Banorët dhe gazetarët gjetën një panoramë shkatërrimi të thellë të shtëpive në lagjen e Trimave në Kumanovë ku një ditë luftimesh mjaftuan për të rrafshuar dhjetëra shtëpi. Fotot e agjencisë Associated Press paraqesin se çfarë gjetën banorët pas largimit të policisë maqedonase.

283 Komente

Po deputetet shqiptare qe perfaqesojne keta njerez, ne cfare vrime jane fshehur. 

Qe një 

https://www.facebook.com/PortaliKosovAlb...

 

te tjerë nuk kam pa ne TV ose ne rrjete sociale, dhe te bën pershtypje se as vetë Shqiptaret e Maqedonise nuk bëhen te gjallë nëpër artikuj ku shkruhet per këto ngjarje, per këto qe janë ne Europe te pakten!

tirona mos ja fut kot ...se nuk eshte pune aq e thjeshte qe ta zgjidhin deputet e zones !

Nuk po them ta zgjidhin por ata kane per detyre te ngrene zerin per te kerku sqarime e pse jo te mbrojne dhe robt qe perfaqesojne. 

Atje eshte nje gjendje grusht shteti kush hap gojen e zhdukin ! 

 

Po...me qetesi e dashuri!

"Njatjeta, diell"! (autorin fiks vertet qe nuk e di).

As qe ka rendesi sa te verteta jane cfare thuhet. Rendesi ka qe thuhet. Sa ta marrin vesh qe s'jam lepur, tha lepuri kesuleberes, vane allatet e mia.

Tani natyrisht, qesendisesit professionist te Peshkut do na deftejne prape bredhat e shkulur, meqe dihet, ne jemi toka "ku rriten bredhat pa rrenje", sic dhe gjithfare avdallesh qe gjithashtu jane me rrenje ne hava, por nderkaq vini veshin si vjen tingullima:

...wipe out Albanian 'terrorists'  (<- thonjezat ketu as e luajne ndonje rol, dmth mund t'u pijme lengun, leng thonjzash, benmire per ulcer dhe lemim te tepert te trurit)

elements of the group also participated in conflicts in Iraq and Syria

their courage may have prevented killing of 8,000 people," Gruevski said.

etj, etj, etj... - e kush do ta pengoje, i themi ne ksaj te Peshku.

ASKUSH. Biles pak ka fol dhe me shume do ia rrasi ketij argumenti.

Tashtithi ne te peshku i ftillojm ndryshe punet, biles behemi edhe ironik, po atje perjashta tjetri ta boni "tetshin", (tetsh prej verteti, jo si ai i nanos per lir meten)... qe thua ti. Kshu kshu, dhe ajo puna e peshqireve jeshil.

Qe do vinte dita e bumerangut per "keta luftetaret e lirise se Sirise" dhe kthimit te remitancave kete e dinte dhe bufi, sic e the dhe vete nuk ka shume rendesi tashme vertetesia e ketyre aludimeve (nq se ata ishin pjese atij kontigjenti te flamurit te zi) ...sepse ne momentin kur kjo botohet "bare naket" ne mainstream demi eshte bere.

Po tani cfare s'do degjojme. Qartazi ka nje tendence anti-shqiptare. Po kjo dhe per fajin tone. Ja pafshin hajrin ketyre sllaveve, qe jane duke perkedhelur. Se harruan kopilat qe sllavet s'lane lufte pa filluar. Urdhero mediat serbe qe i dine gjerat aheeead. Shihet qartazi kush fshihet pas ketyre tmerreve.

Pse perhap dizinformacion? Nuk thote Deutche Welle por raporton qe: "the prime minister stated that preliminary info suggests that elements of the group also participated in conflicts in Iraq and Syria." Dmth as ky s'eshte i sigurte. 

Raporton media "mainstream" Deutche Welle, duke cituar Gruevskin...Puna eshte se demi u be  qe kur lajmi u botua...megjithese poshte gjithe asaj tymnaje ka tek tuk edhe vatra zjarri

Tani ti bejme nje analize gjithe situates: Te rrime shtrember dhe te flasim drejt!...Keto jane pasojat , me te thatin digjet i njomi thote populli..Gjithe keta martiret e flamurit te zi "panislamik" thjesht po helmojne, stigmatizojne dhe infektojne cdo kauze te drejte shqiptare ne rajon. Sa te perpiqen robt te nxjerrin ne drite te verteten kauza shqiptare ka merre ate logon trademark te ISIS dhe cdo kush do ti largohet si me jete Ebola.

Art, ti ose vertet s'e di ndryshimin e raportit nga gazetaret e DW me nje lajme qe citon dike tjeter, ose thjesht s'e ke kapur qe ishte citimi i Gruevskit.

Ehu gjembace, nuk e kape fare fillin e asaj qe u shpreha me lart. Nuk po diskutoj perfitimin nga situata te Gruevskit se ai po luan karten e propagandes si sllav, une thjesht po merrem me keto kembanat qe kishin kohe qe binin dhe cdokusht i injoronte. Vetem ne 2014 rreth 40 shqiptare te Maqedonise(kryesisht nga Kumanova dhe Tetova) ju bashkuan IS. Tani kjo nuk mund te lihet jashte ketij konteksi se nq se bejme kete vecse fusim koken si struci ne rere. Nq se Shqiptaret jane nje nga kombet me te zellshme ne Ballkan dhe Evrope qe kontributojne ne hordhite e ISIS atehere nuk mund  te pretendojme dhe imunitet ndaj stigmes qe pason kete dukuri.

Mediat serbe jane krejt VK

Varet me cfare syri e shikon.
Shefi i Shtabit te Ushtrise Serbe dhe media serbe qe lexova e shikon si fitore mediatike te shqiptareve.
Nga B92 kjo me poshte:
...The head of the VBA said that the idea of creating Greater Albania enjoys "a certain amount of support from the West," and claimed this was evident by the fact that "some political statements in that regard have not been condemned," but also because of the manner in which the Western media have reported about the terrorist attack in Kumanovo....

Gruevski per ti qi nonen e vet, e di qe mjafton ti fusi nji "Syria and Iraq fighters" dhe e kalo lumin pa u lag fare. Po fare, fare!

Megjithate redaktori i Deutche Welles kish angazhu nji gazetare me monitoru Peshkupauje.com per te pa se cmendim kan peshqit per akuzat e Gruevskit. Shenje e mire kjo! 

 

e mire, mire.

e di si vazhdon ai dialogu ne kuzhine:

- ah, xhejms, ne rast se nuk e degjove, se po punonte dish washeri, paskan qene ne siri keta terroristat.

- vertet?

- sapo e tha spikeri.

- ah, po c'do presesh... shqiptar ishin sikur the, right?

- po, po, pune shqiptaresh.

- hmm... nejse rendesi ka qe forcat e policise e paskan "neutralizuar situaten".

- po, po.

- falemnderit Zot... na duhet te blejme nje dish washer te ri, sikur pashe qe kishte nje oferte tek Sears...

ti po thu qe asnjoni prej ktyne nuk lexo Peshkun?

me sa duket jo. megjithse tani ka mundesira plot: "Translate this page from Albanian" te thote, po deshe info. llokum mo, ca te boj mo guglla, vetem shpirtin me te dhon. mirpo, meazalla.

duket gjeopolitika e klasit te pare esht lon si specialitet eksuizit vetem per peshqit (disa prej tyne, me sakt... ata m'kryesoret).

   Akoma nuk po kuptoni se forcat speciale maqedonase kane qene te pergatitura dhe ne shenjester portat, dyert, dritaret dhe gjithcka te dukshme, jetesore te shqiptareve.....? Ky blic ogurzi ka qene pergatitur me kohe. 

  Si mund te ishte e mundur, rastesore qe forcat e beretave te kuqe serbe kishin dy jave te stacionuara 1 km lar vijes kufirit  dhe diten e masakres  " shtabi  i ushtrise leshoi deklaraten se ne kufi me Maqedonine do dergoheshin forca te ushtrise ? Po gjenerali maqedonas ku i mori informatat  e pergatitjes se nje kombinacioni  anti shqiptar i forcave soeciale maqedonase ? Pse Ivanovi u detyrua te deklaronte mbreme se ai nuk do te lejonte cfardo veprimi te qellimshem ndaj marredhenieve nderetnike ? 

 Vetem bufat , me bufe se tere bufet, mes popullsise sllave , nuk e ka marre vesh kete truk kriminal, mbi popullsine krejt te pafajshme shqiptare, sherbimet sekrete serbo- sllavo - maqedonas.Habitem se ku hane miza institucionet e intelegjences ...amerikane rreth Ballkanit e brenda tij,!  Apo hashashi e droga me kalim neper kete vend tmerresisht te varferuar ...eshte objektivi numur 1 i tyre ! Qe ...sic duan te thone ....mbushin per nate klubet, me kurva sllavo- ruse .... ne Perice ..! 

 

Tak, e mbajti nji shenim gazetari... 

Ky eshte spastrim etnik. Kumanova eshte Homsi (sirian) i Maqedonise. Popullsia e Kumanoves historikisht (pra edhe gjate Luftes ne 2002) ka qene tabele qitjeje e Ushtrise Maqedonase. Ose siç shpjegon Baton haxhiu (qe citon nje gazetar i ndodhur atje ato dite) :

Policia dhe ushtria arrestojnë dhe vrasin dhe askush s’e di se me kë luftojnë. I gjuajnë shtëpitë e shqiptarëve, shkruan Xhemajli, dhe mezi presin që dikush nga shqiptarët të rezistojë duke mbrojtur shtëpinë e tij, për ta gjuajtur dhe bombarduar.

Asadi ka vepruar IDENTIKISHT ne Homs, qyteti me perqindjen me te madhe sunite e te gjithe Sirise, dhe vater e rrebelimit kunder pushtetit te Asadit. Sot Homsi eshte i rrafshuar dhe i zbrazur nga popullsia e tij.

Kumanova eshte Homsi (sirian) i Maqedonise.

Kumanova si Homsi i Maqedonise...interesante, mendon me vete gazetari dhe ngjyen lapsin me majen e gjuhes. 

na u trash lekura o Stalker, sna bojn mo pershtypje. Emagjino kur dhe nusja ime qe eshte humanistja me e modhe qe njof, kur po shifsha lajme per luften ne Siri me tha aman na i hiq kto se na lodhen. smiley

Jeni te lutur te klikoni " Valterplaste Polake " naten qe Hitleri(  1939 ) sulmoi kufirin polak.Identike skema e berjes rrafsh te ndertesave ....duke shuar cdo gje te gjalle..Me kuc e me mac shuar lagjen shqiptare !Ca prisni me mor te pagjaket e kesaj toke ? Mor politikane per kusari ! 

Dhe ca homologe te Arian Cani ,  kurves , me pandjeshmerine kriminale ...gati sa thone " duhen cfarosur tere shqiptaret e Maqedonise, si camet dhe sarandiotet, fobi naziste  per te birin e kurvickes greke dhe te babait,  qe shtrihej poshte stolave ke kisha Katolike...dhe degjonte puthjet e cifteve ! 

Shifeni si del kryqezimi mes genit flori te Mashkullores, me te mollohiturin e kocogrekeve bastarde , rrjedhur nga shkrehjet " e armeve " mbi grate e bujqve , prej  bekrinjve bejlere gjirokastrite ! Nga i dehuri rrjedh i marri ! Dhe pederasti pasiv ! 

Ju dashkan vra camet e sarandiotet ! Ca ...ka  ushqyer kau mashkullorit more qe e befte ne katersh ujku! 

Tani mua me duket sikur ka nje fare dakortesie, qe cdo lloj bullshiti qe mund te shpikin fyromianet dhe sllavet ne pergjithesi per te kryer aksione qe synojne demtim dhe zhdukje te shqiptareve justifikohen kur ne loje futet radikalizmi islam. Ne vend qe ne te behemi njesh dhe te reagojme qartazi qe keto rrenat me gjasme ushtar nga Arabia s'pijne uje kur sheh qe jane hedhur pertoke me tanke e me topa shtepi shqiptaresh, jane rrafshuar lagje, e jane vrare femije te pafajshem, ne vazhdojme mllacitim ne menyre ne semure te njejtat rrena qe rrjeti sllav hedh me kaq kujdes neper mediat e huaja. S'di c'te them, e trishtueshme. smiley

S'di c'te them, e trishtueshme.

Nderkohe nje shqiptar i gjermanise, nuk di c'te thote...raporton gazetari. 

O Ron, lene mer satiren se i rrafshuan nderkohe ata te shkretet. Vrare nje vajze 8 vjecare dhe nje femije 3 vjecar, thote dynjaja. Me siguri te trajnum ne Arabi dhe keta. Eshte gjynah mer te dalin nga goja e shqiptareve rrenat e sllaveve. Ne duhet te jemi njezeri me keshtu rastesh e te kontaktojme gjithe mediat qe behen vegla per interesa te qarta anti-shqiptare.

Ti qeke akoma ne fazen ku beson se e verteta sundon boten. Nderkohe, napoleoni na meson se eshte imagjinata ajo qe sundon. 

Jo mer Ron, une e di mire qe e verteta nuk sundon boten. Ndaj po perpiqem te tjerrim ndonje gje ketu, kur ata te shkretet njerez e hajne me koken e tyre. Kur do me te vra robi e me te shfaros e gje dyqind arsye me u dal i lare. Me i shkathti me i shpejti, thote poplli. Greku spastroj gjithe Camet se tre kokrra kishin marr Deutsch ne shtepi e si tha njeri gje, kurse Fyromianet mund ti spastrojne gjithe Shqiptaret e Maqedonise se kane "terrorist"nder veti e mos ti thote njeri gje. Pra gjithe strategjia me gjet fjalet kyce te kohes qe bota te jete e qete. Halli eshte si mos mer ra pre e ketyre, kur je dhe i keputur dhe pa kilota ne prapanice.

Une e thashe qe kur filloi ky muhabet qe ishte iskenim i teri, qe ka per te justifiku me emrin e terrorizmit. Kaq. Problemi eshte qe s'i shqiptar eshte gjynah me ra pre e ketyre genjeshtrave. Dmth s'di a po kuptohemi, por kur s'e kemi ne te qarte te verteten e hajme kallep ate qe na jepet sikur po flasim per ndonje popull ne Madagaskar qe s'e dime ku i bie, atehere kush dreqin do ta thote kete te vertete per ne. Une hala se kam marr vesh pse disa ketu bete lidhje me fe kur: 1. s'pati asnje lidhje me fe, 2. pervec propagandes sllave post-faktum, ska dal njeri me thene e beme ne emer te arabise, 3. u vrane njerez te pafajshem e u shkretuan lagje te tera shqiptaresh, 4. mos te flasim fare ne cfare situate ndodhi ky incident, 5. shteti hyne me tank e me topa me kap keta te presopozuar " terrorist" per te cilet as popullata vendase s'kishte dijeni.

Keto insinuimet ketu dhe sjellja e propagandes sllave si "fakte" per nje event komplet te dyshimte dhe te inskenuar me qellim spatrim etnike, terror shteteror dhe mbatje pushteti me dhune, mua me duket naive per te thene me e pakta.

Nuk shpeto kesaj rradhe Gruevski. Perderisa nxjerr komandant te UCK berberin e lagjes qe ishte i njohur thjesht per synetllik keq i ka punet. Eshte e qarte qe trupat Maqedonase ka sulmu shtepi qe kan ditur qe ka shqiptare qe mbajne arme.

Nderkohe internacionalistet te hapin veshet se ne Stadiumet Serbe degjohet vetem kenga ....Vritini Shqiptaret. Cfare kafshesh na kan ra per hise si ne Veri ashtu edhe ne Jug e Lindje.

Prit, prit kur te qisi flamurin e ISIS Gruevski. Ate e ka rujt si omelsine...per ne fund. jam i sigurt se peshqit njezeri do thone "Gruevski genjen!"

Po qe spo gje gjo...se gjithe flamuret jane ne Shkup. Greuvski edhe kta qe arrestoi i gjeti te rrujt e te qeth si pllumba. Viktimat ndonje kontrabande droge a cigareje ene e bojshin ne ate lagje por per clirim se kishin mendjen. Po qe kan kujtu se u kardhur Serbi tek Dera apo skan nja 30 000 Serbe ne Kumanove si asnji vend tjeter.

C'fare kafshesh? 

Po kafshe normale...po s'je ti, do jene ato...predatori.

pyet evolucionstet, por dhe heretikun mos e le menjane!

Ne fakt, internacionalistet kete here kane goje te flasin sepse eshte e para here ne historine e Maqedonise te pakten qe komuniteti jo-shqiptar i Kumanoves, te cilet jane kryesisht serbe ne fakt, hapen dyert per shqiptaret qe u larguan nga shtepite e tyre ne lagjet ku kishte lufte

E shof qe ju ka shurdhuar bombardimi sllavo Maqedonas i Kumanoves apo stadiumi i Cervena Zvezdes qe ushton Vrajini Shqiptaret....

paf sie nxirrni si fandin spathi e me mburr meVllazni-Bashkim..... rastin e ndonje Serbi mikeprites si ne kohe te Titos. Prandaj internacionalisteve ju osht thy sahati e jetojne ende ne kohe te Jugosllavise.  Po nuk kemi per tu bere ndonje here me Serbet po hiqeni nga mendja...shnosh Daj Semi dhe telat me gjemba per te na nda.

Nejse e shihni pra qe nuk eshte problem fetar apo Islamikesh? Individet duken sekular dhe qellimet e drejta apo te padrejta do sqarohen ditet e ardhshem, por aspak produkt Arabie. Maqedonet Ushtarake nuk duke shume kirurgjikal  ne nderhyrjen ne terren, shyqyr zotit qe nuk perdoren ndonje bombe atomike per kte lagje....apo harrova qe nuk e kane ende. Force disproporcionale dhe kriminale dhe lideri i opozites Maqedone duket qe do e perdor kete krim ndaj njerezimit ditet e ardhshme. 

Po flisja per internacionalistet, jo per vete. Po qe se une te dukem si internacionalist ... smiley you're really funny smiley

Ore Swed se tani u kujtova, iku java dhe spashe gjo $ tek 1.20

Po pse te thashe gjo une per 1 jave? prit pra iher se avash-avash se s'do shkaterrojme tregjet per aq lek sa ke ti smiley

tregjet cheaper and cheaper jan bo andej nga ty per ate pune......

Kryeministri patriot i shqiptareve e kishte ngritur fort zerin per kete skandal tek nderkombetaret, kishte thene fajin e ka Saliu qe komenton ne Facebook per Tom Doshin.

ha mo  xhib,c'e keni gjithe ket epsh gjithe soji juj ne lidheje patriotllikun e Rames.Se ti e ke ne maje te gjuhes etikimin "ngjaslista",po ja dhe ti ne unison me gjithe grupin, ferkoni sokol ballen prej knaqsie se i dul boja patriotizmit te Rames.

Nuk i le shteti, pa gjibi me shok do kish ngrejt "dronin" dhe ta shifshin sllavo-maqedonsit pastaj...

Ato armet qe te mbeten stok mundesh shume mire tja dhurosh xhibit me shoke. Jepu djemeve arme o Bame!

Armet vajtojne kozmoline ne heshtje o Rono; kerkojne burra!!!

Stalker ndaje mendjen a eshte si Holmsi apo si Grozni?

Kumanova eshte Homsi. Qe eshte si Ceçenia ne raport me Rusine.

Nje rol i duhej gjetur dhe Ali Ahmetit apo jo?

 

Ali Ahmeti ka fitu zgjedhjet o Stalker.

Pjeter mustaqe patriotike-kuqi, si mendon ti se do reagonte Kryeministri serb/maqedonas nese shteti shqiptar do bente nje aksion te tille ushtarak ne nje lagje te nje minoriteti serb/maqedonas ne Shqiperi? Pa permendur qe shqiptaret nuk jane nje minoritet lesh% ne Maqedoni sic jane serbet/maqedonasit ne Shqiperi.

A ndien ndopak pergjegjesi shteti meme per 50+% te shqiptareve qe jetojne jashte kufijve te Shqiperise, apo varilesht se votat e tyre nuk i hyjne ne pune? Ndonje deklarate si kjo e Majkos nuk e bente dot p.sh.?

Apo nuk angazhohet shteti pa patur nje poster si ky ne Kumanove?

Kot lodhesh. Rama, me fal, Shqiperia eshte në NATO. Shko qahu në Bulevardin Léopold III në Bruksel

Kjo eshte e pjerdhur per efekt clirimi o Stalker.

NATO eshte organizate nderkombetare ne te cilen Shqiperia eshte bishti i miut, ndryshe nga Shqiperia qe eshte 'organizate' shqiptare. Ne NATO eshte dhe Turqia me Greqine fjala vjen, por te dyja i kane bere karshilleqe Amerikes dhe e kane ngritur zerin e tyre TE PAVARUR aty ku kane perceptuar se jane prekur interesat e tyre. Cuditerisht nuk i ka rene qameti asnjeres nga kjo. 

Eshte turp qe kretet e shteteve shqiptare te Shqiperise dhe Kosoves flasen fiks me te njejtat terma dhe fjale kyce te servirura nga ambasadoret nderkombetare! Duam qe autoritetet maqedonese te bejne transparence ne hetime, kishin thene.

Po nga kush e presen transparence e hetimeve keta loqet, nga ata qe i bene shoshe me plumba shtepite e shqiptareve te tmerruar? Po nje cope note proteste nuk e benin dot minimalisht keta loqe te paafte dhe handikapate te pashoq te politikes nderkombetare? 

Xhibo, kemi qymyr te mire dushk edhe shkoze. Kemi dhe nje shqope po te duash. Me thuaj kur te t'i sjell dhe dili per zot vete ketyre robve se Edi e dhiu punen, Nik Flokxheli nuk poi ndihet, Bamka me keshilltaret e tij kane shku per fara luledilli, ne po soroista hesapi... Keshtuqe puna ka ngel tek

Ne mos ti, kush tjeter?

Ne mos sot, kur?

Let mi knowsmiley

Nik flokxheli ishte pa duke pare luftimet me dylbi.smiley politikaneve edhe shume faj nuk mund t'iu vihet se ne kete pike nuk dihet qartesisht se cfare po ndodh.ndarja e Macedonia e ndryshimi I kufijve zor se do gjeje mbeshtetje nderkombetare ne nje kohe qe I kane vene sanksione rusit per aneksimin e krimese.

C'lidhje ka Nik Xheli me kete situate? Cfare ka ne dore Nik Xheli?  Apo bjeri ti biem me dore?

PF dje ia kishte vene fajin muslimanizmes se shqiptareve, sot e paska diversifikuar muhabetin tek Niku dhe Bamiri. Deri neser pa le ia ve fajin atyre qe rrezuan bredhin e Prizrenit, meqe bredhi eshte dhe peme universale.

Xhibo, un e dje thashe nuk akuzova fene e Paqes ne vetvete, po thashe qe sa kohe keta djemte ngrejne peshqirin jeshil ne vend te flamurit kuqezi, s'kane pse presin ndihma nga bashkekombesit por nga brotherhudi. Ti si i brotherhudit jepi drejtim, peshqirin ne njeren dore, Rripin ne anen tjeter dhe yxhym. Mu per vete nuk ma nin fare per ta.

 

Mua normal qe ma ndien per ta se se pari i shof si njerez, se dyti si shqiptare. Feja e tyre eshte dicka private per ta; nuk me intereson fare personalisht nese falen ne kishe, xhami apo para lopes. 

Ty nga ana tjeter s'ta ndien per ta se ti je tip qe ofendohesh fort nga feja e te tjereve, te pakten sa kohe qe feja e tyre s'eshte e krishtere ose hebre. Sic thua vete, per ty shqiptaret e Maqedonise jane nje fare muti si palestinezet. Ti u lodhe duke denuar palestinezet nga Kanadaja ne nje forum shqiptar, jo me mos denosh muslimanet shqiptare per faktin qe tundin peshqira dhe jo shami te miratuara paraprakisht nga ty dhe grupi elitar i Peshkut. 

Jo Xhib, mos e dridh me humanitarizma tani. Me dhimbsen si njerez, thote. Ketu nuk po flitet per njerez po per kauza Xhibo, pa njerezit me dhimben edhe mu kshu ne kuptimin biologjiko-darvinist. Dhe mos me vej fjale ne goje mua per te zgjatur argumentin kur nuk te del coha. Une nuk ofendohem nga feja e tjetrit se nuk jam idiot, por nga ato qe njerez te caktuar bejne ne emer te feve te caktuara me ofendojne e ca me tutje. Po zaten Xhibo ti e ca te tjereve ketu iu pelqen te luni me dy porta, pranej rrini mcef pas anonimitetit deri ne vdekje duke kujtu se nuk ju kap dot njeri se kush jeni. Po te kesh bythe rriji argumentit e mos u kap me elita dhe me sans kylota. Ajo qe une ta thashe e po ta them prape eshte se keta jo vetem nga une po edhe nga mainstream media identifikohen si myslimane radikale sepse daline me flamure arabe ne demostrata, denojne denimin e genocidit turk mbi Armeni, shkojne e luftojne krenarisht per ISIS ne Siri etj etj etj. Apo deri ka Armenia nuk shtrihet humanizmi jot i pafe!

Pra ajo qe une e thashe dhe po e them eshte qe sa kohe qe keto njerez identifikohen si te tille zor se gjejne mbeshtetje nga Europa apo edhe shqiperia, sic edhe po e shikon me sy. Ketu po te kesh argument rri e fol, e mos u hudh dege me dege duke gjujt me bajga anonime pa ngjyre e pafe.

Ti ke te drejten e opinionit tend, po per mua ky opinion qendron shume skic ketu: ne nje teme ku flitet per nje ngjarje specifike, nje reprezalje shteterore kunder shqipareve ne Maqedoni, ti gjene e pare dhe te fundit qe veren eshte fakti qe ne Maqedoni ka disa muslimane shqiptare te radikalizuar, sepse ata dikur kane protestuar me flamuj palestineze. Bile indirekt ia ve fajin viktimave, per hir te islamizmit te tyre (me sakte te nje pakice te tyre).

Kjo eshte po aq pa lidhje me situaten sa tundja e flamurit Izraelit qe ti ben virtualisht ketu, nese ai opinion i yti (pro-Izrael e kunder-Palestine) do te perdorej prej dikujt si justitikim per nje persekutim a keqtrajtim qe do te te behej ne te ardhmen ty dhe familjes tende.

 

Xhibo, un e kuptoj qe ty po te preken Palestinen nuk mban dot me mor mik, po ketu po flasim per Kumanoven. Nejse xhanem, kot edhe une perpiqem te te mush menjen kur ti e ke te parambushur dhe as nuk i lexon ato qe une perpiqem ti shpjegoj pa pushim dhe ne menyre perseritese. Keshtuqe mos e vrit menjen fare po rri skic e fol drejt dhe une po terhiqem dhe te uroj nje fitore totale, ne te gjitha drejtimet kunder te gjitha organizatave elitare. Tung.

terr informativ... sidomos nga shqiptaret e Kumanoves...

Vallaj, gjo s'po morim vesh! smiley

po qe edhe t'gjithe shqiptaret, fut ktu edhe ate sqifterin e VV-se dhe ate qyrranjosin tone me dylbi, nuk ndihen, flet shume... smiley

ata qe e konsiderojne veten shqiptare duhet te mbledhin mendjen.  duhet me cdo menyre te mbeshtesin krijimin e ndonje force kombetariste,ndryshe rrezikohet hapur ekzistenca e shqiptareve si rrace.arian canet, te cilet sundojne ne shtypin shqiptar,jane produkt i muchnanizmit qe qeveris keto 25 vjet.  projekti i libanizimit te shqiperise eshte gati.    klasa politiko-mediatike eshte plotesisht e shkombetarizuar,bile tani ka kaluar ne nivelin e antishqiptarizmit.  kjo situate i jep kurajo gruevskit te filloje spastrimin kombetar te trojeve shqiptare.  ne bashkpunim te plote me mbeturinat islamike te financuara prej tyre,si dhe me jeniceret e kryqezatave te reja ne shqiperi,mendojne se ka ardhur ora ti shndrrojne shqiptaret ne palestineze.

duhet larguar evgjiteria nga pushteti se na mori lumi.

te faleminderoj shqiptar i vjeter qe nga e gjithe lista e postuesve te peshkut ti dhe grava gjetet kohen ti kushtonit dy fjale skandalit te plehres Cani e cila goes without saying qe per nga permbajtja do te provokonte indinjimin extrem te cdo shqiptari me gjak shqiptari. Edhe nje here heyvalla.

Juve administratoret e peshkut kur keni gjet enough space te postoni shkrimet pa perrmbajtje te nipit te ambasadorit te pare shqiptar ne Beograd, dhe ish anetarit te burose politike te PPSH Hysni Kapos, vejeni doren ne zemer edhe per ne camet e sarandiotet se edhe ne shqiptare jemi a ju mbyllte. 

Eshte turp ti kushtosh rendesi nje cope plehre egocentriste si Cani...Ai kerkon thjesht vemendje. Injorimi eshte arma me e mire per tipa si puna e tij

ti i paske shpall lufte... i paske gjet edhe armen smiley

Jane ca fakte te hidhura qe vec cojne uj ke mulliri i prishur i Gruevskit!! Faktet behen me te hidhura kur meson se te gjithe keta kane qene ish luftetare te UCK  smiley

A jeni n´terezi apo jo?

Megjithese un kot pyes per ty Art, se per ty nuk eshte pune terezie apo jo.

Ti aq kupton, aq ta thote ajo kokrra e lajthise dhe aq ben. Pse jo? Meqe ato "lajme" i kane sjellur portale anonime online maqedonase, si edhe gazeta maqedonase, atehere duhet me qene te verteta patjeter, apo jo?

Per ty edhe per shtypin sllav, edhe dronin ne stadiumin e Beogradit e komandonte Olsi Rama nga tribuna e stadiumit.

Po si e keni guximin me ate mendje kokerr lajdhie me ardh edhe me ndricu boten, se cfare ndodh andej kendej?

Megjithese po e pate mendjen sa nji kokerr lajdhie, pyetja e mesiperme te duket gjeja me e cuditshme ne bote.

O Caso tani mos bejme si struci qe fut koken ne rere, ti themi gjerat pa dorashka pa leri lajthite apo topet e mija...Sot kemi me dhjetra imame ne Kosove e Maqedoni nen ndjekje penale per rekrutime te ushtrise se Mahgrebit. ke me mijera vidjeo ne youtube qe i faktojne keto qe u shpreha me lart.  Vari lesht shypit sllav se nuk po e llogarit kerkush po shif  Deuche wellen dhe Reuters (demi u be qe kur keta felliqsirat rroken armet per kauzen e islamit ne Siri e Irak)..Gruevski e co perfituan nga situata por kur fle me derra do zgjohesh me pleshta thote populli..Uroj qe kjo mos te zgjase shume se me teper do te demtoje kauzen e shqiptareve te Maqedonise dhe ta bashkangjise me flamurin e zi te Mahgrebit

Ore ti nuk kupton asnji gje fare. Po fare, fare, fare!

Po leri mer mencurite e tua, se as nuk pijne uje, dhe as nuk i hyjne ne pune njeriu.

Ti je aq i trashe, saqe nuk arrin dot te kuptosh qe je bere aloparlant i propagandes serbe dhe maqedonase ne kete mes. Ti nuk e ben me dashje kete pune, po hajt ta kuptosh kete.

ca ka qe nuk shkon ne ato qe po thot Arti, se me bone kurioz tani.

Me pak fjale Çimo, pa i dhon vulen perfundimtare kesaj pune, se as nuk e kam tagrin, por as qejfin, kjo meseleja e Kumanoves nuk ka te beje me shqiptaro-maqedonesa me mjekerr te gjate dhe citjane te zeza, dhe as me peshqirjeshiltundes.

Qe ka nje berthame te konsiderueshme radikalesh ne mes shqiptareve te maqedonise, kjo eshte krejt e vertete, por ajo qe ben Arti, eshte thjesht mbledhje shkrimesh propagande nga rrjete online radikale antishqiptare dhe mbajtja e tyre para hundes sone si nje e vertete universale. Dhe ket e ben edhe me nje ton triumfatori si mbrojtes i te vertetes.

Mire ashtu e leme , une jam gabim....

U shpreha me lart qe Gruevski thjesht po perfiton nga situata, gje qe pritej..... por per ne si shqiptare  ka ardh koha per te bere nje katharsi dhe ta shikojme te verteten ne sy...Hiq menjane propaganden sllave, ne si Shqiptare duhet te jemi te paret te kundershtojme me force nje bashkim apo barazim "mutant" te kauzes Shqiptare me ate te Mahgrebit. 

per ne si shqiptare  ka ardh koha per te bere nje kathars

Pikerisht, heqim demokracine e kapjetalizmin se nuk funksiono! Ky eshte i vetmi kathars. Islamistat jane thjesht anti-trupat tane.

hear, hear smiley

Kjo ndodhi edhe ne Shqiperi para 10 vjetesh. Vrane kryetarin ne zyre te vet. Protestanti do protestoje tha.

Po kush eshte pro bashkimit te kauzes shqiptare me ate te Mahgrebit? Por kjo mund te ndodhe nqs njerez te deshperuar nuk drejtohen sic duhet dhe bien pre e propagandave radikale. Dhe ketu faj te madh kane liderit shqiptare atje. Ja, cfare mund te pritet perj ketij? 

Tironco, mesa kuptoj une ketu nuk po diskutohet nese jemi apo nuk jemi ne mbeshtetje te shqiptareve te Maqedonise, se nuk ka dyshim qe JEMI. Ajo qe po diskutojne nje grup ketu mesa shoh une eshte qe fatkeqesisht ky grup e ka keqprezantuar veten (ndaj vijne dhe shembujt) dhe zor se nxjerr qe ne drite. Na vjen keq? PO. A do donim te ishte ndryshe? Shume. Ka ndonje gje qe mund te bejme ne? Nje mut.

Po nuk futen te gijthe me i qese mer. Sherri shqiptar-maqedons eshte shume me i vjeter. Keto islamistat tashti vone kane dale dhe nuk perfaqesojne gjithe shqiptaret atje. As qe eshte detyra jone te bejme gje. Kumonen e kane ata liderat atje e ta tunin jo vetem te hane prej politikes e pushtetit. 

Shume e drejte. Ta thashe qe kam qene ne Shkup gjate konfliktit te meparshem dhe ngjyrimi islamik ishte i padukshem publikisht, pavaresisht se ne ndergjegje ishte shume me i ngjyrosur se ne Kosoven e asaj kohe p.sh. Por fatkeqesisht per momentin per te cilin flasim, shqiptaret e Maqedonise i kane bere goxha propagande te keqe vehtes me islamin radikal. Hence... smiley Fati i madh eshte qe populli i thjeshte si ai shqiptar, ashtu dhe ai maqedonas nuk e duan sherrin ne shtepi ndaj dhe kjo pune do shuhet prape sic edhe u ndez, si flake kashte. Kaq di me thone une. 

nuk mund kurresesi te flas per Artin, por une shoh "nje point" ne ato qe thote ai.

pavarsisht perdredhjeve qe duam t'i japim gjerave nje pjese e jona (humanizmi po thote ai tjetri andej - a ke veshe te degjosh, dmth), kemi nje fakt me te cilin duhet dikur te merremi e ta shofim mu ne drite te syrit: jemi me "mize nen kesule". perceptimi si mysliman na demton! kaq e thjeshte.

tani, a eshte e drejte qe demtohemi, a jane paragjykime, a eshte "humane" e pordhi kali ne dere te hanit, keto mund t'i flasim te klubi i xha Brahos, por peshe nuk ngrejne. nqse e ke parasysh, kalum nja 40-45 vjet duke i thon botes qe nuk kishte te drejte ajo (bota), por ne, shpetimtaret e marksizmit dhe te se drejtes ("ti marksizmin e shpetove, na nderove shqiperine"), - sepse na duhet nje "encore", kte s'kom per ta marr vesh kurre.

Me aq sa ma thote kaplloqja mua, nuk eshte perceptimi si mysliman, ai qe na demton me shume, sepse ky perceptim ka qene gjithmone, eshte dhe do te jete, edhe sikur qe neser ne nje ceremoni solemne, 90% e myslimaneve te konvertoheshin ne te krishtere live para kamerave te televizioneve me te ndjekura ne bote. Per boten ti perseri do te mbetesh ai populli musulman i pagdhendur poturexhi dhe feste mbi sy. smiley

Me perceptimin si myslimane (akoma qarkullojne statistikat e vjetra sipas te cilave 70% e shqiptareve jane myslimane) na duhet te jetojme, sic mund te jetoje robi me nje pulle goxha te zeze ne fytyre mes bukurosheve ne Saint-Tropez. I gjithe arti eshte qe kete pullen e zeze te mos e ngacmojme qe te na kthehet ne melanome malinje, qe do te na e kalbi trupin dhe do te na vdese fare.

Dhe une ngjarjen e Kumanoves dhe cdo nderhyrje te bujshme aksioniste kunder radikaleve islamiste ne Maqedoni e shikoj shume te rende per shqiptaret dhe ceshtjen shqiptare (nese ka nje te tille),dhe kjo jo nga "humanizmi" im, por thjesht vecse si ceshtje utilitare, sepse e para shqiptaret damkosen ne teresi si islamiste radikale rrobezi dhe peshqirjeshiltundes, dhe e dyta ajo berthame e ndyre radikale islamiste e shoqerise shqiptare ne Maqedoni behet faktor politik dhe mediatik, i cili gjeneron akoma me teper radikale.

Tani, ne ketu tek PPU nuk eshte se kemi gje ne dore te rregullojme, po te pakten mos te prishim pune vetes, thjesht per nje ego bizarre vetjake per ta treguar veten te mencem per dicka qe nuk ja kemi idene fare jo vetem cfare eshte, por edhe si ta menjanojme ose ti kerrejme rrenjet.

Edhe une nuk kisha aspak ndermend te futesha ne llogje kavaje kotmekot, por do ti, qe terhiqesh ndonjehere padashje? Eshte si puna e gropes thithese, nuk eshte se ti do te shkosh tek ajo, por ajo te thith vete, perndryshe perse do ti thonin grope thithese? smiley

Tha Vani i shkrete: "Ta thitha une? Jo nuk ta thitha." smiley

Tani, kush di dy gjona per historine e Ballkanit, duhet ta dije qe stabiliteti i Maqedonise eshte gur themeltar ne skemen evropiane te sigurise. Pranej, po ta shikosh, as Bullgaria, as Greqia, as Serbia ( qe ka derdh gjak ne Maqedoni me shume se gjithe te tjeret) i majne duret larg asaj mut toke. 

Psene une hala s'e di! 

Kush mun t'na thote mo shume per ket teme do i a

ja disha per ner. 

Nuk eshte vetem Maqedonia, siç ka dale historikisht eshte edhe Bosnja, ku ka shume interesa te perzjera fesh.

Po per te njejten arsye eshte Maqedonia, por ne nje situate me te keqe sepse eshte me e lene pas dore, me e varfer, me larg mbretit (perendimit), me afer Greqise dhe Turqise, ham-hum. Plus ndryshimi midis tyre: ne Bosnje mbizoterojne interesat fetare, ndersa ne Maqedoni te shteteve rreth saj qe bejne kufi.

Ka edhe ca arsye te tjera me radiacionin e qendres se paganizmit (Greqise, aq me keq perzjere me bizantinizem), por nuk jane per historiane, aq me teper per historjane qe nuk merren me gjojna te tilla mer jau.

 

Maqedonia eshte mine me sahat, po se kur do plasi s'i dihet. Aty shqiptaret jane shume te pakenaq, ky eshte strumbullari, te tjerat jane detaje. Amerika eshte mundu me i siguru te drejta shqiptareve, bile ua ka bo te qarte maqedonsve qe s'mund te kene shtet me qytetar te dores se dyte. Si rrjedhoje dicka eshte bere ne kete drejtim, por mesa duket jo aq sa duhet. 

Mrroklle Maqedonia nuk ka kurrfare peshe nderkombetare apo lokale apo cfare te duash ti ta quash. Sikur 30 vjet te vazhdoje lufta ne Maqedoni, nuk ka per ta rrujt njeri. Flas me eksperience sepse e kam perjetu vete konfliktin e meparshem ne Maqedoni dhe kam qene dhe duke lene leshte rrugeve te Shkupit asokohe. Shqiptaret ne Maqedoni jane dhe do jene si palestinezet: a bad pain in the ass dhe kaq. Edhe maqedonasit do mesohen te jetojne me kete pain edhe pain do mesohet te jetoje me maqedonasit. Sorry.

kjo e ben me delikate punen.

izraeli nuk lejon te fusi duret njeri perveç tij ne palestine. kjo ne nje fare mase ndikon ne stabilitet apo statukuo te gjendjes (nuk do beje kurre genocid izraeli atje sido te vije puna). 

ndersa ne maqedoni, duke mos pas asnjeri peshe, mund te fuse fitilat kushdo. kjo eshte ne dem te shqiptarve kuptohet, se ne perball sllaveve kemi me pak peshe. aq me pak sot qe na cilesojne si muslimanet e europes. 

Ceshtja e Ballkanit eshte ceshtja e "maqedonise". Mren i ke te gjitha:

  • Lindje vs Perendim
  • Islam vs Krishterim
  • Tradite vs Modernizem
  • Nacionianlizem vs Kozmopolitanizem
  • Kapitalizem vs Socializem
  • Kolonizator vs Pushtues

Vec Kinezet mungojn. S'ke ku e kap me dor mer. Umbilicus Mundi 

Normal, Greqia gjithmone ka qene gjithmone shume e shqetesuar per mbarevajtjen e puneve te shtetit maqedonas dhe sidomos per te drejtat e pakicave shqiptare atje.

E pra s'po e shef me syza fetare problemin. Dmth akoma s'ka arrit lartesine e peshkut.  

eshte çam kryeministri grek.

ne kohe krizash shqiptaret marrin pushtetin. siç ne fortune duken kapitenet e zote.

Nuk eshte cam,por turk i vendosur ne Cameri ne kohen e shkembimit te popullsisve.

Po, Po...shqiptaret e marrin qe i qtsemes...u vra ai Guma ne Himare para ca kohesh, as ceshtje peshqiri, as lesh me qime...thjesht sherr parakalimi me makine, po bustin atje e Ka ama, Heroi i Greqise..., le te shkoi ndonje t'a shkuli...

Cilesimi i te arrestuarve si mire te organizuar, te armatosur e pjesemarres ne luftra ne vende si Iraku dhe Siria stonon me S te madh me çfare na eshte servirur si prove. Demagogjira ballkanse, aq jane. S'ka asnje video qe keta njerez kane luftuar ne terren, s'ka asnje prove te dokumentuar perveç nje lagjeje te shkaterruar, vrima plumbash ne porta dhe shtepi te shembura. Ky nuk eshte nje operacion policor dhe s'mund ta quash as normal e as te jashtezakonshem. 22 persona kane vdekur, perfshire nje femije, numer qe mund te ishte me i larte sepse nje nderhyrje e tille ne nje hapesire dendesisht te banuar, humbje jete do sillte. Jo me kot 700 vete morren rruget per ne Presheve. Ky eshte eksod i forcuar. 

e ndjera ana nikole smith thoshte gjithnje qe une nuk jam bashkuar me ate miliarderin 120 vjecar per para, por e dashuroj ne menyre te paster. 

mbase e dashuronte ere, kush e di, gjithkush e merito benefitin e dyshimit. dashnia gjo e modhe, te ze syt etj etj etj.

mirpo ke pa qe te gjith e shifshin me dyshim ket gjo? ene ec e mushi menien shtypit, qe sebep do.

s'ka asnje prove te dokumentuar perveç nje lagjeje te shkaterruar...

Qe nuk ka asnje prove te dokumentuar, nuk ka!

Me vjen keq qe jan vrare ne kete pabesi te parapergatitur me kohe djem shqiptare trima qe megjith pabesine e mbeshtetur me ate lloj artilerie arriten te luftojne si luane. Me djem te tille s'kan pse ta rruajn hic shqiptaret. Ata 14 djem po ta kishin ate synim qe thote Maqedonia sot e kishin marr Shkupin me kohe!!

O zot (per efekt), sa bizarre qe jane disa qe shkruajne ketu. smiley Vriten e perzehen bashkekombas, keta i dalin per zot maqedonasve. Terhiqem. 

mesa po lexoj une s'po i del njeri per zot atyre.

pastaj eshte shenje e mire te nje popull, kur ka ndarje mendjesh sidomos per probleme madhore kombetare. kjo tregon qe nuk jemi turme. turma te ben kriminel, te shtyn ne ekstrem se te gjithe kane nje mendje mbi nje problem te dhene (siç bene gjermanet me çifutet ne luften e dyte boterore psh apo anglezet me indianet e amerikes)

shifi zhardi kush jane pro sllaveve dhe thirri mendjes!.  jane qe degjojne colicin akoma,flasin shqipish,kur i peshtyjne ne surrat u duket sikur filloi shiu,me te bere 5 vjet jashte ,bejne sikur nuk dine mire shqipsmiley megjithese ateiste nga familje myslimane,te vrasin per krishterimi.gjithmone fajin e kane shqiptaret terrorriste qe nuk i leshojne shtepite e tyre per mongolet,,ky eshte integrimi madam justifikimi i evgjiterise.  eshte veshtire te jesh shqiptar,  do nje cik fisnikeri qe nuk gjendet kollaj,,,,

Ohh zharde...po s'ka vetem gaxhgauna me peshqir...Ka dhe burra te veshun n'tanga, pantallona t'ngushta, kemishe te çelte si modele per samba...

na e boni xhamine rilindja mu ne mes te tirones, hajdeni tundeni peshqirin per rilindjen

Keto vrasjet shteterore jane ngjarje te renda.

Ky eshte bilanc lufte.

Pergjegjesia e qeverise atje eshte te sqaroje per cfare pretendon se nderhyri ajo ne kete lagje. Eshte pergjegjese per jetet e njerezve jashte atyre qe ajo pretendon se duhet te nderhynte. Ne kete kuptim e gjithe kjo loja me UCK e me rradhe jep deri ne nje fare mase argument tek ata qe duartrokiten Bosnjen dhe keta nuk jane pak.

Te shofim cfare do thuhet ne ditet ne vijim se deri tani nuk ka informacion se perse u be gjithe ajo lufte atje.

 

Shteti yne i i ndryshon emrin brenda dites Livadhes dhe ja ve Pustec sepse qe kerkesa e komunitet maqedonas i ardhur si argat per te punuar tokat, shqiptaret kane qe kur ka le hena ne ato toka e shihen shtrember per cdo kerkese qe bejne...
Mbase eshte hera e duhur qe te na vijne mente e kokes...

Liqenasit

Mire, po para se te ishte Liqenas ka qene Pustec. Nuk e di si ka qene para Pustecit. smiley

Livadhe nuk ka qene iher, rri rehat nga ajo ane smiley

he mo he se e bere terkuze, livadhe, liqenas apo pellgace smiley

Livadhes do i gjejme emer grek, se ata kopilat e zones athe jane te zote, sic kane quajtyr gjysmen e plazhit te dhermiut drimadhe, qe ne fakt eshte emri i dhermiut ne greqisht

Nuk eshte se do na zgjidhte pustec apo gridec smiley se gjithe toponimet tona sllave jane por te pakten kjo qe shqiptare te ngelej.
Se di si nuk ju vu partia ne ate kohe qe kish fuqine ti kish nderruar te gjitha toponimet e kishim mbledhur mendjen...

Jo Gridec, por Shqinec. smiley

Nuk jam i sigurte per kete qe do them por keto ndryshimet e toponimeve mund te jene bere vone e ne Devoll e Korce vendin e therrisnin Pustec edhe mbas ndryshimeve ndersa banoret shule. smiley

Pra si puna e Kucoves te themi, por nuk jam i sigurte krejt.

Per Kucoven ja fur kot se Qytet i thoshin per shkurt te Qytetit-Stalin.
ne 1990 filluan ti therrisnin Kucove.

 

Ndersa per 9 fshatrat maqedones te Korces ke te drejte,Pustec dhe Bozhograd i kemi quajtur edhe kur kane nderruar emrat dhe banoret shule dhe i kemi perbuzur se jane shume te piset nga higjena personale.

Versioni sipas Shqiptar Osekut. Ne Kumanove qenkesh mbledhur nje brigade e tere te perkujtonte reninen e "Komandant Kumanoves" ne 25 gusht..vecse qenkeshin mbledhur ne maj.smiley

Burrat dhe gratë e mbledhur në përkujtim të Komandant Kumanovës nuk kishin motiv për të shkaktuar gjakderdhje. Ata madje ishin orvatur t'i shmangen gjakderdhjes, duke zhvendosur përkujtimin nga 25 gushti, datë kjo e parashikueshme dhe politikisht e bezdisshme për qeverinë, në maj. 

Por ata e kishin nënçmuar neofashistin Gruevski, e motivin e tij të fortë për të shkaktuar gjakderdhje me sa më shumë viktima. njerëzit e mbledhur në Kumanovë zihen në befasi nga sulmi i policisë nadjen herët. Shumica e 14 viktimave shqiptare bien aty, gjatë minutave të para. Ç'kishin qenat që u ranë në qafë? Kishin ardhur për të nderuar komandantin e vrarë në luftë, e u kishin gatuar një luftë të re. 

Aty për aty, këta burra marrin vendim spontan që t'i veshin prapë uniformat e vjetra, e t'i nxjerrin stoqet e armëve nga konflikti i vitit 2001. Nadjen e dytë të rrethimit, këta burra, tashti të ngarkuar rëndë me armë e municion, e kanë radhën t'i bien pas krahësh policisë së befasuar. Mediat njoftojnë për shpërthim të ri të shtënash, vriten 5 policë tjerë, duke e rrumbullakësuar numrin e policëve të vrarë në 8.

Ca si më e çuditshme për t'u shpjeguar është sjellja e të mbijetuarve shqiptarë, që rrahin tupanin për rilindje të UÇK-së, e më the, e të thashë. Supozoj se bëhet fjalë për sedër të lënduar, e një dëshirë për ahmarrje.

Puna ne Maqedoni eshte dhi qe ne momentin kur shqiptaret kan votu ekskluzivisht per parti shqiptare dhe maqedonet per parti maqedone. Kjo ka sjell oligopol ne "tregun" politik. Maqedonia do te jete ne rruge te mbare ne momentin qe shqiptari dhe maqedoni votojne me tru dhe jo me zemer. Nqs Zaev eshte garantues serioz i te drejtave te shqiptareve, shqiptaret duhet te votojne ate dhe ti nxjerrin jashte loje kta palacot shqiptare. Gjithashtu shqiptaret duhet ti kerkojne Zaev qe te jete me aktiv ne luften kunder islamit radikal atje. Vetem kshu ecen perpara ai vend.   

nuk eshte bere ne belgjike apo zvicer kjo qe thua ti e jo te behet ne ballkan. apo nuk eshte bere midis austrise dhe gjermanise, qe jane nje popull.

shqiptaret kane qe kur ka le hena

shprehje shume e bukur.

tregon nje francez per kete ne nje liber te tij qe shqiptaret jane populli qe pa henen te linde. nga disa shkencetare mendohet se Hena nuk ka pasur te njejtin pozicion me te sotmin ne lidhje me Token.

tregon nje francez per kete ne nje liber te tij qe shqiptaret jane populli qe pa henen te linde

Nese mjekesia moderne nuk te ben derman eshte Baba Mondi ne tirane.

“ Dans la vengeance et en amour, la femme est plus barbare que l'homme.”  Niçe.

po se kuptove, ta perkthej.

A ka ndonje deklarate te qeverise se "shtetit-meme", apo do dale Peshku me ndonje deklarate qe te sqaroje opinionin?

shteti meme denoi dhunen beri thirrje per dialog.me teper s'ka c'te beje se deri tani nuk dihet me saktesi se c'po ndodh.

Shteti meme po punon pas kuintave se ashtu behen keto pune.

Une sjam mbeshtetes i Rames,por per politika e jashtme,nuk ndryshon kur ndryshon qeveria.

Se dyti,sot Greqia doli hapur pro shqiptareve.

Gjerat po levizin ne favor te shqiptareve....

nuk dolen hapur pro shqiptarve. por grekut nuk i intereson nje maqedoni me 100 % maqedon (bullgare apo serbe, apo sllave) se  nuk ka me asnje shans ta rekuperoje ate vend, qe akoma e konsideron si te vetin.

duke jetuar te perzier, ku i dihet. shqiptaret mendon se mund t'i asimiloje siç ka bere atje me pjesen qe mbeti prej tyre. 

mendon me holle greku nga ty.

Nuk thashe qe greku e ben nga dashuria per ne,por sido qe te beje pozitive eshte per momentin dhe ne duhet ta shfrytezojme.

"doli hapur pro shqiptarve", une nuk di tjeter sesi ta komentoj. u bene pra me ne, ne krah tone.

kur grekut i intereson vetem statukuoja atje, jo ekzod shqiptaresh apo genocid (siç ai e ka bere vete me çamet ne 45-en, dhe mendon se edhe maqedonet mund te perfitojne nga situata, anti-islamiste e kohes, dhe t'i hyjne me flak-hedhese popullsise shqiptare te atjeshme. neve na konsiderojne te gjithe si me te dobtit ne ballkan, dmth rastin presin me na spastru nga ai vend. sesa do e realizojne, eshte drugu mesele pastaj).

greku po i thote maqedonit respekto marreveshjen. dmth mos perdor forcen me zgjidh punet. dhe kaq.

ajo qe mund t'i shtojme deklarates greke, eshte qe eshte me E PRERE, me AUTORITARE sesa deklarata e qeverise tone, as mish as peshk. nuk ka greku kompleks inferioriteti ndaj komshijve, megjithe ka vetem pare per dy jave, siç kemi ne. ne jemi me dhjaksat, te pakten ne rang shtetesh.

Perhaps nowhere in the SFRY was the dependence of the state system on a specific hermeneutics of national identity more clearly manifested than in Macedonia. Here, in a region inhabited by persons who might easily have been taken for Bulgarophones, and who had been subjected toa vigorous campaign of Serbianization during the interwar years, Tito and his cohorts set out to fashion a distinctive Macedonian national identity. In so doing, Tito set his ship of state on a collision course with Bulgaria’s communists, redefined the identity of Slavophones in northern Greece, and with the establishment of the Macedonian Orthodox Church in 1967, underlined his rejection of the interwar Serb nationalist line which had defined Macedonians as “south Serbs,” a line which continues to inspire some Serb Orthodox clerics to this day. Within this context, it is understandable that Macedonians have, from time to time, displayed symptoms of collective Angst at being surrounded by potentially hostile or “hungry” neighbors. It is perhaps not irrelevant either that, leaving aside ethnically fractured Bosnia, in no other republic did the titular nationality constitute a smaller proportion of the local population.

This vulnerability to collective Angst, built into the tenuous foundation of Macedonian national identity, combined with the region’s geostrategic situation, also colored relations between Macedonians and Albanians within the Socialist Republic of Macedonia. Certainly, collective Angst played a smaller role in the relative overrepresentation of ethnic Macedonians in the membership of the Communist League of Macedonia than did differences in the nationality structure of cities and countryside within the republic. But it has influenced the local party’s responses to local Albanian complaints and agitation. During the lifespan of the SFRY, for example, the authorities remained steadfastly opposed to any creation of a Republic of Kosovo, fearing that such a republic would also claim to territories in the Western part of Macedonia, where many Albanians live. And after the 1981 riots in Kosovo, Macedonian authorities authorized a revision of syllabi and textbooks, in a move intended to counter the spread of ethnic nationalism among Albanians of Macedonia, and increase the number of hours of instruction in Macedonian in Albanian-language schools.     

“Counter-revolutionary” activities inspired by Albanian irredentism were said to be increasing as of 1983-1984. Albanian popular songs with “nationalistic or national-romantic” content infiltrated the programs of the Albanian-language service broadcast by Radio Skopje. There were also reports (in 1986) that large number of Macedonian Albanians were obtaining religious instructions in Islamic countries – a development which communist authorities feared would erode the effectiveness of their own secular socialization programs. Moreover, in 1987, a Tanjug report revealed that some Albanian pupils were unable to follow classes conducted in Macedonian. All of these were disquieting to Macedonian authorities.

Skopje was also concerned about demographic trends, in that the birthrate among Albanians was tangibly higher than that among Macedonians. In January 1988, the Albanian agency ATA accused the government in Skopje of having prepared a package of measures allegedly designed to reduce the birthrate among Albanians. The measure included a provision to eliminate state coverage of medical care for any children beyond the first two. Azem Vllasi, then president of the Provisional Committee of the LC Kosovo, criticized Macedonia’s policies vis-à-vis its Albanians, provoking a sharply worded response in the Macedonian Assembly.   

In 1988, tensions reached the breaking point. There were demonstrations by young Albanians in Kumanovo in August and in Gostivar in October of that year. Demonstrators claimed that Macedonian authorities were not safeguarding the rights guaranteed to ethnic Albanians under the 1974 federal constitution. Ultimately, 20 of the demonstrators were sent to prison for terms up to 11 years.

In 1989, as the Yugoslav system disintegrated, the Macedonian government had previously amended the republic’s constitution. Where the constitution had previously defined the Macedonian republic as “a state of the Macedonian people and Albanian and Turkish minorities,” the amended constitution referred to it as “the national state of the Macedonian people.” In the process, Macedonianism was raised from the official national ideology for the Macedonian people to the official state ideology of the Macedonian republic

 

The Three Yugoslavias: State building and legitimation 1918-2005

Sabrina P. Ramet  

Perpara 90, sa here kthehej nga tetova komshija ime (ku shkonte vizitonte te afermit e saj), thosh : ate qe ua bejne maqedonasit shqiptareve eshte ku e ku me zi se çu bejne ketyre te fundit serbet, e le më malazezet

shume perpara 90-s !!!

Nje ekspoze historike te problemit. Kuptohet per ata qe kane deshire te mesojne jo per ata qe dine gjithcka!

po pse ,franca nuk eshte shtet kombetar,i lire dhe i paster??   di gje ndonje pakice kombetare ne france ti?   

kjo eshte evropa,ky eshte modeli evropian.   shtete te pastra kombetare  me pakica te vogla qe te mund te asimilohen.

jane qytetare te dores te dyte. si maloket ne tirane.

kjo eshte dhimbje me e madhe nga varferia. 

i ka perkushtuar Prince nje kenge demostruesve te Baltimores. per çfare arsye do thush ti ? se jane pra qytetare te dores se dyte atje, edhe sikur te jete te kapur, me para. s'ka te bej rangu social me kete problem. eshte me i komplikum se kaq.

eshte me i komplikum se kaq.

Fjale te mencura na the!

lexo dostojevskin ta kuptosh mekanizmin e URREJTJES. sesi funksionon ai. 

eshte i vetmi qe e shpjegon. ndryshe do merresh me shkaqe historianesh. por te solli stalker-i nje pergjigje. mund te te mbushet mendja prej saj. zgjidh e merr pra, puna jote.

Njerez a e dini cili ishte " shkaku " i luftes Italo- greke ne vitin 1940 ? Kush e di kete  fakt historik ? Dhe " motivin " pse duheshin dhe  dy bataljonet me shqiptare,  " Tomorri " dhe " Taraboshi " ?

me kriju shqiperine e madhe. po komunistet deshen me shume Internacionalen.

Profil,  te kam thene, meso historine e vendit tend ! 

    Musolini, ne akord me Hitlerin , kishte planifukuar pushtimin e Greqise deri afer Dardaneleve dhe po ashtu edhe me tej ...Bullgarine ne se do e lejonte Hitleri.Duhesh nje artific, nje mjet justifikimi.Ata paten nje bashkepuntor te tyre qe quanin Daut Hoxha, i cili ishte derguar me " mision " ne Kakavie.Italianet , SIMI , i keputen nje koqe  plumbi Daut  ziut ne darke dhe ne mengjez buciten radiot , se Il Greci , ...amacare ..Daut Hodxha ! 

   Gruevski ...lozi karten e tipit italian me " Daut Kumanova " !

 

s'kuptova gje. 

Daut Hoxha, ishte Sebepi...por nuk te duhen fakte historike se shumica nga ju Historine e kan mesuar me barcaletat e Shefqet Musarajit dhe rrefenjat e Preng Sherrit......

shko bej cicin ti karagjoz, pastaj trego brockulla se ti i ke mesuar nga ...baba i mencur ! 

Jam i sakte apo JO????

Po cte te thom o derezi qe lexove Huntingtonin ne pleqeri, kur ai kish botuar librat kur ti ishe ne Rini. 

ti je lind pas 90 dhe di kush eshte Preng Sherri?

ne se do te jem korrekt me ty dhe  i sakte fare , pa e tepetuar ne modesti,  po te them:  ( ata qe me njohin e dine se them te verteten) se une jam rritur me edukaten e nje babai filozof, qe sot eshte i nderuar si krenaria e Krahines.Kurse ti je i lebetitur,  sepse  u rrite duke pare  tet at ..,qe vriste morra ! 

Un flas me shpirt ne gjithsa them.Ti je vec nje vemje e felliqur qe leshon eren e rende pa te trazuar asnje ...shkop ! 

 u rrite duke pare  tet at ..,qe vriste morra

grave po ju njiheni keshtu ? smiley 

E shikon si je katandisur ore ditezi...fyen Shqiptaret si puna e plakut tim  se shtypnin morra.... po mir me cer ti bote....kooperative kamuniste????? Me quan mua vemje sepse tu pergjigja  gjithe respekt pyetjes qe ti shtrove ne publik per Peshqit.....edhe me flet per shpirt???? Po kan shpirt Enveristet?????? Ata ja shiten shpirtin te Marrit te Palortose. Po kur me ben si kutija e mendjes para botes, por ti ke lindur i mete...dhe karabushi nuk plaket.

Ajo ene ...nxe vec aqe ndaj po e le me kaqe, po jo se zdi te te jap cmeriton? Nuk tu drejtova ty se nuk lodhem me ca si ti qe ...aqe di ! 

Po kujt ja shet ket mencuri enveriste me terma popullore ti more qe ste vjen turp. Ju Enveristet me Demonin e Palortose e shkaterruat dhe martirizuat  ate popull deri ne ate pike qe asnje pushtues nuk ja kish dale deri para 1944. Nuk presim mencuri nga ju Enveristet, se ishit me te pa-aftet qe ka pa i vend, por shpresojme te mos helmonin ambientin qe shkaterruat per 45 vjet. Na beni histori ju qe masakruat njeri tjetrin e nuk u ndalet as tek grate me barr apo tek femijet qe keni mbajtur motak ne preher. Tregoni historite e krimeve tuaja ose se si ja doli Xhelil Gjoni me Ramiz Aline tu vene Saliun mbi koke Shqipetareve ne 1990, e tja dali sekretari i partise i 8 Nentorit 1968, te jete politik beresi i fakirave shqiptare deri sot. Per te tjerat historia e krimeve te komunizmit nuk do shkruhet nga ju mos u beni merak, lajmeroni edhe djallin kur ta takoni.

kishte dhe anet e mira diktatura, jo vetem te keqiat. e mira ishte zhvilloi ARTIN. por ndoshta kaq nuk te mjafton, se vetem me pare ti e mat suksesin.

kritike bej, por mundohu ta besh te drejte. jo per gje por ndoshta perfiton dhe vete, nxjerr mesime individuale qe te ndihmojne te zgjidhesh nyje te tjera, aktuale dhe jo te qemotit. çu be u be, s'fiton gje te vazhdosh te rrish ne llogoren tende. ka mbaru lufta partizano-ballisto-fashiste. smiley

diktatura zhvilloi Artin smiley

ti nuk ke si ta kuptosh, nuk e ke artin preokupim te dites. 

ps : me thuaj atehere se cila periudhe historike e shqiperise ka prodhuar Art dhe Artiste me te mire. e sotmja ? apo ajo e kohes se Zogut, apo ajo e kohes se Turkut ? 

kish vene njeri sot nje dokumentar te RAI-t 3 me ca italiane tip mafiozash qe jetonin ne tirane. e ndali kameren te MOZAIKU italjoni. ti besoj te duket karagjozllik apo zhgarravine nje mozaik i tille. 

po shtoj qe kalamojt e tu, nuk do te jene aq te zgjuar sa ti (fale diktatures aussi). do t'i mbyse informacioni i sterkote, do lexojne e pelqejne gjera komerciale (kan pas qene ca copa me perendim dielli qe i varnin neper mure ne kohe te dulles, me zbukuru dhomat, te tilla jane zbukurimet qe behen sot edhe prej artisteve. eshte njeri bile prezent ketu, sa here i shoh se ç'ben me kujtohen ato copat e erreta me gjysem hene dhe nga nje varke). ndersa te ne diktatura filtronte, por me e mira kalonte filtrin. kete gje, pikerisht kete filtrim, pastrim te krijimeve pa vlere, eshte pamundur ta besh vete, individualisht.

per te mos ta thene pastaj, duke ngrit debatin, qe diktatori apo diktatura e ka interes per vete te saj Artin. sepse kerkon nepermjet tij te prapagandoje, te beje moral, te rrise vlerat e saj, te mbijetoje. keto gjera qe po te them prej rastit, as Kadareja nuk i ka kuptuar akoma. akoma shkruan dokra.

S'ka te beje. Ate lloj arti ben gjithe bota sot, eshte shenje e kohes. Piktoret me te mire shqiptare (Kodra, Idromeno, Mio) jane te kohes para diktatures. Diktatura prodhoi artiste ne fusha ku kerkohet ekzekutim i mire (balet, opera, instrumentiste etj.) po jo ndonje krijues te madh. Vetem Kadare mendoj se kualifikohet, po per kete kam medyshje, them se do kishte spikatur sido me qene.

ku mer vesh ti nga piktoret me te mire. punet me te kerkuara sot nga tregu i artit jane realizmi socialist vetem. 1 milion e shiti nje zviceran (galerist) punen e nje piktorit qe e bleu 25 000 €. vetem se e klasifikuar art i realizmit socialist. 

nje koke iliriane qe e kishin vjedh (te kohes pordhes), vetem 30 000 e blene Cana me Taren, per t'ja kthyer muzeut shqiptar. se koka si ajo ka me mijra ne bote, nuk perben veçori.

piktura pastaj eshte arti me i MADH, dhe kerkon kohe. i duhen te pakten 150 vjet (rilindja italiane mori me teper se kaq) te zhvillohet (t'i hiqet propaganda e fillimit dhe te pastrohet) sa te behen kryevepra qe do te njihen boterisht. nuk i doli koha diktatures qe ndejti vetem 50 vjet, per t'u bere pikture e madhe.

ndersa kercimi, t'i biesh fyellit apo kenges, eshte art i vogel. 

Per ate pune, punimet e Anri Sales shiten akoma dhe me shtrenjte. Koha do ta tregoje vleren e artit te Realizmit Socialist. Nje here e nje kohe pikturat bliheshin ose porositeshin per zbukurim ambjentesh, vete persosmeria e tyre ishte vlera. Ndersa sot jane biznes/investim per pasaniket. Do ta shikojme se ku do perfundoje ky market i artit. 

Na ver ndonje pikture te mire te realizmit socialist.

ku ta gjej qe ta vej smiley ne google ndoshta gjehen foto.

po nuk pati kohe piktura jone qe te beheshin kryeveprat. prap se prap jane me te mire dhe do kene pa asnje dyshim me vlere se arti i anri sales. ky ben art per kariere (eshte artist institucional, paguhet nga fondet qe jep qeveria apo ndermarrjet per artin, nuk e blejne koleksioniste private). pra artin e ka thjesht mjet, jo qellim ne vetvete. nuk do te bej bukur, do te habise. megjithate nuk i mungon shija e mire. nuk i ka dale emri kot me ato qe realizon. por eshte rruge qorre ai lloj arti. po fillon sot t'i dale era. po bie interesi.

 po une po iki se po shkon 3 e mengjesit ketej. 

E ka muhabetin per Artin tone , te peshkut dmth .

gjej ndonje tabllo te realizmit socialist qe e shet dikush atje, te besh ndonje lek, leni llafet e tjera.

Kjo eshte shume drejte, zhvilloi talente te artit dhe kushte per artin tjeter gje ideologjizmi i artit, Shqiperia ka patur me shume talente ne ate kohe se sa tani ! mos qesh e ka mire djali ! 

jo ka patur, por te gjithe keta artistet qe ke sot neper bote me sukses (tenoret, sopranot, violinistet, shkrimtaret, etj) jane produkt i diktatures. nuk jane bere sot, pas viteve 90-ta. sot ke injorante qe s'dine te shkruajne dy rreshta qe paraqesin interes. s'kane lexuar nje liber.

qe megjithate ne, shyqur zotit e kemi ruajtur sistemin (jemi i vetmi vend i botes qe kemi shkolle te mesme artistike). por puna eshte shkolla eshte rremuje, secili ben art abstrakt, s'ka me DETYRIM te besh ate qe duhet te besh dhe jo çfare te thote ty truni te besh. s'ka liri ne art, ka detyrim, ka rregulla arti. te pakten kur ben shkollimin. 

plus pastaj kur mbaron shkollen sot, te leshojne ne pune tende. ben çfare te duash po deshe, nuk te financon me njeri. do te shkoje jeta duke paguar qirane dhe jo duke PUNUAR. ndersa piktoret me te mire, e kishin rrogen, ateliene dhe gjithçka te siguruar nga diktatura. si mbretrit dikur qe i mbanin piktoret ne pallat te tyre, jetonin dhe ata si mbreti, ndaj kane bere kryevepra. 

lere çfare me zgjat me.

 ik mor gavete e ndryshkur ! Debil i pagdhendur ! me tregon mua komunizem ti ! Ku di ti ca eshte komunizmi mor qyq,  po mbaje mire me bosin se te la rrugeve ! 

 

Ore Enveristi i oreve te fundit, u bone ti me na tregu Huntingtonin kur ne Kohe Tate ta kish ndaluar Dulla. Filosof me libra te ndaluar. Po cer komunizmi te tregoj Ty, ti ishe krimineli i rradhes ne sherbim. ASAj kauze i sherben ....revolucion sa te restaurojme Enverin ne madheshtine e tij.  Po cer restaurmi mor Enverista, ai vdiq perpara ores se Ceaushesku me Jelenen qe u pushkatun per kristmas nuk kishin Bo as te nje mijten e krimeve te ciftit Dulla-nexhi! Plaku tem vriste morrat e vet kurse Enveristat slane krim pa kry ne oborr te tjeterkujt. Ma trego i cik si ja tregut venin Fiqeretes e kalamojve te hero it te Spanjes i her se e keni sefte.

Gruevski me sa shikohet nga shtypi eshte nje politikan karrierist  karrizmatik i korruptuar dhe intrigant i tipit shqiptar ala Sali Berisha, qe per hir te pushtet djeg gjithe vendin. Maeqedonsit si serbet kane nje arme te fuqishme ne dore, qe dine ta shfrytzojne shume mire. , Percarjen e shqiptareve !

Kjo eshte arma me e madhe qe ata dine ta perdorin kur vjen puna per te luftuar shqiptaret.

Ali Ahmeti nje nga "rebelet" e konfliktit te pare qe ndodhi ne Maqedoni ne vitin 2001 u zgjodh ne pushtet dhe u korruptua me Gruevskin, sot perflitet si tradhtar ! Ebukura e serbeve dhe maqedonasave eshte se kete skenar " te destabilizimit "te Maqedonise,   ja veshin Amerikes .

ne fakt eshte nje skenar i vet maqedonasve dhe i berbeve, ku i dihet mbase edhe i Rusise. 

nuk po djeg vendin por shqiptaret, lagjen e tyre. mos harro titullin (thesin) usta. smiley

Po te djegesh shtepite e shqiptareve sic edhe po i shohim dikush do te paguaj, si thua ti do te rrine shqiptaret dhe te bejne sehir ?!!

 Mu me duket se kjo ngjarje nuk do te jete me kaq !

Gruevski ka probleme me vet maeqedonasit dhe gjeti nje sebep per ti shpetuar ketij problemi ! Do te shikojme dhe do te llafosemi ! 

Ja keshtu filloi edhe ne 2001. 

https://www.youtube.com/watch?v=EX0JsORZLyc

https://www.youtube.com/watch?v=wzf2hnUDV7U

e kisha llafin qe me e shpjegu nje problem me dy llafe, i dole nga kina. te sala, etj. 

katerqind probleme TE NDRYSHME deshe t'i shpjegosh me nje koment. merri me radhe.

Un fola per Gruevskin si politikan si tip, ky sot ne aparence del si  "shpetimtari i Maqedonise " qe shkattroi nje grup terroristesh,shqiptar ne nje kohe qe eshte edhe strumbullari i ketij skenari, dhe bera krahasimin e politikanin tone Berisha , me dy llaffe se me i marre problemet nje e nga nje athere i bi gjate rruga per ne kine ! smiley

Tre vijezime nga kjo teme dhe diskutimet perkatese:

1) Shqiptaret e Kumanoves ngjakan shume si turq.

2) Metamorfoza e nje njeriu.

3) Diktatura (e E. Hoxhes) zhvilloi artin.

Nje udhetim i shpejte ne abiset e egzistences.

"Così la coscienza ci rende tutti codardi,
e così il colore naturale della risolutezza
è reso malsano dalla pallida cera del pensiero,
e imprese di grande altezza e momento
per questa ragione deviano dal loro corso
e perdono il nome di azione."...

Xhezair Shaqiri, ose Komandant Hoxha, ka thanë se Ali Ahmeti ka pas takim me ish-komandantet e UÇK-së, dhe dy ditë para rastit në Kumanovë Ali Ahmeti ka folur me Muhamet Krasniqin-Komandant Malishevën në telefon.
Shaqiri tha se ky është një konspiracion shtetëror.
Komandant Hoxha këto komente i ka bërë në emisionin ‘Rrokum Roll’ të TV Rrokum. Ai ka thanë se Ali Ahmeti këta njerëz i ka fut në betejë dhe në fund nuk i ka tërhequr.
Sipas tij, Beg Rizaj ështrë i manipuluar prej strukturave të BDI-s për çështje kombëtare dhe rrethanat e luftës.
Komandant Hoxha tha se i ka lutur këta djem se janë në misionin e gabuar, por at,a sipas tij, i ka ftuar ë dikush se brenda tre-katër ditësh duhet ta bëjnë aksionin, në përvjetorin e Harun Aliut.
 

si tha ai....I don't even have an opinion. Granted, he got shot in the face. it was an accident...

I share the sentiment, though....

Max ketu ne rajon e dine qe Gruevski e ka stisur kete situate per te shpetuar veten.

Ne Europe "policia maqedonase vret ca islamiste te sapokthyer nga Siria dhe mire ua beri".

Nuk e shof hic mire te ardhmen e vendit, sidomos me ate xhamine gjigande mu n`mes te Tiranes...

...dhe vallahi, edhe une kur degjoj hoxhen ne qender me krijohet nje ndjesi prapambetjeje, jo me cunat e perendimit qe s`na kane pas nojhere me noj qejf te madh.

 

 

Ne Europe "policia maqedonase vret ca islamiste te sapokthyer nga Siria dhe mire ua beri".

 

Une jetoj ne nje vend te Evropes por dicka te tille se kam lexuar ! 

 

Nuk ka nevoje per te jetuar ne nje vend te europes per te lexuar dicka te tille. Edhe ne fund te botes po te jesh po pate internet e lexon. Pastaj me mijra agjensi lajmesh e forumesh apo blogjesh qe ka ne perendim, nuk eshte aspak cudi te shkruhen edhe gjera te tilla. Ah, lajm do te perbente nese kete citat ta kishte thene ndonje gazete me emer perendimore.

Mund te kesh internet dhe mund ta lexosh por nuk e kap dot kontekstin e asaj qe shkruhet! 

Per shembull une mund te lexoj per dicka qe ndodh ne tirane ne shqip, por vetem ai qe jeton atje e kupton me mire se cbehet atje apo ne Paris apo ne Guadelupe etc. Po keshtu dhe me keto lajmet e Evropes gjasme per 'xhihadisa albanezi'.

E them kete sepse lajmet gjermone thane dicka qe deri tani asnje gazete shqiptare apo analist nuk e ka thene deri tani : E pra maqedonsit e provokuan kete por dhe se politikanet shqiptare ne maqedoni kane konflikte me njeri tjetrin ! 

 

Ne Europe, se paku ne mediat prestigjioze, per kete rastin e Maqedonise nuk permend njeri islamistet dhe as qe lene te kutpohet qe kjo ngjarja e fundit mund te kete lidhje me islamistet. 

Po syte qe t'ju pëllcasin pastaj! ..po peshkun kane sy ne balle t'a lexojne apo Jo?!!

smiley 

O admina hapni temen e champions, se na i fute peshqit ne depresion mor aman!!

Po propaganda s'ka fund mer. Po ti te pakten, si Ron e kupto qe Islamic Radicalism dhe Albanian Nationalism jane aq te kunderta sa c'eshte Jewish Orthodoxism me Liberalism psh? Se normalisht s'do ndonje zgjuaresi te kuptosh, qe radikalism islam qe i thote- shqiptaret i kane sjell turqit e duhet me luft ne siri per xhihad- s'eshte i njejte me ate qe thote, hajt bashkohemi ne vend tone, se na kane ndare padrejtesisht e jane duke na vra, diskriminuar e shfaros?

Po ketyre kellirave bravo i qofte qe e bej lidhje te tilla pa lidhje. 

Po propaganda s'ka fund mer.

Quhet Foreign Affairs dhe eshte revista me prestigjoze per sa i perket mardhenieve ndekombetare ne USA.

Po ketyre kellirave bravo i qofte qe e bej lidhje te tilla pa lidhje. 

Exactly!

Tashti na trego ndonji gjo per vlerat e qyteterimit islamik!

Rono, s'di a po sqarohem ndonje pak. Por po ta them ndryshe. Bota kete pune ka mer. Sot eshte islamic terrorism the issue, neser do jete orthodox terrorism, pasneser do jete feminist terrorism, me vone do jete cyber provocations me the te thashe. Ashtu sic dihet qe kur je i vogel dhe pa buke te gjithe do kapen me ty. E ti mund te behesh zari i cdokujt qe te jep nje krothe buke. E s'ke as cfare ti besh.Tani puna eshte si me ja be, qe dhe me mbijetu e me be hajer e mos na vra e me dhene nje damke nga mbrapa? 

Une FA e njoh mire, ashtu sic e di qe eshte si gjys tooli zionist, po kjo pak rendesi ka me kete muhabet. Problemi qendron ti te pakten e kupto qe ne kete rast me shume se fact analyzing dhe mbledhje info po punon si opinion maker. Dmth eshte e lehte, bej lidhjen e nacionalizmit me radikalizmin fetar and puuuf, te gjithe mendojne se eshte OK te te vrasin.

e di qe eshte si gjys tooli zionist.

po prandaj pra po te them na thuj ndonje gje per vlerat e qyteterimit islamik dhe antivlerat e ati zionist. Dmth fokusoju te pika jote me e forte. Fokusoju te tema ku je i forte ne "fact analyzing dhe mbledhjeje info". 

O Rono, qenke amerikanizu fare me duket. Po flasin per nje gje specifik mer, per lidhjen e nacionalizmit shqiptar ( nje komb multifetar etj etj) me radikalizmin islam. Per mua cdo lloj radikalizmi eshte kancer. S'ka pike dyshimi. Sic po ta te them qe s'ka lidhje midis atyre me lart dhe ky eshte nje analizim fakti per gjithe ata qe i dine gjerat nga brenda. S'di s'po merremi vesh me duket, ose ti je aq i futur ne ate qendrimin tend personal ndaj islamit, sa te duken te gjithe si kucedra me callme. 

"No man ever steps in the same river twice" Heraclitus

"problemi" yt eshte se i shef ideologjite si te kalcifikuara ne praktikat e tyre. Per ty nacionalisti eshte nacionalist dhe islamisti eshte islamist. Nderkohe qe eksperienca historike tregon se ideologjite ne praktike mund te marrin forma nga me te cuditshmet. Mer rastin e komunizmit ne shqiperi psh. Unanimisht eshte cilesuar si nacional-komunizem. Nje gje e tille eshte e pamundur pasi nacionalizmi dhe komunzimi nuk puqen gjekundi ne teori, por ja qe ne praktike na u puqen. 

 

Aha po ti nxjerrim gjerat jashte kontekstit e qelbin muhabetin them une. S'di kush e paska percaktuar unanimisht si nacional-komunist nje vend qe deri pa u prish me Kinezin ishte popull me " vellezer kinez e me miq kosovar". Dmth ti hajme ne keto llokma, sikur s'bene. Diktatura-nacionale edhe njihen sic mund te jete Korea sot e Shqiperia pas-kinezit. Por rreshkitje aksidentale per rrethana historike kane pas te tere mer.

Por ne s'jena ne kete faze tani dhe shanset jane te vogla te jene any time soon, derisa rripin radikalizmit e terheqin nga Arabia dhe Nacionalizmit e terheqin ne vend te vet.  Plus s'ngrihet dot gje kur shteti meme s'ka buke me henger e eshte i zene duke u rrahur per pushtet. Une jam i qarte, qe kur rrobi s'ka me henger i falet dores qe i shtrihet me para, por mos te bejme gjasme tani sikur lidhjet jane aq te dukshme, sa s'jena duke vene re gje. Mua s'me duket rasti. Nejse faleminderit per muhabetin.

Mua s'me duket rasti. 

Dakort! Ishte kenaqesi! 

Gjithe te mirat!

nacional-komunizmi eshte shpikje e sorrosisteve tip lubonja!    duke ja ngjitur nacionalizmin pas komunizmit synojne nje shqiperi pa identitet kombetar si kjo e sotmja.  nje shqiperi qe jo vetem nuk eshte ne gjendje te beje detyren e saj ne korrigjimin e padrejtesive te -13-s,por mundesisht ,duke propaganduar identitet fetare dhe krahinore ne vend te atij kombetar,ta bejne ne nje te ardhme te afert si libanin.  kjo eshte e gjithe loja.  produkt i kesaj loje jane partite -ceta, shqiptare dhe nje numer i madh delesh qe u vene pas.  keto dele te indoktrinuara pastaj me radhen e tyre shprehen-c'me duhen mua shqiptaret e maqedonise,c.me duhet mua cameria,cme duhet shkodra,me duhet korca!

lufta ndaj nacionalizmit  ne shqiperi nuk eshte ideologjike ose nga ;pozitat e qytetarit  te botes. jo ,ajo behet me qellim qe ne vend te shqiptareve,te kemi poturetrecerekshe dhe ''jorgaqe''.    e keqja eshte se pjese e kesaj loje jane bere edhe shume shqiptare ca nga padituria,ca inferioriteti qe te shtyn te behesh me katolik se papa.    edhe esat pasha keshtu mendonte ne -14-n!  me ler mbret nga peqini ne sukth,e te tjerat merrini ju.

 

"Tashti na trego ndonji gjo per vlerat e qyteterimit islamik!"

Ja se ti tregojne keta cunat ketu. Si i bi, qe keta besojne ne pafajsine e te akuzuarve per terrorizem, duke shpreh si argument qe kjo per te cilen akuzohen keta, eshte "the muslim thing to do"?

qe ti kthesh nje pergjigje sa me objektive pyetjes tende duhet te njohesh shume mire 5 shtyllat e islamit. Une nuk i njoh dhe aq mire. Te tjere jane ata qe e njohin me themeli kete pune. 

Te te vije tërp!

Nqs eshte turp ti lesh rradhe me te diturve te flasin per nje subjekt te cilin ti nuk e zoteron 100%...atehere i turperuar jam!

Debris, me fal qe po nderhy, por rreshqitja nga patriotizmi në radikalizem fetar nuk ka brire, pikerisht ne rastet kur te drejtat kombetare neperkemben keqas. Shume prej manifestuesve ne Siri, pasi manifestuan ne menyre paqesore per dy vjet rresh, u detyruan te rreshtohen ne brigadat islamiste, si e vetmja alternative per rezistence ndaj pushtetit te Asadit.

Ne rastin e Maqedonise, do ishte 100 here me mire qe shqiptaret, sikurse propozon Roni me lart, te votonin masivisht opoziten maqedonase qe ishte e para qe shkoi ne Kumanove. Biles jo 100, por 1000 here me mire ! Do dilnin te fituar ne te gjitha planet

ps: sherret me 'qyteterimi islamik' vs 'qyteterimi i krishtere' nuk kane piken e pikes se bereqetit

Cdo kush mund te rreshqas kudo. Po mua s'me eshte duk ashtu ne rastin shqiptar. Perkundrazi ata qe jane radikal islamik jane haptazi anti-shqiptar e me the te thashe. Po nejse mer, mbase ju keni dini ndonje gje me shume qe mua s'ma kane zene syte. 

Po mua s'me eshte duk ashtu ne rastin shqiptar.

ne fakt, nuk ka rast shqiptar apo kinez (se dhe atje ka pakica, biles atje ka me teper se kudo!!) apo kilian. Siria ka qene vendi ME LAIK i gjithe Lindjes se Mesme por siç te thash me lart, rebelet nuk kishin alternative tjeter.

Te jap nje shembull qe me beri pershtypje para pak ditesh:
TV franko-gjerman ARTE transmetonte nje si dokumentar (ne fakt, reportazh) ku ne qender ishte nje vajze siriane, emigrante prej pak ditesh ne france. Nuk kish dashur ta linte vendin e saj (eshte dhe çik me trashegimi kjo puna e emigracionit : nuk jane shquar ndonjehere sirianet per popull migrues, siç nuk jane shquar as irakianet; ndersa italianet ose ne shqiptaret po - nejse, sepse kjo eshte tjeter teme). Por duke qene se jetonte ne nje qytet te vogel qe perfundimisht ka rene ne dore te islamisteve (Raqqa, ne s'gaboj) dhe nga ana tjeter KURRSESI nuk donte te jetonte ne Damask ose ne nje tjeter qytet te qeverisur nga Asadi, kish zgjedhur, pa piken e deshires, emigracionin, dmth Perendimin.

E pyet gazetari ne nje moment : pra ju rate nga shiu (Asadi) ne bresher? (islamistet)
Jo- i pergjigjet pa ju dridhur qerpiku. Islamistet ne qytetin tim NUK jane me keq se zbirot e Asadit. Per me teper qe jane ish-shoke te mijte te shkolles, gjimnazit apo fakultetit, ish shoke lagjeje. Por qe nuk kishin tjeter alternative. Edhe te donin, nuk kishin!

E kupton tani se si 'rreshqasin' gjerat ?  

Mire mer, biem dakort qe kur robi s'ka alternativ zgjedh m. me te vogel, qe mund te behet dhe i madh me kalimin e kohes. Ceshtja eshte si me ja be kur 1. je popull i vogel, 2. s'ke zhvillim ekonomik, 3. cdo kush do nga nje llokem nga ty, 4. mund te bihesh pre e cdo gjeje, 5. asnjeri s'do t'ja dij per ty edhe nese vdes, 6. s'je popull me shans si ndonje zvicerian, qe tu ndejt ne shtepi te vet vendos bota me te be vend bankar psh.

Une jam shume dakort qe disa gjera rreshaqin prej kontekstit se rrethanave, por si t'ja bejme mos me ra kur s'kena " shume alternativa" sic fatkeqesisht paska ra dhe goca. Nejse faleminderit per muhabetin.

Ne asnje artikull, perveç atyre serbe, nuk kam lexuar qe ajo qe po ndodh ne Maqedoni ka te beje me ndonje grup radikal islamik. Artikulli i linkuar me siper ben nje permbledhje te situates ne rajon; ndersa per radikalizmin flitet si nje nder shume problemet qe prekin rajonin, perfshire territoret ku jetojne shqiptaret etnike. Ideja eshte qe vendet e Ballkanit kane per qeveritare njerez te korruptuar, qe nxisin dhe perfitojne nga destabiliteti. Relativizmat qe behen ketu pastaj, epo, liri, demokraci dhe çorbe hesapi. Islami radikal tjeter e çfare po ndodh ketu tjeter. 

 

 As qeveria jone, as qeverite Evropiane nuk u prononcuan me force per kete ngjarje te rende. Kjo tregon qe edhe keta, qe kane spiuna plot, nuk e dine tamam se cfare ka ndodhur. Duket sikur dikush trazon ujerat ne ate zone.

Maqedonia ka shtuar forcat ne kufi, mendoj qe ne te cojme gjahtaret se i kishim me shumice, kam nje parandjenje qe BE dhe NATO do e denojne ashper kete vendim ....

sa keq qe jemi katandisur

Po q'ai Sali Ram Berisha ne cfare perqindje i demshperbleu banoret e Gerdecit? 

Ktu duket qe jemi popull gallate. Gruevski vret 14 veta te armatos, shkaterron nja 10 shpi ne proces dhe me te drejte shqipet jane gati ti hidhen ne fyt. 26 ne Gerdec plus 4 ne 21 janar bejne rrumbullak 30 shqiptare te vrare nga regjimi Berishes. Berisha vret 30 vete te paarmatos, shkatarron nje fshat te tere dhe shqipet i japin vote ne 23 qershore! Kurse sot kanditaja per bashkine e durresit del dhe i kerkon votat me argumentin se keshilltare politik ka Sali Ram Berishen. Dhe ka per te more vota kandidatja e Durresit!!! smiley

Po Zeni i vrau nga dashuria!!! Te jesh qorr mos ta shohesh!!!!

Mu kujtu nji gjo e modhe fare. Maj men qe pas 21 Janarit u mush facebook me at videon qe shpjegonte se si ai xhaja me floke te bardhe pasi qellon ne brinje njerin prej protestuesve, pistoleten ja jep ati djalit me kapuc qe niset me vrap. smiley

e paten sjelle at video dhe ne peshk si prove per vrasjen e protestuesve nga opozita smiley

 

Ti harrove opinionistin tone kombetar tek analizonte videon. Me t'u duk vrasja e demonstruesit te gjore si vrasja e JFK-se.

Lene lene, se maj men veten time...turp me thon te drejten...tu debatu me xhib-si-xhibat, jo ka a ska garda arme me kaliber 9mm, jo cadra pistoleta, jo cumcakiz C4... etj etj

 

Trecereku i ktyne qekan kosovare o lla! 

Si kshu? Edhe t'uck-se kta edhe t'isisit? 

Po shifni noi gjo qe s'e dalloj una apo ca?

sirin (dmth me spond isis-in) e tha maqedonsi. e citoi gjermoni.

pritej.

zhurma qe u bo m'peshkt ishte tek hazerlliku i lajmit dhe pse ai lajm mund te besohet kollaj fare (edhe po nuk qe ashtu). 

te tjeret ktu un e di qe po pan re thon po bi shi, por per ty du qe t'jesh i qart ne ket pik smiley

Deri tani vetem tek PPU na del se kane qene Isista.

As maqedonasit nuk i meshojne kesaj teorie.

Kurse nje nga gazetat prestigjoze gjermane me drejtim konservator thote:

Nachdem immer mehr Bänder an die Öffentlichkeit gerieten, warnten Kenner des Landes schon vor Wochen, die bedrängte Regierung könne versuchen, durch das Schüren gewaltsamer Zwischenfälle davon abzulenken und die Reihen hinter sich zu schließen. Ob das so ist, oder ob in Kumanovo tatsächlich Terroristen ihr Unwesen treiben, bleibt zu klären.

Mire kur na djeg miza nen kesule, por neve na djeg edhe kesula pa pasur mize hic.

neve na djeg edhe kesula pa pasur mize hic.

+1

Si tha ai ke barcaleta, une e di qe s'jam kokerr misri po ec e mushi menjen gjelit. 

@casa

aah, jo t'gjthve, jo t'gjithve! 

Mu pershemull s'm'djeg hic. 

Btw, degjoja ne radio para ca ditesh per kete qytetin e mesem ne Kaliforni, qytet i dhunshem me shume incidente me arme zjarri. Skedat e policise deftonin qe shumica derrmuese e incidenteve shkaktoheshin nga diku 100 veta. 

Njeqind njerez e kishin bere lemsh nje qytet trecerek milioni. Me vite! 

Hec e thuj ti pastaj qe i djeg miza te gjitheve. smiley

 

po ku doli mer burr i dheut! kush tha?

 

s'osht muhabet ky. forget it.

Ato 'patches' thone UCK, "K"=kombtare. ISIS-i nuk njef kombe.I ka qit t'gjith haram.

 

c'paten me kta ishin mire  e bukur 

Ka jane djem o vlla. Ja lujten fene, sa kishin plumba i mbajten matane me helikoptera me tanke e me forca specialeshi. Dhe kur u mbaruan plumbat kishin shoket celular, "mos i prekni cunat me dore se vijme pime kafe ne Shkup"

Ka lezet o vlla shqiptari ne lufte. I tund Fene!

kane per ti lene keta qe u dorezuan...  ja prit per pak kohe, shoket e tyre kane per te rrembyer  ushtare ose police maqedonas  diku ne ndonje poste policie, e keshtu do ti kembejne me te ''dorezuarit'' e Kumanoves..

Do gjendet menyra. E rendesishme tani per tani eshte qe cunave te vazhdojne t'ja u rruajne smiley

Me nje zog kete rradhe u mashtruan shume gure. Ehuuuu smiley

Sapo dha doreheqjen ministrja e brendjshme Gordana Jankullovska.

Shyqyr qe paska ik kurva

Ah shyqyr! Se duket sikur me hante buken kjo qe i thoshte shqiptareve " indian te eger". S'di a e ka pare veten ne pasqyre xhanem. 9 vjet ndejti kjo ne ate pozicion ku nder "sherbimet" e bera ishte dhe futja e shqiptareve te pafajshem pa pike prove ne burg. Ene kaq dime se kush e di si vete andej.  Urno ne gjyqera te bome vet tu prit per te henger burg kot. Njoni me vetlla te heqme tjetri xhaxha qe s'lidh dot poturet. Radikalist te medhenj mer. Pastaj bojne robte si te habit "ua cne shqiptaret te diskriminum".

lajm i mire !! Nje Qelbesire me pak !

Debris, nje pyetje (meqe dukesh i mirinformuar) : si ra Zaevi ne keto pergjimet ?? (si i siguroi, dua te them)

si ra Zaevi ne keto pergjimet ??

Behu serioz! smiley

I falet, eshte vone... smiley Si i kishin thone? Futi i SSS dhe shko ke lagja e thuji qe me dergun ata...

Ngaihere reflektoj mbi taksat qe paguj, dhe duhet me e pranu se nuk shkojne te gjitha kot...

jo jo, seriozisht, nuk e kam ndjekur kete serialin e ketyre pergjimeve ne maqedoni, kam humbur disa seri me ç'duket (dhe tani po pertoj ti shkarkoj ne internet smiley )

Nuk di cfare te them. Ca thone e kane bere Greket, ca thone e ka bere Amerikanet, por fare mire mund ta kete bere dhe nje specialist IT me ndonje kompani celulare. Nje usb stick eshte ajo e shkrete. Nejse mo qe mos tja fusim kot, s'kam dijeni.

ok, rrofsh. Doja te dija nese, qofte dhe zyrtarisht, si e ka justifikuar Zaev renien ne dore te tij te mijra regjistrimeve. Pasi nuk eshte pak per nje vend qe opozita te zoteroje pergjime telefonash ! Ose si paralelizem: ballkan ata, ballkan shqiperia. Imagjino sa e mundur mund te ishte per ish-opoziten shqiptare te zoteronte pergjimet qe bente ish-kryeministri shqiptar, dmth Saliu ! smiley Se keshtu i bie : te keqen e autokratit Gruevski, qenka kokrra e gomanrit ne krahasim me Saliun tone kombetar !!

Tallesh ti mer, po sigurisht qe s'krahasohet me Salen. Sala ka 40 vjet ne pushtet mer, Gruevksi s'ka bo te 10tat. Sala dhe kur ja ka bo gropen vetes ka fut te tjeret mrena, kurse ky po duket sikur do bij ne gropen qe deshi me ja bo te tjereve.

Meqe ra fjala, e ke vu re qe Sala s'ka thone gje hala per kete ngjarje.

Janulla vertete iku, por strukturat dhe doktrina jane, nuk duhet te sforcohen shume per te gjetur nje janulle tjeter. duhet qe hekuri i nxehte te rrihet e te zgjidhet problemi shqipetar atje...

Sinqerisht cuditem sesi justifikohet nje rryme ultra nacionaliste -e vetequajtur "Ushtri Clirimtare Kombetare"- jo ligjore - e mirenjohur dhe identifikuar si irredentiste - e etiketuar nga nderkombetaret si terroriste e jo paqedashese (kjo te pakten ne 1999, kur donte ta perhapte luften ne maqedoni paralel me kosoven dhe ju tha qarte stop). 

E para nuk jane ushtri, se nuk kane konceptin e ushtrise, pasi operojne si guerrilas. Pike kjo. Edhe nuk i njeh njeri edhe underground, pra nuk kane mbeshtetje popullore per te qene nga ana logjistike te mbeshtetur. Edhe dibranet jane me kokeshkemb se kosovaret per ate pune. 

Clirimtare Kombetare. Kjo hahet per Kosove edhe Shqiperi, po maqedoni ku shqiptaret jane minoritet, nuk eshte me ceshtje kombetare. Pra ata nuk mund te perdorin emrin e kombit per cfare e justifikojne aktin. Se i bie qe Tiku psh, kur grindet ketu, flet ne emer te kombit apo fese dhe ka te drejte me llogjike te zhdrejte. 

Keta luften me te madhe te brendshme, duhet ta bejne me politikat e tyre perfaqesues shqiptare. Nuk ka me vend per kete lloj de-stabiliteti, sepse me dash me perfaqesu shqiptarine, kjo eshte forma me e shemtuar qe behet. 

Edhe fund i fundit ca beri Thaci dhe Haradinaj, nga "Luftetare" ne "turpi i kombit" ?!?!?!?! Kem i precendente te keq ne kete drejtim. 

s'ka pse çuditesh. keshtu ka qene ne irlanden e veriut me vite rresht, apo te basket e frances dhe spanjes. apo kudo atje ku ka pakica qe ndjehen ne rrezik. 

si dhe ai kalimi nga Luftetar ne Turp i kombit, behet thjesht prej moshes. kur je i ri, je luftetar (kujton se me lufte do i rregullosh gjerat), kur fillon plakja fillon dhe reflekton ndryshe. ke me shume gjera me humb sesa me fitu prej luftes. 

ndersa kur edhe pse i ri je kunder luftes, je thjesht dhjaks. s'ta mban. 

S'e ku e pe ti kete "justifikimin", hajde merre vesh.

ti ke ndonje argument bindes, pervec shtypit qe ke sjelle me lart, per tu besuar ose thene ndryshe se cfare po them une? 

kam une. kete diskurin tend e mbanin plot prishtinalij kur UÇK ja filloi luften ne kosove. e quanin bile Ushtria Çlirimtare e Katundarve (dhe jo kombetare).

sot nuk i degjojme me te flasin njesoj.

ndersa sa i perket termit Ushtri, do te thote njerez te armatosur, ne raport me termin Civile, njerez pa arme.

O shoqe s'jena ketu me bind njeri-tjetrin mej. Vdiqen robte andej. Mish e gjak si une e ty. Le qe s'po marr vesh per cfare te bind une ty njehere?!!  Une fola per ata qe hala pa mbaruar u hodhen jo po Arabia jo po terrorizmi jo po leshi e preshi. Mase s'morem vesh asnje gje po te pakten e morem vesh qe s'kishte lidhje me Arabia.

Dita 3e hala s'dihet gje: pse hyne shteti me tanke e me helikopter, cfare ishte kjo ngjarje, kush u vra, pse u vrane, si u shkaterrua nje lagje shqiptaresh, madje as sa rrob vdiqen e kush vdiq? Dmth thjeshte ndonje info te papercaktuam me rob anonim qe ishte UCK mer, por fare mire mund te ishte shoqata e gjuetareve te lincesum. Une s'kam dyshim se ky ishte nje inskenim per terhequr vemendjen nga pergjimet e Opozites dhe mbajt Gruevksin ne pushtet, halli eshte se pse me e hengert shqiptaret mer, gjithmone.

Gaia, edhe UCK (K per Kosove) gjykohej fillimisht si organizate terroriste dhe ish po ashtu e paligjshme. Nuk dua te besoj qe mendon vertet se mund te ekzistojne organizata te tilla te ligjshme. smiley Sidoqofte, ndaj te njejten antipati me ty per UCK-ne ne fjale, me se shumti per dhunen dhe racizmat ne deklaratat e tyre. Ama te diskreditosh kauzen dhe perpjekjet e luftetareve te atehershem me paaftesine per te qeverisur Kosoven e sotme, nuk besoj te zbehe e as te filloje te zbehe arritjet e UCK-se (jo ekskluzivitet i Thaçit dhe Haradinaj). Se pari, liderat e sotem nuk erdhen ne pushtet me historik punesimi ne administrate, se dyti gjeten ate qe u krijua : izolim diplomatik, ekonomik dhe gjeografik. Tashme jane mite te çlirimit kombetar, por kurresesi heronj dhe mrekulliberes. Kujto Ghandin, te idealizuar dhe mitizuar por njekohesisht te kritikuar per moderimin qe vonoi pavaresine, per Particionin e me radhe. Jo me kot ne ate kohe nje parlamentar britanik e cilesoi si polici me i mire qe kish patur Britania e Madhe ne Indi. Heronjt jane per perrallat, prandaj le te mos relativizojme.

 

Kthehem te Ushtria Clirimtare Kombetare dhe situata ne Maqedoni. Jemi dakord qe thirrjet e saj jane anakronizma ne kete Evrope qe jetojme, ama moszbatimi i Marreveshjes se Ohrit, trajtimi i minoritetit shqiptar si qytetare te klases se dyte dhe ngjarja me e fundit tejkalojne çdo lloj normaliteti ne kete kontinent. Pak rendesi ka lufta nepermjet perfaqesuesve, ciletdo qofshin, ne nje kohe qe nuk jane perfaqesues te denje te minoritetit. Kur nuk ofrohen dhe nuk perfillen rruge te tjera te paqta dhe demokratike, doemos do te kete formim te kesilloj organizatash. Komuniteti shqiptar ne Maqedoni eshte lene ne balte nga te gjithe, duke filluar nga perfaqesuesit politike dhe duke mbaruar tek BE-ja, SHBA-ja dhe Shqiperia.

 

E fundja, ta zeme se u neutralizua UCK-ja (fuqia sherrberese e se ciles eshte ne nivel lagjeje ne rastin me te mire), problemet e perfaqesimit politik dhe shkeljet e te drejtave te pakicave etnike do mbeten nese Maqedonia nuk merr masa per garantimin e plote te tyre. 

 

Ne fakt qytetaret shqiptare ne Maqedoni nuk i ka bere pushteti maqedon njerez te dores se dyte, per fat te keq ne me te shumten e rasteve kane lene veten te tille. Marreveshja e Ohrit eshte zbatuar me disa perjashtime te vogla si ligji per policine, por ne pergjithesi legjislacioni perkates eshte miratuar. Nese nuk funksionon sic duhet nuk mund te themi direkt "Marreveshja e Ohrit nuk funksionon" se dalim jashte kontekstit ballkanin dhe maqedonas ku ne pergjithesi zbatimi i legjislacionit eshte problem, duke filluar nga ligji anti-duhan e deri te nenet e kodit penal per krimet e renda. Problemi thelbesor i shqiptareve atje eshte fatkeqsisht feja, e cila i ka futur ne nje vetizolim te cilit realisht nuk kane c'ti bejne maqedonasit edhe sikur te kene deshiren per ti marre shqiptaret per dore dhe ti integrojne (qe natyrisht nuk e kane). Pervec kesaj, jane dhe forcat politike shqiptare qe kane marre peng shqiptaret e Maqedonise dhe perdorin pushtetin qe ju jep vota e tyre njesoj sic perdorin qeveritaret tane pushtetin qe ju jep vota jone. Faleminderit per mirekuptimin smiley

Ne fakt qytetaret Shqiptare ne Maqedoni jane shtypur e margjinalizuar me shume se ne Serbi e Kosove. Jane mesuar Maqedonet prej 30 vjetesh te shtypin ne menyre brutale shto shenje revolte. Namin e kane patur Serbet por kerdine e kane bo Maqedonasit deri ne 1998.

Feja per ate pune nuk hyn fare sepse shembulli i Maqedonise do jete nje konfederate me kantone e jo nje shtet nacional Maqedonas. Per te mos qene shtet artificial Maqedonia duhet te respektoje minoritetin shtetformues shqiptar. Ne se do kete Maqedoni, atehere ajo duhet te liberalizohet sa me shpejt e te luftoje racizmin ndaj Sqhiptareve deri ne nivelet e larta. Gjuhen raciste te politikaneve Maqedonas mund ta hasesh vetem neper kampe perqendrimi e jo ambjente politike europiane.

 A e dini  cfare quhet minoritet i pa-perballueshem per nje shtet nacional???? 10% minoritet e ben nje shtet nacional veshtire te manaxhohet....., nderkohe Shqiptaret  ne maqedoni jane me shume se 30%.  Vetem federalizmi mund te beje qe Maqedonia te mbijetoje e prandaj feja dhe etnia ne kete rast nuk mund te shihen si pengese sepse per to do kujdeset kantonizimi.

P.S. Me ben pershtypje njohja e manget e lexuesve ndaj ceshtjeve tona shtepiake. Duhen evituar temat idiote per Fredin e Baltimores apo revolucionet e ardhshme e urine nderkombetare, se na mungon kapaciteti ti kuptojme pavaresisht pordheve te mbedha. Nderkohe per amerik urryesit 3 police jane vrare keto kohe e fundit ne usa dhe nuk e rruan njeri.

 Jane mesuar Maqedonet prej 30 vjetesh te shtypin ne menyre brutale shto shenje revolte

smileysmiley Kjo eshte realisht per te mbajt brinjet me dore. Revoltat e shqpitareve ne Maqedoni keto vitet e fundit, dmth pas shkeputjes nga ish-jugossllavia i kane "shtypur" BE-ja dhe USA-ja, ose le te themi me sakte qe ne 2001 u shpetua Maqedonia, jo se u ndihmuan shqiptaret. Ai shtet edhe sot nuk ka potencial per te shtypur ndonje revolte shqiptaresh, perkundrazi, ne kushte te tolerimit nga BE-ja dhe USA, shqiptaret e maqedonise kane te gjithe potencialin Maqedonine ta bejne kashte e koqe  

Eshte per te qare e jo per te mbajtur brinjet me dore. Vrasjet e infiltruesve ne kufirin Maqedon kane qene me te shumta se ne kufirin Serb te Kosoves. Forcat Maqedonase kane qene te njohura per brutalitet e jo aq profesioniste sa ato Serbe. Kur kam hulumtuar kufomat e Shqiptareve te vrare ne kufirin Maqedon kam hasur arme te kalibrit te larte dhe jo te njohura per perdorim ne zonat kufitare nga kembesoret . Me kujtohet incidenti i ca ushtareve Maqedon qe kur luanin basketball se kush u qiti pushke ne Tetove....as lidhset e atleteve nuk ju preken por terrorrizimi i civileve ne ate zone vazhdoi per nja dy jave. Ne konfliktin e mevonshem u pa qarte urrejtja Maqedonase qe e diqte gjithe zonen Shqiptare e sla shtepi ne kembe pa i ra me tonks, quhet raprezalje, se lufta ka ca kondita se si trajtohen civilet. Prandaj duhet durim me ju shpjegu ca gjona Shqiptareve sot per veten e tyre.

Besoj se e kupto edhe vete gomarllekun tend kur cito fene ne kete rast. Shqiptaret nuk do asimilohen nga Maqedonet dhe nuk kane asnje shans te humbasin fene e tyre Islame sic edhe maqedonet nuk do te humbasin fene e tyre ortodokse. Se kush te ka thone ty se Marreveshia e Ohrit eshte zbatuar une se di, por sipas Mehdi Thaci, Marreveshja e Ohrit, eshte e vdekur, nul, e pazbatuar, jo me larg se para 3 javesh. Tani skemi si ta besojme Swedin me shume se politikanin e maqedonise apo jo?

P.S. O Swedo, nuk shkoji euro 1.20 si kelthisje per javen qe shkoi e hiqi emoticonet nga perdorimi se dukesh pak mongoloid.

Plako, nuk te sqaroj dot se nuk ja vlen, ti e njef Maqedonine dhe Ballkanin nga 11.000 km larg, une i kam pune te perditshme, kshuqe merret vesh kush ka me shume probabilitet per te fol gomarlliqe. Nejse.

Plako po ka nje mundesi apo probabilitet qe te kene mbetur budallenjte atje Swedo apo jo? Sa eshte shonci?

Fakti qe ti s'je ketu ....

Fakti qe une kam qene aty kur ske qene ti te skualifikon. Nderkohe une per 12 ore jam aty, kur me therrasin.....se edhe ti faktikisht nuk je aty....je ketu me mua ne blog. Por ca pret kur filozofi i shquar dhe pershkrimi i Tiranes si Hale ze me shume vend ne diskutimin publik se haleja e te drejtave te njeriut te Shqiptareve ne Maqedoni.

Kushedi sa nga ata qe jane aty thone na cate trapin me Shqiptaret e Maqedonise, te rrine aty ku jane se mire jane....perqindje e modhe them. Prandaj pra me Ballkanin e Europen Lindore merren prape qe ketej 1100 milje larg.

Thua feja dhe vetizolimi te jene pengesa per shprehjen e identitetit etnik dhe perdorimit te gjuhes shqipe ne institucione shteterore, ne mbishkrime monumentesh kulturore e me radhe? C'vetizolim ne nje kohe qe izolohen pa patur kete opsion te vetizolimit!

Feja dhe vetizolimi jane pengesa per ti nxjerre nga fshati, per te trajtuar femijte si femije e grate si gra. Pastaj kane histori te tjera, te tipit refuzim per te mesuar gjuhen maqedonase, qe me te mire a me te keq ju duhet etj. Dmth qe japin vete aq shume kontribut per te qene njerez te klasit te dyte, saqe as ja vlen mundimi as per maqedonasit te investojne shume ne kete drejtim, shumicen e punes shqiptaret e atjeshem e bejne vete.

Domethene ti si ekspert i Maqedonise dhe Ballkanit e quan te merituar pershkrimin me nota raciste e denigruese te Shqiptareve nga elita politike Maqedonase. Gjynof Maqedonasit per detyren e veshtire qe kan me civilizu shqiptaret e mire paskan bo qe smerren me ta. TUNG, ika, me gjithe te mirat.

Nuk kam degjuar asnje politikan maqedonas qe publikisht te pershkruaje Shqiptaret me nota raciste e denigruese, dhe nuk po flas per civilizim, po per emancipim. Kalo mire.

Ky problemi i zhvillimit eshte tjeter, swed. Nuk kam kurajo te flas per te, aq me teper me bindje. E megjtithate, duhet te kete patjeter lidhje midis zhvillimit te qytetarit dhe te drejtave qe ka ne nje shtet te caktuar. 

Me kalimin e diteve u qartesua qe nuk kemi te bejme me ndonje linje radikale Islamike dhe nuk kemi te bejme as me ndonje levizje patriotike e aq me pak kombetare por thjesht me nje dyzine aventurieresh qe me qellim apo pa qellim, te joshur me para apo me ofiqe u munduan te ndihmojne qeverine ne renie te Gruevskit. Mjere viktimat e pafajshme civile si edhe Shqiptaret e Maqedonise qe jetojne nen nje rregjim kriminal e diabolik. Forcat politike Shqiptare ne Maqedoni duhet te dalin nga qeveria dhe te kerkojne zbatimin e Marreveshjes se Ohrit sa me shpejt sepse edhe lideri i opozites e anashkalon kete marreveshje.

 Mjere viktimat e pafajshme civile 

Nuk ka viktima te pafajshme civile! Nji Sali Ram Berishe eshte ai qe vret civil me dure ne xhepa.

sala vrau manifestante, po marr versionin tend pra. jo njerez ne shtepi te vet. 

nuk eshte nje manifestant i pafajshem. se vjen te çan trapin pas gardhit, s'te le me pa lajmet ose me i buzqesh grus. dhe une do ta vritsha, po te isha ne vend te sales.

Shiqo, thuhet per viktima civile....ata nuk kane faj....perdorimi i forces se qeverise duket kriminal....edhe vete Maqedonasit po terhiqen ne ate pikepamje....kta te tjeret, heronjte qe u dorezuan me flamur te bardhe, qe u futen me arme ne shtepi te Shqiptareve..... duhet me u trajtu ndryshe....me u var prej komesh bashke me ata politikane qe i kane derguar....

Kam me shume respekt per Islamiket qe vrasin veten por nuk mcifen mbas fustanit te grave apo ne shtepite e civileve. Demi fizik eshte sikur ka ra Hiroshima. Nejse Daj Semi, nuk ka qen dakort nga fillimi dhe politikanet shqiptare bone mire qe e kafshuan gjuhen deri me sot. Nga sot duhet te denoncojne dhunen disproporcionale Maqedonese.

me te gjitha jam shume dakort, pervec pjeses si reagoi politika. e para e shemtuar, Majko i deklaroi keta ne funksion te inteligjencave te huaja. ka qene nje i PDs, shefi i Shikut, qe beri te njejten deklarate per 97 ne Shqiperi. Me e shemtuara akoma, gjersa librat te hapen tamam, keta nuk kane te drejten humane, njerezore, sipas konceptit te shtetformimit, te bejne keto gjera ne popullsi civile me idene e vetembrojtjes. 

Personalisht Mu duk se per here te pare Politikanet tane lidhen gjuhen por priten te sqarojet gjendja.

Por pasojat jane 3 fishe:

politikanet shqiptare ne Maqedoni jane ne prag thermimi. Si opozita e ashtu pushteti Shqiptar humbi pike ne elektorat ne dobi te Zaevit qe eshte antishqiptare.

politikanet shqiptare te Kosoves duhet te kontrollojne qente ne oborr te tyre.

politikanet Shqiptare te Tiranes duhet te perfshihen ne kuadro ne respektimit te te drejta ve te njeriut ne Maqedoni dhe bashkimin e faktorit Shqiptar.  

Dhuna ne Kumanove eshte e turpshme, Sikur te kishte ndodh ne Baltimore do ish djeg Amerika. Nese ke njerez te armatosur prane popullsise civile eshte njesoj si ti kene marre peng. Duhet te negociohet e Jo te digjet qyteti. Shenje flagrante urrejtje racore nga Maqedonasit . Raplezaliet racore kunder Shqiptareve jane perdorur per te nxitur konfliktin Etnik. E ku?ne kumanove ku ka me shume Serbe.

Dhane dorheqjen tre ministra i brendshmi i financave dhe i transportit, po Gruevski ? Nejse keshtu mbas nje ngjarje kaq te rende me perfundim 22 te vrare dhe 10ra te plagosur, me deme te medha materiale dikush do te mbaj pergjegjsi dhe do te pergjigjet, Shume mire deri ketu. Dikush duhet te pergjigjet. Ky eshte parim i pergjithshem kudo ne bote.

Tani une si gjithmone dua te bej nje lidhje me ngjarje te ngjashme por jo kaq te perputhur me kete te Maqedonise-.21 Janari yne 4 vete te vrare ! 

. thjeshte ne parim kur vriten disa vete qeveria duhet te reagoje me dorheqje , nuk e di se nuk e mbaj mend u dorheq ndonje minister i Berishes pas vrasjeve te 4 personave ?!!! 

 " Goditja e institucioneve me dhune "- ishte pergjigja dhe reagimi i qeverise shqiptare  mund te vrisja edhe 300 vet deklaroi Berisha sepse hyne ne godinen e  k/Ministrise !!!

Personat u vrane ne bulevard duke ber sehir, pa arme, pa asnje mjet tjeter qe ti dukej Qeverise si mjete dhune ! 

Pse nuk u dorheq te pakten ish Ministri i Brendshem i asaj qeverie ?  

Bota, edhe Maqedonia nje vend plere, si do qe t kete qene skenari reagon me dorheqje !

Nuk e di pse ne Shqiperi nuk jepet dorheqja dhe largimi nga politika per ngjarje te renda si humbje jetesh njerezore ? 

Kemi 97-en me 3000 te vrare , kemi Gerdecin  me nja 30 vete , dhe kush e di sa te tjera si keto dhe une nuk mbaj mend te jeter dorhequr Ministra ose nuk mbaj mend te largohet njeri nga politika me  faje dhe gabime  te tilla kaq te renda qe perfundojne me humbje   jete njerzish  ! 

Kush ka faj duhet te denohet, dorhiqet ose te humbas vendin e punes, karriken ! 

Tre ministra kane dhene dorheqjen ne MAQEDONI, dhe se kuptoj pse ministri i financave dhe ai i transportit , se kuptohet ministri i brendeshem ok, , por edhe Gruevski duhet te jepte dorhejen ! 

Ne rastin tone Berisha duhet te kishe dorhequr Bashen por edhe veten nga detyra per ato vrasje qe ndodhen me 21 Janar 2011.

Po cfare them une, ai eshte akoma ne politike mbas rremujave shktarimit dhe vrasjet te 3000 shqiptareve ne 1997 ! smiley

Stalker, opozita Maqedonase eshte anti-Shqiptare, dhe fakti qe Zaevi u prit me Respekt ne Kumanove, tregon se trupat e Uck bashke me 8 policat Maqedonas ekzekutoi kasten politike Shqiptare ne Maqedoni, ajo qe eshte e ashtu si eshte. Thaci nuk duhet te lejon te qente me uniforma kombetare te livadhisnin prej Kosove. Shqiptaret e Maqedonise jane me keq se kurre sepse humben parine e tyre Shqiptare e do kerkojne perkrahje Tek Zaevi, qe nuk e pranon marreveshien e Ohrit ne parim. Nuk ka pse teke ne Shqiptaret te drejta te vecanta thot Zaev. Imagjino kur Greqia, armiku yne po con zerin per marreveshje ne Ohrit. Nje opozite e forte me Zaevin nuk eshte mire per Shqiptaret, por aty perfunduam.

y e

*****

Pikerisht! FYROM-ianet dhe Gruevski i tmerrshem, bejne ate qe bejne, pastaj kompensojne demet materiale (aq sa i kompensojne), doreheqin ministrat...

Cfare shteti uba-buba qe jemi! Gerdeci, 21 Janari... kurveria e pergjithshme e shperndare dhe e bere sistem... Dhe kemi fytyre ne t'ju kerkojme llogari atyre qe po menaxhojne ato "katastrofat' andej!

Fuck you! Fuck yes!

Vrisni veten!

Duhet te kete te beje me homoseksualitetin e frustruar dhe seksin anal.

Karrigia si simbol falik.

cfare ndryshon per shqiptaret ne MK tani qe "dhane doreheqje" kto bajgat? !

     Asnje gje nuk ndryshon!Perkundrazi, veprimi shtrengon radhet e nacionalizmit maqedon perkunder shqiptareve radheprishur.

     Ne se ky mort i rende mes shqipareve nuk kthehet ne nje furtune te gjithanshme, politike, grevash, demostratash, deklaratash dhe evidentimi te gjithckaje jo me te moszbatuar sipas marreveshjes cyryke te Ohrit, por edhe te shum te tjerave ,te paperfshira ne ate marrveshje,  me kushtin e vetem dhe parrullen e veteme :"  O te barabarte ose ndahemi  " , shqiptaret do te humbin kete shans te madh qe u dha ky mort prej maqedonasve .Nuk duhet te kete me qetesi ne Maqedoni....pa u zgjidhur ceshtja shqiptare...e shtet formimit te Maqedonise.Kush shqiptar ofron " qetesine , maturi dhe heshtje " ofron tradhetine ! 

    Asnje iluzion tek cilido bashkepunim me forca politike maqedonase, pervecse tek uniteti mes shqiptareve.Asnje komunikim me politikane shqiptare ketej e ne Kosove qe nuk mbeshtesin kete ose nje te ngjajshme platforme te shqiptareve te Maqedonise.Qendrim i prere me perfaqesuesit e nderkombetareve qe i lane ne balte shqiptaret  me leshimet qeverive maqedonase  per implementimin e marrreveshjes edhe ashtu cyryke te Ohrit.

Politika e shtetit ketejm e ne Kosove ta kushtezojne cdo marrdhenie me Maqedonine me zgjidhjen definitive te shqiptareve si shteformues dhe jo pakice ..ne Maqedoni.Kjo duhet te jete vija e kuqe ndaj shtetit artificial maqedon.Kush eshte kunder kesaj eshte kunder shqiptareve.. 

   Te prere ndaj qendrimeve te dyzuara te nderkombetareve ! Ne se kete mort e kthejme ne fitore te shqiptareve ne Maqedoni ahere do te kemi arritur fitoren e dyte me te madhe ne historine e pas njeqind viteve, pas asaj te fitores  me Kosoven.Kjo duhet te jete  doktrina e shqiptareve sot edhe para aspirates te mundimshme per tu arrire, asaj evropianes.

   Jeta nuk na ofron dy here te njejtin shans ! 

Gaia ne Maqedoni shqiptaret mund te jene minoritet por jan pjese e kombit shqiptar, e nje trugu etnik me vazhdimesi territoriale historike. Dhe mbi te gjitha jan te diskriminuar padrejtesisht ne nje shtet artificial ku nuk vendosen te jene pjese me deshire e aq me teper qe si minoritet jane shtet formue vete. Nuk kish pse te vendoseshin ato territore shqiptaresh ne nje shtet sllav qysh ne mengjes perpos nje plani per ti shtypur, islamizuar, bastarduar dhe ne fund spastruar nga ai territor. Qofte ndryshe bujrum na sqaro!  Prandaj argumenti yt bie poshte plotesisht. Duhet te reflektosh mbi cfar the!

Sa per keta luftetare jan shqiptar 24 karat. Bejne ate qe duhet te gjith shqiptaret te bejne. Konformizmi me strukturat e status quo-se nuk eshte domosdoshmerisht dicka e urte sidomos kur ajo status quo ka per oksigjen per nga vete natyra e saj shtypjen e shqiptareve! Ka nje padrejtesi kundrejte popullit shqiptar ne gjith rajonin dhe ne EUROPE, dhe kete e dine te gjith. Nuk mund ti diktosh dikujt qe eshte ne agoni se kur dhe si duhet te renkoje. Ajo qe duhet ne te diskutojme eshte se si eshte e mundur qe ne nje shtet hyet me tanke e me helikoptera ne lagje te banuar nga shqiptare dhe rrafshohen shtepite ne ate menyre? Ketu merr fund c'do gje, nuk ka aksion policor e lesh me tresh qe te jystifikoj kete sjellje ndaj shqiptareve. Ne s'jemi miza.

 ne nje shtet artificial

Mbaje mend prej meje : shqiptaret, kudo qofshin ata, do ta humbin legjitimitetin e te drejtave te tyre qe nga momenti qe do te mohojne legjitimitetin e ekzistences se Maqedonise!  

Nuk e kan mohuar. Por nuk eshte shtet demokratik dhe nuk eshte shtet natyror per nje minoritet shtet-formues sic jan shqiptaret ne Maqedoni. Pra shqiptareve ju eshte vendosur me force ai nenshtrim ndaj nje shteti qe i diskriminon te themi te pakten. Mos ti largohemi temes. Po e shikon nga nje kendveshtrim me i ngushte mendoj. Cdo minoritet shtet formues, aq me teper kur eshte pjese  e nje kombi etnie etj etj qe i eshte diktuar ajo bashkejetese pa marr parasysh vullnetin popullor ka te drejten absolute te mos njohe legjitimitetin e nje status quo-je te atille. Ne momentin qe hyjne tanke dhe helikoptera ne lagje te banuara shqiptaresh polemikat politike marrin fund!

Vete ky akt i atij shteti ne lagje te banuara tregon bindjen e drejte te atyre djemve shqiptare. Larg polemikave dhe turbullimit te mendjes po te them se dikush duhet tu dal per zot shqiptareve ne Kumanove sot dhe ne te gjith Maqedonine perndryshe ... skenaret imagjinoji vete, i kam shpjeguar me siper. Keta djem patriote jan vetem nje shkendije e nje zjarri qe akoma s'ka car ne siperfaqe. Ketu do te jemi.

Por nuk eshte shtet demokratik dhe nuk eshte shtet natyror per nje minoritet shtet-formues sic jan serbet ne Bosnje.
...

Cdo minoritet shtet formues, aq me teper kur eshte pjese  e nje kombi etnie etj etj qe i eshte diktuar ajo bashkejetese pa marr parasysh vullnetin popullor...

E di vete ti se kush fliste me kete gjuhe smiley

Serbet ne Bosnje absolutisht kan te drejte te jene ne nje komb me Serbine kush e ve kete ne dyshim? E magjithate nuk diskriminohen aq me teper kjo historia me tanke etj etj. Shiko ti mund te vazhdosh me polemika perjetesisht. Ne kete bote ka njerez qe besojne se cdo liqen ka nga nje kuceder dhe mund te polemizojne pafundesisht mbi kete teme! Pra ti leme polemikat e kota.

E verteta eshte qe nje etni tjeter pjese nje kombi tjeter nen hyqymetin e shteteti me etni tjeter  pa marr parasysh vullnetin popullor dhe te drejten historike e vendosin si leve per fuqite e medha qe te kontrollojne rajonin duke e ndezur dhe shuar kur tju teket interesave te tyre.

Per mua FYROM ka pas nje mundesi te shkelqyeshme per te bere nje gje komplet te re ne Ballkan. Nje vend qe ndonese pa pike lidhje, ka patur nje shkeputje smooth nga Yugo. Nje vend qe ka grupime shtetformuese shume te medha dhe qe duhet te ishte shembull i paqes ne Ballkan. Por fakeqesisht u zgjodh rruga e rende e etjes per pushtet, e diskriminimit dhe shtypjes se komunitetit shtet-formues me te madh si shqiptaret, e shpikjes se nje identitet komplet fallco sic na e tregojne mesazhet hyres "Welcome to Macedonia the cradle of civilizations". 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).