E vendosur përballë reagimit plot mllef të Turqisë ndaj fjalëve të papa Françeskut lidhur me “genocidin e armenëve” – dhe në mënyrë të veçantë “paralajmërimit” të lëshuar nga Erdogani për Atin e Shenjtë – qeveria italiane zgjodhi rrugën e kujdesit ekstrem me ministrin e Jashtëm Gentiloni, që i cilësoi “të pajustifikuara” tonet e përdorura nga turqit. Nga lind kjo ndrojtje e jashtëzakonshme e qeverisë së Romës? Kjo është pyetja më interesante së cilës i duhet gjetur një përgjigje.

Një çelës na e japin fjalët e nënsekretarit të Këshillit të Ministrave, Gozi, i cili, jo rastësisht, brenda ekzekutivit është i deleguar për Çështjet europiane: “Qeveria italiane së bashku me Turqinë po përballen me problemet e sotme: të drejtat e njeriut, minoritetet dhe demokracinë”.

Këto janë kushtet që përcaktojnë kriterin përfundimtar dhe vendimtar me të cilin Bashkimi Europian gjykon nëse një shtet i ka letrat në rregull për t’u bërë anëtar i familjes së tij. Po, sepse Turqia, së bashku me Islandën dhe të gjitha vendet e Ballkanit që nuk janë ende anëtarë me të drejta të plota (Shqipëria, Bosnje-Hercegovina, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, Serbia), shfaqet në listën e vendeve që po përgatiten për të hyrë në BE.

Historia e afrimit të Turqisë me Europën është shumë e gjatë. Një histori e cila ka nisur që në vitin 1959, kur Turqia ishte mes vendeve të para që kërkuan një bashkëpunim të ngushtë me Komunitetin Ekonomik Europian, asokohe fare të ri, dhe që i ka njohur fazat e saj më të rëndësishme më 1996-n, kur u përvijua bashkimi doganor me BE-në dhe më 1999-n, kur Turqisë iu njoh zyrtarisht statusi i vendit kandidat dhe më 2005-n, kur u hapën negociatat për aderim. Që atëherë, rruga ka ardhur e tëra në malore dhe negociatat, për shkak ose falë krizës turko-qipriote, kanë ngecur në vend.

Realiteti, realiteti i hidhur, është se kohërat po ndryshonin. Po përfundonte një sezon i gjatë në të cilin qeveritë europiane, duke i trajtuar disi turqit si fëmijë “të një zoti më të vogël”, disi duke i lejuar vetes luksin moskokëçarës të premtimeve që hidheshin në greminën e një të ardhmeje imagjinare që përfytyrohej si tepër e largët, kishin marrë përsipër angazhime pa menduar realisht se duhej t’i zbatonin një ditë.

Dhe kështu që erdhi momenti i llogaribërjeve të vërteta dhe i dyshimeve themelore. Sa për hesapet, nga ana europiane po rritej progresivisht ndërgjegjja mbi faktin se një Turqi anëtare e Bashkimit, në bazë të të ardhurave për frymë dhe të popullsisë përkatëse, do të kishte marrë më shumë ndihma rajonale dhe do të kishte patur më tepër karrige në Parlament se çdo vend tjetër.

Sa për mëdyshjet, lavjerrësi i reflektimeve luhatej mes atyre që e donin Turqinë në Bashkim si urë strategjike, kulturore dhe fetare mes Europës dhe Islamit, dhe atyre, që pikërisht duke qenë se është vend mysliman, nuk e donin në Europën me rrënjë të krishtera.

Nga ana turke, paralelisht, po zbehej perspektiva e hyrjes në BE si rruga e vetme dhe e detyrueshme drejt zhvillimit. Qëndrojnë këtu, në këtë mëdyshje thelbësore, në këtë mungesë sinqeriteti në marrëdhëniet mes Europës dhe Turqisë, rrënjët e reagimit të ndrojtur të qeverisë italiane përbri zemëratës së Ankarasë ndaj Papës.

Ka ardhur momenti ta pranojmë dhe ta themi hapur se Turqia nuk mund të hyjë në Bashkimin Europian dhe se arsyet e kësaj pamundësie janë tërësisht dhe thellësisht laike dhe politike.

Turqia është dhe tashmë ndihet një fuqi e madhe rajonale e cila, si e tillë, nuk mund të pranojë që t’i përmbajë aspiratat dhe ambiciet e veta në tablonë e vijëzuar nga interesat e përbashkëta të vendeve europiane dhe ndaj, për këtë arsye nuk ekziston asnjë mundësi që të mund të asimilohet si një vend i thjeshtë anëtar i Bashkimit.

Së bashku me Turqinë duhen gjetur format e një marrëdhënieje të rëndësishme dhe të pasur në përmbajtje, por që të jetë ndryshe nga ai i pjesëmarrjes në Bashkim. Në këtë drejtim gjithçka mund të bëhet më e qartë dhe e thjeshtë: edhe kritika për genocidin e armenëve.

Corriere della Sera

139 Komente

Turqia gati ishte te hynte ne BE, por kam pershtypjen se tangerlliqet e BEse e cuan situaten ne kete pike. Pune vitesh e do te trokase BE-ja ne deren e Turqise.

Shkabe, pershtypjet, nuk i paske ne rregull. Merri me radhe te tera faktoret, dhe do te dali tjeter pershtypje. 

Se jane hunderra.

Sepse eshte vend mysliman.

Mysliman kane qene dhe ne kohe te Ataturkut ato, po ishin rob te respektum. Tani jane bo si stacioni i fundit i Porcelanit per ISIS, me Taipin ne krye. Nigjova se Taipi kishte thone qe ne kemi zbulu honen se e kemi ne flamur, po dikush tjeter i ishte pergjigj se keto kane zbulu vetem nje pjese shume te vogel te Henes. Pjesen tjeter e ka zbulu Armstrong. Lesh e li u bo kjo pune.

kemi fol te pakten nji or me nje turk, ne denver, para nja nji viti - ishte shum i shqetesum per rrugen (e mootit) qe po merrte vendi i tij. ekonomia nuk me hyn ne sy fare tha. Nuk ishte i sigurte as per fatin e Ataturkut si figure shtetformuese, a do respektohej mo apo jo.

Urdhno, ta gjeta te perkthyme kte smiley  smiley

tingullon shkelqyeshem ne gjuhen e mrekullueshme gjermone.

Eshte shume korrekt deputeti gjermon me shume argumena te pa kundershtueshme rreth turqeve  ! 

puna eshte se edhe ne austri ka jo pak gjiber. smiley

e di kam qene ne austri i kam pare, jane pak a shume si gabel , kam pas nje familje afer ketu dhe cdo te diel mbidheshin nja 20 vete  bonin muhabet ne bahce dhe dukeshin sikur ziheshin , me zo shume tlart. shyqyr kane nja dy vjet qe kane ik ! Jom rehat te dielave . smiley

bobobo... nuk e shifkam dot te gjithen. i shkreti cun, sa seriozisht e merr kte avdallin pigmente-erret. E bukra jane ato grate e mbuluara ne sfond. te shofesh ato dhe te degjosh akoma kte avdallin, qe kujto se po bo pytje te quta.

nejse, po te pakten ai nuk pretendo qe po bo umor. smiley

Shiko pak kete myslimanin oksfordist. Kete ate zgjursine qe i kane brumosur edhe salcicet ne Oksford, ia ka hequr Islami. E besoj thote qe Muhameti ka fluturuar me kale.

vereje qe ne menyren e komunikimit. ky zhaperreti qe beson fluturimet me kale (kshu kan fluturu edhe Abas Aliu, Skenderbeu, keta te dy kan gjurmet e kuajve ne shkemb, ka mbet e ngrime aty si mbi bore, tha edhe ndrec luk skywalkeri, qe e ka qejf kte te ecmen ne hava), pra ky flet me nji arroganc qe ta shpif, i kerko hesap dawkinsit per ato qe ky mendon mu si evgjiti se shoqes, "Richard", i thote, lapuraku, ndersa professori ka nji qetesi te admirueshme dhe nji stomak te madh per me duru e tret avdalliqe, qe te impressionon sa here e has. ne mos qoft kjo perplasje kulturash (se te arsimum jon te dy, shum faktor thjeshtohen, ajo qe ngel eshte fiks kultura qe perfaqesojne), atehere i bi qe as krispi krim nuk eshte donat.

Shnet.

Se taipi me shoke nuk dune me qen evropiane por otomane. Kot nuk e qujne veten evlad-osmanli. 

Titulli: Pse nuk do me pula te haje gure  

Kush tha se Turqia akoma do (apo i intereson) qe te futet ne Evrope, apo emigranti i bredhit te shtrire te Prizrenit? smiley

veji edhe nji shigjet: ---> ky eshte umor.

qe t'kuptohet. se ato dhembet e zgerdhire nuk mjaftojn. ngaqe ti gjithnje i zgerdhire je.

dmth pula eshte turqia dhe guri eshte europa? smiley

smiley

well, avdalliku eshte pjesa qe anashkalohet ne gerr-verret e gjibos.

Yes, but jo ashtu sic e kanalizon ti (kush eshte me e mire, Evropa apo Turqia), por qi Turqise s'i behet mire te futet ne Evrope, dmth do ishte si pula qe ha gure edhe kur ka grure </analogjia e pules> lol

Turqise sot s'i intereson hic fare te futet ne Evrope, teksa jo vetem ka ambiciet e fuqise rajonale dhe balancuese (balancing, whatever that could be ne shqip), por dhe eshte duke i realizuar. Po te futet ne Evrope i bie t'i dorezoje tek dera te gjitha avantazhet qe ka dhe te behet nje nga tocat e vogel te Evropes qe tunden bishtin kur flet Merkel, gjithe duke qene i paragjykur si kokembrapshte musliman.

Evropa, fale driteshkurtesise se saj kar-evro-akteristike, si dhe ksenofobise, ka bere goxha gafe me Turqine...kur i lutej Turqia Evropes, Evropa bente pi*kederren, jo i thoshte se ke ca proleme me te drejtat e njeriut. Per krahasim, fqinji i Turqise, Greqia, zyrtarisht nuk njihte asnje minoritet, plus qe ia griste shqipove pasaportat kshu si letra higjenike, etj, megjithate Evropa s'e pati problem ta fuste ne gjirin e saj, bile edhe me dokumenta financiare te fallsifikuara (tashi i ben cubin qe te paguje borxhet). Dmth ne kete pike Evropa u tregua pak si keta grupi emigranti-Roni-PF me keto temat e muslimaneve ne Peshk....ca gene do ti kene me difekt muslimanet, kshu qe s'po i fusim se na kalbin ADN-ne dhe superioritetin lol

Tani Evropa dhe ne goje tia marre Turqise, nuk besoj se e fut dot me ne thes...Evropa e beri Turqine me dockat e saj nje shtet balancues dhe antagonizues, ne vend qe ta kishte nje gjymtyre te sajen ne Lindjen e Mesme.

Kesisoj, mu duk shume gallate titulli "Pse Turqia nuk mundet te hyje dot ne Evrope".  Eshte si te thuash pse Gaia nuk shkon dot te punoje si sekretare e PF per Peshkun dhe muslimanet smiley

 

ehuuu, ket pun ke ti daj.

me blu si mulli bosh. 

"kesisoj" thot smiley

smiley

 

Me vjen mire qe Xhibi thote qe Europa qenka tipi jone. Me thuj me cilin rri te te them se cili je. 

well, do preferojsha sikur gjibua te mos me zinte me goje.

jo se po me rruhet, por fjala vjen.

Kjo nuk mund te ndodhi or mik. Jane ndoca underdogs ketu si puna Xhibit qe perpiqen ti japin rendesi komenteve te tyre duke share apo provokuar njerin apo tjetrin qe ashtu te terheqin vemendjen. E do ti qe sa me shume vete t'u kthehen, aq me te rendesishem u duket vetja. Deri sa pastaj dalin e kerkojne ndihme se shumica po i persekuton ashtu sic jane persekutuar gjithmone gjenite xhanem. Po nejse, mu edhe ashtu me kenaqin, se edhe te gjithe Ismail Kadarera nuk do behen. Duhen edha ca Lad Marksista.

Keto blogjet kolektive jane nje eksperiment i shkelqyer i pasojave (sidomos negative, sepse pozitivet jane sterthene) te demokracise. Barazi, liri, tastjere. Perzjei, shkundi sikur baristi kokteilin, edhe hidhe ne gote: voila, peshku pa uje.

Komenti ishte replike per Gaia jo per ty...ti ke racionin e bredhit te shtrire te Prizrenit, pa shigjeta sqaruse smiley

"replike"? smiley

ahahahaaa

O Xhibo, si e ka adresen kjo bota ku jeton ti?

 

smiley

"Tani Evropa dhe ne goje tia marre Turqise, nuk besoj se e fut dot me ne thes...Evropa e beri Turqine me dockat e saj nje shtet balancues dhe antagonizues, ne vend qe ta kishte nje gjymtyre te sajen ne Lindjen e Mesme."

- Ok dakort me llogike populiste, po ku eshte avantazhi konkurues ekonomik edhe politik i europes ta kete kufirin ke lindja e mesme apo ngjit me rusine, rasti i Ukraines, kur nderkohe ka nje buffer zone? Jo per gje po keto taktika i kemi pas mesu edhe ne ushtarake, brezat e mbrojtes. I here eshte national security, meqe ke shume vite ne amerike besoj dhe e di kete, pastaj vijne avantazhet.

Pastaj ca kuptohet me Europe te bashkuar nje here, qe Turqise ju paska hy ne hak...

 

S'e kuptoj shume c'do te thuash, po qe ta thjeshtezojme....si mendon ti, sa i perket Evropes dhe interesave te saj, ne raport me Turqine, mendon se Evropa eshte me mire (better of) keshtu si eshte tani Evropa dhe Turqia, apo nese Turqia do ishte pjese e BE sot?

Personalisht mendoj nuk kane pika referenca te perbashketa ne botekuptim politik, nuk eshte thjesht balancat siperfaqesore. Ndersa ne real-politk, edhe sikur europa te doje, USA e do vec psh. smiley 

Prit ta provoj kinezce se mbase merremi vesh n'mongolisht (apo e kupton cfare dua te them po i ben bisht pergjigjes se s'te del aty ke guret e pules? ) smiley

In relation to Turkey, do you think Europe is better off now, having turned Turkey into a balancing power on its border with the Middle East region, or would it have been better off having included Turkey into the EU years ago when Turkey really wanted to join the Euro Club?

Kur Turqia deshte te behej pjese e BE ishte Evropa, jo Amerika, ajo qe i binte me shkop hundeve. 

As events have unravelled in recent years, I personally believe the world is better off not to have the union. smiley Turkey has more of bargaining power, as a matter of fact, in the Middle East as it is, but is a minor in politiics in Europe. It's the truth. 

Une te pyes s'i do i interesonte Evropes, ti me thua qe ata kane mentalitete te ndryshme, une te pyes prap (se them dro s'me kuptove) e ti me thua se Turqia nuk ka aq influence politikisht ne Evrope sa ka ta zeme Gjermania. 

E di ate anekdoden e bisedes se te shurdherve "O Loni, do vish per Peshk? Jo jo se do iki per peshk"? smiley

Xhibi - How, What, and Why perdoren per open-ended questions, keshtu qe mos prit pergjigje konformiste, por vetem individuale. Na bej nje pyetsor, tip survey ketu dhe te themi po ose jo. te gjitha pergjigjet i ke per pyetjet qe ke bere. Nuk do thote qe duhet me rene dakort se kush e thote me sakte, apo pse nuk kemi group association mendimi. Kane ik ato kohra. Sot eshte "I feel/I think" per mendime personale. Ndersa ne grup, shume e shume njihet national security si paradigm politike sesa e mira e perbashket, kete po mundohesht e thuash. kete e kuptoj, po eshte akoma real-poltike. nje bote kemi edhe si japim dot drejtim, imagjono te kishim dy. 

Gaia, nese ti fillon flet per nje flm te caktuar dhe une te pergjigjem duke te folur per perqindjen e pambukut te corapeve qe bleva pardje (kane lezet kur jane mbi 70-80% pambuk, jo si corapet turke qe jane me lesh), veshtire se nje i trete do ta karakterizonte qendrimin tim si nje persiatje kontemporane per t'i ikur koherave te vjetra kur njerzit flisnin te burgosur brenda nje teme...thjesht do ta karakterizonte si shmangje bisede.

Naten dhe mos i nenvlereso corapet smiley

Prit ta provoj kinezce se mbase merremi vesh n'mongolisht

                   smiley

   Artikullshkruesi  e ka nis me reagimin miklues  italian ndaj Turqise dhe eshte rrekur te arsyetoje pergjigjen e pyetjes vet.Nuk ka fole troc sepse me sa duket vet politika e kesaj gazete e ( ekuilibruar, ) ne nje Evrope ku Italia gjendet e semure rende.

   Problemi nuk eshte hic relixhioz dhe opinionistet qe i fryjne kesaj teze, kesaj  teorie ...gabojne.Nuk dine as historine e lidhjeve te Turqise me Perendimin.Ne te gjitha rastet ka qene  perendimi qe i ka shtrire doren Turqise.Dhe kjo jo se i eshte hapur barku per dervishet e myhipet turq, por se pozicione strategjik i Turqise eshte kyc per gjith objektivat gjeostrategjike te perendimit perballe nje lindjeje  ( Rusi e tutje ) te veshtire e te paperballushme lehte ne menyre te vecante per Evropen.Ne kete aspekt eshte Evropa qe don ( se ja ka nevojen) te gjithe Turqine ne harten e saj dhe jo  aqe e " djegur " Turqia per te qene e gjitha ne ate harte.Vjen ne pytje pse jo Turqia? 

 Nuk ka me ate entusiazem ne Turqi per tu bere pjes e Evropes jo pse ajo ka rrenj te krishtera ( e pordhi kali )  por se Evropes se sotme  i kane dale te shumtat e rrenjeve persiper.Kush digjet malli per te shkuar te dremise tek shtrati ku vuan nje i semure me kolere ? Pikerisht ketij argumenti Levi i eshte shmangur.Por edhe reagimet italiane e gjithperendimore,  me ze si te Lulit kur nrefoset e gerthet fort, ketu e kane burimin.Aty e ka burimin edhe deshtimi i politikes amerikano- evropiane perballe Rusise Putinit, ne rastin e Ukraines.

   Turqia nuk do te futet ne Bashkimin Evropian sepse bashkimi evropian eshte ne krizen me te thelle dhe te pazgjidhshme pa nje konfigurim krejt tjeter per te perballuar krizen esterzgjatur.Mendoj se Papa hodhi nje hap te gabuar politikisht dhe krejt te panevojshem per situaten evropiane.Turqia e Erdoganit ekonomikisht eshte bere e fuqishme fale perdorimit te te gjitha rrugeve qe i ofroi situata e trazuar nderkombetare.Ne Turqi elitat politike traditcionalisht kane ditur te shmangin pjesmarrjet ne konflagracione  demprurese per vendin.Ajo sot  ne konfliktet e lindjes po fiton si asnje vend tjeter.Dhe kjo ne disa drejtime.

 

Ana relixhioze e turqise muslimane  mund te konsiderohet  e te vleresohet si faktor  frenues apo pengues per turqine ..vetem  nga merhume te jashtpolitikes apo pensioniste e prifterinj   evropiane.Dhe ca opinioniste ketu ...

   

Per islamiket nuk ka vend ne BE.

Uroj qe ky rregull te mos zbatohet qe klonimet e tyre ne Shqiperi dhe Kosove.

Thellohu mor evlat, thellohu ! Paret ne xhepin tend nuk permbajne asnje lloj besimi dhe ti shum shpejt do te  mund te bindeshe qe ato mund te kene arrire piketisht aty  nga dora ... e nje muslimani safi, ne se besimi ne bibel arrin te ta ...refeje ! 

  Bota e sotme more ACDC1 nuk eshte variabile prej kulturave , por prej interesave ...dhe atyre qe ke ne xhep...Per kohe te lire ..edhe prej besimeve .

Per ty qe te konsideroj te vecante po te them se sot ne qytetet  turke perballe Sirise nje apartament  dy plus nji ka shku 3 milion USD .....

Kurse ne Kobane (pjesa e Sirise perballe tyrkut) duhet te ket rene cmimi shume besoj.

domethene, o Grave, "i semuri i Bosforit" na u sherua, dhe tani na u semur frengu? smiley

 

Nuk di cte them me teper, por nje gje e di mire qysh nga koha e Lise Se Velces ( 1914) .Kur tek njeri apo disa prej komshinjve te nje mehalle ( te perbashket ) qajne se epidemia u faroi familjen, ....duhet pritur ulurima ne te tjerat...! 

familje e madhe shume ajo. ca u futen kshu, si cunat e grus me burrin e pare smiley

me sqaro nje dicka: pse serbi eshte me i parapelqyer se ne per t'u qasur nga europa. dihet se ne jemi viktima, serbi xhelati. pse, pra? smiley

kjo sa per te dhon pak drith per te blujt.

ps. i kom kujtu edhe sot ato hurmat e tuja te arabise, ne nji situate pak gazmore smiley

klm, i nderuar.

Se Serbia, krejt ndryshe prej nesh,  eshte njera prej mbreterive tradicionale evropiane me lidhje  shume te vjetra ne tere Evropen.Pse Serbia si popull sllav i sherben edhe si tampon zbutes mes sllaveve dhe katolikeve evropiane. 

Se evropes nuk i duhen  dhe aqe shume ..cobane per delet e tyre ..

 .....Dhe se serbet jane goxha ...si kuaj serbie 

 

 

Bukur. Po s'nalo ktu muabeti. Po nuk cpove thell sa duhet, nuk del nafta.

Tashti pytja tjeter, me sira logjike, vazhdon: Pse nuk kemi ne lidhje shume te vjetra nga "kto te mirat"? Se mos me thush se serbet jan naj popull i modh shum, se aty-aty jemi. Ose, nenpytja e pytjes: cilat jan lidhjet tona "shum te vjetra", se mos belqim jon ato qe na prishin pun? Se pa i lidhje s'rri robi mo, diku e ka pas lidh gamorin.

Radha juaj, i nderuar, kur te ktheheni nga punet e dites dhe te ksehaseni ca me Peshk. smiley

Pse ne jo lidhje te vjetra? Si mor nuk paskemi ne lidhje te vjetra kur 4 Pape kane qene ...shqiptare.Si mor ne qekemi pa lidhje te vjetra kur kemi mbrojt portat e Vjenes.Si mor ne nuk paskemi lidhje te vjetra kur ishte po shqiptar ai qe e ligjeroi Kishen Katolike, Konstandini i Madh a nuk ishte po nga Iliria ? 

Por, more mik skishte si te mos nderpriteshin lidhjet tona, rrenjet tona  me Perendimin kur nga shekulli i peste gjer ne te shtatin ...na pushtuan sllavet dhe askush nga Evropa ...nuk e cau per ne.Sinte mos vazhdonin po te nderprera rrenjet tona shtrire te gjitha ne perendim e ne lindje , kur per pese shekuj te tjere na pushtuan osmanet.

 A di ti se F.Engelsi ( gjet rafmet ! ) ka pas thone se " Ndihma qe i dha Papa i Romes Skenderbeut te Shqiptareve ishte ne ate mase , sa qe  ...do te skuqej cdo i krishter ...po te merrej vesh...! " Ene kujdes maje mceftazi ! 

 Mire ahere more por pikerisht kur Turqia Osmane mori te ftofje sic dhe e thoni , u semur keqi ne Bosfor prej Ushakovit e Perendimit, po kjo Evrope e rrenjeve tona, na dante ne ca sa per syrbin e sa per grekun.Ne ka komb ne Evrope  qe qeverrisesit historike te kesaj Evrope i kane borxh nai kombi tjeter, ai komb eshte i gjithi i shqiptareve.

 

Kush i ka lene shqiptaret qe te gatuheshin e ushqeheshin me limfen e rrenjeve te veta, po evropiane ? Askush nuk ka qene krah neve me perjashtim te Amerikes...Shtetin kaq sa e kemi sot e kemi prej Willsonit...! Ket thuja gjith botes ! 

Jom gati me diskutu fort bilez ...gjer sa Grida Duma ta shpalosi ..te gjithin ...me demek programin ! 

Ne ka komb ne Evrope  qe qeverrisesit historike te kesaj Evrope i kane borxh nai kombi tjeter, ai komb eshte i gjithi i shqiptareve.

Duket qeka prodhim ballkanik kjo mendje. Se edhe greku ashtu po thot, na keni borxh. smiley

Edhe para 90-tes, pa pagu reparacionet e luftes, thoshim, me gjermonin cing!

Dhe e fundit: ti po krahason pushtimin bullgar e ate (me te shkurter) serb me pushtimin turk?

Mire, o Grave, tjetri te thote te mbajtte e jotja, merre edhe te drejten edhe ato lidhjet e vjetra, marinoi e boji turshi, edhe vrej punen, ndersa ne, thote, ate turpin prej Engelsit dhe Marksit po e ham me buke nga ajo pa shume karbohidrate, pastaj i fusim nje birre Pulaner... m'fal Augustiner desha me thon, edhe ec perpara, shif per naj model me te mire Mercedesi apo Audi... se jeta qenkesh kaq e shkurter. 

Nga ana turke, paralelisht, po zbehej perspektiva e hyrjes në BE si rruga e vetme dhe e detyrueshme drejt zhvillimit.

ekonomik, duhej te thoshte. Se keshtu u fol edhe per Islanden se fundmi per ate pune, po ku njera, e ku e ku tjetra...

 prurja e koncentruar e strukturuar e zgjuar. Like.

Asnjehere Turqia ska deshiruar seriozisht te behet pjese e Evropes, po ashtu dhe BE nuk nuk ka pasur strategji te sinqerte te absorboje nje shtet musliman me popullsi 80milioneshe. BE nuk arriti dot te bashkonte nje cope Qipro lere pastaj te  zgjithte ceshtjen e Turqise. E vetmja e ardhme e mardhenieve BE-Turqi do te jete nje status partneriteti si puna e Ukraines megjithese edhe per ate status Turku nuk eshte fort i interesuar sepse do te diktoheshin rregullat e lojes nga Brukseli.

Grava,

Gjermania vendosi te marre emingate nga vendet kristiane.E lexove ligjin qe po behet gati te aprovohet?

Gazeta Tema e kishte.

Nese Turqia do te ishte shtet kristian i nderuar Grava, ate do ta lusnin te hynte ne BE dhe sot do te kishte peshen e Gjermanise ne vendimet e BE-se

Duan apo nuk duam kjo eshte e verteta.

Ajo qe me vjen inat me BE-ne eshte se kane lejuar lloj lloj callmash dhe shqiptaret qe sjane fare muslimane praktikante i trajtojne si vend islamik fondamentalist.

Por edhe shqiptaret duhet te bejne propogande ne kete drejtim.

Jemi vend me shumice muslimane dhe kemi zgjedhur me vote te lire nje Kryeminister te krishter si Rama, Meksi,Nano,Majko,Noli, Kotta apo Evangjeli.

Keto duhet ti serviren atyre kurvave te BE-se jo pamjet e Mergim Mavrajt me sume perpjete.

PR eshte shume i rendesishem ne kete drejtim dhe ne kete fushe nuk jemi mire.

Ne Gjermani ka 6.4 milione turq ....Elham  dylylah ! 

Pyetja duhet te ishte: pse nuk do Turqia te hyj ne BE

Ah more Qimerr qe un e kisha ndermend ta thoshja e ti e the shum mire  ! Do rrosh shume ! 

Ajo qe me vjen inat me BE-ne eshte se kane lejuar lloj lloj callmash dhe shqiptaret qe sjane fare muslimane praktikante i trajtojne si vend islamik fondamentalist

Mos perhap kot thash e theme sepse ne EU asnje vend nuk na trajton si mysliman 

por EU nuk do te kete te beje me hajduta e kriminele alla politikqis albanezi. Kjo ehste e verteta e hidhur !

Rrapi, dje u arrestua zv Kryeministri Spanjoll per korrupsion dhe pastrim paresh...Ish krorati Sana - derr derri  etj etj ...Te kene dhe ata gjak ilir thua ? 

 Them se ne cdo rast ...zanatin u kemi vjedhur ndaj nuk eshte hic aty problemi , por me gjetke e sikur brenda tyre ..

Tani ne mund te bejme muhabet sa te duash, por perceptimi i pergjitheshem ndermjet Europianeve eshte qe Shqiperia eshte nje vend myslyman. Period. Madje aq i forte perceptimi, sa perdoret lehtazi dhe nga grupimet politike qe s'duan antaresimin tone ne BE. 

@grava, 

 

Ata i kapi e i palasi brenda vete sistemi i drejtesise i tyre.

Kurse ne Shqiperi sistemi i drejtesise jo vetem qe ka deshtuar por eshte bere sherbetori nr 1 i politikes albanezi. Opozita shqiptare shan dhe kritikon prokurorine nderesa politika ne pushtet shan dhe akuzon gjykatsit ( sepse gjasme nuk i ka nen kontroll !!!). Keto petlla nuk i ha me Evropi plak ...keshtu eshte realiteti! 

Ja dhe pak, sa të ndaje shapin nga sheqeri Irani. Do jete Turqia pastaj qe do ti duhet të vendose 

I vetmi avantazh qe do te kishte pas Turqia mrena BEse do ishte qe mbase do krijoheshin kushte qe Taipi mos te behej sulltan. Kur robi rri per kohe te gjate ne pushtet fillon e rrjedh e merr ne qafe dhe venin e vet. Sa per ekonomi, gjeopolitike etj. Turqia eshte shume me mire jasht vathes se Brukselit, ku vendosin burokratet sa qumesht do beje lopa ne cdo katun. 

Ne Islande egziston nje gji qe gjuhet "gjiri i turkut". Quhet i tille, sepse aty zbarkonin turqit ne ekspeditat e tyre me qellim rrembim njerezish per skllever. Turqit jan kaq avdall sa qe habiten po Europa si shpjegohet qe nuk na do? 

Dmth, turqit qenkan te keqij sepse paskan marre skllever. Europianet jane te mire sepse nuk kane marre skllever? lol, ca s'degjon ketu ne peshk

Ne anglisht egziston nje fjale qe quhet "simpleminded". I tille je ti shkabe. 

Nuk po te them se europianet jane me te mire, po mundohem te shpjegoj qe dhe ne nje vend ne cep te europes si Islanda, cilesimi "turk" jo domosdoshmerisht lidhet me embelsine e kadaifit dhe bakllavase. 

Jo mor Shkabe, Europianet nuk jane "te mire"; europianet jane te fuqishem, te zotet, te perparuar. Te lakmuar per t'i pasur partnere. Edhe turqit nuk jane "te keqinj". Vazhdoje linjen, po ne kah 180 gradsh.

Nuk di historia dhe mardheniet mes kolektivash "te mire", "te ligj".

Kur te noket nje gje kaq, po kaq e thjeshte (sidomos nga shkronjesit pe Memedheu), mund te kalohet ne shkallen tjeter te muhabetit.

Rumania e Bullgaria nuk kane ndonje gje me shume se turqit, e madje as greket s'jane me te mire. Ata "simpleminded" e ketyre vendeve, klasa punetore, mund t'i dije turqit ashtu, por ata qe vendosin dhe ata qe mbajne publikun te informuar e kane bere nga nje jave plazh ne turqi e nga nje vizite ne stamboll. Europa ka gabuar me Turqine, do t'i leverdiste me shume ne BE se sa jashte BE-se dhe me refuzimin ne mendje. 

Jo, Rumania dhe Bullgaria kane dicka ndryshe nga Turqit.

Pyetja qe i beja Graves atje kerkon te dale. Tek dickaja.

Nuk mund te gjykohet turqia dhe BE-ja e sotme me ngjarje te shekujve me pare. Turqia sot ka qytete si ne ballkan e fshatra si ne ballkan. 

Kush e tha kete? Shkaba? smiley

jo, e kam llafin sikur te dua ta citoj gjekund, si t'i referohem? smiley

 

Referohu "njerezit normale e pa komplekse". Shumica e qyteteve ne turqi jane me mire se shumica e qyteteve ne rumani, e shumta aty-aty. Qofte ekonomikisht, qofte shoqerisht. Turqia gjithashtu ka rritje ekonomike me te madhe

Jo, jo, s'kam pse referohem ashtu. Asnje nuk i ben referencat ashtu.

Nqse eshte e vertete ajo puna e qyteteve (kete une nuk e di), atehre dilet me perfundimin se Europes (vendmmarresve te saj), nuk u hyka ne pune aq shume "miresia e qyteteve".

Gjithe c'kerkohet, i nderuar Shkabe, eshte nje cikez logjike formale. Kjo kerkon fiksimin e nje funksioni te qellimit. Per mua ky eshte europianizimi i Shqiperise, qe formalizohet edhe me qasjen ne EU. Mund qe ti te kesh nje tjeter funksion nga ky. Ky eshte nje faktor latent qe shkakton situaten "njeri gozhdes, tjetri patkoit", si dhe divergjenca koti.

Pra, gjithnje ne vazhde te asaj logjike, a eshte "your objective function" ky qe thashe me lart? Nqse po, mund qe flasim, nqse jo, mund te pijme nje kafe per qejf smiley

Perderisa Europa e nisi negociaten me turqine per futjen ne BE, do te thote qe ka pasur logjike formale per turqine ne BE. Gjerat ndryshuan mbrapa kur Turqia ndaloi se beri inferioren dhe nisi te mbaje koken lart, prej rritjes ekonomike.Rritja ekonomike ne turqi ne dy dekadat e fundit ka qene e ngjashme me te Kines. Edhe ndikimi me fushen rajonale e madje nderkombetare iu rrit. Po ashtu pati edhe rritje te krenarise kombetare, qe solli si pasoje erdoganin.

Pra kjo domethon qe kemi dy lloje Turqish, ate te paren dhe kte te tanishmen. Apo jo?

Pra, turqine e ben te keqe fakti qe s'ben me inferioren?

prape me "te mire" dhe "te keqe"? kaq shume iu eshte ngulit ky koncept?

Aq eshte dollapi. Tregohesh i padrejte kur kerkon me shume!

Shiko, ajo qe po them une, eshte qe Turqia eshte treguar me europiane ne kete mes. Turqia mbajti anen e perendimit ne shume situata qe gjeo-politikisht mund te mos i kene leverdisur. Situata arriti deri ketu, me kete erdogan e me keto qendrime, prej qendrimit qe mbajten fillimisht europianet ndaj turqise dhe qe Turqia s'e meritonte. Para se te behej kaq e forte politikisht, tashme e kujdesshme dhe e moderuar, Merkel ishte nje prej te djathteve me qendrime ekstreme ndaj vendeve si Turqia, madje deklaroi se Turqia duhej refuzuar per te ruajtur traditen e krishtere ne Europe. Erdogani, ama, ishte i pari kryeminsiter turk qe i tha gjermanise "bjeri shkurt, po apo jo, se s'do te rrime gjithe jeten pas jush", dhe prej ketij qendrimi edhe ai fitoi pike ne Turqi dhe per ta forcuar edhe me shume poziten, i meshoi edhe me shume ketij qendrimi. Tani ka shkuar situata ne ate pike qe me kete Erdogan Turqia s'mund te futet ne BE edhe po te doje BE-ja, por Turqia duhej te ishte pjese e BE-se, ne mos tani, pak me vone, per te miren e te gjitheve.

Mendimi im, per aq sa ka vlere ne kete mes, pra dy qindarka, eshte se zonja Merkel ka te drejte. Madje, perseri sipas dy qindarkshit tim, edhe vete EU-ja aktuale duhet ristrukturuar komplet (jo zhbere, ristrukturuar), qe t'i pergjigjet me mire realiteteve sidomos kulturore te anetareve.

Nejse, flm per muhabetin, Shkabe. 

Merkel mund te kete pasur te drejte, por tani qe s'eshte me e parendesishme, tani qe e ka pare politiken dhe ekonomine nga tjeter sy, Gjermanine po e mbush dingazi me myslimane dhe kesaj politike po i meshon ne gjithe BE-ne, dhe parti me mendime si te Merkelit ne fillim, si Pegida, po i shkaterrojne. Dhane doreheqjen dy drejtues te Pegides njeri pas tjetrit, te dy ne rrethana te dyshimta. Te keqen e turqve para arabeve qe po merr gjermania.

Qellova dje ne nje tavoline me nje shqiptare qe kish ardhur per vizite. Gjysma e amerikaneve tha jane budallenj. Europa eshte province e Amerikes, Ballkani eshte province e Europes, Shqiperia eshte province e Ballkanit. Dmth, provinca e provinces se provinces.

"Gjysma e amerikaneve jane budallenje" thosh nje i laureuar nga Universiteti Kristal. smiley

Posi budallenj amerikanet  kurse populli yne dele dhe krenar, qe i rrejne me karamele per Gjermani eshte i zgjuar dhe gjithe vizion. Pike e zeze!

Si dhe, per ta bere edhe me te qarte: Rumania dhe Bullgaria kane dicka te ndryshme nga ne. Edhe Serbia e ka. Ndryshe nuk shpjegohet diferencimi nga ustallaret e Brukselit.

Po te kishim qeverira dhe klase intelektuale per se mbari, nje nga detyrat e tyre nr 1 duhej te ishte ftillimi i asaj qe kemi ndryshe. Gjthnje nqse duam te shkojme ne Perendim, sic gerthisnim ne 1991-shin dhe sic tek e fundin donin edhe our founding fathers.

Diferencimi eshte organik, sa me gjate shkeli kemba e Otomanit, pasojat fatale ishin te trasheguara per gjeneratat e ardhsme, thjesh te hedim nje sy ke linja e Sllovenise,Kroacise dhe kuptohet qarte. Edhe Greku i cili "artificjalisht" e nxirrte te pavlefshem kete ekuzacjon te llogjikshem "Ballkanik" po i degjohet krisma e shperthimit te fitilit qe lane pas ATA....Ku shkeu kemba e tyre nuk mbiu bari, dhe kjo duhet te jete moto edhe per nja 50 vitet te tjera per ne!

Dicka te ndryshme? Thjeshte unifikimi i etnise me fene dhe kristianiteti i kultures. Kaq.

Ja ky eshte muhabet ballkani. Te gjithe te ngrire ne historine e para 500 vjeteve. Se ca lidhje kane turqit e sotem me gjirin e Islandes nje Zot e di. Per kedo qe bene nje kontroll te vogel, historia e skllaveve te Islandes ka lidhje me Maroken, Algjerian dhe madje me pirat Hollandez e Danez sipas percaktimeve etnike te sotme. Edhe ky muhabeti barazo Osmanet me Turqit e Ataturkurt, apo barazo Greket e Lashte me Greket e Sotem, me jep nje dritherim te frikshem ne shpirt. Halli i madh per ata, po dhe per ne qe durojme p.. e tyre.

Perceptimi eshte po aq dritherues sa faktet historike qe permend zotrote. Perceptimi i islandezit eshte qe turku eshte barbare sepse ne filan shekull e filan vit kan ardhur per te rrembyer njerez per skllever. Gjirit i ka mbetur emri gjiri turkut dhe nuk besoj se argumenti se perandoria osmane ka qene perandori multietnike do te ndryshoj gje ne percpetimin e islandezit. Po ti provoje nje here, shkruaji nje leter kryetarit te bashkise me shpjegimet perkatese historike se piratet nuk kane qene turq por algjerian. Ben vaki qe ja ndrojne emrin gjirit.

Po ka mundesi mer. Injoranca eshte arme e forte. Po s'e diten Islandezet kush i ka marr si skllever, s'kane faj turqit. S'e di si i perceptojne Islandezet Turqit me thene te drejten, por kam besim qe kane patur me shume kontakt me Turkiket mongol se me Turqit e Turqise. Sidoqofte, une si zej bese ketyre perceptimeve me emra vendesh, se me qene ashtu, shqiptaret do vellazeroheshin me Sllavet apo me Armenet, prej emrit te fshatit Armen.

Ja dhe nje padrejtesi tjeter kunder turqeve te sotem: Ne europe emri "turk" deri ne shek e 19 ish sinonim i musliman. Pra, maskaralleqet mund ti bente nje algjerian, maroken, boshnjak apo shqiptare dhe ne leter shkruhej, mbreme piratet turq sulmuan filan port, rrembyen kaq njerez dhe vrane kaq te tjere. Me te drejte sot turku i Ankarase mund te thote o zoteri ne nuk e kemi pa ndonjehere detin me sy se si duket, cpune kemi ne me kto maskaralleqe qe u atribuoen turqeve? Ka te drejte! Por nga ana tjeter, kronikani islandez tregon per masakrat turke dhe ky islandezi i sotem nuk ka kohe te mar e te kerkoi se cthote turku i ankarase per kete teme. Madje dhe greket shqiptaret musliman i quanin turkoalvanos. Kshu, kshu puna. Perceptimi vlla, perceptimi sundon boten jo fakti. 

Turqia ka nevoje per BE-ne po aq sa BE-ja ka nevoje per Turqine smiley

Turqia e ka marre rrugen e vet te largimit nga Europa, ku ne fakt NUK perket.

Kjo na deften se sa i forte, inercial, i pathyeshem eshte komponenti kulturor (element i te cilit eshte edhe feja) - ate nuk ka Mustafa Kemal qe ta thyeje. Nje dite do shkoje bari ne rronje. Thene ndryshe: nje dite turku do shkoje ne fis.

Per te qene i sinqerte, se cfare lidhje ka Turqia me Europen pervec faktit qe shume turq jetojne ne Europe, asnjehere nuk e kam kuptuar (ketu eshte pjesa ku sulen orientalistet dhe me cilesojne me plot te drejte si injorant dhe cope druri smiley ). Sipas meje nese Turqia futet ne BE, eshte gjynah t'ja mbyllesh rrugen Pakistanit, Indise, Kines e bile edhe Algjerise me Libine e me Egjiptin. Ne fund te fundit sic ja kane vene emrin "Europe" kesaj cope toke qe njohim me kete emer, mund t'a zgjerojne e t'ja vene Europe 2.0, no difference at all

Eurazi i kemi pas thon qysh ne klase te peste.

Shum largpames, e? smiley

Eeeh, iken ato kohe kur gjerat quheshin me emrin e vertet, titistit i thonin titist e hrushovianit i thoshin hrushovian, tani ka ardh koha e hipokrizise smiley

Sepse ka shum shqiptar.
Ja dhe greqia do dale se shpejti.

"Lugina e Dashurise" Turqi..

Lugina e Pjellorise, po Turqi  smiley

 

 

E verteta, sipas rradakes time te pakten, eshte qe turqia nuk eshte pjekur akoma menderisht dhe demokratikisht per ta merituar pranimin. Kesaj i rrahin perhere politikanet evropjane. Dhe kur kete e pikas nje shqiptar i thjeshte si une evropiani e ka pikas e pikas. Evropa para se te jete nje bashkim ekonomik per tu vjele nga qylaxhinjte eshte nje nocion objektiv. Nje nocion qe ka perbrenda demokracine e pakufizuar, tolerancen, liberalizmin, lirine e individit, sipermarrjen e lire, barazine gjinore, tolerancen fetare, forcen individuale te mendjes, respektin per minoritetet, invalidet, njerezit me prirje seksuale te ndryshme, kafshet, etj etj. Po ta shohesh me kujdes turqia ne keto pika calon rende, kryeministri i saj ka kohe eshte kthyer ne despot , tip sulltani. Dhe me e keqja eshte se metarmofoza e tij delirante perqafohet gjeresisht ne popull si dicka krenare, karshillik karderrash medemek qe i bojne evropes rruspie. Turqit kshu, qe akoma mbajne musteqe dhe xhaketa igeliti. Dhe i perceptojne mosmarreveshjet ne nivel personal e jo ne ate neutral. I kap inoti dhe e lene menjane arsyen. E te mësyjne agresivisht. Ketu dallon sa larg eshte shpirti emiprik e racional evropian, nga ai pasionant e populist turk. Kur te zvogelohet kjo humnere perceptimi ka shprese turqia, der atehere do rrahim une ne havan alla-gjibshe. Dhe une shpresoj qe nje dite ne fakt turqia te pranojet ne evrope. Te mos harrojme, evropiani edhe i varfer te jete ka ne dimension emancipimi perbrenda qe eshte i afte te jete pjellor qe nga gjera elementare si prefsja thonjve bi llafi, deri te raketa Ariane, qe nga zgjedhjet e lira demokratike, der te racionalizimet alla-Habermas. Ceshtje shtresëzimi gjenetik te lirise kjo, qe pak e kapin. 

meqe po bejme muhabet, vezhgim personal ky qe po te them, pra merre me gjithe rezervat e gjese subjektive. Isha i sapodale ne perendim, ne europe, me nje padije shembullore per shume gjera. shikoja plot vendalinj (gjermanishtfoles, pra), por edhe nga ingliterra, franca tek tuk, shikoja emigrante nga vendet e ish jugosllavise, por edhe turq, kurd, natyrisht shqipo plot, te shqiperise dhe kosoves, e kshu me radhe. 

me bente pershtypje qasja ndaj jetes. keta te perendimit, fut ketu edhe kroate, slloven e deri diku edhe serb, qysh ne fillim merrnin kredit, blenin makina, visheshin ne nje menyre decente, nuk lejonin renien e nje niveli minimal gjalle ne bote, pavaresisht nga gjendja e tyre ekonomike.

dora jone pastaj, kursenin, conin para ne shtepi per te ndihmuar babe e nene, jetonin ngushte  dhe sa me lire, donin ta blinin kerrin me pare drreng ne dore kur t'i benin paret, e shtynin me makina qe ku u rrinte shpirti, ngaqe i blenin lire, gjithnje mendonin se kishin arrit nje great deal e ia kishin hudh venaliut, motorrin "e ka arre" kerri, nje cike pune ne trup don, cdo fundjave i shifshe te mekaniku qe e kishin shok edhe ate, edhe hap kapakun e motorit, ikte gjith e shtuna paradite me ate muhabet, te dielen naj pun ne te zeze etj etj. Them se e kap tablone.

Pa qen atje fare i kam bo vet kto gjera ne shqipri. Ngre kot kofanon e makines te lagja qe tme shohin dynjoja, fut duret kot aty mrena gjoja po rrotulloj nja dy vida. Parko fiatin kroma posht ballkonit danieles dhe ngre volumin e kasetofonit ne qiell kur lu 'la vida loca' riki martin me ngjajt si romantik pra. Kap me dore koqet nga cdo ane si me u siguru qe jan ala aty. Ul me dur mrapakolpin e makines me mat amortizatoret medemek. Kte e bejsha ne menyre instinktive se e shihja qe e benin te tjeret dhe se kam kuptuar asnjehere pse. Ca te bejshim ne te shkretet mer amon. Tani kam fillu me mendu qe bekimi i vertet i emigracionit nuk qeka ai upgradi nga kroma te taurus apo ato 5 dollar te qelbet qe i nisim robve te shpis me moneygram apo w/union po pikerisht ky ndergjegjesimi per rrotkarllikun qe kam brenda shpirtit. Dhe me ndergjegjesimin vje dhe stepja, matja dy here, emancipimi, rujtja e gelbaqes neper noflla deri koshi plerave, ngurrimi per ta gjykuar tjetrin me te parën, mbajtja pa turp e dores se Tanesha-s ato pese metra qe ecim bashke nje here ne jave, pavaresisht se eshte zezake etj etj. Bekimi me i madh qeka efemti skaner qe paska perendimi te ne fakirat e shkret. Dhe i jom falenderues zotit qe ma paska dhone kte aftesi qe jo vetem ta shoh humneren por edhe te kem deshire te ndryshoj, ta zhbej dallimin. Se ka boll emigrante qe dallimin e kan per krenari. 

Muhabet i gjate ky, por dhe te shkruaj nje nder hebrenjte e paket qe ka Italia nje artikull si ky s'eshte ndonje cudi e madhe. 

Gjynah kush e diskuton Turqine si nje kallep te vetem, edhe gjynah kush i futet muhabeteve te tilla. Turqia eshte nje nder vendet me paradoksale qe te kap syri. Me shtresa qe jetojne me mire se ne shume vende Europe e me minoritete qe s'regjistrojne as vajzat e tyre. Turqia futet ne BE kur Be-ja te ndryshoj mentatitet drejt se ndryshmes dhe Turqia te sheshoj ndryshimet e medha sociale. Ose ne te kundert, kur BE-ja te kete nevoje shume te madhe per Turqine, qe per momentin s'e ka se do ta perdor Turqine si barrikade per konfliktet ne pellgun e Lindjes.

Debris, nuk duhet mu cudit per diversitetet e nje ish Perandorie,aqe dridheruese ne kohen e lulezimit  te saj.

Hebreu  Levi , ne cilendo variant te paraqituri te problemit , po cifut do te mbetet karshi nje vendi jo miqesor ndaj shtetit terrorist te tij....

Qe pas Ataturkut e liruan doren Turqit, Grace. S'kishte me projekt per " sheshim diferencash"/ U rriten diskrepancat. S'ndoqen modelin Grek, qe i "homogjenizoj" te gjithe. Se xhanem gjys perandoria dhe Gerqise, por sot s'ka ASNJE minoritet etnik. lol Po ne kete muhabet ka pak lidhje dhe kisha etj etj.

Ku muhabeti turqise si barrikade per konfliktet e pozicion strategjik te papam me kujton sistemin komunist me ato perrallat qe i servirte robve per pozicionin briliant gjeografik te shqiperise socialiste. Akoma me kto prralla mer? Sot 'pozicion strategjik' eshte mendja lale, llogjika dhe aftesia per te qen kreativ. Sot i byth vend si estonia ka per borxh qe me kompani si skype apo tranferwise (qe po rivalizo western unionin e famshem) te qi turqin para mrapa sa 100 kurume bashke. Sot mendja e ben diferencen jo ato avionat f16 qe blejn turqit e shkrete. 

Po po vazhdo ti...Po ta them me shifra se ndoshta ta rrok mendja. Ka mbi 1milion refugjate syrian ne Turqi aktualisht. Sikur Turqia te ishte ne BE, keto do ushqeheshin me lekte e gjithe vendeve Europiane dhe BE-ja do ishte e mobilizum per te mbrojtur kufijte e saj te jashte, pra Turqise me kete rast. Po nejse nejse.. se te kuptoj po se kape dot.

Spo me kupton ti mua me duket. Pse ku kujton ti do ikin ato refugjate? Po ne gjermani, suedi, danimarke e evrope do shperndahen. Me lekt e evropiane e do mbahen fundja sic jan mbajt gjithmon. Se sa jep evropa e amerika per kto pune sjep njeri. Ndaj them qe seshte pune paresh po pune mendesish kjo, ka i hendek te modh ne mes. 

Hoxha  vuni Atleitn e Krishtit ne qender te Tiiranes si shenje e orientimiit europian>Plus dhe femrat i kemi yll e pa ferexhe>prap se prap dyshon evropi

Turqia nuk mund te hyje ne BE sepse nuk i perket Evropes . Duhet me thane "shyqyr" qe ra kjo krize dhe Evropa po e ridimensionon vetveten . Imagjinoni Evropen sic ishte ne 2008   ku vende si Rumania , Bullgaria , Sllovakia dhe pse jo te mos futet edhe Greqia ne kete grup mendoshin se duhet te kene po aq peshe ne vendimet e BE sa edhe Gjermania , Franca etj . ! Tani imagjinoni sikur edhe  Taipat te uleshin ne tryezen vendimarrese te BE. Taipat qe mendojne se bota pushtohet me xhamija dhe te drejtat elementare te njeriut jane perralle qe iu tregohen femijeve para se ti zeje gjumi .

Turqia ne BE  do te ishte traumatike per vete Turqine dhe katastrofe per njerzimin .

Me vertete ? Baaa ! 

Turqia nuk mund te hyje ne BE sepse nuk i perket Evropes....Turqia ne BE  do te ishte traumatike per vete Turqine dhe katastrofe per njerzimin .

Eshte jo faktuale te thuash qe Turku nuk i perket Europes nderkohe qe gjeografikisht, edhe pse pjeserisht, vendi ndodhet ne territor Europian. I pa baze eshte edhe karekterizimi "katastrofik" i njerezimit ne lidhje me nje antaresim te mundshem te vendit. Per ata qe kane jetu ne Turqi dhe e kane pare nga afer realitetin, Turku nuk ka ndonje ndryshim nga Greqia dhe eshte shume here me mire se Bullgaria e Rumania. Eshte e vertete qe vendi nuk ka akoma funksionimin e demokracise Franceze, po a nuk do ishte produktive dhe ne favor te te gjitheve nese Unioni europian do ti dedikonte Turqise qofte edhe cerekun e sforcove (jo monetare, thjesht dipllomatike) qe po i dedikon Greqise per te arritur nje rezultat te kenaqshem per te dy palet? Tek e fundit, a nuk eshte turku nje porte kyce per tregtine e Europes Lindore mes Lindjes dhe Perendimit dhe si pasoje ne interes te vete Europes dhe ekonomive te saja te cilat vazhdojne te kontraktohen. Pse ky diferencim. A nuk qendron Europa per no-bias dhe mos-diskriminim, apo thjesht ne letra.

Mire mer mire se s'prish nei pune se lane Turqine a ne perjashta, meqe e dashkan klub te krishtere, dhe feja e keqe do lone jasht. Po si do ia bejne me ata qe kane mrena e qe po i shtohen? Apo do i vene nje damke per t'i dallu, e trajtu si rob te dores se dyte. Good luck with that. Nejse mbase del dhe per mire, se dhe Ameriken lufta civile e boni. 

meqe e dashkan klub te krishtere, dhe feja e keqe do lone jasht.

Pikerisht ketu eshte problemi !

Se shume njerez  mendojne se Evropa eshte nje klub i krishtere . Qe ne te vertete nuk eshte .

Ndersa per ne shqiptaret krahasu me turqit , puna ndryshon kreykeput . Jo se ne sot per sot jemi shume te avancum ka ana civile por jemi shum ma lart se turqit ! Ama intuita dhe insiktet e mbijeteses kane per te na ndihmu kesaj rradhe.

Turkut nuk i a ha palla me hy ne europ ,sa te kete ne krye sulltan tahip Erdoganin.

Nji, ..sulltani i pare dhe i vetemi ky eshte Taip! 

Na mbyten kulturalistet ketu ke peshku.
Shifni telenovelat turqe per te kuptu qe turqi eshte untegru tashme ne perendim edhe kulturalisht, ekonomikisht po se po.

Po shpresoj qe je duke bo gallate. Po nese populli yne i dashur mendo qe Turqia eshte ajo e telenovelave, atehere kjo shpjegon shume gjera pse atdheu eshte ashtu sic eshte.

Populli yne i dashur jo vetem qe e mendo se Turqia eshte ajo e telenovelave, por edhe sikur ... ,  prape se prape deshiron ta besoje se Turqia eshte e tille .

I ke nigju shprehjet Turqia fuqi boterore , pozicion strategjik , ushtria e dyte ne bote pas SHBA-se, fuqi ekonomike , vend i zhvilluar etj.. etj . Popujt me te prapambetur ne Evrope shqiptaret dhe boshnjaket ama Turqine e shohin si yll polar .

Ju e mendoni turqine sic mendojne kanadezet vendalinj shqiperine, vend me gamile e me shkretetira, dhe me allahuakbare. Turqia nuk ka ndonje ndryshim te madh nga asnje vend i ballkanit dhe ky eshte fakt. Sa per myslimanet, europa ka nja 50 milion per vete.

Ti vella ngaterrohesh kur krahaso Ballkanin me Turqin. Besoj e kupton, qe s'po flasim per vende te njejtit kaliber. Sado problem te kene vendet Ballkanike (sociale, ekonomike, kulturore), nese futen ne BE rezonanca e tyre do jete e vogel. Njerzit e njohin Turqine vetem prej anes Perendimore apo resorteve, e cila eshte shume e ndryshme nga Turqia Lindore apo Anadoll. Sot e kesaj dite andej lindin mijera vajza qe nuk regjistrohen ne gjendje civile e jetojne me emrin qe i jep fshati. Per te mos thene qe miliona njerez qe flejne, hajne e pijne neper mindere. Turqia ka nje konflikt konstant te brendshem te armatosur me kurded, qe eshte i pazgjidhur. Dhe mos harrojme aktualisht me Tajipin ne krye eshte nje vend, kur Jutube, e te tjera media sociale jane te bllokuara. Keto futen ne llogari para se te flasim. Ti parimisht mund te kesht ndonje cope te drejte, por po flasim per probleme te tjeter madhesie.

Per kete punen e fshatrave lindore jam i sigurt qe ke te drejte per 30 vite me pare. Por me kane thene qe situata eshte ndryshe sot pas 30 vjetesh, por me siguri s'e di.

Po e be robi nje kerkim, ja urdhero psh.

"In rural eastern Turkey, many girls are not registered at birth, placing them beyond the reach of the state."

Jane te dhena te vitit 2003, o njeri, dhe nga shoqata pa lidhje. Si te na krahasosh neve sot me 1997-en apo kosoven ne luften e vitit 1998. Une thashe se ke informacion tamam, po keshtu germimesh kam bere dhe une e me kane dale njesoj si ruralet rumune e bullgare.

http://www.turkstat.gov.tr/PreHaberBulte...

Shkabe e paske shume te poshter kete relativizimin e gjerave. Jo bre Shkaba, vazhdo hala, urdhero Unicef-Turkey qe thote qe femijet nuk regjistrohen ne fillim te jetes. Dhe pay attention, zakonisht, regjistrohen kur duhet te regjistrohen ne shkolle, e cila na con ne konkluzioni qe vajzat qe s'vejne ne shkolle, sic eshte dhe adeti, nuk regjistrohen fare ne jete. Ja dhe nje raport tjeter.Ka numrin me te larte te martesave te femrave minoren ne Europe. Dhe gati 12 milion Kurd para disa viteve, s'dine fare Turqisht qe eshte gjuha shteterore. Per me teper urdhero. Une s'i mbaj hesapet Turqise, por aq sa ma pret mendja, mendoj qe problemi eshte i antaresimit te Turqise eshte me kompleks.

Bejini vete llogarite se pse NUK mund te hyje Turqia ne BE:

Ka rreth 78 milion banore dhe papunesia eshte tek 11.3%, me 3.25 milion te papune zyrtarisht (nderkohe shifra eshte shume me e larte) dhe trendi eshte per rritje te metejshme te papunesise edhe ne 2016, dhe kjo papunesi eshte me e larte ne zonat e prapambetura (edhe kulturalisht) te Anatolise, dhe shumica jane te rinj. Po ashtu Turqia ka rreth 2 milion refugjate siriane te ardhur nga nje lufte qe po perkeqesohet. Te lejosh Turqine ne BE do te thote ti hapesh portat permbytjes. Por jo vetem kaq, nen Erdoganin ka filluar nje islamizim i thelle i shoqerise nen moton "te rrisim nje brez te devotshem islamik" dhe qe "Europa eshte ne krize besimi dhe vetem islami e rregullon", dhe keta miliona te papune jane ata qe kur te vine ne Europe do u thone te dashurave a grave qe gjejne fjalet e zakonit: konvertohu ne fillim. Ne vizitat e tij ne Gjermani Erdogani ka ritheksuar se "asimilimi i diaspores turke ne Gjermani eshte krim kunder njerezimit", biles atje edhe ka pershendetur turmat me shenjen e 4 gishtave qe perdorte Vllazeria Muslimane ne Egjipt pas rrezimit te Mursit. Pra do te integroje turqit ne Gjermani por kurrsesi ti asimiloje ne europiane, dhe kjo gje pritet te ndodhe kudo ne Europe ku do te shkonte vala permbytese e te papuneve dhe turistave turq, sepse po i japin prioritet nacionalizmit islamik duke perdorur multikulturalizmin e integrimin me synim ndikimi ne politike, apo ashtu sic ka ndodhur ne Angli me vendosjen e gjykatave te sheriatit/sharia.

Jane botuar libra, studime etj qe tregojne per genocidin ndaj armeneve per te cilet tragjedia nga duart e osmaneve eshte bere bosht i identitetit te tyre kombetar. Por qeveria armene i ka kerkuar edhe demshperblim Turqise per kete genocid (ana financiare eshte tjeter arsye pse nuk njihet genocidi nga Turqia, e cila e con vleresimin deri tek "masakra"), dhe ka mundesi qe po iu njoh armeneve do ngrihen edhe popuj te tjere qe jane masakruar nga osmanet (kujto kryengritjet shqiptare ne periudha te ndryshme). Erdogani e Turqia nuk mund ta pranojne kurre genocidin pasi po krijojne neo-otomanizmin dhe "Turqine e Re" dhe kjo do i vinte damken e zeze te kalures se "ndritur" te perandorise osmane, si edhe islamit qe e mbante gjalle.

 

Lol. Nese mendon qe njohja e genocidit armen, do shtyj per njohje te tjera genocidesh, gabohesh. Ceshtja Armene po perdoret si mjet interesi nga vende te caktuara ant-turke. S'ka asnje qellim tjeter. Te hapen defteret e genocideve, s'ka vend europian ( madje ne Bote, duke filluar nga Amerika ndertuar me gjak lekurkuqishsmiley ) qe hedh gurin i pari. Mos mendo se neser pasneser, Francezi do jete aq benevolent kur te kerkojme njohjen e pastrimin etnik qe ju be Cameve nga Greket, dhe qe eshte nje histori me e afert se ajo armene. Vetem 60 vjet me pare. Nderkohe ende sot e kesaj dite cameve si lejohet te hyjne ne Greqi. Nejse me pelqeu analiza jote.

Lere erdoganin. Erdogani tani eshte bere problematik per faj te europianeve. Por para erdoganit, ku ishte problemi? Keto qe thua ti s'kane vlere. Sa e kishte rumania e bullgaria papunesine kur hyne ne BE? Sa e ka shqiperia, serbia, bosnia e maqedonia qe pretendojne te hyjne? Sa myslimane ka vete BE-ja, qe nga anglia, franca, spanja, italia, gjermania e vendet nordike? Jane 40 deri ne 50 milione. 

Europa ka qasje raciste ndaj shqiptareve, thot ky xhaxhi.

Plus, shqipot kane renie ne listen e prioriteteve te dajes Sam.

Te dyja kto bashke, pervecse kumte shume te keqia, perkthehen edhe ne "shtrengoni bythen" per ne, se mund edhe te mos kete qofte "te daja"; pra behuni (nje here ne jeten tuj) te mencur dhe pragmatik.

Emo shqiptaret nuk kane pas ndonjehere prioritet ne listen e dajes, gje tjeter pastaj se jemi mesu me i mbajte syte nga qielli

All religions are wrong in the same way, in that they privilege the faith over reason, but they are not all equally bad in the same way all the time. I mean if I had been writing in the 1930's I would have certainly said that the Roman Catholic Church was the most dangerous religion in the World, because of its open alliance with fascism and anti-Semitism, which... of the damage from that, our culture it's never recovered and it never will. But at the moment it's very clear to me that the most toxic form that the religion takes is the Islamic form, the horrible idea of wanting to end up with Sharia, with a religion governed state, state of the religious law, and that the best means to getting there is the Jihad, Holy War, and the Muslims have a special right to feel aggrieved enough to demand this - I think this is absolute obscene wickedness.

Christopher Hitchens (RIP) smiley 

inxhinieri te shqetesoka, o Art? 

se isha ne te ikur. pashe kete qe defteu argendis dje - nuk e kisha pare. Ia vlen.

Te shtune te bukur. 

Shif se inxhinjeri i thote te gjitha..shpjegon financimin dhe se nga vjen dhe diktati.

Nejse me mire te mblidhe diku se sa te luten mes te rruges por puna eshte qe  kali trojes se "babes prej anadollit" ka kohe qe eshte fut mrena

Kalofsh te shtune te bukur gjithashtu Cimo

te kjo teme,rendesia e se ciles eshte tek fakti se a do te kete edhe shqiperia fatin e turqise nese nuk ''janullatuzohet'',duhet thene disa gjera.

si ''mucnanistet'' e teorise te behemi te krishtere se keshtu na do europa,ashtu edhe islamistet,akoma te dobet per hir te vertetes,i bejne njelloj dem shqiperise.

mucnanisti i sotem   nuk ka asnje ndryshim nga gjoni i 1600-s qe e beri emrin tosun.

sot e ka bere jurgen.  eshte e njejta shtyse,servilizmi ndaj me te fortit.

ne castin qe ne do respektojme me shume veten se te huajt,do te behemi europian.

evropa nuk do ne gjirin e saj nje evgjit semafori i cili te vetmen merite ka venien e emrit fabiosmiley,por nje partner shqiptar pa komplekse

gjoni i 1600-s qe e beri emrin tosun.

sot e ka bere jurgen.  eshte e njejta shtyse,servilizmi ndaj me te fortit.

Ti me te vertete e paske kuptu procesin , e ne te vertete ky quhet instikt mbijetese .

E shumta dhe me e mira qe mund te beje Turqia eshte te kthehet ne nje sere gjigande per BE-ne per te prodhu perime te fresketa . Po edhe noj shish kebabe apo imam bajalldi .

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).