Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

262 Komente

o peshqer, ka kush ndonje info ca tiparesh kemi originally ne shqiptaret? jemi bjonda apo bruna? ca thone antropologet?
pls mos permendni kokat poliedrike

nuk e di nese te hyn pune, meqe po kerkon tiparet  per shqiptaret ne pergjithsi,  por  dsiponojme te dhena shkencore, antropologjike, vetem per femrat shqiptare.smiley

per nga bukuria renditen ne vend te trete ne Bote, thote.. jane shume hot!    zeshkane, me bukuri ekzotike. 

po ce do, meshkujt shqiptare nuk kane arritur ende ti çquajne e vleresojne keto veti.smiley

Pse Belul nuk ka vlersuar bukurine e meshkujve shqiptare Lord Bajroni bjeri tamburit tamburxhi? Apo vargu eshte ndryshe, bjeri gajdes gajdexhi?

Pastaj edhe kur jemi te zeshket behemi i çik bjonde duke vesh golf te bardhe dhe çorape te bardha!

 

 

tamburxhi  eshte, Tiku..  po  vleresimi i Bajronit nuk quhet se ishte personal, jo shkencor.

o peshqëre, na thuaj per cfare te duhet qe te te themi cfare tipare kemi smiley 

E kam pershtypjen qe floku bjond eshte perhapur n'Evrope mutacionisht si mekanizem mbrojtes (nepermjet natural selection), dmth meqe s'kishte aq shume dielle (krahasuar nga emigrioi i gjithe mileti) dhe duhej qe trupi te kishte me pak melatonine qe te perfitonte me shume vitamine D. Qo faqja ka me shume info po tani s'po kam kohe ta mbaroj. Kshu qe ne besoj se jemi si shumica e njerzve ne ate rajon, me se shumti bruna, me se pakti bjonda. 

Teoria tjeter shkencore eshte qe bjondlleku u shpik ngaqe meshkujt u merziten me brunet dhe s'po popullonin me planetin, pastaj u merziten dhe me bjondet dhe Zoti beri kokekuqet, pastaj...doli Viagra dhe Zoti hoqi dore nga ngjyrat e tjera te flokeve.

U bera kurioze te lexoj ndonje studim antropologjik (nese ka) te perqendruar tek kombesia jone ngaqe kam degjuar shpesh dashakeqet te thone se zeshkaneria na ka ardhur nga boshnjaket, dmth shumica jone qenka boshnjak dhe se shqiptari i lashte autokton eshte ai evropiani bjond fill pas mutacionit fatlum qe i dhuroi njeriut te zakonshem heavenly (angelic) colors (dmth floke te arta, sy te kalter).
teoria tjeter i nxirrka meshkujt "shume meshkuj"...no, no, nuk du ta besoj they don't have a heart, vec ca prej tyre mund te kene 2-3 komplekse qe ia bejne vetveten te merzitshme vazhdimisht dhe kerkojne ylbere ngjyrash ne sevda, ata me ambiciozet e kapercejne dhe ylberin.
flm per linkun me konsiderata te pergjithshme mbi fenotipin sipas shtrirjes gjeografike dhe feedbackun pozitiv 'diell-melanine'. smiley

@Belul
pse mo ca duhet te bejne meshkujt shqiptare? jane nga te vetmit ne kontinent qe te lajne e te lyejne me komplimenta rrugeve.
hiq kosovaret dhe dalim nga top 10. Per mua shqiptaret jane ok, ndersa femrat kosovare jane yje.

Jon Snow you know nothing smiley

what the heck!!!!!smiley

Me zhgenjeu totalisht, madje me revoltoi smiley mbyllja e GoT. They killed John Snow?

Nuk e imagjinoja veten kurre qe do kisha simpati per Cercien, po ama fundamentalistet fetare nuk i honeps dot fare ne asnje lloj forme.

Nuk e imagjinoja veten kurre qe do kisha simpati per

Per momentin jam #teamwhitewalkers.  Dmth kaq nuk e imagjinoja veten kurre ... Por dua qe White Walkers t'u bejne gjemen Night Watches, duke fillu me ate kalamanin e keq.  As Joffrey Baratheon s'e kam pasur aq inat sa ate kalamaun.

I kam lexuar librat, dhe ne nje fare menyre e prisja e "fundin" e Jon Snow me "ghost."  Por lexova dhe ate intervisten Harington qe s'do kthehej me ne GoT, plus qe dhe HBO i ka kaluar tashme caqet nga libri.  Uffaaa ... deri ne sezonin 6 se GRRM kush e di sa 10 vjet te tjera do t'i mbaroje librat. 

 

Me mungon Tywin Lannister...Jon Snow u be i padurushem..Bej tifo per Tyrion..hajt te presesh sezonin e 6 tani!! smiley

"In the final hour, a plea for economic sanity and humanity"

"Sir, The future of the EU is at stake in the negotiations between Greece and its creditor institutions, now close to a climax. To avoid failure, concessions will be needed from both sides. From the EU, forbearance and finance to promote structural reform and economic recovery, and to preserve the integrity of the Eurozone. From Greece, credible commitment to show that, while it is against austerity, it is in favour of reform and wants to play a positive role in the EU. 

In a letter to the FT in January, several of us said: “We believe it is important to distinguish austerity from reforms; to condemn austerity does not entail being anti-reform.” Six months on, we are dismayed that austerity is undermining Syriza’s key reforms, on which EU leaders should surely have been collaborating with the Greek government: most notably to overcome tax evasion and corruption. Austerity drastically reduces revenue from tax reform, and restricts the space for change to make public administration accountable and socially efficient. And the constant concessions required by the government mean that Syriza is in danger of losing political support and thus its ability to carry out a reform programme that will bring Greece out of the crisis. It is wrong to ask Greece to commit itself to an old programme that has demonstrably failed, been rejected by Greek voters, and which large numbers of economists (including ourselves) believe was misguided from the start.

Clearly a revised, longer-term agreement with the creditor institutions is necessary: otherwise default is inevitable, imposing great risks on the economies of Europe and the world, and even for the European project that the eurozone was supposed to strengthen.

...Consider, on the other hand, a rapid move to a positive programme for recovery in Greece (and in the EU as a whole), using the massive financial strength of the Eurozone to promote investment, rescuing young Europeans from mass unemployment with measures that would increase employment today and growth in the future. This could both transform the economic performance of the EU and make it once more a source of pride for European citizens.

How Greece is treated will send a message to all its eurozone partners. Like the Marshall plan, let it be one of hope not despair."

26 firmetare-ekonomiste

 

po makroekonomisti i shquar Pjerin Thomai e ka firmuar kete..?? -JO! ...epo nuk vlen!

megjithate une kam besim te Syriza dhe Tspras, si komunsit i vendosur e kokeforte.smiley e me parime, do tja tregoj vendin Trojkes, BE dhe imperializmit mbareboteror!

Epo, une nisem nga ajo qe askush s'e vret koken e rrumbullakte apo me cepa se çfare eshte Cipras. Eshte votuar pikerisht se ka mohuar masat shtrenguese te caktuara nga kreditoret. Pozita prej komunisti paranojak, idioti, klauni, etj., etj., mund t'i vije krejt natyrshem ose edhe krejt shtirshem. Pak ka rendesi sepse greket kane po te njejtin qendrim ndaj borxhit, masave shtrenguese, etj.

 

aaa, po kete se kisha kuptuar une.. dhe qenka e thjeshte fare!   po shume mire pra, kur Cipras i ka dhene fjalen  votuesve  greke dhe votuesit greke me sira, pervec votes i  kane dhene edhe besim te plote Cipras,  le ta zgjidhin bashke me  Besa-Bese  kete punen e borxhit....

ndersa perfaqesuesit e BE nuk mendoj se  mund te luajne ndonje rol ketu.  keta le te shikojne  premtimet ndaj votuesve te vet, meqe  ashtu kane ca detyrime ndaj tyre..  everybody happy!

"aaa, po kete se kisha kuptuar une.. dhe qenka e thjeshte fare!"

Ah. Te me falesh per komentin atehere. S'duhej te isha shprehur.  

Shih mer cfare tmerri! Asnje Euro Kosoves pas lufte, minimalisht sic moren dhe vendet e Europes pas luftes se Dyte boterore. Asnje falje nga Serbia madje po kerkohet te ndertohet nje gjykate per te gjykuar shqiptaret qe mbrojten veten. Nderkohe Serbia merr me shume lek se Kosova ne kuadrin e BE-se. Kurse nga ana tjeter qahet halli qe greku s'do thyej me do pjata neper buzuqe. Cuditen pastaj njerzia pse KS marrin rrugen e kurbetit. Tragjedi mer, cfare te thuash!

pyetja vazhdon, i nderuar, me durimin e pikes qe bie nga catia dhe e ben grope trotuarin poshte: pse? pse? pse?

pse serbit po, dhe pse grekun po? cfare kane te perbashket ata? cfare kane ata qe nuk e kemi ne? pse shihemi me kte sy sikur jemi te njerkes? nqse ka vertet nje njerke, cila eshte ajo?

ps. nqse keto pyetje rreket te marrin pergjigje me ndihmen e "te drejtes", "te moralshmes", melankolise se viktimes se predestinuar etj., ajo eshte hullia e gabuar qe nuk te con askund me vlere.

Ah kjo PSE-ja na hongri buzen mer Emo! Se e imagjino ku do ishin shqiptaret me minimumi 100 bilion euro ne ato troje, qe te kishin mundesi te hanin dhe derrat e therrimet qe binin ta bonin shqiptarin e mesem milioner? Do ishin te gjithe duke u marr me filozofi, me te drejta njeriu, me pune humanitare ne Indi etj etj. Do buronte krijmtaria...

Po jo s'ishte e thene, duhet ti hidhshnin ne Greqi. Rob ne rob ata, fryme ne fryme ata, sy ne sy ata. Te gjithe robi Zoti jemi! Ndonese te kuptoj une ty, qe ndonjere ai Zoti alla turka na i ka futur.Po dhe kur e bome Zotin hasha, s'na i varen. Duhet me patjeter me zgjedh Zotin e tyre? Veshtire mer Emo, veshtire, po te kuptoj une ty.

Une shoh thjest nje photo slide minaresh dhe xhamish

praktikisht te gjitha fotot me sfond qyteti jane ashtu.

Per LSI-ne - FALAS!!!

Ciljeta

PS: Asnji forc politike nuk ka rrembyer ksisoji zemrat e popullit.

smiley Faleminderit CIljete

Qenka "qep" nga poshte Cili smiley . Ka fitu ene integritet politik

Erdh pranvera Celi Jeta

gju Muc Fagu tundet rrjeta

tunet rrjeta e Nallbonit

nga ky gol i Partizonit

P.S. Mos o goca e Tim Xhelages kjo shoqja ... dhe sa per kuriozitet : Cfare jep FALAS Ciljeta?

Gjun Pernaska...smiley

Lir Pernaska e kishte lone futbollin kur dul Tit Xof Nallboni.

Skeni ndonje gje per te thene as per kete skandal qe perben veper penale?

Leftyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy nuk kuptova gjo. Por nese ti mendon qe aty ka nje veper penale drejtoju prokurorise. Te gjithe qe abuzojne me pushtetin te futen ne burg!! Ka njerez sa te dush me integritet dhe me eksperience PS-ja.

PS. A do merni ndonjecke bashki kesaj radhe  mo Letyyyyyyy? 

NË PASQYRËN E LUMIT

Përtej kësaj fotografie

Në prapavijë
Muri i ngjyrosur
Syri i përhirtë

Gjuan me shikime
Ikonat e shlyera
Në këtë tablo
Janë rrotulluar vitet
Koha është shkundur
Me manaferrat e papjekura

Ne nuk u takuam

Në pasqyrën e lumit

Peshqit mbetën të ngrirë

Asnjë e rreshkur
Nuk i preki etjet (A Z)

Waterpark-u ne Britani ndez debate te ashpra....parku Ujor i njohur ne Stoke-On-Trent Water World ndalon bikinit dhe ju kerkon klienteve te vishen sipas tradites islamike per shkak te nje evenimenti, po ashktu ndan zonat e larjes per femra dhe meshkuj te cilat do te kontrollohen nga roje private

 

Kostumi i larjes sipas rregullores

 

 

 

Po sigurisht qe ke rezerva kur as Kosova as Mali i Zi s'figuron ne harte.

temat e provimit te Matures ne filozofi, sot ne France:

 

- Per gjimnazet 'shkence-teknike' :

pergjigjiuni njeres perej tre pyetjeve :

1. A ben gjithmone sens nje veper arti ?

2. A i iken politika te vertetes ?

3. Komentoni kete fragment nga vepra "Hyjnorja" e Ciceronit (shek I para e.s) :
.....

 

- Per gjimnazet 'ekonomi-sociale' :

pergjigjiuni njeres prej pyetjeve :

1. A nuk eshte ndergjegja e individit veçse refleksi i shoqerise ne te cilen ai ben pjese ?

2. A jep artisti diçka per tu kuptuar ?

3. Komentoni kete fragment nga vepra "Traktat teologjiko-politik" i Spinozes (1670) :
.....

 

- Per gjimnazet 'letersi' :

pergjigjiuni njeres prej pyetjeve :

1. A eshte detyre morale respektimi i çdo qenieje te gjalle ?

2. A jam une ajo ç'ka e kaluara më ka bere ?

3. Komentoni kete fragment nga vepra "Demokracia amerikane" e Alexis de Tocqueville (1840)
...

ca ka per te qeshur mer..?!.smiley

ashtu sic e arrestuan, ashtu kane per ta lene pas disa oresh pasi te sqarohet qeshtja..smiley

e lejne e lejne (po e lane) ,po ajo qe dhemb, eshte pe e arrestuan.

 

po sepse jane ca  procedura burokratike ndershteterore dhe  skane ç'bejne ndonjeher.. Sllovenia mund te kete nenshkruar ndonje  traktat dypalesh me Serbine per personat ne kerkim mes ketyre shteteve.

nejse, tani do hyj ne pune nje ligj nderkombetar qe e ben kete arrestim te pavlefshem dhe kaq, do ta lene.

belulo, nuk qesha me arrestimin e Ramushit, por me Ramushin d.v

ahh,   Ramushi qenka qesharaku dmth. keshtu po, dakord.smiley

e liruan Ramushin, pjeter..smiley    ''ishte nje shaka nga ana e Tilit'',  tha autoriteti..smiley

Para disa ditesh policia Zviceriane arrestoi dhe ish-gjeneralin boshnjak, eventually hero ne ate vend, Naser Oric, edhe u lirua. Ka dicka qe po kurdiset ketu, se dy arrestime te rastisshme sikur s'me bejne shume sens. Nderkohe shantazhet e OKB (wtf), Amerikes e BE per hapjen e "Gjykates Speciale" vazhdojne ne Kosove. Kurse Shesheli u kthye ne shtepi me gjyq te pambaruar pra i padenuar dhe detyrimisht, historia do e njoh si te pafajshem. Skandal kjo loje qe po behet ne Ballkan.

smiley.. gjetja e Stewart eshte fantastike: “F*ckface Von Clownstick” smiley

Let it be.  Per Bushallinjte "Saudi Arabia or Westeros".  No disrespect. 

I madh smiley.  

Booo, Trumpin me ate tipin "kanceri mu ne gryket atyre qe s'me votojne" i ndajne vetem 8.5 miliarde dollare, perndryshe jane te dy loqe te te njejtit kaliber

te te njejtit kaliber jo xhanem... ty nuk do te besohej, po Trapin do ta votonin miljona.... smiley

Die Welt leksjon per historine Greke, Greket e sotem nuk kane lidhje me Greket e lashte, jane Pasrdhes te Shqiptareve, Bizantineve dhe Sllaveve

 

Die Welt po e vene perpara per keto teorite qe perhap, google iher ca dmth rassenkunde

Qenkan pasardhes te shqiptareve.kjo shpjegon shume.smiley

Esht falimentim per arsye teknike. Punetorve ju esht thene qe askush nuk do humbi punen dhe asnji kontrate me sindikatat nuk do preket. Jan ustallare per kto gjona smiley

Arto, qafshatgjithe ti nuk nok fare, po fare nga biznesi. smiley Te kujtohet kur para ndoca kohesh "mori fund" GM dhe FORD-i.

 

 

 

shume, shume dezinformim ndodh ne shqiperi

    Nuk ka veper me synime thellsisht  antishqiptare se sa isistimi per hapjen e nje gjykate speciale, ku shqiptaret viktima sebe ...te denojne vetvehten ! I gjithe kombi shqiptar dohet te thote Joooo! Ky te jete guri i proves qendreses shqiptare, perballe kombinacioneve te felliqura evropiano-rusosllave ! 

   Kerkohet zhvleresimi i veprimit te Natos dhe nje karte e re per pretendimet serbe ku synohet barazimi i viktimes me kriminelin! Le ta krijoje kush te doje sikunder e kerkoi perfaqesuesi rus ne OKB , por ne asnje menyre me gisht a dore shqiptari te ngritur! " Dallavera me te huaj , Dallavera me shqiptare ! -tha i pavdekshmi Ali.Jetojme po ate situate ! Ne kembe,  cdo intelektual a i pashkolle kunder kesaj gracke shum shum te rende ! 

Gjytyrimi " president" beri thirrje qe sa me shpejt Kuvendi i Kosoves te miratoje Kapso Gjykaten ..Soeciale , ne fakt vetvrasese ! Ky derdimen di sa nje kec ! 

Me ket qurrashin qeshem dje. smiley 

Qurashin

Pse kerkoni me doemos t'ja zvenitni shkelqimin #rilindjes? Ministrja po mburret dhe me dicka qe duhet ne fakt te jete pjese e ministrise se kultures sic eshte mirembajtja e te pakten objekteve kultorore-historike te Kepit te Rodonit. Nderkohe qe Kepin e Rodonit e pastrojne here pas here vullnetare pa lidhje me qeverine.

Keti e mori voten time imagjinare!!!!

Shif si thote : "Kam besim tek ti, zgjidh besimin e duhur"

Por kujdes Bame se feja eshte opium per popullin

Zgjidh DREJTIMIN e duhur o Goni, jo besimin... Dhe mos boj shaka me citate nga librat e shenjte e te shtrenjte te B'rishes.

Po kështu janë kompozuar poezitë me tema bashkohore që i kushtohen personaliteteve të kohës si poetit të ndjerë të haikut Milianov Kallupi, Vaçe Zelës, Petrit Dumes, Ismet Bellovës, Qemal Kërtushës, Bashkim Hoxhës, Tonin Harapit. Ky përkushtim tejet njerëzor e bën poetin dhe shkrimtarin Shpend Topollaj një zëdhënës i intelektit të sotëm, intelektit që nuk është përlyer me negativitetet e tranzicionit absurd shqiptar.

smiley

youFiqo, hidhi një sy kësaj (më vijnë vetë, nuk kam automjet) dhe më thuaj çfarë mendon për rrymën e fortë natyraliste dhe prirjet gjysmë-ironikisht formaliste të poezisë bashkëkohore smiley dmth a ka kuptim të lexojmë vjersha të këtilla sot apo vetëm kësi vjershash duhet të lexojmë dhe a është punë moshe? Autori paskësh thënë që vjersha është sa një frymëmarrje (apo marrje fryme në varësi të kapacitetit të mushkërisë). Ndoshta të drejtohem edhe sepse dalloj një fill humori tek përzgjedhja e fjalorit.

Oystercatchers in Flight

Eamon Grennan

Sea’s stony greenblue shatters to white
            in a running swell under noonsky of cloudlight
where on a foamed-over cropping of rock
             a band of oystercatchers faces all one way
into a nor’wester so shafts of windlight
             ignite each orange beak in this abiding
tribe of black till you clap and their risen black
             turns white as they veronica on wind and
then away with them (shrill-pitched as frighted
             plovers only harsher more excited)
and riding the stiff wind like eager lovers straining
             into its every last whim: its pulsing steady
heart-push in every flesh-startling open-eyed
             long-extended deepening sea-breath.

- them se veronika këtu është maja e shigjetës ose bullseye i vjershës (ngjyrë portokalli).

Gezuar Ramazanin te gjitheve qe e mbajne.

Bama si mendon, sa nga kritikueseve te saj ju eshte bere krahu keshtu prej fotove te saj?

Gjasat jane qe te gjithe kritiken kane bo gjimnastike ne shpi...

Ou, ktu e paska zanafillen : pac uraten.

Historiani i njohur, Jahja Drançolli, në emisionin “Komiteti” ka deklaruar se në bazë të regjistrave turq, në vitin 1430 nuk kishte asnjë mysliman shqiptar në Kosovë, ndërsa në regjistrin tjetër atë të vitit 1455 ishte vetëm një banor i Kosovës mysliman.

din hyka te lutem shume kurseje komentimin e temave te lashta kur nuk e ndjen te domosdoshme, sepse reforma e re territoriale e adminit na kap te gjitheve, dhe na listohen ne krye te aktivitetit keto tema te harruara qe komenton. E kuptoj qe eshte e drejta jote te komentosh cfare te duash, por eshte dhe e drejta ime qe tek pacensura te mund te shpreh dicka qe me shqeteson.

mu me ka bere pershtypje vangjush dako ne kete fushate, qe edhe pse kishte nje llapaqene si grida perballe, e perballoi mjaft mire me kompetencesmiley

pikat e shiut bien shtruar mbi tenden e hapur. Shume qetesuese eshte, medituese ndersa shoh pikat e shiut teksa bien ne ujin e pishines dhe formojne rrathe gati te ngjashme ne madhesite e tyre. Where the fuck is summer?!! It's almost July and no sign of summer yet!! 

Oh shit. Une thashe se ishte poezi. smiley

smiley Sa fillon anglisht nuk eshte me poezi! 

Moza shkruan nje shqipe te persosursmiley

paska harrit korriku Moze lol

pervec nje gabimit te rende qe kishte bere me kalin e bardhe.. kalin i imunduar -duhet ta theriste kali gerdalle smiley..moza, me te vertete, e ka te persosur shqipen..

Uee, si mund ta thoja ne shqip - WTF?! smiley

gerdalle ta thoje hahah..llastice!!!

Aha ti je akoma te kali. E mo mire dhe I mbarum pak a shume ate kuptim ka. Gerdalle! 

ballçekano, ska me not me pash  te bovat..smiley

belul, e di ballcekani kuptimin e fjalse pash?! apo e ka kaluar testin e krahinizmave, nderkaq  

smiley bukuri!

 po bovat si kane arritur ti nxjerrin deri ne breg?! -sinqerisht, na hape ceshtje tjeter me kete post.. smiley

po e thjeshte eshte ti nxjerresh ne breg..  bova pluskon mbi uje, por qendron aty  sepse  mban te lidhur nje (kavo hekuri)  si tip spirance  qe ka ngecur ne fund te detit..   e pret kavon  pra, dhe e  terheq boven me skaf, motobarke, a gomone ne breg.

por mund ta presesh  boven direkt ne det ne pjese me te vogla.. po kjo eshte me e kushtueshme.

qenka sipermarrje sh. e koklavitur

Eksperiment socialist 

Një profesor i ekonomisë në Texas kurrë nuk kishte ngelur asnjë student në klasë, por një herë të vetme kishte ngelur në klasë një kurs të tërë.

Në atë kurs studentët këmbëngulnin se socializmi funksiononte mirë përderisa askush nuk ishte i varfër dhe askush nuk ishte i pasur, pra ishte një sistem i shkelqyer i barazisë.

Atëhere profesori i tha: "Ok, do të bëjmë një eksperiment në këtë klasë për socializmin. Të gjitha notat e provimeve do ti përpjestojmë në mënyrë që të gjithë të marrin të njëjtën notë, kështu që askush nuk do të ngelë dhe askush nuk do të marri notën dhjetë" - tha profesori. 

Pas provimit të parë notat u përpjestuan dhe profesori u vuri të gjithëve notën tetë. Studentët të cilët kishin studiuar u mërzitën pak, ndërsa studentët të cilët nuk kishin studiuar shumë ishin të gëzuar.

Por, në provimin e dytë, studentët të cilët kishin studiuar pak studiuan akoma më pak ndërsa ata që kishin studiuar më shumë duke e ditur që nuk do merrnin dot notën dhjetë, studiuan edhe këta më pak. Në fund të provimit nota mesatare u ul dhe të gjithë morën notën shtatë. Askush nuk ishte i lumtur.

Në provimin tjetër mesatarja e notës ra akoma më shumë dhe të gjithë morën notën gjashtë? Në vazhdim notat kurrë nuk u përmirësuan, përkundrazi studentët varën turinjtë dhe filluan ti kërkonin llogari e ti hidhnin fajin njëri-tjetrit duke u sharë e duke u zënë, dhe e gjithë kjo rezultoi në qejfmbetje ku askush nuk dëshironte të studionte më për të tjerët. Dhe në fund si për surprizë të gjithë mbetën në klasë me notën e përbashkët katër.

Profesori u tha atyre se socializmi, po ashtu ishte i destinuar të dështonte për të njëjtin princip themelor të njeriut, që është stimuli. Sa më shumë të përpiqet dikush të punojë e të ketë sukses, aq më të madh do e marri dhe shpërblimin, por kur një qeveri merr të gjitha shpërblimet dhe kreditet për vete, atëhere askush nuk don më të përpiqet apo të ketë sukses.

smiley

pse mos harxhojn Belulo,jane me te drejte kthimismiley

i paguhet votuesit me te pare, xheni..smiley

smiley

Jashte bie shiu i mozes dhe mua me hahet nje akullore. smiley

Nje nga fotot me te hershme te shqiptareve nga Durham "Grate e Shales" , 1908

 

 

 

 

Mexico City 

LA

New Delhi

Nje vjershe nga Timua (Fllokua) per nevjorkun qe e lexova (vetem kte fillim) sot:

Dimër. 
Lumi Hadson limfat shtrin, 
Manhatanin pushton. 
Dielli si një disk mbi Ndërtesën Imperiale, 
në “on”. 
Shkëlqejnë luspat prej peshku, 
mbi kupolën e ngrehinës Kristal, 
si një amfib kozmik, 
më shëmbëllen, 
në countdown, 
në ikje për lart...!

Te kishim dhe nje kawasaki, mendova.

Mire,  cilesine artistike nuk e diskutoj, se s'dua te shfaqem me quality meter ne dore per letersi, sic eshte bere e udhes nga te gjithe e per te gjithe, po ajo Empire ka te beje me nje lloj molle, uo Thimooo... plus qe Chrysler Building s'ka te beje me kristalet, atq'... ke degjuar per Chrysler Corporation, ate te kerrave?

PS. Pas kawasakit, gjeja tjeter qe me vjen mend eshte pyetja "c'behet kshu?" Dhe pastaj, e treta e verteta eshte: "he mo, c'i qi t'emen!" 

smiley

Ndoshta kerrej edhe une nje vjershe kur te kaloj atypari smiley

Po meperpara do ti kerkoj Timos pak nga ajo qe tymos ay smiley

               Happy Father's Day

...te gjithe peshkistave qe jane prinder.smiley

Gezuar!

Happy Father's Day peshq. 99% jane baballare ketu. Pa ju sdo kish kuptim kjo jete smiley . Jeni gjithshka, included dhe portofoli i trashe ketu.smiley

MASAKRAT E KRIMINELIT SULLTAN MEHMET FATIH MBI SHQIPTARET. FAKTE.

Kete histori e ka shkruar Tursun Beu.. ishte HISTORIANI i SULLTANIT Mehmetit te Dyte dhe ishte prezent gjate pushtimit te shqiperise.Lexoni pak se cili ishte Mehmet Fatihu per Shqiptaret xhamia e te cilit eshte ne mes te Prishtines !!!

Kronikani Qemal Pashë-Zade shkruan se “me urdhër të padishahut u vra pa mëshirë, cilido që u zu gjallë, vendi u plaçkit tmerrësisht, gratë dhe fëmijët u morën robër.” Kronisti bizantin i kalif Fatihut, Kritobuli nga Imbrosi, që e vëzhgoi së afërmi këtë luftë, thotë se “shqiptaret preferonin më mirë vdekjen se sa të binin në duart e turqve.” “Disa ilirianë” shkruan Kritobuli, “duke parë se ndiqeshin nga turqit dhe pasi nuk gjetën asnjë vend për t’u strehuar, u hodhën poshtë që nga shkëmbinjtë, në hapësirën e përrejve dhe u vranë.”

I zemëruar për disfatën, kalifi Fatih largohet nga Kruja. Gjatë rrugës prej Elbasanit në Dibër, ai rrethon qytetin e Kidhnës, afër Drinit, ku janë strehuar rreth 20 mijë gra, pleq e fëmijë, të larguar nga krahinat fushore për t’i shpëtuar masakrave islamike. Nën thirrjet ‘vdekje shqiptarëve’ dhe ‘allahu akbar,’ osmano-islamikët sulmojnë qytetin. Pasi e pushtojnë atë, kalifi islamik Fatihu i masakron të gjithë barbarisht në emër të allahut “mëshirëmadh.”

Vetëm në këtë qytet humbën 20 mijë shpirtra të pafajshëm. U masakruan nën klithmat ogurzeza ‘allahu akbar.’ “Shkodër. Viti 1478. Kështjella e Shkodrës rrethohet nga ushtritë osmane. Turqit sulmojnë pareshtur por mbrojtësit nuk dorëzohen dhe i zmbrapsin me sukses sulmet e barbarëve. Mehmet Fatihu që e drejtonte vetë fushatën, vendos zbatimin e një tjetër taktike për të terrorizuar mbrojtësit e qytetit.

Ai sulmon dhe pushton kështjellat Zhabjakut, Drishtit e Lezhës. Pasi i rrafshon ato, banorët e marrë robër i sjell përpara mureve të Shkodrës. Disa mijëra gra, burra, pleq e fëmijë masakrohen në mënyrën më mizore pranë mureve të kështjellës. Me këto skena makabre, kryekrimineli islamik Fatih ka si qëllim të ligështojë mbrojtësit e kështjellës, dhe t’i detyrojë ato të dorëzohen. Kjo taktikë dështon. Më vonë qyteti dorëzohet sipas një traktati midis Venedikut dhe sulltanit. Banorët e qytetit largohen drejt Italisë, dhe në vend të tyre sulltani e popullon qytetin me islamikë të ardhur nga Anadolli, Afrika Veriore dhe Azia Qëndrore.

......vazhdon

.... Nuk te kam faj une se nuk lexon nje rresht me poshte  smiley

Në librin e tij, “Shkodra dhe motet,” studjuesi Hamdi Bushati, ndër të tjera shkruan se “shumë nga myslimanët që u vendosën në qytetin e braktisur nga të krishterët ishin turq ose me kombesi te tjera jo shqiptare. Instalime myslimansh me prejardhje te huaj kane vazhduar te vertetohen deri ne kohet e fundit te pushtimit osman të Shkodres.” Ai vazhdon më poshtë: Te ardhur nga Turqia, Egjypti, Arabia, Dardanelet, Maroku, Tunizia, Algjeria, Siria, Dagistani, Sudani etj perbejne numrin me te madh te familjeve te ardhura ne Shkoder…

© 2015, SHQIPËRIA E BASHKUAR. All rights reserved.

Lazarati kerkon pune me dinjitet ne plantazionet e Hashashit

dasara smiley

arrivederci ne takime te tjera nderkombetare!

Vice President Cheney Departs President Bush's Ranch in Crawford, Texas August 11, 2005

Pyetja e dites eshte: a do ja lypi Baton Haxhiu Grida Dumes? Pervec ketij shkrimi http://www.lapsi.al/ide/2015/06/20/pse-g... edhe kur e kam pare ne TV keto dite ben ca gjoja analiza per profilin e Grides a thu se Grida eshte nje nderthurje e Nene Terezes, Hillari Clinton dhe Merkelit dhe ishte fat per Durresin qe e pati kandidate. Une vej bast qe ai do ja lypi, ku eshte Komentuesi mos do me vone gjo smiley

S' eshte e komentuesit kjo?

Ai po bote fushate dhe vete per Griden mesa kishte mundesi, pranej po them smiley

Un tuj goglue griden, mrita ktu ku "njofta" dhe Komentuesin. Kujtojsha se e kish si t'veten

Ueee, I PAPAM FARE smileysmiley

kete te hene ne Bruksel, Greqi negocion per te shpetuar Europen. Nuk kishte si te ndodhte ndryshe, Greqia thirri veten ne rolin qe historia i ka taksur - Panajot Barka

http://www.gazetatema.net/web/2015/06/22...

 

Hmm Ok.smiley

Muxhaehdinet Iraniane kerkojne hapjen e nje baze ne Shqiperi

 

Grupi politik i rezistencës iraniane, i njohur ndryshe si Populli Muxhahedin i Iranit (MKO), që vepron në vend qysh prej vitit 1986, është duke lëvizur anëtarët e tij në një bazë të re në Shqipëri, për të vazhduar kështu luftën e tyre kundër regjimit iranian. Nga të dhënat e fundit thuhet se një grup prej 15 personash që udhëheqin MKO, kanë mbërritur në Shqipëri për të ngritur një bazë të re. Sipas mediave iraniane qeveria shqiptare ka frikë se një kamp i tillë mund të kthehet në dicka të ngjashme me Ashraf Camp në të kaluarën, një bazë për trajnim ushtarak dhe planifikim të operacioneve ushtarake në Iran dhe jashtë vendit. Ashraf Camp ishte baza kryesore e MKO­s në Irak, e cila në vitet 1980 kishte shumë iranian që u bashkuan me diktatorin e Irakut, Sadam Hussein për të fituar luftën kundër Iranit. Tweet 1 Postuar në: 19:59 23/06/2015 Muxhahedinët iranianë kërkojnë ndërtimin e një baze në Shqipëri Share 26 Tweet 1 Në vitin 2013 pas një kërkese të Sekretares Amerikane të Shtetit, Hillari Klinton, Shqipëria ra dakord që të strehojë mbi 200 muxhahedinë të grupimit MKO. Që nga ajo kohë drejt Shqipërisë në fakt kanë lëvizur 400 anëtarë të MKO­s. Pritet që ky numër të shkojë në rreth 500 muxhahedinë. Massoud Khodabadeh, drejtor i “Interlink”, një organizatë e ish­anëtarëve të MKO­s në Londër ka thënë se Shqipëria është një vend i përkryer për ndërtimin e një baze për muxhahedinët iranian. “Çfarë vendi tjetër më të mirë mund të gjenit për të ndërtuar një kamp trajnues për terroristët klandestinë se sa Shqipëria? Është një shtet në Europë, por jo pjesë e BE­së. Për këtë arsye nuk është kaq i hapur për monitorim nga komuniteti ndërkombëtar. Është gjithashtu një vend mysliman dhe i njohur për korrupsion dhe bandat mafioze”­ ka thënë Khodabadeh. 

 

 

Kur do pushoje ky bytheqiri te pellase ne mese te nates mor ja qifsha motren!

Cili mo?

hoxha i fshatit, besoj..

Po fute mrena dreqin. Shpirt ka dhe ai 

Kam marr nje shtepi tjeter Ron. Me perpara banoja ne nje zone ku nuk degjoheshin keta kermat e Anadollit. Tani i kam ne vesh ne cdo kohe. Keto dite kane qene shume aktive me kete debilin qe kendon ne playback e me daulle e me vari carin...

Pse jane kaq "ingombranti" mor Zot?!

Dje ndersa po shkruaja sapo kishte mbaruar ky haleja se kenduari dhe me nxorri gjumin. Ca te beja? Te ulerisja ne ballkon?! Ja ulerita ketu.

Ketyre ju duhet ndaluar me ligj pellitja ne oret e mengjezit dhe oret e vona te nates. Bashkia duhet tj ver kufirin ke thana.C'kusur kane robt te degjone cdo ore te dites/nates te pelliturat e hoxhes apo kembanat e kishes...

Po bashkejetesa fetare pra. Bashkejetesa fetare qe konsiston ne: fara e keqe e Anadollit qe na can carin ne te tjereve dhe ne te tjeret qe i durojme. Bastardet.

Ols, them qe pagjumesia dhe dufi yt nuk kane shume lidhje me hoxhen...edhe pse inatin logjikisht do ia nxjerresh hoxhes. ne peshqit s'ta zgjidhim dot hallin, urojme qe nje dite kenga e hoxhes te te duket porsi kanga e zogut t'veres. smiley

Hoxha te shkoje te qihet andej nga ka ardh. Nga stepat e Anadollit!

nuk e kuptove urimin tim Ols. Nuk desha te te qaj hallin (te te ushqej "gjendjen low" ne te cilen gjendesh se kjo eshte rruga me e thjeshte), por shume perzemersisht urova te vije dita kur te dalesh i lumtur ne ballkon dhe te bertasesh "o hoxhe sa bukur knon!" -- kjo eshte dashamiresi puro my friend.

Te kuptoj shume mire cfare do te thuash, por me beso, nuk jam fare ne 'gjendje low". Thjesht me eshte care cari nga keta cares cari.

Beso mor vlla cfare te duash, po mos ulerit. se s'ta kam per borxh. Aq me teper ne arabisht. Ja qifsha motren, ne arabisht. Une jam duke fjetur dhe ky debili shtyp "play" qe te kendoje ky kari ne arabisht sepse ky kari beson te Zoti i tij kar beduin! Tani, a nuk kane te drejte italianet kur thone: "cazzi tuoi" dhe pastaj shtojne " ma non rompermi il cazzo".

Myslymanet te cajne karin. Big time.

po une s'te pyeta si je. smiley thjesht konstatova. dhe ti s'e kupton dot veten se si je pa dale nga kjo gjendje ols. nuk po them qe shqetesimet dhe ankesat e tua nuk qendrojne, POR intensiteti i shqetesimit dhe menyra se si i shpreh ankesat me lane te kuptoj qe agjenti korroziv qe te ben te ulerasesh nuk eshte hoxha dhe se zhdukja e kenges se hoxhes dhe xhamive nuk do te te sigurojne ty qe ta besh gjumin si shqerre, prape do zgjohesh ne 3 te nates duke pare endrra sikur hoxha kendon pa pushim.
Gjithsesi qofsha e gabuar. Sweet dreams per sonte.

Po mjaft me kete psikologji infantile te lutem. Cdo njeri ka arsyet e veta, streset, problemet, hallet e perditshme, keshtu qe nuk po me thua ndonje gje te re, pervecse po me dukesh si ato lexueset e filxhanit te kafes qe te thone gjera "obvious". 

Ndryshimi midis meje dhe teje eshte qe ti fle aty ne Amerike pa nje Hoxhe cares cari qe te can carin.

Problemi eshte ti si e ke hallin?!

une kete gje ta thashe qe ne fillim ols. dhe arsyeja pse te fola sikur te ishe femije, eshte se refuzove ta pranoje 'urimin tim'. Po te shijon shume ky llastimi prej kalamani ketu ke pacensura Ols, kaq nuk ke qejf ta pranosh. Quaje dhe psikologji infantile po te duash, une s'erdha ketu te te bej terapi ty apo te hedh teza psikologjie, vetem se u detyrova te te jap shpjegime per nje urim qe s'do e merrje mbrapsh sikur te kishe pak fare vullnet per t'u sjelle njerezishem. Ti thjesht s'do.

ne vend te hallit tim, po te tregoj nje histori:
une dikur nuk e kisha shtepine shume prane xhamise dhe kenga e hoxhes degjohej aq zbehte sa nuk ia nxirrte gjumin njeriut ama ia nxirrte gjumin qenit poshte shtepise, qe e kishte aq me pasion kete kenge sa shoqeronte hoxhen pas cdo britme. Allaaaaaaaahh, - hoxha......Uuuuuuuu,- qenushi (qe ia hengasha zemren). Perdite ne 4 te mjesit kjo pune. Nje nate u semur i ziu dhe kendonte i drobitur vetem refrenin. Nuk e deshem veten familjarisht. smiley

Imagjino edhe qeni u semur nga pellitjet e hoxhes.

Nejse, e imagjinoj qe ikja e qenit ka qene nje traum e madhe per ty. Te kuptoj. Fol me mua sa here te kesh nevoje. Ketu jam, sa here te me zgjoje hoxha kari.

Ti hiq dore nga fjalori pornologjik ate bej, se nuk te zbukurojne keto shprehje. Edhe mos u llasto me. Te falet vetem po je poshte 25 vj.

Edhe nje te fundit fare: do te ndez nje qiri per qenin tend martir plus nje Hallahu fucking hekbar nga playback-u i ketij hoxhes tim cares cari te lagjes. Jam i sigurt qe qenushi yt eshte tani nen ledhatimet e 70 qenujkave virgjeresha ne parajsen myslymane.

Sorryyy, por s'mund te rezistoja. You are so fucking funny! smiley

Thanx, thanx.... smiley

 

Me qetesi me dashuri .Hoxhe efenia po i lutet Allahut per te miren tende.

Nuk ja ka kerkuar njeri. Per momentin thjesht po me can carin.

Bli nje spiker e vere ne ballkon. Kokoxhambo 5 heret e dites...

gjeniale!!!!

nja 10-20 si olsix around duhen. Gjeniale!!!

 

O Skrapari, prit mor vlla se une nuk thashe qe do vej Coco Jambon. smiley

Duhen bisturi Bame, bisturi, per te zhduk ket kancer nga ky vend.

Ti je islamofob! Ti je rracist sistemik!!!! 

Wow, s'e dija qe isha kaq i madh.

Te kesh autoporlantin e minarese ke ballkoni..... dhe vete familja e hoxhes behen islamofobet me te medhenj  smiley

edhe nji para se t'iki: ftyr me avdalle se te ksaj cuces te videoja e kokoxhambos rrall kam pa.

bo bo bo...

se ne lazaratin kena fitue?

...kam gjet nje link!!

... e ka verefikuar Ai ?

news sajti me i vizitum ne bot smiley

vdesin amerikonat per i cik tit

Tan cili nga flamuret i bie ay yni me shqiponje? smiley

100 kompanite me te mira per te punuar sipas Fortune...Rremoni mos gjeni kompanine tuaj ne liste

jigga what? chili's ??? smileysmiley

smiley

se ka i qisin kto listat kto ...

marrin parasysh rrogat,siguracjonet,ambjentet e punes

you ever been to Chili's? smiley

Se mbaj mend chilli's por mbaj mend u futa nje rast padashje ke Hardees dhe dola me vrap smiley

Shif mer knej nga Evropa edhe McDonalds jane avan garde si galeri arti ka lezet

 

 

 

 

Quna&Goca, duhet te shihni paqeter "Mr. Robot" dhe serine e dyte te "True Detective". Orxhent! Me detyrim!

Ilir Meta s'mund të presë me brekë ulur

Nga Andi Bejtja

Kot nuk e paguante taljani mijera euro ne muaj kete.smiley

Djemte e shqipes keta te diskutimeve " frytdhenese, se gjith kulture kutrubojne ? 

Po moj e shkreta " Shqipja jobe" , qe nga zemra te urojme: Me mire pa bina , se me keta ! 

Filloi rrota carit te kendoje. Ora 02:56. Tani, ne kete moment qe po shkruaj, nje idjot po kendon me playback ne Arabisht ne mes te pallateve dhe te njerezve qe po flejne.

O allah cari, jepi 70 virgjeresha ketij cope debili mor vlla qe te na lej rehat.

O te kifte allahu ty!

Ora 3:00. Mbaroi.

Gjella me kripe kripa me karar , vej kufje ne vesh apo ear plugs.

Po jo mor vlla se s'jam ne kolegj une.

Nderro shtepine atehere se hoxhet kane 1000 vjet qe kendojne e s'kane per ta ndryshuar zakone per ty .smiley

mbete tu i dhon kshilla te gjithve. nji here qeveris, tani olsix.

ca bo kshu, se e turpnove fare bilishtin smiley

ti olsix dukesh qe je nje pjelle krejt putane dhe qe bilez e ke pa me syt e tu Ndaj ne goje e mendje ke cke pare ! felliqsire ! ti kutrobun edhe kermat , por nuk eshte faji jot qe hyn ku nuk te nxe dera ! Eshte i admineve qe kane hundet te zena ! 

Nuk ke asnje ndryshim nga ata qe kane qene e jane armiqte e kombit unik shqiptar.Qe nga neser do denoncohesh si atentator i bashkejeteses fetare ! ke me pa ! 

Edhe ty grava hoxha te ka zgjuar ne kete ore!? shyqyr ne ketej jemi rehat nga keto.

po ckeni ore me njerzit se besojne, jane ne Ramazan, ne lutjen e tyre, ne hallet  e tyre, ne kete cope Shqiperi qe ju gjith shkolle e doni te ndare e te percare ne copa.Kur nuk i beni mire, ckeni ore qe i hiqni gure themeli ?Po jane me shum ndryshim fondamentalistet, nga te njejtet qe po lexojme ? E dini ligjin penal per veprimtari te tille 5-10 vjet ! 

Flisni mor mbarazi ! 

Ore mire e ke ti,po mos valle edhe kjo ndikon qe jane njerzit si te pritur andej qe pervec streseve te dites duhet te durojne dhe hoxhen ne mes te nates!

Po sot filluan keto rite ? Do te degjojme keta dhe kambanat e Janullatosit qe tundin dynjane tere mengjezit.Pse ato duhen e se kendon nje hoxhe  terboheni ? Nuk ke te drejte pergjersa eshte e drejta e besimit dhe e riteve te tij.Keta jane muslimane shqiptare dhe jo turq.

Ky qenka objektivi i ketij blogu, te fyeje e poshtroje pjesen me te madhe te popullsise, per shkak te nje besimi? Nuk do kishte organizim per lufte interneti  ne percarjen fetare shqiptare ! Ju bej thirrje te hiqni dore nga kjo rruge.Emrat e fshehte nuk ju mbrojne ne kete veprimtari kriminale ! 

Merrmani shum seriozisht kete keshille ! 

Mire, po ka dhe jo besimtare, ketyre pse duhet t'ua imponosh me patjeter fene, behet fjale per ndotje akustike, si psh atyre te bareve dhe discove me volum te larte.

Pse o? Disco ben Allahu! Apo e ngaterron me ato 70 virgjereshat.

Ty grave qartesisht te ka ndodhur dicka ne keto kohe, dicka e kobshme. Se s'ka mundesi.

Atentatore te bashkejeteses jane ata qe zgjojne te tjeret nga gjumi ne oren 3 te nates. Pa pike turpi. Dhe pa pike turpi si ty e justifikojne kete nen vellon e bashkejeteses.

mire, ju kuptova  dhe dije qe pikerisht kete nuk do ta le me kaqe.Se ti qenke fund e krye i prirur ne kete lufte percarese ! Vazhdo ! Ndaji ne turq e ne si i dike ti  shqiptaret ! Po nuk ke asnje ndryshim nga ata qe marrin rrugen per ke ISIS ! Bile perkundrazi....! 

Lufte percarese?! Ore zoteri, mos na cani veshet duke pellitur ne 3 te mengjesit. Te kapish?

Beso ne zotin tend, por mos me shqeteso mua.

smiley

beso pa i ca trapin njeriu.

dysho pa i ca trapin njeriu.

me e permbledhur: mos i ca trapin njeriu!

kjo duhet te ishte syrja dhe commendment nr 1, e para dhe e fundit ne fakt.

shumehere ti je kondra of  all of the above. duhet te zbatosh keshillen tende .smiley

well, asiher kondra. 

deri tani ka qen menu si gallate e dyanshme. e myllim ktu, pa problem. smiley

4 minuta dhunim nga keta shkerdhata anadolli!

smiley Po nderro shpi o vlla. Shko tek komuna e Parisit.

Ty te duket aq kollaj? Ka waiting list per te levizur tek KP. Njelloj si dikur per pasaportizim ne qytet, sidomos ne Tirane. Ose si lista e Frontit per te blere frigorifer/TV/lavatrice.

Sepaku , ne Shqiperi , kjo lloj lufte ka rezultuar e humbur nga tere ata " trima" , qe e kane nisur.

Un kete gje e kam mesuar me vakt! Dhe ata qe edhe kur nuk me pelqejne kurre nuk ja u dua te keqen, i keshilloj ti shmangen ! Por " trimat" shpesh krenohen prej marrezise tyre ! 

Po xhaxhi Enverin a e ke degjuar ndonjehere o trim?

thoshte i shkreti Carlin, po me ke e kishte. Ne vend te 10 porosive, duhet vetem nji thoshte:

Keep religion to thyself!

Nuk e di cfare opinioni do kishte Muhameti per muziken me korent. Me siguri do e kishte qujt haram. Po kujt t'ia thush. Me te morre malli per nje hoxhe bio.

Lajm goxha ky: Paska ndrru jo vec zanat por edhe kontinent personeli iSherli Habdo -se ! 

Shtate miliard njerez, 14 miliard fytyra ...

E ka then i pari...Kur i vjen ngordhja qenit,  shkon e permjer ne dere xhamie ! 

Po pse e bo kete gjest te fundit qeni? Si e meno ti Grave?

Ten bible verses the christians really don't want you to see.

2 KINGS 2:23-24

“And [the prophet] went up from thence unto Bethel: and as he was going up by the way, there came forth little children out of the city, and mocked him, and said unto him, ‘Go up, thou bald head; go up, thou bald head.’ And he turned back, and looked on them, and cursed them in the name of the Lord. And there came forth two she bears out of the wood, and tare forty and two children of them.”

The takeaway? If you mock a priest or prophet for not having hair, God will send bears to attack you. Even if you’re a child. Even if you’re 42 children. So, yeah… might want to avoid that.

Nqse e bo Zoti, jemi OK. Nqse e bojn robt (per te ndihmu Zotin???) nuk jemi OK.

Gjith te kqiat fillojn kur robi merr persiper me bo gjona qe duhet t'i boj Ai Nolt.

Tashti, me thon ate qe osht, Ai Nolt osht aq pun pa prish, sa s'ke ide. Nuk e lu as gishtin, per asigjo. Nuk deno te keqin, nuk shperble te mirin, null, nada. Vre punen e vet. Duket s'merret me gjona te vogla. Me ta pas qejfi, sinqerisht. 

Huh ??? Ke pi ti apo kom pi une, ta morim vesh ?smiley

un asi pik. smiley  ti qe ia hyne librave mar, nuk di po dyshoj i cik. kto side effekt e kishte rakia e juniperusit, maj men. Po me "Raporte e fjalime", se bibla s'kishe ku gjeje, edhe me vra 10 kavrr. smiley

Ta ha menia se ia hyna librave ? Qemolit i ka nordh nervi leximit qy ne kohen e qepes. Dhe Juniperusin e kom pas zet, Dimal kom pas pi nai icik po duke majt hunen me dore, kur s'kishim tjeter. I kena pas thone : " Raki trego shoket" medemek ta jepshin ne burg qe te spiunoje shoket ...

You should drink some ... ( Tom Cruise at " you can't handle the truth ").

DEUTERONOMY 22:20-21

“If, however, the charge is true and no proof of the girl’s virginity can be found, she shall be brought to the door of her father’s house and there the men of her town shall stone her to death. She has done a disgraceful thing in Israel by being promiscuous while still in her father’s house. You must purge the evil from among you.”

1 SAMUEL 12:3

“Now go and smite Amalek, and utterly destroy all that they have, and spare them not; but slay both man and woman, infant and suckling, ox and sheep, camel and ass.”

In case you didn’t know, Amalek was a nation. And in case you didn’t catch it, this is the Bible promoting the extermination of every living thing in that nation. You know… sort of like genocide. Actually, it bears a strong resemblance to genocide.

Okay… it’s genocide.

Qemolo, ti nuk beso besoj qe sot ka te krishter qe do ngrihen te vrasin amalekt megjithe gamor se iu thote Bibla, apo jo? Ky eshte ndryshimi i madh kulturor qe ka pas Perendimi ne keto 500 vjete e funit, qe te vije tek kjo dite.

E ke pakez gabim. Po te kesh durim te lexosh komente ne gjera si kjo. Dhe perla te tjera te kesaj faqeje. Apo ajo "western journalism". etj. Jo vetem shkrimet po komentet qe bejne te krishteret e semure Amerikane.

Pse mer gjemb?

Lexo me siper se e shtova.

Gjembo, ti si edhe shume te tjere ngaterron komentet anonime ne internet me politiken zyrtare te shtetit.

Meqe e nise me leximet. Pse Kina nuk degjon Boko Haramin po ben keshtu?

Apo pse bota akoma mendon keshtu?

Dhe mos me thuaj se BBC si mainstream media eshte ku e ku me pak e besueshme se kokodrili_256

Duke gjyku nga flamuri qe ke ke emri, nuk e di a ke nigju per nji fare Westboro Baptist Church. Ato jane ne perendim me sa di une, jane fresh fare, nuk ke nevoje me shku 500 vjet mrapa. Lexo icik per ato dhe folim kur te jete Qemoli esell ... smiley

Po. C'lidhje ka kjo me krishterimin?

Westboro Baptist Church

Po c'lidhje ka ISIS me islamizmin ? ( jo se me plas bytha per either) .

Me fal ISIS thote se lufton per kalifat, kurse ky robi i krishtere vete ka vrare 9 veta mrena ne kishe se ishin te zinj. Kaq di une te pakten. Dhe nderkohe mijera vete u ngriten kundra, marshuan neper rruge per mbeshtetje, u hoq flamuri i konfederates etj..etj.

kur pritet naj kok qafiri, ngrihet gjith bota islome e bon nomin me solidaritete e me denoncime smiley

lene, se prap na paska fulliq gjibo paragrafi   smiley

 

Gjibi osht bo si Diogjeni qe dilte me qiri ne dore, vec se Gjibi del me kandar dhe peshon komentet e peshkut ne fund te dites si magazinier hozrashoti. smiley Merthe dhe rrypin e Gazes ne bel si shtangist, qe mos i dhemi mesi dhe hajde maje masanej.

"magazinjer hozrashoti" - smiley ose "si kavajs matrapaz"

po ca diskuto, o PF. Krishterimi e ka myll at hesap. Edhe kto fet e lindjeve te largta. 

PSALM 137:9

“Happy is the one who seizes your infants and dashes them against the rocks.”

This one is short and sweet. It speaks of taking revenge by bashing the babies of your enemies against the rocks. Pretty hardcore.

DEUTERONOMY 13:6-9

“If your very own brother, or your son or daughter, or the wife you love, or your closest friend secretly entices you, saying, ‘Let us go and worship other gods’ (gods that neither you nor your ancestors have known, gods of the peoples around you, whether near or far, from one end of the land to the other), do not yield to them or listen to them. Show them no pity. Do not spare them or shield them. You must certainly put them to death. Your hand must be the first in putting them to death, and then the hands of all the people.”

If someone believes a different god than you, have them killed. And if it’s a loved one, you must start the killing yourself. Kill all nonbelievers. Funny… I was almost sure that Christians said this was an Islamic teaching. Go figure.

E paskan bo cop cop krishterimin...fut e bjer...ku te dhem e ku te djeg! 

Nderkohe Mesdheu po mbushet me kockat e muslimoneve te shkrete qe mundohen me shku ne europen e krishtere! 

S'kom nigju njeri qe do me shku ne Ukraine. Sec bohet nji konflikt andej pari apo ata hyjne ne Azine e krishtere ?

Pasi cliruan bredhat e Prizrenit, kaloresit e Peshkut bejne nje mbledhje tek Pacencura ne lidhje me operacionin e rrethimit te hoxhes te lagjia e Olsit smiley 

Olsi, ti do e kesh mesuar ate lutjen e hoxhes permedesh tani, pranoje fatin tend, mos e rrezisto (Zoti kot s'te coi tek ajo lagje e re), behu imam dhe kendoje edhe vete, me c'rast s'te prish me gjumin smiley 

Ok seriozisht tani, zhurmat akustike jane goxha problem ne Tirane, pse ankohesh kot ketu, fillo nje nisme qivile per ndonje peticion Kuvendit a ku di une qe ta bejne me ligj ndalimin e zhurmave te hoxhave, prifterinjve e sazexhinjve ne ambientet publike. Le te falet privatisht mileti tek hoxha e prifti e shishja e rakise, s'ka pse zgjon njerzit ne mes te nates, aq me pak Olsin i cili pastaj vjen bertet ketu duke bere zhurme virtuale akustike tek paqensura! 

P.S. Si per ironi, sa mbarova komentin buciten ca fishekzjarre ne lagje me rastin qe po afron festa e 4 korrikut lol

ose me rastin e leshimit te ketij komenti smiley

fishekzjarret jane problem i madh ketu, me shume bejne zhurme se sa jane te pashme. kryesisht i hedhin robt pas ndeshjeve, me rast ditelindjesh ne mesnate dhe kur lirohen nga kapslliku smiley

Ok seriozisht tani, 

smiley

Art ,  kështu pa "dashje " dhe hap pas hapi ne do mbërrijmë te përfundimi se I gjithë teritori i Mesdheut si Teritor ku u krijuan Perandoritë , në themel ka mare Nostrum ..pra zotrimin e Ujrave Detare .

Kjo mendoj qe arsyeja Kryesore e penetrimit edhe të Otomanëve ..pa Interes në drejtim të Jermënit e Vjenës , dhe Intensitet deri në Krime , sevastopol. Dhe Shqipëri shtrihej në Mesdhe por në raport me sllavët e lakmitë e tyre shekulliorem për Draçin smiley ,zotronte një pozion të favorshëm në këto Ujra .Ndryshe Otomëni , që për kohën Nuk e Rrunte kush i dilte para , i kishte bërë sllavët e Danubit paçe korminë .... Plus etj !

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).