Suedia, Rusia, Shqipëria dhe Italia janë në mesin e favoritëve për të fituar Festivalin e 60-të të Këngës në Evropë. Nata finale zhvillohet sonte në Vjenë. Në skenë do të performojnë përfaqësues të 27 shteteve, përfshirë edhe Australinë, e cila është ftuar në garë për herë të parë. Përfaqësuesja e Shqipërisë, Elhadia Dani, garon me këngën “I’m Alive”.

211 Komente

smiley

edhe mos harroni te votoni per Elhaiden ju jashte Albanies, se rreth 50 € /cent kushton nje sms..  le te themi: seicili 10 vota, 5 euro.. hiç gje!!

50 cent thote. po ja pra i shto edhe 50 cent edhe u be 1 mije lek edhe luan 8 ndeshje kok a pil, koficenti 300. 1 mij lek per 300 mije. 

pa dash me ofenduar njeri tani po kto evente jan ber qesharake fare. arkaike. me kto gëzon vetem i vogli. o njisoj si rock paper scissors. 

Go Shqiperia! smiley

Konga belge shum dobet.

Pjer, perkundrazi. Ke per ta pare vete qe do renditet ne 10 me te mirat.

Komentet qe ben spikeri TVSH-se, me mire te jesh kaps 2 dite, nje studente nga akademia e arteve te merrnin do e bente 100 here me mire...

like Rumania

sa e rëndë : u desh nje australian per te nxjerre out nje Europe te tere ! smiley

Per ata e votojne nga Gjermania dergoni tek 99599 numri 26. Hajt per hajer!

fiton australia ose italia

Une them fito Ishujt Seyshelles ... qe kur osht bo Australia Evrope ?

P.te somes, who knew ... Ia kom var icik ksaj gazetes Tema kto kohet e funit . Juve qe po e ndiqni, a osht e vertete se ke konga e Armenise nxorren flamurin me shqiponje me dy krena ? Kot sa per njohuri te pergjithshme, kshu ...

Qemolo, Australia ishte e ftuar speciale vetem 1 here, meqe eshte edicioni i 60-te, jubilar, i eurovizionit dhe meqe australianet e ndjekin fanatikisht eurovizionin.

 

I vecante komenti i komentatorit gjerman per kengen e Elhaides, qe thoshte pak a shume qe, "Elhaida me interpretimin e saj te jep pershtypjen sikur eshte ndonje tragjedi qe ajo ishte gjalle!"

Dhe nuk eshte se e ka dhe aq gabim smiley

Hej... po prape si e semure kjo goca jone mor jahu.

"On ne se refait pas" - thote nje fjale e urte (konservatore) franceze, por fatkeqesisht, shpesh e vertete

(Nuk mund te ndryshoje njeriu, nuk 'ribehet')

ekuivalenti shqip eshte : bishti qenit nuk drejtohet. ka pas qene nje film shqiptar me ate kapexhiun qe ben sot karikatura, ku permendet dendur kjo shpehja me bishtin e qenit (ose forca e zakonit).

ose shprehja me e sakte eshte : ujku qimen e nderron por zakonin se harron. 

nuk krahasohet per nga bukuria, proverbi yne me ate shprehjen gjysmake franceze. 

ja te bej nje saktesim te vogel.. Bujar  Kapexhiu ka bere gjithmone karikatura,  gjithmone,  jo vetem sot.

nderkoh batuten ''bishti qenit sado qe ta drejtosh, bisht qeni ngelet, nuk drejtohet'',  e ka thene Mirush Kabashi,  aka Braushi, te filmi  ''Dora e ngrohte''.

shume drejt. kapexhiun e ngaterroj me kabashin. 

E kam ndjekur Elhaiden tek the voice,fitore e merituar, sonte me keqardhje them se paska humbur bukuria e zerit te saj,nuk me mahnit me!smiley

Te jemi te kenaqur me vendin e 8 ...

semundja zgjat pese dite.shans i keq thuaj.ca gjera si ndryshon dot.

pastaj, per nga autenticiteti i kenges dhe gjuhes se kenduar, malazezi ishte NJISH !

kenge  shume e veshtire kjo e Elhaides qe si duket vetem ne studio mund te realizohet intrepretimi 100%.   nderkoh  live ne ate skene gjigande  tjeter pune pastaj. 

nejse ,sot intrepretoi disi me mire se pardje..  por zbesoj te jet ne top-3.

po u fut te dhjete te paret nuk eshte keq. megjithese me kualifikimin per naten finale ajo e beri punen e saj. nuk ka çfare i kerkojme me shume. 

interpretimin me te mire e ka bere ajo Gaçe ne eurovision. vetem ajo e shkuli ne skene. edhe Rona nuk arriti dot ta kendoje si duhet kengen e veshtire te saj, megjithese doli e 5-ta.

muhabet i mbyllur Elhaida...

Stonoi Elhaida, por kenga ishte e veshtire per t'u kenduar. 

U habita me kenget. Disa ishin te mira: Belgjika, Latvia, Australia, Rusia.

Kenga e veshtire? Pfff. Nuk e kupton ajo qe stonon?!! Kur nje kenge eshte e kaq e veshtire mos e kendo! Dhe ne ate Te videos Te punuar gjoja ne studio, prape stonon. Nuk ka faj vec ajo por dhe ato qe e cuan me ate kenge. Ja degjon kengen Italiane, kupton direkt ndryshimin. Pak e degjova tani, dhe c'ndryshim I madh. 

jane BURRA italianet dhe ÇUPE kjo jona.

perveç Maria Kallas nuk ka ndonje femer tjeter qe di te kendoje. ndoshta Vaçja vetem.

me duket se kendon te ai filmi me belushin kjo (blues brothers). keto e kane kengen edukim (tradicion) neper ato kishat e tyre. gje e madhe tradita.

ne kompleksitet ishte kenga me e mire ajo e elhaides. zeri i saj pastaj ka nje si shperthim natyral.

ec aty, 12 pike do na japi mali zi smiley

ups, 10 smiley

mendoj se Shqiperia do renditet  brenda  10-çes se pare.. aty te vendi 5-7.. kjo sepse meqe beresit e kenges  jane shqiptare nga Kosova, ata kane sensibilizuar gjithe diasporen e Kosoves ne Evrope te votojne fuqishem sot... por natyrisht edhe diaspora nga Shqiperia

epo kur na jep dhe greqia vetem 6 pike... smiley (qe tradicionalisht na jep 10 o 12...)

Na hidhni ndo1 link sa per t'pa fundin. smiley

e ka jutube live, moza.

te faqja eurovizionit trasmetohet direkt

spikeri yne si i mekur, i shkreti. e perzuri ajo thank you albania and (have) a good night

Si mund ti japesh Greqise 10 pike?

Se nuk ma ha mendja qe shqiptaret te kene harxhuar leke per te marre ne tel per Greqine!

Si eshte ky muhabet? Apo ci q.. t emen, e kemi ves ne kete punen e votimit: as na rruhet fare si votoni ju, mjafton qe votat i numerojme ne.

ja jep juria te ne dhe ata pak vete qe votojne nga jugu (ose vete operatori i telefonise qe eshte grek, i jep vota greqise). shume pak vota jepen nga shqiperia. bile me duket televotimi nuk jepet asnjehere me shifra aq pak vota behen (duhet te paguash te japesh vote dhe asnje shqiptar nuk paguan per eurovizionin)

Po per cfare lloj arsyeje mund ti jepej kete vit 10 pike Greqise?

Perse?

Se nuk mund te justifikohet as me kengen e bukur jo.

gjithmone ja kemi dhene, nuk ndodh vetem sot. mendoj se ja pelqejme muziken po ashtu dhe me muziken sllave. 

pastaj jepen shume pak vota nga shqiperia, jane te paperfillshme. por nuk eshte keq kur votojme fqinjet. keshtu veprojne te gjithe. pra dhe ne hyjme te normalja me kete qendrim, nuk jemi delja e zeze e tufes, qe aq shume kritikojme tek sjellje te tjera.

sa 'cheap', serbia & montenegro shkembyen 12 pikeshin

ne fakt, nga te paktet variacione. Me 8, 10, dhe 12 midis sweden, italy & rusia and.... repeat

italia kenge lirike, nuk ben me fitu, kenge e thate, mashtrim.
ruses meqe u emocionu me kenrimin e vete mund tia japin.

Ah qenka midis Rusise dhe Suedise. 

suedia qe pas abba ve ka qene gjithnje e perkeledhur ne eurovision

suedia ne fakt pas usa dhe uk eshte vendi me prodhimtari muzikore me cilesore ne bote.

kendojne mire. jo vetem ne melodi por kudo, mobilim, veshje, etj, dmth kudo ku ka art medioker suedezet jane bere kampionat e botes. kryesojne sot. 

neqoftese kerkon te dish sesi do jet moda neser (pas dy vjetesh) shko dhe shif faqet suedeze. kane fillu pantallonat kauboj me duket. europa perdor keto tubet e ngushta qe suedezet kane 10 vjet qe i kishin ne qarkullim.

ata dhe organizojne festivalin europian me mire nga te gjithe. e meritojne fitoren dmth. plus kane paret qe duhen per ta organizuar nje eveniment te tille.

e kane me pasion, çojne cdo vit kenge TULLE (dmth me sampling qe memorizohet shpejt, por qe eshte e veshtire ta krijosh !)

electropop-it suedia i ben cirk

kur nuk morem asnje pike nga Zvicra, dicka e rende ka ndodhur me albanian connection smiley

po po, edhe mua me beri cudi qe smorrem pike nga Zvicra qe ka gjithe ate perqendrin shqiptaresh atje..

nejse,  shpresat jane te Italia dhe Koqiante.smiley , meqe Elhaida eshte e njohur atje,  por edhe diaspora Gjermanise,Austrise etj..

nga gjermania mos prit gje smiley

kur nuk morem pike nga Kushtrimi me mercedes, s kemi per te marre gje nga Lirimi me volcvagen (theksi tek e-ja ) smiley

Rusja eshte e vetmja qe beson seriozisht ne eurovizion (se per te fituar, te gjithe duan!).

Kisha dekada pa pare nje patetike te tille ! smiley

Rusja dhe Elaida kishin click-imet me te shumta te videove te tyre ne youtube, perpara se te fillonte konkurimi, te marten.
Qe provon se Elaida nuk "e mbajti fjalen" ne live.
Rusja po.
Dhe po fiton, me sa duket

Pse te bie h-ja rruges ty tek emri i Elhaides? smiley

Rusja qenka histerike. Me kartelë !! smiley

Rusja Po qan se ka afer ate freak of nature ca ja thone emrin qe fitoi vjet. Me ate fytyre aq afer ajo Te tremb. Lol

kur nuk na dha dhe spanja, qe kengen e elaides e kish pjese te nje spoti qe transmetohej vazhdimisht.

ops, 12 per neve macedonia.

fyromi deshe me thene

po nuk na i dha Felliqodoina ne ato 12 pike,  por shqiptaret atje qe perbejne me shume se gjysmen  e popullsise te atij vendi!

por shqiptaret atje qe perbejne me shume se gjysmen  e popullsise te atij vendi!

e bukur kjo ! smiley  Me kujton se, andej nga vitet '90, kur serbet ishin ne lufte me Kroacine dhe Bosnjen, nje sondazh nder serbe thosh se, pyetjes se "sa serbe ka aktualisht ne ish-Jugosllavi", 70% e tyre ishin pergjigjur : 30 miljon !! (nderkohe qe 30 miljon banore nuk ka pas as e gjithe jugosllavia ! -dhe serbe, NUK ka pas me shume se 10 miljon)

smiley

Co kjo blepirje e Europes ndaj Rusise mer! Na i shpifen keto votime.smiley

edhe 10 vende per te votuar thote kjo, it's already gettin boring

kjo eshte pjesa me e mire e eurovizionit

twelf point ! smiley

sa per elhaiden, performoi lehtesisht jashte intonimit me melodine te pakten ne gjysmen e kenges. dukej qe ishte ne vuajtje. ne nje moment dhe ju keput zeri. kenga gjithsesi mbetet radio-miqesore.

mendoj se krijimi i shpejte pas largimit te kompozitorit qe fitoi festivalin, nuk la kohe per t'ja pershtat kengen asaj, nga kompozitoret kosovare. duhet te çonin ate kosovaren qe doli e treta. ajo kishte kenge ne peshtatje me fytin e saj.

e fitoi Suedia, mbaroi...

Ju dhjefsha Italy, i dhame 12 pike na dhan 0

nuk kendoi mire elhaida. nuk eshte faji tyre. 

Profilo, italy e zgjodhi voice of italy, e kulturoi sipas menyres Italiane dhe nuk i dha as i pik?.?

Shqiptaret mbasi i dhan 12 pike Italise sivjet...do jene Pederat me te medhenj te Europes po i dhane bastardeve Italion qofte edhe i pik mot. Italion racist beqira e putana. 

Elhaida kish kenge te veshtire dhe kendoi mire e per mu dha maksimumin e vet. Bravo. 

P.s. por cer ishte ajo kanarine apo karagjoz i shqiperise qe prezantoi votimin?.? A mund te silleni Shqiptar normal e lejani te fundit e modes pederave te Italise e austrise?

Perfundimisht ka manipulim ne votime. 

jo, jo, por nuk ka tradite ne shikimin e eurovizionit ne Itali, e per rrjedhoje, shqipot e Italise ja kane fut gjumit smiley

S'ka lidhje mer. Vetem une di nje 300 shqipe qe kane votu ne Gjermani, e s'morem asnje pike nga Dojci.

Ejjjj, si eshte kjo puna e votimit me telefona, ta morim vesh njihere: a ka vlere kjo apo hic fare?

Sepse nuk ka mundesi qe nga Italia nuk vjen as edhe nje pike "e qelbur" smiley

Dhe vete pike per Serbine per me teper. Pervec Rusise Serbise i dhane te gjithe nga nje pike.

Nejse Suedia dihej.

A te ka rene gje ne sy, qe Austria dhe Gjermania kane 0 pike?

Jo se nuk e meritojne, por thjesht sa per ta vene ne dukje. smiley

Me ka ra ne sy qe c'ke me te. Po ajo lopa e Gjermanise s'duhet te ishte ne Eurovision to begin with.

Nejse, edhe ai freak qe e fitoi ne rradhe te pare nuk eshte se do kishte ndonje shanc per te marre ndonje pike. Sic duket kete duhet te kete nuhatur ai qe e dorezoi stafeten smiley

po ta shofesh kshu sic thua ti ... eshte sh. e bukur & powerful

jemi te paret ne kollonen e dyte.

i bie 15 ta ?

17

perfundimisht te 17-et

Kush ishte ai klloni qe kishte nxjerr shqiperia me dhene piket me amon. Nga e kishin mar ate nga mitingu i LGTB.

kenge e harrueshme kjo e suedise, ka shfrytrzu grafiken videoklipeske vec sampling, me mire te kish fitu russia, do ngrihej pak steka. te kujton karolen e 91 it.

Kenga e Elhaides ka 4.4 milione klikime ne youtube, Suedia qe fitoi ka vetem 1.1 milione. 

kjo tregon se sa pak shikohet eurovizioni smiley

Nuk e di ju, por une jam ende i shokuar nga ky djali qe dha piket nga Tirana: si eshte e mundur qe dikush te vishet aq pa shije? Sikur e kemi per detyre qe te bejme cdo vit nje figure muti.

si klloun mer klloun ishte veshur  ky pikedhenesi nga Tirana,, sikur kish vesh rrobat e Met Selimit te cirkut motit...

para ca vitesh mbaj mend nxorren per te dhene piket Zhani Cikon, i nderuar kuptohet.. por jo per ate pune.. edhe Zhani sec  kishe vesh kostum bezhe, nga ato te kohes kur ka qene student ne Moske besoj  dhe gravate te shkurter te gjere, si Koci i  Teto Ollges..smiley  edhe tjetra, i dha piket ne frengjisht, kur gjithe evropa flet anglisht, pervec frances apo nja 2 vendeve te tjera frengjishtfolese.

Ca kishte vesh?

nje kombinim te cuditcem.. kemishe  te verdhe me jeshile.. kemishes  se verdhe,madje i kish perthyer menget mbi xhakete te dukej mire kontrasti... si dhe nje kapele/ kaskete nga ato qe mbajne pleqte e lagjes qe luajne domino, apo ndonje dore kollçin ne hije...

 

nejse, dicka nuk shkonte sot  aty me piket e Evropit..

Se me bere Te degjoj kengen ruse, Nuk ishte keq Jo. Goxha ze kishte ajo, dhe muzika ishte me powerful. Nejse ky Eurovision eshte kot. Kenge qe Nuk mbahen mend. What's the point kush fiton kur aty fillon, aty mbaron prape. 

Presim cfare do te thote korenti e ndonje tjeter per veshjen e kesaj myslimanes arabo-turke qe perfaqson Shqiperine.

P.S. e kam me ironi.

Sa here do te them une ty miii

"Mos e ngit korentin se i del komenti!"

Si Pitkini dukej

kurse komshite tane serbe, si gjithmone very sneaky  (Beauty never lies) smiley

Finally I can say

I am different and it's ok

Nga shqipot perendimore duket se vetem ata te Belgjikes ishin zgjuar.

Jakova jep 12 pike per Elhaiden,0 pike per stilistet e saj,gjersa jurine shqiptare do t'i çoja ne burg.Ka kohe qe kultura shqiptare(dhe jo vetem ajo) eshte rrembyer nga kat'naret.

Turp!

Ka kohe qe kultura shqiptare(dhe jo vetem ajo) eshte rrembyer nga kat'naret.

Ata katundare qe thua ti, jane bere milioner.dhe po u be katunari milioner te shtyp koken me pare dhe si bi mendja tek kultura . mmendon vetem si te shtohet paraja e vet . 

 

Si urdhero! smiley

Se mos marresh m'qafe dhe Erionin mer liderr

http://www.eurovision.tv/page/vienna-201...

piket e tre neteve te eurovizionit.

tona ka qene vendi i fundit i kualifikuar per naten finale. prandaj dhe ishte emri i pare ne shpalljen e votave. nuk kishte lidhje me rend alfabetik pra. por me renditjen nga i fundit i kualifikuar deri te i pari. radha qe ndiqet edhe kur jepen votat finale.

Po tashi?! smiley

Tani, si me thene, kujt po plas per Eurovision-in... por Elhaida ishte nje zhgenjim gjithsesi. Heres tjeter, autoret te bejne kenge per versionet live, jo per fucking-programet e tyre te manipulimit te zerit ne PC.

anglisht paska kenduar kjo debi? epo mir ti behet. kush sdo gjuhen e vet perher si zulu do trajtohet. 

smiley koko ,me bejne syte apo e bere edhe ti harram muchnanizmin???

te vjen goditja nga ai qe se pretsmiley

alla alla do thosh perfaqsuesi i kesh-it per amerikensmiley

Heren tjater lerjani LSI-se "negociatat" me Eurovizionin. 

sipas votave te publikut, shqiperia ze vendin e 8-te me 93 pike, ndersa sipas votave te jurive, ajo ze vendin e parafundit te 26-tin me vetem 4 pike.

pra specialistet nuk e pelqejne kengen e saj, ndersa publiku e pelqen. tani sa nga publiku voton ngaqe qe ajo eshte shqiptare dhe jo per cilesine e kenges. kjo ngelet enigme.

Po mir po ti si mendon?  Elhaida ishte per vend te parafundit? Me specialistat? Nejse kjo konga suedeze me ngjajti e degjume.....do degjojme gallate ditet e ardhshme.... konge koti fitoi.... le te me thote njoni ne kujton tani ne kete moment nje element muzikor te kesaj kenge fituese?....limonate.

Une sapo u zgjova me refrenin e kenges në mendje smiley

Prape?! smiley Prandaj 50% e gjykimit i lihet jurive profesioniste ne menyre qe Festivali te mos bordellizohet nga gjykimet "patriotike".

Juria me te drejte e ka gjykuar interpretimin e Elhaides tone si "stonata come una campana", (thone italianet).

Tani lexo cfare teksi ka kenga fituese suedeze se me hoqi trurin.

Fucking e mrekullueshme:

 

 

Don't tell the gods I left a mess
I can't undo what has been done
Let's run for cover
What if I'm the only hero left
You better fire off your gun
Once and forever
He said go dry your eyes
And live your life like there is no tomorrow, son 
And tell the others 
To go sing it like a hummingbird 
The greatest anthem ever heard:

We are the heroes of our time
But we're dancing with the demons in our minds...
We are the heroes of our time
Hero-uh-o-o-oes
O-uh-o-o-oh
We're dancing with the demons in our minds 
Hero-uh-o-o-oes O-uh-o-o-oh

The crickets sing a song for you
Don't say a word, don't make a sound
It's life's creation
I make worms turn into butterflies
Wake up and turn this world around
In appreciation
He said I never left your side
When you were lost I followed right behind 
Was your foundation 
Now go sing it like a hummingbird 
The greatest anthem ever heard:

We are the heroes of our time
Hero-uh-o-o-oes
O-uh-o-o-oh
We're dancing with the demons in our minds 
Hero-uh-o-o-oes O-uh-o-o-oh

(We keep dancing with the demons
You could be a hero)

Go sing it like a hummingbird
The greatest anthem ever heard
Now sing together....

We are the heroes of our time
Hero-uh-o-o-oes
O-uh-o-o-oh
But we're dancing with the demons in our minds 
Hero-uh-o-o-oes O-uh-o-o-oh
We are the heroes of our time
Hero-uh-o-o-oes
O-uh-o-o-oh
But we're dancing with the demons in our minds 
Hero-uh-o-o-oes O-uh-o-o-oh

We are the heroes

 

https://youtu.be/-msutN_OkU4

Po pra pikerisht le te mos ngaterrohemi me gjykimet patriotike qe urrejne Elhaiden patriotikisht. Juria italione e gjeti vjet Elhaiden e arrirre profesionalisht kurse sivjet jo te denje as per nje vote...po produkt i tyre eshte paksa. Cdo vend me juri profesionale kishte nje trend qe votonin kryesisht komshinjte e tyre me shume...statiskisht e provuar....plehrat tane Italy e Serbia votuan 0...lere profesionializmin ne kete rast se beni SCHIFO

P.s. edhe teksti i kenges Ruse edhe asaj Greke ishin shume te arrire e me ta heq trurin. artiste te arrirre jane.

ca ke me italine mer lebetitje. ushqimin e kane te mire, modën klas, femrat si kuklla, detin magji, makinat yll, futbollin nom, statujen e davidit te qyteti fjores, ca do mo. mos prish qejf kot se e shtune darkë, koha hallakatjes..

Shiqo une tifon per Juventusin e kom fillu prej i jave a me shume por votimi ishte beqirllik. Elhaida produkt italion eshte deri diku e mos me i dhon i vote duke qen komshi exhte qelbsillik qe zgjidhet shume kollaj pas 12 pikeve qe i dhom sivjet. Zero pike mot, pederave.....e le te qetesohemi e te bohemi gati per Juven.

Po ta them ne shqip: Elhaida stonoi si dreqi!

Nuk ishte kenge per te ajo. 

Une personalisht isha i predispozuar qe ta pelqeja, po mundohesha ta pelqeja, po beja te pamunduren ta pelqeja... por nuk me pelqeu!

Ajo sikur ishte duke dhene shpirt ne skene, ndersa kendonte "I'm aliveee..."

Fajin e kane autoret, mendoj une.

Car po thu Shqip? Ate qe po thosha une me siper qe kenga ishte e veshtire dhe Elhaida boni me te miren e vet? Po pra dakort jemi por jo tek profesionalizmi i jurive qe votojne per komshinjte e jo profesionalisht..ne Serbia e Italy na dha zero pike....po Eurofestivali mbahet per Bordell politik pikerisht ajo qe mundohesh te kundershtosh ti.

Juria e Eurovizionit rrezik s'e dinte akoma qe tashme e kemi rrezuar Saliun nga pushteti smiley

Ose Serbia e Italia e dinin dhe prandaj svotuan se Shqiptaret nuk duhet te benin gabimin e te cliroheshin nga Dhendri i Shkijes.

   Ky festival, sipas meje , eshte nje organizim, bazuar ne nje formule specifike, ku vendet e vogla vene per radhe karrigesh.Sepse bota eshte e ndare ne dysh, eshte duale, ky vlera e raportit eshte gati e njohur.

   Se dyti, pjesmarrja e nje kengetareje shqiptare ( kjo jona sec me gervishte  ne veshe, me avazin qe leshonte ) nuk mund te zinte radhe me te larte  ne opinionin votues, se ajo e vendit tone, pergjersa votimi eshte mbi baze opinioni, ndjeshmerie ! Ndaj te mos i bejme as qejfin as qederin vehtes.Zum vendin ...qe kemi ! 

Po ju thashe une, nuk voton njeri per nje kolone  te vendosur pas 1478-es ne tokat arbnore.

shyqyr qe nuk fitoi!

per shqiptaret e tjere eshte nje sinjal i qarte qe po nuk u kthyet ne fene e Kastriotit, lesh keni per te marre ne Europe.

e keni vene re qe Kastrioti ka statuja ne Europe dhe jo Ali Pasha ndonese Aliu ishte shume afer Kastriotit per nga zgjuarsia dhe strategjite ushtarake?

Aliun se nderojne vetem se eshte musliman.Kjo eshte e verteta, nderkohe qe Skenderbeut i kane bere statuja ne cdo vend te Europes apo Amerikes dhe Aliut vetem ne Tepelene.

Kam pershtypjen se duhet te kete shume idiot qe mendojne si ty ndaj.

juria me siguri. per ta ishte e fundit. ndersa populli e votoi, e vuri te 8-ten. videon e kishte nga me populloret ne youtube.

..ja dhe 'cool-i',  pikdhenesi i RTSH.... keta sikur kane marre persiper, medoemos,  ti turperojne shqiptaret ne syte e Evropes me  karagjozat  qe nxjerrin..  a thua sikur ska Albanie plot djem e vajza te paraqitshem, normale....

duket si pastrus rrugesh apo qendrash komerciale (arbitrat i kane me te bukra uniformat, sepse ne futboll qarkullojne miliona). kujtova se dukej si dragqueen fillimisht.

po asnje fare pershtypje ose habie nuk ka krijuar tek te huajt. vetem shqiptaret ka çudit me kete veshje.

komentuesit (edhe ne france) tallen me cil te mundin ne eurovizion. me tregu qe nuk e marrin kete konkurs seriozisht. kjo justifikon dhe pjesmarrjen e tyre si dhe faktin qe vendet e tyre nuk votohen fare (franca gjithnje nga fundi, gjermania ose anglia asnje pike, etj. vendet koti te vogla marrin me shume pike se vendet financuese te eurovizionit, qe kalojne bile per kete fakt pa garuar fare ne finale). 

por neper forume, nuk folen fare per kete shqiptarin. plus qe duket qe veshja e tij, eshte e qellimshme, me kriju efekt. nuk e ka nga varferia apo prej tradites. gjera qe mund te na preknin me shume ne te tjeret po shqiptare.

ai kujton se po ben mode. po tregon art ndoshta. puna vet.

 

E ndoqa me ca miq franceze. Kur doli ky Pitkini, tallje bythe deri ne fund te Eurovision.

ai ndoshta kete dhe ka dash, te lere pershtypje, te mira o te keqija s'ka rendesi vetem mos te iki pa lene gjurme. po te ishte vesh me thjesht ose me bukur, asnjeri do ta kish vere re, duke filluar nga ne te tijet. 

me aq pak sekonda sa ka ai ne dispozicion, nje veshje pitkini len me pershtypje, diskutohet me gjate dha ai mund te perfitoje me shume.

me nje pale bythe te stermedhaja (te shemtuara normalisht) kardashania eshte bere milionere, se s'ka turp t'i ekspozoje me çdo rast, deri sa njerzit te fillojne e te mesohen e te shohin qe ajo ka dhe veti te tjera perveç bythve. s'eshte budallaqe fare.

ky tipi,(bashke me ata te RTSH), ose eshte katnar aq di aq ben,  ose eshte ndonje artist dekadent, surrealist,  teresisht ne boten dhe stilin e vet... si Koçi i teto Ollges pershembull..smiley  te kujton pak edhe stilin e veshjes te  Ed Rames, por para nja 10-15 vjetesh..smiley

pikerisht ky te kujton edi ramen me pantallona te kuqe apo kollare me lule. 

edi perfiton edhe sot nga kjo pamje e dikurshme e tij dhe ato fotot lakuriq ne plazh me dashnoren apo nje shoqen e vet. 

e kane simpati te gjithe politikanet e europes qe nuk do te guxonin te prezantoheshin keshtu.

Belul, se i jeni qepur ketij kamarierit. Po prit njehere se TVSH ka drejtor a drejtorevice e nje qerre me shefa a shefica, qe pagunen me taksat albaneze, dmth per qef te vet mund te bejne dhe Kol Ballen ... por jo me paret e te tjereve.  

po e kam perfshire edhe TVSH  te komenti me siper, Tirona...smiley

Si e kishte emrin ky spikeri jone veshur si flamur i Rumanise?

haha s'me kishte shku mendja te kjo pike. ka mundesi te jete vllah atehere. perdor ngjyrat kombetare te zemres. 

nuk ja di emrin..   por do pyetur te Mc Donalds, apo te Pizza Hut se mos eshte ndonje shperndares picash i tyre...  ose mbase eshte punonjes i DHL.smiley

smiley

yep, tamam... karagjozi i vogel,  ose shqip:  puftja.smiley

http://i.imgur.com/ChlVydy.jpg

dje po e shifsha nga BBC dhe u trem ai komentusi inglez kur u shfaq ky tipi.

Po sfodni nga mbrapa, erresire totale. Sikur transmetonte nga shpella.

U fulliqem komplet, qe nga veshja e Danit&Co der te veshja e keti cerrit.

he mo mo u cudit anglezi, e na ra ne toke francezi. hajt mer se mire ishte. kur su cudit europa me konciten s'kishte pse me u cudit per kete shumengjyrshin tone.

Per ate pune inglezi qe tu ja fut vrapit dhe kur i doli ajo gjermonja me ate flutren 2 metra ne gjoks. Prap asaj i falet se femer, po ky cerri i lodhur ku u gjet?

po ec o burre, s'e s'na bo dem ai. ne fakt anglezet dhe fashion jane hand in hand. amoon.

ore keta ta bojne domin, i pa gjithe bota, vishet robi me rroba Karitasi!!! Ky mortja dhe ajo kinezja e australise ishin ku te thrret qameti. 

Ku e ka vjedh kete uniformen? Te Kentaki Chiken?

E ka vesh/ kombinim per kontrast. Ngjyra t'ndezura, t'theksuara. Ca palloshi qenka. lol

na qit nje foto tenden, kor per kuriozitet me te mat guston ne veshje. 

ketej rralle kam pa shqiptare qe vishen me shije. si prostituta ngjajne shumica, femrat e popullit. ato me me pare ngjajne si borgjeze te rena nga vakti. me kokra numerohen ato qe vishen me shije. keto punojne ne paris shumica dhe jetojne me te huaj.

mnjf sheh me shume femra te veshura me shije ne tirane se ne perendim. dhe per meshkujt po njesoj formula.

I have expensive taste Profilo, chic&classy. Shume larg nga ca imagjinon ti. 

ca goca qe me kane treguar foto dhe qe banojne ne nju jork, ishin klas. persmari ne fakt. njera nga kanadaja me zhgenjeu, megjithese femer shume e zgjuar, po ashtu nje shkrimtare nga massachusett. po ashtu nje aktore nga brukseli, vishet pak si ky djali ne foto. zgjedhje bizarre duke kujtuar se kjo e ben origjinale.

ministrja e kultures aktuale me la pershrtypje shume te mire. femra me klas qe kam pare deri tani. dhe frengjishten e thante, nuk kuptohej qe flisje me shqiptare.

cmone chic&classy american style quhet "shume rond" ne europe smiley

Pantallona me penca, dhe kmisha xxxl 

Kush do me u vesh , dyqanet me designers si ne Europe, jane dhe me USA. Eshte me shije kjo pune. smiley p.s. Skam pa ndonje me pantallona me penca. Mos hap panik! 

Me siguri e ka per pencat e ketij. Por ky nuk quhet se eshte Kanadez. Ka lezet kur vishen meshkujt me bluza e pantallona 3 numra me te vegjel (apo jo Belul? Ti sikur pe njerin ne aeroport) si ne Evrope. Sidomos kur jane te fryre si tullumbace. smiley

Kanadezeve t'u marrin te keqen se nuk bejne fotografi me luane lakuriq si Putini po thjesht nuk e rrujne per njeri. Ja alfa-man kanadez, i madhi dhe i paarritshmi Don Cherry.

e perdor pinterest-in ti ?

Yeah, e kam si app. I hedh ndonje sy here pas here. Marr ndonje ide per receta si Te gatuajme. Ka shume interesante dhe fancy. Nje qe kam pin lately eshte si me bo nje veze me avocado. E merr avocadon, ja heq berthamen me kujdes, aty instead hedh vezen sy. Ca ereza siper, e di sa fancy duket ne pjate?!! Lol

Elhaida ishte keq fare dhe aq sa mori mire doli...faji ngelet te perzgjedhja e kenges pasi live shume e veshtire per tu kenduar...ata qe dhane piket nga juria shqiptare jane per tu vrare me buke ne goje kur i dhane serbise, greqise dhe rusise aq shume pike....ky postieri i tvsh qedha piket pastaj ose talli bythen me ne shqiptaret ose e kishte me tall bythen me eurovizionin...besoj qe te dale e te prononcohet qe po tallej me seriozitetin e festivalit!

Tani sipas qetyre, do hiqen piket nga Mali i Zi dhe Fyrom se kompania prestigjoze, lekngrenese dhe leshberese PriceWaterCooper paska "zbulu" se ne keto vende paska pas vetem votim nga publiku dhe s'ka patur votim me juri. Pra demokraci e plote, larg o Zot.

Hajt e merre vesh, po sigurisht ka dicka erapeshke ne kete mesele.

Albano, tepke njelloj. Mesa me kujtohet, mbase jam dhe gabim, se ne maje te gishtave e kam kete fjalen mashtruesa / hajduta, e Nuk dua ti bie ne qafe suedezeve, nuk po nxitohem, mban mend ti dhe heren qe kaloi Kur fitoi Suedia ishte nje femer qe kendoi, u akuzua se kish manipuluar nje kenge nga 1Direction. Suedez ishin right?! Lol

right, shume konformista e pop art oriented na duallen keta suedezet.
and fu.k eurovision basterds too, qe nuk dine me vlersu kenget.

I çuditshem votimi per Shqiperine kesaj radhe. Politika e jashtme e Shqiperise i paska punet keq. smiley

i çuditshem fakti qe skemi marre asnje pike sidomos nga Italia, Zvicra, Gjermania.... apo edhe nga Austria e Anglia... 

dhe jo pike nga jurite profesioniste te ketyre vendeve,  por nga votat/sms e popullit, pasi ne keto vende ka perqendrim te konsiderueshem shqiptaresh dhe ne cdo  festival kemi marre pike, e mire apo e keqe kenga.

Pl.   FINAL   TOTAL PUBLIC
1   Italy           356
2   Russia   286
3   Sweden   272
4   Belgium   190
5   Estonia   144
6   Australia   124
7   Israel   102
8   Albania   93
9   Latvia   88
10   Serbia   86
11   Armenia   77
12   Romania   69
13   Georgia   51
14   Azerbaijan   48
15   Poland   47
16   Lithuania   44
17   Norway   37
18   Montenegro   34
19   Slovenia   27
20   Spain   26
21   Greece   24
22   Hungary   17
23   Cyprus   8
24   Germany   5
25   United Kingdom   4
26   France   3
27   Austria   0

Pl.   FINAL   TOTAL JURY
1   Sweden   353
2   Latvia   249
3   Russia   234
4   Australia   224
5   Belgium   186
6   Italy           171
7   Norway   163
8   Israel   77
9   Cyprus   63
10   Georgia   62
11   Estonia   53
12   Montenegro   44
13   Austria   40
14   Azerbaijan   40
15   Slovenia   36
16   Lithuania   31
17   Greece   29
18   Hungary   29
19   France   24
20   Germany   24
21   Romania   21
22   Armenia   15
23   United Kingdom   12
24   Serbia   12
25   Spain   6
26   Albania   4
27   Poland   2

 

juria, qe jep voten ne provat gjenerale, na i ka ul voten. s'i ka dhene pothuaj fare pike tones. mergata ka votuar por me pak se me pare. vetem kur kengetarja eshte kosovare kemi vota masivisht. shqiptaret nuk votojne, bile shumica as nuk e ndjekin fare eurovisionin.

sipas disave, juria vlerson me shume anen spektakulare ne salle sesa kengen si kompozim muzikor ne vetvete. plus qe fituesi duhet te plotesoje kushte organizimi te festivalit. nje vend si ne nuk i ka mundesite per te organizuar nje eveniment te tille. pra edhe ta meritojme nuk kemi shpresa te fitojme ndonjehere.

vitin e ardhshem s'besoj bile fare se do marrim pjese. per te marre pjese TVSH paguan 150 apo 250 000 € me duket. qe nuk jane pak.

vitin e ardhshem s'besoj bile fare se do marrim pjese. per te marre pjese TVSH paguan 150 apo 250 000 € me duket. qe nuk jane pak.

 

 

sa naiv qenke o profil, na pllocke fare ma paske smiley

pergjigjen per pjesmarrjen e ketij viti, e dhane ne moment te fundit. dhe ishte Rama qe vendosi. se ndryshe TVSH nuk do merrte pjese. nuk kishte buxhet.

po pse je kaq naiv mo aman. po mos mo se jane leke djerse ato nuk i harxhon njeri aq kollaj smiley

Me rastis te shoh, koncertet e Shqiperise neper vende te tjera si Greqi, Turqi... ne kohen e partise, shembull organizimi, talentesh, cilesie, cdo gje ne vend te vet.

Kurse ketu kishim, kete kllouniin qe jepte piket (me mire te kish vajtur Ben Shaka) spikeri TVSH-se qe komentonte komplet handikapat, organizatoret tane sikur sa i kishe marre nga ndonje kooperative bujqesore...
kjo paaftesi eshte ne cdo hallke te ketij vendi.

ka qene nje barsalete dikur: Kak mashina?

E paskan veshur me tre ngjyrat baze te spektrit, blu, te kuqe, te verdhe
E megjithate, betohem se mbreme m'u duk jeshile pulovra e ketij smiley

Mos e vrisni menjen, shifni ate spektaklin tjeter le oborri ekonomikut sot

shume ne forme #Rilindja, ja dha piket Serbise dhe Rusise 

Tani nigjova kengen fituse. smiley Juropi paska shku per lesh! Kujtojsha se kenga Danit ish cope cope....oh maj oh maj...

po si mund ti japesh piket serbise... kush ka qene ky rrot.. mor aman

Turqia nuk paska marr pjese! 

Turqia ka merdhif, Taipi do i veshi turqit me citjane. Edhe ne bashke me ta, perderisa gjith shqiptaret u pallun tu pa Sulejmanin me xhinganet e veta.

Sipas informacioneve sekrete nga Turqia smiley thone qe Taipi filmin Sulejmani i madherishem ka dashur te censuroje ne Turqi! 

Marketing turqnie, qe ta shofi opozita medemek qeka serial anti Taip.

Turqia me vertet po fundoset. Institucionet demokratike jane shkatarruar, ushtria qe ishte garant i cumhurietit eshte po ashtu gjunjezuar para Taipit te madhereishem. Televizionet dhe gazetat kane marre fun. E funit per Huryet qe u denu pse shau Taipin.

 

Lind pyetja kush voton per Taipin? Intelektualet, gazetaret...etj te gjithe e urrejne diktaturen e tij. Vetem besimtaret fshatare votojne duke u genjyer me ndonje thes miell apo qymyr! 

Disclaimer: edhe kete vit s'pashe eurovision, shyqyr.  

Me c'lexova verdalle, jurite e vendeve nuk e paskan pasur aq xhan Shqiperine.  Populli nga ana tjeter, votoi.  Psh populli italo-shqiptar i dha piket maksimale Shqiperise, por juria italiane vendin e 25, qe perkthehet ne zero pike. 

http://www.eurovision.tv/page/results?ev...  

Rregulli 50/50 dmth 50% vota e jurise dhe 50% e popllit i ka bere cik lemsh punet. 

PS: prezantuesi yne duhet te jete i LSI-se

Ok, per kedo qe ka dy pare mend dhe icik kohe me pa pike. Vihet re qe ne vend si Italia , Zvicra etj, Shqiperise televotimi i ka dhene pike maksimale kurse Juria i ka dhene pike minimale. Sic thote dhe ky shoki ketu.

Tani robi pyet natyrshem si ka mundesi kur votimi te jete 50% me 50% ne rendese, te skualifikoj komplet shijet e publikut dhe te dal primare vetem vota e Jurise.

Per gjithe statisticienet e Peshkut, urdheroni tek Download Data in Excel Format, mund te keni nje problem idiot matematikor, sesi behet akrobaci me voten e lire te masave. Dmth sipas ketyre votimeve it doesn't even matter whom the people vote for as the Jury is the last to decide.

Buuuhu Eurovision. Have you ever heard of democracy?

Lale ket vit kishin perdore nje algoritem te nje profesori Swedez per ti dhene peshe votes. Dmth nuk eshte 50/50. Ne algoritem jane fute dhe te dhena te kalume si nr i atyre qe votojne, perkatesite etnike ne shtetin perkates etj etj.

Aha e ca kjo duhet me shpjegu pse fitoj Sweden. Anyways, s'e di fare kete algoritem leshi, por thjeshte te kete kaq discrepancy ndermjet deshires se robve me jurit atehere ka nje problem. S'ka lidhje etnia e me the te thashe, kur voton me sms s'te kerkon njeri emrin, racen dhe nacionalitetin. Rob qe marrim vesh me thane qe qenka nje idiotllik i tipit :  Shqiperia merr vend te 1 me televotim, vend te 25 nga Juria, qe pjestuar per 2 i bie vend 13 pra qe s'hy ne 10 dhe s'merr asnje pike. 

Ene nje gjo, nqs eshte e vertete qe marrin parasysh kompozimin etnik te popullates se nje vendi, eshte akoma me e shpifur. 

Hej,me verte ku eshte kulmi i "trash"!! Me shume se festival muzike mbreme ngjante me nje feste gjigande per gay e lesbike..ja ashtu te kapur per dore,radhen e ka azerbaxhani !! Une kisha qe femije qe nuk e shihja,per arsye te ndryshme kesaj radhe e pashe..ja ashtu me copa!! Kenga e shqipes ta shpifte realisht,nuk percillte asgje..qielli,dielli,une vdes per ty e vari bidonat,ne sinkrom te plote me festivalin,ndoshta shume ne sinkrom,ky ishte difekti kryesor i saj per mendimin tim.Sa per kengetaren nuk i kam kapacitetet ta gjykoj,por deshperimi i saj i pashprehur por i pare ne nje moment ishte theres!! Nje mesim i mire per te e median e fryre e mediokre qe fryne me shume mediokritetin e publikut shqiptar! Sa per ate tipin(me beri pershtypje edhe mua veshja e tij) pasqyron me se mire mediokritetin shqiptar,ekstravagant ne menyren e gabuar..cfare eshte gjeniu? bej gjene e duhur ne momentin e duhur..doje te beje ekstravagantin? ok ..dakort,nate perfekte..vishje nje fustan grash,lyeje buzet me te kuqe te forte,paruke bionde..dhe e filloje me nje..Hello Austria !! Tirana speak..I paskeni q%$£r robte stanotte bre..bukur..lol !! dhe votat tona jane..

keshtu ka qene gjithmone eurovizioni, bile kjo e ben te veçante. dominon nje shije festimi apo karnavali ku pjesmarresit tjetersohen apo çperfytyrohen me kenaqesi. 

mjafton te shikosh ABBA-t e epokes dhe veshjen e tyre si ne cirk. 

Belul,

Bluza Blu is bluja e flamurit Europian

Kemisha e verdhe si yjet e flamurit Europian

Kollarja e kuqe si e kuqja e flamurit Shqiptar

Mjekra e zeze si shqiponja, (plus edhe si mjekra e Conchites).

Voila... smiley

ideja jo keq. po kalemat me ngjyra te Rames ishin me sakllam.

Ramen jo me kot e kemi zgjedhur kryminister.

Gjithsesi ky djali i TVSH-se, per mendimin tim, nuk e ka aq shume problemin tek veshja, por tek fytyra prej zari.

Pastaj konsideruar qe Festivali Europian eshte shume gay, mbase ka dashur i ziu te ekspozohet nje cik me shume, se kushedi ndoshta rregullohet edhe ai ne ndonje Hollande apo ne ndonje Austri.

Olso, me ke kujtu nje batute qe i pata bo nje shoku kur u lejune martesat gay ne Hollande. Ky i shkreti jetote atje ene kishte probleme dokumentash. Une e mora m'telefon ene me kulmin e seriozitetit i thashe : "Urime plakoooo! Sa mu bo qejfi qe i zgjidhe hallet e letrave!" Ai i shkreti qe kishte hall prej verteti u habis ene s'po merrte vesh car po thojsha, pranej ja shpjegova. "A e more vesh qe Hollanda lejoi martesat gay? Shko pra ke xhaxhi polici ene kerko azil seksual!"

 

Ok perfundimisht we should declare Eurovision's juries the evil master of the competion. This is impossible!  

Ky eshte trash e shkuar trashit, or Tunxh!

Mire eurovizionja, gjeja me trash e debile qe se shikon njeri, po na mbyti dhe tallavaja e Peshkut..., jane mbledh gjithe pinguinat e komentojne jo po votat, kemisha me lule etj.etj.

thua ti, muzika dhe kengetaret e medhenj dalin nga eurovizionja... Se e tha dhe Koçiantja... Ejjj, ti po thu...ça, ça, ça/ ejjj ti po thu... Bla, bla, bla

qe kjo osht sfida, nuk ka vend per anarki

behet fjale per pluralizem, nuk ka vend per monarki... A je ti a une me i mire, as nuk ka fare rendesi...

vec te jete muzika rap nr.1 ne shqiptarì!

déjà kengetari i muzikes se lehte eshte mjeshteri e vogel. nuk eshte mbajt mend ndonje kengetar (nga civilizimet e shkuara e te madherishme) qe do mbahen keta te sotmit edhe ata me te miret e epokes sone. 

kenga eshte bla-bla-bla dhe shtyje ça do lloji te jete. s'eshte per ta marre pra aq seriozisht 

ne fakt qeka tip i lezetshem dhe po me pelqen tani.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).