Neser mbrin ne  Tirane , Presidenti turk,  Rexhep Taip Erdogan.Zbritja e tij ne Tirane , pas ngjarjeve ne Kumanove, nuk besohet se do te jete nje vizite kortezie, por me se shumti nje karshillek ndaj ndaj fobise sllave perkunder shqiptareve dhe njeheresh nje shprehje fine e idese se udheheqesit turke, eres Erdogan, per nje " Neoperandori" me orjentim islamik., me kryet ne Azine e vogel e kembet ne Ballkan.

   Objektivi i Erdoganit , krijon tek shqiptaret gjendjen emocionale te dyzuar.Ate te nje aleati shum te forte , por edhe te nje "  babai ", qe  nga dashuria  e madhe , qe shpreh se don te "  birin  " dhe ashtu ta mbaje afer , disi te lidhur ne kete gjendje  dyzimi, i pret rrugen per ku eshte ormisur te veje.

   Shqiptareve , fillimi i ketij shekulli, u hapi udhen jo per tu bere " E  madhe  Shqiperia " sic trumbetojne komshinjte  agresore dje e ziliqare  sot, por per tu bere ajo qe ishte , e shtrire ku mund dhe duhen bere korigjime historike.Ne kete perplasje interesash mes vendeve  perendimore  me ruso-sllavet, duke shfrytezuar ato mes serbosllaveve dhe shqiptareve ne territoret ballkanike, vizita e Erdoganit , shpie uje ne mullirin e serbosllaveve.Erdogan ndoshta do ngule dhe gurin e pare, ne themelet e Xhamise Madhe, te projejtuar per tu ndertuar ne Tirane , por nje heresh 

 ai gur per shume kohe mund te kete rendese edhe ne qafen e cdo shqiptari, te nisur per ne Evrope.Ndaj do te jete shume per mbare  kur Erdogan te falet ne Xhami, ne te lutemi   qe politikanet tane te mos u bien borive te medhaja ....per kete vizite krejt te papershtatshme ne keto momente ..! 

19 Komente

Nje gje s'kuptoj une, pse po u ben miting shqiptareve?

Keto vizita nuk planifikohen sot me neser por marrin muaj ne mos vite! 

 

 

Po luftojme organizate terrorriste ... qe ka veprimtari dhe ne Shqiperi, thote.  

Edhe kete kishte mangut Albanie te perfshihet ne lufterat civile te Turqise. Le qe ia vlen, do ndertojne dhe parlamentin e ri. Thuhet se ai i vjetri nuk e ka akustiken per nivelin e sharjeve qe shkembehen aty. 

Besohet nga kush? Nga kafexhinjte profane? Nuk me pelqejne fare keto te folmet qesim.

E vetmja gje qe na lidh me Erdoganin e Turqise jane shqiptaret qe kemi atje, te cilet na kane harruar e fatkeqsisht i kemi harruar. Per te tjerat, po e lejuam veten, do te perdoremi ashtu si jemi perdorur nder shekuj nga perandoria, si mish per top.

do ishim zhdukur pa perandorine. siç dhe u zhduken te gjithe ata qe ndodheshin jo ne toke te saj.

Hipotetikja jote ka arritur nivelin e nje shkence egzakte. 

pa turkun te ne, do ishte ose serbi, ose maqedoni, ose greku. se kush mund te ishte tjeter, do kishim ne shtet tonin ? kemi shtet te kalbet sot pas mese nje shekulli, qe jetojme ne europen e shteteve te emancipuara (pa armiq reale).

europa politike nuk e njihte shqiptarin a ekzistonte apo jo si specie. kishin mbreter te tjeret, komshijte tane dhe shtete te tyre me kohe para nesh. mese normal qe do na gllaberonin me gjithe lecka.

ne kemi jetuar tere jeten nen hijen e perandorive. asaj te romes, te bizantit, e me pas te osmanve (turqve). ishte thjesh vazhdim llogjik i te njejtes ecurie.

kur shikon sllavet qe jane varur nga poli deri te ne, ti kujton se do t'i ndalonim ne t'i benin edhe ato dhjete metra qe u ngelen per te dale ne itali ? do kishim avullu me kohe. veç te jesh rob i trashe mos ta analizosh as kaq.

bile historianet serbe kane te drejte kur thone qe nuk kishte shqiptare ne kosove, para ardhjes se turkut ne ballkan. fakti eshte babai i skenderbeut qe u vendos ne kruje (pas maleve per tu mbrojt) dhe nuk ndejti ne diber. si dhe Skenderbeu qe erdhi ne Kruje per te gjet ushtare. te ishte Kosova si sot, do kish shkuar ne Kosove, ose ana Shkupit, jo te vinte ne Kruje, se jane me trima se ne.

Turku na shtoi ne numer si popull. qe filluam dhe perseri u hapem, zbritem pak nga pak nga malet, ku hypim sa here na behet keq, per t'u mbrojt.

Ore qun, qe e mban veten per rrace te paster arbnore, turku na hyri mes brinjeve 600 vjet perpara!!!!! 

paske ngel te libri tetevjeçares. fli akoma qun se gjumi te shendosh. 

Edrogani si Rrokstar sot neper rruget e Tiranes smiley

Kete turqit mesi po presin ta heqin qafe, me vota katunaresh mahet; rilindja do beje mbledhje te perkashket qeverish.

Ka njeri t'i thote Liderit, kujdes se keta po ta futen ne morse s'ta lshojn mo. 

ta japin ne dore ne fakt... smiley ose jo, pasi ka nga ata hoxhallare qe i thajne dhe i mbajne koleksion! (Peshky duhet te shtoje ate verdhacukun qe ve dy gishtat ke syte) Ket ma ka thone i shoku jem prej anadolli para i gjys dekade. Ene ai zinte be duke prek syte, po icik me cuditshem se ne...

Plani i xhamise ne hapesiren e planifikuar me eshte dukur i shemtuar. Gjynah. 

 

Ke te drejt o Grave . Turqit po mundohen me shfrytzu vendet si Bosnja , Kosova she Shqiperia per ti ba presion Perendimit !

A ju kujtohet gazeta Puna? 

Na! 

....Venedik 13 maj 1467  

Zakaria Barbaro

 zotit Barbariko, peshkopit te Verones ( Mokashev , Monumenta Skavorum , Vell.II , faqe 29-30 ) 

   Fort te nderuarit ate e zot ne Krisht, zotit Barbariko, peshkopit te Verones ne Verone.

 Fort i nderuari ate e zot , imzot fort i ndritur.

Sot, me nje leter te 27 te muajit te kaluar, rektori yne i Lezhes njofton se Skenderbeu me 1500 veta ka kapure vellane e Ballabanit, kapiten te Sulltanit, me gjithe  qerret qe kishin nisur kunder Krujes dhe e ka sjelle ne Lezhe.Dhe Ballabani, duke dyshuar se (Skenderbeu )  po vinte t'i ndihmonte Krujes , vendosi te sulmonte dhe ashtu beri.Te rrethuarit luftuan  si burrat dhe e plagosen Balkabanin e lartpermendur , kapedan te Sulltanit.( Ballabanin ) pastaj e shpune ne lemin e tij , ku ...vdiq! Sakaqe ia behu Skenderbeu  qe i dboi te gjithe turqit nga lemi i luftes , i solli ndihma e nozullime Krujes  dhe  i theu armiqte , duke prere shume turq dhe  gjithenje  po vazhdonte  fitoria.

 Ky lajm eshte shume i rendesishem dhe i mire dhe ka ardhur prej Zotit,as nuk do ishte mer i mire se kaqe ne dobi te gjithe krishtereve,sepse ka shprese  qe te  gjithe ata qe kishin ngritur krye kunder Skenderbeut , nga  trajtimi i keq qe u beri turku, ......te kthen prape ne bindjen e tyre! Shpresoj se cdo dite te dehjojme lajme te miea , per hir te meshires se Zotit, qe se leshon dore ...ate qe shpreson ne miresine e Tij ! 

   Po te shkoje kush ne Mantua, mos t'i vije rende  zoterise suaj te perndritur  t'i coje  fjale atij zotit te perndritur  se kam marre kete lajm, srpse , pasi eshte fort i krishtere , do te ndjeje gezimin e madh si dhe une.........

Ne Venedik me 13 maj 1467 .Fort e ngutshme .Sherbetori i zoterise suaj te perndetuar , Zakaria Barbaro, prokurator i te ndierit zot Franceskut 

Perkim i habitshem date, me Kapedan ...Erdoganin  ( Cituar F.Noli Vepra Nr .4  faqe 438 ) 

 

Nuk quhet se akoma s'paska bere Roni koment per Izraelin.

P.S. Amanet bredhat thuajini evropianeve te rinj te Prizrenit.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).