A ju kujtohet beteja e fundit nje vit me pare kur Hamasi fitoi edhe nje here mbi Izraelin, po nderkohe gazianet pesuan deme qe llogariteshin 4.5 bilion dollare (me te reja)? A ju kujtohet se si te gjithe miqte e Gazes qe e mbeshteten ate fuqimisht, moralisht dhe internetisht, sapo mbaroi beteja thane se do ta ndihmonin ate edhe financiarisht dhe vellazerisht? Kurse amerikanet dhe europianet te turperuar nga krimet qe kishin bere aty qe nga koha e kryqezatave thane se do paguanin indulgjencat? Well, ja ku jemi me situaten:

Katari                  Premtoi 1 bilion          Pagoi 102.milion                10%

Arabia Saudite    Premtoi 500 milion     Pagoi 48.5 milion               10%

EU                      Premtoi   348 milion   Pagoi 141 milion                40%

US                      Premtoi   277 milion   Pagoi 233 milion *               85%

Kuvaiti                Premtoi   200 milion   Pagoi 0 milion                    0%

Turqia                Premtoi   200 milion    Pagoi 0 milion                    0%

UAE                   Premtoi 200 milion      Pagoi 0 milion                    0%

Rusia                 Premtoi 0 milion          Pagoi 0 milion                    100%

Kina                   Premtoi 0 milion          Pagoi 0 milion                    100%

 

Totali i premtimeve nga vellezerit myslimane       2,100,000,000 dollaro           Paguar  150.5 meleon    7% e premtimit

Totali i premtimeve nga miqte qafire                       625,000,000 dollaro           Paguar   374 meleon       60% e premtimit

 

* Kjo tregon edhe njehere qe Amerika ka maru ka maru ka maru... ia ka bo Gaza 8 me 2... etj,etj.

Note: Pjero perqindjet jane me afersi, keshtu qe as mos u lodh me e nxjerr makinen llogaritese nga canta.

 

Pyetje nga salla?

 

217 Komente

Ndihmat nga vellezerit muslimane,kolone te ngulur ne Shqiperi e Kosove(Albin Kurti,Edvin Hatibi,Olsi Jazexhiu,apo Shefqet Krasniqi),ne cilen kolone futen?

Ti s'mbushke mire plako. Je shembelltyra e cfare s'shkon ne kete vend. Hedh nja ca emra kot pa lidhje me ceshjten e pastaj kundron i habitur si mbillet percarja.

Papapapapapa nuk perdridhet hekuri i nxehte ne plage mor zoteri! Mos na hap muhabete me vellezrit tane arabe qe nuk po paguajne. Ti e di qe bankat i kane cifutet dhe jane ata (jahudi) qe nuk po i lene vellezrit te paguajne.

Tani te rrime shtremet e te flasim drejt, vellezerit arabe ne Jordani, kur Palestinezet  bonin trubullira ne kampet e refugjateve, praktikonin bombardim tapet....e nuk kish cfare te kompensonin me pas.

Pale sa e donte Vllau i madh Sadam qeshtjen Palestineze.....njesoj si popullsine e vete qe ngopte ne gaz helmues......Po te ishin Arabet ne rregull nuk do kishin nevoje per Rusi a Kine per ate pune. 

Se ca me kujton kjo! Ah po me kujton ndihmat qe ju dhane Kosoves per periudhen e pas-luftes. Se ndihma qe ju dha Shqiperise kur nderroi sistemi ishte kolosale. S'besoj te harrohen ato biskotat e skaduara.

120% dakort !

Po mer po, po ato bombat qe e detyrun Beogradin me u terheq e me lon Kosovaret me u kthy ne shtepi nuk ishin hic te skadueme, po ashtu edhe ushtria ne toke qe sulmonte aksin e te keqes. 

Po mer po, bomba thu tina. Po nigjoi tani, si bejne si viktima. Bomba e paskish qylin brenda. Se me humbje minimale po marrin kapitale historike dhe ekonomike. Serbia merr 5 fishin e KS vetem nga BE per te mos thene per ndonje "donacion" ruski. Shikoj si iken Kosovaret e shkrete si dele, se me ca leshin ti ndertonin ato demet e "ushtrise ne toke qe sulmonte aksin e te keqes". Flitet me shume per "krimet ndaj serbeve" se "genocidin qe ju tentua shqiptareve". Pastaj me kete qe thua ti duhet na qahen dhe Gjermanet per bombat e Aleateve. 

Mosmirenjohja eshte tipar universal.....pa ato bomba Kosovaret do ishin te gjithe rrugve e jo kta 50 000 qe thua ti. Po SErbet ke pyet ndonjehere se si e kan mbush oksidentin me refugjat????? Pa ushtrine qe luftoi aksin e te keqes do ishe tu gjujt pelluma avllive te tirones e durrsit e tu lyp per nje cop byrek me spinaq. KOsoven e keni te lire bejeni e mos ja vini fajin shkjaut mo per keqmanaxhim. Le qe harrom ene ato para qe ju jep Europa per qeverisjen tuaj...me kto men qe keni.

Gjynah te ankohesh per mosmirenjohje nga Shqiptaret. Po me gjete vend qe i kane bere 2 presidenteve amerikane statuja me te te medha, te lutem me thuaj. Po ngeli muhabeti te themi faleminderit vetem per bomba, na piu e zeza pastaj. Ideja ishte do hidhnin bomba, qe te jepnin ndonje lek pastaj, se me fryme te shenjte s'eshte ndertuar gje deri tani/ As Europa s'u ndertua vetem me bomba, po ai babaxhani hapi qesen e keshtu lindi Plani Marshall. Per te mos thene qe nuk shkrihet floriri qe kishin mbledh nga lufta xhanem.

Po pra, edhe Pelikanin qe fluturonte sa lart e poshte atehere, e shajne tani, po atehere rrijshin te gjithe me gojen hap si zogj. Le kur u vejshin pastaj te gjithe ne rradhe neper stadiume dhe bertitshin me duart lart "Alleluja" qe te kapshin noi kanoce me peanut butter. 

Pse ka ardh Peanut Butter ne Shqiperi?smiley Mos na be me zemer, plako. Rrezik e ke per ate gjalpin e skadum qe ishte ngjyre e verdhe e piste.

Peanut Butter me kutia teneqeje 1 gallonshe. Fillun robt me grasatu edhe zinxhiret e bicikletave me te.

Në Drashovicë erdhën italianët 
Me ndihma me kuti me gjalpë. 
U derdhën lebërit nga të katër anët 
Me pardesy, me guna, me qylafë.
U hodhën me rrebesh përmbi kutitë 
Dhe gunat mbi kutitë lanë, 
Ata që topin dje në Drashovicë 
Nga gryka zinin me Selam Musanë.

Dritero Agolli

smiley

emo, pa shiko se Driteroi qe kemi njohur, nuk dinte te shkruante " kaq mire".Ky, kesaj kapso vjershes,  tu rruaje te pasmen laberve , dhe te therri triko per vehte ! 

Ta kenduan " vjershen , Dritero" 

I patakse labet me c' kerreve

Se qysh i mbajte " gjith keto " 

 Pas gardhit ku shkove dhe ..u dhjeve 

Peanut Butter dhe Kellogg's Corn Flakes. Une zgurdulloja syte kur pashe corn flakes thoshnja "na kan dergu ushqim per pula per Zotin'

...edhe sucot e pjeshkes si biskotat..smiley

Gaza

Ajo qe po ndodh tregon qe kur shume persona te varfer vdesin eshte gjithmone gati dikush prepotent qe i perdor keto akte si justifikim per te kryer masakra te tjera.Ne fakt,fillimi i zhvillimit te pushtetit zionist ishte ne te vertete nje show i perdorur si justifikim per te marre koncesione nga Kombet e Bashkuara pas luftes se dyte boterore.Pa ato koncesione zionismi nuk do kishte me shume sesa nje facolete toke aq sa kishte ne fillim te 900' ose e thene ndryshe nje 10%.I fuqizuar se tepermi nga krimet naziste,ne fakt,sot zionismi ben po te njejtat krime si doktrina naziste.Ironikisht mund te themi qe ka mesuar nge Eterit e tij.Ne te vertete pushteti zionist vret ne menyre te barabarte palestineze dhe hebrenj disident.Nuk eshte nje lufte fetare.Nuk eshte nje kryengritje historike.Zionismi eshte nje tjeter nacionalizem i dhunshem qe po hasim ne historine e njerezimit.Si gjithcka eshte nje e keqe per tu arrestuar dhe per te mos u perkrahur.

Kot, kshu jashte teme me te pyt. Cfare mendimi ke per perqindjet e ndihmave dhene Gazes?

Vlerat monetare jane thjesht diskutime boshe qe kryhen gjithmone ne momente qe gjithcka eshte e perfunduar.Sinqerisht mendoj qe dhe keto shifra jane aspak korrekte me vleren reale te demeve te konstatuara nga ndonje grup izraelit(si ato te vlores)

E qarte. Dhe une gjithmone kam menduar qe paraja eshte idealizem, kurse idealizmi eshte para. Megjithate ajo qe une po pyes perseri eshte qe tek keto premtime dhe realizime te ndihmave, a ve re ndonje gje ti mes grupimeve gjeografike?

Mbeshtetja morale nuk mund te matet financiarisht!!!

Te zinjte gazqot thuaj. 

Te zinjte gazqot thuaj. 

Racist i qelbur!

smiley

kjo tema qeka perle. O Bameee.... smiley

shum i dhim! smiley

Kështu lexoj edhe Ronin smiley

eh mer Idriz... Solidariteti i ketyre ndaj palestinezeve eshte si ai i Nastradinit dhe gozhdes se tij.

Te shofesh si i trajtojne Saudet palestinezet e pakistanezes neper kampe pune, te vje ndot nga vetja qe je e njejta specie me ta. Rroga mujore e palestinez/pakistanez/etcezit rrale kapte $150/muaji. Akomodimet nga 8 per dhoma, 2 dhoma per kontenitor, me dritare hapsira pa dritare, te prera me saldatrice e pa ajer te kondicionuar ne mes te shkretetires. U lejohej te shkonin ne shtepi nje here ne 6 muaj e duhej te paguanin vet shpenzimet e udhetimit etj etj ..... etj.

hear hear

Lum si ju qe vini në nje kandar boset pétro$ me miletin e thjesht saud. Pale se sa në paqe e keni koshiencen. smiley

Ma bo i nder, po te lutem fort ama. Mu mos mu ndrejto mo ne ket fare menyre. Se seriozisht qe me ofendo, dhe do te pergjigjem po isoj. Saudet i shohin popujt e tjere mysliman si skllever. Kjo ka qen eksperienca ime me ta. Lexo me posht ckam thene per klasat e elitat. Ama di te te them se te njejtin sentiment kam perthith edhe nga Saudet e edukuar ne perendim. Nuk e di ne eshte e induktuar nga lart, por qe egziston, egziston. 

Kam nje shoqe shqiptare në Hollande qe eshte martuar me nje vendali. Sa here behen zgjedhje, tregon kjo shoqja ime, burri i saj voton për partine e Geert Wildersit, partine e ekstremit të djathte. U pallu partia e vetme raciste hollandeze duke mor vota nga ky tipi. Hollandez biri botes ë, dhe martuar me shqiptare! Hajde gjeje.

Racizmi nuk ka etni, në të njejtin sens siç e thosh ai ezmeri dikur ate "proletaret nuk kane atdhe".

(Falje nese të kam lendu)

ca kishe me zotin Wilders, ti, Stalker.

Po te kishte gje, te parit qe i bi radha me fol, esht Beluli. Po Beluli s'ka c'thot, ai jeton i lumtur ne nje vend qe akomodon ne jeten politike edhe njerez qe kane se c'thon e c'japin, si i nderuari zotni Geerti.

po qe se na thua gje per zonjen Maria, trendafilin bjond te frances, yllin rrezellimtar te galeve te pare, qe e ke nga nahija jote, do te te degjonim me vemendjen adekuate.

Të reja do, të reja do të të jap, sepse edhe ka patur. Bjondja ka qene në konflikt të hapur me të atin keto ditet e fundit (eshte thiatro, thone gojet e keqija), sepse ka vendosur ta perjashtoje babagjyshin 87 vjeçar nga rradhet e partise, pas nje interviste të ketij të fundit ku thoshte për të 550 here në 50 vite politike se "Petëni zoterie..." dhe se "cifutet zoterie...".                                                                                           Disa mendojne qe kriminalizimi i babagjyshit con uje në dekriminalizmin (berjen me të pranueshme) të partise se bjondes; ca mendojne se gjithsesi, kriza do leje vertet gjurme tek elektorati i bjondëve. Une mendoj se e vetmja zgjidhje efikase në kesi rastesh eshte ai varianti austriak : nje mbremje të bukur me shi, ai bjondi... etj etj. E di ti vazhdimin. Shpesh ja bej kete pyetje vetes, sepse nuk besoj se shiku francez të na jete me mbrapa se shiku austriak, por c'nuk bën vaki!

nuk e besoj, tjetri ishte sportiv, dmth shume me shum sportiv se i ndjeri olldash, edhe ia ka bo vet vetes.kshu besoj, jo se e di. nqse ka naj teori te fort konspiracioni, do isha shum i interesum me e nigju.

Lendim jo, por keq me erdhi ashtu si te vje kur e gje nga rob nga te cilet nuk e pret.

Ketu, ka shume qe duan ta thjeshtojne ne islam e anti-islam, kur nuk eshte absolutisht keshtu. Se e bejne nga injoranca, se e bejne nga qefi, nuk di ta them...

 

Prandaj kam dëshirë i nderua bama që disa individë me gjith mend të çmuar ke PPU tu rrinë sa më larg prurjeve të buzëshpërvjelurve ose " me dashje qejVi "  smiley pa u zhytur në fakte banale. Janë të njëjtët Popuj dhe nuk ka asnjoni as njëfarë ideje as sipërfaqësore jo tek PPU që janë fëndyej , por as dhe në zyra kabinetesh të cilësisë së lartë , se si po Çfrytëzohen të paktën prej 60 vjetësh .

Ajo që dallon dhe na Intereson është edhe për mua konstatimi shumë i drejtë Juaji . Këta njerëz sipas vërtitjes së Interesave , Veçohen , Ndahen , Klasifikohen , hidhen në grindje dhe Përdoren si Kafshë Pune ose Mercenarë , ose Fitil Zjarrpërcjellës ose si Detonatorë shpërthyes. Më e pakta në qyltyrën Muterne të Debilëve me okë të zgjuar tek PPU , ata mund të jenë edhe si një ndarje Kulturash nëpërmjet religjioneve smiley

Dmth ca butaforik salistë kanë venio oroe se sali Qenef berisha pat konstatue se Jugu ka shtyp Verin , njisoj si njata Arabët po kan dash me shtyp shtyp njani tjetrin smiley  

Kësaj marrie kolektive analësh , nuk ka rob ti presë Hovin .Lere të rrjedhë ashtu siç e kanë Planëzuar

 Me mendjen time them se është ndërhyrë për të Përmbysur një Vjetërsirë shekullore nga të gjithë Krahët për ta Integruar në një Botë tjetër , pa përjashtuar Interesa Ekonomike e zona Influence. Daltë për mirë !

Nuk eshte qeshtje gjeografike i dashur artikullbotues kanadez.Fillimisht te ftoj te marresh info e nevojshem rreth fjaleve te perdorura ne komentin tim qe te kuptosh se cfare grupe interesash fshihen pas ketyre luftrave barbare.Asnje shifer sado e larte nuk mund te krahasohet me Jeten njerezore qe ti e trajton si nje shites i rendomte gaziot ne qender te tregut te fruta-perimeve me koqen e kandarit ne dore..

Bobobo ketu jane bo te gjithe si Pjeri mer vlla, qe per t'i kuptu komentin duhet te kesh lexu me perpara VQ-ne.

Dhe e kisha nje frike qe keta gjithmone e shmangin raportimin e gjerave te mira qe ben Izreli. po ky fakt qe solle ti tani ma ben bindjen te patundur

smiley do liri, më fal, leje lëvizjeje për të takuar pleqtë, leje shkollimi jashtetit, leje trajnimi nga ekspertë, madje edhe leje për të praktikuar besimin, i ke të gjitha tek artikulli i parë:

Residents of the Gaza Strip have been allowed to travel abroad for academic studies. Medical teams have entered the West Bank and Jerusalem from Gaza for advanced training. Businessmen from Gaza have been permitted to enter the West Bank and Israel for commerce, as well as family visits for residents above the age of 60. Residents of the Gaza Strip have also been permitted to attend prayers at the Temple Mount in Jerusalem. 

Edhe 45 traktorë të rinj janë lejuar të hyjnë.

Kjo sigurisht nuk shërben si mbështetje për faktin e qartë që ke evidentuar ti se shtetet arabe dhe shteti turk, dmth shtetet myslimane, janë gënjeshtare, por as si kundërshtim i këtij fakti nuk mund të rreshtohet. As ka kjo ndonjë lidhje shkakore apo joshkakore me (nënkuptimet e keqdashësve për) kulturat e vendeve që thamë.

Trop, ja te te bej edhe ty pyetjen qe i kam bere Demokracionit me siper

Megjithate ajo qe une po pyes perseri eshte qe tek keto premtime dhe realizime te ndihmave, a ve re ndonje gje ti mes grupimeve gjeografike?

C'mendim ke ti per kete ceshtje, vetem per kete ceshtje dhe asgje tjeter pervec kesaj ceshtjeje?

P.S. Faleminderit per adendumin qe i bere pergjigjes. smiley

PF, do të kisha preferuar ta mbanim në regjistrin ironik sepse është më efikas. Megjithatë, meqë po më pyet drejtpërdrejt, mendoj se sistemi perëndimor i ndihmës së jashtme është patjetër shumë i madh dhe i sofistikuar, bazuar në ruajtjen apo ndërtimin e ekuilibrave politikë delikatë dhe në konceptin e hegjemonisë post-koloniale, ku fjala post nuk eksipson aspak fjalën që paraprin. Nuk kam pothuajse asnjë njohuri për funksionimin e shtetit dhe ndihmës së jashtme në Arabinë Saudite apo në Emiratet (megjithëse dihet se jo pak shtete arabe ndihmojnë Hamasin, gjë që do të përmendet shpesh tani me rastin e fushatës së Klintonit dhe donatorëve të saj arabë), për shtetin turk di diçka më shumë dhe me sa kuptoj ky nuk e ka aq në refene Palestinën sidomos në krahasim me interesat e tjera në rajon dhe marrëdhëniet me Izraelin i ka të rëndësishme. Sidoqoftë, mendoj se falë globalizimit ndihma e jashtme në kanale zyrtare do të standardizohet dhe përmirësohet edhe në vendet që kanë mbetur mbrapa. Sa për sofistikimin në gënjeshtër, dmth që gënjeshtra të mos dalë apo të mos njihet edhe kur del, nuk e di përse lindja e mesme ka mbetur mbrapa, duke pasur parasysh se sa më i lashtë civilizimi, aq më e sofistikuar retorika. Ka mundësi që kjo të ketë lidhje me zhvillimin e ngadaltë të mjeteve moderne të komunikimit masiv atje, përveç kompleksit të inferioritetit (anë tjetër e të cilit është edhe terrorizmi) që mund të ketë shkaktuar ndonjë ngërç të vogël.

Ketu eshte fatkeqesia Trop, qe shtetet arabe jane gati te derdhin miliarda per luften edhe pa sisteme perfekte, po asnje lek humanitar se sistemi nuk eshte akoma perfekt. Dhe ketu nuk po flasim qe mos o Zot keto leke te shkojne per te ndihmuar levizjen per clirimin e gruas nga zgjedha e burrit ne Amerike, apo per lirine e abortit ne Suedi. Po flasim per ndihma per femijet e traumatizuar te Rrypit te Gazes sic do kishte thene Xhibi. Po nejse muhabet e gjate dhe i veshtire. Aq me teper qe behet edhe me i veshtire  kur njera pale ben : "Eeee? Cfare the mo bir se dhe nuk degjoj dhe aq mire nga qy i majti?" Dhe kthen koken nga ana (veshi) tjeter.

Unë të fola pa ironi, nuk e di përse u ktheve në formën e braktisur. Këtu bëhet fjalë për shtete që as sistemin e brendshëm të ndihmës nuk e kanë të krahasueshëm me atë perëndimor, për vende me pabarazi të thella (megjithëse fatkeqësisht edhe ne po bëjmë hapa mbrapa në këtë drejtim) dhe me probleme të rënda në fushën e të drejtave të njeriut. Çfarë arrite ti me këtë postim? Ose më saktë, çfarë kërkoje të arrije? Të thoje se shtetet arabe janë hipokrite dhe e përdorin Palestinën si gur politik? Po sa qindra herë është thënë kjo?

Ok. Nuk e dija qe kjo ishte nje e vertete e njohur dhe e pranuar nga te gjithe. Se nganjehere biem pre e mashtmit kur degjojme qe aksh terrorist vrau aq vete ne stacionin e metrose sepse u hakmorr per femijet e vrare ne Gaze. Dhe pyt njeriu: po pse ceshtja e Gazes ia vlen per te vra njerez ne Danimarke, por jo per te dhone ndonje lek per rripgazaret mu ne Rrip te Gazes?

Qëllimi paska qenë të nxjerrësh bllof terroristin smiley.

Normal, se ngelem duke dale kallup. smiley

Ishalla të dëgjon ai i ardhshmi por shtoje në listë edhe Danimarkën se me siguri është me tejkalim plani.

Ajo që ngelet e paqartë, sidoqoftë, është ndihma në para dhe armatime për Hamasin, por do të jetë shumë e vështirë të dokumentohen premtimet arabo-turke në këtë drejtim edhe po të dokumentohet ndihma.

Aha paskan ngaterruar zerat ne buxhet?

Ne vend qe shqiptaret te harxhojne energjite e tyre ne bashkimin ne nje shtet te vetem,vazhdojne merren me nje konflikt,qe ska per te mbaruar kurre dhe askush nuk ja u kerkon ndihmen.

Keto debatet Israel Palestine etj jane pa buke dhe cojne uje ne mullirin e armiqve te shqiptareve.

ne faqe te pare, madje. smiley

Pra:  fjale te bukra e gur ne trasje.

Dhe fisheke ne trajse, mbase... por kjo nuk mund te dokumentohet, mbase...

Kjo punë është me kampe. Unë, si e kampit liberal shkatërrimtar zezakdashës, pederastdashës dhe bythëpërpjetdashës, antifamilje, antilirishprehjeje, etj, bëj detyrën time prej liberaleje që ka vetëm llafe duke vënë në dukje se shtetet arabe mbështesin me armatime grupe të cilësuara terroriste nga shtetet më të rëndësishme perëndimore. Ju të kampit liridashës, demokracidashës, profamilje, propaqe, prostabilitet, proshkencë, protëvërtetë, proyoutube, bëni detyrën tuaj me faktet. 

Faktet nuk kane vlere para ideologjise....duke veteklasifikuar veten ne ate kamp me kaq shume agjenda vecse zhvlefteson cdo kamp duke i futur ne llogore kur nuk jane ne te vertete...

PF  sjell faktin qe Palestinezet injorohen ekonomikisht ose mashtrohen nga vete arabet musulman por mund te shkojme me larg se PF me foosnoten qe ceshtja palestineze ka qene tradicionalisht e injoruar nga vete Arabet Musulman  per vite me rradhe e ne raste ekstreme e shoqeruar me represion te pergjakshem ushtarak Arab Musulman  kunder Palestinezeve te revoltuar refugjat....Edhe keto jane fakte....

Mire bere qe qartesove pozicionin tend, po une c'kusur te kam te me hutosh ne ket fare menyre? Edhe racist sistemik, edhe liridashes, demokraci dashes etjdashes njekohesisht.....?

Perjashtuar exportet e naftes, vendet e lindjes se mesme eksportojne me pak se Finlanda. Kaq mjafton per te kutpuar se kemi te bejme me nje civilizim te mbaruar.

Rrofte Perendimi!!!

 

Ne listen e Human Development Index (2006), shteti i pare musliman ne liste eshte Katari ne vendin e 40-te.

Rrrofte e qofte Perendimi i Madherishem! 

E kam mall gjithmonë që të të mos të lexoj në prurje Buzëshpërvjelurish .Për ty dhe Artin veçanërisht pasi nuk u lidh gjë me psikologjinë e Pëjetjeve me mejtim të mëndjes që xëbërthejnë me lopka Qështje Ndërkombëtare !  Na fal ë smiley

Fakte po sjell o Idriz. 

Ne themelet e cdo qyteterimi qendron aksioma "do not shoot the messenger". 

Me vjen keq! 

Kok e falur nuk pritet smiley

Plotësisht e drejta Juaj ta çmoni si të doni një prurje . Unë shpreha një dëshirë personale , që nuk do të thotë se kam të drejtë . Nuk jam fare për " Faktet " . As që dyshoj që jeni i vërtetë dhe dini ku referoheni  . Jam për përmbajtjen e prurjeve të tipit " se Hamasi zotrie " që gjykoj se nuk është kostum për JU smiley

Hamasi eshte ne te drejten e vet kur kerkon shkaterrimin e Izraelit, ashtu si Izraeli eshte ne te drejten e vet kur kerkon shkaterimin e Hamasit. 

Fitofte me i zoti! 

jo, jo. gjith bota harabike, qe iu meson ne shkoll fillore voglushave medresedashes qe qifuti duhet shkatarru edhe sikur kjo te na kerkoje 5 breza te shkatarrum nga ana jon (harabike), ka te ndrejt kur kerko shkatarrimin e izrailit.

izraili nuk ka te drejte per asgjo.

biles, izrailin duhet ta msojm ne, (bytha jon medemek, qe edhe nje pordhe s'di ta beje drejt, por e ben skic), se si e ca e qysh duhet.

izrailin kshu, qe ka mend sa per nja 10 planete si ky i yni, edhe qe te jep jo uje, po nektar ne bishtin e sheshte te luges.

ne mos u quajtte kjo ftofje ne tajare, un nuk e di se ca tjeter mund te quhet.

 un nuk e di se ca tjeter mund te quhet.

Mund te quhet "liri e fjales".

Dhe per kete liri fjale jami kacafytyr me kulshedren e kuqe. Prandaj, me rrespekt per lirine e fjales!

well, liria e fjales jo vetem e nenkupton, por e kerkon me te madhe lirine e bullshitit. smiley

.

me qudit shum rusia dhe kina: 100%!

pasandaja i vura veshin me kujdes dhe thash: o PF, ka i problem matematik jo dhe aq te thjesht sa duket ai pjesetimi i zeros me zero. se s'di nga ta kapesh te ziun*...

* te ziun pjestim, se menia gjithnji per keq ju shkon. smiley

 

Ndonje telefonate per ket pune do ta kene bere dhe ata. Telefonatat kushtojne!!! Po ca ti besh qe PF rrumbullakos me miliona. smiley 

shiko: 0/0 mund te jet ca te dush tina. mund te jet 1, meqi numerusi esht sa emeruesi. mund te jet xerro, peqe numeruesi esht xerro. mund te jet infinit, meqi emerusi esht xerro... e kupton sa rrufjan jan rusi dhe kinezi? tamom qe s'ke ka i kap. ose i kap si te dush, si veprat e klasikve perkates...

PF, nderhyri emotivisht e eksklamoi Qina e Ruski i mbajten premtimet ndaj ceshtjes palestineze100 per 100....nderhyrje nga ana e autorit...ska te beje me numrat Arab.

Po,jepte tani TLC - ja, nje zonje te bukur  domodeke.Ish nene amarikane, me nje djale.ish  prej atij soji amerikan te grave, qe nenat e tyre  kur  u pesojne gje bija si kjo qe me zun mua syte  i qajne me ligjet keshtu: 

 Moj e zeza ime bije

E pa burre, por deng femije.

    Kjo zonja e amerikes, qe dhe vet PF brohoret " ka maru, ka maru, ka maru, kishte brenda shtepise nje kope me ...minj.I puthte e e lepinin, i ushqente e i levrinin ku e ku mijera here me shume se hedhje dashurie mbi birin e vetem.Shkonte dyqan me dyqan ku shitej bar miu dhe blinte tere sasine ...qe askush te mos gjente bar, per te zhdukur minjte.Nje amerikane e Amerikes, qe me te tilla " nena" ...do veje shum shpejt ne G. te  semes ..

Buxheti amerikan, ne sherbim te njerzimit ...dhe prosperitetit ..! 

USA ka mbaru Grave por ska ardh akoma lajmi anej. Na shkoi jeta duke pritur ato proceset kot me duket bashke me dekretet e Pendive.

Grave e ka lidh gamorin ke dyqani i gabum. Kjo vertet eshte berberhane ku rrujm e qethim, po ne nuk bojme synetllik ketu, se oshte dyqon kaurri. Shkaba merret me keto probleme.

Po Mongolia????

Kjo punë është me kampe. Unë, si e kampit liberal shkatërrimtar zezakdashës, pederastdashës dhe bythëpërpjetdashës, antifamilje, antilirishprehjeje, etj,

.........................................

Ju të kampit liridashës, demokracidashës, profamilje, propaqe, prostabilitet, proshkencë, protëvërtetë, proyoutube,

smiley

Po i njejti kamp eshte trop!

Apo duhet me u nda patjeter ne dy kampe se nryshe nuk ka neshje!?

 

Plagjature......

Duhet të jetë vërtet zbavitëse për ty, për sa kohë që nuk ka arritur pikën ku përbën kërcënim, që të pafetë ndeshen për të drejtën tënde për të ekzistuar. Dilema false në fakt është ajo ndërmjet teje dhe burrnisë së peshkut, për sa kohë totalitarizmi është synimi juaj i përbashkët dhe dëshira për dominim ndryshon vetëm nga nuancat. Më fal që po të bie kaq rëndë, por më kish mbetur pa thënë.

Zbavitse per mu ishte menyra karnaval qe i kishe vesh lojtaret e kampeve, plus qe kam mbajt nje here nje fjalim programatik qe qysh e tek e pse epoka ngambrapamoderne eshte bash karnavali i anarkise, karikatura totale. Shif e fol si jane perzjere lojtaret e kampeve, dhe jo vetem ne komentin tend, por edhe ne realitet. Gje qe nuk do te thote qe eshte nje epoke tragjike, maja e tragjizmit perzjehet me komedine edhe ne art. Dmth qesh se nuk mund te qaj dot si qaraman dhe me tall shoqja jote finisterre.

Nuk me bie aspak rende sepse ndryshe nga lojtaret e kampeve, nuk me ben pershtypje te me quajne totalitarist, sepse jam me teper se totalitarist, dhe e di mire qe "totalitar" eshte gjysma e shpirtit njerzor, dmth edhe e jotja dhe lojtareve te tu dhe kampit tjetersmiley. Poza demokratike puro (ose shkaterrimtare liberale puro) eshte vetem hipokrizi, e provuar qindramija here nga eksperienca jetsore, lexime, studime. Ketu nuk eshte ne loje Gaza, Izraeli, pederastet, bytheperpjetet etj, por eshte eksperieca e jetes te çdo komentuesi, backraundi kulturor, familjar, iluzione, deluzione, seksi tjeter, mami, babi, burri, gruaja. Pa e kuptuar çdonjeri jep informacion per jeten e tij, dhe kur behesh ekspert per te kuptuar kete, e sheh boten shume te thjeshte deri banale, edhe ne mes te anarkise dhe lirise, nuk ka me banale se anarkia, po te perzjesh gjithe ngjyrat krjohet ngjyra e mutit.

Ne Peshk gjene me te hidhur ma ke thene ti, por si gjithnje e ke harruar (ben ca lodra koshienca dhe nenkoshienca), nuk ke çfar te thuash me hidhur se aq.

 

Shkrime te tilla largojne vemendjen  nga problemi real, represioni i vazhdueshem dhe izolimi ne geto moderne i gazisteve. Si kopsht zoologjik i kane bere. Izraeli nen drejtimin e Bibilushit eshte kthyer ne shtet aparteidi. Llafet e tjera jane leng sallate pastaj. 

me keq do bohet.

kur themi qe nga dy vez qe perplasen njona dothyhet, ne nuk e cojm me tej mendimin. themi "thyhet", dhe basta. mirpo ajo e thymja osht nji roman i tere. sa thyhet, si thyhet, pattern i plasaritjes, a bohet brim, gunge apo vetem dregez... se ka hesap hesapi. per te mos thon ate qe cdo goditje ka nji kundergoditje te barabarte me goditjen por ne kah te kundert. (o llah!)

smiley

e kupton sa jangllesh e kuptojm boten si rregull?

Se kuptova

me vjen keq, kokolepso. un flas sa me thjesht te jet e mundur.

doja te thosha qe gjendja e rende e gazianeve eshte ne kontekst perplajsjesh, te cilat (perplasje) tashme jane aq te kokolepsura (no pun), saqe askush nuk mund t'i zgjidhe me me mjete te moralit. Sepse gjithnje pala tjeter do te shpalle te veten, me moralin e vet edhe ajo, se gojen nuk e ka vetem per te ngrene buke dhe gjithashtu lopa nuk e ka bere (palen tjeter). Asnjeren nga palet nuk i ka bere lopa, edhe pse ajo dhjata e vjeter coc thote per ca lope e per ca arka te florinjta. Bullshit! Por nejse... pasi moralua nuk vjen dot ne ndihme, atehere vihet ne gjera me te prekshme, me te drejtperdrejta, me empirike, si psh forca (gje e matshme kjo, e verifikueshme), dhe forca na sjell tek ca urtesira te mocme, si psh: me te fortin mos e krruaj shume, se te ben pelte, ose mos qaj pasi guxove, pasi u hodhe against all odds, se ajo nuk eshte me qarje pasandaja, por cingerime shkumesi mbi derrase te zeze...

Ja perseri ne memedhe. kot u bini ne qafe vendeve arabe qe nuk i ndihmojne ja shiqoni linkun kane hasur dhe sebep te madh:

http://www.balkanweb.com/site/dasme-si-n...

 

gjithe keta krushq si ti linim?

Pak veshtire ne keto kohera te marresh informacion te paster, por nga kabllogramet e ambasades amerikane doli qe me shume insistonin vendet arabe per nje sulm kunder Iranit se vete Izraeli...

kokes i ke ra. e pashe dje dhe thash me vete: kur dhondrri esht si lapurak, as gjithe florini dhe diamantet e Afrikes se jugut s'kon c'i bojn.

ktu ben perjashtim vetem princi i Zamundas smiley

me nder muhabetit, pordhe me rigon se po te donin ti ndihmonin e kishin bere me perpara nuki kalbnin kampeve.

Eshte per te ardhur keq qe jane ne ate gjendje palestinezet dhe keta tallen me muhabete kodra pas bregut...

arabet kan probleme te permasave kozmike. 

bizarrja e ketij muhabeti qendron ne ate qe edhe duke qene ne at gjendje uleritese, gjithnje arrijn te gjejne forcen e debil-llekut, qe eshte nje force edhe me e madhe se ajo gravitacionalja, qe ta marrin veten e tyre si superior (ndaj "qafireve"). ata me shume se nafte, kane debil-llek, dhe kete me me shume oktan se sa nafta. 

po, duhet me thene se debil-lliku eshte karburanti i tyre kryesor sot. pa baze karboni dhe i pafosilizur, por taze fare e gjithnji hazer.

Mua nuk me duken dhe aq sa thua ti, ata qe drejtojne per veten e tyre i dine shume mire gjerat, mjafton te shikosh jeten qe bejne, pushimet, shkollat qe kane bere ( te gjitha ne vende qafire) kurse miletin e trajtojne sikur nuk ekziston fare.

 

gjithnje arrijn te gjejne forcen e debil-llekut, qe eshte nje force edhe me e madhe se ajo gravitacionalja, qe ta marrin veten e tyre si superior (ndaj "qafireve")

Tallu ti tallu, po ky debil-lliku i ma gjalle. Imagjino tani ti sikur te nisshin te shifnin MTV e Jerry Spinger. Nuk bon. Keta i kane dale zot Botes te Vjeter dhe me bjerrjen e gjitheanshme te Botes te Re rrezik fitojn.

Internacionaaaale

do jete Botaa e Vjeter...

smiley  nuk shkon...nuk shkon...

po te bjerret perendimi aq sa ta rimarrin arabet, nenen t'ia lerojne dhe pak do t'ia bejne. se gjerat, pra edhe te qiret e memes, meritohen. do thuash ti se mema s'ka faj. po edhe une te them se nuk se do t'ia lerojne vertet. thjesht do e mbulojne me ata carcafet e zinj.

Nashti rond ke fol. Kur them Bota e Re  e kom per daljen e Modernitetit ne skene. Modernitetit mund t'i marresh mjetin pa qene nevoja per me adoptu qellimin. E boni Japonia mjaft bukur kete. 

Ketu ne Perendim mjeti eshte bere qellim: cdo gje qenka shkence e evidence..po i lujn rob mendsh du me thone. Rrezik humin (ishalla jo)

Safiro, nuk e di nese e man men luften e 6 Diteve. Po te lexosh gazetat e kohes, do shofesh se si gjithe venet arabe bertisnin :E qethem...e qethem...e qethem Izraelin. Kurse Izraeli hic, asnji llaf. Pastaj diten e Shtate kur Zoti shkoi ta bonte pushim, pane qe jo vetem qe i kishin rrujt bishtin Izraelit, po si kishte ngel qime n'bythe per vete. Dhe ketu behet fjale vetem per Izraelin. Ndaj bej durim evlat...bej durim...

 

Nuk di a i pe lajmet, po Ruskit vendosen me i shit Iranit rraketa S300 (qe i kishin pezullu be 2010 vullnetarisht). Llogaria ketu nuk eshte vetem 'hajt se me duhen $800 meleone me myll 15-diteshin'.

 

PF, i ka shpetu nje detaj specialisteve te Marredhenieve Nderkombetare....Normalizimi i Marredhenieve te Oksidentit me Iranin, eshte lajm shume i keq per Rusine......masanej llogarite e prapaskenave secili iben per cejf sipas midese....

Dojsha me dale ke ajo lista e donatoreve te Rrypit: ke lon jasht Iranin. Ata pagujn c'do metelik. Dhe ata Muslimane jane, po mllefi ketu me duket i orientum drejt Suniteve e Trekonshit Tirone-Shijak-Durres.

Duhen pa gjonat i cik me gjon.

Safirooo, u shkelym nga shalet  per ti pa kaq gjone dhe jo personalisht. Edhe mo gjone duhet me i pa?

Nuk di a i pe lajmet, po sekretari i mbrojtjes kish thone qe ato long range, undetected bunker busters kemi kohe qe i kemi funksionale dhe ne sherbim.  O'bama i ka ne tavolinen e vet diplomatike. 

Gjynof i madh te shkoje drejt lufte. Ne fund te fundit poplli do ta haje. Ketej do grijne pare, anej do grijne sentiment anti-perendimor. Poplli do grihet nga ciflat. 

Jihad deshet, jihad iu dhame. Ua thashe qe me perpara/

Keta fene e kane arme! Armen me te forte qe kane. Po flas per kasten ketu, se popujt per keta jane thjesht fisheke! Te zinjte njerez qe jetojne ende ne teritore ku mretrit e pushtetaret i konsiderojne thjesht si asete lufte. 

Me duket se ngaterroni ndihmen me investimin. USA, Israeli jane duke investuar per interesa te tyre te ngushta, biles jane shpenzime minimale.

Gjithe vendet e tjera shfrytezojne situaten.

Te ishte ne Afrike ky konflikt, shumica e Palestinezve do ishin shfarosur sot.

Sado e vjetër të jetë kjo temë, e reja fantastike këtu është që arabët paskan filluar të lëvrojnë gegnishten.

Kjo vjen nga qe ne tema te tilla dominojne greko ortodokset...

smiley...sa bllof dalin keta Lepurekerit nga Zhapokika!!

smiley Mungese e theksuar koordinimi.

Emiratasit e presin me roje nderi, KM dhe shpura shkojne me pantallona doku.

varet nga kendveshtrimi, se mund te thush qe e presin edhe me robdishan...

ose me xhixhillik

Varet edhe se cfare quajne veshje zyrtare.

Nuk thua shyqyr qe ka  veshur rroba se mund te kishte shkuar edhe gollomesh .smiley

mgjithese qellimi eshte te na tregoje se janullatosi eshte burre me i mire se poturtrecekshit,ne nuk na plas per asnjeren pale,ashtu si kunder atyre per ne.

hipokrizia ne kete mes eshte  qe pothuajse shumica e proizraeliteve ketu,mbeshtesin modelin palestinez per shqiperine.

jo...ti shqiptar se ke kuptuar qe ketu, jo peshku me romanciere, po as shkenca si ben derman kesaj çeshtje.

Shkencetare te famshem, te cilet mbajne dhe fjalime ne Ted, me ane te Adn-se, kane zbuluar qe sheiku Barik, komandanti Gazes, qe dite per dite bombardon Izraelin me mortaja Kebabi dhe rabini Baruk, autori i teorise qe Izraeli shtrihet nag Suedia ne Kalkutta, jane i njejti person.

Vune re, pas eksperimentesh te vazhueshme, sa here qe Bariku zhdukej nga Gaza, shfaqej ne Jerusalem, dhe anasjelltas. Jo se kishim te benim me personalitet te dyfishte, por si thane dhe matematikanet, kemi te bejme thjesht me Nje Mut Muti ne kuadrat.

Vendi i vetem demokratik ne Lindjen e Mesme, Izraeli, i eshte qepur Gazes per ta demokratizuar me bomba, ne menyre qe te mos perfundoje si keto vendet e prapambetura arabe qe s'e ndihmojne Gazen pas bombardimeve te Izraelit.

Gjynah qe nje fakt kaq i thjeshte keqkuptohet nga shumica e botes, pervec Sarah Palin, Roni me PF, dhe nja dy-tre te tjere.

Bismilah rrahmani rrahim Xhibo qe erdhe. Na kishe mungu. E dija qe gjithe faji per mospagesat ishte i Izraelit, ngado qe ta rrotullojshe. Po hajde mushi menjen tropizmes qe thote se e kane arabet vete.

Po qe ene xhibi e qit nje te vertete ashtu si pa dashje.....Izraeli eshte Demokracia e vetme ne rajon. Fakt deshet ja fakt dha Xhibi qe i lumte ajo goje. Na nashi, gjeni nje demokraci tjeter ne boten Arabe.

po ca lesh harabije, o tironc. Izraeli eshte nje nder demokracite me te ndritura ne bote. 

Jo po ti mir e ke, po PF keshilloi qe mos i shklyjme shalet shume....Mire atehere ta kthejme pellaken ndryshe....Po si nuk nxorri nje demokraci tjeter te dyte ...... qofte edhe jo kaq vezellitese sa Izraeli..... kjo Bota arabe valle????

smiley  smiley

si esht nje shprehje: ai stan at bulmet ka.

nqse je me nge te t'them nji histori te vjeter nga qendra historike e tiranes, ku e vetmja banjo publike decente ishte ajo e pallatit te kultures. mermer i bardh dynjoja, mo. ishte bo per inot te rusve, merre me mend, u ndjejshin njerzit per dy-tre minuta zotninj, ose per aq sa zgjat nje tegel... e mire, shkon njoni qe e kishte punen me axhale, gjen nje banje te lire, edhe krejt pa teklif, prodhoi ca decibele te renda dhe shqetesuese per gjindjen aty brenda. I thot njoni: avash mer bab, se e sheme pallatin e kultures. Ia kthe ky qe mrena: epo, ky lokal ket muzik ka...

Po pra me ty jom ene une ne ket pike, nuk hy hic rraca .....por se sillen grupe te ndryshme qe e kthejne vendin e tyre ne Hale.

PF, Tropizmen e kap gjaku shpejt, shef kalamajte n'Gaza te vrare nga Izraeli dhe merr kot, nuk arrin te qetesohet aq sa ta kuptoje se ai qe te do te mirren te pushton, te merr territorin, te fut ne shtetrrethim dhe te bombardon, sepse do qe te te qise te ligat...sic ka thene populli, plumbi del me plumb dhe terrorizmi me terror te shumefishuar.

Po ajo s'e kupton as kete bamiresi te pashoqe te Izraelit (harxhon gjithe ato bomba per te miren e palestinezeve, te gjitha te paguara me taksat e izraeliteve dhe amerikaneve, jo arabeve!) as faktin qe arabet jane ne thelb terroriste dhe hipokrite, qe dmth tjeter hiqen se jane dhe tjeter bejne, sic e ke provuar ti me fakte ne kete artikull. 

A ta kish mor ndonjehere mendja o Cim se ylli i Davidid, pervec te tjerave, do te sherbente dhe si flamur i demokracise?

P.s. Kjo pyetje vlen dhe per Bamen.

me ka bo shum po shum pershtypje ajo qe tha Bibi i Madh. Ne duam paqe. per paqe jemi gati te falim edhe toke. Po si kshu? e pyti kasten ai i televizionit, medemek qe s'po kuptonte gjo, vetem per t'ia qit me grep. Po ja, tha Bibi i Madh, pas luftes se 1967-es, i falem Egiptit territor dyfish me te madh se ai i izrailit aktual, dhe c'eshte me e bukra, tamam at pjesen me nafte. Po si keshtu, pse? vazhdoi lojen e vet te te paditmit ai i televizionit. Nuk e duam naften, tha i Madhi, le ta mbajne ata. Dhe foli sikur ishte fjala per naj bela te modhe, e jo per pasuri. Ai i televizionit e pa i cik si i trondit, kshu. Po te kishim naft, perfundoi Bibi i Madh, nuk do vinim ne pune kete... dhe i ra kokes lehte, por me shum kuptim.

ai i televizionit as gek, as mek. kamera xhironte heshtje medituese. Bibit te Madh iu errezua shikimi, pastaj tha me ze te ulet: eja te shkojme nga rrenojat e Masades...

aq i etur esht poplli i gazes per demokracin izrailite, saqe nuk mjaftohet duke gjujt me llastiqe per harabela antioksidant cifut, por do t'ia thethinje edhe nga nentoka me tunele lufte (<-- te mos ngaterrohen me tunelet e kontrabandes!! tjeter muhabet ata...). E quditshmja ktu esht se nentoka e izrailit nuk ka as naft.

Dashni te tille nuk ka par jeta, s'pa as romeo e zhuljeta.

Erdhi i marrsha të Ligat smiley Erdhi se për pak u zymtësua prurja dhe rrezik fillon Lufta mes Alaskës Sarës dhe Kanadasë PF kundër PPU !

Ama atje ku pëjetëm për qështje të rëndësishme

Po Gjibi çfarë mejtim ka për këtë Qështje ...nuk erdhe smiley Përse vonove ?

Ma digjo llafin drejtoreshë .Hape dërstilën se robt mbetën Mullijve e ç'thotë njëri nuk  dëgjon tjetri .Sejcili për qejf të vet .Ka lezet Dërstila , ngjat e ngjit Lesh , ngjit fillin me pështymë kur këputet dhe tirret apo nuk tirret e nuk  këputet . Mos ikë smiley

Pyetje nga Salla.

Nuk kane marre pak si shume ?

Ja dhe ky eshte nje kendveshtrim interesant. Faleminderit ti shok qe je ul afer penxheres. smiley

Kam vone re qe kur vje muhabeti per konfliktin palestinez-izrael, njerezve i del vreri me i hidhet qe kane ne shpirt, dhe qe normalisht e opresojne dhe ti nuk e shef. 

Esh' gjo e trishtushme dhe e frikshme me e pa! 

Kur robi bohet me t'fortin kundra t'dobtit kot per sport, une e shof dhe them: prite zot, fmite e mi mos bohen kshu. 

 

Ore ti me flamur Amerikon qe te dhonte zoti ymer, femijte tane keshtu kan qene kto 600 vjet. Shyqyr qe bome aleancen duhur ma ne fund e qe nonat shqiptare spo i varrosin mo cunat lufterave rajonale.

Po me shume se une e ti duhet me menu ene i cik baballaret palestinez per kalamojte e tyre. Sikur para ca  vitesh ta kishin nenshkru ate marreveshje ne kohe te Clintonit te pare kur ene Izraelitet ishin me tolerante sot so ishin ne paqe e me shtetin e tyre.

ne ket pik nxitohet i cik Mrroku (jo vrer, jo hidhtsi e ku di mo), po un e di qe e ka me hakikat. ashtu e ndjen, pik! nuk ia mor per ters. atij, jo!

e verteta eshte qe anesia (s'po flet njeri per te drejt, se s'njeli e drejta ta gjejm ne!), pra anesia ne konfliktin e atjeshem esht po aq prove lakmusi sa qendrimi ndaj hoxhallareve antishqiptar qe hedhin helm e vrer prej verteti ne prishtin, maqedoni e prizren. eshte lakmus nese dum me ik nga na e deshen founding fathers, andej nga drita qe lind ku perendon, apo jo.

Sak kjo!

@emo

Nimo ate qe s'nimo dot veten them une. Po pate munsi. Po jo, s'ka gjo.

Po mos u gzo si turmat ne Koloseum, kur e shkly luani robin me gru e me kalamoj. 

Bohu me t'dobtin! Nuk o shume me kerku prej vetes. Dhe sidomos...mos u boj me t'fortin per sport.

I forti me veten do bohet, po kur ti s'ke aq qar, as qeder, njerzilliku dikton me u bo me t'dobtin. 

 

do te gjej naj dit me kohe te lire dhe e flasim.

per momentin te them vetem kte: dallimi i mir i keq, esht ceshtje stomaku. dallimi i fort i dobet, ceshtje aparati mates. raporti i se mires me te forten esht nji muhabet qe do na kerkoje i cik kohe - po them se ktu do jena, me shnet e me kuvet dhe belqim me kohe te lire, edhe jom mese i nerum ta flasim.

ps. ka shume kalamoj izraelit qe qajne nga bombat prej kartoni te kingave te hamasit. po ti s'i shef se jon kalamoj te vizatum me viza te nderpreme ata. si pun hologrami. se ka nji cader izraeli. tani, te kesh cader nuk domethon qe s'po bi shi, e? shiu bi me gjyma, Mrrok.

Me t'mira.

Bohu me t'dobtin! 

Kjo o i cik me spec. Psh qifuti e ka ke tevrati 'Duje fqinjin'...pernjiher hidhet rabini e pyt 'kush o fqinji se?'

Du me t'thone qe kta Filistinezet nuk jane domosdosmerisht te dobet. Shumicen i her i ke jasht Territoreve te pushtume, dhe kontrollojn qeveri (jo n'Jordani e me the te thashe). Ato qe kan njel jane si ajo gozhda e Nastradinit(do t'thush ti 'po ene Izraeli aeroplanmbajtse e parkume o'...same shit). 

Plus a nuk habitesh ti kur njelen tuj i thone 'kampe refugjatesh' kur ato duken bash si Tirana, ene kane nxjer u tufe milionerash e nja 2 miliardera?

Kjo me kujton nje histori te Mark Twain qe thoshte se nje dite pashe nja tre veta qe po rrihnin nje njeri. Nuk m'u duk e drejte tha, hoqa pallton dhe u futa qe ta mbroja fukarain. Po kur arrita ti shtrij pertoke ato te tre dhe shkova ta ndihmoja ate te dobtin, vura re qe ai kishte ikur dhe kishte marre me vehte edhe pallton time qe e kisha lene aty.

Sikur para ca  vitesh ta kishin nenshkru ate marreveshje ne kohe te Clintonit te pare kur ene Izraelitet ishin me tolerante sot so ishin ne paqe e me shtetin e tyre.

 

shiko, mire do ishte sikur te benin paqe aso kohe, por izraelitet  me tolerante..?!    -nese nuk e mban mend, mjafton te kujtoj  faktin se ''shteti palestinez'' si territor qe ofroi Izraeli, (sepse gjithmone Izraeli e bente  harten/oferten  te tjeret duhej vetem ta pranonin), ishte  nje territor i kufizuar  vetem nga Izreali...  pra Palestina shtet, do kishte komshi vetem nje shtet, Izraelin..smiley   -well, keshtu jane dhe tani si jane ata, te kufizuar nga Izraeli, qe me kete rast ka edhe kontroll te plote ne territoret palestineze.. ku ndryshimi..?!   pra ishte oferte e papranueshme kjo!

nese Izraeli do te tregohej vertet tolerante aso kohe, meqe kishte gjasa per paqe, duhej te pakten qe Palestina shtet, te kufizohej edhe me nje shtet tjeter arab, psh Jordania apo Egjypti.

Për hater të se vertetes: edhe ajo pune rregullohej. Në instance të fundit fare-fare, ka qene Arafati qe nuk donte te neshkruante. Nje specialist  i mirë i problemit, mbaj mend se shprehej asokohe në TV se ndofta Arafati nuk donte ta merrte ate pergjegjesi (e drejte e tij fundja). Dhe ashtu u be. Por në instance të fundit, ka qene ceshtja e Jeruzalemit qe nuk arriti të zgjidhej. Pretekst ose jo, kjo eshte krejt tjeter mesele.

Po të mbesim në aspektin kulturalist të problemit, sigurisht qe e vetmja zgjidhje eshte nje lufte civile mes israeliteve. Por e perseris, kjo eshte stricto sensu kulturalist. 

Belul kam pershtypjen se nuk me ke kuptuar.......,kushtet e imponuara nga Izraeli atehere ishin me te favorshme se ato qe jalla, jalla do firmosen neser, pa permendur humbjen njerezore gjithe keto vite e shtimin e koloneve papushim.

Ajo qe ti quan oferte e papranueshme  sot nuk eshte me ne tavoline. Izraelitet ishin me te kuptueshem  atehere, sepse edhe jo te gjithe Izralitet kane nje kendveshtrim ndaj Palestinezeve,  ndersa Beni sot eshte interlokutori me i vrazhde.

Palestinezet do paguajne edhe mungesen e aftesise se tyre negociuese vec padrejtesive te Izraelit. Nderkohe sic thashe me siper une si Shqiptar nuk kam kale ne ate gare. Ai rajon ka nje kulture te huaj nga imja dhe nuk me ka ofruar ndonjehere ndonje benefit publik ku une te krijoje simpati. Keto vende mbi te gjitha as Kosoven nuk ta njohin te gjitha....

Kam vone re qe kur vje muhabeti per konfliktin palestinez-izrael, njerezve i del vreri me i hidhet qe kane ne shpirt

Nuk o vrer. O nji coshtje madhore per te cilen heret a vone, o ne ose brezi mas nesh to shkaperdhehet ne bithe.

Ketu po flasim per nje ngulim modern mu n'mes te tradites. Ne e dime se c'bon tradita kur sulmohet. Shif levizjen ludite, nazi-fashizmin, Alexander Dugin etj etj

Oooo te besume , cpo na kushton.

kushto, se do pun ajo. e kur vje puna te puna, dhitet puna me ne, o Brad!

Jo re fare s´kushto , se mos patem shkretetire ne dhe se beme vreshte.

jo, per ate pune pate vreshta e i bone shkretetire smiley

nicht Wahr?

Das stimmt , ja .

Mos ma luj Bradin se me ka nderu me at restorantin Pampas.

Ishin knoq ata miqt e mi!

Danke Brad! 

cova fjal lart. kemi largu njerzit me te mire per ca perqindje te qelbta, iu thash. U bo kryetari helm, s'e desh veten. i ra tavolines me grusht: c'jan kto maskaralliqe, bertiti, c'jan kto 40%-sha. Iken te gjithe nga fryka, njoni jam smun, tjetri kom grun per te lind... Kryetarit s'i dul mllefi per 3-4 or te mira. Me shifte mu ne sy, dhe me thoshte: "he, me thuj, a punohet me kta"...

40% shume i kan kerku! 

ne jemi miq te vjeter ne peshk, nuk e kuptoj pse nuk na ka tregu per ket pune por duhet ta mershim vesh nga shkrimi i Pjerit.

s'ka pas besim.

 

Amerikanet dine te trajtojne mire armiqt e miqve. E dinim kete.

Nderkohe: 

Senator Lindsey Graham  said existing US legislation “would cut off aid to the Palestinians if they filed a complaint.” The US has already hinted that using the ICC to pursue Israel would hinder the aspirations of Palestinian people for statehood. Its follows more than 40 rejections for the Palestinians' bid for self-determination made since 1975.

At a news conference in Jerusalem, Mr Graham called the prospect of mounting a lawsuit against Israel a “bastardising of the role of the ICC” adding: “I find it incredibly offensive."

"Palestine could 'lose millions in US aid' if they sue Israel in ICC, senator warns"

P.S. Shyqyr qe peshqit arriten diten te shohin vendet arabe jo me ne kallep... 

Orientalistat tane si me qene nxenesit e Balfur.

Kur kam hy në Izrael (nga Eilati), ma kane sterros jeten pergjate 30 minutesh në kufi. Sapo pane Vendlindja Tirone në pasaporte, hec i cik knej me thane. Dhe filloi gestapoja. Në fund, me pyeten se c'desha në Sinai. Dhe kur une thash se atje eshte shen Katerina, u hudhen : po ti ca je, myslimon apo kaurr? U me qifshi kocin, fola në heshjtje dhe u pergjigja me ze: jom ateist, i variantit marksist-leninist, degezimi maoist. -Dmth budist? tha njeri (serizisht ! -ishin nje tufe me cuna e goca të reja qe bojshin sherbimin ushtarak në kufi). Ekzaktemô, shtova une. Në moment degjova zhurmen e vules në pasosh. 

 

Ë, Izraeli?? Gur gur dhe perseri gur. Nilin e ka tjeterkush smiley

Sa do jene gezuar kur ke dale.

po ti kishe thene jam mik i Janullessmiley

Dmth budist? tha njeri 

Humor izraelit...nga ai me i miri! 

i mire si vere nga vresht shkretetire. 

e dije qe netanjahu kish qen edhe futbollist dhe akcentin e inglishtes e ka nga populli mikprites i pensilvanis?

I gjithe problemi i krizes ne Gaza ose West Bank  eshte pushtimi i Gazes nga Izraeli ne vitin 1967 ne luften  me Egjyptin.

Izraeli me ndihmen e amerikaneve dhe anglezeve i vuri `kufirin tek thana` Egjyptit,( te njeten gje isralei po ben edhe ne west bank, ne permjet kolonializmit ) mbas kesaj lufte   konfliktet ne Gaza nuk kane sosur.

Asnjehere nuk ka per te pat paqe ne ate rajon sa te jte gjalle amerika dhe isralei. sepse ato zona jane shume te pasura me nafte dhe `ndihmat` amerikane sdo mend qe do te jene te medha, ndryshe dikush tjeter (Kina apo Rusia ) mund te zene vend ne ate rajon !

Izralei eshte koburja e amerikes ne Lindjen e esame , ka thene diktatori  Enveri Hoxha smiley

 

Wow, une e dija qe ky problem ka pas ekzistuar qe ne vitin 967 para Krishtit

po po te germosh me shume, aty dalin rrenjen e konfliktit, ne fakt  qysh ne kohen e krishtit, nga keo dy pale ka vujt bota gjithmone , se izrailet dhe palestinezet kane qene vellezer me nje babe, po u ndane me njoni tjetrin, per vdekje  per pune tokash  ! smiley  te dy palet e festojne xhumane ! jane nje race race sherexhinjesh ! edhe hunden po ti shikosh me vemendje e kane njesoj ! smiley

E shef pra!

Mbase po germove kaq thelle mos po shpon ndonje pus ne Texas tek rafinerite Bush..Meqe ra fjala Jepp Bush po pergatitet per me hy ne Shtepine e Bardhe..Vej bast qe po fillon ti hidhet pak benzine zjarrit po nxehen motorret per te nis ndonje expansion tjeter amerikan me ne krye Republikanet

 

 

Me ksi miqsh, qe dune te me shofin gjithmone ne lufte, s'me duhen armiq fare, tha Izraeli.

Do kesh ndonje burim jo-zyrtar ti, se ambasadori i Izraelit ne OKB ishte shprehur me entuziazem sot. "Shyqyr qe te pakten s'na keqkuptojne ne Gana dhe Peshku sic ne shumicen e vendeve te botes" kishte thene. Flitet ama qe para fjalimit kishte ngrene qofte, jo ushqim deti, mgjths ben vaki qe keto jane thjesht thashetheme dashakeqese. 

Direkt nga Shin Bet-i xhibo. Ca osht kjo do thush tina. Hic mos pyt, osht nga ato qe s'ta bo te gjate. Po oshte om sekret, mos ua trego shokeve te Partise ke peshku se ... 

Qe thu ti kto bobat qe kane rujt Izraelin ne dekada, dmth jo dava politikanesh, tip Bibi qe gju per vota, arrijne ne perfundimin qe Izraelit i duhet paqe me domosdo. Sic thote njoni prej tyne, ne mund t'i fitojme te gjithe betejat, po ilaqim humim nje, morrem fun.  Mos e hum xhibo. 

 

 

E kam pare dhe postuar ketu (ben vaki ta kem pare pasi e ke komentuar ti ketu), vertet eshte must see kur vjen puna tek ceshtjet e atij rajoni. 

Netanjahu eshte votist i thekur si Berisha dhe Rama qe ishin gati ti vinin zjarrin vendit, vec ata te ishin mbi karrige. Fatkeqsi qe arriti te trembe shumicen e popullit te vet dhe kete here, mgjth duket qe ai vete tani eshte fort i trembur se rrezikon t'i zvogelohet gogoli (Irani i tmerrshem) pas negocatiatave me SHBA. 

Shifrat qe PF kish sjelle ishin interesante, ku me mire paraqitej USA dhe EU. Ne fakt konflikti palestinez-çifut ka shekuj qe ka lindur, qysh para Jezusit. Dhe kam frike se do vazhdoj edhe shum vite. Ajo qe une ve re, eshte se, çifutet jane shum puntore, te zgjuar dhe te mir-organizuar. Po te vesh re, shum toka qe dikur ishin djerre, tashme prodhojne gjithshka. Natyrisht qe rol luan edhe paraja, investimi, te cileve çifuteve nuk iu ka munguar. 

Palestinezet, nuk eshte nevoja te presin, te lypin, por te krijojne banken nacionale te tyre, bursen e tyre, dhe monedhen e tyre, qe te hecin perpara. 

rusi dhe kina ishin 15% me mire se USA.

Mu me pelqen toni i Pjerit. Ka nje ton te shtruar dhe profesional njesoj si Petriti i Kohes. Rrofsh Pjero.

Mu ksaj rradhe nuk me pelqeu toni i TIJ ...mu duk disi i shperqendruar....dhe asnje reference mbi komentet....dashurine e tij te hershme.....

Pjero, ke degju ti, qe Amerika " Te meso si kapet peshku......? " Kshu qe jo vetem ne ujrat e kripura e te emblat por edhe ne vendet ku nuk rritet peshku, apo ku mungon uji , te meso qe te meso ! Shifi sa i ka msu keta , per kaq i pak kohe.Po me nenj i shekull keta ? Lere ! 

 

Robt Izraelit per ate qe i beri dhe i ben Gazes e krejt Palestines.

Robt edhe arabeve e turqve hipokrite.

Robt edhe atyre qe tallin trapin me fatkeqesine e nje kombi te tere.

per disa opinioniste te linjes se forte anti myslimane dhe pro amerikane  ja ne vijim ; 

  http://www.theguardian.com/world/2013/au...

 

Dhe besoj se do ken rastin mi ul pak veshet te thekurit " proamerikane  "  qe bejne kot fare, llap llap ! 

Po cfare veshes o grave? Ti mendon se Amerikanet skuqen kur e marin vesh se qeveria e tyre paska bere puc ne 1953??!

Puce kemi bere, bejme, dhe do te bejme!

Pas 50 vjetesh do dali qe ISIS ka qene krijese amerikane. Jam i sigurt se dhe atehere do te dale nje grave tjeter qe do te thote, hë e shikoni qe ISIS ka qene puc? Nderkohe kufijte e Izraelit te shenjte do te ken vajtur deri te gjiri Persik. Po o grave, po, deri te gjiri Persik! 

Amerik-Izrael

mjer kush para ty te del

Kot per kuriozitet, kush ketu ne peshk ka dergu qofte edhe nje dollar ndihme per popullin palestinez?

Une punesova vjet per 3 jave nje palestinez. Rob I mire po mashtrus I modh. I kam pagu be total rreth 1200 dollare cash. Me shume se kaq vec shpirtin me dhone mo...

Rob I mire po mashtrus I modh.

si ta kuptojm kete, o PF smiley

un e marr me mend qe ti shkruan me cell ne ket moment (nga i-te e mbedhaja te shtypit), po rrezik kte e ke shkrujt duke prit te ndizet jeshilja smiley  smiley 

Me nje llaf rob qe te kenoqte me muhabet, punonte fort kur ishte me ty, po pa ta leje unsupervised e gjeje gjithmone ne telefon se njehere kishte thy gruja komen, njehere ishte cuni qe kishte harru detyrat ne shpi, njihere xhaja qe i kishin bombardu shtepine ne Gaza. Njehere me gervishti truck-un e punes. Dukej ashiqare qe i kishte rene shtylles ne reverse. Jo thoshte, une kisha parku dhe shtylla e tensionit duke bo indietro erdhi e me ra nga mrapa...

. I kam pagu be total rreth 1200 dollare cash.

Ke fol tamom si cifuti i korruptum !

Me thuj me cilin rri, te te them se cili je. Vec me shqiptar dhe cifute. Njoni me i keq se tjetri. Me te nxjerr fotografite e banoreve te lagjes do kujtosh se jetoj ne Jeruzalem, poshte murit te modh.

Cudi si te pranojne ty cifutet, se une ne lagjen e cifuteve jetoj, ketu,  nga ata qe kane floket me rrica rrica, dhe rrine me nga nje liber te vogel ne dore gjithe diten edhe kur bojne pazar  por keta as buke ne dyqanin e tyre nuk te lejne me ble !

TE SHOFIN SI ME DYSHIM NGA KOKA TEK KEMBET, KUR HYN NE DYQANIN E TYRE ! RACE ME E KEQE NUK I BO NONA

spara kane qef te kokolepsen me raca te tjera !  dmth te integrohen

Ata cifutet ku jeton ti duhet te jene te vecante ! smiley

Ti paske shku n'geto vullnetare mer daj. Cifutat e Amrikes jane te emancipum. Rrezik ata nga ti jane te Neturei Karta..nga ata qe akuzojne cifutet e  Izraelit si jo-cifute ose te degjenerum 

Jo mer Safir, gjysmat ketu jane nga ato me rrote traktori me lesh ne koke dhe me corape te bardha. Thojne mirmjes, mirmoma dhe kaq. Nganjehere edhe ndalojn kur e shofin qe je duke bere ndonje pune dhe te pyesin. kuptohet jo te gjithe, po ato qe jane me muhabtqare, mosha 50 e siper. Vjet biles kur dola nga makina, me kishte rene nga xhepi nje zarf pagese e nje klienti me 950 dollare mrena. Zarfi ishte i myll po siper kishte te shkrujt "Nitsan 950$" Futem ne shpi dhe boj me e nxjerr nga xhepi... trapin, kontrolloj gjithanej hic. Dal perjashta me vrap dhe filloj te shof gjithanej. Ne cep te trotuarit ishin nja dy goca 12-13 vjec nga keto cifutet. 'mos po kerkon nje zarf te bardhe' me thote njona. "Po' i them. " E ke te kapme ke deget e cedar me thote. po e merrte era ne trotuar dhe une e vura aty se mendova qe ishte e jotja. ' Rrofsh i thashe' Do ti them babait tend per good deed qe bere kur ta shof. Qeshi njehere, tha thank you dhe iku. Se qe e pa qe aty ishin gati 1000 dollare, kete nuk e lun as topi.

E kisha per Janin..se per Forest Hill ..jom shum i familjarizumsmiley

Nejse une jam pak me siper Forest Hillit se aty s'na e ha palla per shpi, smiley po prap Bathurst & Lawrence area. 6 sinagoga dhe 3 kisha i shof nga catia e shtepise.

 Nuk ka asnje problem geto qe thu ti, lagja ku jetoj une eshte madhe dhe ky komunitet nuk eshte dominues  secili   shiko punen e vet , e kisha fjalen, nuk para integrohen  me komunitet e tjera  kane shkollat e tyre, dyqonet e tyre, ect

Neturei Karta jane ne fakt smiley race muti

,

Nga keto statistikat e PF del qe Amerika ka ndihuar me shume palestinezet.

Po keshtu ndersa i jep 3 miliard $ armatime Israelit,i jep po 3 miliard $ armatime Egjiptit+Jordanise.

Perse kaq urrejte ndaj Amerikes ne vendet arabe?

  Sepse more ACDC 1 i dashur,  smund te " prodhohet  " dashuri kurre per amerikanet " , prej bombave e dyfeqeve  dhene prej tyre  atyre shteteve , sikunder i keni renditur Ju,  me te cilat Shteti Terrorist Cifut  i Netanjahut, pret koka e varros te gjalle.... vocerraket arabe .Ndersa Al Sisi rrezoi presidentin legjitim me grusht shteti, po me armet e dhena prej Amerikaneve...

 Besoj se diku atyre shkretetirave, beduinet arabe, kane  nderur per tu thare " lengu i dashurise " ....per Ameriken ...

 

pret koka e varros te gjalle

edhe i her si ishte kjo, Grave? se m'duket iu faturove zanatin e tjeterkujt. 

Perse kaq urrejte ndaj Amerikes ne vendet arabe

Po ti si thua,  keta banoret e Fierit kane dashuri te madhe per ` Benkers`?

http://www.youhttps://www.youtube.com/watch?v=aL0lhGAbCgg

tube.com/watch?v=mN5bctivM90

Ja keshtu edhe  me amerikanet dhe arrabet

amerikanet ta japin nje koker ulliri, dhe te marrin nje fuci me vaj ulliri, ashtu, nafte, desha me thone !

Sipas këtij investigimi Bankers Petrolium kompania që për 10 vite i ka të ardhurat mbi 2 miliardë dollarë, paguan tatim-fitimi më pak se një ushqimore apo kinkaleri

2 miliard dollar fitim e kupton ti dhe as po thuajse zero tatim, ne nje kohe qe palestinezet e shqiperise jetojne ne mizerje

.https://www.youtube.com/watch?v=DHRczmt8...

 

 

s'ka gjo se ia ka pa albua bilancet ne pdf smiley

cudi sa respekt kan per pdf-in ca njerez smiley

Shqiperia , qafsha te gjithe kush di me pak flet me shume.Dine ndonje kinkaleri ata qe te kerkoje $1 miliarde investime?A e kane idene e cap expenses ?Industrite e renda kane nje shkalle te larte amortizimi gje qe kerkon pjesen me te madhe te fitimit ta reinvestosh ne makineri e pajisje.nuk jane si kompanite e software ku i vetmi shpenzim jane paga e programuesit e qiraja e zyres pjesa tjer fitim qe shkon drejt e ne banke.A e dine ata se shteti nenshkroi nje kontrate ku e lejoi kete gje deri sa te shlyhej investimi?A e dine ata se kur te filloje te paguaje taksa e nese cmimi i naftes qendron ulet kompania del me kepuce te kuqe e duhet te haje nga dhjami i akumuluar me pare ose te mbledhe plackat e te iki?

jo, more mik jo,  po zamet e lexo po munde raportin e mjekut Norvegjez i derguari i OKB ne Gaza ! 

Atij qe shteti  terrorist i Netanjahut i mohoi lejen e qendrimit ....

e bot cop at mjekun norvegjez, mo. 

lufte esht o Grave. Ke degjuar per gjera te bukura ne lufte ti? po hiroshimen e ke pare zotrote? Dresdenin e 45-es? apo po thua edhe ti per skenderbeun qe ishte maskara meqe vrau ata qe ishin bere turq sa qe vet gjalle.

Boll o burre i dheut, me kto thirrma emocionale prej teneqeje te ndryshkme.

Ndonje militanti fanatik qe na bubrro neper peshk duke shkrujt capraz ne gjuhen e bukur shqipe, edhe ia mar vesh, se atyre iu dihet sahati dhe kalendari 700 vjet mbrapa, po ti c'ke?

...lufte ...me bomba mbi gra dhe femije  dhe ti pret te degjoj  une dengela pro cifute ? Un nuk kam frike se mos dikush lexon e zbardh  opinionin tim.Dhe nuk tundohem prej tupaneve cifute .Zotria ime ! emo , une e di abetaren e komunikimit ... 

Kam bindjen e patundur se nje dite amerika ka per tja pa sherrin shtetit te nderkryer cifut .Megjithate seicili shpreh ca mendon.

po leri ore keto, se e di ti me mire se une se jane dengla. atje po grihen mes tyre duke therur me qindra e mijera ne dite, sa s'po din si t'i varrosin, edhe gek se degjon nga njeri. gjithe kjo gjoja ndjeshmeri e larte menjehere, kur tjetri kishte muaj qe iu duronte bombat e gec vecet. le te dalin pra, larg nga popullsia civile. pse nuk dalin? pse i perdorin civilet e tyre si mburoja te gjalla? 

ajo qe me dokendis mua ne te vertete s'eshte maskaralliku i tyre i pa kufi, se ajo edhe pritet, edhe dihet, me urgus atituda jote e cuditshme.

me ler te kem vetem kujtime te mrekullueshme nga kurveleshi, o njeri. smiley  

asnje fije nuk me tut ne mendimet qe une  kam per ate konflikt edhe sikur ta  dija se ndonje i vetem kurveleshas apo i gjithe kurveleshi,  mund ti binte ndonje xurrunaje cifute.

dhe ketu un e mbyll 

argumentet nuk njohin istikam, miku im.

nuk eshte qellimi im te lendohesh prej meje.

ja, kte muhabet nuk do e bejme me, dhe aq.

Ironike si shqipot kur vjen puna per indipendecen e nje shteti behen me ate qe ka  koburen me te madhe,kurse ne  rastin e Kosoves,jane flamurtare per pavarsi e bashkim...Edhe serbet uck-ne dhe boshnjaket i quanin terrorist...Mendoni sikur asnjeri mos te nderhynte ne ate genocid...Qe arabet sjane as  per veten e tyre kjo dihet,po drejtesia ndan shapin nga sheqeri.

Standarte " strovolo " Giovanni .Keni shum te drejte.Por ne boten e interesave , makabritetet marrin emra te ndryshem .Nuk me interesojne fare arabet si etni.Por populli atje si viktime e nje terrorizmi shtetror , i nxitur , i ndersyer dhe i mbrojtur prej tere perendimit.Ndaj atyre popujve eshte bere genocid e lufte pushtuese.Ku eshte aty e drejta ? Mos duhen shuar qe naften tja u marrin xhaba? A nuk uluriste Izraeli se Sadami paskej arme nukleare dhe Amerika i vuri vulen ? Ja rezultati ! Nje shtet i bere pershesh ...se jane te ligj arabet .Opinione kriminale ! 

Strovolo, dmth te shrregullta Giovanni ! 

Osht bo peshku NSFW

Lene se e pashe: te gjithe u ngatarrojshin me komt e veta (pervec Rulit)

Ore grava,

mire qe Ameriken e urrejne se perkrah cifutet e ju merr naften

Po Gjermanine qe vrau cifutet dhe sju merr naften perse e urrejne?

Ah po e urrejne se ka shkalle te larte emancipimi dhe arabet vete jane ne fazen qe ishte Europa ne kohen e inkuizicionit.

Po Angline qe i ndihmoi te pavaresohen nga Turqia perse e urrejne?

Po Spanjen,Belgjiken,Danimarken,Suedine,Norvegjine,Australine,Kanadane....

 dhe lista eshte goxha e gjate.

Jo mor Grava jo,

Arabet jane ne fazen e inkuizicionit tani dhe do urrejne cdo gje dhe cdo popull qe nuk vesh femrat me burka.

Deri sa te dalin Xhordano Brunot me shoke ne boten arabe,do te degjojme shqipfolesit arabe si puna e ketij Armirit qe jep vetem ligjerata islame ne kete faqe.

Me vjen keq qe edhe ti je futur ne kete loje,se vertet se kujton se arabet do te duan ty.Arabet sa te mbarojne punen me SHBA-te do te kepusin edhe ty koken se pi raki.

Cmerreni me kombe qe jane 500 vjet prapa more?

Kohe e humbur,te merresh me ta !

Varju lesht,do te duhen disa qindra vjet te qyteterohen dhe kur te behen te tille,atehere mund te flasim.

Por deri atehere nuk pranoj te flas per kafshet me fytyre njeriu qe jetojne akoma ne Mesjete dhe duan te na terheqin edhe neve me tipat si puna e ketij Armirit.

Jo or Armir jo,sa te jete gjaku i Kastriotit gjalle,juve vemjet arabo-osmane nuk keni per te patur sukses.

    Ka i here ti ACDC1 me habit me vertete ! Ore po atje ke ti, merakosen per qente ore ! Si thu ti, ,mos i kan te mencem 500 vjet para vehtes?  Jo mor mik jo asnje fuqi e huaj, perendimore nuk ka ligshtu vehten asnji fije per lirine e pavarsine ne  ata popuj dhe te Afrikes e Azise.Vec per ti rrjepur ! Tani femijet e tyre ( domozdo ene te pleksur ne gene ) u rriten, u shkollun ne Perendim e ne Amerike, pane " te mirat e Amerikes e Anglise " per vendet e tyre  dhe ....mprehen majen e kupuceve ! Keshtu qe nuk varet fare puna sa lesh u varet atyre por se tash e tytje kush u shko atje ...le leshte.Besoj te mjaftoi shembulli i Libise.Kolonelin e bene ceco, por  dhe ambasodorin ametikan ...e dogjen ...Kur duhet ta prisnin me brohoritje nje cik me shum se na ndonjerin..

Ky eshte shqetesimi per mua.Jo per arabet,  po se ca dreqin kane arabet, qe nuk i duan ...ata qe  i duam neve! Per kete desha noi menie ! 

Nuk me ktheve pergjigje perse e urrejne Gjermanine qe su ka bere asgje.

Ne te gjitha vendimet e K.Sigurimit, ne te gjitha preambulat e propozuara  te lidhjes arabe, per kunder Izraelit  , gjermania kurre nuk eshte ndare nga qendrimet strikte, pro izraelite ..te amerikaneve .Kur sic po e shikon , Gjermanet nuk jane vecuar nga amerikanet dhe izraelitet, pse arabet duhet te benin e bejne kolaudim te mirinave te tyre ? 

 

Djema, mos u zini per arabet dhe çifutet, se ata kane 3-4 mij vjet ne armiqesi. Biles mesa kam vene re, te tera racat aty ne Lindjen e Mesme, jane plot egoizem, plot mllef, gje qe iu erreson arsyen. 

Po jeta e ketyre eshte me shume e lidhur me ata tani, o Pjer. Hane ne nje tas me te dy palet tani, si neper lagje, si neper punera. smiley

Per ty Grava!

THE REALITY ABOUT MUSLIMS:

Buddhists living with Hindus = No Problem
Hindus living with Christians = No Problem
Christians living with Shintos = No Problem
Shintos living with Confucians = No Problem
Confusians living with Baha'is = No Problem
Baha'is living with Jews = No Problem
Jews living with Atheists = No Problem
Atheists living with Buddhists = No Problem
Buddhists living with Sikhs = No Problem
Sikhs live living Hindus = No Problem
Hindus live living Baha'is = No Problem
Baha'is live living Christians = No Problem
Christians living with Jews = No Problem
Jews living with Buddhists = No Problem
Buddhists living with Shintos = No Problem
Shintos living with Atheists = No Problem
Atheists living with Confucians = No Problem
Confusians living with Hindus = No Problem

Muslims living with Hindus = Problem
Muslims living with Buddhists = Problem
Muslims living with Christians = Problem
Muslims living with Jews = Problem
Muslims living with Sikhs = Problem
Muslims living with Baha'is = Problem
Muslims living with Shintos = Problem
Muslims living with Atheists = Problem
Muslims living with Muslims = Problem

**********So this lead to  *********
They're not happy in Gaza
They're not happy in Egypt
They're not happy in Libia
They're not happy in Morocco
 

 

  

They're not happy in Iran.
They're not happy in Iraq.
They're not happy in Yemen.
They're not happy in Bangladesh.
They're not happy in Afghanistan.
They're not happy in Pakistan.
They're not happy in Syria.
They're not happy in Lebanon.
They're not happy in Nigeria.
They're not happy in Chad.
They're not happy in Somalia.
So, where are they happy?
They're happy in Canada.
They're happy in Australia.
They're happy in New Zeland.
They're happy in Spain.
They're happy in Ireland.
They're happy in United Kingdom
They're happy in Italy.
They're happy in Japan.
They're happy in Germany.
They're happy in England.
They're happy in France.
They're happy in Sweden.
They're happy in Norway.
They're happy in the USA.
They're happy in every country that is not
Islamic!
And who do they blame?
Not Islam.
Not their leadership.
Not themselves.
THEY BLAME THE COUNTRIES THEY ARE
HAPPY IN!
AND THEY WANT TO CHANGE THEM TO BE
LIKE THE COUNTRY THEY CAME FROM,
WHERE THEY WERE SO UNHAPPY.
Doesn't quite make sense. Does it?

indeed, it doesn't smiley

https://youtu.be/QFrXRba5zwE

A ka baza ISIS ose terrorizmi Islamik në Shqipëri : Shikoni vidon me syrin e sotëm dhe përqëndrohuni në sizofreninë e njerzve fanatikë , pas një të Çmënduri si Berisha .Ku janë tani këta Individë që protestuan  Paqësisht  me tanke në Tiranë nën sebepin e qërimit të  A.Hajdarit rp , por në Fakt morën TV dhe K/Ministrinë ?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).