Duket se tradita orale mbetet ende e fortë në Shqipëri, edhe kur vjen fjala tek ai që analistët quajnë "diskursi politik". Pasi kryeministri Rama mallkoi ata që përpiqen të përçajnë shqiptarët, kryetari i PD-së Basha, sot në Korçë mallkoi me verbëri ata që nuk e shohin varfërinë. “Mallkuar qofshin ata që i japin frymë politikës barbare në Shqipëri!” tha disa ditë më parë Edi Rama në lidhje me situatën në Konispol, ku kandidati i PBDNJ-së, Anastas Guda bën thirrje se “do të shpëtoj ortodoksët e Konispolit nga çamët dhe muslimanët”. "U plaçin sytë atyre që nuk shohin varfërinë! U ngectë në fyt buka atyre që lanë shqiptarët pa bukë!" - ishte kumti i zotit Basha sot në Korçën e serenatave. Gazeta Dita i kujton sot lexuesit se gjithësesi rekordin e mban  ish-kandidati i PBDNJ, Hazbi Kasaj me: “Ata që nuk më votojnë u daltë kanceri mu në grykë dhe vdekshin të tërë nesër”.

54 Komente

Jane bo si plakat e liga per Zotin!

Jane bo si Azbi Kasaj , me nje sy si cikllopi duan cdo gje dhe me cdo kusht per vete katunarizem i gjalle !

oh per lesh, ore per lesh...

ai vend ka shkuar per lesh.

Jo ore mik jo, ky ven eshte i uruar dhe nuk shkoi " per lesh " nga tere ato rrebeshe te historive.Per lesh do vene nje nga nje leshkot, kusaret, tradhetaret qe dhe i rrit kjo toke si stolonet e gramit. Por qe emrat e tyre do te harrohen te nesermen qe vdekja tu beje nder duke i marre per ne ferr ! 

.

Na i bjer dhe i herë atë Vidon me  kasajn po mundet smiley

Me atë ta fillojnë TV lajmin për Fushatën që të çtensionojnë pak pipllat dhe të bëjë të kuptojnë aq sa kuptojnë ....

sa karagjoz janë këta Politikanë me fjalorin e kufomës Berisha .smiley

Kasaj çmim të parë !

mallkuar qofshin ata,nuk besoj se ishte per opoziten,por per partine greke.

jo vetem qe ja kane bere mire,por edhe ta kishin perjashtuar nga zgjedhjet

na qenkan merzitur muchnanistetsmiley

kemi salen per at' pune: do ia u ngrij buzeqeshjen!

More seriozisht e keni qe behet i tille krahasim, dhe sillet per prurje?

dhe sh. faj s'iu veme jo. kishte nje si heshtje kesaj fundjave ketej. po bereqaves, kaloi

dmth mallkoi Rama dhe duhet te kete dhe kunderlajm se mallkoi dhe Basha

efekti zgjedhje te "shtypi" shqiptar smiley

Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
qi këtë gjuhë të Perëndis',
trashigim, që na la i Pari,
trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.

Ti i vodhe e i vrave pabuksat more...

Mungon vetëm një kurban, ose dy, ose katër. Ditë magjike po kaloni o Blendi, rrofsh që na përcjell formulat.

.

U prishshin gjithmone brenda 5 minutave ata qe nuk e prishen rrehatine e tyre per 5 minuta per tia hedhur voten LSI-se! - tha Meta.

Priten votime masive te femrave per Partine e Punes te Metes.

Une them qe sa me shpejt te filloje njeri biznesin e voodoo dolls me fytyrat e politikaneve ne Shqiperi, aq me shume shanse do kete te pasurohet.

Gjejini pak diciqitemeturen ketyre fotove qe ka vene Kryeministri tek faqja e tij ne Facebook me rastin e zgjedhjeve lokale ne Vlore. 

Next, ngjyrsjen ne lejla te mjekres se Ismail Qemalit.

Ou qekan njesoj keto dy mallkime? 

Kryeministri i Shqipnise qe mallkon nje kandidat per zyre qe do me "shpetu" qytetin nga mu dhe komshiu im i katit te pare me ate qe bo politike me varferine? 

Une mendoj se jo! 

Edhe me qe jemi ketu, kjo ju beri pershtypje juve administratoreve te Peshkut - gjuha e forte e Ed Rames, dhe jo gjuha e atij mutit qe do me m'heq mu dhe comt nga tablloja? 

Une duhet tu cuditsha ne fakt po nuk cuditem, per cudi. 

 

Tu duken njesoj nga sa lexove ketu?

Mu duk qe i keni vene ne te njejtin kandar dhe biles i keni dhene pak ngjyra komike. 

nuk ka asgje komike ne ato qe ka thene ed rama as edhe ato fjale ndaj te cilave ka reaguar. 

Pra, nuk tu duken njesoj.

Si njesoj? 

Ne sensin qe 5:29 eshte identik me 5:29?

Ky eshte diskutim pakuptim. Une jam i sigurte qe ti e kupton cfare po them. 

Me te mira.

Une e kuptoj se cfare po thua, po ti a e kupton se c'po them une? Nese ti e bere dallimin, pse jo edhe te tjeret? Informacioni eshte dhene ne kontekst dhe i pashtremberuar. Padiskutim qe ne nje kandar do vihen. Nuk peshohet sakte me dy kandare.

"te peshosh dy gjera me nje kandar" si shprehje nuk ka te beje drejtesine/ndershmerine e vleresimit te dickaje. as me dystandarteshin smiley

Nejse se u be terkuze. Idea eshte qe mjaft dy pare mend per te bere dallimin. Njaty me poshte eshte njeri i pakenaqur ne kahun tjeter. 

nuk kam asnji dijeni per c'po diskutoni. ajo nuk eshte per momentin interesi im. e kisha thjesht per anen gjuhesore. e ndesha gjene ngaqe Mrroku eshte nje komentues qe e lexoj gjithmone. smiley

edhe kte: menyres deshirore ne fare mire mund t'i thoshim edhe mallkimore (bazuar mbi dendurine e perdorimit). eshte nder gjerat me pikante dhe me vecuese qe ka shqipja.

Ne fakt ne politike gjerat peshohen me dy kandare, sepse ekzistojne dy kandare standard.

Pastaj ekziston edhe shprehja gjigande "koqe kanari", e cila ka nje problem, sepse kanari ne fakt ka vetem nje koqe, ndersa koqet jane gjithnje dy, edhe si koncept.

 

emigranti tashi po e shikoj, paskam pas nje mendim si ty per deshiroren, por kam zakonin e keq qe komentet e tjera i lexoj me vonese, mbasi kam komentuar vete.

Problem mrroklle, problem.  Se po te kishte ligje si psh ne memenjereke, ai tipi do ishte denuar per "hate speech" pale t'i shkonte ne mendje te kandidonte.  Kshu qe rrjedhimisht do merremi me gjuhen jo politikisht domosdomshmerisht korrekt per ksi rastesh.

O Monda,

Fatkeqesisht kali i ngordh vazhdon shperndan helm ne Jug. Tani keta palacot tane le t'i bine nje here telefonit te njeri-tjetrit per te gjet gjuhen per ca gjera te mira dhe jo vetem per ndertime 20 katshash (aty te garantoj qe behen vellezer kur u duhet). Se ligj kunder gjuhes se urrejtjes ka edhe ketu. Atehere cfare te pengon ta arrestosh ate tipin? Dhe qe mos kete asnje impakt politik merresh vesh edhe me opoziten dhe bie dakort qe te dy palet ta pershendesin arrestimin. Dhe e shef pastaj a ka me bythe kush te dali te beje te tilla deklarata. 

Po akoma me e tmerrshme eshte kandidatura e atij Bejlerit ne Himare. Ai akuzohet se ka marre pjese ne masakren e Peshkëpise dhe eshte i evidentuar si kryes i nje sere aktesh anti-shqiptare. A nuk eshte krim per familjaret e atyre cunave qe i masakruan ne gjume, qe vrasesit te bredhin te lire e te na kandidojne edhe per kryetar bashkie.

Very cute. E lezeçme ishte dhe ajo me diversantet ne Tepelenë smiley

Ajo që ia nis "trembëdhjetë male me këmbë"? Si vazhdon se nuk e mbaj mend..

Iu dalshin hemoroide te gjitheve. Mos gjetcin paqe nga krujtja e loqeve. Iu bllokofte WC-ja kur te jene me bark.

PS: Thjesht per te qendruar ne teme urimesh. smiley

Per Tropizmen:,

 Trembedhjet male me kembe

Trembedhjete bilbilenjte

Trupat mbetur ne Janine 

 Nami vajtur ne Dovlete

 Kurvelesh c'i bere djemte ?

    Nje emer trimi u vure 

    Se trimat nje jete kane 

    Bese e mbetur ne flamurin 

   Per bese ..ne litare vane

   Fol Bilbil Shakua nje fjale 

Dale bej te dredh cigare 

 Dal te puth shoket me radhe 

Per ta malli do tme marre 

Se jam Bilbili me palle 

 E jo nje canak me dhalle 

Juve qe do te shkoni ne ferr, ju rrafte saliu per komshi!  smiley

Ja dhe nje arsye me shume perse PD duhet te kthehet ne shoqate.. Shteti duhet ti garantoje nje shume te caktuar fondesh vjetore por pasi te jete garantuar zhdukja nga skena politike shqiptare. 

Keto tentativat e skuthave te bllokut ne Tirane qe mendojne se kane shpikur sarkazmen dhe banalitetin jane tjeter gje.. balte qe nuk ngjit dhe lajm qe konsumohet brenda pak minuatash tip lapsi.. diku do hane dhe ata. 

 

Bukur Peshku, Lajmin nga Dita. Dhe vetem kur mallkoi Basha u be lajm, se Rames i pranohet.

Ky kercenimi me ton dashamires babaxhan qe kryetari (dhe kandidat aktual) i bashkise se Elbasanit, Qazim Sejdini, i ben gazetareve para se ta intervistojne eshte goxha me qytetar dhe me #kulture: 

Ju harroni qe jeni ne pune, dhe ju me gojen tuaj, me kameren tuaj, i prishni interesat pronarit. Pronari me pushtetin eshte i lidhur pazgjidhshmerisht. Ne kohen qe i prishni interesat pronarit, rruga me e pare eshte qe te bjere mbi ju. Keshtu qe, e doni a s'e doni ate qe keni perballe, jeni te detyruar te ndiqni interesat e pronarit, ai eshte i detyruar t'ju perzere juve ose te mbylle televizionin.

Paste meshire Facebook-u i Metes per Qazim Sejdinin, se Twitter-i i Rames s'ka diskutim do jete si shpata e Skenderbeut.

Shprehje te tilla ne fakt, tregojne se politikanet tane drejtohen/udhehiqen nga emocionet dhe jo llogjika e ftohte. Si duket eshte ambienti atje, fryma ekzistuese, se nje gje te tille e vem re edhe ne emigrantet kur vijme atje, sikur prekemi nga ajo fryme dhe -ne disa raste- behemi si politikanet shqiptare smiley

politikanet si sneaky devils qe jane, shfrytezojne nje nga elementet me te bukur te morfologjise se gjuhes shqipe: menyren deshirore te foljes, qe e ben gjuhen tone kaq shprehese dhe te vecante...ndaj bekimet apo mallkimet ne shqip jane so electrifying dhe intense, e kur dalin nga thellesia e shpirtit depertojne direkt te tjetri, ndersa kur i perdor ne menyre tinzare dukesh qesharak.

Mos ngelte kembe politikani  katundar nga Skrapari ..nga te gjitha vrimat ngjyrat nga jane futur per orgji ...

Sa nuk i duroj dot e vetmja rrace  e ndyre e  banoreve te jugut...

 

Ps 

nqs me del ndonje nga Skrapari per te me share... nuku me plas fare do theshnja smiley

Te paska lene ligsht... smiley 

Bama nuku i duroj ti keme verdalle ...

e jo te me kene ,e te me lene gomeret e Skraparit smiley

aman mo na merr ndonje pushke nga ato te uzines 

se po me dridhen leqet e kembeve smiley

Në ndihmë të politikanëve, atyre qe aspirojnë të bëhen politikanë, dhe për ndonjë hallexhi, hallexheshë:

Mallkime popullore shqiptare:     

A - Ç

D - F

G - H

J - M

N - Q

R - SH

T - ZH

Dhe muhabet më vete: ueee sa shumë dhe sa larmishëm mallkokërmi na si popull.  

Shembull: 

GËRDEC
Sifiliz. Të rëntë gërdeci!

ka nevoje to be updated smiley

(fjalori, dmth)

smiley

ke te drejte July21! p.sh fjala LeftKope.. sapo lexova diku nje te re  'te perqafofte LeftKopeja" nga oidriso i PPUse; madje, kjo shprehje ia merr ne kthese edhe asaj me Lugatin' te hengert lugati" smiley

smiley

smiley  (lexova shpejt e shpejt vec disa)

edhe habitemi pse shqiptari per nje fjale goje direkt merr pushken. s'mjaftonin te ishin te gjitha mallkimet variacion mbi vdekjen, por duhej edhe kjo "I humbtë varri e dërrasa! " per t'i vene kapakun, lol nuk sos mallkimi as ne boten e pertejme.
rrofsh Monda per kete thesar. jemi shume emocionale si komb.

Quhet #Rilindje Xhibi.(e sheh Flamurin e kuq,) 

 Do te  #Rilindi edhe feja ne shqiperi. e shikon ndryshimin e imamve te #Doktorrrrumpalles. dhe                 # Rilindjes.

smiley

Dale nga dale po vjen # Rilindja xhibo, Dale nga dale.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).