302 Komente

Po shifja ne HBO : Sinatra, All or Nothing at all. ( dokumentare). C'me kenaqi. C'kohe te arta atehere. Djaloshi nga Hoboken ne BW. smiley http://youtu.be/FtwO2tKZmwQ

Edhe une e kam kete qe te dielave degjoj nga keto kenget e viteve 80. Ja nje edhe me nostalgji-nxitese (fozonesh, flokesh me permanent, tutash fesh-fesh... ah kjo ka qene koha smiley ) se kjo qe ke vene.

epo si duket te djelave kemi me shume kohe te lire, keshtuqe edhe truri kullot  lirshem nga e kaluara, nostalgjia.. ose si i themi ne gjuhen tone te bukur hollandeze kesaj fjales: jeugdsentiment..smiley

ja dhe nje tjeter e kesaj periudhe qe degjova sot.

jardine, te ndjek qe shprehesh se " po ndergjegjesohe", ...gje qe une e mendoj si reflektim i kesaj dite, konsideruar e shenjte.E vecante per te sjelle ndermend jo me nje kenga a simfoni, qe na ka magjepsur, por se Krijuesi i Gjithesise , i cili ka percaktuar " me shkrim"  ligjet e egzistences sone, synonte te na lejonte  te siguronim mbijetesen dhe jo te na bente , sic dhe jemi bere,  femije te lastuar..Pikerisht kjo dite duhet te na beje te arrsyetojme se ne rastin  e pare , gjithecka eshte e gatshme , e lire.Ne te dytin, te gjitha keto dredhira , na kushtojne  mjaft shqetesime, mjaft  mjerime....

Amen, grave! Na tregofte Krijuesi sa me shpejt rrugen e drejte, nje rruge pa dredhira, pa mjerime. Amen n°2! 

 

Ja edhe nje e atyre koherave, belul (beat me if you can), e c'est fini per sonte. smiley

hemm, ti zhardine  po me sfidon, me sakt me kercenon,  sepse ke vene nje  top te kalibrit te rende..smiley     well,  une po i bej dy..smiley

Ky eshte hekur i rende hundeve, me duhet ta pranoj, por hajde sfido per hir dhe ne emer te sfides showmanship-in e ketyre ti tani smiley 

Tom Cruise ne rol cool per here te pare (kjo cool mund te jete objekt kundershtimi, e pranoj) e mbase te fundit.

Si uverture shqiptare duket  smiley , bukur .

muzika, klipi apo ansambli?

Muzika muzika ! j'aime beaucoup !! (klipit as per ta pare (per ti hedhur nje sy) nuk i kushtova vemendje )

Sufjan Stevens eshte deri diku i njohur, besoj ti e ke degjuar apo jo

George Harrison - Bangla Desh

Paula Frazer - Like a Ghost

s.k.u.e.r., të thonë gjë the pixies, wilco, the flaming lips? shërbehen të ngrohtë me kontorno të premten dhe të shtunën. jeta është e bukur kur del dielli sidomos kur dimri ka qenë i gjatë.

"... but the (long winter) memory remains" - thote ai metal-pop grupi smiley

me thone shume gjera por keshtu te grupuar bashke e me kontorno s'po me vjen gje ne mend. jemi bere per 'aide memoire'

Pixies ishin te ftohte si vere e kuqe frigoriferi ndersa Flaming Lips ndrinin si bodisatva mbi lotus. Me te dashurit per 17 vjecaret ishin Awolnation (dikur kane qene RAMachine), per policet In This Moment, nje grup qe verteton se metali nuk e ka humbur lidhjen me pornografine e viteve 80.

Ai I Spin Doktorave i kishte kput koken Guces.

omg, Beale festival! lum si ju!

St. Vincent?

St. Vincent ishte goxha çupë kur ushtronte zanatin dmth kur nuk i thoshte budallallëqe publikut. Nuk e prisja që muzika e saj të kishte kaq shumë pushtet në koncert të hapur. Shërbeu edhe si përgatitje e mirë psikosomatike për Wilcon, që ishin mbyllja perfekte e festivalit, njerëz kaq të përkushtuar ndaj muzikës, kaq të nevojshëm, hoje mbushur me shpirtin e tokës. Të mos harroj të them që Of Mice and Men ishin edhe ata goxha çuna, një farë Disturbed më të freskët.

Ah, surpriza ishte John Fogerty i palodhur, m'u duk edhe mua se prindërit i kisha pasur në Woodstock dhe po dëgjoja për ta, përtej respektit për CCR.

Btw. Duhet saju nji koktejl Give me a " misty day, pearly gray, silky faced, wide awake, crescent shaped smile.

Galliano vodka martini with a lemon twist or Hendricks dry martini with a pearl onion. Simple does it.

Një grimcë ti një grimcë unë
Kështu fati e do këtë punë
Kthehem rrotull ndonjëherë
Ç'kanë këta njerëz shikojnë n'qiell

https://youtu.be/1VCya8maXTc

And in the naked light I saw
Ten thousand people, maybe more.
People talking without speaking,
People hearing without listening,
People writing songs that voices never share
And no one dared
Disturb the sound of silence.

smiley (edhe tjetra me poshte)

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).