Nje burre ecen ne bursen e Athines. Yannis Kolesidis/EPA

Bisedimet e fundjavës në lidhje me këstin e rradhës për shpëtimin financiar të Greqisë përfunduan pa sukses pas vetëm 45 minutash, kur zyrtarët e BE-së i konsideruan masat reformuese të qeverisë Cipras të pamjaftueshme. Nga ana e tij, kryeministri grek u shpeh për gazetën "Ton Sintakon" se nuk ka për të patur më shkurtime pensionesh pas pesë vjetësh "vjedhje" të qytetarëve grekë për arsye politike. "Ne do të presim qetësisht derisa këto institucione të zbresin në realitet." - është shprehur Cipras. Greqia po mundohet të marrë këstin e rradhës së Programit të ndihmës, prej 7.2 miliardë eurosh nga treshja e kreditorëve, në mënyrë që t'i paguajë FMN-së 1.6 miliardë në fund të Qershorit.

Pas shpëtimit financiar të Greqisë në 2010 dhe 2012, vendi është në borxh me "Grupin e Brukselit" të përbërë nga FMN-ja, Komisioni Europian dhe Banka Qendrore Europiane. Kreditorët kërkojnë më shumë masa shtrënguese nga ana e qeverisë greke, duke e konsideruar paketën e masave, të paplotë, ndërsa qeveria greke kërkon faljen e disa prej borxhve dhe shtyrjen e afateve për disa vite më vonë në mënyrë që Greqia të forcohet para se të paguajë. Këto kërkesa nuk janë pritur mirë në Europë, sidomos në Gjermani, vend i cili ka dhënë sasinë më të madhe të parave, 240 miliardë.

Prej vitesh tanimë flitet për Greqinë në buzë të greminës, por kësaj rradhe situata është vërtet e vështirë pasi kalendari i pagesave që Greqia duhet të bëjë sa vjen e bëhet më intensiv. Pagesat e muajit Qershor është rënë dakord të bëhen në datën 30, dhe Greqisë i duhet patjetër kësti i fundit i ndihmës, me një shumë prej 7.2 miliardësh, për të bërë pagesën prej 1.6 miliardëve, e përveç kësaj për të paguar shpenzimet e brendshme, rrogat dhe pensionet. 

Pas dështimit të së dielës, FMN-ja u mundua t'i afrojë palët me anë të shefit të saj ekonomik, Oliver Banshard, duke sugjeruar lëvizje për të dyja palët. Blanshard tha se Brukseli duhet të shtyjë afatet e pagesave të borxhit nga ana e Greqisë dhe të pranojë reforma më të lehta nga sa kërkon. Ndërsa Cipras, sipas Blanshard, duhet t'i ulë më tej pensionet dhe të heqë disa përjashtime nga TVSH-ja që aktualisht ekzistojnë në Greqi.

Kalendari i pagesave greke:

151 Komente

Si sinopse e shkurter qe eshte, eshte mire Blendi, por ka disa pasaktesi informacioni:

1 - Toni i perdorur nga Tsipras tek "Ton Sintakon", i cili eshte me teper deklarate zyrtare e afishuar ne faqen online te kryeministrise greke, eshte shume me agresiv, sesa e ke paraqitur ketu: ai nuk shprehet per "vjedhje", por per "plaçkitje" (pillaging) te Greqise ne 5 vitet e fundit nga ana e Troikes, gje e cila nuk eshte ndonje veprim shume i matur dhe diplomatik, nderkohe qe Greqia eshte ne buze te gremines.  

Donald Tusk, kryetari i  Keshillit Europian, rreth kesaj ceshtjeje vuri pikat mbi i, teksa deklaronte para disa ditesh ne samitin e G7: "....njerezit duhet te ndalojne se menduari qe borxhliu ka ne princip nje avantazh "moral", kurse kreditoret jane "immoral". Debati rreth Greqise nuk eshte vetem "financiar", por edhe "politik dhe moral""

2 - 7,2 miliardeshi nuk eshte kesti i rradhes, por eshte pjesa e mbetur nga Programi i Ndihmes, i cili skadon me 30 qershor 2015. Eshte i njejti program ndihme, te cilin greket e quajne Memorandumi, te cilen qeveria e SYRIZA-s e grisi sebashku me bashkepunimin me Troikan, me nje gjest arrogance ne sy te gjithe mediave boterore, me te ardhur ne pushtet ne shkurt te 2015. Por duke e pare qe pa ndihmen e Troika-s nuk arrinin dot te leviznin para as nje milimeter, atehere pas negociatave te gjata dhe te lodhshme u arrit qe Memorandumi te plotesohej deri ne fund, dhe kushti per levrimin e 7,2 miliardeve ishte renia dakort per nje liste reformash nga ana e qeverise greke. Deri me sot qeveria greke nuk ka paraqitur nje liste reformash, e cila te ishte e pranueshme per Troiken.

3 - Per sa i perket pensioneve greke, javen e kaluar Jean Claude Juncker, miku me i madh i grekerve ne keto dite te sotme, akuzoi Tsipras, se kishte genjyer parlamentin grek, per sa i perket propozimeve te kreditoreve ndaj qeverise greke. Me sakte, kreditoret nuk kane kerkuar uljen e pensioneve te grekerve, por kane kerkuar reformimin e skemes se pensioneve per punonjesit e administrates shteterore. Me sakte kerkesa e tyre ka te beje me rritjen e moshes se pensionit per punonjesit e administrates nga 56 vjec ne 65 vjec sic eshte ne gjithe komunitetin europian. Per punonjesit e sektorit privat nuk ka kerkese per ndryshim.

4 - Kundershtuesit kryesore te qeverise greke nuk eshte Gjermania, por jane vendet e vogla te eurozones, vendet balltike, Sllovakia e tj.

Faleminderit per saktesimet. 

Greqia po ben lojen e atij qe thote "Do hidhem nga ballkoni ne mes te rruges" dhe pret qe te tjeret ta ndalojne. Ceshtja e Greqise tani nuk po shikohet me si biznes (ne rradhe te pare) po dhe si morale ne marredheniet kreditor debitor. Tsipras ka arritur qe ne nje kohe rekord te mbledhi mbi vete urrejtjen e gjithe botes se financave te larta, gje qe eshte padyshim nje talent i vecante, duke marre parasysh qe keta rob jane zakonisht te vdekur nga ana emocionale.

Po vetem se ka fituar perkrahjen e avrupjaneve qe po i qajne hallin ketyre mashtruesve grek. Hajde merre vesh ti.

Vetem para dy ditesh po flisja me nje mikun tim dojc qe po i qante hallin grekerve " qe po vdisni per buke rrugeve". I thashe ti s'e ke idene cfare do me thene te vdesesh per buke rrugeve. E di ti ku i bie Shqiperia? Po me tha diku na Jugu. E pra, i thashe Shqiperise s'i ka dhene hala njeri 270 bilion Euro, si ka dhone njeri cokollata falas keto 100 vitet e fundit. Dhe robte mbahen ne kembe. E nejse se e bome nje dore muhabet, por thashe ah cqt c'paska qene kjo bote, rrej e mashtro se diku do dali.

Ky lloj mashtrimi global qe kane bere greket eshte deri diku gjenial. Keta te Syrizas jane bere si ata dallaveraxhinjte qe kur dun me marr borxhe te thone qe kam grun me kancer, qe ty me tu dridh dora mos ma ja dhene. Dhe kete muhabet kane bere tash 150 vjet shtet. E habitshme.

sakte fare Debris. nuk e di kush i mban mend ato vitet 90-91-92-93-94 ku shqiptareve keta te evropes dhe te amerikes iu thane mbyllni cdo gje. nxirrni njerezit ne rruge. beni reforma . ngrini cmimet e bukes apo te shportes sic i thonin atehere. dhe shqiptaret moren detin te paushqyer, cane kufirin nga greku ku vriteshin sinderrat apo ngrini ne male. dhe asnje nga keta bythqirat e evropes por edhe te shqiperise nuk u kujtua te thoshte " hej eshte nje popull ne traume. duhet ti ndihmojme qe te kene sa me pak deme". ndersa per keta mashtruesit shekullore u shqyen duke bere si zorra. te jete nje mesim dhe per shqiptaret cfare po ndodh sot me greket.

Sipas Cipras :

- nuk duhet vazhduar me uljen e pensioneve
- TVSH duhet te mbese 6% per ilacet dhe librat
- TVSH duhet te mbese 11% per ushqimet, energjine dhe ujin
- TVSH duhet te bese 23% per pjesen tjeter
- privatizime do te kete, por JO per teresine e sitemit elektrik

etj etj etj

 

Poshte Cipras. Rrofte FMN-ja, Rrofte BQE-ja.

etj etj etj

Jo jo, nuk eshte keshtu. Eshte keshtu, duhet te arrijne nje surplus buxhetor prej 1% ne vitin 2015, 2 % ne 2016 etj etj. Kane thene se ku do i gjejne, por i mungojne ne llogari per fat te keq 1.8 miliarde euro. Teknicientet ju kane thene qe potenciali eshte te pensionet e parakohshme dhe rritja e tvsh-se. Keta (Tsipras dhe Varufakis) duan te mbajne premtimet elektorale qe dmth qe greket te vazhdojne te kene te drejte te dalin ne pension 56 vjec, te mos rrisin tvsh-ne per energjine etj, dhe te vazhdojne te mos paguajne borxhin duke ndjekur leksionet e Varufakis kur ka qene pedagog fakulteti. Diskutimi Greqi - Institucione ne kete faze eshte i thjeshte fare, ose paguan borxhet ose nuk i paguan, dhe ky eshte morali, jo ai qe do te shesi Tsipras

Une nuk marr vesh shume nga ekonomia, as krizen financiare te Greqise nuk e kuptoj shume por nje gje me ben pershtypje: si mundet qe njerzit te dalin ne pension ne moshen 56 vjec? ne cilin planet jetojne keta njerez? Ketu ku jetoj une po rritet mosha e pensioneve nga 65 ne 67, (une per vete dua te dal ne pension ne moshen 71 vjec, po munda), dhe kjo ben sens sepse jeta e njeriut sot eshte zgjatur shume krahasuar me kohet kur dilej ne pension 60 vjec. Mua me duket se Greqia nuk deshiron te leshoje asgje nga komoditeti i jetes se saj tradicionale; edhe vete pranimi i Greqise ne BE para shume vitesh ka qene per konjukture. Dhe ja kostoja e ketyre lojrave konjukturale qe beri BE, tani rane vete brenda me lojen qe bene. Nuk e di, nuk do ta kuptoj kurre mentalitetin e tyre me duket...

Mire e ke ti o plak, po hajt mbushi mendjen grekeve. Keta dalin ne pension, marrin leke nga shteti, hapin dhe ndonje dyqan e s'paguajne asnje takse se helbete, paguajne boll europianoverioret, dhe te cajne trapin.

greket i kuptoj, po ju qe doni me dal ne pension 71 vjec nuk ju kuptoj...

bravo Tsipras... rrofte Tsipras!!

po kush e pengon ti bej te gjitha keto qe thote, madje me shume per popullin e tij..?!

Qeveria aktuale Greke do kujtohet si fiaskoja e madhe Greke. Tsiprasi ka paguar rregullisht borxhet njesoj si para-ardhesit e tij qe permbysi. Fatkeqesisht alternative e re Greke nuk eshte e afte te kryeje reforma e as te negociojne profesionalisht me autoritet kreditore. FMN me sa kuptohet eshte terhequr per fare sepse nuk do paguhet kete 30 Qershor. Keto cic micet qe skadojne me 30 Qershor kane te bejne me 1.6 bilion Euro, por a e imagjinoni si do jene ne gjendje Greket te negociojne per pagesat e rradhes muaj me pas qe do shkojne 10-14 bilione Euro?

Ka mundesi qe kufizimi i monedhes te imponohet kete fundjave e kur bankat te jene te mbyllura te ndryshohet monedha, dhe Greqia njesoj si vende te tjera, Mali i Zi apo Turqia me duket te kete 2 monedha, Dhrahmine dhe Euron. Megjithate shenjat e panikut duken me te ashpra javen e trete te Korrikut.

Sado ta shtyje Greqia u kuptua nga te gjithe ate qe jo pak e dinin se Greqia ka falimentuar dhe sdo jete ne gjendje te paguaje faturat financiare qe do behen gjithmone e me te renda. Le tu jepet kohe te pertypin shijen e vertete te realitetit.

Ah po, kryepalaco te tille si keta qe po qeverisin sot Greqine, nuk jane pare ne rajonin tone te pakten qe pas luftes se dyte boterore. Qellimi kryesor i tyre eshte te mos humbin pushtetin, sepse nese do kishin pak cipe ne faqe se paku do shkonin ne referendum - masat e kursimit ose dhrahmia - sic kercenuan para nja nje muaji. Kur dolen keta europianet dhe ju thane "shume mire beni, le ta vendosi populli me referendum" e pane qe game theory nuk ecen ne boten reale sic ecen neper libra, thane "s'ka referendum". Kerkuan zgjidhje ne nivel politik. U detyruan 5-6 personat kyc te kesaj meseleje te mblidhen nje te shtune mbasdite e te flasin deri ne 1 te nates per zgjidhjen politike te ceshtjes greke. Dhe i cuan nje leter Tsiprasit me ato qe kerkonin e qe ofronin ne kembim. Tsiprasi e grisi letren (politikisht) qe te nesermen me deklaratat para grupit te vet parlamentar. Ketyre ne fakt nuk i dhimbset populli, i dhimbset pushteti sepse po pranoi kushtet humbet legjitimitetin per te qeverisur, se po te jete per popullin ata jane ne shumice derrmuese per te qendruar ne Eurozone edhe sikur te jete e dhimbshme.  

   Nuk e falimenton Perendimi Greqine, e cila sot  ka qeverine me patriote, me  serioze qe ka patur ndonje here, sepse nis rruga e pakthyeshme e nje sere falimentimesh.Problemi politik do te dominoje ne kete rast, mbi  ate ekonomik.Mund te ndodhe vetem ne se shtetet e bashkuara te Evropes te fillojne ndarjet.Ne fakt po i kalon vakti, i nje konfigurimi te ri te Evropes dhe Botes.Perpjekja pa nej sens te mirefillte afatgjate dhe vizionar i administrates amerikane ..per te derguar arme konvencionale ne  Balltik dhe  Poloni, me shume eshet spektakel, per polaket dhe balltikasit  e tromaksur  prej ruseve.Gjermanet  nuk po rreshtohen  seriozisht asi anti ruse.Se gjermanet  lexojne histori. Vetem 7 minuta u duhen raketave amerikane rreth Detit te Verit, per te arrire ne Moske ! Perafersisht edhe atyre te ruseve aqe u duhen per ne objektivat e paracaktuara. Perse do te sherbejne tanket dhe artileria e rende amerikane  dhe ca do ndikojne  5000 marinsat a ushtaret  amerikane,  ne ekuilibret  mes Evropes dhe Rusise?

     Nje kapter i ushtrise tone te kohes, kur kishim ushtrine per te qene , me te cilin bisedova me tha ;

" Lufta e sotme  nis  dhe perfundon brenda nje kohe, nga  7 minuta gjer   ne çerek ore.Pastaj ata qe mbeten gjalle, duhet te bejne shigjetat gati.. !  Gjeneralet amerikane jane shume shakaxhinj...! Tallin menderet me  ata evropiane...!"

  Nuk arrij te marr vesh mire,  vecse ai Alibeu, po na ndihu ca, se si eshte e mundur xhanem, qe ne Evrope kerkohen pare, ndersa amerika u dergon topa e tanke ...!

He  mo Pier, si te duket ty kjo "pune"?

grava,

1 - kapterrat per punen e ushtrise dhe te luftes

si edhe

2 - taksixhinjte per punet e ekonomise dhe politikes

jane personat me te papershtatshem per tu degjuar dhe per tu marre per baze.

smiley

Kjo loje si macja me miun do te mbaroje dikur! 

Sic po dalin bathet problemi kryesor nuk eshte se Greqia ka borxhe dhe nuk i paguan dot por se Greqia ka marre borxhe dhe po i thote vete Perendimit 'mirupafshim' pra po perpiqet me te gjitha menyrat qe tja lere Brukselit 'derrin mac' ne dore. Greqia po doli nga Euro nuk do te falimetoje si ekonomi popullore por si politike dhe sociologji perendimore. Dicka eshte e sigurte se ata ose kane nje Sponzor shume te fuqishem ( Rusia, Kina, Saudit ) ose ata kan fshehur shume leke neper banka dhe nuk dun tja dine fare per borxhet. Fakt eshte qe Greqia po ndahet perfundimisht dhe me Sponzoret qe kane krijuar dhe Greqine si shtet!  

Sa per raketat Rusia e di shume mire se nuk behet shaka prandaj zgjodhi dhe rrugen e luftrave civile te tipit Ukrainas, te cilat do ti hapi dhe ne shtetet Baltike sa ka mundesi!  

Avash mer ju se duket sikur jeni me planetin " Ideali". Pse mer me pak patriote ishian ato qeverite greke qe i bone fshataret grek me evrot e Europianeve afendiko skllavesh shqiptar? Apo mos ishin me keq ato qe e bone cdo grek me shtepi ne ishuj e me makina, prape me evrot e Europit? Apo ato qe e futen ne BE duke rrejt gjithe Europen? Apo ato qe i bone disa greke bilioner e kishen me te pasur te botes, prape dhe keto me evrot e Evropit? Apo ato qe konvertonin shqiptar ne Jug ne grek, me pensione nga evrot e Europes?

Gabohesh rende kur mendo qe me ate vend mungo patriotizmi. Cdo qeveri ka bo ate qe duhet ne kohen e duhur. Ketyre i ka ra hisa qe mireqenia fiktive qe krijun qeverit e meparshme ta mbajne. S'marr vesh une ketu cfare i bene me te vecante.

I nderuar Grava e paske marre vesh edhe ti kete punen e 5 mij trupave amerikane qe do dislokohen ne vendet e Balltikut. Keta qe thua ti, jane eksperte te armeve qe do dislokohen ne keto vende. Se pse behet kjo pune nga amerikanet, nuk mirret vesh qarte. Ndoshta lobi i armatimit ne Senatin amerikan, kerkon nje ngritje te vrullshme te aksioneve te armatimit, gje qe perkthehet ne miliona dollare qe shperndahen ne xhepat e tyre. 

Pjero , sot Car Putini deklaroi se forcat atomike te Rusise do te paisen se shpejti  me 40 Raketa berthamore nderkontinentale, ...te pa interceptushme prej sistemeve antirakete..! 

Jo mik jo, nuk bie dakort me ty.Se ma ka mesuar me kohe Hasheku,  te verteten ! Nga ai e kam mesuar peremendesh Luften e Pare..!

D’autres conservateurs européens fantasment aussi, depuis des mois, sur un changement de coalition à Athènes en cas d’alerte grave sur le front financier, contraignant M. Tsipras à accueillir dans son gouvernement des modérés du Pasok (parti socialiste), de Nouvelle Démocratie (centre) ou de To Potami (centre gauche).

(te tjere konservatore europeane enderroje prej muajsh qe, ne rast alarmi financiar, te ndryshoje edhe koalicioni ne Athine, duke detyru Ciprasin te fuse ne koalicionin e tij pasokun ose demokracine e re ose to potamin)
 

smiley

 

 

 

 

 

 

smiley

Tsipriasi pritet te jape doreheqjen sepse deshtoi ne cdo fushe. Kamunistet e Marksistet jane te mire me te servir cajin a kafen ne kafene a Hamam por jane mallkim kur vijne ne pushtet. Mjere kush ka patur fatin ti provoje ne kurriz.

Kot e keni se i do poplli lavdidashes dhe qafelesh grek.

Gjithsesi : si u katandis bota ku jetojme: FMN-ja ne rolin e bailiff-it !!  smiley

Gjithsesi ajo qe thua ti qendron fort! POR eshte teme krejt me vete dhe thene ketu qendron skic; eshte si te flasesh per dhunen e policise greke teksa ajo arreston nje kriminel legjitim. 

Kur shikoj kete lojen Evrope-Greqi tani me vjen per te qeshur, Evropa e pranoi Greqine me dokumenta financiare te fallsifikuara, pa permendur gjendjen katastrofale te Greqise shteterore asaj kohe ne aspektin e te drejtave te njeriut, abuzimin masiv ndaj shqiptareve e shume te tjereve, mosnjohjen zyrtare te asnje minoriteti etj. 

Sot mire t'i behet dhe Evropes dhe Greqise! Do ta thoja me fort kete sikur te mos kishte aq shume shqiptare aty (emigrantet/te varferit e hane me fort ne kohe krizash), ama sa i perket Greqise si shtet rrumpalle qe e ka shitur veten per vend perendimor ketu e kaq vite dhe Perendimi i ka mbyllur jo nje por te dy syte, sot jane thjesht duke vjele ato qe mbollen, si Greqia si Evropa; cdo skeme piramidale e ka nje fund!

P.S. Nje fuck i vecnate ne Evrope i takon asaj Frances ku jeton ti, e cila u be kumbara politike e Greqise per ta futur ne BE ashtu sic ishte ne ate fare fucking-derexheje smiley

Xhibi, ke nje shishe vere te vjeter, ta perkthesh ne anglisht kete komentin tend, dhe tia dergosh Komisionit Europian. 

Eshte me spec ajo pune Pjer se, kur ta marren vesh transaksionin tone verë-ror, mund te kerkojne nga nje shishe verë dhe ata te KE, e ata pine vera te shtrenjta.

Plus pastaj qeveria greke e cila nga inati do kerkoje nga nje shishe verë per gjithe qeveritaret ose ndryshe do perzere gjithe shqiptaret. 

Dmth besoj e shikon qe shume shpejt ne kete rruge shkak-verë-pasojiste mund te plase lufta e trete boterore. A do deshe ti qe te mbaheshe mend si shkaktari i L3B, aq me pak nga dashamiresia e verë-shishe-dhurates? 

Po patjeter nje fucklenderim te vecante per Francen ne vecanti! E cila mbaro per Greket e ul poturet per Serbet, nderkohe qe Shqiptaret as i begenis. Dhe cudi kjo, kur ne gjithe liderat tane i kena nxjerr Francuz, perfshi dhe Salen ktu, i cili karrieren e tij si komunist e kishte fillu gjate nje konference nderkombtare ne France, pasi degjo per Cekosllovakine. Nga ana tjeter Frances i kena dhone nje Ismalin dhe djemte e vajzat tona me te mira. Asnje te keqe s'ka pare nga ne.

 

Po pra, ne me Enver, Sali dhe Edi, Franca me gure ndaj nesh smiley 

Besoj Franca e ben per interesat e saj, shikon tek keto shtete sferen e vet te influences; te gjitha shtetet e mesme+ duan te kene sferat e vet te influences, ne periferi ose me gjere, sipas mundesive dhe takatit. Franca sidomos ngaqe eshte bere dhe me komplekse (ne keto punet e influencave nderkombetare) sa nga Gjermania aty afer po dhe nga Amerika ketej ne distance. 

P.S. Per frangofolesit, jam kurioz nese ka sadopak ndonje diskutim tani ne shtypin francez per gafen e Frances sa i perket futjes se Greqise ne BE ashtu 'derr ne thes'. 

Po mbase mer. Njerez me qime Francuzet, s'merren vesh. Ketej fusin afrikan nga poshte, ketej bojne si doca. S'di cfare interesi konkret ka Franca qe pervec atij Kuchnerit ( Zoti ja befte mbare!) s'ka nxjerr ndonje gje keto vitet e fundit. Per momentin bejne politika qartazi anti-shqiptare dhe promovojne kete teorine qe ne Kosove fajin e kishin dhe shqiptaret qe u mbrojten nga pastrimi etnik, e jo vetem serbet qe donin me i shfaros.

jam kurioz nese ka sadopak ndonje diskutim tani ne shtypin francez per gafen e Frances sa i perket futjes se Greqise ne BE ashtu 'derr ne thes'

Absolutisht JO. Biles, nese do te te tregohem i sinqerte, une tani po e marr vesh nga ty qe Franca paska lujt rol deciziv per futjen e Greqise ne BE, ketu e 35 vjet me pare, ne vitin e larget 1981

Ndersa ato qe thote PF me poshte po, ato jane interesante, dhe i ndesh jo rralle ne shtypin apo dhe komentet ne mediat franceze. Nje pjese e mire e intelektualeve, qofte dhe ne menyre metaforike, e thone shpesh qe eshte Oksidenti ai qe i ka e do i kete perjete Greqise borxh (demokracine, kulturen, gjuhen... )

STALKER, ai borxhi per kukturen eshte i gjithi i bazuar mbi nje mashtrim te madh sepse ka mohuar gjithcka te  vendorigjines kultures baze  por jo pake edhe te shqiptareve ! 

qarte qarte, te pellazgeve thuaj; Homeri = ho mer ti, e ka shpjegu tashme beluli  smiley

jo ore jo te pellazgeve vetem por te pasardhesave te tyre ..,qe i ke hartuar cilet ishin! 

Ou pse mer s'e di ti. Ishte presidenti francuz i asaj kohe qe i bonte thirrje evropianve te fusnin ne gjirin e tyre kete djep qytetrimi. Dhe qe boni cmos ti fuste mrena. pff. Dhe ata liderat anti-patriot grek sic ishte Karamanlis senior, i merrte neper udhetime me varka ne det, me uzo e mish qengji te fresket. Dhe kjo shoqnia e madhe me francuzet polli ate qe po shohim sot. Nderkohe shqiptaret hanin miza, se dhe orizin na i kishte prere kinezi.

p.s meqe ra fjala, ju dh..... mu ne media, me gjithe respektin. 

Nuk ishte aqe e thjeshte ajo vendimmartje jooo! Ishte politike dhe presion amerikano- anglez, perballe fuqizimit Traktatit Varshaves ..! 

Grave zbrit nga planeti Ideal, po ta them shume miqesisht. S'ka vendim qe s'e thyejne nja dy gota raki dhe pak mish ne brigjet e Greqise.smiley Mos mendo s'e gjithe vendimet qe bojne dynjaja jane te miremendume, se i miremendum do ishte qe Europianet shqiptaret ti lanin me flori per nga rendesia qe kane ne Ballkan. 

Debris, nuk je pa gje ndaj po te kushtoj vemendje dhe respekt: Kliko dhe lexo Ultimatumin e N.Bulganinit, ish kryeministri i B.Sovjetik, bere fuqive perendimore , me rastin e krizes Suezit  ose agresionit franko- anglez , ndaj Egjyptit ..! 

Shiko, kjo historia e Greqise eshte me rrenje pak te thella romantike. Greqia eshte konsideruar gjithmone si djepi i kultures europiane ndaj dhe gjithmone i kane trejtuar si femijen-gjeni, pak artist dhe pak budalla. Puna eshte se Hollivudi ka bere te veten ne edukimin e brezit te ri perendimor, pa harruar ketu Bollivudin, ndaj dhe romantikisht sot nuk e qeth me njeri per greqrit.

Beso apo jo, kam nje punetor te ri indian kete vere dhe para ca ditesh me tregonte i cuditur se si nje tufe vajzash te bardha "kanadeze" i ishin afruar kur e kishin degjuar qe fliste hindu ne telefon dhe kishin filluar ti flisnin gjysma-gjysma ne hinduisht. "Ne vdesim per filmat e Bollivudit" i kishin thene dhe kemi qejf te shoqerohemi me cuna hindu. Ketij te shkretit i kishte rreshkitur llapa brenda (cun i vogel, akoma se ka bere sefte) aq me teper qe eshte pa letra. Thu ta ken pas vertet qe dun te martohen me mua me pyeste. Vallaj per martese nuk e di, i thashe, po se po i pyt njehere kur ti takosh prap ne moll nuk te gjen gjo. Kshu ti vllajo. 

Je duke fol per nje kontekst kanadez boso. Ketej nga Avrupa robte nderrojne rrugen kur nuk shohin topa bore.smiley 

Po pra te hash buke me perralla 2000 vjecare i thone kesaj. Evropi vet e boni Greqine e tani po e ha sikur osht ndonje gje e re. Ky zoteria i ka rene ne koke. 

V for Var.....s ...

Fak gris

qe kur kur nisi ky muhabet,thashe se greqia nuk del nga eurozona ,dhe se qellimi i tyre eshte prerja ose falja e borxhit.    edhe siriza kete po mundohet te arrije.   po te ishte per ta nxjerre greqine nga euro,do ta kishin bere ..

habiteshin shqiptaret ne 95-n per presionin grek ndaj shqiperise per emrin e rruges egnatia!. me keta emra i morren leket e evropes greket

mos ji kaq i sigurt..  sapo pashe lajmet tani ne TV.. ne lajmet kryesore ishte edhe nje thirrje qe i behej hollandezeve qe do te shkojne me pushime keto dite ne Greqi, te marrin mjaftueshem euro/cash me vete, sepse ''ben vaki'' qe bankautomatet ne Greqi te mos nxjerrin me euro..smiley

 

ne fazen e pare te krizes evropianet e mbajten Greqine ne eurozone sepse ishte goditja e pare, problemi i pare serioz, qe pesoi eurozona  qe nga  krijimi i euros si monedhe e perbeshkaet dhe prandaj u duhej te mbronin me dinjitet forcen, besueshmerine e euros ne treg.. dhe e mbrojten!

tani ky problem nuk eshte me.  keshtuqe edhe dalja e Greqise nga eurozona nuk krijon kurrefare pasojash per zonen.

Ore keto te Greqise jane te fandaksur, foli sa te dush, nuk bo dermon. Njesoj si ne ne 97 qe te gjithe na thonin mos fusni pare ke Piramidat kurse Berisha dilte ne televizor dhe thoshte "paret e shqiptareve jane te pastra, po mos nigjoni c'thote FMN-ja" smiley

Tsipras u premtoi grekeve njelloj si toc nano dikur shqiptareve se do iu kthente paret e humbura ne skemat pieamidale.kjo qe po ben eshte nje budallallek qe po I ben edhe shqipot te duken prefesora krahasuar me te .europianet i kane kerkuar reforma be shkembim te nje afati 10 vjecar perpara se te fillojne pagesat e kesteve.

Alt! - ja boni ushtari dolfit lalucit

Ik ore lamash- ja boni laluci ushtarit t'dolfit

Alt!- ja boni prap gjermoni.

Po ik o mbushu, meso njehere shqip pastaj kundojme bashke-laluci

-Alt!

-pirdhu!

Pam !

-oh c'me alti shkerdhata tha laluci pasi msoj gjermanishten.

 

IMF has ‘criminal responsibility’ for Greek crisis: 

Greek prime minister Alexis Tsipras said the International Monetary Fund had “criminal responsibility” for Greece’s debt crisis on Tuesday, and called on the country’s European creditors to assess the IMF’s policies. smiley 

...mbase shejtoni ka bo shooren ne deren e xhamise ket rradhe smiley

Lajme nga rruge private nga bordi i FMN ne DC: perfaqesuesi i Greqise ne fmn kish thene qe u bene jave qe qeveria greke nuk kontakton me te. 

Fene tju lozi Qeveria Tsipras ! Bravo ju qofte grekeve ! Une ne kete qendrim aspak prej qaramanesh i simpatizoj levendet greke ! Me vjen keq qe nuk kemi nje klase djemsh te tille ! 

Per cfare ju qofte bravo Grekeve o grava? Pse moren para, i prishen e tani s'duan te paguajne? Nuk e di si e quani ju andej, po ne ketej e quajme vjedhje.

Ky lloj mentaliteti eshte fara e famshme qe na lane Osmonllinjte ne Ballkan. Merr, vidh, mos kthe mbrapsht e pastaj boj sikur s'ka ndodh gje dhe sakin s'e mos prano qe e ke bo. Por te gjithe kete beja pa ta bere syri terrr, qe bota te kete respekt per ty.

smiley Ta thashe edhe ke ajo tema tjeter. Shqipria edhe dro bohet teknikisht, po hajde boj shqiptarin ti. E pat thene dhe i madhi Enver qe "puna me e veshtire eshte puna me njeriun". Jo thoshim ne, puna me e veshtire eshte ajo ne ndertim. Fol tani.

Mos u merzit se me durim e dashuri do behet edhe shqiptari.

Kot e kemi, sa do me bo ne si specie e vecante, s'ka rob zoti qe s'bohet zotni po ti kishe gjojna ne terezi e te kishe llogarite ne banke te ckoqitme.smiley

Bohen mer bohen shqiptaret qe c'ke, se syte ne balli i kemi, sic bohen kur vejne jashte ( e po flas shumica, se molle te kalbme ka kudo), ashtu do boheshin sikur ai vend te kishte mireqenie ekonomike. Them une, por mbase s'eshte pike per pike ashtu.

E kshu kshu, mbare ja bofte dhe Grekerve e te gjitheve mer, se kena njerez tan e te keqen s'ja dum asnjonit.

Javash  tani , mos mu lesho pa me degjuar ! Flas per te kesaj qeverrisjeje ! Se ato te parat po me evropianet i kan ndare te vjedhurat.Keta po ja plasin shpirtin burokracise mykur evropiane ! Keta duke kembengulur nuk mund ti bejme keta  shkaktaret e gjendjes .Apo me qe jane greke e c.q.t ? 

Ore e kuptoni ju apo hic fare qe ne duhet te jemi me greket ne kete rast.E pesojne dhe tonet ore ca po thoni ? Kemi mijera  atje jo disa dhjetra !

Casaubon, i ndjek me simpati shkrimet e tua.Mesoj shume prej tyre! Por te sygjeroj qe ne kete ceshtje te jesh ne anen e popullit grek se automatikisht jemi ne interesin edhe tonin.

Filozofia platoniane meson : se kush u gezua nga vaji ne shtepine e gjitonit, perjetoi ulurimin... ne konak  te vet ! 

Greket as borxhin nuk dune me pagu, as ristrukturime nuk dune me bo, dhe me e bukra eshte qe i thone Evropit ne na duhen para borxh prej jush qe te paguajme rrogat e punonjesve civil. 

Greket as borxhin nuk dune me pagu, as ristrukturime nuk dune me bo, dhe me e bukra eshte qe i thone Evropit ne na duhen para borxh prej jush (qe te paguajme) me pagu rrogat e punonjesve civil. 

Si i mendon , jane budallenj apo te cmendur ? Ore duhet studjuar me themel ...te shkruarat qe shpesh ..i leme per ti kenduar me vone ! 

Kshu thojshin dhe per Titon, bir kurve eshte, di si ta lozi...te mesojme nga Titua. Nderkohe Jugosllavia shkoi per lesh bubi.

 

pse ke ndonje dokument te fresket me te cilin na bind se Tito nuk paska qene biri i nje... super k..? 

Dokumenta mbase dhe ka por ne te njejten kohe ka dhe deshmi per perdhunime masive dhe varre masive. Do thushe ti clidhje ka Tito me Jugosllavine e 1991-shit. Ka, o grave, ka! 

E keni pak qef at kodosh qyli andej nga Ballkani o grave. Problemi eshte se fatura vjen gjithmone ne fund. 

What smiley

 

Grave, une te isha si puna jote, studioja mire çeshtjen e borxhit publik te nikaraguas. Vetem keshtu mund t'u pergjigjesh dhemb per dhemb dhe ti japesh rruge muhabetit me peshq.

...se na lind dhe pyetja: per shqiperine si eshte mire, t'ja hedhi greku apo te veje ne psome?

Ketu na jep xhevap, grave, se mire ujrat territoriale na i more!

ballcekani, edhe pse fare qarte e kam thene kush eshte me e mira , por me qe nuk e ke kuptuar, apo lexuar, po ta them: Per neve eshte mijera here me mire qe Greqia te mos falimentoje! Dhe nuk do ta falimentoje, sipas optikes time.

Sa per ate punen e ujrave korigjo shprehjen duke e saktesuar, me ..." na e shiten " kusaret por i dolen zot ...po pasardhesit e atyre , qe edhe dikur i dolen zot cdo pellembe toke ...te Atdheut dhe je krejt ne rregull me tevrregulltat

Grave, ne kuptojme dhe jemi dakort qe mos te falimentoje, po te jemi dhe koherent lutna shume: njehere do ti therç, heren tjeter do ti shpetosh?!...

vete pastaj e na vjedh ujtin te bova!!

Michael Grosse-Broemer, the CDU's deputy floor leader in parliament, said: "In the event a solid reform package is not presented, then a 'Grexit' would have to be accepted if necessary."

He said it was up to Greece to give up its "state of denial", adding: "I'm not so sure anymore if the Greek government is really interested in averting damage for the people of Greece."

Falimentimi i greqise eshte i paevitueshem....ja do e shtyjne edhe ca por faturat nga 10-14 bilione do shkojne ne dhjetera bilione me kalimin e muajve. Tsiprias eshte komplet i pa-afte dhe do jape doreheqjen se afermi. Edhe shpresen qe kishte per te grumbulluar qindra milione euro te vjedhura keto muaj nuk arriti ti mblidhte me gjithe bashkepunimin Europian. Shqiperia te mundohet te mbledhe investimet e parate qe po arratisen prej Greqise e bankave te Greqise ne prag paniku, Emigrantet shqiptare do jene po njelloj vec ata qe kane marre kredi nga bankat do e kene punen shume pisk. Tsipras si karafil qe eshte luajti karten e fundit duke pretenduar se dalja e greqise do kete pasoja dominoje te ngjashme me Spanjen e Italine qe nuk eshte e vertete.

Ato hedge funds qe nuk jane pergatitur per kete dite e nuk dihet sa shume jane do shkojne per lesh kurse pasaniket e tjere do presin falimentimin e Greqise qe te blejne sektoret kompetitive te ekonomise Greke per nje kothere buke. Kush mendon qe ecet perpara pa pune e me te vjedhur do shohe pasurite kombetare e publike ti zhvleftesohen para syve e tjetersohen nga fatlumet e neserm. 

Kush ka shkallen me minimale te realitetit ne perpjekjen per te dhene opinionin e vet, ne kete rast duhet te behet me ...greket ! Ndryshe do ti ngjaje si ai burri i " zamanit " qe nga inati pse ish zene keqazi me te shoqen,...preu veglen e vet ..! 

Ruajeni se ...per cdo eventualitet ..mund tju duhet,  or intelektualet antigreke te peshkut! 

Je ok, grave. Nuk e kisha lexuar.

Perkrahja me duhme rakie dhe hudhrash qe i jepet "kultures" greke te te jetuarit ne kurriz te te tjereve eshte ... per ti shkerdhy nonen mu ne gop dmth. Keta bij kurvash pervec borxheve qe dihen kane 30 vjet qe mjelin lopen me emrin Europe me lloj lloj marifetesh mashtruese dhe njekohesisht i shesin fqinjve (dmth ne e te tjerve) "parime" europiane dhe duke perdor te drejten e vetos si kamzhik sipas interesit te vet. Ajo qe s'paguhet sot shenohet ne defter Bilbil i tha Birce Hasko Xhemil Taganit te filmi, dhe grekeve ju eshte shenuar. Gjithe problemi eshte qe na terheqin dhe ne te tjerve poshte ne mizerjen e vet, se pas eksperiences me keta plehrat qe qeverisin Greqine sot mundesia qe procesi i zgjerimit te BE-se te marre nje kthese te papritur 180 grade rritet ne menyre te frikshme

keshtu pra ! 

Tani te rrime shtrember e te flasim drejt....ka edhe ca gjona te mira falimentimi i Greqise. Francezet, Ruset, Shqiptaret e sidomos Camet do kene mundesine te blejne prona ne Greqi me 17% te vleres se sotme e te mos harrojme qe kompanite Greke jane zhvleftesuar nja 60% tashme dhe nuk jane kompani te keqija po ashtu edhe ndertimet te bukura i kane. Buzeqeshni e perfitoni dhe mos perserisni Gabimet e komshinjve. Komshinj apo gjiton por secili futet ne kolibe te vet ne fund te dites. Pastaj sikur duam ne Shqiptaret ti ndihmojme Greket e spo i ndihmojme. Po ska as Gjermani aq para sa duhen per te shpetuar Greqine ose me pak fjale Greqia nuk shpetohet pavaresisht nga deshirat tona.

jo po u bo deti kos dhe o burraluget e ...mbi greket ! Mos u shqetesoni, ne momentin e fundit burokratet e rrjedhur te Evropes, do lirojne rrypin e potureve ..., Se do hedhin  syte nga Lindja dhe gishti i amerikaneve drejt Uraleve ...e breket e tyre mu ne fund te kembeve ! 

Ja shenojeni ca them une ! 

Po blihen Ishujt ne Greqi nga lloj lloj tipash, po ndonje peshk  do na beje krenar duke blere ishullin e tij?????

Jane tu shit guricka ne det mer. Ku i pe ti ishujt grek, ti hedhim nje sy?

Pse deri ne Greqi mer vlla. Porosit ishullin ne Kine e vine e ta ndertojne kinezet ku te ta doje ty shpirti edhe me gjysem cmimi.

Paskemi pas paloarmiq, krejt .." budallenj" ndaj o burra tu martim ca ishuj! Mos e banalizoni  muhabetin...deri ne kete fare feje ! 

Ore kush mu d te thote amerikanet jane jashte loje? Pse xhanem ata po bien arme te renda e trupa? Seriozisht e ka Amerika te konfrontohet me Rusine ? Asnje fije.! 

Eshte truku amerikan per ti mbajtur ne rresht si gher sot evropianet qe nuk kane asnje vizion sot si te delet prej krizes.Dhe Amerika u thote: Veni men bashkimit  e shkunduni prej malit me pare se ju ha gogoli rus ...! Mu ketu me kini vec hallakatuni ca ! 

Ishullin e nafikes te madh sa sazani ne ngushticen e korfuzit e kane shitje per 8 meleone $

Une si kum pa po ata qe po i blejne i kan pa them. Po sektorin publik grek me cmim 80% poshte, prit te dali Greqia tek Dhrahmia e shifi sa lire kan per tja u ofru Gjermonve te tu. Ata nuk jan tu dal prej BE.

Tironco, me qe na kape esell: thuaj te te heqin ligjin 50 vjeçar te luftes.

per te tjerat duku nga java!

Ballecekan Ligjin e luftes nuk e heqin Derrat e as mos shpreso.

Te shesin lufteanijet, aeroplanmbajteset e pajisjet ushtarake qe kan ble me paret e Evropit gjithe keto vjet. NUK kane cu duhen, vendin ja u siguro ombrella e NATOs, vec me i perdor kunder Shqiptareve. Per fat te keqen mbeten ne BE, ky eshte lajmi i keq, pa Greqia per nje kothere buke do shitet mbajeni mend. 

Borxhi nuk ka per tu paguar kurre .merkel e di kete por eshte djerse e gjak I popullit te saj e nuk ka si e fal ashiqare.prandaj ka ofruar nje propozim 10 vjet mospagim kesti ne shkembim te reformave keshtu te dyja palet shpetojne fitiren.mirepo strategjia gjeniale e levendeve greke eshte :"pirdhuni se s'ua japim".

Se ku e ke lexuar kete propozimin e Merkelit ti, ti e di

Propozimi I europianeve ka qene ne tavoline qe prej jenarit.per 10 vjet asnje kest e interest ,kuptohet ky do ti incorporohet shumes totale.kamunistet kane 6 muaj qe zgjasin negociata pa kuptim duke e futur veten ne qoshe.

Asnjehere nuk ka egzistuar ky opsion, ke informacion shume te gabuar. Riskedulimi eshte kerkuar nga greket po nuk eshte pranuar, se i binte qe ti shlyejne borxhet pas 110 vjetesh. 

Stalker, nuk e lexova dot te gjithe ate linkun, po me nje sy te shpejte nuk e pashe gjekundi kete ceshtjen e 10 vjeteve.

Nuk parashikohen më ne menyre lineare gjerat. Mund te ngelen per nje kothere, mund te jete nje forme e re solidarizimi nacionalist.

per ke bjenë kambanat ne fillim?

Mora vesh qe Tsipras i paska propozuar nje shqiptari per ta bere pjese te stafit. Ne privat ma kish shkrujt dikush. 

Gjirokastrit ?

Ti ben gjith heret sikur coc merr vesh, ndersa e ke problemin , pikerisht brenda ....vesheve  te pa lidhur me centralin.Gabimisht ke fishat jo ne vendin e tyre normal .Dukesh se kruhesh shpesh ...! 

mergata qyqeve qeka mbledh tek kjo teme. 

Nga lajmet austriake lexova qe Feyman kryeministri austriak eshte per nje vizite ne Athine tek cyprasi. Eshte atje me siguri per ti thene se ai se ka me situtaten ne dore! 

Per te sjelle lajme te keqia jane austriaket specialista fare.

Tamam si Franc Vranitzky athere me Salen kur i tha qe terhiqu e mos shkatarro kot kombin ! 

Keta jane rende fare, paskan ngrit nje komision parlamentar te quajtur "Debt Truth Commitee" qe pas nje pune vetmohuese paska arrit ne konkluzionin qe borxhi nuk duhet paguar se qenkerka illegal, illegitimate dhe odious. smileysmiley

Mire e kane bere. Trojka ja dha me zor borxhin. O merrni para borxh e beni qejf ne buzuqe, o nuk ju fusim ne Evrope. Cfare te benin Greket sipas teje, te rrinin jashte Evropes?

Jo me jo, normal fare, kur ta vene lakun ne fyt me kshu kushtesh nuk ke ku ta lush hic se te mbyt imperializmi

Kane nja 5 muaj te pakten qe terheqin nga bankat perdite me shume se 1 miliarde euro, qe i bie nja 100 e ca miliarde vetem per keto muaj. Sikur 10% te paguanin per atdheun qe duan aq shume, te pakten per nja 5-6 vjet do e kishin mbuluar dhe diferencen qe ngelet nga mos-ulja e pensioneve

E si te ben goja mos te quash patriote ata me pishina e qe s'pagujne taksat o swed? Po ata perse e bejne thua ti? Sigurisht qe te dobesojne armikun e perhershem, Gjermanine.

P.S. e kam gabim une apo sikur s'po degjohen me kerkesat qe Gjermania te paguaje borxhet e Luftes? Ku shkoi patriotizmi?

Lajm i fundit:

Two months ago Greek Zoi Konstantopoulou, speaker of the Greek parliament and a SYRIZA member, said she had established a new "Truth Committee on Public Debt" whose purposes was to "investigate how much of the debt is “illegal” with a view to writing it off."

Moments ago, this committee released its preliminary findings, and here is the conclusion from the full report presented below:

All the evidence we present in this report shows that Greece not only does not have the ability to pay this debt, but also should not pay this debt first and foremost because the debt emerging from the Troika’s arrangements is a direct infringement on the fundamental human rights of the residents of Greece. Hence, we came to the conclusion that Greece should not pay this debt because it is illegal, illegitimate, and odious.

Ajo odious i ve kapak...

Nuk del Greqia kjo histori do terrhiqet zvarre deri vitin tjeter kur Britania te kete referendumin (po te ishte per te dale do kishin dale qe ne fillim). Ja pse nuk del Greqia ne kete moment nga eurozona, e para nq se del nga eurozona Greqia del automatikisht dhe nga BE sipas burimeve te Brukselit dhe te Athines. E dyta nje dalje e Greqise do te krijonte panik dhe nxiste me teper kampin anti-be te britanise te cilet pritet te votojne per daljen nga BEja vitin tjeter gje nga e cila eshte kthyer ne makth te Brukselit.

Greket e kane gjithcka ne dore vetem vet, perfshire dhe zgjidhjen politike, dmth rrezimin e qeverise nga vet Tsipras, qeveri teknike, zgjedhje (dhe mundesi per mbeshtetje provizore deri pas zgjedhjeve) dhe pastaj kthim ne shinat e disiplines. Nese ata nuk duan, nuk i shpeton dot njeri, Merkeli nuk i ben dot votat ne Bundestag nese greket nuk pranojne kushtet.

Arto kshu pate thone dhe per Blatter. Pate bo nji goxha ekspoze se perse Amerika nuk e heq dot Blatter.

Populli vella Hajdut Grek, nga Dhjetori deri me sot ka terhequr 30 bilion Evro emergjence nga bankat qe taksapaguesit Europian i derdhin ne forme fondi emergjence me ane te ECB, qe ne Greqi te mos kishte kolaps.  Keto biliona jane futur ne valixhe e mcefur ne musandra per dite te keqe kur te kalohet tek Dhrahmia.

Nderkohe ne 1 Qershor Greqia nuk pagoi 300 milionet qe i detyrohej FMNs me preteksin qe do bente nje pagese 1.6 bilione ne 1 korrik. Mospagesa e 300 milioneve ka nje periudhe tolerance 1 mujore per FMN qe skadon ne 1 korrik, mbas nje korrikut nese nuk paguhet 1.6 bilioni, pjesa pa 300 milionet kalon perseri ne nje periudhe pritjeje per 30 dite. Me skadimin e 30 diteshit te pare kreu i FMN dergon lajmerimin e pare te defaultit, mbas 60 ditesh i drejtohet bordit te FMNs per vendim. nese nuk ka marreveshje neser, diten e enjte, sigurisht qe do bllokohet pjesa e paketes financiare te premtuar Greqise. Paniku financiar eshte me i larte ne javen e trete te korrikut.

Nderkohe horrat komuniste te Syrizes po luajne karten politike e jo ate financiare, pasi kane filluar te mbledhin popullin Grek keto oret e fundit te shprehe perkrahje politike ne shesh duke nxitur urrejtjen ndaj Europianeve e institucioneve te saj. 

Tsiprias nuk do jape doreheqien nga syriza po me pabesi por do te perpiqet te rrise perkrahjen politike fale konflktit me Europen. Do gropose Greqine per te ndejtur ne pushtet. I erdhi dita Greqise te shijoje ndjenjen dehese te Komunizmes.

 

nga burime te sigurta behet e ditur se Gjermania do i fale shqp 150 autobuza MBenz. Parashikohet nje dyndje e madhe emigrantesh greke dhe qeveria shqp ka nevoje per logjistike per te ekzekutuar operacionet fshesa aq te nevojshme ne raste emergjence. Merkeli, thone burimet e sigurta po te pakonfirmuara, e ka zgjedhur interlokutorin per gjithe ballçekanin (me falni) ballkanin, EKR jane inicialet e tij.

Ata autobuzet do ti nis plot gjermani pas me azilantet tane sikur thuhet nga kancelaria...nje rruge dhe dy pune

...falur qofsh, mos bej Kabime here tjeter, se jane marke e regjistruar. 

 

:-D ishte shaka pa zarar. Asgje me para apo prapamendim. Markat e rregjistruara i respektojme.

Levendet greke jne ftof ne tajare .

      Mirepo keni me shum se nje vit qe  u bini gjith tajareve te peshkut, se Greqia do falimentoje sot e do falimentoje neser por ata levendet e qeverisjes greke as qe ... me ca thuhet poshte e larte.Atyre u ra barra ta marrin Greqine tamam nga buza e gremines dhe duke i tundur  ato ....mu para hunde Merkelit te hekurt jermane, kane marre e do marrin pare ! Tani ketu kemi qene e ketu do jemi. Ju nuk lexoni as ca thuhet ne oborrin e " Shtepise Bardhe"   e as tek pallati me " Pese Cepa" dhe vecanerisht ca po behet konkretish nga andej, ... per ketej ! Ca kujtoni xhanem se ne greqi ka humbur nuhatja, u ka ikur mendja  vendit, ka rene ne dore te ca " capaculeve " qe te nderkryer ...nuk dine ku e shpien vendin ? Dhe ka mbetur ai shtet ta kritikojne ca ...te ngeshem per asgje ..? 

     Guxim shum i madh,  kur shprehesh gjithe " elegance  humori " ndaj fjales qe kam perdorur une levendet greke .Se ti nuk e di as domethenien e fjales, Levend ! Nuk ke pse ta kesh per turp te me pyesish, se do ta them  or Alb ! Dhe te fundit , hani shqip ! E mira jone eshte duke mbetur Greqia ne Euron! Por ju keni shum te drejte  te llafosni kuturu pazar, se ketej  ...ekonomistet jane ndare ne dy kampe  ku nje pjese merren me sa do ulen taksat dhe pjesa tjeter sa mund te ngrihen taksat.Ata te uljes budallepsen lulushin.Ata te se perpjetes nderkryen Ramen.Ekonomistet " popullore te peshkut " nderkryen vetvehten,  nga qe si dhelpra ,presin ....kur tu bien grekeve ...koqet ! Levendet greke, jo vetem burokrateve te Evropes u hoqen gjumin, por na kane bere goxha zarar ne basenin tone shkendel ...! 

Qeratenjte ! 

Peshku qenka panic room, mor i qivqja udht. C'è do, ti 10ç mu ne te filmave katastrofike me big one, tsuname mbareboterore, alieneve me rreze laser...

Kot habiten ata te lidershipit europiane, kur na zgurdullojne syte e na pyesin:

mor po si ka muncì qe momenti i veçante dhe prestigjoz, te linim te vdisnin per nje kothere buke nja dy-tre breza, vetem e vetem per te respektuar parametrat qe vume une e ca, nuk u Harrit te kuptohej nga populli grek?

ballcekan, ty ti deftoj un ca gjera, se ti je ndryshe.Ore dhramia u kthye ne Greqi pas dymije vjetesh( fill pas revolucionit grek, te cilin e bene arvanitasit ortodokse shqiptare dhe shqiptaret muslimane),  ose ne vitin 1828 kur po shqiptari guvernator i Greqise Gjon Kapodistria  programoi ta bente Greqin shtet evropian.Mirepo kur ne Athine zbarkuan bavarezet e Ottos, u habiten qe aty nuk gjeten asgje  nga shenjat e greqise lashte  por " shqiptare ortodokse dhe muslimane ..! Moren vec pamje te skulpturave dhe ndertimeve te lashta dhe i cuan ne Bavari, ku modeluan te tillat.Ata e paten te veshtire te benin dallimet mes kultures vjeter greke me ate shqiptare.E jo vetem ahere por edhe sot e gjithe diten, veshjet e gardes kombetare greke,  kane  per uniforme fustanellen tipike shqiptare! 

  Fjalori i pare greqish - shqip eshte bere nga arvanitasi drejtues e komandant i forcave qe cliruan Lamian dhe Athinen nga turqit Nikola Kolokotroni, i cili zoteronte pese gjuhe! Ai burre u tha grekeve qe po shfarosnin muslimanet dhe bashke me ta tentuan edhe shqiptaret muslimane: Ortodokset shqiptare paten mencurine qe e kombinuan me zhdervjelltesine e trimerine e malesoreve muslimane shqiptare, si suljotet me te tjere, kombinim qe coi ne fitoren e revolucionit grek?Padyshim ishte dhe ndihme e madhe e Vezirit te Janines nje nga arresyet e fitores.

" Ne se doni te vrisni shqiptaret muslimane , ja tek me keni te parin mua! Por dijeni se te parit grek qe prek nje shqiptar musliman do tja pres fytin me doren time ..! "  

Jo me kot Plaku i Butkes thote ne nje poezi te veten : Gjithe trimat e Greqise  / ishin bij te Shqiperise ! 

   Sot kur shteti grek,kercenohet nga falimenti,  ku shqiptaret perhere kane qene e jane pjese e pandare e tij, ne nuk mund te jemi kurrsesi me evropianet e kunder grekeve sepse do ishim ne fakt kunder vetvehtes.Eshte krejt tjeter gje politika e ndjekur ne kohe te ndryshme me theks te madh anti shqiptar e qeverisesave greke.Por hostoria flet qarte qe shteti grek eshte edhe i shqiptareve ! Si do u gezokemi ne tani qe ta pesoje shteti grek ...bashke me tanet atje ? Ketu duhet te dominoje arresyeja, e shkuara e perbashket , historia dhe jo miopia, urrejtja .Per keto arresye un jam me greket perballe Evropes sotme ! Duhet kjo ! 

Le te llokoçiten peshqit, grave...ne, une e ti, si stratege te artit ushtarak e dishepuj direkt te Sun Tzu-se, per marrjen e istikamit pa gjakderdhje, le te aplikojme moton:

Me vigjilence e dhembshuri!!

shiko, nuk e pata fjalen me fluturu me ...pras ! Se te bon den jo gjo tjeter ! 

Sa i modh nje perfaqesues i FMN: sapo tha në tv se, "ne nuk po i kerkojme Greqise të rimbursoje borxhin po thjesht të rivendoset në shina për të mundesuar bashkepunimin me FMN qe keshtu të mund të rihuazoje"

Troç !! smiley

Nderkohe Bankat Greke flitet se kane para per tu hapur e operuar neser por jo te Henen.

Takimi i liderave te EU u afrua per te Henen qe vjen nga e enjtja si emergjence. Varufakis ka ofruar nje plan ne minute te fundit qe eshte i pamjaftueshem,.... Greket qe thirri Tsiprias ne Shesh papritur dolen me parrulla pro EU e jo kunder EU si kerkoi Syriza. 

Po pra po, dakort me ty jam, si tha bobi i FMN : "s'po thote njeri të na paguni borxhin, por vetem të vazhdoni të na bindeni ! " (ose me gjuhen qe ke perdor ti : "ju si të doni, por të henen nuk i hapni dot bankat" 

Nuk hy FMN ne kete mes, po se ke kuptu muhabetin. FMN kerkon respektimin e kontratave te negocueshme....

Bankat si mba hap FMN por ECB qe con para emergjence ne bankat e greqise. ECB nuk do kolaps dhe i jep para Grekeve qe po i vjedhin tu i terheq dita dites  sepse kerkon te kete dalje te bute te Greqise. FMN mund ti japi prap falimentin ne 30 Qershor e falimentin perfundimtar ne 30 korrik. Syriza do me bo Gangon uroj ta boj se do ja rregulloj mire Europa e Bashkuar.

He mo lereni keto dengla! Gja idealist te medhenj greket, gja Goliath me Davidin lufta, gja i vogli me te madhin. U pika atyre qe ju besoj ketyre mashtrimeve dhe kush mendo se ketu ka nje lufte kundra establishmentit. Ketu qartazi ka nje perpjekje meskine per shpetim te byces se vet. Qe Afendikoja fshatar grek te kete mundesi te iki ne buzuk e te mbaj skllever shqiptar ende. Kaq. 

Nderkohe greket terheqin 4 billion euro ( buxheti i Al sipas llogaritjeve) vetem kete jave, nga bankat, te gjitha te destinuara per poshte jastekut. Kurse ECB-ja pompon lek per te shpetuar bankat qe po fiken nga greku patriot. 

Patetike protestat, s'pashe ndonje fakir ( per mua kuti eshte fakiri Shqiptar) te gjithe tipa qe s'paguajne taksa qe po qurraviteshin qe do ikte sufllaqja falas nga goja. 

Kurse Cipi nga ana tjeter vete ne Rusi dhe leshonte twittera " he a me shikoni?". U pika. A je idealist? A do me ndjek nje linje. Ik pra nga BE-ja, zbythu, beje si Vero jone, po jo keshtu terhiq e mos keput. Pfff

L'ala dura di Syriza ha pronto il piano per il ritorno alla Dracma

L'ala dura di Syriza, il partito del premier greco Tsipras, sta preparando un piano per il default e il ritorno alla Dracma in caso i negoziati con i creditori falliscano. Lo riporta Rt.com. Si tratterebbe, secondo l'emittente russa, di un piano di default sul debito simile a quello adottato durante la crisi del 2008 dall'Islanda, insieme alla nazionalizzazione del sistema bancario greco. Una parte di Syriza considera inutili i negoziati con i creditori e ha intenzione di istituire una banca centrale sovrana che sia la base di un nuovo sistema finanziario. Secondo il Telegraph è possibile adottare una doppia moneta, ma violerebbe i termini dell'appartenenza all'Eurozona, che prevedono il ritorno alla vecchia valuta greca, la dracma. 

Il modello islandese 

Gli autori del piano di default hanno preso come modello lo scenario a cui abbiamo assistito in Islanda, al culmine della crisi del 2008: Reykjavík ha nazionalizzato le tre maggiori banche, dichiarato default, vietato il trasferimento di capitali all'estero e svalutato la moneta. Dopodiché l'economia del paese nordico ha fatto passi da gigante e le misure adottate dal governo hanno ricevuto l'approvazione del Fondo Monetario Internazionale. L'Islanda aveva però ricevuto l'aiuto dell'FMI e dei paesi scandinavi, mentre l'UE si sta rifiutando di fornire ulteriori crediti ad Atene, a meno che non metta in atto nuove politiche d'austerità. Se il governo Tsipras dovesse accettare i termini imposti dalla Troika di creditori (Commissione europea, Banca Centrale europea e Fondo monetario internazionale) verrebbe meno alle promesse fatte ai propri elettori. Il premier greco ha però affermato che non verrà a compromessi su taglio delle pensioni o aumento delle tasse. 

Greqia nuk duhet të dale nga zona euro sikur qofte VETEM për inat të kreditoreve, dmth BQE, FMN... .

Ate po bejne komunistet e Syrizes, sfiden ndaj kapitalizmit si dikur merhumi i yne....nderkohe ne 30 Qershor FMN pret parate, ndryshe i jep falimentin....Popull hajdut mo e lypsar e i paturp....te etur per te shpenzuar parate e te tjereve....po kush ka pa hajer nga komunizma.

Mu me vje keq vetem per ata shqiptar qe jetojne atje, dhe per faktin se greket vetem paret e evropes i mbanin ngjit se po ja hoqen ate, do shperthejne ne faresoj perplasjesh ndermjet vetit dhe do fusin durt nga Jugu jone, po realisht te ishin zbyth me kohe.

Albania, faktor stabiliteti ne Ballkan.
Vetem nje baze amerikane na mungon.!!!!

Noshe mos ki frik, albania i ka djemte ne Amerike! smiley 

E kemi bondstillin si shpirt.

Speaking of albania sipas habereve te fundit borxhi i jashtem qe morren kete vit nuku eshte mjaft te mbuloje interesat e borxhit dhe deficitin e pensioneve.shit hit the fan ne greqi kur borxhi i marre nuk ishte ne gjendje te mbulonte interesat dhe deficitin e pensioneve.

Vetem sot nga Bankat Greke jane terhequr 1 bilion Euro, Greqia i lutet ECB ti heqe kufizimet e marrjes se huave kete fundjave...sepse Bankat nuk kane para per te funksionuar te Henen. Nderkohe qe Bankat Greke  perulen......Tsiprias jep deklarata idiote politike kunder armiqve per te mbajtur moralin larte.

Turp, nje komb i detyruar te lype deri krizen e rradhes.

   Po lyp kombi grek ..? Nuk e ke te bazuar ! Jo vetem  nuk lyp, por reziston duke qendruar ne mbrojtje te dinjitetit te vet i cili neve si ballkanas duhet te na beje ta martim shembull, perballe burokrateve re Evropes, qe ne historine e kaluar na ka injoruar shume ! 

   

Nje popull i transformuar ne Dele, qe vrapojne te Bankomati si Qente e Pavllovit te terheqin Evrot e sapo mberriturra me furgonet e ECB. Ndersa taksapaguesit Europiane perpiqen te sigurojne likuiditet per bankat Greke, Delet shkojne e i terheqin brenda dites parate nga Bankat e tyre Kombetare. Kane mbushur rruget me njerez me pankarta, burra e gra ku pretendojne se nuk kane Euro apo dollare nderkohe genjejne e lypin parate e Europianeve me te varfer se ta. Ne se mendojne se Falimentimi eshte gjeja me e keqe i genjen mendja se po shikohen me neveri si mashtrues nga Komuniteti Europian i cili mezi pret ti qerroje prej oborrit.

Do ti shikojme ne te ardhmen pasojat politike te pabesise se Syrizes qe si horra komuniste deshen te kapitalizojne mbi dobesite e Europes politikisht ne dem te saj. Familja Europiane ndjehet e tradhetuar nga nje pjesetar i saj. Kaq per Sot.

gjrmanet paguajne deri ne 45% taksa mbi te ardhurat, qe do te thote ne nje karriere 40 vjecare rrogen e deri 20 vjeteve pune ta ka mbajtur qeveria.nje pjese te ketyre pareve gjaku e djersa e tyre  ua dhane borxh ne mirebesim grekeve te cilet refuzojne ta paguajne .Kjo lloj sjellje eshte larg prej dinjitoze nga ana e grekeve te cilet megjithese kane nga tre shtepi ,porche e jahte deklarojne 10000 euro ne vit te ardhura e sherbimet qeveritare e pensionet  duan ti financojne me pare qyl prej te tjereve.

shume i lezetshem ky  Ciprasi.   u be kryeminister me pompozitet, premtoi  e morri voten , e me kete rast edhe pergjegjesine nga populli grek se medemek  do tja vinte kembet ne nje kepuce Evropit, do ta zgjidhte problemin e borxhit... ndersa tani  ja kthen pergjegjesine prapa popullit grek...

referendum thote.  karagjoz!! 

Do të beje ate qe nuk pati kurajo  të beje Papandreu (edhe pse e lajmeroi mbajtjen e nje të tilli, pour e anulloi të nesermen, nen diktatin e BQE, BE, FMN...).

chapeau ! 

po po,  eshte kokrra e langaraqit dhe politikanit te papergjgjeshem qe po merr me qafe popullin e vet!

te tjera premtime beri para e pas zgjedhjeve,  te marre pergjegjesite..  pa kshu politikan per te organizuar referendume,  e bejne te gjithe, nuk eshte ndonje heroizem dhe as Evropi se kish ndaluar kete mashtruesin..

ah po, edhe si i pacipe qe eshte, nuk harron te porosise Evropen e tmerrshme: ''Greqia ka kërkuar nga Mario Dragi të kenë likuiditet mjaftueshëm bankat greke gjatë kësaj jave,''

kupton ti, ben ca ben ky langaraqi, pronto evropi!  cdo 2 here ne jave  dergon me aeroplane ushtarake me miljarda euro, qe ulen ne nje baze ushtarake prane Athines, te mbajne me kash bankat greke dhe popullin grek.

Isoj jane politikanet gjithanej, shoku Belul. Para se te zgjidhen, te gjithe premtojne se do ndertojne nji ure madheshtore ... megjithse rreth e rrotull nuk gjendet asnji fare lumi.

ore ata e ndertojne uren vertet pa patur lume, dhe e cojne gjithe popullin me kallom te peshkoje te ura.

  pa kshu politikan per te organizuar referendume,  e bejne te gjithe

 

jo jo se nuk e bejne te gjithe. Per shembull : Papandreu, politikan i establishmentit, e tha, por te nesermen e anulloi se i bertiti teta Merkeli

E shikon qe sot eshte trimeri te jesh ne pushtet dhe te premtosh nje referendum ? smiley

 

 

 

Keshtu eshte kur nuk e meson shqipen oj junajt junajt Jurop. U be milenia qe themi se greket jane te pabese!!!

Breaking news : Alexis Tsipras has called a snap referendum to decide the country's fate on July 5 smileysmileysmiley

Edhe sikur te qendroje Gerqia ne EU, do ti duhet qe  GDP e vitit 2007 do ta arrije  vetem ne vitin 2038. Good luck  neighbors smiley

View image on Twitter

Po u vithis greqia do marre edhe shqiperine me vete .

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).