Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

Pa censurë - 91

370 Komente

Trailer i filmit te ri Star Wars, del ne kinema yhy nga fundi i vitit, dmth deri atehere ka kohe per t'i bere nje pershtatje nje-me-nje karaktereve te filmit me te Peshkut

O noshka i paska bo fertele Farangja keta te gjithe ne debatin elektoral... 4 te rrezuar knowckdown, por Cameronin e paskan cuar ne urgjence   [smiley]

ndonjë më të shkurtër mo, të kondensuar?

Po me qe e paska koken ca me cepa dhe ja paska vene vulen polica angleze qe eshte shqiptar?..knej kerkon ta identifikojne..Keta jane per estrade 

Nothing beats daytime Baseball ! It really is America's pastime. Tigres - White Sox. 

That still holds true- said the man behind the yuengling bottle.

We kept on looking at the last peanut

Roasted mexican dancing bean

sea travelling faraway poop

Adriatic's salt on its scarse skin

Për 夜郎自大 e kishe? Besoj se në shqip përkthehet "minisuperfuqi". Pak a shumë si kikiriku smiley.

("The self-important King of Yelang" is a Chinese idiom. It comes from a story like this. In the Han Dynasty, there was a small kingdom called Yelang in the southwest. It was the biggest regional kingdom, so the king, who never left Yelang, mistakenly thought the kingdom under his rule was the biggest one in the whole world. The idiom is used to describe self conceit or parochial arrogance.)

Unrequited love i thone kesaj. Nuk na ngjit hic me ta.

 

 

Garën për Tiranën Bamir Topi e quajti si të jashtëzakonshme dhe të rëndësishme pasi sipas ish presidentit, kryeqyteti është zemra e kombit e cila tha ai, vuan shumë dhe ka nevojë për ndërhyrje kardio-kirurgjikale, gjë e cila kërkon profesionalizëm dhe njerëz të dedikuar. / Top Channel

smileysmileysmileysmiley

Oj po duhet te kete naj menyre per tja shit ket mjerimin tone unikal naj koleksionisti smiley

Një koment pas teje u rikujtuan ca vargje që mund të të ndihmojnë:

Në qoftëse vjen paqja tek ne
vjen vetëm nga bota e re 
vetëm nga Shtetet e Bashkueme 
vjen kjo gja e ngushëllueme...

Yom HaShoah - dita izraelite perkujtimore e Holokaustit!

Une nuk them se keta jane "kombi i perzgjedhur prej Zotit", por keta jane komb me ndergjegje historike dhe kujtese kolektive te pashembullt. Mbase kjo eshte ekuivalentja e asaj "perzgjedhjeje". Keta edhe te mos duash t'i respektosh, ta imponojne respektin.

5 mije jane ketu. Kane 3 qendra kulturore ne zonen me te mire te qytetit, sinagogen etj. Isha ke kiropraktikja para nja muji, izraelite edhe kjo, dhe ne sallen e pritjes kish pamfleta edukuese per komunitetin. Nje nga ato pamfletat fliste per klasat e hapura qe kane per tu mesu djemve e vajzave se si ta jetosh jeten cifutshe.

Po vrisja mendjen nese edhe ne mund te ckoqisnim te tilla tema me femijet e adoleshentet tane? Duket se jemi te destinuar te asimilohemi qe ne brez te pare. I vetmi shanc qe kemi jane shkollat shqipe. Shqitaret ja japin lekun daj Samit perpara se tja dhurojne shkolles shqipe lokale...qendres kulturore shqiptare etj etj.

Ne??? Are you kidding me? smiley

Ne jemi ne galaktike tjeter, o Bame!

Bame. U hap nje shkolle shqipe ketu ne Toronto. Meqe duke nejt gjithe diten e duke bo muhabet me Shkaben ketu per patriotizmin, thashe po e coj ate te voglen. Shkolla paguhej nga Bashkia, po cdokush duhet te paguante nga 12 dollare ne vit per librat. I paguam. Nderkohe u bome gjithsej nja 13 veta, po duhej te ishim 25. Thame ta bojme alla-shqiptarshe me mashtrim dhe te paguajme nga 20 dollare qe te duket sikur jemi me shume. I paguam dhe ato, po nuk e hongren zybat dhe klasa u myll. Nderkohe serbet, hungarezet, maqedonsit, ruset, ukrainasit, rumunet kishin nga 2-8 klasa dhe prap ziheshin per vende. Ndaj them. Sado te perpiqemi une dhe Shkaba, me zor nuk behet kjo pune.

Vlorë, 3 gusht 1970

 

Enver Hoxha:

Jemi shumë të lumtur që ju, vëllezërit tanë palestinezë, keni ardhur për vizitë në vendin tonë. Kur u njoftuam se delegacioni juaj do të vinte në Shqipëri, u gëzuam pa masë…

Ju jeni përfaqësuesit e organizatës Al Fatah, orientimin politik të së cilës, në përgjithësi, e njohim. Megjithëse jemi marksistë-leninistë dhe pavarësisht nga fakti se pikëpamjet ideologjike të njëri-tjetrit ndryshojnë, ne i përkrahim orientimet e organizatës suaj për arsye se si detyrë themelore në programin e lëvizjes suaj keni vënë luftën e armatosur deri në fund për çlirimin e atdheut dhe të popullit palestinez, prandaj të jeni të sigurt se te marksistë-leninistët shqiptarë ju do të keni kurdoherë miq nga më të sinqertët.

… Në një fjalim të një udhëheqësi tuaj që kam lexuar kohët e fundit, pashë se programi i organizatës suaj Al Fatah nuk është kundër popullit izraelit, as kundër fesë izraelite, se ju nuk jeni racistë, përkundrazi jeni njerëz përparimtarë, por me të drejtë ju nuk mund të lejoni që në vendin tuaj sionizmi ndërkombëtar të krijojë një shtet, siç është ai i Izraelit, që të shtypë popullin palestinez. Në këtë çështje ju mbani qëndrim plotësisht të drejtë, prandaj edhe ne si marksistë jemi dakord, përndryshe nuk do t’ju mbështetnim.

… Ne ju vlerësojmë nga qëndrimet që mbani dhe nga veprimtaria që zhvilloni. Neve na duket i drejtë veprimi i udhëheqjes suaj, pas goditjes që donte të bënte Hyseini [mbreti i Jordanisë, 1935-1999] me klikën e tij.  Edhe po të krijoheshin rrethana më të favorshme dhe të dukej sikur çdo gjë u arrit, ju luftëtarët palestinezë nuk do të lidhnit duart, përkundrazi vigjilencën do ta mbanit kurdoherë në nivelin e duhur. Asnjë situatë nuk do t’i gjente të papërgatitur fedainjtë palestinezë, të cilët pushkën e kanë mbajtur kurdoherë në dorë. Në këto kushte as Izraeli, as sovjetikët, askush tjetër nuk do t’ju bënin dot gjë. Fedainjtë e Al Fatahut me luftën e tyre të vendosur nuk do të vazhdojnë të qëndrojnë më me batanijet e OKB-së në krahë, po në unitet me popullin jordanez, do ta ngrenë lart flamurin e luftës çlirimtare të popujve arabë, do të fitojnë kundër imperialistëve dhe kundër Izraelit, do të arrijnë ta çlirojnë me luftë dhe të kenë patjetër atdheun e tyre, një atdhe të vërtetë për të jetuar dhe atëherë miqtë tuaj të shumtë në botë do ta përshëndetin fitoren

Abu Xhihadi:

Këto që dëgjuam nga ju ne i vlerësojmë si mësime mjaft të vlefshme e të thella, që janë rezultat i një eksperience të madhe e të gjatë. Me këtë rast u lutem shokëve shqiptarë të më lejojnë t’i përshëndes në emër të Komitetit Qendror të Lëvizjes Al Fatah dhe Al Asifa të Palestinës. Populli palestinez e ka ndjekur gjithmonë me simpati luftën e popullit shqiptar, nën udhëheqjen Tuaj largpamëse. Prandaj bisedën me Ju e konsiderojmë një shkollë të madhe që do ta ndihmojë shumë organizatën dhe udhëheqjen tonë. Gjatë vizitës në vendin tuaj kemi gjetur te ju një popull mik të sinqertë që ushqen simpati dhe e përkrah pa rezerva luftën e popullit tonë. Ne pamë në Shqipëri se udhëheqja Juaj e urtë i bën të mundur popullit shqiptar ta kuptojë drejt dhe ta përkrahë luftën që bëjmë ne. Ne jemi të bindur se mbështetja juaj për luftën e popullit palestinez është e madhe dhe, kur të kthehemi, gjithçka që pamë dhe mësuam nga ju do t’ua bëjmë të ditur shokëve, megjithëse ata, edhe pa ardhur ne në Shqipëri, ishin në dijeni për dashurinë që ushqen populli juaj për popullin tonë, por paskëtaj, mbështetjen tuaj ata do ta shikojnë si një të vërtetë të prekshme. Kemi bindjen se përkrahja juaj do të jetë e vazhdueshme. Nga ana jonë ju japim fjalën, fjalën e shokut dhe të luftëtarit se sa të jemi gjallë, nuk do të heqim dorë kurrë nga lufta e armatosur.

 

Enver Hoxha (ngrihet në këmbë e përqafohet me Abu Xhihadin, u shtrëngon dorën fort miqve të tjerë palestinezë të pranishëm):

EKZEKUTIMI

Shërbimi sekret izraelit kishte informacion të plotë mbi vendndodhjen e Abu Xhihadit. Më 15 prill 1988 persona të panjohur, duke përdorur emra të rremë morën me qera në Tunizi dy vetura dhe një mikrobus. Të shtunën, më16 prill, në mbrëmje vonë në këto makina u ulën komando izraelite që zbarkuan nga deti. Në gjysmën e mesnatës së parë në Sidi Bu Said (në periferi të Tunisit, ku ndodhej shtëpia e Abu Xhihadit) dhe në komisariatin vendor të policisë ishte prerë ndërlidhja telefonike. Pas marrjes së konfirmimit se Abu Xhihadi ishte në shtëpi, u rrethua vila, dhe në 1:30 të natës filloi sulmi. Në aksion merrnin pjesë shtatë burra dhe një grua, me uniforma të forcave speciale tuniziane.

po posto burimin mo.

apo do thuash që i nxorre nga ditarët personal të nostalgjisë?

vendose mo një link të lexojmë më shumë...

Po he , dhe cfare do te thussh me keto ? Se ato jan ndodhi te kryera nga nje shtet terrorist mbi organizata me njerez te perzene prej trojeve te tyre.Ti burri mencur i kohes moderne ca menimi ke ? E mposhte Enver Hoxhen fare ! 

Ne fakt ishte si kujtese per nje enverist zionist ketu i fiksuar me demonizimin e arabeve.por edhe nese e gjykojme enverin pavaresisht nese jemi te mencur apo jo, kemi plotesisht te drejte e nuk bejme asnje faj.ishte udheheqesi jone qe me vendimet e tij shumica te gabuara ndikoi jetet e shqiptareve me se shumti  per te keq .nese nisesh nga metaliteti osman ku individi eshte subjekt i sulltanit atehere ishte burre i mire e  mund ta adhurosh s'te pengon njeri .nese nisesh nga mentaliteti perendimor ku njeriu ka te drejten e ndjekjes se lumturise e vetepermiresimit eshte i lire te vendose e te mendoje  per veten e jo qeveria per te atehere ishte kriminel.

Sa qef i kam keta napoletanet. Kam njerin ne lagje, po 15 vjet ketej. E than shqipen por e ngaterrojne per jevg. Ende u thote gocave "e di c'do te thote melodia" ME-LO-DIA". lol

Respekt. Nuk ka ku të vejë më mirë. Flm shkabë që na sjell shembuj të tillë të botës së qytetëruar që di të sillet me njeriun sikur të jetë vëllai i vet.

Respekte popllit gjerman.

po keto qe thote mapo jane te verteta shkabe apo armiku perpiqet te perhap panik?

Shqiptaret po largohen masivisht ne emigracion. Sipas nje studimi te INSTAT ne vitin 2014, reth 50 mije shqiptare kane lene Shqiperine, me destinacion vendet e Bashkimit Europian. Shifrat e largimit te kujtojne eksodin masiv, pas renies se komunizmit.

Numrat tregojne se shqiptaret kane humbur shpresen dhe po largohen ne mase drejt vendeve te Bashkimit Europian.

Sipas nje studimi te INSTAT ne vitin 2014, reth 50 mije shqiptare kane lene shqiperine, me destinacion vendet e Bashkimit Europian.

Rreth 72% e te intervistuarve renditen papunesine ne vendin e pare si arsyen kryesore e braktisjes se vendit te tyre.

Nderkohe qe ne 2014 ky fenomen kaloi pa bere shume zhurme, situate ne tremujorin e pare te 2015, vuri ne levizje shume faktore.

Alarmin e pare e dhane autoritetet gjermane, teksa publikuan nje liste ku vendi yne renditej i treti ne bote me rreth 7000 krkesa per azil vetem ne tre muajt e pare te ketij viti.

Nderkohe qe nga autoritetet shqipatre nuk pati as nje reagim, alarmi i radhes erdhi vetem nje dite me vone nga zv drejtori i policise austriake Franz Lang, i cili tha se mbrapa ketij fenomeni qendron krimi i organizuar, dhe se autoritetet policore europiane kane ndaluar me shume se 100 persona.

Por duket se keto thirje nuk kane sherbyer per asgje.

Situata e renduar ka detyruar drejtorin e sapo emeruar ne krye te Policise se Shtetit, Haki Cako, qe te marre masa urgjente, Cako tha se Shqiperise mund t’i rikthehet regjimi i vizave.

Edhe zv drejtori i pergjithshem i policise kufitare dhe te migracionit Genc Merepeza shpjegoi se ky rrezik eshte real, dhe se kjo masa nuk eshte marre vetem per faktin se vendi yne paranon te gjithe te deportuarit nga vendet e bashkimit europian.

Nderkohe qe pasojat e ketij eksodi mund te zhbejne nje standard qe shqiptaret e kane arritur me shume mund ne 2010, levizjen e lire pe vendet e zones shengen, ky ceshtje duket se nuk e shqeteson shume kryeministrin Edi Rama, teksa limotohet te beje vetm nje apel duke thene se shqiptaret po mashtrohen nga disa elemente kriminal./A

Keq puna....Rama duket ca i zhgenjyer dhe irrituar me Brukselin dhe nuk ka faj nderkohe qe po flasin haptazi jo vetem per pauze 10vjecare ketej flasin se "BE nuk duhet pare si alternativa e vetme Deus ex machina per Ballkanin" ...Me sa po i shoh bathet poshte Kroacise po ja lene Ballkanin nen dorezim Sulltan Erdoganit

Vime prap ke ajo pytja, a ka kellqe ushtria shqiptare te perballoje mbrojtjen e shqiptareve ne ballkan?

Rono se dija qe wolverine paska ekzistuar me te vertete. smiley

0-0 pjesa e pare Inter- Milan. disi me mire Milani...

sot Interneti

... According to 35- year Silicon Valley Venture Capitalist and biotech consultant Michael Robinson, everyone will soon have the chance to live forever.

"Every cell in your body has an 'immortality gene'," Robinson says. "When it's switched on, your cells don't age. In fact, they become biologically younger."

Robinson continued, "So that's the good news. Here's the bad news. When we're born, we come with this gene 'switched off.'"

But there may now be a way to switch that gene on.

Thanks to two Nobel Prize-winning discoveries, doctors have been able to develop a four-injection a year treatment that could allow us to activate our own immortality gene.

This treatment is currently in advanced clinical trials. It could be available for everyone in as little as 24 months.

By switching on the Immortality Gene, doctors have already seen remarkable results.

In the most recent clinical trial (released January, 2015) doctors at Stanford were able to reversed the biological age of 60 year old human skin and muscle cells by 25 years. After just a "few days of treatment" they became indistinguishable from that of a 35-year-old.

Harvard doctors activated this same gene in mice. It extended their average lifespan from 2 years to almost 4 years.

Lead researcher on the project, Dr. Ronald DiPino, called this the "Ponce de Leon effect," referring to the Spanish explorer who famously sought the fountain of youth....

Iku per lesh Tirana drejt lindjes se largme, azise arabise turqise Shqiperia tani e tutje do te jete me shume nje vend lindor aziatik se sa perendimor dhe i qytetruar. ndoshta edhe nje vend problematik per Perendimin . Per te ardh keq me thon te drejten ! 

 

Ore, se ste pyta, si kish dal ambasada? Cer kish thene Ditmiri? 

Ambasada ish bo yll! 

Mahogany furniture gjithandej!

Minstri shkelqeu. Takova zotin Arvizu. Ishte nje kenaqesi e vertete.

naj dokumentim vizual nuk do ishte keq. 

C'i paskan punu hales keta, e futen avjonin ne kanatine smiley

British Airways flight to Dubai forced to return to Heathrow Airport after 'smelly poo in the toilet' becomes unbearable for passengers

 

 

ca ishte mer amon, se qesh m'telefon

sma bo dora cimo

e pe ate te johanesburgut?

jo, ku?

jam i sigurt qe do vine e do thone se fajin europianet e kan qe me sistemin e skllaverise shkaterruan nje kontinent te tere, etc,etc, 

englezt dhe hollandezet.

i urryeri perendim

Eshte e urrejtshme te bosh foto e te mos e ndihmosh. Ky ketu te pakten paska pas i far ndergjegje

Ore mire much to much po kol balla ish bere rezil fare

Prandaj te keqen e muchit them unesmiley

edhe Neimi, aka Henri..   pa zarar keta.smiley

po na hapni ndonje teme sporti se u beme dangalle me azilante e kryetare bashkish...

Ka te drejte shkaba kur thote qe keni kohe pa dale ketej, kur qeshni me kete humor kinez...

Shkabe, shiko sa te poshter policet amerikane

https://www.youtube.com/watch?v=LvuWci2eoE8

Btw, pse nuk aplikon prape per ne Kallkanistan, ku i dihet, kete here mund te kesh fat. Le qe po te kishe fat qe heren e pare, nuk do ishte shtuar nje fjale e re, shkabezim.

Bej humor ti bej, se po vene ca per lesh bubi andej nga policia smiley

Robt vene per lesh nga policia kudo,po me mire te vene ca per dhjame qeni nga policet,se te vene policet,"po edhe ne bashke me policet", nga gangsteret.

Kur pashe pa koment,thashe se me ne fund tu mbyll goja,se ti dhe ai i semuri mendor nga Franca (kur i shkrep te tregoje gjenine e tij) zini dy te treten e vellimit te pergjithshem te komenteve,po nuk e paskesham kete fat.Ato breke qe thua ti jane bio,100 per qind pambuk,jo si keto te sotmet qe nuk dihet se me cfare materiali sintetik behen dhe qe,sic thote miku im Agim Baci:Me pare duhet te hapje breket per te pare pak bythe,tani duhet te hapesh bythet per te pare pak breke.

Jam i sigurt qe breket jane bio dhe jo me material sintetik. Por s'jam shume i sigurt per trute e disave ne ato kushte.

Sic thote miku im Agim Baci:Me pare duhet te hapje breket per te pare pak bythe,tani duhet te hapesh bythet per te pare pak breke.

Thuaji ketij Agim Bacit te mos i kopjoje fjale per fjale drejtuesit televizive italiane.

Ka plas ky haberi . Pse s'i nepni dhe ju nje hapsire?

you have a point. but there are many points. 2$ a gallon psh is another point smiley

numri i kerrave per familje, another point.

madhsia e kerrave = luksi ne udhtim (pik qe hap debat kjo, e di), is another point.

interstate highways density and quality - another point.

nji drive on route 66 - another point and: priceless!!!... there are things that money can't buy, for anyhting else, there is trains. smiley

smiley

PS Dje jepte nji film qe quhet "Bandit" TVja e ktushme. film kult i viteve 70-80. Eh none none... sally field qe e bonte spakaten ne kerr, sa te vinte te thoshnje: c'eshte kjo? spakata. po ky? burt reynolds. smiley

 

Mu me pelqeu ca stili i germave "Far West" ke treni amerikon, jo per gje smiley 

Si qerre jane trenat ketej Art, me shina qe ne kohe te luftes. Por kjo vjen ngaqe shumica e Amerikaneve preferon te udhetoje me makina. Kam nje koleg, e ka blere vilen $1.3M ne nje fshat nja 50 minuta larg punes. Edhe pse ka tren (jo shume i shpeshte, por te mbaron pune), ky tipi preferon te ngase makinen dhe te paguaje parkimin. Vetem dendesimi i zonave te banuara ose ulja e mireqenies do ti detyroje te investojne ne kete drejtim. Perndryshe Amerikaneve i pelqen me jetu ne distance nga te tjeret.

 

shumica e Amerikaneve preferon te udhetoje me makina

ne te njejten menyre qe shumica e pulave preferojne te hane miser...nese i hedh miser dhe jo grure. 

Po fakti qe infrastruktura rrugore (rruget, urat) po pirdhet  dhe nuk mirembahet si duhet (pa mire qe nuk rinovohet) a nuk eshte ne kontraditke me faktin qe amerikane preferokan te udhetojne me shume me makina sesa me trena? 

Jeta n'Amerike eshte me shume loby esa aritmetike - i tha ai mbeses se Olimbise. 

Ta dhashe shembullin e kolegut, por sic duket nuk kuptove gje. Edhe pse e ka mundesine te marri trenin, i cili per mendimin tim eshte alternative me e mire, zgjedh te ngasi. Dhe nuk eshte thjesht pune fleksibiliteti, sepse per te ngare i duhet te ngrihet heret qe te mos takoj trafik.  Do pra te jete komod ne makinen e tij pa u ngjesh me njerezit ne tren, ashtu sic do te kete hapsire ne shtepine e tij te madhe me 2 akra toke dhe pse mund te kish blere nje alamet apartamenti ne qender te vendit. Eshte pra ceshtje kulture, mundesuar edhe nga kushtet.

Jashte orarit te vajte-ardhjeve per pune, keto trena jane bosh, dhe akoma me bosh ne weekend; nuk ka kerkese. Shumicen e kohes kompanite e trenave jane me humbje dhe mbahen me fonde nga shteti.

Artit dhe ty ju duket se trenat e mire dhe te shpejte tregojne mirqenie, por mendoj ndryshe. Prej hallit zgjedhin te shtrydhen Japonezet e jo pse jane me te perparuar.

 

Shif se eshte dhe nje problem tjeter se te gjithe kane nga 2 makina per shtepi dhe natyrisht  sistemi pubik dhe Amtrak eshte ky qe eshte. Takova rob andej qe se dinin qe kishte tren ne SHBA  smiley

Acela o si shpirt, po o i shtrenjte. Ose relativisht shtrenjt. Paris-Londer, vajtje ardhje, me eurostarin eshte ~$400.

Une se di ku e gjen ket optimizem, por shperthimi ekonomik Rus e Kinez ja ka mbledhur shume keq Daj Semit, nuk e di a e pe Renzin ktu me Obamen javes qe shkoji....por ja plasi troc Obames...skena mo pun me ju i tha...kena Ruskin dhe Kinen tani...rrinte Obama para Renzit si nxenesi para mesuesit te rrepte...Tiger prej Letre e ka qujt njoni...largpames...kshu kompetent ne ca procese e dekrete Perenie....

Ka shume shpresa Arto, edhe per ty...eh cma nxorre mallin e informacioneve politike o komunisti i pandreqshem....qe me sabah syte hap me pa apo teshtin a pjerdh Daj Semismiley

Si shpjegohet shumica qe bejne si antikomuniste te flakte si puna jote kane qene te gjithe hafije te sistemit...Besoj se Marksizem Leninizmin e di permendesh si i biri Sheqeres dhe ato xhaketat me kuadrata dhe kapelen e rrepublikes i ke pas uniforme asojkohe smiley 

Ju kam pa juve si spiunonit Cuni- Baben, dhendri- vjerrin.... e smund ta harroj.

Marksizmin e njof me Mire se Cuni sheqers, se e kam lexu i lire knej, juve lexonit veprat e Xhaxhit prandaj dolet deshtak....e me te meta mendore. Arto si duket daj Semi sot....cthone lajmet ...po gromesin apo po pjerdh...peshku ka nevoje per ty...te qartesosh gjendjen ne amerike edhe ktyre syleshave qe jetojne ketej. 

Sa shpejt mer flak mer sa degjove xhaketen me kuadrata dhe kapelen e rrepublikes smiley  te ngjalli nostalgji?

Arto, xhaketen me kuadrata e kishe fut me vone ne koment......por duhet te jete kutjimi i jot i abuzimit....As Republika kapele sme thot gjo....me sa kujtoj e mbanin burgjezet...fisi i jot ishin o ushtarak o fuksa civila ah po e kishin ene nji tek kuadri qe e paraqisnin si intelektualin e fisit.

E pra shih si e nxjerr koken, hafijet merren me fisin dhe biografine se ashtu jane mesuar, me bllok ne xhep smiley

O Arto o komunist i pandrenqshem, po mir une per te tjeret nuk te shofi si komunist me manine qe ke ndaj daj semit? Te qenit komunist eshte problemi jot me i vogel se ti dukesh edhe pak skizofren...kur fillo me Amerika toksike....armiku i popujve....Cer osht ky fiksim i her shko ore vizitohu ...se Je keq Arto... shume keq, nuk jeto robi nga mengjesi ne darke cer bo daj semi. Ke pasoja nga sistemi se e jep informacionin me tituj si nje here e nje kohe, prandaj besoj se e ke te trashegume dhe nuk gje dy veta si puna jote...ka lon pasoja komunizma

Ka nje pjese te rruges, ne hyrje te NY mbi nje ure te vjeter i duhet (jo pak here) me e nderru shinen "the switch" me dore. Plus as gjysmen e kohes nuk ecen me kapacitetin qe ka treni se jane shinat te kalbura. Nderkohe qe nje Delta shuttle, te kushton aq sa bileta trenit dhe te mbaron pune.

well, ka pika vulnerable ku mund te "goditet" USA, nga ata qe nuk jan shum simpathizonjes te saj.

Psh, mund te thuhet qe SHBA eshte vendi ku Steve Harvey ben reklam per arsimin universitar... smiley

ps. not that there is anything wrong with that.

 

lol Me te njejten mungese logjike qe mbrohen vendet ku kane emigruar, me te njejten mungese logjike shajne e mundohen t'ia shtojne te keqijat vendit te origjines. Duhet studiuar zyrtarisht kjo dukuri. Jam i sigurt qe do te dale nje sindrome e re.

Po kopjon roland me kete idene.

roland kush?

Gjemb, s'e kam lexuar me detaje heren e pare qe e hasa ate koment, e s'kam ndermend ta lexoj heren e dyte. Me ndihmon me ndonje permbledhje? smiley

te shpetoi "me detaje" tek komenti im

Nuk me shpetojne detajet. Por kjo tregon dicka per bashkebiseduesin kur sulet me vrull luftarak vec t'i ktheje pergjigje dikujt pa e lexuar fare se c'ka thene tjetri.

S'mund te lexosh me detaje cdo budalla qe te del para, Gjemb. Ate paragrafin ku me permendte mua lexova te gjithin dhe me aq te jep dhimbje koke ai.

well, nuk e ke menduar ndonjehere qe mund te kete edhe gjera qe nuk rhyjne ne kategorine "mbrojtje-sulm", sic edhe ne "te mire-te keqe". brezi yt sikur s'ka bo as zbor, o shkabe smiley

hmm

Edit se s'ishte marre linku

well, kjo ishte shpartallonjese. ku e di i varfri njeri c'sindroma ka. do konsultohem me mjeken e shtepise. nje indiane esht, shum e zonja...

Shkabe, per ke Emigrant e ke fjalen? Per veten tate emigrant ne Tirone? Pashaporte Shqiptare ti Pashaporte Shqiptare Une, Pashaporte amerikone une ....aspirant per pashaporte kanadeze ti. Kush eshte emigranti ne ket rast ta kuptojme i her.....Po mir mer ja shkoji Amerika per lesh sic thote Arti....une pashaporten Shqiptare ne xhep e kom, do vije ene une tek Komuna e Parisit do jena komshi e cer mbasanej....ti kujto se ke shonce me te mira se une ne Shqiperi???? Ti si kujto????

Po lexoja faqet kosovare. Komplet e kunderta e kahut qe mbajne komentuesit ne faqet shqiptare per ceshtjen e ketyre emigranteve. Komentuesit shqiptare duan qe te mos pengohen te ikin (shumica shkruajne nga vende te huaja), ndersa shqiptaret e kosoves shkruajne qe te pengohen te ikin e te mos genjehen.

Te dy palet gogla jane, njerezit nuk mbahen me zor apo te pengohen....ne se e duan kaq shume njeri tjetrin edhe ata edhe keta te ndihmojne bashkeatdhetaret e tyre me punesim a ndihme...te tjerat jane hipokrizi.......Per ty qe Canadezet te gjeten ne ate mori njerezish te padenje per Canada cfare duhet te themi....nuk ben sevap me ty apo deshen me ja fut Shqiperise duke te kthyer.

Ueee, ekzistoka vertet sindroma (vec asaj te uliksit). Gjeta kete artikullin per nje grua kineze.

Because she has yet to adapt to the local environment, she is very critical of the culture and way of doing things here.  In talking to her, the author of the article found that she is equally upset with the United States and European countries.  She is even more negative about lives in China.  At the end of the day, however, she choose to stay here in Vancouver.

http://blogs.vancouversun.com/2012/07/29...

ja meso edhe nje gje nga peshku, po qe se s'e dije: te pushtohesh kulturalisht nga nje kulture superiore, trego klasin tend. nqse je i fuqishem materialisht (pare ushtri numer) dhe e lejon pushtimin, je dyfish me klas.

shembull per kete te fundit: roma-greket

kundershembull: perset-greket. smiley

Arvanitasit paskan qene gjithe klas e ne s'e dinim

Nejse, mos u lodhni shume ta mbroni ameriken dhe me argumente alogjike. 

S'qenka nevoja. lol http://www.rtklive.com/?id=2&r=27932

Shkabe po ti cer deshe qe emigrove nga lartesite e Tomorrit ne ate dava Tirone....ik ore ktheu ne Jug e mos humb kohe me Tironsit, si ka thone ai shoku jot Prof...nuk kam taku ndonje tirons te qut. Mos u boj inferior....

P.S. Ka ndonje studim per sindromen e atyre qe ja mohojne aplikimin per emigrant ne Canada?

Si tha INFERIORI direkt.....ma ka fik administratori.....o je bo me hije ti......Po ne bat bat me i kokerr po bojme per ate pune. Se e the dy here....ne lexojme traplliqet e tua i qin here.....

Ti e di qe ne si katanar pordhac te shofim kur vijme ne Tirone....dhe ja bojme iffffff na myten te ardhurit....si nuk i mblodhi Greqia kta tJugut...qelb tirona nga lokalet qe bin era cjap dy ore larg.....Nuk ke faj, nuk i do njeri Emigrantet si puna jote ne Canada e le mo ne Tirone....

Te la pasoja refuzimi i vizes Canadeze apo thjesht urren te gjithe ata qe kan mor vize Canadaze.

smiley

mire, shkabe. vetem jo kaq luftarak, amon.

s'di a e ka prap at kuptimin e par ne shqiperi shprehja "i dor muhabet".

Mbase ashtu tingelloj, emigrant, por muhabet po bej dhe une.

paska ndrru kuptimi i "muhabetit" ateher.

kto orjentalistat na bojn me dije qe koncepti "muhabet" qenkesh big deal anej nga shkretetirat, por per tironen e para 91-shit, muhabeti ishte me shum defrim, (divertiment i thonin ata me i cik kultur fronge), koh e lir, nuk vendoste per asi lloj gjoje, u konsideronte si nji gjo e mir qyl si me thon, ne mungese te talk showt, se s'kishim ne arjan caner e fevzira e mucer, laj-thaj nji alfons gurash ka qen, dhe nji dhondri rita markos, qe s'me vje emri tani... pranej bohej "muhabet", si psh n'xhiro, te guri e ksi venesh. po t'jesh nga Berati s'besoj se i di kto, po muhabet do jet bo edhe n'Berat ma do menia, e kom vizitu jo rrall at qytet...

Ajo Kanadezja s'ka si te kuptoje gje, sepse duke u kenaq vete me pak, i duken ata qe nuk kenaqen kollaj njerez negative. Ai qe emigron, par nature, nuk kenaqet kollaj.

Emigrantet kineze, per 5 vjet shkojne dhe u a blejne shtepine me leke ne dore, ne lagjet me shkollat me te mira, ndersa Kanadezet (dhe Amerikanet) shkojne e porosisin ushqim kinez.

Si thu Shkabe, a eshte me i paster ushqimi tek tregjet e baltes (rruges) ku bejne pazarin shumica e Shqiptareve? E vetmja gje qe ju shpeton ne Shqiperi eshte TRADITA e te ushqyerit (gatimi i vakteve) ndersa materiali baze eshte i cilesise se ulet fare. Ushqimet e mira jeni duke i nis ne Gjermani, ashtu sic profesionistet e zote smiley

Ja, prape. Ore eshte sindrome po ju them! Ne vend qe te shaje amerikanin qe ben kete veprim te gabuar, mbron amerikanin dhe pergjigjet duke share shqiperine. Duhet te jete patjeter sindrome. Une them qe mishi behet pis njesoj kur trajtohet ashtu, Fjala. lol

Ti per cfare e vure ate lidhjen?

Per kerkime shkencore.

Se je njeri me bote te vogel, pa formim, qe ske si fillim as KURIOZITETIN te kuptosh se si jane vertet gjerat. Prandaj nuk di as te ndertosh dhe as te mbrosh argumentat e tua, po rremon internetit dhe ndryshon linje sa here te del nje "search result" i ri.

Biles ke qelluar ne shenje disa here, po as vete nuk e kupton pse. smiley

Ja me kete kerkimin shkencor, qellova ne shenje pa dashur. smiley

Paska vdek Met Bega smiley RIP

sa mu ka dhimbsur smiley   RIP........cfare kohesh kan ardh .......as nuk ngushellojne me njerezia smiley

Ja qe dhe BE-ja po fillon te pranoje se s'ka me "deadlines" per Greqine: ne mund te themi ç'te duam por eshte fakt se, sot per sot, Cipras eshte i vetmi ne Europe qe po ja arrin ta beje te falimentoje obskurantizmin gjerman !
 

Mos ka te beje ca dhe kjo  smiley

Te gjitha kane te bejne nga pak, por une besoj se mbi te gjitha, ka te beje vullneti (politik); por jo ne sensin e "vullnetit politik" siç thuhet rendom, por ne sensin e Politikes me vullnet.  

Një kafe me poeten dhe zonjën e trëndafilave, Viktoria Xhako

20/04/2015 12:22
 

Duke u nisur nga “madhështia” që disa individë të veçantë përçojnë në “altarin” e vlerave të vetartikuluara dhe të fituara në forma nga më misteriozet, ka kohë që ju më ngacmoni heshtjen, me suksesin tuaj të “fjetur” zonja e trëndafilave Viktoria Xhako, duke e kthyer leximin tim ndaj jush në një zhurmues shpirti, që kërkon të gjejë qetësinë, vetëm pasi ka hyrë në thellësitë e personalitetit tuaj si njeri dhe si krijuese.

Bisedoi: Pranvera Drita Gjoni

http://www.tiranaobserver.al/nje-kafe-me...

luks me perkufizim!

A eshte kjo morale? A eshte kjo nje shenje kalbezimi? A eshte kjo e domosdoshme? A ka nje kufi te siperm dallimi ne pasuri e te ardhura? A eshte arritur nderkaq ky kufi i siperm?

ceshte morali?! po amorali?!

Austria dhe Gjermania i bashkohen grupit te vendeve qe e kane njohur genocidin Armen nga Otomanet. 

Një sqarim paraprak për të shkuar tek një pyetje…
Kur u bë publike kandidatura e zotit Halim Kososva pati shumë komente dashamirëse…dhe ra në sy një përshtypje se ai është i njohur nga të gjithë për kontributet. Unë personalisht e njoh diçka më shumë sepse për katër vite e kam pasur shok klase në shkollën e mesme Petro Nini Luarasi. Ai studjoi për mjekësi dhe në hyrje të viteve 1990 bëri një specializim jashtë vendit duke sjellur në Shqipëri shërbimin e Eko-s për femrat shtatzëna. 
Krahas shërbimit në spitalin Obstetrik Gjinekologjik, ai solli dhe një paisje private dhe filloi ta jepte këtë shërbim privatisht duke punuar ditë pas dite deri sa ndërtoi edhe një spital privatë konform rregullave. Deri këtu jemi të qartë…
Pak muaj Ministër Shëndetësie, dhe puna në spitalin privat vazhdonte, diçka më shumë se një vit deputet i Kuvendit të Shqipërisë dhe sërish spitali tij privat funksionon. Tani vijmë tek pyetja. 
I nderuar mjeku Halim Kosova, cili është gjykimi juaj për publiken dhe për privaten, sa jeni Ju në gjendje ta ndani këtë raport thelbësor nëse do të jeni nesër Kryetari Bashkisë së Tiranës? Shkoqur, ju nuk jeni thjesht mjek, përpos kësaj detyre fisnike Ju jeni një kapitalist i pasuruar me biznes në fushën e mjekësisë, që doni të qeverisni hallet dhe interesat e qytetarëve të Tiranës të cilët më së shumti nuk janë kapitalistë?
22 pril 2014 PK

Perparim Kabo

Poshte kapitalistet. smiley

Ku jeton ky mer, se dhe Kuba vate, mbase ne dreamistan. smiley

Eshte  e vertete kjo.Biles  per dhjete vjet, Ministria e Shendetsise e ndalonte dypunesimin, hapjen e klinikave private ne fushen e gjinekologjise .Perjashtim ishte vetem Kosova.Vinin grate nga e gjithe Shqiperia t jua shikonte Halimi.

Po mire mer te gjithe (pothuajse) e kane pranuar Kosoven si rast i vecante. smiley

Only after the last tree has been cut down.
Only after the last river has been poisoned.
Only after the last fish has been caught.
Only then will you find that money cannot be eaten. 

-Indian prophecy.

Happy Earth Day, motherfuckerssmiley. Hope there is something left before our generation kicks the bucket. I'm not a treehugger, but there is plenty to worry about. So try and do your part. Thank you very much. smiley

Ne metrote e Washington DC

http://muslimmatters.org/2010/12/06/mich...

Islamophobia is, similarly, an irrational fear of Islam. Yes, certain Muslim fundamentalists have been responsible for terrorist attacks, certain fantasists about a “global caliphate” continue to plot attacks on perceived enemies, and certain groups like Afghanistan's Taliban and Somalia's al-Shabaab practice medieval versions of the religion. But Islamophobes confuse these small parts with the whole and then see terrorist jihad under every Islamic pillow. They break out in a sweat at the mere picture of an imam.

Irrational fears are often rooted in our dimly remembered childhoods. Our irrational fear of Islam similarly seems to stem from events that happened in the early days of Christendom. Three myths inherited from the era of the Crusades constitute the core of Islamophobia today:

Muslims are inherently violent, Muslims want to take over the world, and Muslims can't be trusted.

The myth of Islam as a “religion of the sword” was a staple of Crusader literature and art. In fact, the atrocities committed by Muslim leaders and armies — and there were some — rarely rivaled the slaughters of the Crusaders, who retook Jerusalem in 1099 in a veritable bloodbath. “The heaps of the dead presented an immediate problem for the conquerors,” writes Christopher Tyerman in God's War. “Many of the surviving Muslim population were forced to clear the streets and carry the bodies outside the walls to be burnt in great pyres, whereat they themselves were massacred.” Jerusalem's Jews suffered a similar fate when the Crusaders burned many of them alive in their main synagogue. Four hundred years earlier, by contrast, Caliph 'Umar put no one to the sword when he took over Jerusalem, signing a pact with the Christian patriarch..

..

 

These three myths of Islamophobia flourish in our era, just as they did almost a millennium ago, because of a cunning conflation of a certain type of Islamic fundamentalism with Islam itself. Bill O'Reilly was neatly channeling this Crusader mindset when he asserted recently that “the Muslim threat to the world is not isolated. It's huge!” When

 

Rono , " nuk keni pare gje akoma...! " Nuk kam pare dardhe ...pa bisht permbrapa ! 

Vetem Ai, ai izrailiani i madh qe pritet te vije , mua me bind se do ta shpetoje kete bote ! 

Pas tragjedise ne mesdhe BE propozon Masterplan per rikthimin e shumices se azilanteve nga vendet e botes se trete. Nga 150mije azilante qe kane aplikuar per qendrim ne BE vete 5000 perj tyre do tju jepet e drejta azilit ndersa 145mije te tjere do te kthehen ne vendet e origjines apo vende te treta si Libia. Gjithashtu do te intesifikohen patrullat detare me FOREX te cilat nuk do te kene prioritet shpetimin apo transportin e refugjateve por ndjekjen e trafikanteve dhe shkaterrimin e mjeteve lundruese

ndersa 145mije te tjere do te kthehen ne vendet e origjines

jo jo, asnjehere nuk do kthehen (dhe sigurisht, aq me mire per ta). Do sajohen si te munden, por KURRE nuk do kthehen.

Ka dy rregulla te arta emigrimi :
1. Cdo emigrant shkon vetem atje ku jane te afermit (te njohurit...) e tij
2. Asnje emigrant nuk kthehet "me zor", vetem ne paste nderruar mendje vete 

Shif edhe me ligjet nen fuqi qe ishin me perpara shanci per keta qe te perfitonin azil ne BE eshte 22%, megjithate BE po shef realitetin. Atyre qe nuk ju pranohet statusi do te mbahen neper kampe dhe limbo legale dhe do tju ofrohet te rikthehen  vullnetarisht dhe leke sic u be me shqiptaret dikur ne Britani. Hapja e deres nuk zgjidh situaten por e perkeqeson ate. Abot i Australise jep keshilla BEse, kthejini anijet pas sic bejme ne. BE po perqendrohet ke popullsite e veta jane kthyer ne fuci baruti dhe po thone mjaft. FN ne France po fuqizohet dhe mund te vije ne fuqi, ketu ne Suedi fashistet e SD kane sjelle termet ne gjithe strukturen politike(gje e paimagjinueshme me perpara). Ne Britani emigracjoni eshte kthyer ne ceshtjen kryesore sipas sondazheve dhe ne debatin e fundit Farange ishte me i favorizuari. Pegida ne Gjermani po i shton radhet dita dites dhe sulmet raciste jane 10fishuar. Politikanet BE po e kuptojne se po nuk degjuan banoret e vete do zgjohen nje dite me ekstremistet e djathte ne fuqi anembane Evropes dhe pyesin veten "How the hell that happened?"  smiley

Hapja e deres nuk zgjidh situaten

jo jo, nuk tha njeri qe "do hapet dera". Ajo kurre nuk ka qene e hapur. Por dhe keta, do sajohen si dhe paraardhesit e tyre. Keshtu ka qene, eshte, dhe do vazhdohet te jete. E vetmja "zgjidhje" (ne thonjeza, OK?) do te ishte ajo qe propozonte ajo kafsha-senatore italiane, pra qe BE-ja ti mbyse qe ne det te gjithe mjetet e lundrimit qe vijne nga brigjet e Afrikes (edhe pse, pastaj, lexova qe e kish 'korigjuar' gabimin)

Shif dera ka qene e hapur perderisa Mare Nostrum deri dje funksjononte si nje sherbim taksi transporti refugjatesh. Me sa kuptova me vone ajo fashistje ishte shprehur te mbyteshin anijet perpara se te mbusheshin me refugjate (sic po propozon dhe vete BE), nuk e di nese ky ishte deklarimi origjinal apo "i korigjuar" me pas. Refuzimi i ketyre apo krijimi i nje kampi ne nje vend Afrikan do ti dekurajonte te merrnin rrugen dhe harxhonin nga 15-20mije euro per koke. E permenda dhe ne teme tjeter e vetmja zgjidhje per keto vende eshte "one cild policy" per 1-2 gjenerata apo sterilizimi i detyrueshem.

lum si ti qe ke idera me sterilizime smiley Ne t'shkretve s'na shko noi here menia per ksi gjonash

Kjo nuk eshte ideja ime, shembulli kinez flet qarte. Prej momentit qe keta pjellin nga 7-8 femije jane te destinuar drejt mjerimit

O art, one-child policy ka rezultuar ne nje popullsi te vjeteruar, nje moshe e trete per te cilen s'ka kush te kujdeset dhe me te rendesishmet, ka me pak punetore e me pak taksa te mbledhura. Kjo do te thote qe mjerimi ne vende te botes se trete vetem sa do thellohej me masa te tilla.

 

Shif Jardin fillohet me one child policy dhe gradualisht pas nje dy dekadash kalohet ne 2femije sic po e ben Kina per momentin. Ne kete moment keto vende ndeshen me varferi ekstreme e cila perkeqesohet nga familjet e medha me 7-8 femije. Rritja pa fre e popullsise dhe familjet e medha jane nje prej shkaqeve te varferise ekstreme ne keto vende, te mohosh kete fakt eshte sikurse te fshehesh henen me gisht. Nuk mund te flasesh per taksa ne keto vende ku nuk ekziston gjeja me elementare si arsimi. Mora Kinen si shembull sepse ishte nje nga vendet me te varfra ne bote para 30-40 viteve dhe sot ka bere ndryshime rrenjesore. Shkaku ishte ishte se i vuri fre popullsie (nje keshille e zgjuar qe i dha Kissinger Maos asojkohe), gje qe neglizhoi ta bente India e cila ende eshte nje nga vendet me te varfra ne glob.

Po, po... Kinezi ne dite te hallit, me 6-7 kalamaj nga mbrapa!!

Shkaqet e suskesit te Kines kane qene arsimimi ne mase, industrializimi, urbanizimi dhe reforma agrare qe solli rritjen e prodhimit bujqesor. 

Po pra edhe te gjitha keto erdhen "suit" pas masave drastike te planifikimit te popullsise ("one child" policy). Pa kete te fundit Kina do kishte deshtuar ne cdo lloj reforme sic deshtoi India

smiley Nuk di si arrin ne kete konkluzion. Kina u zhvillua me se tepermi (dhe vrullshem) jo detyrimisht nga one-child policy por nga liberalizimi i ekonomise, ihyrjes se investitorve ne tregun kinez qe ndodhi pak a shume ne ato vite qe hyri ne fuqi kjo mase. Nuk kuptoj entuziasmin per one-child policy. Implikimet per te drejtat e njeriut jane te trishta. Imagjino gjithe ato aborte te forcuar. 

Edhe nje here jardin mos fshihemi mbas gishtit. Kina arriti zhvillimin vetem duke vene nen kontrroll popullsine e vet. asnje vend i pazhvilluar nuk mund ti shpetoje zgjedhes se varferise dhe kurrsesi pa venen nen kontroll rritjen e popullsise. Implikimet e te drejtave te njeriut jane me mizore kur ne 8 femije vetem gjysma arrijne te mbijetojne si pasoje e skamjes, pra riprodhimi i pakontrolluar vec i hedh benzine zjarrit. Sikurse shume prinder ne perendim detyrohen te abortojne prej kushteve dhe realitetit kunderta ndodh ne keto vende per shkak te injorances dhe moszhvillimit. Kjo eshte alternativa e vetme megjithese disave mund tju duket disi mizore

One child policy e ka demtuar kinen.

Jo e ndihmoi te zhvillohej, te zhdukte analfabetizmin, varferine..tashme Kina pas 1-2 gjenerata me 1 child  po kalon gradualisht ke 2 femije. 

 

How China's one-child policy overhauled the status and prospects of girls like me
Out of the shadow of male siblings, girls have thrived under China's one-child policy, says only child Yuan Ren, whose father strived to give her the very best education and 'investment' in her upbringing - something she wouldn't have got if she had a brother

Jo disi, por totalisht mizore. smiley Nejse, kemi mendime te ndryshme. 

Realiteti eshte ky qe eshte, keto vende s'bejne dot ndryshe perpara me familje me nga 8 femije. Alternativat e tjera jane thjeshte utopizem 

keta njerez do plaken dikur .kush do paguaje pensionet e tyre?ne vitet 30 ne amerike kur u prezantuan sigurimet shoqerore 12 punetore punonin per nje pensionist .nashi 3 punojne per nje sepse si pasoje e idustrializimit etj brezi qe ardhi me pas nuk polli shume.

Keto jane pasojat qe vijne me zhvillimin me te cilat po ndeshen te gjitha vendet e zhvilluara por ky zhvillim ne anen tjeter nuk mund te arrihej me nje popullsi jashte kontrrollit

Nje mase e tille nuk do perbente aspak utopi dmth? smiley

Keto vende kane me se shumti nevoje per paqe, industrializem dhe investime te jashtme. Kur te vine keto, fertiliteti do bie sic ka rene ne vende tashme te industrializuara.

Eshte utopi te mendosh se do te kete zhvillim pa nje kontroll mbi rritjen pa fre te popullsise ne keto vende. smiley  Eshte thjest iluzjon i nje oazi te rreme qe jo pretendohet nga liberalet. Zhvillimi dhe industializimi  vjen pas kontrrollit te popullates.. Nuk mund te kete industrializim me nje popullsi analfabete dhe analfabetizmi nuk mund te luftohet pa uljen e popullsise "connect the dots please" Te marr nje shembull te thjeshte Eritrene(e cila ka nje perqindje te larte azilantesh per fryme), ne 2001 kishte nje popullsi per 3.5 milione banore ndersa sot ka nje popullsi tek 7 milione (ne 2030 pritet te veje 10 milione sipas OKB). A e percepton shkallen e frikshme te kesaj rritje popullate pa fre dhe shpartallimit qe i ka bere kjo rritje cdo lloj progresi qe ai vend mund te kete arritur. Kjo rritje e pakontrolluar e popullates ne vendet e botes se trete thjesht prodhon tensjone,redukton s´resurset, krijon, paqendrushmeri,pasiguri dhe lufte civile sic po e shohim.

pangalos

Ish zv/kryeministri grek  PANGALOS

Jemi ber mut si Shqiperia, por pa ENVER HOXHEN sepse ai ishte personalitet !

smiley

Shume e vertete.  Ai ishte personaliteti qe e beri mut Shqiperine. Ekstrem i majte ishte dhe ai, si ky i Syckes.

Mut Shqiperine e ka bere e djathta me personalitetin e vet pare exelence Doktor Profesor Sali Berisha ! 

redaksia...pse s'me lejoni te bej nje pyetje peshkut .... Ja per ata qe mezi presin ta diskutojne:

Neper shume tema vihet re nje interes i papare mbi lagjen Komuna e Parisit nga emigrantet dhe ata qe ngelen prapa. Cfare e ben Komunen e Parisit kaq te kerkuar? Ku mund te gjejme me shume informacion mbi kete lagje? A ka tek peshku ndonje qe jeton tek Komuna e Parisit? A mund te na thote pse ai/ajo nuk do te leviznin kurre nga Komuna e Parisit?

Noshke , megjithmend e ke ti qe Komuna e Parisit eshte e kerkuar apo ca , Komuna Parisit eshte si hale o Noshke , ske nga ta kapesh , nigjo Shkaben ti me , po varet mer burre se nga ka ardhe Shkaba dhe i duket Komuna Parisit si lagje e Parisit smiley

smiley

 In fact, the atrocities committed by Muslim leaders and armies — and there were some 

smiley

ky (majkell moore) eshte komplet koqe kanari! duket qe m'syfet. cehredin beli, do thoshte turku myslimon i nershem.

Majklli eshte Rush Limbaugh in reverse smiley

Muslimanët dhe nacionalizmi shqiptar

Shqiptarët në të gjitha periudhat e historisë së tyre kanë qënë europianë dhe as kalimi në Islam nuk e ka ndryshuar këtë fakt e këtë orientim të tyre. E vërteta është që qëndrimi dyshues e paragjykues ndaj shqiptarëve me shumicë muslimane ka ardhur në drejtim të tyre dhe kundër tyre nga fqinjët ballkanikë dhe nga disa shtete europiane.

Pra, fjala ka qënë për një komb të përjashtuar, me qëllim që të zhduket nga faqja e dheut dhe që territoret e tij të uzurpoheshin nga fqinjët grabitqarë, e jo për një komb të larguar me dëshirë nga “familja ballkanike” (e cila nuk ka ekzistuar kurrë si e tillë) ose nga familja europiane.

Shkrimi i plote: http://observer.al/muslimanet-dhe-nacion...

Ti je ai tipi qe kishe ketu nje shkrim para ca ditesh? Me vjen keq qe po ta them, por duhet të ta them, ja kshuu drejtperdrejt qe sje per ate pune. Nuk behen shkrime serioze duke mbledhur artikuj neper internet me evidenca sporadike alla-shkabçe per te vertetuar objektivin tend. Po me ben te besoj qe edhe turqia paska kristal dhe vitrinat. Oh, edhe nje sugjerim, ne shkrimet qe pretendojne te jene serioze nuk kane vend shprehje emotive si 'te zhduket nga faqja e dheut'. Shume bruto, shume avdallce. Do thush ti po ti kush mootin je. Une jam koko, une bej pica. Une edhe nje cop community college te humbur mezi po e bej. Po demokraci amerikane i jep mundesi edhe zerit tim ndaj po flas. 

Por, kjo qasje është e gabueshme, sepse radikalët ushqehen pikërisht nga ajo gjendje e ndrydhjes së të vërtetës dhe përkatësisë islame të shumicës së shqiptarëve, për refuzimin e integrimit të tyre të plotë në strukturat shtetërore e kombëtare dhe për luftimin në bllok të çdo ideje që vjen nga kërkesat e muslimanëve shqiptarë. 

Ah, jo. Strukturat shteterore dhe feja jane ndare me kohe dhe gjasat jane te vazhdojne te jene te ndara per disa vite te mira. 

When truth is spoken, southern accent sounds even better than British.

The respectable Judge L. Statom

smiley

Amon mer ca si kjo duhet te kandidatojne per Presidente anej nga ju. Mjaft me ate Obamen qe eshte bo si fik i Palases.

Nonji si puna e Harperit thu ti .

Harperi eshte yll fare. Deri aty zor se arrijne dot. Po le te perpiqen, pse jo?

Yes we know you fucked up again....... "Nuk eshte koha te ndalosh masakrat me drone"?

Po ca te boj mer Art. Te filloi carpet bombing. Jo se dhe ai muhabet do filloje kshu si po shkojne punet.

Shif se kjo llogjka me mbrojt krimin duke ja bere me gish..ja se edhe ata te tjeret vrasin eshte ca "mentally challenged" dhe e pamoralshme. Le te flasim ca per elefantin qe esht ul kembkryq ne dhome dhe jo ti cojme projektoret nga Kina o Rusia ne kerkim per bajgat e tij

Me qe po  diskutojme per carpet bombing e Cecenise, por nuk duhet harruar dhe fushatat e Carpet Bombing te eksperimentuara andej nga Vietnami, bile edhe perdorimin e atyre solucjone te huazuara nga nazistet si napalmi. Apo ato Carpet bombing ne Afganistanit dhe Irak

Banorët e Prishtinës në fund të shekullit XIX e shihnin stacionin hekurudhor si «vepër të dreqit»

«U ndërtuan vija hekurudhore dhe më 1874 u hap linja Selanik-Shkup-Mitrovicë. Popullsia lokale në fillim e kundërshtoi me këmbëngulje ndërtimin e hekurudhës, por në vitet vijuese ky qëndrim ndryshoi. Kështu, siç konstatonte (diplomati austriak Theodor) Ippen në fund të shekulli XIX, stacioni hekurudhor i Prishtinës ishte e mundshme të ndërtohej 7 kilometra larg qytetit, sepse […] atëbotë banorët e Prishtinës, që nuk ishin aspak të hapur dhe që trembeshin nga kultura, donin ta kishin sa më larg vetes atë ‹vepër› moderne ‹të dreqit›, derisa tani pandërprerë luten që stacioni të vendoset në një vend më të përshtatshëm.»

Perandoria Osmane na la ne nje nivel pak me te larte se te atyre aborigjeneve te Amazonias te cilet i gjuajne helikopterit me shigjete. 

John-i, qe eshte kokrra e katundarit*, sapo ka mbaruar turin e tij te fundit ushtarak. Klienti ka saju disa pozicione ne low-mid-menexhment dhe ka rehatu nje dyzine oficeresh si Johni. Dje, me tha se kish luftu ne Bosnje dhe ne Kosove. Pervec horroreve qe me ka tregu keto ditet e fundit, po me thosh edhe per nivelin e analfabetizmit neper fshatra. Pleqte thoshte, "firmosnin" me gisht... Nuk me besohej o Ron. smiley 

*Eshte krenar qe eshte qafkuq me aftesi te limituara matematikore. 

Ndonje rezolute per genocidin armen a ka ndermend te aprovoje parlamenti?

Cfare lidhje ka Shqiperia me genocidin Armen? Ndonje rezolute per genocidin politik ne Shqiperi 1944-1990 ka aprovuar parlamenti Armen?

Gjithe europa po aprovon rezoluta te tilla ..

Ndoshta sepse lobi Armen eshte shume i fuqishem? Edhe nje tjeter: sa vende Europiane, apo Armenia, kane bere rezolute per Masakren e Tivarit?

Qe mos te keqkuptohem: mua personalisht me vjen shume keq per ate genocid dhe mendoj qe duhet te perkujtohet.

Thone qe genocidi ndaj armeneve ishte holocausti I pare I shek XX.1.5 milione armene u shfarosen.

Plus qe c'te themi kur Enver Pashane e kishim tonin? smiley

In that case we need to keep our mouth shut then .smiley

NJE nga tre heronjte e shtetit neo-ottoman, dhe nje nga tre pashallaret qe drejtuan Genocidin Armen ishte Shqiptar i suksesshem....Enver Pasha....

C'paskan qene kto Enveret mer jahu!

Jo mer se ky e kishte per lavdine e Turqise e luftoi nja 4 luftera...ai i joni hante petanik e conte rinine ne Lufte, krimet i bonte per veten e familjen e vet....jo per te miren tone. Nejse, e kisha per faktin qe Enver Pasha nuk ka qene i vetmi kishte edhe dy pashallare te tjere, tip Triumvirati....e Ottomanet e fillun genocidin vone....njifeshin per tolerante....genocid i paster ka qene ai ndaj indianeve te amerikes por edhe ne Afrike....eshte djalli brenda njeriut.....qe fiton

https://www.facebook.com/groups/16607353...

Kush e çliroi Shqipërinë?
Enver Hoxha me Partinë.
Kush luftoi me fashistat?
Enver Hoxha me komunistat.
Kush luftoi me gjermanët?
Enver Hoxha me partizanët.
Kush luftoi me tradhtarët?
Enver Hoxha me shqiptarët.

Floq-Librazhd, 1983

Argument gozhdues! smiley

“ 'Almighty God created sexual desire in ten parts; then he gave nine parts to women ad one to men,' said Ali, the husband of Muhammad's beloved daughter Fatima and the founder of Shiite Islam. At my Catholic school, we were taught the reverse: girls, the less sexually active gender, had to guard their behavior because boys, driven crazy by lust, weren't capable of guarding theirs. In either culture, women somehow managed to get the wrong end of the stick."

Geraldine Brooks, Nine Parts of Desire, New York: Anchor Books 1995, f. 37

une nuk di presumim me te llahtarshem se ky. degjoj perfitime nga dyshimi, degjoj me mire i sigurt se sa te te vije keq, degjoj beso dhe kontrollo, degjoj besimi eshte mire, kontrolli eshte me mire, ose sa te marrin vesh qe jam lepur, vane allatet e mia etj etj gjithfare turlie pra, por nje supozim te tille qe te vjen vetiu, sikur te gjitha grate jane kurva qe do harbohen sapo te kene rast, sa te deftejne nje cike lekure, cka i ben automatikisht edhe burrat sikur qenkeshin te gatshem me palle ne dore vec "per q'at pune", kete vetem ketu, me mbulim-ndalimin mund ta shohesh. eshte pa fjale fyerja me e madhe qe mund t'i behet species sone. te dyja gjinive.

Me duket se ka dicka qe nuk shkon gjithe e me shume tek ne shqiptaret: si eshte e mundur qe midis 82 komenteve të ketij shkrimi, vetem nje, por VETEM NJE amà (nga
"Mali  --  24 Prill, 2015 në 6:09 pm" ) eshte në mbeshtetje të mendimeve të autorit ?? 
 

Shume e thjeshte Stalker....Autori eshte nje karagjoz.....nuk eshte autoritet ne fushe.....mundohet te godase cdo detaj historik ne 500 me te njejten fryme.....kerkon te beje interesantin me nje corbe qe te le shume per te deshiruar ....dhe mbi te gjitha eshte acarues ne ton....

Pothuaj asnjeri nga komentuesit nuk ja ka përmendur kete, pra mungesen e autoriteti në fushe. Dhe të gjithe komentuesit kane folur si autoritete të fushes !! 

Stalker ne se ky do bente nje film ti do shkulje floket i pari....Fatkeqesia eshte kur me trajtimin e historise merren njerez si Matoshi apo Lubonja qe duhet te luftojne te mos deshtojne ne gazetari ne rradhe te pare e pastaj te guxojne me modesti te kontribojne ne histori a filozofi. Trajtimi eshte bajat, dhe komentuesit kane zhvilluar nje alergji jo-profesionale ndaj trajtimit jo-profesonial te miteve te tyre. 

Une nuk ju futa fare se "kush ka të drejte" (mos o zot!!); mua thjesht me trembi uniteti i komentuesve ! Me NJE perjashtim të vetem (a thua se ishte bere si për të vertetuar se perjashtimi konfirmon pikerisht rregullen. Dmth 99.99% të pjesemarrjes në votime smiley )

Kater pyetjet e para qe ben Matoshi jane kater temat e debatit dhe pikpamjeve diverse te albanologeve vendas dhe te huaj. Te gjitha argumentat pro e kunder jane ..ne varre. Veshje, stoli, ene, arme, copa qeramike, shenja emrash e fjalesh. Dhe nje fushe e pamate fantazie.

Po ke durim lexo kete: parailiret, iliret, arberit te M.Korkurti.http://r.search.yahoo.com/_ylt=A0LEVjLoy...

N.q.s 99.99 % e njerezve mendojne se Nastradin Hoxha ka qene: nje mashtrues prefesionist ! Ca ka pertu habite?

ne mungese te arritjeve ne fusha te ndryshme perrallat historike me te cilat ia mbushim mendjen vetes jane e vetmja gje qe na mban gjalle vet respektin si komb.kushdo qe mundohet te veje ne pikepyetje mitet e historise kryqezohet si krishti.shiko si demonizuan shmidin pa ia lexuar librin fare ndersa petiferin me te njejtat kredenciale akademike  qe tha disa fjale te mira per dullen e ngriten ne qiell.matoshi e Lubonja jane the crack that lets the light in.smiley

Nderkohe ne bijte e babe sulltanit ne Maqedoni protestojne ne Shkup me flamure turq ne duar "kundër pretendimeve për të ashtuquajturin genocid turk ndaj armenëve”

 

Strippers ne vaki .kot si thone fshat e zanat smiley

 

Nje nga punet e fundit

The Walk, Admir Bilca

Good job ! smiley

pse kaq ftoft ktu mer...cer mut moti qeka ky. 4 grad, 6 grad ne mes te dites...qyqja, s'ka pranver fare ktu.

Paske ardhur ti prandaj ben ftohte ketu  smiley

kur erdha un plasi dielli e hareja...vajti 27c po u shujt efekti jem, prap ke pika ngrirjes vajti

Ku je noshke ne Detroit qe po ankohesh per ftohte? smiley

s'e them dot se do vij tironci-4ever me na rraf smiley

jo mer, ne nyc, po cer i ftofti....dola ka puna - normal, hyna me i ven per ca birra, dola - ngric...shyqyr zotit kena teknologji amerikane ... e na e sjell taksin ke komet

vje ka vje, n'manhattan falesh. ala superfuqi nr.1 osht, po leje ca thot Arti. smiley

vallai, jo superfuqi po uberfuqi smiley

Sa mire e njeh Ameriken o artist. Shyqyr qe s'ke vizituar ende Alasken tone se na i nxirrje te gjitha sekretet.

Paske ardhur para nje jave! smiley

jo, do ca kohe te ndihet efekti smiley

3 a 4 shkrime (me shume komente) per pjesen e poshtme te Balles, aspak interes per Gjin Gjonin qe doli i pafajshem. smiley

si historia e hasan pordhes o gjembi, i pari shkolle ska pasur po gjerat i dinte...

Plasi dhe bomba ne duar Hillary't perpara fushates...Donacjone prej Ajatollaheve,Oligarkeve Te janukovicit dhe Rosatom-it Rus

House are likely to seize on news that one of the biggest benefactors to the Clinton Foundation has been trading with Iran and may be in breach of US sanctions imposed on the country. Ukrainian oligarch Victor Pinchuk, 54, has courted the Clintons for at least nine years – in the United States, the Alps and Ukraine. Earlier this year, he was confirmed as the largest individual contributor to the Clinton Foundation...Newsweek has seen declarations and documents from Ukraine that show a series of shipments from Interpipe to Iran in 2011 and 2012, including railway parts and products commonly used in the oil and gas sectors...Among a number of high-value invoices for products related to rail or oil and gas, one shipment for $1.8m (1.7m) in May 2012 was for “seamless hot-worked steel pipes for pipelines” and destined for a city near the Caspian Sea. Both the rail and oil and gas sectors are sanctioned by the US, which specifically prohibits any single invoice to the Iranian petrochemical industry worth more than $1m. However, US sanctions laws are complex and, in certain areas, ill-defined. Interpipe may qualify for penalties due to the mere presence on American soil of North American Interpipe Inc, its United States subsidiary. The US authorities can also penalise non-American companies with no base in the US at all which it judges to be working counter to its foreign policy…"

Ca degon ti foxin apo inatcinjte. Hillaria e ka te sigurt fitoren dhe shume mire keshtu. Nje me ngjyre dhe tani nje femer ne krye. Ka lezet. Emancipim. 

Koko, une uroj te fitoje se thyet tabuja tjeter(e kam permendur dhe ne tema te tjera), Kjo eshte alternativa me e mire perballe idioteve si Ted Cruz  smiley Imagjino te fitoi Ted dhe nje nga keta te jape konferencat ne State Dept. 

Ja kam ca friken se AIPAC kerkon te djathte kesaj radhe....Kane icik pune me Iranin kupton ti

mos u murzit tovarish se tani ka ardhur siraja e republikaneve.atyre ka 8 vjet qe u hane duart per lufte.ne 2016 vijne ne pushtet e i hyjne botes me themeli.smiley

Cope mishi me dy sy, qenke bere dhe republikane zotrote liberalja smiley Dje po vije kujen per te vobekte e botes se trete sot po i mshon fitores se atyre qe i e kane per sport gjuetine e meksikaneve me sacme derri...

kjo eshte siraja e puneve ketej .ne pergjithesi pas 8 vjetesh njerezit lodhen me nje drejtim politik sikur mrekullira te kete bere ai .i kam apo si kam qejf republikanet ka ardhur siraja e tyre.smiley

Cdmth tovorish?

Pse nuk shikon alternativen qe vihet perpara dhe flet per sira. Hillari nuk eshte perfekte po i mer zvarre te gjith kandidatet qe kane nxjerre qafkuqet deri tani..Ja nje pyetje llogjike a vihet president ky moroni? Ky e ben Bush-in Junior te ndihet akademik smiley

G Bushi kur dul sefte njerezit u gajasen me te .Ai konkurronte kunder AL Gore me nje record qeverisje te shkelqyer , paqes e prosperitetit te paprecedent.e megjithate fitoi.

me fal qe po nderhy por kam nje pyetje per Artin: ke quajte cope mishi me dy sy ?? Dhe, nuk di si lexon ti, por bashkebiseduesja jote nuk mu duk se u beri reklame republikaneve, thjesht evidentoi tendencen e zgjedhjeve ne usa (me te cilen jam plotesisht dakort: vetem ne ndodhte ndonje mrekulli qe demokratet te fitojne presidencialet; ne usa, alternimi eshte 'rregull i arte').

Dje qe 100 vjetori i masakres armene ku u vrane me qindra mijera armene. Me cpo shoh asnje deklarate nga parlamenti shqiptar. Turp turp. Ketu dallohet skllavi nga shqiponja. Gjasme komb shqiponjash ne. Komb dhjaksash dhe sklleverish 

thuaja atij skraparlliut tend ne parlament.

Sesht i imi. Meqë jemi te tema, parlamenti mongolez e denoi genocidin? Si i thone gjermanisht 'denojme genocidin armen'?

na e thuaj ti si i thone ne gjermanisht .ty te coi partia me studime ne austri .smiley

Pse na flet anglisht? Apo me tregu qe je amerikanizu? Që kur flet anglisht me theks peqini (ala mihal grameno) duket qe e ke koken me cepa. 

Ps: un sdi austrisht motra/vllaji. 

 ndonje fjali tek tuk eshte me kollaj te perdoresh anglisht nga Iphone .

smiley

o albo, je bo me hije per Zotin. smiley

Po cdeklarate mer jahu ku kane sume keta tanet te krruhen me baben e Stambollit. Shih se c'behet me ata bijte e babe sulltanit perj Shkupi dolen te protestonin kunder armeneve me flamur turq ne duar smiley

 

Ca pallaveshash. Kta paskan ik per lesh. 

spaska gje me te keqe se kjo metamorfoza e dhimbshme nga lufte kunder pushtuesit ne glorifikim te tij. 

Kur them une se ketyre plehrave ju duhej nje Enver tju gdhendte ate koken me cepa

Enveri duhet edhe per perverset qe t'ju gdhende organin e tyre seksual sado-mazo me cepa.

 

Mendja ke organet te rri mer jahu smiley ..po shko e nifu me ndonje femer a mashkull a, si ta kesh ate midene tende dhe clirou se ngele i fustruar seksualisht gjithe jeten..me organe neper tasjera gjithe kohen o derebardhe 

Natën kur flija, më tha shpirti: "Pi!
Në gjumë dhe në Varr s'ka lumturi.
Ngreju! Sa rron, zbras Kupa dhe puth çupa;
se ke shekuj që të flesh në qetësi"

...................................................

Dhe posa në tavernë këndoi gjeli,
Besnikët jashtë thirrën "Portat çelni!
E shkurter është Jeta, ja, u mplakmë
Dhe mbetmë si kofini pas së vjeli".

Une tregoj çfare ju mçfni mbas linkeve me armatime ushtarake. Topat dhe topet jane e njejta gje, edhe pa njoh Frojdin. Le qe ti nuk i mçef topet, je i çlirur si skandinav, ne e tregon organin here pas here me piktura sado-mazo.

 

smiley

Me Ver' e Vajza, me Lahut e Valle,
Me Fyell e me Këngë po s'u çmalle,
Jeta s'vlen hiç: Se pa këto nuk është
Veç pemë helmi, pus e tym vërdalle.

Nga njëra dorë Trëndafil e Grua,
Nga dora tjatër patsha Rrush e krua:
"Zotit - po thoni - i ardhtë keq për mua!"
Po as m'a fal pendimin, as ia dua.

 

As enveri si ben dot gje atyre. Sbëhen më ata

Gjeniu (per disa) Shqiptar Qosja.

një fjali më shumë artistike sesa politike: Kosova, tha, është Turqi dhe Turqia është Kosovë. 

a te rafte qimja e u bofsh qose me ter mend, u bofsh. plak matuf! 

Ky Qosja mos komenton ketu me emrin grava?

ore Gimi nuk jam qose more i uruar por me nje barre leshi Ai kosovar un anej poshte ! Pse ore xhan tu duka qose une ? 

smiley

Qose dhe nga kurveleshi ska thuaj, pa u thelluar tek te tjerat

Mesazhi i Sadije Berishës:

“Tani në Shqipëri ka zgjedhje, dhe unë e di nga përvojat e mëparshme se kjo nënkupton shumë hedhje balte. Por uroj (sigurisht kjo është thjesht dëshira ime) që si burra të rritur, të edukuar dhe të fortë që janë, politikanët e të dyja krahëve, të arrijnë të paktën një herë, të përqendrohen në atë ç’ka është më e mira për njerëzit dhe për vendin ku jetojnë! Në vend që të sillen si deri tani, si gra thashethemexhesha duke përhapur zëra të pabazuara dhe pa asnjë fakt, që dëmtojnë fëmijë të pafajshëm dhe familjet e tyre. Unë kam dy pyetje për këta “Burra” të fuqishëm: Si ju zë gjumi natën kur merreni me këto gjëra? A ju bën të ndiheni krenarë sjellja si gra grindavece, në vend të 'Burrave' që përfaqësojnë vendin e tyre?

Unë nuk kam absolutisht asnjë thashethem për të përhapur mbi ju, sepse nuk ju njoh personalisht, dhe refuzoj t’iu gjykoj vetëm mbi zëra. Dhe nuk mbaj asnjë anë, por Zot i madh, nuk besoj se kam ofenduar ndonjëherë ndonjërin prej jush. Nëse e kam bërë diku, ju lutem pranoni ndjesën time, se nuk e kam pasur kurrë me dashje. Fat të mbarë në zgjedhjet e ardhshme! Por lutjet e mia shkojnë për popullin që vuan varfërinë dhe papunësinë, teksa burrat në pushtet, apo që duan të vijnë në pushtet, e kalojnë kohën me logje të ulëta”.

/S.L. agjencia e lajmeve "Dyrrah"/

 

Ha se ta rregulloje une sa t'shkojme ne shpi...smiley

E paske inatin me grate! smiley

E hengri ManU...3 petlla

Te shofim ca bohet me qelsin

2 nga kater gjeneralet turq qe munden aliatet ne betejen e canakalase paskan qene shqiptare..

Masakra e Langarices si shume masakra te tjera ne natyren shqiptare e ka burimin tek ideja e arkitektit Sali Berisha per ngritjen e hidrocentrave pa numer dhe pa kriter mbi lumenjte shqiptare Mbi Shqiperine, qeverite shqiptare te meparshme perfshi edhe kjo e EdI Rames nuk kane asnje eficence kontrolli dhe autoriteti mbrojtes per  vendin dhe banoret e saj !

Bukurite tona te natyres po i prishin ky brezi i mootit pas viteve 1990, kam parasysh "intelektualet " dhe " politikanet "  e vendit ,sepse keta kane pat dhe kane  fuqine per te kontrolluar dhe drejtuar  persembari vendin !  Me nder muabtetit  keta e kane dhjere vendin  ! 

Si thua, kur u edukua brezi i politikaneve dhe intelektualeve qe drejtuan Shqiperine pas viteve 1990? Edhe nje pyetje: si thua ti, pse quhet Kukesi i Ri?

 Nuk krahasohet ajo qe mendon ti per Kruksin e vjeter Kuksi i ri boni nje ndryshim te madh ne menyren e jeteses se kuksianeve,dhe prespektives tyre

 u hapen sholla, spitale, fusha sporti , drite elektrike,neper shtepirat e tyre, u arsimuan dhe u edukune si njeres. me nje fjale nje menyre tjeter jetese komplet ndryshe nga ajo e Kuksit te vjeter,  Ju permisua jeta atyre robeve filluan te jetonin si njerez  po Nuk ishe Parisi Kuksi i vjeter sigurisht ,apo jo ?

pse si thua ti me mire me drita apo me drite pishe ? Kuksi i vjeter krijoi Liqenin e Fierzes apo jo ? Krijoi mundesi te medha per energji elektrike, dhe nuk u thane lumenje e nuk u prene pyje, sic po priten sot ! 

smiley

no, seriously. smiley 

 mos, se u dhive ne brek to qesh smiley 

 When you want to defeat an enemy, you call in your military and say: ‘What’s your plan?’

George "Debja" The Big 

E imagjino se sa lart mund te kish vajt NN po te kish lind ne Amerike? 

smiley

 

 

 

Rubrika e kulturës te MaPo:

Ermonela Jaho i ndez flakën e pasionit Edi Ramës

Muç Nano blasfemon me Krishtin dhe Muhamedin: Janë pesë me hiç

Muçi kshu...

Muci eshte nje nder te paktet ne Shqipni qe rrezaton nje mentalitet te avancum ne kushtet aktuale  ku ndodhet ai vend .

Kta thone Muçi katnar. Se eshte nga tepelen mduket.  E ca rendesie ka? Edhe konviktoret me forcen e brekve neper kom kan hudh tuç cdo stereotip injorant per to. 

E vrau ne baltimor policia fredi grein me duart e veta e vrau. Dhe tani thone ca jane kto reagime te dhunshme? Pse vjedhin e zinjte e shkrete? Po vjedhin te shkretet se i rrihni, i vidhni, i keni ber klase inferiore ne menyre sistematike dhe tani boni edhe sikur habiteni, uhh mami si vodhi i ziu leter higjenike, uhh moter shihe te ziun si vodhi facoleta. Pa le thoni dhe uuu ca racizmi ka ne evrope. Po te pakten evropa e ben troc nuk te rren kurse kta moterqira e kane kthyer racizmin ne sistem ku edhe sikur te duash nuk ankohesh dot. 

Flaken ti vejne baltimores. Stacionet e policise jane kthyer ne shkopinj gome te racizmit te pashpallur. Drejtesi per fredi grein.

problem i madh dhuna policore ne amerik.. me ter men

popull i dhunshem , mbush me psikopate s'kane faj dhe policet e shkrete...

ti je specialist mongolie...lere analizen e situates ne Bmore per te tjeret

policia amerikane te paska dhene ca tough love smiley

Sir, Yes, Sir - ja bojn sa her qe me shofin.

po un jam njeri me inteligjence funksionale, dhe arrij ta shikoj problemin edhe nga kendveshtrimi i te tjereve. 

ahh - me se fundi, liri per te thene fjalen koqe ne internet. urraaa

Meno ti heqesh ketij shkrimi pjesen vulgare (perle) me ligjin e ri, i ke heq stilin palcen.

Ky, pervec qe eshte fatekeqesi e vetes se vet, nuk kuptoj dot ku i gjen ata fatekeqet qe mbushin sallen per te degjuar brockulla te tilla. O Zot i madh!!!!

Si show humoristik mu duk; apo ish tip prezantim teze? smiley

i pres duret gjer m'rronx po nuk e pat bo mikelanxhi zotin tamom si mu. smiley

po tamam, edhe Davidin prandaj e beri me bibilush te vogel, me provu teorine e tutkallit qe: hajt mos u merzisni.... Se prandaj shkojne miliona turiste me u ndje mire. Nejse ju meshkujve jua ka fut pak me kete gomarllik. smiley (KJO per HUMOR)

Edhe ato derrasat e salles qe kellcisnin sa here bente hapin ky i madhi gjeni. 

P.S. Nuk kam degju femer qe te shaj veggeggeeee ne kete fare feje.  

smiley

"me rob shpie".

ca thon kanadezet prej verteti:

"I wish our (Canada's) neo-con Conservative government would just shut-up. It is a disgrace over Israel and an embarrassment in Ukraine. We used to have some credibility as peace keepers, now we are ridiculous would-be peep-squeek bullies embarrassing our American friend and ally. "

smiley Kandaja eshte pleshti n'sumen e kali te cilit i duket vetja kalores

Gjith keta fare djem, vajza, burra e grani, ne mergatat tona, lexojne fjalen " profetike te Muc Nonos, se " feja eshte nje pese me hic " ..dhe hic nuk reagojne ! 

Per mos ta thene....nje  fatkeqesi botrore, po e leme  ta gjer per zonen ekektorale te Braces...! 

C'behet keshtu keto konfliktet racore sa vijne e po perkeqesohen, dalngadale po vete drejt Afikanojugezimit

Kte fredin e shkrete e vrane se e pa policin shtrembet. Seriozisht, fjale per fjale. Ja thyu policia kërbishtin kur e plasen ne toke, pastaj e hodhen si thes patatesh te kamioncina e policise ku edhe dha shpirt rruges per rajon policie. 

Degjo, kto ngjarje kane ndodhur perhere po tani per shkak te teknologjise po i shohim perdite. Po mos kishte teknologji policia do kishte nxjerre nje deklarate qe fredi grey u lendua gjate nje konfrontimi te dhunshem qe pati me polcine. Po ashtu ai fatkeqi para nje jave qe e vrau polici si mize kur po vraponte i ziu. Po mos ta kishte kapur kamera do thonin qe i rezistoi arrestit si dhe vuri ne rrezik jeten e policit. Racizmi eshte i gjalle dhe per bukuri ne rajonet e policise amerikane, qe nga lapd der ne nypd. Po squhet racizem se eshte i institucionalizuar, quhet forca e ligjit dmth. 

Shif se teknologjia po mobilizon robt...Kush do imagjinonte qe horrat e Crips dhe Bloods do bashkohesin nje dite rreth nje kauze?  Une shoh qe tensojnet sa po vijne dhe shtohen dhe ka te beje shume militarizimi i policise, por gjithe rrenja e problemit eshte "gun culture" ne SHBA dhe lobet e fuqishme qe fshihen pas si NRA

Po mos ta kishte kapur kamera do thonin qe i rezistoi arrestit si dhe vuri ne rrezik jeten e policit.

Cadrat dhe stilolapsat me helm ! smiley  (jo se ka qe kujtojne se Saliu i shpikte vete gjerat dhe nuk kishte keshilltare qe ja peshperisnin ne vesh "çmendurite" qe thoshte)

Te te bej nje ndreqje, meqe besoj do merresh gjate me afrikanojugorezimin e ShBA-se: nuk thuhet racore (perdoret per racat e kafsheve), por raciale.

Venia flakë veturave te policise (dhe jo vetem), supermarketeve etj etj eshte e vetmja zgjidhje. Sistemi duhet sulmuar ne logjistike, aty qendron dhe forca e tij. Ne shek e XXI, pushteti nuk eshte më 'politik', por logjistik (polici, autostrade, supermarkete, rafineri... etj ). Pra infrastrukture.
Flaken infrastruktures !

Ps: prova e kesaj qe them : kur ne 2011 manifestuesit ne Madison te Wisconsin (levizja me e madhe sociale ne USA, qe prej 75 vitesh !) hyne brenda ne Capitol (parlamenti+gjykata supreme+zyra e guvernatorit) dhe e zaptuan ate pergjate disa ditesh, nuk ndodhi asgje : vetem nje gomar has-been i shek XX si Sali Berisha kujton se pushteti jane muret e kryeministrise!).

Description de cette image, également commentée ci-après

 

Me ket menje ke per te perfundu mrena. Opo s'ka filma te bukur aty. smiley

nuk ishte budall verua qe donte me e prodhu gjithcka me forcat e veta, qe perfundimi i 

zaloshnjes

si rrjedhim, veprimi i zgjuar i rradhes eshte bashkimi kosove shqiperi per rritjen e tregut dhe prodhimit te perbashket

Bashkimi kosove shqiperi eshte si logjika matematike : eshte kusht i nevojshem por jo i mjaftueshem

Te jesh kundert tij, je:
-ose imbecil krahinist
-ose krahinist imbecil

Bashkimi shqiperi kosove vetem sa do dyfushoje importet se edhe ata nuk prodhojne asgje pervecse azilanteve.

nuk prodhojne, por do te prodhojne (duke u bere bashke)

lajm i keq nga Gjirokastra.Jane helmu  e shtruar ne gjendje te rende ne spitale, prej nje konserve peshku plot 58 persona ..! 

I uroj sherim sa me te shpejte por kam gati nje cerek ore qe mendohem se si e kane ndare nje konserve 58 persona.

smiley 

Sa e kane pa, mesa duket. 

Nuk e lexove qe ka ndodhur ne Gjirokaster?

Tamam muhabet gjirokastritesh. 58 veta ndajne nje konserve! 

mire qe s'ka qen qofte, thuj

Rujna Zot. Do ishte helmu gjithe Qarku.

Mire qe s'porositen speca te mbushur. Apo mos ta permendim ate barcalete.

Ishte fabrika e peshkut ne Vlore, Ernest Telman asnji su helmu nga konservat ne kohen e dulles ..c`bohet kshu me ate vend, s ca njeri koken per cilesine dhe qualitetin e ushqimeve ..

asnji su helmu nga konservat ne kohen e dulles

smiley

Nuk te besohet ty, ti qesh  por eshte fakt, kontrolli ndaj u shqimeve per publikun ka qene shume rrept, kishte pergjegjsi te madhe me ushqimet , Te rraste brenda po te kishe ngjarje si keto . Ka nje ndryshim te madh sot, askush nuk mban pergjegjsi dhe ai qe e ha me shume eshte populli.!

Edhe peshqit ishin me Partishmeri ne ate vakt. 

Ishte partishmeria qe i mbronte nga helmimi. Ishte antidota me e forte.

P.S. Pse vetem ne ate vakt thua?

Ideali i paster atehere ishte. Sot hane te gjithe buken e kapitalizmit. 

Dakort, ke njefare te drejte. Idealet e dikurshme i kemi, ama jemi bere spektatoret me te thekur te Faux News dhe doktrines teabag.

Kisha katolike e shqiperise  paska zgjedhur udherrefyesit e saj , asnje prej tyre nuk eshte shqiptar.

Konferenca Ipeshkvnore e Kishës Katolike të Shqipërisë, njofton për zhvillimin në datën 4-5 maj të Asamblesë së Zakonshme, ku merrnin pjesë edhe ipeshkvijtë e ftuar nga Tivari e Kosova dhe Nunci Apostolik në Shqipëri SH.T. Imzot Ramiro Moliner Inglés. Në njoftim jepen disa nga çështjet kryesore të trajtuar në Asamble, përfshirë Qarkoren e para disa kohëve për zgjedhjet administrative në Shqipëri. Asambla zhvilloi edhe zgjedhjet për presidencën për periudhën 2015-2018, në të cilat “Imzot Angelo Massafra OFM, Arqipeshkëv i Arqidioqezës Shkodër - Pult, u rizgjodh President i Konferencës Ipeshkvnore të Shqipërisë. Imzot Lucjan Avgustini, Ipeshkëv i Sapës, u zgjodh Zv/President dhe Imzot George Frendo, Ipeshkëv ndihmës i Arqidioqezës Tiranë- Durrës, Sekretar i Përgjithshëm”.
s.z

Fitojne bindshem Konservatoret.smiley

Emigracjoni...emigracjoni...emigracjoni se Laburistet kan zhyt koken n'e rere si struci.  Te humbasin me nje Kameron pothuajse te shpartalluar publikisht, nga dy termat dhe nga masat shternguese eshte jo vetem turp por dhe nje shenje e qarte se laburistet po pesojne dalengadale fatin e Pasokut grek. Kameron ka per te bere koalicjon me Farage kesaj radhe.

    Ore te dashur opinioniste, po si mor " hani " cdo " lajm " dhe i turreni si...! Separi i here edhe  me arsenik te kish qene plot, skatoleta e porcionit  per sardele , do ishin helmu  tre kater nga Palortoja, tre nga mehalla " Mexhide" dy nga ajo " Dervish Bej" ( ose e magjyptianeve , po aqe nga " Azmurati " 4 nga  " Manalati", dhjete nga " Dunavati " se ata te turullos jane,  qysh pas  viteve nendedhjete, nga qe jane komshinj me Lazaratin dhe ja aqe! do qe fuqia e demit!  Jo plot pesedhjet e tete persiper,  sa u thashe une.

Vetem ai , laneti PF coc i ra me te, congunerise gjrokastrite,  po dhe ai ktheu udhe dhe vate tek " shoket " ! 

   Nuk keni faj, malli per vendlindjen, ... qeka me i madh edhe se Mali i Gjere ...

Nqs kjo do ti kish ndodhur ushtrise amerikane, jam i sigurt qe Arti do e kish sjelle me nje fryme.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).