Dokumenti që tregon se Ajola Xoxa qe avokatja e procesit të pastrimit të parave

Kur mbi investitorin Italian Francesco Becchetti, u vu masa e arrestit dhe ajo e sekuestros kryeministri Rama me një akt të paprecedent për një drejtues qeverie që prezumohet të jetë neutral ndaj veprimeve të drejtësisë, i quajti një sukses hetimet dhe sekuestrimin e bizneseve të italianit. Madje ai ironizoi edhe opozitën. “Dekriminalizimi gjethe fiku qe bie e nxjerr cullak PD kur goditet krimi! Bllokimi i burimit te parase se zeze qe ushqente AgonCH nje sukses!" - shkroi Rama në facebook.

Por si gjithmonë nxitimi për ti bërë gropën tjetrit sjell rrezulatate të papritura.

Tani në aferën kryesore për të cilën prokuroria pretendon krimin e Becchettit rrezulton edhe emri i kujt??? i avokates dhe gruas të kandidatit të PS-së së Tiranës, Ajola Xoxa.

Pikërisht ajo, sipas dokumentave që nxorri sot emisioni “Ca thu” Agon Channel ka qenë avokate e e firmës Energi që ka bërë gjygjq kundër një kompanie tjetër të Becchettit KGE, ku e para në bazë të dokumentave fallco i ka fituar të dytës në mënyrë fictive 48 milionë euro.  Sipas burimeve të prokurorisë këtu qëndron zanafilla e pastrimit të parave.  Sipas saj, në vitin 2009, dy kompani të Becchettit, KGE dhe Energji, kanë sajuar mes tyre një konflikt, për zgjidhjen e të cilit i janë drejtuar Gjykatës së Arbitrazhit në Tiranë.  Sipas prokurorëve, të dyja shoqëritë kanë dorëzuar dokumente të rreme në gjykatë, në të cilat pretendohej se shoqëria Energji kishte kryer punime për favor të shoqërisë KGE, por nuk ishte paguar.

Por me ironi therrëse sot ne emisionin “Ca thu” kanë ngritur disa herë pyetjen: ore mirë Becchettin e sekuestruan po Ajola Xoxën a do ta thërresë prokuroria??? Apo ajo është me fushatë? Ndoshta tani pas nxjerrjes së këtij dokumenti i mbetet kryeministrit Rama të bërtasë sërish sukses.

Ja dokumenti që tregon se Ajola Xoxa qe avokatja e procesit të pastrimit të parave

Ky është dokumenti që paraqiti sot emisionin "Ca thu" në Agon Channel ku tregohet se gruaja e kandidatit të PS-së Erion Veliaj ka qenë avokate e gjyqit për të cilin Becchetti, akuzohet për pastrim parash.  Ajola Xoxa ka qenë avokate e kompanisë Energi e cila qe nje nje proces arbitrazhi me kompaninë tjetër të Becchettit.

/Lapsi.al/

83 Komente

Po keta jane koke e kembe te korruptuar.

Nuk te vendos njeri kryetar bashkie te Tiranes nga hici sic erdhi Erionka,por te mos kesh ngrene jo nje luge por tenxhere te tera me corbe te prishur....

Ja Erionka dhe Arjolka,tani po marrim vesh qe parate e dasmes nuk ja ka dhene mami nga pensioni i saj,por nga keto afera te ndryra.

Po meqe eshte mbesa e Jakov Xoxes i falen te gjitha. smiley

Avokate

Ajo eshte AvUkate smiley

E dini ju se ka 6 muaj qe ka regjistruar firmen e saj ligjore me seli te Kulla Sky Tower Znj Ajola ? Tani eshte duke mbyllur mobilimet etj., si thoni ju peshq, pse u shkeput nga puna ku ishte dhe hapi firmen e saj ligjore tani ?

Pergjigjen besoj e kuptoni mire.

Hajdutra me taka te larta smiley

Ky sharlatan kryeminister...

Erdhi ne pushtet me deshiren dhe enderren e shqiptareve per nje jete me te mire....dhe me sa shihet e vetmja e mire eshte per veten e tyre....kto palaço politikane po pijne gjakun e te varferve, gjakun e popullit...

 

Kemi mbi 25 vjet demokraci e akoma sk aardhur ne pushtet nje qeveri qe ska te beje fare me te kaluaren ose me krimin....

 

Pse te ndodhin te gjitha keto para zgjedhjeve? smiley

Pikerisht, pse kerkohet nga prokuroria shqiptare arrestimi i pronareve te huaj te nje Medie te pozicionuar hapur kunder Qeverise Rama-Meta dhe kunder medias se tyre kryesore (TCH), pikerisht  2 jave perpara zgjedhjeve ?

Anglia ku ky person banon dhe ka aktivitete te ndryshme, madje dhe nje klub futbolli Londinez, apo Itali se paku, nuk gjeten dot prova se ky pastronte para ? Por na dolen 'trimat' tane qe nuk zbardhin dot vrasjen e Santos, skenarin Doshi-Meta-Frroku, apo ceshtje te tjera te bujshme?

 

Po mire mo Leftyyyyyyyyyyyy a eshte e pavarur prokuroria nga qeveria? Ja psh ne koh te sali bollekut si ka qene e varur apo e pavarur? Ti do thuash se ne kohen e kafshes ka qene e varur se ishte krimineli sali qe emeroi prokurorin e pergjithshem me mbeshtetjen e jar kellufit, mirpo po ky prokuror eshte akoma.

Pak më respekt për shoqen Left me ...yyyyyyy në fund që ka mbaruar edhe Lice me ....yyyyyyy në fund në Fraonse .Një varg shndërrimesh nga LefTKope në LefTGope në një varg postesh deri edhe Kryehobeiste e Pampersave të babasqapit nga katapulta e makinës së mootit SHQU-p , nuk keni të drejtë ti mohoni gjetjen Left me ....iiiiiii në fund smiley . Mos harrojmë se ka lënë DY Mastera për lavdinë e PPU në luftë me kulshedrën e kuçe dhe neobllokmenët . Më shumë respekt mejtonj .

Gabimin ndoshta e ka që ka ardhur vet në këto prurje , të vlera për Pampersa që kullojnë si Bravekidio etj , por nuk do të thotë se sh Left me ....iiiiiii në fund nuk e ka të qartë se babasqapi e heq nga Posti në SHQU-p , kur i jep Urdhër të drejtëtpërdrejt dhe ajo nuk e zbaton.

LefTKopeja si zakonisht në fushat përdoret  si Lopë Pëllitëse e Rimbllaçitëse, pak pas fushate si Luan që e trëmb pëllitja  e Gomarit , dhe pas shpalljes së fituesve shkon në fis ose tek  varianti Ronit ...Rosë me mëk mëk mëk ....dhe më vonë fare ..çfaqet e thjeshtë  me gëlbazën Lapsi .al !

Shyqyr që është fushate dhe e kemi midis nesh . Mos u tut LeftK-Gope !

yyyyyyyf kundermon.......

Zhvillime e fundit te ketij skandali.  Ajola 'vendos te flase' me ne fund : "Nuk kam qene avokate ne ate gjyq thote; jane shpifje fushate", kur publikimi i kesaj korrespondece e tregon lidhjen me Dr De Renzin, ne kerkim nderkombetar per pastrim parash, ashtu si Dzakazhvili, edhe ai i akuzuar ne Rumani per pastrim parash, tjeter klient i firmes ku punonte Ajola... smiley

Cudi ?  smiley smiley

Ceshtja po behet serioze, nuk mund te kalohet me ne heshtje. Mire Vila 200.000 Euro u kalua ne censure nga Mediat tona tradicionale dhe Erioni ja hodhi paq ne 'Opinion' duke thene se "nje miku yne i perbashket na vuri ne dijeni per nje oferte, dhe thame pse jo. Por nuk u realizua dot" (A thua se 200.000 Euro ishte oferte ne vitin 2010? Per Erionin dhe Ajolen, ka shume gjasa qe "oferte" te kete qene... gjykojeni vete).

Por tashme Erionit po fillon t'i djeg pak speci i kuq.  Dhe po reagon, me ne fund nuk fshihet dot pas gishtit apo fustaneve te nuses. smiley

Akuzat ndaj Xoxës, Veliaj "kërcënon" PD: Ndalni shpifjet, ose ju çoj në gjyq

 

Por tashme Erionit po fillon t'i djeg pak speci i kuq.  Dhe po reagon, me ne fund nuk fshihet dot pas gishtit apo fustaneve te nuses.  [smiley]

Akuzat ndaj Xoxës, Veliaj "kërcënon" PD: Ndalni shpifjet, ose ju çoj në gjyq

Nuk e di a eshte ceshtje fustani a pantallonash, por hic mos u cudit Left se sic i kane fituar gjyqet Shkelzen Berisha e Argita Malltezi ndaj Tahirit, Balles etj, mund edhe t'i coje e t'i fitoje gjyqet Veliaj me Xoxen.

Ahhh po nuk beni dot furtune ne gote jo. Ajo ka qene e punesuar ne firmen ligjore dhe ska asnje pergjegjesi. Po ju fatkeqesisht lexoni vetem pjesen qe ju pelqen. 

Nauduk okazjon 200000 euri pes vjet më parë thotë. 

A poplli shkret kamaru kamaru smiley 

Kamaru per zotin, ven drynin, hudhi cigarin, dhe mos e kthe koken mrapa

Ca me bo, tjeterkujt i ra me bo dezhurnin te ajo firma ligjore...

Prova te tjera qe Ajola ishte "Avvocato" e  Dr De Renzit:

Keto skandale te 'kandidatit' Kryeministror mund ti mbyllesh vetem me nje koment:

Drejtimi i Duhur

Pikërisht ajo, sipas dokumentave që nxorri sot emisioni “Ca thu” Agon Channel ka qenë avokate e e firmës Energi që ka bërë gjygjq kundër një kompanie tjetër të Becchettit KGE, ku e para në bazë të dokumentave fallco i ka fituar të dytës në mënyrë fictive 48 milionë euro. 

Left, kete pjesen me bold e ka thene emisioni Ca thu apo And Bushati i Lapsit?

Ate pjese e ka thene Prokuroria. E ke ne te gjitha lajmet e nesermen e 'zbardhjes se skemes' te pastrimit te parave. Lexoje nga MAPO me poshte nese ste pelqejne keta te tjeret.

http://www.mapo.al/2015/06/urdher-arresti-per-pronarin-e-agon-channel-francesko-beketi

...Prokuroria e Tiranës konsideron si organizator të skemës shtetasin italian Francesco Beccheti, i cili, në bashkëpunim me nënën e tij, shtetasen Liliana Condomitti, kanë qenë të përfshirë në një marrëdhënie financiare konçensionar-kontraktor për ndërtimin e hidrocentralit të Kalivaçit në Shqipëri.

 

Sipas hetimit, koncensionari “KEG”, i kontrolluar në shumicë aksionesh nga një kompani e Francesco Becchetit, ka kontraktuar për punime kompaninë “Energji”, e kontrolluar në mënyrë absolute nga nëna e tij, Liliana Condomitti. Nëpërmjet manovrave financiare, të shtrira në harkun kohor 2007-2013, dhe të zbuluara tashmë nga hetimi i Prokurorisë, këta dy shtetas kanë përfituar në mënyrë të paligjshme miliona euro, të cilat më pas i kanë investuar në shoqëritë “Cable System”, “400KV” dhe “Fuqi”, të administruara po prej tyre, në bashkëpunim edhe me shtetasit M.R dhe E. T. Ndërsa një pjesë të parave të përfituara nga manovrat financiare i kanë depozituar në disa banka.  Po ashtu, rezulton se kompania “Energji”, për të ardhurat që ka përfituar, duhet të paguante detyrimet tatimore.

 

Sipas kontrollit nga Dega e Tatim-Paguesve të Mëdhenj, rezulton se “Energji” duhet t’i paguante shtetit një shumë prej rreth 770 milionë lekë të reja detyrime tatimore, të cilat nuk janë paguar. Për këtë arsye, Drejtoria e Tatimeve ka urdhëruar bllokimin e llogarive bankare të “Energji” dhe pagesën e detyrimeve nga llogaritë e saj. Për të shmangur tërheqjen automatike të parave në favor të Drejtorisë së Tatimeve në formën e detyrimeve të papaguara, koncensionari “KGE” i ka bërë pagesat për “Energji” nëpërmjet kompanisë “Cable System”, e cila kontrollohej në shumicë absolute nga Liliana Condomitti (nëna e Becchetit). Këto transferta, të cilat arrijnë në miliona euro, janë lejuar në mënyrë të kundërligjshme nga shtetasja Pranvera Gjika, drejtuese në një bankë të nivelit të dytë në Shqipëri.  Ndërkohë, po vijohet me veprimet e tjera proçeduriale në kuadër të këtij proçedimi penal.

Left, mo u tall me mu ! Jam duke te pyetur per te me spjeguar kete paragraf qe citova nga ajo qe ke sjelle ti :

Pikërisht ajo, sipas dokumentave që nxorri sot emisioni “Ca thu” Agon Channel ka qenë avokate e e firmës Energi që ka bërë gjygjq kundër një kompanie tjetër të Becchettit KGE, ku e para në bazë të dokumentave fallco i ka fituar të dytës në mënyrë fictive 48 milionë euro. 

Nga kjo kuptohet qe emisioni Ca thu i televizionit Agon te Becchetit  pohon , sipas Lapsit te Bushatit, qe firma Energi ( e Becchetit)  që ka bërë gjygj kundër një kompanie tjetër të Becchettit KGE, ku e para në bazë të dokumentave fallco i ka fituar të dytës në mënyrë fictive 48 milionë euro. 

Keshtu apo eshte ndryshe?

A nuk te kam thene qe Andi eshte trung ? Ta kam thene e mos me thuaj qe nuk ta kam thene. smiley

    Lefty , u kepute ore per ta nxjerre Ajolen ....Avokate te Bexhetit se ashtu dalin udhezimet nga guzhina e sallatoreve  te shqupit.Po ore ka qene avokate e asociuar ( qe ti mesiguri e ke veshtire ta kuptoshe ca dmth kjo fjale ) dhe qe ta dishe avokati im, i atij tjetrit e cilido avokat, merr detyren te mbroje ate qe e cakton.Ti po mbron nje gje qe nuk ja di tragen fare dhe flet gjith kopetence, kurse cilido avokat nuk merr perser te sajoje dokumenta, por te mbroje klientin ne hapesirat qe jep ligji,. prej provave qe eshte i detyruar ti paraqesi kush ben padine ose akuzn e prokurorit, ne rastin e penaleve.

Ju mungon arsimimi perkates ndaj dhe lodheni e keputeni per te treguar se Ajola na qenka ...avokate ! Po ore ate prtofesion ka .Dhe pastaj cfare se ka qene avokate ? 

JA dhe nje arsye me shume perse Shqup-i do kthehet ne shoqate. Iku dhe nje tulle tjeter (mediatike dhe financiare)  dhe si duket do me prishin parashikimin per zhdukjen njer e mire nga skena e politikes me 2017 .. si e kane nisur keta e ben varrimin gati pas 2 javesh.

 

 

E cfare pastaj se ka qene avokate? Nese do vazhdojne te kapen me te tilla budallalleqe, vaj me det opozita. A ka bere ndonje veprim ilegal znj. Xoxe? Ate gjeni nese doni te kapeni, e jo se paska patur klient nje kompani te dikujt qe sot ka nje akuze. Me kete lloj logjike duhet te perfliten te gjithe qe kane patur te bejne me punonjesit e firmave te Bechett, perfshi edhe shitesen e bananeve tek nje cep rruge.

Firma qe ka perfaqesuar keta kliente sic duket nga e-mail eshte TashkoPustina. Pjesemarres te tjere te firmes. Emri i Xoxes nuk figuron tashme sepse, me aq sa thuhet ne media, s'punon me aty, por ka qene e punesuar me pare.  Prokuroria duhet te saktesoje nqs zyra e avokatise dhe/apo te punesuar te vecante kane thyer ligjin. 

Nuk e di si eshte ligji ne Shqiperi, por ne US vetem nqs ka prova qe avokati/avokatja i ka sugjeruar klientit si te thyeje ligjin atehere avokati, zyra e avokatise shkon para ligjit.  Edhe ne keto raste eshte veshtire, dhe rrethanat jane te vecanta, si psh kur klienti e heq privilegjin klient-avokat nqs hap nje ceshtje gjyqesore me pas per mosperfaqesim te mire te avokatit/avokates, apo disa rrethana te tjera. 

Keto nga ana ligjore, nga ana etike pastaj si flene gjume avokate te tjere, fle edhe Xoxa. 

+1

Prokuroria duhet te saktesoje nqs zyra e avokatise dhe/apo te punesuar te vecante kane thyer ligjin. 

Po pse si gjembi i di njerezit ne shqiperi... smiley 

I ka mbaruar hetimet prokuroria pas 2 vjet pune, tani eshte koha per ndonje si gjembi qe ben +1.. Te bejme durim nga shtatori se jane edhe nja 2 tulla te tjera per te hequr.

Apo s'mbaron pune ajo prokuroria jone.  I qan me lot. 

Po e ka mbyllur zarfin prokuroria dhe sipas saj TashkoPustina e Xoxa & Co s'jane perfshire ne aktivitet jashteligjor, atehere mbetet gjithmone muhabeti i dasmes.  

Jo bre gjemb,por ja qe kujtuam vertet se dasmen e bene me parete e mamase,prandaj.

Po ti o dele Liqeni,akoma vazhdoni te hani silazhin e Partise se Erionka nuk eshte hajdut?

Po nje hesap te thjeshte bej,

Dy dasma perrallore tip Tom Cruse me rrogen 800$/muaj qe e ka Erionka.

Nese juve derrave te majte ju duket normal,atehere hallal e keni silazhin qe ju jep mero Baze cdo dite.

Jo bre gjemb,por ja qe kujtuam vertet se dasmen e bene me parete e mamase,prandaj.

Ku eshte lidhja ketu? Jam shume dakort qe ajo "parate e mamase" ishte per te qeshur. Por lexo me lart cfare shkruajta une dhe Monda. Lepuri nuk fshihet tek fakti qe Xoxa paska punuar ne nje firme qe ka bere sherbime per X. Po te qene te zotet opozita, te gjeje nese Xoxa ka bere gjera jashtligjore, p.sh. te kete patur dijeni per para te pista dhe ka ndihmuar per t'i fshehur ato.

Sipas kesja logjikes tende edhe Shklelzen Berishen kot e akuzonin per Gerdecin etj sepse ai ligjerisht s'ishte fajtor dhe opozita e asaj kohe nuk e beri punen e prokurorise qe ta vertetonte se ai ishte fajtor. 

Nuk po them se Arjola=Shkelzeni apo Veliaj=Berisha, por e permenda per kontekst e per te ilustruar faktin qe mafiorealitetin e rrumpalle-republikes se Shqiperise s'mund ta gjykosh me keto syzet biblotekiste dhe keto dorashkat e bardha sic ti ne kete rast duke thene sepse ligja...plus opozita.

E gjithe kjo historia mediatike e ketij suksesi evazion-fiskalist te Agon po bie era qenef, dhe ironia eshte qe pirunin ne kete mutmesele e nguli i pari Kryeministri duke u krenuar per suksesin ndaj bllokimit te parave te zeza. Ironi per shume arsye:

- Sepse 25 vjet me pas shteti shqiptar paska mundur te faktoje tak-fak nje italian per pastrim parash e evazion por asnje shqiptar (pervec peshqit e ngjalat e vegjel qe behen kurban). Ti kujton se pronari i Agonit dyvjecar ka bere me shume para me korrupsion ne Shqiperi se Top Channel dhe TV Klan psh? Apo se Kokedhima? E mos me thuaj se s'ka paper trail per ata se do te te them shif rastin Meta.

- Sepse Kryeministri, sic paraardhesi i tij, neperkemb (per te kushedisaten here brenda dy vjeteve) pushtetet ligj-teorikisht te pavarura dhe shpall suksesin sikur ky te ishte aksion i tij personal, por dhe fajesine e subjektit, nga Facebook-u e pa u bere 24 ore nga lajmi. 

- Sepse gruaja e delfin-benjaminit te Kryeministrit paska qene avokatja e ketij mafiozit dhe Kryeministri dolli bllof tani per faktin qe s'e dinte kete gje kur valviste flamurin e suksesit. Nuk eshte gjeme kjo krahasuar me korrupsionet e Shqiperise po ilustron qe te gjithe keta ne te njejtin qenef notojne. 

Do thuash ti qe PD ka bere me shume korrupsion se Veliaj; afermendsh qe po se Veliaj-t si ka rene pushi i fiqve akoma, por korrupsioni i PD s'e shfajeson qendrimin traptalles te Veliaj kur ai i thote miletit gruaja ime ishte thjesht avokatja e mafiozit dhe parate ajo s'i merte direkt nga mafiozi po nga pronaret e studios ligjore.  

Tashi e pashe videon e Ca Thu te Sajmirit te famshem te Fiksit per kete. Shtoje dhe kete tek ironite e real-politikes shqiptare ne lidhje me kete mesele; Sajmiri qe per kaq vite ishte masha (mbase me mire zagari?) e Rames per te sulmuar PD-ne, por dhe kandidat i PS, sot e gjen veten ne anen tjeter te shqip-ylberit, si Mero Baze po ne kah te kundert. Te vjen pakez per te vjelle dmth kur e shikon qe flet me pasion tani per sulmet e padrejta qe shteti po i beka pronarit i cili i froi Sajmes ne tufe me shume para sesa TCH.

Pavaresisht, nje pyetje e kishte me vend Sajmiri: Prokuria a e ka thirur Ajola Xoxa per ta pyetur? Sepse Prokuria e ka ngulur flamurin e aksionit pikerisht tek keto proceset parapastruese per te cilat Ajola ishte avokate e ceshtjes. 

Per ate pyetje po luhet gjithçka o Xhib!

Se keta Gravat kujtojne se po na intereson shume te nxjerrim Ajolken avukate me zor te Dr De Renzit apo Becchetit.

Si person qe eshte marre me aferat e tyre, pse nuk thirret ne Prokurori? Kaq e thjeshte eshte.

Lefty,  mire por kur te dali fjala ime ca do thuash ? Fute ne koke; nuk eshte marre fare m aferat e bexhetit as si avokate as si teknokrate  e Bexhet  xhurmetit! Paret prej aty i gjen ke bari falliu me shoket e vet. Pyt pake !Jane  shpifjet e shtepise sallates ! Mos  bej pjes e asaj sallate! Mendon ti se flas kot ? Tjeter kush ka henger mishin e ti me shoke po doni mi len lekuren nje femre! Turp!

 

Ke qene ne gjirokaster ti? Se ata e bejne hesapin me mire e kane tradite .. smiley

Projektin per zhdukjen e Shqup-it me themel (si selia e saj e vjeter qe vetem lapidari i ka ngelur ku ben glasen ndonje pellumb i lodhur) nga politika shqiptare ka 4 vjet. Faza e pare per ta shqyher tresh mbaroi ( e fitoi bastin Rama) deri me 2017 e kane projektin.. por si duket keta duan ta shpejtojn. Ishalla kane fat shqiptaret. 

Dy dasma perrallore tip Tom Cruse me rrogen 800$/muaj qe e ka Erionka.

Eshte martuar dy here apo ka bere dy ceremoni dasme? 

Tani kot me te pyt si i brendshem i PD-se, perse PD-ja ka heq dore nga taktika e FRD-se se Bamirit qe Tahiri ka dashnore? Psh : Erioni ka dashnor...

Pse na qenka e veshtire te gjendet ndonje dashnore per Erionin, bile qe dhe Erioni harxhon 50 000 euro vertet per fushate , sipas atij karagjozit te pavarur, Bojaxhiut, por ama 10 000 euro nga keto ne dite i harxhon per dashnoren?

Po per gjyshin Jakov perse nuk akuzohet qe ka shkrujt per bejleret dhe e ka eduku Ajolen me urrejtje klasore?

Kur Mr Ngjala deklaroi ne Facebook suksesin per bllokimin e parave te zeza te pronarit te Agon nuk e paska ditur qe ky kishte avokate gruan e Mr Fiku-t? 

Shume dobet ne kete pike ngjale-teknike; dmth as zyra e Kryeministrise s'e ka shqyrtuar ceshtjen para se Rama te deklaronte suksesin e radhes me statuse Facebook-u, as zyra e ardhshme e Bashkise s'e ka njoftuar Kryeministrin per faktin qe Znj Fiku ka qene...si te ta them une tani ty Edi...pakez avokate e ketij pronarit te Agon gjate ketyre dallaverave. 

Sa per reagimin e Veliaj, gallate e madhe nga Kryebashkiaku i ardhshem i cili "mbështet luftën pa kompromis ndaj evazionit fiskal dhe pastrimit të parave". Veliaj thote qe ligjerisht fajin per faktin qe ime shoqe e ndihmoi kete mafiozin te pastroje parate e ka firma ligjore, ajo beri vec mashen ligjore te firmes per te pastruar parate. Dmth e shoqja ishte ne djeni te evazionit fiskal dhe vazhdoi t'i ofronte ketij mafiozit "sherbimin e saj profesional", meqe ligjerisht asaj s'i binte barra? 

Pervec etikes, jam kurioz, ka ndonje ligj ne Shqiperi qe detyron avokatet te mosperfshihen apo dhe raportojne aktivitete qe ata i dyshojne si te paligjshme, sidomos gjera te tilla, dmth evazion fiskal, etj? 

Ligji "Per Parandalimin e Pastrimit te Parave dhe Financimit te Terrorizmit", i ndryshuar.

Ka disa dispozita te veçanta vetem per rastet e avokateve ne raportetet me klientet e tyre dhe nder te tjera thuhet se avokatit nuk  i quhet shkelje e sekretit profesional nese ja raporton Autoritetit qe lufton pastrimin e parave, si dhe, ka detyrimin ta mbaje sekret ndaj klientit se ka informuar Autoritetit per dicka te dyshimte.

 

Dmth e shoqja ishte ne djeni te pastrimit te parave dhe vazhdoi e beri "punen e saj profesionale si avokate" e ketij mafiozit, meqe ligjerisht asaj s'i binte barra?

Po! Ku qendron problemi ketu??

Dmth gjithe avokatet qe mbrojne dhe mafioza pastaj behen senatore, parlamentare apo politikane, duhet te bejne harakiri nga turpi?

Problemi qendron tek fakti qe keto fjale i thote ai qe neser do jete ne krye te Tiranes; ne te njejtin reagim thote qe ate (Veliaj) s'e ze gjumi per te luftuar pastrimin e parave dhe evazionin fiskal, por ama s'ka asgje te keqe te ndihmosh ligjerisht nje mafioz ne pastrimin e parave dhe evazionin fiskal sa kohe qe pergjegjsine ligjore s'e mban ti po studio ligjore. 

Plus nuk e di nese eshte e vertete kjo qe thote PD qe kur avokati bie ne djeni te pastrimit te parave duhet te njoftoje shtetin per kete pune.

Dobet kjo kritike. Sugjerojme carlito's way, c'fare duhet te bej dhe c'fare s'duhet te bej avokati.

Po mirë mo sikur ligjërove ( Ligjëro shoqja Xhibole ) edhe tek  divorcett . Po sikur ta ndajë Veliaj këtë Veleshën .,...Qfarë do thuash smiley

nuk e di smileynese eshte e vertete kjo qe thote PD qe kur avokati bie ne djeni te pastrimit te parave duhet te njoftoje shtetin per kete pune.

Edhe unë mejtonj që po nuk e dite ti është fatkeqësi për Kombin Shqiptar , sidomos PPU duhet të vërë alarmin  po ...do bëjmë si do bëjmësmiley

Po kur se di për Qfarë leh nëpër komente ? Për Moral ? Po shoqja LefTKope sikur ua ka sqaruar se Morali nuk ka Lidhje me Politikën . Ndoshta sh.Gjëmbi mund të ketë mejtim Plotësues por i joti është si zakonisht XhiBoleizëm ose llafollogji futja pordhës .

Nuk është as "jam që jam të themte dhe U nonjë llaf " Bile -bile as një koment nuk ke lënë aty smiley

edhe vellai ketij paska fitu nje tender 400 meleon? po ca bohet kshu? prandaj bejne plazh lopet atje e jo njerezit.

 

200 mije euro kontrata e shpise pa punu asihere ne jete te vet. edhe thone pastaj kush i hap pusetat.

smiley

Agron, Vila, vila..

ne gjithe boten ka avoketer qe jane mjeshtra te larjes se parave...ne shqiperi na qenka Ajola...cfare reklame fantastike i kane bere ksaj goces nuk do e kishte blere dot me para...ndersa populli??? populli si gjithmone e hane sa krahu....socialistat me shume se duhet te lepijne ate qe kane nxjerre nga...!

Ishte nji avokate n'itali, nji goc me mbiemer mirdita qe mbrojti Andreottin. S'nigjova as i gjys llafi per kte gocen pervec asaj qe dinte me e bo punen e vet ene u bo deputete .me sa po nigjojm edhe ajola dika me e bo punen e vet se e paskan fitu gjyqin. Pse disa e qujn gjo t'keqe te dish t'bosh punen tate, nuk se ja ul piket as ajoles, as burrit t'vet. Gjith ky sulm osht idiotsi. Germoni akoma se kjo su doli gjo. Ja shtut piket biles.

Cfare jane keto lojra dylekshe me taktika ala Sala mer? Sa lexova e-mailet e s'pashe ndonje gje qe kjo po bente pune avokatie por ADministritative. S'po shoh asnje qe provon lidhjen e saj direkte me Akuzen qe dyshohen keta te Agon. Me keshtu taktikash i bie qe cdo avokat ne Bote te akuzohen per mbrotje kriminelesh. Lereni mer keto muhabete se lat nam! 

shume buje po bo ky muhabet. po pse s'iu nigjohet iher emri per naigjo te mire po vetem per pislliqe.

Te besh dy dasma me leket e hallexhinjve te asistences do te te dalin nje dite prej hundesh .

Dy dasma perrallore tip Tom Cruse me rrogen 800$/muaj qe e ka Erionka.

..kesaj Ajoles i ndodh te jete perfaqesuesja e 2 biznesmeneve te ndryshem qe hetohen per pastrim parash ne Shqiperi dhe Rumani, asaj I ndodh qe porosit vile 200 mije euro pa dal ne pune ende, asaj I ndodh qe vjehrra ti paguaj nje super dasem dhe pse vjehrra e vetme ka vite qe eshte ne pension.Pa llogaritur ate businessin e shitjes se fiqve smiley

...e mer komandant ne cfare derexheje na  u katandis shqypnia smiley

Do ja hedhe dhe kjo sic ja hodhi Argita.

Patjeter.

Bo, bo prape lapsi.al, tamom acarim nervash. Po pse mer admina me nervat tona luani ju? 

O berber what goes around comes around.
ky eshte ai tipi qe bertiste Nano Ik. Well now is his turn to kiss the dust. Dune me kalu direkt nga fiqt te kaviari.

email i dates 6 dhjetor, atehere kur robt e shkrete e kishin menjen te tritoli

Keto jane thjesht carlliqe per perdorim politik se zonja ka komunikuar ne emer te zyres qe ishte e punesuar. Kam pershtypjen se po i pergjigjen kryeministrit me gjuhen e tij.

Gjithsesi Agon-it bravo per luften per mbijetese qe po ben. S'e kisha ndjekur ndonjehere kaq rregullisht perpara kesaj cfare ndodhi. Po me duket madje edhe goxha i kendshem. Very italian. smiley

sa u bene nje dokumentar te Rai 3, ja u futen ketyre "mafiozve" te agonit. sigurisht urdhri u erdhi nga jasht.

shqipria eshte bere republike bananesh. asnje fuqi per politike te pavarur, nuk kane politikanet e saj. 

po mire me çfare paraje, do e zhvillojne vendin, sikur te fillojne dhe eliminojne paren e piset, qe u vjen nga mafiozet e tyre apo te huaj ? 

Edhe nje gje tjeter. Pyetja qe vjen natyrshem eshte: cfare mesazhi skizofrenik po i japim investitoreve te deshiruar italiane?! Nga nje ane egzekutivi po iu hap shalet duke i thene: "hajdeni ketej se s'ka sindikata dhe taksa" dhe nga ana tjeter i deklaron lufte ad hominem njerit prej tyre, nder me te medhenjeve si te ishte ne Italine e gjyqesorit dhe sindikatave "ingombrante".

Nga e di une kete?! Po ma tha kryeministri ne statusin e tij ne FB.

investitore te huaj serioze nuk ka per te pasur kurre atje. se shqiptaret nuk punojne per te huajin, apo nuk punojne per nje çap buke.

investitore mafioze vetem ka per te pasur. ata qe lekun qe bejne ne perendim apo lindje dhe do te vijne ta fshehin tek ne dhe qe kane qellim te bejne jete te mire, mos mbajne me taksa, apo me parate e tyre, administratat gjigande te te paafteve, siç jane kthyer e po kthehen sot, shtetet e gjithe botes. 

nje vetem punon apo fiton, fale talentit te tij individual, dhe 100-ndra duan te hane prej tij.

gjithe shtetet e botes, keshtu funksionojne sot. nuk po i lejne me vend (parajse fiskale apo thjesht parajse jetesore) individeve qe nuk duan te jene pjese e rrethit vicioz, te te punuarit per dy lek te qelbta, sa me jetu (siç jetojne sot, te pasurit dhe te varfrit e botes se ashtuquajtur te qyteteruar. se dhe te pasurit si shkerdhata jetojne. prandaj disa duan te shkeputen e vijne bile strehohen ne vende si shqiperia, ku akoma shteti duke qene i kalbur nuk e ka prishur akoma kualitetin e jetes. ndersa shtetet e fuqishme te botes, e kane arritur kete objektiv, ta shkerdhejne jeten e individit perfundimisht). 

Investoret serioze preferojne shtete me ligje e siguri.investuesit mashtruese preferojne shtetet rrumpalle.ne kete rast uroj qe qeveria te kete prova te forta se ai e ka hedhur ne arbitrazh per 160 milione euro.

    Ne Shqiperi operojne  disa mijera biznese me pronesi italiane dhe shqiptaro- italiane.Askush nuk i ndan ne serioze dhe ne karagjoze.Seicili ben cdo vit bilancin e vet qe e paraqet ne 31 mars te cdo viti.Ky lloj biznesi i Bexhetit, qe hic nuk po e merrni vesh, eshte specifik sepse ai eshte perfituesi i nje koncesioni te " dhuruar " dhe te dhene nenkontraktoreve shqiptare  te cilet korrektesisht kane paraqitur bilancet e perviteshme per operacionet e kryera.

 Bexheti ka manovruar ne hapesirat me mangesi ligjore , duke raportuar volume pune ...te pa perputhura me te nenkontraktoreve.Dhe duke u rritur cmimet disa dhjetra here permbi te atyre te nenkontraktoreve i ka dale shifra e tille qe prej saj ka perfituar e ka qene ne pritje te miljonave euro.Kjo rezultoi nga kontrolli qe bene organet e fiskut  vitin e kaluar dhe menjehere  ju dha prokurorise.U ngriten grupet e eksperteve, u bene matjet ne Kalivac, e pane ne teresi gjerat dhe pikerisht kur i ra era Bexhetit se po i beheshin gati byzyliket u fsheh dhe ben baxubiqe si kjo qe sapo e thoni dhe ju ...arbitrazhin..

Bexheti e plot bexhete te bexhetit ne Agon u rane kambanave te alarmit se po na mbylket media e lire! Kur aty vetem u vu masa e kufizimit , ( per te mos bere shitje te aksioneve dikujt) nje detyrim ligjor per cdo akuze me pasoje perfitime  monetare a materiale.

  Ca ka ketu xhanem qe nuk shkon? Koncesioni i marre dhe hallall, paret marre mbi 29 milion euro ...dhe diga ...e pabere ... ! Ku xhanem eshte cenuar bexheti more bexheter te bexhetit ? 

Shume e drejte Olsix

Po kujt ja thua?? Popullin keta e kane debilosuar sa duhet tja tregojne me tabela "Drejtimin e Duhur"

Tani, ne nje shtet prej verteti, ky kandidat duhet ose duhet te distancohet nga gruaja, sepse ka shume raste kur armiku fle ne gji smiley, ose duhet te terhiqet nga jo vetem kandidatura por nga politika menjehere. Nese vazhdon, eshte tregues se ne cilin nivel eshte morali ne shqiperi. Se ate drejtoren e bankes qe bente transfertat e rrasen ne burg, po avokaten qe ka mashtruar me dokumenta, pse kaq tolerant? Ka sigurisht faj pasi, ne njohuri te ligjit, edhe pse e punesuar ne nje zyra, me dashje ka bere shkelje dhe fallsifikim. Kshu luftohet korrupsioni. 

Ku te distancohet nga gruaja mi? Te shkoj te flej ne divan thua ti/smiley

    Gaia, seriozisht flet apo ben shaka? E ke idene se asnje dokument per fiskun nuk ka dore avokati ...ne nje shtet prej verteti.? Ne kete vendin ku une punoj sot e 25 vite ne biznes nuk kam asnje, absolutisht as nje dokument  per kete sektorin e fiskut , te kaluar nga dore avokati.Them qe te mos flisni kuturum pa ecni me opinine qe kush i lexon qesh e tallet ! Nuk ka avokat  qe di, do e ben falsifikim dokumentash per fiskun ! Eshte disipline e tjeter kujt  ...qe do duhet ta mesoni ! 

   Nga ju nuk desha ti degjoja ....

 

qe fisku te funksionoje, te bardhen mbi te zeze e ben ligjori dhe keshilla ligjore. nuk je i vetmi qe je marre me biznes, o grave. eshte rehatia e kufijve ligjore qe te lejojne te besh manovra fiskale. Tani hipoteza ime ishte si ka mundesi qe nje bankiere arrestohet me burg kur interpretimin e ligjit e ka bere zyra ligjore. Per te marre nje vendim financiar, i pari konsulent eshte avokati i cili te tregon se deri ku e ke cakun e veprimit ligjor per te bere manovra financiare. Une nuk do kisha as edhe me te voglin problem nese ka hapesire ligjore dhe biznesi e perdor. Por kur e njejta zyre avokature mbron interesa te tilla, nuk ka vend per interpretim. 

Eshte gabim shume i madh, sidomos nga brezi jot apo i kujdo, qe i dilni nje mbrojtje kesaj te keqeje qe nuk ju le me marre fryme. Kjo quhet korrupsion. 

Nejse kur del rrota e kryeministrit dhe e mbron, ca do mund te pres..... 

Edhe te lutem shume mos filloni me u marr me jo po ai, e jo po ajo. Po flasim per nje rast konkret, dhe te hidhesh ne mbrojte duke sulmuar se ka nje te keqe me te madhe, eshte mentalitet i shemtuar mbijetues i politikes ne shqiperi. 

Pse po e marr seriozisht? Sepse dalja a Nanos, Berishes nga politika, disa vite me pare me dukej shume e domosdoshme. Po fatekeqesisht me mentalitetin e vjeter, ju po institucionalizoni figura te reja ne moshe, qe nuk kane dhene as edhe nje gje per vendin apo kombin, i ngrini ne piedestal, po harroni se edhe 50 vjet te tjera do i keni prape ne koke. ti gezoni....

Tjeter gje kur avokati mbron te pandehurin, tjeter gje kur merret me stisje gjygjesh mes dy firmash per kalim paraje nga njera te tjetra siç aludon prokuroria dhe qeverija. Avukati humb liçensen dhe rrezikon burgun. 

Por si gjithmone ne Shqipnien tone te perrallave askush nuk humbet e per pasoje te gjithe fitojne.

vazhdon tja kepusish katundit nga qe as qe e merr vesh ca ka bere Bexheti ! Nuk eshte pune e nje studjoje ligjore fare  fare ! Lexome pake me larte dhe leri interpretimet pa lidhje me ceshtjen.

"Bllokimi i burimit te parase se zeze qe ushqente AgonCH nje sukses!" - shkroi Rama në facebook." 

Kjo presupozohet te ket ndodh apo jo z. Grava. Kshu thot ky omnikompetenti. Pare e zeze thote. Qe une e kuptoj qe esht fut per tu la, te bardhat me te bardhat, te zezat me te zezat. Studio joligjore eshte ne mes te zullumit, e gadisim ne, pa merak. Se normalisht, po se gaditen kta do dal nji tjeter. Rekomandimet  nuk mungojn.

Praaa..per kto te zezat e kishim llafin

Jo ore jo nuk ka pune fare studjo ligjore kot lodhesh edhe ti ! Ti nuk e ke re qarte rolin e nje studjohe ligjore , rolin e nje avokati ! Avokati quhet mbrojtes ore fiqooo! Ti do me ma bo bekci te shtetit, te pareve te shtetit ! Studjo ligjore me jep keshilla por vendos une jo avokati ! Avokati do me mbroje sic i ketkoj une duke i thene edhe sekretet por ai nuk guxon te me nxjerre nje sekret se ....pa pyet ne Amerike ! Edhe po ti them une se kam pastruar aqe e kaq pare, ndaj shko e bej cmos ta rrezosh akuzen , ai ate do beje pse qysh thua ti do veje te thote ky ka pastruar ? 

Sa i perket asaj qe thote Rama, ai eshte kryeministri dhe ka disa kanale informimi.Por un di nje gje jo sot por qysh se u hap kanali parasabahut( Agoni) ! Qe nuk justifikoheshin rrogat e Bexheteve te Bexhetit ! 15- 20.000 euro ne muaj bytha e soniles dhe saimireve ? ! 

Sigurisht zoti grava. vendimin e merr i zoti i punes, dhe prandaj ligjerisht eshte leshuar thirrja nderkombetare e arrestimit. Por ka ca hallka, qe nje investitor i huaj sipas mentalitetit nderkombetar te berit te biznesit, jo sipas atij shqiptar - te tipit cuni i kujt je ti nga karavastaja - eshte qe me dokumenta eshte keshilluar cfare duhet te beje ligjerisht nga nje kompani shqiptare qe i njej ligjet e vendit ku ka ardhur per te investuar me mire se i huaji. 

Ne rastin konkret zyra ligjore i ka keshilluar se cfare te beje. Nje avokat, kur e kupton se ka shkelje ligjore, ben whistle-blowing. Nuk e di si funksionon kjo ne shqiperi, ose hedh zaret se ishallah nuk do kapem kurre me kete gje. Kjo eshte arsyeja qe persona qe merren ne fushen e larjes se parave, nuk i futen politkes, po blejne politikanet. Tani ku e dime ne se zonja ne fjale, qe po e flasim, nuk eshte nje e brendshme e krimit, per te korruptuar politikanet e ndershem. Kjo eshte hipoteze e prokurorise per ta investiguar, ne trutharet emigrante, qe i kemi keto raste perdite, na ben shume pershtypje sa lehte e keni marre ju kete. Jo per gje, po del edhe Kryeministri ne mbrojte.... 

Po jo moj Gaia se nuk flas badihave E njoh mire Ajolen.Ku di dhe ku mund te  imagjinoje ajo te tillat.Por ju nuk njifni Bexhetin! Nje mjeshter i aarrire per kombinacionet financiare.Nuk ka operuar sic e imagjinoni Ju.

 Ajola nuk ka asnje gisht ne keto pune te tij.Ai ja hodhi Dojce Bankut moj ! Po beni durim se Ajola permendet per gjer.....diten e shtune te javes  qe vjen...( mbyllet fushata ...! ) Pastaj shife kur ta harrojne ca kan thene ..! 

I dashur Grava, Bexhetet na kalojne perdite sa majtas, sa djathtas.Edhe per paranteze, jane i cik me te pashem smiley  Po une nuk e ve KURRE firmen aty ku ligji thote, - Gaia kjo firme eshte penxhere 30cm gjeresi e 25 cm gjatesi, plus tete veta ke master bedroom. Nese ne tani do bejme mbledhjen e kryesise se lagjes mbi karakteristikat e personit qe i eshte bere fleterrufeja, fatekeqesisht kapitalizmi dhe e drejta shoqerore nuk funksionojne keshtu. Prandaj edhe thashe, i kujt je ti nga karavastaja. eshte nje avokate qe ka studiuar per te drejten nderkombetare, e punesuar nga zyre ligjore qe i garanton nje investitori per mbeshtetje ligjore, dhe ti po thua qe ta justifikojme qe ra pre e nje mashtruesi. Jo, aspak. Ajo ne vecanti, dhe zyra ligjore i ka dhene shteg interpretimi me te avancuar nje mashtruesi. Nese do ta shikojme me kete kendveshtrim. 

pikerisht keto detyra prane Bexhetit ajo nuk i ka patur asnjehere ! Besome mua ! Ne studjon ligjore ka qene e asiocuar se tjeter kysh i kushte celsat e besimit te Bexhetit...Lefty nuk e merr vesh por ju Po ! 

Une te besoj, per aq sa te njoh ketu prej vitesh. po ne keto raste, deri me tani, e zonja e akuzuar nuk ka nxjerre asnje dokument ku thuhet qe eshte urdheruar te jape ate pergjigje apo forme komunikimi qe ka bere. nuk ka me gjyqe popullore. ligjerisht deri me sot, gruaja e kandidatit te PS njihet ligjerisht si personi qe i ka dhene keshille ligjore nje "mashtruesi". Ajo, der me sot, nuk eshte ne gjendje te thote qe eshte urdhuar ta interpretoje ligjin ne kundershtim te ligjit per perfitime financiare te firmes qe e ka punesuar. Nuk e di pse ajo akoma nuk e vertetoi kete. Eshte te thjeshte, se kur ka shkelje te ligjit askush nuk e shkruan apo incizon per prove. Fakti ngelet qe kandidati i PS ka bashkeshorte dike qe ka keshilluar ligjerisht nje mashtrues. 

Kjo eshte vetem per interpretimin e situates konkrete. 

Ketu po e mbyll kete diskutim. Eshte fatekeqesi ndarja ne keto hulli. Nuk e di nese trashegimtaret e juaj influencohen nga ky tmerr halucion mbijetese qe i kapluar njerezit ne kete moment. Shpresa vertet ka vdekur sepse nje me shume e nje me pak, ose eshte larguar, ose hesht, ose ka bere pakt me kete tmerr. Kjo pa hiperbole, po ai kongresmeni ke lagja ku une kam shpine na beri koken daulle me email qe na con nje here nemuaj me na tregu me vepra konkrete si na e ka permiresuar jeten. Dhe une kam nja shtate vjet qe nuk jetoj aty fizikisht, thjesht kam shtepi, dhe e votoj kandidatin te vetem qe nuk do na bej shume ndertime ke lagja, as nuk me behet vone shume ne eshte nga hena. 

Kjo lloj ndjenje qe ne emigrantet e kemi bere tonen, duhet me e pas edhe aty. 

Nuk zu mend PDja me fotot e Rames ne plazh ??

Dmth Veliaj po kapka 55% dhe Halimi do bika nen 30% ! Qari i Bojaxhiut : po kapka 20%

Stalker, mbreme Halimi tha ..." po ndjej eren e fitores.." ! I ka dale era punes me duket ! 

Grave dorezohu. E kemi thene edhe here tjeter: Ju i dini punet tona me more se ne ketu, ne i dime tuajat me mire se ju atje.

Po pate naj gje per Ameriken bujrum, kto hallet e Shqipnise na i ler neve.

Spo e kuptoj ket sulmin ndaj avokates. Behet per konflikt interesi meqe esht gruaja e erionit?

Ca burr leshi ne ky Velija, gruja nuk do me u bo me mbiemrin e burrit per qamet 

Po vec ne Dukat e ne ...Kuc "theret macja" ,  qe diten e pare, per te mbetur grate ...terbie more QemoL-0 Kush  deshi ta  therte, pasi pati mesuar keq( burrat e leshit)   , gruaja i tha: " cke me macen a te vrafte ndonje gur udheve ! ? " 

Ca problemi keni me Kucin dhe Gusmarin ju Z. Grava?! Kujdes se ka Zot ai vend.

Lene  Qemolin se o tu korr barin ke oborri i shpis grave, nuk o online tani.smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).