Me mbi 2100 orë pune në vit, punëtori shqiptar rezulton se punon 20 për qind më shumë orë në vit se sa mesatarja e OECD për paga që janë 60 për qind më të ulëta se sa Maqedonia fqinje.

Një studim i Institutit të Statistikave mbi ndërmarrjet jobujqësore me mbi 10 punëtorë në Shqipëri zbuloi se shqiptarët punojnë shumë më tepër se sa punëtorët e vendeve të zhvilluara përkundrejt përfitimeve shumë më të ulëta.

INSTAT zbuloi se punëtori shqiptar punon mesatarisht 2120 orë punë në vit, ndërkohë qëpunëtorët në vendet e OECD (klubi i vendeve të pasura) punojnë mesatarisht 1770 orë në vit. Ky krahasim është i vlefshëm vetëm për punëtorët e ndërmarrjeve me mbi 10 punonjës. Këtu nuk përfshihet kohëzgjatja e punës nëpër kafene dhe restorante me më pak punëtorë.

Por megjithëse punojnë shumë më tepër, kostoja e punëtorit shqiptar është shumë më e ulët, vetëm 55 mijë lekë në muaj. Kjo nuk është ajo çfarë punëtori merr në dorë. Paga mesatare është 45 mijë lekë në muaj. Kjo është pagë e vlefshme vetëm për punëtorët në ndërmarrjet mbi 10 punëtorë. Për shumicën e punëtorëve që punojnë në ndërmarrje më të vogla, kostot dhe pagat nuk dihen.

Prodhim i lartë, pagë e ulët

Të dhënat e INSTAT tregojnë se kostoja e punës së shqiptarëve prej 2.2 eurosh në orë është 60 për qind më e ulët se sa në vendet fqinje si Maqedonia apo Bullgaria. Diferenca është shumë e lartë nëse sheh se Bosnja dhe Hercegovina psh, ka prodhim të brendshëm bruto për frymë njësoj si Shqipëria, megjithatë atje paga e punëtorit është 60 për qind më e lartë se sa Shqipëria, gjë që sugjeron pabarazi shumë më të lartë, ose faktin që punëtorit shqiptar i mbetet në dorë një pjesë shumë më e vogël e vlerës së shtuar të punës së vet se sa punëtorëve të vendeve fqinje.

Punonjësit e bankave dhe të industrisë financiare në tërësi kanë pagat më të larta në Shqipëri me një mesatare prej 545 lekësh për orë pune. Shërbimet hotelerike dhe të restoranteve kanë një kosto pune minimale prej 215 lekësh për orë pune.

 

Lapsi.al

156 Komente

Mir mir po mos ia perktheni italisht Agushit kto gjona

...dhe sikur t'mos mjaftojnë gjith sa janë shkruar më sipër, në 60% të ndërmarjeve u kërkohet punëmarësve të fillojnë punë pa u ofruar atyre një kontratë pune ku të jenë të përcaktuar detyrimet dhe të drejtat. Poashtu punëdhënësi i lejon vetes duke shkelur të drejtën e punëmarësit për dy javë provë duke i kërkuar atij mbi dy muaj kohë prove, gjë kjo që sjell automatikisht një pagë më të ulët dy muajt e parë. 

Një rast i tilllë isha vetë. Them isha sepse pikërisht në 30 Prill u largova nga puna me dëshirën time e ajo ç'ishte më absurdja është se pa firmosur në asnjë kontratë pune, m'u kërkua një dorëheqje me shkrim!!!

Për të gjitha sa shkrimi i mësipërm flet, apo dhe sa shtova unë në këtë koment, e për shumë më shumë gjëra se kaq, shqiptarët duhet të protestonin në 1 Maj e jo të festonin duke lënë mbas mbeturinat e tyre nga kodrat e liqenit, por diçka e tillë ndodh në Gjermani, jo në Shqipëri, ndaj jo më kot thonë; Si ke kokën, ashtu dhe të vendosin qylafin. 

Me keq akoma, ketu eshte norme ne shume ndermarrje edhe me nivel disi te larte, qe te punosh 3-6 muaj pa rroge fare gjasme si prove, dhe pastaj te fillosh me 300-400 mije te vjetra ne muaj (300 USD), ku qeraja ne TR shkon 250-300 mije ne muaj, pa llogaritur shpenzimet e tjera. Pa llogaritur fare oraret e punes qe sipas sektoreve mund te shkojne rendom 09.00-19.00.

Keto gjera duhet te diskutohen ketu, se parimet i dime te gjithe. Ju qe jetoni jashte shtetit prej vitesh nuk e keni shume idene e çmimeve, kostos se jeteses apo rrogave ne Tirane apo Shqiperi.

ne tirane ka me qindra apartamente bosh. qerate e larta, jane sepse njerzit nuk e kane problem t'i mbajne apartementet bosh, asgje s'i detyron si duket. 

ne france nuk e mban dot bosh se taksohesh. nje apartament bosh do ta mbash me leke, duhet te jesh pasanik ta mbash bosh. 

po te kete njerez pa shtepi qeveria duhet te beje ligj te pasaçem (te jashtezakonshem) qe njerzit t'i japin me detyrim apartamentet qe mbajne bosh. dhe zgjidhet çeshtja.

makes perfect sense!

Dy vjet ne pushtet Rama dhe e ka lene kete problem sic e gjeti nga Sala, ne kushtet qe jane pershkruar. Duhet te marre masa urgjent sic u be me Lazaratin, dritat, duhanin e gjithe tjerat e tjera. Duhet te harrohet koha e sales kur punonjesit nuk kane sigurime e kodi i punes nuk zbatohet.

Ketu ka firma ligjore qe nuk zbatojne Kodin e Punes per punonjesit e tyre, ti flet qe zbatohet Kodi i Punes.

Shumica e miqve te mi nuk marrin kurre 4 jave pushime te paguara si thote Kodi i Punes, por 2 jave. Askush nuk paguhet per oret shtese qe ben rendom. Rrogat jane skandaloze ne raport me koston e jeteses ne Tirane, ku ne 2-3 vjet çmimet jane rritur me 10-20 % dhe pagat ne Shtet nuk kane levizur fare ne keto 3 vitet e fundit.

harrove dhe te thuash qe shteti eshte i mbytur deri ne fyt ne borxhe (rekord historik).

pra paguheni jo nga puna qe beni (vlera e fituar prej saj) por nga borxhet e huaja (duke e SHITUR shqiperine tek i huaji me deshiren tuaj). 

Ndaj po them qe modeli zhvates i Sali Berishes qe punesonte femije te mitur per te zberthyer predha me duar ne gerdec, pa asnje respektim te kodit te punes, duhet zhdukur sa me shpejt nga rilindja. Jam shume dakord me ty. Pse rri Rilinda? Per ca u votuan ne menyre aq masive nga populli, si kurre ndonjehere ne histori? Qe te lene prape tmerret e Sali Berishes, sic i ke pershkruar ti? Nuk e kuptoj pse e kane lene ne fund kete. eshte me urgjente se lazarati e gjithe bemat e tjera famekqee te sales qe kane transformuar keta rilindasit.

rroga nuk varet nga oret e punes, por nga vlefshmeria e asaj qe prodhohet. 

psh neqoftese nje bojaxhi lyen nje apartament qe kushton ta zeme 10 mije lek, dhe nje tjeter bojaxhi lyen nje qe kushton 50 mije lek, nuk ka si i pari te fitoje njesoj me te dytin, edhe pse ka kryer me shume ore pune.  

ngaqe nga çmimi asaj qe prodhohet dalin leket e te gjitha paleve pjesmarrse te nje prodhim i dhene (punetori, shitesi, patroni, dhe taksa e shtetit). sa me shume te kushtoje prodhimi perfundimtar aq me shume fitojne te gjithe. 

pra zgjidhja eshte te ngritja e standardit te punes. shqiperia duhet te perqendrohet te artizanati (ose prodhimet ushqimore, te indrustrise se lehte, etj, me kualitet te larte). si zvicra me oret e dores. neqoftese do te rrisi te ardhurat.

nuk shtohen rrogat duke rritur sigurimet, dhe zbatuar kodin e punes, siç pretendon prenga lart. aq me pak do paguhen punetoret, se sigurimet e te gjitha shtesat e tjera, po nga prodhimi final dalin, nga çmimi i tij dha sa i kerkuar eshte ne treg.

statistikat lart, tregojne vetem nje gje, qe ajo qe prodhon shqiperia per momentin, kushton me pak, nga vendet e tjera rrotull saj me te cilat behet krahasimi. normal pra qe do paguhen/fitojne te gjithe me pak, edhe punetoret.

ps: pse i mbylli enveri kufijte me tela me gjemba. po ku do i gjente punetoret t'i benin taraca ndryshe. do iknin te gjithe jashte, se fitohet me shume per te njejten pune.

P.S. taracat dhe hekurudhat u bene nga te rinjte vullnetare...te cilet dhe sot e kesaj dite shprehen se ato ishin ditet me te lumtura per ta...Taksirat me keta super materialistet qe vdesin te mbushin mendjen e dynjase se vetem fitimi eshte motivimi i cdo njeriu...Ca pret nga keto modele qe e konsiderojne edhe shkaterrimin e lumenjve per beton si veprimtari prodhuese qe rrit gdp-ne...vl...smileysmileysmiley .....

Ata te "rinj" te lumtur jane dhe sot se prape me grusht nderojne dhe voten pasardheses se PPSH ja japin. Ja shiko Eri Velin neper takimet elektorale, gjys ore flitet per LANç dhe  Veteranet. Aty i ka ngel sahati.

Ulu kater! smiley Shume dobet. Pa argumenta. Pa lidhje. Lexo ndonje gje online aman se nuk te lodhen syte! abc.....Shqiperia analfabete perpara .....

Lefto, 10 vjet e ke afatin e reflektimit. smiley  LSI te pret krahapet. Dhe nje jete me e mire se me PD-ne. Shefi te don, qe nga kohrat e bukura te bashkepunimit ka respekt dhe vlersim te lart, thot.

Ne LSI vlersohet puna e ndershme dhe zelli. Te dyja te karakterizojn! 

Po duhet te reflektojsh i cik. Psh, ata veteranet - idealistet e funit qe pati ai cikez vend atje,- duhet t'i shofesh ndryshe; mos ki problem, kemi contact lens sa te dush ne LSI, qe ta ndryshojn edhe ngjyren e syve nga blu si ne te kafenjte kshu  smiley  smiley

ça flet moj ?

neqoftese nje punetor prodhon dy rondele ne ore, qe kushtojne 5 lek copa = 10 lek dhe te kerkon rrogen 10 lek ora, ku do t'i gjesh leket qe ta paguash ? po sigurimet dhe kontraten, pensionin e me the te tashe mbi çfare leku do ta mbeshteses ?

kesaj i thone ARITHMETIKE e thjeshtje dhe jo lesho fjale kot ne ere. 

dhe ate shembullin e Enverit s'e tregova per punen vullnetare, por per ate qe quhet KERKESA (la demande) dhe OFERTA (l'offre) dhe ku mbeshtetet kjo ekonomia e tregut te cilen po aplikojme sot (jo vetem ne, po pothuaj te gjithe). 

se mban dot nje punetor ne pune, kur ai fiton me shume diku tjeter, nuk e shet dot nje prodhim neqoftese per te nuk ka kerkese ne treg, etj. 

puna vullnetare ishte (dhe bile eshte akoma) e vetmja menyre per te realizuar vepra te medha, kur te mungojne fondet dhe mundesite. ndryshe do presesh zotin t'i beje me forcen hyjnore.

dhe s'jam une gje super-materialist se s'do kisha harxhu kohe fare duke diskutu me ty, se koha eshte flori. puna eshte mos me ngel te fjalet (e aparaçikve te tipit Lefti, qe jane mesuar vetem me lef permendesh, pa e vene kurre trunin ne pune)

Kaq shume ekonomiste ne bote e bota prape lemsh...ekonomia pa analizuar human behaviour ka deshtuar me kohe e me vakt...njerezit jane irracionale...Mashtrimi i reklamave ben punen e vet te djallit....Nejse... Tani, shume puntore shqiptare u gjenden nga halli (shkaterrimi i shtetit ne cdo forme) te pranojne pune si skllever...ngelen pa prone, pa toke, pa arsim etj etj. Pranuan pune te nenpaguara si ne ndertim per shembull... Kerkese per ndertime ka. Oferte ka. Cmimet me lart se ne Kaliforni. Po paga? ....

cilat çmime jane me lart se ne kaliforni ? 

ne shqiperi ka me shume pallate se banore. ka tepri ndertimesh. se kuptoj si ndertojne akoma. s'dine te bejne gje tjeter si duket.

Per shembull cmimet e shtepive o shoku im emigrant. (Se cmimet e rrobave, shampove etj s'po i ze ne goje fare). Nje shtepi me oborr, me garazh, me kater dhoma, ne nje lagje te mire, te gjelberuar ne nje qytet Kalifornian kushton afro 120 mije dollare (nuk thashe ne malibu afer brad pitit). Nje shtepi e tille me keto permasa, me keto te dhena ketu ne katundistan kushton mbi 300 mije euro dhe si plus ke disa komshi super hajduta. smiley Eh vendi im....

normal, se nuk jemi realiste (me kembet ne toke), asnjere nuk jemi shquar per kete cilesi. 

njoh njerin qe ka dy shtepi (nje apartament te kopshti zollogjik dhe nje shtepi ne rruge te kavajes) bosh ne tirane, dhe asnje nuk e shet, se u ka vene çmim me te larte nga apartamenti qe ka blere ne paris vete. 

si mund te shesesh keshtu. 

ne shqiperi nuk veprojne ligjet as ato makro-ekonomike, si kerkesa dhe oferta. rrezik qendra e rendeses te kete vlere tjeter.

Median home price ne California eshte 299 999 $, por ne Califonine urbane nuk gjen gjo te hajrit pa 700 000 1 milion $. Nuk e kuptoj pse lodhen me Njohjet e tyre per Ameriken peshqit me flamuj te huaj. Abnormalitet.

Median do te thote se gjysma e shtepive jane nen $299999 gjysma tjeter mbi ate cmim.

jo gruje. sikur vetem nja dy shtepia ti kesh me nga 50 milion, mjafton per ta ngrit mesataren e nje qyteti.  

dmth, nje qytet (apo lagje) me vetem nje shtepi 100 000 dhe te tjerat nga 10 000 ta zeme, ka mesatare me te larte se nje qytet me te gjitha shtepiat nga 10 000. 

per rrjedhoje, vetem mesatarja nuk tregon gje te madhe. psh pse kalifornia e ka me te madhe se shqipria atje te jetohet me mire. 

gjithashtu amerika ka diferencim me te madh nga europa psh. kjo ben qe te kete lagje milioneresh, dhe lagje apo pjese ku jetohet pa lek fare. une kete e konsideroj avantazh ne lidhje me europen psh.

bile te pyes pse ne kaliforni pikerisht u zhvilluar informatika (industria kompluterike) dhe jo ne njy jork, pjesen me te zhvilluar dhe te pasur te saj, jam i sigurte qe t'i nuk e di pergjigjen. 

median eshte ndryshe nga average .ne shqip quhen e mesmja dhe mesatarja .

ku qendron ndryshimi ?

te dyja vijne nga e njejta fjale latine. dhe tregojne MESIN e diçkaje.

ku qendron ndryshimi? ku eshte emigranti kur te duhet?

Here are 11 fictional home prices.

$100,000
$101,000
$102,000
$103,000
$104,000
$105,000
$106,000
$107,000
$650,000
$1,000,000
$3,000,000

The median price of these 11 homes is $105,000. Five homes were lower priced and five homes were higher priced.

The average price of these 11 homes is $498,000. That's what you get if you add up all those prices and divide by 11

vetem se s'kuptova sesi kalkulohet median price. nga te del ty ajo shifra 105 000. 

Alba ti jeton ne Amerike, se kum vu re qe jep mendime tip vizitori , a studenti apo me keq ambasade. Po mer ka ene shtepi me 1$ ne faliment por shif sa e ka borxh in ne tapi plus ene sa do me harxhu ene prish e me rindertu nga fillimi. Me pak fjale nuk ka shtepi me 100 000$ per me teper rroga mesatare me ble shtepi ne California eshte Tek 104000$ ne vit me ble e mbajt shtepi me nivel minimum. Apartamentet Tek Blloku i San Diegos shkojne ene 6-7 milione per Ate pune, por mos bien njerezit ne depresion prandaj duhet me rrejt i cik. Shtepi me aq sble as ne NY qe eshte me i lire se California dhe me rroga me te ulta. Do me morr vesh diferencen? Krahaso cmimin me Square feet ne Tirone dhe San Francisco ene mbyllet muhabeti. Ne Tirane eshte shtrenjte sepse jetohet mire dhe ka kerkese...ket se kapin dot as Shqupi e as Pinket. 

forca amerikes eshte pikerisht qe jetohet dhe pa pagu qira hiç. ne europe kishte keshtu para luftes vetem, s'ka me tani lagje apo shtepira te abandonuara ku futesh dhe s'te nget me njeri, apo vendos nje barake diku dhe jeton i qete.

dhe une keshtu du te jet edhe ne shqiperi, neqoftese se duam mos ikin mileti te gjithe. te kete hapesira te lira, vend ku s'vepron asgje ligj ekonomik.

po deshe vertet me ta tregu si del e mesjma, ta them tani para se me dal.

forca amerikes eshte pikerisht qe jetohet dhe pa pagu qira hiç

A ka mundesi te na tregosh se ku jetohet pa qira ne amerike pervec poshte ures apo burgut kuptohet,( bile dhe atje nashi te japin nje lodging bill kur te nxjerrin)?

a te ka bo vaki te mendosh se ndoshta une nuk jap mendime prej vizitori por ti jep mendime prej njeriu qe s'ka dale ndonjehere prej katunit te vet e kujton se california eshte fshat e jo shtet me siperfaqe 423 mije km2 dy here me e madhe se britania e madhe e popullsi 38 milione banore e cmimet e banesave variojne jo vetem nga qyteti ne qytet  por edhe brenda qytetit?$300 mije eshte cmimi i mesem e jo mesatarja .

tani mu be i qarte mua mbi dallimin.

Une sa here te lexoj Ty ndjehem Genius, qafsha Ijen. Pale sa e mete je kur me arrogance na jep liste fictional..o katnaria ime. Po Tek ajo lists fictional pse nuk fute Edhe cmimin 1-2$? Una ta bona krahasim in te qarte qe 10 Milje jashte San Diegos shkon 1700-1900$ me siper e ke. Ne Tirone shkon Tek 300$ ne rrethina e 500-800 ne qender. Ka ene njonin qe mund te mori 1000$ po ska te bej me ket shifer. Po ti nuk ke rast pa tregu budallikun tat. E ke te pamundur. Edhe fobia qe me therret katunar tregon se te kan trajtuar tere jeten me te drejte si katunare. Ti bim pak shkurt able dot ti i shtepi ne California me 100 000$ dhe vere Tek peshku per reklam. Poe gjete dhe e shite jam kabim.

 

Ne san diego county cmimi i mesem shtepive eshte $2200 metri katror .http://www.trulia.com/home_prices/Califo...

te ardhurat e mesme per familje $60000 ne vit.

edhe vete pavaresisht se dukesh se ke bere mungesa te shumta me apo pa arsye ne lenden e matematikes ne shkolle  mund te kuptosh se cmimet e banesave ne shqiperi krahasuar me te ardhurat e popullsise atje jane iracionale.

 

puna eshte qe kush eshte me rroge (burre+grua) kane te gjithe shtepi te dyte ne plazh (ajo foto qe kam vene me poshte), plus apartament 150 m2 n'Tirane, plus veture e pushime jashte shtetit. hajde gjeje nga i gjejne leket. 

shqiptaret jetojne ne fis (ana gruas + ana jote) qe ndihmojne njeri-tjetrin. vetem kjo shpjegon. 

Ti ben mire qe me lexon mua me kujdes por prap nuk i kap shume gjera. E shof, je perpjekur mbas keshilles qe te dhashe...qe ti referohesh njesise se shitjes dhe Jo listave fiktive. 

E para, pse e matin ne SanDiego me meter katror ata apo e konvertove ti nga squarefeet??????

edyta, i bie qe mesatarja per meter katror ne San Diego te jete e barabarte me cmimin me te larte per meter katror qe ka vene Shkaba siper Tek Blloku. Me pak fjale Blloku eshte i nenvleftesuar ende dhe do shkoje akoma me lart.

 E treta, te perllogarita rrogen mesatare per te blere shtepi, Tek 104 000$ ne vit ku nje e treta shkon per mortgage, ky ishte synimi i te dhenes. 

E katerta, blloku eshte qender financiare dhe elitiste ne Shqiperi dhe Sigurisht qe do jete aberracion ndaj te ardhurave vjetore. Eshte kerkesa qe me te drejte te injoron Ty Edhe mua, bashke me rrogen tone. Shume zona jane ekskluzive qe ti sble dot pavaresisht sa para ke. Blloku nuk eshte bere ende i tille por mund te behet ne te ardhmen. 

E shikon qe kur reflekton cte them une ene meson ndonje gje?

b

mendoj se ne kaliforni jetohet me kollaj (me me pak mundim) se ne shqiperi. ndaj nuk te le njeri te shkosh ne kaliforni aq kollaj, nga vende si shqiperia (te varfera). 

çmimet s'kane fare rendesi te kjo llogjike. kot me kompliku muhabetin.

Qe do arrinte puna qe robt te diskutonin duke u detyruar te sjellin argumenta se ku jetohet me mire ne Kaliforni apo ne Shqiperi, nuk do ma kishte marre kurre mendja. Po jeta eshte e cuditshme dhe njerezit akoma me shume.

Po kur na dilte goja prapa neve qe thonim qe jemi te dytet  , ju talleshit atehere , urno tani krahasimin , dalim te dytet ne Bote.

kot me te pyt Brado, ti vete jeton me mire kur je ne gjermani apo ne shqiperi ?

 

Pyetje veshtire , ai qe jeton mire jeton gjithanej mire, mendoj une .

mendoj se s'varet nga ne fare. ndryshe nuk do t'i internonin njerzit (qe nga kohet e vjetra kjo dukuri) per t'i bere te vuajne.

Qe do arrinte puna qe robt te diskutonin duke u detyruar te sjellin argumenta se ku jetohet me mire ne Kaliforni apo ne Shqiperi, nuk do ma kishte marre kurre mendja.

behet fjale per shqiptarin jo njeriu si qenie.  

s'kuptoj çfare çudie ka qe shqiptari te jetoje me mire ne vend te tij, sesa nje vend te huaj. nga çfare ane te duash ta kapesh kete çeshtje, vetem genjen veten po te te duket se jeton me mire ne vend te huaj.

leke ke me shume, po kjo s'ka lidhje me jetesen. se ne te njejtat kondicione te themi konforti, ku eshte me mire per shqiptarin ? s'ka diskutim qe eshte shqiperia. 

 

Po mire mer bir, mire ti qe nuk e kupton, po c'taksirat kam une te ta shpjegoj. Kur s'e kupton, s'e kupton. Pike.

çfare s'kuptoj une mer babe ?

qe ti vuan ne Kanada ? kjo s'ka dyshim, se nuk do te gjendeshe ketu, po ne pune tate. 

po hajt ti mbylle nje sy, mos ta shohesh te verteten perballe. se te bo frike ndoshta.

Profilo, meqe je aty. Kam nje dhemb lart djathtas qe po me dhem. A e shef njehere a eshte thjesht mbushje apo do root canal.

P.S. ajo qe s'po kuptoje qepare ishte kjo

s'kuptoj çfare çudie ka qe shqiptari te jetoje me mire ne vend te tij, sesa nje vend te huaj

se e shof qe je bo lomsh me komente lart e poshte dhe s'po merr vesh as vete se cfare po kupton mo. Une tani po dal per darke, por po qe se ke pyetje tjeter ma co, dhe do te te pergjigjem kur te kthehem.

Tung

Amon mer mcefeni peshkun ne Kaliforni, se si tha ai ke barcaleta, kush i ma me buke masenej. 

haha.

po na del nami per keq. lexoje pak ate qe vuri roni ne fund. te huajt (dhe tanet) po vershojne, prandaj çmimet po ngrihen atje.

ps: ne kohe te Romes kemi qene parajse. vetem dursi dhe roma kishin titull special si qytete. pse mos behemi prap.

Po ishe shume i ndjeshem, kom pershtypjen qe ne Tir nuk do ta gjesh ate qe kerkon.Qofsha gabim

E treta, te perllogarita rrogen mesatare per te blere shtepi, Tek 104 000$ ne vit ku nje e treta shkon per mortgage, ky ishte synimi i te dhenes. 

$104000 ne vit per familje ne san diego do te thote qe nje cift te punojne per $23-24 ne ore qe atje sigurohen edhe me nje pune mediokre gjysem te kualifikuar.

edyta, i bie qe mesatarja per meter katror ne San Diego te jete e barabarte me cmimin me te larte per meter katror qe ka vene Shkaba siper Tek Blloku. Me pak fjale Blloku eshte i nenvleftesuar ende dhe do shkoje akoma me lart.

Ky deduksioni se blloku eshte i nenvleresuar ne nje vend ku apartmentet rrine bosh per shkak te mosshitjes,njerezit ia mbathin per ne azil,kompani te huaja  te ngrejne zyra ne shqiperi nuk duken ne horizont , as te huaj si kinezet e ruset  ne manhatan psh, eshte i mbeshtetur ne ndonje te te dhene demografike e ekonomike ?

 

 

ti vazhdon akoma krahasimet pa lidhje. nuk ka diskutim qe shqipria  nuk i afrohet amerikes NE SHIFRA, as do t'i afrohet ndonjehere. po nuk matet LUMTURIA me shifra o njeri. 

nuk i vendos dot çmim gurgullimes se ujit ne burim, flladit te eres apo cicerimes se zogjve, i shkruante shefi indian atij te bardhe, pasi i shiti Njy Jorkun (token e tij) ne kohe te kaubojsve mnjf. kerko ne google per letren e ketij, se eshte interesante. 

http://en.wikisource.org/wiki/Chief_Seat...

Alba kur te pyeta perpara mos je studente apo punon ne ambasade e kisha sinqerisht. Shifrat jane si ti interpretosh por ti ke problemet e tua.

Fillimi i diskutimit ishte se kur mund te blihet nje shtepi ne kaliforni me 100 000 usd pse do paguash per real estate apartament qe vuri Shkaba ne Tirane per 300 000 Euro.....Ky eshte diskutimi.... ne linkun e mesiperm ne tirane ishte cmimi 2200 euro per meter katror.

1. me 100 000 usd ne California ble nje bajge. Nese une te nxjerr ne menyre te ndershme qe median price per nje shtepi ne California eshte 299 000 USD, do te thote qe nga eksperienca ime Profili nga Franca, nese do te bleje nje shtepi ne California, te pergatitet per te paguar $ 450 000-500 000 town house minimumi, qe mund ti afrohet standardit te tij Parisien. Nese do dicka me mire duhet te kollise 700 000 USD.

2. tregu amerikan i shtepive sot eshte i mbivleresuar...i vetmi element pozitiv per ate do te bleje shtepi ne Amerike eshte se ka rene perqindja e poseduesve te shtepive historikisht ne favor te rentuesve. Pra Profili ka dy probleme..... e para eshte qe cmimi nuk eshte 100 000 por shume me lart ...problemi i keq...pra po ble ne California shtepi me cmim te shtrenjte......por e dyta, nese e blen, ka nje problem te mire qe njerezia pati tmerr nga shtepite mbas flluskes se real-estate dhe jane duke rentuar masivisht...e ne kete menyre krijon nje etje  te ardhshme...potenciale...per pronesi shtepish.

3. Blloku eshte bosh e i pashitshem??e ke gabim sepse je Salukse.problem ideologjik. Une desha te blija me farefis e miqesi qe ne grop.Cmimin ma dhane surratit.No thanks Kusho i thashe......e kuptoj por kur ti duhet favori tjeter do i coj faturen poshte deres pa turp kesaj rradhe....NUk ka mo Shqiptar pa buk si NGAHERA....ka Shqiptar Qe shume preje tyre qe jane duke ja cuar shume mire. Blloku eshte i shtrenjte sepse ka kerkese....ata qe ikin jane nga Shqiperia tjeter...katunet e fshatrat....qe nuk prekin cmimet e apartamenteve te bllokut...thjesht jane mall per Baca Blushin e Shqupin....ka varferi. Kur ka kerkese cmimi qendron i larte...elementare...Cmimet do vazhdojne te ngihen ne Bllok perderisa eshte zone ekskllusive...Nese PF....do marre nje oferte per pune nga AP...ai do kthehet te punoje ne Tirane per ca vjet dhe do rentoje ne bllok duke rritur cmimin e real estate. 

Ne Tirane shumica jeton mire....te varferit gjithmone do treten pa ren ne sy...

.

1. me 100 000 usd ne California ble nje bajge. Nese une te nxjerr ne menyre te ndershme qe median price per nje shtepi ne California eshte 299 000 USD, do te thote qe nga eksperienca ime Profili nga Franca, nese do te bleje nje shtepi ne California, te pergatitet per te paguar $ 450 000-500 000 town house minimumi, qe mund ti afrohet standardit te tij Parisien.

Varet se ne c'pjese te californias jeton .Si te shpjegova California eshte pothuaj dy here me e madhe se GB.nese jeton prane vendeve turistike , hollywood ,cupertino silicon valley ,napa valley $100000 nuk blen shume .por me tutje blen shtepi te mira me cmim te arsyeshem.persa i perket shqiperise cmimet e real estate jane projektuar duke pasur qellim kthimin e emigranteve e rrjepjen e gjithe kursimeve te tyre. me permiresimin e infrastruktures shume qytete te vogla do te lidhen me tiranen e jeteses ne qender te tiranes do i bjere vlera po keshtu edhe real estate do te bjere aty ku e meriton $10-15 mije per nje apartament.

...problemi eshte qe si aty si ne vend tjeter ti nuk gju me ble shtepi  me cmim median e aq me pak minimum....por me larte po shume me larte por jo aq te larte. Kur te them qe 10 miles nga San Diego qiraja qeshte 1700-1900 usd ne muaj e kupton qe shtepite jane tek cmimi 450 000-500 000 apo me shume. Jam modest. Nese qiraja mujore e nje apartamenti kati ne Ny eshte 1500 ne muaj, dhe shtepia ka 3 kate shtepia vleresohet tek 1 milioni minimum por edhe 1.4.

Cmimet e apartamenteve ne shqiperi do bien vetem nese ka lufte civile ose kriminilitet endemik. Nderkohe Cmimet ne Paqe nuk po bien dhe nje apartament i kohes se Merhumit nuk ka per te rene poshte 36000-40 000$, apartamentet e rinj flirtojne me 250 000-300 000USD. Se ku e nxjerr ti renien e nje apartamenti me 10 000-15 000 une nuk e kuptoj. Fakti se presin emigrantet eshte i pakuptimte sepse emigrantet kane blere real estate ne shtetet emigruese, prandaj nuk po me jep asnje fakt vec emocioneve.

ah harrove pastrimin e parave nga emigrantet ne oksident qe do e mbaje cmimin e apartamenteve te larte...sepse ata kane para me aktivitetet ilegale dhe asnje shtrengese ekonomike per te shitur apartamentet nen-vlere.

Ne Kaliforni nuk blihet dot shtepi, pervecse ndonje katundi 1 ore e gjys larg punedhenesve dhe plazhit. Me $1M ne rrethinat e San Fran blen nje kasolle me 1100 sqf qe duhet dhe ta rinovosh. Ne SoCal po aq keq, edhe lagjet me te shemtuta ne LA mbushur me meksikane i kane kasollet $700-800k.

Une harxhova nja 2 jave ne Monrovia, afer Pasedines. Me ofrun pune me te lehte me rroge 80%+. Pune pensionisti. Shof verdall, ne zonat OK shtepite fillonin ke $600-$700K per nje shpi kuvli, ke 1100 sf.  Tani qe e kujtoj mbase kam bo gabim qe se mora ne fakt. Qyteze e lezecme me te gjitha ato elementet qe perbejne nje qyteze, plus parku kombtar direkt mas kraheve. Cer desha me thone.. ah po $700K per aq i gjo eeeej. 

Per aq leke ke komuna Parisit robi ble 2 apartamente, nji per grune e kalamojt e nji per dashnoren, plus ble dhe dy lokale nga 200k, e jeto si bos!!!

sakt!

thjesht, nuk ka per te gjith.

shko ne CT, po qe 1 ore, 1 ore e gjys larg manhattanit, te shef tjetri ne drit te synit, 500K te thot pa lujt venit. shpia qe shpi i thoncin, i thot kotecit dil te dalim.

ka rob qe ven e vin perdit, iu shko 4 ore commuting, kam njof nji qe jetonte hone ne pensilavani... tren, pastaj makin, pagujn parkim edhe per stacion te trenit qe i sjell ne manhattan, ka qe kapin naj apartament qe te fut ne morset ne manhattan me qen afer punes, per fund jave shkojn ne shpi, ku shofin edhe kalamojt, sa per shenj, larg grus se vet, afer grus se tjetrit... po edhe nruja, larg burrit te vet e afer burrit tjeter atje ku jeto, ne suburbia, pune merda, pash Zotin. weird!

po me i cuditshmi ka qen nji kinez, qe punen e kishte ne xhersi dhe banonte me familjen ne financial district smiley  shum i modh...

"po me i cuditshmi ka qen nji kinez, qe punen e kishte ne xhersi dhe banonte me familjen ne financial district smiley shum i modh..."

Amon ku mi gje keto si historite e zhvejkut.

Mu me duhej njehere nje apartament ne manhatan per 10 jave fix, rreth Park Av&65, Maximumi 5-6 blloqe rreze menojsha qe tu bote ne kome... Nuk gjeje per ate term kohore aq te shkurter, gjall ne bote; mund te kem bo 100 telefonata. Gjeta nji kuvli qe kish 10 jave ne treg e nuk ish shlu. Cerr zilen, sa e pys $4200 muji me thote! Ok i them po me duhet vetem per 2 muj. Po tallesh me thote? Po a ke 2 muj qe e ke qit i them? Ma shlo mu, e maje ne market. Ncuk thote, se ste qis dot mo...

Gjej i ven tjeter $6000/10jave ke 61 me 1st, 120sf!!!! ke ura... cmimi su perputhte hic me mesatare... Shof fotot, u dukte OK, icik larg po hajt se bohet menova. Shkoj ta shof, ishte ne bodrum kish nje dritare  25cm x 75cm... smiley 

Cerr i shokut tim,qe banote ke lagjia cifute ne Kliften NJ. Hajt mer tha se kena 6 dhoma... Jo jo i thash du shpi me vete... Gjeta nje vilet italiani, mermer cep e mcep 4000/10 javet, te zotet dimrin e kalojshin ne Florida.. Autobusin para- mrapa masanej. Diten e pare, te gjith profesioniste, kollar-pardesy... mkay thash..

Pse merreni vetem me ndertimet dhe cmimin e shtepive ne Tirane, dhe harroni cmimin e karburanteve me te larte se çmimi i tyre ne France ?

Ketu problem nuk ka qene banesa se te gjithe kane pasur nje shtepi, problemi eshte kosto e jeteses qe eshte ne stratosfere, ne krahasim edhe me vendet e rajonit.

E dini ju se Mali i Zi e ka 900-1000 euro pagen mesatare ?

E dini se çmimi i qirave ne Tr eshte me i larte se ai ne Athine, Beograd, Shkup dhe Podgorice?

Per pune apartamentesh, gjen ne Athine me 50.000 euru super shtepi keto dite, mos na merrni shume shembuj nga USA se na hapet barkun me ata.

gjen shtepi atje ku s'ka pune (ku s'ka lek), o shoku propagandist. 

edhe ato shtepite e kalifornise qe merr si shembull audrey, jane ne shkretetire dhe ku te futet bolla ne krevat naten. se atje ku vlon puna dhe leku, duhen pare si kudo.

ndersa kostoja e larte e jetes eshte problem. kjo vjen prej hapjes se vendit mendoj, si kudo tjeter ne europe (5€ pasta dhembeve qe blej une, jo me tjeter produkt). dhe veshtire te rregullohet (vete, prej ligjeve te tregut), pa diktature.

Jo nuk flas per shkretetiren. Ziliqare te dreqit. Mos keqinformoni kot se sot njerezit udhetojne e i shikojne vete dallimet. Me siguri s'keni shkelur kurre ne kaliforni. ....Shkoni genjeni ndonje puntore te shkrete rrobaqepsie jo mua

juve te shqiprise fluturoni me presh ne bithe, ne fakt. nuk e njifni asnjehere realitetin per te cilin flisni.

sikur te ishte aq lire ne kaliforni dhe aq shtrenjte ku jeton ti, pse nuk iken prej andej ? çfare te mban ?

Vete merreni me USA nga mengjesi ne darke, kur prishet ambasadori me Cunin e Sheqers e shani ju te djathit, pasta kelthisin te metet e kuq....revolucion..... revolucion....dhe ja mbajne ison kopshti zologjik....Racizem ,,,Racizem.

Qiraja e apartamenteve 10 milje larg San Diegos....nje dhome e guzhine $1537 ne muaj...2 dhome e guzhine   $1946 ne muaj. Nuk ju pelqejne faktet????

Cmimet e ushqimeve ne Shqiperi jane cilesisht te mira dhe shume me te lira se vendet perreth. Pse o Lefty, cmimi i benzines ta nge standardin e jeteses???? Po shumica nuk ka makina apo Jo? Shif cmimin e bukes djathit e vezes ne shqiperi...fut edhe vicin e pulen....e i ke me te ulta se  perreth. Vendi i dyti mbas gjermanise ka cmime te ulta per ushqimet. E mos me kuoto Kastravecin apo Brussel Sprouts se ato nuk jane te domosdoshme.

kush ti ka thene ty kto gjera, mamadhia?  as ne azusa apo pomona sgje shtepi te hajrit nen 300 mije leje tjerat pastaj. 

sikur jeshen ma pyntor gjermant mer

ta boni menien pordh vllai....osht me te futme, mos e ha 

e forta eshte se sa here i çoj ndonje mesazh : home ça po bo ? me çon nga nje foto te tille, jo nga korfuzi jo nga jugu, jo nga mali, jo nga deti. lene, lene.

jetohet mire atje sidomos kur je si mysafir. problemet mund te fillojne kur mbaron ky muji i mjaltit pastaj. po si kudo tjeter, jo çdo gje eshte roze. 

ne fakt te njeriu mendoj se me e rendsishmje eshte profesioni sesa kualiteti i jetes. aty ku ke kualitet profesional me te larte, aty dhe duhet me jetu per mendimin tim. se po ta ndash mendjen mos punosh me dhe te kesh nje çik pare, iket ne fakt ne shqipri. ketej eshte jete koti ne fakt. jetojne me ilaçe vete francezet, se ju shperthe truni. sa bejne edhe keta nje dore pare ikin ku ka diell, direkt.

rrogat ne bullgari njesoj si ne shqiperi jane.  edhe serbia ,maqedonia, bosnja aty rrotull vine.  shqiperia ka informalitet gte larte.  puna e zeze ne shqiperi duhet te jete mbi 60%.  nuk mund te nxjerresh perfundime per te ardhurat reale ne shqiperi,vetem nga disa rroga te konfirmuara.  me shume se gjysma e shqiptareve jane te vetepunesuar.  per te ardhurat e tyre nuk di asnjeri gje.   plus te ardhurat nga emigracioni dhe kontrabanda.   30 % e popullsise eshte ne gjendje te keqe,por pjesa tjeter jeton me mire se vendet ballkanike,vec greqise.

gjithe problemi aty eshte shteti,i cili funfsionon si cete banditesh,dhe ceshte me e keqja diskriminon shqiptaret dhe favorizon te huajt. 

jetojne me mire se greku. greku jetonte mire me miliardat e botes se tani u ka rene bytha ne uje.

dhe kur mbi 70 % jetojne mire, qeveria nuk ka te beje tjeter. s'ka pse prish pune te pakten. leje jeten se rregullohet vete.

si dhe o do kesh shtet te forte e jete te keqe, o shtet te dobet e jete te mire. se te dyja nuk behen dot. 

 

ne shqiperi jetojn me list mer kackavall ca bullgarie thua ti. bullgari ne be kurse ne blejme ala cigare te hapme. epo qe ne mengjes me traplliqe ketu

kto jon te ftof ne tajare smiley

nje shoqja nenes time ishte bullgare (nga KRYEQYTETI Sofia, jo bullgare katunare dmth) e martuar me shqiptar. nuk iku nga shqiperia (Tirana) kurre. megjithese e vizitoj bullgarine sapo u hap kufiri.

e cfare se eshte ne be bullgaria?  te gjithe ata qe mledhin plehra ketu ,bullgare jane.  ne bullgari ndoshta ka me shume pune se nuk u prish industria si tek ne,por rrogat jane me uleta se ne shqiperi.

profil,do te me behej qejfi te jetonin me mire se greku,po e verteta eshte ndryshe.  sa eshte rroga mesatare ne greqi,ne shqiperi merr deputeti!  nuk flas per punetoret sezonale qe vjelin pjeshketsmiley,po per ata qe jane te siguruar.

ke nje kontradikte ne pikpamjet e tua mbi shtetin.  ti anon nga anarkizmi,ndersa une une flas per shtet funksional ,te drejte,qe kanalizon pozitivisht energjine e qytetareve.  tip izraeli ,qe ndihmon te aftin dhe vendasin te bejne perpara.

nuk eshte anarkist shqiptari. shqiptari nuk ka sensin e mases (prej kesaj e ka dhe vitalitetin dhe gjenillikun, popull nga dalin gjenij si meteora qe s'i pret), por nuk eshte anarkist (s'ka pas nevoje per shtet kurre), ose qe t'i shkoje gjerave ne ekstrem (siç i shkojne gjermanet psh apo anglo-saxonet, popujt pa drite te veriut, qe bejne genocid sapo u kercenohet ekzistenca). 

popujt e tjere (jo te gjithe, popujt me te rinj et njekohesisht me te eger) dun shtet, se jane rrotakari, njerez te eger ne thelb (barbare), qe vrasin presin per dy lek. vetem me dhume shtetrore apo dinastike (mbretrish) i mban nen zap.

prit kur te varferohen akoma prej krizes dhe do ta kuptosh se çfare po te them sot. industrializimi i beri te mbushin barkun me buke dhe te na duken neve (por edhe vetes) te njerezishem. kur t'i zaptoje perseri fukarralliku, do t'u presin kokat perseri ne shesh, pse vjedhin nje panine apo nje dardhe.

Nightclubs, art galleries, infinity pools, luxury resorts. I'm speaking not of New York, Miami, or Paris but of Tirana, the capital of Albania.

Albania, a country that many people would not be able to find on a map. Tirana has more than 800,000 inhabitants and is growing with the return of the Boat Generation—those who fled to Italy at the beginning of the 1990s. They are coming home to find a more stable country, both politically and socially, with an economy trending upward as the financial climate stagnates elsewhere in the West. Lost to the world for 41 years during the reign of Enver Hoxha, one of the most ferocious communist dictators in history, and smothered in the fallout for decades, the country is finally coming into its own. Once a land of emigrants, it is now a land of plenty. 

How can I talk about Albania without extolling or demonizing an economic boom that is so different from the dismal conditions of Greece, Spain, or Italy, my birth country? In Europe manufacturers are moving there en masse. Today people are investing in Albania because it offers business opportunities that Italy doesn't and will not be able to in the future. Putting money into the nation is a wager that people hope to win because, though it's a country that has been corroded by corruption and organized crime and has a justice system with enormous issues, we can no longer turn a blind eye to the fact that these problems also exist elsewhere. The only difference is that in places like Italy, we pretend that everything is fine, that the political machine works.

 

Shume, shume faleminderit zoti Saviano!

Amon me kete Savianon, ketij i eci nje here me nje liber e tani na u bo eksperti i ballkanit e europes lindore.

Ore 'invest money in Albanie' per ca? Ca ofron Albanie? Krah pune te pakualifikum. Erjon Vilajetin qe na cau tarrovilen me ato muhabete e cunit qe ka shite fiq dhe ka punu kamarier. A thu se te gjithe ne adoleshentet e 90' nuk kena dal me shite ne treg ca te mundnim, nuk kena punu kamariera e perkthysa e shitsa etj etj. Po asnjehere nuk bom i pune profesionale, se nuk kishim ca te bonim, megjithse dinim te perdornim edhe torrnon edhe te kuptonim nje blueprint(vizatim teknik). Ndersa tani rinia sdi cmontoje nje vide, nuk llogarit dot te mesmen, dhe nuk di ca ndryshimi ka e mesmja nga mesatarja. 

Per ca i duhen investusve pjella te tilla, qe jo vetem sdine me punu, po as dun me punu, perderisa rrine gjithe diten kot e investojne kohe e para ne menaxhers e juridiks (se finances i hane mune).

si e llogarisim te mesmen ? ate shembullin atje lart te albes pershembull.

nuk mund t'i dime te gjitha lale, po deshe, te vendos nje vizatim teknik per te te provuar kapacitetin, meqe shoh qe mirke vesh nga ky. 

well, ta kishe bo te mesmen der para 97 nuk do rrishe te pysje neper internet. Plus qe je shemulli tipik i nje shtudenti shqiptar te kohve te funit. se te mungo dhe gjykimi kritik. Po te marresh nje laps e nje leter dhe te fillosh te shkrush do e kuptosh vete. eshte me thjeshte se te shkrush kalliqe neper Peshki be none.

ku jane vijat e nderprera?

Po ca merresh me te? Cdo katror, per brezin e juridiksave quhet vizatim teknik. E ka marre nga ndonje test IQ-je per femije parashkollore.
Nocionet plan dhe vellim snuk fare.

e ke fjalen per konturet e padukshme ? 

nuk ka te tilla fare. 

shumica e marrin per vrime ate katrorin e mbrendshem. por nuk eshte vrime, eshte "gunge", mbi nje siperfaqe te pjerret. 

zgjidhja :

http://tof.canardpc.com/view/7426b6d0-78...

smiley Profili me thuj te drejten ca e ke Hasan Bardhin, ish presorin e vizatimit teknik ke "Ismail Qemali. Ai ka qene i fiksum me kete dopio prizmin a si quhej. Na e ka bo kete vizatimin diten e pare te shkolles ne vit pare gjimnaz, dhe masanej ngaqe harronte na e bonte prap cdo fillim muji. Je gjigand!

dhe une nga ushtrimet e shkolles e majsha men. mu kish fiksu. ka plot variante te llojit ne fakt, por qe zgjidhen me lehte sapo u kap stilin (qe nje siperfaqe e pjeret 45°, jep te njejten gje, kur e sheh perball  dhe nga siper.)

Keto gjera jane shpjeguar tekVQ shum vite me perpara, dhe kjo gje eshte dhurate e politikes shqiptare.

Shqiptaret punojne shume, mbi te gjitha sipermarresit e vegjel e te mesem qe perballen me veshtiresi qe jashte Shqiperie as nuk llogariten, flas per gjera elementare si transporti i mallit p.sh ku ne shume vende te evropes nje mall arrin per 2 dite maksimumi, ne shqiperi te jesh me fat arrin pas 2 javesh, procedurat ne dogana shume stresuese dhe shume tendencioze, pagesat e transfertave bankare me komisione shume te larta dhe taksa te konvertimit lek-dollar apo lek-euro ne rast pagese me karta krediti, shume abuzuese.

Kaq sa kane arritur Shqiptaret e kane arritur vetem me forcat e tyre se ndihma shteterore nuk ka qene gjekundi, e njejta situate per emigrantet ku shume e konfiromjne inekzistencen e ambasades tone...

Cfare pune bejne? Pervec ndertimit dhe tregtise se vogel ( ku fus dyqanet, restorantet etj.) cfare prodhojne? Ne Shqiperi me aq sa vura re, punohej shume ore, por prodhimtaria ishte e ulet. 

Te marr shembull konkret, kamera sigurie vijne te gjitha nga kina sic thote edhe Profili, porosi e bere ne Tirane minimumi 2 jave, e njejta porosi e bere ne itali por edhe ne vend tjeter maksimumi 2 dite, te besh porosi nje server qe te duhet nepermjet nje kompanie ketu qe jane filiale te plas shpirti sa ai qe duhet te te japi punen i ka ikur truri. Nje mall qe te digjet per cfaredo arsye vete ne asistence kur kthehet ne shumicen e rasteve doganierit si mbushet mendja qe ishte per garanci.

mbase duken gjera te vogla po kush nuk i ka punon me qete...

Eshte vend i vogel, edhe po te pasurohet po njelloj do jete. Nuk mund te ngrihet infrastruktura per ti marre ato sherbime aq shpejt sa i do ti. Nuk ka volum kerkese qe ta justifikoje investimin. 

Ato shembujt qe jep nuk me duken pengese e madhe, por kam vene re qe ky lloj qendrimi, me i marr gjerat me nge, ishte tejet i perhapur edhe nga vete pronaret e bizneseve. 

varet dhe ketej (çdo gje vjen nga kina tani). kam dy jave qe bleva te amazon ca kaçavida (jo te shtrenjta 5€), dhe me 18 maj me vijne. aq afat i gjate sa shkova ne dyqan dhe bleva nje komplet 4 here me shtrenjt (20€), po me te cilesishem, po ashtu dhe mbarova pune (nje Time Capsule Apple i nderrova HD nga 2GB ne 4GB) . dmth kur te mbrijne te une, nuk do te kem me nevoje per to.

Në një vend me papunësi të lartë, punëdhënësi ka vendin komod jo vetëm të punëdhënësit por dhe të atij që zgjedh. Nëse do ishte e kundërta, nëse do kish nevoj për më shumë "krah pune" kushtet dhe paga automatikisht do përmirësoheshin dukshëm! Në Shqipëri, përmirësimi i kushteve të punës s'ka për të ndodhur për aq kohë sa "njerëzit e kafeneve" do jenë me shumicë e punëdhënësi do përdori shprehjen: Një bie, mijra ngrihen! Megjithatë, vetëm drita udhëton në pafundësi dhe herët a vonë gjërat do ndryshojnë ashtu si kanë ndryshuar në të tjera vende para nesh. Të tashmen e shijojnë ata që nga të dyja polet e politikës kanë mbështetje, në kurriz të njerëzve të thjesht, të cilët edhe pse janë shumica dërmuese, janë prapë të "shtypurit" nga një minorancë dredharakësh qofshin ata sipërmarës apo politikanë me pjesë konçesionare në shumicën e bizneseve të mëdha të vendit. Ndaj dhe ligjet, ata të miratuar nga PD dhe këta të miratuar nga PS & LSI po t'i lexosh i qetë kupton se të gjithë çojnë ujin te mulliri i "Malos". 

njesoj eshte ketej. ja hudh vetem kur je i DOMOSDOSHEM per ndermarrjen, patronin apo institucionin ku punon. shume pak vete jane te afte edhe ketej, shumica e marrin rrogen kot. nje krize e vogel, buxhetet shkurtohen, dhe perfundojne ne rruge.

Gjithandej njesoj eshte. Sot ka me shume njerez se sa ka nevoje per vende pune. Vendet e punes per keta te shtypurit mund te mos egzostonin fare biles, vetem presioni social i mban. Po te benin thjesht llogarite kompanite, do shkurtonin ne fakt plot vende pune. Sic bene ne USA gjate krizes se fundit e kane per te bere po se shpejti. 

Problemi ne Shqiperi eshte kushtet e pafavorshme per te ngritur kapital. Ekzistojne vetem bankat qe japin shume pak, me interes shume te larte. Nuk ka asnje lloj kreditimi tjeter. Shumica e biznesit eshte ngritur me leket qe jane bere jashte dhe fitimet nga xhiroja e biznesit. Ne keto kushte nuk mund te ngrihet gje pervec tregtise se vogel. Gjynah sepse ai vend vlon nga jeta, i mbushur me te rinj dhe njerez qe e marrin rrezikun pa ja bere syri terr.

ARTIZANATI eshte baza e zhvillimit ne vendin tone. ne duhet te merremi me te gjitha mjeshterite qe lidhen me Artin, se per art na ka kriju zoti dhe per lufte, vetem. 

ndermarrje te vogla dhe familjare mjaftojne. shteti duhet vetem te organizoje shkollat artistike, ku nzenesit mos mesojne artin absrakt, po si ta bejne nje komodine apo karrike te bukur, ose nje kornize me gdhendje siç i shohim neper muzete, apo qendisje, apo tantella (rroba me tantella) apo triko me shtiza dore, etj.

jane nga prodhimet me te kerkuara ne bote sot. 

ps: nje komo druni si e kohes se dulles, na erdhi nga Danimarka neve. kerko ne google meuble danois per me shume.

Ti thua artizanati, une them teknologjia, do investuar fort ne institute teknologjie ku te pregatiten programatore, analista, dizenjatore, sepse eshte nje profesion qe e jep rezultatin ne distance, mund te paguhesh shume mire duke qene ne Shqiperi...

s'jemi bere per ket pune. dhe une qe po ta them fitoj buken e gojes me kete zanat. nuk ka nevoje fare per shkolle. ka nevoje veç per vetmi. po ne shqipri shkelqen dielli si poç gjithe vitin, zorr te jetojne gjindja te mbyll mbrenda. 

pastaj po te ishte se e benim, do ta kishim bere. nje faqe shqiptare nuk ke te bere si duhet. perdorin te gjithe modele te gatshme dhe grafizma demode per te mos thene te shemtuar. 

pune pastaj qe s'te jep kenaqsi, krejt ndryshe kur merresh me artizanat apo art. ti fillon dhe pelqen punen.

dakort qe te besh nje gdhendje eshte me e bukur, une merrem me informatiken, por sinqerisht me pelqen te lyej makina ne kohe te lire i kam blere te gjitha paisjet, por teknologjia eshte e ardhmja dhe eshte per te ardhur keq kur shikon djem e vajza te reja qe rrine kot, potencial njerezor qe eshte per tu pasur zili, por qe nuk ka drejtim...

çfare ben ti lungo ? FileMaker di ?

Jam LAMP, me pelqejne keto te lirat smiley

Nuk behet dot gje e madhe me artizanat. Te futemi ne ne fushen e mobiljeve, meqe i more shembull, eshte njesoj si kur u futen Amerikanet dhe Australianet ne industrine e veres. Ndryshuan taktike shpejt. Duhet marketing i madh, me i mbush mendjen dikujt te te vendosi ne raft etj. Plus qe duhen dhjetra vjet per tu perfeksionuar. Shqiperia ka shanc vetem po zhvilloi nderrmarje mesatare qe prodhojne produkte te cilesise se mire me cmime te volitshme. Plus qe ka nje treg shume te madh te dera dhe kosto transporti dhe krahu pune te lira. 

mos flit kot nashti. 

te prodhosh me çmime te volitshme duhet te jesh kinez vetem. dmth te kesh nje histori 10 mije vjeçare nen perandorë te pameshirshem. sa te te jet bere kurrizi me elastik se llastiku brekve.

ta thash, vetem lufta dhe arti na jep kenaqsi neve si popull. po tani ti gru hesapi, te duket kinezçe se ça po te them.

Shifrat zyrtare ne Shqiperi jane kot, sidomos shifrat e te ardhura ngaqe shumica e ekonomise eshte informale. Plus qe shumica e kapitalit, ose lekut qe qarkullon, ka ardhur nga jashte dhe jo nga prodhimi i brendshem. Per momentin ne Shqiperi po haen ato leke qe jane bere 15-20 vitet e fundit. E vetmja gje pozitive ka qene ngritja e eksportit per prodhimet buqesore/blektorale.  

 

per ça hyjne ne pune shifrat, apo nuk shkelqen me dielli ?

Atij qe ka kapital dhe qe e investon i hyjne shume ne pune shifrat.

po kush investon ne nje shtet qe akoma s'ja kane hequr statusin politik ? 

akoma me dokra te sterthena. 

pastaj ai qe do vije do te te shfrytezoje, te nxjerre per vete fitime sa me te majme. nuk vjen te te zhvilloje. 

Deri para 2-3 vjetesh njerezit investonin ne Venezuele. Dhe jo nuk po flas per investitore te vegjel. 

Ndersa per Shqiperine sic e thashe ne postimin e pare shifrat jane kot.

Oret e punes jane nje gje, produktiviteti eshte nje gje tjeter. E verteta eshte qe per fat te keq punonjesi shqiptar e ka produktivitetin mizerje, ca nga dembelizmi, ca nga mungesa e profesionalizmit e ca nga kultura e kafes e rakise. 

 nuk eshte dembelizmi i atij qe punon, qe ne kemi produktivitet te dobet dhe mizerabel  por i atij qe jep punen, punedhenesit, ai eshte dembeli me i poshter dhe gjak pires   qe shqiptari merr pak dhe punon  shume ( me ore te gjata )

Se mjafton koha e gjate qe rri ne pune,  pse nuk ka produktivitet kjo nuk eshte faji i tij, eshte faji i organizmit te punes dhe pislliqeve  te punedhenesit, kam menimin. 

smiley 

Po nuk eshte vetem puntori mesatar i asaj mendesie, eshte edhe punedhenesi mesatar po ashtu. Nje miku im ka nje mekanik "shume te mire". Ky mekaniku eshte pjanec i modh, dmth e shoqero rakine ne mengjes, dhe gjate pushimeve te shumta te dites harro ta shoqeroje me gjosen tjeter. 

Nejse, I dite ketij mikut tim i kish vajt ku smate mo dhe thote do ta pushoj. Shko ke veni, perball punes, dhe i thote, mas kesaj shko ne shpi se sme duhesh mo. Puntoret e tjere dhe, se i bite qe tu mershin ato me punet e super marios. Nejse mo, kalojne nja 2 jave dhe mekaniku, fshatar i zones, i thote a te vij? Po te dush ti ama, se une se kam problem, lopet i kom, damotet po piqen... por po deshe ti do vi... Ky i pergjigjet, hajde po deshe , punen tate po e bojne cunat e une skom nevoje tani, por meqe ke i qerre kalamojsh, po deshe hajde... Ene kshu, takohen rastesisht ke kafja onash rruges se modhe, i kepusin nja 2 dopio, edhe avazi nga fillimi.. smiley 

I thosha iher keti mikut, qe pak a shume puno me projekte, ore kur ske pune, mund te besh ket, mund ti vesh ne pune te bojne ket e ket e ket, e ti heq une nga duret. Jo thoshte, se lodhen, plus qe pa pat kerkese, porosi, gjall ne bote se prodhojne gje...

Po i jepsha men nji mikut tim ne Albanie qe nji pjese te procesit prodhues ta bente ne Kine. E ke kollaj fare i thosha dhe ja shpjegoja ne via te trasha 1,2,3,4. Hik o Ron na lej rehat se skemi pune tjeter tashti po te meremi dhe me Kinen, dhe qeshte me te modhe. Po te bje me lire mor idiot i thojsha. Ne fillim me vinte keq per te, pastaj flloi tu me ardh keq per veten. 

shife pak kete porten ketu, eshte bere per 3 ore (dhe duke ndryshu modelin nja dy here). do nja dhjet dite  minimalja, ta besh ketu ku jetoj une, per çmin shume here me te madh dhe me kualitet mizerabel (kabllin e TV s'ta vendosin me kujdes, jo nje porte).

http://galeria13.org 

zanatlinjte shqiptare jane asllane. te thajne piten. ti thua s'punojne. s'njeh shqiperine shok.

E morem vesh se c'piktor na qenke. Piktor qe pikturon ne France dhe shpresat i mban te Galeria 13. 

s'jam piktor shoku detektif, por zbulus talentesh. dhe ata dy piktoret atje jane te dy shqiptare. njeri eshte drejtor liceu dhe tjetri profesor ne te.

ne ajo galeria, u mbyll disa jave pas hapjes, se ai qe e hapi eshte doktor spitali i dipllomuar ne paris dhe s'ja thote nga arti fare, e hapi vetem prej entuziazmit te momentit. kish qellim promovimin e artit apo piktorve shqiptare.

puna eshte se piktoret dun leke, se ndryshe nuk ekspozojne te bazuar mbi shpresa. pikerisht ajo qe arrite ti si konkluzion, e mendon çdo person tjeter atje. 

 

por zbulus talentesh.

jeni i specializuar ne zbulime talentesh te vecante apo talentesh te pergjithshem. Se kam nje shok qe ka nje talent shume interesant (i bie pjanos me organin gjenital) dhe jam i sigurt se do ti pelqente nese do ti jepej mundesia te bashkepunonte me ty. 

atij shokut tat thuj ta futi ne bithe, se duhet t'i jet zgjat duke i rene pianos dhe ja arrin pa problem. 

po deshe i gjej une nje cirk pastaj per çfaqjen ne publik, ketej.

ata s'kane me nevoje per ndihme, se ja paskan dale vete.

Je lidhur me Pjerin? Se edhe ai eshte zbulues dhe menaxher talentesh. Plus qe te dy flisni qartesisht per Vizione.

une jam per artin viziv (siç e quajne shqipot neper gazeta) vetem, pjeri per ekonomine me duket. po ti per çfare je pasionuar ? 

por po deshe burre, ta gjej nje dhe ty. te huaj ose shqiptar si ta duash.

Profili-im eshte kopetent i artit viziv Rilindas, dmth njef vetem Leonardon, Mikelanxhelon, Velaskes, te tjeret para Rilindjes nuk kane qene art, Mesjeta nuk ka pas art mer jau.

As arti modern nuk quhet, jane te gjithe mashtrusa (me perjashtim te Pikasos) qe nuk dine me pikturu.

 

po te kish art me vlere perpara nuk do quhej RILINDJE.

pyetje kyçe qe duhet t'i besh ti vetes, si dhe qe lidhet me realitetin bashkohor eshte : pse e quajti Rama RILINDJE fushaten e tij politike ? 

pergjigja qe po ta jap po vete : per te barazuar me ZERO, te gjithe punen e atij qe ishte ne fuqi perpara tij. 

keshtu ndodhi edhe me rilindjen italiane, vetem se nuk u be per qellime politike, siç e perdori rama me dinakeri, ishte rezultante historike. e treguan vete veprat qe jane akoma sot ekzistente. dmth po te  ishte diçka e padrejte, apo diçka dinake, apo e qellimshme, koha apo kritika e sotme do ta kishte asgjesuar si koncept. 

po duhet NGRITJE KULTURORE ta kuptosh kaq. qe ti nuk e ke dhe s'ke per ta pas kurre, se te ka ik treni ose i plotfuqishmi i hypur mbi kalin e bardhe, siç e quajti Fan Noli, per te treguar me lezet sepse nuk u be dikush me shume se prifti apo atdhetari mergimtar, edhe pse e zoteronte kulturen e nevojshme.

Ah te pjerdhsha trute qe ke hyp ne tren bashke me Ramen, Fan Nolin dhe Konicen. Edhe Zogun e plotfuqishem qe ka hyp mbi Kar te bardh! Enveri po e po hyp mbi Kar, ne Montpelje franceze.

Po ç'hyn ne kete muhabet Rama dhe Noli dhe une o derezi!

Shko e beje kete muhabet (qe Mesjeta nuk ka pas art sepse ndryshe nuk do te kishte Rilindje) me ndonje presor arti francez, te hudhi ndonje gelbaze surratit.

 

qellimi nuk eshte te hudhet poshte arti mesjetes, nuk jam aq "idiot" sa rama, por te zgjedhesh per veten tende diçka me vlere. te rregullosh shijet dhe te perfitosh vete nga zgjedhja e mire qe ke bere.

se dhe te duash, nuk hudh dot poshte asgje dhe nuk ngren lart asgje. koha vetem mund ta beje kete, se eshte dhe gjykatsi me i mire. po vete mos i futesh nje rruge qorre, neqoftese ke ndermend me qullos diçka. 

ja kaq eshte muhabeti.

ja dhe kush eshte per mendimin tim piktori me i mire shqiptar sot :

https://flic.kr/p/nssM1o

kjo eshte goca nje artistes shkodrane. 

Ja tani zdrypen te tjeret dhe hypi Koha e plotfuqishme mbi Kar te bardhe.

Vetem profili-im gjithnje kaluar!

P.S.

As me linku nuk di. Nuk linkohet gjithçka, ka disa shenja per kete, duhet lexuar formula e linkut.

Qe te linkosh ne kete rast, kliko mbi fjalen "kjo", dhe lidhu me ikonen mesjetar "Nyja".

ore mos kujto se po flas per ikonen orthodhokse te Nolit, ikonen siper tek penxherja "komento".

 

e rregullova shef linkun.

E pashesmiley

 

e veshtire piktura (per tu bere dhe per tu njoh). prandaj dhe eshte arti me i madh. 

shkruan Uellbeku te nje liber i tij : u fut njoni me vjedh nje shtepi dhe vodhi nje koleksion me flutra, dhe jo tabllone qe kushtonte miliona ne mur. nuk e kuptoi se cila gje kishte me vlere te dhoma qe hyri.

Po Balzaku çfar shkrun?

smiley

Ma nxore gjumin fare, humor i gjalle je, humorsmiley

 

balzaku eshte i vetmi shkrimtar qe e ka njoh pikturen.

çuditerisht asnje shkrimtar tjeter nuk kupton prej saj, sado i madh me qene.

as uellbeku nuk e kupton si genre, kap vetem intuitivisht qe piktura dhe poezia jane artet me te medhenj dhe kaq. por dy tabllo nuk di t'i ndaje se kush ka me vlere. 

se siç mund ta dish jo te gjitha tabllote kane vlere. ate portretin e asaj shkodranes psh e kane kerkuar ta blejne, dhe piktori nuk e ka shitur se e vlerson.

smiley

ta mnaj mend kete te qeshme, nga ato histeriket e adoleshences, qe çfardo te thote tjetri, eshte pretekst per te qesh akoma me teper.smiley

Bobo tre e nates smiley

 

Per ty si vleresuesi me i mire i artit, a ka vlere kjo - e nese ka, sa?

po me ben provokim dy-leksh heee ? smiley

ky çifuti ka vdek 5 vjet perpara Pikasos dhe eshte harruar nderkaq. imagjino dhe 50 vjet te tjera, s'do ta mbaje me mend njeri. 

i te njejtit lloj pikture, piktor me me emer (me i njohur, per rrjedhoje dhe me i mire) eshte Rothko. dhe ky çifut leton qe emigroi me familjen ne usa dhe ka vdek ne 70-ten pra me nje vit me Newman-in.  

si dhe kesaj pikture, nuk ke çfare i ben me, se i ka dale fundi. dmth nuk ka me se ç'thua me shume se ata qe e bene te paret. 

por kjo s'do te thote, qe nuk ka admirues dhe po ashtu bleres te ketij lloji pikture. eshte gjithmone me mire se ai qe vendos ne nje salle, nje grumbull me gure dhe me rene me dy lopata dhe e quan Art. 

per mu piktori me i mire ne aktivitet eshte Hockney

nje ekspozite qe i pashe ne Paris me impresionoi. 

Ah te pjerdhsha trute qe ke hyp ne tren bashke me Ramen, Fan Nolin dhe Konicen. Edhe Zogun e plotfuqishem qe ka hyp mbi Kar te bardh! Enveri po e po hyp mbi Kar, ne Montpelje franceze.

Admineve u sygjeroj ti hedhin nje sy ketij komenti. Jam i sigurt se nuk do e kene te veshtire ti dallojne ofendimet dhe gjuhen banale.

Faleminderit!

Ç'ke O Rono mer burr jausmiley, te mbeti hatri qe nuk te kam fut ne listen e viktimave te komunitetit te Monpeljese?

 

Dmth adminet po mundesojne perdorimin e fjaleve banale dhe fyese?!

Zonja Bregu!

Zonja Bregu!

Well, ka ardhur koha qe shqipot te mesojne c'do me thene "pune" ne kuptimin me thelbesor te fjales. Pune do te thote force qe leviz (dicka), pra eshte nje produkt (shumezim) i forces me distancen (rrugen e pershkuar). 

Ne shqiptaret ushtrojme mbase shume force (lodhemi), por nuk levizim gje. Rruga = 0. Si e tille edhe puna = zero.

PS. nqse ben hotel pa leje dhe ta rrezojne, gjithashtu nuk ke kryer asnje pune. edhe ktu rruga = 0, po nje cik me e nderlikuar se pse.

that's all folks.

kemi shume specialista tek peshku... po jo te midhjes, as te peshkut. Specialista te pergjithshem smiley

Roni tu i knu benefitet e outsourcing atij ne shqipnie smiley

njesoj eshte ketej. ja hudh vetem kur je i DOMOSDOSHEM per ndermarrjen, patronin apo institucionin ku punon. shume pak vete jane te afte edhe ketej, shumica e marrin rrogen kot. nje krize e vogel, buxhetet shkurtohen, dhe perfundojne ne rruge.

Po, është e vërtetë se është edhe andej ponjëlloj, por, me ndryshimin e madh se, andej, njerëzimi ka njohur dhe kohën kur puna ishte me bollëk se vendi ishte në lulëzim ekonomik, në atë pikë sa, vende si Gjermania, Holanda,Belgjika etj me anë të ambasadave të tyre në Itali, Spanjë, Turqi, Marok, ish Jugosllavi etj, bën përzgjedhje dhe morën mjaftueshëm puntor të mbulonin nevojat e tyre për krah pune. Ishin pikërisht ato kohë që bënë dhe ndryshimin e madh dhe i dhanë mundësinë  puntorit që ai të kërkonte më shumë të drejta dhe pagë. Prej andej dhe sistemi social i barazvlefshëm me 80% të pagës mujore në disa prej vendeve të EU's.

Krizat bëjnë të vetën gjithandej dhe është mëse normale që një ndërmarje të shkurtoj krahun e punës në të tilla momente, por përderisa egziston shërbimi social njerëzit nuk do ishin në pikë të hallit si janë të papunët apo ata që e humbasin punën në Shqipëri. Mjafton këtu të përmend vetëm faktin se edhe pse i papunë, andej, shërbimin shëndetësor e ke të garantuar, e kundërta këtu, edhe me punë, prap duhet të "hudhesh". Por pa dashur të hyjmë në aspektet e krizës që ka "pllakosur" gjithandej, mendoj se Shqipëria s'ka kohë për Kriza të tilla, sepse është 200 vite mbas disa vendeve të EU's. Madje, në të kundërt ajo duhet ta shfrytëzonte këtë kohë "krizash" në EU. Dhe mënyra për të përfituar ka plot, por e keqja është se këtu ka vetëm dritëshkurtër dhe një grusht batakçinjësh që luajnë me miliarda që mbajnë peng gjith vendin. 

Fare mire mund edhe te elaborosh nje shkrim me titullin: "Shqiptaret punojne me keq dhe paguhen me shume". Eshte vecse ceshtje kendveshtrimi.

Administrata shteterore, te ciles i referohesh, ka vetem 160 mije te punesuar e jo te gjithe rrine kot e paguhen. Nje pjese e madhe e tyre, po, por prape jane pjese e vogel. E verteta eshte qe te tjeret qe punojne ne privat, e madje edhe shume te tjere qe punojne ne shtet, qe nga policet, mjeket e mesuesit e ndershem, apo edhe pastruesit e rrugeve qe duan s'duan i fshijne rruget cdo nate, mes pluhurit, per 200 mije leke. Keta jane ata njerez qe punojne shume e paguhen teper pak per ate qe bejne. Keta jane shumica, jo barkderrat e drejtorive te shtetit qe rrine lokaleve. 

Une kam disa eksperienca me punetore e specialiste, ne mekanike dhe ndertim.

Punetore te specializuar ne mekanike kane qene me kokrra ndersa tani eshte veshtire te gjesh ndonje qe te kuptoje cjane tolerancat e montimit. Disa prej tyre u jepet titulli mjeshter sepse ishin vertet te zote. Pjesa tjeter,dermuese,  ishin katastrofe ne formim profesional. Mendoni se me keta mbahej industria. Pra, shkurt ndertohej nje uzine te themi Superfosfat dhe punesoheshin ne te bujqit apo blegtoret e zones sepse u ishte tufezuar bagetia. Me nje gjel deti te merrte ne pune ndonje shef kuadri. Pra me keta behej puna. Rezultati ishte njerezit benin sikur punonin , qeveria bente sikur i paguante. Deshtim komplet.

Kur e solli Saliu demokracine , qe iu befte dita 950, keta te gjithe u kthyen ne origjin, ndersa ata te saktit ja mballaren jashte e mire bene per hesapin e tyre.

U kriju tradita e dembelizmit e pjesa e propagandes se romanit Keneta e deri tek Daliu qe kundershtonte projektin e institutit te projektimeve per hapjen e tunelit te devijimit ne Fierze e moren me qafe dynjane.

Kjo per industrine apo ndertimin ne vaktit.

Tani? Punetoret me te specializuar jane ata qe dalin ke Brryli me matrapik.

Nje miku im bleu nje linje prodhimi ne Austri. Mori ca njerez nga Shqiperia i coi ne Austri per te punu ca kohe ne nje fabrike te ngjashme, per specializim. U kthyen ne Shqiperi. Mbas nja 2-3 muaj pune punetoret i kerkonin rroge si te asaj fabrikes ne Austri.

Ai robi qe ka sjelle te dhenat habitet qe, megjithese kemi kosto te ulet per punetore, nuk kemi investime te huaja per prodhime ne Shqiperi.

O njeri ! Nuk ka punetore te specializuar dhe as punetore te  disiplinuar. Nuk ka patur asnjehere , asnjehere. Kurre. Mos u ngataro me kokrat. Ne jemi te zotet per te bere lloqe Kavaje dhe per te shpif.

Uf se u lodha sot edhe duke lyer me boje garazhet edhe duke komentu.

P.S. Kush do thote ndonje fjale te mire per Griden, me kusht qe kreditin ta marr une se do marr telefon , ja di per nder.  smiley

tog-fjaleshi : "punetore te specializuar" eshte legjende urbane. 

Asnje konkurence, hiq fare. Ky Teliti ka qene ca kohe komandant i librit te gjendjes civile dhe i di mire se si behen keto punet me listat. Keta jane te pa cipe fare por ka nje te keqe kjo historia e Durresit. Ajo biba duke e dit se si mund te dale ne Durres ( mendo qe Duka duhet te votoje Griden, kur i vellai shkon e ben fushate ne Shkoder per Ketin ) ka borxh qe cdo dite te shpike nje incident ne Durres.

Po Durresi e ka mbyll me Griden, besoj, kur kjo tha : durrsaket kane nevoje per pune dhe buke. smiley Njelloj si me ate qe do rregullonte cilesine e diellit.

Kur e mendon qe Durresi dhe durrsaket jane aty qe prej 4000 vjetesh e kjo biba i katandisi qe durrsaket duhet me i lup buke Grides. smiley

 

Ti nuk e beson, po Grida e ka fitoren te sigurte, bast po deshe 

Ti flet sikur zgjedhjet te jene ne gusht, e jo ne qershor. smiley 

Ke kap nanji lek keto kohet e fundit ti dhe nuk di kujt tja dhurosh ? Ketu mer jam une, shkemb graniti. smiley

I sakte si gjithmone...

Sdi ku i kane gjet keta shqiptaret punetor. Ata te tiranes jane neper kafe dhe lloto. Keta te perbotshmit neper peashk

bej nje xhiro ne shqipri dhe shiko ndertimet qe jane bere. nuk u bene gje vete, por prej punetorve. 

Jo vetem qi pagujen keq po hajn edhe dajak periodikisht

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).