Duket se mundesia e kthimit te Sazanit ne nje destincion turistik ka terhequr vemendjen e mediave boterore. The Daily Mail i kushton Sazanit një artikull të pasururar me foto, ndërsa The Daily Beast flet për misterin që rrethon të shkuarën ushtarake të ishullit. Një artikull i ngjashëm u shfaq javën e kaluar edhe tek Telegraph.co.uk, si dhe në shtypin australian.  Në artikujt flitet për ishullin e mbushur me bunkerë (3600) dhe tunele, për të shkuarën si bazë sovietike antiatomike dhe planet për ta kthyer në një "Selfie Destination". Sipas artikujve, këtë verë Auron Tare, Kreu i agjencisë së bregdetit, ka ndërmend të ftojë në ishull ambasadorë perendimorë si hap i parë drejt hapjes së Sazanit për turizëm. Aktualisht ishulli ka mungesa në energji elektrike dhe ujë. Dy trupa të marinës janë banorët e vetëm të ishullit.

Fotot: Hektor Pustina / AP

135 Komente

Ato  rrenoja, bunkere , tunele e transhe duhen  lene si muze i gjalle i fosileve te totalitarizmit qe Sazani te kthehet ne qender atraktive per turistet.se ishuj magjepses e uje qelibar ka bota sa te duash.

cfare trishtimi!

ka qene nje repart i vogel ushtarak ne fillimin e rruges Berat-Corovode, pa u fut ala tamam ne Skrapar, jane ca bokerima pa jete, ku edhe shkurret e rralla jane me pishman - ka shqiperia jo pak nga keto, sec jane ca kodra shtufi andej nga librazhdi, ose kur shkon per mallakaster, i ke parasysh - edhe sa here shkoja me autobuz, i shikoja, kapanonin e mjere me ndonje parrulle te dale boje, me ca yje te spiluar e deren e ndryshkur te repartthit, me ate "Ndal!"-in legjendar, ku s'ndodhte asgje, vetem pordhe te plogeta ushtari me merzi gavete... edhe me kapte nji trisht nga ata ngjyre miu perzjere me bezhe dheri... me pas vinte ndonje "qender" me emra qe s'i mesova kurre, me dyqanin me orar "unik" e dyer te lyera me nje perzierje bizarre gri-jeshil-blu e shplare... sinqerisht aty e kuptoje iden e vetvrasjes, te vinte "t'ia hiqje vetes". Mu kujtun kto nga ato godinat e rrenume ashtu.

sakte pershkrimi. gjithe ai trishtim dhe mjerim kapanonesh e repartesh ushtarake kontrastonte me propaganden  butaforike dhe betejat imagjinare me fisheke manvore kunder dy superfuqive. Gjithesesi, trishtimi dhe ndjenja uleritese e absurdit eshte retrospektive, pasoje e vetedijes se sotme.  e sotmja reflektuese e qesh te djeshmen por jo, duhet me qene koherente, te pandryshueshem, esence qe nuk perfill ekzistencen, te thone.

Nje trishtim te tille kam provuar veren e kaluar kur shkova nje fundjave ne Razem, ish kampi famshem i punetoreve qe e njifja dikur prej kartolinave llamburitese. Cfare ishte kampi? Nje ndertese tipike kazerme dy kateshe, me solete, e xhveshur, minimaliste, asketike. Trishtimi vinte kur mendoje se sa gje e bukur, komode, estetike, intime dhe ne harmoni me natyren do te ishte po te ishte ndertuar me gure e lende druri, si shtepi alpine aty mes malesh,  ku nuk mungonte as guri, as druri dhe as mjeshtrat duararte. Jo, thjeshtesia asketike me dok dhe parafabrikate ishte morali utopise.

Ideja e spiritusit me duket me e mira per Sazanin. Investimi per ta kthyer ne nje galapagos te komunizmit eshte shume e mire dhe ka shanse shume me te larta per te terhequr turise se sa plazhet. "Biznesin" e ishujve argetues e ka kap Greqia me Kroacine prej kohesh. 

true!

Ne te majme biznesin e dhimjes!!! smiley 

 

well, do ishte nje gjetje ku e ku me simbolike dhe funksionale se sa ato gomarlleqet e lubonjes te komiteti qendror.

ishull, pa uje, run down, perdorur me mburrje nga udhehqja si pike strategjike (pa patur frike se ju them nje sekret, deklaroj se sazani edhe karaburuni jane shkembenj me celik, ku flota ruse dhe amerikane nuk kalon dot! - enver hoxha) - per turistet dhe te interesuarit, nje ekskursion mbreselenes me anije te vogla ne nje lloj shutter island te llojit te vet.

Ci paske bere fjalimit smiley i madh je qe e mban mend

Pse o Bame u doli keq hebrejve biznesi i dhimbjes?

pranej po them!

 

 Em,nje djale teze i imi ka bere ushtrine atje 3 vjet,se si shpetoi nga vetvrasja nje Zot e di!

Ne c'tualet do i coje Auroni ambasadoret? Dhe me c'sistem do e ngreje ujin nga deti per tek rrenojat e qytezes, te pakten per tualetet? Po rrymen, do e coje OSHE mavia? Peshku ne uje e tigani ne zjarr. Sic ka qene, ashtu do jese.

per rryme mjaftojne te vene panele diellore. ndersa ujin me çisterne. 

Une se kam idene sa I madh eshte si ishull, po mire do ish gjysma Te lihej ashtu si muze I diktatures, e pjesa tjeter Te rigjenerohej. Qe Kur Te shkoj une atje Te shpenzoj gjithe diten de. Te ha nje dreke yammi, Te bej dhe pak plazh, e ne fund pasi Te kem shijuar dhe perendimin ti hipi anijes e Te kthehem ne toke smiley . Beautiful pictures.

Padiskutim det i mrekullueshem, po ka nevoje edhe per pak argetim se nuk mund te rrish gjithe diten ne det.

Problem jo i vogel mungesa e ujit...

sazani duhet te jete zone e lire. burdello, casinò, bixhoz e gjithe veset e pislliqet, duhet te grumbullohen aty. te llamburis nga mezzokanali, te mbledh crocierat me turista pensioniste dhe gjithe kontrabandistet e mesdheut.

askujt si rruhet per germadhat muzè!

 

dmth tip Zone e Lire si  ajo e Çanit.Ose nje lloj Lesbos

jo, jo...e ngaterrove, si ajo e Bugsy Siegel!

Ti spiritus mire e ke, po dhe ballcekani nuk e ka keq! 

While the extreme paranoia on Dictator Enver Hoxha’s part may make us smirk, let’s remember that the cold war as a whole was a crazy endeavor:

 

For decades, humanity was ready to destroy itself… to defend itself. Some countries built inter-continental nuclear missiles. Albania built bunkers. Today, these bunkers are disappearing one by one.

Enveri ishte i cmendur e mizor per shume gjera, por kete qe e quajme te cmendur ngaqe beri bunkere per te mbrojtur popullin, ndersa te tjeret qe benin super-bunkere per te mbrojtur qeveritaret, nuk do ta kuptoj ndonjehere. Dhe nuk eshte se nuk po pushtoheshin vende. Edhe sikur te themi qe perendimi kishte hequr dore nga pushtimet pas luftes se dyte boterore e s'do te merrej sidomos me nje vend si Shqiperia, Bashkimi Sovjetik pushtoi Cekosllovakine ne vitin 1968. Me fqinjet kishe ligje lufte e situata te tensionuara etnike qe ne te vertete perfunduan me luftera. Jam i sigurt qe boshnjakeve, psh, do t'u kishin bere pune bunkeret e enverit.

sigurisht qe eshte sic thua ti. Vetem se ketu flitet cfare te behet me bunkeret sot. Ky (e te tjere si ky, psh disa gazeta qe thote prurja) thone qe mire eshte t'i ruajme - perben trashegimi, ciladoqofte ajo ...

Although neglected, destroyed, and forgotten many communist era monuments can still be seen today. Will these monuments survive or will they continue to erode from the Albanian landscape and Albanian consciousness?

 

Di gjo njeri kujt ia la ate kycin e Otrantos ai sum kapuci qe vdiq apo e ka mor me vete ? Se ... po te levizi tyta, nuk vret dot asgje ...

Btw, i ka qa kto fotot Bebi. Kot nuk ka qene efektiv me te drejta te plota i Kinostudios " Shqiperia e Re" smiley

Te hapim llafe se ka qene base alienesh (me tunel sekret me Area 51), dhe per mbulim u bene bunkeret tokesore. 

Vemi nga vemi..prape tek xhaxhi vemi,te gjithe me ate e kane!! Ju tregojme Sazanin e Karaburunin ketyre turistave te huaj,shiko ca deti atq..ca natyre,ata tek ato ndertesat e qelbura te ushtrise shkojne,u themi hajt nje xhiro andej nga shpella..ata te pyesin ka bunker te tjere? I nxjerrim nga Llogaraja per ajer te paster,10-15min je ne det atq..ka dhoma me kondicioner,hotele me 5 yje atq,kuzhine italiane..pizza e penne al arrabbiata si ti duash..ata byrek 500 leksh,ndonje kasolle po pati mundesi,e ngelen duke bere selfie me bunkeret,lapidaret..le me po tu tregosh ndonje parulle te mbetur me Lavdi PPSH !! Po hajt ooo..tu tregoj sheshin e flamurit se me nxite jeten..tek varezat e deshmorve shkojne,shume te bukura..respekt!!Shiko ca pallati ka bere kinezi ne vlore,nuk kushtojne shume,afer detit afer mbretit..hej po keto pallatet e cuditshme me tulla te kuqe?po jane te vjetra o turista,ato jane bere qe ne kohen..Une u tregoj dyqanet e qendrat komerciale ata shkojne tek tregu fshatar!!Une u them prit ti hedh nafte makines,ata ma kthejne.. ecim ne kembe me mire,duket me e sigurte..Une u them si nen ze mos ti degjojne grate..hej..po femrat yll eee..le qe vdesin per te huajt..ata.. ca jane keto,vishen si zhgaravina,nuk po shohim nje normale!!  Pastaj..po Enveri,ky diktatori qe ndertoi keto ku e ka shtepine?..po nuk ishte nga vlora se me hoqet trurin fare,po hajt vemi ne plazh..ja ketu..eshte ky lokali i mire..une i bej foto..ata as nuk ja hedhin syte fare,ngelen duke u bere foto gomerve,lopeve e deleve qe kalojne rruges..gjithe diten ne plazh,edhe ujin e mbushin te tuneli,duke u thene njerzve,jo prit..e kishte radhen ai ne fillim !! E kane mire ata cunat qe rine tek kafeja anes rruges..i shohin duke ecur rruges..turista leshi..nuk mbushin fare!!

A lejohet me shku ne Sazan? Po ndonje linje detare a ka? Me ka morr malli me bo plazh nudo si dikur ne Filikur!!

Ehe, osht Linja detare Onedin ... 

Kuazo, ka plot qe e bejne linjen, peshk per qejf nisu ne mengjes e te sjellin ne mbremje...

T'hapim llafe qe po u shkepe neper ato shkrepa e rronxa, ngel me barre dore me nji! 

Noshta po kap dhe arbri noi lek nga plakaruqet e Evropes veriore! 

Aristoteli, ne librin e tij  " De animalium historia"( Mbi historine e kafsheve )  kur pershkruan te dhenat per bujqesine dhe blegtorine ne Iliri  thote : " Ne Iliri ...ka shume DERRA , se lopet  e Epirit jane te nedhaja, se qete e delet ne Iliri ..,quhen pirike, sipas emrit te Pirrua i Madh i Epirit, se kopete arrijene ne qindra krere, ....se gomeret  jane vegjel , por qe sherbejne shume ne bujqesi ...( dhe sidomos kur bejne tutje ,ne sherbim te se tjereve...sh.im) ...

   Iliret e quajtur Taulante , bejne veren me te shishme te njohur , ..prej mjaltit! Ne Epir rriten drere te medhenj , briret e te cileve i perdorin per sende shume te dobishme ...! Iliret jane te miret per te tjere ...kur emigojne ..!" .( se nuk lene gje pa thene per vendin e tyre or Aristotel  sh.im) 

    Nje tjeter  autor, Skymni, i shekullit III -te para eres sone, ne vepren e vet ..ne vargje titulluar "Pershkrimi i Botes" , shkruan se ..." Rreth Detit Adriatik jetojne nje milione  e gjysem banore ilire, qe kane toka shume pjellore, ku edhe bagetia pjellin  binjake.Kane nje ishull nga me te bukurit e pellgut, ku edhe pse pa uje, vendasit  kane bere vende ujembledhes. Aty rriten bageti dhe kafshe te egra ...Ai ishull mbeti per shume e shume kohe pre e sulmeve romake ...." 

    Rrofsh ore Blendi, per prurjen se mbase i bie kujt ...ne cacke te kokes qe Sazani eshte nje perle mezdhetare.Uji i ftohete ( burimi ku merr ujin Vlore , ke bovat ) derdhet ne det dhe drekngrenet politikane nuk e dine sa shpejt vihet nen uje Sazani ..! 

Mor po s'doli nje kryetar bashkie o grave, te merrej me Sazanin..,prone e Vlores, larg duart.

Ngelen nje me dy e..hajt bejme nanje lungomare!!

Btw, a eshte e vertete qe Sazani nuk ka qene i joni fare kur u caktuan kufinjte e Shqiperise dhe na u dha si demshperblim pas L2B nga Italia, apo jane llafe sllavokomunisteortodokse keto? 

Nuk quhet tyneli ai shoku Belul. Emrin e ka bodrumi , te lutem shume, tani ...smiley

jo po bincë..smiley  qe thua ti Qemolo, tynelin e kane bere austriaket ne vitet 1914-18 dhe ashtu sic e kishin bere ata  per kohen e tyre, 1 kalimsh pa armature betoni  pa dritezim etj, ka qene deri para nja 3 vjetesh..  ne 2012  u tyneli u be teresisht i ri, betonuar, 2 kalimsh i ndricuar .. modern me pak fjale..

 

p,s nuk e di nese e di, por Bodrum  quhet  nje gadishull fantastik ne Turqi, i bie  te jete perballe ishullit Rodos (Greqi)  mos gaboj..smiley

Qenka tuneli i Saliut, s'qeka gje, me mire t'i biesh nga deti. smiley

ti biem nga bovat thua ti me, not,  pash.smiley

Vecse duhet ndonje komardare per makinen. Po besoj ta jep rilindja, per inat te Saliut dmth. smiley

ishte nje dhurate e vogel per Vloren me rastin 100 vjetorit te Pavaresise..   edhe tyneli ne fakt ishte pothuajse 100 vjec.smiley

smiley me pash..nga ai qe e hedh krahun e rrotullon koken, njehere majtas, njehere djathtas..

besoj  fjalen dhe stilin pash e njohin vetem ne Vlore, kerkund tjeter.. stil  tip kroli, por paksa i çrregullt, si spastik..smiley

Po, po, pjesa tjeter e dynjase perdor vetem variantin mbrapsht.smiley 

pashin edhe kumin belulo, per mos te folur per kacolen, jane copyright smiley

po xhangalle..smiley

Imagjino belulo ca skene e llahtarshme...cifti i sapomartuar, muaj mjalti ne vlore, gruaja me sandalle ortopedike buke peshku qe ndjek me veshtrim te perveluar burr lumadhin duke bërë Pash!!!

Kuje, kuje!!

po kjo mire,

benim plazhin tek akademia aty mblidheshin cunat e lagjes centrale, dilnim qe ne 7 te mengjesit per nxemje, rastis nje familje Tironce aty afer, kalon kjo vajza dhe shikonte nje nga cunat aty te cadres.

i kalon njehere afer, heren e dyte lan pak duart ne breg, pas pak kalon nje nga shoket e Tomit dhe i flet nga larg:

Ore Tomi ckemi,

Tomi: Ja eshte kjo kurva do te q...het me mua smiley

smiley ndersa nje è forte tjeter te moli...prape cifti, po jo me pash, me kemishe, pantallona kostumi, kepuce me porosi...burri i ulur ne bisht duke i treguar nuses ca peshkagur. Kalon nje element , ne ecje e siper nje finte bytheve, ne uje me gjithe rroba...po s'dinte as not lumadhi...

Ka te forta plot Vlora dhe me e bukura eshte qe brezi i ri e vazhdon traditen...

Qemol- o e ka harru  Beluli ..Bodrumin...! Tani ate pike marrje uji, une dhe nje shoku im e kemi marre me koncesion.Kemi bo dhe vend marrjen.Ke Bovat ne thellesi qenkejne 780 bomba te paplasme .Vum repartin special te MM qe i hoqi ...Aty merrte uje Marina Militare Italiane kur...labet me qeleshe te Selamit e Kananit ...i hodhe ne det forcat e general Piacentinit ...! Besoj e di qe ngjit me tunelin tone ...merr uje qyteti Vlores.Ne kemi vec 150 litra / sek ose 12.000 ton ne 24 ore ...! 

Belul, ajo duket me shume si aroplanmbajtese, nga ato qe i kapem dushmanit. smiley

Vertet Kroacia dhe Greqia kane ishuj por si Sazani vetem 1 eshte. Pastaj keto traplleqet me "komunizmin" e "totalirizmin" jane per turistat gjysem-budallenj dhe skuthat e bllokut tip lobonjizmi. 

Sa per dijeni nuk ishte komunizmi qe e beri Sazanin baze ushtarke por Italianet qe me para 1920.. Italia nuk donte asgje ne Shqiperi pervecse Vlores dhe Sazanin e shyqyr qe dolen kokmushke labet dhe e donin per vete.

 

 

 

quhen pirike, sipas emrit te Pirrua i Madh i Epirit

Aristoteli ka vdekur ne vitin 322 para eres sone, nderkohe qe Pirrua i Madh i Epirit ka lindur ne vitin 318 para eres sone. Dmth Aristoteli ka vdekur 4 vjet para lindjes se Pirros. 

Nice try, thote amerikani smiley

ka mundesi qe Aristoteli ta kete shkruar mire ne fillim, po pastaj ata qe e shkruajten me vone (se gutenbergu, ashtu si Pirrua, lindi me vone), ata scribet pra, te kene shtuar gjera nga vetja e tyre. Te kujtohet si e shpjegoi Grava ate punen e kuranit me 72 gocat? Ishin femsa dhe gjegsa ata qe e shkrun LIBRIN edhe shtun ca gjera nga vetja e tyre, tha. Po kshu edhe kjo, mbase shkruesit e mevonshem te Aristotit kane qene adhurones te Pirros (qe vjen nga fjala "burre, me lesh ne turre").

mundet, mundet.

Une vepren ne fjale e kam lexuar ne anglisht dhe me thene te verteten askund nuk e kam hasur emrin e Pirros. Por, ben vaki qe botimi ne shqip te jete i para 90-tes. Tashme dihet boterisht mania e Enver Hoxhes per te retushuar historine. Mesiguri do ta ket lexuar Enveri dhe ka thene me vete po ky mut Aristoteli as nje gjysem fjale spaska thene per Pirron tone?! Edhe do i ket vajt porosia shtepise botuese Naim Frasheri qe rregullojeni pak kete pasaktesi te Aristotelit per qete dhe delet pirike! 

Me Aristotelin kemi pat jo pak probleme, megjithese duhet thene qe problemet me te medhaja fare, ato qe quheshin "kontradikta antagoniste", ne i kemi patur me Platonin. Keto me Aristotelin klasifikoheshin si "jo antagoniste" dhe "me zig-zage".

Kam idene qe me ket Skymnin duhet ti keni pas punet mire. Ky i paska nxjerre Taulantet 1 milion e gjys. 

Kane qene me shume, por nje pjese vajten dhe u ngulen ne Azi, ku krijuan nje shtet qe me pas u quajt Tajlande. Kuptohet lehte pse u quajt keshtu.

legjende eshte kjo!

mos ta ulim nivelin e diskutimit ne nivel legjendash!!!

Ti qendrojme fakteve historike!

Eshte e shkruar, o Ron. Megjithese ca thame, tashti nuk eshte per t'i besuar me as kemishes tende, aq shume shtojne e sajojne. S'eshte per te cituar asgje.

urdhero.

sa s'beso, o burr i dheut!

Ekziston një teori e shqiptarëve si pasardhës të Atlant, të kontinentit humbur. Një nga fiset më të vjetra ilire edhe pse u quajt Taulant (tokë thau) tokën e thatë dhe = ne Azi nuk ishte një tjetër vendbanim ilir i cili tani quhet Tajlandë. 

nuk di c'te them. mbase dikush qe e njeh me mire kte subjekt i takon te flase ne vendin tim. 

Une kam degjuar qe dhe Atlanta ne Xhorxhia ka lidhje me Taulantet. Si, qysh, e tek nuk e di. 

Atlanta eshte nje tjeter fije lidhese me Boten e Re.

Ja, vetem nje pytje (rhetorike!!!) kisha per ty: rastesi te duket qe pijen e shpikur ktu me fame boterore e quajten Koka-Kola? Mendoje pak... Kola qe i hipi etja ne koke... & the rest is history...

nuk e di, nuk e di!

Edhe kto pyetjet qe po me ben ti me teper po ma rrisin paqartesine.

emo, ti je i zanotit, dhe si i tille duhet te mos leshosh shteg .." leshkove " qe u djeg doren libri ! 

Skymni, tregon : Iliret jane mjeshtra te punimit te tokes."  200 vjet pas tij, Straboni  shkruan per iliret; " Ky vend eshte i ngrohte  dhe frytdhenes, plot me ullishta  e vreshta te mira.Pervec grurit , bujqit ilire, mbjellin elbin.Prej tij  prodhojne nje pije te vecante te quajtur " Sabaja" nje lloj birre e famshme ne iliri, e perdorur kryesisht nga shtresat e varfera..." 

  Ne shekullin e pare te eres sone, lavderohet shume " Balisku" , nje lloj rrushi  qe kuktivohej  ne rrethinat e Dyrrahut ( Durrsit ) i cili u muarr nga shtegtare frengj dhe gjeti perhapje ne Marseje..E konfirmon kete autori romak Terenc Varoni ne vepren e vet " Mbi Ekonomine Fshatare " 

 Ai sjell faktin se ne vitin 588 para eres sone erdhen 200 kolone  te cilet erdhen ne rrethinat e Dyrrahut  dhe ishin pikerisht ata qe i dhane fillese polisit ..te Apollonise.Ata bujq udhehiqeshin nga Gylakui cili i dha emrin fushes se Apollonise.

 Ishte pikerisht ekonomia bujqesore, baza e kultures, ...qe do te conte ne krijimin e miteve  dhe hyjnive qe lidheshin me bujqesine .Vete Gylaku  u hyjnizua  lidhur me fuqite ktonike te tokes .pikerisht ahere ze fill kulti i dy mbrojtese te tokes e bujqesise, Demetres( vini re ,mDemetra kurrsesi nuk eshte e grekeve )   dhe Kores.Ne nje faltore te shek II  p.e.sone ,ne Apolloni jane gjetur qindra fragmente  terrakotash , dhurata votive  per hyjnite e sferes bujqesise ....! 

Po per Skraparin pake ka ? Theopompi, shkruan se zona lineare  mezit lindje perendim , fisi qe banonte ne ate treve, burra  te forte, dhe  te zotet  e punes,  por kishin  ne vartesi 300 mije  " Prospelate " Bujq  te shpronesuar, pa toke se e paten lene te pambjelle, mbetur ne statusin e skllavit ...

Shife mor se si skrapallinjte e hershem ja hiqnin token, ...  kush e linte djerre ....! 

Po Dublini? Themeluesit jane protoiliret.Nje nga te paret qe shkoi atje, u ftof dhe i tha grus: Du blin, dmth du caj blini .

Do ket qene cuni i asaj plake qe I vuni emrin Tiranes, Tjerr rane.

Edhe ketej ka gabime me dashje sa te dush. 

Ne nje nga muzete me prestigjoz ketej, ndersa kaloja perpara shpatave, heshtave e kokoreve, dalloj nga larg nje kokore ilire, e vetmja ne muze. Me shndrine syte!!! I afrohem dhe shoh qe kish edhe the thike "sika" poshte, si bumerang. lexoj pershkrimin "helmete ilire, iliret ishin fis grek" Nje shishe me zantak nuk me beri derman ate pasdite. Gjithsesi, del qe kuratori e kish marr ate pershkrim nga nje konsulent i historise se lashte me mbiemer papavarikaris. Pjesen tjeter te historise do ta tregoj kur te shtrohemi kembekryq.

  b Nuk jane gabime,  por  versione sipas agresionit grek,  qe cdo gje ilire , shqiptare e bejne greke ..! Dhe ndaj cdo shqiptar te mesoje dhe tu kundervihet idiotesive greke ! Zeusin e tyte e moren nga Zojsi Ilir,,,! Por une habitem se  su talleni per probleme thelbesore te autoktonise tone ne keto treva .Ca nga padija bejne se dine ironira e .... perfundojne ne marrezira ! 

Hihihihi! smiley

Ne Shqipni, kjo lloj e folme qesim eshte shume e perhapme sidomos ke burrat e njefare moshe. smiley

Hudh cik Lemontov, hudh cik Makiavel, cik Tuqidit, tha Napoloni kshu kshu kshu, hec mo sa ve re dhe ti. Na bej dhe dy dopje xhan. smiley

Rono, mos ja fut katundit, por meso , behet fjale per "  Pirro Burri-in " ! 

Se harrova, sa i bezdisshem qe je me ket punen e fakteve!!!!

Po tashti o Bame nje leshim ketu e nje leshim aty na degdisi ne kte pike qe po veme karrocen para kalit ose ne rastin konkret Pirron para Aristotelit.

dije qe nuk shkruaj budallalleqe .ndaj shfleto ! leri terc e vercet me ato qe them une ! nuk jane .... ne ate librin ....! 

njeriu  me adapt ne Albanie  qe duhet te behet kryetar bashkie i Sazanit, eshte Sazan Guri, them une.

Ore...amerikani per ate pune e di sikur piramidat e keopsit jane ndertuar fillimisht ne las vegas!!

Po mblidh barkdëncat, dëndi me birra e nanje slot para e je ok!

Kush I ka shkaterru ato ndertesat? 

koha

Armiqte moj, imperializmi boteror na kishte hale ne sy. 

kur u hap shqipria, Bettino Kraxi, figure e shquar politike italiane, disa here kryeminister i saj, tha qe shqiperia me politiken e saj te mbylljes i kishte kursyer italise disa dhjetra miliona dollare per çdo vit. 

Tito duke zbatuar te njejten teori me Enverin, ate marksiste, e la jugosllavine ne gjendje shume me te pasur, jo vetem nga ne, por edhe shume vende perendimore (greqia, portugalia, etj.).

kjo tregon qe ne nuk dime te perfitojme e as te qeverisemi. 

ne duhet me na lene, sa me te lire. eshte e vetmja zgjidhje.

Perralla "shqiperia vend turistik" vazhdon...

kane shkruar anglezet per sazanin jo ne. duhet ta kesh menien ne mesim. 

neve veten e mbajme per zgjepsa. por kur bota shkruan diçka jo te keqe, e botojme prap se prap. nuk kuptoj pse bile. se perseri po zgjepsa na duket vetja sa kalojne ca ore dhe bota na harron prap. 

tek komentet e disa shokve duket qe zgjeblliku i ka rrenjet thelle. nuk ka pidhnone qe t'u mbushe mendjen se mund ta kene ndonje vlere sado minimale si njerez. 

nga te vije thua ?

Ehe, tani e kuptova kush dhe pse ja keputi koken te Nderuarit Oidriz.

 

Paskan ngel keq per lajme mediat boterore.

une kam ber ushtrine aty, marinar, dhe e kam shetit me pellembe. pervec nostalgjise, i vetmi vend i bukur dhe pak misterioz eshte gryka e xhenemit nga faqja perendimore, por dhe ajo nuk mund te shkelet me kembe vetem mund te shihet nga deti. 

PSV 17

Siper grykes se xhehnemit, atje ku era te hidhte nga njeri cep i dhomes ne cepin tjeter.

tamam plako. dhe gjeja me e vecante eshte kur dallga e perplasur ne shkemb, ne hyrje te grykes, degjohet dhe pas nje fare kohe qe perplset dhe brenda ne mal, ne fud te shpelles

Duket sikur ka rene bomba atomike ne Sazan ,kam qene ne vitet 78-79 ishte i lulezuar !

nuk ke faj. une kam qene edhe ne vitin 95 dhe kish fillu tu e marr teposhtja. i vetmi objekt qe vazhdon te rrezistoje eshte gjysma e molit, aty ku zbritet nga anijet, qe e kane bo italianet qe ne 1938 me mermer, pjesa tjeter vlent per aq kohe sa jetonin njerez ne te sepse dhe e mirrmbanin. por gjithsesi i rendesishem eshte prej pozicionit gjeografik dhe tuneleve qe ka

Sazani nuk behet dot turistik si greqia e kroacia per arsyen e thjeshte se eshte ne gryke te kanalit te otrantos. Te pret veriu ne mes. Madje gjithe shqiperia der ne Karabrun nuk ehhte shume e pershtatshme per plazhe jashte sezonit. Kur vjen nga Kroacia ne vjeshte shikon plazhet plot, uji vaj sleviz fare se e nuk ka veri plus qe arqipelagu dalmat i sherben si mburoje. Sa vjen ne durres e vlore te pret era.
E njejta gje vihet re ne Dhermi ku Karabruni sherben si mburoje per ererat e otrantos. Ne Dhermi mund te lahesh cdo muaj viti, po jo ne Dhrale te rruget e Bardha ku te pret era qe zbret nga llogaraja.
Sazani duhet lene si Zona e Stalkerit. Te vi poeti dhe shkencetari dhe ta vizitojne.

Hë hëee...era, yacht, vela, trieste barcolana...too much money!!

Te lene te investoi privati ketu? 

zotit tare, si autor i ketij projekti dhe burim i informacionit per mediat e huaja, i duhet njohur perpjekja tek lista e kredencialeve. perseri ai perpiqet per t'i krijuar vlera potenciale turistike nje territori, qe eshte krejt ndryshe nga butrinti, persa i perket profilit dhe menyrave per ta promovuar. 

lajmet e jashtme po thojne se linja e transportit fillon me 1 qershor tek ishulli dhe shkohet per gjysem ore. edhe grupi i turisteve potenciale eshte i qarte: zhytesit, te dashuruarit pas zogjve, turizem historik, si edhe me theks tek turistet me origjine shqiptare (pra emigrantet). Kjo lloj reklame eshte shume e mire per te terhequr kliente. 

gjeja qe me ben pershtypje ne kete histori, eshte kur klientet potenciale jane shqiptaret emigrante, zhytesit dhe ata qe jane te dashuruarit me zogjte, perse nuk i eshte bere publicitet ne shqiperi hapjes se ishullit me 1 qershor per turizem, sipas target qe kane per terheqjen e klienteve? mos eshte gje PPU njefare reklame, kur na i postojne keto gjera? kane agjencite turistike ne vlore nje orar te ketyre boat shuttle services? sa kushton te besh nje diving session? sa eshte promovouar kjo tek bizneset e vogla shqiptare per te marre licence? ne fakt mund te quhen peytje injorante dhe jo ne nivelin e strategisteve, po ne turistet qe kontribuojme ke GPP-ja, ja keto lloj pyetjesh kemi. edhe nje tjeter, sa kushton me rent a boat per gjithe diten? 

keto jane vetem disa detaje te vogla, qe si person qe e shijon turizmin nderkombetar, dmth ne rolin e klientit, mendoj se duheshin bere publike perpara se te thuhet qe me 1 qershor fillon kjo. 

ka ndonje bashkepunim me agjencite turistike, psh. per ti lidhuar ata me ferries qe ndalojne ne vlore dhe agjenteve lokale qe operojne, apo turistet t'i fusin nje fishkellime.....

P.S. po u ofrua snorkeling tour aty ke sites, erdha une pas shume vitesh pa u kthye ne albania, bashke me i turre me njerez. smiley 

Nese mund te jepja ide potenciale, lidhni ca gomere aty per te bere site visits. E bejne ne Santorini, dhe mos me thoni qe jam jasht mode. 

 

 

Sa zani ka nja 2 vjet qe eshte hapur e ka sherbim lundror 10000 leke vajtje ardhje me sa mbaj men. E ardhmja eshte elementi historik....bunkeret ...lufta e ftohte sipas Zotit Tare. Ai permend Edhe oferten nga Las Vegasi perCasino e hedhur poshte nga Qeveriu a zoti Tare. Bunkeret do kthehen ne kantina vere e bujtina shpresoj por Sazani ka per te qene pike ndalimi....ku te kalojen disa ore e Jo disa dite .,..complementar i turizmit vlonjat. E ardhmja do jete turizmi me traget Shkoder, shengjin, Durres, vlore e Sarande duke harruar Divjaken fatkeqesisht. 

P.s. Snorkeling mund ta praktikosh ne Rradhime vete e do shofesh me shume peshk se kudo. Dembeli populli Vlonjat e nuk e kapte peshkun. Kocja sa pellemba bente palle 2 metra nga plazhi.

une e bera parantezen qe kam shume vite pa u kthyer ne shqiperi, keshtu qe nuk i di se cfare po ndodh dhe eshte e veshtire te marresh informacion, po kjo eshte phese tjeter e muhabetit, qe e bejme cdo vit. ne emigrantet na marrin gjithmone si remitance bringers, jo si turiste prej verteti. heren e fundit qe kam bere perpjekje per te bere turizem ne shqiperi eshte arsyeja kryesore se nuk marr me mundimin te kthehem, se ka shume sites dhe vende ne bote, qe kane me shume respekt per my bengies. 

une do kisha shume kuriozitet, dhe do kthehesha pa hezitim, sikur te kishte nje target package qe i behet reklame online per bregun, ku sazani do ishte pjese. Po te besh google me snorkling in albania, eshte pain in da but.... shqiperia ka veshtiresi maksimale, ose mungese njohurish be promovim. jo se vendet e tjera nuk i kane, po po flasim per piken e zemres. 

Ne Shqiperi eshte me te pytme...llafi i gojes....mos prit guida turistike si ne Spanje apo ne Angli. Njerezit jane te mrekullueshem ....te varferit....te japin muhabet e te japin drejtim.....Jemi ende shume larg promovimit me kompani turistike profesionale.  Per mu ene ne Spanje turizmi ne baza familiare e individuale kishte peshe.

Ky turizmi i Tares eshte i vecante...... eshte turizem per ata qe dun me pa gjona te papame e jo komoditet e per mua eshte i goditur. Ska per te pas lluks por freaks ....te lebetitur.....me Euro nga perendimi si fillim. Eshte terheqes dhe nuk premton shume ...ky eshte suksesi...sikur ndonje nga keta turistet nordik apo anglez ....ta pickoje gjarperi.....aq me i famshem bohet Sazani.

Informacionin me te mire doe morresh prej nesh....llafi llafi...dhe duhet te shkosh ne Shqiperi jo me pak se nje here ne 4 vjet se Shqiperia ndryshon shume...lexoja Kokon e nje Causabom dhe ata e kishin mire po kane ndryshu gjonat. Mblidh informacionin paraprak e pyet ene tek peshku se njerezit si puna ime nuk rrejne. Ne cdo hotel te rradhimes me thellesi te shpejte ke peshk aty ku hudh hirin e cigares. Boj ene plazh ene snorkeling.....Orikumi mbasanej eshte kenete fshat...po kta dun me shit per zone turistike, Sazani ka per te qen mrekulli si natyre e eger...derisa te behet pike ku te ndalojne tragetet..... 

The point is kemi qe nga 1990 i biem fyellit me nje vrime: shqiperia vend i  bukur , shqiperia vend me potenciale turistike, po te ndertohet infrastuktura, po te kemi nje strategji te studiuar , po te bejme kete e ate, po te ashtu e po te keshtu,... turizmi do te behet nje burim i mire te ardhurash. kane kaluar 25 vjet nje cerek shekulli.nderkohe qe psh ishujt maldive disa ishuj peshkataresh ne fund te dynjase, qe as toke te mjaftuesheme per aeroportin nuk kishin por e ndertuan ne det, ne nje periudhe te perafert  kohore jane bere nje nga destinacionet turistike me te lakmuara te globit. ne raca e lashte ilire , me gjuhen tone qe sic eshte vertetuar katerciperisht ketu , eshte mema e te gjitha gjuheve te globit, me pllane, projekte e muhabete te tipit njeri gozhdes tjetri patkoit   te ndodhur on the doorstep of europe kemi bere nje mut te madh.

Na fal per gjuhen, po lesh as i mut te modh skemi bo dot, se nuk kemi pas ushqim mjaftueshem smiley

Po yeah, e drejt, e kemi mush taketuken me ate " ka potencjal " smiley

 

megjithe respektin per perpjekjet e sinqerta te z Tare , sepse ai te pakten ka dale ne arene e po mundohet te beje dicka keshtu qe duhet vleresuar per perpjekjet.keto idete e planet se si mund te zhvillohet sazani duhej ti kishin bere gati qe kur ishin qeveri hije ne opozite, ne menyre qe diten e pare qe moren pushtetin te dinin se c'duhej bere ,cfare lloj ndertimesh , infrastruktura, ku duhej gjetur financimi , etj the whole nine yards medemek , e ti vinin ne zbatim.tani dy vjet ne pushtet sezoni turistik ka ardhur ftojme ambasadoret me muhabete te tipit :he si mendoni ju se c'duhet bere?

Ligesia  nuk mbulohet me racionalitet. Perqeshni turizmin nga 1990 dhe perfundoni me Taren e para 2 vjeteve. Ka ecur Shqiperia qe prej 1990, por duhet ta vizitoni. Sigurisht duhet Edhe te keni pak para, te dini te notoni e te keni kapacitetin te shijoni. Nje pamje e perendimit ne Rradhime me ullirin mbi koke eshte parajse. Po duhet te duash Shqiperine me perpara e me shume se Greqine apo Partine. 

Vizitoni Shqiperine cdo 2-3 vjet ...ndryshe lexoni e mos pirdhni kot.

Keshtu duhet fole shqiptarisht! Patriotet nuk jane me brire, jo duke share e poshtruar kete vend perle te natyres ! 

ok Tironci llomotit whatever you say.

Ka ecur perpara Shqiperia turistike Alba, nuk llomotis. Cfare ti bejme Shqiperise Jo turistike qe eshte ne llum e po iken. Ti nuk e ke idene e hoteleve te Sarandes ne 1990 e ne 2000 apo sot. Cmimin e kan paguar Shqiptaret e prandaj mbaj larg partite. Po sot ne Shqiperi ke turizmi lluksoz qe stonon me realitetin e shume zona ve shqiptare. Prap larg Greqise eshte se e di qe e ke pike te dobet.

nuk esht i verber, jo. por nuk do me pa. pra, me keq!

The point is qe Shqiperia po ecen perpara por nuk eshte Paris. Kush e urren Shqiperine ska pse te shkoje. Kush eshte indiferent do mrekullohet...Shqiperia ndryshon me periudha 2-3 vjecare per te mire. Potencial i ne kemi dhe po e zhvillojme. 

gjith problemi eshte si te bindim albon smiley

avash avash, se si ka thon ai .." Shqiperia do behet, mu per inat te shqiptareve .." qi iken e e lane ...! 

    Kurse Auron Tares i rrine larg, po shum shum larg mjaft nga te shkolluarit e tjere qe vec tjerrin llafollogjira dhe mprehin ... majen e gishtit , qe u perfundon ...ke e vetja.Tare lodhet, studjon libra e anuare, biblioteka e studjo te huaja, per te kerryer edhe nga fundi i dheut ca ka thesare te ketij vendi.I eshte perkushtuar me gjith fuqine ruajtjes me se pari te vlerave te rivjeres, plamifikimit te zbukurimit te saj dhe kthimit ne burime   te ardhurash nga vlerat e pa imagjinushme te buzdetit shqiptar.

Auron Tare eshte nje vlere e rralle nder me te shquarit intelektuale te sotem ! Une simpatizoj kedo qe ngre nje gur permbi murin e dashurise per kete vend.Ne kete radhe e ve edhe Blendi Salen  edhe ca te tjere  dhe nuk dua tu digjoj emrin kush shan e poshtron cdo gje  se shef bukurine e vendit te se tjereve Keta jane harramsezet e sojsezeve ..

Avash avash merreni se kohen e keni me bollek.do te vijne amasadoret te cilet jane nga vende te ndryshme e se kane haberin nga keto pune , sa te gjejne dike qe merr vesh nga keto pune , sa te bien dakord se cfare duhet bere me zyrtaret shqiptare te cilet jane teper korrekt e kumpetente, nuk i zvarrisin gjerat  e nuk kane asgje pervcse interesin me te mire te vendit ne mendje.pastaj do gjendet financimi investori ndertuesi .kjo ne rastin me te mire kuptohet nese nuk vjen qeveria pasardhese e anallon pllanin  e asaj parardhese , dhe fillon gjithshka nga fillimi .po shqiperia do behet mire e ke zotrote. 

    Une e kam mire fare dhe Shqiperia po behet edhe mes gjith atyre te keqiave qe zotria juj kujtoni se vine prej deformimeve njerezore, te individeve.Ku arrini ju te kuptoni se perse pikerisht keto fenomene sot kur ka mendje si jotja, qe fare mire i kupton edhe 6000 km larg  se ka plot paudhesira ne Shqiperi. Dhe te mos i kuptojm dot na ketu ...qe i kemi neper kembe e brenda gjese....

Shqiperia do ribehet edhe pse mendesi diabolike shkaterruan natyralet .Brenda tyre je edhe vete ti qe kujton se nihilizmi  per vendin tend shpie ne rrugen e mbaresise te vendit qe i bere moone ..

 

   

nuk e di c'te ka gjetur sonte se ti je ai qe deklaroje ca kohe me pare se:ketej eshte bere te largohen dhe ujqit.Kaq po te jap pergjigje per respekt , ndonje langaraqi te pjerdhur nga trute te cilit hajnia e ilir Metes i duket "aftesi e rralle biznesi" eshte e kote te merresh dhe me vjen qe ulesh ne nje nivel me te.

    Dhe po une te them qe me ererat qe po fryjne sot Ballkanit, po nuk ndruam mendjen ne minute e siper, ujqit e huaj ja kane mbritur .ti me thua pse kam ndruar mendjen per Ilir mooten apo cilindo prej ketyre qe ecin duke fole o me vete  o me celularin.! Ky vend eshte  menje fuqi magjike qe kur je te vine  mornica, kur ben tutje te bertet : " ktheu tutkun ku vete, kush te behet si dheu yt " ! Ke pare ti qe edhe pse i kam te gjitha, kur vi anej nga ti e mund ta shkoj jeten vetem duke pare e bredheruar, nuk me mba veni as dy jave.Me thote vetja " E cdo ketu , a i ckulur na veni yt ? " ...dhe ja ther per ketu...ne venin e " lig" 

Ja keshtu more xhan , keshtu ! Pa nuk kam gje me ty un jo .Ti bej e fol si di ! 

Emigrantet nuk kane ikur per sport,aventure  , turizem apo se jane bukeshkale.me beso se nuk eshte qejf i madh te ndahesh per se gjalli nga njerezit e tu.Edhe ti nese nuk do ishe marre me biznes tu shisje apartamente atyre qe donin te ktheheshin ne shqiperi do te ishe nje nga ata.Iku gjysma ti liroje vendin e te mbaje me buke gjysmen tjeter .miku yt Tak ngjela deklaroi para ca kohesh : se ne mbahemi prej 1.5 milione argateve ne bote.Ata qe mbeten kishin per detyre me parate e atyre qe iken te ndertonin vendin e s'e bene.me miliarda $$ te derguara nga emigrantet , $10 miliarde borxh ende vendi s'eshte kurkund.

Jaaa! Thua nuk i di keto ore ? 

Nqs Sazani do kish patur burg me siguri do kish potencial te behej si muzeumi-burg i Al-Katrazit (ishulli Alcatraz prane San Franciskos). Por historia mund te sajohet per turistet qe thjesht duan te bejne nje vizite ekspres ne ishull dhe qe nuk duan te ndalojne per kapucino ne gadishull e me gjere. Dmth te ndertohet nje mini burg replike i tipit te Spacit a Qafe Barit (se kampi "Perparim" i Sarandes mund te quhet "i bute"), dmth te hapej nje lloj muzeu i komunizmit ishullor dhe te thuhej se ne fillim Sazani ish i vetmi burg ku regjimi vendosi te dergoje kundershtaret politike, por mqs ata u shtuan jashte parashikimeve e normave teorike atehere i tere vendi u be si nje ishull i mbyllur dhe fjala "hapu Sazan" (open Sesame!) mori kuptimin "hapu burg! dhe ishulli u be baze ushtarake per te ruajtur burgjet e shumte ne vend.

Sazani ka edhe peshkaqene perreth, dmth turisteve mund tu sugjerohet te blejne a zene peshk ne Rradhime e Orikum, dhe me to te ushqejne peshkaqenet ne Sazan, ose e anasjellta: nqs duan te peshkojne peshkaqenet e Sazanit ato mund ti gatuajne me rradhe ne Orikum e Rradhime (etimologjia: ne rradhe rrime).

Varianti i 3 eshte i rrezikshem dhe duhet tu bindet rregulloreve te Shqiperise dhe mqs nuk duan te hapin kazino atehere nga Las Vegasi mund te merret ideja e poligoneve turistike te kalibrit te larte, ku qellohet deri te kalibri .50. Kjo mund te pershtatet me llojshmerine e armeve te prodhuara ne Polican, dmth turistet e qejflinjte e poligonit mund te qellojne aty me pushken shqiptare si psh te famshmen "10 korriku" e tipit SKS (the Albanian SKS), cifte etj dmth tu ofrohen arme "prodhime vendase". Po ashtu aty mund te hapet edhe dyqan suveniresh me koburet e pushket e vjetra shqiptare si psh pushka e gjate shqiptare e mbiquajtur edhe "arnautka" etj, nderkohe qe armet me te reja te modifikohen ne menyre qe te mos jene te perdorshme por vetem per tu varur ne mur si relike, e me kete rast rihapet edhe reparti i prodhimit ushtarako-turistik ne Polican apo qendrat e zejtarise se armeve historike ne Shkoder e Prizren. Nderkohe perreth zones mund te mbareshtohen edhe kendezat e Beratit (keta jane "mistrecat" e vertete hehe) mqs Sazani ishte dhe vendi ku hante gjeli gure. 

Sazani i keq

Me poshte do shihni nje plan biznesi per "Parkun Komunist te Sazanit" (PKS), dmth si imagjinohet Sazani dhe pamja finale e tij nqs do ish marre ne pronesi nga nje investitor i fuqishem (nenkupto i forte) vendas qe nuk pyet shume per ligje apo ndjeshmeri.

Sazani eshte i gjithi i rrethuar me tela me gjemba. Qe ne hyrje te Parkut dallohen parrullat "Miresevini shoke turiste!", dhe me shkronja te vogla "Ne qafe paci veten!" Turisteve u jepen fleta ku firmosin rregullat e vizites ne Park, dmth qe ata do u nenshtrohen rregullave te Parkut per sa kohe qe do e vizitojne ate, nderkohe qe vizita eshte 2 ore me detyrim por mund ta lene Parkun ne cdo moment qe duan kundrejt pageses 55 Euro. Vizitoreve u jepen pantallona doku e kemisha fanellate. Ne Park bucet muzike revolucionare nga radiot Mimoza e Iliria, rruget jane shtruar me kalldrem, pllaka "mos peshtyni ne toke", puseta e plot vija te bardha ku mund te ecet edhe me gomere e bicikleta. Historia e Sazanit tregohet ne bardh e zi nga televizoret Lura e Butrinti.

Punetoret me te thjeshte te Parkut jane te veshur me rroba e ushtrise se dikurshme, ndersa rregulli e sherbimi kryhet nga punetore te tjere te veshur si policet e dikurshem. Parku ka edhe ushqime pak bajate, fruta te shtypura etj Ne Park ka gjithashtu edhe sigurimsa prej te cileve vizitoret duhet te kene kujdes pasi ketu fillojne problemet, se shume gjera nuk duhen prekur aty. Nqs vizitoret degjohen se ankohen per Parkun (e shkruar ne Rregulloren qe firmoset ne hyrje), ata menjehere dergohen nga sigurimsat ne Qendren e Ankesave ku nje person i veshur si gjykates jep vendimet perkatese per vizitoret qe kane thyer rregullat. Denimet variojne nga 5-55 Euro, ndersa me te rrezikshmeve u jepet nje kazme & lopate dhe dergohen per te thyer gure ne gurore per 15-25 minuta. Armedashesit dergohen ne poligonin e Parkut ku mund te qellojne me kallashe Policani e deri me 12.7ç deri sa tu zbrazen xhepat. Tunelet e Parkut mund te vizitohen me mini trenat qe ecin mbi shinat e sjella nga minierat e Spacit e Burrelit. Qejflinjte e tjere dergohen ne zonen tjeter te rezervatit ku gjenden gjela, fazane e derra te eger Karaburuni. Vizitoret gjithashtu paralajmerohen se derrat mund ti sulmojne, dhe ju urohet fat. Kampi ka edhe qeli e biruca falas per pushuesit e hijes qe nuk duan aventura.

Eshte naivitet ne rastin me te mire te vazhdosh te besoç qe Shqiperia do të bënetë mbas çfare ka ndodh ne kontestin e brendeshem, e sidomos ne kontestin e jashtem, qe berjen dhe bjerrjen tone e ka kondicionuar pothuajse teresisht.

Shqiperia bënetë pikerisht kur (dhe në sajë të) ne bote jane hedhur ne veprim forca kozmike dekompozimi (ç'bërjeje, edhe morale, biles ne thelb morale) dhe rikompozimi qe nuk llogarisin me çeshtjen kombetare veçse per ta perdorur si tramplin per te shkuar pertej saj. Nga kjo pikpamje çdo rikthim ne çeshtjen kombetare eshte shenje e nje deshtimi qe ironikisht kerkon te zyrtarizohet si fitore, e njekohesisht tramplin per shpresen e radhes, qe vazhdimisht ka rezultuar deshtimi i radhes. Sazani eshte shenja estetike art brut e ketyre forcave berthamore ne veprim. Eshte me i vertete dhe me i bukur keshtu si eshte, se i mbush me bordello te ndertuara me fonde bamirsie nga te jashtmit. Gje qe eshte ne sherbim te shpreses te sotme se radhes.

Nuk kuptohet kontesti historik, i dikurshem dhe i sotem, pa marre parasysh emocionin dialektik (ose skizofren) qe Shqiperia do të bënetë, njekohesisht me do të ç'bënetë. Eshte pikerisht ky emocioni patriotik qe perjetojne edhe individet, kushdoqofte, nga shok Enver e deri tek Palluqe Vrapi, perfshire edhe patriotet dhe tradhetoret e Peshkut.

Pelhura e Penellopit.

E sigurte qe Homeri ka qene pellazg, shqiptar (vetem se othodhoks, ndryshe do ta kishte menjen tek numri providencjal 72, jo tek poezia).

 

Disa nga nje ane dekllarojne se :eshte shkaterruar natyra , ju do te mbylleni brenda unazes se tiranes me keto qe i keni bere natyres, apo "eshte kripezuar toka nga permbytjet , asnje gram domate nuk do benet sivjet".nga ana tjater pretendojne se shqiperia po benet e akuzojne te tjeret per nihilizem .jepi dum kesaj te lutem shume meqe e ke trurin e fresket se eshte dite e re .smiley

Muzgu (i Perendive te Stepes) eshte elementi im, pranej lexoj Peshkun që me mjes.

 

per ty s'do jete asnjeher e mire shqipria. se je shume negative.

ti do vuash si ç'vuan, se per te vuajtur ke lind.

disa personave rilindes demoratiqis nuk i mjaftojne me vende publike si parqe apo livadhe per te bere bunkeret apo barrakat 20 katce por tani kane venen ne shenjester dhe ishujt !

Po pse mer daje kush po ta merr me verte qellimim per gjasme turizem ne sazan? 

Kush do vijne te investojne atje gjermon franzes hollandez apo grek e serb apo erdoganet ??????? 

Harram !

 

Perendimoret duan te na len akoma ne gerrmadhat e se shkuares. Nje ishull qe shkon dem ne vend qe te perdoret. Shif kur te filloje restaurimi i tyre se shpejti.

Le ta nxjerrin ne shitje ndermjet 5-10milione $$ , sa cmimi i 3-4 pallateve. 

ose ta bejm nje turizem te klasit te pare

   Ndiqni reagimin e shtypit  dhe televizioneve greke dje e sot.Ju kritizeret e fortifikimeve mbrojtese te kohes se...Atij! 

   Ardhja e Erdoganit , qe kritikohet sot nga progreku ne tere qenien, Blushi e ca sallahane te tjere, po interpretohet si mbeshtetja me e forte ..." Per Shqiperine e Madhe.Bilez gazetat me kryesore , me te madha shkruanin sot " Shqiperia ka kerkesa mbi kufirin  grek.Se sipas tytre , duke mbrojtur  si pjese ty tyre territorin qe u shiti salihu,  hapet fare  behet thirrja,  per nje " Rrethim ortodoks " te Shqiperise dhe shqiptareve ! Nga qe nuk do merrte pjese  ne samitin e Tiranes , pse ne hodhem nje sy mbi kufirin tone te jugut,  ministri i jashtem grek , sa  merret vesh , do te vije vete Cipras, per nje reagim  , ndoshta kercenues, ne Tirane ! 

  Greket e dine mire ca arme kane mbetur kur ata  livadhisen  ne Shqiperi, me " Kompanite ushtarake te ndihmes " ! Ju derdimene vazhdoni e shani Enverin i cili kufirin na e la te paprekur dhe ushtrine ...ushtri ! Ku jemi sot me ata qe pasuan Enverin, per Atdheun ne teresine e tij ,  or trimat e xha jahos ! Shkoni mor hani  ...cu hahet ! 

Diskutoni jo eshte ashtu e jo eshte keshtu Sazani  ! Po faleni si falet  tere jugun me uji perdiper, ore harremsezet e tradhtetarit Atdheut.Shitja e nje ce toke nga cilido qeverises eshte ogur apo tradheti? Gjeni emrin qe ju ben te rehatoseni dhe e mbyllim muhabetin ...!    

komshite na hane mutin, jane me te dobet ne lufte nga ne. 

kto show me drone dhe me shikime kufinjsh nuk pine uje ne nje kohe kur nje qytet ne muaj largohet nga shqiperia.  edhe pak dhe do i blesh ushqimet nga ebay se do behet shkretetire ketu

Me duket se Auroni, e paska lexuar VQ , se jane dhe nja dy rreshta per Sazanin smiley

    Pjero , te soguroj une qe Auron Tare lexon cdo rresht qe flet per kete territor,  per Atdheun.Keshtu qe te siguroj une ....qe nuk e le pa lexuar ! Coja dhe  ke me pa ! Eshte i biri i te jatit krenari Atdheu dhe nip i  kolonelit komandant i bregdetares, Xhafer Matukes, qe  ishte ajka e burrave te laberise dhe pendearte ! 

 

I nderuar, ajo qe me beri pershtypje tek ai kur e takova vitin e kaluar, (e ke tek Pershtypjet, Beluli ose noi tjeter mund ta gjejne) ishte, se ai kishte qejft te lexonte, kishte qejf librat, gje per te cilen me erdhi mire.

Ne fakt ishullin e Sazanit, une e kam (kisha) projektuar si vend per nudistat smiley pasi vetem keshtu mund te terheqi turistat perendimore aventurier smiley

Aventuriere ! Pse  ? 

Ore votoni per Elhaiden ju nga trojet!

ata qe ndodhen jashte shqiperise votoni per elhaiden t'i jepni nje dore ne eurovizion se i ka punet keq, nuk kendoi hiç mire.

jo per gje por kane paguar 250 000 € nga taksat e shqiptarve qe ajo te marre pjese atje.

duhet rentabilizuar.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).