Artan Fuga ka postuar në “Facebook”, në profilin e tij një mesazh për shqiptarët që kanë marrë udhën nëpër botë e po kërkojnë alternativë tek emigrimi. Sipas Fugës, shqiptarët që po ikin duhet të mos besojnë asnjë apel apo fjalë që vjen nga politika, që po e sheh këtë dukuri me hipokrizi.

“Askush nuk ju do miq qe ikni ! Te gjithe bejne me hipokrizi sikur merziten qe e ju iket ne Gjermani miq te nderuar. Mos u besoni. Eshte hipokrizi e paster. Ata mendojne se ju jeni jashteqitja e kombit. Cfare t'ju duan politikisht? Ju jeni elektorat qe e perbuzni politiken. Nuk e jepni me voten per askend. E ketej formohen shumica parlamentare pa ju. Ju dilni shesheve per revolta ndaj kane frike nga ju. Le te ikin te qerohen. Edhe nese ju shohin, ju trajtojne si kontigjente krimi. Kush i mban ne burg-thone...eshte bere shtrenjt te mbash nje burgaxhi me ushqim. Me mire te thyejne qafen sa te kerkojne ndihma sociale. Leket e kursyera i bejme fonde per te paguar agjenci reklamash per Shqiperine qe te terheqim kliente. As si fuqi puntore nuk ju durojne. Na rrisin statistikat e papunesise keta trapat. Me mire te veshin opingat e nga syte kembet. E familja... nuk e di, kam frike se ju shohin si tufa te ardhshme me euro... Ikni miq, ikni, hemoragji gjaku po vuan kombin... Ata po ngrene karriera politike mbi shpinen tuaj. Debate te bukur ne kuvend e televizione. Ne po kenaqemi duke qare hallet tuaja…”, shkruan ndër të tjeta Fuga.

https://www.facebook.com/pages/Artan-Fug...

s.z

28 Komente

ne anasjelltas o fuge (kush o ky ?). asnjeri se rru se ça po thu ti, nga ata qe ikin. reciproke kjo puna e te rrujtmes.

Sic thote A.Vehbiu: mardhenia Shqiptar-Shqiperi eshte ne nivel ekskremental.

shqiptar - shqiptar eshte marredhenia qe po flet ky. 

ndersa shqiptar - shqiperi eshte marredhenia e te gjithe atyre qe shkruajne ketu me flamure te huaj. 

Kjo lloj manovre e qeverise te cilen e beri dhe pd do i kthehet pas me ane te debateve online qe do bejne keta te larguar qe urrejne ps. Sic bene socialistet me berishen.

Esht mbush interneti me emigrant qe urrejne pd dhe ps (dhe pk sigurisht). Dhe me te drejte pasi jane arsyeja pse po qendrojne larg te dashurve te tyre.

Fuga e nis problemin prej se si reagoka rrejshem politika ndaj  atyre qe ikin dhe jo prej arresyes, thelbit pse njerzit ikin e ikin.

   Po te nisemi prej thelbit, duhet te analizohet raporti taban, toke, resurse te saj, potencialin mbajtes te saj,  me numrin e popullsise mbi kete toke.Nga ky raport gjykohet prej qeverisjeve per te oercaktuar doktrinen zhvillimore te nje kombi, te nje shteti. 

Nga sa di une ore shoku Fuga, ne nuk kemi doktrine zhvillimore te hartuar sepse edhe akademike e Akademia, profesore si puna jote,  analizojne  duke na prallisur politikisht pasojat, qe i dine me mire ata qe marrin udhet e sosin poshte urave ...per nje cop kothere , , ... por jo rrenjen e te keqes.

 Ky vend, kjo toke pssurite e saj te siperme e nden te mbajne jo kater por edhe 10 milione njerez dhe qe te jetojne mire, sipas meje.Por vetem atehere kur nje sistem ekonomiko shoqeror i drejte, mobilizues i resurseve ne te miren e gjith shoqerise dhe jo haniberdush  si ky qe eshte instaluar, ku sindon doktrina e kusarise dhe grumbullimit tere pasurise ne 55  kusare te politikes shkaterruese.

   Njerzit ikin se nuk ka kush i mobilizon te shkaterrojne sistemin kusar per te ndertuar nje jete te punes, te drejtes, te shfrytezimit te cdo burimi te mirash materiale ne favorr te vet shoqerise.Modeli qe kemi nuk eshte per nje shoqeri njerzore.Ne se nuk ndryshohet ky , ndryshojne njerzit  ambjentin dhe ndaj ikin...

nuk iknin kaq shume kur qeveriste Berisha. s'ka lidhje me token pra. zvicra ka toke si tona dhe popullsi shume me te madhe, duke qene me te pasurit e europes ne te njejten kohe dhe çudia, pa qene fare ne te.

ironia, ne duam te futemi ne BE, per tu bere si zvicra. kur s'ka nevoje (per te mos thene qe kemi marre rruge krejt tjeter nga karlliku atyre qe na prijne), ku zvicra (me karakteristikat qe rrjeshtove ti, po si tonat) nuk eshte gje ne BE.

Nuk e kuptoj pse duhet te shqetesohemi qe njerezit po ikin , keni pare apo degjuar qe njerezit ikin per nje jete me te keqe ? Jo . Atehere ? Plasi Evropa dhe Qeveria duke thene qe vizat nuk rrezikohen , plasi Rama duke ju thene qe , ore " puna nuk ju vjen vete por shkoni e kerkojeni " dmth qe ikni para se te mbyllet marreveshja , me Shqip nuk ka ku vete me , eshte momenti qe te reflektojne sepse ky rast nuk ju vjen me sepse pritet qe Gjermania ne ditet ne vazhdim ti thote " Stop " plani u mbush , mendoni per Ekonomine tuaj dhe te femijeve njehere pa  Patriotizmi aty eshte , te gjithe atje do kthehemi , s´kemi ku ne ps te vemi !

po kujt i thote thuaj.smiley

Brado, si e pasqyrojne mediat aty kete fenomen, mqs ti je ca kohe ketej e ca andej dhe e arsyeton tamam situaten?

kam nje pershtypje qe po i japim me shume rendesi ne se ata vete...

Fenomeni diskutohet shume por e cuditshme , per emigrimin e Shqiptareve as edhe nje rrjesht.

shume cudi me te vertete, te ben te mendosh per nje akord te heshtur...

I pulled into Nazareth, was feelin' about half past dead
I just need some place where I can lay my head
"Hey, mister, can you tell me where a man might find a bed?"
He just grinned and shook my hand, "no" was all he said

mas nja 3-4 Augustiner, bota bohet me e qart dhe kritika me konstruktive smiley

do e bojm shqipnin si bavaria. pak durim, bitte sehr... 

Bobobo, fjalet e Shkabes kane marre dhene. I nxorren bojen Peshkut!!!! Nderkohe Shkaba per vete me vrafshin u po nuk eshte duke flejt me noi kamp refugjatesh ne Gjermani, se u bo kaq kohe qe nuk i ndihet mo zoni.

ajn prooozit, ajn prooozit, ajn prozit der gemytlihkajt... smiley

O grave, akademiket shqiptare !!!!!
Ku jane keta? Cilet jane keta? Ca kontributi kane sjelle keta?
Akademia shkencave te shqiperise ka vetem gjuhetare dhe historiane, dhe ata merri me leng hiq nje Kristo Frasheri dhe Arben Pluto. Akademike te shkencave ekzakte qe te studiojne modele zhvillimore, migratore, ekonomike etj ato jane fantashkence. Akademiket e vertete shqiptare jane neper universitete prestigjoze dhe i rrine larg shqiperise si koleres. I vetmi qe u perzie dhe u bo pishmon si qeni qe Shaska.

Jo effkey, kemi patur shume pioniere te shkences me kontribute shum te medhaja ne fushen e hidroinxhinierise, te digave, te fishes tokes, bujqesise, te gjuhesise, te izmologjise e plot te tjere, perfshire domozdo edhe ato te permendura prej teje .Profesor  Buda i nivelit me te larte Evropian dhe  botror, Popa, Xhuvani , Domi, e plot te tjere, qe ky vend i vogel duhet ti kete ikonat e veta.Kam  qene si gazetar i kronikes ne takimin e Kryetarit te Akademise Shkencave te Austrise, nje personalitet i gjithanshem peshe rende dhe elokuent i rralle, me ish kryetarin e Akademise tone Profesor Buden.Ai burre i shkences , kur  mori takim me Enver Hoxhen i tha: " Jam i lumtur qe njoha dhe mesova shume prej kolegut tim shqiptar,  Buden.Kam mbetur i shokuar nga njohurite e tij te thella per historine dhe qe mi shprehu sipas rastit te bisedes ; ne gjermanisht, latinisht, persisht ! Gjermanishten e flet si dhe une ...!" 

akademiket jane pa nivel kudo ne bote. fakti eshte qe nuk njihen nga askush.

Tani o Profil, boten nuk e cuan perpara ...budallenjte de ! 

Llafe thu ti. Ku jemi them une. Del ky akademisti dhe grin sallate neper gazeta. Ca zgjidhje ofrojne akademiket, qe jane bicim keshilli i te urteve?? Ca studimesh kan bo. Kena njel ne dore te studimeve te OJQ-ve pa asnje baze shkencore. etj etj. Se histori e gjate dhe sja kena ngene.

Kulmi kur del dhe palloshi me shifra, qe po qe se thith gjo nga ato numra qe permen jalla jalla.

pse te vendi ku jeton ti, jane akademiket qe i japin drejtim vendit ?

Fiqooo smiley aq banore sa shihet aty, i kam pare une,vetem ne nje nga kafenete e Kuksit smiley

Ky mbiemri i autorit qenka ideal per artikullin..Fuga-fuga(fugire) tja mbathesh me ik

Hikin Fuge se te majtet me nipin tat ne krye po e tallin tere diten me ate popull qe i dha 1 millon vota ....sba mo uj pilafi !

Azilkerkusit, Fuges: ik ere mos na caj trapin. U bone te gjithe profesora me m'dhone men mu se ku me kerku buken e kalamojve. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).