Ne Gjykaten e Shkalles se Pare ne Tirane, procedohen mesatarisht gjashte divorce ne dite.  Kjo do te thote se familjet jane ne divorce.

Perse kjo dukuri shkaterruese e familjes? 

298 Komente

Kushtet atje. Ndikojne per sherr. Dhe dihet perfundimi.

Ndjese ne e keni kete si "inside joke" ju me siper, po pse o emo, pse smiley

Kushtet ne Shqiperi.

Po ne Amerike,France,Angli apo Gjermani,ku numuri i divorceve eshte shume me i larte se ne Shqiperi?

Apo erdhi rradha te nxijme Shqiperine per cdo gje...

Jane mesuar nga inferioriteti t'ia vene fajin vendit per gjithcka, per cdo lloj detaji. Kete avaz kemi dhe per ca vite, sa te konsumohen e te nderrohen brezat.

Shume here divorci eshte edhe shpetim o grave. 

divorc per te tere....

ose edhe: "me shume divorce per popullin" smiley

smiley   sa kam qesh

Ne pergjithesi ata qe perfundojne ne divorc,jane thjesht frikacake,egoiste apo mburracake.

Duke ditur se shumica e atyre qe perfundojne ne divorc,kane pasur kohen te njihen me njeri-tjetrin dhe te bashkejetojne,perfundimi ne divorc i marteses se tyre eshte thjesht se ata nuk kane bythe te ulen dhe te shikojne se ku nuk shkon muhabeti qe me perpara shkonte fjolle.

Shkurt njerez te dobet!

uroj t'mos e kesh seriozisht kte me nolt smiley

Perse nuk  duhet ta kem seriozisht.

Nese me dike ke 10 vjet qe bashkejeton apo je martuar,kjo do te thote qe ke pare dicka te mire tek ajo/ai,se me zor nuk te martoi njeri.

Perse nuk ulesh e gjen ku po calon muhabeti,por direkt shkojne njerezit ne gjykate?

Une nuk po fut ciftet qe tradhetojne apo qe ushtojne dhune,por po flas per ate qe  thone" kishim diferenca te papajtueshme" apo "marriage run its course' smiley

Eshte bere divorci si loje me cingla apo si mode.

Edhe Hollivudi e perkrah neper filma,duke nxjerre ata qe nuk jane te divorcuar si jashte mode.

sepse partneret qellon qe edhe ndryshojn me kohen (zhvillohen ne menyrat e tyre), kjo  sjell edhe ndryshimin e mardhenies, ndryshimi i mardhenies thellon ndryshimin e partnereve e kshu me radhe, eshte nje process i tere qe vetzhvillohet. tradhtia bashkshortore (ky eshte nje emer idiot, po hajt mo, ka zon rronj tashti, ca do i bojm) esht vetem nje aspekt (shpesh maja e ajsbergut).

e di pse i them kto (me vje zor nga vetja qe shkruj ksisoji, e? ne nivel te ca gjimnazisteve te pjekme i cik para kohe)? vetem me te thene qe per jo pak shqipo, me c'nigjojm ne media, esht mire i her te msojn ekzistencen e divorcit si nji alternativ (shpesh "me e mire") qe ka menyja e tavolines. uroj t'me kuptosh ne kte, se nuk po boja hajgare.

ps. t'jetosh 10 vjet me dike nuk domethon hic qe ke pare dicka te mire tek ai/ajo, sikunder thu. flasim per Shqipnin, jo per Honen.

Divorci eshte problem i njerezve te martuar. Ti ACDC rri i qete, nuk eshte problem per ty. Ti duhet te gjesh nusen nje here.

ACDC e shikon sistemin nga jashte... duhen vlersuar ky kendveshtrim objectivo subjektiv....

Epo kjo pike e zeze! Flet per divorcin ai qe nuse nuk ka akoma! Gjej nusen nji here pastaj vrite menjen per divorcin. 

Ma mbylle gojen! Skam cthem tjeter, vecse terhiqem!

Prisja Shkaben, po erdhe ti. Lol. E para ja ke fut kot ate punen e frikacakeve. E dyta kushtet atje psh. Ja te jap nje shembull qe me beri pershtypje kur jeshe atje ne vere. Tirana cdo cep e pellembe mbush me bar dhe clubs. Pret burrin te vij ne shtepi nga puna, Po duhet te kaloje rruge me pengesa deri te hyrja e katit, Jo pallatit. Se dhe Kati I pare Nuk eshte pengese free. Mbush plot me 'shoke' qe te ftojne per nje gote. By the time ka kalu me sukses pengesat, ka shku Ora 10 bie fjala. Edhe e kupton ti vete pastaj, lol

Po ne SHBA dhe Perendim,ku nuk jane keto kushte dhe pengesa,perse numuri i divorcave eshte me i larte?

Sepse ne USA eshte e thjeshte: nuk shkon me burrin, ke probleme I jep drejtim. Nuk rri per hir te botes. Dhe kushtet economike ndryshojne. 

Dmth nuk kane te bejne fare kushtet ne Shqiperi,se ato permende ti.

Kushtet ekonomike ne Shqiperi qorr! Lol pse m'lodh ta perseris prape?! Sa vjen dhe femrat shqipe Po forcohen, barazohen ne thojza, emancipohen, ketu hyn shkaba me statistika, progresin e tyre. E nuk te duron me njeri o shok. Takohemi ne gjyq t thone. Jane femrat qe Kane evolu atje. 

 

 

ACDC1 , keta qe kam pare une , nuk me jane dukur pa by...! 

Ne France, aktualisht nje adoleshent ne tre i ka prinderit e divorcuar.

1 ne 3

Po hajde mbushjau mendjen Llastices &co qe divorci nuk eshte dukuri shqiptare.

eshte dukuri njerezore o hafiz

Hafiz shko thuaju atyre qe i veshin grate me burka dhe ti i mbron ne cdo koment dhe jo mua.

Une nuk e nxorra kete konkluzion.

Komentuesja me siper e beri dukuri shqiptare ,jo une.

normalisht, me ato qe u punojne grave atje, duhej te kishte me shume divorce... vetem se ato te shkretat durojne, se skane zgjidhje tjeter.. madje ka plot raste qe as prindrit e tyre nuk i pranojne... "shko atje te burri", thone..

Po ne Hollande,qe nuk u punojne gje grave,perse ka me shume divorce se ne Shqiperi?

po ti me lexon mua, apo jo...??
-ketu pra kane mundesi financiare grate te jene te pavarura, apo ndihme nga shteti, prandaj nuk rrine te durojne dhunen, apo bixhozxhiun, apo te droguarin, pijanecin etj etj, por divorcohen...

Gava, UNA, nuk e di sa serioze eshte e dhena....6 divorce ne dite....eshte shume apo pak????? Eshte e padegjuar????

Ne USA 50% e femijeve perjetojne ndarjen e prinderve ne martesen e pare, gjysma e ketij 50% perjeton prishjen e marteses se dyte te prinderve.

Me domethenese eshte nje e dhene tjeter qe 40% e femijve ne USA rriten pa BABA. Divorcet kane oshilacione, psh viti 2007 ka qene i begate per Ameriken, divorcet jane pakesuar 3.2%.

Shifra u botua dje nga zedh gjykates Tirane 

Tu qepa per metodologjine...6 divorce ne dite...cdomethene...u prish dynjaja???? Po sa martohen ne dite? Se mos na jane bere si ne Las vegas ....martohen me kollajllek dhe po ashtu zgjidhen....Sa perqind e femijeve rriten me prinder te ndare a me keq nga gjysherit e gjyshet???? E kuptoj qe nuk eshte e dhena jote po ata zyrtaret duhet te japin te dhena domethenese e jo scoop gazetarest.

Qe kur hyri coca cola numri dvorceve eshte rritur. Çoç i hedhin atij lengu  te bekuar kapitalist.

Sepse femra eshte emancipuar dhe nuk toleron dot me aq shume sa toleronte. Nga ana tjeter mashkulli s`e pertyp dot idene e nje femre te pavarur.

Familja kompakte jo vetem qe tingellon koncept i vjeter, po eshte veshtire te arrihet kur u duhet te punojne te dyve. Dhe te punojne goxha nqs duan nje jetese ok. 

Shto edhe faktin qe monogamia te njerezit me duket shuuume e sforcuar, meqe jemi te kjo.

Keto ishin my $0.02 ne parim.

Ne Shqiperi pastaj, me menyren si trajtohen shume gra, kemi akoma shume pak divorce.

Epo mire,nga shoh disa shqipo jane tamam si katundaret qe kur shkonin ne qytet hapen si vaji ne lakra.

Edhe keta qe kane dale jashte po thone "Rrofte divorci",gje qe nuk e kam degjuar nga asnje vendas, vec "trimave" te Hollivudit.

Bravo shqipo-katundare!

Nuk ka mire dhe keq, eshte fenomen i pandalshem.

Martesa i ka ditet (vitet) e numeruara.

6 divorce ne dite i bie 1700 ne vit me kalendar pune per nje popullsi prej nja 800 mije banoresh. S'eshte aspak shume, perkundrazi, duhej te kishte me shume divorce qe te kishte me pak sherre ne familje qe ndonjehere i demtojne femijet me shume se ndarja. Ka gra qe durojne burra pijanece e bixhozcinj dhe marrin kalamajt ne qafe me shume se c'do t'i merrnin po te ndaheshin.

hej, po t'kerkonte Moza, n'rast se s'e ke pa smiley

Ca t'i bejme Mozes, s'e ben dot dallimin midis komuniteteve te vogla e te vjetra, ky gjysherit kane pas luajtur futboll tek e njejta fushe ku kane luajtur niperit e tyre me njeri-tjetrin, ku njohjet dhe reputacioni kane ndikuar historikisht ne te ardhmen e familjes, ndryshe nga qytetet e reja ku s'te njeh njeri ndaj s'pyet se c'thone te tjeret. Te njejtat situata familjare kane dhe qyteza te vogla e te vjetra ne Greqi, Itali, Spanje, Portugali, me ekonomi me te medha e liri politike, letrare, mediatike e shoqerore me te hershme... e prape te njejtat drama degjon prej tyre. 

e kom thon edhe gjetiu: nji muhabet konviktoresh ky. I vinte njoni, student i shkolles bashkume, njones posht te konvikti. goxha cun kshu. sa arrinte me marr leje, direkt e te kjo. i conte llaf qe po e pres ktu posht. ishin nga nje fshat. ajo s'dilte meazallah. i thoshin shoqet e dhomes, po ti dili nje her, kshu u dukerka edhe alamet cuni. ajo jo qe jo. edhe nuk se kishte naj tjeter, kshu... nuk ishte shum-shum e kerkume smiley  mirpo meazallah se dilte. kalun ca kohe kshu, kur me ne fund ua tha arsyen: gjyshja e ktij ka qen kurve, iu tha shoqeve. e di i gjithe fshati.

smiley e bukur kjo. Dhe te mendosh qe si ajo goca ka qene gjithe shqiperia ne nderrimin e sistemeve ne vitet 90, dhe pse jo per te njejtat gjera, e madje edhe ne nderrimin e sistemeve ne vitet 40-50. 

Keshtu jane komunitetet e vogla, duhet te shkoje edhe tek ne mbi 80% e popullsise ne metropole, te rrije aty ca dekada, pa te pakesohen keto gjerat e keqija provinciale e njekohesisht do te shtohen gjerat e keqija tipike te metropoleve. Po t'i hysh thelle menyres se si kane jetuar komunitetet e vogla nder dekada apo shekuj, kushteve politike, ekonomike e fetare, e kupton se pse i bejne ato qe bejne e se si nuk shkeputen dot aq lehte. 

nuk jom sh i sigurt per kte, edhe pse me siguri absolute madhesia e qytetit percakton ckatunarizimin e nje kombi. por mqse austrin e njof, di te them se ne saje te nje politike te shkelqyer demografike (se mos vetem demografike, ne cdo aspekt politika e tyre eshte e shkelqyer! por meqe jemi te ky muhabet), nje pjese e goxhashme e austriakeve jetojne ne komunitete relativisht te vogla; nuk e kan shpopullu fshatin ata, edhe pse gjith male si puna jone.

e pra, ne kulturen e jetes, me bon pershtypje, jane totalisht te clirum nga kto mrrokllat qe po flasim. muhabet shumfaqesh ky, e solla thjesht se m'doli ne shteg si me thon. mbase ndikon kultura imperiale. ka shum te ngjare.

Prape, kane 66%-70%  te popullsise ne qytet prej shume dekadash, kunder 30% qe pati Shqiperia prej vetem pak dekadash, dhe edhe ata jetonin gati si ne fsha. Une mendoj se kjo shumice popullsie ndikon pakicen ne sjellje. 

E megjithate, Austria, mbetet i vetmi vend ne Europen perendimore ku s'ka google street view, qe ofron pamje panoramike nga cdo rruge. Makina e google kaloi per te bere foto 360 gradeshe ne fshatrat e austrise, si ne cdo vend tjeter, dhe iu versulen fshataret me sepate si ne asnje vend tjeter.

Qeveria austriake mbrojti qytetarin e vet, dhe meqe ndjenjat e tij i ndainin gjtihe te tjeret, i vuri ban google street view. Kur e pa qe e beri gjithe bota dhe vetem keta mbeten ne Europe, ndryshuan mendje dhe u thane Google-t te shkonte prape, por google s'ua hodhi me qurret.

po nuk ka qurre gugllua per Austrine, o Shkabe.

gugua eshte para ($), korporate, kurse Austria eshte koncept, histori, kulture njeriu (Homo sapiens).  smiley

gogla vine e ikin, po s'i hengren ketrat... si tha ai muzikanti: rronxho-bonxho si ky gjen sa te duash, po Halit e Mete, nemeronen me gjishta. smiley

Nuk po krahasoj nje shtet me nje kompani, por po te jap nje shembull qe tregon mendje me te mbyllur ne provinca se ne vendet fqinje. Sepse ai e sulmoi makinen me sepate gjeti mbeshtetje te gjere, me peticione e firma qe e detyruan qeverine te vere ban e te pendohet pas nje viti. S'e solla argumentin per ceshtje biznesi, dmth, por per mendesine qe po diskutonim. Jo se ky shembull me jep te drejte mua e jo ty, por thjesht po e permend sa per bisede.

p.s Gjermane me te cilet kam biseduar e kane permendur Austrine si nje vend me korrupsion, dhe njeri prej tyre eshte me origjine austriake.

Mos bjer ne qorrsokak si Grava edhe ti. 6 divorce ne dite perkundrejt sa martesave ne dite???????? Keshtu shtrohet pietja....prandaj ju drejtova Graves......ne se pyetja eshte morale....turp qe ka divorc....atehere edhe 1 divorc eshte shume e qisha e xhamiu duhet ta ndaloje...... 800 000 banoret e tu jane te martuar????? Ne se jo atehere nuk preken nga divorci. Sa eshte perqindja e femijeve te rritur nga prinder te divorcuar??????

Tirana dhe Shqiperia ne pergjithesi ka me pak divorce se c'duhet te kete ne te vertete, gje qe shton dhunen ne familje.

Sigurisht qe edhe une e besoj si ty se Shqiperia ka me pak divorce se Oksidenti se vlerat tradicionale jane me te forta dhe vendi sa me i vogel eshte aq me presion ushtron me ane te opinionit shoqeror qe femra te mos ndahet. Nga krahu tjeter nuk besoj se dhunen ne familje e shton martesa....dhuna eshte devijim, abnormalitet...dhunuesi nuk ka per ta lon pa zhdep dashnoren, gocen tek semafori si edhe plaken e vet. 

Nuk e shton martesa dhunen ne familje, por tabuja e divorcit. Me mire te ndahen se sa te kultivojne urrejtje apo dhune ne gjirin e familjes e t'ua trashegojne femijeve.

Ky qe thua ti eshte e provuar universallisht...se edhe ktu tek ne rrihen ciftet ore...dhe femijet traumatizohen...prandaj me mire te ndahen. Po ene dashnori nuk ta kurse drunin per ate pune.

Kur Martesa pranohet si produkt borgjez qe ndrydh femren dhe e shfrytezon ekonomikisht atehere fillon zgjidhja radikale.  

Knej ka nahija jon divorci ndihmon ne rritjen e GDP-se. Do e kene marre si model edhe ne Shqiperi. Kuptohet divorci, si kapitalizmi, eshte vetem per te varferit.

Katundaret shqiptare qe jane rritur me presh e qepe,dhe kane degjuar postdravin ne radio fshehurazi,ju dha mundesia pas 1990-es te dilnin dhe te shikonin bote me sy.

Ashtu si katundaret ne Shqiperi qe kur vinin ne qytet benin me snoba se qytetaret safi( ndonese dilnin afolio) dhe hapeshin si vaji ne lakra,edhe katundaret shqiptare te brezit te posdravit,hapen syte dhe po hapen si vaji ne lakra ndonese stonojne me vendasit qe jane ku e ku me konservatore ne Perendim se Llasticat apo Stalkerat me kompani.

Te therresesh "Rrofte divorci" sic therresin ketundaret e kthyer sbobiste,ne kete faqe tregon qe doni vertet shume breza te civilizoheni.

Shkallet ngjiten nje e nga nje dhe jo 3-4 njeheresh sic doni ti ngjisni juve.

Dhe sa per dijeni,Divorci duhet te jete gjeja e fundit qe duhet ti shkoje nder mend nje cifti,sepse eshte nje zgjidhje qe nuk implikohen vetem dy vete por shume me teper.

Kush Po therret ' rrofte divorci' ?! Ne Po I pergjigjemi graves qe Po pyet dhe se di pse-ne smiley . Nashti kujt I the katundar ti dhe njehere bre?! Lol. A t'bej 1 pyetje. Pse Jane frikacake ato qe ndahen? Na e elaboro ca me teper ket mendim qe ke. Pse frike? Nga kush? Ku? 

Sepse nuk kane bythe,te ulen dhe te gjejne gjuhen e perbashket,apo te diskutojne se ku po calon puna,por shkojne direkt dhe ne gjykate.

Ne Shq, meshkujt me 2 pare Kane nga 2/3 dashnore. ( epidemi) Ec e gjeje gjuhen e perbashket. 

edhe as nuk perpiqesh ta fshehesh xhelozine...

haters gonna hate... smiley

Hej, deck-u po pergatitet. bbc-uja brand new. no shore, but swimming pool. dera jon osht hap, Bame. Ftesa vlen edhe per Ronin. Behari ne Jug esht i gjate... deri ne Oktober, kur i vje radha Bierzelt-it.

Kaq kisha.

me gjith qef mer! flasim ne privat.

Ja sa ti qendis ca pune qe duhet ti mbyll dhe drejte e ne Xhorxhian bujare. 

Ky eshte nje shkak i mire divorci dhe jo deklaratat e tipit,nuk na perputhen karakteret.

Ka shume raste qe Njeriu ndryshon me kalimin e viteve. Mos flas ne aspektin pamor, paraqitje lol. Ka shume faktor qe cojne ne divorce sot. Duhet nje dite e gjate me I listu ato me rradhe. E ne kohe nuk kemi aq shume, plus ti e ke koken -naaaa, nuk te kupton. Te rekomandoj te mos martohesh. Eshte overrated. smiley

 

ACDC, nese une nje dite behem me vajze dhe ajo martohet me nje burre qe per arsye te ndryshme ndryshon sjellje dhe ia nxin jeten, do te doja qe ajo te ndahej se sa te shtypej me kembe per cdo dite deri ne plakje. Them se nje baba duhet ta doje vajzen me shume se parimet shoqerore.

Ajo eshte pune tjeter.

Divorcin kur behet nga dhuna dhe tradhetine bashkeshortore,e lejon edhe Bibla.

Bohh si ju pervesh Llastica ACDC-se! Ja ca ben emacipimi.dhe thojn pse ka divorce lol

Po si mos I perveshesh ketij ? M'tha katundare! Alamet femre une ketu, pa aksent, e bukur Po. Heu bre! smiley

Nashti pa te pare e pa vene gishtin nder bukurite, ti "alamet femen" kush po t beson smiley

Po qe self confidence e Kam high besoj e shikon, beson?! smiley

Kto me vetbesim te nalte jane allau na rujt. drejt e n gjykate nji llaf goje smiley

.... smiley 

Je volute ore ! 

Nese ka diçka qe nuk do e harroj kurre nga ç'kam degjuar ne keto 20 vitet e fundit te jetes sime, eshte fakti qe Irlanda, veçse ne vitin 1995 (pas nje referendumi ku 'PO'-ja fitoi... 50.03% te votave !!) e ka legalizuar divorcin !! Po po, veçse ne 1995-en ! smiley

sikur vetem dhe vetem nga ky fakt, kamunizmi e hedh tuç, po tuç fare fare amà, demakracine !

 

Katolicizmin ekstrem....jo Damakracine.....Nderkohe Enverizma mbyllte ne burg homoseksualet.....dhe cilesonte te perdale jo te virgjeren......Eh ci ka punu Komunizma atij veni....

homot jane problem minoritetesh (problem societal, quhen) ; grate jane gjysma e shoqerise njerezore (problem shoqeror, quhen)
dhe e dyta, nuk e disha une qe panajot kanaçi paska bo burg

Gabove perseri, mosndeshkueshmeria e Panajot Kanacit, nuk ben nul ligjin kamunist qe denonte homoseksualet me burg. Homoseksualet denoheshin me burg si edhe coheshin te punonin ne miniere si terapi konvertimi ne heteroseksual, pikerisht kur koleget e dulles, kta Euro-socialistat luftonin per te drejtat e homoseksualve e prostitutave ne Oksidentin gay e femer diskriminues. Kur Enverizma erdhi ne pushtet tejkaloji per nga brutaliteti e terrorri cdo simoter.

Ke te drejte ti, me te marr malli per ato kohet kur u purifikoshe e u bekojshe nga allahu kur "te prekte" hoxha...

Divorci osht modern. Ene fashizmi (si antimodern qe o) ka qene kunder.

se po na bo me germu: pse, ka qene i ndalu divorci nen Rajhun e 3 ? me siguri

Lidhje e packeputur

Theofan Stilian Noli

Ti moj Engjell moj Shejtane
Moj Zambak e moj shafrane
Ti me dehe te papire
Me tufan e me farmire
Moj kurbatke katarroshe
Moj sahroshe kokeboshe
Me perpjek qoshe me qoshe
Me zinxhir po me zvarrnis
Me shastis e me besdis
Me kerdis, me cakerdis
Ti ma syrgjynose gjumin
Ti me mbylle ne budrumin
Ti me nxive ne zullumin
Bashke s’rrojme dot
Ndahemi pra sot

Nuk ujdis dot ti me mua
Si per cift, per burr’ e grua
Une hesht, ti po bertet
Une fle, ti po gerret
Une ha, ti ramazan
Une s’pi, ti zbras kazan
Une rend, ti po calon
Une ngel, ti fluturon

Une prush e ti debore
Une drras’ e ti kembore
Une hi e ti vullkane
Une mi e ti kapllane
Une i ri, ti shkon me pleqte
Une plak, ti lot me djemte
Cporru, prapa diellit
Ku s’hyn drit’e qiellit
S’piqemi gjekund
Dasma mori fund!

Ne me do, me ngushullo
Po s’me do, mos me mundo
Prema koken dhe clirome
Dhe ne varr te zi mbulome
Se kur ngjitem, kam nje hall
Nuk shqitem, jam tutkall
Ndihme, pra, per Zot
Puthm’ e vrame sot

Tani qan, u mallengjeve
More vesh qe u genjeve
Tani zemren ma gezove
Se e shoh qe u pendove
Tani dukesh si qemoti
Kur me kape sic tha Zoti
Koken time brigje-brigje
Ti moj flag’e embel, digje!
Tok pra mbetemi
Sa te tretemi

I modh! I modh!

Kur me kape sic tha Zoti
Koken time brigje-brigje
Ti moj flag’e embel, digje!
Tok pra mbetemi
Sa te tretemi

ACDC vete e nenvizon keto vargje nga e gjithe vjersha e Nolit.Ketu pohoen dy gjera: e para "koka brigje brigje", dmth kokqoshe, nga ata qe thone o behet sic them une, o s'ka. e dyta, koncepti religjioz: bashke deri sa vdekja te na ndaje. dmth edhe po ja nxiu jeten, gruaja s ka te drejte me u divorcu, ajo eshte prone burrit me te cilin i ka rene shorti.

 koncepti religjioz: bashke deri sa vdekja te na ndaje. dmth edhe po ja nxiu jeten, gruaja s ka te drejte me u divorcu

Shkrirja e familjes parashikohet ne legjislacion fetar monoteist per arsye te ndryshme. Zakonisht femra njihet si me oreks te madh (kerkon shume) dhe kjo shikohet si shkaku i 'mos-fort-lumturise' te saj. Pranej 'lumturia' nuk o shkak per shkrirje. 'Te shkrije veten' -tha..keshtu thote ene Budizmismiley

Zakonisht femra njihet si me oreks te madh (kerkon shume) ..

 eshte me shume mit sesa realitet , perceptimi se " femra ka oreks te madh".ose "nuk mbushet pusi me peshtyme"-thone moralistat e liberalizmes smiley

 

mire, mire, po sikur s'e ka llafin per grun, Theofani. smiley

E dini kush na mungon? Kopshtarja....qe me siguri i qendron idese sime qe divorci nuk eshte pasoje e dhunes ne familje, por kerkohet nga nje femer qe e kupton se martesa ne thelb eshte kalkuluar per te shfrytezuar gruan si edhe per ta nenshtruar e degraduar.

PO mire mo, po bohemi edhe ne si bota e qyteterume. Jo po rri 10, 20 apo 30 vjet deri ne largim me nje femen. A mund te hash perdite te njejtin ushqim? Edhe nese e ha, sigurisht qe ne menje gjithmone pertyp nje ushqim tjeter apo jo? O burra ndani grate dhe ju o gra ndani burrat se burra te tjere ka boll.

Nese martesa karakterizohet nga dhuna dhe tradhetia bashkeshortore,divorci eshte zgjidhja me e mire.Kete e thote edhe Bibla.

Shkaqet e tjera qe jepen per divorcin,jane qesharake dhe sic e thashe i bejne njerezit per te justifikuar egoizmin dhe mendjeshkurtesine e tyre.

Hajde diten e mire dhe shkoni citoni ndonje nga ata te Hollivudit,se ata japin shume keshilla te mira per nje familje te suksesshme! smiley

Martesa eshte institucion borgjez misogjenist qe ndrydh dhe degradon GRUAN. As hollivudi nuk te ben derman. Pse jane burrat mbrojtesit me te medhenj te Marteses????? Se u ka ra bixha......

Prandaj thane kamunistat "do kolektivizojme tokat,  bagetine dhe grate" dy te parat i arriten smiley

Pse ? Se Kane hallin e $$$$, portofolit.

kujt i thoni "portofol" ju? smiley

Me shume se aq Moza...Gruaja e shkrete ne martese kontribon me pune e te mira materiale te pa-paguara e te pa-respektuara. Eshte gruaja qe ngado ta kthesh kontribon shume me shume se burri dhe nuk njihet ky kontribut sa duhet. Prandaj Marksi e quante gruan e martume prostituten e nje burri te vetem.....

Po mire,le te mos martohen dhe mbyllet muhabeti.

Njerere thua Gruaja kontribuon me shume ne martese,dhe ne tema te tjera ankoheni se grate paguhen me pak se burrat dhe rrejdhimisht sjellin me pak para ne martese.
Ndajeni mendjen,pastaj diskutoni.

E kan da menien Grate korrento. Fakti qe divorcohen me shume sot, dhe ne shumicen e rasteve jane grate qe kerkojne divorc tregon se ndihen te shfrytezuara dhe dalin jashte lojes.

Tani ene ca si une e ty vjen i dite qe mbasi skena lon xhom sahati nlagje pa thyer dum nga nje kukull te vogel ne shtepi, mundesisht te virgjer, qe te hudhi ne ode nja 2-3 kolopuce, te na gatuaje, te na laje komet edhe me punu i cik. Quhet EMANCIPICKIM se bojme vetem ne llogarine e bojne ene femrat. Mesuan edhe ato me te shrytezu mua te enjten e ty te dielen....une se kom problem ....po ti?

Lexoni " origjinën ....." e kryegjeniut Botëror Engels smiley

Ja një bisedë reale e kohës !

Më tha babi të të kujtoj se po të kalon mosha dhe duhet të martohesh .Na hap dhe ne rugë Kur do bëhesh burrë ..i tha motra vëllait .

Ik thuj babit , burrë është shoku i vet Nano që mori grun e dytë , jo ai që mbeti gjith jetën me nji Gru smiley

Për të Lebtitmin që ka filluar recitimet.

Enveri mbyllte në Burg B..q.rët , pederët  ...jo homoseksualët . Homoseksualiteti edhe në atë Kohë si në të gjithë Botën trajtohej si " sëmundje " që shpjegohej me deviacione seksuale .Sot qeveria e Berishës i quajti GAY dhe pas tyre edhe cinxujt që vijnë pas tij !

Sot B..q.rët i quajnë Pedofilë dhe i ndjekin në çdo Vrimë që të futen deri sa ti Plasin në Burg , në gjithë Botën . Përvojat se çfarë të bëjnë në Burg nuk kanë të bëjnë me shoqëri Normale . Janë fatkeqësi Biologjike ose Devijime seksuale.

Xake, Pedofil jane ata qe shkojne me minorene femra apo meshkuj, jo Beqiret...tjena tsakte.

Beqiret jane ne te drejte te tyre e Partia jote skish pse i diskriminote apo ti conte ne miniera e gjoja ti konvertonte. Kta beqirat e konvertum, Partia jote i qute te sherum dhe i martonte me Gra e u shkaterrote jeten, menoje i her....

i Lebetitur ..Kush ka  përvojë ,  nuk heq kontra smiley

Tani na bën dhe ndonjë leksion për Beqirët se mos kushedi na hap Horizont dhe nuk i ngatërrojmë me Pederastët .Nejse mo që ta cqarojmë , ti je i kohës ës GAY apo b*.irëve ? Se kjo shpegon edhe përmbajtjen e komenteve .Sot psh janë ligjëruar edhe martesat midis Homove . Ku hyn Enveri këtu ?

Në një prurje kur komenton dhe një Gomar me ia ia ia që vë dhe një njësh mbrapa të mos ta ngatërrojmë , doemos edhe futja Pordhës me vjersha e me recitime , ka mirkuptim nga ana ime . Çu kuptua që njerzit të thonë Realen smiley

Ceshte kjo puetje diletante o grave? 6 divorce ne dite? Shume pak per ate vend. 60 duhet te kete. Divorci eshte tregues i emancipimit te shoqerise. Rritja e divorcit ne shqiperi eshte per tu pershendetur. Tregon se femra po clirohet nga komplekset e prapambetura shoqerore qe e mbajne te lidhur me zor ne maredhenie pa ndjenja e dashuri. Sa me shume divorce- aq me shume liri dhe respekt per dinjitetin e femres. 

Zakonisht ti i ve vulen ketyre muhabeteve,me komente tip fondacioni Sorros.Bravo!Xhaxhi Sorros-i do ta kete parasysh,se sot e kreve detyren.

Ore se e kom degjuar shumë herë kete sorosin, kush o ky, mos o ai pasaniku qe thane njehere qe do blente milanin? Dhe ça lidhje ka ai me mendimin tim iher?

gjini pa shkolle ore koko..! Po une sepse shqetsohem sepse femijet e ketyre familjeve mbeten ...rugeve 

Ne Shqiperi gjerat jane ne tranzicion dhe si e tille edhe familja eshte ne tranzicion.

Pra eshte normale nje rritje e numurit te divorceve,deri sa te arrihet ekuilibri i ri.

Por te kalosh ne deklarata ekstreme sic bejne sbobet e PPU-se se divorci qenka i shenjte,i mire,i dobishem etj eshte vertet katundarllik,nga katundare qe per te hequr eren e katundit nga vijne hedhin aq shume parfum,sa nuk i ha as me vaj as me uthull.

Korrento, nuk du ti boj qejfin Shkabes, po dua te verteten me shume....A nuk e ke vun re ti sa shpejt shkermoqet Martesa Shqiptare ne emigracion? Shumica e cifteve qe njof una jan te divorcume?????? Katnaret emigrojne ne Oksident vetem????

Martesa shkermoqet sepse krijohen ekuilibra te reja ne kushtet e reja.
Kjo nuk do te thote qe kjo shkermoqje eshte pozitive,sic e reklamon ti me perkrahesit e tu.

Kam pare cifte qe ishin per njeri -tjetrin intelektualisht ne Shqiperi dhe kur kane nderruar ambient,gruaja me Universitet  e ka lene burrin per ndonje idiot me shkolle 8 vjecare vetem se eshte i huaj,dhe e kunderta.
Te pakten sa kam pare une ketu grate qe kane lene burrat,ne emigracion kane perfunduar me keq qofte nga niveli intelektual i njeriut qe kane  marre qofte nga ana shpirterore.

Nese kjo per ty eshte pozitive,atehere kemi mendime te kunderta  se kush eshte pozitive kush eshte negative.

U hapen syte ne fillim, u shtohen mundesite dhe kur kuptojne qe nuk kane me vargonje fluturojne nga foleja. Ai me 8 vjecare do ket patur ndonje dhunti tjeter qe papritur gruaja e ka zbuluar dhe vleresuar Pozitivisht duke divorcuar te shoqin. Smund te them cfare eshte pozitive por po vrasim mendjen pse shtohen divorcet apo jo? Kur i hapen syte njeriut kerkon te eksploroje, kur eshte ne erresire nuk leviz prej venit.

Koko, o katundar, me Ty e ka kesaj rradhe ACDC-ja. E more ajphon 6 o acdc ? Sot Apple na beri me upgrade per 3/4 fitira me ngjyre ( lekure) qe Kane shtu te emojis. Kane fut t'gjitha ngjyrat nashti, pa dallim rrace. 

Eshte rritur jetegjatesia dhe mireqenia. Kaq-e! 

Jam kurioz te di..jane me shume grate qe ndajne burrat apo burra qe ndajne grate? Kam idene se eshte me shume kjo e dyta.. po keshtu eshte kur martohesh me dashuri..

Na e bere diten zeher o Edison smiley !

Tmerr, tmerr, tmerr!

He mo se do jete ndonje shpikje "e ateisteve te rinj".

M'u kujtu Armiri qe tha: "na cate trapin duke na share fene tone".

Kurioz do isha per ndonje koment tjeter (por pa "trap", mundesisht, dhe pa nerva, dhe jo se kshu e kerkon kete ndonje liber i shenjte, por thjesht per njerezillek), nga ana e tij.

 

ne mos shpikje, fantazi e obsesionuar...mund te kish thene Stalker. 

 The Prophet used to visit his wives in a round, during the day and night, and they were eleven in number. I asked Anas, "Had the Prophet the strength for it?" Anas replied, "We used to say that the Prophet had the [sexual] stamina Of thirty [men]."

Ehhh te kishin keta burrat e sotem "staminan" e Profetit, zyres se divorcit ne gjykaten e Tiranes do ti ish vene drryni. 

Meqe Grava i njeh me mire kto punet e Islamit, do te na bente ndere tna tregonte se cili qe sekreti i Profetit. "the sexual stamina of thirty men"...Ymer o Allah, ymer! smiley 

u be pishman Edisoni qe solli lajmin e dasmes palestineze smiley

smiley

smiley

 

"An opinion poll published Tuesday showed that 82 percent wanted the government to do something to stop the new party, while 67 percent said promoting pedophilia should be illegal."

P.s. Kjo versus:

" Those who think that modern Muslims have abandoned this teaching should study the pictures and videos that accompany this article and recall the words of Ayatollah Khomeini, the most famous Islamic cleric of the 20thCentury: A man can have sexual pleasure from a child as young as a baby. However, he should not penetrate; sodomizing the child is OK. If a man penetrates and damages the child, then he should be responsible for her subsistence all her life. This girl, however, does not count as one of his four permanent wives. The man will not be eligible to marry the girl's sister. It is better for a girl to marry in such a time when she would begin menstruation at her husband's house rather than her father's house. Any father marrying his daughter so young will have a permanent place in heaven. "

"Sistemic rejsizem!!!" do thosh Tropi....

Nuk e di pse por kam paragjykimin es Tropizma do te kish nxjerre nga menga asin e relativizimit kulturore. 

 

Do te ket ndonje konspiracion nga media kunder islamit se nuk ka mundesi qe per xhuma te na vine te tille lajme:

“Burri mund të hajë gruan e tij kur është i uritur” 

Burrat në Arabinë Saudite “mund të hanë gratë e tyre nëse vuajnë nga uria e skajshme”. Kjo është ajo që ka thënë një udhëheqës fetar në këtë vend. 

Myftiu Sheikh Abdul Aziz bin Abdullah ka thënë se ky rregull i ri përfaqëson “sakrificën e femrës dhe bindjen ndaj bashkëshortit të saj”.

P.s. kam frike se Idrisi do ta relativizoje kete lajm me argumentin se dhe ne ne shqip i themi gruas ta hengsha zemren! 

I nderuar Roni ..Kur i grah KALIT mos shiko vetëm Mamuzet ..Ka në dhe frerëza për Gojën smiley Për mua si TI dhe Armiri minimlaja duheni dënuar Me Burgim të Përjetshëm për nxitje për Gjakderdhje midis Religjioneve.

Dhe kur them TI nuk kam ty personalisht as Armirin personalisht por të gjith KOQET e kohës së Sotme që doke e zakone natyrore që NDODHIN ( ca kohë na prutë Korenë ) ua veshin çdo lloj debili që nuk dihet se çfarë është konkretisht por Propogandohet sikur të jetë Themeli një Doktrine me kusht që ndonjë Kryedebil apo Foshnjë Pallati inteliDjent , të gjejë diçka e diku nëpër faqe Interneti !

Muhameti , Krishti , Bibla , Kurani etj janë Produkte të Kanibalizmit .Nuk janë as të kohës së Qytetërimit të Lashtë ! Këtë mos e Harro ! Kush operon si i "zgjuar "  me thënie apo kundërthënie të lloj lloj matrapazëve Politikë SOT nuk është se përbën objekt tjetër përveç Prokurorisë . Por jo atyre të religjioneve.

Respekte!

Rono, 

Mbrojta qe po bohet po me duket gjithnje e me shume si nje ekuacion i nje perkundjeje harmonike te tipit:

Mbrojtja" +P^2*Mbrojtra=0 ku kushtet fillestare jane Mbrojtja(0)=Sistemic Rejsizem, dhe Mbrojtja"(0)=P* (Relativizem Kulturor), P e ndryshojme sipas shijeve....

Shif cer zgjidhje fantastike qe ka:

Mbrojtja(t)=Sistemic Rejsizem*cos(Pt)+Relativizem Kulturor*sin(Pt)

 

sa kollaj e vune vulen mer

per cdo gjo kshu me yrysh ti, apo vetem te peshku? smiley

te qenit kolektivist i ka vulat  emigranto, ca ti besh

ëhë. edhe?

s'te mor vesh, daj. mbase faji im.

terqeta.

There is no scientific evidence that mild pedophilia is harmful to children

meqe ateistet vene shkencen mbi moralin

edisoni eshte individualist

allahu enver is wrong

Nl se më lejon i nderuar Roni  . Për çfarë ke tmerr  smiley  . Mos e ke për martesat në Djep të Veriut tonë , ku dominonte katolicizmi ?

Ma kadalë kur ka në mes argumente  Religjioni se me thonë të nDrejtën del ma keq nga Religjioni tjetër   . Apo don me ti kujtue çfarë kërkonte Bajlozi Venetikut ndaj Gj.Elez Alisë

pesë vasha me djergun

Martesat e këtij lloi ,  nuk janë Kontrato të shteteve Modernë .Janë diçka tjetrë që nuk është vendi këtu !Kot nuk e kanë Malokët që urojnë "Hajt me djalë " dhe mallkimin " i met pushka varë në mur "

Përshëndetje ! Por mos harro vetëm kalamajt e pallatit harxhojnë kohë e përkëdhelin çdo zog pa pendë ..

oidriso katolicizmin mund ta denosh ne lidhje me priftet pedofile por martesat ne djep, ne bark apo ne mend kur ti bejme femijet ti martojme bashke skan lidhje me pedofilizmin

Perse? Po Rilind dhe Divorci , ja perse.

Ore nuk u pelqen me seksi me partnerin e tyre dhe pik. Jane liberalizuar njerzit se 'demokracia or tie'

Kur martohesh te thone "te trashegohesh", kur divorcohesh si duhet thene divorc te mbare apo nje bie qindra ngrihen? 

Si eshte ajo kenga "Oh sa mire me qene beqar" ohe ohe. 

Po pse kush e di këtu se çfarë do me thonë Martesë që të shpjegojë Divorcin smiley Nga sa kam lexuar në mënyrë basolute një Blogu nuk mund ti lejohen përçartës   .Ose dhe mund ti lejohen .Dmth që jam gabim !

me qelloi qe isha ca dite ne Corovode me ca te huaj , ne fakt shkova se nuk kisha qene asnjehere dhe me ate sebep i cova ne Corovode , epo si nuk pashe njeri qe te qahej se ishte keq mor vlla , te gjithe te lumtur smiley , ore i pyesja , ku punoni ca boni qe jeni kaq rehat , vetem nje pergjigje jepnin...."Ehhhhhhh....po na shtron Iliri rrugen" smiley hallall per zotin , hallall.

Edhe ti me mermer mer Brado? smiley 

Nigjo me te forten : Po hanim darke tek Sandri , kshu ja thonin, miqesisht na afrohet nje burre tek 65 vjecet kshu , na u prezantua si Doktori Gjinekologjik i spitalit te Corovodes , burre zotni , ne muhabet e siper doli qe kishte qene i persekutuar , une ja shpjegova ketyre miqve te mi qe zoteria ne sistemin komunist ka bere burg , po pse me pyeten ca ka bo ? kur ma ka shpjegu Doktorri pse-ne nuk dija si me ja u shpjegu dhe me plasi e qeshmja lash nom mes lokalit, e kishin denuar 7 vjet sepseu thoshte banoreve ne Corovode dhe rrethinat e saj qe te mos bonin shume kalamoj se skishin me car ti mbanin .Ja shpjegova , ngriten koken ngadale te gjithe si me urdher dhe me pyeten : Per kete ka bere 7 vjet burg ?

smileysmileysmiley

Lesh , e sajove. smiley

Nuk sajo gjo Alba . Po ja keq thonë se osht e pResekutuar smiley As leshin nuk e përdor smiley

Mire , bast bashke , kush eshte nga Skrapari ketu te ma hedhi poshte historine , nqs Doktorri i Spitalit te Corovodes nuk ka bere burg ne kohen e Hoxhes sepse u thoshte njerezve mos beni shume kalamoj .

Po ma hodhe poshte do te te jap dreke ku te dush ti kur te vij.

Po ta hodha poshte vij javen tjeter ne Berlin.

Mos me bej te marr Muq Nanon ne tel smiley

Une kam mik nje cun nga nje fis ne Skrapar qe mund te kene patur nja 30 vete ne burg se kane qene balliste. Tani eshte drejtor diku me LSI-ne kuptohet, do e pys se vone ka ardh ne Tirane e besoj e di.

Mbase ka qene infermier mer , jo daktor e sidomos gjinekolog sepse me shume skraparllinj ka  pas ne Durres se sa ne Qorovode. smiley Ca duhej gjinekologu atje ? 

Ka qene ne Corovode Doktorr , tani po me kujtohet u lirua sepse e kapi 90 dhe pas 90 - es dhe deri tani eshte Doktorr Gjinekologjik ne Corovode , por emri spo me kujtohet tani , pyete ate shokun dhe me thuaj.

Je i sakte. Mjeku quhet Qazim Metani, tani eshte mjek ne Polican.

Ok .

mos vur bast se ka pat gjinekolog Skrapari>ka qene a jo ne burg nuk e di

Po une barazimin e kam ne xhep mer, dmth ka pas apo jo une nuk paguj. smiley

Realisht janë nga këta Maskarejtë që shkonin shtëpi në shtëpi dhe Abortonin gratë kundrejt pagesave .Nonji dhe i ka met në dorë që e ka hongër ,  në mos qoftë ai që shiste Aspirina si "Ilaç Kinez kundra barrës ". Huq që e mori dhe një cl . crv nga Pusteci dhe shpëtoi nga Burgu se e rahën smiley

Tani Alabaket me zamete nuk kishin referime nga Veprat e xha Abazit  si ta argumentonin as në shënimet për Mukjen , dhe kanë Vaze dmth Rrëfenja  që të bëjnë të qeshësh se janë shakataor shokëni smiley

Ai qeka se pata merak për kë po thoje smiley

Ose  bo vaki ndonji tjetër doktor gjynafqar i ka thonë nonji fukarai ," përdor frenat ere .me ça do i ushqesh ba e pill vit për vit nga nji " ..e ka nigju ndonjë sholo..e antikomunsite  si Alba dhe e ka raportu .si " kundër vijës Partisë smiley Kështu bërtiste mes fshatit edhe sek partisë Cacabezës dhe kishin për humor smiley

Po kot nuk thonë në Skrapar që " i yti ta bën priftin me barrë " 

Kjo do jetë arsyeja pse nuk ka shumë divorce në Skrapar smiley

Por edhe pëjetja cqaruese - habitore e të mendertës Alba smiley do ketë ndikim për forcimin e Familjes së traditës nga vendlindja e xha Abazit !

Nuk divorcohen shume ne Skrapar sepse edhe pas divorcit ata mbeten kusherinj me njeri tjatrin.smiley

kte rrezik do jesh tu e ngatarru me Mongolin smiley  

Ti sikur lexo e nigjo Biroin që thoshte "pillni sa më shumë " ç'ne me të Presekutuar që paskan thënë " mos pillni " smiley Mos ka qenë  ai që kur erdhi nga Kina u shiti fshatarëve aspirina si Ilaç që "  të mos u mbeteshin  Albat me barrë " smiley dhe s'ta ka shpjegu mirë nipi biroit që atë vit pati shumë Alba që lindën kushërij të xha Abazit smiley

kam pas kujtu se   " te gjithe burrai i kan pas sha grate....por kurre grate e tyre ! 

kan ndryshu senete ! 

Divorci eshte finalizues i shkaterrimit me shume se dukuri shkaterrruese sepse apriori nuk ka me çfare te shkaterrohet ne ate pike. 

Nese per disa arsye nje çift me apo pa femije me perpara qendronte ne nje martese per arsye morale apo financiare, tani pa to, ka lirine te divorcohet ne rast paperputhshmerie. Nese njehere e dikur vendosej te jetohej bashke, nuk duhet te jesh nen iluzionin qe lidhja ne çift ishte e lumtur dhe e mbare, z. Grave. Mund te ndash strehen me dike, por mos ta njohesh ate njeri, te ndash detyrat me te por te jesh i/e distancuar shiperterisht, emocionalisht nga ai/ajo. Disa vendosin te vazhdojne te jetojne pjesen tjeter te jetes pa kete palumturi. Kaq e thjeshte eshte.

 

Pershendetje. smiley...Epppoooo, per mendimin tim kryesorja eshte sepse nuk dine se cfare eshte martesa. Shumica nisen vetem nga ndjenjat te cilat ne te shumten e rasteve vihen perpara pergjegjesive qe duhet te kete nje bashkeshort ose nje bashkeshorte. Eshte shume teme e gjate dhe me fjaline qe thashe me siper mund te shkruash edhe libra me disa vellime. ...

kam pershtypjen se japin opinione per martesen ca qe ende ...nuk jane martu...!

Kam pershtypjen se martesa eshte dicka per te cilen flitet qe ne klase te 7-te ne edukaten shoqerore. Keshtu qe besoj se nje opinion i takon kujtdo qe ta jape ne baze te kendveshtrimit te tij/saj. smiley

eh, mer Brad. Ne me buk, ti me gur smiley

ku guret , llafet me te mira per Corovoden , lexoi smiley

Me mire nje fund i tmerrshem se nje tmerr pa fund, eshte me e pershtatshmja thenie per te percaktuar divorcin shqiptar. Mesime nxjerrin te gjithe ata qe jane perfshire ne mesele.  

Ne Shqiperi perdorin "nuk na shkon me muhabeti" si justifikim per te mbuluar arsyet e verteta: tradhetia, dhuna, alkoli, bixhozi, sa e bukur jam sot, komshia ma cpifi, nivele diferencat e moshes, martesat me shkesi, si edhe injorance apo mungesi diturie te ndryshme. Ketu permendet qe ka me shume meshkuj qe e bejne kerkesen primare, qe ne mendjen time thote sa shume meshkujt vazhdojne dhe dominojne shoqerine. smiley

Ligji shqiptar nuk e mbron femren, ne fakt, kur vjen puna tek divorci. Nga sistemi i normave dhe vlerave sesi eshte trasheguar sistemi ne pergjithesi, pra sipas tradites, ne shumicen e rasteve vajza hyn nuse tek shtepia e dhendrit, te cilin ky i fundit e ka te trasheguar nga prinderit, ato shtepiat/apartamente te kamunizmit, me llac, tulla, qerpic, gure, dhe modeli i fundit parafabrikat. Tani ligji thote qe kur ndahesh, gruaja del nga shpia sepse ajo eshte prone qe eshte perfituar nga bashkeshorti-burre perpara martese. Une kete nuk e kuptoj. Nese nuk kane prenuptuals, prona duhet ndare 50/50, dhe te paguash detyrimin per femijet (child support) deri sa ata te behen xxx vjec (nuk e di sa eshte kufiri ne Shqiperi). Kur per dritat dhe energjine behet kaq shume debat deontologjik, cfare duhet te beje nje nene (edhe nese i ka i ikur koka ere nga gafat e veta divorciane) per te mbajtur femijet e vet financiarisht, emocionalisht kur femijet duan te rrine me nenen? Cfare catie minimale mund te ofroje?

Spektri tjeter, dhe raste jo te pakta, eshte kur nenave u ka marre koka ere e tradhetojne, dhe per hir te femijeve baballaret thone nuk na shkon muhabeti sepse nuk duan qe shoqeria ta percaktoje nenen si kurve, sepse vriten shpirterisht femijet. Nuk i quaj dot vetem femra kur kane marre pergjegjesine per t'u bere nena. Keto jane momente qe pastaj sic lexojme ne media po zgjidhen shume kohet e fundit me vetegjygjesi, sipas mentalitetit me mire femija im jetim sesa me nene kurve. 

Jane mbledhe Grate ne leme /Qaj neno qaj moj nene / keta burra nuk na bejne /qaj neno qaj moj nene /si t'ja bejme qe ti leme /qaj neno qaj moj nene....

Grava Vazhdoje smiley

Te pakten te ishim ne nivelin Kulturor te atyre njerezve para dekadave qe e kane zgjidh me Humor ..

..tu themi djeme ti lene 

qaj neno ,qaj moj nene

Cfare flet o Gaia? 

Si mund te marre femra shtepine e trasheguar nga prinderit e burrit ku ajo ska hedhur asnje lek?

Nese ligji shqiptar thote keshtu, ai eshte ligji me i drejte ne bote.

Cdo gje pas marteses 50%/50% dhe cdo gje para marteses secili te vetat.

Keshtu duhet te jete cdo ligj ne bote.

nese Shqiperia ka kete ligj te drejte, bravo i qofte.

Se dyti, perse thua qe ky ligj eshte I pa drejte per femrat.

Eshte e drejte qe dikush te hyje ne shtepine e trasheguar brez pas brezi te burrit dhe te marre gjysmen pa vene nje tulle?

Jeni ne vete moj?

ACDC1, ne gjyq kerkohet dhe ndahet cdo pasuri e vene bashkerisht gjat marteses, e gjer kur ajo ngrin per gjykim.Banesa quhet e perbashket dhe ndahet sipas proporcionit perfitues / metra katrore, ( gruja mund te kete nje ose dhe  disa femije )  nga momenti i banimit te ciftit, kur eshte e perfituar  prej njeres nga tri format  e pronsise.Ne se banohet ne nje shtepi qe eshte e regjistruar ne emer te prinderve   nuk e perfiton asnjeri.Se nuk mundet te perfitohet shtepia , .... ku ke hyre si ...qeraxhi!

Ligji jone mbron shum gruan 

Ate po them edhe une Grava.

Si mund te marre tjetra shtepine qe ke trasheguar ti nga prinderit.

Cdo gje duhet 50/50 qe nga momenti i celebrimit e deri kur ndodh divorci.

Shume mire qe Shqiperia ka ligje te tilla ku barazia eshte barazi.

Fatkeqesisht ketej nga ne gruaja te merr edhe shtepine e trasheguar nga prinderit edhe biznesin qe ke bere para marteses.

Shkurt nese ne Shqiperi ligji ndan cdo gje 50/50 sic duhet ne fakt, ketej gruaja te merr cdo gje dhe ti ngelesh me duar ne xhepa.

Megjithate nje grek ishte treguar i zgjuar.Kishte nje biznes me te vellane dhe 2 dite para se te kerkonte divorc, shkoi e ja shiti te vellait pjesen e tij, me pretekstin se i kish borxhe a dicka e tille( sme kujtohen mire hollesite) dhe diten qe kerkoi divorc praktikisht skishte asnje lek ne banke dhe kuptohet nuk kishte cte ndante.

Kjo ndodhi pasi kur kishte punesuar nje investigues privat, kishte dale qe gruaja merrte dashnorin ne krevatin bashkeshortor kur ky shkonte e i ... nena ne pune.

ketu ligji nuk ndeshkon ate qe tradheton, keshtu qe greku i zgjuar beri levizjen e duhur.

Bej kontrate paramartesore qe nuk ka te drejte te marri asgje nga pasuria qe ke vene para martese. 

Perse duhet te besh kontrate paramartesore, qe eshte gjeja me e keqe qe mund ti thuash nje grua para se ti kerkosh doren per martese?

Fare mire pa kontrate cdo gje qe fitohet gjate marteses ndahet 50/50?

Nuk eshte me e thjeshte keshtu?

Ti e di une thjesht nje mendim dhashe! smiley 

ketlina, ne na duhen 100 lutje deri sa ..... ti po thua me perpara thuaji kete llafin tjater. Hajde bejm kontrate qe po u dame shtepia eshte imja.Dhe ajo ta thote cope  fare  te pjerca ...mu ne tendin  dhe vate !  Je ne vete ti mi ? 

Saken se ben sic thote ketlina ti o ACDC 1 se mbete thate ! 

po ishte jotja shpia, hedhur ne hipotek ne emer tat dhe si martohesh ndahesh pas ca koheve ajo perpjestohet si pjese e aseteve te perbashketa.Origjina e prones nuk perben rast per perjashtim te drejte pasmartesore ..,se ajo pasuri ka  ardhur si dhurat prinderore ..! sepse ti mor xhan, nuk e nxjerr dot prej shtepie ku ajo eshte banuese.I jepjesn perpjestimore ne leke dhe vetem ashtu e kerren jashte. Ligja vec kete te drejte te jep ty , burrit me shtepi dhurat nga prindrit 

Une po flas nese nje.cift jeton ne nje apartament qe e kane blere vete.

Nerkohe qe burri ka nje shtepi te prinderve bosh ne nje vend tjeter .

Perse gruaja se ska hedhur asnje lek ne ate shtepi, duhet te marri gjysmen?

gruaja duhet te marre shtepine qe jetojne dhe ate i takon 50%,jo me shume.

Kesaj I thone vjedhje e hapur or vella.

ate askush sja ceno ! 

car pytje...mos ke dal gje ne pension grava?

cthua mon nosh ? po dola un ne pension dhe pa he ! 

Familjet ne divorc...perse ?

Mendoj se problemi fillon nga burrat. Burrat jane budallenj.  Jane edhe dembela edhe pa pune , por duan te jene edhe macho.

 macho edhe dembel , ne ditet e sotme nuk t'a blen me njeri. ishte kush na ishte

Mendoj se problemi fillon nga burrat. Burrat jane budallenj.

smiley 

smiley Tullfare, trocfare...

Edhe ne Amerike familja thuhet se ka hyre ne periudhe krize, rritje e numrit te nenave me femije e pa burra, rritje divorci (sidomos nder zezaket) etj por te pakten ketu ka sherbime keshillimi martesor (marriage counseling) dhe ne disa shtete ato jane te detyrueshme para se te shkoje ceshtja ne gjykate. Biles disa nga keto sherbime jane nga grupe te krishtera (faith based) duke pare rendesine qe krishterimi i ve marteses. (mund edhe te shihni krahasimet) Nderkohe qe tani edhe dhe periudha e elektronikes ku po dobesohen lidhjet shoqerore, Facebook, instagram etj, shume gjera jane seksualizuar, breza te rinj me te llastuar e me me pak deshire per te qendruar ne lidhje e per te luftuar per te kaluar mosmarreveshjet etj etj

Shqiperia ka problemet e veta, e sidomos kur kujton se ca nga keto cifte jane martuar ne periudhen dramatike te 1997-2000, apo ku 1 ne 3 gra dhunohet, apo ku ka burra fanatike e fondamentaliste qe ende nuk e lene gruan te derdhe plehrat a te bleje buke e ushqime te lagjia, apo ku jetohet ne familje patriarkale ku plaku i shpise mban rrogen e djalit dhe te nuses dhe ku imponohen rregullat e sjelljes qe ndrydhin marrdheniet e cifteve qe nuk kane para per te jetuar me vete apo qe nuk duan te jetojne me vete sepse prinderit i ndihmojne per femijet etj etj. Plus pastaj qe edhe tradhetia bashkeshortore mund te jene sheshit gjithandej ne Tirane xhanem per shkaqe nga me te ndryshme......

 (marriage counseling) dhe ne disa shtete ato jane te detyrueshme para se te shkoje ceshtja ne gjykate.

niveli i pandryshueshem i ndarjeve tregon qe keto masa nuk funksionojne, jane sa per te thene qe po behet dicka. Seriozisht ka nejrez qe mendojne se martesa mund te rregullohet nga keshilla e nje pale te trete? :o 

Varet si i interpreton statistikat se aty futen edhe po ato persona qe divorcohen nja 2-5 here ne jete smiley por ky lloj sherbimi martesor eshte nje gje pozitive qe ndihmon nje % te caktuar, ata qe vertet kerkojne ndihme e keshillim te specializuar, ata qe shkojne aty vertet per te riparuar marrdhenien ciftore. Por edhe ne rastet kur nuk funksionon (dmth ata qe e kane ndare mendjen 100% qe lidhja duhet prishur), sherbimi eshte reflektues per jeten dhe ndihmon qe te shmangen ca gabime ne martesen pasardhese (nqs personi vendos te rimartohet per se dyti, kur edhe gjasat per divorc jane me te larta, gjithmone sipas statistikave).

po pra po. lol

Mos u merrni me pensionistat..

Ne kohë artificaile dalin shume apologjetë Idesh qe shiten per realitete .Psh ne nje Kohe na doli nje Shkrues qe shihte Trendin e Martesave brenda Fshatit pasi vashat nuk donin te dilnin nga Krahina smiley

Me ardhjen e Demokracise  apologjetët zbuluun se varzat ishin Mall dhe filluan me i shite pertej Kufirit si per nuse me Serbet ashtu edhe per q.p toret e Europes e Botes Demokratike . Edhe  babi i LefTKopesë në mbrojtje të dhjetëmijë Putanave që kishte eksportuar Jashta shtetit  deklaroi me zërin e saj " Çfarë doni JU Demokraci pa seks e drogë ? Ju dashkeni komunizëm "smiley

Kohët avancuan deri sa babi LefTKopesë vendosi të japë shembullin i pari me shpalljen e ndryshimit të lloit të Martesës .Lindi i pari Kabinet k/ministror Historik GAY . Nuk ndenjën mbrapa apologjetët si me nder prof Olsi etj që vunë re se kjo kategori po diskriminohesh sepse nuk i lejonin të Martoheshin dhe rrjedhimisht nuk kishte Divorce smiley

Mund të zgjatemi i nderuar Grava por duhet të merrni leje nga sholokët këtu që i njohin problemet e mazoskizmit dhe veçoritë feminile në njerëz e specie të tjera për çpengime më të plota.

Duhet të kuptojnë sholokët antikomunistë se Çfarë është e kush klasifikohet Martesë për të ardhë tek Divorcet .

Dhe  sa më shpejt sepse kanë filluar shënja Ligjërimi edhe me Kafshë smiley Psh një shqipo diku u dënua se i *iu qenin një tjetri !

 e keni share xhaxhin Enver qe thoshte se `familja eshte qeliza baze e shoqerise` smiley diktatura eshte emire per shqiptaret per momentin

 

 

 

Xhaxhai Enver ishte borgjez. Ja prova :

La famille, dans sa plénitude, n'existe que pour la bourgeoisie; mais elle a pour corollaire la suppression forcée de toute famille pour le prolétaire et la prostitution publique.                                                               Karl Marks

"Familja, në kuptimin më të plote të fjales, ekziston vetem për borgjezet, gjithe duke shkaktuar suprimimin me dhune te familjes se proletarit dhe prostitucionin publik"

 

dmth, jo se familja s'duhet te egzistoje, por se s'ka mundesi te egzistoje per te tere ne menyren me te plote te saj (kuptohet, nen sistemin...)

Jo vetem kaq Juli, por familja nuk duhet te ekzistoje edhe sikur te kishte mundesi te ekzistoje sipas Marks Engels Stalker. Ta shpjegon Stalker qe ka lexuar botimin e pare te Manifestit, botim i Monpeljese qe kishte lexuar edhe shok Enver, botim pa shkurtime, jo versioni sovjetik prej nga eshte perkthyer versioni shqip i Shkolles Partise se Laprakes me urdher te Mehmet Shehut qe e pat bere me koke te vet, meqe kishte bangraund kulturor protestant.

Komunizimi i prones eshte ekuivalent me komunizimin e grave, dmth jo vetem qe keni per te ngrene me luge florini, por edhe keni per te kryer aktin seksual publikisht me prezervative florini.

Gjithe problemi qeke se te dyja nuk mund t'i arrish dot, o ben publike pronen ose ben publike grate. Ceshtjen e prones publike e humbem, por te pakten tani beme publike grate. Nuk eshte keq edhe keshtu, nje here njeren e nje here tjetren, historia ecen perpara me amplituda sinosuidale.

E nga te gjitha keto mund te nxjerrim mesimin dhe zbulimin me te madh historik, qe kultura njerzore dhe civilizimi fillon me tempullin e shenjte, qe funksioni e fillestar dhe origjinal e ka patur si Shtepi Publike, hieros gamos.

aq me teper ta shpjegon Stalker si kinofil me filmin e modh mer jau eyes wide shut. Kubriku i modh mer jau!

 

o Jul, "Eyes Wide Shut" nuk eshte film i modh; ne rastin me te keq eshte 'a ostrichism', ne rastin me te mire, 'a paleness'

O Rono, eyes wide shut osht film i modh sepse tregon si zgjidhen te gjithe problemewt e botes (edhe ato te prones, Kosoves, Dropullit, Vorioepirit, lendeve kimike, eksodit te kuksianeve, kafe-librit, ISIS, lodrave te kalamojve etj):

Alla fine tutti i problemi del mondo si riassumono in una parola ...

smiley

Me nje fjale "maro filmi".

smiley

(Mbasi maroi filmi, aktoret u divorcuan, dhe i kane çare tajaren njerzimit per vite me radhe me intervista se kush e pati fajin per divorcin: libri apo filmi).

 

Shifra e konstatime te para 2 vjeteve:

Ndërkohë dhe Agjencia botërore e statistikave “Nation Master”, e ka renditur Shqipërinë në vendin e 14 në botë për numrin e divorceve. Bazuar në të dhënat e saj, Shqipëria është e 5-ta në Evropë  dhe e para ne Ballkan për numrin e divorceve. Sipas kësaj agjencie, në Shqipëri rezultojnë të divorcuar 0.83 persona në një mijë vetë.

Statistikat e agjencisë tregojnë se listën e kryesojnë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ndërsa bie në sy fakti që Shqipëria renditet në listë pas shteteve evropiane si Rusia, Finlanda dhe Portugalia.

Por, vlen të bëhet një panoramë se çfarë ndodh në zyrat e gjyqtarëve për çështjet civile e familjare dhe për të kuptuar më shumë me anë të psikologëve se përse ndahen çiftet sot. Gjyqtarja që kalonë çdo ditë çështje familjare në dorë ( për arsye etike nuk u publikohet emri) pohonë për “Shekulli-n” se: “Divorcet ndodhin për disa arsye: E para sepse u përfundon dashuria për njëri-tjetrin, e dyta sepse e tradhtojnë njeritjetrin, e treta sepse nuk janë dashur kurrë, por kanë jetuar në gënjeshtër, e katërta sepse gjejnë dikë tjetër që i përmbush shpirtërisht, e pesta sepse njeri nga partnerët shkel marrëveshjen dhe dëmton familjen (pi, luan bixhoz etj). Dhe tjetra sepse është bërë si modë që duhet ndonjë divorc në jetë. Shikojnë telenovela. U duket jeta si nëpër filma. Ka shumë çifte të sotëm që duke parë telenovela kanë nisur të bëjnë një jetë të shthurur për normat ekzistuese...për të qenë më të qartë ka raste që gratëshoqe ndryshojnë burrat për eksperiencë apo e kundërta, nuk janë shumë, por ka”- përfundon gjyqtarja.

Ato telenovelat i kane marre ne qafe me vertete. Shoqeria shqiptare ndoshta po kalon fazen e dekadences se saj qe nuk e ka provuar me pare.  

Dikur sikur ishin me klas telenovelat, kishte Dallas, Beautiful, Beverly Hills ndonje argjentinase, apo Ambra etj etj ku edhe mesoheshin gjuhet perendimore, ndersa tani duket se bejne namin ato turke me sulltane haremesh e shamikuqesh, apo ndonje indiane e nivelit te 8-vjecares etj etj se lloj-lloj telenovelizmash po shfaqen.Por duket se TV vazhdon te mbetet arme e fuqishme ne kontrollin apo coroditjen e masave.

Po domosdo kushtet. E thashe qe ne fillim une, lol. Njerezit atje kane shume kohe te lire neper duar. Femrat njehere. Dhe po pate shume kohe te lire, fillon e sterrmendon dhe 'analizon' shume, ku s'u shkon mendja, e del ne perfundimin - te palumtur. Plus mos permend dhe surratbukun, qe I ka terbu njerezit. Show off. Ka shume viktima therefore. ( shif kur t'vij shkaba me statistika tani t'mi rrezoje t'gjitha cka thashe ) lol

Ok Shkabe, si shqiponje shkove dhe i mblodhe ca tregues me te rinj, por nje dyzine u divorcuan prape atje, e te shohim ku do jene shifrat per 2015. Ndahen gjate javes e martohen ne fundjave i bie.

Po dasma 3-4 diteshe a behen me, dihet gje? Se mire eshte te behet edhe dasma ca e madhe se eshte si forme zotimi para gjithe farefisit e shoqerise qe cfare u lidh nuk do zgjidhet aq lehte ne fund. Por edhe shume e madhe nuk duhet dasma se duhen ruajtur me shume leke per te investuar ne martese....se nuk thone kot qe ari blihet per qejf e shitet per hall.

Paske ardhë me vonesë .Të kanë lodh Gjeshkët si duket dhe ke filluar Kutpon sikur është  Kanuni edhe Manifestin e parë mer Jahu.

Ajo që vdes si Familje është Familja Borgjeze e Lindur Forcuar dhe Ligjëruar me Kurvëritë ( pabesitë bashkëshortore) jo Familja si Kategori shoqërore .

Mos u lodh shumë nëpër Gjeshkë se fillon të duket edhe PPU si tribunë shpaloasjesh Idesh sallonesh smiley

si tha shkenca....sa me ne gjendje, aq me shume rrine te martuar njerezit.

nga demokracia dhe kapitali. 

demokracia eshte pushteti i te dobteve. gruja apo femra si e tille behet e pushtetshme. ndersa burri behet i dobet, behet burre koti. ndodh pra nivelim.

pse duhet me jetu bashke ne keto kushte ?

duhet nje i forte, me potence. se marredheniet njerzore jane marrdhenie force, hierarqike. mos ishte dielli me i madh nga toka (nuk i rri toka e lidhme por do marre rruge kot, si kometat, neper erresire), s'ka sistem diellor, as jete. 

keto jane ligjet e natyres.

 

se mendojne shume o grave. si ky me lart, qe nga te mbimenduarit ngaterron natyren me materien.

Ne Perendim burrat jane bere femra me penis.

Nuk e di nese mund te mbijetoje martesa ne nje realitet te tille ku femra praktikisht eshte e gjithpushtetshme nga ligjet ne fuqi dhe burri praktikisht eshte kthyer ne nje njeri qe duhet te thote vetem peqe-lepe.

Ndoshta burrat tip beta edhe mund te mbijetojne por shumica e burrave jane tip alfa.

Une kisha shpresa se martesa mund te mbijetonte por kur shikoj komentet e mesiperme ku i behet elozhe divorcit, gjeja me e mire qe mund te beje nje mashkull mosha 20-30 vjecare eshte te fokusohet tek forcimi e anes financiere te tij.

Martesen mund ta konsideroje vetem nese gjen ndonje femer per te cilen betimet e dites se marteses akoma jane te rendesishme, ne te kunderten me mire te mos martohet se vetem ka per te vuajtur shpirterisht dhe financiarisht.

 

Te drejte ke ACDC, mos harro te shkruash qe me shume te drejte ne perendim i japin gruas dhe qenit. Gruaja eshte forca e ligjit! smiley

Nuk po flasim per kafshe islamike or zoteri.

Une po flas per njerez dhe arabet nuk I konsideroje njerez por kafshe mesjetare.

Nuk po flasim per kafshe islamike

"People often ask me when I tell them my story, 'Where you from? Iran?' And I tell them I'm from Brooklyn," says Fraidy Reiss, who was raised ultra-Orthodox Jewish.

Reiss says her community was insular. Her ultra-Orthodox high school prepared her for a life devoted only to a husband and children. "I actually had to sign a paper promising that I would not take the SATs or driver's ed," she says

Po edhe keta kusherinj te pare te arabeve jane.

aman ore ngele duke u kapur pas vogelsirave.

 

ngele duke u kapur pas vogelsirave.

Vogelsira. Nderkohe qe komenti yt ishte i teri per arabet myslimane. Dhe ti as e lexove fare artikullin por sa pe paragrafin e pare qe permendte Jemenin, te ndricuan syte anti-myslimane.

E cuditeshme, se jeton ne Boston qe ka nje komunitet te madh Grek (pra ortodoks), dhe ku vete Greket bejne te tilla marifete me martesa te "rregulluara" ne Greqi.

Kusherinjte e arabeve ishin ata qe shkruan Dhjaten e Vjeter mbi te cilen eshte vendosur Dhjata e Re qe perdor feja Ortodokse. Me fal, orthodhokse.

Mos me ngeterron me ndonje tjeter ore zoteri se une pro grek  dhe pro serb skam qene dhe nuk jam kurre.

Fakti qe jam anti islamik nuk me ben automatikisht pro grek.

per mua greket, serbet dhe turko-arabet jane njesoj armiq te shqiptarise.

Shko gjej ndonje ushtar te janulles qe tja shesesh ate koment jo mua!

Fakti qe jam anti islamik nuk me ben automatikisht pro grek.

Absolutisht jo, nuk e thashe ate. E ke keqkuptuar.

more filanfisteku, po pse nxehesh a i uruar? Nuk e lexon thagmen qe na defton ACDC 1 qe anej tutje, medemek na kapton dielli, burrat qenkan bere ..gra me vegla? E kuoton ti shkallen e madhe te rrezikut qe na kanoset neve ,  taneve ore, te cilet mezi prezim te shijojme lirine, per te bere tutje, atij krahu apo hic ti ? 

 Ku di i ziu njeri  si gahalitet dhe e peson te zezen pastaj.Munet ti ven syte me nje na keto femrat qe thote ky, dhe niset te burbuletet , se helbete 80 - 90 dite ,  sakrifice e nadhe apo jo ? Vete,vete per mbaresi e coku ... dhe  te burbuletet,  por e pi pisua per vete ..... se burbulet  "  gruan e varfer " me vegel a  si ja tha emrin ky yni...! 

Keshtu qe eja ta rrahem mire kete ceshtje se vallahi tanet qe bejne tutje ...asaj bote , do na kthehen ..te demtuar...C' pret nga shoqerite e mire armatosura   ! 

grave, te nxehur as me ke perjetuar e as do me perjetosh. s'ia vlen, prandaj.

nuk ia vlen as te merrem me cdo postim ketu. gjithsecili mund te mbaje ate qe do e kerkon. per miresjellje ndaj teje shkrojta nje pergjigje dhe si shembull mora postimin me te afert.

serish per miresjellje po te shkruaj edhe nje pergjigje ndaj atyre c'ke ngritur si probleme ne kete postim:

njeriu eshte njeri, pa dallim kombi, krahine, ideje, rrace, gjuhe, gjinie a cdo kriter tjeter specifikimi. gjithcka tjeter qe bazohet ne ndonje kriter te tille eshte budallallek e i panevojshem. edhe martesa si zyrtarizem a dogme tradicionale eshte si cdo zyrtarizem a dogme tradicionale nje budallallek me brire, qe ne rastin me te mire zgjidhet me divorc. me kaq po e mbyll martesen.

liria pastaj eshte mungesa e cdo lloj budallalleku. te lire kemi lindur te gjithe, por eshte shume veshtire te vdesim te lire. kjo per shkak te budallallekut te cilin pervetesojme gjate jetes dhe e shohim si te zakonshem me pas. por ndodh edhe te mos e pranosh a te duash t'a heqesh qafe budallallekun. si djaloshi fiktiv te teksti i kesaj kenges:

https://www.youtube.com/watch?v=elyeN2Orfdc

sigurisht qe me njeri nenkuptoja shpirtin e jo trupin. biologjikisht duhet bere patjeter dallimi i nevojshem. smiley

E mo shume me thagme e ka me gjithe mend kete punen e marteses ky. Shume frike ka. Opo s'ka rene ndonjehere ne dashuri ky me gjithe koke e kembe,pa e shifnim ne pastaj si do ciceronte gjithe gezim ai. Deri atehere, taksirat e kemi me lexu gjithe ato padrejtesira qe i behen mashkullit, ah bote e poshter, bote mizore. smiley

vujatjet si per kalitje i jan dhe robit.Ndaj duhet ti provoje i ziu njeri...edhe ne dashuri , po cave u duhet hequr ..frika

nuk me ke dhene akoma mendimin tend personal per teorine apo perqasjen qe kam ngritur une. smiley Kultura vs prones. 

Gaia, ne se mua me drejtohesh ndjese, por nuk e kam lexuar.Sikur te ma freskoje , nuk do pertoj fare .Te jap fjalen 

E verteta eshte e dhimbshme per ta pranuar,zoti Grava.

@ Llastica,

une nuk po e kthej ne personale, thjesht po mesoj brezin e ri.

Nese keshillat e mija nuk jane praktike, mund te sugjerosh dicka me praktike se kjo qe sugjerova une.

 

 thjesht po mesoj brezin e ri.

smiley

Lutu te lexojne dhe peshkun..smiley 

je vertet valute dhe i kendshem ! 

Cfare keshillash praktike jep ti zoti Grava pervec keshillash surealiste me Borebardha dhe Hirushe?

Shikoni ore realitetin ne Perendim.

Kur ndahet nje cift kush e merr shtepine burri apo gruaja.

E merr gruaja.

po alimoney kush paguan burri apo gruaja.

Jo i paguan burri gruas edhe kur skane femije.

Po femijet kush I merr burri apo gruaja.

I merr gruaja.

po te marrin shtepine, parate dhe famijet, cfare lesh te drejta paska burri?

Asnje!

Hajde naten e mire se skam ndermend te debatoj me te skllaveruarit e korrektesise politike.

Po gruaja eshte krijese e dobet dhe e brishte, prandaj mbrohet. Burri prandaj eshte me dy r se eshte i forte nga natyra dhe i perballon me lehte gjerat. Avash avash shkruaj nje liber dhe titullin vendose "Sikur te isha vajze" smiley

Pse del ora qe eshte bere komenti 00:11, kur ora duhet te jete 11:11

"In the 1970s, the United States Supreme Court ruled against gender bias in alimony awards, and the percentage of alimony recipients who are male rose to 3.6% in 2006.[14] In states like Massachusetts and Louisiana, the salaries of new spouses may be used in determining the alimony paid to the previous partners.[11][15] Most recently, in several high-profile divorces, females such as Britney Spears, Victoria Principal, and Jessica Simpson have paid multimillion dollar settlements in lieu of alimony to ex-husbands who were independently wealthy.[16][17] According to lawyers, males are becoming more aggressive in the pursuit of alimony awards as the stigma associated with asking for alimony fades.[17]"

http://roma.corriere.it/notizie/cronaca/...

Ps Meshkujt alfa nuk ankohen kaq shume per grate smiley .

Ne fakt meshkujsh Alfa nuk ankohen kjo eshte e vertete se jane burra me 2 rr.

Por keto ligje po bejne qe ata ose te pakesohen ose te mos martohen fare.

3.6% e meshkujve merr alimony dhe pjesa tjeter dmth 96.4% qenkan femra.

Sa barazi qe ka ne kete ligj. smiley

If u ever leave me, baby .. leave some morphine at my door, cuz it would take a  whole lot of medication , to realize what we used to have, we don't have it anymore... There's no religion that could save me.. Ouch. ACDC Ty t ka pas ne mend Bruno Kur e beri ket kengen, lol. http://youtu.be/W-w3WfgpcGg. 

Problemin une e shtroj ne parim ndersa juve nga qe skeni argumenta e ktheni ne personale.

Ne nuk jemi ketu qe te diskutojme punet personale.

Se i bie qe ne temat e dhunes ndaj grave,ku juve keni shume aktive,te shkruaj se juve ju rreh burri prandaj jeni shume aktive.

Une po i diskutoj gjerat ne parim dhe sipas opinionit tim,ligjet favorizojne shume gruan dhe jo burrin.

Ju kam sjelle edhe fakte plus qe te pakten keshtu eshte krijuar pershtypja dhe ku ka ze nuk eshte pa gje.

Ju solla ligjin per alimony-n dhe tjetra me sjell nje vendim te Gjykates Supreme Amerikane qe nuk ka pasur asnje efekt ne terren.

Se dyti,puna qe kam me ben qe te flas me shume kliente si ne Jug dhe veri te Amerikes dhe habitem me lehtesine e etiketimeve qe juve beni personave vetem se jane lindur ne nje vend te caktuar.

Flas perdite me kliente burra dhe gra dhe po ja u them qe burrat nuk jane fare superiore me keto ligjet e marteses,perkundrazi kam pare burra qe keto ligje u kane falimentuar biznesin dhe i kane rrenuar fare.

Pershtypjet e mija i kam krijuar nga takimet me njerez prej verteti dhe jo nga ato qe i marrin te dhenat me telefon dhe nuk dine ku bie Alabama apo Siatelli.

 

Po ik ore paske taku 2 kokrra te mbarum ti, epo na tregon ligjin. Burri qe eshte burre nuk trembet nga alimony apo child support. 90 % te rasteve divorcet ndodhin per shkak te meshkujve. Me ato na plasi se do digjesh edhe ti I ndershmi qe hyn te 10%. So sorry. Te rroc vete. Mo u merzit. 

????

po e terrorizon ACDC_ne ti Mimoze>Lene moj burrin e huj n pun t vet lol

Nah, lol. Njerezit divorcohen, martohen prape. Jeta vazhdon. Nuk mbaroi se martesa e pare deshtoi. Ky e ben sikur po I vjen fundi botes. Njeriu dashuron perseri. 

po kur ti rrun gruja pare e pasuri me ca t martohesh prape? apo t jetojne me eren e molles thu ti?

Po nuk ta merr t'gjthen o spiritus. Pastaj behet fjale per pasuri, millions ( Kur femrat behen t'poshtra) .Ti Kur I ke vene aq se ke problem gjysmen. Pastaj per femijet do paguac. Si Ceco. E mban mend Cecon mo?! smiley

Alimony nuk eshte Child support Mimoza.

Jane dy gjera te ndryshme.

Lol e di ca eshte. Prandaj I permenda te dyja. Po ka kushte dhe kjo alimony qe femra te benefiti. Nuk eshte e garantuar. Nese nje femer eshte ne gjendje Pune / kariere nuk e besoj se I jep njeri alimony. So nuk ja vlen per shumicen te perfitojne alimony e me ndejt ne shpi e perse?! Per 2 leke t'qelbta qe do perfitojne. 

Nga sa na solli finisterre del qe 96.4% te rasteve femrat kane perfituar alimony.
Ose ne keto 96% jane te gjitha pa pune,ose ka nje bias ne kete drejtim.

Alimony eshte krijuar per te supportuar gruan.

Nese gruaja merr me shume para,perseri merr alimony,nese lufton pak ne gjyq.

Rastet ku gruaja ka paguar alimoni sic ishte Brittany Spears ka qene se ajo humbi kujdestarine e femijeve dhe merrte 100 here me shume se i shoqi.

Po natyrisht qe perfitojne me shume gra, por jo ngaqe jane gra. Perfitojne ngaqe te ardhurat i kane me te uleta. Plus qe, nese martohen serish, nuk perfitojne me. Ajo puna e parave qe merr edhe nese ka te ardhura te mjaftueshme lidhet me c'pashe me ligjin shteteror, i cili ne disa shtete te Amerikes diskuton "fajesine" e paleve brenda divorcit.

Merre me lehte kete pune dhe divorci do jete me ty smiley .

Dmth 96.4% sipas shifres tende kane fituar se kane te ardhurat me te uleta.
Mua nuk me besohet qe te mos kete anshmeri ne kete drejtim...

mir mo mire po pak me izi se i shtive friken me shume smiley

nder po i bejne, po e vaksinojne qe t'i duket fushe me lule realitetismiley

aq sa te mbaroje shtresa e mjaltit, mjafton.po mos e fillon qypin nga poshte dhe nuk ben fajde kjo fusheluleria smiley

qe mos ta leme vetem ne meshire te keshillave te "anmikut," si pune antidoti thuhet: hapi syte mire perpara zgjedhjes, dhe mbylli ca mbas smiley

Po ate po them edhe une.

E kam shkruar me siper,por keta kapen pas bishtave.

ti i ke yll menimet - vetem ktu te grat e prish per menimin tim. po s'ka njeri t'persosur.

gruja esht momenti kur Zoti pat nji moment artistik. Ke parasysh? Nuk qe burri, se c'art esht ai, merr balte, beje me forme, sikur te filmi Ghost, fryji nje here (s'ka rendesi se ku) edhe maroi. Aty i bi me qen pocar, jo artist. Shame shqip, o pocar, i tha. Kurse kur mori brinjen, masanej, aty po, Respekte, maestro, esht per t'i thon.

Plus qe nji jet esht mo, ku do i cojsh ato pare, ne varr? Jep, se do marresh, gzoje jeten, gzoje tjetren... nuk esht naj sekret i modh lumturija, lumturia me ter men esht kur do me dhon prap, kur thu "sa pak qe me mori"...

Kurse kur mori brinjen, masanej, aty po, Respekte, maestro, esht per t'i thon.

ke reflektu per doktrinen m duket smiley

po kjo shprehja "brinjar" ka nai lidhje me brinjen e Ademit?

e ke parasysh ate "edhe llapen e syrit"? smiley keshtu edhe "brinjari". smiley 

smiley, thuaji dhe kete emigranto ( se doli komenti poshte spiritus, e I rre mendja e kisha me ate lol) ; nuk hahet inat me femrat ! smiley

jo jo, e shof, e ke me Korrentin.(Mos luj me korrentin goce smiley )

Se I hodha nje sy ligjit per alimony lol, me shume perfitojne ato femra qe Kane qene te varura te burri per nje kohe te gjate. Kane qene shtepiake medemek. So me kete ligj perfitojne se si do jetojne ato ?! oh well jepi tips brezit te ri, t martohen me femra karieriste, te zonjat e vetes. Qe Po t'ndahen mos t'varen te ato. Te jene independente. Kjo eshte gjeja me me tru qe mund t'u rekomandosh, meqe me pyete me siper. So long now .

O Grave, nuk ka the, a u sqarove per ket pik t'pakten?

Sot jam brengosur shume tek hyrja e Gjykates Tirane.Nena me dy femije , veshur mire, shum te bukur, dore prdore me njeri tjetrin, motra me e madhe.Nena e tyre duhet te ish nja tridhjet e kusur.Plasi sherri se burri, nje goxha trup  ( zakonisht te tillet pjesen e " fyellit " e kane siper fare) ju leshua te merrte djalin, por mes harbutllekut dhe forces trupore.Plasi e qara se djali nuk donte.Vajza uluriti pasi nena ju leshua duke i thene 

- katij i kepute krahun! Cfaj te ka djali qe ke 6 muaj qe as e sheh e as e di ca ha...! 

 Njerzia beri sehirin... Kurse ai edhe u duk se u turperua edhe sja vari kujt...Skena dhimbjesh .Harac qe bie mbi femijet...Kjo eshte tragjedia e familjes  tragjedia e sistemit , e lirise se idioteve ..

Po mire o Grava se nuk jane te gjithe burrat e tille.

Njoh plot qe nuk jane te tille dhe e kane pesuar me keq nga divorcet.

Kam nje te njohur qe u nda nga gruaja dhe kjo e fundit nuk ja le femijet ti vizitoje duke i nxjerre dhjetra bishta,gjate vizitave.
Vecse rrezik kjo kur ka qene ne gjykate eshte treguar si engjell,sic po tregohet edhe kjo qe na thua ti.

Nga e dime ne se vertet ky ka 6 muaj pa i pare femijet.

Pastaj kushedi se cfare ju thote e ema kunder te atit,kur ky nuk eshte prezent.

Ngadonjehere ne keto situata fiton me "i forti" jo me i miri.

Fatkeqesisht meshkujt ne keto situata kane marre stigmen e djallit dhe femrat ate te engjellit.

Po te mos isha ne dijeni te ceshtjes se ketij mikut tim,rrezik edhe une do ta gjykoja kete mikun tim si te keq.

Avokati i burrave smiley

Fatkeqesisht meshkujt ne keto situata kane marre stigmen e djallit dhe femrat ate te engjellit

mendoj se ne ket rastin tend esht vet Juridiku me kompetencat e pakontrollume. kta e kan bo mutin mullar. si perfundim, prap te  Sistemi dalim.sic tha dikush mesiper....te tjerat jan simptoma.  

Jo nuk thashe se jane te gjithe te tille, por ajo qe beri me te birin,ne publik,  me bindi ca mund te bente brenda mureve ai tip...Ca mbresa le tek i biri ai baba ore ? 

Un nuk mora persiper vertetesine per fajin , por vetem sa u degjua

Ngadonjehere disa pamje trensmetojne mesazhin e gabuar.

Ne nuk e dime te verteten.

E verteta eshte qe po te hapesh nje cfaredo gazete shqiptare ne rrjet, gjysmat e lajmeve jane te llojit: nje tjeter brazialiane sfidon Kardashianin me te pasmet e saj ose Fjolla Tralala shfaqet seksi ne videon e saj te fundit (te gjitha te shoqeruara me foto "pjesesh te buta"). I vetmi ndryshim me dikur nuk eshte mentaliteti i burrave (shqiptare ne kete rast) qe mendojne edhe sot e kesaj dite se te gjitha grate jane putana, por eshte mentaliteti i grave te cilat nese dikur benin gjithcka per t'u provuar burrave te kunderten tani mendojne se mund te perfitojne me shume duke perforcuar klishene e burrit per to.

Keshtu qe hic mos e vra mendjen, se freret akoma ju i keni. Turp eshte per grate, por kshu eshte.

Interresant ... !

...

ACDC, me vjen keq te ta perseris per te disaten here, por vendet ku gezohet me teper liri mashkullore jane pikerisht ato "islamike." Bleje ate bilete te mallkuar per Katar. Cfare pret? smiley

Une nuk jam per islamizimin e shoqerise.

Interesante eshte se kur diksutojme per vendet islamike juve jeni ne anen e tyre nderkohe qe une i quaj kafshe mesjetare,pikerisht per trajtimin e femrave.
Juve jeni per islamizimin e Shqiperise dhe Kosoves dhe duartrokisni Albin Kurtin kur mbron shamijat islame,Shpend Ahmetin kur ndalon te vendoset pema e Vitit te ri etj.
Bashke i kemi bere keto debate apo i ke harruar?
Une sjam te vishet femra me burka e ferexhe,thjesht do te doja qe divorci te mos ishte rrenues per burrin dhe perrallor per gruan, sic eshte bere.

Kam nje kolegun tim,me rroge 50 mije$ vit.U nda nga gruaja,tani duhet te paguaje shtepine ku rri gruaja,qirane e tij ne shtepine kur jeton dhe kuoten per femijen.

Nuk e di se si kreditohet njeriu andej nga ju por ketej nga ne ky kolegu im ka kaluan nga 800 pike ne diku tek 500 e ca,kredit kartat i ka mbushur ne maksimum,ne banke nga 2-3 dollar i mbeten,kompanite e kredit kartave e bezdisin edhe ne pune( prandaj ja di muhabetin) dhe ti me thuaj qe ky duhet ti thote faleminderit gjykates?

Jeni ne vete apo flisni kot.

Vere veten njehere ne vend te atij dhe do te shohesh qe do te flasesh ndryshe.

Duke qene po i njejti qe ka quajtur Elhaida Danin islamike, i bie qe edhe ajo te jete kafshe mesjetare?

Ti ke nje mik dhe vertet me vjen keq per te dhe cilindo tjeter qofte qe ka probleme financiare, por te pergjithesosh te gjitha rastet e divorceve siç po ben ti, nuk eshte e drejte. Besoj qe ekziston edhe nje Amerike tjeter ku bashkeshorti braktis familjen, diovorcohet e rimartohet pa problem e pa i paguar gje ish-bashkeshortes apo femijeve qe ka me te. 

 

Per ato qe thua ti une jam dakort.Detyrimet duhet te paguhen dhe jo ti besh bisht familjes apo ish gruas.Per keta bashkeshorte burgu eshte pak.

Por zoteria qe njoh nuk ka braktisur gje deri tani.

Por me barren financiare qe i eshte vene,ka tre rruge,ose te shpalle falimentimin qe nese jeton ne SHBA do te te duhen 10-15 vjet ta rimarresh veten, ose larg qofte tja heqe vetes,ose te zhduket pa lene gjurme gje qe nuk e ben se nga sa shoh e do shume djalin qe ka.
Kolegu im ka nisur te pije tani(une nuk i ve faj),se shpejti mund ta pushojne nga puna dhe rrofte barazia pastaj...

Nese ti je dakort me keto atehere eshte pune tjeter.

Sa per El-haiden,po e them perseri qe eshte nje islamike (ketu do te jemi kur te me dale fjala),se bashku me Mergim Mavrajn qe ne vend qe te festoje golin me shqiponje ngre b... perpjete si te ishim ne Arabi jo ne Arberi.

E shoh te pamundur qe gjykata t'i caktoje nje shume qe duhet paguar rregullisht ne nje kohe qe ai e nuk e perballon dot te plote.

Mire, ACDC, kafshe mesjetare te dy jane. 

Po ja qe eshte e mundur,sepse shtepia qe jetonte miku im dhe tani jeton gruaja me djalin e tij te vogel, duhet te paguaje kredine,shtepine qe jeton ai vete duhet te paguaje qirane dhe kush jeton ne Boston apo rrethina e di qe vetem keto te dyja te vene perposhte.
Plus kontributi per femijen dhe ky ngelet me minus...

Po moj Mavraj eshte nje islamik i qelbur,El-Haida eshte me e maskuar po ne thelb te dy nga Meka shikojne jo nga Tirana...

Besoj qe divorci te kete goditur gjithashtu edhe familjen e tij, ish-bashkeshorten dhe femijen, financiarisht...

 

Ndoshta me vone se tani per tani eshte ky qe paguan.

Nuk e di se si do te veproje me vone.

Paguan ngaqe e ka mbajtur gruan ne shtepi, te rrise femijen. E ka gruan te pakulifiikuar/te pagatshme per tregun e punes. Sikur ligjet per barren financiare (alimony) te hiqen, grate kane per te kerkuar te njejtat benefite ne kontrata paramartesore. Kollaj te futesh ne tregun e punes kur nuk ke punuar ndonjehere ose kur ke dhjetra vite shkeputje.

Sot jetohet me keq, duhen 2 rroga per te patur te njejtin nivel jetese qe e siguronte vetem rroga e burrit njehere e nje kohe.

Jo moj ish gruan ka patur mesuese.

Nuk e di a punon tani apo jo, do ta pyes.

e keqja eshte  ata te kredit kartave nuk e lene rehat as ne pune.

Jam detyruar disa here te marr telefonin e tju them qe personi nuk puon me ketu ose mos merrni se eshte telefon per gjithe kompanine dhe jo personal.

Nuk i paguan gje gruas atehere or mik. Kushedi si e kane situaten e shtepise, sepse zakonisht shtepite nxirrwn per shitje ne raste te tilla. Mbase kane me teper para borxh se shtepija e ka vleren, ndaj se shesin akoma. 

Divorci eshte rrenues per te dyja palet, vetem ciftet e reja pa femije shpetojne paq. 

fjala, me thoni dot , sigurisht  shkurt, pse sot duhen dy rroga per te njejtin nivel konsumi....ne Ameriken e shekullit te ri ? Mos ke konkluzion te gabuar ? 

po ma thuaj meshehurazi se mo e marrin vesh ca qe te bejne re zezen po tu thuash qe ...po ecet pas pikerisht ne Amerike.

Sistemi po ha vetvehten, po jep shpirt ...sipas meje 

Me nivelin e ri dhe pretendimet e njerezve duhen me shume para per ti plotesuar.

Me pare ciftet shkonin jo me larg se Florida ose Kaloforni dhe kush kish me shume lek shkonte ne Europe.

Tani te gjithe duan te shkojne ne Europe, Australi, Hawaii etj etj.

Gjerat kane ndryshuar.

Duhen me shume para se ne vitet 1960-70 se kemi te bejme me brez tjeter jo me brezin e pare qe kenaqej vetem me McDonald dhe merrte buken me vete ne pune.

Ka disa arsye. Kjo ka nisur me hyrjen masive te grave ne tregun e punes (para 40 vjetesh). Ngaqe u rrit volumi i punetoreve, rrogat u ulen (rrogat reale po te marresh parasysh inflacionin) dhe kane vazhduar te ulen. Grate megjithese perfituan pamvaresi ekonomike, sot kane nje jete me te veshtire sepse u duhen 2 njerezve te fitojne ate qe fitonte vetem 1.

Arsyeje te tjera jane perparimi teknologjik, hapja e kufijve dhe tregtise, disa politika ekonomike shume liberale qe jane ndjekur 20 vitet e fundit etj.

Kete problem do ta kete gjithe bota jo vetem Amerika. Sot ka me shume njerez se sa ka nevoje per krahe pune!

 

Po kriza nuk ka ardhur prej brezit mo?Ti i analizon mire gjerat, fenomenet, por te duhet te jesh i xhveshur nga paragjykimet, nga fobite per popuj , besime, ngjyra politike.Njerzit , popujt jane ata qe jane, ngrohen ne copin qiellt te tyre.Nuk te vine te teazojne...u vene dhe qe ketu nis rruga e keqberjeve mbi njerzit.Ky eshte nje ingranazh i sistemit i cili vaiset per te funksionuar ne rrotullim te nje trajtshem po  si ahere ...kur thoni  ju .Ahere ku fle lepuri ? Ke njerzit qe e vuajne ? Jooo! 

Po o grava,se ne kohen e prinderve tane,duhej 1 makine per nje familje tani duhen 4-5 per nje familje.

Ja qe ketu fillon ndryshimi.

Po eshte rrit mireqnia e drejte. Dhe Jo vetem gruaja kerkon, Po dhe kalamajte kane shume kerkesa sot.  Nuk u del vec Nintendo, po duan dhe Xbox dhe play station, fjala vjen lol. Pastaj ne kohe te qepes , po ku te linte lagja te ndaheshe o ACDC. Lol ishin te ndrydhur robt. Dhe sex Kur benin si miza n'qyp. Se degjonte gjithe shpia ( jetonin 3/4 cifte me nje apt, apo gjithe shkalla). Aq dinin te shkretet aq benin. smiley

Jo se Grava e nderrovi muhabetin nga divorci tek niveli i jeteses dhe po ja shpegoj pak a shume sic thua ti.

Nese ne vitet 1970 nje shtepi kish 1 makine,sot nje shtepi ka 3-4 makina plus edhe ato harxhet qe shtove ti ne komentin tend.

Amerikanet e vjeter maksimumi deri ne Florida shkonin,ndersa tani po nuk kalove Atlantikun apo Paqesorin njehere ne 3-4 vjet nuk quhet se ben pushime,plus qe jane shtuar edhe destinacionet e karaibeve.

Dhe se fundi nese deri dje mund te kishe edhe nje makine te dores se dyte sot te pakten nje ne shtepi kerkon te kete makine te mire.

Te gjitha keto jane shpenzime zoti Grava,dhe me duket se dole nga tema,por nejse.

sexi si miza ne qyp

kjo po qi osht xberthimi situates

i cik sex me ze e xgjith situaten

oh yeah smiley

po e shkaterrojne familjen LGBT dhe I

peshqve po i qaka zemra per icik divorc apo me duket mua.....i jap te drejte acdc1 ne pjesen kur thote jane te dobet....nuk kane guxim te pyesin veten pse po martohem, pse po ndahem thjesht mjaftohen me "po hajt te martohem se keshtu bejne te gjithe" dhe "hajt po divorcohem se s'jam i pari"

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).