Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

Pa censurë - 93

340 Komente

Nji prej Kenerike esh now your newest american idol smiley

smiley

Dmth, te pakten two terms Erioni? smiley

Two terms are for American wimps! smiley

po ky te pakten apes Obama...

po Basha qi apes Berisha....

you don't have unlimited choice!!!

si tha erioni ke fevzo; po te kisha qendru ne amerike do behesha nji rondele nje bullone, maksimumi

ndersa ne albanie kam mundesi te behem obame.

Xhibi dhe heretik...gezuar festen! 

May is National Masturbation Month. 

 

Gruja dyt si dy sytsmiley po qe nga c'kam pare eshte pe verteti.

Tjeter me te pare, tjeter me te provuar! smiley

Bluja e depolitizuar do ket qene patjeter ngjyra e preferuar e Nolit... ate ngjyre do ket patur ne mendje edhe per hymnin e flamurit.

O cone i depolitizumi!

Cone, nuk te kam faj une qe ngaterron Nolin me Asdrenin.

ti e permene i pari

nejse

pytje e thjesht per ty. a ja vlen te shpenzohen lek ne koh krize per kunj te kundershtarve politik?

Po permenda hymnin e flamurit te Nolit o Cone. Nuk te kam faj une per mangesite. 

Korrektimi i nje njollosjeje qe i behet figurave te kombit eshte detyre! Ca te bej une qe ti te kuqen e njef vetem si ngjyren e komunisteve. 

esht veshtir tju kuptosh a po beni ironi apo e keni seriozisht. kjo dilem krijohet kur shkon tjetri ne ekstremet e kotesise

Cfare eshte e lehte per tu kuptuar eshte mangesia e njohurive tuaja mbi historine e vendit dhe kontributin e figures ne fjale. Prandaj dhe e kuptoj se si ju duket sulm politik korigjimi i nje njolle politike mbi nje figure historike. 

ja hoqi njollen partia e?

Merpo Partia donte t'i bente nyjen ketij, po u tregu i zgjut e s'e hongri ate tek te vinte. 

mir, po ato shiritat ngjyr rilindje sta vrasin i cik synin?

Do ta kete ly LSI-ja se rilindja eshte purple. 

a thu ja heq rama lsi-se bojen e?

Me keq se Tyson ti o cone, iku, maroi kjo neshje, shifemi tjetren.

shifemi kur te behet blu prap se sa te jen militantet verdall ket loj do bejn partit

Kete sherrin per eshtrat e Ises nuk po e marr vesh.  Isa ka lene amanet te varroset ne Boletin.  

hehe, po tani kemi versionin Isa 2.0 ose Isa Reloaded, se edhe Isa kur la amanetet nuk e dinte qe do vinte nje dite Rilindja smiley

Hajt se per keto zgjedhje e cojne ne Vlore, kur te kete Hashimi zgjedhjet e veta e kthejne ne Kosove.smiley

Cfare lidhje ka me zgjedhjet lokale vendndodhja e eshtrave te Ises? Sinqerisht pyes.   

Po te kishte lidhje askush nuk do e permendte. Ke degju ti ndonjehere ndonje debat me lidhje ne fushate?

Me seriozisht besoj si Fori qe keta nxenesit e Sales besojne se cdo gje me karakter patriotik sjell perfitim politik ne fushate. 

Personalisht mendoj se eshte pa lidhje qe Isa te prehet ne Vlore. Pavaresisht se ai beri te mundur ngritjen e flamurit atje, vendi i tij eshte ne Boletin.

 cdo gje me karakter patriotik sjell perfitim politik ne fushate. 

Heperhe vlonjatet jane te irrituar me qeveriun se ua ka bere dëtin "Lungobalte."  Dhe kur shahen vlonjatët nga dëti, s'pyesin as per te gjalle e as per te vdekur. 

Pertej humorit te baltosur, sinqerisht qe s'shoh lidhje.  

Pavaresisht se ai beri te mundur ngritjen e flamurit atje, vendi i tij eshte ne Boletin.

Pa ulur rolin e Ises, nqs i mshohet asaj ideje, duhet te varroset edhe Gurakuqi ne Vlore e me radhe.  

Prit, prit, se s'keni pa gje akoma. Maj, qershor ... festa do vloje.

Vitin tjeter Suedia dhe Danimarka pritet heqin krejt nga qarkullimi paren e letres. Sot per sot ne Suedi mbi 90% te transaksjoneve dhe blerjeve behen me karte apo telefon android/IOS. Vitin qe kaloi edhe shitesit e rrugeve (gazetave ejt) u detyruan te pajisen me iZettle

class --> 3:26 to 4:26, a whole minute in which God does exist. Confirmed!

good man!

Sot kryetari i kuvendit te shqiperise, zoti Ilir Meta vizitoje ambientet e kolegjit turk (shkolle e Gylenit). 

Turkut ja dha xhuvapin i pari

ilir meta nga Skrapari

 

Per te mire te vendit tim

le te flasim per arsim

per arsim e dituri

me qetesi e dashuri

Me qetesi e dashuri

do te behet kjo Shqiperi

 

e rende kjo, Bame. e rende...

ate zgjeben e maratones se bostonit e paskan denu me vdekje.

ja shyqyr, nje lajm qe ben sens nga knej.

Tani e boni update CNN. 

Te pakten moren vendimin. Ti e di qe une e ti, kete, rrezik do ta leme prapa ne burg...

Lungobalte? Shume te rrembyer qytetaret Vlonjate. Duhet ta marrin me qetesi e dashuri. Punet e mira behen ngadale-ngadale.

Good. 

Tsarnaev me vdekje...atyre trimave te Teksasit plumbin ballit!

hë më të lumtë dora

Amerike ja bere fora

bushmeni nr 2 ... i kan ra puplat ket javen qe shkoi. 

Edhe keta gjithe ky vend me trute me te mire te botes ngelen laj thaj me dy tre figura per president.

Finisterre,

meqe tema iku prej faqes pare dhe u zhyt ne arkiv, muhabetin po e vazhdoj ne pa-censure. Me mire ketu midis plehrash kapriçoze, se sa midis videosh You Tube O Rono.

 

[US]  finisterre - 15 Maj 2015 - 20:51 Permalink

përgjigju

Ne qofte se e shikon fene ne pergjithesi ne driten e paragrafit tend te pare (pra Fjala e Zotit eshte e painterpretueshme dhe institucionet fetare jane industri qe gjeneron para), muhabeti mbyllet me kaq, sepse cdo diskutim i metejshem eshte i pabuke.

Nese merresh me krahasimin e dy besimeve (ai katolik dhe ai musluman, ose myslyman): historine e lindjes se tyre; artikulimin e teksteve themelore dhe figurat frymezuese (Krishti dhe Muhameti), atehere ka plot per te thene.

______________________________________________

Drita e pragrafit tim te pare iluminon pikerisht fenomenin e kundert qe ti me hedh ne kurriz si obskurantist. Me fjalet (dhe Fjalen) luhet ronshem po deshe me lujte (O Rono), dhe kuptohet ronshem po deshe me kuptue.

Dmth Fjala e Zotit eshte shume e interpretueshme, dhe ti e di qe interpretimit te Librit si palester e ushtrimit te mendimit i dedikohet shume zhvillimi intelektual i njerzimit. Ndoshta nuk di qe edhe interpretimi pluralist demoNkratik, i lire dhe pa asnje kufi qe ne gezojme sot veshja katunit, i detyrohet po te njejtit fenomen. Prandaj edhe superioriteti$ protestant "... se Max Weber zotrie ..." qe ben superior$ edhe O Rono, megjithse me origjine nga Çorovoda. Ishte protestantizmi qe interpretoi lirisht pluralisht Librin, te vene ne Indexsmiley nga Katoliçizmi.

Ne driten e komentit tim muhabeti vertet mbyllet me kaq, por ne driten e komenteve te mija per çeshtjen fetare (qe O Rono i duken pa kuptim) rihapet, sepse u bona telef duke thene e sterthene se ka dallim midis fese dhe teologjise, po aq sa midis mendimit dhe veprimit. Feja ka shkuar perpara (megjithse roma pertoma) ne saje te veprave, aksionit, deshmise, etj, dhe jo nepermjet diskutimeve "... se statistika zotrie ...".

Po kete nga e gjete ne komentin tim?:

institucionet fetare jane industri qe gjeneron para)

Kam fol vetem per rroga te mira, shume shume mund te deduktosh qe prifterijve dhe hoxheve i duhet ul rroga si lufte kunder burokratizmit.

Sensi i komentit tim ne vija te pergjithshme eshte: nuk mund te kuptohet funksioni providencial perkates i krishterimit dhe islamit nga ekzegjetet pa njohur Kodin.

 

Shtoj se, nga sa me siper, mund t'i jepet edhe nje perkufizim tjeter per Demokracine, si diskutim me bukesmiley qe lindi kur u kuptua qe ekzegjeza fetare eshte diskutim pa buke, prifterijte dhe hoxhallaret hane buken kot, rruji mjekren e çoi ne kooperative t'i bien shatit.

Dhe prandaj mjekren e priftit dhe hoxhes ja instaluan Rasellit dypllomjeker Harwardi, e berberi i kooperatives vjen verdalle e nuk ja rruan dot.

E pranej O Rono dypllomjeker pyet si Smerdiakovi i Dostit:

Pse dielli u krijua diten e katert, nderkohe qe Drita u be diten e pare?

E pranej Dawkins tripllom mjeker pyet:

Pse Adami dhe Eva kryen inçest ne Zanafille, dhe mua nuk me lejohet te jem pedofil? (se Darvinist jam e jam).

_________________________________________________

Shif çer gallate, po lexojsha dje nje material per statistiken, e gjeta kete perlen:

Numrat jane pjesa me e manipulueshme e burimeve.

                                                               David Hume (nje prej eterve themeltare te statistikes)

                                     smiley

 

Gazeta turke Guleniste Zaman: Shqiptarët “pis milet”. Erdogan i fyer nga busti i Gjergj Kastriotit

Art, lexoje pak artikullin direkt nga gazeta turke. Tek pakufije.com eshte shtremberuar. 

kshu kshu Qemolo. kshu si palluqe duken kta kur jon te vegjel.

edhe david bowie, biles edhe bruce willis bullied around.

Ne Lukove paska plasur..dafllaku sheshit!

..Nje nga " avantazhet e sistemit" ! Qe dhe dafllakun e beri " gje pa vlere "  o cekan ! 

mos jane "te jashme" o grave ?

o Fiqo, i hapi goxha pune Messi dhe Neymar, Neuer, me ata golat  tokazi.smiley ne krahun e tij i paska dobesi, e mesuan te gjithe...

kape cik kete golin qe sapo hengri Neuer nga Admir Mehmedi (yne)...

This is the most important election in my life time: 2016, because the country is split, it's just a split thing, and we need to decide, we as americans, which direction do we want to go, do we want to go traditional capitalism, or do we want this brave new progressive world.

Bill O'Reilly (with Jimmy Fallon) 

the split is a direct reflection of demographic structure of the country. I am afraid (very afraid), that the direction has been already picked. I am afraid we are about to say bye-bye to the US as we know it, whatever this might mean, and I do not know what this will mean... in good or bad, 'til "under God" do us part...

Liz Warren for President    smiley

TPP po kalon pak e nga pak ne senat...ehuha...lizi goc e mire, po ktu e ka gabim

Nuk ka gabim Lizi, ajo i thote gjerat drejt.. se TPP eshte thjesht per lehtesuar korporatat offshore (asnje perfitim nuk kane njerezit e thjeshte, po fare se ndryshe nuk e mbanin kaq sekret) me shume do humbasin vende pune...me NAFTAn humben nja 1-1.5 miljone vende pune amerikanet ne sektore kyce si ai i industrise dhe deficiti tregetar vajti 580%. Obama thjesht iu shendrrua ne nje klloun te korporatave as arriti te bashkohet me Mitchin. Obon e rren mendja se TPP do ti rrise sigurine dhe kunderbalancoje Kinen ne Azi...Asnje prej ketyre te dyjave nuk do arrije. Sikurse NAFTA do offshorizoje miljardat dhe ate industri qe ka mbet ne SHBA do ta zhvendose gjetke.

te mos ishte NAFTA...do kishte ardh gjysma meksikes dhe kanadas ne amerik

Amerika - vendi qe ma me buke 70% te botes

Te q.... subway ne NY..sistem i dhjere nga te gjitha anet

smiley 

mezi punojn trenat... s'kan lidhje me as i aeroport, shyqyr qi kena uber smiley

Frankfurter Allgemeine Magazin ka ne numrin aktual te saj artikullin kryesor dhe kopertinen qe i kushtohet Marubit dhe fototekes se tij si edhe pasazhe nga jeta e shqiptareve ne fundshekulin e XIX dhe fillimshekullin XX.

Per gjermanishtfolesit artikulli eshte ky: Perlen aus Albaniens Geschichte (nga faqja 49 e tutje)

Te tjeret te ngrofen ne diell ose te gugllojne vete smiley

Der Drane.... smiley

The downhill fillon kur mban vesh c'thote Bill O'reilly , pas bill O'reilly te lezetohet honey boo boo ,Rush Limbaugh ,the duck dynasty .before you know it you're playing banjo on the porch .smiley

po, por MY porch, ama. smiley MY property. e vonme me pun te ndershme e cilesore. qe nuk duhet te iki gjysma me mbajt carapaculet neper ghetto e projecte. 

ps. kot thu ti qe je fan i abas ermenjit. Me hater ty esht per te te cu gjer te sejfulla maleshova e nako spiru smiley  

Balli ishte organizate social demokrate .Gjysmat e taksave ti rrjepin kompleksi ushtarako industrial .ata qe is shesin qeverise nje cekic $7 per $500.Apo si qe ai rasti i atij 19 vjecarit qe i doli emri ne skandalin e gerdecit.nje 19 vjecar fiton si pa te keq  $300 milione kontrate nga pentagoni.dy maune denga me $100 bills asnjeri nuk dinte se ku shkuan gjate luftes ne irak.Keta qe thua ti me ane te medias  e projektojne vemendjen e publikut ne zezaket e varfer, meksikanet ne menyre qe te mjelin te patrazuar taksapaguesit .Class warfare i thone kauret , lufta e kllasave i thoshte merhumi.smiley

Class warfare i thone kauret , lufta e kllasave i thoshte merhum

Jihad, i thoni ju muslimanet. smiley

albo, bast qe ty te pelqejn mceftas Dixie Chicks. Po nuk e prano haptaz. smiley

ja o albo ku shkojn parat e tua, qe te dridhet dora te blesh nje hot dog ne fund te kondicines. smiley

t'i perlau pes miljon cupe e kti tipit pigmente-erret. pes miljon te qelbta kjo, pes ai tjetri, s'jon mo te qelbta ato. po ti vazhdo dhe shaj O'Reilly-n dhe te bukren sinjorina Megyn Kelly, qe per ty rropaten. Se te duket vetja inteligjent i modh ashtu, kur sha median solide konservative. Rob mosmirnjoftes.

ps. gjithnji tu supozu se ti nuk jeto me uellfer. smiley

ps. gjithnji tu supozu se ti nuk jeto me uellfer. 

smiley

hik ere dreq anej!

Quhet tort law eshte teper bujar dhe te gjithe perfitojne prej kur te munden te bardhe , te zinj , te pasur e te varfer.disa thone se le shteg per abuzime disa te tjere thone se kompesimet marramendese i bejne korporatat e subjekte te tjera, te jene te kujdeshme ndaj wrongdoings.O'reilly me shoke rropaten per korporatat duke perfituar nga frika e insecurities e kokosheve pa tru.Walmart psh i paguan punonjesit pak pjesa derrmuese e te cileve detyrohen te aplikojne for food stamps te cilat i perdorin perseri tek walmart i cili double dips .pra taksapaguesi subvencionon fitimin e walmart e korporatave te tjera te ngjashme ndersa o'reilly ben thirrje qeverise ti mbaje duart larg koroporatave .

shaje uollmartin, shaje. se te beri qe ta kompletosh shpin me nje rroge mujore, dhe ne fund te llogarisesh edhe sasin e luleve artificiale qe do vesh ne parvaze.

gjithnji kam pas nji frik se do jesh i infiltrum nga grupet e majta edhe maskoheshe jo me zotin abaz, jo duke bertitur me te madhe "dulla" me fort se shoket, jo me dhjaten e vjeter...

u bej thirrje kolegeve konservativ, qe aderojn per nje amerike te mbrothet e tradicionale: kujdes dhe vigjilenc!

Abazi ishte i majte , lexoje njehere se nuk te perjashtojne nga partia .smiley

E di. Ai qe ti i thu "Dulla", i shkoi dhe i tha: "behu me ne".

Abazi iu pergjigj: "e di qe do fitoni ju, por kam dhen fjalen dhe fjalen qe jap nuk e kthej".

Kto nuk i gje ne ditaret e obershturmbahnfyhrereve shwab. Msoje pra, edhe nji dicka autentike te Peshku. Falas e ke. Great ROI, a s'te duket?

E kshu, kshu, qe thu ti, Albo, jan burrat nga Skrapari, me te cilet ti tallesh gjithnji ne menyren me te papergjegjshme.

Abazi ha buke vec , po dhe keta te tjeret nuku keq.te pakten vjedhin me qetesi e dashuri , ndersa tropojanet jo vetem qe vjedhin po i vene dhe flaken qytetit .smiley

Nuk eshte "vjedhje" ajo e Skraparllinjve. Thjesht nje shperndarje me e drejte, fiks ajo qe ne ketej e quajme "allokim" dhe "optimizim" i buxhetit/revenues. Kot i jepni ate ngjyrim. Po dashakeqsia te errson syt.

Ai lloj allokimi dhe optimizimi i buxhetit ketej denohet me dhjetera vjet ne hapsane.

ja, ktu fillon moskuptimi. gjenia ekonomike kurr nuk eshte perceptu drejt nga bashkekohesit. kerkohet vizion, te cilin shumica nuk e kan. se te ishte ashtu, do ishte bo deti kos... te gjith lider...

Na Gjirokastra eshte Gazmenti ?

nuk e njoh

porn e bute, nga hafizi... smiley

a ca jan kto, ca jan kto... smiley  po imagjinoj sa avdalle duhet te jete gjindja qe ka shku me e nigju.

naj shpjegim nga njoftsit e thelle te qeshtjes te Peshkut, belqim? smiley

smiley    Is nice to have a women who are naked but it's better to have women with a dress see through

usta, mer, usta!

kush e ka thon kte, viktor hygoi me duket. po ky shakllabani nuk besoj gjall ne bot ta ket lexu. e ka nga experience, texhalli smiley

 

Edhe syzeza ato virgjereshat thekson Hafizi...Sybojqellset e kane venin ne xhenem  smiley

ju paskan zene rrugen muslimanet te beni perpara, mesa duket.

Jo ne kemi ketej kemi shume ngjarje te tilla gjembace smiley

Plazhet e Suedise jane destinacion #1 ne te gjitha guidate turistike.

Jane per miljarderet me jahte o gjembace jo per punetore ne payroll smiley ..Ne se flasim per jete nate...Ketu eshte kryeqendra e intinearit te bratt-ve Visby-San Tropez. I ke te gjithe kengetaret dhe dj e njohur nga Avicii, Axwell, Skrillex,Tove Lo, Icona Pop,etj 

E ma men Enverin qe peshkonte ne Pogradec dhe ushtarin me polombar qe ia ngecte koranin sa krahu poshte ujit ne grep?

i maj men nje foto gjahu me ish kryeministrin tradhtar. me cifte ne dore te dy, me xhupa rustikal e kokore gezofi. me ngriu zemra, se armiku ishte me arme te mbushur, as 50 cm prane Tij. por kur mendova reflekset e shpejta te udheheqesit syshqiponje, syrit qe nuk i shpetonte gje, u qetesova. rri i qet, i thashe vetes, le ta provonte po te donte, pa ta shihte. do kish shpetuar vendi dhe Partija edhe me perpara nga gjarpri ne gji. po zaten e dinte poliagjenti, prandaj edhe s'ia mbajti te bente gje.

   Me pas te dy komt ne vij te ujit, i faqore raki Malindi, i koke qepe Bozhigradi ene gjys kulaci misri Dukati dhe  bohet i muhabet ...per Enverin sa ....te tundet dengu ! 

   Leni mor prallat se skish bir nene ti qasej atij burri e le me i vinin ushtare me peshk posht karavit qe e paten zene ke shatrivani para ... Universitetit! 

   Shaje burrin faqe gjallnie . se te vdekur i ke rru leshte ! 

Thuji PF-se. Un s'e kom shajt kurr. smiley

Dua ta mbaj mire nga te dy krahet.

" nga te dy krahet " ? Ku la krah tjeter si mer. Nje krah se tjetrin ai e theu ne dysh ...! Po ece atij shtegu del i " fitum" 

smiley  Bisede e nivelit te larte te inteligjences kur mburresh per nje vend me foto party te te rinjve. Je i madh. Por meqe po ulem dhe une ne ate nivel urdhero.

Miljardera me jahte? smiley Ja nje pa miljardera. Nje tjeter ne Detroit-in qe e ke per qef ta permendesh sikur je rritur atje.

o effkey... ahahahahaaa

nji pytje qe kerkon ekspert (ku eshte ai Grava kur duhet): mire meshkujve qe u premtohet hyrije me 70 sherbetore ne xhehnet, po femrave a iu premtohet gje? nqse po, cfare? se jom i sigurt qe premtimi nuk esht simetrik.

1/70 e atij mikut pra! Dhe free lesbo movies.

emo, mos beso brockulka si ato te punes femnave.Degjoni ca ka ndodhur dhe si jane futur ato pasazhe ne Kuran: 

  Kurani u fol nga Muhamedi por u shkrua ndersa paten ardhur Omajadet.Ata ishin shume " epshore " dhe si te tille perfshine ne Kuran deshira te tyre epshore .Ato nuk kane asgje te perbashket me suret dhe ajetet kuranore te folura prej Profetit dhe keshtu as me Islamin.

kurani dhe bibla jane libra ALEGORIKE. dmth duhen NENKUPTUAR dhe jo lexuar fjal per fjale. 

u premtohen femrat ne qiell, qe njerzit te tregohen te matur ne toke. pra te kete me pak perdhunime, te dine te mbajne epshet (shtazore) etj. 

librat fetare jane MORAL, per budallejte, per naivet (shumica e popullit). jane mesime morale, si te sillesh ne shoqeri, pa e prishur rendin ne fuqi. pa qene nevoja me pas pas çdo njeriu nga nje polic, ose me mbush burgjet me keqberes, etj. njerzit te permbahen vete.

alegorike ...,? Ca po thu or burre ! 

po çfare jane atehere ? 

kam pershtypjen gjithashtu se nuk di ça quhet alegori. hap nje fjalor per ket.

me bo pershtypje perceptimi i qejfit atje lart: seks pa pushim sikur i bi. ja boj hesapet. te themi 2 her seks ne jav me nje grua, right. se kaq sikur thon qe eshte normalja smiley  smiley

ok. i bi qe ne jave te kesh 144 here seks (72 x 2). Pjestim per shtat bataljona qe ka java, i bi diku aty te 20 here ne dite (duke e myll njonin sy per ato 4 heret qe teprojn, meqe jemi tanet). i cik si shum, me duket mu Grave, pavarsisht se ne vellezrit mahemi sikur te thajm piten nga ajo ane. ezhderha te gjith, dmth.

per t'iu heq fryken rinis kosovare, ai hoxha i Kosoves i qetsoi: mos kini bre frik, u tha, se atje lart nji burr ka fuqi per 100 gra. u menova i cik kur e nigjova, se i binte afer 30 cop mangut. hej bela, thash, te denum kudo me e pas synin bakerr.

Teatri romak i Palmires, i cili rrezikohet te shkaterrohet prej idhtareve te fese se paqes!

Se islami zotrie...

 

O Ron,
O rracist sistematik qe nuk ke as myslimane e as xhami ne lagje nga te perthithesh ate parfumin e kultures islame.

Grave, meqe je, dhe po nuk pertove, si shpjegohet ajo qe burrat nga 40 e kusur vjec martohen me individ te gjinis femer 9 vjec?

nuk bie grava pre e provokimeve. 

ndersa ti si shkrimtar po te interesoi si subjekt duhet t'i perkushtosh vemendje dhe kohe. duhet te shkosh atje ku fenomene te tilla ndodhin dhe te kuptosh arsyen shoqerore.

sa rri ben prapagande ketu ne peshk, merru me diçka me serioze te pakten.

ose ndrysho emrin po t'u duket amerikanve si myslimon. vura re te Figaro emri Ismail ishte bere ne Ismaël, ne artikullin e fundit, ku flitej per vdekjen e botuesit te tij te Fayard, te cilin e kishte dhe mik shtepie.

Edhe ky eshte nje gabim teknik i Kuranit, qe do te rregullohet ne botimin e ardhshem.

C'jane keto levizje liberale nga instikami?

Nuk e di a e moret vesh por Pjerin e kan futur ne burg per evazion fiskal dhe pastrim parash! 

C'ne Pjeri me pastrim parash? Une e di qe ai punonte ne magazine, jo ne dry cleaning.

Une them se ka me shume mundesi qe eshte duke ly apartamentin e ri dhe duke rregullu mobiljet. Plus edhe ndonje fushate kursimesh me rastin e levizjes, ku gjeja e pare qe shkurtohet eshte natyrisht lluksi i kote i internetit....

shtepi e re, operator i ri telefonik dhe interneti. duhen nja 2-3 jave sa te kete perseri internet ne shtepi.

Normal. Edhe juve ne fshatin tuaj 2-3 jave ju vonohet rilidhja?

pastrim parash ne bashkpunim me nje politikan shqiptare.

nuk e di si shkruhet, po shqiptohet "ke haale?" dhe dmth "si jeni?" ne gjuhen urdu smiley

Presor Fuges ne prap i kujtojme qe mos ndjen ndonje pordhe qe sapo ka leshuar vete....helbete. Presor qe kalon gjysmen e kohes ne Tirane e gjysmen ne Paris. Filozof pe Leshi ...po te filloje nje levizje per te pastru Tironen Tek lagja e vet....ca shtupa e ca uje ...fillimi per i filozof,.Tirona eshte si shpirti...doni me ndje er haleje??? Derdhni lekun e shkoni ne Lisbone....presori eshte keq Jo Tirona.

shkaba, is that you?

Gjembo, Shkaba eshte emigrant ne Tirone. Po me qe po flasim per ere Lisbona nuk me shqitet ende. Kur te shkosh do me kujtosh. Edhe NYC ne vere....prandaj bona binjakezimin direkt. Po cer eshte ky filosof prej leshi...fillozof qe eshte Jo filozofik....te  filloj nje levizje rinore per te pastruar Tironen e boll na romantizoi Tiranen e 90 si e nenkupto. Lana bite ere ene atehere tamom si Senna.

ky e ka bo nijet qe t'i ngeli "presor halja", me c'po shof. 

jo se ka ndonej gje te keqe, do kishte thon Zajnfeldi.

Epo presorleshi, cuni Myqos dhe i Shpreses. kusherires pare te Enverit dhe del e te ca daullen ...duhet te keshe dy ...qe njeren ta besh copa ! 

Te drejte ka presori, por me sa di une presori nuk para ndihet kot. Ajo halja aty ka 25 vjet.

Kjo tregon qe bleona esht straight. If you know what i mean.

ku leh qen e ku del tym

ku ia ben daullja bym

do te ndodhet dhe party girl Bleona .smiley

Oh my Kryeminister,you're the captain of my soul!! smiley

Kjo foto esht ber me kujdes. Ne te ka nje mesazh subminimal. Gruas me te zeza po i kruhet dora e majte qe dmth do marre leke. Tjetra shpreh lumturi. Kush shikon kete foto instiktivisht mendon per para dhe lumturi.

Move over Nard Ndoka! Dr Halimi is in town:

Ne takim me te rinjte: "pyesni mamate tuaja se ç'pune bej une."

Kur u pyet per sherret ne radhe per te mbushur bidonat e ujit: "do u bej te perqafoheni gjithe diten."

Po bohet gati dinamiti per ket!

Pse?

Sepse eshte idhujtari e qelbur qe ofendon idhtaret e fese se paqes! 

mesiguri nuk duhet ti ket shume te qarta ato 5 shtyllat qe permenden ktu here pas here

nuk dim cin me nigju mo, Ron. Esht bo rremuj e modhe. Te gjith thon qe esht kshu si them un. Per Islamin them. Ka ardh puna qe dim sagllom vetem at berberin e alidemit qe esht Islom, Lomin, shkurt per ato qe e njofin.

me erdh orari i gjumit te drekes... later.

nigjo zerin e amerikes çun. se ai eshte zeri se vertetes.

kjo do te thote se frutat me uje mineral i ke konsumuar tashme. 

gjume te embel

ilac esht ky gjumi drekes. po thon esht mire te flejsh vetem nje gjys ore. 

persa i perket frutave, sot u kufizova ne trion: boronica (blueberry), manaferra dhe raspberry.

kurse uji mineral: Mountain Valley. Mbreti i ujrave. I ka sfidu me sukses gjithe te preferumit e meparshem me origjin nga kontinenti meme, s. pellegrino e acqua di nepi nga gadishulli i mrekullueshem apenin, perrier nga vendi i illuminizmit apo apollinaris nga vendi i martin luterit. Mountain Valley ka 220 part per million lende te ngurte te tretur, ku nje pjese te goxhashme e ze kalciumi (mbi 70 ppm!!!)

te rekomandoj, Ron. e ke edhe ne version te pagazum, po qe se je kunder karbonatit te natriumit (sodiumit, me gjuhen e ktushme).

Trio e mesiperme njihet me emrin "frutti di bosco"! 

 Toposet banale të poezisë shqipe nuk mungojnë edhe këtë vit:

Shpirti, përfaqësuar nga këto vepra: Çelësi i shpirtit, Udhëve të shpirtit, Qielli i shpirtit tim, Ditari i shpirtit, Trokitje shpirti, Jam shpirt i lirë etj.,

Dashuria, përfaqësuar nga këto vepra: Ankth dashurie, Klithmë për dashurinë, Jeta ndryshon vetëm me dashuri, Drithma dashurie, Fytyrë e dashurisë, Mall dhe dashuri, Tempulli i dashurisë, Udhëtoj mes dashurive, Eh, si qenka dashuria (është titull, dhe jo pasthirmë e autores së këtij shkrimi). Ndërsa vëllimet  Rojtari i zemrës,  Të pyesësh zemrën, Beso tek zemra jote,  Thuaji zemrës, Mjaft më tha loti (edhe ne bashkë me lotin) mund të grupohen përmes një procedimi metonimik në kategorinë e mësipërme.

Ëndrra: që këtë vit ka rënie në sasi, por jo në cilësi dhe përfaqësohet me: Përtej ëndrrës, Zgjimi i ëndrrave, Arratia e ëndrrës etj.

Poezi me urdhërore: Eja nënë, Më thuaj diçka të bukur, Eja më buzëqesh, Qaj moj Shqipëri, ulëri e gjorë, Lermëni të lirë etj.

Poezi me topos qiellor: Me yjet flas (ku termi yjet është polisemik), Krenari që sfidon yjtë, Ylbere të këputur, Në krahë engjëjsh dua të dremis, Lot engjëjsh, Dënesa në qiell,  etj.

Toposi i vendlindjes, i vështruar nga larg, afër: Fllad i vendlindjes, Mëmëdheu im në qerpik dielli, Palcë e kombit tim,  Shqipërisë, Me atlaset e kombit, Po vjen Shqipëria, Në Kanada: përshkrime, ngjarje, histori”, i ngjashëm me të edhe “Jetë, punë, familje”, Ditët e javës së emigrantes, Mes Austrisë dhe Shqipërisë jam unë, Rrëfej jetën time: ditar i një emigranti, Gostivari në zemrën time, Myzeqeja flet, Origjina e fshatit Dukaj, Çamëri zemra ime,  Divjaka ime, Bota ime (që paraqet më së miri relacionet mes lokales dhe globales). Topose të ngjashme shfaqen edhe në poezinë shqipe të botuar në Kosovë që, më mirë se ne i përmbledh titulli i një vëllimi Për dëshmorët dhe për dashurinë: poezi. Poetika e shiut, pak më e tharë këtë vit në poezitë shqipe të botuara në Shqipëri (ndoshta për shkak të përmbytjeve) mbijeton në letërsinë e botuar në Kosovë.

po aty:

Ndjenja të përziera, por jo konfuze: Melodi trishtimi, Mbi krahë emocionesh, Dritëhijet e jetës, Shekulli i lotuar, Poezia m’i solli pranë sytë e tu, Plagë shtegtimi, Vesë mëngjesi, Të prisja (që përmbledh në një fjalë gjithë zhvillimet e mësipërme), Krihem në sytë e tu, Blerim paçi në zemra, Ndryshe nga dje, Ta çmend heshtjen (bashkë me ne), Në emër të Zotit që është në listë pranë me Kohë me djallin, Nostalgji, bukuri të brishta (hajket që nuk mund të mungonin). E përfaqëson kategorinë bashkë me Thirrjet e gjakut (hajku) dhe në Kosovë me 777çShtatëqind e shtadhjetë e shtatë, Haiku: shtigjeve të shpirtit. Vijojmë me Ekonomia e ndjenjës, Stinët e mia, Art, sport, letërsi (një libër që çuditërisht nuk është financuar nga Ministria e Arsimit dhe e Sportit), Shkëndijat (për të cilin jemi të mëdyshur ta klasifikojmë në toposin qiellor apo tokësor), Njerëz të thjeshtë (që nuk mund të kishte vazhdim tjetër përveçse) me shpirt të madh, Ju përfalem (që me pa të drejtë kategorizohet si publicistikë), Koha e uritur, Klithma fryme, Xhelozia mbiemër i mendjes, Absurditet apo…: poezi (nuk jemi shumë të qartë për saktësinë e shenjave të pikësimit), Dhe më pas, Mirë se ju gjej (dhe ne s’na mbetet t’i themi vetëm mirë se erdhe), Vrullimi i flakës (ku flaka mund të jetë ose jo metaforë), Nuk të dua por puthmë, e cila është pranë e pranë me vëllimin tjetër me poezi Heroizëm, Ku flet veç e vërteta, Mirëmëngjes demokraci, Mendime të arnuara, Rri e qetë nëse mundesh (e nëse jo ??? autori mund ta provojë vitin tjetër me prozë), Ku po vemi (sepse nuk mund të mungojë as pyetja dhe as forma e rubairave me të cilën shprehet kjo pyetje), Lodroj ndër mbresa, Jehona e zërit tim, Kur ti vjen, Jetë kuturru që e shpreh më qartë gjendjen e këtij grupimi. 

Seria e antologjive poetike: për muzgun (nga shtëpia botuese Muzgu) e cila nuk ka botuar prozat në muzg me titullin Portat pa epilog, as  vëllimin Erë muzgu dhe as Myshku i muzgut; për nënën, për dashurinë, për udhën, për fëmijërinë si dhe Antologji poetike me temë të lirë (nga e njëjta shtëpi botuese), Mozaik ndjenjash (kur të rinjtë ndikohen nga klishetë).

nga Granit Zela

Askurrkënd s’kam dashur si ty gjer më tash
 

askurrkënd s’kam dashur si ty gjer më tash
s’kam qasur ndanë meje asfare të tjerë
pa m’u dhimbsur kohën e kam bjerrë prore
gjersa të jem gjallë
gjersa të kem frymë
s’do mundem të dua si ti kësodore
 
fillikat në botë prej gjithkujt shpërfillur
kjo jetë nëpërduket zbehtane shkretane
kam ngasje t’i kqyr gjestet trillane 
fërgëllimë të kurmit tashmë beftë rritur
 
liqejt pa mjelmat e humbin kuptimin 
poashtu si mjelmat nuk bëjnë pa liqej
askurrëndonjëherë s’do mundem të gjej
si gonxhen e gjirit në vlug të shpërthimit
 
çfarë bën ti me ikjen nga koha në kohë?
s’do gaboj sërish me ty tash e mbrapa
do rrekem t’i harroj flokët e prajta
më s’mbrami tek shuhet dielli mbrëmjesor
 
askush si ne të dy mos dashtë kurrë mbi tokë!
degë shelgjesh mbi krye do t’i thur gërshetë
buzën pa ta puthur kurmin pa ta prekë
askush s’mund të thotë se s’kemi me vdekë
do t’heshtësh atëbotë ti si një toskë
në  të njëjtin varr do kujoj si gegë

http://letersia.zemrashqiptare.net

Partia ne telefon...me "popullin"

Uee sa modest telefoni i Metes.  smiley

Me i "varferi" nga politikanet ..20 vjet ne politik, dhe me nje telefon rangall, Perpiqen shume per popullin smiley

 

Pa 3G, pa wireless, pa gps tracking. Eshte djeg nga qulli dhe i fryn kosit smiley

Popullit i qesh buza ..

tek populli i kemi rrenjet "

 

Pse Nuk e heq xhaketen o Rama me mire ?! Lol

smileylere mos e kujto se se ka per gje ti heqi te gjitha.

e paska tund Kac Myftari smiley

ej, po sikur edhe ky t'jet Skraparlli? e keqja esht se me at mbiemer, po t'jet AQO, ka shum munci te jet nga fshati i shenjte, Verzhezha. smiley

Spiritus, ma sqaro pak ket pik, po qe se nuk e ke zamet. smiley

 

nigjova nji komentar ndersa isha ne makine (te npr-i). the core of the matter eshte ushtria irakene, qe nuk eshte fare aty ku duhet te ishte, u tha. me gjith billionat e derdh si lumi. nuk bohet gjo me zor, Ron. Kjo zone eshte sunite - nuk luftojne me zemer dhe me cdo gjase, nje pjese jo e vogel e popullates e dun ose perkrahin shtetin islamik.

them se pa ne plan i cik me afatgjate, duhet me i dhon drejtim me energji alternative kti muhabeti. pa naften un nuk e di pse kto gjona duhet te jen edhe ne lajme.

 

Sipas poezisë-apel të recituar në ceremoninë e Prezës, muslimanët praktikues shqiptarë ankohen për ezanin (ftesën për lutje në arabisht) që thirret nga minaret e xhamive. Nuk kuptohet se çfarë dëshiron Komuniteti Musliman i Shqipërisë si institucion dhe muslimanët praktikues të Shqipërisë, kur ezani thirret me megafonë nga të gjitha minaret e xhamive të Shqipërisë, madje dhe me nga katër megafonë të vendosur në çdo minare? A mos duan që të vendosin megafonë edhe jashtë xhamive për të thirrur ezanin në arabisht? Ezani i thirrur në arabisht nga minaret është një provokim ndaj shqiptarëve jomuslimanë, si dhe ndaj jopraktikuesve me origjinë muslimane nga koha e pushtimit otoman. Ezani i thirrur në arabisht nga minaret është një dhunim i Kushtetutës së Shqipërisë, e cila përcakton se gjuha zyrtare në vend është gjuha shqipe dhe këtë gjuhë duhet ta respektojnë edhe bashkësitë fetare në ritualet e tyre. Përse duhet që ezani të thirret me megafonë nga minaret kur ai është është praktikues i fesë islame e di orën e faljes dhe e ka të hapur derën e xhamisë? Sipas poezisë-apel të recituar në ceremoninë e Prezës, muslimanët shqiptarë duhet të ndërmarrin një Xhihad, një luftë të shenjtë islamike, për të vendosur një regjim islamik në Shqipëri. Sipas poezisë-apel të recituar në ceremoninë e Prezës, del se muslimanët praktikues shqiptarë e ndjejnë veten pa atdhe. Për ta Shqipëria nuk është atdheu i tyre, se në Shqipëri nuk sundon ligji kuranik, Shqipëria nuk është një shtet i dalë nga Xhihadi.

Kastriot Myftaraj

PS: A e shef, o Ron? Pranoje qe e ke paragjyku Kacin. Un e pranoj per vete. 

Mire e ka Kaqi.Duhen vazhduar reformat e Zogut: jo ferexhese, jo lutja me bythperpjete dhe jo predikime ne ara-bisht. Duhet nje Rilindje per ti dhene islamit oriental nje fytyre oksidentale.

Perpara per te arrit kohen e Zogut!

Le te rifillojne krahasimet me vitin 1938! (si dikur).

 

Keshtu rrjedh koha.E shkuara eshte e ardhmja.Koha e Hoxhes ishte kthim ne mesjeten me shenje laike.Tani Rilindja eshte kthim ne Rilindjen Kombetare. Dhe pak mbrijme ne epoken shtetformuese te Zogut smiley

Jo po s'ka asgje te mire turku thone. Kete argument mund te perdore dhe Taipi per neotomanizmin.  smiley

dhe te mendosh. gjeja e pare qe ben shqiptaret direkt pas 90-es ne shtepite e tyre, rregulluan banjot  dhe vune WC allafrenga...   kesaj i thone te kerkosh probleme me pahir!.smiley

300 vjet doktoret ne Europe e Amerike dhjesin gabim, e s'u kish shkuar mendja. Shqyqyr qe doli Gerda me kete librin e mutit.

Data 19 Maj eshte nje dite e shenuar per gjithe dashamiret e paqes dhe vllazerise njerezore. 19 Maji eshte e shenjta date kur Perendia solli mes nesh Baba Mondin!

Gezuar Datlindjen Baba Mondi!!!

smiley  smiley  smiley

na desh Perendia!

nderoi Bratin dhe gjith Vatanin.

dhurate nga amsadori Rus...nga Rusia e Pushkinit, e Tolstoit, etc, etc!

Baba Mondi jep uraten

dhe nje here o per situaten

 

P.s. eshte situate e rende ne Ukraine

 

ty te kemi ezhderha,

te pacim, o Edmond Baba!

 

Ju te dy sikur u ka pjelle Baba Mondi! smiley

Babai te rroje e te na lere prapa , po  te kete kujdes shendetin se duket sikur ka ngrene shume hasude kohet e fundit.

ndonje mendim nga eurovizion? ca medalje do marre nr 14.

pse s'thoni qi paska fillu eurovizioni?! smiley

toposet e Bjellorusise - so long/belong; time is fading away/so don't loose a day

time is like thunder hah ha haaa

Elhaida mire ne krahasim me te tjeret vetem se ka stonuar ne shume vende. Mund te bente me shume efekt nese do ishte me ne kontroll.

Ruset shume lart

per nga performanca , por s'kishte shume substance kenga ruse.

plus qe mezi i kuptoheshin toposet smiley

Elhaida rrezikon per mendimin tim.

parashikimet per ato qe kualifikohen:

Belgjika

Hollanda

Estonia

Rusia

Hungaria

Danimarka

Rumania

Shqiperia

Per mua o Italia o Rusia e fitojne.

Ne fakt e mua kenga ruse nuk mu duk ndonje gje! Hollanda me pelqeu dhe Rumania!

mire e ke listen,  por mendoj qe ne vend te Hollandes, mund te kaloj  Serbia...jo se ishte kushedi kenge, por  ishte ndryshe... gjithashtu ndryshe ishte  edhe ajo fuçia.smiley  qe kendoi.

 

si dhe ka shume mundesi  te kaloje edhe Finlanda, per respekt bandes  downiesmiley, mbase ne vend te Danimarkes..

Finlanda, nona smiley

çfare mire, beri liven me te deshtuar nga te gjithe. edhe partizanet e saj (ne forumet e huaja) e pranuan. 

megjithese disa votuan, se duan qe ta hedhe lumin, por nuk ka gjasa te kualifikohet. gazetaret psh nuk e kishin votuar ne provat gjenerale.

kenga shqiptare per nga cilesia (cilesi eurovizioni po nejse) eshte me e mire nga ca me degjuan veshet nga vendet e tjera. Mendoj se per kete arsye e ka nje hapesire per kualifikim. 

varet shume INTERPRETIMI, se kenget jane njera me e keqe nga tjetra. asnje s'do mbahet me mend pas ketij festivali siç as nuk na ngel gje nga te tjeret.

edhe Rona qe zuri vendin e peste, ngaqe kish kenge me te vertet origjinale, nuk e kendoi mire ne live. kishte shume emocion. salla eshte gjigande ne eurovizion dhe ka shume njerez qe levizin gjithe kohes me flamuj. duhet te drogohesh ndoshta qe te ruash gjakftohtesine.

e vertete, Rona ka stonuar ne te gjitha versionet live  (jo vetem ne eurovizion) por kete gje e dallon vetem pasi ke degjuar versionin studio te kenges. Elhaida stonon shpesh ne regjistrin e ulet dhe e rimerr veten ne pjeset e siperme, po duke qene se keto pjese i ka te nderthurura ne thuajse cdo fraze, performanca duket e paqendrueshme.

Stonoi shume? Se ndoshta eshte thjesht efekt i te kenduarit live.

stonoi pak me shume se aq

Ishte si e ngjirur! Gjithsesi i uroj shume fat!

keshtu eshte kur do me tregu qe ke ze. edhe sikur t'i kish treguar te tere efektet e zerit te saj ne live, kenga tingellon fallc kur e perdredh zerin si dreqi.

kendohet sa me thjesht te jete e mundur. arti i madh, eshte i thjeshte, nuk kerkon me habit.

po ku dine femrat me kendu. jane sorra. me cilin flet thuaj.

Pervec piktures ti qenke dhe agjent kengetaresh. Mos je gje i afert me Prof. Dr. Adriatik Kallullin?

Hajt shyqyr! smiley

Oh yes baby!

kaloi e para madje.. bravo, suksese  Elhaida!

E para per shkak te A-se Belul! smiley

e para se ate zarf kapi TE PARIN spikerja ! smiley

(renditja e vertete e gjys/finaleve publikohet vetem te shtunen, pas finales)

me duket se fillohet nga fundi. dmth zarfi i fundit eshte ai qe ka fituar me shume vota, e me rradhe.

ajo e ka hedh lumin, mendoj se do kete qene e fundit e kualifikuar.

Po pse jeni kaq negativ! Shume mire qe u kualifikua! C' rendesi ka?! Promovim i vendit, i muzikes shqiptare eshte! Se mos gjithnje e fitojne ato qe kendojne me bukur aty!

ku e pe ti negativitenin ? 

shpjegova vetem renditjen. zarfi i pare (ose emri i pare) eshte vendi i fundit i listes, ndersa zarfi i fundit eshte vendi i pare.

njesoj edhe siç jepen votat. jepen ne fillim votat me te vogla,  12 pikshi jepet i fundit fare.

ajo ka tani nje shanc ta permiresoje live-n e saj. shpresoj t'i kene ik emocionet e para dhe t'ja marre doren salles dhe publikut atje.

Ishte sipas shkronjave.

po mire mer, dakord.. keto jane detaje te parendesishme.... e para qe mblodhi mendjen Albanie, i la tjeret ne ankth pastaj..smiley

Jepi Albani! smiley

U pengua smiley

Sa te pa organizum qe jane, pashe Zotin. Njona qe ty hy fliste me shoqen, tjetra qe na ktheu koken ne vend te fytyres dhe qe normalisht desh u palos aty. Shyqyr qe mbanin ate flamurin qe flakerinte se komplet te hallakat grupi shqiptareve.

Festivalin Europian te Kenges nji dhe Lodrat pa Kufi dy, nuk i kam kuptu ndonjehere se cfare jane. Tre.

edhe keta adminet, si nuk hapen nje teme per Elhaiden... e meriton!!

Nuk lejon korenti (TM Lizandri) ngaqe ka emer Arab.

Fajin s'e ka ajo, por prinderit. Kam pasur nje shoqe qe ne 93-shin na qudisi kur u vesh me shami per te marr ndonje leke nga mjekeroshet. Sot jeton ne Barcelone. Eshte edhe pak haptesisht lesbike.

Gjithsesi mua s'me intereson shume se e cilit besim eshte Elhaida. Cdo njeri eshte i lire te zgjedhi besimin qe do per aq kohe sa nuk i can trapin tjetrit. Ajo qe ne fakt me intereson dhe me shqeteson eshte perse stonoi kaq fucking shume sot.

Fajin e ka paraja! 

Po as qe diskutohet qe paraja e ka mer. S'ka shkence ketu. Psh ne Perrenjas kane hap nje medrese. Tani imagjioni ti Perrenjas hesapi, rrethinat mizeri ulet kembekryq varferia te sheh ne sy, rob me verte per buke te gojes dhe djemte e zones kane dy opsione pergjithesisht, o te shesin miell ne emigracion ose te besojne ne islam. Zgjidh e merr.

Desha te justifikoj prinderit e saj. smiley

ti e paske kuptuar me duket ate thenien e Niçes qe ka thene : armiku me i madh i njeriut,  jane prinderit e tij.

Se kam idene si ka perform sot ajo, po me ca kam degju me pare, nuk eshte se ka ndonje powerful voice. She's OK. Not great. Mbase prandaj do kete stonu sot.

Po ishte dhe kenga e veshtire. Sec kane tendence qe kompozojne kenge qe nuk i kendon dot njeri.

Good point.

puna eshte se ate e mbajne, por edhe mbahet, si me ze. 

kompozitoret (sidomos keta kosovaret) me te drejte e vendosin barren sa me lart (si me Ronen). duhet tani kengetari te beje punen e tij ose te pershtatet, ta marre me me stil, te mundohet t'i fshehe piket e dobeta, etj. 

e veshtire skena, sidomos ajo e stermadhe  e eurovizionit. s'jane ato skena normale. jane pallate sporti te transformuara ne skena.

Po dakort edhe akustika nuk eshte e mire por ajo stonoi vertete. Pjesen qe e ka me regjistrin larte e nxori me mire. Ndersa Rona ka me shume ze1

kenge vertet shume e veshtire. edhe tek video klipi duket. ajo duhet ta ndryshoje zerin shume shpesh. ne vetmine e regjistrimit ja arrin kesaj, jo pa problem mendoj, por ne salle live eshte shume e veshtire. 

Duhet t'ja kishin pershtat me mire. Po me duket duhet te merrte pjese me nje kenge tjeter po hoqi dore kompozitori nga konkurimi.

po pra, ai i kenges fituese te festivalit. po ajo ishte kenge me pa pretendime se kjo qe i bene keta kosovaret. me kete ka bere gjithe ato fansa neper forumet e botes. (te francezet dhe spanjollet disa e mbanin per kengen fituese.) por live i dobet i saj, i zhgenjeu pak.

Une e kam ndjek gjithnje nga ARD dhe ato bejne komente shume thumbuese. Ndersa TVSh kot fare. Sjep info se si eshte prit nga te tjeret. Po nga reagimet ne youtube duket qe e kane pelqyer.

po po. nga youtube e ka kualifikimin per mendimin tim (pati me miliona shikime video klipi i saj), se me interpretimin ne salle e di dhe vete besoj qe nuk performoi si duhej.

do zoti dhe e rregullon shenjestren per te shtunen.  per vete te saj me shume. se ne nuk fitojme gje. 

Kush o marangoz ketu?!

Ai/ajo qe te ka thone ty qe ajo e ka zerin ok po jo ndonje kushedi cfare

Aha. Po ate e thashe une. Merre mbrapsht marangozin tani. She's OK. 

zognaraM

dhe ajo e ka zerin great meqe ra llafi, jo ok

Ok.

me duket se llastica e mori per Llaç. 

Nga muzika te besimi fetar... .

Po pse e hoqet kurrentin mer? Ai eshte flori!!!

Po a eshte pa censure kjo faqe?
Perse e hoqet komentin tim?

E rendesishme eshte qe te shtunen te performoje me bukur! Per inat te atyre fqinjeve qe s'kane fjale pa na share tek video e saj ne youtube! smiley

Ke plot komente shume pozitive nga fqinjet, serbe, greke, maqedonas te FYROM-it.

Me thene te drejten, ato zor se bejne komente pozitive per ne. smiley

Po shko lexoji.

Shaka po bej se s'me intereson shume se cfare mendojne.

Po degjoja sot ne mengjez ne radio, 65% e prinderve i benin detyrat e shpise per femijet, me femijet. Ca thonin eshte detyrat e shpise ( homework, projects apo book reports ) duhet t'jene pergjegjesi e femijes. Ne kete menyre meson / responsibilities ne jete. Po hajde thuaja atyre 65% qe bejne ndryshe se. Ku e gjeni veten ju o prinder shqiptare? Te 65%?! smiley

Për fatin e keq të të gjithë këtyre, shqiptarët as kanë qenë ndonjëherë homofobë. Ka qenë diktatura e tillë, por jo shqiptarët. Diktatura ishte homofobike, siç ishte fobike edhe ndaj çdo gjëje që dilte nga skema standarde e jetës së tharë nga çdo variacion, por jo shqiptarët. Të gjithë besoj e kujtojmë kur ishim të vegjël dhe nuk e pranonim që xhaxhi Enver të kishte fëmijë, sepse kjo do të thoshte që kishte bërë seks dhe asokohe edhe seksi kish filluar të ishte “gjë turpe” e jo më dylberllëku që ishte bërë turp me kohë e vakt.

Vetë osmanët nuk ishin homofobikër. Perandoria Osmane, si të gjitha perandoritë, në vetë thelbin e tyre janë të hapura dhe liberale. Në veçanti pastaj, perandoritë e Lindjes e kishin edhe më të zhvilluar këtë tendencë homofilike, që s’del vendi këtu të shpjegohet pse e si.

Historitë me dylberë e çuna të bukur, janë të pafundme në folklorin tonë, por u spastruan pa gjurmë pas viteve ’50. Historitë e Elbasanit e të Kavajës, edhe ato janë të pafundme në kujtesën tonë historike dhe folklorike, por u spastruan dhunshëm nga diktatura, duke u mbetur pas vetëm një kujtim i deformuar.

Këngët e ashikëve e të dylberëve nuk numëroheshin, por u harruan se as që bëhej fjalë që të toleroheshin nëpër shfaqjet e festivalet folklorike të kontrolluara ideologjikisht nga ca injorantë të tjerë politikë të asaj kohe....

 

Evlia Çelebia, që e gjezdisi Shqipërinë e poshtme deri në Berat në mes të shekullit XVII, s’lë qytet ku ka vajtur pa vënë në dukje se pa qoshqe ku çuna të bukur recitonin e argëtonin burrat e ngeshëm...

 

Pak a shumë në të njëjtën kohë, lord Bajroni, homoseksual i deklaruar, e ndjeu në shpirt ndarjen me shërbëtorin shqiptar dervish Tahirin. Dhe, aq shumë ia kish parë hairin lordit, sa djaloshi i gjorë kur u ndanë – kujton Bajroni – qante me dënesë dhe thoshte “oh, më braktisi!”.

Ndër fiset e Veriut, deri vonë në fillimet e shekullit XX, bëheshin konkurse bukurie mashkullore. E di që shumë prej atyre që më dëgjojnë, kjo u duket si e sajuar, por injoranca nuk është argument. E shkruajnë dhe e përshkruajnë pafundësisht udhëtarët e atyre anëve.

Baroni Franz Nopcsa, një tjetër studiues i shqiptarëve, edhe ky homoseksual i njohur, shkon edhe më tej në fillim të shekullit XX, kur nuk ngurron të fotografojë shqiptarët që rrinin lakuriq pa asfare droje...

http://www.respublica.al/opinion/2015/05...

 

 

Perandoria Osmane, si të gjitha perandoritë, në vetë thelbin e tyre janë të hapura dhe liberale. Në veçanti pastaj, perandoritë e Lindjes e kishin edhe më të zhvilluar këtë tendencë homofilike, që s’del vendi këtu të shpjegohet pse e si.

Ka qene nje shprehje ne Shqiperi qe dikush i bie punes si Turku... smiley Perse valle doli kjo shprehje per Turqit?

kujdes, se mblidhen me tefter per nder. smiley po kjo sjellje nga zhardin eshte perle me vete. cuditem qe nuk eshte faqe pare. 

smiley

Vetë fjala “bythë” deri në vitet ‘30-‘40 ishte fjalë normale e gjuhës, e përdorur pa ngarkesën emocionale të kohëve moderne. Bythëderr, në bythë të rrapit etj.

Paska harruar shprehjen e zones se Kolonjes dhe nje pjese te Korces: degjo o by...

Gjembi, po pse arabet, italianet mos e kane fjale te rralle ne fjalorin e tyre ? Kohortat romake ishin gati dyshe ciftesh te njohura.Kurre nuk perfundonin me numur tek ...por cift te gjitha.Togat gjermane, ruse, te Cinghis Khanit, Aleksandrit, Darit  etj.etj ishin gjithenje me numra cifte ! 

te kete qene dhe skenderbeu yne valle?

Te gjithe njerzit e mdhej mer jau kane qene pederaste. Nuk bohesh i modh mer jau pa qene pederast mer jau.

Biles, pa qene pederast, nuk bohesh as homofobik.

 

Vallai tashti qe e pashe, dobet interpretimi, po dhe kenga sikur s'ishte ndonje gje. 

Mum pelqevi per vete. Ajem ëlajv kos ju are maj lajf, tttrrrrrttt.. in miii ii i. Najs.

Good luck.

 

 

mustafa nanua eshte nje tjeter shqipo ne radhe qe flet per gjera mbi te cilat nuk ka piken e haberit. kjo eshte bere nderkaq nje semundje nacionale. eshte skandaloze!

 

Sikur te kishin nje pasqyre. Akuzusit e te akuzuarit. Kudo qi gjinden.

In contrast to the Europeans, who really were asleep at the wheel, the Americans developed misgivings about Berisha as early as 1994, when Richard Schifter of the National Security Council had dinner with the Albanian leader in Tirana and concluded he was psychologically unstable. 

e publikojne tani pas 20 vjetesh, pasi skizofreni na ka lene me pasoja tanime - na rrofsh per dimer, se per vere jam vete, tha.  (Mire dhe aq, sdq.)

Tekstet shkollore tonat te heqin dore nga termi i genjeshtert 'tranzicion'. T'a zevendesojne me historine reale te Albania-s gangstere saliberishiste te '90 e me pas, referuar ne burime si keto. rrofsh.

    Intelektualizmi keto vitet ka nje renie te theksuar.Temat qe shpesh trajtojne njerez te cilet e dine vehten per opinionformues, jane pa piken e bereqetit.Jo vetem nuk ndikojne per formim opinioni, per ndonje lloj kulture, por per injoranci te hatashme.Nje nga keta tipa eshte Muc Nano.Mua me habit Lame qe dhe coc e kam vleresuar, kur me shkruan per nje teme te tille dhe nuk arrin te shtjelloje arresyen, biseksualitetin, shpirtin binjak te qenies me psiqike, dhe mbi te karakterin historik .

   Njeriu i rene ( e kete fakt intelektualet e leshit  nuk e kapin hice ) mekatoi dhe ecen ne ate rruge.Ndersa shkencerisht eshte i provuar biseksualiteti. Krijimi i kushteve ben qe te shpertheje vetia si dominance.Ushtria turke, sidomos struktura azatasqere, perbehej prej forces kembesore me perqendrime shum te gjata ne vendfushime.Edhe 12- 15 vjet ushtare ! Dhe duke qene force vitale ju be normale marrdhenia brenda gjinise.Krejt ndryshe ishte ajo qe perbente ajken e ushtrise, kavaleria Jenicere Ishte e levizeshme, e kufizuar ne kohe sherbimi dhe me favore te shumta. Mirepo kembesoria, azatasqeret, redifet, mustafaazate dhe abate perbenin numurin me te  madh te ushtrise me vite te shumta rekrutimi.Krijimi i atyre kushteve historikisht u dha ate " emrin turqve"..... qe ne fakt ushtria nuk ishte vec me turq, por te rekrutuar forcerisht nga tere teritoret nden pushtimet.E ky fenomen i natyres njerezore( qe nuk eshte vec i saj ) eshte shfaqur ne te gjitha ushtrite e botes, pasoje e kushteve te krijuar  ne te cilat qenia shpreh vetine biseksuale. 

  Hiqi turpin, krijoi rastin dhe cdonjeri eshte nje homoseksual ! 

    

U fol per moralin me siper, u dhane foto per martesa te burrave me te medhenj ne moshe me vajza me te vogla, u fol per "arsye shoqerore" etj. Per te kuptuar disa dukuri duhet pare psh se cfare vendi ze ne jurisprudencen islame akti coitus interruptus dhe si praktikohej ai tek grate e lira dhe tek grate skllave (te kapura ne lufte). Dmth qe morali me grate e botes qe kapeshin me zor/ne lufte dukej se fluturonte nga dritarja, dhe per kete aty nenvizohen praktikat kyce te ketij akti apo teknike seksuale (al-Azl ne arabisht) qe sot quhet...perdhunim?  Pra po flasim per histori e jurisprudence e jo akuzime apo fjale te kota. Me poshte (nga website) jane dhene momentet permbledhese qe jep WikiIslam (me hadithe) per aktin coitus interruptus (dmth udhezimet mbi te berit seks me nje grua kur mashkulli terhiqet ne momentin e ejakulimit):

Practiced during Muhammad's lifetime

When having sex with your captive, it is better to not pull out at the end

It is okay to practice 'azl when having sex with your slave-girl

You do not need your slave-girl's permission to practice 'azl with her

Sahabah (shoket e profetit) engaged in al-'Azl so their slaves would not get pregnant and could continue both working and giving their owners sexual pleasure

 

Nderkohe sot ne tokat e Irakut dhe Sirise......

 

Jo se do beje ndonje ndryshim, por te pakten ata mbeshtetesit e ketyre kafsheve qe mund te kene 2 para mend shpresoj te kuptojne hipokrizine. Keta kafshet qe hiqen sikur luftojne per fe, ne fakt luftojne per placke lufte. Asgje me ndryshe nga hajdutet e rendomte. Si thote kafsha "sot eshte dita e shperndarjes, secili do marre pjesen e vet."

E kuptoj qe po them dicka qe eshte shume e qarte, por s'mund te rrija pa e thene. Nje urim i natyrshem do ishte qe keshtu si po ja bejne ketyre vajzave jua befshin dhe te afermeve te tyre. Por s'mundem ta bej ate. Por mund te uroja qe dikush t'jua bente ate al me nje hu te trashe te palemuar ketyre kafsheve.

Ju jeni rraciste sistemike...

Fajin e ka sistemi

Dorzoja 10shen Gjergjit ! smiley

Oooh please! Jam hala tu prit nje norvegjez qe te flas per Brevik, pa na kujtu sa vend i papame eshte Norvegjia. A ka mundesi? 

Se kjo eshte forta, qe ky mendo dhe vet, se there is nothing wrong with the society, which is this and that, por me nje individ. Lereni mer perrallat, pershkrimi i karakteristikave kulturore te Norvegjise, eshte si me thene nje vend Ballkan, por me nje diference te madhe prej 970 bilion euro ne llogari te shtetit. Askush s'e kupton qe ne fakt pasuria qe po i shtohet dita dites neper banka, po i bene perjashtues ne kulm ndaj cdo lloj kulture dhe te huajve norvegjezin mesatar, te cilet si cdo skandinav kujto se "zgjuaresia skandinave" dhe jo kushtet historike apo eventet fatlume ( si gjetja e naftes dhe gazit ne detin e Veriut) i ka bo ato vend te zhvilluara.

Nderkohe keshtu kot pa lidhje e anashkalon nje faktor primar ne radikalizimin e individeve: internetin. Cdo kush me pak mend mund ta kuptoj qe Brevik ishte toka pjellore e farezuar nga komuniteteve virtuale. Dhe qe Brevik s'eshte asnjehere alone, sepse si ai gjenden ne cdo shoqeri. Ndaj dhe ai kishte nje rrjet shume te gjere robve virtual.

Pastaj me humb fare, kur bohet fet e fet njohes i natyres njerezore dhe na siguron qe vrasja s'eshte ne natyre te askujt. Po ik e daj andej.

...ky mendo dhe vet, se there is nothing wrong with the society

Autori e thotë qartë dhe e përsërit se shpjegim kryesor është distanca që është krijuar mes njerëzve në shoqëritë aktuale e konkretisht në atë Norvegjeze. Nuk e di si e paske humbur.

Kurse une po te them, qe ajo shoqeri, ato individ rrit. Sepse autori, keshtu si padashje duket sikur evidenton nje paradox ku nga nje shoqeri YLL del nje DERR.  Jo pra. Ato shoqeri pershkak te nje lloj mireqenie fatlume dhe propagandes se vazhdueshme qe ne jena YLL po rrit self-entitled idiots, qe mendojne se s'jane me mire se njeri-tjeteri por jane me mire se resto e botes. Kaq. Dhe ketu do jemi kur prej atyre vendesh te shohim ndonje fishekzjarr tjeter.

Nuk mendoj se thotë këtë, por ti ke të drejtë në vërejtjen se artikulli nuk merret me pabarazinë botërore dhe benzinën që siguron kjo (në kushtet e teknologjisë etj).

Nuk e di si me ta thone me troc, po i njejti njeri, qe si "pa dashje hiperbolizon" vlerat e shoqerise egalitare e lesh me preshese Norvegjeze, thote per komshijt e vet Suedez ( una razza una faccia) qe jane and I quote" Cyclops, full of hate, anti-literature, narrow minded etc etc" ( qe bone vaki dhe jane ashtu sic thote ky) / Pse do thush ti? Sepse ai eshte Norvegjez dhe me i pasur se komshinjte e vet pa nafte. Tani pret qe ky i njejti njeri qe patronizon nje komb te tere fqinj te arrij te kuptoj qe there is something wrong with his own country and society. Dhe ky eshte ajka, por ti mendo dhe adverage norvegian, qe ashtu si Brevik, duke lujt video-game ne shtepi dhe me pak dite pune ka lek me ble 2 milion euro bomba.

Ti po fliske për gjëra jashtë tekstit në fjalë. Le të mos e kthejmë këtë në studim të personit autor, ose më saktë ti vazhdo por unë nuk mundem.

Se qenke marrë më gjatë me internetin më sipër. Jam e sigurt që libri i cituar në artikull merret seriozisht me atë çështje, sepse izolimi shoqëror, teknologjia dhe shoqëritë virtuale kanë marrëdhënie me kahe shkakësie që identifikohen dhe vërtetohen me vështirësi.

pershkrimi i karakteristikave kulturore te Norvegjise, eshte si me thene nje vend Ballkan, por me nje diference te madhe prej 970 bilion euro 

une jam i bindur qe 970 bilion eurot, ne nje pjese aspak te vogel te tyre, vijne pikerisht prej karakteristikave kulturore te norvegjezve si komunitet smiley  

Po as e diskutoj qe MBLEDHJA e aq shume parave ka te bej me nje lloj kulture. Por ne mendimin tim jo per mire. Share for ffs share! Jepi dy lek Afrikes, dy Ballkanit, se s'bo deme. I mbajne aty si Harpagoni mexhitet. Dhe si per te bere gjojnat me keq, kane vendos me ca blloqet e Artikut ne Detin e Barens, me nxjerr me shume nafte, se xhanem s'kane mjaftueshem. Kur te na marr uji te gjitheve nje dite, do shohin ku do i fusin ato 970 bilionet.

Me ka qelluar qe kur Brevik shkaktoi ate tragjedi, jetoja ne nje WG studentash ne Frankfurt. Po e ndiqnim ngjarjen te gjithe nga TV dhe ishim shume te prekur! Nderkohe nje shok nga Mali tha: Nuk eshte se kam shume keqardhje. Keta para dy javesh lane te vdisnin ne Afrike 300 femije te vegjel ne shkretetire. E gjitha kjo ndodhi se ju mungonte ushqimi. Nga komenti juaj mu kujtua ky episod!

Ne knej ka "Kanadja prej verteti" kena nje shprehje per Norvegjine: "Norwailing". Dmth nisim e qajm se nuk kena kursy lekt e naftes si kan bo kta(qe kane bo cdo qytetar milioner mrena skemes te pensionit)

Ju i keni gjuhëtarët shumë pjellorë. Përfytyroj njëkohësisht kanadezë me gjak viking që kalërojnë balenat drejt Norvegjisë për të vdekur në atdhe.

   smiley Plaka nuk mbahet! 

Mbaroi per nuc eng? Artikulli eshte i paqarte. Cer do bej ne Shqip si nuc eng? 

Te vetmin reaktor nuklear qe kemi e perballo dhe e drejto Liria. 

Pse hiqesh sikur ke lexuar ndonjehere artikuj te qarte ne median Shqiptare? smiley

Ajo rifillon shkollën e lartë, tashmë në Shqipëri dega Financë,

Une e kuptoj sikur mund te kete filluar shkollen per nuc eng ne Itali dhe pastaj per "arsye patriotike" eshte kthyer ne Shqiperi pa mbushur ende 21 vjec. Nuk kam gje me kerkesen e znj. qe te kandidoje, madje e perkrah. Por ajo fjalia qe citova me lart eshte patetike, per mendimin tim.

P.S. neper internet Shqiptaret gojemedhenje thone qe u kthye ne Shqiperi se ishte dashuruar me nje djale Shkodran.

"Sot ajo do të ishte një inxhinjere nukleare sikur të mos e pengonte në mënyrë fatale dashuria për Shqipërinë e shkatërruar të atyre viteve. Ajo rifillon shkollën e lartë, tashmë në Shqipëri dega Financë, pranë Universitetit “Luigj Gurakuqi”.

Cfare ka ketu te veshtire per te mos besuar?smiley

nuk di a do thote edhe zonja Merkel se ndihem ne shtepin time te dyte (si taipi). them qe duhet me fillu me u pergatit pak. femije te distrikteve te ndryshme te mesojn kenge bavareze qe do nisin kshu si rastsisht. robt me me kulture duhet te kendojne nen buze "Leise fliegen meine Lieder...". Te gjithe shqiptaret, me detyrim, te mesojne "ein Prosit der Gemuetlichkeit".

Bitte sehr duhet perdor pas mesatarisht 3 fjalive te shkurtra ose dy te gjatave. Birra paulauner, dhe per njerez qe kane dhe qe dine, Augustiner smiley duhet te jete e pranishme kudo. ne pallatin e pionereve (a ekziston ky?) duhet te hapet orgjent nje kurs i pershpejtuar per mesimin e jodlles...

Willkommen, gnaedige Frau!

Qender te universit na beri Rilindja o Cim!

Gjithe lideret boterore ne rradhe duke prit kush e kush te vizitoje Shqiperine i pari.

As ne endrat me te shfrenuara nuk e kisha pare kete! As ti besoj. 

po ca thu, o njeri. une kam pas nje reviste te vjeter me vizite te Cu En Lait, hip ne nje makine te zbulume (kabriolet), edhe e mbaja ngjitur ne murin e dhomes se ndenjies. E shihja edhe me kaplonte nje mallengjim i bute. Ah, thoshnja, sikur Shqiperia jone... dhe aty mbaronte mendimi.

Toni Blair e zonja Merkel jo ne enderr, qe jo e jo, por as ne realitete paralel nuk mbaheshin si te mundura... imagjino qe ne ato realitete ndodh qe njerzit bejne fotosinteze dhe s'kane nevoje per energji, mjaft te rrine gjysem ore ne diell per gjithe javen. Por kurre nuk mund te imagjinohej kjo qe po sjell rilindja. ONDERR!

smiley

Tani sapo e cove oren 80 vjet mbrapa smiley

Shume te shkerdhyme gjermonet...shume!

'that's currency right there" thote nemcja. Backed by what? Pordhe greke? smiley

Geuro qe shqiptohet Gyro...kto gjerrmonet paskan humor fantastik, sketerr te zi smiley

 

Ne Washington DC nderohet vepra e Ismail Kadarese.

Merrte pjese edhe Roni (i dyti ne radhe), te cilit i lutemi te ndaje ndonje pershtypje, gjithnje po qe e mundur.

Me kenaqesine me te madhe do ta beja nje gje te tille por fatkeqesisht eventi ish me dyer te mbyllura. Etika e nje eventi te tille e kerkon qe mos te behen prononcime publike. Por kushdo qe ka kuriozitet mund te me pyesi ne privat. 

Kuptoj, kuptoj.

Shume moment solemn duket.

Per te tjerat, kur te mblidhemi me Bamen. smiley

ishte momenti i himnit te shqiperise

Qenka dhe Qemali. smiley

Qemali i Kozetes, apo Qemali i peshkut? smiley

Yeah, kameramani. Ky I peshkut asht Qemoli. Lol

Sa mire. ju. te amerikes keni komunitet the forte .

 

Nderim dhe respekt bijeve te Shqipes nga Kanadaja e larget por jo e ftohte.

Urime juve Roni, eshte fat (etj. etj.) per kedo te marre pjese ne ceremoni si kjo.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).