Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan mbërriti në vendin tonë këtë të mërkurë për një vizitë zyrtare. Në orën 12:47, dy presidentët, Nishani dhe Erdogan dolën në konferencë të përbashkët për shtyp. “Një mik për Shqipërinë dhe shqiptarët, na nderon me vizitën zyrtare në Tiranë”, tha Nishani. “Cilësia e bashkëpunimit ka vend për t’u përmirësuar”, nënvizoi ai duke theksuar se “ka hapësira ende të pashfrytëzuara për rritjen e mëtejshme të shkëmbimeve tregtare”. “Mirëpresim investimet e kompanive turke në sektorët strategjikë si energji dhe infrastrukturë”.

Në konferencën e përbashkët për shtyp, udhëheqësi i Turqisë nga Tirana i bëri apel Maqedonisë të zbatojë marrëveshjen e Ohrit, si kusht për paqen në Maqedoni pas sulmit në Kumanovë, komunën e banuar nga shqiptarët që shënoi 22 viktima.

“Në Ballkan ka nga ata që duan të cenojnë paqen dhe sigurinë prandaj i kushtojmë shumë rëndësi paqes, stabilitetit dhe mirëqenies së Ballkanit. Dëshirojmë që acarimet e krijuara në Maqedoni të zgjidhen nëpërmjet dialogut dhe të sigurohet paqja që siguron marrëveshja e Ohrit. Turqia ka vuajtur shumë nga terrorizmi dhe vazhdon ende procesi i luftës sonë kundër terrorit prej një periudhë 30-vjeçare dhe ne e dimë faturën e kësaj lufte. Nuk dëshirojmë që një faktor i tillë të paguhet nga popuj të ndryshme pavarësisht se çfarë feje apo etnie i përkasin. Ne duhet të bëjmë një dallim të qartë midis atij që fiton nga terrori. Në fakt humbasin të dy se lufta në fund të fundit është vdekje", -u shpreh kreu i shtetit turk Erdogan.

Në të njëjtën linjë edhe kreu i shtetit shqiptar Bujar Nishani kërkoi zbardhjen e përleshjes së armatosur në Kumanovë duke ripërsëritur thirrjen që të mos shëndërrohet nga një konflikt i izoluar në një konflitk etnik. 

“Duke përcjellë ngushëllimet duke dënuar dhunën kriza në Maqedoni nuk duhet lejuar të përshkallëzohet me tej. Bëj thirrje faktorëve ligjzbatues të hetojnë sa më parë dhe të hetojnë sa më parë ngjarjen që ka tronditur jo vetëm Kumanovën por  dhe gjithë partnerët ndërkombëtare. Bëj thirrje për frenimin të përpjekjeve për ta shndërruar këtë episod të paqartë në burim konflikti të paqenë ndëretnik. Dhe në vend të saj përqendrimin e energjive në dialog për zgjidhje përfshirë zbatimin e marrëveshjes së Ohrit. Gjendemi pranë qytetarëve të Kumanovës, duke apeluar për vetëpërmbajtje, qetësi dhe maturi në përballimin e kësaj situate tejet të vështirë”, tha Nishani. 

Erdogan tha se “ndihem si në shtëpinë time të dytë”. Ai kryeson një delegacion zyrtarësh dhe investitorësh turq të interesuar për investime në Shqipëri. Në orën Erdogan përuroi nisjen e punimeve në Xhaminë e Namazgjasë. Komuniteti Mysliman turk ka dhënë 30 milionë euro për ndërtimin e saj. “Duam që xhaminë e Namazgjasë që do hedhim themelet sot ta përfundojmë sa më shpejt e t’ia dhurojmë vëllezërve tanë shqiptarëve. Në të njëjtën kohë dhe Muzeu i Bashkëjetesës që do ngrihet pranë xhamisë është simbol i tolerancës në Shqipëri. Në të njëjtën kohë ne sot do të përurojmë ceremoninë e hapjes së xhamisë në kalanë e Prezës si simbol të trashëgimisë sonë kulturore të përbashkët”, tha Erdogan.

Javanews.al raporton se palët kanë rënë dakort që qeveria turke të financojë edhe projekte të tjera ambicioze në Tiranë dhe jashtë saj. Së pari bëhet fjalë për financimin e ndërtimit të Kuvendit të ri të Shqipërisë, në godinën e ish-komitetit Qëndror. Një projekt i vjetër ka egzistuar prej vitesh, për ta kthyer këtë ndërtesë në selinë e parlamentit të ri, para se demokratët ta spostonin maketin në sipërfaqen aktuale të Piramidës.

Mësohet se Rama dhe Erdogan kanë rënë dakord që selia e re e Kuvendit, e cila do të ndërtohet në kryesinë aktuale të parlamentit, të financohet nga shteti turk, – raporton Javanews. Së dyti, presidenti turk dhe kryeministri shqiptar kanë rënë dakord që 26 shtëpi karakteristike të Gjirokastrës, tre rrugë pedonale të qytetit të gurtë, si dhe ndriçimi i Kalasë së qytetit, të financohen gjithashtu nga pala turke.

Presidenti turk Erdogan shoqërohet në këtë vizitë nga një grup biznesmenësh turq dhe gjithsej delegacioni ka rreth 120 persona.

272 Komente

Dallohen qartazi dy lloje shqiptarësh, pavarsisht se ku jetojnë, ata që e pranojnë Gjergj Kastriot Skënderbeun si hero kombëtar dhe ata që nuk e pranojnë. Të parët dallohen për ndergjegjje kombëtare si dhe orientimin perëndimor për një shoqeri të hapur dhe Turqinë e urrejnë ose nuk e pranojnë miqesinë e saj sepse shohin tek ajo pushtuesin, dhunuesin, ish vrasësit dhe roberuesit e një kombi të cilit i hoqën dinjitetin dhe e zhveshën nga traditat europiane. Të dytët shohin nga lindja, janë besimtarë islamë, e duan Turqinë sepse shohin tek ajo Babën, ish kryetarin e fesë-shtet, por që aspirojnë të vendosin në Shqiperi dhe Kosovë shtetin islam. Mes tyre parashikohet se do zhvillohet konflikti brenda kombit në të ardhmen. Të mos u lëmë lindorve terren, ky duhet të jetë sunimi i atyre që e duan shtetin shqiptar me dinjitet dhe sekular, siç e përcakton kushtetuta.

 Sa për vete, i them këtij Edoganit, që na sjell këtu sherret turke dhe na dikton sjelljet në konfliktet me Gulenin, shporru me gjithë projektet e tua për rikonstruksinin e sallës Parlamentit Shqiptar dhe kuptimin tënd për "600 vjet vëllazeri". Ptuuuuu!! Ky qendrim është e duhet të jetë në nderin e çdo shqiptari.

(ps: gjithë musllimanve të peshkut u bëj me dije se emrin Petro e kam nofkë, atë të vërtetin e kam musliman, por qendrimi im është se zoti është krijesë e njeriut. Ky shenim shpresoj se do i ndihmoj të mos nguten në sharjet tipike të racës së tyre, për të shpallur armik atë që mendon ndryshe)

Petro, mos u merzit vella. Eshte vala tani. Vjen e iken. Turqine s'ka Erdogan e Sulltan qe e ben me Perandori ne shekullin e XXI. Po Zoti ne fillim te merr mendjen, pastaj shpirtin ka pas thene i vjetri.

Petro...cfare feje eshte islami per ty?! Islami eshte dicka e krijuar nga njeriu?! Nese po perse?! cilat jane argumentet e tua, ku e bazon kete gje?

shume e thjesht.. ska kokerrr deshmitari.. gje qe bie desh me parimet e kuranit 

A mudn ta beni pak me te kuptueshem komentin tuaj ju lutem?

po thoje me lart.. Islami te duhet sikur eshte krijuar nga njeriu dhe ku e bazon kete gje.. atehere un bera nje kthim te shkurter ne gjenezen e historise se islamit qe ze fill ne nje mall.. ku muhamedit i shfaqet engjelli Gabriel.. Muhamedi nuk pati deshmitere per kete ngjarje te jashtezakonshme qe i ndodhi.. dhe me pas kur islami u be pervec se religjion por edhe doktrine politike, ne rregullat e saj thuhej qe nqs ska deshmitar ngjarjet smund te konsiderohej e vertet

Me vjen keq qe po ta them por, ju jeni nga ata persona qe nuk dini asgje per Islamin...thjesht paskeni degjuar disa perralla rrugesh midis shokeve...dhe me ato mbahesh...si fillim nuk ka qen ne nje mall mesa di une...plus...engjelli gabriel nuk eshte se i erdhi vetem nje here ne fillim dhe nuk erdhi me...kam lexuar qe i gjithe kurani i eshte derguar nga engjelli gabriel dhe jo ne enderr ose kur ka qen vetem por edhe kur ka qen ne mes te shume personave ka ardhur shpallja. Nese mendon qe kurani nuk i eshte shpallur por e ka shkruajtur vete...me thoni e diskutojme edhe kete pike edhe pse dijet e mia jane shume modeste ne lidhje me Islamin..prap besoj se mjaftojne per te bindur nje person me logjike te plote dhe funksionare.  

fakti qe ju fola ne menyre vulagere sdo te thot qe un skam njohuri mbi islamin.. po te them qe e kam studiuar mire islamin.. dhe pervec asaj me siper mund te jap nje ser faktesh te tjera qe hedhin posht islamin si fe.. dhe gabohesh kur thua qe nuk ishte mal.. pasi shpella ne te cilen ishte futur muhamedi ishte ne mal.. me pas ai pati vetem "zhurma" ne koke qe te tjeteret i konsideronin si zbulesa dhe qe i vinin ne formen e vargjeve poetike.. 

 

Zhurma ne koke?!...mos e ngaterroni me Sokratin,,,jeni i sigurt qe po flasim per te njejten ceshtje?!...Ne fakt ngaqe ti e ke shkruar me siper mall...une e more si fjale anglisht...dhe kujtova se mos e perngjson me dnonje treg...po eshte e vertete ajo qe thoni atehere ne lidhje me malin. Ciles fe i perkisni? Mund ti di ato faktet e tjera te lutem..nese nuk e keni bezdi kuptohet...

Jo jo zhumra ne koke.. duhet te lexosh me shume mbi islamin dhe jeten e Muhamedit.. Le te themi qe tani po flas si dikush qe ka kerkuar pergjigje pyetjeve qe shpesh here na shfaqen ne koke... Atehere ne boten qe neve jetojme ka disa besime tradiciolane.. dhe nqs lexojme te gjitha keto nuk eshte veshtire te kuptojme qe kurani eshte besim "Abrahamik" sic pretendojne islamiket.. qe deri ne vitet 610-630 pas krishit konkretizohej me biblen.. por ne keto vite zoti i jep nje zbulim te ri Muhamedit.. dhe shpjegimi per gjithcka qe "kopjoj" apo "mori" nga besimi tjeter.. u interpretua si nje shtremberim i fjales se zotit nga ana e njerzve... qe solli ne perfeksionin e fjales se tij ne librin e ashtuquajtur kuran.. i cili nuk do te ndryshohej kurre me.. por pyetja qe cdo njeriu me 2 fije mend ne koke i lind eshte : Zoti qe krikoj gjithe universin duke folur, a nuk qenka aq i zoti sa te mbronte fjalen e tij deri ne vitin 610-630 pas krishit? 

Eshte pra i Zoti...po e provon me Kuranin...Nese je i afte ti...perpiqu ta ndryshosh...

*Nese thua perse me Kuranin dhe jo te tjeret...atehere kjo ceshtje eshte pak me e thelle nga sa e mendon mendja jote...e cila nuk mund te elaborohet me dy komente peshku...

 

Me sa lexova ti thua qe Muhamedi e ka shkruar kuranin vete apo jo?..Nese po atehere

1. A e ke lexuar ndonjehere vete kuranin personalisht apo ecen me faqe interneti?

2. Po jeten e Muhamedit a e ke lexuar ndonejhere? Nese po, cili autor dhe cili eshte libri. 

 

 

o plako i bie qe zoti lun me lojra fjalesh sic bejne politikanet.. qe e le ca kohe te behet pacavure me fjalen e tij pastaj kujtohet dhe ve rregull.. nqs ke kete mendim per zotin atehere refuzoj te flas me me ty per kete ceshtje.. sepse ska sens qe zoti te kujtohet mbas x vjetesh qe te vej rregull.. un di qe zoti eshte gjithmon i drejte dhe fjala e tij eshte ligj.. 

Po kete kush ta ka mesuar?! Ma thuaj njehere besimin tend..se na habite....mesa duket ke veshtiresi dhe ne kuptimin e atyre qe thuhen...ta thash qe nje teme e tille me nje person me nje tru si i juaji nuk mund te shtjellohet ne disa komente peshku..po njs..nese ti refuzon eshte e drejta jote..anjeres prej pyetjeve te mia nuk u pergjigje...thjesht fole ca gjera qe dhe lopa i thote...smiley)

faleminderit per komplimentin.. me thuaj ka ndonje gje te pavertet nga ato qe thash? nqs po atehere me tregoni te kunderten.. 

a beson ne Zot apo jo?..

Shume gazetare se kapen ca tha kryetari i muslimaneve ne turqi qe eshte skandal mbi skandalet

Gormez i referoi shqiptarëve si Evlâdı Fatihan, kjo është se si turqit referohen turqve të Ballkanit. Kjo do të thotë bijtë e pushtuesve, duke lënë të kuptohet se ata zbresin nga kolonistët turqit myslimanë u vendosën në Ballkan nga ana e osmanëve, kur kjo nuk eshte e vërtetë për Shqipërinë dhe shqiptarët.

Ky lajm skandaloz duhet te publikohet pervec faktit qe Erdogan nderhyri ne ceshtjet e shtetit shqiptar.

 

 

Perfundimisht na quajti kopila te turqve.

Interesant kjo puna e kopillikut... se s'diskutohet qe kur pushton / anekson nje vend do vrasesh e do pallosh ca te dali para... por per qindra vjet shqiptaret u rehatuan aq bukur ne ate perandori sa dhe erdogani mund te jete kopil shqiptar...

Nuk eshte problemi i sherrit qe vjen prej historise. Ne fund te fundit francezet jane pre e therr me gjermanet, inglizet; ruset me polaket etj kombinime pa fun.

Puna eshte qe Taipi ka rreshqitur ne nje diktarot qe perdor fanatizmin per tu bere sulltan, alla Putin. Dhe ky kur te jep pare te jep dhe modelin e vet (se ketyre i duket vetje ne mos Zot, mekembes te tij). Tashti ne si popull e kemi bo gaveten e diktatures dhe s'dum as eren t'ia nigjojme prap.

ishte typo, po paska dale bukur ditator-rrot dmth.smiley

Fakti qe Erdogani eshte dikatorial eshte shume negativ...per turqit, sic eshte negativ per shqiptaret fakti qe ka 25 vjet qeverisen nga laj-thaj 3-4 vetat e Politbyrose se Tranzicionit.  

Sa i perket mardhenieve te jashtme (nder-shteterore) kur as Amerika can't afford (s'ia mba xhepi i interesit) te mos kete mardhenie me regjimet diktatoriale (Obama desh i toss-i sallaten mbretit te Arabise Saudite, ky prap s'i erdhi ne samit) cfare te thuash per nje vend si Shqiperia?

I intereson Shqiperise kufizimi i mardhenieve vetem me vendet qe s'kane lidera diktatoriale? Apo i intereson te shohe interesat e veta ne lidhje me keto (kedo) shtete?

Ose, cfare sugjeron ti si alternative (ndaj aktuales) p.sh. sa i perket mardhenieve te Shqiperise me Turqine?

O xhiberdoganist!!!

Per koincidence, keshtu e pyten nje nga ambasadoret amerikane ne Tirane, per nje vend per te cilin ai po thoshte diku qe kini kujdes. Dmth po dhe ju keni mardhenie, i thane albanezet. Dhe ai u pergjegj, po ata jemi ne jo ju. 

Ideja eshte qe kur je i vogel, e sidomos pa pare, parja e huj ka goxha peshe, e sic thashe asnjehere s'vjen pa konita.

S'po thote njeri te mos kihen mardhenie me Turqine, tregetia, biznesi, etj. por jo pare per kushtezime politike apo fetare.  

por jo pare per kushtezime politike apo fetare

Ha, keto i ke kshu reagime Roniste, dmth knee jerk-iste, thjesht ngaqe behet fjale per Turqine. Sipas kesaj ideje naive cdo pare qe vjen nga Perendimi eshte kushtezim-free kurse cdo pare qe vjen nga Lindja eshte e kushtezuar.

Nigjo ktu robo, kur te flasesh me mu maj te njejtin seriozitet me te cilin po te flas. Perndryshe parakalo. M'rregull?

Ne ate moto kishim/kemi te behemi si gjithe Evropa apo Perendimi, dhe kushtezimi i tyre po na ma qe mos bohemi Zimbabve. Kurse kushtezimi i Taipit te ben harem te tij. Po qe se s'e kupto kte, s'kam ca te te them mo.   

Moto demokratike-perendimore kane trecereku i vendeve ne zhvillim, si puna jone. Moto me evrope-integruese se te Ilir Metes nuk ka. Realiteti nuk eshte moto, moton s'e han as qeni, do thoshte pronari i qenit.

Argumentat nuk behen me te qendrueshme me te bertitura robo (mgjths ndjese nese shakaja ime tu duk si mungese respekti), as me hamendesime tip Turqia na i ka me hile. Ti po flet 'parimisht', dmth pa thene ndonje gje konkrete se ku na i ka me hile Turqia dhe si kjo na prish pune, dhe une hamendesova se kjo vjen ngaqe behet fjale per Turqine. Hiq Turqine dhe vej 100 shtete te tjera ne kete artikull dhe e shikon se si bie direkt niveli i Turqi-histerise.

Une te permenda Ameriken per te thene qe dhe nje superfuqi ushtarake si Amerika ka interesa t'i beje lajka nje vendi diktatorial si Arabia Saudite (binladenistet dhe isis-istet e kane Arabine burimin me te sigurt te financimit ketu e shume vite) e jo me nje vend si Shqiperia ne Ballkan te kufizoje mardheniet me Turqine per arsye parimore demokratike te brendshme te Turqise, apo sepse qenka me muslimane se sa na i do ne mideja te jemi (a thua se Turqia po thote qe ndihmat kufizohen me konvertime muslimane, sic thote Greqia me Janullatesimet).

Nese Turqia ka nevoje per Shqiperine (per interesat e saj ne Ballkan) nje here, Shqiperia ka nevoje per Turqine 5 here, sikur vetem per te balancuar agresoret fqinj, por dhe Evropen kurve e cila ka 20 vjet qe i ve shqiptareve kushte arbitrare "demokracie"...Serbia futet ekspres ne Evrope pas genocidit me te madh ne Evrope qe nga L2B, Shqiperia nderkohe kishte dhe do kushte per te plotesuar, e Kosova eshte akoma me viza se bashku me Zimbambven qe permend ti. 

E shikojme fort ndryshe politiken e jashtme; per mua nuk eshte nje klub privat apo miqesor, tip o beh muhabet me mua ose me ate tjetrin, eshte ceshtje interesash e konjukturash, pavaresisht fasadave dhe motovoe. Turqia vete eshte shembull egzemplar i te pirit nga te dy anet (Lindje-Perendim) po ashtu dhe Greqia qe kemi komshi. Qendrime tip "ne e kemi rrugen ne Evrope, s'kemi pune me Turqine" jane per mua thellesisht naive. Me vjen keq nese kjo ty te ofendon argumentin. 

Keto qe thu ti do kishin vlere per Turqine e ca koheve me perpara, dmth ate te Ataturkut. Por fatkeqesisht Turqia po kthehet ne diktature fondamentaliste. Ky Taipi psh thote per Ataturkun qe ka qene nje cope pijanec. Sistemi i drejtesise gjithashtu po fetarizohet. Psh per te njejtin faj denohesh me pak po qe se verteto qe je myslimon i mire. Keshtu e do dhe Albanien ti? 

Heret a vone turqit kane per ta qerru kete ndryshe do marrin rrugen e ...

Prap une s'po them qe te prishemi me Turqine, edhe interesat e perbashketa strategjike le te mos i harrojme. Por nuk duhet lejuar ndikimi i sistemit diktatorial te Taipit. 

Meqe pyete per gje konkrete, ky kerkoi te mbyllen shkollat etj te atij Gulenit e te hapen te tij. Dmth problemet e tij te brendeshme na i solli ne tavoline. 

Kot me te pyt, ke ndonje te njohur turk, se mbase ta shpjegon me mire se une Taipin. 

ndersa mua qe po ju lexoj te dyve (jam pale e trete dmth), me duket me bindes komenti xhibit se tendi. 

Shqiperia eshte qe prej 2.5 dekadash ne monopol partiak 3-4 vetash, dmth aq afer dikatures sa mund te jete sot, pavaresisht faktit qe Ameriken e ka mik kaq te forte sa e vret djalin per te dhe pavaresisht faktit qe dhomen e gjumit ia ka shtruar nje ushtrie burokratesh nga Evropa demokratike.

Nese demokracia apo diktatura e brendshme do ishte semundje ngjitese ashtu sic e perfytyron ti, ne sot do ishim ne vend te dyte ne Evrope pas Gjermanise, sic tha Sala, sikur vetem per faktin qe politikanet tane i rrefehen ambasadorit amerikan per cdo gje, por dhe per gjithe ato flamujt qe jane tundur "duam te jemi si Evropa". Erdogani ka ezaktesisht zero shans per te na bere ne te behemi me shume diktatoriale se brendshmi, jo vetem per faktin qe ne kete gje e bejme vete pa ndihmen e te huajve.

Nese une do isha turk, do flisja per Erdoganin njesoj sic flisnin ngjalistet e Peshkut per Salen deri sa e rrezuan me 1 milion shuplaka (le qe ata prap s'e heqen nga goja Salen, kshu qe nevermind). Erdogani me Davudoglun besoj e kane pozicionuar mire Turqine nderkombetarisht, pare parasysh real-politiken e kohes, por se brendshmi gjeja po krimbet fort me deshiren e Erdoganit per te ndenjtur ne pushtet aq sa Berisha ne Shqiperi...keto ama jane ceshtje te brendshme per turqit me se shumti. Si shqiptar une shikoj interesat e shqiptareve ne rajon; Erdoganin sot e priti Shqiperia jo se ai eshte cun i mire po sepse qellon qe eshte 1shi i Turqise aktualisht. 

Po smunja ngjitet mer xhib jo shneti. Dhe ky duke qene ai qe eshte, do tentoje ta shtrije modelin e vet dhe ne shtepine e veres. Dhe mos harro e keqja s'ka fund. Vertet jemi nen hajdute, por ka dhe me keq. 

Po vazhdoi kete rruge Turqia perfundon si Egjypti. 

Besonj duallen problemet. 

..Megjithatë, ajo që mendoj unë, është se në përgjithësi ne si popull duhet të kishim ngritur me paratë tona, kishat dhe xhamitë tona. Kisha dhe xhamitë nuk janë si rrugët dhe si urat, janë pasuri shpirtërore dhe çdo popull i bën me paratë e veta, edhe duke kursyer...

  Ben Blushi..

 

shume i urryer, nuk e shihkam dot

Po diktatori yne i vogel, kaq shpejt u harrua? Para pak ditesh po kercenonte andej-kendej se nuk do u jepte fonde bashkive te kryesuara nga jorilindas. Otomanizmin e ka brenda Shqiperia , pa ndihmen e Erdoganit dhe co.

A thu na e merr Zahon me vete? smiley

vizita e tij tregon qe qeveria shqiptare s'ka me LEK. (jemi me keq se greku)

si dhe turkun/turqit nuk eshte per ta pas frike. nuk na beri dot turq, kur ishin ne kulmin e shkelqimit te tyre, jo te na beje sot. megjithese leku, eshte armiku me i madh i njeriut, dhe duhet me u rujt prej tij.

Në të njëjtën kohë ne sot do të përurojmë ceremoninë e hapjes së xhamisë në kalanë e Prezës si simbol të trashëgimisë sonë kulturore të përbashkët.

Pra trashëgimia jonë kulturore e përbashkët qenkan xhamitë e ndërtuara në kalatë paraosmane, as kalatëa vetë jo, e rindërtuar ajo e Prezës nga osmanët për të shtypur kryengritjet e zonës (çudi se kjo trashëgimi është e ruajtur mirë). Po mirë bën Erdoani, gjen shesh e bën përshesh, sepse sipas Institutit të Monumenteve të Kulturës Kalaja e Prezës meriton disa paragrafë, ndërsa sipas trashëgimisë kulturore të konsumerizmit ajo meriton pulë me qull dhe pulë me pilaf.

E rëndësishme është ta tundim në Gjirokastër.

I them këto me gjithë respektin e duhur për fetë dhe objektet e kultit dhe Gjirokastrën dhe tundjen.

I them këto me gjithë respektin e duhur për fetë dhe objektet e kultit dhe Gjirokastrën dhe tundjen.

 

Trop ti je vlere e shtuar e PPU. smiley

arkadash Erdogan, bujrum bujrum ne Tirane.

marshallah xhami Namazgjaja.  ejvallah Erdogan!!

Retorika, gjuha dhe gjestet e Erdogan, duken shqetsuese po te mbahet parasysh projekti i neotomanizmit perkundrejt integrimit europian.Por retorikat vene e vine. Rreziqet me shume jane imagjinare.  E duan nje xhami mederne vellerzit myslimane se u telikosen ne mes te bulevardit.Po pse me paret e turkut? Po le ta zgjidhi qesen Europa nqs pernjimend nuk ka paragjykime per identitetin europian te shqiptareve. Ca te bejme tani, minaria ne qender te Tiranes nuk futet ne thes. Po vellezrit ortodoks perse i gezohen objekteve te kultit  te ndertuara me dhramite dhe eurot e hiresise se Tij Janualltos?

Paret t'ja marrim turkut e te bejme punen e kaurit.(europes)

Mire pra, po Sulejmani i Madherishem tha (nese nuk jam gabim) qe "ne po ju subvencionojme ca projekte per momentin dhe ju nese na hiqni qafe Gylenin qe ketej ne e cojme investimin pertej 1 miliarde euro". Si me ja bo tani? Europa sperdridhet si kurve karshi nesh, Turqia vjen e te ben oferte. Erdogani nuk eshte trap, nuk te le te hash ne 2 sahane. Hall te madh ka Edi yne. Zoti dhe allahu i ndricofshin mendjen.

cili eshte ndryshimi Gylen / Erdoan? (seriozisht)

Mesa e shoh une eshte qellimi...Gyleni nuk ka synime politike mesa kam kuptuar...nese do te kishte do e kishte bere me kohe ne turqi..pasi ne turqi nej gje e tille ka me shume se 50 vite qe vazhdon dhe njeh shume perkrahes si levizje...madje as tani ne kohen kur i ka dale kunder erdoganit nuk kane formuar parti. Shume veta thone...he se ashtu kane metoden...per te marre ne dore shtetin...une si akademik dhe i shkolluar me nje fare logjike kjo me duket shume idiote per arsye se...nje levizje qe eshte shtrire ne mbi 160 vende te botes...si ka mundesi qe asnje shtet pervec turqise (dhe kjo para dy vitesh kur i dolen te palarat djemve te ministrave dhe djalit te kryministrit dhe ndodhite ne parkun Gezi) nuk e ka dalluar qe kjo eshte nje levizje qe do te marre shtetin ne kontroll...Si ka mundesi qe kete gje nuk e kane kuptuar as sherbimi sekret amerikan as anglez as rus as kinez?! Mesa kam kuptuar Gyleni e sheh njeriun perfekt te simbolizuar me islamin. ky eshte qellimi besoj dhe mendon se ai njeri perfekt arrihet kur balancohet shkenca me fene me pak fjale cfare thote Gyleni eshte qe shkenca nuk e kundershton fene perkundrazi e provon ate. 

Nje pike tjeter qe mund te vihet re eshte edhe kjo qe...gylenistet rekrutojne persona dhe i fusin ne qeveri...Turqia eshte nje vend prej afro 75 milion banoresh ndoshta dhe me shume...Tani kur 40% e popullsise e perkrah kete levizje eshte shume normale qe nje nga keta 30 milione do dale prokur (Ky ishte rasti i turqise prokurori ishte Zekeriya Oz). 

rrofsh per shpjegimin.

kuptoj disi ngushtesine e fshehtesine e lidhjes (gyleniste) ne ambient te pushtetit te islamit te forte.

Edhe pse shkenca dhe promovimi i gruas eshte pozitive, sic edhe percaktove s'ka dallim midis islamit Erdoanist dhe atij Gylenist. Ndaj personalisht ceshtja eshte 'doomed'.

Jo ka ndryshim edhe shume...Njeri eshte nje dijetar..i cili eshte hafiz kurani di shume mbi fene etj etj...tjetri eshte nje burre shteti...(me kete te fundit nuk e di sesa mund te kuptosh...po e le te hapur...) Ndryshimet mes tyra jane si nata me diten...por nga kendveshtrimi im...eshte qe edhe njehere po goditet Islami...po ta shohesh asnje bashkesi Islame nuk jeton e qete sot ne bote...edhe kjo e ketij gylenit qe ishte...i nxorren thenien shtet paralel...sepse terroriste...e xhihadiste..qe hedhin veten ne ere nuk i thone dot...e kupton pak a shume lojen?!.. 

Erdogani thote ne ju futim virusin islam dhe ju cojme ne luft civile dhe i japim 1 miljard dollare se kaq lire shiteni ju .

 

Mos u beni naive shqiptare nuk ekzistojne shtete aleate thjesht interesa.Erdogani perdor Shqipteret per te influencuar ballkanin.Ne qofte se do ishte burre Edi rama duhet ti kerkonte erdoganit te hapte shkolla shqipe per miljona shqiptare ne turqi dhe ti jepej e drejta te ruanin identitetin e tyre.Turqia sa per dijeni si ka lejuar me mba mbiemrat shqiptare ne turqi .

Turqia sa per dijeni si ka lejuar me mba mbiemrat shqiptare ne turqi .

Mund ta shoh pak referencen e kesaj te lutem? 

 

Erdogani tha qe po ju bejme dhurate por dhurate me kushte une eshte hera e pare qe shoh..smiley

    Islami , kurrsesi nuk mund te konsiderohet "virus " dhe ne kete menyre nuk eshte aspak mire te flitet! Islami eshte fe e paqes mes rracave, kulturave dhe gjithckaje njerezore mbi toke.Bota e qyteteruar, kultura ne pergjithesi  nuk mund te shprehet me fobi ndaj njerzve, popujve, rracave, ngjyrave te kekureve, qe " Jane vellezer ndersa besojne tek Nje Zot" ! Cilido qe ngre besimin e vet perkunder te tjetrit, nuk eshre aspak ne hulline e te mires, por ecen me shum vrap drejt nje fobdamentalizmi te shfrenuar ...ne se te gjithen , nuk e ka nje injorance te plote.

   Ne duhet te jemi realiste dhe vetem te mbeshtetur ne historine e kultures tone e cila per rrenje ka ato Kristiane..! Kaqe duhet dhe jo poshtrimi i nje kulture qe perqafoget sot nfa miliarda njerez...Po beme te kunderten ...nuk tregojme se jemi njerez te njohur me historine tone ...

Per mendimin tim, nuk eshte se rrenjet e shqipetareve jane te lidhura me fene kritiane...por, eshte thjesht fakti qe Islami u zbrit me vone si fe. NEse do kishin lind te dyja ne te njejten kohe...nuk e dime se nga cila ane do ishin shqipetaret. 

Vallaj kjo ideja e mbylljes se shkollave te Gulenit mu me duket gjoja me e mencme qe ka dale nga goja Erdoganit. 

Nga menyra qe e shoh une me duket e tille situata...bashkesia gylen eshte e vetmja bashkesi islame ne kembe per momentin...edhe kesaj bashkesie..ngaqe nuk i thone dot qe jane terroriste...qe vrasin qe hedhin veten ne ere (pasi Gylen paska dale e paska thene hapur qe pas 11 shtatorit qe nje musliman nuk mund te jete terrorist as nje terrorist smund te jete musliman http://www.guleninstitute.org/news/97-gs...smiley Keshtu kesaj bashkesie Islame i thone shtet paralel. Me pak fjale tablloja duket jashte mase shume e qarte..muslimanet skane qene ndonjehere te qete nga ana e jeteses se fese aq me pak ne lidnjen e mesme(Ndoshta kjo edhe me te drejte pasi shume muslimane nuk dine bazat e fese se tyre keshtu qe reklamen e Islamit e bejne shume keq)

pijuni lengun ju qe luftoni me fantazmat e nacionalizmit!

secila pale po pozicionohet ne fushbetejen e ardhshme  ne libanin ballkanik te mbetur pa zot.   atehere muchnanistet  e habitur do pyesin me habi -po si ndodhi keshtu?

turqit dhe greket po rekrutojne ketu e 20 vjet jeniceret e rinj,ne mesin e nje populli qe mburret se ska identitet!  kushte me ideale nuk ka!  shqiperia po behet vendi i ballabaneve dhe zervave!  nuk e dime ne do dale ndonje gjergj kastriot i ri!

Askujt s'i paska bere pershtypje qe xhamia do kushtoka mbi 30 milion euro (mqns artikulli thote qe vetem Turqia paska dhuruar 30 milion euro) ne nje vend ku mileti ka filluar emigrimet masive dhe ku Rilindja te plas ne burg se s'ke paguar faturen e korrentit? 

Po kishat ne Tirane sa kane kushtuar? 

O Ed Rama nuk kemi nevoje per ket kelliren e anadollit!!

Mbase ka ardh koha ti rikthehemi perseri vullnetarizmit. Jam i sigurte se shume do te kontirbonin, e shume do te financonin.

Une ndonese jam kundra, do ta jepja nje jave rroge per te kontribu ne ndertimin nje insitucioni fetar shqiptar qe ne themel njeh mundin e gjakun e popullit te cilit i prediko. 

Julian the Apostate desh me ringjall paganizmin. Ndertoi tempuj pagan pa fund por nuk i doli gje. Mo e hidh rrogen kot per projekte qe jane destinuar te deshtojne! Nqs do te kontribosh per perparimin e atdheut, rrogen dhuroja LSI-se! 

Do atdheun te perparosh?

rrogen LSI-se ben mire t'ja dhurosh!

 

Per xhamine e  tyre e kisha.

Sa per LSI-ne pastaj...  cdo 2 jave ndahet perqindja e caktuar e dergohet me uestern-union, pastaj paguhen uje e drita smiley, pastaj po ngeli gje blejme ndonje kothere buke per javen. 

Po kot nuk ta ka dhene partia titullin "antari i vitit"!

Meqe ra fjala, dhè eshte bere emigranti kur titullin e fitove ti! Ka shkrujt letra pa fund ne qender qe pse ai e jo une psh. Cka bere ai me shume se une? I erdhi pergjigja nga kryetari vete. I thosh, te sygjeroj ta maresh kete pune me dashuri dhe qetesi. Bama ka hequr buken e gojes per partine, kurse ti i mban parate shuka-shuka nen dyshek. E mbylli gojen emigranti! 

Ne fakt une letrat i kendova vete; kryetarit nuk i pelqejne cimkat dhe anonimet. Emo thjeshte donte te mesonte se si mund te kontribonte me shume per partine, per Shqiperine. Kam folur me emon dhe rame dakord qe ne takimin tjater pervec mishit e rakise, do te prekim edhe keto tema. 

Do atdheun te perparosh?

rrogen LSI-se ben mire t'ja dhurosh!

A je I marre apo ben vete?smiley

Do atdheun te perparosh?

rrogen LSI-se ben mire t'ja dhurosh!

smiley  smiley  thank you, I needed this. 

rrogen e mujit, pas taksave, nje here ne dy vjet, per ndertim shkollash te mesme professionale si ajo e Fultzit. me kusht qe edhe xhamirat te ndertohen vetem me kontribute vullnetare.

per keto importet e vendeve te nxehta, po iu leu ne zemer, mbase nje kusht i tille s'do ishte keq: nje xhami per 5 shkolla, pasi te jene ndertuar 5 shkollat (shkolla jo fetare, natyrisht). Kom pershtypjen qe hafizeve e wahabeve do iu ftohej ky zelli ndertimtar.

Put your benxhis where your mouth is, i thone asaj. Ka ardh koha qe ne shqiptaret e perendimit te kontribojme si duhet. 

 

1/24 e te ardhurave, qe eshte dicka me teper se 4%. 

3% jepshin kosovaret nji her vaktit, edhe na u dukte big deal ne te shqipnis londineze.

per oferten jam shume serioz, por eshte me at kushtin qe thash.

Kom pershtypjen se do deklarohej vetem 3% por ne te vertete do jepej nga 10-15%. smiley Mburrja ne ADN!!! 

turp turp. dikur imagjinoj vinin sulltanet ne ballkan dhe i inaguronin xhamite te rajate ne prezë apo kavaje. sot vijne kta sulltanet moderne. asigjo sma ndryshu. popull skllav mër. shqiperia jone ska nevoje per kta morra. keta dhe sundimi tyre qindravjecar jane arsyeja pse jemi ne kete derexhe qe jemi. nese komunitetet toma fetare ska e aq lek per t bere objekte kulti atere tregon qe skane aq mbeshtjetje ne popull. po kurre, kurre objektet sduhen bere me paret e te huajve qe kane axhendat e tyre. shpresoj qe shqiperia mos te marri rrugen e bosnjes. ne jemi evrope, aty kemi shpirtin, aty kemi zemren, aty kemi shpresen. nga kta dallkauk turq skemi pare asnje te mire. ca shembulli demokracie mund te jene ata per ne kur vet turqit as evropa si qas pasi nuk kane krijuar akoma nje model politik funksional liberal? pas per parlamentin asnje cent mos ti marrin. si dum. mire e kemi ate qe kemi. edhe kjo xhamia karshillikut 30 milionshe qe po bejne si bën mire qytetit tone pasi nuk merr parasysh qe ky qytet ka nje shumic mendoj une ateiste, agnostike e te feve te tjera. na imponohet me zor ne nje kohe kur orientimi fetar sa vjen e bie ne brezat e rinj teksa bota perendimore ku edhe ne aderojme behet me sekulare e me shume jo-fetare. i gjati ka nje pergjegjesi te medha negative per keto zhvillime regresive, injorante.  ska gje me te dhimbshme se te shohesh ate qe te ka qi ropt e te ka lene ne hale per 500 vjet te vije e te shfaqet si shpetues i halese qe vete e krijoji. sot eshte dite me thene o sa keq te jesh shqiptar. turp

Po sikur turqia te ishte ne BE  cili do ishte komenti yt?

sdo qe i tille po ka i arsye qe ajo turqi sesht ne be kshu qe nderhyrja jote qe varikarse komplet

ke te drejte..dhe une u bera pishman qe nderhyra...sja vlejti..

Gjermania sot nuk eshte e Hitlerit.Italia sot nuk eshte e Musolinit. Turqia e themeluar nga Ataturku nuk eshte Perandoria Osmane. I bie qe perendimi te mos kete asnje raport bashkepunues me Shqiperine sot ngaqe ajo per 50 vjet eshte qeverisur nga Enver Hoxha, armiku perendimit borgjez. aq me teper kur liderat tane tranzicionaliste jane fantazma te komunizmet te rimeshiruar ne demokrate. Ky arsyetimi yt kokoleps duket aq i ngjashem me trashegimnine e mekatit (religjioni) dhe njollen ne biografine historike (komunizmi)

Nuk kemi degjuar italianet te flasin per rimekembjen e perandorise nen frymezimin fashist e as Gjermanine te flase per raikun e ri. Nderkohe qe keta vet deklarohen si osmanllinjte e rinje. 

Pastaj, te fusesh ne nje kornize demin qe bene otomanet me gjermanet e inalianet...keto te dytat mund te shihen edhe si pasoje e te pares bile...nuk e di...

do qe i atille mer spiritus sikur turqia te vinte te ne si shtet normal qe e ka lene prapa te shkuaren. po keta se kane lene prapa te shkuaren. prap vijne te ne me xhami e model shamish. prape vijne te ne me endrra otomanizmi. prape vijne te ne me qendrimin e padronit ndaj çirakut (vete termi 'populli vlla shqiptar' eshte fyes ne vetvete). prape vijne te ne me modele autoritariste. epo qe ti qartesojme icik gjerat meqe ti spo i qarteson dot, se kam pare une merkelin apo renzin te vijne ne shqiperi e te inagurojne kisha apo qytete me tradite italjane (sic ben erdogani ne gjirokaster). si kam pare te kene qellime paternaliste si ky gjytyrymi vella. e vetmja gje qe thone merkeli me renzin jane 'demokratizim, liberalizim, tolerance. dhe ktu u ter diferenca. njoni vje per vlera. tjetri vje si cifligar. 

 

Bame & kokoleps, dakort, ka nje diference , e pranoj. por ka dhe nje kendveshtrim tjeter , nqs raporteve ndershteterore, duam tu veme bishta: vertet kryeministri italian apo gjerman nuk perdorin  retorike fashiste, ama vijne  per lehtesimin e depertimit te kapitalit te vendeve perkatese dhe ky eshte neokolionalizem.  ja ku jemi ne raportin padron çirak.Turku ishte pengese per 500 vjet..na pushtoi..po pse me logjike viktimizimi do vazhdojme? pse e le ti popull trim dhe liridashes te t shalonte pese shekuj?

Une nuk shikoj qe Erdogan te eksportoje modelin autoritarist kur ate model e kemi ketu mes tene , edhe pa modelin e Erdogan. Nqs Turqia ka axhenda neotomane dhe islamizuese eshte problemi atij vendi, nqs gjen shesh dhe ben pershesh, eshte problemi yne. Ai 30 milion euro do shkoje per tulla e llac kurse raportet me religjionin, ruajtja e laicizmit te shtetit, mbajtja e klerit mysliman larg rrymave radikale dhe nderhyrjeve te huaja, eshte ne doren e qeverise shqiptare.   Retorikat nganjehere jane per konsum te brendshem te atij qe i artikulon. Jam kategorikisht kunder cdo nderhyrje te huaj ne politiken tone, jam kunder cdo koncesioni ne gjera qe prekin balancat e fetare, sovranitetin,laicitetin.Ama sjellja politike me logjiken e borxhit dhe demeve historike detyrimisht te con ne izolacionizem.

eshte mer ne doren tone po kur te vjen ky baba madh me temana e me tambure duket sikur seshte anormale, behet e pranueshme se kot sthone me mir tum se i vogel. ne boll kemi gjynahet tona po vjen dhe ky edhe na i institucionalizon te metat qe i ka po si ne, na i ben te pranueshme. edhe nese renzi e merkeli vjen me kapitalin e vet ai eshte globalizim, kurse ky tjetri pervec asaj vjen edhe me nota sentimentale, me folklorizem provincial qe sna duhet, sna hyn ne xhep e sna ben mire. ne sjemi skllever te asnjerit. aspak sjam per izolim por jam akoma me kunder kesaj ndihmes vllazerore kartore qe ka shume kosto te fshehura nga pas.

asnje kosto reale nuk shikoj une peretej retorikes (e cila eshte e papranushme, normalisht dhe ky e ka bere dhe ne Prizren, edhe ketu, por gjen jatak, prandaj. eshte keq ore kur mbetesh pa leke, i gelltit ca gjera) problemi eshte pertej rastit turk, eshte tek sjellja kaq servile   qeverive shqiptare para te hujave deri ne nivel ambasadori sepse kjo kulture eshte krijuar. votat ja jep me qef populli cdo qeverije ama legjitimitetin keta e marrin nga te huajt.Kjo eshte Kanosa moderne!

po nuk shitet vendi per ca lek te qelbta mer. nuk shitet per 20 shtepi gjirokastre. dhe ka shume kosto dhe ja ku po ta them une qysh. kta komunitetet fetare thone na duhen objekte kulti. shum mire. ke byth me e bo vet? ske. pse ske? se ske aq shume besimtare qe ta rrujne. atere shko lyp te te huajt qe duan per interesa te tyre ta bejne vendin tim fetar. dhe ja ku ndertohet nje xhami avdallesh dhe kisha zullapesh ne menyre artificiale. kosto eshte te une jobesimtari qe me keq-perfaqesohet qyteti ne menyre arbitrare, me dhunohet qetesia nga zhurma e pacipe e objekteve fetare dhe me imponohet nje model civil qe sperputhet me iden time te nje qyteti kosmopolitan. dhe shqetesimin e shpreh me bojkot ndaj qytetit tim. qyteti humb besimin e pjeses me te vlefshme te banoreve.

nje xhami me shume, nuk ben qametin or taj. qetesohu !

pastaj tirana, xhamine ka konstruksionin me te hershem te saj, prandaj nuk e prishi as xhaxhi, kur e hoqi fene dhe rrafshoi shumicen e objekteve te kultit. 

per te mos thene, qe dukesh te jetosh ne usa, ndaj ke shpetuar vete. secili per vete zoti per te gjithe. leja tironsve kusuret.

une jam per ndertimin e xhamise, madje edhe per shamite neper shkolla apo institucione shteterore. kjo ne emer te demokracise gjithperfshirese. por mos e abuzo kete demokraci duke ndertuar xhami stergjigande ne vende kaq dominante per karshillik katunari dhe me lek te te huajve sepse kjo ja ndryshon identitetitn qytetit qe eshte i imi sa ceshte i joti, i jep ngjyra te tjera nje realitetit qe eshte thellesisht afetar. ka ca rregulla bashkejetese ne komunitet, mos me prish qetesine mua shtetasit qe sma thote per fe, mos me blloko rrugen, mos me keqperfaqeso, mos me impono stilin tend. thone qe feja eshte mes besimtarit dhe zotit. nese eshte keshtu atehere ketyre do ju mjaftonte nje objekt kulti edhe ne vende jo kaq te dukshme, mjafton qe te krijonin ate maredhenien hyjnore e te perulur me zotin, po keta o ne qender o plasa dhe kete e bejne per karshillik, per inot te tjetrit jo per frymezim fetar.

Ndotja akustike dhe urbanistike me xhami ngado zgjidhet me akte administrative. Ketu nuk ka faj i huaji. Por edhe te pengosh ngritjen e xhamive atje ku ka popullate myslimane me friken se mos dukemi vend shume mysliman, eshte naivitet. e thash dhe me lart, xhamia e Ethem beut nuk futet dot ne thes, nuk e cbejme dot 40 apo 50% -shin mysliman te popullsise. Eshte hipokrizi e madhe nga ana e Europes kjo qe luhet.  U thame qe islami yne eshte me fytyre europiane, ata hic. U treguam hartat mesjetare paraosmane kur Arberia ishte pjese e europes, ata hic.u treguam se Gjergji yne mbrojti krishterimin dhe ne u shkrumuam per t;u bere ledhi mbrojtes se europes, ata hic. U tregum femrat tona te bukura si zana, ato hic. U thame se vertet turku i veshi me ferexhe femrat tona por ne ne kenge, ne folklor, ne epos si pasaporta jone shpirterore europiane, asnjehere se pranuam kete fakt prandaj nuk gjen asnje gjurme ferexheje aty. Tani ne dosjen per Europen thote Kadare duhet te shenojme se edhe Kanuni, ky ligj gjakatar, mu ne zemer te tij ka lene nje hapsire te paprekshme per femren, tregues pra i qyteterimit tone europian.

Kush po ti dikton politikat me shume? Turqia me ca retorika erdoganiste apo FMN, BB, BE? Aq sa e demton stofin e shoqerise ngritja e xhamive me vend e pa vend, po aq e demton thirrja e kapitalit te huaj me moton; ejani se ne nuk kemi sindikata! dmth ejani, shtrydhyni, merrni fitimin tuaj kollaj dhe investojeni ne vendin tuaj.Te dyja ushqejne njera tjetren.Varferimi ushqen fetarizimin.

U tregum femrat tona te bukura si zana, ato hic. 

Hic-i e kete rast nuk qendron. Sipas statistikave te BIRN-it, Evropes i ka ikur truri nga shalet dhe cicat shqiptare (megjithese evropianet vete citojne syrat si arsye te fiqir-ikjes). Sondazhet e fundit tregojne qe 87.3% e burokrateve meshkuj-evropiane me pune ne Shqiperi kane dashnore shqiptare (34.7% e tyre jane te martuar per me teper) dhe 9.75% e femrave burokrat-evropiane ne Shqiperi jane bere bi/lezbi-kurioze nga hiret e shqiptarkave (91% e ketyre te fundit s'e kane hic pishman kaperzimin e ylberit, konvertim te cilin me se fundmi po e pranojne tek kuzhina e koshiences). 

Do thuash ti qe studimi i BIRN-it eshte financuar nga Evropa keshtu qe ka sadopak konflikt interesi. Edhe ca? Nuk eshte se Erdogani e zgjidhi qesen turke per keto studime shqip-evropian-seksuale dhe BIRN-i s'i morri ato para ne vend te fondeve evropiane.

s'i morri ato para ne vend te fondeve evropiane

Pa lidhje me diskutimin, por për qejf.  Pas "çfarë" me apostrof, "mori", "nxori" me "rr" të fortë është arritje e re e shqipshqyerizmit (tm fjalëformimi) që ka kapluar edhe gazetarinë, jo vetëm komentet.  

qe mos ndodhe ça thu ti, i duhet shqiperise rruge tjeter nga kjo qe po ndjek. 

po ashtu si turku na la turknine po ashtu edhe amerikani apo europiani do na lene te tyret, pas 500 vjetesh po te ishim gjalle dhe te analizonim situaten me sy prej kritiku.

qe te mos ndodhe kjo; shqiperise i duhet te ndjeke rruge ORIGJINALE, te sajen, ne lidhje me shpirtin e atij qe quhet shqiptar. 

por eshte me kollaj me u bere si BOTA, qe te duket me e perparuar, ne momentin historik ne te cilin ndodhesh. kjo sjellje ndjekese do te te leje gjithmone bishta.

Ngrenie e turpit me buke. 

Poshte legenat! Bjeru Gjergj!

E beme mikun per te qare dje, por meqe eshte ne shtepi te dyte, ka qare si n'shpi t'vet. 

Sipas shtypit, poezia e recituar nga vajza shqiptare qe perloti Erdoganin dhe bashkeshorten e vet, perkthehet si me poshte:

Ej krenaria e botës islame, Presidenti ynë, prijësi ynë Rexhep Taip Erdogan 

Minaret tona mos i lër pa ezan o Allah 
Ose thirrni këtu ata që bëjnë mjaltë 
Ose mos na lër pa zgjojet e bletëve 
Këtu janë pa zë minaret 
Vendin që është bërë mysliman mos e lër pa myslimanë o Allah 
Këtu trupi im është pa dashuri o Allah 
Na jep fuqi, mos e lër pa luftëtarë sheshin e xhihadit o Allah
Vitet që presin heronj, mos i lër pa heronj o Allahu im 
Të dimë të dalim kundër armiqve 
Neve mos na lër pa shpirt o Allahu im 
Ose ndaje vendin e mbetur pa kërrkënd, ose mos na lër pa çoban o Allahu im 
Ti mos na lër neve pa ty, pa ujë e pa ajër o Allahu im 
Vendin që është pjekur me myslimanë, mos e lër pa myslimanë o Allahu im  

Poezia eshte "Dua" e Arif Nihat Asya

Biz,kısık sesleriz...minareleri, 
Sen,ezansız bırakma Allahım! 
Ya çağır şurda bal yapanlarını, 
Ya kovansız bırakma Allahım! 
Mahyasızdır minareler...göğü de, 
Kehkeşansız bırakma Allahım! 
Müslümanlıkla yoğrulan yurdu, 
Müslümansız bırakma Allahım! 
Bize güç ver...cihad meydanını, 
Pehlivansız bırakma Allahım! 
Kahraman bekleyen yığınlarını, 
Kahramansız bırakma Allah'ım! 
Bilelim hasma karşı koymasını, 
Bizi cansız bırakma Allah'ım! 
Yarının yollarında yılları da, 
Ramazansız bırakma Allah'ım! 
Ya dağıt kimsesiz kalan sürünü, 
Ya çobansız bırakma Allah'ım! 
Bizi sen sevgisiz,susuz,havasız; .
Ve vatansız bırakma Allah'ım! 
Müslümanlıkla yoğrulan yurdu, 
Müslümansız bırakma Allah'ım!

 

Pakez si aksidentalisht besoj, ne fund te videos, flamurthi yne eshte cik si kokeposhte.

faleminderit per kete haber turk...

Na jep fuqi, mos e lër pa luftëtarë sheshin e xhihadit o Allah
Vitet që presin heronj, mos i lër pa heronj o Allahu im 
Të dimë të dalim kundër armiqve 

Ne Shqiperi keshtu???

Interesant!!!

 

Ti Roni gjithmone e ke keqkuptuar kete thirrjen publike per xhihad!!! Po si nuk mesove njehere? Po sa here te eshte shpjeguar xhanem? Po vetem me ty do merret njerezia? 

Ahhhh e ka fjalen per xhihad te brendshem personal. Pak a shume si xhihadi qe ka xhibi dhe tiku me masturbimin ose si xhihadi qe kam pas une dikur me cigaren! E kuptova! 

Ca thu mer? Amon mos na nxirr keshtu lajmesh sa u perzine te mrendshmet. Pse s'kishte mundesi me i recitur nje poezi te Aziz Nesinit psh. S'di nejse..amon.

Nesini eshte cik si i perveluar sentimentalizueshem per ate lloj sebepi qe ishin mbledh gjindja (nja 8000 veta) por mund ta kishin bere adetin me Hikmetin psh "A sad state of freedom."

Ne fakt...smu duk hic sikur po qante Erdogani...thjesht ajo gruja e tij..sikur u perlot pakez..smiley

Vetlla spic e? Harram!!!!!

Nuk di nese i duhet dhene aq rendesi fjales "xhihad" aty pasi konteksti nuk eshte i kohes sone. Autori eshte nje poet nacionalist i kohes se Ataturkut dhe me duket e pamundur qe kjo poezi te sherbeje si reference per xhihadiste ne mbare boten. 

Nga nje gugllim, lexova qe po kjo poezi kish qene perdorur ne nje reklame-perkujtim te fitores turke ne Betejen e Galipolit, çka sugjeron qe poezia i referohet pikerisht kesaj beteje.

As Kama Sutra nuk eshte e kohes sone...

Edhe dylekshizmat jane te vjetra, por... smiley

ne grate jane me te mprehta se ty ne debat.

Nga nje gugllim, lexova qe po kjo poezi kish qene perdorur ne nje reklame-perkujtim te fitores turke ne Betejen e Galipolit, çka sugjeron qe poezia i referohet pikerisht kesaj beteje*.

Te gugllimi nuk lexove qe ka pasur kritika** ne Turqi per perdorimin e kesaj poeme ne videon perkujtimore per 100 vjetorin e betejes se Galipolit? Cka sugjeron qe Erdogani ka qare nga inati "Ne Turqi ma shane du'ane qe e du'ava vete, e ketu m'a du'an edhe kalamajte." 

Ne princip si lutje ne pergjithesi eshte me e pershtatshme ne perurimin e nje xhamije se sa ne 100 vjetorin e Galipolit, por pune per turqit kjo.  Me principisht akoma, kjo lutje do ishte me vend nese behej ne rihapjen e xhamise se pare, mbas le te themi renies se diktatures ateiste.  Por sot nuk e di kush vdiq qe la delet myslymane shqiptare pa cobanin Erdogan, sipas lutjes. 

*Autori ne kohen e betejes ka qene 11 vjec.

**Pse eshte kritikuar nga turqit mund ta gugllosh me tej po s'pertove.  

E lexova kritiken dhe akuzohet kryesisht per perdorim te historise, apo jo?! Nderkohe, nuk thashe qe e ka shkruar gjate betejes por qe mund t'i referohet asaj. 

Nejse, shkruajta vetem per nje kontekst te mundshem te asaj fjale, por nuk sugjerova e as nuk do sugjeroja qe ishte me vend recitimi i poezise. 

E lexova kritiken dhe akuzohet kryesisht per perdorim te historise, apo jo?!

Historise plus fese etj.  Ka zgjedhje edhe ne Turqi ne Qershor, jo vetem te ne. 

Gjithesesi, problemi im me poezi-lutjen eshte konteksti apo recitimi ne pergjithesi.  Per fjalen "xhihad" po behet nje diskutim diku ne teme, dhe nuk kam deshire t'i futem.  Autorin nuk e njoh mjaftueshem, faktikisht fare, per te pasur nje ide se nga eshte frymezuar per lutjen, dhe neqoftese fjala "xhihad" ne kete rast eshte perdorur ne konotacionin spiritual.  

Shume konfuz rregjimi johnkomunist i Tiranes.

xerro probleme me fqinjet. Jemi posteuropjan. Obamesk ambasadoresque. Arome parisi ne çdo fshat por jo katund. Benvenute Giacomo jakomoni. Se Gjermanija dhe Bundesalbanischen. Vella Edrogani me lira turke. Po edhe kinezi i tejdukshem. Aty ketu arabi qi shet molla. Danezt dhe hollandezt pa bereqet smiley

Lideri rexhjonal shume skandal, provincjal dhe kanibal.

 

ky rama do ta bej shqiperin mike me gjermanin anglezin serbin grekun italianin turkun amerikanin arabin etj etj. pasojat jan varferim dhe ikje masive e shqiptarve.

oh edhe i pal xhinse dhe redbull falas se harrova

sa posht ka ra dhe niveli i te shiturve smiley

Plasi mer Lideri ta pasuronje ate dobic populli. Njehere me helmet, tashti me Sulltanin. Milet mistrec mer s'do qe s'do te pasurohet. 

pse te duket bukur ty ajo barake ?

Po.  Por shije shije kjo dynja, tjeter Kroacia, e tjeter na. 

e di dhe une qe eshte shije shije kjo dynja. po kjo nuk shpjegon qe ajo eshte e bukur. por vetem qe te pelqen ty. 

po kjo nuk shpjegon qe ajo eshte e bukur. por vetem qe te pelqen ty. 

Po.  Edhe?  

Komuniteti Mysliman turk ka dhënë 30 milionë euro për ndërtimin e saj

Si dhe, 10 milion euro ka kushtuar xhamia ne Rijeka.  Edhe arkitekture bashkekohore ne zemer te nje metropoli (se ajo ne Rijeka eshte ne rrethine) edhe me kosto me te ulet.  Sa per vlerat estetike "beauty is in the eye of the beholder" ose sic thame, shije shije kjo dynja. 

edhe ti mund te pelqesh edhe diçka te shemtuar. 

si dhe çmimin ja u dime gjerave me kollaj nga vleren, thoshte Niçja.

Taipi gjitha xhamite qe ka ndertu i ka te te njejtit model. Do qe ti lere si firmen e vet nga mbrapa.

Do na e veje vulen e anadollit dhe ne mes te Tirones. S'kena ca me bo, do e pranojme dhe kete. 

O ca na ka gjet me kete far lloj mileti. 

ajo qe do ti monda sbehet. qe te behet ajo duhet icik milet i ftillum, jo kokcepsha qe hajn tave dheu me gjiz te shpit me qerpic

qy erdogani erdhi per tu thene botes SLLAVE ; arrnautet i vrisni, edhe pse jam ne shpin time numero due

pastaj vazhdoj tradita e ripjellejes dipllomatike, ; flamuri kombetar me kokeposht ne pritje zyrtare !!!

smiley Nga i psonisni mer aman.  

I marrte te keqen Coco Mademoiselle-it, qe eshte mekat me e mbajt per dere e brenda. 

Thuaj shyqyr qe s've kravate. Apo ve? smiley

P.S. me falni se vertete s'ka lidhje me temen. Per temen: s'me duket aspak e drejte te vije Presidenti i nje vendi e te peruroje objekte kulti. Cfare ndodhi me ligjin per ndarjen e fese nga shteti ne Shqiperi? Qeveria Shqiptare mban ndopak pergjegjesi qe pranoi kete aktivitet te te ftuarit Turk?

smiley,,, Bame  ju mejd maj dej.  

Po "keta" nuk te zhgenjejne sa i shikone. smiley

Nje perputhje spektakolare e shemtise ne paraqitje me  shemtine mendore.

Boooboooo.  Po  sikur i kerkojne me Qiri keta te shkrete.

Tash mendo inteligjencen e atyre qe marrin men prej ktij... 

 

E cfare lidhjeje ka kjo me temen?

Cila eshte tema dhe njehere?

Ti po pyet se c'lidhje ka xhihad/hoxhe-mastrubizmi tek Peshku ne nje teme ku diskutohet vitiza e presidentit te Turqise ne Shqiperi? Eshte si te pyesesh c'lidhje ka ajri me flatrat e grenxes. 

Xhi-xhizem!!!! smiley 

Vizita e presidentit te Turqise ne Shqiperi, ka pasur pergjithsisht nje fryme fetare; si te kish ardh ndonje kryeklerik! Ju mbushen ketij syte me lot nga xhihad-renkimet e asaj zogut apo na u duk ne? 

Ke te drejte, tema eshte perhere cfare perbindeshi eshte islami.

Aty ku jeton ti ndoshta nuk ka xhami, por ku jetoj une rrotull xhamive kryesore ka dyqane dhe tezga qe shesin esenca te mrekullueshme aromatike lulesh dhe bimesh.

Nuk eshte mire kur njerezit inteligjente bejne budallain.

Nese ti e barazon islamin, islamin si ti thua se eshte them, me keta hoxhallaret qe ne sjellim ketu, dhe me kete turp per vizite kryeshtetari qe na vune ne vitrine, si turqit e si te tanet, Ruajna Zot!

 

 

Une islamin e njoh shume pak, dhe ne perpjesetim te drejte me padijen tregoj kujdes te mos e pergojoj. Kam po ashtu nje respekt te madh per perpjekjen e njeriut drejt shpirterores dhe per ate qe ka prodhuar kjo perpjekje, filizofi, qyteterime, art dhe kulture dhe mbi te gjitha nje fryme qe kur e ke prane e ndien si eren e parfumit.

Ju qe perqeshni nuk ju digjet xhani te shpetoni islamin, as t'i hapni njeriu rrugen e zene. Ju ndoshta as vete nuk e dini pse i jeni leshuar kesaj manie te shemtuar. Inercia e uljes dhe perbaltjes eshte trashegimi shume e keqe e diktatures dhe nuk justifikohet me lirine e fjales qe gezojme sot, as me luften e se mires kunder aksit te se keqes. Inerci te tilla nje mendje e zgjuar duhet t'i dalloje. Me fal se u zgjata shume.

 

Te vesh nen lupe keta sharlatane qe perhapin injorance, frike e urrejtje ne nje popull te vuajtur si i yni qenka perqeshje e nje feje? Keta jane prezantuesit e vertete te kesaj feje? Mos trop! Keta qe thote vrit gejt me gur, keta qe thone vrit kafirat, keta qe thone me mire vrite motren se ta lejosh te martohet me kauret e derrit, keta qe thone po ta preken motren vrite me doren tende, keta duhen denuar nga te gjithe, duke perfshire edhe ty! Kur me ke lexuar te shigjetoj mesazhe pozitive? 

Gjithsesi, kur e pelqen gjynah mos ta kesh perhere prane ate frym-parfumin pastaj; nese me parfumin te ndan mesatarisht nje $50, kjo barriere me frymen duhet te jete inekzistente. Hidhu trop!

 

Ndoshta eshte inercia ime qe thote se ti vazhdon vetem ta besh budallain. Sa per gjuajtjen me llastiqe, turp per ty.

Nuk eshte e para here qe ofendon kur nuk ke me cte thuash. Nuk ka problem.

Me tej, nuk e di ku te coi imagjinata, por une e kisha per perqafimin e fese.

Nuk ishte ofendim, ishte vlerësim i situatës, murit, kokës.

je i fort ti, Bame. sinqerisht!

por ku jetoj une rrotull xhamive kryesore 

jam i sigurt se pervec tezgave me esenca te mrekullueshme aromatike lulesh dhe bimesh, qeraja eshte relativisht e ulet. 

mesoni nga tropizma oreee se ndryshe nuk behet prokopi ne Amerike.

Ju mbushen ketij syte me lot

E papranueshme kjo per nje protokoll shteteror. Te protestoje ne OKB Rama per kete gjest ofendues, ne s'kemi vaki qe t'i mbushen syte me lot Erdoganit!

Une per pasoje falenderoj Erdoganin qe te beri ty te vullnetarizosh rrogen tende; imagjino sikur ndonje turku t'i ishin mbushur syte me lot ketu e 20 vite me pare per kesi gjerash, sot do ishte bere Shqiperia lule nga gjithe ato rroga te dhuruara.

Ajo kenga e mesiperme eshte e pa panueshme o legen qe ben sikur nuk kupton!!! 

C'them dhe une, per ty ish e pranueshme te shkonin shqiptaret ne per te luftu ne Siri, sqenka e pranueshme nje kenge.

Tashi dola une legen se ty te iku truri ngaqe nje femije i recitoi nje poezi xhihadiste Erdoganit dhe ti per pasoje ia fale rrogen Rames qe te beje nje xhami, pastaj e pe qe kjo s'e beri efektin e duhur per te te qetesuar dhe solle nje artikull me nje citat hoxhe? smiley

Plus qe paskam dale dhe rekrutues terroristesh per ne Siri. Allah-Allah smiley

Dmth thjesht nje kenge xhihadiste e pafajshme e nje foshnjeje, pak si aksidentalisht ne linje me frymen e vizites xhami-ndertuse-kusht-kercenuse te Erdoganit? Ca kish tjeter kjo vizite pervec se ketyre te mesipermve?

Ket punen e rekrutusit mbase e ke deshire te fshehte, por une nuk e permenda. Por qe i ke dhene mbeshtetje ketu ne peshk per te shku e per te luftu ne Siri, i ke dhene. smiley 

Ti sqarohu me veten njehere, pastaj na thuaj dhe ne qe te kanalizohemi ne udhen e duhur (meqe dukshem jemi ne udhen e gabuar)...per poezine qe i recituan Erdoganit kush e kishte fajin dhe nga e pret reagimin/protesten, nga shteti shqiptar, nga gjithe shqiptaret, nga ndonje organizate nderkombetare?

Une nuk thashe kund se ajo poezi ka fjale te bukura apo duhej recituar, po ti cfare konkretisht po thua ne lidhje me te? Te vesh fleterrufe me nje artikull hoxhe copy & paste natyrisht qe s'eshte argument per asgje, eshte vetem masturbim, nese me lejon te jemi i sinqerte...dmth nuk ka pike ndryshimi nga gjesti qe ben ndonjeri/a kur i teket t'i bjere me dore, dhe sheh p.sh. nje video pornografike...ashtu sic nuk ka ndryshim nga masturbimi dhe histerite qe bejne radikalet e gjithe llojeve, p.sh. radikalet lindjemesmore shkojne blejne flamuj amerikane vetem qe pastaj t'i djegen ne protesta.

i ke dhene mbeshtetje ketu ne peshk per te shku e per te luftu ne Siri

Shpresoj ta kesh me shaka kete, jo per mua, se ne bashke jemi anonime te panjohur interneti dhe etiketimet e sho-shoqit nuk na prishin pune realisht, por them per veten tende...do te ishte gjynah nese ti vertet i beson keto qe thua...me kujtove historite (nenkupto histerite) qe tregonin ne monizem per vigjelencen e popullit teksa shqunte midis vedit armiqte qe i hidhnin helm pusetave me uje sipas udhezimeve qe kishin mare teksa flinin me radio sekrete me CIA dhe UDB-ne.

http://www.cumhuriyet.com.tr/m/foto/foto...

me siper gazeta opozitare turke cumhuriyet ka bere nje tabele qarjesh te erdoganit ne periudhe zgjedhjesh. E forta eshte qe tabela ka pas dale perpara, dhe zgjedhjet e 2015 ne rubrikat 'pse qau' dhe 'ku qau' jane me pikepyetjesmiley 

turqishten s'e di, por qe taipi qeka tip i prekshem, kte besoj se e kom kuptu drejt.

im at, ndjes past, kishte nje shok te ngushte, qe e qunin Taip. Vinte perher te ne. burre nga te shkolles se vjeter, me kollare gjithnji, kishte kujdes mos lshonte ndonje fjale kot. Skraparlli i kullum. 

Erdh Papa ne Shqiperi dhe retorika qe me "paqe", "vllazeri fetare", "harmoni" etc, etc. Vjem Erdogani dhe fillojne vjershat me "luftetare", "xhihad", "armiq". 

Tmerr!!!

jemi te denu.

shif edhe ktu verdalle. kujton robi se brez i ri, do i thon te zezes te zeze e te bardhes te bardhe, po "meazallah". edhe s'kane asgje qe te vene ne tavoline, e? vetem datlindjet dhe komente qe s'iu merret vesh asgje, qe te thyhen ne dore, mbush me paragjykim per paragjykimet e pordhi kali ne dere te hanit. 

A nuk ishte paqesor ky Xhihadi? Pyes megjithemend.

urdhero

ma bej "hallall" po pati ndonje efekt anesor...

Keta te videos jane te pakuptueshem per mua.

Problemi eshte qe sa here ulem te lexoj per Islamin (ka ndodhur disa here keto kohe), lexoj nje gje dhe pastaj krejt te kunderten e saj, te gjitha rigorozisht te mbeshtetura ne Sure. Kshu edhe per kete punen e Xhihadit (sipas disave Xhihadi qenkesh nje proces paqesor). Ose edhe te Shahidit xhanem. Fjalori ne anglisht e jep si "martir myslyman", pastaj lexon ne listen e kerkimeve te tjera burime dhe del qe "shahidi" qenkesh "deshmitar". Prite Zot te te trokasin ne dere "Deshmitaret e Jehovait" me nga nje pushke ne dore! smiley 

Qe jemi popull maskara jemi smiley

Papen e beme per te qare, Erdoganin e beme per te qare, dhe nga info personale kam mar vesh se dhe Bushi paska qare ne Fushkruje! 

 

U prek kur i moren oren smiley

 

Pale sa do preket Obama kur ti tregojme Brraken smiley

 

haha

urdhno, Ron.

me kujtohet sa jon tall me Pal Vaten qe tha per gocen se ia kom fal Partise. 

Eshte pak e veshtire arabishtja Fin, se eshte gjuhe "me te futur". Pershembull arabet kur e perkthejne fjalen "islam" ne Perendim thone qe eshte Paqe, kurse kur e shpjegojne ne xhamite e Mekes thone qe eshte nenshtrim (submission). Po ti pysesh me gjate per keto kuptime te thone qe ne fakt islam eshte paqja qe i bie njeriut ne shpirt kur i nenshtrohet allahut. Po per ne qe s'jemi te allahut si i bohet? A ju keq e keni punen. Po ne pranej jemi ketu qe t'iu ndihmojme. Mire.

Studjuesit pagane duhet te rifreskojne diturite antike greke  te asgjesuara nga Inkuizicioni fondamentalist terrorist i krishtere qe fshiu pergamenen e "Dekameroni" dhe shkrojti siper Shkrimin e Shenjte:

Un martyr (du grec ancien μάρτυς / mártus, « témoin ») 1 est une personne qui consent à aller jusqu’à se laisser tuer pourtémoigner de sa foi, plutôt que d’abjurer. « Martyr » appartient essentiellement, et à l'origine, à la terminologie chrétienne ; le mot doit être différencié du martyre qui est l’acte même de mise à mort ou les tourments infligés.

Polysémie : le mot martyr est parfois utilisé dans le sens plus large de « victime » (les martyrs du génocide, un martyr de la science) voire — et cela constitue un contresens — celui de « kamikaze », c’est-à-dire « celui qui se tue dans le but de tuer ». 

http://fr.wikipedia.org/wiki/Martyr

____________________________________________________________

 

En vérité, en vérité, je vous le dis la veritè in boldsmiley constitue un contresens ironique de la même façon que Marx décrit le crime. 

                                                                                                                     heretik

 

Po mire, si ta mori mendja? Qe hodha Goglen dhe s'me doli Wiki ne krye te me sqaronte?!

"Shahid or Shaheed (Arabic: شهيد‎ šahīd, plural: شُهَدَاء šuhadā ----) originates from theQur'anic Arabic word meaning "witness" and is also used to denote a "martyr." It is used as an honorific for Muslims who have died fulfilling a religious commandment, especially those who die wielding jihad, or historically in the military expansion of Islam.

The word shahid in Arabic means "witness". Its development closely parallels that of Greekmarturos "witness", the origin of the term martyr. Shahid occurs frequently in the Quran in the generic sense "witness", but only once in the sense "martyr; one who dies deliberately for his faith"; this latter sense becomes standardized in the hadiths."

Per kete lloj problemi te feksur me te zeze eshte shqetesimi. Ashtu sic kur lexon qe (perifrazoj) hebrenjte jane "populli i Librit", por edhe qe Allahu i zemeruar i shnderron ata ne derra dhe majmune. Ose kur merr vesh qe ne Kuran nuk thuhet qe grate duhet te mbulohen; ato thjesht duhet te vishen ne menyre modeste. Se "hijabi" s'qenkesh hic te mbuluarit e gruas nga koka te kembet, por perdja pas se ciles njerezit duhet t'u drejtoheshin grave te Profetit*. (Nuk po zgjatem ne polemiken mbi moshen e Aishes...)

Keshtu pra, duke iu kthyer Deshmitareve te Jehovait, me te cilet beja shaka me siper: a duhet te vrasin ata dhe te vriten per Xhihadin e tyre, apo thjesht duhet "te deshmojne"? A jane ata "deshmitare" apo "luftetare"?

 

* Por ceshtjen e mbulimit e gjejme ne nje Hadith, qe u konsiderokesh megjithate "i dobet" per nga grada e besueshmerise:

Aisha said, "Asma, daughter of Abu Bakr (that is, Aisha’s sister), entered upon the Apostle of God (pbuh) wearing thin clothes. The Apostle of God turned his attention from her and said, "O Asma, when a woman reaches the age of menstruation, it does not suit her except that she displays parts of her body except this and this," and he pointed to her face and hands. (Sunan Abi Dawud)

pergjigjen ma vone, se ashtu osht i pune!

Fin, je fut nga telat me gjemba te teologjise. Kot e ke, je duke humb kohen kot, jo ti por edhe ekzegjeti me i modh ne bote, me mjeker me te modhe ne bote nuk i jep dum komplikacioneve te librave te shenjte. Kodin e interpretimit te librit te shenjte e sjell Mesia (sipas premtimit), nuk e zbulon prifti, hoxha, teologu, Kirkegardi, papa, Kalifi, presori i miniatures, Inkuizitori i Madh i Dostit, Emigranti, Finisterre, Deshmuesi i Jehovait etj. Cdonjeri prej tyre mund te kete nje intuite te shkelqyer per nje çeshtje te Librit, ndersa per nje tjetjer ben nje derr gafe qe nuk ka ku te veje, gje qe ne fakt ka ndodh, e vazhdon te ndodhe duke sjelle shume keqkuptime, vuajtje dhe dhimbje.

Problemi me i madh i ekzegjeteve eshte se nuk jane ne gjendje te kuptojne se kur ne Liber flitet literalisht dhe kur simbolikisht. Konkretisht nje ekzegjet interpreton nje citim literalisht, e patjeter tjetri do ta interpretoje simbolikisht, ndersa citimin tjeter anasjelltas. Gallate e modhe, dhe marrin goxha rroge.

Plus çfar eshte thene sipas kontestit historik, e çfare eshte thene si esence, jasht çdo kontesti historik, dmth per te gjitha kontestet historike.

Ja mer ti fene e vertete te paqes, Krishterimin, krishterimin ke dites se djele ne kishe me gjyshen, se çdo te hene rinis kasaphana per 1000 euro ne muaj.

Do not suppose that I have come to bring peace to the earth. I did not come to bring peace, but a sword.

                                                                                                                             Matthew 10:34

Dhe ne qoftese do me bo gallate, qe edhe kjo tjetra:

Simon Peter then, having a sword, drew it and struck the high priest's slave, and cut off his right ear; and the slave's name was Malchus. 11So Jesus said to Peter, "Put the sword into the sheath; the cup which the Father has given Me, shall I not drink it?" 

Ne qofte se e shikon fene ne pergjithesi ne driten e paragrafit tend te pare (pra Fjala e Zotit eshte e painterpretueshme dhe institucionet fetare jane industri qe gjeneron para), muhabeti mbyllet me kaq, sepse cdo diskutim i metejshem eshte i pabuke.

Nese merresh me krahasimin e dy besimeve (ai katolik dhe ai musluman, ose myslyman): historine e lindjes se tyre; artikulimin e teksteve themelore dhe figurat frymezuese (Krishti dhe Muhameti), atehere ka plot per te thene.

E tmerrshme sa dalin endrrat!smiley Te dhashe dje sqarimin per etimologjine e islamit. Na sot Kalifin dora vete se cfare thote

"Islam was never a religion of peace. Islam is the religion of fighting. No-one should believe that the war that we are waging is the war of the Islamic State. It is the war of all Muslims, but the Islamic State is spearheading it. It is the war of Muslims against infidels."

c'me fanepsi Fuehrer-in kjo, rhetorikun si ai, kur i theshte rinis bjonde te lavdishme: ju jeni luftetar. sa bukur tingello ne gjuhen qe na la Odini i madh: "kempfer"... eh, none non.

"Kempfer" sikur te ngec ne goje, "muxhahedin" o vlla is a mouthfull 

Thuaja Lubonjes, i cili me 5 minuta monolog ne tv tha qe eshte "fe e paqes" (si edhe e reformueshme *) dhe e la varur me aq, as si, as qysh, as tek. Po i njejti Lubonje, i cili kur flet per Edi Ramen i fut nja dhjete citime nga Freudi, Fromi, Nietzsche etj etj, per nje nga ceshtjet me te sikletshme sot ne bote nuk beri asnje kokerr citimi, as edhe nje per be. 

*sepse duhet te reformohet nje fe qe i ka punet ne rregull me paqen, kjo vetem per opinionistin tone kombetar eshte e vetekuptueshme!!!

Çvete çvete. Ka diçka qe nuk vete ktu.

Maj men qi kur e thirri Salamandra me inagurur autostraden e re veper infrastrukturore, shoket e se majtes ishin pak më po themi vetullngrysur ndaj injorances qe  po na kishte myt smileysmiley

what would oInderumio say smiley

nroje emrin, boje iTyrk

Ajo qe s vete eshte qe Erdogan flet para Skenderbeut ! smiley

 

 

Problemi i madh me kete inaugurimin e punimeve te xhamise se Namazgjase eshte se akoma nuk eshte zgjidhur ceshtja e prones private ngjitur me token e xhamise e cila e shpronesua nga qeveria me nje cmim qesharak per te mundesuar projektin e "xhamise pa pallat". Familja akoma gjendet ne gjyq per ti vajtur ne fund kesaj pune dhe nje anetar i saj kish vene kete koment nen foton e Erdoganit gjate ceremonise se perurimit:

"Ky burri i ka vene kembet mbi nje toke te grabitur. Skena e tij eshte mbi nje toke te grabitur. Ata qe po e degjojne i kane gjithashtu kembet mbi nje toke te grabitur. Produkti politik i kesaj feste eshte legjitimimi i nje grabitjeje. Imame, myftilere, besimtare, jeni te gjithe mbi varrin e Jusuf Krujes. Keni guxuar shume per te arritur deri ketu. A e ka me njeri frike Zotin ne kete vend?... Zoti im, cfare hidherimi...."

Kjo qe beri Rama dhe KMSH duke e njollosur kaq shemtuar xhamine e shumepritur eshte e pafalshme, ashtu sic mund te jete ligjerisht i pafalshem nje namaz ne nje xhami te ndertuar mbi toke te grabitur...

Kur u gjeten 30 miljone euro per ndertimin e xhamise, a nuk gjendeshin dhe 2 a 3 te tjere e te behej shpronesimi me cmim tregu???

Thank you so much mr. fucking prime minister and fucking kmsh.

Kur u gjeten 30 miljone euro per ndertimin e xhamise, a nuk gjendeshin dhe 2 a 3 te tjere e te behej shpronesimi me cmim tregu???

E drejte, i takon shtetit te ndertoje nje xhami qe njerzit mos falen ne rruge, ani pse nje here ne vit ndodh kjo (jam kurioz te di shifra per pjesmarrjet e xhamive dhe kishave ne Shqiperi pertej festave tradicionale 1-2 her ene vit). 

Ama, ne nje vend te varfer ku problemet kryesore jane jo mungesa e objekteve te kultit por mungesa e punes dhe sigurise per buken (dmth mireqenien) e familjes, jane mese te mirepritura donacionet nga te huajt e shumte para-xhuvapista te cilet rapuan per ta fe-pushtuar* Shqipierine fe-te-virgjer post komuniste. E perseris prap habine time qe kjo xhami do kushtoka 30+ milion euro, si dhe habine qe mileti islamofobist ketu u kap duke bere 100+ komente per muslimanizmen e Erdoganit jo per p.sh. kontrastin e kesaj shifre me gjendjen ekonomike te vendit. 

Them fe-pushtuar duke pasur parasysh inflacionin e xhamive dhe kishave (me hamendjen time, ndaj pyes per shifra) ne lidhje me popullsine besimtare te feve perkatese.

Por padyshim dhe ndotja akustike eshte nje tjeter gomarllek qe duhej te ishte korigjuar nga shteti qe prej kohesh...falu u vlla/moter sa here te duash ne kishe/xhami po mos me shqeteso mua teksa jam duke kaluar ne rruge apo duke punuar ne zyre apo duke u perpjekur te fle se ashtu e kam orarin e punes. Kuptohet e njejta gje vlen dhe per ato klubet qe jane ne katin e pare te pallateve. 

lale...cfare zgjidhje i jep ketij prblemi ti?

 

Xhib, me sa me lejon njohuria, Tirana ka krijuar pak kushte per besimtaret myslimane, qytet qe apriori ka edhe popullsi me te larte myslimanesh. Ne Shkoder p.sh., e kunderta ka ndodhur: jane ndertuar disa xhami (me distance te afert nga njera tjetra) edhe pse vetem 50% e shkodraneve jane nominalisht myslimane. 

Aaaaa, po Shkodren e kena pararoje. Po do ta bejne edhe Tiranen si Shkodren, mos u merzit.

Meqe u ndodhe, jam kurioz, si eshte ne Evrope puna e zhurmes se kishave (dhe xhamive aty ku ka) sa i perket zhurmes/ndotjes akustike per falje dhe festa fetare? P.sh. degjohet gje zonja kembane me zotin autoparlant-minare ne rruge apo snuq? 

Me pelqen sic eshte ketu ne Amerike me sa kam pare, s'ka zhurme ne rruge/ambiente publike. Me ka rene rasti te kaloj edhe anesh rruges per ne tempuj indiane dhe xhami (gjate diteve perkatese te ceremonive) dhe te vetmen gje publike qe kam pare ka qene nje a dy makina policie qe rregullojne trafikun e daljes se besimtar-miletit ne rruge kryesore, dmth plotesisht e pranueshme/arsyeshme sipas meje. Pra nuk kishte gje tjeter qe me detyron dhe mua si kalimtar jobesimtar te behem me hapir pjesmarres ne ate ceremoni fetare, sic me bejne fjala vjen ezanet e hoxhes kur ndodhem ne Tirane...edhe ato kambanat e kishes, te cilat per te qene korrekt nuk jane aq te forta dhe te shpeshta sa ezanet e hoxhes. 

Varet, ketu ku jam une nuk jane shqetesuese kembanat. Rralle here i degjoj. Ne Itali dhe ne Mbreterine e Bashkuar me jane dukur me te shpeshta, ndaj edhe paksa shqetesuese mendoj per dike qe i pelqen te zgjohet vone te dielave. smiley Ndersa per xhamite, akoma s'kam degjuar ze hoxhe ne rruge. Zakonisht ka respektim te ambienteve publike.

 

me turkun duhet me e majt ... terhiq e mos e keput per sa kohe erdogani eshte ne pushtet.... me shum rotacion kemi ne se kto katalet e azise se vogel

Bashkejetesa paqesore fetare ne shqiperi I ka ditet e numeruara .

Sa te liq jane Greqit, shifeni ligesine te Alba6969. I erdhi fundi  bashkejeteses fetare thote ndrikulla. Po pse? 

Ne duhet te falenderojme Muslimanet Shqiptare qe me durim kan pritur per Xhamine e tyre. Orthodokseve ja u ngriti Qishen Janullatosi mu ne bash te Tirones me para qe vinin nga Greqia e nuk u anku njeri. Po si nuk ju vjen keq per Musulmanet qe luteshin rruges ne bulevard per 20 vjet ? E meritonin  Musulmanet, shumica ne Shqiperi nje Xhami dinjitoze se besimtaret i dergjeshin rrugeve. Pse me paret e Erdoganit do thoni ju, por parane e do Edhe mbreti e Jo me fukaraji shqiptar. Beni duha qe Erdoganin nuk e permbysin para se te mbaroje Big Xhamia pa Janullatosit nuk i kerkoj njeri llogari ku i gjeti parate per big Qisha qe eshte bosh shumicen e kohes.

Keto jane krahu radikal e serioz I muslimanizmit dimwit.nuk jane babaxhane qe behen xurxull me raki si hoxhallaret tane.jane serious and they mean business.kane per te sjelle konfliktet e shkretetirave nga vijne tek ne.me nje rini te ngeshme e te papune si tonen eshte fertile ground per te indoktrinuar pasues.

nuk jane babaxhane qe behen xurxull me raki si hoxhallaret tane

Mire te thone shoket qe ti s'lexon mire. Vec ajka e myslimaneve pijne raki. Ata qe hane mish qengji te bere kurban Baba Tomorrit! E nese ende s'e ke kuptuar: bektashinjte. Problemi eshte nuk dihet me siguri a eshte bektashi i Madhi Ilir. Te pakten une s'e di.

Edhe vete Taipi nuk eshte i atij krahu. Ky e perdor fene per te mbajte pushtetin, bile kohet fundit ka lulezuar. Ata qe thua ti e qerrojne dhe Taipin vete me gjith sorrollop.

Po cfare jane kto perralla ? Jane neo-ottoman apo Islamic?

Ky do me dorovit ? Ja bofte zoti hallall. Po ne Shqiptareve duhet te na vije turp qe kemi lene Musulmanet per vite me rradhe, Jo me fal, per 20 e kusur vjet, tu u lute ne bulevard ...ne rruge te hapme, me sum perpjet, qe mund ti lagte shiu per dite te shenume. 

Sa per Gjylenistat, qe Hamzai i Shqiptareve, Blushi i ka sulmu dje dhe po i mbro sot, ne nuk na plas shume. Nga nje krahe Shqiptaret shofin Turqin si aleat natyror ushtarak ne raj on nga krahu tjeter nuk e qethin se armiqte e shtetit Turk bojne palle ne Shqiperi. 

Mishi te piqet e helli te mos digjet....boni duha qe te mos na e permbysin vellain para se te mbaroje xhamia se kta patriotat Shqiptar me qindarka apo donacione skan nxjerre gje ne drite deri me sot.

alba has a point.

Sipas gjylenit :te studiosh fiziken e matematiken eshte te adhurosh perendine.perderisa shkollat e gjylenit  nuk shkelin ndonje ligj te shtetit shqiptar nuk kane pse te mbyllen.qeveritaret tane po luajne me zjarrin.nese ato 30 milione euro do ishin per universitetin fjala vjen per laboratore ultra moderne edhe mund te kuptohet sakrifica.

Ato shkolla jane model, bile ia kalojne dhe shume shkollave te perendimit.

30 milion nuk jane asgje. ASGJE! nje shume minore, nje cmim i ndonje turneu golfi a grand slam.

nqse ka argument tjeter, OK. 30 milionshi eshte nje gje qesharake. Edhe po te ishte per laboratore shkencore ose per spitale a ku di une.

Po mos me shpjego Gjylenin qe e kemi strehuar ne shtepi tone ne USA, por me shpjego fillimin pse harmonia fetare i ka ditet e numeruara ne Shqiperi....se ju e harroni thelbin e muhabetit. Gjyleni siguron harmonine fetare???? Vjen dita qe do besh perzgjedhje ....me Erdoganin apo me Gylienin.....quhet real politik....ndoshta memire me Gylienin ne se vjen ne pushtet neser...por po mbizoteroi Erdogani? Kjo eshte ceshtje dhe Jo mallkimi jot qe harmonia fetare mori fund. Se do ti dhe Blushi? Pse po luajne politikanet tane me zjarr ...ti kur e thua kete enderron apo ke thjesht deshire?

Gjyleni eshte shenja e pare se po sjellin konfliktet e tyre edhe tek ne .kane thyer ndonje ligj shqiptar shkollat e gjylenit ?ne kemi pasur bashkejetese pAqesore sepse feja ka qene e dobet .por kur fillon e investohet ne te sidomos kur parja vjen nga zona te dyshimta te globit .nuk do jete e larget dita kur fanatiket te bejne procken e pare.

Ne kemi pasur bashkejetese paqesore perhera.... Edhe ne Kohe te Zogollit ndiqej nje lloj proporcianileti e nga Korca kishe numer te caktuar kaurresh e muslimAnesh per tu prezantuar ne parlament. Gjylenistat kur erdhen Tek ne erdhen si Turq dhe mcefen kauzen e tyre. Nuk jane Shqiptaret qe luajne me zjarrin por Gjyleni me Taipin....ata ta zgjidhin problemin e tyre se Rama jone i con ne 6 burime e si jep une per ate pune.  Nderkohe Shqiptart e shohin prej vitesh Turqine si aleatin e tyre tradicional e kjo ska per te ndryshuar. 500 vjet pushtim e trashegimeri. Te keqia e te Mira. Por kur Shqiptari mendon se eshte me i mire se Shqiptart e tjere fillon problemi. 

Konkretisht cfare aktiviteti antikushtetues kryejne gjylanistet me shqiperi?

Konkretisht nga ana konstitucionaliste nuk shoh ndonje problem gjynelist, por kushtetutat amendohen, dhe ne rast se do kete konflikt ne Turqi, Shqiperia mund dhe duhet ti cilesoje persona non-grata per aresyen qe permend Edhe ti ne subkoshience....ne nuk duam problemet turke  ne  toke tone....zgjidhini ne Turqi. Por shteti Turk sot eshte Taipi

I vetmi faj qe ka bo gyleni eshte se I kapi ministrat e taipit duke vjedh.prandaj dhe taipi ia ka bere bene.

E ke te sigurt? Mua me duket me shume si levizje nga poshte larte....nje lloj revolucioni qe do ta katandise Turqine si Siria.....vari hejbet per mu....perderisa daj semi...slargohet nga kosova.....kujt i duhet Taipi

>> Nderkohe Shqiptart e shohin prej vitesh Turqine si aleatin e tyre tradicional e kjo ska per te ndryshuar. 500 vjet pushtim e trashegimeri

waw - ik mer katal ne azin e vogel. turk m00ti

Noshke, e di qe te dhemb ne shpirt, por zgjohu, Shqiptaret kan dobesi per Turqine. Sa per Mootin, do me tardh e ta boj ngoje cun cub curv.

turqit i kemi shkuar ne sater prej 500 vjetesh...skan vend as ata as kopilat e tyre ne shqiperi. Kopil azie

Turqit per ti luftu i kena luftu ne, ti me ngja klysh i mcef ne mal. Luften e humben dhe sot kemi 1.8 milione Shqiptare ne Kosove qe skan problem me Turqin, 600 000 Shqiptare ne Maqedoni qe e dun Turqine dhe 3.2 milione ne Shqypni qe Turqinini e shofin pa armiqesi. Kopili ne ket rast del ti se nuk e di nga ke dal. E more vesh? Per Ty Shqiperia jane 100 000 banore qe menojne si Ty. 

aha, e qite koken....minoriteti tyyrk ne shqiperi. si quhen kta? jevgjitet apo gabelet?

ca ka bo tyrku per shqipnin apo kosoven apo ato ne maqedoni....erdogani e ka mendjen me majt fatimen me ferexhe.

kopilat e azis..te rrin ne azi. keshtu eshte bere kjo bot

Noshke minoriteti Gabel apo Serb dukesh qe je ti.  Shqiptaret jane kozmopolit .....me dashni per Usa, Italy e Turkie. Nuk te bon Shqiptar urrejtja per turqine. Kur ne derdhnim gjak per Shqiperine ju perdhunonit kecat. Nuk kam ndonje dashni per turqin por u futa ne muhabet me ate Greken qe bonte orakullin. Taipi rrezik nuk ka per te dorovit ....gylenat nuk kan per te ik...e xhamia ska per ti mbajt gjithe njerezit ne rruge..nderkohe ti po vdes idiot

mire, mire, po ti pa kuptu, nga inoti albes po u shkojshe nga mullini i mullixhi Taipit smiley 

Por cer taipi , kur ke qen ne Shqypnj ti vet per her te fundit? A ke degju per Sulejmanin e madhnishem...po aty njerezit vec telenovela turke shifnin....tu flisja per Skanderbergun me shikonin per trap....por kur ma myllshin gojen e me thoshin qe ...sna ka lon turkie mbrapa neve por  ne e kena lon m rapa tuqine...... taipi iken e  vjen por Turqin e do populli im, dhe sa here shkoj aq me shum muslimon i gjej...ene ata qe kan qen komunista.....Cer te boj tu them kopila azie? Po ka depertu islami ne amerike e jo mo atje...qe para 30  jetesh. Por ene ky patriotizmi fallco bo skifo.....i  vje turp Shqiptarit qe Shqipfaret dun turqinine. Po ne e kena luftu turqinin e jo juve qe ju  je turp sot. 

Telenovelat turke jane si bicim hashashi per miletin.pleqte e fisit tim me perpara cdo sebep familjar e kthenin ne battle ground duke bere sherr politike .tani sa mire shkonin te kish lezet shpirti se benin muhabet telenovelash.po Paloma I pyeta se vetem ai emer me kujtohej.paloma ka vite qe ka mbaruar.nga c'planet vjen ti me thane mua?

Paloma eshte reviste, e merrja ne plazh para 3 vjetesh, por vjet se gjeja me. Sulejmani eshte i vjeter....po ai ,me erdhi ne mendje.?.ka plot telenovela turke qe i shofin te rinjte......te rinjte e jo pleqte  vetem. Tv klan eshte me i shikuari ne trevat shqiptare fale telenovelave turke....pra Shqiptaret nuk kane urrejtje kaq te madhe per taipet....ah edhe per turizem e donin Turqine....me ato deal all incluzive.....

po pse mer, me karllikun (pardon my turkish!) e Shqipnis po do me me kallxu argumentin tat ti muve? po shqiptaret lan gjith paret neper skema piramidale, mer. e ca do me thojshe, qe osht burr i mir gjenral xhaferri? meqe gjithnji e me shum shqipo po vejshin paret? 

po pikersiht se po ndodh kjo qe thu ti, qe i gje gjithnji e me myslimn, po bojm gerr gerr ne ktu. se te ishte ndryshe, ti thuhej atij sullton pekmezit te ri qe dum shkolla, shkolla te mesme, te nxjerrim bujq te mire (se bujk nuk osht me i ron lavares), marangoze, mekanik, manaxher hotelesh, hidraulik etj etj per se mbari, e jo mo minare, se e bot at ven si me qen jastik gjilponash, ashtu do ishte ndryshe puna, e do gjerbshim naj cervez, e do bonim naj hajgare me Ronin.

po me kallxo traplliqet e shqiptareve ti mu si argument? po atje i hudhin ujit kriptonit, mer bir...

Momentin qe ti e qu karrllik tregon qe ti ke humbur lidhjen me vendin tend. Me pak fjal ti je duke u  bo me pak Shqiptar....sorry. ai loqja me poshte e ve ne dyshim qe un jam kaurr ,  bile me quan islamic ekstremist. Kto jane shenjat e para te humbjes se identitetit Emo. Ti nuk je mo Shqiptar ne nje menyre a tjeter.  Ndryshe  nga une qe po te telegrafoj  ndryshimet.  Ke elemente narcissistic po edhe ti tek kampi im je.

yyyt.....tyyrk

vetem derri ju vjen prane

Ku derri Noshke, ti je derri? Po ne Krishtlindjet me Gic i festojme plus i fusim i moll ngoje e i tuf sallate nsum.

e kemi zakon ne. kur e gjith bota iu vu stalinit me buk ne trajse (ok, masi kish vdek, se kur ishte gjall, po t'ia jepte doren nanjonit stalini, nuk u lante dora nja 6 muj... kshu osht bota, jallane), pra kur te gjith iu vun e ba e shaj, xhaxhi yn qiti librin "me stalinin".

ti e di besoj qe mu nuk me rruhet per asnji fe, dhe pavarsisht se feja ka uzurpu me mijvjecar gjith dijen dhe prodhimin shpirteror te njerezis, une SOT e TANI e quj bullshitin me madheshtor qe njerzimi ka prodhu, dhe vet iden e Zotit, si iden me te madhe, po jo pse esht Zot, por pse eshte produkt NJERIU... nejse, pra as me rruhet per askend nga kto, protestantet i simpatizoj per kulturen e punes qe kan e qe e coi planetin ktu ku osht... kjo esht historija me pak llafe... por qe ta myll llafin, orientimi merret per andej nga shef e ardhmja; feja nuk perben thelb identitar per ne dhe meqe kemi qen dikur te krishter, ky do ishte nje shans i madh per te shku nga duhet (mos me shkrujt prap "me stalinin", sic po bojm sot e gjith diten - trap esht ai qe nuk ze mend, i thon).

nuk po them konvertim masiv, se ajo do ishte nji mrekulli, e ne mrekullina besonte shen thomai, jo ne, ne jemi marksista... poooor, mund fare mire te ishim veni i islamit te moderum (bektashizmi perfshi big time si nje pershtatje e vyer alla arnautshe etj etj etj... mos me rrefe qerbelane, tha, mos do te derth lot), e per kte kemi traditen e shkelqyer nga koha e mbretit Zog, i cili per kto punet e fese, tregoi se ishte po ashtu nje shtetar i shkelqyer, i heq kapelen zotnis nga Mati. Mirpo jo, s'osht e thon, vjen verdall murtaja, tha, si do bojm ne pa teorinat qe s'te japin buke, pa profesoret e leshit tim qe bejne esera per Sirine e shkrime proteste pse i ngatarrum nji germe emrit te nje qyteze ne Trapezund,  si do bojm ne pa e majt frymen hone ne stamboll me iu dediku meditimeve te fella... rri, i lebetitmo, mos me bo me vazhdu mo, se erdh koha gjumit. te bojn ca te dun, xhanem, ti e the vet, un tu jetu knej edhe po cshqiptarizohem e mase flas capraz. hajt notnemir (e mos u zi mo me noshken smiley  ..)

si iden me te madhe, po jo pse esht Zot, por pse eshte produkt NJERIU...

In bold is the veritè, e urren persa eshte Zot, si gjithe te tjeret vuan nga kompleksi i Edipit.

 

un kaur s'te boj dot ty, se qeke ekstremist mysliman

po shqiptaret e vertete nuk e majn koken nga turqia...myslimani s'ka atdhe

Nuk e di sa pare ka vu Taipi per xhamine, se ne Turqi ka vite qe mblidhen ndihma per xhami ne Shqiperi. Si politikan ky shkon gjithendej me pre shirita. Psh dhe ne Rrugen e Kombit qe u bo nga kompani private me pare ne dore, dmth s'kishte fare ky hise.

Bashkejetesa paqesore fetare ne shqiperi I ka ditet e numeruara.

E frikshme, por e vertete!

Pellitjet ne mes te nates nuk jane thjesht ceshtje opinioni dhe as reklame bashkejetese multi-fetare. Perkundrazi. Jane dhune e mirfillte! Dhune e felliqur, njerezish te dobet dhe te vetmuar te shitur per pak gje ne medresete e botes qe ka ngecur tek Zeroja.

Nje dite do te na cajne aq shume carin me zhurmat dhe uniformat e tyre deri sa do te detyrohemi t'i cojme andej nga kane ardh. Ne, myslymane, orthodokse e katolike, sic jemi.

Respekti eshte reciprok.

nuk kom besim se e boni dot.

dhe nuk kom dash najher ta kem gabim sa ket radhe.

...in other news shkencetaret kishin gjet 'antimatter' ne shkarkim rrufeje

Jo or Tayip ti ne shtepine tende te pare, mes kolonesh qe na I solle qe ne vitin e mbrapsh te 1478 dhe keta kolone sot te perlotin me recitime vjershash islamike.

Po ju nderton dhe xhamine me te madhe ne Ballkan, cduan me shume ardhacaket spahinj te Anadollit.

Pthuu! Fare e keqe!

Fondamentalizmi ka rrenje shum te thella... ! 

mungesa e ndjeshmerise nga shume prej bashkekombasve te mi ne ceshtjen qe diskutohet, eshte e turpshme. e kobshme madje, ne qofte e qellimte e jo nga avdalleku yne proverbial. smiley

make no mistake: mardhenia jone me turqine nuk eshte ajo e USA-se me Angline. Ne nuk kemi pas konflikt per taksa e per business. eshte e tmerrshme kur shikon zombie qe nuk ia kane idene e asaj qe na kane bere osmanet. ajo qe na kane bere osmanet eshte e papershkrueshme me fjale. fjala nuk e ka ate fuqi.

Po pra Emo, mbas 500 vjetesh, ne kemi 5 milion Shqiptar ne Turqi, Shqiptaret e Kosoves e Maqedonise e shikojne Turqine me simpati, ne Shqiperi nuk ka ndonje urrejtje per Turqine sa per Greqine....si do ja bojme...Shqiptaret ne pergjithesi e dun Turqine mbas ketyre 500 vjetesh. Kush eshte zgjidhja? 

Sa shqiptare kane emigruar ne greqi e sa ne turqi?

Pyetje e veshtire..... Greket ndoshta gjenetikisht jane shum afer me Shqiptaret sepse emigrimi i Shqiptareve ne Greqi ka qene masiv qe ne shekullin e 4 te eres sone, por ndersa Greket Kane praktikuar asimilimin dhe zhduk Jen e Shqiptareve, Turqit nuk Kane pasur praktik shfrutezuese dhe identitet ruajtese. Eshte tragjedi urrejtja qe Kane Greket ndaj Shqiptareve...nje lloj urrejtje je ndaj vetvetes.

turqet po sollen fene - s'kane pune me ne. shqiptaret jane kaur te gjith

Shqiptaret ne pergjithesi e dun Turqine mbas ketyre 500 vjetesh

Po robte duan ate qe eshte me larg mer. Ne Ballkan vetem komshinjte direkte s'duhen, se keshtu me distance te gjithe duhen me njoni-tjetrin. Ja dhe Greku psh e do Serbin, po ta kish ke dera e kisha pare cfare dashni do kishte. Edhe ne Turkun e dum se nuk e shohim si rrezik mer, se kur e kishim tek dera s'kishim ndonje dashni te madhe. Nejse se per keto muhabetet e Ballkanit gjithe fajin e ka Europa qe lu zara me ate pellg robsh.

Ene i here se njerezit kane zakon me degju veten e tyre vetem. Po une nuk merzitem.

1. Nuk shkaterrohet bashkejetesa fetare ne Shqiperi se do ndertohet Big Xhamia sic u pretendu. Bashkejetesa fetare shkaterrohet kur le me ndertu Kishe Katolike e Ortodokse me paret e Taipave mu ne bash te Tiranes dhe Musulmanet presin prej 15 vjetesh Xhamine e premtuar.

2. Nuk eshte dinjitoze ti lesh Musulmanet te luten ne Rruge per mungese ambjenti apo me keq ti mbash me rrena si keto 15 vjet nga qeverite. Ka 15vjet qe premtohet ngritja e Xhamise  dhe nuk e kuptoj dot ket zamallahi.

3. Me Turqin ndjej qe populli im i dashur ka lidhje te forta emocionale e interesash. U pelqen guzhina dhe ndjehen rehat me zakonet e tyre. Ne rast se ju vjen turp juve une skam ctju boj se pjella te atij populli jeni.  Mu nuk me vjen turp. Eshte njesoj si te me vije turp qe Shkodranet dalin me flamur Gjermon ne qytet ne botnor.

4.Habitem kur shof ende njerez qe flasin  sot se kush fe eshte me e mire per Shqiptaret. Shqiptaret jane te ndare ne besime dhe gjoja me e mire eshte te trajtohet besimi si prirje individuale e jo epitet pozitiv apo negativ.

5. Nderkohe ne nuk na pjerdh njeri dhe Peshku eshte statistikisht i deformuar si blog. Jena me bo i dore muhabet se shkenca bohet ne vend tjeter.

E ke gabim mer. Obama e Putin, bile dhe ai Kines (kush po e gugllo tashti) me peshkun e hapin diten; pa lone menjane komisionin e Noblit. 

As du fare me i hy ketij muhabeti. Per mua gjithe celesi eshte zhvillimi ekonomik dhe kaq. Boshllekun shpirteror qe te ploteso feja ta mbush mireqenia ekonomike ne me te shumtat e rasteve. Tani keto muhabetet e tua sa lidhje ka Shqiperia me Turqine, mua s'me rezulton ashtu. Pse do thuash ti?

E para se sic e pame me syte tane, shqiptaret jane besnik ndaj dores qe i jep buke. Ndryshe nuk shpjegohet si shumica e emigranteve te Greqise, u greqizuan e zhduken gjuhen tek femijet e tyre fet e fet, e sot jane diku me radikal se Greket. E dyta kur ne TV tona kishin lek me ble telenevola argjentinase gjysma e femijve ne maternitet i quajten Paloma ( se s'po them moden e famshme te Xhoit dhe Kejsit) e degjojshe si robte paralelizonin jeten e tyre me intrigat e serialit.

"Ja fiks ashtu e i ka ndodh dhe nipit tip Abdylit sic ja boni Maria atij Alejandros" smiley.

S'kena lek me importu kulture Perendimore mer, e as Perendimi s'po na vje. Ndonese jena hala tu prit...

Per mua eshte mungesa e theksuar e hapjes se shqiptareve me boten dhe indiferenca patetike qe ka Perendimi ndaj nje populli te vogel europian si shqiptaret. S'ka lidhje fare me ke e ndjejme ne afersi, por ne kemi nevoje reale per rob qe na duan, na mbeshtesin dhe qe na japin ndonje pare. Une po shpresoj ta boj Perendimi por po e boni Lindja, Perendimi me qafe paste vetes, se jena me mes te Europes.

Ca faji te ka Perendimi mer. Kane pompu miliarda $ keto vite atje. Se i kane bo politikanet villa e pallate e se nuk jemi te zotet te zhvillohemi persemari s'eshte faji i Evropit.

Mos foli qesim bre burre. Per cfare Miliarda flet ti mer? Nga i nxore keto shifra apo nga poshte jastekut. Ne dhe kur dolem nga diktatura na dhane ndihma te skadume. As e diskutoj qe ai vend ka nje korrupsion te madh mer, dhe ka patur shperdorim te tmerrshme, por te jesh i bindur qe s'eshte hedhur ndonje lek i papare ne ate vend. Ta pret mendja se ka rob ne Shqiperi qe kane marr ne nje dore 160 milion euro sic kishte marr nje ushtarak grek ( se mbaj mend mire)? Ne hala me te pasurit kena ata qe jane marr me droge mer. smiley

Diferenca ndermjet nje greku dhe nje turku psh eshte 270 bilion euro minimalisht pa permend lek te hedhme si fondet e BE-se. As per cehre as per zakon as per gje s'kane ndryshim, por greket psh jane " distancum" nga lidhjet e tyre me kulturen osmane thus turke, se i futi Evropi nen-sqetull kur ne ishim te zene me luften e klases. Kaq merr s'ka ndonje shkence.

Ja ky eshte arsyetim tipik albanez, qe bo hesapin e tjetrit. C'te duhet ty sa ka morre greku mer, dhe i lumte palla, se u lidh me perendimin atehere kur ia kishin nevoje. E pra mo, s'na e ka fajin njeri se zhvillum luften e kllasave 50 vjet, dhe akoma sot u qa zemra robve per Xhaxhin. 

Perendimi te ka majte gjalle mer, deri vone edhe bilanci i pagesave mbulohej prej tyre, shko pyt per miliardat. Nuk duken se kane perfundu pjeserisht ne barkun e robve, e pjeserish ne villa xhigande.  Bile dhe sot me borxhet e perendimit po mbahesh.

Ekskuzmi tha, por je tu ja fut kot. Une s'i mbaj llogarine asnjonit, thjeshte po te jap shembuj per paralelizim qe ta kuptosh qe zhvillimi ekonomik eshte thelbesor dhe ka raste ( si greku) qe krijo nje forme tjeter botekuptimi te realiteteve kulturore-identitare nga robte. Sa na ka mbajt perendimi gjalle, e lejme kete muhabet, se une s'buberroj ne hapesire, por kam pa shifra ku 1. shqiperia ka patur borxhe me terma te pafavorshme, 2. gjithe veni ka nje buxhet modest pres 3.3 miliarde lekesh, qe s'eshte as sa nje start-up qe bleu nje kompani amerikane ne izrael, 3. te ardhuarat me te shumta jane nga remitanca e jo nga lek te falme nga BE-ja, 4. borxhet jane borxhe mer, s'jane si eurot e thata qe jepte BE per zhvillim bujqesore ne Greqi  etj etj. Tani s'do i futem fare ekonomise, se robi do minimalisht te flas me te njejten gjuhe, por po e mbyllim ketu temen.

Vazhdo boji hesapin dynjose. Bile dhe Bill Gates, nje m... m..., ka nja 100 miliard $, ca i kushto dhe atij te hudhi nei lek. Po borxhet quhen favor i modh mer, bile merren duke u lut b... Mire ka thone njoni, per te kuptu vleren e pares shko kerko 1$. Provoje njehere kete eksperiment. 

NUk ka per te rregullu gjo ekonomia per ket pune. Shqiptaret e Maqedonise dhe Kosoves kane qene me te hapur e me mire ekonomikisht se Shqiptaret e Merhumit, por nuk vihet re ndonje humbje identiteti fetar. Shqiptaret e Greqise u fetarizuan se ishin ateiste te detyruar dhe shteti Grek eshte racist dhe totalitar ne ceshtje fetare. Evropa po perkrah nje te treten e Shqiptareve ne shtetet respektive e per mu shume ka bo per Shqiptaret e jo pak. Nderkohe Shqiptaret duhet te paqetohen me veten e tyre e te kapercejne traumen e kuptimit qe shumica e popullsise eshte muhamedane. Ka jete dhe lumturi edhe pas ketij konvertimi qe ndodhi para shume vitesh.

po nuk eshte si naj vizit qoke kjo puna e lidhjes me Perendimin.

Nuk ka zone te mos synohet nga perandorite kulturore sot. kjo eshte aksiomatike. nuk ka asnje indiference te Perendimit (se te Lindjes jo e jo, u mor vesh, edhe pse shume e deshirueshme do ish te na linin NJE FRIGGING HERE te vetme ne halen tone). ka thjesht parashikim me humbje ne investim. 

nuk e kuptoj se si pritet te jete veprimi i Perendimit - nqse pritet si nje fare bamiresie, mbajtje me hater e ku di une, kjo na co fishek ne vitin e padijes 1991, kur shumica kujtonte se me t'u vendisur prona private e me t'u shkruar nje kushtetute e mire, a do kishe mundesi te rronje ne zvicren e ballkanit. naivitete nga ato bibliket per nga permasat. Europa e Perendimit vertet eshte klub i krishter, por kjo s'do me thene fare as se jane Caritas, as se ndjekin ndonje parim fetar. te shteti paravolite e fese marrin fund. ndaj i ndau me giljotin frengu. drrenk! sa te jap, sa me jep, ca fitoj, ca humb, servus und aufidazin! krishterlliku esht thjesht nji indeks kulturor.

Emo ke te drejte mer, s'jam kondra. Por une kete muhabetin qe Europa duhet me ndihmu Shqiperine e kam per te miren e tyre. Se sado me mbyll syte Evropi, Shqiperia aty do jete mer. Eshte si femija i varfer tek pragu portes, mbyllja deren sa te dush ti, do dalesh nje dite nga shtepia te marresh ajer e aty do e gjesh prape. 

Pastaj Emo, kur sheh robi si e kane fut Greqine ne 81-shin, te vjen naturlich te menosh, pse mer e bone per keta e s'e bojne per ne. Let me remind you se kur Greqia u fut ne BE ishte si me thene 5 vjet pas 97-es sone. Dmth lufte civile ( me shume te vdek se ne kohe te L2B), junta ushtarake e me the te thashe. Ku therret qameti mer, ndonese sot Greket "i harrojne" keto e ja hedhin fajin Gjermanit. Ti do thush, po kane frike BE-ja se mos e ha si me Grekun, po te na japin nje shans mer, pse na lejne keshtu var mer historikisht? Po qeme dhe ne bukeshkale si greku BE-se te na nxjerrin me shkelma jashte, por I doubt se shqiptaret jane mosmirenjohes.

kur sheh robi si e kane fut Greqine ne 81-shin, te vjen naturlich te menosh, pse mer e bone per keta e s'e bojne per ne.

smiley

at pjesen e nxime nuk e boj dot me harfe me te mdhoja, se nuk e ka at opsion Peshku.

ho pra pse? pse?

dhe jo vetem grekun. edhe rumunin, kroatin, sllovenin, ... bullgarin, serbin (ktu do jemi!) dhe ne do vazhdojm me pyt (plus me komente ustallaresh te peshku smiley ..) pse, pse pse. si me qen sterja spasse.

si i tha mj fox-it ai: think mcfly, think, think...

ps. po iu ankonte nje prind vellait te vet per te birin: mbeti me ata me te liqte, i tha. me ata vetem ka shoqeri. Edhe ia ktheu ky i vellai: "po valle a e qasin ata te miret"? smiley

ngjarja eshte reale, nga kohet kur shqipot ishin cik me tjater se sot. smiley 

s. po iu ankonte nje prind vellait te vet per te birin: mbeti me ata me te liqte, i tha. me ata vetem ka shoqeri. Edhe ia ktheu ky i vellai: "po valle a e qasin ata te miret"?  

 

ngjarja eshte reale, nga kohet kur shqipot ishin cik me tjater se sot.

E qarte mer e qarte. E di qe duket si qurravitje ky muhabeti i PSE, po robi do me kuptu mer, se as Fishta se kuptonte kur thoshte:

Uh! Evropë, ti kurva e motit!

Që i re  mohit, besës së Zotit!

Po, á ky asht sheji i qytetnisë?

Me da token e Shqypnisë, 

Për me mbajt klyshtë e Rusisë?

Ene ky se ka kuptu PSE-ne atehere! Se s'i vente menja dhe atij qe islami mrenshem eshte rreziku i jashtem psh. Ndonese mu me duket me shume si pretekst, po ky muhabet i gjate.

Kshu ka vajt ky muhabet ne ate vend. Kur na mbyllin deren keta gjejme vellezer nga Anadolli. Nejse s'e nuk e di a me qesh a me qajte kur e sheh qe kshu na ka vajt gjithe historia. Nejse faleminderit per muhabetin.

Nuk flitet me gjuhen e shpatave ne shek.21...Edhe sikur Skenderbeu te ishte gjalle ne kuader te nje konteksi te ri do runte marrdhenie te mira diplomatike me kedo qe interesonte vendit.Mendoj se cdo shqiptar e ka nga nje "turk"te vogel brenda qofte ne menyren si interpretohet kultura,muzika,gjuha apo ushqimi jone...Shqipria eshte nje vend ku mplekset lindja me perendim ashtu sic eshte vet Turqia...Eshte si te genjesh veten duke u shitur oksident vtm se perdor parfum parisi..smiley

Eshte interesant si perseritet historia. Osmanet i ftuan fillimisht princat shqiptare per t'i perdor ne sherret e veta. Edhe sot Princi i rilindjes e bi Taipin para zgjedhjeve te premtoje detin qe do bohet kos Turqie, vec te hudhet vota te kutija e mire.

tyrqis po i bin breket e veta...

Sa ta morin veten Kurdet nga lufta me ISIS dhe yxhym Turqise. Apo nuk jan armatos dhe me arme perendimore. Lene te fryhet Erdogani...maksimumi edhe 1 vit. 

A e maro xhamine per i  vit ? Se ja u kemi borxh Musulmonve nje xhami qe mos te shtrihen ne bulevard per turp.

Ti meno se mbasi te ndertohet xhamia muslimonet nuk do vazhdojne te falen rrugve???

Qeke naiv i modh ti ere!

Naiv apo jo, xhamia e Tirones nuk mbante me shume se 200 vete, dhe vetem 15 veta mund te lanin komet aty para bibliotekes me pagure.....e kum pa me syte e mi. Tirona ja ka borxh xhamine musulmonve qe para 15 vjetesh.

Po pse mer Tirons u dashka gjith muslimont e Tirones me u fal me nji xhami???

Mos me boj te numroj xhamiat e Tirones. 

Se jan Musulman e jo Protestant....e duhet me i respektu. Shif kishen Katolike apo ate orthodokse sa te madhnishme duken...ene ato me pare Taipash u ndertuan. E ke pa kishen teme orthodokse ne tirone si rri bosh? Kan te drejte Musulmanet te kene nje xhami sipas qejfit te tyre me u mburr dhe  e u lut sipas tradites. Gjithmone RONO e kan pas keto 500 vjet musulmanet me e ngrit xhamine mbi kishen teme....ky ka qen zakoni e tradita e bashkejetesa. Ne sdo bojm lufte per kto gjona...musulmanet duhet ta kishin ngrite vete.....se jan shumica.....ndryshe nga katoliket apo ortodokset....i bon me u duk i cik anal......por ja doli Taipi. Po sdo bohet shenjtor Taipi per ate pune e si dihet si m aro mandati.

dobet tironco smiley. Po pse, ajo eshte llogjika ?! po ti si kaurr (dhe ne te tjeret bashke me ty) ate kishe, sepse rri bosh, me mire te shkojne t'i vejne buldozerin. Nuk eshte keshtu?! Ti thua ngrijini nje xhami te re karshi qe t'iu rrije ne proporcion besimtareve! Po pse pak eshte mbushur pellembe e institucion fetar, atje? Apo s'jane ca shemtira ndonjehere, ja kjo, kisha ne qender te Tiranes, kisha ime dhe e jotja bashke.

Ne ka ndonjegje qe s'ka vend te flitet akoma per investime atje, ato jane ndertimet e reja fetare. S'ka asnje arsye perse akoma. Une mendoj se kaloi periudha qe iu desh fese ne shqiperi te rivendoset, e te marre veten. Feja dhe besimi tashme perjeton periudhe normale ne Shqiperi. Ne mos po e tejkalon! Sepse nuk kuptohet dhe per inerci vazhdohet me llogjiken e etapes fillestare rikuperuese.

As fola per Buldozer a prishje xhamish e kishash. Nuk minohet bashkejetesa fetare se Musulmaneve qe jane ne shumice tu ngrihet xhamia e premtuar. Kane 15 vjet qe politikanet kerkojne ndjese per mos-mbajtjen e premtimit. E kush jemi ne qe me dhune do percaktojme nga amerika se a ka nevoje per xhami ne Tirone apo jo? Eshte jo llogjike te pretendosh se duhet te na vije turp nga qe kena Musulmon ne shoqeri. Kemi shumice Musulmane qe nuk do konvertohet ne katolike, le ta mbledhim mendjen nje here e mire e ta heqim diskutimin e perkatesise fetare njehere e mire. 

ndoshta ngaqe flet me shume vete njeheresh tashti, po nuk je ne linjen e bisedes dhe po shperhapesh. Dhe per mua je prape dobet. Do doja te sqaroja se ku, por personalisht nuk me pelqejne kur zgjasin keto "hidh e prit" mendimi.

Vetem kaq po te them, ki miresine mos fol per premtime politikanesh (eshte ofeze per njeriun). Kaq.

ps. jam une qe flas per buldozera (megjithemend). dhe te ftoj edhe ty te (flasesh).

Them qe e kam diagnostiku problemin qe keni: Ju vjen turp qe populli jone humbi luften dhe u konvertua ne Musulman. Lufta u bo 500 vjet perpara dhe mbas qindra vjetesh 60 e kusur e popullsise sone u Musulmanizua. Patem 45 vjet Gulag komunist dhe 25 vjet perpjekje te deshtuara me u kthy ne identitet.

Nuk do zgjohemi neser dhe te zbulojme se pushtimi Turk nuk ndodhi dhe popullsia jone nuk eshte Muhamedane. Te mesohemi me kto fakte dhe ti mbajme larg diskutimit dhe te mos na vije turp.

edhe njehere:

Une mendoj se kaloi periudha qe iu desh fese ne shqiperi te rivendoset, e te marre veten. Feja dhe besimi tashme perjeton periudhe normale ne Shqiperi. Ne mos po e tejkalon!

po nuk ka rruge tjeter, i lebetitmi. vetem ndryshimi kulturor ('cultural change') do na qesi nga bataku (ja, fjal turce kjo, qe dmth balte e llum) - if at all.

kjo eshte e provume: gjermania dhe japonia post 45. end of story.

puna esht qe a ndryshojm dot (ktu futen plot gjona, politikat e qeveris big time). jo qe a kemi nevoje me ndryshu.

por shiko tani: nqse nga veprimet e para qe ti ben si qeveri sapo qit koken nga veza eshte vrap per konferenc islamike edhe shyqyr qe po vijne peshqirat me hap naj bank, s'do mend qe keshtu do katandisin punet, saqe te vjen ti me disfatizem (te justifikum nga realiteti qe vet e prodhojm) edhe thu: po ja kshu jemi ne, peshqirin e kemi ne zemer, ca do besh tani...

ne (si popull) i kemi te gjata kembet e pretendimeve (dhe na pelqen gjumi nen jorgan) por jorganin s'e kemi te gjate sa c'do duhej per te mbuluar kembet.  Na e kane pare kete huq. Duhet pyetja tjeter, si te ndryshojme, si ta bejme te mundur, se presioni kunder eshte i madh.

Gjermoni e Japonia, u konfrontuan me realitetin mbas luftes se dyte botnore, Gjermania mbas dy humbjesh rradhazi e pushtimit te hordhise Ruse. Ne vazhdojme te mos pranojme realitetin se na vjen turp, me pak fjale e evitojme. Ndryshim kulturor ka per ate pune por sjemi aty ku dojshim NE, ti edhe une. Po shifsha nje Cift Shqiptar ne Tirane, Musulman te vonshem, gocat i kishin Protestane, jepi dum po deshe. Po ene kokpeshqirAt do vijne se hyjne edhe ketu ne Amerike e palle bojne, sidomos para September 11.

Ne nderkohe duhet te braktisim ndjenjen e inferioritetit ....jo jena Musulman te mire , jo jena te bute apo ne pijme raki.Le ta lem fene ne aspekt personal e jo kush ka fene me te mire. Ene katoliket nuk jane te gjithe praktikant e pastaj. Ose ka me hipokrizi se Katoliket e Europes Qendrore qe nga i krahe mbahen per Katolike te forte e nga krahu tjeter i fusin gocat ne pilul kunder barres qe 13 vjec?????

Per mu ne drejtim te mire po ecim, Shqiperia po hec perpara ashtu cale..... cale po ne aspektin kombetar nuk kemi qene kurre me mire se keto 10 vjet.

Sipas parimit Islam, " Xhami per falje, eshte e gjithe toka dhuruar prej All Llahut ! " 

   Nuk duhet te flitet qesim, per shtetin me te fuqishem ne Azine  e Vogel ! Turqia eshte miqesore me ne kjo eshte nje gje qe duhet vleresuar edhe per raportet qe vendi yne ka me fqinjet, teresisht me fobi  dhe pretendime ndaj nesh.Turqia, ne keto raporte  eshte nje lmbrojtese e vendit tone.Por historia e lashte me te nuk mund te injorohet deri sa te artihet ne perfundime aspak rracionale, se ajo eshte " nje vend vella me rrenje historike" ! 

   Ne Turqi  kemi nje mergate gati te barabarte, ne mos me shume, me popullsine qe sot ka Shqiperia dhe ky fakt eshte shum domethenes, per marredhenie kulturore qe jo vetem duhen ruajtur por ato dihen intensifikuar! Mirepo marredheniet ndershtetrore kurrsesi nuk duhen te perzihen me ato fetare, sepse vendi yne kurrsesi nuk duhet qe politikisht, si orientim ka Evropen dhe jo Azine.Jemi vend Evropian dhe doktrina jone gjithcka duhet te ta orjentoje drejt Perendimit.Kjo edhe per faktin se rrenjet tona kulturore jane  bazale kristiane.Ne se kete nuk e themi me plot gojen behemi injorante dhe nihiliste te nje historie qe jo vetem na ve ne balle te popujve Evropiane  por edhe evidentojme se kemi qene ne ballin e nje lufte shum te gjate kunder nje perandorie e cila per faj shum te rende te saj , na la  si zhvillim edhe pas popujve te ardhur, ne trojet Ilire, ne trojet tona! Vetem evidentimi i kesaj historie, na bem qe bote vendimmarrese jo te ktheje, por te mos i heqi syte nga Shqiprria.Turqia  mbetet nje vend mik, por atje, ku eshte ! Ne jemi ne Evrope ! Kush ngatron kete raport eshte armik i doktrines,  per egzistence te shqiptareve ! 

uo Grave miku, meqe je shum i lecitur, a do me sqarosh nje gje: pse i thon "dembel stambolli", dhe nuk i thon dembel Berlini, ose dembel Varshave.

hejvalla paraprakisht.

...me kenaqesi ta them ! Kur turqit erdhen ne Azine e vogel, gjeten aty popuj shume te zhvilluar, me kulture te lashte, puntore.Turqit vinin prej stepave te thella ujgurase ku jetonin ne varferi te skajsheme, te panjohur me zhvillimet e botes ku ishte kultura   e punes ( blegtoria dhe bujqesia  abel- kain) ajo qe u pati ndricuar rrugen e zhvillimit.

   Turqit fillimisht u ngulen ne Stamboll ku gjeten gjithcka gati, fale hopit te madh qe pati bere Perandoria e Lindjes, ajo Bizantine.Si pushtuesa te eger per vete natyren e vendorigjines tyre turqit u sollen me vendasisht shume egersisht.Ata nuk punonin, por vetem shfrytezonin punen e te roberuarve.Popujt nden ate zgjedhe i etiketuan si hallduper dhe dembele qe penguan per nje kohe shum te gjate kulturen e punes ne stamboll, ish kryeqendera e nje Perandorie qe kishte shkelqyer.

 Dhe kur etiketohej ndokush per mos rrespekt, mos  vleresim te punes, nje nga parimet qe Konstandini i Madh ( Perandori nga Iliria ) pati shenjteruar, popujt nden roberi te Azis Vogel i thoshin " dembel Stambolli" , per te mos i thene dembel.... si turqit ! 

Aty duhet kerkuar e gjetur arresyen, pse turqit perqafuan masivisht ...Islamin

Ti thashe keto por ti mos ja defto ..atij tjatrit 

 

Legjenda e ka 3 stambollinj rrinin ulur ne shilte gjithe diten e perendise.ra zjarr ata nuk lujten vendit.zjarri u erdhi prane shiltes ata hic.ore PO digjemi tha njeri prej tyre.si s'pertove qe fole -I thane dy te tjeret.

prralla my yxhymet e me tyrq... tyrqit s'kan bo asigjo per shiptaret, asiher. superfuqi e vogel...vendi fuqishem i azise se vogel ahahahaha kopilat e azise se vogel thuj

Kurdistan, Kurdistan smiley

Turqit do te mbeten pa vatan

Gjysma Turqise do jete Kurdistan

 

Ajo ca Perandoria Osmane iu bani parardhesve tone ishte dhune dhe gjenocid . Gjenocid se  shumica aktive e parardhesve te shqiptreve te sotem u vrane ose merguan !

C'do transformim qe ndodhi ishte pasoje e kesaj dhune dhe jo bindje . E gjanat qe bahen pa bindje por me dhune jane te destinume me u zhba . Ne kete menyre do te zhbahet edhe menyra e te jetumit dhe te mendumit qe prune osmanet e djeshem apo turqit e sotem . Po per arrsye mbijetese dhe leverdie sic edhe e perqafume turqnine ne te njejten menyre edhe do te ikim prej saje .

Jane disa tregues qe e suportojne kete mendim :

1 - Tendenca e shqiptareve ishte dhe eshte vazhdimisht perendimi . Kush prej shqiptareve don te emigroje ne Turqi,Pakistan apo Arabi Saudite ?

2- Po aq fonde sa c ka ministria e arsimit ne shtetin shqiptar , aq eshte edhe shuma e parave qe  shtetasit shqiptare shpenzojne privatisht ne edukimin e femijeve te tyre ne Perendim .

Problem mbetet vetem nje pjese realativisht e vogel qe tashme jane blere prej Gulenit , Erdoganit apo me keq akoma prej wahabisteve te shkretetirave .

duket sikur ismaili po e largon flamurin nga rama dhe erdogani

O Qemal, kur të përzunë, 
Kur të rrethosi Turqia, 
Dhe një çik, pra të zunë, 
Erdh e të mori gjemia. 
Brenda në Paris të shpunë, 
Atje ku qe katemia, 
Se ç’u ngrut krali në gjunjë, 
Kralesha edhe e bija: 
- Cili je ti more burrë, 
që di pallatet e mija? 
Unë jam Ismail Qemali, 
Prapa më vjen historia. 
Të lutëm nëmë një vulë, 
Të vuloset kufia. 
Të shtat vulat ti dhamë, 
Po s’doj të vulos’ Turqia. 
Do vulos’ se s’është punë, 
Është imja Shqipëria! 
Sazan e Karaburun 
Janë vatanet e mija.

Të shtat vulat ti dhamë, 
Po s’doj të vulos’ Turqia.

 

 

epo ne sdo prishim punet e Perandorise, te rregullojme ato te Shqiperise, efendëm....

Kjo foto me te "futme" e Rames, i ngjan nje barcalete qe perfundonte me "e po tre here e nxorra kemben nga rrethi" smiley

cfare i inaguroi xhamise ne Preze, ajo ka kohe qe eshte restauruar dhe kur kam qene atje vetem dele qe kullosin kam pare, as hoxhe as besimtare

 

Nuk e kuptoj kete qe sa here qe vjen Erdogani dhe lloji i tij nga Lindja e Mesme ne Shqiperi, komunitetit mysliman i perplasen fajet e tij e fajet e te tjereve liderve diktatoriale nga ato ane. Eshte bulizem i shemtuar. Nuk e kuptoni sepse jeni te zene me ndjenjat e frustrimit dhe perllogaritjet gjeopolitke, politikokrahinore, mjekren e derrin, e budallalleqe me brire si keto.

Alba me siper shkruan se bashkejetesa fetare i ka ditet e numeruara. Une do te thoja qe eshte feja dhe adhuruesit e saj qe i kane ditet e numeruara. Ndertimi i nje xhamie te denje ne Tirane eshte i nevojshem edhe pse plani, toka dhe hapesira ne te cilen do te ndertohet, lene shume per te deshiruar.

Bindjet e juaja ateiste apo jomyslimane s'keni pse t'i deklaroni ne çdo vizite te bere nga nje perfaqesues i nje shteti me shumice myslimane. C'fitim sjell ky mentalitet, perveç shtypjes se shpirtit njerezor, lirise se mendimit dhe besimit ? Une per vete fyhem nga kjo derdhje helmi, urrejtje e racizem qe shprehni. smiley

Fundja, Shqiperia ka plot probleme te tjera me iminente: varferine, krimin, partine, nje rini te papune e me probleme varesie (bixhoz, droge) dhe edukimi, nje gjysme popullsie qe dhunohet e perdhunohet privatisht, publikisht, institucionalisht e ne çdo lloj menyre tjeter qe u vjen per shtat te forteve.  

Te shofim ke tjeter do sjelli rilindja per premtime detkosberje para zgjedhjeve. Se Taipi me shume i prishi pune. Ka sa te duash princer e sulltane verdalle, bile njehere pat ardhur dhe perandori i Bizantit ne Albanie. Edhe ai premtoi goxha ndihma.smiley

ndihem si ne shpine e dyte !...i bie qe ne te jemi shpia ne fshat. smiley

 

mos ka honger edhe ky ngjala  tek cica lalzit ? smiley

Une po shpresoj ta boj Perendimi por po e boni Lindja, Perendimi me qafe paste vetes, se jena me mes te Europes.

Ti ke te drejte Debris, por keto muhabete jane veshtire te behen ne Peshk. Ketu ata me vokalet ne keto tema jane batalioni i Palomve virtuale (duke huazuar fjalet tende) qe mbrojne krishterimin dhe Izraelin se i duket vetja tipa pisome qe jane te forte si Izraeli ndaj palestinezeve dhe elitare si te krishteret ndaj terroristeve barbare muslimane. Ne kete pike cdo gje muslimane (si Turqia) eshte barbaro-terroriste dhe cdo gje perendimore qe i qaset Shqiperise (si helmet e Sirise, kufizimet artificiale per BE etj) eshte e bekuar se ne na i paskesh shruajtur Zoti destinacionin per ne Paris, dhe ne do behemi si Parisi se s'ben (ne mendjen e ca tipave) edhe kur Parisi tall trapin me keto qasjet tona ndaj tij.

Nuk eshte se Shqiperia duhet (apo do) te braktise Evropen dhe do behet me Turkun thjesht se Erdogani ofroi ca para per nje xhami, por sikur Shqiperia te ishte nje vend me politike te jashtme, sot do ishte duke e mjele Evropen 5 here me shume sesa po e mjel Serbia, e cila tek e fundit s'i ka lare duart akoma nga gjaku i genocidit. Gjeja e pare qe Evropa do nga Ballkani eshte stabilitet. Eshte turp qe kete e leverage Serbia dhe jo faktori shqiptar (qe eshte neper Ballkan si vaji ne lakra) e kjo kryesisht per faktin se politikanet shqiptare, brenda dhe jashte Shqiperise, s'kane kohe te merren me politiken e jashtme sepse jane 100% te zene me korrupsionin dhe perfitimet afatshkurtra te brendshme; poltiken e jashtme e kane varur si kapele tek zyrat e ambasadoreve. 

Tirana4ever thote qe Rama e solli Erdoganin per fushate. Do ishte pozitive per politiken shqiptare nese do ishte Shqiperia ajo qe po ia shkelte syrin Turqise per t'i thene Evropes "don't take us for granted, we have other options" por druaj se eshte e kunderta dhe Erdogani ka erdhur ne Shqiperi sa here ka dashur ai jo se kemi iniciuar ne ndonje politike a taktike. Ne me gjase rrezik vetem sa kemi thene "po" llaf i cili duket se politikaneve tane i del nga goja ndaj te huajve ne vend te fjales "miremengjes". Ok Rama dicka me mire se Berisha ne kete pike sa i perket qendrimit ndaj Evropes, por nuk shof strategji shteterore (qofsha gabim) thjesht momente kur atij i teket te beje interesantin apo cubin. 

Xhibo, sikur ka qene "prill, maj... mos iu ndaj"smiley S'te bo pershtypje ty qe kete vit rilindja po e zhvendos pak, se ashtu eshte nje pune, ne "maj, qershor ... Kol Balla ta bo me dore" perfshire dhe rivarrime patriotike. 

Kur shkoi vjet ne Berlin, Erdogani tha fjaline monumentale aq te dashur prej nesh:

Jo vetem Turqia ka nevoje per Europen, por dhe Europa ka nevoje per Turqine

smiley

 

Vizita e Erdoganit ne Shqiperi i ngjan disi asaj te kolonel-diktator Gedafit ne Itali kur me bekimin e Berluskon qejfliut (sidomos pas naftes libiane) i lejuan qe te hapte tenden e vet arabe ku kish ftuar 500 vajzat me te mira te zones te cilave iu dhane nga 50 euro e 1 kuran. 3 nga ato u konvertuan ne vend. Ky Gedaf ne Libi u predikonte se "ne do e pushtojme Europen me barkun e grave tona". Tani kuptohet qe Libia ka shku per lesh dhe burrat libiane kane marre skafet e vaporet pasi u shemb diktatura dhe grate u rrine ne shpi. Edhe Erdogani eshte mjeshter ne perdorimin e kuranit, sidomos kur tani ua perktheu ne gjuhen kurde dhe ua valevit ne fytyre atyre kurdve qe jane 20-25% e Turqise dhe 40 milion ne rajon, dhe fatkeqet nuk munden te jene fatmire si shqiptaret e te kene shtet. Nderkohe nje artiste kurde burgoset per agjitacion e propagande sepse perhap gjuhen e kulturen kurde. Nje politikan i shquar i partise AKP se Erdoganit i cilesoi kurdet e PKK si me te keqinj sesa ISIS (dhe e pame sa i ndihmoi Turqia ne Kobane), por edhe sondazhet tregojne se mendimet jane te ndryshme. Nderkohe Erdogani po lufton qe ta beje Turqine republike presidenciale pasi nuk po i dalin pushtetet qe ka, nderkohe qe ne vend e quajne edhe si Putini turk sepse po shton diktaturen, here fik Twitter e here Youtube, shan skulptura e prezantuese televizive qe nuk paraqiten "hijshem" (islamikisht) ne televizion etj etj dmth nuk eshte shembull i mire si politikan qe duhet te te FRYMEZOJE edhe per te ardhmen.

Thuhet se eshte e paprecedente ne historine e Turqise qe nje politikan te dale ne publik me kuran ne dore. Ashtu edhe ne Europe do thonin qe eshte e paprecedente qe presidenti i nje shteti te tille (qy synen Europen) te kete si fasade/reklame kryesore hapjen e xhamive ne Shqiperi! Xhanem edhe ato fabrika jane, por fetare. Thuhet se Erdogani do marre pjese fuqishem ne mitingjet elektorale qe po zhvillohen ne Turqi e do peruroje nja 30 vepra e ndertime, nderkohe ne Shqiperi na vjen me flamurin e fese, pasuar me premtime (100 biznesmene). Biles nje pjese e shtypit turk po e tallin e po thone se ai ka qare disa here para zgjedhjeve. Por nqs partia e tij fiton keto zgjedhje, vaj medet per te ardhmen e Turqise se Re. Pra nqs shohim paralelet e hequra, del se ashtu si kurdeve, edhe shqipove ne vend po u tregohet xhamia e kurani si ardhmeri. 

 

ai berlusconi e mbante Milanin me paret e Gedafit. ne e majshim per miliarder, por ishte miliarder i rreme. 

sa u vra Gedafi s'ka me pare per Milanin berlusconi. tenden e shtroi edhe ne Paris, ne obor te pallatit presidencial, ku i ka vene bythet nje here e nje kohe edhe Napoleoni. 

gjynaf qe vdiq i fshehur ne nje kanal si urrith, dhe jo ne shesh te burrave ai Gedafi. po libise ja kish marre anen, dhe i mbante per bukuri nen urdher, ata horrat e atij vendi. 

ja futen per naften. te gjithe i kishin pare borxh. e eliminuan dhe s'i kane me borxhe njeriut sot.

Me zemer ua uroj gezuar Xhamine e Madhe besimtareve te Tiranes pasi u duhej nje ndertese e madhe, pasi ua ka miratu Qeveria e Komuniteti Musliman, dmth ka marr fund ajo pune edhe nuk duhet me ia prish qefin, por dhurata nga Turqia eshte peshqesh me disa kuptime e simbolika. Ai qe te nderton "shtepine e madhe" sot mund te te behet edhe zot shpie neser se i ke borxh ose i detyrohesh. Dmth varet kush ta merr ne dore kontrollin se eshte "kollaj" me e ndertu nje godine te madhe por a do mbahet dot ne rrenjet e tradites tolerante?? Xhami te madhe hapi edhe Sarajevo, dhe dolen lloj-lloj fjalesh........Ndoshta edhe 25 milion e 20 milion Euro do kishin dale me e ndertu ate xhami e kusurin mund t'ia kishin dhene te vobekteve qe ende kerkojne azil, por duket se e kane bere kismet ate pune, pasi xhamia e madhe vezulluese eshte edhe rreklame

Ndoshta Malajzia (me 61% muslimane) mund te jete shembulli me i afert per perqindje fetare me Shqiperine, por edhe aty po kane probleme, por aty jane me te shumte edhe ata qe shkojne ne xhamia pasi e kane edhe traditen me te forte. Dmth mendoj qe edhe shumica e postuesve te mesiperm qe shprehin kritika te sinqerta per keto zhvillime erdoganike ne vend nisen nga shqetesimi per te ardhmen dhe se kujt shteti do i ngjaje Shqiperia me shume pas 25-20 vjeteve.......

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).