5 shqiptarë kanë mbetur të vrarë si pasojë e një sulmi gjatë një përleshje me armë zjarri në Kumanovë. Mësohet se mes viktimave është dhe një vajzë 8 vjeçe, si dhe një nga prindërit e saj. Sipas raportimeve të mediave maqedonase, sulmi është përqendruar në zonën e vendbanimeve ku ka shqiptarë.Së paku 20 të lënduar, tre persona të vdekur dhe tension i madh është bilanci i të shtënave të cilët kanë filluar mëngjesin e sotëm në Kumanovë, ndërmjet një grupi të panjohur dhe policisë. Të shtënat ende po vazhdojnë ndërsa shqetësimi tek banorët është i lartë. Sipas informacioneve jo zyrtare nga spitali në Qendrën Klinike në Shkup një pjesëtar i njësitit “Tigrat” ka humbur jetën. 

Raportohet se është mësuar identiteti i personit të parë të vrarë shqiptar gjatë aksionit në Kumanovë. Sipas “Al Jazeera Balkans”, shqiptari i vrarë është Fadil Fejzullahi nga “Lagja e Trimave” të Kumanovës ku janë zhvilluar luftimet në mëngjesin e sotëm. Ky televizion ka bërë të ditur se emri i personit të vrarë është njoftuar nga banorë lokal. Megjithatë, asgjë nuk është zyrtare. Banorët e Kumanovës flasin për disa persona civil shqiptarë të vrarë, por ende nuk ka asgjë zyrtare se sa persona dhe kush janë të vrarët.

Kotevski: Sulmuam grupin që planifikonte sulme ndaj institucioneve shtetërore 

Zëdhënësi i policisë së Maqedonisë, Ivo Kotevski në konferencën e parë për media ka thënë se dy grupet të ashtuquajtura terroriste kanë pasur për qellim sulm ndaj institucioneve qeveritare.

“Sipas informacioneve operative të cilat i ka pasur MPB një grup i armatosur ka pasur për qëllim që të organizojë sulme të armatosura ndaj institucioneve të ndryshme shtetërore. Informacionet të cilat i kemi siguruar më parë tregojnë se grupi ka hyrë në Maqedoni nga një shtet fqinj dhe nëpërmjet mbështetësve të tyre është strehuar dhe është përgatitur që të veprojë për sulmet e tyre terroriste. Policia ka arritur të gjegjë lokacionin e tyre se ata fshihen në disa shtëpi të “Lagjja e Trimave”. Sipas të dhënave bëhej fjalë për një grup që është i armatosur mirë dhe e trajnuar për luftë në kushte të tilla”, tha Kotevski, transmeton "Zhurnal".

"Në aksionin e sotëm nga ora 5 e mëngjesit, policia ka filluar operacionin, ndërsa ka hasur në rezistencë të ashpër ku është shtënë me armë kallashnikov, armë më të rënda, snajperë dhe bomba. Bëhet fjalë për një vend me rrugë të ngushta dhe policia duhet të bëjë kontrolle nëpër të gjitha shtëpitë me qëllim që deri në fund ta shkatërrojë këtë grup”, ka thënë Kotevski, i cili ka apeluar që qytetarët të qëndrojnë të qetë dhe të përmbajtur.

Policia tha se për shkak të situatës tepër të ndejshme nuk do të raportohen informacione më të detajuara.

Tirana zyrtare dënon aktet e dhunës në Maqedoni 

Ministria e Jashtme shqiptare ka dënuar paraditen e së shtunës aktet e fundit të dhunës të verifikuara më herët gjatë ditës në Kumanovë të Maqedonisë. 

“Shprehim shqetësimin tonë për situatën e krijuar, me pasoja në jetë njerëzish. Dënojmë aktet e dhunës në Maqedoni dhe bëjmë thirrje për qetësi”, thuhet në një reagim për shtyp. 

Ministria e Jashtme bën thirrje për vetëpërmbajtje, në mënyrë që të mos përshkallëzohet më tej situata: "Gjuha e urrejtjes duhet t'i lërë vend angazhimit ndaj të drejtave themelore. Harmonia e marrëdhënieve ndëretnike, e sanksionuar në Marrëveshjen e Ohrit, është jetike”. 

Ambasada e SHBA-së: Ngushëllime për policët e vdekur dhe qytetarët!

Deri sa qeveritarët në Maqedoni nuk po e tregojnë bilancin e  të lënduarve nga përleshja e armatosur në Kumanovë, ambasada e SHBA-së në Shkup, ka shprehur ngushëllimet deri tek familjarët e të vdekurve.
“Ndjejmë keqardhje të thellë për humbjen e jetëve njerëzore në lidhje me aksionin në dhe rreth Kumanovës dhe shprehim ngushëllimet tona ndaj familjeve të policëve të vrarë dhe qytetarëve, si dhe ndaj të gjithë të lënduarve. E ndjekim situatën dhe jemi në kontakt të vazhdueshëm me qeveritarët dhe liderët politik. Apelojmë deri tek të gjithë qytetarët të jenë të qetë dhe të lejojnë vërtetimine fakteve”, ka njoftuar ambasada e SHBA-së në Shkup

Serbia dërgon trupa shtesë në kufi me Maqedoninë

Beogradi ka dërguar trupa shtesë në kufi me Maqedoninë pas tensionimit të situatës në këtë vend, transmeton Koha.net. Ministri i Brendshëm i Serbisë, Nebojsha Stefanoviq e ka njoftuar kryeministrin Vuçiq me vendimin për shtimin e Xhandarmërisë në kufi. Stefanoviq ka folur në telefon edhe me homologen e tij maqedonase, Jankullovska për situatën aktuale atje.

178 Komente

Nuk behen njerez maqedonasiit, kane cuar tanke e helikoptera ne lagje me civile, nderkohe qe sllavet e tjere cojne trupa ne kufi, ne jemi te zene me fushaten kurse kosova e kot sa ta zeme ne goje...

“Shprehim shqetësimin tonë për situatën e krijuar, me pasoja në jetë njerëzish. Dënojmë aktet e dhunës në Maqedoni dhe bëjmë thirrje për qetësi”, thuhet në një reagim për shtyp. 
 

A ma perkthen dot njeri ket deklarate te qeverise sone? Kur thone denojme aktet e dhunes, kujt i drejtohen grupit rebele apo policise maqedonase? Apo keshtu ne ajer? Tamom politikane matrapaze!

po ke ti fuqi te dergosh trupa shtese ne kufi me maqedonine per presion?

Flmd Sala - qe e *ive ushtrine shqiptare. 

keto artikuj bejne mire qe ta fillojne informacionin duke thene Kumanove, Maqedoni se rri lexon robi pa ditur cfare e ku ka ndodhur. 

lokacion !!!

Mire e ka ky injoranti me siper, o admina. botoni nje harte me 'lokacion' se ka edhe me fillore si puna e ketij ketu te peshku qe nuk dine gjeografine e trevave shqiptare akoma.

o karalloi, 'lokacion' qe ironi se fjala lokacion nuk ekziston ne fjalor (sipas kontekstit: vend, vendstrehim, vendqendrim, vendndodhje, zone, krahine). jam i sigurt qe nje mosnjohës i gjuhes shqipe si ti nuk e kap dot këtë. jan ca gjona or vlla qe sti jep as shkolla as vendndodhja po zoti. 

Ali Ahmeti dhe politikanet e tjere shqiptare mbajne sehir . Ku eshte Rama qe fliste per bashkim kombetar ? vetem pune u kemi prishur shqiptarve te maqedonise .

Trimat (ne thonjza) e ndezin, njerzit e urte e pesojne, si ne cdo konflikt. Skenare te vjeter qe po zbatohen perpikmerisht, e qe i di cdo kush. Si, pse dhe kush jane ata qe po i terheqin shqiptaret prej hundesh, kjo dihet dhe nje dite ata do japin llogari! 

njerzit e urte (dhjaksat, se i urte do te thote gje tjeter ne shqip) PERFITOJNE vetem. e dredhin gjithnje, nga te jete e mundur.

Me ke po flet ti, me veten para pasqyres!? Apo mendon se plane te pregatitura mire do i ballancosh me ate barcaleten me amerikanin, gjermanin, italianin dhe shqiptarin qe jane ne avion, dhe sejcili prej tyre hidhet pa parashute, i pari per lek, i dyti per atdhe dhe fyhrer, i treti per femren me te bukur ne bote dhe shqipo sepse e akuzuan qe ka frike. Apo mendon ti inspirosh shqiptaret nga interneti qe te kapin pushket!? Mos i beni petullat me uje ore te uruar, sepse te jete per shqiptaret as kete vend nuk kishin per ta mbajtur! Por eshte serbi dhe greku qe kane ndikuar ta krijojne kete shtet, per t'mos u perplasur me njeri-.tjetrin. Lerini flluckat e sapunit dhe mos u masni me hijen e mengjezit, sepse e pate vete ne luften e Kosoves! Te mos kish qene NATO, serbi do kish lozur ping-pong me UCK-en! E mos harroni ate llafin e urte, te perdorur prej Fishtes: Trim i mir, kurr nuk ngutet, prej urtis, e jo prej tutet!

cfare reagimi MPJ Shqiptare..nuk mund te quhet as reagim

jo per ndonje gje por kur ishte ndeshja Shqiperi-Serbi na cane veshet se vjen era shtet dhe e shpallen Ramen Skenderbeun e dyte. Majtistet jane te vlefshem vetem per deklarata dhe pompozitet si gjithmone

rama perfaqeson shumicen tuaj. nuk jeni per lufte asnjeri nga ju. çfare te beje rama, t'ju marre me zor dhe t'ju çoje ne lufte ?

lufta eshte hapi i fundit.

se pari nje vend si Shqiperia nuk ka luksin te harxhoje kohe me aventuriere si Rama por kerkon nje drejtues qe te mendoje per forcimin e shtetit dhe permiresimin e gjendjes se brendshme. Rama nuk e ka idene cfare ben. Te kujton liderin e Korese se Veriut kur ben ato kercenimet ndaj perendimit por Koreja e Veriut ka armet berthamore ku e mbeshtet kercenimin e saj, po Rama? Sa me i dobet aq me shume bertet atehere kur s'duhet.

shiko reagimin e nje shteti real si Serbia. Nuk pashe te kete bere ndonje deklarate. Megjithese ajo nuk kercenohet direkt nga ky konflikt dergoi trupat ne kufi me Kosoven dhe Maqedonine per tu thene paleve se pa llogaritur ate nuk mund te kete ndonje zgjidhje.

Ky konflikt ka muaj qe vazhdon dhe asnje reagim nuk ka patur nga MPJ per menyren skandaloze si trajtohen shqiptaret ne kete regjim hibrid te Gruevskit-Ahmetit

rama perfaqeson shumicen tuaj. nuk jeni per lufte asnjeri nga ju

po ti ku hyn? tek parizienet? smiley

Keto dite po zhvilloheshin protesta ne Shkup kunder Gruevskit pas lajmeve se ministrat ishin perpjekur te mbulonin vrasje te kryera nga te afert te tyre. Keto protesta do te pershkallezoheshin me shume gjasa edhe me tej.

Ndersa tani, dreqi e mori, vemendja po drejtohet nga Kumanova dhe po ju kujtohet maqedonasve se Gruevski dhe Janullovska dine t'ua tregojne vendin shqiptareve, ata i mbrojne prej shqiptareve etj.

Gjithcka duket se eshte bere vetem per te mbrojtur qeverine nga protestat. Nuk po them se Gruevski ka paguar shqiptare per te krijuar konflikt, por e ka ditur qe ne ate vend ne Kumanove shqiptaret kane arme, dhe i ka leshuar ushtaret aty. Dhe ne fund sido qe te ndodhe kane per te paguar banore te pafajshem shqiptare te asaj lagjeje ndersa ministrat maqedonas dhe shqiptare felliqesira kane per ti mbajtur pozicionet.

Hall i madh me i mbeshtet politikisht kta shqipet e maqedonise se neser pasneser ti qit maqedonsi si ekstremist islamik. Kta shqipet e maqedonise me at fetarizem qe zhvilluan pas viteve 90 ja kan ngul vetes. Tash te gjithe kan frike me i perkrah se nuk dihet ca po del.

E ka lujt maqedonsi karten e islamit si askush tjeter. 

Kjo eshte mese e vertete! Me religjionin maqedonasit i kane luajtur kartat gjithnje!

 

 

Kshu eshte kur zmonton fabrikat e kallashit. Del bythe Maqedonise e tallet. Doni te beheni dhe si Izraeli ju, kopukër...

 

cfaredo qe te jene ,shteti shqiptar duhet ti mbeshtese te pakten moralisht.   e dyta ,axhenda e proislamikeve  nuk perputhet me ate te nacionalisteve.  keta duhet te jene ish-uck-iste ,qe nuk pajtohen me situaten ne sllavodoni.   sa per islamiket,ata nuk kane arsye per tu ngritur sepse kane mbeshtetjen e shtetit si ne serbi,ashtu edhe ne sllavi.

po shteti i ''natos'' ku eshte?   shteti qe te vetmin vendim me unanimitet te plote,ps+pd,eshte ai qe ka marre per nderrimin e emrit shqiptar liqenas me ate sllav pusht-ec!

shtetit shqiptar i cili  mburret se u vetcarmatos,si  ka ngele gje tjeter vecse te beje muchnannon  kur e peshtyn ne fytyre shteti fqinj eksperimental qe e ka daten e vdekjes te percaktuar qysh kur u krijua.

ne fakt vete akti i zhdukjes se ushtrise shqiotare,ishte sinjal per fqinjet qe,beni cte doni me shqiptaret dhe trojet shqiptare.

 

Po ky shteti i Shqp kaq breke pertoke eshte saqe nuk ka mundesine me i infiltru keto zona dhe te mos te dale kur kercet pushka si zgjebs? Bejne nje deklarate sikur po komentojme rreshjet e shiut ne Bangladesh a thua nuk jane vrare 5 shqiptare. Vetem per imazhin e shqiptareve dhe te Shqiperise keta plehra duhet te ishin me proaktive. Ngrihet nje shtet qe mezi qendron ne kembe me gjysmen e popullsise shqiptare dhe te vret pa asnje hezitim shqiptare dhe keta klluffat lajne duart si Pilati.

Sa kohe qe shqiptaret e maqedonise do te vetidentifikohen me ato peshqiret jeshil me germa arabe ne vend te flamurit shqiptar, sa krahu do ta hane nga te gjitha anet dhe askush nga qeveria shqiptare nuk i mbron dot fuqishem zyrtarisht.

Po lejini mer keto, se lat nam. S'kane faj ata per radikalizmin. Robi diku do i hedh syte. Asnjeri s'i ka zgjat doren deri tani. Ca do bejne?! E di ca do me thene te hash burg se je shqiptar per kot, apo te lejne zona te tera te pazhvillume ata "greket e lashte" te maqedonise se meqe ka shqiptar. Nderkohe qe ai paranojaku ngre statuja te Aleksandrit te Madh e Milloshit e Dushanit te leshit e preshit. E ka bere Shkupin si Luna Park me statuja gjigande te historive te rreme. Kush vajti i ndihmoj mer, Amerika gje apo Evropa, se meme Shqiperia, vetem ti bej topin ne koke i ka ngel. Pastaj cuditen pse radikalizohen robte. Lufte per ekzistence mer, asnje me shume.

imagjino kte skenen, diku ne perendim, burre e gru ne kuzhine te shtunen:

- cfare kishte ndodhur andej nga ballkani, pamela? s'me la uji i cezmes ta degjoja mire.

- kishin vrare prape ca myslimane. edhe kalamaj me duket.

- aha. po nje pune kta myslimanet, gjithandej... di gje, a kemi mustarde te dijonit?

- jo, mbaroi dje. pse?

- doja te skuqja ca gjoks pule me gjalpe dhe mustarde. thon qe behen shume te mira...

Mire e ke ti po ai gjoksin e pules e bo dhe kur degjo per kristianet e lindjes se mesme. S'eshte se i prishet gjiza. Apo ti thu qe ajo lutja e Papes eshte tu i be hajer shume? Shqiptareve andej kjo i ra per pjese kaq bejne, ca te bejne. S'eshte se s'kthehen ne budiste neser po i ndihmoj Kina psh. Halli eshte se asnjoni s'do me ja dite dhe si perfundim dy dur per nje kry jane, thone shkodranet.

Vet klasa politike e shqiptareve te maqedonise e ka kriju ket klime te radikalizmit fetare. Mbaj mend Menduh Thacin qe thosh ne fushate "kjo eshte toka e lailah e ilallah dhe jo e kryqave dhe e kishave". Tash le ta hane mutin qe vet e kan dhi.

qe na ka ardh mire qe u gafurrshim nen mbrojtjen dhe pasjen me sy te mire nga Baba Dovleti, si tip "cuni njerkes", apo "cuni vogel i Ramazonit", na ka ardh. kjo s'duhet mohu.

ate thirrjen "dum Baben" ne e kalojme kshu lehte, ho me se dava katnari nga Sharra, ca do thot gjiza me hurdhna, po ne fakt nuk eshte ashtu. ato medemek "privilegje" kan qen gjoja me e ndyre qe i esht punu kti poplli ne sa kohe ka histori te shkrujtme qe te pakten une di.

Make no mistake, Debris: perplasja globale po pervijohet si kulturore (ku feja - lexo Islami - ka llokmen kryesore si faktor).

A eshte ky shkaku i fundit, apo po te germosh mo thell "del nafte", kte nuk e di (rrezik s'e din mire as ata qe paguhen per kto kerkime), por qe pervijimi sa vjen e bohet me i qart ne ket linj, kjo me duket se esht ashiqare. Ky muhabet filloi qe kur kucedri i kuq u rrezu.

m'u kujtu ajo konga e prishjes me Kinen: s'jane shkaqe, por sebepe/ turpin e pacin per vete.

puna esht qe turp nuk ka asnjoni, ose nuk po konsiderohet mo si faktor.

Po mire me te kuptoj. Pune globale e me the te thashe. Po puna eshte si me mbijetu mer? Ca me bo? Ti mendo se po te ishin shqiptaret ne Maqedoni me kristian do bohej me mire? Bota do vinte doren ne zemer e do thoshte " ah keta te kristianet e shkrete, ti japim ndihmojne se ja tu i ra me qafe"? Une them qe jo. Po pastaj bejme muhabet sa te dush mer jo po globalisht po ndodh clash e po krijohet paranoje po ta kam llafi si me ja bo ne nivel rajonal e me shpetu koken.

Debris, mu nuk me duket se jemi tek ai moment rajonal....nese popullsia Shqiptare ne Maqedoni nuk ngrihet keto dite ne kembe atehere ne thjesht po kthehemi ne atopalante te burimeve te dyshimta. Qeveria Maqedonese ka popullin Maqedon ne rruge kesaj rradhe me demonstraten e aedhshme te 17 Majit, dhe ky konflikt mund te jete i nxitur nga qeveria aktuale per te kapercyer krizen e perditshme. Nuk eshte veshtire me sulmu 5 shqiptare te armatosur ne shtepi te tyre e per qejf te tyre ne Kumanove.   Do e shohim me qarte ditet qe pasojne.

E kam thene me poshte, qe s'e dyshoj qe kjo eshte pune e stisur nga felliqerisat e pushtetit. Kam miq ne Kumanove, dhe kur kontaktova me thane qe s'dime cfare po behet. Jena si shtet-rrethim. Krijojne gjendje terrori mer, per te mbajtur Gruevskin ne pushtet. S'ka asnje dyshim ketu. 

Shumica e lexuesve as nuk jane te ndergjegjshem per krizen aktuale te qeverise Maqedone, racizmin, arrogancen e pashpirtesine e Qeveritareve ndaj qytetareve te tyre. Qeveri me te keqe se kjo Maqedonase, ndoshta nuk ka pas Ballkani keto 25 vjet. 

Nese ke miq ne Kumanove dhe ata sdin gjo, tregon qe eshte pune e stisme....njerezit ne terren jane te paret qe e ndjejne eren e keqe apo fillojne te pergatiten. Sa per ate pune te njerezve te armatosur....qe ne kohe te Milloshevicit Shqiptaret e vajisnin nga nje pushke ne shtepi.

Jo vetem qe s'dine gje, por sa me thane kishin hyre tanke dhe makina te renda Fyromiane ne qytet me preteksin qe kane hyre grupe nga KS me destabilizu venin. E kupto ti nashi, paskan hy nga KS dhe e moren vesh Fyromianet e Shkupit por se dikan robte ne Kumanove. Domethene s'ka me ashiqare se kaq. Nejse se robte ishin bere dy lek nga terrori. Degjonin krisma qe nga mengjesi. Shumica po iknin neper fshatra. Do Zoti behet me mire, se se kane hak kete tmerr.

Kete injorancen per Fyromin e shoh dhe ketu. Me te ardh gjynah, per te thene me te pakten.

jo, me siguri nuk do ndryshonte gje ne qendrimin e maqedonsve ndaj shqiptareve. kte e kemi pa nga historia, pranej e them me siguri. kokes i kan ra edhe shqiptarit ortodoks. kryefjala ishte etnia, jo feja.

kurse sa i takon faktorit te jashtem, bej vetem supozime bazu ne common sense dhe besoj qe perceptimi prej "peshqirit jeshil" iu prish pune dhe jo pak shqiptareve te maqedonis.

me shum nuk di, per shqiptaret e maqedonis dijen e kam shume te kufizume, dhe po, te ndikuar nga nje propagande e renduar fetare qe vjen prej andej, raste kur festohet se qingji lindi me mbishkrim arabisht e kesi guxhullash. Not fair, e di, po ja qe kshu funksionojn kto gjera.

Nejse, flm per biseden. 

 

Ti mir e ke mer, s'jam kondra. Po ky pellg na ka ra me jetu pra. Ne jena rrethu vetem kombe qe jane etni-fetare. Ndaj dhe Greku me Sllavet, Shqiptaret Orthodokset i qujne " te tyret" kurse myslymaneve i thojne turko-alvanos. Edhe ky muhabet ndodh dhe me Shqiptaret ne Shqiperi. Tani imagjino s'i eshte puna kur keta i ke mbi koke sic i kane ata te Fyrom. Hajd mbushja mendjen ti, qe jo po jena multifetar e me te the thashe, por kena nje etni. Se fundja as shqiptaret s'ta pertojne me e shit veten per dy lek kur vejne ne Greqi e me u pagezu ne Jorgos. Ca ti besh, dum me mbush barkun me buke. Si ve dot faj. Nejse se ketij muhabeti s'i dilet fundi. Po per mua kryefjala eshte zhvillim ekonomik e ndihme konkret nga Europa, ndryshe askujt si ve dot fajin jo po pse ndryshojne fe e memedhe per dy lek te qelbme e pse shqiptaret shiten te bleresi me i pare.

robi diku i hudh syt thote debris. po më po. kta ti bëjn llogaritë me krahun ku kan bo ujdinë dhe ne ska pse na vje keq hiç. 

Ca thu mer? Po pra prej kesaj i kane hudh syte andej ata/ Se del ti e thu, s'ka pse na vje keq qe jane tu i vra nja ca fyromian shqiptaret. Ti s'kupto apo be vet? Shqiptaret e Maqedonise i kane hudh syte nga myslymanizmi sepse kjo ishte e vetmja menyre per tu diferencu dhe mos asimilu. Dhe si rezultat per te mbijetuar dhe mbajtur identitetin gjalle. Shqiptaret e Rekes qe hengren kallamin e orthodoksizmit sot jane Maqedonas krenar. Deri ne moment qe s'kane nje bosht te mirefillte kombtar dhe nje rend nderkombtar qe lu gogla me shqiptaret s'kane cfare te bejne. 

po shume mire mër. e kan bo ujdine me dënimin e gënjeshtres për gjenicidin armen, le të rrine ne atë kah. pse duhet te me vijë mua keq per zgjedhjet e lira te robve fundja? 

Po po ja fus keshtu kot, qe kjo mungesa e solidarizimit ndermjet shqiptareve i be grupe robsh me kthy syte nga dora qe i zgjatet me para. Ca zgjedhje te lire quan ti kur robte jane ne gjendje terrori e diskriminim te perditshem? Kur s'kane asnje ndihme nga askush? Nejse se s'du me i hy muhabeteve, por kur se kupto ti qe minimumi duhet me te ardh keq se ata jane gjaku yt e fare mire mund te ishim ti apo une ne gjendje te tyre, atehere as une s'kam cfare te them.

mvje mu keq apo jo si hyn ne xhep njeriu dhe seshte ky thelbi. robt e zgjedhin vet fatin. te paret e mi vendosen para ca dekadash qe shqiperia tu bente komuniste. u bo dhe si rezultat une jam sot refugjat. e thjeshte puna. 

E ke shume gabim,dhe nuk lexon mire se cfare thuhet ketu per punen e peshqirave.Ketu nuk po thote njeri pse jane myslimane,po per radikalizimin.Ata me pare ndihen myslimane e pastaj dhe gjithnje e me pak shqiptare.As mos dysho qe ky radikalizim u intereson me shume sllaveve dhe nxitet prej tyre.E kam thene edhe me pare,edhe u nxjerrin namin shqiptareve,edhe i shkombetarizojne ashtu pa buje e pa zhurme.

Maqedonia, shtet i brishte edhe marredheniet nderetinike akoma dhe me te brishta.

Me 5 çifte e tre kallashe destabilizohet. Eshte mire ta kuptojne maqedonasit, siq e kane kuptuar malazezet. qe shqiptareve u duhen dhene me shume te drejta.

Nga kjo varet dhe shteti i tyre. 

Ndersa serbet si trungje qe jane nuk e kuptojne qe keto te Kumanoves jane prova se fare kollaj mund te kete ndonje vater edhe andej nga veriu i trojeve Shqiptare.

Ndersa Batoni qe kish bere ate shkrimin me Gjeke Fishten ta shikoje dhe nje here nen keto zhvillimet e sotme. Apo e ka pare dhe e shkroi paraprakisht.

Per Maqedonine kush ka dale garant, meqe ra fjala, qe te jete shtet i pavarur?

ballkanasit kane derdhur mjaft gjak deri tani te kuptojne se nga lufta vetem mjerime ka.

Ça po thoni keshtu? Prej Rodezie jeni mor Alba apo nga Comoro? Vetem shqiptaret e kane lare me gjak truallin e tyre  ne tere historine,  pas ilire.Sot  historia ou ofroi nje shans qe ata te jen krah njeri tjetrit brenda truallitte tyre..Duhet fole qarte perballe armiqve shekullore.Nuk kemi qene kurre si ata dhe as do mbetemi sot e pasketaj,   si dikur te pshtruar e te dhunuar.

jane dy vende fqinje, Greqia dhe Maqedonia,  me te cilat Rama, qeveria shqiptare, nuk ka asnje lloj kontakti ne nivel te larte deri tani.   eshte keshtu per shkak te politikes se tyre apo tonen, nuk e di..

megjithate, duke perdorur faktorin e forte shqiptar ne Maqedoni,  Shqiperia duhej te tallte bythen me Maqedonine e ta terhiqte per hunde si ti donte qejfi!   dhe kjo pa asnje nderhyrje, apo sforcim, por  thjesht duke mbeshtetur shqiptaret atje sepse ata  kane deshmuar qe jane te afte ti perballojne te ashtuquajturit maqedons...  Greqia, psh, nese do te ishte ne poziten tone,  do ta kishte shperbere Maqedonine me kohe!

 

rama e ka kontaktin me italine. greqia eshte e mbytur ne borxhe dhe rrezikohet te dale vete nga europa, jo me te jete shkesi yne.

e kush tha qe Greqia te behet shkesi yne.. si e kuptove kete?!

ajo qe them me siper eshte nje konstatim.  psh, qeveria/Rama  ka bere takime te nivelit te larte me Serbine, apo me Italine qe the edhe vete, apo me Turqine si vend i rendesishem  i Ballkanit.. (takimet me qeverine e Kosoves nuk i quajme)  ndersa me Maqedonine e Greqine, qe jane vende direkt fqinje, nuk ka kontakte apo  takime te tilla...  kjo mund te quhet   ''ftohje''. 

nderkoh une them qe raportet me Maqedonine duhej te ishin  krejt ndryshe, dhe vlen per te gjitha qeverite shqiptare.

pas 97-tes, europa asaj ja la ne dore integrimin tone. kjo e detyronte Salen te shkonte e te bente takime dhe marrveshje me ta. ndersa tani mesa shihet europa na ka lene ne dore te italise. 

maqedonia eshte vend koti pastaj, as ja vlen me u marr me te. nje dite prej ditesh do te ndahet midis grekut apo bullgarit dhe neve. 

si dhe nga varferimi i pashmangshem i greqise, ne do te dalim me te fituarit ne ballkan. ndersa turku do te jete shteti me i fuqishem i tij. dhe kur europa te marre fund (se e ka marr rrugen nderkaq), s'eshte çudi ti kesh perseri ne ballkan per nja ca shekuj.

mire e ke ti belul,po ja qe keta rodezianetsmiley i kemi me shumice ne,+ janullato-integrimsat.qe thone mire ja bejne se jane me peshqir arab!   me se do ja mbledhesh!   ushtri s'kane,shqiptaret e maqedonise i trajtojne si palestineze e perpiqen te mjellin armiqesi  me ta.

greqia ka 20 vjet qe jep pensione dhe ndihma lloj-lloj rodezianeve qe te deklarojne ndonjehere qe jane greke,ndersa ne qe jemi te rrethuar nga shqiptare,nuk themi dot nje fjale mbeshtetese,pale te bejme vezen e fqinjeve.

as nje si puna e gruevskit nuk nxorrem dot ,pa le me shume!

  Ngjarja eshte pasoje e situates teper kaotike ne Evrope dhe vecanerisht ne Ballkan.U solla nje shkrim admineve per nje  program televiz teper  provokues dhe jo si (provokacja e Aleksandrit serb), te RTS +1 te Serbise,  para kater diteve, ne te cilin shqiptaret provokohen ne menyren  me skandaloze sepse  "argumentonte" tere programi se Shkodra na qenka me rrenje e me dege Serbe.Mirepo admineve te blogut, katandisur ne "satiriko"-banalitik,  keto gjera u duken vogelsira.

  Ka nje angazhim jo te vogel,  te  kordonit sllavo -rus, perkunder shqiptareve.Mjafton te kujtojme  deklaraten e Qeverise Ruse si dhe "ndajshtimit gati prepotent" te Ambasades Ruse ne Tirane . lidhur me sa foli ( mjaft mire dhe shume qarte  kryeministri shqiptar), per dy shtetesine shqiptare, ne nje Evrope  dukshem hileqare, qe lodron me karoten ndaj  Serbise dhe brylin ndaj Kosoves.

  Rusia duket se synon ti hape probleme Perendimit ne Ballkanin me situata " fragile " dhe te largoje ashtu vemendjen prej kordonit Ukrainas.Ne Perendim  po shifet mungese konkordance mes alelateve natyrore dhe historike,  hutim prej krizes se stergjatur , pavendosmeri  ne vendimmarrjet e nevojshme dhe me e keqja,  institucionet amerikane  pa nje vije te qarte,  te kuqe  ndaj plangprishesave evropiane, qe perdredhin bishtin me Rusine.

   Qeverrite shqiptare, dukshem  antikombetare sa i perket raporteve popullsi force mbrojtese, kane degjuar shume keshillat e emisareve  te huaj dhe e carmatosen popullin deri ne nivelin e "hurit ne vend te armes".Na rruat qe mburemi se jemi ne Nato, kur nje vend zgjebarak si Maqedoni na tund para hundeve koqet e banditit spitullaq Gruevski dhe na vret si te ishin pula femijet shqiptare brenda  shtepive mbushur me varferi.E keta brekebraner na bejne deklarata ...sikur maqedonasit.... te na kene shkelur ca dylyme me theker !

Do ishte vetem nej deklarate dhe me se e mjaftushme : "Fashiste maqedonas,dhe nxites te  fobise antishqiptare  qe sulmoni dhe vrisni femije shqiptare,brenda shtepive te tyre, nuk do te mbeteni pa u ndeshkuar!

U kerkojme vellezerve tane shqiptare,maturine dhe qetesine qe dine ta ruajne shqiptaret! Politikaneve  rene ne gjunje para Gruevskit,  te jene prane njerezve te tyre dhe larg nga zyrat ku tirren planet antishqiptare.Asnje leshim me tej nga marreveshja e Ohrit !

Po ata lesh ministrash shqiptare akoma rrine ne nje qeveri qe vret femije shqiptare. 

Thirrja patriotike e Graves eshte shume e drejte, por duhet te qaje femija qe ta ushqeje nena, dhe jo te kerkoje ta ushqeje komshija... kete e them perkunder turqizimit te shqiptareve te Maqedonise... Le te dalin tani perseri ne mbeshtetje te genocidit turk ndaj armenise...

Shteti shqiptar nuk reflekton aspak organizim, disipline dhe pune serioze si brenda vendit ashtu edhe jashte tij

 grindjet politike te politikaneve e kane dhene efektin e vet negativ shqiptaret jane te percare dhe te pafuqishem per te mbrojte te drejtetat e tyre. si rrjedhim turku, serbi, greku, po behet po kalojne ne avantazh duke i shtypur shqiptaret, gjendja e shqiperise eshte si ajo e viteve 13 t po me nje ndryshim turkia po vihet ne rolin e avokatit ndaj "vellait" te vogel arnaut !

Koha po tregon se regjimi i diktatures ka qene flori per kombin shqiptar !

Keto jane thjeshte lojera per pushtet te atyre jevgjeve qe kane per KM and MB ( se di a mbani mend qe jevga qe kane per ministre i thoshte shqiptareve " indian"). Tensionet etnike ne Monkeydonia thjeshte legjitimojne disktirminim shteteror qe i eshte bere komunitetit shqiptar ne Monkeydonia. Eshte e pafalshme qe shqiptaret diskriminohen ne menyre konstate, i fusin ne burg pa pike lidhje si ne rastin "Monstra" dhe pastaj cuditen pse ekstremizohen robte. Nese partite shqiptare ne MAqedoni nuk reagojne dhe ne kete rast ku policia ( me tanke e artileri te rende ere eejj) maqedonase krijon gjendje terrori ne Kumanove, me pretekse te rreme atehere i qofte harram qumeshti i nenes. Se kaq lehte te shesesh gjakun s'te sjell kurre hajer.

Sa here ka patur zgjedhje ose ndonje konflik partiak ka dal ndonje trazire per te terhequr vemendjen dhe per tja futur shqiptareve. Me vjen shume keq per ta e do Zoti i madh i ndihmon se keta tanet me poture neper kemb jane ku therret qameti.

Konsiderojmë të papranueshme që një grup personash të identifikohen etnikisht, ashtu siç është e papranueshme që vrasje efektive të policisë të identifikohen si një grup etnik.

Ministri i Punëve të Jashtme

 

smiley

Si gjithmone GRAVA fleet me vend.
Kam bindjen qe Maqedonet do the dalin te humbur dhe qe gruevski sapo mori fund. Me citoni mbas 6 muajsh.

Ca eshte ky qendrim dyfaqsh i Perendimit ,  saktesisht i Evroppes " bashkuar " kur pese shtete antare  te bashkesise Evropiane ...nuk e njohin  " Shtetin Shqiptar te Kosoves " ? 

Dhe para ketyre shteteve evropiane,  bashkepunues te fshehte e te sigurte me sllavo- ruset , shqiptaret e te tre shteteve u dashka te marrin " detyra shtepie..!" ? Kurre ! Lipsur qofte deshira per tek nje Evrope qe as na ka dashur e as na don! 

   Perse na duhet ; ce ce ceja - me greket dhe perse banditi u uli breket , per te na marre edhe 353 km territor? Edhe mund ta  bente qeverisesi nje pazar kompromisi, por te fitonim edhe ne.Ky palaco politike ja kaloi edhe banditit Ahmet per siperfaqen qe i dhuroi apo i shiti grekut ..Dhe ec e tu degjojme prap zerin ketyre tradhetareve ! 

Nga deklarat e Bushatit:

"Çdo përshkallëzim i mëtejshëm i situatës, nuk i shërben stabilitetit demokratik dhe prosperitetit të Maqedonisë"

Kjo duhet pare si presion ose si nje kercenim ndaj qeverise maqedone. Shpresoj qe edhe nepermjet instrumentave te tjere qe ka ne dore politika shqiptare te beje te mundur qetesimin e situates.

Disa e shohin Maqedonine si nje shtet te dobet me te cilin shqiptaret, nese deshirojne, mund te bejne c'te duan, por nuk eshte keshtu. Maqedonasit jane sllave ortodokse, kane mbeshtetjen e Rusise dhe Bullgarise dhe kur behet fjale per konflikte me shqiptaret edhe te Serbise. Gjithsesi qeveria qe kemi eshte treguar e zonja te pakten ne politiken e jashtme dhe mund te besojme se kane per te bere me te miren e mundshme.

 

Kam pershtypjen se nuk e njeh mire gjendjen e FYROM. Kisha e FYROM eshte ne hasmeri me Serbet dhe Ruset sepse nuk e njohin, nderkohe qe vet fyromjanet jane thjeshte bullgar te perzim me lloj lloj rracash, me te cilet edhe shteti Bullgar ka hasmeri per hesap te vet. Fyromi nuk eshte tamam nje shtet por me shume nje si tip bahceje per interesa te pushtetareve dhe biznesmeneve fyromian. Te ishin me mend ne kry, duhet ti trajtonin shqiptaret aty si princer e mos ti ngacmonin por t'ja merrnin kalane me te mire. Por jane thjeshte njerez idiot me interesa shume te ngushta personale.

Mos ki merak se kur eshte puna per t'ju kundervene shqiptareve bashkohen te gjithe, me kisha me prifterinj, e soj e sorollop. Kur ishte konflikti ne 2001 bullgaret, serbet dhe ruset i kane ndihmuar me arme, pilote dhe diplomaci. Tani qe Rusia eshte me e forte se ne 2001 mund ti ndihmojne akoma me shume.

Po pra shyqyr qe e dike qe langaraqet bashkohen kur dun me honger ndonje gje per vet, ndaj shqiptaret ti lejne perrallat me mbret e ti therrasin mendjes, se s'bohet gjerat me secili per hesap te vet.

Shyqyr qe e dike?! Une kete po e them prej fillimit, ti shyqyr qe e mesove.

A esht sqaru pse na ndihmoi NATO dhe Klintoni per Kosoven? Vertet e bon se iu erdhi keq? Thjesht per njerziliik?

Ashtu ishte nje pune. Po ne se hongrem..

Eshte thjesht skenari WAG THE DOG, qeveria Maqedonese eshte ne veshtiresi me te vetet.....nderkohe Vucic afron trupat Serbe per hir te Stabilitetit ne Rajon.

Por sa idiote duhet tu duket vetja sot Marksisteve e Internacionalisteve e Lubonisteve  Shqiptare .....eshte nje pyetje qe me intrigon.

ka i problem te vockel: ta dije nji idiot sa idiot qe osht, nuk osht mo idiot.

Besoj se idiotesia eshte me shkalle dhe jo aq bardhezi, nga 1 deri 1000, pershembull. Ndoshta nuk duhet ti mohojme Idioteve mundesine qe te shohin pak drite qofte edhe mbi idiotesine e tyre. Te kujtohet kriza idiote per kongen e futbollit si ultra-nacionaliste dhe luftenxitese nga Internacinalistet tane? Nga krahu tjeter Maqedonsit kur jane ne krize qeveritare, gjejne nje grup etnik dhe ja u marrin erzin. Prandaj nacionalizma mbetet aktuale ngjyrat e saj jane te diskutueshme.

..." ndihmen" me te madhe na e dha Milloshevici edhe pse me koston shum shum te larte. Ishte ai qe poshtroi tere Perendimin duke  e vene para sproves madhe ...nga besimi qe pati tek Rusi ..! 

Dhe ashtu lindi jo me dashuria por dhimbja per shqiptaret ...! Keshtu kam perfunduar une , qe ato ngjarje i kam te regjistruara thelle ne memorie..! 

Perendimi mbrojti vetvehten ! 

I dashur Grava - Shqiptaret i bejne keto muhabete sa here ja ka enda dhe nevoja, dhe cdo here i fusin nga nje interpretim se si ka lind djelli ate pranvere apo vjeshte. Ne thelb, dilema e perendimit ishte "te jesh apo te mos jesh ne krahun e duhur te historise". T'i gjesh yckla apo teori konspirative pas fakteve historike eshte te ngushtosh kendveshtrimin e ngjarjeve. Ne jemi me shume fat qe perendimi ishte ne anen tone te shikimit te historise, se edhe mund te mos ishte psh, si ne Bosnje apo Ukraine sot. Pse: sepse ishin raste te pastra genocidi, jo per ate qe thua ti se Miloshevici e co nuk u kultivuan ne balkan per te qene balkanas per te qene kunder vlerave te perendimit. Dihet qe qarqe shqiptare bashkepunuan me miloshevic, ose bene me keq se miloshevic ndaj vete etnise se tyre (te pakten kete mos u lodh fare ta mohosh, sepse eshte e dokumentuar), por ama per popullaten, ishte shans historik qe perendimi nderhyri per ti pranuar vlerat tona te vendvensosjes ne europe. 

asnje gje nuk eshte mbyllur ne kosove. ne shume harta (Apple) nuk figuron fare as si krahine autonome, jo me shtet me vete. neser po ata qe i bene lufte serbit, mund t'ja japin prap atij. dhe atehere do shohim pro-amerikanet e sotshem se me cil do jene.

liria fitohet nuk dhurohet, thote i urti.

Pro-amerikanet nuk jane te gjithe njesoj. Ka pro-amerikane te mire, te urte e po duhet dhe pak dobiça e Ka dhe pro-amerikane legena, qe fryjne bulçitë e japin nanje mejtim...mbi skenderbeun.

"Na e qmojm talentin tand Fidel...por..t'bamat e poetit, nuk vlejn n'qashtje t'shtetit..."

...dhe sot nuk i njohin te drejten e shtetformimit ...! Pse ? 

Kush nuk e njeh se nuk po e kuptoj.... Ke mbi 5,000 trupa te Natos ne Kosove, nga te cilet mbi 800 jane amerikane, dhe nga keta te fundit gjysma jane te njesive speciale te survejimit nga Fort Bragg, Karoline e Veriut, baza (e pare ne radhe) ushtarake qe i pergjigjet direkt vetem thirrjeve te Presidentit te Amerikes. Besoj se e di ndryshimin kur Presidenti thote qe kemi lufte dhe Kongresi Amerikan. Kur Presidenti thote kemi lufte, forcat speciale te para qe aktivizohen jane nga kjo baze ushtarake. Qe Kosova merr prioritet ti kete keta prezent nuk eshte thjesht per vetvendosjen e Kosoves, eshte edhe per prezencen shokuese te rekrutimit te ISIS ne Kosove. Hajde tani te flasim per te vertetat e turpshme qe ne kemi ndermjet vedit. Nga nje ane me vjen mire qe ne i diskutojme ne portale virtuale, se media shqiptare, televizive dhe e shkruar, jane ke letrat e hapura dhe fshati digjet. Jane ne nje luks shume te madh. 

 

Rekrutimi i ISIS ne Kosove eshte ne shkallen me te larte, dhe ky fakt nuk duhet neglizhuar. Elitat kosovare kane shume, shume faj qe e kane lejuar kete. Per te mos fol per trazirat qe po shkaktoje keto forca te erreta ne Maqedoni. Dhe kjo s'ka te beje vetem me te drejtat humane. Pike te humbura per ceshtjen shqiptare demokratike. Shume e kane ul debatin shqiptaret ne kete moment ne histori per mendimin tim personal. 

OKB-ja nuk e njeh me duket. as FIFA. ndersa baza ushtarake amerikanet kane kudo ne bote, asgje nuk do te thote kjo sa i perket njohjes se pavaresise. 

neser ne mengjes mund t'i mbledhin plaçkat dhe te ikin ne shtepi te tyre. ti do t'i ndalosh ta bejne ? 

Ti i ke google noiher hartat ushtarake te Frances, meqe je qytetar francez, dmth kur ke thene Franca eshte shteti i zemres sime dhe une jap jeten per te, apo e ke thene tu qesh me ironi me ata emigrantet e tjere ke rradha? Apo je akoma jo qytetar francez dhe ke sindromen e dual qytetarise? Apo nuk i beni keto deklarata ju, qytetaret e rinj te Frances? 

Amerika, qe ju e urreni me zemer, eshte akoma shkolle e vjeter, per qytetarizmen e re europiane ne kete drejtim...

nuk jam gje qytetar francez. ne mos bej muhabet pa lidhje me komentin te cilit i pergjigjesh.

Ne rregull atehere, e shikojme ne kendveshtrime te ndryshme. Une i pergjigjem shume mire komentit tat, po eshte e veshtire me gelltit te verteta, me status jo te shtetit perkates. Si akoma shtetas shqiptar, kur vendi mikeprites te ofron kushte qendrimi, duhet me be nje perpjekje fillestare me kuptu se cfare ata ofrojne per vendin tend. Se Franca eshte pjese e BE-s me shume pushtet. 

une po thoja qe kosova nuk njihet nga bota akoma si shtet i pavarur, megjithese ka trupa amerikane atje.

ti ça po thu ?

Une po them qe Kosova njihet shume mire nga bota e qyteteruar perendimore si shtet i pavarur, te pakten nga anetare konkrete qe kane influence ne politik-berje ne bote, me shume sesa njohin Palestinen, qe ka mbi 40 vjet ne perpjekje per shtetenjohje. Keto jane fakte te njohura. Per me teper, Kosova njihet me shume si e pavarur nga shtete perendimore (katolike + ortodokse + religjione te tjera) ne shkalle popullsie, sesa njihet nga shtete myslymane, pra shkalle shume e larte njohjeve vendedosese dhe shtetformuese krahasuese.

Cfare importoi Kosova nga perendimi dhe lindja eshte cfare une po dua te them ne kete diskutim sot. Batoni thote se nga perendimi perfitoi korrupsionin, dmth qe eksporti kryesor i perendimit per shteteformim si produkt ishte korrupsioni. Ndersa homegrown nga Kosova i vetmi zhvillim i fundit eshte inkubator i ISIS. Me vjen keq po ky eshte realiteti. 

Kosova, nga rezoluta 1244 me te cilen operoi per shume kohe edhe pas shpalljes se pavaresise unilaterale me ku eshte sot ka bere nje hop perpara shume te madh. Me 1244 ishte pjese e Serbise, sot ne syte e UN eshte e pavarur ligjerisht. Ndersa Europes, me ate qe beri me kosoven ligjerisht ne arenen nderkombetare, i esht embyllur goja sot me cfare do te beje Rusi me Ukrainen dhe rezoluten 1244. 

mua nuk me duket e mjaftushme njofja e sotme e kosoves. ndersa tu mesa shoh te duket e mjaftueshme kjo, por shton edhe qe ata e kane fajin vete, dmth qe nuk meritojne njohje me te madhe.

dmth i jep te drejte asaj qe po thoja une. qe njohja e sotme e kosoves nuk eshte e mjaftueshme.

po lexon KEQESISHT gabim. Tung. 

je ti qe shprehesh gabimisht (normal zgjerohesh me shume sesa ke kapacitetin dhe s'man me mend ku e fillove). nuk je koherente ne arsyetim.

Se dhiderat albaneze e kane menjen per te vjedh e vu pare gjithandej kufijve. 

po pse pa pare, duhet ta fitojne pavaresine ?

    Gaia, nuk kane peshe fare ndjeshmerite fetare te ballkanasve, ne disbalancat politiko - ushtarake  te perballjes Perendim - Rusi ...! Politika  ruse teton spostimin e perballjes ne Ballkanin e Jugut, per vet historine por edhe ta kete sa me larg vijes vet kufitare.Perendimi, kryesisht Amerika synon te kunderten ! ...! 

   Problemi eshte jo Ballkani por Evropa ..! 

 

Ne te menduarit tim, eshte fatekeqesi ta gjesh problemin ke europa dhe jo ke vetja. Cila eshte Europa ne syrin e shqiptareve? Eshte monetare, simbolike,, vetequajtese, institucionale? Keto jane pyetje qe duhen bere? Gjersa europa qeka problemi, pse po duan te shkojne ne europe? Apo eshte Europa lopa qe duhet mjel, pa dhene asnje kontribut? Cuditem me kete lloj kendveshtrimi te ngushte qe kane per europen. Ne Europe duhet te kontribuosh te jesh i barabarte, jo te jesh inferior. Edhe shqiptaret kane shume qe mund te kontribuojne po te kene perqasjen e duhur te gjerave, dhe kjo nuk barazohet vetem me vlerat monetare. Po babezia me duket - ose pershtypja qe lejne shqiptaret eshte disgustuese. Asnjehere politikeberesit shqiptare e shikojne veten ne pasqyre sesi duken ne syte e tjetrit. 

Eshte e vertete e dhimbshme qe klasa e mesme te pakten shqiptare duhet ta pranoje ke ka ne krye. 

Thirrja patriotike e Graves me solli ne mend Sali Butken. M'u shoqeru me muziken e filmit Skenderbeu, kur 300 kalorsit vine qe nga Hungaria per Kruje. Ta ta ti ta ta ta ta taaaa.... Eh, none, non.

Mik, thirrja nuk eshte e graves, por eshte kushtrimi i te pareve tane qe kurre nuk e kane  henger turpin me buke .... si bythpambuket e deshirave te madhaja per te bindur vehten se do rrojne pafundesisht.

Nje skrapalli i hershem , para toges pckatimit; ka pas thene : shtjere more mut  muti , se nje here vdes burri ! 

Dhe ra pa asnje shenje burie si e asaj te ...brate ! 

thote pashai mashalla, ku rriten këta gjërpënjë...

mirpo ka rjedh shum uje osumi e vjosa, esht hollu "canaku me dhalle".

"të ngrihemi të dëftejmë trimëri/ të dalë e ku të dalë/ se trimërinë gjer tani/ e patem ca të rrallë..." smiley

ps. eshte cik kopuk ai devolliu, po kopuklliku duket s'i prishka pun hyqymetit. smiley

 

Nje vajze 8 vjece e vrare dhe rilindasit kan frike te kritikojne pasi mund te dale terroriste.

Mire e kane, ka shume mundesi prinderit e saj te kane qene myslimane, dmth kjo me 100% terroriste do behej. 

kujdes ti po ashtu, se perfundo ndonje dit si ata çeçenet e bostonit dhe shko per lesh.  

sa mire qe u parandalua nje terroriste e ardhshme

flm serbi

flm maqedoni

Rilindasit jane pragmatike e neutrale, Edison:

Konsiderojmë të papranueshme që një grup personash të identifikohen etnikisht, ashtu siç është e papranueshme që vrasje efektive të policisë të identifikohen si një grup etnik.

Bushati. 

vetem se kesaj i thone te flasesh dokra. atje konflikti eshte ETNIK. nuk vjen nga diçka tjeter.

Bushati ketu s'ka bo ndonje gabim. Dum s'dum ata jane shtetas te njejtit shtet. Ne vendet normale s'identifikohet robi sipas etnise, sepse keshtu ushqen urretje nder-etnike publikisht dhe institucionalizon diskriminim. As Shqiperia s'e ka praktike ( pervec ndonje romi te shkrete, por dhe kjo ne raste sporadike dhe te papergjegjshme) qe te identifikoj kriminelet sipas etnise. Ndryshe per Gerdecin do thoshim shtetasi shqiptar Delijorgji i minoriteti grek psh. ishte pergjegjes per me the e te thashe. Which is not normal.

ti mund ta shpjegosh si te duash vete. po atje problemi eshte etnik. ndersa delijorgji nuk kishte gje problem etnik.

dhe qe shqipria se ka metode e di dhe une. se ne nuk shkojme te vrasim gje minoritaret se jane greke.

Konflikti i ka bazat tek etnia; ne nje instance te pare do te thoja sepse problemi eshte veçse rrjedhoje e nje shteti te deshtuar. Ka pakenaqesi dhe antishtetizem nga pakica shqiptare dhe pavaresisht pjeses se fajit te disa segmenteve radikale-kombetariste, shkaku eshte tek te qenurit qytetar i klases se dyte. Klasifikimi i problemit si etnik eshte realist dhe fatmiresisht nuk i jane vene ngjyra terroriste e islamike duke e tjetersuar edhe me teper pakicen shqiptare atje. 

Reagimi i Bushatit ka qene i dobet, as ketu e as atje ne menyren me te turpshme, me te papergjegjshme. Larje duarsh,kaq.

 

Tema shyqyr qe gjeti material per te publikuar. Shyqyr edhe per komentuesit qe shfryejne streset e javes.

ti edisoni vetem klliqe flet dhe vetem vkarsat ti bejn komente. shënome dhe mua per nje here dhe te vetmen herë. 

O koko o figure, dite e shtune sot cne kaq dobet? ndonje birre te pakten sa per te nxehur situaten...

smiley I ka rene shtanga kokos ...o bo si Mario Gomez 

se po pi nja një a katër peach ales se mbaj mend ndaj pertoj e i bi shkurt komentit. tu pa flames-lightning. ndeshje kot asi gol, vkkkkk.  respekte shqiprise e tiranes sidomos smiley)) dedikim nga koko te yardhouse. po iki ti fus i cigare qejfi

Maqedonasve, Greqia nuk i njeh emrin, Serbia nuk i njeh kishen, Bullgaria nuk i njeh kufirin, kurse Shqiperia ja njeh te tera...

Shqipëria s'paskërka akoma ambasador në Maqedoni, pa mirë të tjerat.

Mbaj mend në universitet një natë me nje shoqe nga Kumanova e kam gdhirë duke mësuar vallen e Kumanovës se seç festohej të nesërmen. 

Situata shumë e ndjerë smiley. Të vrarë, të plagosur e njerëz që po shpërngulen. 

Nuk i kalon presidenti me mustaqe kandidaturat per ambasadore prej muajsh, e jo vetem ate te Maqedonise, problem se i jane shkel kompetencat.....

S'ka gje hajr derisa perfundimisht FYROM-it nuk i vendosim mbishkrimin tone.Nderkohe,lobi i pederëve vazhdon avazin.

Për Thaçin s'di ç'të them, po qy tjetri dashka të fshijë Nanon e ca të pabëra.

Jakova - Nuk te degjova te shprehesh per letren e Batonit, apo eshte No Comment...

Sapo pashe koncertin ne Butrint te te medhenjve kengetar te kombit Shqiptar me rastin e dites se Europes, ku ishte edhe Thaci e Rama. Duhet te kishin anollu shfaqjen thone Pederat e Zerit????? A po puno Mustafa ne Kosove e Bushati ne Tirone???? Apo Pederat e Zerit presin qe Mimi te veshi kambalet?  Te sqarohen gjonat i her pa ka kohe Mimi dhe Ministria e Mbrojtjes te shpalli Mobilizim te pergjithshem te Shqiptareve.

P.S. Sa i sakte eshte titulli i ketij artikulli ne kete moment????A ka pensionist a femije te vdekur si hapi thashatheme Qeveria Maqedonase?

futja kot, o jakove. te pakten sill lajm qe s'eshte genjeshter.

Baba Erdogani nuk u erdhi ne ndihme?

 

Ora 11. Ne Kumanove hala s'dihet kush me ke po lufton. Askush nuk e di. Thjeshte krisma degjohen nga larg. Shqiptaret jane mbyll neper shtepia ne gjendje terrori. Zoti e befte mire!

17 sahat lufte thone .bilanci eshte pothuaj jek e jek 5 shqiptare e 5 police maqedonas.

ajo gazeta qe solli si link jakova; po thoshte qe jane grupime te kosovarve te UÇK-se ato qe po luftonin me policine. po te jete e vertet, qekan trapa, ose te shitur qe bejne politiken e te huajve.

exactement.avropi sikur nuk para i perkrah keto permbysjet e qeverise me dhune plus qe i ka duart plot me kriza gjithandej nuk ia ka ngene edhe nje tjetre ne balllkan ku njerezia sebep per sherr duan.nese ata te UCK duan te luftojne te pakten te strehohen diku ne male larg qendrave te banuara me popullsi civile.

s'besoj se dikush kerkon te permbyse atje qeverine maqedone. mund te jet komplot. lufta kundra islamisteve eshte ne mode ne kete moment, dhe pse mos perfitojne kush ka nevoje. 

 

Ky grup nuk ka gjetur mbeshtetje as tek lagjia e tyre, si mundet tu jap mbeshtetje Shqiperia dhe Kosova apo me keqe Aliu i BDI? 

Tentative e ndyre per te perfshire UCK ne kete mese nga mediat shqiptare. Jane sharlatane te paskrrupullt. Nuk mbrohet atdheu dhe shqiptaria duke kenduar allahu ekber. 

 

 

Morpo mos na jepni bilance po na thoni ne dini gje a ka reaguar Baba Erdogani. Se ka plot qe besojne se sa te kemi Baba Erdoganin tna haje mune maqedonesi!

Erodogani nuk ndihmon dot se ashtu eshte nje muhabet ,por ceta plake e peshkut me Ty ne krye mundet.smiley

Krijimin e shqiperise se madhe sikur e keni per detyre ju te Ballit Kombetare. E keni dhe ne dekalog! 

e mo albo, kujton se po tallesh me ceten plake qe nga prapa kompjuterit, mo? smiley

 ky umori yt i oll, per dite te shtune, esht si shiu mbi ugar, nje livando stallash... smiley

 

Cimo kam nji pytje por dua pergjigje te sinqerte. A mendon se u teprua me ndeshkimin qe komunistet u dhane ketyre te Ballit? Dmth a mund te ishin treguar pak me te bute? Fundja luften e fituan. 

Shkoni atje e korrigjoni gabimin qe bete ne Mukje smiley

S'di a ju njoftuan, po ka mbaruar Lufta e Dyte Boterore dhe ra dhe diktatura. Dmth mund te dilni lirishem nga time-capsule.

Hala s'jam tu e mor vesh pse e bote lidhjen menjehere me islam mer. As Maqedonasit s'e kane bo lidhjen kaq shpejt, por me nje deklarate te qelbte thane qe robt te kane hy me rrezu institucionet e madhnishme maqedonase nga KS. Pra ceshtje kombtare. Sdq as e diskutoj qe kur te mbarojne krismat do e bojne dhe ata nje lidhje fet e fet me Islam e terrorizem etj etj qe te dalin si bukurosha para opinionionit global ( sic emigranti) por havash icik se s'ka lezet ti bojne ne keto muhabet kur dihet shume mire si eshte puna andej.

shume jane duke reaguar komentuesit (sic pritej), por a e di njeri se kush po lufton ne Kumanove? Cilet jane keta? Ka nje arsye qe shqiptaret ne politiken e maqedonise nuk kane reaguar.

ke shume te drejte. me cfare po lexoj ne shtyp, disa nga politikanet shqiptare te maqedonise, jane duke u larguar nga vendi, te pakten kete po thone disa portale. nga ajo cfare ka disa kohe qe po thuhet, jane rryma te dyshimta pan-arabe si forcat nxitese, dhe jo shqiptare ne themel, pra ekstremizem fetar dhe jo etnik, apo gjeografik. nuk eshte e qarte. 

Ku e lexove ti kete me pan-arabizmin mer? Sa shpejt qe punokat keta sllavet mer.

Shtrigan, Politikanet Shqiptar nuk reagojne se nuk jane tu e honger ate koqe ullini.

Ne 17 Maj pritet te rrezohet qeveria Maqedonase nga Maqedonsit e jo Shqiptaret. Prandaj kete micro-crisis para Krizes se madhe qe mberrin ne fund te Muajit Maj politikanet e shofin pak me dyshim....pritet te bier Qeveria aktuale dhe te krjohet qeveria e perkohshme.....Shqiptaret deri me sot skan ca thone shume se i cik jane ne shumice e nje pjese jane ne opozite. Me sa duket do durojne deri shkermoqjen e Gruevskit.

P.S. Me trapi ne kete mesele pas Gruevskit, ne fakt ene para atij, doli VUCIC me afrimin e trupave Serbeve ne kufij per hir te stabilitetit. Idiot komplet.

Sado qe i kam inat teorit e komplotit, s'ka rob ne bote qe ma mbush mendjen qe e gjitha kjo s'eshte nje inskenim per tu mbajtur ate felliqesiren fyromiane ne pushtet, per ti bo serbet me u duk si te mire e per ti prish pune shqiptareve. 

Plehra Fyromiane e ka keq se akuzohet jo thjesht per korrupsion por per vrasje. Ku ka me mire se te kerkosh para demonstruesve Maqedonas pak mirekuptim se Shqiptaret jane tu bo trubullira. Serbet duken shume keq ne ket raste sepse sa here qe kercet pushka cojne trupat ne kufij, dalin edhe idiote . Ne Kumanove konflikti duket i importuar edhe prej miqve te tu vendalinj.

Nuk ka shans qe te perfshihet UCK ne konflikt sepse ne i kemi besuar politiken ne Ballkan aleatit tone te madh, Daj Samit.  Mos lexo plehrat Enveriste se si ne Kosove ashtu edhe ne Shqiperi ka nje perkrahje unanime....unanime ndaj politikes amerikane. Amerika nuk perkrah lufte ne Maqedoni. Prandaj Shtrigani habitet me reagimin e politikaneve shqiptar. Nuk jane te perfshire.....shume e thjeshte.

UCK ne kete rast eshte akronim per Ushtrine Clirimtare te Kombtare. Kane bere nje deklarate.http://www.panorama.com.al/uck-merr-perg...

Reagimi i shpejt i Serbise s'besoj te jete aq rastesor, por nje situate komplet e stisur, per ti treguar opinionit nderkombtare qe Serbet kane qene viktima gjate luftrave te Ballkanit. 

cili eshte burimi i kesaj deklarate ABC news, Shqiptarja apo Panorama? smiley

Ashtu sic kane gjithe diten qe po thone qe eshte vra nje vajze e vogel 8 vjece me prinderin e 3 pleq..

Ndersa shume pak i eshte dhene rendsi lajmeve qe vijne nga burime zyrtare si Bashkesia Islame ne Maqedoni,te dyja partite kryesore shqiptare ne Maqedoni, qeveria kosovare dhe ajo shqiptare qe bejne thirrje per te mos rene pre e provokimeve dhe mos te destabilizohet Maqedonia.

 

 

 

Atehere edhe ti po i afrohesh teorise konspirative. Qe une mund ta kem gabim do provohet ditet e ardhshme, nese jo 4-5 apo 20 njerez te armatosur por mijera luftetar do cohen ne Kumanove. Po ne kena cu qindra ne Siri, apo jo? Qeveria Maqedone po shkatarrohet nen akuza korrupsioni e vrasjesh politike.....ky eshte lajm. Zgjedhjet e para-kohshme do jene tragjike per pushtetaret. 

Kta dun me thon qe jane Islamiket???? Po kur mer, ata aty kan qen. Une jam si Shen Thomai....mi trego Islamiket ditet e ardhshme....numra e aktivitete kriminale. Thaci ne Butrint ne eveniment te Europes kta kelthasin kan ardh UCK me na destabilizu....Po mir ja qe eshte UCK tjeter....emri apo kopjimi i emrit.....sjell sukses ose notoriety.  Po paret nga erdhen? PA bashkepunim me Kosoven nuk i futen politikanet ne Maqedoni. 

Do presim faktet dhe nderkombetaret si gjithmone, Daj Sami eshte me NE.

Po ti i ke ketu qe e bone lidhjen fet e fet me Islamin, ca mendo ti qe s'do arrijne me e bo ndonje lidhje fyrmomianet. Do dal nje nga ata qe ka vdek tashme qe sipas fyromit ka qene i trajnum ne arabi e me the te thashe. S'kam shume shpresa tek fakte e as nderkombtar, por mire do ishte qe ministrite shqiptare te mos flejne sot e te bejne gati strategjite kundra propagandes sllave qe do marr dhene. Te jene gati per deklarata e te jene vigjilent qe kjo situate te mos ti dal nga duarte.

Po nuk eshte Peshku percaktues i mendimit Shqiptar. Sa Kosovar apo Shqipe pre Maqedonie apo Mali i Zi i ke pa me komuniku? Ene i her, sllavet do llapin por si pjerdh mo njeri. Nuk besoj qe Daj Sami do largohet nga Kosova se u shkrehen 3 pushke ne Kumanove. Ka bo investim te jashtezakonshem USA tek NE. 

Nejse mer qofte ashtu sic thua ti. Po sikur s'po na i var shume ene Uncle Sam me duket mua, se Vucic ka takim se shpejt ne Amerike nen moton" Shqiptaret jane terrorista". Ene Ameriqi aq do. Nejse se Zoti e bofte mire per te shqiptaret s'e populli i forte kena qene qe durojme gjithe keto pislliqe. 

çfare pislleqesh ?

Shiko, Vucic, vizito USA, vendin qe e disiplinoi me bombardimin e desheruar. I cik ulje bothe mbas faktit. A pse nuk fto Ramen apo Bashen? Po ata jane ne shtepi te tyne Tek ne. Shume zhurme per asigjo. Nderkohe qe ne duhet me rregullu punet tona. Nuk ka investim me te modh se prania e daj samit per ate Pune me pranine ushtarake.

Nje Guantanamo camp per radikalet Islamic apo Enverist eshte i deshirueshem. Jepini Kohe kombit Shqiptar te marre fryme, ska qen kurr me mire se sot. 

Nje Guantanamo camp per radikalet Islamic apo Enverist eshte i deshirueshem

Nje nga enveristet ne mengjes te komplimentoi per mencurine tende smiley

Ai nuk ka qen radikal .....Crendesi ka ti me ke denominuar idiot..nderkohe...por  

Roni ka cuar nje dyshim  qe une do e shtjelloje me qarte ....se si ka mundesi qe pinjollia me e zjarrte e xhaxha Abazit eshte anti-shqiptare + anti-kosovare  ???? Le qe je pro Janullatos si pak te tjere.  

Cer Ballisteje je ti qe nuk do Kosoven e Shqiperine e bashkume....dhe ti personalisht e sulmo idene e bashkimit ne cdo koment?  Ballistet ne amerike i kam gjetur dhe me kan pritur mire. Patriot. Ata qe ishin martuar me grecka a gjermone, perseri kishin mbetur Shqiptare dhe te respektueshem. Luften me Merhumin ata e kishin braktisur qe me 1965....ndryshe nga propaganda komuniste nuk luftonin me nga emigracioni...u borgjezuan...bene jete te bukur. Por Ti cfare perfaqeson vec interesave te Asfalise?????

esht ballist i vonum ky. 

deri ne 91-shin e ka besu me shpirt frontin nacional clirimtar. pastaj se ku lexoi ditarin e nje oficeri gjerman, dhe u be ky albua qe shikon sot. smiley

ahahahah sa i modh qe osht. a true gem!

Emo kjo viktima e  ka perqafu kauzen e Ballit pa lexu i germe ose eshte Asfalia. Ballist te vonum nuk ka, e nderprene luften ndaj komunizmes ne 1960 dhe iu kushtun karieres.  Shume Balliste ishin dakort ne ato vite qe Merhumi jon po i sherbente per te mire Shqiperise se po ruante pavaresine etj. 

Ballistat humben luften per faj te tyre...dhe kur e kam pyet ndonjonin para se te vdiste e ka evitu pergjigjen. Ca prej Ballistave kane qen Partizan e jan kthy Ballista.... Une ende do e pres pergjigjen me modesti ndoshta kur te vdes edhe une e ti takoj prap do elucidohem.

Nderkohe si ka mundesi qe pinjollet e Xha Abazit jane kaq anti-kosovar e anti-bashkim? Sic u degjeneru longu i goglave te Mehmet Shehut keshtu u degjenerun ene keta ne pro- Helen

Librat e dulles te kane lene me demtim truri permanent smiley

10 me yll ne marksizem smiley

at luften e klasave e ke qa besoj.

ooops... nji sec: mos me thuj qe te ka ron ne provim marrveshja tradhtare e mukjes. no way! e ke shpjegu nji me nji tradhtin e mustafa gjinishit a si e ka ai tipi ahahahaha  how can you sleep, albooo!!! smiley

yeap por disa prej nesh e detoksifikuan trurin per disa te tjere ishte teper vone.smiley

helm i fort ai. me sa lahen duret e ledi makbethit, aq lahet truni jot. smiley

Si e humben luften?Bibla e kaurit emo , ka me teper mencuri se libri "kur lindi Partia" .trust me

Ecclesiastes 9:11 (KJ21)

11I have observed something else under the sun. The fastest runner doesn't always win the race, and the strongest warrior doesn't always win the battle. The wise sometimes go hungry, and the skillful are not necessarily wealthy. And those who are educated don't always lead successful lives. It is all decided by chance, by being in the right place at the right time.

Ne Bibel do e gjesh ngushellimin...ku tjeter?

po mire mer mire, po Ronit pse i thu emo smiley

smiley

 

Po mundohet qe me nje gure te vrase dy zogj smiley

Po Jo mo Grecke, ballistet nuk Kane gjuhen tende te urrejtjes ndaj Shqiptareve. Ti gjej veten nga ku rrjed. Ballistet iken ne 44, lane gra e femije e krijuan familje te reja Jo per faj te tyre. Por ditet e fundit te jetes se tyre i kam pare fisnik e te civilizuar. Nuk kan helmin tend. E kuptueshme se ata u larguan.

s'kane çfare te reagojne pa dit gje se çfare behet. 

...ja prit pak se po hartojme komplotin...

Ai ballisti dronit, po e po, por duhet te jene dhe ca agjentura te tjera.

U dorzuan 20 e kusur veta te armatosur, do ta marim vesh tani cilet ishin e nga vinin.

Pulitikisht, problemi i Maqedonise quhet Gruevski (kriza e pergjimeve etj etj), i cili nuk eshte gje tjeter vecse nje Berishe i 97s e qe perdor disa shqiptare në Kumanove siç perdorte dikur Saliu... (e dini vete vazhdimin)

.."  Jane rryma pro arabe mes shqiptareve ata qe sollen kete situate ne Maqedoni.." ! 

Nuk ka gje me te rende se sa kur plas " bomba serbomaqedonase ..." mes shqiptareve opinioniste...! Mos beni tellallin maqedonas ! Eshte gjithcka e organizuar prej sllaveve.

Pikerisht kete thone maqedonasit ! 

Mire ia bene qe i vrane se fundja e kane vete fajin qe jane muslimane - thote grupi Elita 5 e Peshkut.

Myslimane jemi ne ketej, jo ata qe ikin ne Siri. Ata s'jane myslimane.

ti nuk je musliman, ore. ti je mistrec.

Me pelqen stili i luftimit tend. Kurre me plumb, gjithmone me bomba dore qe te vrasesh sa me shume armiq me nje te qilluar. Se ke me kujton ky stil luftimi...smiley

Aq shume spiune te maqedonsave ka ne mes te shqiptareve te maqedonise saqe s'ja merr mendja njeriu. Qelbesirat behen vegla te qeverise maqedone sa here ata kane probleme, si ky rasti i fundit. Gruevskit i duhet nje armik qe te heqi fokusin nga protestat e opozites, dhe ja ku i vijne ne ndihme shqiptaret injorante te nxitur nga lideret e tyre spiune te sllaveve te jugut smiley

Baballarucet e kombit ku jane?! Nuk do cuditem kur te degjoj ndonje deklarate te qeverise se nuk po ndodh gje. Shpresoj te mos e trajtojne dhe kete qe po ndodh atje, si rastin e ikjeve per azil, dhe atyre qe i ka zen halli tu turrin tellallet llapaqene e tu thone se po na prishni imazhin.  

Kane folur dhe shume hapur biles edhe zyrtarisht qe eshte loje e Sllaveve. Pse ca kujtone ti se jane te gjithe ABC news e Shqiptarja qe kane 2 dite qe po hidhen ne sulm te helmojne publikun me patetizmat e tyre? Sllavet nuk kane qene kurre te mire me propaganden dhe nuk kane asgje per tu mesuar shqiptareve qe e njohin shume mire sesi funksionon kjo gje pasi kane qene mjeshtra per 45 vjet..

 

Aksion politik. E para se duhet per shkak te rrethanave te krijuara, dhe e dyta, per konsum te mrenshem "ne me ne", demek qe te me thuash ti mua- e pe, ashtu si foli ne mal te zi, si babe kombi, ja si i del per zot shqiptarve. Me deklarata te tipit-un i dola borxhit- jemi deri ne fyt. Dhe sa per muhabet nuk esht se me pelqy saliu me formulat qe une mund ta boj corbe ballkanin ose kur shkoi tu i bo karshillik gjermonve.

me thosh dje njoni qe ndodhet ne shqiperi ne kete moment. do me ik ne azil, nje katunare (periferi te tirones) me dy iPhone dhe 200 patallone. s'do i kete kurre ketej. (ne fakt Alba e ketushme e gjeti arsyen e emigracionit, shqiperia po polarizohet, shume vete ndjehen emigrante ne vend te tyre. te gjithe ata qe kane zbrit ne qytet nga fshatrat keto vitet e fundit. ndersa qytetaret e kohes Enverit, po instalohen neper Enclaves, zona te veçanta, te ish blloku dhe te liqeni. prandej dhe nisen rrobt pa i vra ndergjegja, emigrant per emigrant me mire jashte ku s'te njeh njeri).

shqiptaret po me thosh, kur hap njoni dyqan, hapin te gjithe te njejtin dyqan. hap njoni restorant, te gjithe restorant pas tij. ben njeri nje sere, te gjithe fillojne dhe bejne sera. niset njoni ne emigrim, te gjithe hidhen te bejne njesoj. vujn per ide origjinale.

shume vete gjithashtu po kthehen (jane kthyer dhe do kthehen vazhdimisht) . shumica atyre qe i eshte fut sot punes, jane te kthyerit nga emigracioni.

Shperthen Kim Mehmeti :Ne Shqiperi qeverisin "qelbesirat" prandaj na vrasin neve ne Maqedoni       smiley

 

i vrasin ngaqe jane muslimane. nuk eshte mire ne kete moment me qene i tille. 

Jo vetem kaq, po nuk duhet lene menjane as Amerika dhe Musadi qe gjithmone kane gisht ne keto gjojna. Plus kryqezatat... smiley

Lufte ne Zvicer, lufte ne Kumanove...car behet kshu mer jau?!!

Si te gjitha qeverit nder vite....mbas pilafit. Mbas pilafit sepse e dime mire se si esht sjell shteti maqedon qe prej fillimit me shqiptaret atje. Historikisht, deklaratat e burrave te vegjel te shtetit ame kane qene per tu justifiku ketu brenda per brenda. Nuk shpetojne dot nga komplesi i te qenit i pari i katundit, nje katund qe sa vjen e zvogelohet, aq sa me shume jetojne jashte kaundit se sa brenda tij. Asgje nuk zgjidhet ne minuten e fundit. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).