Në ceremoninë e hapjes së Samitit të Amerikave pati edhe një moment historik, ku Barack Obama dhe lideri i Kubës, Raul Castro, shtrënguan duart me njëri-tjetrin. Në samitet e kaluara, ku mblidhen udhëheqësit e Amerikës së Veriut, Amerikës Qendrore dhe Amerikës së Jugut, Shtetet e Bashkuara janë kritikuar shumë për embargon ndaj Kubës dhe kanë kundërshtuar pjesëmarrjen e saj në këto mbledhje. Ky samit i shtatë që po zhvillohet në Panama, do të jetë i pari ku merr pjesë edhe Kuba.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama, u ka thënë udhëheqësve të Amerikës së Jugut se ditët kur vendi i tij ndërhynte në çështjet rajonale nuk do të kthehen më. Këtë deklaratë ai e bëri pak para fillimit të samitit. 

93 Komente

Aman mo, kush i sjell keto lajme te jashtme se e cmendet Shkaben.

gazeta Tomorri... "Hitleri takohet me Duçen"... blini gazeten Tomorri!

Po, historik është, por superhistorik do ishte po qe se do takonte Kastron legjendë, atë të vërtetin, jo kopjen zv. USA ishte betuar (si shkarje e arsyes) se nuk do pajtohej kurrë me Kubën, që u mori bordellot, u shtetëzoi kompanitë e shfrytëzimit të kallam-sheqerit, ju hoqi nga duart parajsën fiskale. Këto i bëri ende pa përqafuar komunizmin, por, i ka thënë ai i pari, vetëm i vdekuri dhe budallai nuk ndorrojnë mendim. Realizmi i Obamës për t'u pajtuar me fqinjin e vjetër, jo vetëm do e mbroj SHBA-në nga gabimet që i kanë kushtuar jo pak në financa, por dhe nuk do e pengoj kështjellën e kapitalizmit të ndjeki synimet e saj të natyrshme.Përfitime do kenë popujt e të dy palëve, përpos emigrantve që do rigjejnë atdheun.

Eh mer Petro. U desh nje president i zi qe te zbardhte politiken amerikane. smiley

Vetem keta te dy mos zihen se dhe pa buke rrime!

Leje se na prishen pushimet. E kishim Kuben si plazh privat. smiley

Se mos ka ndonje ndryshim per shumicen derrmuese te vizitoreve kanadeze se ku shkojne ne Karaibe. Per viziten javore (as turizem smund ta quash) qe bejne neper kopshtet zologjike turistike ne cdo plazh te Karaibeve njesoj eshte: avion - autobuz - resort (ha dhe pi si derr brenda perimetrit te caktuar) - autobus - avion. Si te jesh ne Kube, Rep Dom. Xhamaika, Meksike njesoj do jete per vizitorin e derrmuar kanadez...  

une kete takim e quaj: kapitullim i kapitalizmit! ky eshte diskretitim... po po, diskretitim i plote!!

meqe ra fjala, c'behet me ate planin "bolla e zeze" tek i cili kishit mbeshtetur shpresat tuaja.

o Belul, nje pyetje: pse o vlla kto planet e armiqve kishin kshu emrash, si "bolla e zeze", ose "merimanga helmuese", ose "ujku i toskanes", dhe asnjehere "trendafili i majit", "dallendyshja e pranveres", "burbuqja e mengjesit"? 

ke naj shpjegim, apo eshte nji rastesi e plot?

po besoj arsyeja ishte  skematizmi, gjoja si gjetje artistike qe forconte aksionin  apo planin qellimkeq te armikut.. 

madje tani qe the, mu kujtuan disa nga parullat dhe kondraparrullat qe perdornin armiqte:  ''po presim mikun e nates''...    ''miku i nates'', pra... kumton direkt nje njeri  te keq, ogurzi,i erret...   le pastaj pseodonimet e tyre:    ''gaforrja'',  gje me shume kembe,e frikshme..     kishte lezet psudonimi  shoku ''Mali'', pershembull..  dicka e larte, madheshtore, krenare..

po edhe emrat e amiqve ishin paksa  axhaminj,te shpifur... nderkoh  heronjte kishin emra te bukur, kuptimplote.. krahaso:  Pjeter Mustakuqi  me  Kreshnik Martini... ose ai  ''çakmaku'' qe flijoi veten  per  shoket dhe gjithe punetoret,  e quanin  (jo)rastesisht Shpetim..,  sepse  shpetoi shoket..smiley

smileyboooo ca lloj emrash vinte partia ...shpetim...emer "hapu dhè te futem!!"

Po per versionet e rinj tip Alesio ose Ronaldizhio c'mendin ke? smiley 

smiley...keto mirë, po e forta fare me ato emrat, tip Salmonela apo Brikolajdi!

shpetimi eshte sotiri.  keshtu qe e justifikon veten.   le pastaj po ta krahasosh me emrat e qenve dhe maceve qe vene sotsmiley

"shpetimi eshte "sotiri."

"ti o Sotir nuk je grek qe flet shqip, por shqiptar qe ke mesuar greqisht.".smiley. (M.G)

Vallaj me qejf kjo prurje dhe kuriozitet me lexu ça thotë Pf si antikubani më i devotshëm , përjashtuar kur i pëlen të bëjë Pushimet atje smiley

Po nuk u bindën dhe me këtë Sholokët antikomunsië ,( të mbetur ora pas Mukje Pordhës ,kafeaneve të Babacarëve të Kombit ) se si ka evoluar e evoluon Koha pas romaneve me Histori të Butkës , .... e vetmja zgjidhje mbete të ngrejnë  një Tyrbe ,ose e kanë një në hyrje të Mulletit ,  të vendosin çallmat dhe të shkojnë të bëjnë ndonjë Lutje a Fatma me babain e Antikomunistëve Komunistë që i Barsi , Polli dhe la Rrugëve si zorrë e verbër Sali Qën Llafazan antikomunist Qenef Berisha !

Gëzoni Wikendin si gjith robt e kësaj Toke dhe shif Përpara smiley

Mos u merni më me Gjibin dhe Tahiri ka dashnore . Kuptohet po nuk patën kundështim sh.Gjëmbi dhe Alba me zamete.

Kapua është me ne smiley

Kapitallizma eshte e poshter o Belul. Te le te thahesh ne diell derisa ... te mbash rradhen qe te te napi Obama majat e gjishtave. E provoi njehere Amerika ne Vietnam, bam bum, vritu kot ferrave. Leji mer. Sot vitnamezet me super fat punojne per Intelin.

Ja dhe nveristet e peshkut qe barisin ne kapitallizem. Shaj sa te dush thote kjo e fundit, bile as me plas per dashni, vec me bo sherbimin per paret qe te nap e me rri gatitu, ideallet levrinji ne peshk* sa te duash.

*dhe me nje falenderim nga ata cunat e gocat e  ... qe majne shenime per cdo eventualitet, do hane dhe ata nje kafshate.smiley

 

Me ne fund ..edhe Kuba mund te behet shtet kapitalist e  mudern ...si Shqiperia...! 

E nga je a i vrarë  smiley

E kur nuk ka qenë Shqipëria dhe çdo vend i Botës kapitalist smiley Mbase sistemet Politike të ngatërrojnë në emërtime , por bythët e zgjuara janë të parat që përdor "Kapitalizmi " për jashtëqitje  Nuk i lexon këtu si vijnë si Të dhier po krenar .smileysi babacarët e Kombit që banë Mukjen or tie e po mundin , Vietnamin eeeee Kongon eeeeeee Kubën eeeeeee B.Sovjetik eeeeee Kinën eeeeee Iranin eeeeee Brazilin eeeeeee .Biles Brazilin e mundën 7me 1 smiley

Të kishte mbështetje tek këta si Fore Vër Vër Vër Vër Vëret "kapitalizmi " si sitem Politik do kish përfunduar Në hale që në kohën e A.Zogut si Kapitalist i modh mer Jahu smiley Të dhjefsha Tyrben e Mulletit ..thuaj kur lexon këta !

Bën një dorë sallatë me këta *olelet e kapter Ramiut dhe mo i merr seriozisht buzshpërvjelurit !

Respekte Grava!

smiley Ja dhe Obama nderroi mendje menjehere per punen e Venezueles pasi e kuptoi se Lationamerikanet do ta shendrronin ne tabele qitjeje

“We do not believe that Venezuela poses a threat to the United States, nor does the United States threaten the Venezuelan government,” Obama said during an interview with EFE.

keta europianet qe gezohen nga renia e amerikes jane si ata banoret qe gezohen se me se fundi qyteti nuk do te kete komisariat policie...

Obama ska nderruar mendje fare or Art, por sa ta merrni juve vesh do te kete mbaruar muhabeti.

9 zyrtare te Venezueles jane akoma ne listat e DASH me llogari te ngrira dhe cmimi i naftes per fuci eshte 50$, shuuume me pak se sa e kerkon Venezuela.

Sa per Kuben hapi eshte simbolik pasi SHBA ka nja 10 vjet qe eshte eksportusi me i madh I prodhimeve bujqesore ne Kube.

Gitmon Kuba do ta marre mbrapsh ne 2058 kur i mbaron afati i qirase.

Tabele qitjeje nga Latino-amerikanet? smiley

je ne vete mo apo ben shaka?

Kete Art-in nuk e kuptoj une. Sido qe te levize Amerika, humbje shikon....

Kaq shume i indoktrinojne atje ne Europe njerezit? C'behet keshtu or vella? Nc, Nc,Nc...

Shko e pi ndonje bardhak me dhalle....se ja si behen punet pa ber shume gam gam . PS: SHBAte kane qene historikish tabele qitjeje per latinoamerikanet, nuk ta kam fajin une se e ke IQ te njejte me te temperatures se dhomes ku rri

Me te drejte.

SHBA humbi perseri... smiley

O korento SHBA ka 2 dekada qe ka qene e humbur ne Ameriken Latine akoma se ke kuptuar kaq gje?  smiley 

Ja ca thote dhe vete i zoti i remes lart

Turning to Venezuela, Castro chastised Obama for imposing sanctions on officials in Caracas. “Venezuela isn't a threat to any country,” he said, referring to an executive order issued by Obama earlier this year.

Washington has asserted that the Venezuelan sanctions wouldn't affect its negotiations with Cuba, but Castro made clear in Caracas that he sees the two issues as linked.

SHBA ka humbur kudo or Art.

Ka humbur ne Europe, Rusi, Kine, Japoni, Kore te Veriut-Jugut, Iran, Kanada,Lindje e Mesme,Australi, Afrike etj.Kudo humbje katastrofike.

Keni qe ne 1917 qe predikoni renien e SHBA-ve por spo ja dilni dot.

Ashtu eshte sic thua ti.

Ja gezuar per humbjen e rradhes se SHBA-ve!

 

O korrento se te kam nxjerre out ne shume raste, ja ti permend pak me qe po kembgul... kur me permendje Obamen si te plotfuqishmin e politikes se jashtme te SHBA (dhe une te shpjegova Obama megjithese eshte drejtuar shpesh kunder rrymes tradicjonale ne fakt i ka duart e lidhura) Rasti skandaloz i Bibit dhe ai i Iranit tregon qarte qe llastikun e potureve te Obames e kane te tjere ne duar. Edhe Raul Kastro me te majtet e tjere Latinoamerikane e di kete fare mire, sikurse e di qe jane shume amerikane qe i thone Obames komunist dhe majmun xhungle, ndaj dhe nuk i mshoi fort retorikes se zakonshme. Sikurse Vendet e Amerikes Latine kane nevoje ekzistencjale per gogolin Amerikan po ashtu dhe Amerika  nuk eshte pa faj sepse ka nje histori te me te kaluar teper te erret ne ate zone dhe eshte po ajo qe e krijoi kete gogol....

Ti sme ke nxjerre out mua ne asnje rast.

Ti nuk kupton nje gje:

Qe ndryshimi i Presidentit te Amerikes nuk ndryshon politiken e jashtme te SHBA-ve.

Eshte si puna e nje gjelle me mish e me patate.

Ndryshimi i Presidentit eshte do ti hedhim piper apo rigon kesaj gjelle, por gjella njesoj eshte.

Kur ta kuptoni kete do ta merrni vesh qe SHBA-te skane levizur asnje cm nga objektivat e tyre.

Thashe keni qe ne 1917 qe predikoni renien e SHBA-ve dhe akoma SHBA eshte e para dhe shteti me i fuqishem ekonomikisht e ushtarakisht ne bote.

Hajde festoni "fitoren" e rradhes!

Po bie vete me kembet e tua o korrent , se konflikti i brendshem ne SHBA ka mare dhene gjthandej(sa eshte kthyer dhe ne objekt humori) .Kemi nje President Amerikan cili po ndjek nje politike te jashme jotradicjonale dhe nje Senat qe po e saboton cdo hap qe po ben...duke permendur Izraelin(Bibin),Iranin,Ukrainen e gjetke...Shko e mbaro paguren me dhalle tani

ndarja e pushteteve i ka kto gjona. ti do bot multipolare, po nuk pranon qi robt mrena nji shteti te madh si amerika te ken debat....

vec mao e mba unitetin 100%...

Me thuaj nje president amerikan qe nuk ka pasur debate me Senatin.

Ndoshta kerkon qe te jete si ne Kine ku Parlamenti voton me urdher partie 100%.

Se dyti,Politiken e Jashtme e be. DASH jo Senati.

Dhe sic ta kam shpeguar 1 mije here politika e jashtme e SHBA- ve nuk ndryshon me ndryshimin e Presidentit.

Ja gezuar per fitoren e Kubes, Venezueles, Ekuadorit etj etj

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama, u ka thënë udhëheqësve të Amerikës së Jugut se ditët kur vendi i tij ndërhynte në çështjet rajonale nuk do të kthehen më. Këtë deklaratë ai e bëri pak para fillimit të samitit. 

Ne lajme nuk permendet kjo fraze perkundrazi ishte Raul Castro ai qe kerkoi falje me lot ne si per marrezite e kohes kur u kishte marre koka ere.

Ne fakt, nuk eshte Obama qe ka ndryshuar Ameriken, por eshte vete Amerika Latine qe ka ndryshuar keto dekadat e fundit smiley

E dini ju qe ne Salvador, eshte president Salvador Sánchez Cerén, ish shef i guerilieve marksiste dhe, qe prej 2009 vendin e qeveris e majta? (Salavdori ka qene i fundit vend latino-amerikan qe ka rivendosur mardheniet me Kuben pikerisht ne 2009)

E dini ju qe, prej 2007, president i Nikaraguas eshte Daniel Ortega i famshem ?

E dini ju qe po ashtu prej 2007 ne Ekuator presidenti quhet Rafael Correa, nje nga politikanet me brilante te shek XXI ?

Pa harruar Uruguain dhe presidentin e saj emblematik José Mujica !

E presidentin e famshem bolivian Evo Morales !!

etj etj etj

Po ti Amerike ku je ?? Apo ja, sa te gjeje edhe nje tjeter Bush nga familja e karabusheve per zgjedhjet e reja presidenciale dhe fillojme prap me "aksin e te keqes" smiley

 

Stalker, ku osht USA se po na bo merak?

Po deri dje u ankojshit se Amerika spo ju lejon me zgjedh presidentet e duhur ne Amerike latine???? Ja arritet kesaj dite qe dolet nga zgjedha e Uncle Samit, festojeni pra mo...gezojeni Lirine. A jeni ne gjendje me gezu e shiju Lirine????? Mos me thuj qe shpreso se Uruguai e Salvadori do pushtoj USA...  Ne kena edhe nje tradite, izolacionismin si shtet. Kta Bushet une se di sa Karabusha jane por kane rezultu me te mire se Udheheqjet Komuniste e Post-komuniste tek ty. Ket Bushin populli i im dhe i joti i ka prit me dashuri, i ka ngrit ene monument mduket. Stalker di gjo ti pse populli jot nuk eshte kaq anti-amerikon sa ty apo se nuk kan pas fatin me jetu ne France a Suedi????

...i menjerhshem erdhi edhe reagimi i republikaneve per takimin e Obames me Kastron.R

..... presidential candidate Jeb Bush, a longtime Miami resident, voiced his displeasure Saturday via Twitter: “Obama meets with Castro but refused to meet w/ [Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu]. Why legitimize a cruel dictator of a repressive regime?” smiley

Rafael Correa...me brilanti ne bote? mos, se u prishe

Qi thu ti, ishte nji mexican joint aty nga 14st dhe 7th, quhej horchata, kishte nji seleksion fantastik tekilash dhe mexcal. Kuptohet qi ne franc kto nuk ekzistojn...kto hajn buk me fasule ene i thon burrito....

edhe se te shkon, por dhe per shoqeri, do ish me mire te komentoje nga gazetat online sesa ketu. Gjynaf (per ne me shume ne fakt).

ti vje me lexu ktu m'duket smiley

e kishim fjalen per ty, jo per mua.

me shume kujdes ti.

Nosh, të them të drejten nuk e kuptova mesazhin tend. Për ato qe shkrujta lidhur me Rafael Correan, u nisa nga nje dokumentar shume i mirë qe kam parë e qe flet për të : "Opération Correa" https://m.youtube.com/watch?v=hJO-_4UBQ38

 the most vocal Cuba critic, Sen. Marco Rubio (R-Fla.) criticized Obama and Latin American leaders for inviting Castro to the Summit of the Americas: “Allowing a brutal dictator to attend undermines the future of democracy in the region,

Rubio has vowed to “look at all of our options” to block funding for new diplomatic operations in Havana or to confirm a new U.S. ambassador to Cuba. Congressional Republican leaders have cited Rubio’s concerns for their own opposition to reestablishing relations and to blocking any votes to end the embargo. smiley

zari i partis ne kanada, kshu e ke titullin ti, apo jo?

.. Ted Cruz nuk oshte qafkuq smiley

Sen. Ted Cruz (R-Tex.), who is also Cuban American and launched his presidential bid nearly two weeks ago, joined other GOP lawmakers last month in asking the administration to stop Cuba from opening a new embassy in Washington.

“It gives them exactly what they want — legitimacy on the international stage — and effectively abandons the pro-U.S. opposition,”

“Obama is willing to do what nine previous presidents of both parties would not: cave to a communist dictator in our own hemisphere.” 

Ted Cruz eshte "mentally callenged"  smiley

Let me quote you few words of wisdom from Duck Dynasty ....thote Ted dhe fillon ti lexoje si psalmet e Bibles smiley

"If you put five rednecks on a mowner is gonna be epic"

"Redneck rule number one everything can be fixed with duck tape and a cord"

Quoting the TV show Duck Dynasty: “Jeff said ‘Faith, family and facial hair.’ I point out to the junior senator from Utah, if we continue doing this long enough, we may have facial hair on the floor of the Senate.”

 

 

 

 

Po takohet me keta te tjeret pre nuk ju ndjehet zeri qafkuqeve?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I take it ti ke lexuar vepren "imperializmi dhe revolucioni " te merhumit germe per germe.

Po kane qe ne vitin 1917  qe thone do te bjere  Amerika dhe aha spo bie qe spo bie si per inat...

@Kapo,

Ashtu i takon atij te flase, se ka shume kubaneze ne zonen e tij elektorale.

mik i mire ,ACDC1,  gjakftohtesia ne analiza te ruan prej ndjeshmerise negative te pasojave, parapare jo me forcen e llogjikes, por te pasionit. 

..ne fjalimin e tij Kastro e quajti Obamen nje "Burre te ndershem" smiley qe nuk mund te fajsohet per politiken kundrejt Kubes te ndjekur nga  10 presidentet e fundit te Amerikes.

..e po kur kerkon te boj diversitet ene ky plakushi komunist smiley

o kapo xhani! e di kujt i thone "  nje sikterr kafe " ? Ca thuhet ne nje sikterr kafe jane sa per kohen e sikterr kafese ..Nden rogoz ca luhet aty eshte gjith muhabeti.Por ja ta dime , nuk eshte asgje kuba , problem per Ameriken ...Tjeter, tjeterkund jane hallet 

O kaposh,cdo me thene "me bo diversitet"?Mos u merr shume me surratlibrin e komandantit,se ka per te te bere budalla si veten.Ja shiko Leftin,megjithese ke gjithe ato mastera.

fjala eshte per diversion more argendis, ka dal gabim 

     Bota tete milardeshe, brenda botes se rrumbullakte te " internetit",  nuk mund te qeveriset nga te shfazuarit miliardere si ish Presidenti  Bush .Shum shpejt do te filloje Era e Re, ku krejt ndryshe te konfigurohen grupimet te cilat ne se nuk do te jene partneritete zhvillimore,  rrjedha e pasojave do te eci sipas katrorit te shpejtesise, shperberja e strukturave te sotme te shteteve me probleme polivalente,   prej konflagracioneve qe do te maisin prej ...nacionalizmave.Nisen me situatat ne ish Jugosllavi, ne ish republikat eperandorise sovjetike, e thelloi Bushi me sulmin terrorist mbi Irak, ku i dha fillesen pa kthim reaksionit zinxhir ne shtetet  rreth Ararateve, ku perfituese duket se po del perandoria Perse, po i vjen rrotull  ndarja Turqise fuqishme e solide, nje rrezik i madh ky te cilin Amerika e shef si mase ekuilibri Turqi Iran.

    Perballe Amerikes se sotme, duket se po konfigurohet grupimi i foqishem ekonomik Kine- Indi - Brazil dhe ndoshta edhe Rusia me probleme jo te vogela por me rrezikshmerine me te larte ne bote, qe do ta bejne Ameriken e se nesermes te harroje se dikur ishte fuqia e pare botrore.Pikerisht kjo eshte arresyeja qe institucionet shume solide e te sofistikuara amerikane jane vene ne gjendje alarmi, dhe i kane servirur vendimmarrjes pak te ndryshushme prej rrotacineve, disa Gen- Plane perspektive dhe operative.Ne operativet besoj se perfshihet edhe xhesti i nje dore te shtrire.Dikur e nisen me nje " top pingeongu, nga Presidenti me i mencur  dhe me i deshtuari i te gjitha kohrave R.Niksoni.

    Amerika, si vendi i " Bankes Mencurise "  botes, duket se nuk mund te perballoje fatin, qe ka kohe duke e terhequr me shpejt se koha normale e renies se lire, per  tu stivosur nje dite, ne radhen e perandorive ...te rena....Kur do jete ajo dite nuk e di por di mire qe ; 

" Dekretet e Perendive  ... " nuk ndryshohen me lutje dhe ca me pake me bomba.

Grava, enderra e keqe nuk te ka dale. Nuk po bie USA por Cuba. Socialismo o morte shkruante dikur revolucionari. Nderkohe Ambasadori Raierson po zbret ne Kube. PF do paguaj me shume ne pushimet e ardhshme e do ket me shume kliente nga Walmarti Tek plazhi. Po ca boshti Kine Indi Brazil rusi shikon. Ato Kane me shume shance te fillojne lufte mes tyre. Nejse lajmi i mire per Ty nga ne eshte qe aleati i madh i shqiperise eshte shendoshe e mire. 

Tironco, mua duhet te me lexosh horizontalisht sepse nuk kam fole fare per Kuben.Dhe nuk e di ca moshe ke , por regjistroi keto qe them  dhe mbaje tek vjetersirat ! Pare do marrin kubanet e kuba se na ketej nuk po  shofim gje more joni 

Po enderra me lufte Tek Cuba tema mu duk se po shihje. Nejse aleati yne i madh eshte mire e aspak i vjeteruar ....pa sa per para....do ju mesojme si kapet peshku tha Baker clirimtari.....Me mire nje mik se sa nje ciflik thoshim dikur. Nejse nje gje dihet, Cuba do shtrenjtohet e do mbipopullohet , po Jo per ata qe skane qene ndonjehere. 

eh le ta leme me mire se jane veshtirsu gjonat sot ...Ajo historia e kapjes peshkut dashka gjysem sheklli mu mesu,  se cereku vate.Ti kujto se e msove kaqi shpejt.Keshtu qe jane larg te degjumet or ti, me te provumet.Ndaj sikur ta leme ? 

Obama me ne fund,  ne gjunje te Kastros ! Amerika nuk e ka pat te lehte me Fidel Kastron ! Ka qene burre i zgjuar! . 

Ra Amerika! smiley

Edhe ne 1990 I ra ne gjunje Ramizit.

Keta enveristet vertet te habisin me zellin e tyre per te pare SHBA- te ne gjunje.

E ama tek Ramizi i Shqiperise e katandise Ameriken ore ..! Lere se me zhgenjen keshtu 

O Ilirjan,se nuk po marrim vesh,gjunjet jane te Amerikes apo te Kastros?

kjo tem e paska cu IQ-n e blogut ne pik te akllit

emo, jo mo ka disa qe e ngren debatin ...si " proamerikane te thekur, " duke quajtur ca te tjere  " antiamerikane po te thekur". Ne fakt debati eshte jo per Ameriken , por per proceset qe ndodhin edhe pse ...ka " kaq proamerikane" , qe akoma nuk e dine se jane tamam ...ne Amerike! 

Kurse  ilir- jani , vec me leshu mizat, mu hip xixat ...di ! I paudhe eshte ! 

dhe, meqe jemi ne alaska, a e dini qe nje here u hapen llafe qe ne grupin e sherbimit prane Obames kishte nji alien? Po e gjeta foton, do e sjell.

Boooooooo smiley

kushedi se cfare i bokan tek puna ketij gjynafqarit tashti smiley

se robt atje tek secret service nuk kane edhe shume cfare te bojn, se ene armiqt kan fillu me firu tashi. smiley

ja nxikan jeten ktij gjynafqarit, tashi qe e menoj, duhet me pa, mos ka qen ky qe ia hoqi vetes tek shkallet e kapitolit dje

Keq do ta kemi nga keta Castrot vallahi.

afrimi me Kuben do te thot qe amerika sot ndryshe nga 30 vjet me pare ka armiq pe tjer me te rrezikshem se kuba komuniste. Kuba nuk esht me nje rrezik per ameriken. sa per shqiperin kush eshte ne tirane ju lutem te veni ca lule te busti avni rustemit me rasitn e 91 vjetorit qe po vjen. 

Regjimet diktatoriale projektojne armiq te jashtem per  te fituar ne politiken e brendshme.nje politike e hapur ndaj tyre i dobeson me shume se sanksionet.nga pervoja jone nje vizite miqesore  e shtrausit beri me shume pune ne rrezimin e sistemit se sa fjala vjen dislokimi i nje aeroplanmbajtese te NATO ne brigjet tona. 

Regjimet diktatoriale projektojne armiq te jashtem per  te fituar ne politiken e brendshme

Po mirë, si e shpjegon ti qe kjo fjalia jote i shkon aq për shtat autorit të "aksit të se keqes", edhe pse jam dakort se pushtet il tij nuk perfaqesonte regjim

Asnje nuk mund ta shpjegoje kete çudi ne epoken ngambrapamoderne qe e konsideron relativ konceptin e te mires dhe te keqes. As Qefserja me dy pllom mjeker qe fitoi Festivalin Evropian te Kenges.

Tani eshte konfirmuar objektivisht me perkufizim qe e keqja eshte gjithnje Tjetri (jo una megjith çuna), l'enfer, c'est les autresHell Is Other Robots.

 

Inès - Le bourreau, c'est chacun de nous pour les deux autres.

                                                                                        Huis clos

                                  smiley

 

Shume te pashpirte keta legenet e Cubes. E bene kete xhest te shemtuar ne pervjetorin e dites kur qoftelargu shkoi ne ate bote e smund te terrorrizonte me te tijet. Eh sa kan qare ca ate dite....

Nejse ka drite ne fund te tunelit per gjithe kamunistat anembane. Amerika kaq e pat. Nderkohe qe perdorni kompjutera, fb-kra, ciu-ciu-ra (bile dhe ppu). etj. etj., Amerika, dhe vecanerisht dollarua, ju falenderojne per kontributin tuj te cmuar.

 

Po kjo ishte looojaaa morèe!!

Tironco, se te pashe qe kishe lujt karten e Walmartit te Kuba, si dhe shume te tjere xhanem. smiley Eshte e vertete se ne Kube nuk shkon High Society e botes si Dr Dree, Lindsey Lohen apo Kardashesja po dua te te them nje fakt. Kuba ka plazhet me te bukura ne Karaibe dhe zaten ndaj dhe kur Havana ishte qendra e qefit ne Karaibe,e kur Heminguej me shoke jetonin atje, vendet e tjera akoma nuk dinin se si lidhej gomari. 

Nga ana tjeter ai vend me ate lloj diktature per mua ishte si nje kthim ne makinen e kohes. rregull absolut, qetesi absolute, siguria per kalamajte ne maksimum, me 1-2 dollare bakshish kubanezi vraponte me te bo yzmet deri ne piken e fundit te gjakut. Plus ne gjithmone kemi shku 2-3 cifte me kalamoj keshtuqe bonim si bonim edhe pa Paris Hiltonin. Me dyndjen e turistave amerikane e gjithe kjo situate do ndryshoje, dhe jo vetem nga leku. Qe kete vit, berberja qe i bent floket gersheta goces kerkoi 20 dollare per seance smiley, nderkohe qe deri para dy vitesh e bente per 1 dollar dhe 1 cimcakiz. Mos harro gjithashtu se Kuba ka dhjetra mijera kubanez qe e kane vene nje lek ne Florida, pa llogarit shoket e Scarface qe kane bere miliona dhe mezi presin nje mundesi qe t'i investojne diku. Nejse, histori e gjate dhe pavaresisht gjithe ketyre edhe kubanezet e shkrete e kane te drejten e Zotit per nje jete me te mire. Po ate Kube qe kemi pa ne keto dhjete vjet, ju te Amerikes nuk keni per ta pa kurre.

Vallahi PF une ty po ta qaja hallin, se do te prishet rehatia, pa ky eveniment vec ceshtje revolucioni e shtrume per zgjidhje nuk eshte. Ato Buckot e Walmartit  mo jane qershia mbi torte....Nejse, edhe shoket e Europit gjithe keto vite ndryshe nga ty e vizitonin Kuben per turizem seksual e cmimet ishin shume me te lulta se ne kohe te Batistes, kishte ra vlera e mallit. Po ti faleminderit qe paske mendim te larte per mua...po nje sekret mes nesh....une nuk jam i punesum ne autoritete federale qe smund te shkoja ne  Cube.... Nejse mo, kjo ndarja ne te Canadase versus ju Te Americes tingellon SHKABIANE.

P.S. I dashur ca si ne nuk kemi ndonje deshire te modhe me investu ne Cuba, mezi presim....parine komuniste te Cubas....te investoje ne Florida.....si kta hajdutet e birose komuniste kineze. Perspektiva e ime kjo.

Ndarjen e kish ne kuptimin qe plot njerez me pashaporta amerikane nuk e vizitonin dot, po pastaj amerikanet ne i dum fort, ashtu sic edhe ata na dun neve. Ekonomikisht shanset jane qe ekonomia kubaneze te rritet, pre eshte ajo qe thith, kurse Florida zor se do shofi ndonje hajer te madh nga kjo. Pervec fluksit te purove kubaneze qe do konsumojne baby boomers. 

Turizmi seksual ne Kube masanej...te qafsha mi Shegeeee!

Te vjetra si muhabete keto, Amerikonet qe punonin ne qeveri, kishin frike te shkonin se qeveria amerikone  i dekurajonte, keto 6-7 vjetet e fundit. Nderkohe Europianet e kan pase fiksim Cuben e si duket kjo ti ka rrit cmimet keto 2 vite.

Ekonomia Kubaneze eshte e atrofizur por ka shume para te mfshefme nen jorgon qe pritet te kaloje ne Oksident. Ne ktu e shofim te miren qe kur te hapet dera tja mbathin elita ekonomike prej Cube me gjithe leket e ti investoje ne real-estate..... po ekonomia ka ene nje problem tjeter.....Cfare do bohet me pronat e shtetezueme nga Castro....Kubanet ketej nuk kan per te leshu pe....mbaje men se jane me influence....se kan shtetezu cdo gjo....ene hotele te vogla, bodega e taksi....Veshtire te kete boom investimesh bankash pa zgjidhje te ish-pronareve.

 

Kur do robi e fol nji fjale si e ndien pe tamami .smiley

Po te ishe ketej te keshe degjuar se si kuvendonin Plakat e Pleqt e Lagjes dhe nje Gomar mashkull u mbante vijen melodike me Iso ...ia ia ia ..."se kapitalizmi ne 1917 "..i mballosur me nje diegie ne vithe me Nr 1 , qe thone se ja ka vene Komunalia  per te mos ta ngaterruar ne Gomere te tjere. ..

Ra dhe Kuba moj teveqele ..i thosh Fore ver ver ver ver ver veri plakes telendare te lagjes qe fshinte katoin e dhive duke hequr zametet xarre  .

E mor germuq e. Te kam thene qe nuk ka Kala qe se marren Komuniste. Ke degjuar qe ka filluar Leviz Inglizi .. thosh plaka Alba me zamete prapa ... .Do zbarkoje se afermi

Ia ia ia ..ngazellehej Gomari e zderhallej neper ledhe .

Ja keshtu mor Pf i nderuar ndodh ne 2015 nder na .

Në nje fjali të vetme: Po plaket dhe "The new world"

 

 

Plakje: 1. Bëhem plak; marr pamjen e një njeriu të shkuar në moshë; vjetrohem, mplakem. S'plaket ai njeri. U plak shpejt (para kohe). Sa qenka plakur! Mos u plaksh kurrë! 
U plakshi e u trashëgofshi! ur. U plak me një palë mend. mospërf. 
2. vet. veta III bised. Kalon, ngryset (për kohën). Nuk plakej koha. Nuk plakeshin ditët. 
3. fig. Jetoj, kaloj shumë vjet a një kohë të gjatë bashkë me dikë; fitoj një përvojë të madhe duke bërë të njëjtën punë a duke punuar në një vend për një kohë të gjatë. 
U plakën me njëri-tjetrin. Jam plakur me atë punë. U plak në zanat. 
4. fig. Vonohem duke pritur dikë dhe mërzitem shumë. U plakëm duke pritur.

 

Do mbushet amerika me doktor kuban...

Sa shum komente " pro Amerikes " dhe sa pake ...me realitetin, qe nuk do te thote se realitetet mungojne ne Amerike.Por te habisin opinioniste te ndryshem qe nuk e dine hic se si per individin, kolektivin, shoqerine njerezore dhe bilez edhe per gjithcka natyrore sic eshte egzistenca e Amerikes , asgje nuk eshte e qendrushme. Fatet e njerzve, po ashtu edhe te qyteteve e te shteteve, qendrojne te fshehura..Krejt papritur, mu ne mes te nje qetesie te, madhe ja bef tmerri dhecpa dhene asnje shenje paralajmerimi, shpetthen gjema aje ku pritet me pake ! .Nje Cunam ngre ujin e detit ne lartesine ndertesave dhe ve perpara nje qyteterim te terin me gjith cdo fryme te gjalle.

 Mbreteri te tera  , qe u paten shpetuar luftrave civile e lufteave te huaja , jane rrezuar pa u dhene kush ...nje te shtyre.Kush mund te thote se sa qytete  e kane ruajtur deri ne fund qyteterimin e tyre ..? 

 Ja pse, ne rrespekt te pervojes qe na jep historia , duhet jo ta duam me fjale e xheste naivesh Ameriken , por ti themi  vehtes me pare , por dhe vet asaj ca mendojme ...Se kjo nuk eshte hic urrejtje por mesim prej Zojsit Shqiptar ...te Mirenjohjes.

 

Dergoni ne Kube gomeret me 1...dhe ata me O se u meruan ne PPu.., mase zene nonje kubaneze se njerez jane dhe ata!!

 veshtiresia e sekretit o ballcekan nuk qendron tek te zenet e nje kubanzeje, por tek kujdesi ....se te zene ato  ne befasi ! Dhe vane gjunjet pastaj ...

e drejte kjo grave... ja si è pershkruan poetja kubaneze:

cte te jap a me plac buzen .
je bere skalon dot terguzen .
nuk eshte tespihe te luash .
por duhet ne gjunje te vuash .

O Grava,

Por dialektika dihet or burre,qe nje perendori ka lulezimin dhe renien,por kjo do shekuj qe te behet.

Perendoria amerikane ka vetem 70 vjet ose me sakt 25 vjet,se me pare ka qene ne gare me perandorine ruse.

Perse me 25 vjet do te mbaroje Amerika?

Tani nga sa shikoj une,Kuba do te nderroje padron,per disa vjet nga Rusia rrezik te behet shteti i 51 i SHBA-ve.
Aresyeja qe Kuba nuk u fut ne Union,ishte se ne Union duhej te futeshin nje shtet qe kishte skllaverine se bashku me nje shtet qe nuk e kishte.
Fatkeqesisht Kuba nuk gjeti shtet qe te futej dhe mbeti jashte.

Ku e shikoni humbjen e Amerikes juve se po me cuditni,si ti si Arti.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).