqin dhe femijen nga kujdestaria.ndersa prinderit jane te rritur e kane hypur aty me vullnet te plote e si te tille i paguajne vete pasojat femija nuk gjendet ne ate motorciklete me vullnetin e tij.detyra e prinderve eshte te mbrojne femijen e jo ta ekspozojne perballe rrezikut.kushdo qe e ka bere kete foto duhet t'ia jape policise e te merren  ata e child services ( nese shqiperia ka ) me kete gje.

dmth, ti s'e ke lexuar artikullin

Humba ne komentet mbi kompleksin e superioritetit e inferioritetit .

Sa e bukur qenkerka bere autobanda; paska rilindur!

Edhe shaje Salen pastaj!? po rruga e kombit!!? flm kuazi qe po ja njeh meritat NMN-se edhe ti.

Po ne kohen e saluk kriminelit kjo autostrade ishte bo per ibret o Zeqo. U desh te vej dore qeveria e rilindjes dhe ta beje si nje nuse te bukur.

Shqiperia vend i paradoksve!! Nuk ka paradoks me te madh se sa ti veshesh ne muhabet rolin e mbrojtesit te shqiperise nga komentet denigruese te  emigrantve ketij miopit me nick shkaba !! Eshte krejtesisht e kunderta !! Tipat si puna e ketij jane njerzit me anti-shqiperi(vend ku jetohet),keta duan vetem makinat e tyre,lokalet ku rine, e dhjamin qe nxjerrin nga mizerja qe i rethon!! Nese nuk i kane keto,vetem per to mendojne e enderojne gjithe diten!! Keta tipa nuk i duan njerzit e veshur keq e qe nuk vijne ere e mire,nuk i duan qytetaret me halle,nuk i duan makinat e vjetra qe nxjerrin bloze te zeze,lokalet ku pihet raki e kafe 500 lekshe,autobuzet e tejmbushur me djerse e furgonat e cmendur,nuk i duan rruget me gropa e njerzit qe ecin anash, ne mes,para e mbrapa,nuk i duan cubat me pistolete te kruskoti e kallash ne bagazh, nuk e duan ujin me orar e kazanet me plehra,nuk i duan radhet e gjata ne zyra shteti qe nuk te zgjidhin pune e as spitalet shteterore, nuk i duan 150.000 lek ne muaj pa te shtuna e te diela, nuk i duan punimet ne rruge,as pluhurin e policet qe i ndalojne,nuk i duan pallatet e mbushur me fshatar,nuk i duan pleqte qe nuk degjojne e kuptojne e te rinjte qe shpohen e thithin e tymosin mall si dreqi,nuk i duan vajzat e shendosha e pa "elegance",nuk i duan emigrantet e kthyer,nuk i duan bagetite e therura e peshkun e shitur mes pluhrit,nuk i duan tregtaret e celularve nokia 3100, nuk e duan vajin,sheqerin,orizin e makaronen me cmime BE-je,nuk e duan detin e piset e natyren e perdhunuar nga dora e njeriut ne menyre te pariparueshme tashme ne shume vende..kjo qe nuk duan keta tipat eshte shqiperia sot..nese e do..e do..nese jo ..ik pirdhu..e ne fakt nuk e do njeri shqiperine,pervec emigrantve qe kthehen per 20 dite a nje muaj!! 

Shqiperia, vend kandidat per te hyre ne BE, o arb! 

P.S. Prit uraganin... smiley

Nuk eshte nje llaf goje,nuk eshte e lehte ta duash Shqiperine..nuk eshte aspak e lehte o jardin!!

muahahahahaha smileysmileysmileysmiley ketu ka gallata smileysmileysmiley 

Sipas teje, te dashurit e vendit tend eshte te thuash neper bote qe si nje cift idiot jane gjithe shqiptaret. lol E pastaj te gjithe te huajt qe vijne ketu, pa perjashtim, habiten se si nuk gjejne ferrin qe u kane perkushtuar qurravecet inferiore qe po s'bene zorraxhiun qe ankohet nuk merr vemendje

E thashe mendimin tim..tipat si ti nuk e duan ate vend,ose me mire duan vetem te mirat e atij vendi,te keqiat veset e te tjera ane negative e qe jane realisht shumia e atyre qe perbejne ate vend ..vetem sa i turperojne tipat si ti e si ky qafoku i fotos,prandaj nuk eshte e lehte ta duash ate vend..

ok, e morem vesh. e urren kete vend sepse s'te qas njeri andej e kujton se e kane ngaqe je nga ky vend. provo te lahehs, nje here. hiqe traditen e kohes se xhaxhit, nje here ne jave. klm

Prisni, se nuk eshte vetenm mungesa e kokores dhe bebja ne kosh, por edhe shpejtesia e madhe! Prisni, se nuk jane vetem keto, por edhe koha ne orarin e trafikut te renduar! Prisni, se ka dhe me; burri ka probleme me syte, ndersa gruas i dridhen duart! Prisni, prisni se nuk ka mbaruar historia; motorri nuk i ka frenat ne rregull! Por prisni se ka akoma; ai do shkoje deri ne Tirane ne kete gjendje! Po prisni se historia nuk ka fund; ky me motorr nuk eshte as i pari e as i fundit, dhe i ka kaluar nja dy-tre postoblloqe policesh! Por prisni se komedia vazhdon; e kane pare edhe disa politikane te perfjetur, por gjithsejcili prej tyre e kishte mendjen tek bisnezi i vet! Por prisni, prisni, se nderkohe qe burri edhe po i tregon nje barcalete gruas mbrapa ne motorr, ... lere se e dini vete si vazhdon historia e barcaletave shqiptare! 

E permeni njeri 'bad design argument'? Rrugen e bene vete Shqiptaret e Shqiptaret e Shqiperise te tille, e pastaj habiten pse perdoruesit bejne 'zgjedhje' te tilla. Nuk eshte 'zgjedhje' eshte 'zgjIdhje'.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).