Tani e tutje në Kuvendin e Shqipërisë mund të bësh ç’të duash, pasi duhet të gjykohësh nga vetë Kuvendi sepse kjo nuk është një çështje penale.

Ky është argumentimi i Gjykatës së Lartë për të pushuar çështjen ndaj deputetëve Pjerin Ndreu dhe Arben Ndoka, të cilët akuzoheshin për dhunë ndaj deputetit Genti Strazimiri.

 

NJOFTIMI

“Në mbështetje të paragrafit të parë të nenit 387 të Kodit të Procedurës Penale, çështja nuk duhet të fillonte për shkak se nuk bën pjesë në juridiksionin gjyqësor penal.

Përdorimi i fjalëve dhe shprehjeve fyese, si edhe kryerja e veprimeve të tjera faktike a të dhunshme nga ana e deputetëve, të cilat cenojnë veprimtarinë normale dhe autoritetin e Kuvendit, personin dhe dinjitetin e deputetit, etj., të kryera gjatë veprimtarive parlamentare dhe/ose brenda ambienteve të Kuvendit ose aty ku ai ushtron veprimtarinë e tij, përbëjnë tejkalime të lirisë parlamentare, shkelje të cilat gjykohen dhe ndëshkohen nga vetë Kuvendi.

Si të tilla, sjelljet e deputetëve me fjalë, gjeste apo veprime fizike a të dhunshme, që pengojnë a cenojnë autoritetin e Kuvendit, dinjitetin dhe personin e deputetit, nëse nuk kanë sjellë pasoja të tjera të rënda sipas ligjit, i nënshtrohen procedurave ekskluzive të hetimit dhe gjykimit disiplinor, si edhe të sanksioneve disiplinore nga vetë strukturat e pushtetit legjislativ, pra nga Kuvendi.

Kështu, sipas parimit kushtetues “ne bis in idem”, nuk mund të ketë procedim dhe ndëshkim të të njëjtit subjekt dhe për të njëjtin fakt, nga organet e procedimit disiplinor të Kuvendit si shkelje disiplinore dhe nga organet e ndjekjes penale dhe gjykata penale, si vepër penale.

Ky qëndrim, bazohet në parimet kushtetuese dhe dispozitat kushtetuese për ndarjen e pushteteve, pavarësinë e pushtetit legjislativ, me konkretisht në parimin e “autodichia-s” – kompetencën rregullatore dhe vendimmarrëse ekskluzive të parlamentit për çështjet që lindin nga veprimtaria parlamentare dhe brenda ambienteve të Kuvendit ose aty ku ai ushtron veprimtarinë e tij, të reflektuara në Kushtetutë, ligjin për statusin e deputetit, Rregulloren e Kuvendit, etj.

Të njëjtat parashikime parimore dhe normative, si edhe të njëjtat qëndrime mbahet në raste të tilla, sikurse ai objekt i këtij gjykimi, nga Kushtetutat, legjislacionit, praktikat parlamentare, praktikat gjyqësore kushtetuese dhe praktikat gjyqësore penale në të gjitha vendet perëndimore, si edhe nga Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (të cilat do të citohen konkretisht dhe hollësisht në vendimin e arsyetuar që do të depozitohet në një kohë të shkurtër)”.

19 Komente

Rast i mire ky me ja qit dufin sal kriminelit, pse jo me e myt me peshtyma e gelboqe pijedashesish. smiley

Booo c'paska per t'heq Erjon Brace qe eshte ngordhalaq tani e tutje, do e pallojne n'dru keta te opoztes dhe do ndeshkohen me 2 jave perjashtim nga seancat

Kjo të kujton atë gjyqin me atë që shau "Jevg " dhe i kishte rras nji shpullë surratit

500 lek gjobë i pandehur

Dhe i pandehuri ..Qe lala dhe 500 të tjera ..dhe ju lëshu denoncusit

jevg ..ne i rasi dhe nji shpullë smiley

Të kenë ta rrafin atë Strazimirin një herë në javë vallaj paguj dhe unë . Mo mistrec nuk e bo nona . Po sikur ka ra quk më duket smiley

Argument i PARË Juridik që lexoj pas 25 vjetësh në një shtet Demokratik . Rrugë të mbarë Kushtetusja . Mutrat e Kuvendit le ti Hajë Kuvendi mos ti bëjë pjesë e Halesë Gjigande të Berishajve që i kanë lënë Popullit  për 25 vjet !

Vetem rama ben te mundur qe te duartrokiten rastet kur maloket rrahin lalucet. Kemi ren rehat nga veshet se ne kohen e berishes te canin trapin duke u ankuar.
Flm edi rama.

Hahaha!

Gjykatat e Republikes se Shqiperise, dhe ne pergjithesi sistemi i drejtesise eshte i pabesueshem! 

Megjithese, kur kemi degjuar habirat juridike te ceshtjeve te zgjedhjeve, te Bashes me autostraden, te Gerdecit etj, kjo nuk eshte aq shokuese. smiley

"the silver lining" ne kete mes eshte vetem ajo qe ky sistem, nona e te cilit eshte vecse njoni -ai malsuri qe eshte nona e te gjitha te keqiave sistemike ne Shqipni, mori anen e dy malsurve te majte qe shtrune ne hu nji skorpjons tirone llapaqen te djathte. 

Ne nje fare menyre, mund te thuhet, qe ku sistem, ne kete rast funksionoi bash ashtu sic e kishte dizenju ai monstra! smiley

Na ndiqni ne seancen e ardhshme te Gjykates se Larte ku vrasjet ne lokale do t'i delegohen per disiplinim kamariereve, ose kuzhinjerit, kushdo qe eshte me i drejte si person. 

Hallall precedentin Gjykata e Larte, e shtetit te bananeve dhe arroreve. 

Dhe ta themi troç z.Ministër .Tani jemi në Demokraci . Një MUT na keni dhonë për të hongër si Shtet .

Po mor çun . Dhe unë atë po thoja ..Deri tani keni hongër Mutin e Shtetit , tani e tutje do hani Mutin tuj .

Për këtë lufton dhe sh .Xhibi në fushën e kulinarië ! Porosia e saj e vlerë është .

Lokalet të mos hanë të Qeverisë dhe Qeveria të mos hajë të Lokaleve smiley

Sh Gjëmbi për transfertë temash dhe përdorim fshese , ku është ? Apo do ketë dhe ajo ndonjë mejtim ?

Po rastin e Paloqes dhe te atij pijedashesit Ristan, perse po kjo gjykate i shpalli fajtore per shpifje te bera po ne kuvend...??? (apo shpifjjet i bene ne parti keta qe s'quhet.....)

Tani ata mund te rrihen sa te duan dhe nuk denohesh me nje fjale. Bo cfare gjykatesh pernjehere shkojne nga pushteti. Plerat

Duhet kuptuar jo ne nivelin PD-hit që krahason Mollën me Portokallen me që janë Fruta.

Pal..ja dhe Ristani dhe e tërë diarreja shpifëse e ndotëse , vulgare e amorale e infektuar nga makineria e ndotjes nga selia e  Babsapit  , nuk është akuzuar se është bërë në Kuvend. Shpifjet e tyre janë Publike pothuaj në çdo Deklaratë e intervistë të bërë prej tyre .Të mos harrojmë se edhe "Justifikimi " para Gjykatës u bë si " vija e Partisë Demokratike" dhe jo  trimëri personale smiley

Kjo duhet të kuptohet MIRË pasi është vijë ndarëse shumë e qartë për të mos i lënë rrugë manipulatorëve ose atyre të nivelit Xhibonjist e kalama pallati për të spekuluar me terminologji boshe.

A është vendim i drejtë i mbështetur në Kushtetutë apo jo ...Kjo është tjetër gjë dhe ndoshta pranon dhe pakënaqësitë personale pvarësisht nëse kanë brenda argumente Juridike.

Jam që jam tek PPU them dhe unë një llaf ....është plotëisht e pranueshme.

 

u lejohen ende armet deputeteve?
  -po e paskerkan denuar kot ate ish deputetin kuksian te PS  qe shtiu mbi  te ndjerin Azem Hajdari dikur ne Kuvend!

Mos u bën shumë shakator .Ke këtë koloçpuçin e pallatit për këto dilema .Ai bën gara me kalamojt e tjerë kush del i pari me hedhjen e shurrës, më lart e më larg .  As shumë rrënjasij mos u bën se ...Zogu e fali atë qe shtiu për me e plague ..

Them si Belul , pa je që je ..edhe ti nuk ndryshon smiley

Dikur i pushkatonin intelektualet ndersa sot loja rama berisha i ben te duartrokasin deputetet tutor kur dhunojne ata qe i denoncojne.

- Degjuam Krisma ! 

-Kush foli ! ,Ti ? ,Ti? apo Ti?

( qetesi,,ne sfond nje Cricket noize..kri, kri kri..)

-Ja pra qe krisma nuk ka pasur. smiley

 

Eh mor Strazimiro, mor kok cok .  ,, nuk ju pelqen gjella qe keni gatu??  

keshtu te gjen kur nuk degjon Popullin : "Ka hundelesh mbi Hundelesh" 

Harram u qofte cunave te PS nese nuk e mysin ne shkelma Strazimirin!

Fut e bjer! 

ene mbas seances se dyte (fut e bjer) ,Strazo... nuk del me nga shtepia..

ijini motren !!! smiley

...burime plotësisht të besueshme nga Gjykata e Kukësit ne dhjetorin e kaluar, Edver Kristaq Rama ka telefonuar direkt duke sharë me gjuhën më ordinere dhe kërcënuar me zhdukje fizike një gjykatëse të respektuar që punon prej mbi 30 vjet në atë gjykatë. Shkaku i telefonatës, terrorit psikologjik, sharjeve dhe kërcënimeve me zhdukje fizike të Edvin Ramës ndaj gjykatëses ka qenë vendimi i saj për të liruar një person të akuzuar nga policia për vjedhje të energjisë elektrike. Kjo është vetëm njëra nga telefonatat e shumta kërcënuese që Rama u ka bërë vetë gjykatësve të Gjykatës së Vlorës, Gjykatës Administrative, Gjykatës së Apelit Tiranë etj”

..dhe pergjigja e gjyqtares burrneshe ishte; ik ore rrugac ordiner. smiley

Cfare budallalleku, po sikur nje deputet te  vrase me karrike apo me tavlla duhani nje tjeter nuk duhet arestuar dhe denuar nga gjykatat? A mundet kryesia e kuvendit ta denoje penalisht? Po si ka mundesi te jemi shperfytyruar kaq shume ?

PS. Ky qe u qellua me grushte e meritonte plotesisht se eshte skuth i qelbur, por kjo nuk do te thote se agresoret nuk duhen denuar. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).