Ndryshimet e popullsisë në kontinent nga 2001 në 2011

E kuqja shënon rritje.  Bluja shënon ulje të popullsisë

Klikoni në link për hartën e plotë dhe shënimet përkatëse. 

18 Komente

Rigjenerohet Evropi me gjak emigranti. 

Vete robi me mendjen se atje ka "gjera falas"... smiley

Rrofsh village -bey

afermendsh

AL thy rekorde ne cfaredolloj situate. Anomalia shqiptare; lindje foshnjore te larte dhe me imigrim po aq te larte. 

Ne gjuhe popullore, simitet pugace sa dalin ka furra vjen kamioni me i shpernda fale neper katunet e tjera.

E moj Shqipni t'a lumsha synin

RiLindJa nuk eshte dhi me brire
ne drejt Evropes tashme shkuam
me qofte, kofsha pule dhe birre
qame, qeshem, q*me dhe shokuam

Po ai inseti ca eshte, harta e Kukesit?

Albania dhe Bullgeria ka ikjen me te madhe te popullsise !  Harta eshte "interesante"  po jeta e njeriut aty eshte mizerabel ! Njerzit, po ikin, sidomos berezi i ri shteti aty eshte vetem per ata qe kane pushtet dhe biznes, popullsia shqiptare eshte viktim e politikes ,

Rinia aty eshte kthyer ne ter kuptimin e fjales mall qe perdoret, konsumohet dhe hidhet ne plera, jashte ose brenda  vendit . trafiku i njerzeve, droges, ect vazhdon te jete ne progres . 

Ky eshte mizerabiliteti qe ekziton sot per sot , shqiptaret po braktisin vendin dhe as kane ndermend te kthehen, se ndjehen te pafuqishem dh te "pazot "  mafia ka hedhur fort kthetrat e saj !

E kam fjalen "politikanet" dhe biznesmenet kriminel dhe hajdut te cilet po mbushun radhet per tu perfaqsu ne parti dhe per te hedh kanditura te ndryshme si deputet kryetar bashkie ect .. smiley ky cikel ka 25 vjet qe vazhdon dhe ja ku jemi .

 Pas nje cerek shekulli, ne paskishim rrezuar diktaturen per te ngrit nje fole me te mire jashte vendit te shqiponjave ?!!

Projektet per ta bere Shqiperine si Zvicra paska  ra ne gropen e hales, ne gropen e mootit ,  duke e kthyer vendin ne nje Somali te vertete ne mes te Europes !! smiley 

Oh nooo..Pse kaq pertoke qenka situata??Une them qe ka shprese gjithmonesmiley

 

 

Shpresa vdes e fundit,ps, ne kohen e xhaxhit kemi qene fanar ndricues buze adriatikut, Kurse tani qenkemi bere te zinj smiley sipas hartes.,,!!!!

Pse kaq pertoke qenka situata?

Tabloja sinoptike e hartes , keshtu po thote . Situate e keqe !

Ti mire e ke,  Treni per Kavaje dro vje,  dro s vje ! 

Po me 90 % te djemkave refugjate apo emigrante apo ekspate si nuk do ulet populli shqipo mo! smiley

he pra! martohen edhe me te huaja per dokumenta pale. plasen per icik shtetesi te huaj. smiley

20.000 italiane qe 'punojne' ne shqiperi edhe hiç rritje

I ke në ato zonat me të kuqe të theksuar. 

I ke në ato zonat me të kuqe të theksuar. 

Për Shqipërinë është më shumë një shpopullim i zonave malore të vendit dhe një mbipopullim i qyteteve të Ultësirës Perëndimore. 

A do të popullohen gjithë fshatrat e shpopulluara në Shqipëri? Jo. Disa do të ripopullohen, e disa të tjera jo. Të paktën jo për një kohë të shkurtër. Tani është koha më e mirë për të blerë tokë e shtëpi në këto fshatra me pak banorë, ku toka është e lirë, e të ndërtosh një shtëpi verore aty, ose edhe të blesh shumë toka për të ngritur një biznes bujqësor që kurrë nuk të le pa të ardhura. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).