Të paktën 185 shqiptarëve në ditë u refuzohet hyrja në hapësirën ‘Shengen’ nga vetë autoritetet vendase.

Shifra është zyrtare nga Ministria e Brendshme, e cila për dhjetë ditët e fundit informon se në total janë ndaluar për të udhëtuar në vendet e Bashkimit Europian 1 mijë e 850 persona.

Policia Kufitare ka nisur një operacion për ndalimin e të gjithë personave, të cilët mendohen se janë të mashtruar për marrje azili kryesisht në shtetin gjerman.

Pavarësisht thirrjeve të shpeshta të qeverisë dhe në veçanti të Ministrisë së Brendshme se nuk u jepet azil ekonomik asnjë personi nga Shqipëria në vendet e BE-së, shqiptarët gjithmonë e më shumë në shifra që progresojnë nga muaji në muaj po e kërkojë këtë azil sidomos në Gjermani, ku gjatë pritjes së përgjigjes marrin një vlerë të caktuar monetare. Pavarësisht faktit se 1 ne 100 raste e përfiton azilin në këto shtete, dëshira nuk po ndalet.

Forcat e policisë kufitare kanë marrë urdhra të rrepta për të ndaluar çdo kënd i cili nuk përmbush kriteret e lëvizjes. Portet shqiptare kanë qenë më së shumti qendra për lëvizje e shtetasve të cilët kanë dashur të largohen nga Shqipëria. 

270 Komente

kur tu vendosin vizat do te bien rehat prap. kufirin do ta ruajne te huajt e jo ne.

kjo do te thote te pengosh levizjen e lire te shtetasve  shqiptare!

Nuk eshte pengese e levizjes se lire; sic thote xhaxhi Topi i Channelit, qeveria thjesht po i s'mashtron te mashtruarit: 

Policia Kufitare ka nisur një operacion për ndalimin e të gjithë personave, të cilët mendohen se janë të mashtruar për marrje azili kryesisht në shtetin gjerman.

Tjeter pikpamje kane per doren e ngrohte policore te Rilindjes personat qe duan te udhetoje jashte dhe s'munden:

"Shteti shqiptar ka rikthyer regjimin e vizave per qytetaret e vet, duke i izoluar ata sikurse te jemi ne diktature", shprehet mjaft i irrituar 21-cjecari nga Kukesi. 

Sipas INSTAT-it te Rilindjes, ne vitin 2014 rritmi i emigrimit te shqipeve (nga Shqiperia) ishte mesatarisht 127 persona ne dite. 

Emigration: It has been estimated that in 2014, 46,413 inhabitants left the country...

O kinge dembele qe s'do te punosh e po proteston kot, ec te te gjej une pune me 1 mije euro - i tha Ministri i Begatise Rilindase nje injoranteje ne nje prej atyre diteve te 2014-es. 

Flitet se ne muajin e ardhshem do te rindertohet kloni ne kufi.

ikni tashti sa nuk eshte vone!

ambasadori gjerman me tahirin per veshismiley

more edepsez,more batakci,ti bera veshet copa po si zbrite nga autobuzi strehimkerkuesit

si urnon herr ,si urnon,,

5 vjet kufijte hapur, s'u kujtua njeri te ikte. Doli nami se ka jete qyl, vrapuan te gjithe. Per ca dava dembelash qylaxhinj rrezikohet t'i mbyllen kufijte nje populli te tere.

Pse sha dembele e qylaxhinj Shqiptaret more racist anti-shqiptar, po edhe ti vete  emigrove ne Tirone. Sa here kthehem ne Tirane e ju shof ju Emigrantet qe me keni pushtuar e shemtuar Tironen e ma keni qelb me ere deleje e dhie them me vete, cfare i kemi bere atij vendi o zot. U bere ti emigranti ne tirone tu japi mend njerezise kur te kthehet e kur te iki. Ti pushtove tokat ne Tirone vete familiarisht e u bone zengjin??? Kta fukarenjte nuk ja kane ngene te shofin me adhurim pasurite e tua qe po ti legalizojne tani mbas 15 vjetesh.

Nuk jane emigrante keto more njeri, jane qylaxhinj. Emigrant eshte ai qe iken per te punuar dhe qe nuk kerkon pension. Keta s'u cuan te punojne, u cuan qe te abuzojne.

Dhe une s'jam hic emigrant, se ketu jam ne vendin tim, as ka pasur ndonjehere tiranas ketu. Dhe tokat im ate ua ka blere beratasve e tepelenasve. Kete vend ku jam e kemi bere ne, jo tiransit. Tek tirana e vjeter e tironsave, vec kushove e gjysherve as me ka lidhur ndonje gje tjeter. Po te mos ishin ata as do te me binte rruga andej, se asnje klient, asnje shok e asnje koleg s'e kam pasur ndonjehere ne ate zone ku dhe rruget, dhe shtepite, cmimet e qirave jane njesoj si ne qytetin e tim eti. lol

po pse kush jeton pa punuar ketej ? akoma beson o berats qe ketej jetohet pa punuar ? po mire çfare te dallon nga ata qe shan atehere ?

Keta te azileve per ate shkojne. Ejani, u thoshte njeri te komentet, se kam 18 muaj ketu qe me jep gjermani 60 euro ne jave per femije. dhe kishte jo pak po kater femije. Keta me kete jane rritur.

ti flet me te degjume. une s'njof njeri qe nuk punon, bile as qe ka nga tre kater kalamaj. jane raste te rralla keto, si ata me motor ne rrugen durres-tirane. 

prap pergjithson. 

si dhe normal azilanti nuk punon se s'ka te drejte, i duhen letrat me pare (proçedure qe shkon deri ne dy vjet, varet prej vendeve dhe politikave te tyre) dhe njohuri gjuhesore sa te merret vesh. si u filloka pune direkt, pa kuptu gjo.

o njeri, nuk po them qe emigrantet nuk punojne. po them qe keta u nisen per azil, jo per te punuar. Dhe qe s'punojne ka plot. kam nje kusheri ne angli une ka kaq vjet qe s'prek pune me dore dhe e mbajne me buke e me te gjitha. s'jane shumica e sigurisht qe s'i pergjithesoj emigrantet me kete tycin

po nuk ka rruge tjeter perveç azilit dhe bile atij POLITIK, or brun prej berati. nuk ke si emigron ndryshe ne europen perendimore.

Po ku kane pasur Tepelenasit apo Beratsit toka ne Tirone more mashtrues. Te me thoje qe ja ke blere katnareve te Triones apo llacifaceve apo gollobordasve a dibronve hajde de de. Tepelenasit e skraparllinjte ishin te pruret e partise dhe jetonin ne apartamente....ata me te liqte u futen ne ndonje shtepi tregetari....po kush nga keta kishte toke???? Po ti qeke nga keta emigrantet e mberritur se fundi ...sefte....mbas dallges se pare te pushtimit....prandaj je i ekzaltuar si te gjithe emigrantet e rinj. Ne sidoqofte nuk ju pame me urrejtje kur levizet nga guvat per nje jete me te mire ne Tirane, por ju te sapoardhurit te shihni me racizem e percmim ata qe po si ju levizen jo nga Shpella ne Tirone por nga Fieri ne Gjermani.....pse me cte drejte i denon ti? Njerez me dy standarde.

"ne" kush? Tironsit? Ku kane pasur ndonjehere ndonje gje ne dore tironsit more? Gjysherit e mi kane toka ne allias dhe kur erdhen t'ua zaptojne, vellezerit e time eme as nuk paten bythe te shkojne e t'i mbrojne tokat, dhe as i pyeti njeri. E tentuan dhe ne qytetin e tim eti, tek tokat e tyre, por u cuan dhe i perzune prej leckash. Tironsat mire qe i shikonin se si ndertonin ne token e tyre, por votonin dhe salen. lol akoma shpresojne se do t'ua jape sala, dhe rrine fryjne syte. andej nderkohe, nga kasolle u bene pallate e supermarket tek tokat e tyre. keta rri keta. S'i pame shtrember, thote. Kush ju pordhi ndonjehere juve more? lol

Ne Tironsit, ju hapem dyert juve emigranteve si asnje qytet ne Shqiperi. Pushtimi i tokave ndodhi kudo nga ata qe kishin me shume gryka pushke ene anej nga jugu me perjashtim te bregut. Ne kishim cfare kishim per ate pune....dikush e shiti me leverdi....dikush qe duroi me sume e shiti shtepine akoma me me leverdi. Tironsat kane votu per Edin dhe ka ca vite qe pjesa qe Edi ja u bllokoi prishjet me ligj u bashkuan me Bamirin dhe Lulin. Luli nuk ka toka por na premtoi se do na zhvillonte ato zona te bllokume nga Rama ...prandaj shkolla e kuqe e pazari ri voto Anti-Rame por jo Salen. Te premtoje Erioni qe do ndertoje grataciela mbi shtepite e vjetra e shikon cer vote Tironcas merr Sala. Po ti ske si ti dish kto gjona se i ardhur rishtazi si emigrant i ri do kohe me i kuptu ca gjona si ene barrierra kulturore. Tallesh me tironsit ti???? Aq Cici sa ka bo kokolepsi tek caraci kur ka qene kalamo ti si i ardhur se ke pi uje te pishem ne tirone.

Ore po s'i ka pjerdhur njeri ndonjehere, as para 100 vjetesh as tani, dhe ata qe thone tirons jane te gjithe te ardhur per vete. Po i bie shkurt, tironsit e fisit te plakes sime kerkojne pune nga te ardhurit e fisit te plakut tim, historikisht keshtu ka qene, qe ne vitet 90, jo me tani.lol Vinin tek ne per t'u gjetur ndonje pune. Dhe jam 100% i sigurt qe dhe keta jane te ardhur nga dibra, sado qe s'e pranojne. lol Gjithe tironsat, me pak kerkime historiku dalin te ardhur, kush nga dibra e kush nga diku tjeter.

nje pjese jane turq. ndersa ju beratasit bullgare (vulgare). pranej deri sot as kam pare tirons te zgjut apo berats te tille (popullsi e shkartisur me shume pak gjak te paster shqiptari). vetem per pazar ja thoni. 

Bullgare 2000 vjecare. Lol

s'ka lidhje popullsia e qytetit me vjetersine e tij. eshte si te thuash qe ne rome jetojne akoma romake, kur jeton popullsi e perzier prej mijera vjetesh. nuk gjen me nje biond sot.

dhe ti ta dish çfare je shif koken ne pasqyre. po e pate te erret je prej azie. shqiptar po prej azie. pranej je toç, s'kupton gje te madhe, vetem llomotit.

eshte si te kuajt dhe njeriu. kali i mire eshte Pure Race. kali i shkartis s'eshte per vrap, po me mbajt gurre.

Prof, te thashe une qe ky eshte pseudo-patriot. Ky hiqet si patriot per te mbuluar urrejtjen patologjike qe ka per emigrantet.

Shiko si i shane keta te mjere qe po ikin per nje cope buke. Shiko si i shane krahinat e tjera. Ashtu sic ka share brezin e vjeter perfshire dhe nenen e tij.

Ky shet nenen e tij te tregu i dhive per te blere ca obligacione patrioti sic do thoshte Pjeri i famshem. Eshte kermill, pa shtylle kurrizore dhe pa guacke mbrojtese, nje ligavec plot me urrejtje per emigrantet.

Sepse, do kete provuar vete te kaloje gardhin dhe i jane shpuar koqet tek telat me gjemba.

Tani vjen ketu dhe ben gam - gam te shfryje dufin me ata qe ja dolen matane.

Ne fakt, ne thelb, ky nuk e ka as me emigrantet inatin. Thelle ne shpirt ndihet inferior qe eshte nje deshtak ne jete. Dhe per t'e mbuluar deshtimin e tij, shfryn dufin ketu, ne nje blog me se shumti me emigrante.

Eshte thjeshte nje krijese e atrofizuar nga urrejtja. 

p.s.: Tironc, mos u lodh kot.

s'eshte race shqiptari pra. eshte bullgar. 

normal qe te mos i doje shqiptaret po shqiperine (token). se historikisht per ate kane ardhur te ne, si argate fillimisht. ne ishim per lufte, ndersa keta greko-filet apo orthodokset ishin per pune. pas a shume njesoj me serbet (Servis ne latinisht). erdhen ne ballkan ma punu token, te tjeret benin vetem luftera.

ne kohet e grekve ishin te ndare popujt. psh spartanet ishin per lufte, per pune perdornin nje popull tjeter qe ishin den-baba-den skllever.

Beratsit e mi jane te gjithe syblu o robo, dhe pse u ka ikur te femijet, se me ca sjane martuar ketej ga tr. Dhe keta te plakes sime si shume te bardhe jane per te qene tironsa jo prej dibre.

te perzier pra (nuk je 100% bullgar apo grek apo turk). syte e bardhe i ka dhe Zidani, si berber (popullsi jo arabe) qe eshte.

O njeri, me gjej nje postim ku shaj emigramtet. Keta s'jane emigrante por abuzues. Emigrant eshte ai qe kerkon pune, jo qyl. Ti vjen e quan shqiptaret qe nuk ikin "te degjemeruar." Imagjino ca kellire.

Po sigurisht qe ne dere te Tepelensit apo Skraparlliut do e perplasnin njerezit koke se ata e kishin pushtetin. Nuk eshte per tu mburr me pushtetin qe keni pasur ne kohe te Merhumit po shifni sa euro per  metro katror po paguan mbi shtepine me qerpic te tironcit per ate pune.

Shqiptaret thote gazeta zene vendin e pare ne kerkesat per azil .Sipas logjikes tende shqipot i bie te jene qylaxhinjte me te medhenjte te europes apo jo shkabe?

shqiperia, kosova, dhe serbia, jane akoma vende te pa stabilizuara politikisht per europen. kjo ka bere qe  te mos hiqet statusi politik per ata qe prezantohen nga keto vende. 

diten kur statusi te bjere, siç ka rene per vendet e tjera te lindjes, do bjere edhe numri azilanteve prej ketyre vendeve, se nuk do te kete me zyra (prefekture) qe te pranojne, te te marrin ne ngarkim, te te japin pare dhe strehe etj. 

e çuditshmja ne kete mes, eshte qe me heqien e vizave duhej te binte llogjikisht edhe statusi politik (siç ra per rumanine apo bullgarine apo kroacine, etj), se konsiderohet vend i sigurte. 

siduket bota parashikon prap lufte ne kosove. se s'ka tjeter kuptim.

Pse shqiptarët po largohen nga vendi, sidomos sot?

...sepse  ky Kryeministër nuk po bën dot asgjë që shqiptarët të kenë më shpresë se mund të jetojnë në vendin e tyre me punën e tyre..... sepse Europa kërkon reforma, kurse këtu Kryetari i Parlamentit akuzohet për vrasje nga një deputet.smiley

pse nga kryeministri varet ? nuk po bejne gje keta te shteteve ku jetojme. apo ai i kanadase ja u ka rrit rrogat juve ?

E mer mire se shumica kaloka. Rob te hum, keta e dine qe eshte akoma ne kale Saliu. 

e pritshme kjo..  me krizen e pergjithshme ne Evrope dhe  kryesisht ne  Greqi dhe Itali, ka vite qe emigrantet dergojne gjithmone e me pak ndihma financiare familjareve te tyre ne Albanie.. derisa tashme kane shteruar perfundimisht dergesat..

po edhe pune nuk ka..   pervec   deklaratave demagoge, por optimiste  te ministrit te punes,  Veliut qe rri rri, e thote: kemi hapur 30 mije vende pune.. pastaj   pas ca muajsh pa ja ber syri terr fare thote":  kemi hapur 80 mije vende pune.. dhe keshtu vazhdon ne te tijen  ky tipi  te flas per mijera vende pune virtuale..smiley   perfundimi: njerezit  jane te pashprese dhe po ikin per pune!

Me thon te drejten puna virtuale s'ka nei te keqe. Keta kam pershtypjen qe nuk kuptojne mire rrjedhojen e saj, dmth pagesen virtuale. smiley 

Belulo, te shofim sa do ta hapi thesin per Tiranen. Se trami u konsumua; metro ose dhe stacion kozmik s'jane pa gje. smiley  

Si nuk u ngopen keta njerez nga 300 mij vendet e punes qe hapi Rilindja...

Cdo dite ne Shqiperi evidentohen 185 jo kinga/kinge.

Ekonomia nuk eshte mire fare atje sipas nje bisede sefte me disa biznesmene.ndoshta te tjere mund te elaborojne me nje perspektive me optimiste.

Duan te dypunesohen.

Rilindja gjate fushates nuk specifikoi nese vendet e premtuara te punes do ishin ne Shqiperi apo ne Gjermani, keshtu qe shqiptaret gjithsesi brenda e kane (premtimin).

Si nuk u ngopen keta njerez nga 300 mij vendet e punes qe hapi Rilindja...

ja pafshi hajrin islamit! smiley

 

I merr te keqen se i puneson baba Taipi.

Jo vetem ti kthejne por mundesisht tu fusin nga nje gjobe qe mos tu shkoj mendja per Evrope.. Duhet te marre funde ky muhabet se pertej kufirit rruget jane me flori e njerezit jane budallenj te falin para. Keta nisen jo per pune por thjesht per te marre social qe eshte per njerezit ne nevoj si pleqte e semure, njerezit e paafte etj. Nuk eshte per dembelat qe rrine neper lloto sporti e nuk punojne. Kjo vale nuk ka asnje krahasim me valet e viteve 90 ku njerezit ishin te etur per mundesi te reja dhe ku Shqiperia nuk kishte mundesi te afronte asgje. 

 

duhet dhene shembull personal. ktheu ti njehere, se ndryshe me fjale nuk i mbushet mendja njeriut. 

si ti, ka çdo qenie tjeter te drejte ta provoje fatin e vet, se nuk je ti gje çuni i zotit. 

jane kthyher me qindra mijera ne shqiperi keto 4-5 vjet nga vende si greqia dhe italia.. eshte kthyher edhe nje hollandeze kete muaj per te jetuar ne gjirokaster ku kishte blere nje shpi te vjeter e te rrenuar e po e rregullonte vete ta kthente ne nje hostel per turistat.. Po cfare shembulli tu japesh atyre te rinjeve ne Orikum ne zonen me te bukur ne mesdhe qe eshte plot me turista cdo behar? Ata e kane mendjen tek qyli e tek ideja se njerezit jashte shqiperise jane ose budallenj qe te falin para ose me biseda idiotike sesi "Gjermani ka para ate qiva".. 

C'te ben te mendosh se keta qe ikin jane dembela e jo hallexhinj si ne?

e le te kuptohet tek posti i tij > partia socialiste. 

ka sipas tij mundesi me te medha sot. kur iku vete nuk kish mundesi. harron qe u ben milionere ata qe nuk iken. 

mundesi s'do kete asnjehere per te gjithe. per me te zotet vetem, n'daç ne emigracion te jene, n'daç ne vend te qendrojne.

sepse i kam pare.. Nuk kane as interesin me te vogel per pune, po per tu marre me droge e te rrine me social. Ndersa nje pjese tjeter jane thjesht te genjyhere nuk e kane idene se cfare po bejne por thejshte endin rrugeve si bageti. Nese vertet do ishin hallexhinj nuk do kishin as kohe dhe as mundesi per te marre rruget por do ishin ne pune aty ku kane shtepite.  

Nese vertet do ishin hallexhinj nuk do kishin as kohe dhe as mundesi per te marre rruget por do ishin ne pune aty ku kane shtepite.

Shkruan Liqeni anglo-sakson nga Britania e Madhe.

 Jo vetem ti kthejne por mundesisht tu fusin nga nje gjobe qe mos tu shkoj mendja per Evrope..

Jo vetem ti kthejne por mundesisht tu fusin nga nje plumb qe mos tu shkoje mendja per Evrope. Tha shoku Enver dhe shoku Ramiz.

 

deri per punsim ne Rusi kishin pagu robt nga 2 mije euro. Dhe ky noqja tepelens, i konvertum ne shqiptar patriot anti-emigrant thote qe e bojn se dun me jetu qyl...
Ej, ai versioni e bojn se dun me dal ne FB ekziston ala?

Do na besh ndonje reportazh per ato qe pe ne shqiperi apo do gjykojme vetem nga tregimet e shkabes ?

vellai im ka arrit dje. sapo e mora ne telefon. i kish lon njoni çelsat e apartamentit. por me e gjet pallatin, vetem diten ke ndonje shans me tha, se naten nuk e gjen me se nga hyhet. eshte si ne indi me tha, po lezetshem. se atij i pelqen, ka qene disa here keto vitet e fundit. 

besoj se do marr vesh si eshte ne lidhje me 2 vjet me pare. ai do shkoje deri ne korfuz normalisht. ka marr dhe grun me vete kete radhe, keshtu qe do kem edhe nje pershtypje nga nje rob asnjanes qe se ka pa kurre shqiperine.

ra shi ato pak dite qe isha.
lana (lumi i lanes per tepelensin), dukej shume romantike ashtu e ngjyrosme me boje muti qe nuk ju nda edhe pasi shiu kish 2 dite qe kish pushu. Se te them te drejten, gjelbrimi lanes ja ka shtu hijeshine.
Hapsirat mes pallateve duket se sa vijne e zvoglohen, rruget sikur ngushtohen, numri i makinave sikur shtohet.
Po t'mos jete per ata njerzit e tu, shoqni dhe ata me t'cilet je rrit, as nuk te ze mo malli.
Gjeja me e mire aty jane ato ofertat e celularve. Per 1300 lek merrje numer, 400 min me fol me gjithe boten dhe 2gb. 
 

Kjo puna e azilit eshte kthyer ne lopen e koperatives, e kane kthy ne llotari gervish e fito injorantet duke mos marre parasysh se do penalizohen mbi  5 vite te shkelin ne Evrope.  Evropa ne anen po ju pret ndihmat qytetareve te vet ne nevoje jo me te mbaje parazitet qe kane zene radhen.....A kane k@e, te shkojne dhe punojne ne te zeze sic bene gjithe patriotet e tyre dikur dhe ti lene aventurat.

Ky lloj kuvendimi me perbuzje per ata qe duan te bejne te njejten gje qe ke bere ti tovarish Art me kujton kur kerkoja pune ne firmat apo fondacionet e huaja ne tiranen e fillim  viteve 90.Ata qe silleshin me me arrogance e perbuzje  ishin shqiptaret  qe punonin per te huajt ne vend te dyte arabet ne vend te trete greket.amerikanet te pakten te buzeqeshinin e te dergonin nje rejection letter ku te falenderonin qe aplikove per pune.

problemi i artit nuk m'duket shume ndryshe nga ai i atij katnarit tepelens. Te dy e kane problemin te emri i keq qe u japin kta fakirat. Ironia eshte se kta e kane problemin me "inferioret" po ky meraku i namit i nxjerr inferiore te klasit I te dy. 

Ca emri thua o Bredh, te shkojne dhe punojne ne te zeze sic bene gjithe shqiptaret dikur dhe jo te zaptojne sheshet sikur po ju bejne genocid ne Tirane.

secili i del vete per zot jetes se vet, mendoj une. Pse te ze meraku ty se ai ka zgjedh sheshin n'vend qe te zgjedhi punen ne te zeze? se me te njejten llogjike, ai emigranti qe punon ne te zeze, merr punen e nji vendasi qe paguan taksa e detyrime. Kush prej ktyre 2 kategorive thua ti le pershtypje me te keqe?

Po edhe ne 2015 ke thesi ti mbajme shpresat? Per mua ky qe do punoj ne te zeze do kete shume here me dinjitet se te ai tjetri qe ze radhen neper kapanonet e vjetra te ushtrise per nje kothere sa ti vij data e kthimit.

+1

Robo une skam parazituar ndonjehere dhe nuk ja di deren zyrave te azilit, gjithmone kam punuar si kam pasur syte nga lemoshat e shteti. Robt kane care dhe punuar edhe ne te zeze kur skane patur mundesi sic bene gjithe Shqiptaret ne Greqi e Itali. Kjo kultura e parazitimit eshte kthyer ne trend te frikshme a po thua se po ikin nga lufta me thase ne krahe dhe i bombardon Asadi keta

e kane kthy ne llotari gervish e fito injorantet

Te futen ne burg per injorance, bashke me ata qe s'kane paguar faturen e dritave per muajin mars.

Ironia e shqiptarit qe komenton nga Evropa duke u perkulur kalimthi vetem sa per t'i drejtuar gishtin qortues shqiptareve injorante/dembele/llotarigervishtes qe i hedhen syte Evropes. smiley 

O xhibo, po osht neri i Partise ne mes mer. Se ne kohen e Saliut, keta iksit quheshin aty aty me luftetaret e lirise. smiley

E pra, keta te diturit Rilind-dashes e bene ekuacionin: vizat jane liberalizuar ka kohe por mileti injorant tani po shtrengohet me shume te emigroje jashte Shqiperise sepse eshte...injorant. 

Me habisin vallai me guximin dhe tagrin qe i japin vetem....kush mutin jane keta apo neve qe nga rrehatia e te jetuarit e te punuarit ne nje vend te huaj t'i etiketojme si injorante/dembele/varileshista mijera shqiptare te tjere qe perpiqen te bejne te njejten gje qe kemi bere ne vite me pare? 

Jo thote ky se une s'kam ikur me azil. E pastaj? Pse duhet t'i plase trapi atij qe s'ka nga ia mban dhe provon emigracionin, se si ke ikur ti e une? 

Mileti injorant se ta ka bere te ditur qe nuk te lejohet azili ne vendet Shengen se vjen nga vend i sigurte, dhe 99% te rasteve e ke te refuzuar azilin. A kane klleqe shko e kap pune te zeze dhe leri aventurat...Shteti Gjerman harxhon mbi 10mije euro per cdo prej ketyre fatkeqeve

Ti po flet sikur je duke lexuar ca statistika te cilat thone shqiptaret me se shumti paguajne nje bilete te shtrenjte per te lene familjen e udhetuar ne Evrope jo me shpresen e gjetjes se ndonje pune per te mbajtur familjen po me shpresen e te jetuarit parazitisht nepermjet kerkimit te azilit. 

Qofte ky tallash rilindas tip "ububu na turperuat" apo cado tjeter arsye, gjithsesi eshte tallash...grirja e tallashit eshte pune per emigrantet qe s'kane dokumenta jo per ty. 

Tani kur shanci per te qendruar eshte pothuajse zero pse nuk shikojne menyra te tjera? Azil ekonomik nuk jep kerkush, thjesht do digjen per nja 5 vjet te shkelin ne Evrope. Nuk po kundershton njeri ketu qe pse emigrojne, se te gjithe kemi emigruar por ky zanatit te azilit i ka dale boja krejt 

se ku e kam degjuar se statistikat nuk hahen

me duket nga rilindasit dikur kur mateshin me Berishen

Ne vend qe te qani hallin Shqiptarit ju ka kap belaja per Gjermanin.

 

 

normal. neve ketej nuk kemi fytyre te prezantohemi tek te tjeret si shqiptare kur neper gazeta dhe Tv tregohen 10 tra mijera qe mbajne radhe per letra. 

juve te amerikes dhe kanadase jeni pak me ndryshe, se ne vende emigracioni jetoni. te gjithe atje jane ne origjine emigrante. plus qe popullsia eshte me shume e metizuar se ne europen perendimore. kjo i ben me te kuptushem njerzit dhe tolerante ndaj emigracionit.

Ke noi qark te shkurter diku Arto, te ka cu ne superxhiro. smiley 

Jane shume te rralle shqiptaret qe duan te dalin jashte vetem per te ngrene buke me kos. Eshte normale qe do ti kerkojne ato perfitime qe mund te perftohen nga gjithkush, por baze eksperiences time, parazitet jane ne minorance. Shqiptaret duan pune! Punojne edhe nga 16 ore ne dite per tu siguruar femijeve nje jete me te mire se te veten. 

Vari lesht o Bame se nuk paske kuptuar fare ca kam shkruar me lart smiley ...Kete po thosha edhe une, te shkojne te gjejne pune te zeze dhe jo te presin per 200 euro t'qelbeta, ndonje kothere buke neper garnizonet ushtarake dhe ate bileten e kthimit! 

Vari, nuk ka problem, i rru profili me poshte. smiley 

Lexova vetem ate komentin e mesiperm. Vendimet njerzit i marrin ne baze te informacionit. Ta dine se skane shance per te marr letra dhe nese e ndajne mendjen per te ndenjtur, normal qe do rreshqasin e do punojne ne te zeze.  

Shanci per letra eshte zero, keta e dine mire kete, por ne vend te shfrytezojne ate pashaporten dhe punojne sa ju jepet mundesia vene dhe i bien me shqelm gjithckaje. Di shqiptare qe vijne 2-3 muaj dhe punojne ketej ne te zeze dhe kthehen mos tju digjet pashaporta. Robi gjen mundesine gjithmone.

Cilat do jene pasojat afatgjata te emigracionit ne shoqerine shqiptare veshtire te llogaritet apo parashikohet.nga 25 kushirinj e kusherira te para 14 1/2 jemi ne emigracion ne vende te ndryshme qe kane 17 kalamaj te ikur ose fare te vegjel ose te lindur jashte.Ata qe kane mbetur atje u jane rritur femija nje pjese e tyre po studiojne ne shkolla jashte shtetit nuk dihet nese do kthehen apo jo.nese jemi nje micro cosmos i shoqerise shqiptare i bie qe t'ia kete mbathur prej andej gjysma e popullsise.

700 000 mije mban shqiperia jo me shume. kriza do t'i boshatise qytetet. 

Cdo te thote 700000 mije mban Shqiperia, dhe nga e nxore?

aq kishte ne kohe te zogut (kufij te hap me Turqine deri ne 13-ten se nje shtet). dhe aq mund te jetojne atje mendoj. mos harro edhe qe ne ate kohe benin nga 6-7 femije pothuaj te gjithe. pra kishte shume pak familje ne ato 700 mije vete.

Aq kishte ne kohe te zogut... dhe jam i sigurte qe ti e ke seriozisht kete qe the. 

edhe po te mos jesh i sigurte, mu nuk me rruhet shume. bej pra si te dush.

Po ske pse del jashte teme; e dime qe Franca ma lloj lloj... te rrujt e te pa rrujt. 

komenti im s'len vend per dyshim. perveç atyre qe duan te gricen. çfare kishe me zogun ti ? s'te pelqen ?

ta permenda vetem me te tregu kohen. mund te shkruaja para çlirimit, se mbrapa çlirimit nuk te linin me te emigroje edhe po te doje, se te internonin njerezit e shtepise. 

dmth, po te thoja qe ne klime te hapur, shqiptaret avullojne. shtohen ne numer vetem po t'i mbyllesh me tela me gjemba. 

Po jo bre se po krahason molle me presh. Po heq paralele kur nuk ke funsione lineare qe te lejojne te besh dicka te tille. Po flasim per hapsira krejt te ndryshme. Nuk mund te thuash qe sot Shqiperia nuk mba me shume se aq sa mbante atehere, pasi mundesite sot lejojne per me shume se 7 miljon e jo me 700 mije. Numri i popullates ne nje vend te caktuar varet nga shume faktore. Faktore te koheve tona jane te pa aplikueshem ne modelin e para 100 viteve. Vet rregullat biologjike lejojne per nje rritje minimale me 1.1-1.5% ne vit. Fut pastaj elemente te tjere qe cojne ne rritjen e % te mbijeteses se femijeve pertej vitit te pare te jetes, jetegjatsise, mekanizmave ekonomike etj. 

Kjo persa i perket se sa "mba" Shqiperia. Po ti mbase nuk e kishe fare aty, mbase e kishe te se sa mbeten ne Shqiperi. Por edhe per kete nuk mund te heqesh dot paralele. 

dakort me analisen tende, vetem se shqiptaret nuk jane si europianet e tjere. neve jemi popull i veçante. po kete eshte veshtire te ta shpjegoj une, duhet ta kuptosh vete prej kerkimi invidual. po te interesoi te dish kush jemi dhe nga vime. 

keshtu qe kete debat e ndan vetem koha. te presim e te shohim. do shtohen apo pakesohen. une them do pakesohen e bile do zhduken fare pa vazhdoi keshtu. sikur europa mos shperbehet. 

mondializimi çon drejt zhdukjes se kufijve dhe te popujve vete. une mendoj vetem se ky proçes nuk do zgjase pafundesisht. do kete keputje nje dite. renia ekonomike qe shkateroi lindjen komuniste do shkaterroje dhe keta te perendimit.

Te kuptoj, ne jemi me bisht. 

Pervec kesaj, efekti ekonomik qe kuptohet eshte edhe paresor per modelin aktual, nuk eshte e thene te kete perhere nje efekt tatepjete per ne. 

Per sa asaj qe kush jemi, te paret e mi, perpara kohes se "cer ke me zogun or tie" kane emigruar edhe ne boten e re, kane punuar, jane edukuar dhe jane kthyer. Une per vete, e kam shume te qarte se kush jam e nga vi. 

Interesant sa posht e keni zbrit diskutimin "ata qe ikin jane apo nuk jane pertace". Veshtire se do e gjesh ndonjerin qe do i jepej mundesia me punu atje e do e rrefuzonte.  Shume nga komentuesve nuk u hiqet nga mendja se keta qe ikin po na prishin imazhin. Nuk e di ku e gjejn guximin me e mendu e lene mo me e thone. Nuk di a do kish by... ndonje zyrtar qe u ka perk nga kjo ikje, me ja thon ne sy ,atje te autobuzi, qe ju cuna nuk duhet te ikni keshtu se po na prishni imazhin ne te tjerve. Vrejtjet duhen adresu atje ku duhet. QEVERIA DUHET TE HEQI SA ME SHPEJT KOMEN NGA GAZI ( me faturat), dhe vete i gjati duhet te marre guximin e te beje ate turin qe e kish shume per zemer"gju me gju me popullin" dhe te marra konsideratat

Sa te mesoi i gjati ekonomine ... nqs i plas ta mesoje. Ka qene nje shprehje, operacioni doli me sukses por pacienti cofi.

Veshtire se do e gjesh ndonjerin qe do i jepej mundesia me punu atje e do e rrefuzonte. 

Vetem se asnjerit s'i eshte ofruar pune, ndaj mos genje. U eshte ofruar jete qyl azilanti, nga 300-500 euro ne muaj pa punuar dhe shtepi falas. Per pune mund te kishin ikur dhe me heret

Ok shkabe you made your point.te ikurit jane njerez te paformuar aventuriere  qylaxhinj te genjyer nga propaganda e armikut i cili do te diskretitoje harritjet e medha te popullit me rilindjen ne krye.

Jo, Alba. Kush iken per pune, iken per pune. Kush iken per qyl, iken per qyl.

" Kush iken per pune , iken per pune "

Nje person qe kerkon azil Shkabe e di ti sa shons ka me fillu pune ? 001 % , po flas per ketu , nuk e di per vende te tjera , Shkabe , keta po ikin se skane buke me honger , mos u lodh kot .

Po te mos kishin buke kishin ikur perpara se te premtohej jeta qyl, me nga 100 euro bilete. Keta kane paguar nga 1000 euro per familje per jete qyl. Ti as mos u lodh kot fare.

Po edhe per qyl le te ikin, qylin edhe mbreti e pranon.

Zeqo po te mendojne te gjithe keshtu si ti gjermanit i mbarohen paret .duhet te mendojme per paret e gjermanit si te jene tonat.smiley

Edisha qe nuk do rrish pa e dhon mendimin tend. Ne janar kam qen vet atje dhe jam interesu dhe e kam pa nga afer problemin, madje kishim dhe avokat me vete. Qe te perfitosh azil ne ket forme, dmth ekonomik eshte jashtzakonisht e veshtire. Qe sic po ikin ashtu dhe do vine. kan njemije forma me te kthy ata. Qe kta po genjehen ne menyre masive dhe kjo duket sheshit. po unne fakt nuk te kuptoj ty, qe armikun e shef vec te keta mjeran qe kan mar rruget dhe pergjegjsine e atyre qe marin rrogen per tu kujdes qe kto mashtrime mos te ndodhin as mceftas e jo mo keshtu..diten per diell. Realiteti eshte dy metra i gjate, nuk e mcef dot.

Kam dhe dicka interesante, qe ndoshta mund te vleje per shume nga te rreshtuarit te oborret e partive.. Ministri i brendshem gjerman keto dit ka thene se kemi nevoje per punetore, por per punetore shume te kualifikuar e shume te specializuar. Shkoni e provoni sa ju vlejne ato diplomat qe keni lene lesht tu i ble.

Kam dhe dicka interesante, qe ndoshta mund te vleje per shume nga te rreshtuarit te oborret e partive.. Ministri i brendshem gjerman keto dit ka thene se kemi nevoje per punetore, por per punetore shume te kualifikuar e shume te specializuar. Shkoni e provoni sa ju vlejne ato diplomat qe keni lene lesht tu i ble.

smileysmiley Po ku ka shtet te zhvilluar qe s'e ka nje program emigrimi per robt me diploma apo zanate qe u interesojne, qe nga Kanadaja, Australia, Danimarka, Dubai, Austria, Amerika, Norvegjia e deri Italia. E kane pasur prej dekadash e s'ka qene asnjehere nevoja per t'i dhene miliona "avokateve", mjafton te aplikosh online ose ne ambasada. Paskeni qene torollake te destinuar per t'u mashtruar nga cdo Sude e nga cdo karagjoz qe perpiqet t'ju mashtroje. Po te them dicka interesante, thote, e me thote gjera qe i dine dhe bufat lol. Provojne gjithe menyrat e mundshme te paligjshme, pastaj mesojne qe ka dhe menyra te ligjshme. smiley

Shkabe, hidhi nje sy andej nga pjeshka, e ka bo beterr fa re situaten atje, te verteta ti kete thua!!?

Shkabe qetesohu. Avokatin e kisha per pune te tjera. Un nuk iki. nuk kam per tia bo ket pune partis.

Te jesh i sigurt qe ne mos ty, ai koment u shkon per shtat shume vetave. lol

Ne nje moment sinqeriteti i thote Titoja-Enverit :O Enver..po hape shqiperine,pse nuk e hap?Njerzit do te shkojne te punojne ne evrope,do te bejne lek per veten e familjet e tyre,ato lek do te ndihmojne edhe te tjere,shqiperia e shqiptaret do te jetojne me mire..ja merr shembullin tim. E di i tha Enveri..e di ..por ti ke blete qe kthehen ne koshere, un kam arreza..po me iken..nuk kthehen me !

edhe cili qe morali i fabules (apo anekdodes)  me shokun Enver??   

-se shqiptaret kane emigruar shume normalisht, (ca iknin per nje kohe te shkurter e ktheheshin perseri, ca rrinin pergjithmone ne kurbet),   edhe para kohes se sh.Enver..  ashtu sikurse emigronin greket, apo italjanet  etj  drejt  Amerikes, Australise, Argjentines etj....  madje shqiptaret  nuk kane ikur kurre masivisht,sic kane bere greket  dhe italjanet  aso kohe..

i drejte morali asaj fabules. ne nuk kthehemi dhe jemi populli i vetem i europes qe emigrojne vazhdimisht. 

ore, ka qene kufiri i hapur ne kohen e Zogut e nuk ka pasur ikje masive te shqiptareve ne emigrim.. natyrisht kane emigruar njerezia,  por jo shperngulje  ne mase... 

madje edhe para kohes se Zogut,sidomos lufta e pare Boterore, shpernguljet masive  te shqiptareve kane qene me se shumti te dhunshme si refugjate lufte  te detyruara nga armiqte, serbet dhe  greket...

pra morali i fabules se shokut Enver qe shqiptaret nuk kthehen me, nuk qendron!

pastaj, ja ke idene ti se sa italjane emigrante qe kane shkuar ne periudha te ndryshme ka vetem ne Amerike?  po sa emigrante  greke jane vendosur ne Amerike apo Australi..?  -miljona!!!    

edhe greket tani qe jane ne krize kane filluar te emigrojne me mijera  perseri, kryesisht ne vendet e Evropes.. por emigrimi i grekeve ''nuk bie ne sy'',  sepse  keta kane te drejta te tjera  meqe jane qytetare te BE. mund te vendosen lirshem ku te duan brenda BE

nuk po shperngulen ne mase as sot. po avullojne vetem. ne kohe te zogut duhej te ishe pasanik per te udhetuar deri ne vendet e pasura. plus qe keto nuk prisnin refugjate. pra nuk kishe mundesi te mesoje gjuhen, te gjeje shtepi, etj. duhej te hidheshe direkt ne notim. 

nje kosovar qe kam njoh dhe qe kish emigruar ne kohe te titos, me tregonte qe flinte poshte ures dhe punonte. patroni i tij kur e mori vesh i gjeti nje shtepi. 

ndersa tani i gjithe proçesi eshte i organizuar prej vete qeverive. sikur ato mos pranojne me njerez, nuk u shkon me njeri. puna eshte se nuk do te quheshin me vende qe respektojne te drejtat themelore te njeriut, kupton ti ? 

perendimi eshte bere ideollogjik, si komunizmi ne kohe te vet. kjo tregon qe po kalon vitet e fundit te tij. nga kjo krize nuk do dale njeri gjalle. s'do kete me europe te bashkuar.

Morali i perralles me enver e tito eshte pak a shume ai komenti i albes me lart. Jo po italianet e greket,mire e ke ti, por po ti shohesh me % ne baze popullsie nuk ka si ne. E ka shume mire Rama kur thote se duhet evropen ta bejme ne shqiperi e jo te shkulemi te gjithe andej,ne pritje te kesaj njerzit ti provojne te gjitha,une nuk i gjykoj aspak,ishalla ua bejne... me vjen keq vetem nga zhgenjimi i perrralles me gjerman..se qe jane hapur fjale per gjermanin qe ben dokumente kjo eshte shume e vertet, i ben apo jo? Nuk di por ata gjermanet kane qene gjithmon te zote ne tregimin e perrallave, ndac me berje dokumentash ndac me emigrant nga shqiperia qe po i pushtojne! p.s.  pune me 150.000 lek ne muaj gjen ne shqiperi, ca do besh me pare me ato lek e ato nuk dalin as per buke eshte tjeter pune(ne fakt nuk te dalin as 300.000)..sidomos kur je i ri njeher, per kete ikin shqipot!!

edhe cili qe morali i fabules (apo anekdodes)  me shokun Enver?? 

Rilindja nuk hap shume vende pune qe te kalite atdhedashurine tek shqiptaret maloke kuksiane te cilet duan te tradhetojne vendin per te ikur e mos u kthyer me. Ne oren e dyte te ketij mesimi ndaj popullit dicka pati efekt te kundert se njezit filluan te largohen ne mase. Te hapim vende pune? - pyeti Veliaj. Jo i tha Rama, prit t'i japim dhe nje shans ketyre njerzve per tu atdhedashuruar duke urdheruar Policine qe te mos t'i lene te kalojne kufirin.  

Seriozisht tani, shume pretendime paske ti Belul. Anekdoda me shokun Enver eshte vlere me vete, s'ka nevoje te kete edhe moral per situaten ne te cilen komentohet. 

hahaha se mos kerkon hapje kutish pas 21 qeshorit?

Xhibo e ka nje te mire te madhe kjo pune. Gjermoni po pranoka vetem te krishtere. Kta i fusin nje te konvertume, mu ne Rinas; qe ku e hoqem dhe fene e keqe. 

Sa neveri (e di, fjale e rende) me vjen prej njerezve qe perbuzin te tjere qe jetojne ne kushte te veshtira e qe duan te ikin nga to. Njerezilleku zero. 

legena, jardin...e kam thene po ca te besh, i ka jeta dhe keto.

Neveri per ata qe kerkojne te zbatohet ligji per dritat, neveri per ata qe kerkojne te mos vidhen taksat e mia, te mos paguaj une drita dhe per te tjeret, dhe qe dua te mos me mbyllen mua kufijte prej ca zhvatesve. Ti kur genjeje e mbroje rob me vila kater kateshe e qe s'paguanin drita, ca pret me teper prej teje

Ke harruar "klm." smiley

E di si te imagjinoj? Me faqe te mbushura dhe molleza te kuqe. Do t'i kapja e t'i shkundja. smiley Nuk mund ta mohoje njeri qe s'ke personalitet dhe qe s'je i lezetshem. smiley

Tani duhet me i pa gjonat me gjakftohtesi?

A e dini sa Shqiptare paska pranu Italy ket 10 vjecar? 230 000...po Greqia? 120 000. Gjermoni nja 5 mije. Nderkohe imazhi ka qen qe Shqiptaret po u kthesh in nga Greqia, Shqiperia po ofronte mundesi per biznes e pordhi kali.

Perceptim i gabuar ne popull se Lajmet politizohen e Gazetaret vendas jane immigrant qe urrejne emigrantet. Te me falin shoket e Shqupit po emigracioni do vazhdoje e dhe mbasi te bi Basha mbasi e ka mor pushtetin....

Azili eshte ganxha per tu kap, perndryshe quhesh i paligjshem e te kap fshesa. Mesa duket azili, sado shanse te vogla, i ka me te medha se lejeqendrimi per pune. 

PS. Lere ariun, por merru me gjurmet, tha. smiley

Zemra ime shkon tek ata te shkrete qe bejne procedura emigracioni.une njehere kam qene tek zyra e INS te coptohej zemra kur shikoje rradhen e hallexhinjve nga gjithe bota ne pritje te intervistes me mehmuret per te cilet nuk je qenie humane por nje dosje me 3 faqe letre e nje resme brenda.

Sa e trishte eshte situata. Jo vetem ne shqiperi por pergjithesisht ne bote.

Ka njerez qe duan te punojne.

Ka vende pune te lira.

Ka dhe burokraci qe zvarrit gjithcka.

 

lexo postin e Bradit me lart. ose hajde provoje ketej njehere dhe gjeja vetes nje pune. 

po ne shqiperi mese merresh ti ?

pune ka vetem atje ku paguhen njerzit 200 € maksimum ne muaj, per 6 dite pune ne jave dhe 9 ore ne dite. pra normalisht duhet te kete me shume ne shqiperi se ketej nga perendimi. puna eshte se shqiptari nuk punon per kaq pak ne muaj.

paske talent 

ka 7 dit muhabeti emigracionit ne peshk..nderkoh te kputet zemra, gjith dormenat dhe pastrusat e zyrave ne NY jan shqiptar

Pse kshu bre poplli im trim, liridashes, dhe.. i cik veshderr

ti sikur ishe ne londer. apo gjithnje ne kerkim te letrave ?

na kputi emigracioni...londer - ny, varavingo...
jete e veshtire

Turp eshte me vjedh Zotni e Jo me punu doorman a pastrues. Jepi ndonje lek doormaneve mos u boj kurrnac boju ene i cik muhabet se jan interesant e mund te japin ndonje sugjerim te lezetshm 

“Edhe unë kam një ëndërr", vijojnë aplikimet dhe për 12 ditë

 0  11  11 

18 prill 2015 -Aplikacioni “Edhe unë kam një ëndërr 2015”, i shpallur nga qeveria për të qenë njëri nga fituesit që do të sigurojë mbështetjen e qeverisë për të realizuar ëndrrën e tij, do të vazhdojë edhe për 12 ditë.

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar se deri më tani, numri i projekteve të ardhura në adresën e kryeministrisë ka shkuar në 235, dhe aplikimet e këtij konkursi do të mbyllen në fund të prillit.

“Ka shkuar në 235 numri i projekteve të ardhura deri më sot në aplikacionin "Edhe Unë Kam Një Ëndërr 2015", kushtuar këtë herë grup-moshës mbi 30 vjet. Nëse keni një ide tuajën origjinale të fillimit të një aktiviteti, i cili i shërben krijimit të vendit të punës për vete e për të tjerët përmes sipërmarrjes së lirë, ju keni edhe 12 ditë kohë për ta ndarë atë me ne përmes këtij aplikacioni dhe për të qenë një ndër fituesit që do të sigurojë mbështetjen e qeverisë për të realizuar ëndrrën e tij. Aplikimet mbyllen më 30 prill. Kurajo”, shkruan Rama në Facebook.

 

Kurajo

Pse gjithe kjo vonese kur gjerat ishin  hashiqare?smiley

ashiqare ishin. po ky duhet t'i vej vulen.

ky edhe kur bie termet ne tirane, ka per borxh te te vertetoj qe fajin e ka Saliu. se ka studiuar shkencat e tokes.

ore vertete tani, nuk i kam kuptuar asnjehere keta njerez qe nuk kane aftesine e forgiveness, dhe e jetojne jeten te mbushur me urrejtje.

se ky nuk e ben per princip, i ka mbetur hatri qekur nuk i dha Sala nje dicka .. se ashtu ishte puna.

 

Me thone te drejten nuk ka dhe aq faj. Saliu e kishte ne vend te shkopit te hales, qe nderrohen me kalimin e kohes se ...

i ka mbetur hatri qekur nuk i dha Sala nje dicka .. 

 Jane prish ne pazar si duket ! Se puna e kryetareve te partive pune pazari eshte ! Me jep te jap ! 

Perse nuk del ministri i mireqenies sociale e tu mbushe mendjen njerezve per mos te ikur e tu tregoje vendet e punes se hapura, mbase me buzeqeshjen e tij dhe karizmen qe e karakterizon sjell shprese tek keta njerez.
per te gjithe bashkeblogsit ketu: i mbyturi nuk gjykohet...

mos eshte ai ministri me i sukesshem i qeverise qe e ka propozuar Partia per kryetar bashkie?

po ne na ka thene njeri ketu qe ky ka hapur plot vende pune, po keta qe ikin jane dembela dhe duan te hane qyl ne kampet e dushmanit. 

nuk di ke te besoj njeriu i shkrete!
 

Po dora vete, ngjall shprese sa e shikon, nuk i eci endrra amerikane, por iu be realitet ajo shqipetare si vendi i 1001 mundesive.

Nuk dua ta politizoj si ceshtje po jam i sigurte qe nga qejfi nuk le njeri shtepine e te marri peripeci te tilla.

po sigurisht o burre, nuk merr njeri peripeci te tilla per qejf. 

vecse nuk di njeri per ke ti vij keq me pare.

Se mire keta qe i ka zene mjerimi, po keta gladiatoret e partise jane bere per:

fali o ZOT se s'dine ca shtypin ne tastiere.

Nuk ka kohe ketu te gjejme fajtoret apo shkaqet ne kete moment, ketu qeveria aktuale, strukturat aktuale ne plote kuptimin e fjales duhet tu dalin per zot njerezve se jane lene ne meshire te fatit kazermave dhe rrugeve, pa zot ishin ne 1990, pa zot ne 1997, pa zot ne 2015, ketu duhen lene pordhet me nder muhabetit dhe filozofite dhe do perballuar situata...

Shqiperia nuk ka pse ti ndaloje njerzit, vendi prites europian edhe po. 

jane te detyruar se bota u mbyll deren te tereve pastaj edhe atyre qe dalin per turizem dhe jo prej hallit. 

Ka rregulla qe duhen zbatuar qe deri tani ishin anashkaluar, si psh pasja me vete e prenotimit te nje hoteli, 50 euro per cdo nate qe ke deklaruar se do te rrish, e gjera te tilla.

E kush nuk siguroka nje rezervim hoteli dhe nje bilete vajtje ardhje tre ditore me 150 euro me vete ?

Brado, kta fukarenjte jane nga fshatrat e Fierit, fukarenj ne maksimum, kane more pare borxh e kan shit keca me bo leket e udhetimit...jane vershu drejt Austrise tani thon gojet e ligat se do jen mbush kampet e Gejrmonit....Kta nuk kan mundesi me bo rezervime on-line personalisht...prandaj deri dje ishin kompanite e udhetimit qe u merrshin me ket biznes ....trafikim me pak fjale. 

Dakord mo vlla por e kisha per shkaben qe sado Qeveria ta shtrengoje kete le te themi eksod , njerezit i gjejne 300 euro me ik dhe nuk ka ca i bo Polici kufinit nqs ka nje bilete vajtje ardhje tre ditore rezervim hoteli dhe 150 euro me vete , sipas ligjit dhe kerkesave te vendeve Europiane ku do me shku eshte komplet ne rregull , me thuaj ti mua tani , si mund ta ndalosh kete person me dale jashte shtetit.

Kta jan tu e bo me te veshtire...por nuk e ndalojne dot emigracionin ....dun me e bo me pak te dukshem. Ket 10 vjecar vetem ne itali, greqi, gjermani ke pas 300 000 emigrant.

Xhibi te llogarit me siper 43 000 ne vit sot, 23 000 kan per tu perzene a do kthehen, 20 000 per 5 vjet  ithone jane edhe 100 000 te tjere te largum nga Shqiperia.  une shof ende italion e grek tu emigru...jo aq sa me pare po emigrojne.....20 000 ne vit jane te provum me keto ritme e kan per tu ul me renie demografike te popullsise.

Nderkohe kta fukarenjte rrezikojne eliten ekonomike ne Shqiperi qe fitun levizjen e lire.  Ket lufte po qeveria, me mbrojt liberalizimin e vizave pa fukarallikut...aha

Opo vizave nuk ka ca u bo njeri , nuk vihen me , por llafet e mira po thone qe eshte bo i muhabet midis Rames dhe Merkelit para na ca muajve , se ska mundesi me i sistemu te gjithe dhe me i dhone leje qendrimi 6 deri ne nje vjecare dhe kalamojve tu bojne kurse gjuhe gjermanishtje neper kampe smiley
 

Edhe mua keshtu me del smiley Po keto ndalesa neper kufira, rrezik ju jepet karte me numer kontakti per ta menaxhuar me mire trafikimin. Si do dilkan vete keta ne emigrim pa paguar gjoben. 

" Po keto ndalesa neper kufira "

Tani schatzi njefare seleksionimi edhe mund te behet smiley

Brad pak kontradiktore eshte qe te flasin per rregjim vizash dhe ketej diskutojne te hapin negociatat per shqiperine, shpresojme qe jo se do ishte shume fyese per vendin tone.

po i mbane me pune gjithe ajo gjermani shqipot qe duan te punojne, ka nevoje aty...

Ne fakt u bo dite qe mediat ktu po i meshojne faktit qe rreth vitit 2030 do kete nje mungese fuqie punetore diku tek rreth 25 milion fronte pune , mu nuk me duket shume i rastesishem ky eksod.

po po patjeter, pastaj ne shishtavec te gjithe lajmet e gjermanit shikojne dhe gjermanishten e kane te gjithe gjuhe te dyte neper shkolla, kot sthone me mire syri se nami, vete ja beri vetes gjermani...

Po pra se zor i modh me u hap lajmi .

@Lungomare, Regjimi i vizave s'ka lidhje me antaresimin ne BE. Eshte projekt me vec.

Po e kuptoj, nuk jam ekspert i ketyre ceshtjeve, por me llogjike besoj se kur avancon fazat e anetaresimit i bie qe ke bere progresdhe do gezosh disa lehtesira me shume, kurse keshtu i bie qe po bejme bisedime per nje hap shume te larte dhe na mohon hapin me elementar, ate te levizjes se lire.

Gjithsesi shpresojme qe jo, se do jete shume fyese per vendin tone...

BE ka nje mekanizem, me c'kam lexuar, ku cdo vend mund te kerkoje te vihet ne funksion nese bezdiset, si ne rastin e Gjermanise, dhe vizat hiqen per te gjitha vendet e tjera te shengenit automatikisht. Do te ishte mekat sepse keta po ikin vetem ne gjermani prej qylit, s'po i bezdisin vendet e tjera.

Po eshte e vertete, kete e kam lexuar dhe une qe cdo vend ka te drejte te vendose vizat me shtetin problematik, po me cpo shoh jane serbet ne vend te pare ne gjermani per azil dhe jo shqiperia.

Ashtu ishte deri para njoftimit te qylit, por ne 2015 ka dale kosova ne vend te pare, siria ne vend te dyte, shqiperia ne vend te trete.

Jo s'funksionon ashtu. Levizja e lire eshte nje nder shtyllat e BE-se. Sidoqofte, ky emigrimi masiv qe po bejne shqiptaret ne kete faze, do ti perplaset vendit tone, ne cdo moment kur ate te BEse duan te gjejne ndonje klecke per te mosfutur Shqiperine.

duhet me i dhone medalje rames po ta ket bo kete marreveshje.

sa po flisja para dy ditesh me njonin per nje manover te ngjashme si e vetmja zgjidhje ekonomike. me i kriju besimin botes, me fakte te shumte historike, qe shqiptaret jane prej race (gjen) te mire. jane pasurim njerzor, rezervat, burimi i energjise. 

futbollistat e zvicres te shohin vetem. imagjino talentet, te futeshin te gjithe femijet e vegjel me program qeveritar, neper shkolla te specializuara sipas karakteristikave te tyre. ne vete s'kemi bythe ta bejme kurre kete, s'jemi te afte te organizohemi vete (ne nje forum, debat, dhe s'bime dakort kurre jo me shume te bejme), ndersa shtetet europiane po. per interes te tyre kuptohet. po dhe tonin.

Derisa Kryeministri me sa di une nuk eshte prononcuar fare per kete rast , reagimi i shtetit shume i dobet , vecse disa kontrolle ne kufi , sapo mbaroi nje emision per Azilantet tek ARD me moderator Günther Jauch , as edhe nje llaf per Shqiptaret , ka dicka ketu them une .

italianet e jugut (se ata te veriut jane gjermane dhe jo italiane), kane pasur deri para nja dy vjetesh (mund ta zene akoma) vendin e pare te emigrimit ne europe. sipas statistikave. 

po jane italiane nuk trembin njeri. 

Pse ti ke tremb ?

kam 25 vjet une jashte, ne kryeqitet te evropes plake. normal mos tremb me njeri sot.

diten qe ika edhe mundet te trembja ndonjerin. megjithese kam lind ne mes te tiranes dhe vishja roba valute kur isha i vogel. 

qenkerke kurbetli i hershem ti, nga ata te ndershmit. hahahahhahahahahahahahahahhaahhahah

ty t'rrofshin rrobat e valutes kur ishe i vogel se t'kan ik pllumat prej kafazi

Ka rregulla qe duhen zbatuar qe deri tani ishin anashkaluar

Dmth Rilindja ka 2 vjet qe funksionon ne menyre te paligjshme duke anashkaluar keto rregullat te cilat vendosi t'i zbatoje sot? Ne burg ata qe kane anashkaluar rregullat e qarkullimit ne BE, bashke me ata qe s'kane paguar dritat e muajit shkurt!

Thuaj ishalla s'qellon ndonje avokat i te drejtes nderkombetare qe t'i ndihmoje me bamiresi keta fakiret te cilet Rilindja i kthen ne kufi nga 5 here arbitrarisht, per te hedhur ne gjyq qeverine shqiptare ne ndonje gjyq nderkombetar, se pataj do te te dale tym nga veshet ty per maloket qe ta turperuan Rilindjen smiley

s'ka nevoje fare per avokat, sepse jane kthyer sipas rregullave. rregullat s'kane qene kaq te rrepta sepse keta robt s'kishin degjuar ende qe ka jete qyl

    Bota reale  gjedet para katastrofes mjerimit.Mesdheu dhe Veriu  i Afrikes kane dukurine e perditeshme te ikjes njerzimit.Mesdheu po perpin mijera nga keta te mjere qe vetem ikin e ikin, me gra e foshnja, pa marre fare  parasysh vdekjen e sigurte.Dje u njoftua bota...." modene " ajo me internete e IPhonet moderne se ...700 njerez u mbyten teksa ja kishin shaluar nje anieje, qe mund te nxinte gjer 200 njerez...

   Andej po ja veme fajin islamit,  nfa Siria e Arabia,  po te Afrikes, te Amerikes Latine , po  popujt e Ballkanit, po shqiptaret pse mbushin portet per te ikur tutje..? 

   Vazhdoni disa, tu bini Tupaneve se problemi kryesor me te cilin po perballet bota e sotme ...na qenka Islami, ajo pjesa e tij me e jeqe, qe eshte extremiste..! sipas ca opinionisteve konsistente ne budallalleqer qe flasin., duhet bere sehir ...dhe jo ? 

Grave ata 700 mund te ishin edhe shqiptare ne rast se do kishim rregjimin e vizave, e kaluara e konfirmon qe kemi pasur tragjedi te tilla. Shqiptaret jane lene si puna e qenit pa zot, nuk po shohim nje mbledhje qeverie apo nje bisede te gjere per kete problem. Sado te genjyer te jene shteti duhet te nderhyje dhe jo te mjaftohet duke i kthyer ne kufi...

Grave, secilit te veten, miku im. Secilit te veten. Islamit radikal cfare i takon, deshtimeve te pjesshme te demokracise cfare i takon, sistemeve politike repressive cfare u takojne. Duhet i cik multitasking. Si thon deri dhe prrallat e bibles: Qesarit te Qesarit, Zotit te Zotit. Dmth na paskesh edhe Qesar, edhe Zot.

Leje se Grava tani ka kohen e tekes se rakise para gjumit dhe mas lutjes se funit. smiley

Me gjithe njerezit qe flas ne Shqiperi, nje gje eshte evidente: qe gjendja ekonomike eshte katastrofike, nuk ka as pune, as lek. Kjo eshte arsyeja pse njerezit po largohen tani e jo para 4-5 vitesh kur jane hequr vizat. Thjesht nuk ka shprese, nuk ka pune, nuk ka asgje. Cfare pret te ndodhe kur njerezve nuk u siguro pune por ua merr edhe ato lek qe kane per buke per pagese energjie eletrike. Nuk genjehen me njerezit me llafet boshe te 300 mij vendeve te punes, me fotot e bukura qe nxjerr Rama ne facebook, e me propaganden boshe...

Shume popull fatkeq paskemi qene...

Gjermoni kish thone qe do pranoje vetem rob me kryq ne qafe. 

Edhe kte, Rono: Von u kujtun. Iu erdh mire kur u dynden habibet qe iu ndertojshin rruget e godinat lire. Tani t'i majn me shnet.

Do thush ti me mir von se kurr. OK, po e the, s'te kundershtoj dot. Ashtu osht.

Ore se po i meshoni ketij fenomeni vetem nga anaet e veta negative.... Por jo or jo... Eshte instikti i njeriut qe te beje me te miren per vete dhe per familjen e vet, Eshte ne instiktin e njeriut qe ta ndertoje jeten atje ku  kushtet dhe rrrethanat e lejojne qe te kete jetesen me te mire per veten dhe familjen e tij. E  ky fenomen, eshte i vjeter sa bota. Emigracioni eshte fenomen jo vetem i vendeve te varfera, e i njerezve te varfer, por edhe i te tjereve qe punojne atje ku e ndjejne veten me mire, me te sigurte. Padyshim qe emigracioni nga vendet e varfera ka burimin e vetem varferine ekonomike, por edhe emigrimi per aresye te tjera edhe nga vendet me nje ekonomi me te mire eshte i pranishem. Por eshte i pandiere pasi ata nuk vijne me anije e barka si fukarrenjte dhe rrethohen nga policia e gazetaret qe shkojne pas scoopit, por me aviona e makina dhe qe nuk i ndalon kush... Ja ketu eshte ndryshimi...mes fukarait dhe atij qe ka... por qe te dy palet bejne emigrantin...

Plakut, tha ai,  pordhet mos ia degjoni, po fjalet ama degjojani.

Si pa u ndjere, thjeshte dhe ne menyre koncize e dha esencen e muhabetit me pak llafe. dhe sakte.

Shume faleminderit, alidems, por te lutem, zamet e ke, shko e shpjegoja pak kete atij shkaberdhates nga Komuna e Karisit.

Ndalimi i shqiptarëve në kufi është një gabim i rëndë që nuk duhet të ndodhë  

...Shqiptarët që kanë ndër mend të ikin në Gjermani për të kërkuar azil kanë në dispozicion një numër të lartë mjetesh e pikash kalimi. Ata mund të përdorin rrugë tokësore, detare ose ajrore. Mund të ikin në Greqi dhe prej aty të kalojnë me tragete në Itali. Mund të kalojnë në Kosovë ose Maqedoni, ose Mal të Zi dhe të nisen me avion nga Prishtina, nga Shkupi apo nga Podgorica.

Në fund, ata mund të korruptojnë ndonjë polic kufiri dhe të kalojnë, pavarësisht urdhërave të policisë së shtetit për ndalimin e “të dyshimtëve”.

Natyrisht, informimi i njerëzve që besojnë se mund të marrin azil, duke i thënë se një tentativë e tillë është e gabuar, është pjesë normale e policisë së shtetit. Por diskriminimi i njerëzve për arsye të tilla subjektive si kanë apo jo para në xhep, kanë apo jo veshje të shtrenjta apo vijnë nga një zonë e varfër a një zonë e pasur e Shqipërisë, kjo duhet të ndalojë menjëherë.

- Artikulli i plote

sa i perket parave, eshte kusht qe te kesh per aq dite qendrimi, jane rregullat e levizjes. 

Me heret ne artikull autori thote se disa qe kane sasi te konsiderueshme paresh cash ne xhep jane profilizuar nga Policia si emigrante te mundshem dhe per kete arsye jane ndaluar

Disa media raportojnë se mes të tjerash, policia ka marrë vendime të ndalimit të kalimit të kufirit për arsye të tilla si pasja e bagazheve, pasja e parave në xhep, pasja e ftesave të dërguara me postë dhe jo me email, etj.

Xhibo mo e bukra jane kto refereratet shkencore te rilindasve per te mirat e emigracionit dhe rolin e Tij d.v. per kete te mire te madhe. smiley

Asnje llaf pse ekonomia po shkon per lesh rud

te ikin mileti dhe te mos mendojne se nuk ka mundesi per azil.. ka 20 vjete qe ate pune bejne afrikanet, ca i kthejne, ca i mbajne.. nokin ndonje white trash gjekundi, nga ato 200 kg me llera edhe ne faqe, problemi i vetem eshte se zezaket thone se jane te pajisur per ato thellesi, shqiptaret edhe pse prane detit nuk mbahen per polumbare te afte.. keshtu pra, leni ndonje debile shtatezene, deklaroni qe jeni homoseksuale ose ndonje gjesend tjeter .. ne amerike mund te marresh shtetesi nese investon 500 000 $, ne malte edhe me 300 000, si keta kriminelet tane qe jane deputete, me nga kater pasaporta .. gjejini parate, merrjani ndonje krimineli investoini per disa vjete, pastrojani dhe jepjani shumefish

deshperimi i ben te ikin, deshperimi do tu jape zgjidhje, miqte e mi tregojne qe preknin ujin me bythe kur gomonja ne piskun e nates fluturonte ne 100 metra dallge, u perzihet akoma kur e kujtojne.. nje shoku im tjeter ka fjetur poshte ures, diku do e gjejne me ymer te Zotit fatin.. 

gjithe ky dimer kaloi: gjysa tirones pa drita nji jave, javen tjeter pa drita gjysa tjeter, imagjino rrethet. 

vendi ku para dy vitesh me pensionin e mamase behej dasem ne muret e kalase, tani po perpiqet te shtrengoje  ferrën qe po cajne njerezit e urit per buke

 

O Gono me dritat nuk jemi keq ketu ne Tirone. Ah nese e ke llafin qe nuk kane drita ata/ato qe nuk pagujne eshte pune tjeter, por sistemi energjetik funksionon normalisht. 

gjithe ky dimer kaloi: gjysa tirones pa drita nji jave, javen tjeter pa drita gjysa tjeter, imagjino rrethet. 

wtf? smiley Nga i gjen keto informacione ky copa e mishit?

kshu tha shkabe.......me pensionin e mamase smiley

Ik fli gjume o idiot, se tirana ka qe ne 2007 qe s'i ikin dritat, qe kur ishte ajo kriza E ardhjes se sales ne pushtet. lol e shumta jane hequr per pak ore nje here ne vit per te vene linjat e Une me pensionin e mamase? Po ti, barre kalamajve u je bere?

 

degjoje si thote, nderprerjet e energjise jane bere te zakonshme kete dimer. drita nuk ka thote as te komuna e parisit ku te vetmet dritare te ndricuara jane prej ndonje banori qe perdor mjete alternative ( tu ferku drujt me njoni tjetrin) 

 

Po ik o gerdalle mos u masturbo me lajmet e nje defekti ne nje pallat, se le nam. 

ikjet e dritave jane bere te zakonshme kete dimer thote kronika. 

Gone, nuk ka nderprerje dritash ne Tirane, se di ne ke njerez qe flet ketej....

Ky gerdalla, o Lungomare, pershkroi nje dite viziten e tij ne Shqiperi. Ishte e para ne 20 vjet, a dicka e tille. Keshtu jane shume veta qe llapin ne ket forum. Flasin per gjera te viteve 90 se vetem ato njohin. Ai profil-im s'kishte shkelur asnjehere qe ne vitin 1990.

Prandaj po i shkruaj, tani po do probleme kemi plot, po keto qe nuk qendrojne skemi pse ja veshim kot e te nxime cdo gje pa te drejte.

Per kete kam vite qe u kthehem une ketyre. Probleme ka sa te hane qente, se s'jemi as amerike e as europe, por keta kane manine te nxijne cdo gje pa perjashtim dhe bejne si super-probleme dhe gjera qe i ka cdo vend. Shohin sherre mes gjimnazisteve thone obobo si jane bere shqiptaret, nderkohe qe prej gjimnazeve andej ca nuk degjon neper media. 

te pakten "keta" nuk genjejne si puna jote per realitetin

a merr ndonje lek te pakten

 

Per cfare kam genjyer, o salisti vogel  qe me mire ashtuhesh andej mbrapa se mos te mbrosh salen. lol une keto gjera kam thene dhe ne kohe te sales kur ti thoshe qe ishim te dytet pas gjermanise e tani thua jemi ne gjendje skandaloze. kam koherence te pakjten

o shkube

https://www.google.com/search?q=ikin+dri...

iken dritat....

kaq tru ke mendon qe realiteti eshte perballe PC ndersa llogarit leket qe te jep partia

normal, dritat kane ikur dhe ikin por askush nuk thote qe eshte krize sikur ishte dikur

bej llapa llapa tani qenush i edit smiley

O ti qe me salen ishe i dyti pas gjermanise e tani ndryshove papritur se ashtu i duhet lyer me vazeline sales kur ta ngjesh ty sa krahu... shkeputje dritash me minuta per riparieme e me njoftim paraprak ne media qe nje dite para, kane ndodhur sepse jane bere riparime. Dihet ajo. sic thashe, une nuk them kur gdhihem te kunderten e asaj qe them kur ngrysem, si puna jote. ik e lepija prape sales tani, 

qenushi pedo mos me ngaterro me veten, lepirjet ti ka mesuar xhaxhi edi ty me pedofilat dhe prostit e rilindjes

mut

kujt i plasi cfare thua ti ose cfare ke thene ti smiley

 

Kur s'te plas, c'do qe me qepesh pas me genjeshtra per gjerat qe paskam thene?

merr lesht e curres.

mos ti besojme as kronikave te lajmeve mo atje...

ikja e dritave eshte bere e zakonshme kete dimer thote kronika

tashti ti thu qe ka probleme plot..... po ska nevoje ta thush ti se ate e mer vesh nga fakti qe robt po cajne ferren si ne '90

ikja e dritave eshte bere e zakonshm

Po ik o gerdalle mos me trego klanin mua qe thoshte kur moren bashkine se kishte statuja te edi rames ne WC, lol. Dritat jane prere a s'jane prere dy here gjithe vitin me nga tete ore vetem ne ca zona.

klani eshte icik me i besushem se ty, se aty del km flet per rilindje jo te shpia jote, apo jo.

#Rilindje. Ba'ath Socialist Party of Tirana smiley

 

Mire e ke ti: 'rilindje' = 'baath' ne arabisht

Po ça azili kerkuakerkerkerkeshkerkerkerkan me?

Azil po kthehet perdite e perçdodite ngavash e ngaiçike vete Shqipnija. Azil per toçkukllat e baba Xhepetos. Nji çmendinë perverse pisanjosësh ku çdo gjo ben mu e asgjo sprodhon i pik qumësht smiley 

Prit naj dite kur ti dalin flatrat edhe kalit te Skendernautit ( a kishte emer ky kal mitik) smiley 

Rregjise se rregjimit te pozave pompoze po i shpetojne detajet njoni mbas tjetrit. Dhe filmi po e humb magjine dhe grigja tagjine.

Poshte qeverija!

 

Sa keq me kete eksod te dyte, sa keq. Dikur me anije, mure ambasadash e ikje nga kufiri, tani me autobuse te mire (nga jashte), por prap nga kufiri. Pasqyron krizen e rende ekonomike qe vazhdon ne gjithe Europen Juglindore, me Itali e Greqi cope-cope, me fjale qe perhapen, te perziera me psikologjine e turmes, me deshira per jete me te mire, me perzierje mes azilit e punekerkimit. U befte me mire!

Keta sic ikin, do kthehen. Kufijte i kane hapur dhe ne shtete te tjera ku ka pune, por s'ka azile. Keta po ikin vetem ne gjermani ku ka azil. S'po ikin per te punuar. Danimarka i ka rrogat me te larta se gjermania e s'iken njeri atje.

Me e nyta e ketij muhabeti eshte ndjesia (me teper e fshehur se e çfaqur, perveç ndonje perversi si kakazilepsuri) se emigrimi te ve ne nje pozite superiore. Gje qe eshte e vertete nga pikpamja e jashtme, dituri, njohje e botes, pare, edukate, siguri etj, nje emigrant osht i jashtem mer jau, keshtu autoperceptohet dhe njekohesisht perceptohet nga te brendeshmit. Muhabet i ditur, kjo dikur ndodhte me tirons mer jau, dhe karikatura shtohet sot kur katunari nga Corovoda, 20 vjet ne Amerike, bredh ne Tirone me firmato.

Karikatura merr permasa gjigante kur e ve re si fenomen masiv ne eliten e intelektu-hale qe mbahet per patriote dhe nuk ka asnje perceptim se patriotizmi implikon sakrifice. Vetem nje derr leviz ketu dhe atje ne kerkim te "nje jete me te mire" duke tundur feçken.

Pa ndjenjen koshiente (ne subkoshience eshte gjithnje, nen lekuren e derrit) te nje faji, fajit te braktisjes se memedhembjes dhe atdhembjes, emigranti eshte nje derr qe flet anglisht.

O Rono po çer thu ti kshuna mer jau ...smiley

 

     Per mua, bota tete miliardeshe, nden sistemin e kalbur, po qeveriset keq e me keq  duke i dhene kesaj " Anieje me tete miliard njerez persiper", drejtimin drejt kanalit thithes, qe e con ate drejt fundit te Oqeanit.

    Me kete konfiguracion mjerimi e konfliktesh, perplasje te panevojshme kulturash, nga mungesa e vizioneve zhvilluese dhe me vatra ne shtim te luftrave, fundi nuk mund te evitohet. Me 40 milione milonere e disa miliardere brenda tyre, si dhe disa nga opinionistet tane qe ndjehen te kenaqur ku kane vajtur, nuk besoj ne gjetjen e formules  zgjidhese...! 

     Eskodet jane pasojat dhe sinjalet e para se bota po shkon drejt kaosit ! Vendi im eshte ne mez te kaosit...! Sa pake sy per ta pare ! 

   Derdimenet tane qeverises te te gjitha ngjyrave jane komplet te papergjegjshem.Injorante, dhe duke mos gjetur zgjodhje po bejne veprime kriminale.Ku kuoton pionieri Saimir qe bllokon kufinjte , pse njerzit bejne tutje, nga syte kembet..! Njerez  ndodhur aksidentale, ne  mezin  e shoqerise mjerane ! Kurse te opozites jane ne boten e yjeve fare fare ! Karagjoze qe ulurasin, per ndonje vote  pushteti.

Burg kush le vendin per azil ne Gjermani. 5  dite deri 5 vjet burg nese je organizus edhe nje gjobe e ky idiotizem merr fund. Shteti ka detyrim te zbatoje marreveshjet qe ka nenshkruar dhe mos ti leje njerezit te mashtrohen. 

Lajmi i keq: Shqiperia po zbrazet

Lajmi i mire: Shqiperia do bashkohet me Kosoven smiley

Lajm i lezecem: se shpejti fillon fushata elektorale. Rama me Meten kane premtuar te mos merren me PD, te bejne fushate te qete fare

 

Eksodi i shqiptareve i vitit 2015 filloi me Kosovaret te cilet filluan te ikin masivisht qe ne shkurt dhe tani po pasohet me shqiptaret e Shqiperise.

Skenar me te keq nuk mund te kete per Kombin tone pas viteve 1997-1999.

Jemi jo vetem ne krize ekonomike, po do te thosha ne nje nga momentet me te veshtira te Kombit tone si popull. Por Rilindja na paska vene ne gjume e kur ta kuptojme do te jete teper vone.

Gjithsesi duket se Ben Blushi e paska kuptuar i pari vdekjen e Rilindjes

Politika shqiptare duhet te kete dicka te qarte se njerzit nuk mbahen me zor dhe polici por me projekte dhe duke u dhene atyre nje te ardhme prestigj dhe moral aty ku kane lindur pra aty ku i kane dhe rrenjet e tyre!  

ikin robt se jane trem nga shendetsia falas 

#ngasytekembet

Eshte nje politikane pa asnje lloj peshe ne Itali, as per gojore se marrin me...

Me shume mundesi.. ta kam llafin, po sikur te jete e vertete...

http://www.corriere.it/cronache/15_april...

 

ja ku eshte problemi, eshte e lidhur koke e kembe me mafien ky trafik, se eshte e pamundur qe keta te nisem pa patur OK e vendasve, por gazetari leshit shqiptar cfare ben, gjen nje titull leshi mbase dhe te nje gazete ne burundi dhe e vendos, nuk kerkon shkrimet dhe me keto fakte te botoje dicka per te qene, se te protestojme per kete shprehje sbehet fjale...

Lungo, shume e keni ul kurrizin para Italonve me duket. Kjo deputetja perfaqeso Forza Italia ne fund te fundit,dhe ket fare kafsherie vec ne Italy e gjen me duket. I cik si e padegjume ne kontekstin europian....ndoshta Serbet a Ruset a Greket mund te shprehen keshtu, por nxenesia e Makiavelit, ruajna zot. Shtaze te seksit femer....edhe justifikimi ideologjik brutal.

Tironco ske te besh me shtet te pastrukturuar apo me eksperte qe dine cfare flasim, ketu ke te besh me njerez qe as ne google sdine cfare kerkojne.

gjithe bashkia e romes eshte nen hetim per allishverishet e bere me fondet e emigranteve.
Keta jane fatkeqesi jo vetem e jona por edhe e nje shteti si Italia.

Ate e kuptoj se kjo deputete sdo as gjjthe jugun e Italise per ate pune, po eshte gjuhe e papranueshme ne ate nivel politike qe formezon qendrime e ide tek ndjekesit. Flet per lufte me emigrantet nga shteti kur lufta ndaj te paarmatosurve eshte krim lufte.

Nuk do toleruar rospija, duhet nje note proteste dhe e forte madje, ky eshte problemi i shtetit tone meqe flisnim per ata qe po lene vendin keto dite, ky shtet si del dot per zot njerezve te tij:
as azilanteve, as emigranteve me qendrim te rregullt ne itali qe kjo deklarate i con ne dysheme, as banoreve te himares ku dulja ne keto momente po deklaron qe jane greke...

Shpresoj te jete ashtu sic thua ti.

Ben Blushi ja paska bere obituarin Rivdekjes dhe papagalleve te tyre

kete me poshte e ka per shkaberdhatat e kesaj bote qe bejne tik-tak neper forume per te na u dukur superior ne te emigruarve

Tipari kryesor i krenaristëve është aftësia për të qenë krenarë edhe në humbje. Krenaristët janë krenarë për gjithçka edhe kur punët shkojnë keq, edhe kur s’ka punë, edhe kur s’ka reforma, edhe kur s’ka progres. Krenaristët janë më shumë, kur shqiptarët janë më pak.
Megjithëse deri më sot s’kam parë asnjë krenarist bindës, ata nuk dorëzohen. Ata mund të përpiqen të të bindin se edhe kaosi që kanë shkaktuar prej 22 muajsh është i organizuar. Krenaristët nuk janë një qenie e panjohur, megjithëse mbeten një qenie e papritur, pra njerëz që besonim se nuk do t’i takonim më.
 

 

Rolando s'eshte per ti besuar shume ketij tipit, se keshtu del gjithmone kunder ne vakt zgjedhjesh, vetem se ata qe e mbeshtesin largohen nga partia, kurse ky ngelet...

ndoshta lungomare, nuk pretendoj ta njoh me mire se ju aty qe e keni per dite. po pavaresisht nga axhenda qe ka, ato qe thote qendrojne per mendimin tim.

Me pelqen te shikoj substancen jo pamjen e jashteme. dmth. edhe po ta kishte shkruar ai arrixhiu i lagjes qe mbledh kanoce prape do thoja qe eshte shkrim i bukur.

tashti, beni thot ca gjona te sinqerta, po per cmimin e duhur smiley

une jam i mendimit qe krenaria eshte nje semundje mendore smiley dhe me krenar se sala s' ka

ashtu eshte, tipar i skizove dhe kallinjeve ba buke.
 

he po ben bilancin e komenteve smiley

http://www.mapo.al/2015/04/bregu-eksodi-...

Bregu: Eksodi i shqiptarëve nga premtimet e pambajtura të qeverisë

Postuar më: 16 Prill 2015 16:07

Deputetja e PD Majlinda Bregu ka fajësuar qeverinë për eksodin masiv të shqiptarëve.

Duke folur në seancën e sotme të Parlamentit Bregu tha se premtimet e pambajtura të qeverisë po shkaktojnë largimin masiv çdo ditë të shqiptarëve drejt vendeve të BE-së.

“Situata është dramatike dhe kjo për faj të qeverisë. Eksodi i shqiptarëve po vjen pasi nuk keni mbajtur asnjë premtim të dhënë në fushatën e 2013”, ka thënë Bregu.

Sipas raportimeve të fundit në muajin mars 3020 shqiptarë kanë kërkuar azil në Gjermani.

Situata e largimeve sa vjen e po bëhet më e vështirë pasi shifrat janë gjithmonë e në rritje.

Edi Rama @ediramaal  ,   Apr 18

Gati per nje fitore shembullore te politikes se njerezve me njerezit e per njerezit ndaj politikes se sherreve e shpifjeve #Drejtimiiduhur

https://twitter.com/ediramaal

KM Shqiptar

 

 

eh morr shkabe zvarraniku, nuk mund te pres nga ty te besh dallimin midis:

a statement of truth expressed within a given context   vs. mendjemadhesise prej fshatari mistrec qe ha mut tirane si puna jote.

qe ta marres vesh ti, mendjemadhesia eshte attitude eshte menyre te sjelluri, te foluri, pordhuri, si ato te tuat. nuk eshte thjeshte disa fjale si pjese e nje pergjigjeje qe une i jap nje te tremburi si puna jote.Po ty faleminderit qe po me reklamon pa pare, edhe pse pa e kuptuar as ti vete.

Duhet te ma dish per nder qe po denjoj te te pergjigjem. Dhe kjo qe po te them nuk eshte mendjemadhesi. Eshte nje e vertete e hidhur per shkaberdhata si puna jote. Qe une jam miliona vite drite para teje, nuk ka te beje me krenarine time, ka te beje me nje fakt shkencor, ashtu si nje kerkues i natyres, shikon nje zvarranik ne xhungle dhe thote: "ja nje zvarranik i tipit shkaberdhate." Eshte nje fakt shkencor i pakundershtueshem. Nuk eshte mendjemadhesi.

Je miliona vite larg te besh pjese ne bashkesine e mamaleve. Ti je akoma ne epoken e Jurasikut te Mesem, do shuuuuuuuuuume kohe te arrish inteligjencen humane per te bere such subtle differences. Eshte fakt shkencor, jo krenari. e perseris. Shko futu tek vrima nga dole tani.

 

 

sikur t'i fusje dhe nje kurs gjuhe shqipe, je qe je me phd, se apostrofet i qaje. smileysmiley 

Pas krenarit dhe kanabasit, ky zoteri ka vene ne pah nje tjeter specie ne PS ,k-analisti. K-analisti, kjo qenie plot forme por pa shume thellesi. Ai k-analizon por jo detyrimisht jep drejtim. Ai flet per popull, por qendron me lart se ai. Aq lart sa nga froni I posteve e ofiqeve qe ka mbajtur e sheh varferine e popullit te vet, vetem ne rast permbytjesh. Ai eshte enderrimtar dhe zor s'e zbret ne Toke. Kjo e bene pesimist ne pafundesi, sepse ai sheh dhe di cdo gje, pa pasur nevoje te merret me te. Nga lartesite qiellore evidenton gjithe kersheri te metat e cdo pune a gjeje, por s'bene gje per ta ndryshuar. Ai kanalizon profile, analizon dukuri, por s'behet pjese e tyre. Kundron punen e te tjereve, por s'ndyn duart e tij. Gje qe e bene nje njeri hyjnor, gati qelibar. Dhimbshuria e tij eshte idealiste pa kompromise pervecse kur ministron vet, sepse ai s'ka qejf te nenshtrohet. Idealin e perdor si arme personale, por s'di c'te bej me te ne jeten reale, pervecse te shkruaj. Ai ushqen shpirtrat e varfer me buken, me te miren, me gjene me te shtrenjte qe kane sot shqiptaret: llafe dhe shkrime. K-analist jep uje ne mullirin te shpirtrave te humbur dhe lan duart me shpirtin e tij. Nga lartesia e tij nuk humb asnje mundesi per te dal ne skene, atehere kur ne mendojme se na ka harruar. Ai shkruan, shkruan, shkruan dhe njerzit ushqehen me llafet qe ai prodhon cdo stine, cdo muaj, cdo kohe.

Po padiskutim, problematiken e dine dhe njerez me rol shume me te ulet, jo Beni qe vajti vite ne mjedisin politik shqiptar, por pyetja per te gjithe eshte: cila eshte zgjidhja?

se te tere keta pa perjashtim kur i hipin karriges harrojne cfare kane thene...

ehhh, te thenen me te bere e ndan nje mal i tere. sa te lindin ata burra qe do ta bejne ate vend, do kollandrisemi me keta piktore ambalazhesh dhe shkaberdhata si puna e ketij me siper.

on another note, a e dije ti noshke, qe ne Londren e vite 1700, 20% e femrave ishin prostituta.

e paskon nis fushaten cunat smiley

shum t'padurum, si me qen shtatanik.

Shqiptaret po ikin nga syte kembet nga varferia KM shqiptar i inkurajon thote ikni se kjo eshte rruga e duhur

#Drejtimiiduhur

dhe si perfundim i nxjerr policine per ti kthyer mbrapsht ne baze kriteresh si veshja katunarce, orgjina fshatare, era e keqe e kepuceve, canta koti ne shpine, kepuce me nje cik balte etj etj

 

 

Edhe kjo kauze do perfundoje si ajo e fugonave 8+1.

Komandanti i Pergjithshem i PD-se vetem sot e kuptoi qe me ate kauze qe po frynte piket i shkojne qeverise qe po merr masa antipopullore per ta ndalu eksodin. smiley Keshtu dun ne perendim qe qeveria te marre masa ketu e jo te marre qeveria gjermane masa.

Keshtu qe sot tha qe kerkesa per azil eshte inegzistente.

cunin e vet e lindi jashte per vete ky, ca shprese tjeter mund ti jepte robve? smiley

#ngasytekembet#rilindje

Ore, si shpjegohet qe me dalin keto reklama nga google gjithandej?

In Deutschland arbeiten? Jeden Tag tausende freie Stellen. Finden Sie Arbeit in Leipzig!

Qe perkthehet nga google translate:

Doni te punoni në Gjermani?
Çdo ditë mijëra vende të lira. Gjeni punë në Leipzig!

Te kan pa qe je kunder emigrimit Shkabe dhe po dune me te prish menjen. Mos e ha.

po pra si ka mundesi, se ti ke thone qe shqiptaret nuk po shofin per pune smiley

Sa qef ke te genjesh ti robo. I tmerrshem je. Gjalle baba yt shpirteror, Sala.

Mire e ka shkabe, ke thone qe Shqiptaret shkojne ne Gjermani se duan te jetojne qyl , ja tani me ne fund u binde qe ne Leipzig kerkojne pune  dhe Shqiptaret po ikin per pune.

Keto reklama s'jane per keta qylaxhinjte, o robo, jane per njerezit e afte qe punojne ketu e qe duan te na i marrin. Nese te bombardojne me reklama kaq rendshem, deri sa paguajne google qe te dale kaq shpesh reklama ketej, do te thote qe jane te deshperuar e qe s'u shkon njeri vec ketyre per azil. Keta te lajmeve s'po ikin me asnje oferte pune, ikin me planin e qarte per azil. S'kane lidhje me reklamat, se gjithe punet qe kerkojne jane me diplome

Skllever kerkon gjith Bota. 

O Shkabe...pra ketu te kjo teme ti?!......Sa kembngules qe je ke mendimi yt. Hiq dy tulla mor burr 

Cer tullash mre, atij i bi mistria prej dore........Thuj te mbjelli ca rronj kanabis ne vazo tek ballkonet e atyre pleqve qe ndihmo per sevap here pas here, se ka per ta legalizu Koqoja canabisin.

shkaba o tu bo search ne google ka i jave "pune azil gjermani" qe te mbroje Rilindjen si pionier i dalluar qe eshte. edhe si perfundim bombardohet nga reklamat e gugllit, do i kene fut edhe nai virus smiley

Rama, prape ja veshi Brukselit.Me kete menyre  reagimi, ndaj burokrateve dengeliste te Brukselit  jam plotesisht dakort.

Gati per negociatat Shqiperia e  zvarritje justifikimi koti qe andej ..

E lexove intervisten e Rames per Al jazeeran o grave?

Ja e gjetem edhe armikun e jashtem o grave.

 

 

..pas eksodit Berati i kendon Berishes:

O Sali merr pushtetin dhe njehere

se po largohen djemte nga cdo dere.

Se Rilindjes koka i ka mare ere.   smiley

 

Ku ka ze nuk eshte pa gje: si nje nga vendet me popullsine me te plakur ne Europe (automatikisht, edhe ne bote), Gjermanise vete i kruhet (dhe pastaj ben lojra 'kulturaliste': jo katolik, por mysliman, jo mysliman por budist, jo budist por protestant)

po i nxit sala te largohen nga shqiperia tani qe po afrojne zgjedhjet?

shashken apo topin e mutit, e kishe llafin o Art.

Kur eshte katandisur politika shqiptare ta bej ky, vaj medet ai vend.

Te keqen e shashkes o Velo parti-zani.  Po je akoma Minister i gjithe Shqiperise, i gjithe Punes, i gjithe Mireqenies, i gjithe sociales o parti-zan. 

Ndofta nuk eshte personi i duhur qe duhet ta thoshte nje gje te tille, epur si muove : eshte fakt real se azilantet vijne kryesisht nga zona elektorale te PD-se.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).