Deputetja e Forza Italia, Daniela Santache, e ka konsideruar tragjedinë të ndodhur në detin Mesdhe në Kanalin e Sicilisë një ditë më parë si më të madhen e qeverisë italiane.

Por në deklaratën e saj, parlamentarja italiane, u ka bërë thirrje forcave detare të marinës ushtarake që t’i fundosin këto varka apo anije siç kanë bërë në të shkuarën me emigrantët që vinin nga brigjet e Shqipërisë.

“Aksi mes Renzit-Alfanos e Boldrinit ka sjellë këtë tragjedi, – ka thënë Santache. – E vetmja zgjidhje që duhet ta praktikojmë menjëherë, është që aeronautika italiane dhe marina ushtarake, të veprojnë menjëherë për t’i fundosur varkat me klandestinë, të gatshme për t’u nisur drejt Italisë, siç është vepruar në të shkuarën me Shqipërinë dhe të nxitojnë të hapin qendra të pritjes në brigjet afrikane. Asnjë të mos mendojë të fitojë para, siç po tregojnë hetime të ndryshme mbi lëkurën e njerëzve të dëshpëruar. Italia nuk mund ta pësojë këtë pushtim”.

Një delaratë tronditëse kjo e deputetes italiane, që mund të ndezë polemika dhe debate mes dy vendeve, pasi dihet se me qindra emigrantë shqiptarë kanë humbur jetën në mënyrë tragjike në brigjet e vendit fqinj.

34 Komente

 

që mund të ndezë polemika dhe debate m

 

es dy vendeve, pasi dihet se me qindra emigrantë shqiptarë kanë humbur jetën në mënyrë tragjike në brigjet e vendit fqinj.

smiley  po pse talleni ,kush do e hape gojen!   i vetmi qe mund te  flase eshte shkabasmiley,megjithese edhe ai deri dje  u fliste italisht italianeve ne ashenshor,,

 

 

Po nuk rezikove nuk permiresohesh dot. Keto jane ligjesite e natyres dhe ne frymoret nuk shpetojme dot nga to.

Fajin e fundosjes se anijes ne 1997 nuk e kane pepinot, por qeveria e Berishes ! Ajo duhet denuar, fundosur me gjithe lecka ! Nuk mbahen shpresat tek makaronaxhinjte, ata  jane mafioz, porca mizeria ! 

Italianet jane si shpirt. I vetmi ven ne bote ku ndihem sikur jam ne shtepi edhe sikur te shkoj njehere ne 5 vjet.

Il popolo italiano, siguramento sono allegri  ! smiley 

Shif se kjo eshte fashiste e felliqur dhe perfaqson nje perqindje te vogel te politikes Italiane por fakti eshte se askjujt ne Evrope nuk ju a ndjen me per keta fatkeqe qe humbin jeten Mesdheut...Iku koha e solidaritetit, nderkohe qe Evropjanet jane ne krize dhe po shterngojne rrypin per vete  Lexova para pak oresh dy artikuj te Guardian per kete ceshtje Njeri i shkruajtur nga nje analist neoliberal "me nje titull paksa utopik" : Ishte antipatia jone qe i mbyti ata". Po te lexosh shumicen e komenteve e kupton qarte se per Evropjanet eshte mbushur kupa. Shumica refuzojne kete faj kolektiv qe ju ngarkohet ne koshience nga po keta neoliberale te pafytyre qe deri die bertisnin me te madhe per ndryshime regjimesh ne Libi e gjetke. Sot Libia eshte kthyer ne nje kaos te vertete dhe platforme lancimi te Gjithe refugjateve te botes se trete te cilet po nisen me dhjeter mijera cdo dite. 

Nje shuplake tjeter per neoliberalet dhe globalistet po ne Britani, Konservatoret, pritet te fitoje termin e trete ne radhe (edhe pas shume masave shternguese qe i kane kthyer ne te urryer ne Britani) Konsumimi pas dy termave eshte i qarte por shkaku i vertete qe jane ne krye eshte EMIGRACJONI. Laburistet kane nje qendrim te bute daj emigracjonit, gje per te cilen e kane kritikuar Cameron dhe kane per plan te pranojne qindra mije azilante nga vendet e botes se trete. Imagjinoni qe popullsia eshte vene mes dy dilemave, masave shternguese drastike, nje qeverie te tejetkonsumuar apo programeve sociale emigracjonit pa limit dhe po zgjedh kete te paren si e keqja me e vogel.

Deklarata e kesaj shushkes debile u keqkuptua dhe u keqinterpretua komplet. Kjo e pati fjalen qe u duhen hequr anijet komplet, duhet te shkojne luftanijet italiane e t'ua shkaterrojne anijet qe pa u nisur ende, sic i bllokuan ne shqiperi me moratoriumin. jo qe do te mbyteshin italianet. mediat italiane me keq se tonat.

Po na hap syte si te lexojme ne Emigranteve ti Beu i Lapardhase.

Ajo thot troc zhyti barkat me klandestine me avjon a me lufteanije sapo dalin nga brigjet e tyre pa i lon me u afru ne brigjet italione....Me pak fjale transferoje konfliktin per tej brigjeve italione zhyti qe ne burim....ti thua u keqkuptua. Jo mer jo, cfare mba barku nxjerr bardhaku. Po e kom has ket racizem ne Italy gjithmone po qe spo ndrysho ky eshte problemi. 

Ja dhe Shkabes i erdhi radha te kete te drejte. smiley

Nuk behet fjale per varka te mbushura, sidoqe nga Santanche' mund te pritej ta thosh edhe tjetren. Deklarata eshte kjo:

 "È la più grande tragedia del governo italiano. L'asse tra Renzi-Alfano e Boldrini ha portato a questo disastro. L'unica soluzione che si deve mettere in campo subito è che l'aeronautica italiana e la marina militare si attrezzino subito ad affondare i barconi pronti a partire come già era stato fatto in passato in Albania e che si apprestino subito a fare i centri d'accoglienza sulle coste africane. Nessuno pensi di guadagnare soldi come stanno dimostrando le varie indagini sulla pelle dei disperati. L'Italia non può più subire questa invasione".

E sikletshme qe Shqip s'paska nje perkthyes sic duhet.

 

e ka perkthyer gazetarja onda del mare apo si i thone shqip valdete, gjithsesi kesaj nje te share me liber shtepie i ze vend gjithmone...

smiley Ne Peskara e ka mbaru shkollen e perkthimit kjo mo? 

e bukur kjo, sme vajti mendja smiley
cinque cazzi

S'kane faj shqiptaret, sepse vete mediat italiane e nxoren te parat ashtu. Te pakten ne titull. Robt dihet qe lexojne vetem titullin, qe thoshte "dobiamo affondare le loro navi". Pastaj e moren shqiptaret.

shkabe na e sill komplet shkrimin me " parlare italiano puro " smiley 

ashtu thoshte mo, dobiamo?

Pronti a partire thote sypetritja....domethene me njerez qe e kan bo gati e kan mush me njerez e po bohen gati me u nis....apo barkat bohen gati pa njerez....

Nuk kane mbytur italianet varka me njerez ne brigjet e Shqiperise. Skafe boshe po, ne bashkepunim qeveria jone me Guardia di Finanza.

Nuk kam arsye ta mbroj zonjen, e cila perndryshe eshte e pakualifikueshme.

Edhe une se di qe te kene hyre ne ujerat tona kombetare e te kene mbytur anije......por qe ti rrime afer perkthimit zonja kerkon te mbyten ushtarakisht barcone gati per tu nisur per ne itali e ti trajtojne si anije luftarake ....me vjen keq por me cope se kaq....anija nuk bohet gati vete.....per me teper ku do e kuptojne qe eshte barcone me peshku dhe jo emigrantesh.....sepse kur te jete gati do geloje me njerez si mizat ne kercu....Nuk mund te mbrohet kjo zonja qe vez zonje nuke eshte.

Mire, le t'i qendrojme tekstit: "të veprojnë menjëherë për t’i fundosur varkat me klandestinë" e kane perkthyer dhe komentuar. Kjo s'eshte ne origjinal.

Tashti sesi do ta kuptoje ajo ose te tjeret ne jane varka per peshk apo jo, eshte pune e tyre.

Nuk eshte e vetme....

Gazeta Sun shkruan ne faqe te pare

Rescue boats? I’d use gunships to stop migrants

You may as well set up a Libya to Italy P&O ferry

 

NO, I don’t care. Show me pictures of coffins, show me bodies floating in water, play violins and show me skinny people looking sad.

 

I still don’t care. Because in the next minute you’ll show me pictures of aggressive young men at Calais, spreading like norovirus on a cruise ship

 

Make no mistake, these migrants are like cockroaches. They might look a bit “Bob Geldof’s Ethiopia circa 1984”, but they are built to survive a nuclear bomb. They are survivors.

Sipas ORIGJINALIT te bisedes duket se kjo Daniela flet per shkaterrim te anijeve ne breg ose te saponisura, megjithese mendja na shkon tek tragjedia e Otrantos dhe fatkeqet shqiptare qe humben jeten. Dmth kurioziteti qendron ne sqarimin: per c'distance nga bregu e ka fjalen saktesisht deputetja italiane, megjithese eshte shume e prere per perdorim dhune (pre-emptive strike) e ndalim te trafikut qe ne nisje. Sidoqofte komenti i saj te krijon nje ndjenje te keqe per nga ftohtesia therese me te cilen u permend rasti i Shqiperise.

E si mund ta marresh inat i rob me emrin daniela. Emer seksi. I ka nda zoti ca gjona. 

  Doni maaa !

    Ja, ca ka fole deputetja e nje vendi kristian, e nje vendi perendimor " lder kulture" , e nje vendi te kultures se lashte qe rinia jone e mbyllura ne tela inspironte ta  prekte, te kundronte, ta ledhatonte e te mund te mesonte prej saj, sot kutrubon me gjuhen e neofashizmit, mu per faktin se edhe vendin i saj po perjeton greminen e sistemit te kalbur, ku dyndjet e emigimeve vec u shtojne,  kercu per mbi samare, te keqia.

   Edhe pse hallet  e renda  te kombit italian sot e justifikojne kete putanen  ne shpirt, , me shpirt kaq te zi nuk besoj te veje ne parajsen qe i teegon besimi " kristian" Ne ferr e ka vendin kjo lavire politikane 

 Sistem mi thoni ketij ore te mjere ne tru ? Sistem njerezor e ligjor eshte vetem ai qe mba jo sa ka afrika e Lindja e Mesme por  ...nje miliarde e gjashteqind milione ne territorin qe u ka ra per pjese...

Grave, kumbulle apo mareje?

A cme can si shume teapin zotrote ! 

Besoj, ke dash me thone "trapin". Te qeka trash dhe tastiera qe me mjes me duket.

Po pse i "agravon" gjerat o Grava? Nuk durove dot edhe 1 dite te prisje sqarimin e kesaj deputetes por ja numerove te tera perendimit. Ne lajme do gjesh se Vatikani e Papa e denuan komentin e saj menjehere, ne nje kohe qe Italia cope-cope ekonomikisht po permbytet nga refugjatet por po i mban me buke, strehe e shprese.

Po a i ke pare se kush po i drejtojne keto anije te stermbushura vetem ne muajin e prillit? Ajo e tragjedise se madhe te fundit ish nga nje Muhamed e 1 Mahmud prej Tunizie, nje tjeter Muhamed nga Senegali i solli nja 500, goxha solli dhe nje Muhamed nga Egjipti, ndersa Muhamedi tjeter u arrestua si skafist qe solli 389, por pa harruar qe Muhamede e Abdullahe te tjere shtyne e mbyten ne det afrikane te tjere vetem e vetem se ishin kristiane. Mendohu para se te shkruash.

nuk eshte faji im qe ti nuk di kush eshte teapi  dhe e shnderron ku thua .Mundohu te ruash kufirin se iken faza 

Grave, faza ka ik me kohe, po shih mos keput ndonje damar o i zi, se e ke kap me inat qe me mengjes. Ta kam thone qe islami militant me pleqnin nuk jane kombinim i mire.

Naten knej nga une nashti.

O PF, leri keto gjerat me mua se nuk me tundojne asnjefije brockullat fetare qe kujton se sulmon apo mbron.Ri ne bindjet e tua, jep ndonje mendim pa karagjozllek dhe meso  kuptimin  ne fjalet shqip,se ben sikur i di .Une nuk komentoj mbi komentet e tua, ty ca te nxit qe ben te kunderten ? Megjithate po e le ketu se nuk kam deshiren ta shtyj me tutje .Shpresoj te besh te njejten gje 

La Santanchè eshte eksponente e te djathtes radikale, themeluese e grupit " Italia, IP, IP, hurràa", e klubit " 1 Itali, 2 Gin e ca pika Cointreau", e shoqates " Lifting vs Burqa" dhe si e tille eshte me se normale qe do leshoje deklarat te tilla, ndryshe ... Ç'mut demokracie do ishte?

Pyetja qe na lind natyrshem neve si skafiste me eksperience shumevjeçare, eshte:

Pse nuk i propozojme Santanchè-s, me nje dore lekesh, Jo qyl sigurisht, te shkojme ne sabotatore Navy Seal, Te zinje, dale prej detit e tua hedhim ne ere ato mut varka pa u nisur fare?

Ne baze te atyre qe kam degjuar dhe lexuar deri tani ketu ne EU, kjo tha permendimin tim, ate qe mendon shumica e politikanve ne EU. 

Ketu ne Austri kane nje fjale te urte qe thote : Miza e vogel e ben bajgen te madhe. 

Keshtu dhe me kete gjasme antare te nje partie te vogel nacionaliste italiane por qe ne te vertete nxjerr ne shesh bajgat e shumices politikane ne Evrope 

Prandaj ne shqiptaret duhet te nxjerrim mesime nga keto gjasme pleshtat e vegjel !!!

 

Ca programe sterilizimi ne keto vende do ndihmonin shume situaten.

Ashtu sic pritej, deklaratat e kesaj deputetes shkaktuan zemerata dhe ajo beri sqarimin per publikun, packa se situata politike ne Itali eshte e acaruar ne kulm dhe pritet nderhyrja e BE-se per kete krize ne rritje te zbarkimeve te refugjateve. Fjalet e saj:

“Unë kam deklaruar se duhet të fundosim të gjitha varkat përpara se ato të nisen, duke mos i lejuar këto udhetime të vdekjes. Unë jam për të mbrojtur, për të gjetur mënyrë për të shpëtuar jetët njerëzore, sepse është detyrë e çdo shteti të luftojë për të mbrojtur njerëzit në vështirësi, sepse kush shpëton një jetë njerëzore, shpëton botën. Por për të bërë këtë gjë, duhet të fundosim të gjitha varkat për të mos i lejuar që të ndërmarrin këto udhëtime të vdekjes. Unë jam për t'i ndihmuar njerëzit dhe jo për t'i lënë të vdesin. Janë ata që i nisin të cilët kanë përgjegjësinë, sepse duhet t'i ndalojmë që të nisen, që të mos ndërmarrrin udhëtimin e vdekjes. Ky është problemi. Duhet gjithmonë t'i ndihmojmë. Nuk mund t'i lëmë të vdesin njerëzit në mes të detit. Por beteja ime është që të mos i lejojmë të nisen. Të ngrëmë qendrat e pritjes në brigjet afrikane, jo në shtetet tona. Të mos i lejojmë të vijnë këtu ku nuk mund t'i ofrojmë një vend pune, ku nuk mund t'i japim një shtëpi”- thotë deputetja e “Forca Italia”. 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).