Një foto spektakolare është bërë dje në kufrinin midis Sirisë dhe Turqisë. Ky është momenti kur militantët e Shtetit Islamik afrohen vetëm pak metra nga kufiri me Turqinë, për të shpërndarë sirianët e shumtë që janë mbledhur aty në përpjekje për të kaluar në anën tjetër e shpëtuar jetën, ndërsa ushtarët kufitarë turq qëndrojnë të palëvizur.

Në dhjetë ditët e fundit, rreth 13 000 civilë sirianë kanë arritur të kalojnë kufirin, por kjo nuk ishte dita me fat për ata që u ndalën dhe u kthyen mbrapsht me dhunë nga terroristët e grupimit që ka marrë nën kontroll disa qytete të rëndësishme të Sirisë dhe Irakut që prej një viti tashmë.

Kufiri mes qytetit sirian Tel Abjad dhe atij turk, Açkale është një pikë e rëndësishme kalimi refugjatësh, por asnjëherë forcat turke nuk ishin gjendur përballë ekstremistëve të armatosur rëndë.

Në terren, militantët e ISIS po përballen me sulmet e forcave kurde, të cilat mendohet të jenë afër Rakës, kryeqytetit “de facto” të Kalifatit, ndërsa ideja e një përballjeje mes ekstremistëve dhe kurdëve pranë kufirit turk do të vërë në sprovë ushtrinë turke, pasi qeveria një forcim i forcave paramilitare kurde nuk pëlqehet nga Ankaraja, e cila ka problemet e veta me minoritetin kurd.

Nga ana tjetër, Turqia po përballet me fuqinë në rritje të kurdëve, të cilët luftën kundër ISIS-it kanë filluar ta shohin edhe si luftë për shkëputjen e tyre nga Turqia.

60 Komente

Situate e ndere

Cfare titulli!

C'duhet te bejne ushtaret turq aty sipas gazetarit? Te qellojne mbi luftetaret e ISIS dhe per cdo islamist te vrare te marrin ne qafe edhe 20 refugjate si bonus. 

Turqia po fillon te korre ate qe ka mbjelle!

    Situata eshte polivalente ne ate pjese te L.Mesme.Tashme mund te pohohet, pa asnje frike gabimi, se jo vetem Amerika, i tere Perendimi, por as shtetet kufitare nuk kane nje strategji te qarte per situaten,perballjen me te dhe me se fundi ..zgjidhjen.Turqia si vend kufitar e me shume probleme, te cilat vene ne diskutim territorin e saj, nuk e ka aspak te lehte te operoje kunder e as pro.Do ti shkonte shume nje mbeshtetje per ate krijese  pergjersa kunder saj jane rreshtuar Kurdet.Por as kurdeve kjo nuk do tju sjelli risi ne deshiren e tyre per nje shtet te pavarur, ne Kurdistanin e coptuar ne kater shtete, ku Turqia ka gati gjysmen e okupuar.Nuk fiton gje Turqia duke sulmuar ISIS qe aty te vendosen kurdet.Po as Amerikes nuk i intereson te mbeshtese totalisht kurdet, ne fund te fundit  per kunder Turqise, nje vend kyc i NATOS  ne ate pjese te botes.Jo me kot eshte lene situata ...." koken hengeshin arabet ..! " 

Dhe ISIS- ndaj tund koqet, mu para hundeve te ushtareve te nje shteti, qe i perlan... per disa ore ...! 

Tashme mund te pohohet, pa asnje frike gabimi, se jo vetem Amerika, i tere Perendimi, por as shtetet kufitare nuk kane nje strategji te qarte per situaten,perballjen me te dhe me se fundi ..zgjidhjen.

Po tani si do i behet halli Amerikes dhe tere Perendimit?

Cfare thuhet ne Kelcyre per kete qeshtje ?

Nga Kelcyra jan tu thon te gjithe budallenjve;  mos na cani....c'ka mbet bidevi ! 

Turqia shtet  "leshi" e popull dum e dum ...

Turqia shtet " leshi " !! ? Amon ore Baba, na e mvish dhe kete tonin, me acisoj " leshi " dhe te bojm qytetar nderi te ..Pishkashit ! 

Pervec ne shqiptareve askerrkush tjeter nuk e merr Turqine si model per asnje gja pozitive . E ne shqipot dihet se nuk jemi ma te zgjutit dhe as me te begatshmit e katunit !

mire por me ze te ulet qe te mos qeshin..! 

Une kur te rritem dua qe te behem qytetar nderi i Kurveleshit . Rrofte shoku Meteor Peci !

ISIS më ka shk(r)u, atje moj ne kufi ...... (B.A)

Fajin e ka Amerika... smiley

Jo 100%

Po ja vrau macet Sadamet e Gadafet (edhe Asadi ishte ne liste) dhe tashme mbreterojne minjte gjithande dhe po vijne te gjithe nga Evropa. Ja keto jane pasojat e nderyjeve te dyshes se pallosheve Dubya&Cheney te cilet e futen gjithe Lindjen e Mesme ne kaos total

Clidhje ka Bushi me Libine?
Ate sikur e beri Sarkozi,apo e harrove?

 

jo mo c'ne ! E ka Edi Rama ..! Dhe liteshtejni 

E di qe zgerdhihesh se je mijera klm larg nga katrahura qe beri SHBA....O korrento sa azilante Siriane,Libiane,Irakiane ka pranuar SHBA? apo i vuri flaken ferres dhe ja la Evropes te merresh me pasojat. I bie qe Evropa te nxise ndonje lufte civile andej nga Meksika dhe Amerika Latine dhe tju ktheje reston 

Amerika eshte vend emigrantesh dhe nuk trembet nga emigrantet.

Sa per dijeni meksikanet hyjne e dalin si tju doje qefi ne kufi.

Por mire kur eshte vend emigrandesh pse nuk ju hap deren ketyre po ju a ka lene gjithe barren Evropes?

 

Sa per hyrjen e daljeve "sipas qejfit" te Meksikaneve ne kufi e tregon qarte ky muri pergjat kufirit

 

 

 

Pervec kurdeve qe duket se jane me te vendosur ne lufte kunder ketyre zheleve, te tjeret (Irak, Siri) ose bejne sikur luftojne ose bejne llogari si Nikollaqi i Olimbise. Keqardhje per femijet dhe ata qe duan ti shpetojne atij ferri per te tjeret '' Highway to Hell''.

Mos u mashtroni nga foto! 

Nuk jane ushtare te ISIS-it por ushtare Izraelit te maskuar!

 

Eh mor Pjer, monument do te behet ! Si Luani, nje kelysh ben, por Luan.Nje liber kreve dhe i bere te gjithe te dijes, te menes hairit ! 

Me vrim te hundes e kan kuptu, qe nga ajo lufte ata qe perfitojne jane popujt irakiane, siriane dhe ...asirianet...! Te pesuarit,  jane cifuteria ...! Tani bej dhe ndonje liber per te ciklit ulet !

smiley Jo te gjithe do e kapin dhe kuptojne ate liber i dashur. Libri eshte bere ne ate menyre, qe vetem nje pjese e vogel ta kuptojne. Ata qe i shohin ngjarjet, fenomenet ne menyre dri-dimesionale dhe nga te gjitha kendveshtrimet. 

Me thone te drejten nga FOTUA nuk kuptohet asigjo . Nuk shof as ushtare ISIS as ushtare Turqie as ushtare Kurde. Duket si nje foto Kampi te njerzve te sapombrritur , si shembujt qe na bie  LefTKopeja

se Diktatura zotrie , rrethonte te Internuarit ne kampe  me Tela me Gjembece dhe ua ruante me ushtare te armatosur smiley

Pastaj me vertete nuk kuptohet se  ..Cfare na lidh ne me kete situate ?

Evropa po perballet me dhjetera mijera refugjate cdo dite per shkak te kesaj katrahure, ja pse na lidh dhe ne kjo situate i nderuar idriz. (ju ande pertej Atlantiku skeni pse te shqetesoheni, edhe mund te ndryshoni kanalin) Fqinjet tane si Italia dhe Greku jane futur ne gjendje emergjente nga kriza e refugjateve e cila po e shendrron edhe Shqiperine ne nje vend tranzit-destinacjon te ketyre fatkeqeve. 

Cfare na lidh ne me kete situate ?

Nje lidhje me duket se ka te beje me tregun e hurmave te arabise ne shqiperi. Situata e krijuar ne lindje te mesme ka sjelle renie ne prodhimin e hurmave te arabise. Renia e prodhimit ne lindje te mesme ka sjelle rritjen e cmimit te hurmave ne Shqiperi. 

 

Ne fakt kohe Ramazoni eshte dhe dihet qe nje nga me te preferumet e te UshteQyerjeve jane Hurmat e sheqerosme arabe . Edhe bo vaki qe na i presin si mazllëmë të devotshem.

@Grava dhe Arti

Clidhje ka Bushi me Libine?
Ate sikur e beri Franca,apo e harrove?

 

Bushi shkaterroi infrastukturen shteterore te nje prej shteteve me te rendesishme ne te rajonit, Irakun i cili e futi krejt rajonin ne kaos. Sa per Fancezet, po te mos merrning OK nga SHBA nuk i futeshin fare asaj aventures se Libise sa per dijeni...mos ti kthehemi dhe so-called Praveres Arabe e cila nuk ishte gje tjeter vecse mallkimi arab

Pranvera Arabe nisi nga vete arabet,nese e ke kujtesen e shkurter ne Tunizi.

Diktaturat gjithmone do te prodhojne nje kohe instabilitet dhe refugjate.

me kete radaken tende duhet qe Blloku Lindor te mos binte,se prodhoi dhjetra milione refugjate,prostituta,kriminele etj dhe shume luftra rajonale qe nga Armenia ne ish-Jugosllavi.

Fatkeqesisht diktaturat do te bien nje dite se nuk jane te qendrueshme do apo nuk do ti.

Keshtu ndodhi edhe me diktaturat e vendeve komnuniste ,vendeve te Lindjes se Mesme,keshtu do te ndohe edhe ne Korene e Veriut,Bjellorusi,Vietnam nje dite etj.

Korrento je aut fare, po fare..nuk jeton ne kete planet. Ti kane shpelare trute me klorin rregullisht. Destablizimi i Irakut solli dominone e pranverave arabe, megjithese edhe ato u organizuan nga perendimi (SHBA e ka pranuar haptazi me krenari qe ishte e perfshire ne Pranverat Arabe)..... dhe synimi i Pranverave ishte rrezimi i Asadit dhe Mullehheve te Iranit. Tani te krahasosh Evropen Lindore me Lindjen e Mesme tregon qe je komplet i indoktrinuar dhe jashte cdo realiteti. Vendet e Afrikes se Veriut dhe Lindjes se mesme fakti po na e tregon qe vetem diktatura i mban nen kornizen e nje shteti te mirefillte ligjor se kultura e tyre nuk mund te pranoje keto dokrat e tua "demokratizimi" qe derdellit, te cilat besoj se te jane bere dhe ty vete bajate. Try harder but this time try tu put your brain to work dhe jo me kopju "Marksizem leninizmin"

Arto, te vlersoj, por ketu e ke gabim, se amerikanet u gjinden te papritur kur filloj pranvera arabe spontanisht nga nje inxhinier i papune ne Tunezi. Ne ate kohe USA ishte e zene me te tjera plane, me Jemenin, ne prapaskene dhe me Irakun ne skene. Pyet plakun (mua) qe i di planet e shum shteteve, qeverive, dhe planet e se ardhmes, ato qe priten te ndodhin. Dhe une nuk kam nevoje te ndjek disa artikuj, qe jane shkruar emocionalisht apo me porosi, siç thote dhe debatuesi me ty, debatues qe nuk po te akuzon per rusofil. Une e vlersoj prurjen tende gjithmon, por duhet ta dish i dashur se amerikanet, jane dhe ishin shum larg asaj qe ndodhi ne Lindje (ish kampi socialist) dhe asaj qe ndodhi me vendet e Afrikes se Veriut, vende te cilat nuk ishin domeni i saj, por i Europes. Ke material edhe tek VQ, per keto probleme. 

Kjo qe thote eksperti Pjer eshte e vertete.

Nje kolonel i parashutisteve te Folgore-s (pyesni ca eshte) me tregonte kur po pinim nje shishe vere, ne 1985, kur plasi kriza libike, batalioni i parashutisteve italiane brenda 25 minutash, nisur nga Pisa, ishin prezent ne terren. marinsat, nga Sicilia, pas 2 oresh.

koloneli i marinsave rreshton trupat e tij para parashutisteve dhe i  saldon secilit nga nje kapese te veshi, nga ato qe perdoren ne zyra per kapjen e faqeve ne format a4.

KOrrento mos humb kohe me individet qe postojne materialet propagandistike te diktuara nga mediat e kontrolluara te Putinit se ti nuk paguhesh kurse ky paguhet. Cdo perandori ka nevoje per sklleverit e vet po keshtu e dhe Ruset, e do i gjejne dy individe per te shperndare propaganden e tyre pro Ruse ne mediat e ballkanit edhe ne gjuhen Shqipe.

Po ju zbarkojne 5000 trupa Amerikone ne vendet Balltike ...aty ku banojne sipas Rusve..... katnar e djathtist....Polonia eshte ngrit ne kembe. DO shtyhen Muzhiket Rus me tutje nga Kina se na e qelben europen me supremacine e tyre fashisto-komuniste-nacionaliste.

Po mer trap po me jep rroge Putini qe te shkruaj ne PPU smiley  rrofsh se me ke shtu nja dy vite jete me kete te qeshmen

Tani eshte humbje kohe per mua te debatoj me rob qe e kane IQ sa temperatura e dhomes ku rrine... Bashkoju tufes me korrentin dhe shko e blegeri gjetke se ti nuk ke as nivelin minimal per diskutime te tilla. Ta tha noshka para ca diteve ti je si puna e atyre ne Time Square qe flasin perdite me zotin smiley

Po materialet e atyre qe punojne ne Rusi shperndan, nese e bo falas, budalli je ti. Po ku e di cfare eshte debati ti more. Ti je cut&paste tipi, ske asnje strukture besnike kur kujton qe mendon. Shif pikturen se ti ke formim kolegji publik maksimumi e vec ndonje Enveristi te rrjedhur a nostalgjiku te komunizmit nuk impresiono njeri me urrejtjen  gjenetike anti-amerikone. Po Rus je ti cer je Shqiptar? Ti je anti-Islamik e anti-Musulmon, anti-separatist....Ukrainas apo Baltikas, adhurues i Putinit si figure perandorake dhe shperndares gazete....ose pacavurresh pro Ruse.

Duke fol per krimet, Europa si ka harru akoma krimet ruset e fundit te luftes se dyte Boterore. Ne nje nate perdhunuan vetem ne Berlin 30 000 femra, ashtu muzhike te qelbur me sifiliz e tuberkuloz....edhe ne Bullgari e Jugosllavi slan pisllik pa bo. Shyqyr qe nuk shkelen tek ne per te na cliru, faleminderit Partizonve shqiptar qe vrapuan mbas gjermoneve qe qen tu ik se do kishte ardhur hordhia jote e do kishim pasur me shume Shqiptar Rus Dashes si ty. Hec mos u bo merak se aq urrejtje e ndjenje superioriteti kan Ruset ndaj Shqiptareve sa ti ke per ta shiju i pari.

Mire ashtu e leme, une jam spiun i rusit sapo u diktova nga vigjilentet sypertite te "Partise se Lebetitme" U knaqe tani? Shko e futi i xhiro ne Time Square  smiley

Korrenti te respekto e bo koment tek tema jote ti hap flatrat e superioritetit....cer ka Marksiste Leniniste korrenti ne koment te vet? E shikon sa injorant je...cer pret mo kur ke Noshken per Bibel....e Times Squarin si qender vuajtjeje. Morrin lek njerezit per ket punen tate po paska qe e bokan falas.

Tani besoj e kupton që përse nuk kanë vlerë këto prurje pasi shndrohen në megafonë  për deklamacione të çdo individi me pasoja nga "encefalitit "  , që në mënyrë absolute dalin jashtë çdo linje normale e le më në përmbajtje të prurjes...dhe përhapen si purtha në Pllakë "se Polonia dhe Balltiku zotrie "  se Franca e Napolonit zotrie "  ..Çesari , Atila..deri tek Arka e Noes *78

Ti si të dush edhe jepi i nderuar Art !

Mu mu duk interesante si foto idriz, por ke te drejte se per te pare pertej atij gardhit qe kishim perpara me duket i rame rrotull e rrotull nga rruga e fildishte  smiley

Nje ditez te diel
Njeriu me gomare
U futen ne gare:
Gomari ne diell
Filloi te pellase,
Njeriu te bertase.
Gjykonte juria:
Kush bente me shume
potere dhe zhurme.
Dhe tha Perendia:
"Njeriu nga kjo gare
Fiton mbi gomare."

ACDC1, ku pikerisht une e kam thene nje gje te tille ? Keshtu qe kerkome ndjese ! 

    Dhe dicka tjeter per djeni : Perendimi boshatisi Lindjen e Mesme " se ashtu ja deshi puna sionizmit botror" dhe mbipopulloi Evropen me qe ishte mangut ne xhamira ..Tani e tutje, asaj Evrope do kete pllane konkrete per 5- 7 xhami ...per hektare ! 

Me fal i nderuari Grava,por meqe me kishit replikuar ne te njejten kohe me Art-in,ju futa qe te dyve ne replike.

prej meje i ke gjith heret miqesore dhe pa asnje paragjykim.Fiksoje kete ! 

Flm i nderuar Art .Po me ardhjen e këtij Gomarit të njohur tej e përtej Kufijve me ..Politikbërjen e Modhe ...bindem që këto nuk kanë pikën e Vlerës.

Ata që i kanë inspiruar si tregun e Refugjatëve ashtu edhe ndryshimet gjeostrategjike kanë në dorë edhe përfundimet .Ndrysh mirë e kemi këtë Gomarin ...Vure të Pëllasë...

A.Kurti rezik për Amerikën zotrie smiley  dhe në rrjegull jena .

Me qetsi me dashuri , veçanërisht për JU smiley jo se nuk duhen këto Info , ku Ju ini një Cilësor i kësaj pune , por në këtë rast më duket një Kotësi pa pikë Kuptimi.. shtrirja e mejtimit të mëndjes deri në Pëllitjet e këtij gamorit "se Franca zotrie "

smiley 

Te nderuar admina,

A ka mundesi ti hiqni veretje ketij personi me emirin oidriso?

Vetem ofendon dhe eshte bere i padurueshem.

Mund ti kufizoni komentet apo ta hiqni fare?

Ju faleminderit,paraprakisht!

Me ty të vjen TURP të të përmendësh dhe Nikun... Dmth duhet të jesh në në pavion psikiatrik të bisedosh me ty....Dhe në se më digjojnë mua të nderuatit admin , duke të marrë parasysh edhe komunikimet e mëparshme , jo vetëm që nuk duhet të të fshijnë por të të afishojnë më shumë për të parë sejcili se ...deri ku të shpie degjenerimi e degradimi mendor i megallomanëve e daulleve bosh !

Dhe po të vësh re MIRË çdo shprehje për ty personalisht e kam të krahasuar me një GOMAR me plot kuptimin e fjalës ! Këto rreshta i kishe drejtëpërsëdrejti ..Gjithmonë nënkupto Nikun real Gomar kur komentoj e të përfshij !

Lexoje MIRË dhe fshije !

 

 

Po sikur ISIS te filloj e te bllokoj kete lumin e  refugjatve drejt evropes(dhe e bejne me mire se Sadami ata)..do i kete xhan e a do te ndryshoj mendim per ta evropa? 

Turqia djema, deri tani ka lozur rolin e asnjanesit ne kete lufte-rremuje, pavarsisht se popujt aty e akuzojne si mbeshtetese te IS-it, per shkak se e ka lene kufirin te hapur per militantet e ketij grupi. Ketu ne fakt Turqia eshte treguar e zgjuar, ka dashur qe ekstremistet te mos bllokoheshin ne territorin e saj, perndryshe do kish probleme, prandaj e ka lene qelbin te dali jashte trupit te saj. 

Se si do shkoje situata aty, as vete shtetet rrotull nuk e dijne, secila pret dhe reagon sipas asaj qe ndodh brenda dites. 

Pjero, megjithe respektin per VQ po ja ke fut pak kot. Erdogani i humbi zgjedhjet nga forcimi i partise Kurde qe eshte armiku i tij numer nje. Ne Turqi kane hyre 2 milion refugjate siriane qe nuk kane ku ikin me dhe do s'do Taipi ato sot e tutje jane pjese e popullit turk dhe minoritetet ne zgjerim  po ndryshojne pakthyeshmerisht shoqerine turke. Kurdet po forcohen ushtrarakisht e politikisht cdo dite e me shume dhe padyshim qe nje dite do kerkojne me force shkeputjen nga Turqia. Ajo situata qe thua ti e reagimit brenda dites eshte situata qe i pershtatet vetem gomarit qe thoshte "beje Zot enderr" kur pa ujkun ne anen tjeter te fushes. Taipi po vepron me nje plan te percaktuar mire, por idiot dhe shkaterrues per ate popull. Po simbas kokes edhe festen ka pas thone turku.

PF mos ja vej re Pjerit qe nuk eshte i azhornuar per zhvillimet e fundit ne lindje te mesme pasi kohet e fundi ai ka qene shume i zene me gjyqin.

Jo vetem aq po ake vene re qe nuk thote me "ke nje shishe vere per kete gje" apo "ke nje arke vere nga ajo e..... po erdhe ketu". Ca shoke qe kemi ne Belgjike dhe e njohin mire thone qe ka dash te ndryshoje dhe emrin. Nuk mi thane arsyet por me premtuan qe heres tjeter kur te flasim do me japin me shume detaje.

Te shkretet njerez ca taksiratesh i kane gjetur...imagjino ta shikosh live nje situate te tille, te dridhet mishi.
btw, ISIS kishte kercenuar prape Kosoven.

Kur gjithçka ecen ters ne jete, te pakten njeriu i shkrete mund te gjeje pak strehe duke lexuar artikujt me gjeopolitike te Shekullit

Pjer, nuk me ke shkrujt ne privat, ndoshta ke pas pune? Per situaten e " rende " te " humbjes " Taipit hic mos u qederos se tunden malet e nuk bien.Ai ka fitu, por pikerisht pse nuk i ka fitu te shumtat, keta u gezun semedemek shpetoi bota " e vogel e tyrja" , prej rrezikut.Ku marrin vesh ca se ....Rreziku i botes gjat dates 28 shtator , sic ka thene ai " profeti hebre " me Rodrigues nga pas, ka me bo hatane  mu ne pellgun e Karaibeve e ca ne Perendim e gjer gjysmen e Kanades, ...me te ngrohte ! Ujku ujku abrashet por "cakalli",  ka mu bo kerdine ! Dhe larg qofte se kane me na lene bosh menimet ketu ! Aqe dine o burre ! 

Vec ahere po pate nge te flasish ..., me cdo mbeten andej ...per " hallet " e Taipit 

Me ate veper qe la , cdo akuze cvleresohet! Mirpo vlera e te mirit ndihet kur nuk i kemi

E gjithë kjo po ndodh sepse ISIS po merr arratinë para kurdëve, e bashkë me ISIS po ikin dhe mbështetësit e tyre të cilët kanë frikë nga hakmarrja e kurdëve duke e ditur se çfarë u bënë kurdëve këtë mbështetës të ISIS kur ISIS pushtoi Tal Abjadin. 

Ata nuk janë refugjatë, por terroristë të rrezikshëm, që rrezik për punë javësh i ke në Evropë ku dhe do të vazhdojnë planet e tyre për Evropën nën thundrën e ISIS. Shpresoj që kurdët të mbarojnë punë shpejt e t'i eliminojnë këta persona që përbëjnë rrezik si për Sirinë, ashtu dhe për Evropën. 

Si u ba puna e Turqise ? Ketije tigri prej letrash, me ndikim ne arenen nderkombetare sa Mozambiku . Popull idiot me Erdoganin ne krye smiley edhe qe shiten sikur jane "superpower" !!!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).