Fyerje të rënda të shqiptarëve dhe mosdurim ndaj tyre janë pjesë të përgjimeve të publikuara sot nga opozita maqedonase sot. Lideri i opozitës, Zoran Zaev sot ka publikuar bombën e 32-të më dëshmi të shumta që sipas tij nxjerrin në shesh fytyrën e vërtetë të pushtetit aktual, i cili paraqitet si nxitësi kryesor i tensioneve ndëretnike në vend. Janë publikuara biseda të shumta mes zyrtarëve të lartë të cilët shprehin mos-durimin e tyre në veçanti ndaj shqiptarëve. Si protagonistë e fyerjeve të rënda sërish paraqiten, Gordana Jankullovska, Sasho Mijallkov, Ivo Kotevski, e të tjerë përfshirë edhe kryeministrin Gruevski.

“Nëse duhet të tregojmë se kush është më i fortë, për një orë mudn t’i pastrojë shiptarishtat”, dëgjohet zëri i Jankullovskës, duke folë me Protygjerin.

“Po merrem me këta ‘shiptarishtat’. Shiptarishtat po më nervozojnë shumë. Si munden të jenë aq budallenj”, thotë Jankullovska, duke folur me bashkëshortin e saj Vllatko Ilievski. .

“Nuk ka bashkëjetesë me ata. Duhet të pastrojmë hesapet njëherë e përgjithmonë. Nevojitet strategji. Unë e di si ju bëhet me ta, por na mungon konsensusi nacional”, thotë zëri i Mijalkovit.
“Edhe unë jam për atë zgjidhje”, thotë Jankullovska.

Zaev ka publikuar të dhëna edhe për vrasjen e dy shqiptarëve në Gostivar nga një polic maqedonas. Jankullovska dhe Kotevski flasin duke për plane për ta bërë dramë të vërtetë rastin në fjalë. Jankullovska sërish ofendon shqiptarët ndërsa Kotevski rrëfen se si maqedonasit dëshirojnë që të gjithë shqiptarët të kenë fatin e njëjtë.

Në disa biseda tjera janë publikuar edhe biseda për plane dhe kërcënime ndaj gazetarëve dhe të gjitha atyre që nuk mendojnë njëjtë si pushteti. Plane për likuidime në veçanti janë bërë ndaj gazetarit Bozhinovski ndërsa në një bisedë tjetër Protuger thotë se ai personalisht do ta vrasë gazetarin Llatas.

/Ina/ Oranews.tv/

86 Komente

Ben si superiore. o nane o nane.

Vallahi hallall dekorata "Nene Tereza" per cilindo shqiptar qe ben sevap e bashkejeton me ket surrat. smiley

Sa per te tjerat eshte e kote te merresh me fyromsat. Fajin e kane partite shqiptare qe supozohet t'i perfaqesojne shqiptaret e FYROM dhe ajo pjese e njerzve qe vendos fene mbi ceshtjen kombetare.

We love u 2, sunshine. smiley

Tiny Macedonia Confronts a Supersize Scandal - nje artikull nga NY Times

Ata qe s'dine anglisht le t'i luten mediave shqiptare qe dhe ato te bejne nodnje artikull lajmesh, pervec perkthimit fjale per fjale te artikujve serbe/maqedonas. Ose ne kete rast servirjes se kesaj fytyres me syze si flamur i kuq para demave, dmth qe supozohet te angazhoje audiencen shqiptare me nje citat...yyyy si paska thene kjo p per ne...pak a shume sic e serviri dhe Blendi ketu lol, shpresoj ngaqe s'gjente dot nodnje artikull me te plote tek mediat shqiptare sesa ky. 

Kte nusen do ta morim partizone, si thu Belul? smiley

te heqi njeher mustaqet  kjo nusja, pastaj e morrim..smiley

se c'ka qene nje variant me thes ne koke. smiley

bo bo si gardiane burgu qekasmiley

ka qene kllef jasteku me pare.. se thesi nuk para gjendet kollaj ne cdo situate..smiley

Belulo eshte edhe nje me drite fikur, e variantit pirth qe te orientohemi smiley

...ehu..., i nisim kokolepsin, mbarojme pune tak fuck!

Apo s'e ka armen sekrete koko: s'kam shku neiher me maqedonse, dhe e shkri n'ven. smiley

Media jone nuk ka kellqe te merret me lajme te tilla. 

Bojini twitts e jeni ne rregull!! 

Kjo qelbesira me duket se eshte shqiptare me origjine

Opo kur bojne edhe keta maqedonsit si te forte ere! Rri  o mut aty mos u ndje, se je shtet i njit me tul buke.

na perbuzin. pertej urrejtjes, qe dihet dhe esht e dhene e pare ne kte mardhenie (gje e ndryshme nga perbuzja!), pytja qe lind esht: me cfare po e ndihmojm ne perbuzjen e ktyre barbareve. me cfare po e ushqejm?

emigranto ajo eshte pyetje e gabuar ... per mos thene pyetje qe ben viktima zakonisht. 

urrejtja ushqehet nga vet urryesi - eshte ai qe e percepton cdo gje me urrejtje 

inatin per krizen e identitetit duan tua nxjerrin shqiptareve

jo urrejtje, jo. ajo eshte aksiomatike. perbuzja, thashe. tjeter gje.

shembull: hitleri nuk i donte englezet, por nuk i perbuzte.

pastaj: kush tha qe nuk jemi viktima? problemi yn eshte qe qejfin e stermadh per viktimizim e kemi ne vendin e gabuar. 

eshte urrejte per shqiptarin e shqiperise dhe perbuzje per ate qe jeton me ta. 

nje te nje klase me te ulet shoqerore, ti vetem mund ta perbuzesh jo ta urresh. (siç ne tirane qytetaret perbuzin maloket sot)

por shqiptaret, sllavet dhe greket i urrejne, se ja u kane friken. ne kohe te turkut ishim ne QEHALLARET qe u rrinim me kamzhik ne koke atyre. qe benim ligjin e turkut. prandaj s'na duan.

mos te lente zoti pa armiq. kete pike kane kuptuar komshinjte tane. 

te urrejta per tjetrin mbahen ne kembe vete.

per te mos thene pastaj qe i civilizumi eshte prej natyre surrugato. i perzier me shtatqind raca, se ndryshe nuk do civilizohej. sakrifica me e madhe per tu civilizuar eshte shkartisja. baba francez nena italiane, gruja vellait zezake, e keshtu me rradhe. nje hibrid i tille eshte i prire te beje kompromise, te qeshesh edhe kur s'te pelqen apo jetosh byth me byth ne nje pallat me te tjere pa e ngrit zerin kurre ne qejf tat. etj.

 

eee i ka kto gjona evropi... knej akoma mashalla... te teket me dale nga pishina cullak e me shku ke grilla, e bo vaki ste shofin dot as me dylbi komshinjte...

Une mendoj se pergjegjsia kryesore eshte e shtetit meme. Duhej bere, dhe duhet bere, e pamundura qe keta te ngriheshin sa me lart dhe mos te binin ne kurthet fetare te kohes.

Edukimi si fillim. Sa kushtojne bursat, sa kushton ngritja e infrastuktures per klasa online xhanem? Falas, cdo shqiptari maqedonie. Per cdo dege e per cdo subject.

Shteti meme, a e mori vesh c'ndodhi ne Kumanove, apo akoma punohet ne Sherbimet tona sekrete per zbardhjen e ceshtjes?

Ne s'kemi me ushkure per poturet tona, o Bama. 86% kishte zbritur alfabetizimi ne Shqiperi; cfare mund te presesh jashte kufijve?

E di se po i mbajme poturet me dore por seriozisht, sa kushton ngritja e infrastuktures per klasa online? Kjo bile eshte zgjidhja edhe per universitet shtetrore ne rrethe. 

Hahahaha! Me fal, por me del vetiu nje e qeshur gjithe trishtim sa here qe degjoj pyetje logjike rreth Shqiperise. Rrumpalla ka ligjet e veta, por e sigurt eshte qe une vete s'i njoh.

Ej me verte mendo ti se robte ne rrethe kane infrastrukture kompjuterike per arsime online? Jane nja ca zona qe vetem hoxhe e prift hyjne mer.

nga lajmet e fundit, iPad ne fshat ne maje te malit, ka ne shqiperi.

ndersa shqiptaret e maqedonise ja u kalojne per pasuri, maqedonve vete. keta nuk i duan ngaqe jane patriarkale dhe muslimane. u duket vetja me e mire sipas normave te sotme perendimore, ku secili jeton i ndare.

Aty pra duhet te hyje drita e internetit. A nuk mendo se vetem me dhurime mund te mbushej nje pjese e madhe e boshllekut material? Une personalisht i kam nja 3 desktops dhe nja 3 laptops qe do ti dhuroja me gjith qef... routera, kabuj etj

Tani qe e mendoj, nje here ne vit ose ne 2 vjet, mbase mund te marr me qindra kompjutera falas.

Por e gjitha kjo kerko logjistike te cilen, per te qene efikase, vetem shteti mund ta siguroje.

Nuk eshte pune shkolle. Edhe atyre te mirearsimuarve aty (edhe ne US) u ka ardhe ne maje te hundes me kete gjendje terhiq e mos e keput. Maqodonia mbahet me zor per hir te stabilitetit.

Shiko se duket sikur po i gjykojme dhe po i ulim te gjithe, por nuk eshte ashtu. Po them se cilido te jete vendimi dhe deshira e tyre kolektive, duhet ta bejne nga nje pozicion sa me i forte e sa me i ngritur.

Ajo kurva plake, kur te shef si qytetar te dores se dyte, te trajto si te dores se trete.

S'kane ca bejne hic, se nje shkrepse do Ballkani. Kosova qe me fat, se rusi po ngrinte breket. Sa per shkolla, ka pas nje kuote per studente nga Maqedonia neper universitetet shqiptare. Bile US dhe BE u ndertuan dhe financuan dhe nje universitet atje. Keshtu do shtyhet kjo pune, gjersa te 10tet rusi prap. 

Mos e thuj ate,se njeri ketu kaloi ne orgazme nga mendimi qe rusi eshte pastruar nga e 10ra e kaluar dhe jo vetem i ka ngritur breket,po edhe ka mbathur pantallonat. Nejse,ishalla e lexon Moza kete,po ne kohet e bekuara te beqarise kam pasur nje dashnore (ndjese,po me pelqen me shume kjo fjale sesa "e dashur",sikur ta mbush gojen) ruse-koreane (prej saj mesova se Rusine Lindore ka jo pak koreane,disa nga te cilet Stalini i degdisi ne republikat e Azise Qendrore).Ajo,megjithese koreane me origjine,nuk e pelqen fare Korene dhe eshte tip nacionaliste ruse.Sa here shkruan Putin,ve ate emotikonin e gishtit te madh lart,kurse une te gishtit te madh poshte,megjithese po te kishte,do te vija ate te gishtit te mesit,s'ka rendesi lart apo poshte (vazhdon)

Te lexova,  mbajta dhe shenime qe ta dish smiley

E di moj e di, ti ke nje si radar a shqise te gjashte per keto historite e mia. Po me kete mbajtjen e shenimeve me vure pak ne siklet, m'u duk sikur kam shkruar "Rreziku anglo-amerikan per Shqiperine" dhe jo nje koment te thjesht, po jetesor te "Peshku"smiley

Nejse, qe ta ngas llafin, ajo merret me tregti rrobash dhe vjen here pas here ne Pekin per te blere. Heren e fundit qe erdhi para nja nje muaji folem ne kete si whatsup kinez, dhe e pyeta si po shkonte tregtia. "Keq, tha, ke degjuar  per sanksionet? Obama (dhe gishtin e madh poshtesmiley. "Sigurisht, i thashe, po fajin  e ka Putini (gishtin e madh poshte edhe une), c'i duhet qe kruhet me Ukrainen, mori Krimene dhe tani do edhe Ukrainen Lindore. Ndersa ajo: "Putini eshte (dhe gishtin e madh lart), ata te Krimese donin te bashkoheshin vete, kur ne Ukrainen Lindore nuk ka pasur asnje ushtar rus". "Po genjeshtrat e Putinit (gishtin e madh poshte) degjon ti per punen e ushtareve ruse. Sa per Krimene, pse nuk i le Rusia  cecenet te kene pavaresi, ata duan te ikin". "Ata nuk dine c'eshte e mire," tha, "ata jane me fat qe jetojne ne nje vend te madh e te fuqishem". Nejse, pervecse kuptova trushplarjen qe u ben Putini (me gishtin e mesit kete here, meqe nuk po i shkruaj asaj), mora vesh qe ca sanksione e ca ulje cmimi nafte mjaftojne tia ulin rusit breket. Dhe me erdhi per here te pare keq per ruset e zakonshem si ajo,  se ajo eshte edhe e ve  dhe ka edhe nje femije per te mbajtur. Po fajin Putini (me gishtin e madh poshte dhe gishtin e mesit lart) ua ka.

argjendis,

meqe e paske shpjeguar gjeopolitiken me ane te gishtit (menyra me reduktuese dhe erotikisht me eksituese e mundur).

Shikoje mire kete pune e gishtit, sepse nga pikpamja gjeopolitike e konfliktit Rusi-Amerike (ne kuptim me te gjere konflikt orient-oksident), gishtin e ke pas ne sume dikur (si konflikt BS-USA) dhe vazhdon ta kesh, megjithse u duk sikur ta hoqen per ca vjet. Ishte nje iluzion, ne fakt rezultoi se vetem ke lujt n'... (n'gisht), dmth bone nje çike qef me teper me nje fjale, meqe ta solli rasti si kombinacjon i ri gjeopolitik kamasutra.

 

Cne Lindje-Perendim, per ty Rusia sikur ishte kerthiza e Perendimit. Apo meqe globi rrotullohet, i bie Amerika te jete Lindja. Nejse, une e kisha per drejtimin e gishtit  a gishtave te mi, jo per gishtin e te tjereve. Se ashtu i bie une, po edhe ti e te gjithe te tjeret, ta kemi ne sume nga nje gisht, e ca nga dy e nga tre mbase. Po te isha mjeshter si ti ne gjetjen e karikaturave, do ta kisha ilustuar kete me nje qerthull njerezish duke i futur gishtin tjetrit, domethene edhe e ke nje gisht te suma e tjetrit, po e ke edhe nje gisht te tjetrit te suma jote. Who said that life's not fair.

Qe ku e ke thelbin Kamasutra te gjeopolitikes, dhe nuk eshte pune gishti, futet tere kaptina ne sume te Tjetrit, nderkohe qe dhe tjetri fut tere kaptinen ne sumen Tende. Tamam si ne realitetin e perditshem te qenieve politike individuale demokratike 1000 euro ne muaj.

Nuk ka qene per mu Rusia kerthize e Perendimit, sepse ate bote nuk kisha lind akoma, ka pas qene per shumicen e intelektualeve dypllomjeker evropiane dhe amerikone (ta sqaron emigranti fije e per pe), edhe shume intelektuale te shquar shqiptare, si fjala vjen Noli (para se ti hynte gishti).

 

Per ty mund te jene edhe gjerat qe kane qene para se te lindje ti, po per keta dypellembrat qe kurre nuk iu be ajo mjeker e shkrete tre, me duket se ngaterron Perendimin me perparimin. Tani nje here fole per gjeopolitiken e gishtit, nje here per kamasutren e kokes, tani na sill nje karikature ku secili futet koke e bythe te secili, si tip matrioshkash. 

me duket se ngaterron Perendimin me perparimin.

Je i teri i ngatrruar, sepse une jam i vetmi intelektual i shquar shqiptar qe e konsideroj gabim ngaterrestar formulen e shquar gjitheintelektuale gjithekohorehistorike gjitheshqiptare "lind, andej nga perendon". Edhe kete formule, ne kundeshtim me mesimet e Giordano Brunos dhe Galileut qe tha se Toka eshte e rrumullaket eppur si muove (kur lu n'gisht), ta shpjegon emigranti.

Tani me nxefe keq, aq sa nga inoti do te shkruaj nje ese per Peshkun me titull: "Lind andej nga lind, e perendon andej nga perendon". Eshte e vetmja menyre per te dale nga burgu:

Llogaria juaj është cilësuar si abuzuese nga një administrator. Llogaritë abuzuese kanë një limit prej 5 komentesh në çdo 24 orë. Ju keni dërguar 4 komente gjatë 24 orëve të fundit.

Vetem se do te le pergjysem esene me titull "Nga letersia e herbariumit, tek letersia e barit" (me nentitull "Nga gishti i kembezes, tek gishti i prezerves").

Sinqerisht po te kisha mundesi do te te jepja nga mesazhet e mia. Po edhe te kam zili, asnjehere nuk e kam marre kete kumtin e burgut te pese mesazheve. Te cili nga administratoret duhet te futem mik qe behem abuzues i abuzuar edhe une. Tani qe po kujtohem, ti gjithnje me mik, edhe per punen e dosjeve kishe mik nje nga ata dosjexhinjte, keshtu qe une nuk arrita ta shuaj kureshtjen time te etur si te kishte tre dite qe ecte ne shkretetire se cili eshte emri yt ne ate qe me marreveshje quhet bote reale (se kam frike se do hysh ne ndonje shpjegim njepellembemjekrosh rreth kaperthyerjes se reales me virtualen, si ne ate meselene e Zhuangzi-se me fluturnjeriendrren).

ne fakt rezultoi se vetem ke lujt n'... (n'gisht),

 

Tiku, ''gishti''  si  organ apo objekt i rendesishem ''erotikisht trimeror''.smiley eshte theksuar fuqishem edhe  ne folklorin e popullit tone. ja nje dedekim  sinjifikatif nga gurra popullore labe kushtuar nje heroi te kohes..   

  sa qe gjalle te 'lozi gishti', kapedan Sali Vranishti..smiley

smiley

si pothuaj gjithnje, je i modh, fare i modh Belul!

E gjete edhe nje shembull te persos te nderlidhjes ekuivalente eros-thanatos, gishti qe vret duke terheq kembezen e pushkes, ekuivalent me gishtin n'daf.

doren n'qaf, e gishtin n'daf).smiley

 

Klasa online per cfare niveli arsimi?

Tani lexova komentin tend tjeter. Arsim falas online per Shqiptaret e Maqedonise? I ke pare demonstratat e studenteve ne Shqiperi? Mos harro qe nuk eshte thjesht nje website qe do behet si infrastrukture. Duhen dhe njerez te shkruajne kurse, duhen pedagoge per kurset, etj. etj. Pra nuk eshte thjesht nje investim vec njehere.

Per cdo nivel gjemb. Qe nga mesimi i gjuhes letrare shqipe!

As edhe nje lloj problemi o gjemb, asnje pengese nuk ka. Vetem vullnet duhet. Lekturat le te jene incizime te pedagogeve te klasave normale! Eshte metode e provuar ketej nga ne kjo tashme. Nuk kemi perse i hyme debateve te kota. TAs per korigjime detyrash ke plot neper kafene etj etj

beje pra nje faqe ti, dhe na jep kurse qytetarie. pse e kerkon ta bejne te tjeret ?

Une ja kerkoj shtetit o File, jo kshu te tjerve ne pergjithsi sic po e ben ti.

eshte kollaj me kerku dhe veshtire me bo. 

nuk thone kot qe e thenen nga e bera e ndan nje lum i tere.  

shteti meme is a fucking joke.

ore, a e kupton ti te kesh nje milion veta jasht, edhe shteti te ket problem valute, te beje si qurro per 30 milion dollar e ku di une. e kupton ti qe me politika te zgjuara dhe te ndershme cdo shqiptar (ti dhe un perfshire) do kishim qejf te ishim aksioner ne nje cikez Shqiperi? Po ti Shqiperin edhe me dash ta blesh nga nje cikez (te themi nje copez toke ne skrapar a permet, ja ashtu, per vlera nostalgjike), i ha moone se nuk e blen dot? po si mund te besh biznes, apo te kesh te besh me cfredolloj menyre me horra noterik dhe idiot te certifikum nga 15 laboratore? edhe pasandaja, te gjitha parate i "feshtjell" ketejza - degjon edhe ktu ne peshk se si e lozin bursen dhe etradin shqipot. majestro te gjithe.

po rri o me qafsh. shteti meme, my ass!

Its my wishfull thinking dhe nuk te lejoj te tallesh me te!!!!!!!

smiley

you made my day sir.

Marrdhenia jone me ta eshte reciproke, edhe ne neveri i kemi, dhe jo pa te drejte, rrace e keqe qe qelben ere jane, vijne era shule qe te hapin barkun. Edhe kshu tip zgjebsash, qe shyqyr qe s'kane fuqi se jane me te poshter se serbet.

Kjo ngjan tamam turkeshe tipike. Edhe nga menyra si flet duket se nje pjese te madhe te gjeneve e ka prej Mongolise.  

normal mos na doje. te na donte do ishte bere shqiptare ose shqiptaret do qene bere maqedone.

nje teme e tille, s'ka vend per diskutim fare. 

kjo me kujton ndeshjen serbi-shqiperi 2014, perbuzjen dhe bullying.

nderkohe qe ne debate te ketushme atehere shpesh kjo gje merrej naivisht per mendjengushtesi serbesh (closemindedness).

po ca tipa ketu i keshillonin shqiptaret te votonin per partite maqedonase, cu bene?

pse keshtu keto shtetet shumekombeshe?   do zoti nuk shperbehet sllavodonia se do na bien moralisht muchnanistat shqiptare!      iku jugosllavia,iku bs-ja,iku cekosllovakia,po iken ukraina,po iken maqedonia!   vetem shqiptaret i ngelen besnik internacionalizmit !

gjithmone me vonese faze te pakten 20 vjecare ne!

edhe perandorine multi-kulti osmane ,ne e lame te fundit!   edhe tani,ne kerkojme nje BE si modeli jugosllav,ndersa evropianet po na zhgenjejne me nacionalizmin e tyre!   pune dreqi,s'di cte beje shqiptari i shkrete!   do  te humbase identitetin e tij kombetar e te behet kontinentalist,por se lene evropianet rehat!

Maqedonasit i jane futur nje rruge qorre e do te deshtojne pa kushte. Ne vend qe ti kushtohen federalizmit i jane futur nje projekti te cmendur nacionalist dedikuar lluksit te simboleve te rrema nacionaliste Maqedonase qe eshte edhe financiarisht i pakuptimte e falimentues. Vetem kantonizimi do krijoje ndonje shans qe Maqedonia te ekzistoje, kurse shteti nacional qe kan Maqedonasit ne mendje eshte i deshtuar qe ne djep. Nderkohe shqiptaret e Maqedonise kesaj rradhe kane per tu treguar shume te kujdesshem ne zgjedhjen e liderave te tyre. Klasa aktuale shqiptare ne Maqedoni sapo u rrezua, Shqiptaret e Kosoves jane te zene me problemet e perditshme e Mitrovicen, ndersa Shqiptaret e shqiperise nuk e kane aftesine ta kuptojne situaten e Maqedonise.

Kur te mesoheni te mbani nje radhe e te silleni si njerez me njerzit,qofte ne mardheniet shtet-publik,shtet-shtet,privat-publik,privat-privat apo publik-publik,ateher indinjohuni nga keto fjale..e kam me shqiptaret e shqiperise,se ata te maqedonise e kosoves mund te jene me ndryshe,nuk e di! Vetem kafshet e shqiptaret nuk dine te rine ne radhe e te sillen si njerez me njerzit..e duan me shkop..por si tha njeri..vdiq ai..qe ju bente gjimnastik ne mengjes !! Une sa here kthehem nga ai vend ose  do detyrohem ta urrej ose te behem komunist..nuk e urrej dot,ca ti bej..

Shqiptaret e Maqedonise jane shume te edukuar per ate pune. As kane krahasim me Shqipet harbute te Kosoves apo Shqiptaret rrebele te Memes. Jane te sjellshem e te qete ne ate boten e tyre, shume te urte dhe flasim Shqipe te mire. Me kujtohet respekti qe tregonin ne Shqiperi me pushime. Ne hotel kishin nje zakon te cuditshem, qe kujr largoheshin nga hoteli rregullonin e pastronin dhomen se e kishin per turp tja linin hotelexhiut rremuje. Ne nuk i dum se jane fetare dhe u nxjerrim bishta kurse Maqedonasit jo Shqiptar por Katolik Kroat te kishin ne vend njesoj do kerkonin ta spastronin etnikisht.

S'di c'te them plako, te ka ra rasti me vajt ne andej nga Jugu i Italise psh?

po mo vlla..po..jane bere policet italian kane mesuar shqip..ngelen duke bertitur avash-avash(ne shqip) kur zbarkojne shqipet,po qe duket sikur e thone me theks vlonjat kete avash-avash,me ato fytyrat kercenuese e te shohin gjithe neveri kur fillon e i fut perseri valizhet ne skaner,si askush tjeter kur zbret nga trageti apo avioni!! 

nuk duhet perdor trageti, ose nxirru ndonje pasaport tjeter me te mire nga te tyret. plot variante dmth, sa ankohesh.

ose thuju dhe ti makaronaxhi, ose breshkaxhi. ose taljon zgjeps.

edhe keto ministrin e mrenshem me syza e musteqe smiley

doni ti pastroni? e thjesht fare. konsultohuni me ramen dhe direkt fillon te firoje nje qytet ne muaj. smiley

Jankurvëllovska smiley

Lere e mos u merr me kete race "untermench"

.E shoh qe qenka permendur thesi,kellefi i jastekut...  smiley

Une po i shtoj dhe 10 vjet burg,2 litra raki,1 kuti viagra...prape s'ben pune  mer jau smiley

    E kam pat bindjen te patundur, dhe ashtu u shpreha qysh diten e pare,  krejt ndryshe nga ...disa " te zgjuar te basenit", se ngjarja tragjike  e Kumanoves per shqiptaret , nuk kish te bente me asnje grup terrorist dhe me asnje lloj lidhje me orientim " Islam" 

   Ashtu sic kam bindjen sot kur lexoj fjalet e kesaj mjeraneje , " ne te kuqet " , se krejt te tjera organizma e kane planizuar masakren.Edhe vrasjen e policeve e kane patur piken  kyc ne ate plan ogurzi, per krijimin e imazhit kriminal te  shqiptareve.

   Gruevski dhe kjo putane jane gure shahu ne dore te ruso-sliaveve, jo per te goditur shqipraret, qe do vriteshin si dhe  u vrane ,  " top mezi " ,  se ku di kjo lavire ku rrafin cekanet e medhenj,  por tere Perendimin minus  pese shtetet, qe ja kane me hile vet Amerikes dhe flirtojne me Putinin.

    Reagimi amerikan , per nga ndershmeria i ngjan moralit te kesaj , te perjashtuares prej bordellos...per imoralitet,  ndersa per nga perceptimi, per reagimin,  i ngjan pergatitjes diplomatiko- ushtarake te ....miut per te shklyer ...macen ! 

 Hani shqip ore te shkolluar! Kemi nevoje te bindim vehten se ...kemi  te drejten me vehte...! Dhe te behemi serioze perballe nje " mickonje " qe e di vehten " Ezhderha " ! 

   Me kuptoni, serioze  e jo nervoze,  karshi ca mjeraneve e putanave ! Seriozitetin e pres nga cdo intelektual  e politikan dhe i perbuz me neveri opinione sharlatanesh, te vetbindurit   per karagjoze  e ata me theks te " madh " nacionalizmi ! Nuk duhet reaguar kur na ndodh morti, por qe morti te mos na vije nga ....mortjet maqedonishtfoles ! 

Faji eshte tek ne ! 

 They say, "Evil prevails when good men fail to act." What they ought to say is, "Evil prevails."

- Yuri Orlov.

Case in point ... you are looking at him. ( nobody can convince me the skank is a woman).That's why I fucking hate the Balkans. The only thing we're good at is War ... and hating each-other.

 

Te jena te sinqerte, nga ana etnike shqiptaret ( te pakten te Shqiperise) s'kane urry ndonjonin me shume se veten e vet. Minimalisht si kena kerku zhdukjen, si me thone, nga faqja e dheut askujt. Dhe te jena te sinqerte ne hala i shohim kojshijt si me qene ndonje gje mo e mire nderkohe qe ata s'kane te njejten dashni per ne.

shume e drejte. fakt historik. 

kjo tregon qe jemi popull i vjeter, popull qytet shtetesh. si greket e vjeter qe luften e benin me njoni-tjetrin me shume. me te huajin luftonin vetem kur ky vinte t'i pushtonte. vetem ne kete moment beheshin NJE, te bashkuar. 

sa mbaronin me te huajin, prap i filloshin me njoni-tjetrin sherret e vogla.

Pse Qemol nuk te pelqen? Si zysh angleze duket, nga ato qe si rruajne ndonjehere kembet dhe s'martohen kurre. 

Une si marr dot seriozisht keta. Jane nje perzierje e shemtute rracash, pa asnje lloj identiteti apo tabani. Prej kesaj ndoshta na urrejne.

Mbohet qejfi qe bohet publike me zo dhe me figure. Se ca mutash jane kete e dine te gjithe. Keta bojn pordh se kan serbine. Dhe qe sna intereson me u nda tani, pa marre shkupin, manastirin, ohrin e resnjen, pra ta cojme kufirin atje ku ishte 100 me pare. Nderkohe qe shqiptaret fuqizohen ata jane ne krize. Kemi vujt 100vjet le te presim edhe ca ne kohe me diell.

"Si munden të jenë aq budallenj”, thotë Jankullovska, duke folur me bashkëshortin e saj Vllatko Ilievski."

Nje pyetje qe deri diku e bejme edhe vete ne, per veten. Nga ana tjeter eshte impresionuese simetria e konsideratave: bullgaret shihen si pakez budallenj, pak te kapshem e jo te shkathet si natyre, nga shqiptaret.

Ndryshimi eshte qe keta per te trashe i mban gjithe bota, ndersa ne per te eger/te pacivilizuar. 

Me ato fjale kjo ish ministre i ka vene damken e zeze vetes e qeverise, dmth shtetit te FYROM Maqedonise POR nuk duhet ngaterruar aty populli (pjesa jo-shqiptare) i cili vertet i zgjodhi keta njerez ne pushtet (bashke me 6 shqiptare ne qeveri-shihni listen) por eshte po ky popull qe sot po kerkon ndryshime e po del ne protesta, dhe te dielen eshte 1 tjeter test i demokracise atje. Ne fjalet e ketij rrefenjesi per ngjarjet e Kumanoves, sidomos pyetja e fundit, dmth nga minuta 19:34 deri ne fund del qarte esenca dhe ndryshimi qe ka ndodhur atje, ku fqinjet, banoret maqedonas te lagjeve ngjitur kane ndihmuar shqiptaret qe po i largoheshin luftimeve ne Kumanove, nje tregues se populli i thjeshte nuk do lufte dhe po perpiqet ta shmange dhunen. Ajo ministre u dorehoq, eshte karte e djegur tani, e diskredituar, ashtu sic edhe gjithe keto dalje te vazhdueshme te pergjimeve telefonike e kane shkundur skenen politike maqedonase nga themelet e sidomos qeverine e Gruevskit, nga i cili kane syte te gjithe per te pare nese do jete i zoti ta kaloje kete krize duke vleresuar te miren e pergjithshme e me vendime thelbesore apo me riparime te pjeseshme. 

Kur shikon videot me krisma te Kumanoves ndjen dicka nga Shqiperia e 1997, dicka nga Kosova e 1999 e dicka nga Maqedonia e 2001, dhe trishtimi te ben te mendosh luften ne kufirin Ukraine-Rusi apo edhe ngjarjet ne Lindje te Mesme. Vete ukrainasit por edhe ruset kane shume probleme me luften qe po vazhdon atje, por historia nuk kthehet dot mbrapsht tani. Prandaj edhe nuk duhet te kete Maqedoni lufte te 2015, prandaj duhet qe faktori politik shqiptar te beje detyren e vet, me lider te vjeter a te rinj, te bejne c'eshte e mundur qe ti japin zgjidhje diplomatike problemeve te mprehta qe ka Maqedonia me papunesi e kurrupsion te larte, me ndarje e dyshime te thella politike, pasi askush me zemer ne Ballkan nuk do luftera te reja por do punesim, shprese, bashkepunim, integrim, mirekuptim etj etj sepse jane ende pjese problematike e Europes ne te cilen edhe duhet te rigjejne veten per te bashkejetuar ne format qe ata (banoret e Maqedonise) vendosin te zgjedhin demokratikisht. 

Sorre!

     Debris, ndiqe me kujdes viziten e Lavrovit  ne Beograd ! Organizimi  sllavo- rus, ka qene perfekt! 

     Pune tjeter pse u mbyll me aqe.Kerkohej masakra  e madhe mbi shqiptaret qe ata te hakmerreshin rende dhe ashtu te ndizej Ballkani ! Serbet  te gjenin rastin per tu rikthyer ne Kosove .Loje e madhe eshte luajtur ...me Shqiperine e carmatosur !

 Evropa e percare ..! 

Po ca perfekt mer

ish jugosllavet jane akoma lesh arapi e nuk po dine nga te perpeliten.

Po te flasesh me keta habitesh se sa i ngjasojne shqiptareve te viteve 90.

lerini fjalet e kesaj se jane biseda personale te mbyllura e eshte turp ti vesh ne baze te debatit

 

Perpara se te flitet per maqedonine, duhet nje statistike per konvertimin ne mase ne shtetas bullgare (dhe per arsyet qe shtyjne bullgarine).

 

 

Ato e kane ne nivel personal e akademik per ate pune! E pse mos te konvertohen ne bullgare! Bullgare jane pavaresisht se kane vendosur nje goxha Aleksander te Madh ne Shkup! Kenaqin egon e semure qe kane!

Phu ca ftyre! 

Dashka edhe bashkejetese kjo me ket surrat! smiley

t'isha kaurr, e kisha bo kryqin t'm'dilte noten kjo me ket surrat.

Nuk eshte faji i kesaj zuskes prej ma-qe-donie qe llap, kemi faj edhe ne shqiptaret. qeveritaret dhe politikanet shqiptar , qe nuk i vejne kufirin tek thana maqedoneseve, psh qeverite shqiptare jane sjell me qeverine e Maqedonise shume but kur vjen fjala per te drejtat e pakicave minoriteteve .Politike jo aktive . 

Greku nuk i leshon pe maeqedonasve vetem prej emrit e kuptoni ju sa ndryshim i madh eshte qendrimi i Shqiperise ndaj Maqedonise me ate te Greqise ? 

Plus pastaj qe nje pjese e shqiptareve ne Maqedoni,( politika) jane te percare dhe nuk kane nje mendje, plus pastaj qe nje pjese e shikojne shpetimin tek turqia dhe jo Shqiperis ...

 

Paskal Milo

..ndersa me 1994 kur Greqia vendosi bllokaden kunder shtetit me te ri te Ballkanit, Tirana i ofroi Shkupit portin shqiptar te Durresit, per te zevendesuar bllokimin e Selanikut.

Mos ja merni per shume. eshte ne krize identiteti. po perjeton metamorfozen. se a e keni vu re qe i del mjekra dhe rruhet perdite.

Shqiptaret e Maqedonis mund te zgjedhin midis Murtajes dhe Koleres: "bashkejetesen me Sllavet" ose Emigracion. Kurvat e Tiranes bejn sehir.

Na duhet patjeter nai Adolf nese duam te mbijetojm si Komb.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).