Bleva iphone 6 dhe nuk e dija qe kjo do sillte nje zinxhir gjerash qe ndoshta akoma nuk e kam perfunduar

Nje mengjes ne filim janari, iphone im i vjeter 4 ndaloje frymarrjen. Ekrani i tij u erresua dhe nuk dha me shenja jete. Mendova dhe shpresova qe ndoshta e kishte fajin karikuesi i baterise, dhe mora nje tjeter, por ishte perpjekje e deshtuar. Iphone im i vjeter nuk u rikthye ne jete

Keshtu shkova tek dyqani i kinezve, por dyqani ishte mbyllur. (e vetmja dite ne te gjithe historine e njerzimit qe nje servis kinez telefonash ishte mbyllur). Isha i shkeputur nga pjesa tjeter e botes. Paniku rritej gjithnje e me shume. Atehere shkova ne nje tjeter servish telefonash nen pronesine e dy zonjave binjake italjane rreth te gjashtedhjetave.

I tregova problemin, dhe binjaket me thane "ta shohim", pastaj e futen ne prize, e hoqen nga priza, e nderruan karikuesin, i hoqen baterine, ja vuren baterine, dhe ne fund thane "ka vdekur, skemi c'fare ti bejme". 

"As kinezet"  pyeta una. "sigurisht qe jo" mu pergjigjen, "e vetmja rruge eshte vetem ta dergonim ne Hollande, ne kliniken e vetme te iphoneve ne Europe, po do ishte e pa vlere sepse do kushtoje sa nje iphone i ri"

Psheretiva, dhe rash dakord.

E zgjodha te arte "Gold"

Isha pak i gezuar. Po shkoja drejte shtepise me qesen e bardhe "Molla"  ne dore e cila kishte brenda kutin e bardhe te "Molles" me brenda iphonin tim 6 "Gold" dhe po parashijoja momentin ne te cilin do ta shijoja

Perpara se ta hapja, lava duart me sapu dhe u ula. Me gjithe delikatesen e botes, hoqa celefonin, hapa kutine nxorra Iphonin,hapa vendin ku futet karta dhe e vura karten e re. Me pas vura ne karikim, duke lidhur kabullin e karikuses ne portat USB te kompjuterit tim te vjeter MacBook.

Telefoni im i ri me kerkoj qe te shtyp nje Pin te ri, dhe shtypa nje Pin te ri.

Per nje minute te tere prita qe te hapej iTunes, por iTunes nuk u hap kurre. Atehere klikova dy here ne te njejtin vend tek ikona por aty ku me pare dilte shenja e Iphonit te vjeter, nuk dilte shenja e Iphonit te ri.

Atehere nisa te kerkoj ne rrjet per shenjen e Iphonit qe nuk dilte, dhe lexova qe nuk do te dilte kurre pasi Iphoni i ri nuk pershtatej me sistemin tim operativ te kompjuterit. Keshtu tentova te perditesoja sistemin tim operativ por ishte e pamundur. Kompjuteri im ishte shume i vjeter. E vetmja mundesi ishte te bleja nje kompjuter te ri. Shfryva dhe pranova

Bleva nje MacBook Pro 13 XY Yosemite Retina.

Isha pak i gezuar. o shkoja drejte shtepise me qesen e bardhe "Molla"  ne dore e cila kishte brenda kutin e bardhe te "Molles" me brenda kompjuterin tim te ri Mac Book Pro 13” OX Yosemite Retina dhe po parashijoja momentin ne te cilin me ne fund do ta shijoja.

Perpara se ta hapja, lava duart me sapu dhe u ula.e gjithe delikatesen e botes, hoqa celefonin, hoqa mbulesen dhe nxorra kompjuterin tim duke u kenaqur sa i lehte ishte, dhe e ndeza duke shijuar sa i shpejte ishte, dhe duke u mahnitur me ekranin se sa i qarte dukej, dhe nisa prcedurat e instalimit.

U regjistrova me nje e-mail te ndryshem nga ajo qe kisha ne kompjuterin tim te vjeter, dhe ne nje pike te caktuar kompjuteri ngeci. Kerkova ne rrjet por sgjeta asgje dhe mora ne telefon suportin dhe Silvja shume e sjellshme, me tha qe duhet te beja nje fikje me force dhe te rifiloja serisht procesin e instalimit, dhe ashtu bera. Rifillova procesin e instalimit dhe futa ID e Molles ne rregull por kisha harruar fjalekalimin, dhe me ndohem ne MacBook tim te vjeter arrita ta ndyshoj dhe e gjeta veten me tre ID Molla, dhe vendosa te ritelefonoj suportin dhe Antonio me ndihmoj si ti fshij dy te tjera.

Ishte e lodhshme.

Por me ne fund mund isha gati te sinkronizoja Iphonin 6 tim me kompjuterin tim Mac Book Pro 13” OX Yosemite Retina.

Vura kabullin e karikimit ne nje nga portat e USB-ve dhe iTunes u hap menjehere, gjithcka kishte ndryshuar , cdo gje shnderriste, dhe shenja e e mrekullueshme e Iphonit tim ishte aty plote shkelqim dhe gati per tu sinkronizuar.

U frymezova dhe sinkornizova

Isha serisht nje qytetat i lidhur ne rrjet, fal ID se Molles tashti mund te dilja serisht ne bote.

U frymezova serisht dhe dola ne bote.

Ne makine isha i gezuar pak. Ndesa i jepja makines i hidhja shikime gjithe kenaqesi Iphonit tim ne ndejtesen perbri meje.E kisha falur tashme, sepse nuk ishte faji i tij qe per faj te tij isha i detyruar te blija nje kompjuter te ri. Duhet ta kisha kuptuar menjehere qe kishte dicka qe nuk shkonte, por isha shume i hutuar nga te gjithe ato gjera te reja.

E ndersa i jepja makines me doli perpara dyqani i kinezve, i hapur. Ndalova dhe zbrita. Ne xhep prehesh Iphoni im i vjeter 4.

Zonja kineze e mori ne dore dhe e e perkedheli me gishta te lyer ne gjyre perle. Nje sekond pasi e vuri ne prize, tha "Ka nevoje te ndryshoje rindezjen". "Eshte dicka e komplikuar" pyeta una. "Duhen vetem 20 minuta" peshperiti. "Kushton shume?" pyeta una. "20 euro" pershperiti serisht "Ta bej?". Mora fryme dhe miratova "Bejeni" 

20 minuta hypa ne makine. Tani kisha dy Iphone, dhe dy MacBook dhe isha pak i lumtur. Mbrenda ne makine kisha prap nje atomosvere te cudishme, por un se kuptoja dhe pak i lumtur isha.

Vendosa te bej telefonaten time te pare me artopolantin tim te makines me Iphonin tim te ri por duhet ta sinkronizoja me para. Shtypa butonin e telefonit ne kroskotin tim te makines dhe ne ekran mu shfaq shenimi " Duhet nderzur Bluetooth i telefonit". U sigurova qe ishte i nderzur.

Per nje minute prita qe ikona e Iphonit tim te shfaqeshe por su shfaq kurre.

Keshtu kerkova ne rrjet dhe gjeta qe makina ime nuk pershtatej dhe nuk do te pershtatej kurre me telefonin tim Iphone 6.

Ndersa i jepja makines perpara mu shfaq nje koncesionar makinash. Ndalova, nuk mora fryme dhe nderrova makine.

Tani me ne fund jam i qete. Kam nen pronesi dy Iphone, dy MacBook, dhe dy makina. Cdo qe u qetesua dhe tani jam nje qytetar i botes i lidhur me te gjithe fal ID se Molles.

Por qe nga ai moment nuk kam bere kurre me nje telefonate.

Tmerrohem qe Iphoni im i ri nuk pershtatet me familjen time, dashurin time, femijet e mi, miqte e mi, shtepine ku une banoj, dhe do me duhet ti nderroje te gjithe nga e para pastaj.

 

Artikulli orgjinal http://www.ilpost.it/giacomopapi/2015/03...

24 Komente

Nice smiley

cfare eshte ky shkrim, letersi a gazetari?

Duke pare formen dhe nuancat qe jan dhen shkrimit.. mendoj qe eshte letersi.. por lexoje ne gjuhen orgjinale qe te bindesh smiley

pa problem, thx. (vetem se u postua tek 'Te tjera nga shtypi'...)

ps. nga foto nuk duket se eshte moshe qe duhet te kete problem teknologjine

Ne 7or del shtata mo zymbyl smiley

I gjithe faji eshte i binjakeve 60 vjecare Italjane.

shkrimi flet per " marrosjen " qe teknika i beri njerezimit.Ne Shqiperine e varfer, nuk ka njeri pa celulare prej moshes 7 vjec e deri sa i shohin syte...! 

 

Kthehu tek pisha atehere. 

Nuk duhet ngateruar te domozdoshmet , me te perdorshmet, gjith veshtiresi per mendjen natyrore ! Se denatyrohet njerzimi.Kafshet nuk jane krijuar te " te edukohen teknikisht" dhe kthyer ne robote prej modernitetit.Por te bejne jeten e kafsheve.Moderniteti ka ngatruar rendin e gjerave ! 

 Ky eshte gjith problemi jo ...pisha ! Ky eshte edhe thelbi i  shkrimit te ketij gazetari vizionar ...sipas mehe xhanem ! 

Gjithe kjo mesele per itunes. smiley 

P.S. Rrofshin kinezet. Mos te ishte per to, italianet do nderronin çdo vit telefonin. Budallenjt ifonin. smiley Ndjese. smiley

Autorin e ka paguar o Samsung, o Microsoft, o te dy bashke. smiley

Oh maj Gad! Clicka rrembimthi ketu, thashe se ish ACDC-ja qe e bleu! Ca zhgenjimi! 

ACDC s'e ka problem te humbe para per kapitalistet amerikane. Vetem per femrat s'harxhon, jo me te humbe. 

Ta gezosh mer plak, c'na mburresh neve, ne kena 6 plus smiley

Ta gezoc me shendet, por zgjedhje e gabuar... smiley  Ku ka si Glaxy s6 edge..osht si shpyrt

1+1! Ndryshe thjesht keni lone lesht. Xhest gat mi llollipop dje... suuuuiiiiiit!!!

Me vonese smiley

P.S. e di per cfare e ke fjalen.

E si thone te moshuarit e femrat ler iphone. Blej kete e jo android ngaqe apple eshte shume i thjeshte ne perdorim ndersa android eshte i nderlikuar.

Se kuptoj pse ka ble maqine, dhe MacBook, dhe whatever justifikime. Do me ndru gruan! Aty ka qellimin smiley

Plako kshu me ndodhi dhe mua.. kisha iphone 4 per ja 2 vjet.. mbas update me Ios 7 u be barake.. e shitasmiley dhe bleva LG.. qe nga ai moment mund te shkarkoj torrent ne telefonin tim.. te ruaj cfardolloj file.. ta lidh me tastjere.. maus etj etj... ti qenke militiant/e e Tim-it 

Blen Iphone 6, e fut ne xhep, pengohesh dhe degjon nje zhurme "krak" . Thua me vete: "Ishalla eshte kemba!"

smiley shkruante nje mikja ime sot ne FB

E mo futja kot, thuaji dhe mikes. Ka 1 vit qe e kam une, nja 20 here e kam drop n'toke, asgje se ka gjet. Kshu dhe puna a krrak. Mo u tremb thuaji asaj. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).