Ministria e Jashtme shqiptare i ka dërguar notë verbale ambasadorit grek, Leonidas Rokanas, lidhur me planin grek për të kërkuar naftë në detin Jon. Kështu shkruan gazeta greke “Kathimerini”. 

Në notën verbale shpjegohet se zona që mbulohet nga kërkimet përfshin dhe pjesë të shelfit kontinental të vendit fqinj. Por Athina e ka mohuar këtë çështje. 

Për këtë veprim të Tiranës, shkruan "Kathimerini", ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, ka anuluar takimin e planifikuar me ambasadorin shqiptar në Athinë, Dashnor Dervishi.

“Veprimi diplomatik i së premtes është i fundit në vazhdën e mosmarrëveshjeve mes Athinës dhe Tiranës në lidhje me të drejtën e eksplorimit”, shkruan gazeta greke. Të dy vendet kanë nënshkruar një marrëveshje në vitin 2009, duke krijuar një zonë ekskluzive ekonomike, por pa zgjidhur ende vendosjen e kufijve dhe përcaktimin e shelfit kontinental. Gjykata Kushtetuese anuloi marrëveshjen pas një kërkese të bërë nga opozita e atëhershme. 

4 Komente

Ah mer sali mer qen, fajet e tua vazhdojme ti vuajme, kelush i djallit.

Litari ,  zvarre e jashte varri ! Dhe ka surrat ky bandit e llap akom ! 

Shume dakord me konkluzionin, por edhe pse mendoj se nuk duhet te ndalohemi vetem aty, kjo eshte dicka qe fatkeqsisht ska per te ndodh ndonjehere. E them kete sepse Ne shqiptaret jemi duke luajtur me dinjitetin dhe fatin tone kombëtar pasi vazhdojme te lejme ne krye phehra te permasave alla-Berishovic dhe klanit te tij te cilet haptasi u cojne uje hesapeve nacionaliste greko-serbe, Shiko provokimin e rradhes me firmen e assholit "Arian Cani" qe del pa iu dridh qerpiku ne TV e ben thirrje per vrasjen e bashkekombesve Cam e Sarandiote. Shiko edhe reagimin inekzistues te instancave te shitura qeveritare e institucioneve mediatike karshi kesaj tradhtie te hapur e te panumert kombetare qe i perplaset popullit shqiptar ne fytyre. Nga ana tjeter kemi rastin aktual te Kumanoves ku UCK-ja ka marre aremet kundra politikave moqedonase.

Sa per grekofonin e paafte Cani, do ti thoja qe sado Ti dhe gjithe ndyresirat pro-helene si puna jote te mundoheni te modifikoni faktin a pellazgjishtes se lashte si gjuhe mbas-helene  e keni te kote. Ndryshe nga ju skupidhjet e ardhura greke ne trojet shqiptare, Ne shqiptaret e Camerise jemi te zotet ligjitim te atyre tokave te vjedhura nga kurvat nderkombetare me ndihmen e filove moter..r si puna jote.

Ne fakt te dy vendet, s'kane bythe (teknollogji dhe para) per ate investim aty, dhe bejne gam-gam kot. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).