Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

Pa censurë - 90

351 Komente

Evil is real.

G. W. Bush 

Ehhhhhh... e shane e cfare nuk i thane. Por ai vetem buzeqeshte. Pas 8 vjetesh me Baken ne krye amerikanet e kuptuan se cfare gabimi kishin bere. 8 vjet president qe do mbahet mend vetem se ishte i zi.

paskesh qene Kashe, e s'e paskshim ditur, o vlonjat!

Kasher e shkuar kasher-it o evlat.
po ta leme me kaq se mos do na nxehen pacifistet me gjethen e Maries ne bluze.

E cuditshme sesi funksionojne bisedat ne nje faqes kaq te hapur si kjo.

Nuk e di sa e pelqen RC por ky filmi ishte diku te mesatarja. Shpresoj te te pelqej.

E adhuroj smiley. E paske pare ti? Na hidh ndonje link atehere, mos pres deri ne fund te muajit une. lol

Une e pashe javes qe shkoi. Nuk e mbaj mend ne Netflix apo putlocker. It's ok, nothing special. 

Nuk qenka ne Netflix, do e kesh pa te kjo tjetra. Oh well, gjeta nje tjeter ne Netflix - the big wedding. Po shoh kete atehere. Lol 

America is a Nation with a mission - and that mission comes from our most basic beliefs. We have no desire to dominate, no ambitions of empire. Our aim is a democratic peace - a peace founded upon the dignity and rights of every man and woman.
George W. Bush

para se me e myll per tani, ja nji foto (e marrme pa leje) nga i modhi fare, FMimges. Dicitura thot Shqiperi e 1930-tes, po nuk i dihet. Ajo gruja perendimore me qen ne mes e bon nji foto pikante. te diel te bukur! Ziko, Alba, flm per biseden interesante. smiley 

servus und aufidazi'n.

Shkallon Cani ;Ish e dashura e "Fifty Cent" nxjerr  "zogun" ne Zonen e Lire smiley

para ca ditesh  lexova rastesisht  nje reportazh te shkurter ne gazete  per   nje sherbim te ri qe ka disa kohe qe   ofrohet  nga nje  'agjensi varrimi'  diku ne shtetin  Miçigan ne SHBA: ''Drive-Thru Viewing''.

pra sic kemi  Drive-thru  te Mc Donalds  apo Burger King etj,  tashme kemi edhe ne varrime..smiley

po mendoja: mire amerikanet qe nuk duan tja dine per norma dhe vlera.smiley,  duan ti bejne ''gjerat''  fët e fët,  pa e levizur  prapanicen  nga makina, zakonisht SUV..    po ne Shqiperi a mund te vije nje dite qe  te ofrohet ky sherbim..?  dmth:  edhe ne, shqiptaret, tja japim lamtumiren e fundit te  ''ndjerit"  shpejt e shpejt,  mbase jo nga makina, por  pershtatur  sipas tradites tone:  ta vervisim paketen me cigare qe nga rruga.smiley,  pa u futur  fare ne shtepi/ vaki  te pershendoshemi  me te afermit e te ndjerit..?

Per te çuditshmet, shqipot jane te paret te kopjojne. smiley Me kujtoi ne fakt disa makineta tip te atyre brenda te cilave shiten pije freskuese, patatinat, etj., por qe ne vend te tyre, shiten pula te pjekura. Nuk po arrij te gjej foto se e kisha nje te shpetuar ne celular. smiley Shkabe, ndihme, nje foto te tyre nga Albania, te lutem?

vertet kjo me pula te pjekura..?!.smiley  well, me qofte do ishte me mire them une..smiley  se keto jane me popullore nder shqiptare, plus faktit qe rrotullohen kollaj drejt daljes, pasi ke futur xhetonat.smiley

Nuk e di si funksionon dalja, kam krijuar skena te ndryshme ne mendjen time, por kjo eshte per t'u testuar ne person. smiley Do kerkoj nje foto e ta postoj. As une s'e besoja ne fillim, por kur e pashe me hyri  kurioziteti per kete krijim bizarre.

P.S. Pule e plote per 200 leke te reja. smiley

o figure ci ke keto mendime smiley

po jo mo kshu kot, nga reportazhi... nuk them se do te ndodhe Shqiperi, megjithse asgje nuk eshte cudi,  jane adoptuar plot budalleqe, kujto  rremujen yrra-byrra ne dasma me borie e makina neper rruget e qyteteve..

po nejse po perpiqesha ta figuroja kete zakon ti ri amerikan  ne Shqiperi..smiley

Kete fenomenin, yrra-byrra me bori dhe makina rrugeve vetem ne Shqiperi dhe ketu nga francezet me origjine arabe, e kam pare. 

Kemi ndonje peshk ne North Carolina ketu, se kisha nje pyetje per plazhin smiley

ai toçi, Kastriot Myftaraj  (mema e teorive konspirative.smiley.)    paska paditur Ballist Morinen  per dronin qe ngriti ne Beograd.. 

çfare nuk ben ky kokeshqopa per pak publicitet.

Ai taulant xhaka beri gafe me ato deklaratat :tifozet serbe te mos vijne ne shqiperi sepse do kete hakmarrje.e mira eshte qe zjarrit ti hidhet uje jo benzine.

per çfare tifoza serbe behet fjale..?!    

-sepse kjo pune morri fund qe para ndeshjes ne Beograd..  pas shume mosmarreveshjesh  u vendos  nga te dyja federatat  qe  tifozat shqiptare  te mos shkonin  ne Beograd dhe as tifoza serbe nuk do te vinin ndeshjen e kthimit  ne Shqiperi! 

keshtuqe pak relevante me duket kjo deklarata e Xhakes qe po thua ketu.. ose  mund te jete ndonje pergjigje/ deklarate,kshu kot,  per tifozat e fb-se..

 

Ne balkanweb e kendova granted ata thone te verteten.

Deri dje mendoja se ky Kaci ishte thjeshte toc pa axhende, por tani e kuptova qe ky eshte toc ne dore te agjenturave. Atij Morines, ti rruj .... se gjesti qe beri te pakten na ka ngritur me lart ne arene nderkombtare. Ato paranojat, jo po na prishi pune, jo po na prish imazh, jane perralla me mbret. Asnje shtet normal, pervec Serbit s'u skandalizua. Perkundrazi ajo banderole, ka faktorizuar me shume kombin shqiptar ne Ballkan. Se deri dje flisnim per shtrirje shqiptaresh jashte kufijve por s'e kishte njeri idene se per cfare behej fjale.

Respublica e shpjegon edhe me me mjeshteri personazhin e Kastriot Myftaraj:

 

Nismëtar i kallëzimit është opinionisti Kastriot Myftaraj, i njohur si përpunues dhe promovues i historisë alternative të pluralizmit shqiptar, ose ndryshe i përmbajtjes dhe menaxhimit konspiracionist të tij. 

eshte fat qe ka ardh ne pushtet

A. Demaci

fjale te mencura... sapo e pashe. nc nc nc...

...e keni nigju cfare thote Lubonja ? 

Lubonja: "Edi Rama një patriot falso që bën masturbime kolektive me flamuj" smiley

Pjer, ja nje poezi mongole, shkrujt nga M. Chuluun qe sapo e gjeta dhe qe ka lidhje me bursat dhe me ekonomine:

Easy Money 

Buy now, pay later. 
You’ve got credit! 
We’ve got debt. 
Let’s swap. 
It’s how we derive 
With asset backed securities 
For your house equities 
To burrow into your burdens 
Our financial inequities 
Those company bonuses 
As we put you into minuses! 
Buy now pay later, 
so they tell us 
Like what comes out of anuses.

http://www.poetrysoup.com/poem/easy_mone...

A ke noi perkthim shqip per kete Emigranto.

Emo, nuk e di edhe sa here te tjera duhet te ta thote Pjeri i shkrete se nuk nok fare nga anglishtja...

nuk nok nga anglishtja dhe e mban veten si makroekonomist qe han e pine me pecogroso boterore. Por une ngre nje pyetje: ne cfare gjuhe na komunikon Pjeri me keta pecogorse???

Gjermanisht, of course. smiley

Me bodylanguage....smiley

Pecot kuptohen edhe me shënja , edhe me të lexuar në sy . U Flet portofoli në BanKa ! Plus që nuk i pengon njeri të pajtojnë Përkthyes në cilën gjuhë që të duan .smiley

Ju pëlqen muzika?

Nuk më pëlqen shumë zhurma. Nëse dua të qetësohem, dua shumë pak muzikë.

Armando Duka

Shihni filma?

Shoh shumë filma shqiptarë dhe mund të them që kam parë shumë. Madje shoh edhe telenovela. Shoh ato turke, por s’po i them emrat tani.

Sa lexon Armand Duka?

Kam lexuar shumë dhe sigurisht që tani nuk lexoj më.

- Sa lexon Armand Duka?

Une do i pergjigjesha po ne veten e trete

- Armand Duka ka lexuar shume dhe sigurisht tani nuk lexon me. 

Zot i madh. Robt ne vend qe nga referenca e vetvehtes ne veten e pare shumes (ne) e rrenjosur nga mbledhjet e organizatave te Partise te kalonin ke veta e pare njejes (une), kur dun me thone gjosen, kane kalu ne royal third-person komunikim, a thu sikur jane rrit ne Oborrin Mbreteror te Anglise.

Meqe ketu shprehet mllefet po shpreh disa ndjenja te keqija per ADM e PPU-SE... Ne te shumten e rasteve qe postoj dicka ose do kalojne shume dite qe te postohet.. ose do shaj ndonje ADM me mesazh qe ta postoj se ndryshe nuk postohet.. Te nderuar antare te faqes bashk me adm, Komunizmi censura miku dhe cifligu iken ne vitet 90.. keshtu qe mundohuni te permirsoni sherbimin... me respket R.V

Roni esht tu na bo pytje mjaft te veshtira, i entusiazmu prej deklarimeve te Mandeles Kosoves! Mirpo thone pe andejanes se " Mandela" kohet e fundit ka qene me nje dreq migrene sa mnjez lavderon Hashimin e ne mremje Ramushin.Per te xhumave sec flet neper dhame per ata ta VV - ve ! Kshu qe per ate " fatin e madh qe na ra per pjese" , duhet me msu kur e ka thone, ne mnjez apo aksham ? Pun akshami do jete ...

Leku harxhohet, qejfi nuk bohet
U ka prish Amerika

7 prill mos ardhsh kurrë, ti që na rrëzove flamur!

 

Nje homazh per djemte dhe vajzat qe dhane jeten per Shqiperi, mqs admini nuk denjon te hapi nje teme te vecante, shpresoj qe eshte nje neglizhence dhe jo nje veprim per politically correct

 

 

Vertet 7 Prilli na morri ne qafe, dhe mbase jo vetem ne. Aventura e nje kaceku te mbush me pordh Italie. 

Thuhet se Miku i kishte kerku sqarime Sheikut vendas per disa qendrime te tifozave perkates ke peshku. 

Ne US mund te vesh edhe nje gur per president.

Nuk ndryshon asgje. Teater kukullash.

pikerisht ajo kerkohet ne votime qe mos te ndryshoje asgje, US eshte si shpirt, prandaj dhe duhet kandidati i duhur qe garanton mos ndryshimin.

Po themi dy gjera te ndryshme. Une them qe presidenti nuk ka pike rendesie. 

E thene ndryshe, s`ka bythe nje cope kukulle me kollare te ndryshoje ndonje gje rrenjesore ne US.

 

Nderime Deshmoreve te 7 Prillit! 

Populli punedashes i Mikelanxhos dhe Davinxhit  gjithmone ne dite te veshtira i jane gjetur prane shqiptareve.

Ore kto jan pushtus mor te morrsha te keqen. Keto sa marojne pushtimin, dalin nga tanksi, kapin karrocen e dores dhe i futen punes. Jo si ca te tjere qe e kan menjen vetem me shkaterru.

 kapin karrocen e dores dhe i futen punes smiley

se mos kapën vetëm karrocën . Kapën shumë vegla thonë . Ke Rapadamin  e mender prof Olsa këtu si shënjë Pune me pakicë si ti dush  .Biles për Rapadamin thonë që kishin bo punë pregatitore pa zbrit .E ke nigju si ja merr vajit me Oi Oi Oi për gjyshrit smiley

Po he mer Idiz fol. Shife sa esnaf jane edhe punetoret e ndertimit qe punojne me kanatjere dhe kapele republike.

ka qen i liber  (me duket se ia maj mend edhe titullin, po me vje zor per ket lloj kujtese). edhe pershkrunte kryepunetorin italjon qe bertiste: puna, puna... mos i jep sise lopates smiley

e imagjinon pozicionin e shqipos, qe mezi priste ti vinte "kondicina", meshtet mas lopates, bishti ne lartesin e gjoksit smiley

 

....kena ken popull pa fata tere jeten.......eeeeh si do ta na kishin bo shqipnine pipinot po mos te kishin ardhe komunistat ne pushtet ne 44'  smiley

A flori a flori .Po kush të xëbërthen ty mor Njente Kapo !

Grande Kaka edhe njëherë për sholokët antikomunistë ,  kësaj rradhe flet pa Karta smiley

I shkallmove o burrë . Mëshirë për ta  .I delenise sikur janë Hunj e nuk kanë kujtesë fare .Po ata që kanë Luftu me sholokët e Albës , ata të Xhelal Agait për Fe e për Atme , deri sa ikën Turistët Gjermanë që ndezën zjarre për ngrohje edhe në Itali smiley

Grande Kaka për Komandant  .VF LP smiley

 

Po pra, shkoi iu qiti pushk Abaz Kupi! smiley

Komunistat e haperdam ne grupe anej-knej shifnin me perla naj cop proshute dhe mocarela ne doppolavoro... edhe bonin naj hartim... te gzum qe italia kapitaliste do na instalonte klasen puntore pas disa dekadave... kishte lezet shpirti. ca t'bosh, nacjonalistat...

Regjimi fashist në Shqipëri, jo vetëm që e paskësh vlerësuar aktin e shpalljes së Pavarësisë nga Ismail Qemali në Vlorë, por edhe ishte pro firmosjes së këtij akti nga të gjithë shqiptarët, përfshi Kosovën, Çamërinë dhe gjithë trojet ku banonin shqiptarët. Ideja për “Shqipëninë e madhe” është e qartë. Këtë e konfirmon më së miri parulla që duket qartë më banderolën e manifestimit të 30 vjetorit të Pavarësisë më 1942. smiley

Ducja do e kishte bere Shqiperine xhehnet, mor, xhehnet!

Po edhe aq sa ndenji, bahce me lule e beri. Hante qeni petulla, o Kapo...

emo po fryn laren ti me antarsine , me sa thoni aty siper, apo  mos je me ...influence ...? 

kapo, si mik qe te  kam te rekomandoj te lexoshe librin e Hugh G.Grant, te ish ministrit  amerikan, ish perfaqesuesi diplomatik i Presidentit  Franklin Roosvelt , ne Mbreterine Shqiptare, me titullin " Pushtimi" 

Ju rekomandoj ta lexoni sepse eshte i permasave te jashzakonshme per ate pjese historie te cilen kemi kujtuar se e kemi ditur mire.Por dhe qe te bindeni se ca eshte lojtur ne kurriz te ketij  populli, cfare e priste ne se do ishte ndjekurr rruga qe rekomandonin " Baballaret e Kombit " dhe ca premtime i paskej bere Anglia orekseve aneksioniste greke..Lexojeni dhe ulemi e flasim! 

 Lexoni " PUSHTIMI " te Hugh G.Grant ! 

Kontaktoni me Ilir Ikonomi te Zeri Amerikes ! 

Xake lexoje se ke per te me dhen te drejte .Se pikerisht ate thote .Por kur e degjojm nga amerikane ...besojne robet 

Pse te lexojme hjuin, I nderumi Grava, kur kmi vepren e pavdkshme tee abas ermenjit nga ermenji I skraparit??

" amani more vellezer " - tha Luftari.Po ca pun ju prishet more te lexoni ca thote nje i huaj qe ka degju me veshet e veta ca i kan kerkuar Amerikes ...per Shqiperine ne ato vite ...? 

Pavaresisht se c'mund te thone spurdhjaket e kaleceve Abaz Ermenji e ka pershkruar ne menyre brilante gjendjen e shqiperise ne 7 prill 1939.

http://www.ermenji.org/historia/chap29.html

Por pushtimi italian, me tronditjen e madhe që shkaktoi brenda në Shqipëri, nxori në shesh gjendjen e vërtetë të mendësisë dhe të lidhjevet shoqërore, që kishin ndryshuar mjaft prej vitit 1920 e gjer më 1939. Klasa sundonjëse e vjetër, bejlerë, krerë e bajraktarë, nuk kishte më asnjë rol drejtonjës në popull, e kishte humbur krejt ndikimin e dikurshëm dhe pat qënë mbajtur në fuqi në kohët e fundit vetëm prej autoritetit shtetëror të regjimit të Zogut. N'atë klasë nuk kishte mbetur asgjë nga fryma nacionaliste e Kongresit të Lushnjës. Të shumët e atyre që tani quhëshin "nacionalistë" ose dikur "demokratë" nuk ishin veçse sharlatanë, rrogëtarë dhe agjentë t'atij që i paguante. Pothuajse e tërë burokracia "besnike" e Zogut mbeti në vend dhe u vu t'i shërbente pushtimit italian me të njëjtën "besnikëri". Por kishte edhe më keq: ata që patën qënë kundërshtarët e Zogut, të mërguarët politikë, "demokratët" e 1924-ës që populli i përfytyronte si heronj, erdhën, me përjashtime shumë të pakta, me ushtërinë italiane si "çlironjës" dhe vinin rreth nëpër Tiranë si heronj prej kashte për të marrë rrogat e prapambetura për katërmbëdhjetë vjet, domethënë për tërë kohën që patën qënë t'arratisur jashtë shtetit. "Besnikë" e "kundërshtarë" të Zogut, që patën qënë kacafytur ndërmjet tyre si gjelat në plehë dhe s'kishin mundur kurrë të bashkohëshin ndën Shkabën dykrenore, u përqafuan si vëllezër ndën Shenjat e Liktorit për t'i shërbyer pushtimit të huaj. Kjo ishte komedia m'e paturpshme që luhej në kurrizin e një kombi të mjerë. Sa për "kreshnikët" e malevet, krerë e bajraktarë, nuk mbetën as këta më pas nga të tjerët: u lëshuan në Tiranë për të marrë rrogat e prapambetura dhe shpërblime të reja. Këtyre, përveç mustaqevet dhe fjalëve të mëdha, s'iu kishte mbetur asgjë nga madhështia heroike që iu pat dhënë dikur At Gjergj Fishta.

Imagjinoj ca shock-u ka qene 7 prilli per italianet.

"Bo bo bo bo ku kemi ardhur...si e kishte ai, Konica? Thashe se tallej."

Prandaj u ulen kembekryq se u shockuan edhe iu futen shfrytezimit te pasurive, sic u shockuan dhe keta te pas 90 vetem se u pelqen te rrine ketu

Zot i madh, po flas per ushtaret qe shkelen fizikisht ketu, jo per cunat siper.

Po thuaje qe flet per ata qe zune morra koteceve tona dhe dashamiresia jone i mbajti gjalle, ne ndryshim nga shoket e tyre ne Jugosllavi qe i hodhen ne gremine partizanet jugosllave.

si thua ti me mire i shockuar dhe ngelesh gjalle, apo impakt i bukur po skthehehesh me. 

Gjithsesi e kisha thjesht per ata djemte dhe vajzat qe dhane jeten, te tjerat jane debat i kote tashme...

Osum:

 

Kte si ishullth ne mes e kujtoj shume mire. Eshte para se te arrish ne Bogove.

Mos vdeksha pa e bo edhe i her ket rrug.

Rrenja!

Me ka mor malli shum!

Po emo .. foto eshte marre nga "Kthesat e Jaupsit", 

Une do vete  kete Gusht.  dhe Bogova eshte e padiskutuar ne "agende" .  Raki Skrapari. dhe mish keci.smiley

Bogove:

Jam kuroz si i ka ngel emri O-sum ketij lumit.

shume e thjeshte: O-irdrizo smiley

edhe une jam shume kurioz. 

Megjithate nje gje eshte e sigurte: ashty sic e ke ndare ti ( O-sum.) duhet te kete qen Tironc ai qe i ka vu emrin. 

tironcit e barazojshin bythen me pasurin, me "shume" si me thon. rrjedh nga latinishtja: suma. biles edhe kur dehen, "u bona byth" thon, dmth piva "shume"... raki nga ajo e tynia, kuptohet, 15 grad me te terheqme, qe i bo terbijet gjith maret e Priskes dhe Saukut.

Jo jo thashe mos eshte emer i lindur keshtu...nga ndonje keqkuptim...

legjenda eshte sikur degjuan dike qe bertiste ne nje dialekt te panjohur: O suma! Ooo suma... sepse ishte rrezuar nga bregu i lumit, perposht. The rest is history... smiley

ps. ne skrapar, prapanices i kane pas thene edhe me emrin madheshtor "zollota". Kumbon e plote, jehon, tamam si malet kreshnike.

Une thash mos ja ka meshtjell nonjoni gabim naten buze lumit gjate ndonje pikniku p.sh. dhe i ka thone ai shoku: O sum ere, po kujdes.

Per keto emrat lokale pastaj mua gjithmone me bente pershtypje qe per meshkujt thuhej "na cave farfallen e s*" kurse per femrat thuhej "ia thyu xhamin e sahatit". E ve re delikatesen e xhamit te holle te sahatit karshi farfalles.

smiley

ora nga ato qe jepeshin "per shkembim nishanesh"

"Pobjeda" smiley

pas "prishjes", ato me te mirat sikur ishin "Atlantik" smiley

Nga  vitet 70 , ngjarjet ne Laos u bene problem i politikes dhe gazetave re perditshme.Gazeta Zeri lexohej ne 5 minutshin e mnjezeve, para fillimit te punes, ne ate qe quhej informacioni politik.Ndodhi ne nje brigade arash ne Luz -Kavaje , qe gazeten po e lexonte nje instruktor i KQ te PPSH i cili po kryente punen fizike.

Ai e nisi :Ne Laos , forcat e Suvana Fume, po ndeshen ashper me ato te Fumi Nosavanit.Mirepo te Suvana Sumes, me falni te Suvana Fumes , jane ato qe perfaqesojne interesat e klases puntore Laosiane  ndaj si te tilla duhen mbeshtetur nga mbare proletariati nderkombetar.

Dhe vijoi deri sa u lodh dhe u drejtua puntoreve , mos ndonjeri kishte dicka te pa qarte,

-Me leje shoku instruktor- ju drejtua nje puntor rreth te 40 tave ,

- Cili nga keta eshte me ne mer daje, ai me sum perpara apo ai me sum mbrapa ...? 

Emrin e lashte e ka pasur apsus, vjen nga lashtesia ku banohej nga amantet  duhet te kete rrenje latine si rrjedhje.... burim.... e me pas duke u chtremberuar rrenja coi ne emerimin Osum dhe Seman me poshte. Nga te pake emra qe su sllavizua a turqizua ne ate zone.

Cudi, 7 Prilli ne harrese totale. 

Po pse re ca pret ti, qe te therim qingja ne per 7 Prill?

Qingja jo, po tu pinim nje dolli te pakten

Po pije o burre, aty i ke. Shkaba thote se jane nja 20.000 italion qe punojne e jetojne ke Blloku.

po ca 7 prilli paskan harru dhe u bo kiameti me keto fare shkollash.Aty pyten kur u cliru Shqiperia dhe me seeriozitetin me te madh pergjigjen 

...ne vitin 1967 ! Kam nje notere mikeshe dhe me teegon se si vene te rinj edhe 30 vjecare ...qe nuk dine shkrim e kendim ...! 

Për punën nuk ka thonë gjo Shkaba . Me thonë të drejtën ti ua kishe vu re këtë Cilësinë e Punës , si shumë  punëtorë smiley Shkaba thotë që " u kemi hap punë në kushte moderne " smiley

Kishe i difekt që e kishe kufizuar vetëm si Punë Dore .Erdhi Agroni me tër mbrapa dhe e korigjoi  me vergje .

rapadam rapadam dipi dopa / e Italoni  na ka hap - myll Gropat ...smiley

Trushplaret nuk I kane munguar kurre atij vendi.

Me përjashtim të Shqipërisë, kurrkund në botë nuk bëhet kjo pyetje, madje as që e mendon kush.

Really?

Pse e ve ne dyshim?

Për ta bërë mirë një punë sado të rëndësishme, nuk lipsen kaq e aq vite pune, por njohje e asaj pune, dashuri për atë punë, energji, vullnet, dedikim, sakrifikim për të pasur rendiment në atë punë, cilësi, kushte këto të cilat unë, që kam një shkollim dhe përvoja disavjeçare politike, besoj t'i kem plotësuar.

Ti nuk beson qe znj. Spiropali ka patur njohje te punes ne dogana prej shkollimit dhe pervojes disavjecare...politike?

If you put it that way nuk ka kala qe nuk e e marrin socialistet smiley.nuk e di nese ka kenduar ndonjehere classifieds per pune  ne gazetekjo zonjeza ..

Arroganca me ben te dyshoj qe posti i ministrises se financave ka qene puna e pare e saj. 

shqiperia ne vitet 90 ka patur 2 KM e zoti e di sa zyrtare te larte te shtetit te cilet para se te viheshin ne ato poste nuk i kishin thene punes asnjehere bismilahi.rezultatet e qeverisjes se ketyre trangujve me "energji e fryme rinore" kane qene katastrofike e megjithate vazhdojne te bejne te njejten gje.

Cmenduria ka the ajnstajni eshte besh te njeten gje perseri e perseri e cdo here te presesh rezultate te ndryshme.

smiley

nuk e ka thene fiks ashtu, po s'ka gje smiley

flori je! po nje cike ta ka fajin edhe gjermanishtja smiley

Insanity: doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

smiley

mire, por mos beso ca te del para e shkrujtme me germa. smiley

psh, a mund t'ma thush i cik ku e ka thon ajnshtajni kte? smiley

enlighten us.edhe nese nuk e ka thene ajnshtajni rendesi ka permbajtja .

Nuk ka qene ministre financash. Ka qene Drejtoreshe e Doganave. Dhe po, ka qene puna e pare e vertete. Te tjerat kane qene pozita politike. Ashtu si shumica e pushtetareve tane.

E drejte, Gjembi, flm per korrigjimin. 

 

smiley Alba, se arroganca e saj me kujtoi nje histori te nje shoqeje qe ka pak qe eshte kthyer nga Italia pasi kreu studimet. Nejse, ne nje dite normale pune ne memedhe, ndodhi qe dy vete te vinin aty ku punonte per te takuar drejtoreshen e saj. Ne mungese te saj, shoqja ime natyrshem ju kerkoi emrat meqe nuk ishte prezente, qe te mund ta informonte me vone per viziten e tyre. Do ti, njeri prej tyre, i fyer nga kjo praktike tiranike smiley, filloi te ulerinte: "po si s'me njeh mua? A e di kush jam une?" smiley Ajo e shkreta, inocente, e pamesuar me harbute, kishte mbetur e shtangur, pa bere ze. Vetem disa momente me vone, e mesoi nga drejtoresha qe ky njeri ishte deputet i zones. 

 

Ka lezet kur grate e peshkut bien dakort

Ehe boni lloqe mi gra. Tjetra e sigurojti pencionin me i vit pune smiley

Pse mos ishte tjete dhe do tjete perjete sa te jet jeta me jete te jeteve ne politike?! 

Thone se gra qe nuk bojne kalamoj se dun ti perkushtohen serjozisht punes, karrieres e me e te thashe qe sthe asgje nga te pathenat e pathena qe thuhen kurre, thuajse, thuaj. 

 

Po ky Braçe ça ka me naften? E pickun ket, i than dil e fol ti si perhera kur skemi pse flasim ne? 

Hajt mer Braçe se me i shishe uje pastrohet

 

7 Prill 1939

Shtatë prill…
Kopilove o kopil
E u lute u këpute
Njëqind pash në dhe u fute!

Natyrisht një tradhëtor
Spor e fisit arbëror
E pret hasmin me daulle
Kur gjen ditën ta bën pulle!

Na e gjeti dhe na ra
Vret Shqiponjën që s'u vra
Nuk u vra dhe nuk do vritet
Poshtë-përpjetë me vrull vërtitet!

Ja dhe himni që na thuri
Himn'i zi i një qivuri:
"Eja, eja alala
Të na rrojë Duçeja
Duçeja guguçeja
Le të rroj' edhe flamuri
Sa për sy e për bela!"

I pabesi ta dij', pra
Ndër kasolle me një tra
Që nga Shkodra gjer në Dropull
Rron ai që i thon' popull!

Ajo dor' që rreh dybekun
Di ta mbush edhe dyfekun
Në se ditën çan ugar
Edhe natën thur litar
Thur litar e kalit grushtin
Dhe e var nga këmbët pushtin!

Ali Asllani

E ka me malokun, kete qe e shiti Shqiperine ..per 5 aspra .. se ne 20 Selam Musai me shoke i hodhi ne det talia net !

 

 

Ehh.. ajodorë, ajodorë

Ka dore e dore per ate pune.

E ka me malokun, kete

Me cilin malok? Me ate malokun tjeter, Abaz Kupin qe drejtoi rezistencen e brishte Shqiptare ne 7 Prill?

GO HUSKIES !!!

UCONN vs notre dame

Repeat

History

Ladies

Now

Live

Espn

or better of

Gampel Pavillion

( short of Tampa Bay)

 

 

 

 

Yeaeeeah!! Greatness!! UCONN! 

UNDISPUTED CHAMPIONS

Eshe e çuditshme po UCONN basketbolli i femrave ka statisktikat / rezultatet me te papame ne asnjilloj sporti. smiley

Muaj i keq prilli. 7/4/39; 11/4/85/; 1/4/2013... 

Vlonjati yne moreee! Njera  na ato datat qe ke shenuar ...duhet ripare e mirestudjuar.

Se me c'na kane punuar/ Do mete per tu adhuruar....me duket 

Ja tjetra, e shqyejne me qenet e policise kete tjetrin dhe perpiqen te zhdukin videon....  smiley  

RIP Virna Lisi smiley

 

Virna Lisi Picture

Brenda dy orëve do të publikoj në faqen time raportin e plotë të një shërbimi inteligjent të një vendi të NATO-s, fqinj me Serbinë i cili ka monitoruar nga afër ngjarjet në Beograd në ditën e ndeshjes Serbi-Shqipëri. Raporti tregon me detaje të vërtetën e dronit. Faktet që jep ky raport janë shumë interesante, të shumëllojshme. Raporti përmban një pafundësi detajesh të evidentuara dhe të analizuara nga vëzhgues dhe analistë profesionistë të inteligjencës. Raporti zbulon me fakte se dërgimi i dronit në stadium ka qenë, sic quhet në gjuhën e shërbimeve inteligjente, një false flag operation i shërbimeve të fshehta serbe. (Kështu quhet një operacion mashtrues i shërbimeve të fshehta, që kërkon të krijojë një ide të gabuar për autorësinë e një veprimi, me qëllim të fajësimit të një shteti, organizate, individi etj.Një emër tjetër për këto lloj operacionesh është edhe Black Flag Operation! A ju kujton gjë kjo fjalë “Black Flag”? (Flamur i Zi). Si ai i dronit! Këtij raporti ka detyrim t’ i kthejë përgjigje Ismail Morinaj me stafin e tij. Raporti është demaskues për sharlatanin Ismail Morinaj dhe e nxjerr atë thjesht si pjesë të cover up (mbulimit) të këtij operacioni. Raportin e plotë jam gati t’ ja ofroj organeve hetimore dhe shërbimeve inteligjente të Shqipërisë./Kastriot Myftaraj

 

ky  kolisteroli levizes, vazhdon kokefortesisht ne te tijen me keto teorite konspirative.. madje pleks edhe sherbime inteligjente te NATOs..smiley

Po shifsha kte biseden me Adem Demacin. Nuk me intereson brendia, por toni jashtezakonisht qytetar i bisedes. Rrjedha aq e natyrshme.

Pytja ime eshte: a kemi te tille program ne TV-te e Shqiperise? Me kete lloj fryme dhe njerezillek te bisedes.

Mosanto...Mosanto...Mosanto...   Sipas nje studimi te fundit te MIT gjysma e femijeve amerikane do te jene autike rreth vitit 2025 si pasoje e ushqimeve te odifikuar gjenetikisht.

 

 

 

 nga ai ven esht me ik nga syt komet . asi gjo t hajrit, vetem perversitet ne cdo drejtim.

 

Monsanto....ARto....Monsanto me N, ta kom thon i qin here....Nje nga shume kompanite multinacionale ...nderkohe skandalin e fundit e keni me Kompani bujqesore ne Zvicer qe morren ne qafe katnaret Amerikon e Kanadez. Nderkohe shko tek dollapi e hiq Barrillen nr.8..... Nuk ka shpetim as per ju derrat e Evropit.... mosanto pa n po me pesticide ne pajate...

http://www.ilfattaccio.org/2014/10/16/sp...

Nejse eshte e cuditeshme kjo euforia bufonatrike jote ne cdo rast kur behet fjale per korporata Amerikane...helmin do e konsumojme vetem idealet nuk i shkelim. Ke nje mungese thelbesore te llogjikes racjonale te perceptimit si INDIVID 

Tjeter gje kur i ke te mbrojtura nen kornize ligjore shitjen e tyre (si ne SHBA) dhe tjerer gje kur ke vende qe i bejn nen rrogoz. BE ka nje ndryshim thelbesor sepse qe te nxjerresh nje prodhim ne treg ne BE duhet te testohet qe eshte i pademshmem per konsumatorin nderkohe qe ne SHBA ti mund ta sheses deri sa te rezultoje i rrezikshem per konsumatorin (per testimet dhe standartet as qe behet fjale se eshte si puna e ruletes ruse). Ketu nuk po flasim per nje skandal specifik ushqimor por per nje sistem sistematik helmimi i mbrojtur me korniza ligjore i cili i shikon konsumatoret thjest si numra pa kurrfare te drejtash.....Dhe arrijme ke mbi 2000 elemente toksike te ndaluara ne BE te cilat konsumohen rregullisht andej

Arto, eufori ke ti per cdo lajm te keq ne amerike, bashke me ceten tende Marksiste. Tallem me kritiken tende per Monsanton, e vertete...por nje nga shume kompani.  Monsanto eshte thjesht nje kompani....as me e keqja e as me mira. me zbavit perqendrimi jot....Monsanto....so what one of the many....

Ndryshimet gjenetike kane filluar prej vitesh...dhe jane intensifikuar me rritjen e popullsise ne glob. Rritja e popullsise ne Kine e Indi solli nevojen e nderhyrjes gjenetike ne produkte per te rritur prodhimtarine e kufizuar demtimet qe cojne ne varferi e uri.  Jo cdo ndryshim gjenetik eshte i demshem, pershembull industria franceze e veres po perpiqet te nderhyje gjenetikisht ne rrush qe taninat  te  akuzuara per dhembjet e kokes te evitohen, thjesht nje rast.

Une jam i lumtur qe BE eshte me rigoroze se USA per ca gjera dhe vazhdofte....por skandalet e Europes jane te pafundme e ndarjet veri-jug atje jane ekstreme. Per mozzarellen e Buffales e keni mbyllur syrin per ate pune pavaresisht rreziqeve ....Per Karderrllik hammoni spanjoll  ka qene per dekada i ndaluar tek ne... etj...

Problemi eshte shkenca kunder  lobizmit bujqesor e jo BE vs USA. Modifikimi gjenetik ne raste te caktuara dyshohet per krim ndaj njerezimit nga shkencetaret ndersa grupe shkencetaresh blihen nga kompanite bujqesore kunder shkences. Gjenetika ne bujqesi eshte xhindi i dale nga shishja, rastet jane specifike e jo ideologjike....Te paralajmerova per barillen nr 8, kisha 2 cope vete ne shtepi...asnje nuk eshte i sigurte apo superior....nderkohe une 4 muaj ne vit blej te katunari si ne Kavaje....Kavajen e atehershme.   

Plotesisht dakort ne disa pika, kur flasim per BE nuk diskutohet qe ka raste skandalesh plot por nuk jane sistematike por te izoluara. Nuk eshte vetem problemi ke ndyshimet gjenetik se ne fund te fundit duhet ti jepet nje vend ne tregun global, une e kam me teper me metoden e felliqur te mosetiketimit te tyre. Nxirre ne treg nuk me prish pune mua por te pakten etiketoje dhe me jep mua si konsumator te drejten ti qendroj larg atij helmi.

E ke komplet gabim...shume punime shkencore qe provojne demet ne shendetin e njerzve nga produkte te caktuara...hidhen poshte nga shkencetare te punesuara nga kompanite e interesuara....Prandaj BE e USA nuk jane imune...mos ha Papaya....ha Avocado.....njera ndikohet nga gmo tjetra jo.....kjo e fundit eshte e vertete.  Etiketa...ka cdo gje....ke kohe qe ske shku ne dyqon.....Shkenca qe duhet te na conte perpara spo ndihmon.

Rritja e popullsise ne Kine e Indi solli nevojen e nderhyrjes gjenetike ne produkte per te rritur prodhimtarine e kufizuar demtimet qe cojne ne varferi e uri

kjo esht Trushpelarje amerikane per me justiifiku Spekulacionet e drithit n Burs, mbjellje massive te tokave bujqesore me Miser per Ethanol(!) sepse sjell me teper fitime , etj.etj. shkerdhatlliqe.  

Sikur  t rritet dhe 3 her Kina dhe India bashk prap i mban kjo tok me 2700 Kalori per frym/dit,ska nevoj per Farat Hibride te Monsantos  qe per "ters" i ze Vrugu jo rralle  .... po shyqyr Zotit qe Monsanto ka Oferta Sistemike, dmth. kann dhe ilacin. exclusiv natürishtsmiley 

Byrazer, survejo nai brim anej ka Gardhi qe ju nda me Meksiken. per rastin nese mungojn ca dit tollonat e ushqimit.

 

 

 

 

Histori e vjeter kjo gjembi. Edhe une e kam hasur diku kete historine Mueller-it ne Shqiperi.E kam lexuar ne nje liber ( ne mos gaboj) te Vaksberg i cili citonte autorin fillestar te kesaj historie (autor gjerman). Me sa mbaj mend kjo histori nuk shkoi shume larg per shkak te  te autorit te saj(gjermanit) person jo i besueshem. 

 

amerika eshte e keqe

shum e keqe

pervecse NY smiley

 

Shife kur te kercasi nisma per te legazu lekun e piset dhe amnistija fiskale smiley

Ndore kujt ka ra smiley

SHKODER, 1939: Pas pushtimit te Shqiperise nga Italia fashiste, ushtaret shqitare perpiqen te kalojne kufirin per ne Mal te Zi

smiley

Ca ti thuash kesaj....Cdo qelize e kesaj eshte e mbush me helm

"E jema e Tsanarev : Amerikanet jane terroistet, im bir eshte me i miri mdis te mireve, Amerikanet do ta paguajne shtrenjte jete e tij dhe bijeve te tjere te islamit..lotet e nenave do te shendrrohen ne benzine per flaket e tyre ne ferr"

Convicted Boston Marathon bomber Dzhokhar Tsarnaev’s mother, Zubeidat, has reportedly posted a statement online declaring Americans “the terrorists here” and calling her son “the best of the best.” In a message sent to a family friend on Russian social media site VKontakte, Zubeidat Tsarnaev wrote, “I will never forget it. May god bless those who helped my son. The terrorists here are the Americans and it’s known to everyone. My son is the best of the best.”

 

 

"TODAY THEY ARE KILLING MUSLIMS, AND TOMORROW WILL COME YOUR TURN AND HE, WHO DOUBTS THIS IS DEEPLY MISTAKEN!!!!!” . "THEY WILL PAY FOR MY SONS AND THE SONS OF ISLAM, PERMANENTLY!!! THE TEARS OF THEIR MOTHERS WILL BE FUEL FOR THEM IN HELL, AND ALSO THEIR BLOOD, I AM DOUBTLESS AND ETERNALLY GLAD THAT I KNOW THIS FROM THE WORDS OF THE CREATOR, NOT JUST ANYONE’S WORDS!!!!!!" 

 

 

 

Degjova ne NPR para disa ditesh mbi nje liber qe kane shkrujt per keta. 

Kur keta erdhen ketu Amerika kish qendrim tjeter per luften qe zhvilloi Rusia ne Ceceni. Gjate kohes qe keta po rriteshin ketu, qendrimi amerikan ndryshoi. Akordi i famshem me Rusine per te luftu terrorizmin... kjo solli dhe nje riamballazhim te luftes se Rusise ne Ceceni. Shume prej azilanteve ju mohuan lejet e qendrimit etj... Viktima rrethanash te zinjte, gjate gjith jetes se tyre.  

IRONI TË HISTORISË POLITIKE SHQIPTARE

Më 12 dhjetor 1924 “Trupi Gjykues Politik” i Qeverisë së Fan Nolit dënon me vdekje (në mungesë) Ahmet Zogun.
Më 24 prill 1926 “Gjyqi i Posaçëm për Faje Politike” i Qeverisë së Ahmet Zogut dënon me vdekje (në mungesë) Fan Nolin.

..

ramen-ya

qenka e diskutueshme nese e ka thene, apo jo.... megjithse pare fytyren primitive te ketij tipit, them me bindje qe e ka thene!.smiley

nejse, me qe ra llafi.. mbetet problem i madh te keta interpretimi i Kuranit sipas qejfit dhe oreksit te cdo lloj imami debil te lagjes, fshatit, qytetit etj... e kane bere ate te shkret Kuran copa, po edhe besimtaret e tyre te coroditur...

Edhe kristianet apo budistet jane te ndare ne qindra sekte, po une s'di ndonje prej tyre qe ne shek 21 te thote se mund te hash gruan po qe se ke harru lunch bag-un ne shtepi. E vetmja gje qe duhet sqaru eshte nese eshte detyre e gruas qe te vetgatuhet per t'ia bere jeten edhe me te lehte burrit. Dhe po kalamajte a mund te hane ndonje cope? Nese tepron, kuptohet...

jo, nuk po flas detyrimisht per ndarje ne sekte, por per "interpretim te ndryshem" te Kuranit nga klerike e imame brenda te njejtit sekt.

Wor ov Throuns eint tuu shebi!!! smiley 

Njoftim

Madison Square Garden - Faith no More tickets on sale ora 11:00 ( in 15 min)

ose Boston varjanti tjeter. 

 

Sa trehatojm kalamojt me Ed Sheeran iher smiley

Dasem Palestineze

 

 

It is shameful what happened today.
The White House twitter account tweeted out a cartoon of a bomb making fun of Prime Minister Benjamin Netanyahu - בנימין נתניהו that was pretty juvenile and obnoxious to do to an ally especially on such an important issue as nuclear weapons. Making fun of PM Netanyahu about nuclear weapons? Horrible.
If I were President Obama, I would think twice before I mocked PM Netanyahu - and I give Netanyahu lots of credit for not responding by mocking Pres Obama. There is lots of material - for example President Obama's red line threat to Syria (that turned out weak and just bluster,) President Obama's ridiculous assessment of ISIS that it was Jayvee while ISIS was beheading people, President Obama calling Yemen a successful counter-terrorism partner and the country has descended into chaos with no government and two terrorists groups are thriving there. Or how about this? What if PM Netanyahu mocked President Obama for being so insensitive as to make a statement about American journalist Jim Foley getting beheaded and then running to the golf course where he is photographed with a former NBA player and President Obama has a big grin on his face. The rest of the nation was in shock by the beheading and President Obama was golfing and laughing and the White House sends us all the picture.
I could go on and on with ways PM Netanyahu could mock President Obama but you get the point. So my advice to President Obama - grow up! It is one thing to disagree with an ally but it is another to take to social media and mock him.

Greta Van Susteren

Enkas per Emon kjo, shif se mos gjen ndonje kopje te ketij librit

Nje liber i rremuar ne Bibloteken e Vatikanit i cili i perket vitit 1911 

Dodona dhe Zeusi zoterit në malin Tomorr shume me perpara se miti i tyre te prekte Olimpin

Ne majen e Tomorrit gjendet nje nga tempujt më te lashtë te paganizmit

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nicks  -  sensualizmi nuk ka nevoj per me tregu skin. (With Mick Fleetwood, who was her real thing). 

Cheers! smiley

 Jose Mujica

Jose Mujica 

Presidenti me i varfer ne bote 

mu kujtu njehere e nje kohe, fjalet e ish presidentit tone Sali Berisha qe tha

une do te jetoj ne apertament  2 dhoma dhe 1 guzhin ! smiley 

Four Israeli Experts Discuss Bibi, Iran And The Nuclear Negotiations

P.S. Tashi qe admini ka lejuar fotot, qenka bere Pacensura si muret e WC-ve publike qemoti lol

Zhvillohet per here te pare ne Spanje Protesta e pare Hologramike kunder ligjit qe i ndalon qytetareve te protestojne

 

 

 

Sot, 30 vjet me pare pushoi se rrahuri zemra e shokut Enver! 

Dhjerje Masive nga sholokët kur i kujtojnë emrin . Si e zgjidhin ? Si qentë ! Pshurrin varrin !

Një figurë Historike e rallë për Kohën .Një mal me Gabime por Mijra Male me Begati ! Dhe pas tij një brez shqiptarësh i papërsëritshëm në Punë e Sakrificë që do ta Lakmonte çfarëdo lloj Populli e Udhëheqje në Botë . Pas vdekjes populli mbajti ZI prill deri në Korrik duke mos bërë DASMA me vetëdije . E prishi " zinë " Ramizi rp , me hipokrizionë e tij politike  . " Sh.Enver i donte Dasmat dhe Gëzonte për Lindjet " !

Brezat që vijnë do ta gjykojnë pa ngarkesa emocionale dhe servile e përfituse monetare ndaj politkave Kurvërore të Mejtimit të Mëndjes së Sotme me përfaqësi Uturak B.Fevziun ! 

T'ju kete lene uratensmiley

Shkabe me shumë respekt . Mos u bën pre e *arlliqeve shqiptare , kur komenton për USA , njësoj si mentaliteti batutaxhijve dyleksh të katunit .

Një vizitë e 50 cent në Tiranën tate dhe timen , do sillte një striptizëm MASIV Real pas 50 centshit , jo si të qefleshave  të 8 Marsit në Klube pas Jevgjve topemëdhej të dalë nga Hiçi !

Vildanen përshëndete  që  ka arritë jo vetëm ta takojë e ti propozojë Projekt  , por dhe theksoje ..ka arritur dhe ta PUTHË në mënyrë intime smiley

Urime e suksese të mëtejshme në projektet e saj !

Verzhezhe. Pranvere.

..Hyri prilli shkriu dbora, majaveee

  Majave kendon bilbili, majaveee

  Zogjte dy nga dy jeteojne , ne foleee

  Cobani ne mal ka dale , me kopeee....

Rono. mesdit te kendshme. Cheers!

Pershendetje vllazerore nga nation's capital. Jam rruges per Japanese street fair. (We have to celebrate miqesine Amerikano-Japoneze, Çim!) Ne DC sot nje mot i mrekullueshem (18 grade celcius). Gjithashtu kam kenaqesine te te tregoj se cherry blossoms kan celur plotesisht. Life is good! 

nese le nje 'reminder' per admins ketu, per nje teme pashkesh ortodokse neser, a thua funksionon valle...

Po ca peshqish ortodokse thua, u futa mos kishin hapur ndonje teme per 11 prillin po hic, slame dallkauk pa futur ne peshk dhe nuk vendosim njeriun qe e udhehoqi per 40 vjet...

gjithsesi pa dashur te hapim plage kujt i ka bere dem sistemi mund te themi se udheheqesi eshte figure e paperseritshme por i rrethuar me lepuj e te tredhur qe e lane vendin ne kete derexhe. mund te hapnim nje teme p.sh: si do e kish administruar udheheqesi situaten e re politike te vitin 90 po te qe gjalle?

ne peshk do me analizu Enver Hoxhen ti? 

rrezik do jesh i ri  te ky blog.

Ktu Enverin e kemi vetem per t'u ndjere mire kur i thon "dulle". smiley

Deri aty shkon dollapi. duket vetja si i qut shum ashtu smiley

Po deshe per ktu,  tamom eshte Poni psh:

Pa ty shum i ftot esht janari

Pa ty nuk me ngroh as zjarri

Ti ishe i pari

Qe zgjove endrrat pa kufi

I heshtur esht momenti

i heshtur je dhe ti

e heshtur esht bizeda

o me ne te dy

tani gjerat kuptohen

c'do te thuash kerkon cpegim

pse gjerat komplikohen

pse cdo fillim e ka nje mbarim...

 Sa per Komandantin prej verteti, ja Enveri (Lufta dhe Paqja, per Kol Marashin, cudirat ne festivale, fiksimi i rinise ne gegnisht... dhe te tjera). Nji komedi divine e klasit te pare. Po me cin te flasesh... Sic te thashe: Poni!

e di qe e pyes veten shpesh Emigrant: qe si nuk kemi nje figure qe te jemi te gjithe dakort? po na flliqin dhe skenderbeun...

   Ai vdiq po aqe i qete sikunder lindi, sepse diti t'i vilte te gjitha frutet, qe jep nje pushtet i pakufizuar, gjykuar ne kohen e vet si frut i maturise  dhe mencurise.Pati nje hije te gjate shume , si merite e aftesive shum te vecanta,qe e bene aqe jete gjate ne pushtet.Kurse  te gjithe pas tij, ne pushtet, perfshire edhe ne, radhikojte, dridhen nga frika kur u vjen ere rrezik.Ata qe e pasuan, te gjithe pa perjashtim u "dalluan " per mungsen e pikes se guximit , te kurajos,  te idealizmes, por ndruan e ndrojne ngjyren, duke qene krejt te gatshem ...per te derdhur lum lotesh pa dobi.Dhe asnje pike prej tyre, ne dobi te atdheut..Bazat krahesimore nuk egzistojne ne asnje parameter.E ne mos me shume , me e pakta flet vere...

Ajo figure ka filluar te analizohet ngadale por vemendshem, prej kritikeve objektive, pergjithesish te huaj, sepse te brendshmit ende jane nden hutine e nje ndryshimi, per te cilin edhe se kaloi nje cerek shekulli, nuk po marrin vesh ku  i coi hapi i hedhur,  ku jane ..

   Shume kritike te tij ankohen duke vuajtur  gjene,  se u ka shkuar jeta e nje cerek shekulli kot , pikerisht kur interesat e rendomta te tyre , u kane marre fund ....! 

grave e pe lajmin qe evropi na mbylli deren?

    lungomarja me arome limoni , mos kij gale , mos u dogendis nga sa pellasin ca burokrate dhe ca fashiste te Evropes, sepse si eshte katandisur e  bere kjo Evrope, edhe greket e leqendisur tallin menderen, me portat  e shqyera te saj.

Le Peni nuk eshte Evropi

Eshte 100 vjetori i genocidit ndaj armeneve i cili mbahet si holokausti i pare i shek XX.parlamenti duhet te dale me nje rezolute .

Alba moj e mira jone, e ke ide fikse ti ...ishin hajdute ! Ke harruar faktin se gjithmone ne duhet te korigjojme dicka.Ja po te vi dhe un ne ndihme 

O Gjirokastra me vule 

C'e bere Shemo " Hadune ! " 

Dovletit i hapte ..pune 

    Dhe ky Alketi, i vene ne shenje prej greqerve, " dovletit"   edhe me te zi te shqiptareve , gjalle i mbajti bilbilenjte 

kaq te sigurte jane keta qe i ngrene kenge se eshte i denuar pa faj?

Ne Mallakaster ..me kane thene se vetem burrat e veshur " tebdil",  si femra, nuk u besojne akteve te trimave ..! 

9 vjec, e perdhunuar dhe e mbarsur nga me se 10 horra te ISIS-it, si shperblim per ta... smiley

Pyes: ku e bazojne ata kete mungese skrupulli? Ne c'teori, ne c'libra, ne c'narracione te neveritshme shkretetire!?

Plus:

Askush nuk mund te me thot sikur dhe nje gjys fjale per moralitetin e luftrave nga ana e kombeve te qyteteruara. Edhe luften ne kosove une nuk e di pse e bene. Ishte per fatin tone te mire, OK dhe "Zot, faleminderit! qe thone", por nuk e besoj qe shtysa kryesore te kete qene morale. Jo moral, tha Brahushi, se moral...

Nqse do kishte nje te tille, askush nuk do rrinte duarkryq. Oficeret, armatimet, buxhetet nuk jane per show, as per shkelqimin bosh te sinjora Bertinit. Turp per gjithe boten e qyteteruar. Turp per Perendimin. Turp per civilizimin ku duam te shkojme ose ku kujtojme se medemek perkasim. I dhjefsha mu ne gjeostrategjirat e trapit tim, ne pulitikat korrekte, ne gjoja maturine e dhjaksave qe na proftasi keto vitet e fundit. Harbuti kupton vetem nje gjuhe: grushtin dhembeve! Nuk do me dit as per teza doktoratash, as per fjalime te qmimit Nobel.

jam e shokuar o emo, jo se nuk jemi ne korrent te gjerave , por historia e  asaj vajzes me te jatin me ka len pa fryme ..........nqs edhe nena nuk arrin te mbroje femijen e saj qe e ka pjelle vete, nqs babai ska ndjenja dhe e  vret femijen me duart e tij  , atje njerezimi po kalon ne prova te forta, qe per ne quhet  skicofreni krim ose cmenduri

vetem kur lexon per krime makaber , ndjen se bota po shembet , e frikshme ............

Zot si duron e si nuk i shuan keto plera

pse Janulla meshon greqisht, pyet Ben Blushi..?
-ore, po shpejt u kujtuat te shtroni pyetje te tilla, ekzistenciale.smiley, per Janullen ju, them une.. se u be nja cerek shekulli qe keni te njejtin Janulle si kriepiskop ne Albanie..smileyhttp://www.balkanweb.com/site/mesha-ne-g...

Akoma me te rende se meshen ne greqisht, shoh hoxhallaret qe ulerisin ne arabisht te cilet behen  jo vetem te pakuptueshem tek besimtaret myslimane por te bezdisshem tek jobesimtaret dhe jofetaret te cileve ju imponohet degjimi disa here ne dite. 

ti ke te drejte, shqetesues eshte edhe fakti qe hoxhallaret predikojne arabisht, pastaj nje pjese e shqetesimit tend, gjithashtu i drejte, eshte ndotja akustike me sa po kuptoj..... por sidoqofte kjo nuk eshte me e rende, madje as e krahasueshme me faktin qe kryepeshkopi i Shqiperise, pra i Shqiperise dhe jo i Italise, Gjermanise as Greqise etj, u meshon besimtareve shqiptare ne gjuhe te huaj.... kjo me se paku eshte diskriminuese, poshteruese!
pastaj nese di edhe historine e Kishes Ortodokse Autoqefale Shqiptare, perpjekjet e At Fan Nolit , apo perndjekjet dhe persekutimet qe kane pesuar klerike ortodokse shqiptare pikerisht sepse kerkonin qe ne kishen Ortodokse Shqiptare te flitej, predikohej, e meshohej ne shqip, atehere e kupton qe veprimet e Janulles jane antikombetare! ky eshte grek, njeri i Greqise dhe e ben me vetdije te plote gjithcka! njeri i lig.. ne terma fetare: njeri i Qoftelargut.. njeri i Satanait!

E drejte qe eshte poshteruese duke pasur parasysh animozitetin mes dy shteteve, autoqefaline e kishes dhe perpjekjet per arritjen e ketij statusi, por duhen bere pyetjet: Perse e lejon komuniteti ortodoks kete? Perse nuk  bojkotohet mesha? Arsyeja e llogjikshme mendoj te jete qe Janullatosi gjykohet i denje per postin qe gezon, edhe duke folur  ne greqisht. Tani, vullneti i ketij komuniteti duhet konsideruar, apo jo?

P.S. Me kujtohet para disa vitesh qe komuniteti çifut ne Shqiperi refuzoi nje rabin izraelit dhe per rrjedhoje nuk e morri ate post. 

 

Leje komunitetin me vete, se nuk ka faj. Komuniteti blehet me euro. Sigurisht qe ashtu do gjykojne se nuk kane pare me mire. I ke pare Kishat supergjigande qe ka ndertuar zoteria all over Skiperia? Me cfare lekesh i ka bere. Njerez te varfer qe i dorezohen fatit te tyre e bashkohen me doren qe i zgjatet e para. Dhe si komb varfanjak qe kemi qene, s'kemi pare shume se cfare duarsh na jane zgjatur.

Kush ia faturoi fajin? Eshte demokraci dhe secili duhet te jete i lire te zgjedhe (ose jo) denominacionin fetar me te pershtatshem per veten e vet. Po ashtu t'i bashkangjitet çdo kishe qe i deshiron zemra dhe rehatlliku. Ama, pak ka kuptim te quhet autoqefale kjo kishe ne nje kohe qe thyen rregullat qe ka percaktuar vete persa i perket autoqefalise: ndarja nga kisha greke.

 

Ate e di Sigurimi Shtetit, po me sa duket edhe aty luhet parja . Janulla eshte dhe ka qene agjent , me siguri Blushi e di po te pakten ja paska hedh ne menyre tjeter, ku  shqiptaret kokeforte te pyesin njeher veten , te vene ne pune mendjen , se ngelen me pergjigje gati gjithe jeten

 

 

 

 

Shqipëria e mbylli vitin 2014 me nivelin më të lartë të taksave në rajon dhe me rendimentin më të ulët të grumbullimit të tyre, duke akumuluar një evazion 1 miliard euro, konkludohet në studimin e Al­Tax (Albanian Taxation Association),e cila llogariti barrën tatimore në nivel rajonal dhe kombëtar. 

"Kurthi i taksave"

 

 

 

 

 

 

amon kush osht ajo me carcaf te zi ne kok. mos me thuj se esht e shoqja.

po qe ajo: pthuuu prej meje!

 

haleja! smiley

po mos ik or te shkerdhefsha karakterin dy leksh! mos ik. ka vrare kemben thuj, ose ka thyer doren si refiku.

shkoi michelle obama, po iu dhjeu me nje mut, po deshet iu tha, edhe ua vetetiu at basaretin brun, qe vetem per kte, hallall t'i ket gjithe perks e shtepise se bardh!!!

Thote se do kete rritje te investimeve te Emirateve Arabe ne Shqiperi...Te shohim se c'investime do jene keto....  smiley

ca te shofesh, mer? me thuaj nje vend qe u be me investime harabesh. NJE!!!

Sikur u lehtesuan vizat me dy vendet sikur lexova diku, se per tuiste arabe kishim nevoje ne. Deklarojne qe i kane vene syrin porteve Shqiptare. Po ja po ashtu do mbjellin dhe nja 100 xhami te reja anembane vendit dhe do japin dhe nja 2000 bursa ne vit per arabizim te studenteve shqiptare.

Poshte qeveria Rama!

Atdheu europian ne rrezik!

Keto vizita nuk jane koecidenca Cimo, Rama drejtohet Emirateve pas acarimit publik me BE dhe SHBA per shkakun e deklaratave per Kosoven...Nejse ketu ka shume faj si SHBA dhe BE te cilat nuk kane bere investimet me minimale ne Shqiperi dhe kryesisht rajon per tu justifikuar. Shqiperia ka nevoje urgjente per investime dhe hapje vendesh pune perndryshe do te shohim nje radikalizim te metejshem situatets.

Mos na provoko po deshe smiley " Poshte qeverija Rama "  isha i sigurte qe shume shpejt kjo dite do te vinte , por kaq shpejt se kisha besuar smiley

jo, m'ka dal me shpirt.

ka gjona qe nuk jan te negociushme, Brad.

Emo, ket librin e kam majt te mcef gjithmone smiley se kam pas qef te perktheja ca tregime-reportazhe prej tij tek Peshku, po tani me fillo sezoni i punes dhe zor se do kem me kohe per keto gjona. Amanet lexoje dhe perktheje ndonjeren ketu.

u regjistru!

Po te dush ta dergoj edhe me poste, nuk e kam problem.

U porosit already smiley

shkoi michelle obama, po iu dhjeu me nje mut, po deshet iu tha

perpiqem te mos jap xhuvap ne komentet e tua po ky budallalleku yt eshte too good to pass up.ne rast se nuk e ke vene re Michelle Obama eshte perfaqesuese e USA e ka luksin te jete arrogante ndersa linda e shqiperise.Jane si te thuash hane shan hane bagdad.

budallallekun e di mire ti, capajev. smiley

ik, se nuk jam ne mood per traplliqet tuja. nje here tjeter, albo.

ik verej punen e kerre ndonje nga ato librat qe si lexon njeri smiley

mire.

edhe na, hudhi nji sy, mihalgramensi i vonum smiley

thashe c'e trazon, po pastaj m'u kthy menia.

une bej (edhe) libra e ndonje edhe qellon qe vleresohet, po ti daj, cfare ben ti? pervec engelndise te peshku? a? si s'e hape nje here ate goje? kaq dobet je mo? ndonje superintendent do jesh gjekundi xhanem, ca do thush ti... smiley

flmd per linkun, se pashe 11 sekrete per gjoksin e femres. dhe nji foto tull smiley

Linda eshte zonje grua dhe nga familjet ne te fisme tiranase. Veshja e saj synon te respektoje traditat e nikoqirit.

 

Ja, prape.

Ia kane kerkuar, me kusht, me protokoll, a me c'te duash, nuk eshte se ashtu ka deshiruar vete, se po te deshironte vete, dilte me hixhab edhe neper Tirane. 

Traditen e Nikoqirit thote.  Po ato nikoqiret arabe pse nuk zbatojne traditen e Nikoqirit keto ne Kanada po hedhin ne gjyq gjykaten e emigracionit qe nuk i lejon te bejne betimin kanadez mbuluar me burka? 

Bbota po e peson prej ..lakuriqesise jo prej galabies .Fundin e ka te afert pikerisht se po quhen vlera tere lakuriqesite.Dhe se padrejtesite e panumurta mbrohen me armet e sifistikua e  jo me ligjet e Zotit, te se drejtes..! 

Bota eshte kokerr e thanes, Grave. Po ti, dhe une me ty, te shikojme te jemi me ata te zotet, e me punembaruarit e me ata qe e perparojne kete planet. Pa kshu, Stamo Dumo ka plot.

Kte di te t'them une.

Me ty, kurre sherr! Je nga ai cik vend ti! Kurse gjysma ime Luzat & Kashisht. E di ti...

Per cil Zot e ke llafin grave. Se Zoti jone nuk thote gje per lakuriqesine. Ti qe ke bredh 37 vende a i ke pare ndonjehere skulpturat dhe pikturat neper kishat e Vatikanit? Mos i ngaterro gjonat!

PF ti pyt se nuk ke njohje nga Kurani.As nuk e di qe La I Lah E Ilallah do te thote Nuk ka, nuk ka ....vecse Nje Zot ! Dhe kete mund ta kishe mesuar pa u largu dhe shum prej Xhamise Hetem Beut , duku perballe Kishes Madhe.

Pikerisht pse Zoti nuk ka then gje per lakuriqesinev sepse porositi edhevkur nuk ish punu as shajaku e as        doku qe robt edhe me nje koqe mendje maje kokes , ta vinin nje gjethe pas edhe nje perpara.Kurse historia na defton se edhe kur jane dyshuar "  mbi te  mencurit " per yshtje e nxitje te rinjve   ne blesfami , u kan dhe nga nje kupe plot e perplot .. me helm.

Ato skulpturat e pikturat i kam pare por dhe ta dish qe vajta per ti pare ne menyre qe te mos i merrja per cipeplssur mjeshteat e medhenj qe dhane njeriun lakuriq por me shpirt te paster e besim ne nje zot, perkunder te sotmeve qe nuk besojne as tek zoti e as tek djalli ...! Kete ndryshim nuk e paske kuptuar kur ben te tilla pyetje 

Grave ta thashe se per mu Kurani nuk perben ndonje pike referimi dhe ajo lalalellaha jote per mua ka aq vlere sa Ullullulluja e njerit nga xhunglat e Kongos. Kur the qe Zoti i ndalon te pyeta kush Zot, se ai qe njoh une nuk ndalon gje. A po ta kishe percaktu qe Allahu ndalon, nuk do kisha hy fare ne muhabet se ajo eshte puna jote.

Sa per kritiken e artit te Rilindjes, faleminderit per mundimin po zakonisht me pelqen te mesoj nga autore me te njohur.

Bota po qeveriset shemtuar dhe sipas meje,  kjo nuk eshte pjese pergjegjesie  e arabeve Kush nuk ka kuptuar  kete gjer sot, lodhet kot per te  marre vesh ndonje gje neser.I bie ne qafe tastieres...

 

Bota po qeveriset shemtuar, dakord deri aty.... por arabeve ju perket ana me e shemtuar e kesaj qeverisje. Arabet jane fundi i skajit te binomit te kesaj shemtije dhe gjithashtu pjese e kesaj shemtije jane edhe lideret perendimore qe vene dhe ju mbulojne sumen me te puthura...

te rrjepurve dhe te shtypurve kurre smund tu themi qeverisesa  o Art 

grava qeka kthy ke feja...

po bizneci...ka ik per lesh?

emo, meqe qeka pune leckash ne koke, po per ket foton pse nuk the qe atdheu eshte ne rrezik ?? smiley

 rama-papa-linda

ti urime qe t'paska dal foto sagllam ne faqe, po nuk di, me kto* pytje ben naivin apo si...??

*te njejtin argument na solle tek tema e fundit e Elhaides

Ti po don te thuash se ka ndryshim midis shamise ne Vatikan dhe shamise ne xhamine e Abu-Dabise ? Jo se edhe ne Pallatin Mbreteror ne Bangkok,

You are not allowed to wear shorts or capris in the temple or palace area, so they rent sarongs to wear:

or baggy fisherman's pants for men.

 

Te marrim parasysh rastin ekstrem qe nje femer refuzon te vishet sipas kodit ne te dyja keto raste Abhu-Dabi me Vatikanin...tani te njesosh gjoben e Vatikanit me tehun e shpates ne qafe te Abhu-Dabit nuk eshte thjesht naivizem por qellimkeqe...

ohuu stalker, ti vazhdon njelloj, po te jete per leckat ja po te them qe jo. Po nuk eshte ajo, nuk eshte veshja. Ose me sakte, kane tjeter konotacion veshjet, per secilen fe, mendoj, konotacion pushteti a dicka e tille. Per tempullin pastaj, perseri, it's ok, eshte praktike fetare veshja restrict sipas normes. Por edhe jashte tij.... ??

po ç'jashte moj! Ne xhami e vuri Linda lecken!

kane tjeter konotacion veshjet per secilen fe

me hoqe mallin e shoqnise sime ketu e 25 vjet me pare: "thu ti ashtu, se t'leverdis" - i thoshim ne kesaj  smiley

 

me fal qe e them pa asnji lloj doreze, po ja dhe msimi i dyt qe duhet ta kishe mor nga kinemoja:

kush nuk shef leverdin, eshte rrote k.... smiley

 

degjove (lexove) Jul? lexova thuaj smiley

mire, duhet te kisha kerku ndjes per nderhyrjen. dakord.

por postulatit te mesiperm nuk i luj asnji presje. mase i vej naj "pik cudije" ne fund. smiley

jo jo o stalker, nuk eshte ashtu,

te mos e zgjas, se c'te vazhdoj akoma (a permendim qe dikush e imponon veshjen religjioze edhe ne jeten civile, ndersa dikush tjeter jo? he? po arsyet e ketyre?)

etj etj etj

I don't like this debate.

thuaj po deshe qe nuk me leverdis.

po mire mer, ato mijera filma qe ke pa, s'te paskan msu as kaq gjo? per cer i shef, per hollsina nga jeta e regjizorve/aktorve? smiley

po nejse, cdo gjo e ka i fillim. dhe si per fillim, po t'them qe nuk quhet "ndryshim" ai, por quhet "si dita me noten". smiley

 

Emo keta o jane naive ose beje vete se ju a do puna.... Nje histori e shkurter e perjetuar, i jati i nje ish te dashures sime punonte per Forcat Ajrore Mbreterore te Omanit teknik avjonesh Hawk (qe kishin blere nga RAF), flasim aty rreth 2003 kjo ngjarje. Ishte per krishtlindje dhe festoi me ne dhe u nis nga data 5 janar per ne Oman. Intenearin rutine e kishte Manchester-Abu-Dhabi-Muskat...Ne Abu Dhabi mori ne telefon se e kishte bllokuar policia andej, flasim per rast serioz sikur ky robi me pas kokaine apo heroine..gjithe problemi ishte se i kishin gjetur produkte me mish derri si beacon dhe sallamra qe i kishte paketuar familja ngaqe nuk i blinte dot andej. desh e plasen brenda ne burg po thuaj mire qe ishte nje nga 5 tekniket Britanike qe punonin ne Oman dhe vete Princi i atij vendi ishte Gjeneral i FA.

nerv paske o njeriqe ne 8 te mjesit tu nigju atifeten.

ne vend qe te rregulloj bbq-n, thuj...

ps. shiu modh ktej nga anet tona smiley

na kalbi thuj... Po m'pelqeka icik ama, sidomos kur menoj at vapen qe e di vet ti mo...

Paska mbyllur syte nje nga koshiencat e rralla te gjermaneve te ketyre 50 viteve te fundit : Günter Grass !

Xheloli n'Londer?   smiley

O Lefteri me , Lefteri,,  O lefter to befsha fere / kryetar i berati behu i here

smiley

Rubio's running!

Marco Rubio: “Much like Obamacare, the twenty-first century is something that the American people never asked for and do not want."

-Borowitz.

Kote e kane Rep'ot serisht me thene te drejten, zor se mund te nxjerrin ndonje figure te sfidoje realisht Hillary'n. SHBA do thyej tabune e radhes kesaj here me sa po shof

Rubio's running for VP. smiley 

E vetmja gje e mire ne rast fitoreje te Clintones, do te ishte zevendesimi i dy gjyqtareve mbi-80 vjeçare (njeri konservator, tjetri ultra c) te Gjykates Supreme (e qe po u vjen ngordhja nga mosha), gje qe do te lejonte kalimin e ndonje ligji me natyre sociale.
Dhe kaq.

ose mos shko

he te keqen.

per te tjerat, je m'rregull fare! 

Po pse mos te shkoje ne xhami neqoftese eshte pjese e vizites zyrtare?  Dhe qe pavaresisht besimit personal perkates, eshte gruaja e kryeministrit qe perfaqeson nje vend me te pakten tre besime fetare kryesore, nje prej tyre Islami.  

Mire Michel Obama qe akuzohet familiarisht si myslymane edhe sikur te beje kryqin 15 here ne dite, po Laura Bush cfare e gjeti qe shkoi? smiley

Nejse, se nderhyra thjesht per t'i vene paralelet paralelisht smiley

PS: Se m'u kujtua eksperienca e ca miqve te mi ne Rome.  Turiste te rehatshem amerikane qe s'mbaj mend ne kishte tabela perkatese, apo nga vapa nuk i vune re, qe priten dy ore ne radhe per te hyre ne nje kishe dhe qe kur u erdhi radha nuk e lane bashkeshorten te hynte se ishte me pantallona te shkurtra.  E qe fatkeqesisht nuk ofroheshin "funde" per turistet qe nuk lexojne guidat turistike. 

shiko se edhe drejtezat paralele, nuk e kan perkufizimin qe nuk takohen kurre.

ato takohen, por ne infinit.

nje nga problemet e peshkut eshte bere mosmarrja parasysh e asnje konteksti dhe terheqja e shenjave te barazimit (paralele edhe ato) aty ku nuk ka vend fare per barazim dhe ku kjo merret e mirekuptuar.

Keshtu bente nje debil dje, kur me kujtonte qe zonja Rama nuk qenkesh zonja Obama, o llah.

Kjo e ben PPU-ne nje zone te veshtire banimi.

Shkurt dhe thjesht: flirti me cdo element politik te myslimanizmes nuk ka c'i duhet fare-fare sot Shqiperise. Kaq. Armiku yne Nr 1 eshte perceptimi yne si mysliman. Nqse nuk biem dakord per kete, eshte e kote qe te flasim. Se ne fund do perfundohet ne mallkime ala-Armir. Ose keqkuptime ala-Mrroklla, qe thot se nuk i vjen turp per gjysh stergjyshet (mysliman, sikur dhe nominal, sic i kemi shumica prej nesh), a thua se mua me vjen turp per ta.

Deri edhe Obameve iu prish pune perceptimi si mysliman te fshehur. Ti mund te thuash gjithe diten qe keto jane prrofka konservativesh, por ata jane numer njerezish, dhe aspak i vogel, USA eshte sot politikisht me e percare se c'mbahet mend, dhe kundershtaret e Obamit, mire apo keq, kete punen e fese kane si kale beteje.

Tani, kur Nr.1shit te botes i ndodh kjo, me rregull treshi gjeje se si i bie kjo per Ramen tone, te shoqen e ku di me se cfare.

 

 

Nuk i lexova te gjitha shkembimet me siper.  Po e sqaroj edhe njehere qe nderhyrja ime ishte meqe ishte sjelle nje foto te Michel Obames nga nje vizite ne nje vend arab e qe po krahasohej me foton e Linda Rames ne xhami.  Besoj se biem dakort qe jane dy gjera te ndryshme. 

Shkurt dhe thjesht: flirti me cdo element politik te myslimanizmes nuk ka c'i duhet fare-fare sot Shqiperise. Kaq. Armiku yne Nr 1 eshte perceptimi yne si mysliman. Nqse nuk biem dakord per kete, eshte e kote qe te flasim. 

Per kete nuk biem dakort, por shpresoj qe te mos jete hata smiley.  Megjithate, n'dac edhe sipas kendveshtrimit tend, nuk po e kuptoj se si perben rrezik nga "ata qe perceptojne" Linda Rama me shami ne xhami.  

i give up.

esht e pamundur.

stergjyshet (mysliman, sikur dhe nominal, sic i kemi shumica prej nesh), a thua se mua me vjen turp per ta.

Me fal qe e them pa asnji lloj doreze, por une mendoj se po, ty të vjen turp për ta  smiley

 

jo, por nuk do rri me te shpjegu si e pse e qysh.

esht bo shum e lodhshme e gjitha. plus qe dhe s'ka pse me u shpjegu. kush e kap, e kap.

kush jo, e majtt e vetja edhe move on. te ishin aq te kapshem shqiptaret nuk iu vinte pelikani me ndihma. ose: te kesh nji milion puntor jasht dhe te jesh keq per valute. kalofsh mire.

 

E kishin bo si burrat djemt e ISIS sot. Dinamitin nji alamet siti arkeologjik 4000 vjet te lashte. 

Do ti kisha qujt akte barbare po te mos kishin dhene justifikimet perkatese: syre Kuranore dhe shkaterrimin e statujave nga Muhamedi kur hyri ne Kabe. Se mos kujton njeri qe Im holding it against Muhamed per ate qe beri ne Kabe. Jo or jo, Muhamedi krijese e shekullit te gjashte ishte dhe do te ish idiotesi ti kerkosh nje njeriu te shek te gjashte te kete te njejten ndjeshmeri per arkeologjine qe ka nje njeri i shek te 21.

A mund te quhen akte barbare ato qe frymezohen nga libri dhe njeriu me i drejte qe ka shkelur rruzullin tone? 

Islami thone qe do te sundoje boten sepse perbrenda permban ideologjine me te perparuar, me te paster, dhe me e drejte. 

Atyre qe nuk ofendohen per fene e gjysherve u uroj qe femijet e tyre te frymezohen me shume se prinderit per fene e stergjysherve dhe ti bashkohen luftes se gjate dhe te shenjte te Islamit ne Lindjen e Mesme dhe gjetke.

Urim i frikshëm ë? smiley

 

Allah allah, zhgenjime te hidhura zemer-ngjaliste per shamine e gruas se Rames  ne xhami ... edhe kete na e bere more Edi?!!! smiley 

Per keto gjera Peshku eshte valuete e pervecme, t'kenaq smiley 

Shamia e gruas se Rames ne xhami kishte efekt zemerthyes shume me te madh se shume gjera te tjera te KM. Nuk me kujtohet te kem lexuar fjale me te renda revoltimi zhgenjyes.

Ketu shume eshte shkruar per mbulimin e Linda Rames, por pak per çanten e saj. smiley 

Nuk ka qene në Katar, por në Emiratet e Bashkume Arabe smiley

Pas nje gugllimi sapo te bere, rezulton qe s'merret vesht ku ka qene, ne Katar apo ne Emiratet e Bashkuara. 

Le te themi "diku ne Gjirin Persik" smiley

Ah ne ndonje plazh idilik natyrist smiley smiley

Stalker, i provova te dy opsionet, me beso, por harrova te shoh datat/vitet smiley Ne mbrotje time, Rama paska bere vizite ne Katar ekzaktesist para nje viti: me 13-14 Prill. 

P.S. Me fal qe te trembi civitas.al. Nuk e dija qe ishte pdiste. 

Kandidati i PDBNJ ne Himare, Ish i denuar,i arrestuarper sulmin ndaj repartit te Peshkepise. 

Listës së kandidatëve që garojnë në zgjedhjet vendore të 21 qershorit, i është shtuar edhe kandidati i PBDNJ-së për kryetar në Bashkinë e Himarës, Fredi (Alfred) Beleri.  Ai rezulton se është arrestuar nga policia greke në vitin 1994, në tentativë për organizimin e një sulmi ushtarak në repartin e fshatit Peshkëpi në Gjirokastër. Ky sulm ishte i dyti pas atij të organizuar në po atë vit nga organizata greke “MAVI”, e cila vrau kapitenin Fatmir Shehu dhe ushtarin Arsen Gjini. Por me vendim gjyqi ai u lirua nga akuzat. Po kështu, Fredi Beleri është dënuar nga gjykatat shqiptare për ngjarjet e Himarës në vitin 2003, ku u dhunuan ndër të tjera edhe simbolet tona kombëtare. Beleri, së bashku me katër persona të tjerë, u dënuan për veprën penale “thyerje e simboleve .

Ja dhe kercenimi behet realitet, Greqia po hap portat 

Qeveria Greke sot miratoi nje plan emergjence per te gjithe azilantet dhe refugjatet ne vend (ispas OKB perllogariten te jene rreth 70-80mije refugjate). Plani parashikon mbledhjen e azilanteve nga periferite ne zonen e Athines dhe pajisjen e tyre me dokumenta per te levizur ne Evropen e veriut dhe Gjermani.

me bold apo pa bold, ky veprim eshte i shkelqyer dhe per tu pershendetur.

Ka edhe mundesi qe tju kthehet ne bumerang dhe BE ti ktheje keto lejet e ketyre ne copa letre pa vlere mos ti lene te hyjne ne kufi. BE po ben plan te hap kampe strehimi (perqendrimi) ne Marok,Tunizi,Algjeri,etj per te gjithe azilantet te strehohen aty gjate procesit te azilit.

Italia,Britania dhe shume vende te tjera i terhoqen anijet e tyre nga misioni Mare Nostrum...Flitet se patrullimet jane reduktuar deri ne 80%, tashme i kane lene ne meshire te fatit, fatkeqesi te tilla sa vijne dhe do shtohen....

Thuaj te drejten, sa u gezove?

Ti i sheh emocjonalisht e deshur gjemb, une i shoh me llogjike keto zhvillime smiley

Artist pa emocjone? smiley

Putin’s Missile Could Make U.S. Attacks on Iran Nearly Impossible

smiley

Ky Said Aminovi na qenkesh ezhderha! smiley

 

Thuj mire qe s'i dha S-400 qe e ka rrezen e veprimit katerfish

The S-300 is regarded as one of the most potent anti-aircraft missile systems currently fielded. Its radars have the ability to simultaneously track up to 100 targets while engaging simultaneously up to 36 airborne targets at same time. The S-300 deployment time is five minutes. The S-300 missiles are sealed rounds and require no maintenance over their lifetime.

Nuk eshte shah mat, e ke interpretuar gabim. Kjo eshte nje levizje nga pozicion dobesie per Putinin i cili e perdorte influencen mbi  Iranian si bargaining chip me Perendimoret. Pas marreveshjes direkte te Iranit me Ameriken, Rusia ka humbur fuqine qe kishte ne rajon. Eshte duke u munduar Putini te rifitoje pozicionin. 

Po c'marreveshje flet ti kur Kongresi spo e rrun fare per Obamen thote se do ta ktheje ne leter higjenike cdo lloje marreveshje qe do behet. Irani ne anen tjeter po merr masat se po e kupton se politika e jashtme e SHBA eshte ne tatters dhe askush s'po e pyet Obamen. Pastaj per ket sistemin Irani kishte paguar qe ne 2007 por Rusia e bllokoi dergesen asojkohe duke marre parasysh shqetesimet e SHBA dhe Izraelit....Sot kemi arritur ne piken me te ftohte te mardhenieve SHBA-Rusi dhe Rusi jo rastesi gjen momentin me delikat per forcimin e pozicjonit te Iranit. Jane dhe shume gjera te tjera ne loje, Ruset do heqin dhe sanksjonet e Iranit dhe mendohed se edhe Evropjanet po behen gati gjithashtu. SHBA para ca kohesh furnizoii Pakistanin me sisteme patriot keshtu s'i takon te beje moral fare se ka furnizu dhe dreqin vete me arme te sofistikuara...Payback is a bitch

Ke pak inflancion ne frymezim ti Arto, ndonjehere shpesh smiley

Nuk eshte ne doren e legjislativit politika e jashtme ne SHBA, aq me pak anullimi i marrveshjeve specifike qe ben egzekutivi me shtetet e tjera. Kongresi mund te thote dhe qe do heqen Kerry dhe do te te vene ty tek min e jashtme, po kjo s'eshte ne doren e tyre. 

smiley

The Patriots way. Prison for the rest of his pathetic life for that thug, Aaron Hernandez. The tight end who will convert to wide receiver in the slammer . Try not to drop the soap, asshole.

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/h...

Kur diskutohet për kinemanë ballkanike flitet shpesh se ajo ka ngecur dhe luan me stereotipa të gatshëm … P.sh., kur flitet për kinemanë shqiptare, ajo që shihet si ekzotike është fenomeni i burrneshave dhe gjakmarrjes, në Maqedoni p.sh. konfliktet etnike etj., etj. Ju si mendoni?

 

Stereotipat nuk janë gjë e mirë. Nuk janë në jetë dhe nuk janë të mira as në kinema. Mendoj se ata filma që i nxisin stereotipat pa vënë një pikëpyetje mbi to, pa vënë një faktor tjetër mbi to, nuk u bëjnë shërbim të mirë as regjisorëve dhe as shoqërisë. Por unë mendoj se vetëm arti i keq krijon stereotipa, ndërsa arti i mirë, i vë në dyshim ato që në bërthamë. Arti i mirë e surprizon shikuesin. Kështu që kur flasim për stereotipat, duhet ta shikojmë nga të dyja anët ekuacionin. Nga njëra anë janë regjisorët që i nxisin stereotipat dhe ne duhet të pyesim veten: Cilat janë arsyet që këta regjisorë e bëjnë këtë?

 

Por këtë pyetje duhet t’ia bëjmë vetes, pasi të kemi sqaruar se çfarë presim ne nga regjisorët. Cilat janë financat e tyre, çfarë presin festivalet e filmave nga regjisorët dhe në fund distributorët dhe audienca çfarë pret. Sigurisht që dhe në fushën tonë ka njerëz që kanë krijuar art dhe kanë bërë karrierë duke nxitur stereotipa. Për sa i përket filmit “Before the Rain”, ky film ka të bëje me arketipa dhe jo me stereotipa. Arketipat janë diçka që përdoren shumë në artet dramatike, përdoren shumë në filma dhe në drama. Kemi një situatë si Romeo dhe Zhuljeta në historinë e parë, që është një arketip. Kemi një situatë si kthimi i Uliksit në shtëpi në historinë e fundit që gjithashtu është një arketip. Pastaj pyetja është se çfarë bën artisti me këto arketipa, si janë zhvilluar ato, cilat janë emocionet që krijohen dhe cili është mesazhi që transmetohet. Mesazhi te “Before the Rain” është humanitar: ka të bëjë me solidaritetin, me vetësakrifikimin, ka të bëjë me kotësinë e luftës, me kotësinë e urrejtjes në përgjithësi, ku të gjithë vrasin të vetët. Shqiptari Alija vret motrën e tij, Zamira dhe maqedonasi Zdrave vret kushëririn e tij, Aleksandrin. Qëllimi është të tregojmë se çdo lloj vrasje jo vetëm në luftë, por në përgjithësi, është e panevojshme. Pra ky ishte qëllimi prapa filmit.

 

"Kinemaja, duhet të shmangë stereotipat"

 

Cfare abuzimi qe i behet te intervestuarit dhe lexuesit te artikullit bashke. smiley

Si i shihni shqiptarët e Maqedonisë dhe kulturën e tyre?

 

Si i shoh ata?

 

Po. Cili është mendimi që ju keni për ta?

 

Çfarë imazhi kishit krijuar për Shqipërinë para kësaj vizite?

 

smiley

e megjithate, "before the rain" nuk eshte film i mire (sikurse nuk eshte kineast i mire regjizori ne fjale; perndryshe "do ja kishim degjuar zerin si te tille"- do ja kishim pare hajrin, dmth imazhin)

O noshka i paska bo fertele Farangja keta te gjithe ne debatin elektoral... 4 te rrezuar knowckdown, por Cameronin e paskan cuar ne urgjence  smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).