Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

Pa censurë - 95

317 Komente

Mesazhet e disa shqiptareve ndaj italianit qe i ben reklame shqiperise ne fb

1. Adesso sparisci perche gli albsnesi non sono fessi e conoscono benissimo le strade che fai vedere. Appena ci sono le bucche tagli il video

sipas zotit Hennessey, presidenti Bush nuk ishte aspak nje president budalla. Perkundrazi, ishte nje president absolutisht brilliant!

Pra, mjaft me me stereotipe liberalesh retard.

Dhe po, ne Irak pakesh pasur vertet arme te shkaterrimit ne mase.

Ju faleminderit.

nice, nice. building up and keeping up the stereotype. smiley

so, not a smooth speaker. And? Who gives a rat's ass on that!

A prez needs to be a guy who takes actions, not some talk show pal. for that we've got jon stewart.

George W. Bush, or as he's more commonly known in the DC area, George the Great, or simply GG. 

We miss you and your decisivnes George! 

We've taken it for granted. Like so many things...

Sorry about that, Dubya!

My friend, you have got to stop watching Fixed Noise. Stereottype ???? Too bad the stereotype goes all the way to the head of the GOP.

"If your party can run the nation for eight years, and then have a national convention and not invite Bush, Cheney, Rumsfeld, Colin Powell, Karl Rove, or Tom DeLay... you're not a political movement, you're the witness protection program."

This from that other Jon Stewart ... you know who !

I wouldn't rely too much on the "head of gop"... smiley you know what I mean aahahahaha

nxitohet ndonjehere edhe Bill Maher. S'ka njeri pa te meta. smiley

nga Marie Gushi

PERGENJESHTRIM

Në guidën e qytetit të Pogradecit, "Pogradeci çelësi turistik", (shqip-anglisht), hartuar nga Bashkia e qytetit Pogradec, për botimin e të cilës janë shpenzuar rreth 40 milion lekë të vjetër nga fondet e Bashkisë, në faqen 50 lexova: 
"Pasi shetiste buzë liqenit, Lasgush Poradeci ulej tek hoteli i madh dhe bënte një porosi të veçantë. Vetëm pasi e merrte atë, ulej dhe shkruante mbi blloqet poezitë që e bënë të famshëm. Porosia e tij ishte: dy gota raki e fortë rrushi perlë e përzier me ujë të ngrohtë dhe pak sheqer. Që nga koha kur e pinte Lasgush Poradeci kjo lloj pije u quajt nga kamarjerët e vjetër 'Ponçi Lasgush'... Provojeni njëherë, mbase me anën e tij mund të zbuloni talentin tuaj të fshehur prej shkrimtari. "Ponç Lasgush", i shoqëruar me një kafe të fortë turke, bën mirë si në mëngjeset e freskëta anë liqenit gjatë verës, ashtu edhe në ditët e ftohta me dëborë. Sot në Pogradec të gjitha lokalet ia dinë formulën kësaj pijeje të veçantë...."

Të gjitha sa shkruhet këtu nuk janë të vërteta, janë gënjeshtra të sajuara nga mendje diabolike cinike që dinë çmimin e çdo gjëje dhe vlerën e asgjëje. Dua t'ju them këtyre manipulatorëve sa të merren me këto pazare lokalesh, të merren me atë çfarë Lasgushi është në të vërtetë për këtë qytet, pasi Biblioteka e Pogradecit, kurrë nuk është interesuar për veprat e tij, Bashkia kurrë nuk është interesuar për shtëpinë e tij muze dhe pushtetarë mbrojnë dhe favorizojnë vjedhësit e pronës së tij.

Seksioni për media i ISIS-it, Alhayat Media Center, e ka publikuar një dokumentar propagandistik për Ballkanin, në të cilin pjesëtarët e tij shprehin akuza dhe kërcënime ndaj jobesimtarëve në Ballkan.

Aty paraqitet edhe një kontekst i ateizmit komunist dhe flitet për Enver Hoxhën.

Dy shqiptarët që flasin janë Abu Bilqis (Al Albani), minuta 5:50 dhe Abu Muqatil (Al Kosova) minuta 15:15.

Abu Muqatil e thotë një porosi për jobesimtarët në Ballkan.

“I dërgoj mesazh taghutave (*taghut – ata që i adhurojnë idhujt, por jo Allahun) të Kosovës, Maqedonisë dhe Shqipërisë, dhe gjithë Ballkanit: mos mendoni se ne e kemi harruar për zullumin të cilin ju ia bani myslimanëve”

“Mos mendoni se ne e kemi harruar për armiqësimin që ia keni bërë dinit të Allahut”.

“Mos mendoni se ne e kemi harruar për nënçmimin dhe përuljen që ju ja bëni myslimanëve dhe fesë së Allahut”

 “Vallahi do të vijnë ditë të zeza për juve.

Vallahi do të keni frikë të ecni nëpër rrugë.

Do të keni frikë të punoni nëpër zyrat e juaja

Do të keni frikë e do të tmerroheni e të trishtoheni edhe në shtëpitë e juaja

Do të keni frikë e do të tmerroheni e të trishtoheni edhe në ëndrrat e juaja edhe atëherë kur ju flini.

Ne do t’ju mposhtim juve me lejen e Allahut.

Do t’ju mbysim juve me lejen e Allahut.

Do t’ju vijmë me eksplozivë!

 

p.s pervec eksplozivit keta sjellin dhe parfume te mrekullueshme. 

 

Rracist sistemik!!!!

Islamofob!!!!

Plehra!!!  

kampjoni kosovar i Boksit Muai Thai (me shtetesi Gjermane) Valdet Gashi i bashkohet ISIS ne Siri

 

 

 

 

 

Hik ere taghut*

(*taghut – ata që i adhurojnë idhujt, por jo Allahun)

TIRANE- Tepër provokuese erdhi dy vjet më parë në botën e letrave shqipe poema e Rita Petros në librin e saj “Vrima”. Titulli dhe teksti poetik është çmendurisht i drejtëpërdrejtë, pa asnjë nëntekst tjetër të fjalës, përveçse flitet poetikisht për “vrimën” nga lind e gjithë qenia jonë njerëzore.

Prej kohësh përveç vlerësimeve të larta të kritikës dhe disa çmimeve të këtij libri, poetja nuk mund t’i shpëtoj ndonjë ironie të përfolur nën zë, “poetja e vrimës”. Ky nuk është më problemi i saj, sepse arti poetik i thyen shpejt barrierat e ngurosura estetike dhe mendësitë e ngurta.

“Kryqëzohemi në lëndinë mbi njëri-tjetrin… rrimë ashtu gjatë… Njëri me sytë nga qielli e tjetri me sytë nga bari dhe pastaj ndërrojmë pozicionet… një re e bardhë rrëshqet në qiellin e kaltër… një nusepashkë kërcen mbi fijet e larta të barit… kur vjen nata hëna na derdh mbi trupat lakuriq dritën e argjendtë… dhe përsëri dashurohemi deri në orgazmë… bulkthi shoqëron psherëtimat tona në ekstazë… flemë mbi krahët e njëri-tjetrit dhe shohim të njëjtën ëndërr… lundrojmë në të njëjtin drejtim lumi mbi të njëjtën barkë… vetëm se ti me lopatën e djathtë unë me të majtën… lundrojmë të arrijmë te burimi i përjetësisë dhe ah, ç’lumturi… jemi pikërisht aty…” 

Ky është një nga preludet e baletit “Penetrimi i shpirtrave” me regji të Arian Sukniqit, bazuar në poemën “Vrima” të Rita Petros që do të jepet në datat 8-9 qershor, ora 20:00, në Teatrin Kombëtar.
 

http://shqiptarja.com/kulture/2730/poema...

Kjo me siper eshte pa shije dhe banale krahasuar me kete me poshte qe trajton te njejten teme:

..., ndërsa qenia armiqësore ecte me një ethe qartësisht seksuale, si dëshira e tij për të vajtur tek Mira, me atë ecjen që fluturon mbi rrugë si shenjti mbi ujë, dhe aty kuptoi që armiku ishte drejtuar vërtet drejt një mali, në shpatin e të cilit ishte një e çarë shkëmbi… aq e njohur dhe e panjohur njëkohësisht… U drodh: ishte “Vrima e Nuses” që kishte treguar plaku i trenit, armiku po vinte për të, të kobonte malin, që ishte në të vërtetë Shqipëria e dashur, që krahas nënës, kishte edhe tiparet e femrës. 

Armiku nxirrte disa rreze vdekjeprurëse, me siguri lazer, një teknologji e urryer, disa shokë të togës u vranë të prerë në mes e të përzhitur nga agresori, i cili me siguri kishte ardhur nga deti dhe po i afrohej shpatit me vaginën e gurtë. Më kot priti që në çdo çast dikush me nëntë plagë të dilte prej infermierisë e ta vriste më në fund predatorin. Asgjë e tillë nuk ndodhi. Në kthesën fundore armiku u zhduk nga pamja dhe me siguri tani ishte përballë me “Vrimën e Nuses”. U ndje një lloj shkundjeje si prej tërmeti, një afsh i ngrohtë dragoi në mungesë të gjigandëve të karboniferit, pastaj erdhi një bulurimë e thellë, si prej dinosauri të fundit. Me siguri "Vrima e Nuses", mendoi ai me pikëllim. Mali ishte përdhunuar, epërsia teknologjike e armikut, e shpjeguar aq herë në orët taktike, e kishte bërë të vetën, dhe pala jonë, megjithëse bënte një luftë të drejtë dhe mbrojtëse, nuk kishte arritur ta ndalte.  Kjo ishte e padurueshme, me gjasë një ndëshkim për lumturinë egoiste që pat provuar pak minuta më parë, atë “të shkoj me Mirën pa bota të përmbyset”… dhe bota ishte përmbysur vërtet. Pas kthesës dallohej njëri krah i shpatit me “vrimën” shkalafitur si pas një përdhunimi të nxehtë, bërë prapë magmë nga fërkimi me ushtën armike, një zjarr i vërtetë primitiv, që do të ftohej e bëhej gur sërisht, por me shqyerjen e radhës të ngrirë, labra dhune metamorfike, dhe kjo e bëri të zgjohej i mbytur në djersë, me shijen e llahtarshme të fjalisë së pathënë, por të menduar: Na e qinë kombin, o Turi!

http://www.peshkupauje.com/2015/06/pjese...

 

Sa e painformuar kritika letrare kur thote se me "Vrimen", Rita Petro ka thyer tabute! Populli poet i ka thyer  qe nga kohra qe nuk mbahen mend" "VRIMA e nuses" smiley

Rita Petro

SIMFONI NË ERRËSIRË
I dashuri im
Po të pres
Zemërhapur
Mendjehapur
Syhapur
Gojëhapur
Krahëhapur
Këmbëhapur

Hyr në atë tunel
Futu në gjatësinë e tij
Por mos kërko më kot
Dritën
Nga ana tjetër s’ka dalje
Shijoje atë gurgullimë ujërash
Në errësirë
Atë simfoni tingujsh
Që s’mbaron

Shëëëët……
Dallo melodinë
Që nxjerr secili
Organ i imi
Ata këndojnë për ty
Me zëra mallëngjyes
Nën ritmin e zemrës
Tan... tan... tan...
Të ndihej
Se si mahnitesh
Si gufon aty brenda
Nga kënaqësia
Dhe kur nuk duron më
Në fishekzjarrë
Plas
E çdo organ
Stërpiket
Me ngjyrë të bardhë.

(nga "VRIMA")

SFIDË FEMËRORE

O botë e deformuar
Që ke lindur
Nga një mitër e përdhunuar
Dhe një penis qorr,
Që bie erë
Egoizëm mashkulli
Dhe dobësi femre.
Unë do të të sfidoj,
Me çvirgjërinë time të shenjtë
Dhe pabesinë e seksit femëror.

(nga Shija e instinktit ('94-96)

ATY POSHTË
Të ndiej çmendurisht
Aty poshtë,
Poshtë meje
Ku pulson
Aty
Është rrokullisur
Ajo masë mishi e rrumbullakët
Si koka e bebes
Kur i vjen koha të dalë
Prej vrime
Së bashku me gjakun
E ujërat
Që jetë i dhanë...
Nga dhimbja e dëshirimi
Për ty
Hapem 10 centimetra
Marr e jap frymë
Rënkoj zëmbytur
Shpirtin shkul
Përposhtë shtyj
E kur e ndiej
Se mirësevjen
Mbi çarçaf
E derdh.

Oh i dashur,
Truri im është ky
Në duart e mia
Larë në gjak?
............................
E mundur qenka të mendoj
Me trurin jashtë?!

 

I would argue that "Aty poshte" is actually a damn good poem. 

Afrohu këtu
I dashuri im
Zgjate dorën
E ndien afshin e nxehtë që del nga kjo vrimë?
T’i djeg gishtërinjtë pa i futur brenda...

http://r.search.yahoo.com/_ylt=A0LEVkBOg...

 

Poetja Rita Petro ishte e ftuar në qytetin e Tetovës për librin e saj të fundit poetik Vrima, një libër që menjëherë, pas dritës së botimit u bë objekt i diskutimit në rrethet e letrarëve si dhe të lexuesve në Shqipëri. Kjo mbrëmje poetike u organizua nga një grup studentësh e pedagogësh nga të dyja Universitetet e Tetovës...të pranishëm ishin njerëz të njohur të letrave, shkrimtarë e studiues si dhe lexues.
 
Akademik Ali Aliu iu rikthye shkrimeve të tij kritike për librat e parë poetikë të Rita Petros ku nënvizoi se poetja vjen gati si zë “përjashta”...që nuk ia përcakton dot saktë as kohën, as shkollën, as brezin.
Vihet re gjakimi pas fjalës që shpërthen tavane limituese...
Po kështu gazetari dhe kritiku Salajdin Salihu ndaloi në mënyrën origjinale te shfrytëzimit nga poetja të mitit  shqiptar të Kostandinit dhe Doruntinës, ku në themelet e tij nuk qëndron fjala e dhënë, por forca e pasionit, e epshit, e dashurisë që kapërcen kufizimet e jetës dhe të vdekjes.

Poetja dhe pedagogia Vjollcë Berisha (që ishte njëkohësisht dhe moderatorja e aktivitetit) nxori në pah epërsinë sensuale dhe amësore të femrës, ku ekstaza dhe orgazma vijnë në trajtën e paralelizmit  të fuqive natyrore, si tërmeti dhe vullkani dhe atyre që fshihen brenda trupit të njeriut, konkretisht të vetë femrës.

Studiuesja Luljeta Isaku ndër të tjera u shpreh se heroi i Ritës është ai burrë që lufton për dashurinë dhe di të bëjë një grua të lumtur; studiuesi Zeqir Kadriu tha se më tepër se e guximshme, poezia e Ritës është e vetvetishme në prirjen për të thyer tabu.

.....

Petro është fituese e çmimit Onufri në vitin 1999 për poezinë më të mire të Festivalit Poetik Elbasan, gjithashtu është vlerësuar në vitin 2000 edhe me çmimin “Mik i qytetit të Durrësit” për kontributin e dhënë në poezinë shqipe.

Gjynah qe eshte ne fushate Halim e s'ka marre dot pjese ne keto diskutime letrare. Se ai duket me i kualifikuar per keto muhabete ... smiley

keta po ndergjegjesohen cdo dite e me teper..

sa e pash. well, kurre nuk e di robi fatin e nje krijimi. edhe un mendoj qe futet te numrat e mesem te stonsave, mirpo fol po deshe. ksaj i festojne pervjetorin e krijimit (mbaj mend ia festuan realisht ne gjermani).

nji detaj: gjithnji kam kujtu qe motivi ishte krjuar ne nje "shit hotel in St. Louis", sipas KR, por mund ta kem fiksu gabim. ktu thoshte qe ishte ne Florida.

i zgerlaqen portokallet sot

Holland 3- USA 4 ....mrena ne amsterdam

Amerika po e dominon komplet futbollin si jashte fushe ashtu dhe brenda saj!!!

 

DeAndre Yedlin e boni ate Daley Blind si lecke çimentoje sot.

Microsoft Corp said on Monday its new Windows 10 operating system will be available worldwide on July 29, as a free upgrade for users of the most recent versions of Windows.

The world's largest software company had earlier said Windows 10 would be released this "summer".

Touch-friendly Windows 10, which features the return of the Start menu and will run across PCs, tablets and smartphones, is Microsoft's latest attempt to win over mobile users and features a new browser called 'Edge'.

It will be offered as a free upgrade to users of Windows 7 and 8.1, a strategy announced in January, designed to capture as many users as possible.

larg windozit ... e instalova ket win10 ne tech preview...s'e mora vesh ca ndryshimi kishte nga win7...

i ngadalte si breshke, megjithse laptopi ishte me SSD

dmth te kemi kujdes

ben vaki s'eci mire, remove upgrade-in

(po t'kisha mundsi (kohe, etj) i kthehem win7 anytime)

une perdor ket mint prej vitesh dhe eshte shume tulle

Una faccia una razza .smiley

Ku u zhduk ajo tema e Vehbiut me Bolero?
E bir nona bir, u bo dhe Peshki si Peizazhet.
Save privat Vehbiu.

Edi ne pleqeri ka vendosur te qepe breke tek fasonet ..smiley

Nuk dua të bëhem si Berisha. Jetën time do ta ndaja në tri pjesë: para se të futesha në politikë, gjatë saj, pra kjo që po bëj tani dhe pjesën e tretë kur unë mos t’i duhem më elektoratit, do të punoj si rrobaqepës”, – ka përfunduar ai.

Një shkrim i frikshëm tek "Shekulli", i frikshëm aq, saqë, nga ana tjetër, përmban humor nga ai i ziu sterrë.

http://www.shekulli.com.al/p.php?id=269006

Nuk ke dhe çfarë i komenton, aq shumë flet vetë.

Ore, a janë në terezi këta të gazetave?

Që janë të tromaksur, kjo ka kohë që dihet, për tash po arrijnë nivele damllaje cerebrale.

 

nga Nebi Dragoti 

Jam ulur në lëndinën me pamje mahnitëse, me aromat që të gudulisin këndshëm në frymëmarrje, ku merr shtysë imagjinata e nxitet fantazia frymëzuese për të gatuar poezinë. Kaq. Frymëzimi e fantazia është mirë të futet në linjën e funksionales, që krijimi të ketë shtyllë kurrizore për të qëndruar sa më gjatë mes njerëzve për njerëzit. Tablo metaforike kjo si shprehje!... Edhe kjo lëndinë me lule shumëngjyrëshe e bimësi të llojeve të tjera, që ushqehen nga toka, edhe pse jo e mbjellë për të marrë produkte bujqësore, i shërben njeriut: bletët punëtore mbledhin nektarin për të grumbulluar mjaltin, bagëtitë kullotin për të na dhënë qumështin, por kjo lëndinë ka edhe bimë medicinale e të tjera, e të tjera të mira, sigurisht, për njeriun.

Çka portretizova, pyes në sensin retorik: të gjitha këto janë apo s’janë për njeriun? Mjafton kaq në hyrje të kësaj kritike dhe nuk është nevoja që të “shkarravit” në fund të saj epilog… Duke gjykuar e konkluduar, bazuar në volumin poetik “Në vetmi” të Frederik Rreshpjes, këtu, thua se poezia ka rënë në trajtim të njëanshëm, ku fantazia i ka dhënë shtysë për ta veshur figuracionin me animizëm. Animizmi është besimi fetar te popujt primitivë ku sendet, dukuritë e botës merren si të gjalla.

Anashkalohet gama e gjerë e problematikave që ka jeta dhe është futur poezia në një shteg tepër të ngushtë, deri, për të thënë në një monopat të një shpati malor. Pra, krijuesi është larguar nga realiteti ku jeton. Sa shpreha fillimisht, nuk do të thotë se poezia e këtij autori nuk ka bukuri në ndërtesën e saj. Shpreh se titulli “Në vetmi” justifikon hyrjen e këtij shkrimi kritik edhe në prizmin psikologjik, ku gjendja shpirtërore e tij reflektohet. Nuk është kjo jeta në gjerësinë dhe thellësinë e saj.

smiley

nga Nebi Dragoti

 

Në shkollë

 

Një klasë mbaron,

vit tjetër fillon,

jo mbetës në klasë,

se të lë koha pas;

mëndjes yll veri

ndriçues në ballë.

 

Në vend mos rri

si uji në kënetë,

se bie erë këllirë,

ndaj lëvis,ec

me mëndje serbes.

 

Një klasë mbaron,

je ngjitur më lart,

kur klasën kalon,

minierë ke gjetur,

ke gjetur mëndafsh,

ke gjetur dhe ar…

 

Mbaron një klasë,

në tjetrën shkon,

si njeriu në pyll

busull ke gjetur

e burim me naftë,

kur klasën kalon.

 

ndaj lëvis,ec

me mëndje serbes.

smiley 

Holy fucking shit! smiley

 

Kush punon,

rehat shkon

detin e kalon,

asnje s e ndalon

 

Kush nuk punon,

rehat nuk shkon,

detin s e kalon,

njeri e ndalon.

 

smiley

smiley Poezia me e bukur e Kadarese

smiley

ej, ca e ka kap airtrain-on ne jfk....lol, te @#?&¥€££ aeroportin smiley bot e 3t

Jo rastësisht mysafirët poetë, ardhur nga klubi “Harmonium” i Kavajës, poetët e Flakës Gjilanit, Jonianët e Sarandës magjike të sirenave ndjellese, Triremat Laburnite të Ulqinit, Ulbianët e Prishtinës historike tashmë të pavarur, me në krye poeten e veprimtaren e palodhur, kryetaren Flora Brovima, bilblejtë përmetarë të Laver Bariut virtuoz, Kristoforidhasit Skampas, bijtë e mekuar në qumësht nga gjiri ngurosur i Rozafës Shkodrane, i gjeta të mirëseardhur nën platenë e Pallatit të Kulturës “Aleksandër Moisiu. Kureshtar e të vëmëndshëm, aty ku arkeologët e rinj me në krye të shumëkulturuarin, Doktorrin e Shkencave arkeologjike, Eduard Shehi ndëgjonin e shihnin rizbulimin e termave romake, nxjerrjen në pah të vlerave etnokulturore, urbanistike, nën një Qëndër Kulturore të kohëve moderrne si një domethënie e plotë se ky qytet i ka mikluar nër shekuj artistët me muzën e pashterëshme të krijimit. Ndaj dhe poetët me muzën poetike, kush me laps e kush me celular, të këndjellet nga madhështia e kësaj pasurie të jashtëzakonëshme filluan të derdhin me fuqinë dhe ciltërsinë e shpirtit vargjet poetike të mirësegjetjes.

http://bulevardionline.com/pranvera-poet...

Programi vazhdoi me vizitat në qendrat e rilindura arkeologjike, në trion e shtatoreve derdhur në bronx të Tina Tërner, Xhon Lenonit, Rovingtonsit si dhe në risitë arkitektonike të cilat ja kanë shtuar bukurinë qytetit bregdetar, Dyrrahut të lashtë ilirik.
Buzëmbremja i gjeti poetët duke shëtitur në grinatën e bregut të Plazhit, sa të magjishëm në atë kuqëlimin e përflakur në Currila nën Kodër-Vilë, aq dhe moderne me karraxhatat shumëkalimshe anash të cilave lartohen resorset turistike. Mbas një darke të shijëshme në një prej restorant-hoteleve lluksoze pranë “Rrotës kuqe” me rrjedhjen e pentagramëve të këngëve nga gjithë trevat shqiptare poetët e kishin të pamundur ti mbyllnin qepallat. Me laps në dorë, nën zhurmërimin paqtues të dallgëve në bregun e rërtë, nën ritmin dritësues të fenerit në Kodër- Vilë dhe llamburitjes fosforishente mbi akuariumin e portit, si një pikturë e Salvador Dalisë, ata thurnin vargje për edicionin e gjashtë të “ Pranverës Poetike Durrsake”

smiley

Ava: session 8+

e forte me kete fantazi qe ka, Blendo mund ti kishe bere nje pyetje kur po fliste keto pallavra...

Duma ;

jeta e nje qyteti varet nga jeta e nje studenti

Opo cvete,   ore ! smiley

Ja per psh qyteti i Durrsit eshte ne ate gjendje qe eshte, vetem ne saj te"jetes se studenteve "  smiley.. edhe ai i Tiranes, edhe ai i Fierit, Sarandes, Kuksit, Tropojes ,Shkodres Pukes ect   smiley

Opo kjo dhe Zhan D'Arkes i thote ...pa meshtengu , me kete vrull qe ka marre !Mjer ai mashkull qe i del perpara ..! 

Wawrinka vlla, Wawrinka!

e ngreni dhe Erdogani.... 

E shpartalluan sindikatat dhe te majtet  smiley

Te spastrojme skorjet!

LSI

E kam thene dhe e them qe ketyre ju mungoi nje Enver Hoxha qe tju zmerilonte ca ate koken katrore..Shif sa afer gjendemi dhe sa larg jemi ne realitet prej njeri tjetrit..Se qe thu ti kam njohur shpesh kosovare ketej dhe jam shokuar se ishim me islamike se turqit dhe Iranianet apo sirianet. Iraniani e pinte veren rregullisht, e hante dhe mishin e derrit pa problem....ndersa kur i zgjata kosovarit goten me vere me pa vengerr dhe tha "spina na gjona t'tilla"

O Arto po si nuk ke turp o Rus dashes e Kinez Dashesh kur flet keshtu per Kosovaret. Kosovaret prodhojne Vere mbi te gjitha. Per te pi e pijne qe cke me te, ene cocainen mos ja u afro me bujarllik se ta qerrebythin si Italiont e Amerikont. Kur te shkosh ne Strip Club ata Cunat qe manaxhojne Gocat jan per Kosove e konkurojne me Ruset e Greket per biznes. 

Ti me qit IrAnianet me te avancum per kto gjona ? Nuk eshte per tu mburr por Cikat e Kosoves jan shume me te perparume se Ty e Iranianet. Shqiptaret e Maqedonise nuk para pij ne alkol por kjo nuk eshte per ti pa me inferioritet o Gjakprishur. Po si mer gjeni cdo fakt me poshteru Shqiptaret ndersa Rusve e Kinezve u falni cdo gjo.

Ik o pridhu andej dele silazhi

O Arto po si nuk ke turp o Legen qe i sulesh Kosovareve ne cdo moment? Po Kosovaret kan qen me te hapur historikisht se Ty o Enverist. Ata shikonin boten kurse ti lexoje veprat e Merhumit. Po ti ene kur perfundove ne Suedi prap spiun Ruso-kinez mbete. Po pse rre o Anti-Shqiptar e thu qe Kosovart nuk pijne Vene. Po Kosovaret sot prodhojne vere me te mire se Ne ne Shqiperi. Ku i njef Kosovaret ti delja ruso kineze? Po ti me ngre Iranianet mbi Kosovaret? Femrave te Kosoves ti ske pas fat me u mbajt ere se jane te pashme po rri aty me ato Surdezet se mire je. Po ti qeke rob i padale fare. Cpret mo Enverist pro Rus e pro Kinez ne Suedi. So fucking special.

ti me duket pi bar ene vje ktu e bo ca muhabete pa lidhje logjike...je bo si ato qe rrin ne union square ene folin me zotin per 7 pal qejfe

Aty rrine revolucionaret antikapitalist si Arto...po mos e zgjat mireqendrimin mbas ores 10 PM se zbresin policat dhe te krefin pavaresisht se vjen nga UK.

 Po ti je nga ata qe i thu Kosovares a do vere dhe te thote nuk e pi?  Ky eshte diskutimi. Ty kush te pelqe me shume nje cik nga Irani si ARtos apo nji nga Prishtina? Ket muhabet po themi. Ktu cikat e Kosoves ishin shume  perpara nesh....tani kan ardh kto gocat tona dhe me thon te drejten e kan kap gropen. Po su bo Arto me cu hunden perpjete e me thon kta Kosoves duhej Enveri me u rregullu koken. Jane te emancipume femrat e Kosovet ktu une nuk e di a takoni njerez ju. Goca me rollerblades si me qen ne kaliforni, 2-3  divorce ne kurriz me ze i cik te trashe por super pjeshka me te mira se ato biondet e shpelara te Suedise. Po mu tek per bionde shkoj ne mid amerika ....bjonde katunare prej suedie e norvegjie...none e bij.

noshke e forte fare kjo smiley

" Trembedhjet male ne kembe ...! " 

..Kurvelesh, c'i bere  djemte ? 

Ky eshte nje palaco par exellence, edhe politikanet tane mund te ndihen me mire duke dit qe he is around dhe be-ja flet dhe me te

Ore te kishim dhe ne nje kryeminister si Tsiprasi , nje grek me cika , pa le te ishte " keqe "

Po ja lot telkinin Evres qe cke me te ! 

Faleminderit, do perpiqem ta gjej e ta shoh.

rrofsh per artikullin dhe pamjet (gati anormale)

 

Fantastike! Flm qe e solle ketu, gjembi. 

Poezia qe mori cmim te pare per vitin 2014 

DETIT TIM

Aty... thellë, në blu dua të zhytem
E dua atë det...!
Edhe nëse shihni që po mbytem
mos u alarmoni.. por, lermëni të qetë!

Do nis rrevanshin me vaj ahengu
e mos u çuditni që s'ua dua ndihmën
Kam zërin e detit se jam vajzë bregu
E blu e kam klithmën!

Oh...
ku ta çoj detin që mbaj në shpirt
Kaq herë e bëra valë e nuk niset
E kam frike vetminë nëse më ik'
Nëse më rri rrezikoj mbytjen...

Të tretem deshiroj nëpër thellësi
E ta prek detin aty, thellë në zemër.
E çfarë është parajsa para tij
Kur të jem edhe dallgë, sirenë a femër?!

Buzedetit. .. mërmëris me valën si valët
Ajo s'më pranon e më quan të marrë
Sikur të më dëgjonte shpirtin e jo fjalët
A të kish këmbë e në breg të dalë...

Ajo...
Do të çmendej nga madhështia jote!
Ajo s'do ti besonte as dritës sa ty
Si kurrë më parë e verbër mbi botë
Do të zgjidhte dy rreze për dy sy...

Pa kur zë dielli e ulet mbi det
Siç pret Penelopa, Odisenë e vetë
Bie një paqe e mbyt një shkëlqim
E nis vetë natyra të mashtrojë njerinë...

Edhe kur natyra ka paqe e dashuri
Gulçon shpirti i detit.. acar e stuhi!

Prandaj...
Aty...Thellë, në blu dua të zhytem
E dua atë det...!
Edhe nëse shihni që po mbytem
mos u alarmoni.. por, lernani të qetë!

kur bie ...Hena ne det  edhe peshqit bejne dashuri ! 

E pask honger nje cyc Taipi. Ishalla eshte fillimi i fundit te ketij diktatori. Beht shume mire per Turqine po pse jo dhe per ne. Me yxhymin qe kishte marre ky do behej sulltan.

Degjova se Erdogani do bente koalicion me LSI-ne? 

Ka mbet tek % davaja, 7 eshte ulet ka thene Taipi, te pakten ta cojme ke 10ta. 

Ahmeti paska vesh brek rilindje. Ndiqka moden.smiley 

Sot, emra të njohur të krimit të organizuar ecin në Tiranë pa frikë se mund të arrestohen”, ka thënë Lu,

Vetem ne dy vjet!Faleminderit Rilindje!smiley

Se kuptut iher Lu-ne. Ai tha qe nuk mund te imagjinohej 2 vjet me pare qe te behej dekriminalizimi i politikes. I bi qe keta qe ecin rrugeve i kemi peshqesh, no? 

Shqiperi, vihet ne kerkim francesco becchetti, nuk e dime sa vjec, pronari agon tv. E duam gjalle vdekur se ka bere pastrim parash.

lambrenedetto, do më bëç vidjo, do më bëç!!

Sa thes me para ka marr Ilir Meta nga Francesco? Ne Angli e keni shkoni dhe kapeni. 

.

 

BBC

Richard Matt, 48, and David Sweat, 34, used power tools to break out of Clinton Correctional Facility in Dannemora.

....the prison breakout was the first escape from the facility in 150 years.

 

http://ichef.bbci.co.uk/news/624/media/i...

kjo eshte kartolina qe te burgosurit lane pas, arratisjes  smiley

LSI po i spastron skorjet. Vetem ashtu prodhon furrnalta sic duhet.

i thoshin parti e rigonit, u be parti e celikut!

armiku punon. s'do fjetur mbi dafina. sic ben PD, ku njerzit shkojne bejne pushime te zgjatura ne France... smiley   edhe ankohen pastaj.

Pa me javesh se thoni cte doni por  LSI , po  ju jep pune e pare njerezve ! Ja ky xhuvandaku, vidhte me fatura sa binane i krevi punes ! Por ja ku dhe i hedhin kur duhen.Ata te PD vodhen sa themeline i kryen dhe kacidhe nuku hedhin..! He, kush eshte parti " popullore ?" 

cingunlliku e mori m'qaf PD-n. iu thash nji vil te qelbet ne Breg du, jo me shum, qe t'ua beja biografine e Komandantit edhe me te mire se ajo qe i ka bere Sabri Godo Ali Pashes. Meazallah. Te pafrym.

po ri o emo se pa te ra gjith leshi  dhe te te behet koka si e ... fevsos , nuk je tuj ja arit me bo liberer per mos  me u lexu as i faqe,  ...si i fevzos ! 

Do ustallik ajo pune ! 

Normal, Fevzo dhe Pjeri ja kane arrite vetem.

Po Fevzo nuk osht aq kopil se Pjeri. Se Pjeri ta dhjet, te thote se paske lexuar te faqja aq e kaq. Te qet gafil me pisomllik.

Bravo mi gra 2-1

3-1

Gjykata e Apelit dënon Ballën për shpifje ndaj Shkëlzen Berishës 

TIRANE - Gjykata e Apelit ka dënuar deputetin e PS Taulant Balla për shpifje ndaj djalit të ish-Kryeministrit Berisha, Shkëlzen Berisha. Lajmi është bërë i ditur nga vetë Shkëlzen Berisha, i cili e ka publikuar këtë fakt në profilin e tij në Facebook.

Deputeti i PS Taulant Balla kishte akuzuar edhe në Parlament djalin e ish-Kryeministrit Berisha për lidhjen me ‘Austria Lottery’.
 

kur Amerika nisi bombardimet mbi shtetin e ISIS , pata thene se " Amerika nuk ka nje strategji te qarte me kete nisme ..." 

Mu kundervune shume ketu.Sot( lexoni po deshet ) Obama deklaroi hapet fare: " Nuk kemi patur nje strategji te  qarte perkunder ISIS ..." ! 

Dhe besoj se eshte pikerisht sionizmi botror,  qe pengoi e pengon Ameriken per strategjine e sakte ne Lindjen e Mesme ..,! 

Tjeter mesele c'menon ...Roni ! 

Veriu, casaubon, Veriu eshte mbeshtetesi me i madh i pushtetit socialist! 

Veriu Patriot, Dine te dallojne Udheheqsin e Vertet.

 " .... Hej burr i motit

        Gjak i Kastriotit
       Paj mirese na erdhe n'keto ane..

po t'guxoje ndonje dite armiku, doren le ta zgjasi...

Jo mo ....nuk guxuan se u vinte turp! Hape i fije dhe kliko ushtria e Atij ...dhe talluni po deshet ! 

KTHJELLTESI

G A R A N C I !!!

STABILITET

My Darling Bar,

This should be a fairly easy letter to write— words should come easily and in short it should be simple for me to tell you how desperately happy I was to open the paper and see the announcement of our engagement, but somehow I can’t possibly say all in a letter I should like to.

I love you, precious; with all my heart and to know that you love me means my life. How often I have thought about the immeasurable joy that will be ours some day. How lucky our children will be to have a mother like you—

So the days go by, the time of our departure draws nearer. For a long time I have anxiously looked forward to the day when we would go abroad and set to sea. It seemed that obtaining that goal would be all I could desire for some time, but, Bar, you have changed all that. I cannot say that I do not want to go—for that would be a lie. We have been working for a long time with a single purpose in mind, to be so equipped that we meet and defeat our enemy. I do want to go because it is my part. But now having present[ed] itself not as an adventure but as a job, which I hope, will be over before long. Even now, with a good while between us and the sea, I am thinking of getting back. This may sound melodramatic, but if it does it is only my inadequacy to say what I mean. Bar, you have made my life full of everything I could ever dream of— my complete happiness should be to hear of my love for you.

Wednesday is definitely the commissioning and I do hope you’ll be there. I’ll call mom tomorrow about my plan. A lot of fellows put down their parents and they aren’t going so you could pose as Mrs.—. just say you lost the invite and give your name. They’ll check the list and you’ll be in. How proud I’ll be if you can come.

I’ll tell you all about the latest flying developments later. We have so much to do and so little time to do it in. It is frightening at times. The seriousness of this is beginning to strike home. I have been made Asst. Gunnery Officer. I’m afraid I know very little about it but I am excited at having such a job. I’ll tell you all about this later too.

http://www.theblaze.com/wp-content/uploa...

Goodnight, my beautiful. Every time I say beautiful you about kill me but you will have to accept it—

I hope I get Thursday off—there’s still a chance. All my love, darling—

Poppy

-----

Bush the Senior to his wife!!!

Dashuri prej republikani, teksani, konservatori. Me e forta ne bote. 

Flm, zoti President!

I cannot say that I do not want to go—for that would be a lie. We have been working for a long time with a single purpose in mind, to be so equipped that we meet and defeat our enemy. I do want to go because it is my part.

Jo se talleshin kta niperit dhe mbesat e bashkpunetoreve te nazifashisteve me zellin e partizaneve. Urdhero! Te njejtin zell e gjejme dhe te ushtari amerikan! 

Zelli antifashist e anti-kolaboracionist bashkoi partizanin shqiptar me ushtarin amerikan!!!!

smiley

niperit jane ne te njejten varke me "libtard"-s. hitleri me ta bente "verore" (tespije per fat).

Hmmm

Ktyre rojeve te Papes u ka dale pak nami si "beqira".

Mos na infektuan dhe hiresine e tij ??? smiley

 

     Po merreni vesh ore si po tallin menderen...me tre shtete shqiptare ne Ballkanin e sotem ! I kane vene shqiptaret " si evgjitin ne kembe te ures", per te ngritur nje  " Gjykate Speciale " me te cilen ....shqiptaret te denojne vetvehten ! Ka b.. ku te rrije kjo ? Serbia leshoi ushtrine, tanket, repartet e tigrave qe hanin mish njeriu nga ...i shqiptareve.I merrnin te gjalke dhe i groposnin sterrave serbe.I perdhunuan me gra e vajza qe femije.U prene edhe koka e i hidhnin lumenjve.Perzune nga trualli i tyre 2 milione shqiptare dhe nuk kane kerkuar as nje ndjese njerezore.U bombarduan ca ura dhe ca rrangalla  ne nje kohe qe faruan nje karvan me shqiptare te vene perpara nga paramilitaret serbe te beretave re djallit Arkan dye jete e quajten te mjaftushme evropianet e kohes  mender ...moderne....! 

   Dhe ky palacua i pafyturi gjytyrim , Jari, bente thirrje kosovareve: " O burra,  mos vonohi! Shpejt gjykaten speciale, ... qe ti beni ...memen njeri tjetrit, shoshoqit! Viktimat te viktimozojne ...vetvehten ! Hajde o vend i Natos hajde ! 

Po per kete dite duhej nje burre ne kete toke ! Po duhej ore njerez,  se po na bejne talim pederastet e Evropes ! 

si po shkojn punet e buqesise o grave?

po degjojme fjale te mira!

  Tani ore Roni , une nuk jam ne nivelin ..... qe te shprehem se " i kam thene menimet e mia" , por ja ku te them dhe regjistroje se qeverisja per shqiptaret do te jete vetem ajo qe do te hartoje " Doktrinen Zhvillimore ", e cila ne thelb,  do te jete Doktrina e Zhvillimit te Bujqesise" ! 

   Mirepo sa ndjek gjith shqetesim , edhe keta  te Rilindjes ....nuk dine ta bejne ! Kam ideuar dhe nxis nje program qe eshte i thjeshte ne formulim, i kapshem ne perceptim te permbajtjes, i shpejte ne rezultatet dhe udherrefyesi per ta bere kete vend expirtues produktesh ushqimore.

   Inkurajoj qevertisjen te nxise ndertimin e Serrave me ngrohje , per te arrire brenda ketij mandati ...ne 7 - 10.000 ha Serra! Shqeruar kjo me nje genplan masash, per gjetjen e tregut fillimisht Lindor por edhe ne Evropen Perendimore.

   Nuk lodhem tu spjegoj, per kete fushe,  se pari atyre qe tallen,  sepse e di mire nga Aliu,  qe koha eshte e ...... por  Atdheu  i shqiptareve ..eshte imi ! 

Është një defekt tipik njerëzor: të
shfaqesh i fortë për të fshehur një
shpirt të brishtë...

Paul Jack
 

Boo, Erion Velia po thote te Klani qe lagjja me e pjerdhur e Tiranes eshte Komuna e Parisit. Tani pritet gjema, Shkaba do e perjashtoje nga partia kete tipin

Vetvrasja politike e Erion Velias!!!!

Po leje se tani po me vjen vertet gjynah se vetem sa i thelloi gropen vetes, dashka me bo Central Park, me kopju New Yorkun dmth . Nese Shkaba deri tani e kishte nje fije dyshim, tani e hongri qafen e pates Velia

E mo se ne vend te tij nje bicim im tjeter Halimi vuri ! 

grava nuk e di cfare mendimi ke per Halimin, por po e degjoja dje tek Klani dhe mu duk shume dobet. Ishte per te ardhur keq per pergjigjet qe jepte..

Aman o ketlina po eshte ai per tu paraqitur para intelektualizmit te kryeqytetit ? Asnje brogadier arash nuk llafos si Halimi." kam menaxhu maternitetin mire " - thote ! Nje institucion buxhetor dhe guxon e thote e kam menaxhuar..! 

 Qazim mulletja, ... i Levonjes komplet ! 

Ja baba Sadik erlerëm. Allah bin bogxhani versën.

...dhe mish berri dhe mish derri....nuk shkojn ne sofren e Baba Mondit ! 

kryegjyshin tjeter e duam nga Toka e Shenjte. Mjaft nxori Brati.

S'eshte me inat, eshte me takat.
Toka e shenjte eshte ne luginen e shushices, aty u ngrit majmuni ne kembe e u be njeri. Filloi te vizatoje.

Filmi Bird People, alla-francez sic dhe eshte, rrezik s'do kisha durim ta kisha mbaruar po te isha ne nje predispozite tjeter, ja vlejti padyshim, sidomos ne kuadrin e dickaje ndryshe. Mgjths ne fund mu duk se mund te ishte rritur ne dicka me teper, ose mbase ngaqe kisha kohe pa pare filma franceze e ai si i tille mire ishte dhe ashtu sic ishte. 

Me beri kurioz, i hodha nje sy regjizores, nje film tjeter per te cilen kjo eshte e njohur eshte Lady Chatterley, looking forward per ta pare dhe ate. S'e di nese e ka lexuar kush romanin dhe pare dhe kete filmin, e nese lexohet romani dhe pas filmit,po u dha rasti. Lady Chatterley s'eshte ne Netflix po qenka ne Amazon Prime. 

Pascale Ferran eshte nje zonje e vertete e kinemtografise autoriale franceze. Lady Chatterley eshte kryevepra e saj. Komentit tim per ate film mund ti festohet 10 vjetori smiley http://www.forumishqiptar.com/threads/59...

Në Republikën Popullore? Xheloze, xheloze, xheloze.

Pikerisht, në vendin ku në nje vitrine dyqani bizhuterie, afishohet cmimi prej 800 mije juanesh (130 mije $) për nje varese me gur jade, afishim i paimagjinueshem (për arsye diskrecioni) në nje dyqan homolog në ... France per shembull.

Po andej nga ju, ndodhin shfaqje të tilla të huaja? (seriozisht pyetja)

Pare xhepi jane Stalker, p.sh kjo gjyshja i ben ato per nje muaj ne stock market smiley

Më ke keqkuptuar, sepse nuk vura në dyshim mundesine e blerjes se nje artikulli të tille (ajo eshte thjesht ceshtje kerkese/oferte) por nenvizova kaperdisjen e nje cmimi të tille në nje vitrine dyqani (prej nga dhe mora si shembull krahasues nje dyqan europian, në të cilet, nje cmim i tille nuk para afishohet)

Sic duket akoma nuk te ka rene rasti te shikosh:

1. Ciftet qe bejne fotografite e dasmes para dyqanit te LV

2. Shenjat dhe shigjetat e medha te neonit ne rruge qe te njoftojne: Ketej per tek Gucci, LV, Versace etj. smiley

 

Më fal për vonesën. Unë përpara se të nisem për Kinë, bëj mirë të mësoj shqipen e të mos ngatërroj zilinë me xhelozinë smiley.

Jam me dy mendje për këtë që thua. Nga njëra anë më shqetëson shumë që Kina në perëndim, si edhe në sytë e tu, është bërë më së pari vendi i miliarderëve të pacipë. Nganjëherë shoh një emision ku vlerësohen sende të vjetra - familjarët duan të ikin nga shtëpia në atë rast - dhe pa asnjë përjashtim sa herë shfaqet një objekt kinez pronari/ja fërkon duart sepse, sipas ekspertit, tregu për mallrat e vjetra kineze është në rritje eksponenciale, meqë miliarderet e rinj duan të riblejnë gjërat që ua kanë blerë, apo marrë, nga vendi i tyre. Pastaj kemi edhe lajmin që të dhënat personale të ÇDO punonjësi të qeverisë federale amerikane, të tashëm dhe të shkuar, përfshirë edhe personel sigurimi, që gjendeshin në serverat qeveritare, me shumë mundësi janë vjedhur nga kompjuteristë kinezë. Hajdutëria e teknologjisë industriale, perfeksionuar nga japonezët një gjysmë shekulli më parë, tashmë po futet në skuta shumë më të sikletshme të sistemit perëndimor. Këto të dyja për kontekstin e drejtimit të gjërave, pra për atë rrezik që me të drejtë (ana tjetër) duket se përfaqëson Kina: përbindëshin e ri e të uritur. Puna është se përbindëshi nuk është i ri, madje është ktonik fare, dhe vetëm sa është zgjuar, se po t'i gudulisësh këmbët në mënyrën e duhur edhe dinosauri ngrihet. Meqë ti e nise me të pacipët, jam kurioze nëse ke mundësi të shohësh edhe popullin e thjeshtë kinez, dhe si po ndikohet ky nga mirëqenia në rritje. Për kulturën klasike nuk po të pyes, as për natyrën, se këto ishin burimet parësore të zilisë. 

Kam lexuar dikur një artikull shumë të mirë mbi zonat industriale të jugut kinez, do ta kërkoj dhe do të ta dërgoj, po e deshe, po më le adresë.

Edhe une falje per vonesen.

Te pacipet menjane, sa per popullin e thjeshte : ai eshte i kenaqur sa dhe si i kenqur ka qene dhe eshte cdo popull qe jeton ne fashizem (ky i fundit i perdorur si gjenerik, ose duke perdorur fjalorin tend: ne Perbindeshstan). 

Kina eshte prova se fashizmi vertet e humbi luften ne mesin e shek te XX por arriti te triumfoje pothuaj nje shekull me pas. "Paradoksalisht", perseri per faj te Oksidentit. 

Danimarka pritet te heq nga qarkullimi leket, cdo blerje transaksjon do te behet nepermjet kartave bankare,telefonave androide apo mesazheve SMS. Po ashtu dhe Parlamenti Suedez po planifikon nje ligj te tille, te gjithe shitesve vendore neper rruge do te detyrohen te perdorin izetle per procedimin e kartave te bankes. Pervec perfitimeve dhe luften ndaj ekonomise se zeze dhe krimit qe do sjelle ky ligj, pritet gjithashtu te luftoje fenomenin e lypjes neper rruge (kryesisht cigane rumune dhe Bullgare) i cili eshte kthyer ne nje problem (bombe) sociale sidomos ne zona si Stokolmi

Asnjehere nuk kam per te hipur..Jane vertet te frikshem! 

Ke te drejte. Qe kur lashe duhanin jam bo bishe ne shtrat. lol

Te eshte rritur shpejtesia e duarve per te qethur? smiley

Po, po, cdo gje me eshte rritur!

Vicarious Melancholia

John Koethe

 

It fills up the space where poems used to be,
Until there’s no space left. It’s incessant
Phone calls, figuring out money and flights to
Somewhere, nowhere, not knowing what comes next:
There’s nowhere to go, which is the problem
(I think everything’s the problem) taking its toll. 
Diane looked at me cross-eyed at lunch and I sunk
Into a depression I recalled from forty years ago:
The constant consciousness of helplessness;
The constant feeling of inevitability, of the anger
At that feeling; of the separateness of persons.
Talk is like drugs, repeating what I said each night
In the morning, and on the phone each afternoon:
A different hospital each time, then the same hospital.
A fear of selfishness, an imperative of self-defense:
These are the boundaries of my life now,
The borderlines of my existence for a while.

 

“In the midst of life we are in death.” Any
Person’s death diminishes me, and yet the fear of
Death is something one can only face alone.
Poetry is stylized indifference, a drawing back
From the divide between my life and its negation—
Not because it’s empty, but because it’s full, too full,
Full of someone else’s. Coming home each day
To the message light blinking on the phone,
My heart sinks as I press the button, and the dial tone
Comes as a relief, since I don’t know what to do.
It’s easier in miniature, within the limits of the page,
The confines of a single consciousness, with the drama
All offstage until the phone rings, and it starts again.

Greeks chose poverty, let them have their way

Francesco Giavazzi

For more than five years, Greece has been Europe’s biggest concern. Instead of focusing on employment, or immigration, or the challenge of Vladimir Putin’s Russia, the continent’s attention has been on a country that represents 1.8 per cent of the eurozone’s economic output. It would be interesting to calculate how many hours Angela Merkel has dedicated to Athens in the past five years. Imagine President Barack Obama taking part in high-level talks for months on end, where little was on the agenda except the state of Tennessee. That, in effect, is what Europe’s heads of government have been doing.

In these five years the world has changed. China and India are undergoing profound transformations. The jihadis of the Islamic State of Iraq and the Levant (Isis) represent a new and serious threat to the west, as does Mr Putin’s revanchism. But European leaders, instead of devoting their summits to the question of how to best defend our economic and military interests, agonise over what to do about Greece.

Five years of negotiations that have achieved virtually nothing (the few reforms that had been adopted, like a small reduction in the inflated number of public sector employees, have since been reversed by the Syriza-led coalition). It is pretty clear that the Greeks have no appetite for modernising their society. They worry too little about an economy ruined by patronage.

Europeans, too, have made mistakes. Since Athens joined the monetary union, we have lent Greece €400bn, 1.7 times the country’s gross domestic product in 2013. It is time for a reality check: they will never be repaid. And it is an illusion to imagine, as the Finns sometimes do, that we could receive compensation in kind by acquiring a few Greek islands. The age when the British empire would do that is, luckily, over. Bygones are bygones. The sooner we accept this and forget those loans the better.

Vijon...

http://www.ft.com/intl/cms/s/0/2bc11fe8-...

 

Levendet qe po udheheqin Greqine e kane futur vendin ne qorrsokak duke zgjatur negociatat pa kuptim.Europa u ka ofruar ndihme ne shkembim te reformave strukturore .nuk ka kuptim qe Otoja me Hilgen ne gjermani te punojne 45 vjet para se te dalin ne pension me nje maksimum 2100 euro ne muaj ndersa me parate e taksave te tyre naumaqi me elpiniqin ne greqi te dalin ne pension pas 35 vjet me maksimum 2500 euro ne muaj.europa u ka kerkuar te eliminojne gjithe punet e teperta ne administrate , te privatizohen te gjithe kompanite shteterore me revenue 100 milione e shpenzime 500 milione.Keto e te tjera jane masa te forta per greket e mesuar kembekryq permbi selishte.

Greket jane femija me ADHD ne klase, te cilin mesuesi i paafte e trajton ende si "regular student".

Kurse ky presori anglez, John Gray, thote edhe ne perendimoret qe i falemi teknologjise, qe perpiqemi te notojme kunder biologjise duke dashur te jemi pergjithmone te rinj e qe duam te 'shpetojme' shoqerite e tjera me Perëndimizmën tone, s'jemi shume ndryshe nga ata te rrjedhurit e ISIS smiley

Artikulli qe kritikon (review) librin e John Gray mund te lexohet n'inglisht tek origjinali, ose n'shqip perkthyer nga Bota.al

eshte ok kur ben analogji midis 2 paleve per te treguar se kane ngecur ne frame of time (nen trysnine e instikteve bazike), dhe ne vlere absolute nuk ndryshojne shume nga njera-tjetra, por me duket se ka abuzuar pak me konceptin e gnostic, sepse ka dhene ca shpjegime perciptas, te interpretuara sipas midese se vet.
sa i perket progresit, femrat perendimore kane progresuar gjeometrikisht smiley ne konceptimin e shoqnise, shume me teper se ai girlfriend-guy qe ra ne dashuri te paster te kulluar me shokun e tij tek filmi "I love you, man" nese e ke pare.http://www.cosmopolitan.com/sex-love/a39...

Mua mu qesh pak me tendencen kaq tipike perendimore te shock-and-awe te presorit perendimor-anglez qe krahason perendimoret/amerikenet e "fese" se teknologjise e perendimorizmit suprem me keta tipat e ISIS sa i perket trushplarjes. Ai mund te na kishte krahasuar me dicka/dike tjeter, por zgjodhi gogolat e momentit per efekt maksimal. 

Ama he has a very good point, sa i perket jo detyrimisht relativizmit te tij ne ekstrem (sic thua dhe ti s'mund te mohohet cdo progress se dhe ajo qasje eshte ne vetvete absolutiste, cka autori kritikon) por argumentit ne pergjithesi qe vlerat jane relative dhe qe qasjet dogmatike dhe mendjembyllura jane te ngjashme pavaresisht petkave dhe teknologjise, etj points a such qe ben. 

Sa per gnostic, s'di shume qe ta gjykoj konceptin, po fundja nuk besoj se ka shume rendesi emri apo ca kupton ti vs presori me ate term, ne artikull duket qarte (te pakten per mua) argumenti i autorit. 

ne rregull, duket qarte argumenti, por u habita pse e perfshiu konceptin e gnosticizmit pak si pa lidhje, duke e lidhur me kontrollin qe ka njeriu mbi boten materiale ne saje te zbulimeve ne teknologji. Gnosticizmi ka ne qender 'njohjen' dhe njohja leads to 'dija', qe do te thote se pasurimi i shpritit me eksperienca, obsevimi i kujdesshem i cdo ngjarjeje dhe te gjitha ndjesive qe percillen tek vetja dhe percaktimi i relacioneve midis tyre sjell njohjen e vertete te vlerave te botes se jashtme materiale, e cila paraqitet si iluzive per shumicen e njerezve qe jane ne lufte konstante me vetveten, per shkak te natyres dualiste (gjysma animale dhe gjysma engjellore). Edhe gnostiket jane me idene e clirimit te shpritit, por ndryshe nga prifti katolik, keta nuk presin parajsen pas vdekjes si shperblim i abstinences ndaj deshirave qe dikton instikti i mbijeteses, por kerkojne transformimin e njeriut brenda lifetime-t qe ka ne dispozicion, pra fuqizimi shpirteror permes praktikave te vecanta (ku sigurisht perfshihet abstinenca, por jo ajo e natyres katolike) ne menyre qe te kete kontroll te plote mbi fizikun e tij (sic thuhet se beri Krishti qe ringjalli trupin fizik dhe e ngriti ne qiell, per shkak se gjate nje jete mundi te ndertonte 'trupin shpirteror/stelar ose si me thene ndryshe u be njesh me his divine spark inside himself'). Nese njeriu nuk preferon te luftoje per "t'u bere minister kozmik", do mbetet ne toke jete pas jete, me te njejtat halle, gezime dhe vuajtje qe ofron the bitter school of life'. Pra eliksirin e jetegjatesise nuk mund ta kerkoje duke gjetur menyra teknologjike si e si makineria e trupit te tij te jete sa me e re dhe e pavdekshme, sepse gjithsesi ngec ne Toke dhe pengon NJOHJEN e dimensioneve te tjera qe s'e di se c'mund t'i ofrojne. U zgjata shume per te thene se gnostiket merren krejtesisht me internal work dhe se kto deshirat progresiste i shohin thjesht si dobesi te njeriut qe e pengojne progresin e vertete. Kete ide kam krijuar me aq libra sa kam lexuar mbi gnosticizmin une per vete, s'di c'te them per profesorin.

INSTAT: Papunësia, rënie me 0.7% në tremujorin e parë 2015

Urime, urime, urime!

P.s. o papunsi-o oh murin ta prisha....

repirth

Fillo neshja e madhe tashi Gjermania me Ameriken. 

ifiqo, amerika e palosi ne katersh hollanden para tre ditesh. e futi ne xhep te vogel smiley

Mario Gotze 1 - Mix Diskerud 1

Qe ene desaretet me Tomorrin e tyre. ILIRE..

Goooooool! Çar goli çar goli. Fiiiu

gol me gershonë, yll si ato yjet e flamurit.

1-1 pjesa par. Çar neshje mes dy titanesh te futbollit mondjal

e kam incizu, tashti ne pushim te ndeshjes po shof prape pjesen e pare, te shof sa te mundem, jane dy majat e futbollit.

ohoho futi tani ne pjese te dyte Brad Evans dhe DeAndre Yedlin qe vjen nga nje planet tjeter.

E boni Druni

opo Mustaf ziu thuaj, i beri piruete..

SSSSSSUUUUUUUUUUPPPPPPEEEERRRRRGGGGOOOOOLLLLL

bjutiful

http://www.respublica.al/permbajtje/2015/06/10/a-po-shkon-ekonomia-shqiptare-drejt-gremines... Por duke ju referuar të njëjtit burim, për grupmoshat 15-64 për meshkuj dhe femra papunësia nga 16.4% që ishte në tre-mujorin e dytë e 2013-ës, ka kaluar në 18% në tre-mujorin e katërt të 2014. Pra nga këto të dhëna të thjeshta vërehet se po mbyllen shumë më tepër vende pune nga ato që po hapen të reja.

Dy të dhënat e fundit të publikuara nga Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve duket se e verifikojnë këtë afirmim, pra falimentimi i rreth 200 bizneseve në sektorin e ndërtimeve dhe rritja e numrit të sipërmarrjeve që janë debitorë ndaj administratës tatimore arriti ne 16037. Krahasuar me një vit më parë ky numër është rritur me 3.5 herë dhe me 15% vetëm në këtë vit.

 Aktualisht sipas të dhënave paraprake të Ministrisë së Financave, borxhi publik i vendit po kap një rekord historik, rreth 1 trilionë lekë ose rreth 73% e PBB-së.

Vitin e kaluar borxhi publik rritej mesatarisht me rreth 2.5 milionë euro në ditë kurse këtë vit rritja e stokut të borxhit po kap vlerën e 3.5 milionë eurove në ditë. Për më tepër presupozohet se në pesë vjeçarin e ardhshëm banka do të disbursojë rreth 1 miliardë euro të tjera borxh, ku pothuajse gjysma e tij do të shkojë për një financim të drejtpërdrejtë të defiçitit të qeverisë; kjo gjë është në kundër sens me atë çfarë kishte parashikuar programi i bashkëpunimit me FMN-në dhe BB-në që kërkonin një disiplinim të financave publike.

 

Nëse vërejmë disa të dhëna bazë të mirëqenies, shohim se rritja e indeksit të çmimeve sipas të dhënave të fundit të INSTAT ka qenë 4 % kurse shërbimet dhe arsimimi ka kapur kuotën e 10%. Për më tepër, nëse krahasojmë rritjen e borxhit me rritjen e PBB-së, vërejmë se rritja e borxhit ka qënë shumë më e lartë nga rritja e PBB-së. Kjo tregon se ky borxh është shpenzuar keq dhe ka patur një rendiment shumë të ulët.  

Nëse llogarisim pagën mesatare reale në ekonomi në raport me vitin e kaluar, vërejmë një rënie me të paktën 5%. Kjo tregon se të gjithë ata që kanë si burim të vetëm pagën e marrë nga puna, janë 5% më të varfër se një vit më parë. Ky përkeqësim i të ardhurave reale tregon se në dukje kemi një rritje të varfërisë dhe aspak një rritje të mirëqenies dhe cilësisë së jetës siç pretendojnë institucionet që mbështesin rritjen e këtij borxhi.

 

 

USA! USA! (do bertiste iFiqo) E mundem dhe kampionen ne fuqi, Gjermanine.

Nga ana tjeter e gjinise, per ata qe s'e dine, po zhvillohet Kupa e Botes ne futboll per femra.

ato ja lan ndeshjen klinsmanit, se ju vje gjynof se mos e pushojn nga puna...se te ishte per zbythjet e usa usa

Haj medet,çka me tregue
lajm i ri habiti botën
LSI-ja "ka kercnue"
-Mos guxoni me m'shit votën!

smileysmileysmileysmileysmiley

Alo, alo o Bashkim a me degjon?

Ju degjoj por ulni zerin e televizorit ju lutem.

e  ula, e ula. Jam nje qytetar nga fshatrat e Beratit

A reminder on why I chose America

I was born in Albania, and I am a Muslim who has lived in the United States since 1955. I escaped from Albania because the communist regime prohibited religion, any religion.

I chose America because of its values, its democracy; to me America is the greatest country in the world...

Remzi Barolli

 

Feja ne Shqiperi eshte ndaluar ne vitet 60, shume vite pasi eshte arratis ky. Apo rregullohet e kaluara per interesat e momentit.

Lufta ndaj fese ka filluar para se te kriminalizohej me ligj.

Shkurt nga fjalet e autorit: Jam arratisur nga Shqiperia sepse feja u ndalua me ligj.

Ne fillim te viteve 50 njerezit praktikonin LIRISHT, dhe kete po ta thote nje njeri nga familje praktikante.

 

Nuk di çfare apo sa nenkupton me praktikim te fese, por institucionet fetare u nacionalizuan ne 1946. Mbase gaboj rende, mbase ne vend te klergjit (qe u eliminua), e bente partia predikimin. 

Pagezim ne kishe, nji nga gjerat qe nenkuptoj me praktikim te fese. Ne 1946 jane shtetezuar objekte me vlera kulturore. Nuk po e zgjas me tej.

U shtetezuan objekte (nder to edhe objekte kulti) me vlera kulturore (dhe materiale) pikerisht si perpjekje e gjere dhe graduale per te goditur fene. Fundja, klergji (a kleri), sidomos ai katolik, ne rastin me te mire u perndoq, ne rastin me te keq, u eliminua. Po ne ate periudhe.

Jemi dakord gjithashtu qe zoteria pak kish thene...?! Nuk  eshte se kishte shkruar ese e as qe i drejtohej publikut shqiptar qe te kujdesej per me te voglen fjale e me te voglin detaj historik. Fakti mbetet: feja u luftua qe ne fillim te regjimit. Besoj se ka pak rendesi kur u ndalua de jure.

Lufta de facto ndaj fese ka 2000 vjet qe vazhdon edhe ne France. Por Shqiperia eshte i vetmi vend qe e ndaloi de jure, dhe kjo eshte ajo qe ka rendesi sepse ben ndryshimin..

Banka e Shqipërisë njoftoi se investimet e huaja direkte u rritën me 48.7 për qind në tremujorin e parë të vitit, krahasuar me të njëtën periudhë të një viti më parë.

Miresevini investitore te huaj! 

 

mikpritjes tradicionale i shtohet edhe nje ngrohtesi ekonomike dhe ere e paqme investimi. 

Dhe asgje nuk ngrihet mbi nje truall bosh; urdheroni:

ne skrapar...syri ca ka par..smiley

“Nuk ndalet” borxhi, 210 milionë euro rritje në 3 muajt e parë

Borxhi publik i vendit është rritur sërish gjatë këtij viti. Të dhënat zyrtare të Bankës së Shqipërisë tregojnë se në fund të tremujorit të parë të 2015, qeveria e ka çuar nivelin e borxhit në 2.8 miliardë euro, duke e rritur atë me 210 milion euro në tre muaj, ose ndryshe nëse e krahasojmë me fundin e 2014.

 Ndërsa kundrejt të njëjtës periudhë të një viti më parë, borxhi i jashtëm është rritur me 550 milionë euro smiley

O Fiqo, sqaroje gjindjen qe mielli te kish mbet nga petllat qe s'i bere per gjysfinale, se ka plas sherr i madh smiley.

LSI-ja, mbrojtesja e votes, dhe e petllave, priceless.  

kte artin e ri s'para e treks dot mire, o Art. s'me ngjit gjekundi hic. sikur s'ka vënur bërsk në faqe.

ps. Arti do mustaqe!

smiley   Ja nje pikture qe po punoj keto dite Emo....Se kam mbaruar ende dhe e kam shitur (klientja, gazetare e njohur ne STV)

 

 

shume urime, Art!

Flm Emo  smiley , ja dhe ca pune te tjera (nuk e di nese i ke pare) 1  .... 2 ......3

M pelqeu e dyta. Nice !

congrats' & suksese

Jo, nuk i kisha pare. Pse nuk i prezanton me nje prurje me vete ketu te PPU-ja? Me pak tekst per secilen.

E para krijonte nje atmosfere, te cilen zakonisht e dua.

Flm July dhe Moza, besoj do permbledh ndonje album te puneve me te fundit dhe ta postoj ndonje dite Emo smiley Ate pikturen e pare nuk po e shitkam dot, ma kane kerkuar 2-3 kliente por nuk e nxjerr dot nga studjoja (dobesi)....Ate te treten ma perzgjodhen ke koleksjoni javor i Saatchit dhe nje reviste artistike andej nga ju(Portland) e perdori si kopertine ne edicjonin e Prillit

Art, bravo dhe urime! 

Edhe une kisha te njejtin sugjerim per ti postuar dhe ketu, mgjths si ta shikosh vete se ne jemi kritike jo fort dashamires. 

Flm Xhibo, kritika konstruktive eshte si oksigjen per ne artistet  smiley

Kritikat konstruktive nga ata qe marrin vesh per keto pune ok, po e kisha llafin qe ne, si grup anonim, shpesh tregohemi te ashper ndaj atyre qe guxojne e publikojne dicka te tyren ketu, me shume e kam nga eksperienca e atyre qe kane botuar letersi here pas here, mbase do jemi me miqesore me artet vizive. 

Per ne, te pakten pe mua, eshte thjesht kenqasi qe "one of our own" ben dicka per veten e vet, por dhe qe vendos ta ndaje edhe me ne. Dmth pervec llogjeve e debateve qe bejme me sho-shoqin per politike etj, edhe dicka "me buke" si keto gjerat e fushave profesionale, artistike apo jo, qofte profesion apo hobi. 

Ke shume te drejte xhib se e kam vene re kryesisht ne botimet artistike, poezi ku behet nje kasapane kritike letrare ndaj dhe i jam shmangur komenteve ne temet e tilla duke i shijuar botimet ne distance.

Kam dashur shpesh ti publikoj ketu, kryesisht punet e fundit se arti vizual duhet ndare me publikun,kritiken, sidomos ketu ne PPU ku kemi artiste nga te gjitha gamat por gjithnje duke prit momentin e duhur...i cili besoj se ka ardhur smiley

 

Arti qenka dhe piktor dhe fotograf smiley

Kam bere dhe shume fotografi, pjese e profesjonit Moza por piktura mbetet qoshja ime komforte  smiley

Shume te bukura Art. Edhe mua me pelqen me shume e para. Shpresoj ta ekspozosh ndonje dite ne Shqiperi. 

Mua me pelqeu e treta por sot ecin me shume paletat e tullave per pune paresh smiley

smiley Me pelqen, Art.

Thnx gjemb  smiley 

Very nice Art. Kane interes per pikturat njerezit ketej nga USA, prandaj na trego edhe cmimet..

Falmeniderit te gjitheve, cmimet varjone Ketlina nga permasat e pikturave...postimi nuk eshte problem fare se kam shitur ne Kanada disa piktura

E shef pra sa artdashese, zemermire dhe bujare eshte Kanadaja dhe Amerika. Thuje pra nje fjale te mire, se nuk te gjen gjo. smiley Edhe mua e para me pelqeu.

E para e para apo e para nga ato te treja? smiley

Njishi. Ajo me t'verth. smiley

smiley

 

smiley Umrika dhe amerikanet jane si shpyrt, elitat i ka si per faqe te zeze....

epo shyqyr ti, ashtu thuaj ... smiley

Gruaja e Veliajt paska qene avokate e proceseve para-pastruese te pronarit te Agon?

Me ne fund dicka ne rezymene e Veliaj: e shoqja di te luftoje evazionin fiskal se ka eksperience.

P.S. O Art, po per artet falas te LSI si te duken? 

Artet falas te lsi thote xhibi, ah maj gad ca barkderri smiley

smiley Art perfomance....eshte shtu ca ne mode neper neper ateliete e Tiranes keto vitet e fundit pas bumit te video-arteve. Jam kurjoz sa ja ka vene cmimin punes "artisti"

Me qetesi dhe dashuri

Shqiperi - nga dashuria per Mercedesin (sipas Bild):

auto_14551433875078

smiley ueeeee, dush benz!

I erdhi koha dhe Ises te sulmohej nga keta "bjiet shqipfoles te babes se Stambollit"

Isa Boletini eshte figura me e permendur ne shtypin e kohes (serb); i dyti ishte Hasan Prishtina. Ismail Qemali ishte nga vendi i peste a gjashte...

Se pse harxhohen energjite me keto lloj muhabetesh, me kte lloj investimi, nuk e kuptoj. Sot eshte vene ne tavoline bashkimi i kombit, te pakten me llafe, se deri para pak as qe vinte ne pyetje, se cfare duhet ky muhabet, nuk e di. Dalin lloj lloj lacaronesh... ne kto pune vendos atituda: sa eshte folur per Jezusin dhe Maria Magdalenen, ose per Marien e Virgjer, ose per Nene Terezen... pra nuk eshte puna a gjen dot me thene dicka. 

Interesant si bashkohet gjuha e gjarperinjve:

tosja (lubonji) thoshte "mercenar" per Skenderbeun.

ky carapaculi ketu thote "mercenar" per Isa Boletinin.

well, kam qen gjithnji i mendimit qe struktura shteterore duhet te beje punen e vet per keto gjera. Ne te dyja shtetet shqiptare. 

Ehuuu, sa langonj ka e sa kocka hidhen, aq te mira qofshin, po s'ka pse te lihen te dalin ne shesh te mejdanit e te jene te pandeshkueshme. Liria e fjales dhe e shprehjes? Po kjo fqinjeron me lirin e kriminelit per te vjedh nji argjendar, meqe ka shum kalamaj dhe nuk i del benefiti...

Prof. Fuga, anetar i Akademise se Shkencave, pergjegjes i Departamentit te Gazetarise, Fakulteti i Historise dhe Filologjise.

C'e duam detin mo?

E shtrëngojmë mos na e marri greku.

Mirë mo mirë, po ne e mbajmë bosh mo. As naftë, as turizëm, as peshk, as gjë pe gjëje.

Thotë greku : O komshi, kot që kot e mban ma jep mua...

Drejt e ka kur e sheh që s'i duhet as dreqit.

I lind dëshira.

Se ne as nëndetëse nuk kemi që t'i nxirrnim njëherë andej e të kapnim peshk me to.

Më mirë t'ja jepnim me qira grekut, a turkut, a qipriotëve, a kalabrezëve, për 100 vjet e të merrnim interesa bankare a ku e di unë përqindje fitimi nga nafta sesa kështu...

Jemi bërë si ato plakat budallaqe që mbajnë në sepete pa përdorur jorganë e çarçafë të mirë, për ndonjë mik që e presin e që tashmë ka vdekur...

Pse e fusim detin në sepete mo???

Pse nuk e përdorim.

Kështu nuk na e ka marrë greku, na e kanë marrë peshqit mo smiley

Pse me grekun inatosemi, me peshqit jo?

Nqse ky professori i leshit eshte ai qe shkon tek Cani si klloun i qut, well, no wonder: ai tip, kur e kam pa nje here (isha ne Shqipni), me eshte duk nje idiot noterik.

Nuk e di a shkon te Cani se Canin nuk e shoh (t'u derdhte filxhani i kafese nqs sheh Canin, t'u derdhte gjithe ibriku i kafese a t'u shembte Keurig qe shef Megyn qe m'sabah smiley.) 

Po sec e kishte kapur profesorin nje inat qe pse s'peshkohet neper det.  Dhe nga inati ia ka fut me dinamit gjithe detit, se peshkataret tane e vene dinamitin aty ketu.  Une s'di gje per vete cfare behet ne Durres qe s'u peshkoka.  Kur na shkon mendja me gatu peshk, (im vella ben nje tave peshku o xot, o xot) e mbajme firomen ne Radhime tek nje pike perballe qengjit ne hell, dhe c'te blesh.  Mbaj mend heren e fundit, meqe na njohin, na thane prisni cik anash, se sa erdhi varka e re.  Pazar me mik mooo, but I love it. Bile jane aq te kulturuar, sa kishin kap nje breshke uji para ca javesh, e mbajten nja dy dite aq sa beri foto dhe mbesa ime, dhe e leshuan ne det prape. 

E ku e kishim muabetin?  Ah, po, te Fuga dhe t'u shembte Keurig smiley.

https://www.facebook.com/pages/Megyn-Kel...

... Nji bjonde e ndalo makina policise per shpejtesi. Policja, qe kishte qellu edhe ajo bjonde, afrohet ke xhami shoferit dhe i kerko patenten. Shoferja kerkonte e nervozuar me duret qe i dridheshin ne cante, po nuk po e gjente. - Tell me how does it look like, i'm a nervous wreck !!! - Osht nji gjo e vogel drejtkondshe, qe ka fytyren tende, ia kthe policja gjakftofet. " Megyn" kap gjone e pare drejtkondshe ( ishte pasqyra tualetit) , e shef per nji sekonde ( my face on it = check) dhe ia zgjat polices. Kjo e fundit i hudh nji shikim te shpejte gjose drejkondshe dhe ia kthe te zonjes : - Sorry to pull you over ma'am. I didn't relize you are a cop too ...

Did I mentioned she was a blond ?

smiley for both. 

I like your sense of humor. Gather you're not a blond... ?smiley

Not in my wildest nightmares smiley.

 

Kendi i I SHARLATANIT

e qan emigracionin, tani u bind se cfare pasojash ka pas emigracioni per vendin,

 mirpo ne fllimet e demokracise kete fenomen ai nuk e ka parashiku, sesi do perfundonte, emigracioni eshte lodh shume bashke me politiikanet te cileve u ka sherbyer e shperbyer,  ....  se diktatura zotnie   !

 

Ato frazat e hyrjes se titrave ne italishte te inatosur te shkaterrojne komplet smiley

Kane perfunduar si klloun cirku, shiko edhe modelin e veshjes, me kapelle rrepublike, si Haxhireja ! smiley europian mo , mu me vje keq qe edhe Sazan GURI e kopjo kete stil smiley siduket ajo kapelja i jep me shume ngrohtesi, sepse i ben njerez me te medhenje ! gjith tru ore gjith tru smiley

Shif ne disa raste jam shume dakord me ca thote, por problemi i tij eshte se eshte shendrru ne nihilist pathologjik dhe si puna e asaj lopes qe me shkelm e rrezon te gjithe qumeshtin

 po dakort dakort se ky lexo peshkun prandaj , shikoe tek min 1.00   smiley dhe i rregullo opinionet

ky brez qe jetoi tranzicionin dmth e kam fjalen per ata qe u edukun ne komunizem, u presekutun dhe u rehabilitune me fjalene lire, pas 90 , ngelen si mentalitet aty te vitet 90, nuk shkojne me tutje , mu keshtu me duket edhe stili i tij, si publicist !

Per ty Emo smiley !!!!

1.Brodha boten ane e mbane
pash xhami e kisha,
manastire e Mekame
Teqete me Dervishe.
2.Sapo merr rrugen perpjete
ne Kuzum Baba
melaqeja del te flete,
Ja Ali Aba.
3.Ja Haxhi Dede Amet,
engjell ezhderha,
lartesuar qeramet(mrekulli)
Ali Evliha.
4.Delili portat kanate,
Per Iman i mba
Baba Mondi Harabate
me Vallah-Bilah.
5.Dore e tija perkedhele
Ajet Jedulla
Rum Sadik Ibro Kodhel,
Fi-Se-Bi-Li-la.
6.Eshte Hasani me Hysene,
Larg ne Qerbela,
Drite e diell eshte Furkati,
Ndricon nje dynja

Ke te fajesojme....? 

Nje fshatar dikur,vendosi qe te mbjelle,
aty buze lumit,vete e zgjodhi token,
zbriti ne pazar fidanet qe te bleje,
shpresonte nga prodhimet te blinte dhe lopen.... 

Nje nga nje fidanet, mollen, por dhe dardhen
i zgjodhi dhe i bleu ,pagoi i kenaqur
duke lene tregun kujtohet dhe per arren,
mendoi varferia,kaq fryme kishte pasur... 

I mbolli me kujdes te gjithe filizat,
ne token avulloshe, nga ai punuar,
ngriti prita qark,mos hynin as dhe mizat,
u kujdes shum' kohe per mallin e bekuar... 

Kaluan disa vite,castin sa kish pritur,
u poq molle e kuqe,dhe dardha zverdhoi,
me arren s'u merzit,se ishte e parritur,
falenderoi token ,dhe ujin e bekoi.... 

Keputi nje molle,pa fshire e kafshoi
por mbeti i zhgenjyer,u prish ne fytyre
djerset e mbuluan,per c'ka ai shijoi,
kur pa se brenda frutit,krimbi kishte hyre... 

Ne nje gur i ulur,mendimet trazonte,
si ndodhi keshtu,a ishte e vertete..?
Pritat ,ujin ,token,ke te fajesonte,
apo ata fidane, qe i zgjodhi vete...? 

E sot e kesaj dite akoma trishtohet,
bertet nganjehere,e shkrehet ne vaj,
syt'nga qielli con,s'di kujt ti ankohet,
s'di ke te gjykoje ,kujt t'i hedhe faj...?

Lidhjet e familjeve mbreterore te Evropes me nazistetet dhe Hitlerin

"Mbreti Edward iste pro nazist ti hapur dhe kerkonte bombardimin e Britanise"

 

 

 

 

Artistet shqiptare keqperdoret nga partia e spiunit Topi vetem per 1 miljon leke 

 Në profilin e FRD-së, në facebook eshte postuar nje foto me  aktoren e famshme Tinka Kurti ndërsa kishte hapur flamurin e kësaj partie.

frd

Shume e bukur foto. Ku eshte shkrepur? Pale asfalti tamom super, jo si kafsha sali qe hudhte asfalt elektoral dhe qe mbas 30 ditesh e kishe rrugen perseri me gropa. 

Mungojne vetem sazet e brrakes ne 5 te mengjesit si ne kohe te xhaxhitsmiley

Sa nostalgjike qenke sot xhen per Tiranen! smiley

Po pra ket, shiu vetem nostalgji sjell smiley​ smiley

Shi andej nga ty! Ketej eshte nje dite e bukur qershori duke ngrene mish te pjekur me miqte..smiley

Patem nje jave te tmerrshme me vape ,sot shyqyr shi i bekuar, ti me party sje keq,kalofshi bukursmiley

 

No Coment  smiley smiley smiley smiley

 

 

 

 

 

Po afron dita kur Tsipras do shkeli premtimet qe e sollen ne pushtet, do uli pensionet, do rrisi moshen e pensionit, do rrise tvsh-ne. Do detyrohet te ule dhe shpenzimet per mbrojtjen, kshuqe taksirati i Kamenos ti heqi prape ushtaret nga kufiri jone. Tik-tak, tik-tak, tik-tak

Ore me duket se po afron dita qe te nxjerrim ushtrine per te ndaluar emigrantet klandestine greke qe do vijne per te punuar ne Shqiperi.

Shqiperia ka pergjegjesine historike, dhe ajo do te dije ti pergjigjet menjehere atij momenti, sapo ta therrase historia, qe ti beje te mundur cdo Andoni te konvertohet ne Agron, cdo Jorgo te kthehet ne Jashar dhe cdo Kristo te behet Qemol.

Vend vakant ka mbetur vetem per emrin Shabon. smiley

Ja paska vene k@et ne bige Tsipras, nuk kane edhe Gjermani nga ja mban....Kaq paralajmerime do tja kishin vene shqelmin me kohe por e dine mire efektin domino qe pesojne 

Art, ti me siguri e kupton se kush eshte idioti ne kete mes. Eshte e vertete qe Gjermani dhe Europa po perpiqen ta mbajne Greqin ne binar dhe askush ne Europe nuk eshte i lumtur per kete situate. Cdo njeri me mend ne koke do te bente te njejten gje, pervec ca idoteve adoleshente si Tsiprasi. Por europianet si njerz me mend te biznesit qe jane po perpiqen qe nese nuk arrijne ta evitojne te keqen, te pakten te zgjedhin te keqen me te vogel. Po qe te mburresh qendrimin grek qe edhe s'ka breke ne bythe edhe ben tangarlliksin eshte ne rastin me te mire thjesht mungese pjekurie.

PF ti mire e ke por uragani i i copez Greqie mund te ngeje cunami ke  Euro(Ponzi) dhe deri pertej Atlantikut ke dollari. Une e kam nje parandjenje se do futet seisht FED(nepermjet shtojces se vet BB) dhe do tju japi driten jeshile per te printuar disa tone letra higjenike..... Ne me Merkelin nuk e leme te bjere Greqia thote Schulz

ballcekan Deutche eshte nje zgjatovine se culpritet e vertete jane ideatoret e euros dhe qelbesira Blankfein te cilet duhet te ishin pas hekurave...Islanda ju tregoi vendin bankiereve dhe doli ne kohe rekord nga kriza

Schultz le te thote c'te doje se celsat e kashtes ka ne dore. Merkeli nuk ben dot me leshime aq kollaj, deputetet e vet po i dalin kunder, aletati i Merkelit tha parmbreme tekstualisht "nuk mund te terheqi Greqia gjithe Europen per hunde" dhe "As kemi nder mend hicqe me parate e punemarresve gjermane dhe familjeve te tyre te realizojme premtimet e egzagjeruara zgjedhore te nje qeverie greke pjeserisht komuniste". Junker i mbylli diskutimet me greket se s'kishte asgje te re nga Greqia per tu diskutuar dhe nuk ishte i disponueshem te harxhonte kohe kot. Dmth qe po ju shtrengohet laku, sidomos duke pas parasysh qe gjermanet jane te moderuar, problemin kryesor greket e kane me vende te tjera te BE-se. Ndersa efekti i renies se Greqise eshte minimal, Greqia ka dale me kohe nga tregu, nuk eshte Lehman Brothers. 

Problemi i Greqise eshte kolaterali, nq se peson deafult ne borxhe shumica e ketyre i perket bankave Gjermane dhe Franceze gje qe krijon ate fillimin e ortekut. Nje default i Greqise mund te conte drejt falimentimit bankat Franceze si Societe Generale,BNP Paribas,CNP,Grupama, ato Gjermane si Commerzbank,FMS

Mos u shqeteso fare, eshte e llogaritur qe te mos falimentoje asnje banke. Deri tani nuk ka ndenjur njeri duke henger bar pervec Tsipras dhe Varufakis smiley

Kur te them une ty, qe nuk merr vesh nga ajo pune dhe hiqesh sikur i kupton te gjitha? smiley

Korrigjoje pak informacionin e mesiperm te kolateralit, sepse eshte info e 2012, vit ne te cilin u mundesua nje shkurtim i borxhit grek nga ana e bankave ne masen 55% dhe bankat e moren pjesen e tyre cfare kishte mbetur dhe dolen nga loja.

Te vetmet banka sot, qe kane bonde te shtetit grek jane bankat greke te cilat kane blere "me konsensus" te ashtuquajturat T-Bills, te cilat jane ne nje mase te caktuar nga ECB, dhe volumi i tyre i lejuar prej ECB eshte ezauruar. Borxhi grek eshte tek Troika (pavaresisht se grekeve nuk u pelqen ky emertim) EU + ECB + FMN.

Greqia tashme nuk eshte "too big to fail". Pergatitjet per renien e bute te Eurozones nga nje Grexit kane filluar qekur ECB filloi te mbledhe nga bankat e nivelit te dyte bondet e vendeve te Eurozones.

Art, po te degjosh mua, i lini  komentet e thjeshtezuara banalisht mbi tsipras e varufaksin me Kawasaki e shall me kuadrata. E di i zoti ku i pikon çatia dhe Jo popuj te ndryshem nga 10 mije km larg. Tsipras dhe varufaksi dalin dhe me tanga rruges, po arriten te hedhin lumin.

pastaj, po pse gjermanin, ca e di ti, ndonje zotni?

gojet e keqija thone qe ne kete meselene e agonch, Bexheti Kalivaçit eshte ne rregull. Kush ka me teper gisht eshte Deutche Bank.

gjeje vete linkun.

   Qe greket do te marrin ate mase  kane shum shum te drejte.Problemi eshte yni dhe jo i tyre.Pa ta shtrojne pyetjen tek keta banditet e partive kusare, pse ikin njerzit? Pse lene truallin, token e tyre , vatanin ? Dhe cili eshte vizioni per qeverisjen e ketij rebelimi njerezor te shqiptareve?Zgjidhja, kur, per sa kohe, me cmjete ?  Kuptojeni mire, braktisja eshte rebelim! Eshte i tille sepse njerzit nuk kane nje organizim qe ate rebelim ta shprehin jo duke ikur  tutje por duke  ngulur " te kater kembet " ketu, duke rrembyer hunjet ...se pushke spara kane ..! Gjeni nje ligj gjekundi ku te shprehet se penalizon qeverisesit qe shkaterrrojne  te ardhmen e njerzve, te te qeverisurve !Agjekundi.Per cerek shekulli keta i dhane dermen tokes te ardhmes prodhimit vendas dhe asnje nuk mban pergjegjesi.E drejta e rebelimit eshte absolutisht e justifikuar ! 

Hapni more te shkolluar,   fjalorin " Pueblo" dhe shifeni ca u punuan njerzit e rebeluar qeverisesave " Kacikeve te padenje " ! Hidhuni ne Kine  e shifni ca solli e drejta e rebelimit! Pa fole pastaj  per kohen e Tetorit te kuq....

Ne keto probleme germoni e sillni argumente, analiza, fakte, se i keni te gjitha mundesite  ne menyre qe shum zera nga tuajt te bejne jehonen qe keta kusare te tmerrohen prej bashkimit te zerave te cilet  e mesojne kollaj  te drejten per tu rebeluar ndaj mynxyres.Ju lexoj dhe brengosem se jeni duke mermeritur mbrapsh, per te provuar artin e karagjozeve ..

Vendi juaj nuk vuan per kete lloj " arti" ! 

Zgjidhja, i nderuar grave, nuk eshte me te Pueblua, se ja ka Kinezi Pueblo, s'ka njeri.

sot gjerat zgjidhen me çeta, jo shume, çdo çete 4-5 veta, te cilat punojne ne menyre inteligjente dhe te koncentruar per te zgjidh probleme jo madhore, po specifike. Startape i themi ne.

keto startapet, qe mund te jene te fushave te ndryshme, bejne te mundur jo progresin orizontal nga 1 ne n, por ate vertikal, i cili eshte me i rendesishem, nga zero ne 1.

Pueblua si ben dot.

ballcekan, ...nje cerek shekulli vetem shkaterrim ...e " zgjedhje"  ! Pasoja ! Braktisja, ikja ..nga syt kembet ! Dhe keta rehat fare, te patrazuar, e thyejne ...tere  diten e tere naten ...ne rreze dhe te shkolluarit bejne o llogje o mercenaret ! 

 Nuk di ku i ka sistemuar Fishta ...ato Rrufete ? ! 

Art,pash logon e H.Klinton dhe me beri pershtypje, qe kishte shigjeten ...si te A.P.Sh.E , drejtimi i duhur.Andej e paskan marre ?Shife ! 

Se meazallah, ta kete marre ajo ...nga Rama ! 

Basha­-Ramës: O Edo, sa poshtë ke rënë! Po pse, me mallkime do i marrësh votat?

Basha tha se mallkimi më i madh që “Edi Rama dhe Ilir Meta i kanë bërë popullit janë varfëria mjerimi dhe pasiguria ku e kanë zhytur vendin për të cilin do të marrin dhe ndëshkimin në 21 qershor”. 

Shikoni sa qesharak dhe i pashpresë është bërë! Pasi e ka parë se s’i i funksionojnë as premtimet se nuk i beson njeri, as kërcënimet se nuk kërcënon dot një popull ka filluar me mallkime, është bërë si ai qesharaku që thoshte, të zëntë sëmundja po s’më votove mua! O Edo sa poshtë ke rënë! Po pse, me mallkime do i marrësh votat e mallakastriotëve dhe shqiptareve?”,­ tha Basha.

Dje nga Konispoli, kreu i qeverisë Edi Rama iu largua batutave dhe përdori një mallkim për të treguar ndryshimin mes qeverisjes së mazhorancës aktuale dhe politikës që bën opozita.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).