Kryeministri Rama ka reaguar sot në FB, në lidhje me rezultatet e deritanishme të Komisionit të Reformës në Drejtësi:

"Dje na u dha mundesia te njihemi me rezulatet tejet inkurajuese te punes disamujore te Komisionit te Reformes ne Drejtesi; nje pune e shkelqyer e bazuar teresisht ne kontributin e eksperteve shqiptare dhe nderkombetare, pa asnje anesi apo ndikim politik. 

Per here te pare ne 25 vjet kemi nje kantier te vertete reforme rrenjesore ne sistemin e kalbur te drejtesise, i cili pa asnje dyshim, eshte edhe me i degraduar se sa sistemi i energjise ku tanime jemi kthyer perfundimisht ne drejtimin e duhur. Me te njejtin vullnet te hekurt do te imponojme kthesen edhe per drejtesine, ku duhet shkulur tumori me i madh i kancerit te korrupsionit e te keqqeverisjes se shume viteve te shkuara. 

Diagnoza voluminoze qe na ka vene ne dispozicion ekspertiza e larte e siguruar nga Komisioni i Reformes ne Drejtesi, na jep mundesine historike te realizojme kthesen e madhe duke e mbeshtetur me vullnetin me te forte politik punen e metejshme te eksperteve dhe duke miratuar brenda vjeshtes se ardhshme ne Kuvend te gjithe bazen ligjore te propozuar prej tyre per kete operacion jetik per Shqiperine.

Me mirenjohje e konsiderate te larte per punen e madhe cilesore te eksperteve dhe me inkurajimin qe Komisioni i Reformes ne Drejtesi ta çoje perpara, me te njejten largpamesi e vendosmeri punen kolosale qe ka nisur, dua te ndaj me qytetaret bindjen se fale kesaj pune ne do t'ia dalim permbysjes se sistemit te degjeneruar te nje drejtesie qe per kaq shume vite na ka marre frymen e fytyren si shtet."

28 Komente

"fale kesaj pune ne do t'ia dalim permbysjes se sistemit te degjeneruar te nje drejtesie qe per kaq shume vite na ka marre frymen e fytyren si shtet."

Besimi fillestar se me ndryshimin e qeverise ne 2013 do te ndryshonte ndonje gje edhe ne kete drejtim, poshuajse eshte fashitur. 

Por gjithsesi shpresa vdes e fundit: Fjala jote ne vesh te perendise i nerum kryeminister. 

NJe fillim i mbare eshte gjysma e punes. Por kur ke edhe nderkombetaret ne krah, puna behet akoma me shpejt e me e lehte. 

Me mirenjohje e konsiderate te larte per punen e madhe cilesore te eksperteve dhe me inkurajimin qe Komisioni i Reformes ne Drejtesi ta çoje perpara, me te njejten largpamesi e vendosmeri punen kolosale qe ka nisur, dua te ndaj me qytetaret bindjen se fale kesaj pune ne do t'ia dalim permbysjes se sistemit te degjeneruar te nje drejtesie qe per kaq shume vite na ka marre frymen e fytyren si shtet."

na skuqen si rus, na zverdhen si kinez, na nxin si shqiptar

Kryetari 

Dy reformat thelbesore ...u lane per te fundit : Drejtesia dhe Bujqesia ...! 

Ja ku po them se as Xhafa e ai Leseisti minister  e as Panariti ...nuk dine ti bejne ! 

per nga ngarkesa e shpreses se kemi per te dale nga baltovina morale shoqerore ku kemi humbur, eshte e papare te lexosh ndokund ne shtyp sot, ne mos unike. Per nga besimi se edhe ne mundet ta arrijme driten (fiks si drita e fotos se Rames lart) ben paralele vetem me shprehjet tona mbarepopullore te pas '97, me triumfin e shtetit! Koment - thote po eshte madheshtore smiley

Kur te fuse Ilir Meten dhe nja 10 ish-ministra dhe ministra ne burg atehere te vij e te ne bej statuse Z Rama. 

Llaf nga brenda do  te ndryshohet kushtetuta dhe keshtu kursehen shume kokecarje mbi futjen ne hapsane te zyrtareve te korruptuar.

Neni 1

Ne republiken e shqiperise shtetasit kane te drejte te vjedhin dhe te vidhen.

Neni 2

E drejta per te vjedhur garantohet nga shteti.smiley

Mir po thuake po hidhja nga i sy Metes her mas here se si dihet smiley

nji gjo me ka bo pershtypje!

u bo shume kohe qe cunat e PD-hit ne peshk nuk e sjellin mo at foton e Rames tu honger makarona dhe at vendimin per denim me vdekje te ati poetit firmos nga Kristaqi. 

Si shpjegohet kjo?

po pra. na mori malli ta shohim nje here kryetarin duke ngrene. thoshin qe ishte me fotoshop, po c'pune prishte, tere ai oreks deftente shendet te mire. 

po s'po e sjellin me. na thane syte. Komandant, na mori malli!!!

i kishte mahnit italjont. tamom cun tirone. ka maru universitetin "Te Guri", Edi, fakultetin e "Bordurit". Nuk ka pas gjemu dhit kom per kom.

...U rriten, nuk do mbeten tere kohen... idiote ! Pastaj, me aqe sa u ka dhene " Bibla VQ" ...dhe c'te ishin te vazhdonin akoma me makaronat ! 

milionera i boni lindja mesme amerikanet o grave...milionera!

 

 

me kujtohet kombinati i Policanit, Skrapar, edhe me mblidhet nje lemsh ne gryke...

degjome pake mua emo ! Ai kombinati i Policanit ishte nje model qe po ta kesh pare ne ato vite, qe ishte Policani , njeri prej qyteteve ku ziente jeta , vertet behet ai komi ne gryke.Kur u vra Xhevdet Mustafa, moren automatikun e tij, nje lloj arme e precizionit te larte dhe ja u dhane mjeshtrave te Uzines.Brenda nates e kopjuan dhe te dielen e nje jave ftuan te M.Mbrojtjes dhe u vune te dy armet perpara.Nuk e dalluan cila  kish qene e Xhevdetit.Dhe ai mjeshtri dhe ndihmesi i tij njeri  prej Skrapari  tjetri prej ...Sarande jane gjalle .Pyetini i car thone! Vetvrasje shkaterrimi i asaj uzine ! 

Nje kombinat armesh,  qe ishte si farmaci ...! Krejt modern ! 

Eh sa sharje ka bota, qe ne fakt ...lavderojne ! 

ja edhe kte para se te flej. Ne Polican kam pas ndalu shpesh. Kombinati posht dukej vertet madheshtor. Aty ne Polican kom honger pahcen me te mire ne jete time (gatunin pa hile skraparllit). I kam fut nji dopjo pace, o Grave, ja e maj mend dhe sot...

Diten e mire.

Emo, mos harro para se te flesh te hash boronica strawberry me uje mineral, qe te shplash kujtimet islamike me paçe me kom derri, qime derri, tasqebab me ynyr, zorre kaçurrel ADN etj.

 

duke kthy nga corovoda,ndalemi ne bogove,ne nje lokal modest buze rruges - ketu haet pa merak,gatuajne shume mire dhe jane shume te paster,- me thote ai qe ishte me mua. ai i shkreti e kishte siklet te ngrenit jashte,mund te rrinte 48 ore pa ngrene dhe hante vetem kur shkonte ne shpi.Sa kalojme beratin,ndalemi per kafe te nje ndertese e madhe ne keto lokalet impozante te bere me pune beratsish smiley ndersa pinim kafen,personi qe ishte me mua,ngeli gjithe kohes ne banjo nga diarreja. 

nuk desha te futesha ne muhabet por prodhimi i i automatikut te xhevdetit ka zgjatur disa muaj mos te them nje vit deri sa u detyruan te merrnin dhe njerez te tjere ne projekt.

Ka disa arsye pse u shkaterruan uzina shume moderne si policani kete e dine shume me mire se ne tos--meta - majko & pollo kuqalashet !

As une s'desha te futesha ne muhabet, po rri, rri e vras mendjen:

...Po keta ebrejte e Izraeli, qe i deshem dhe na duan...na kane futur dhe ne rrethin e ngushte te Te Urteve...pse s'na japin si kthim nderi ndonje uzine armesh nga keto tip i fundit, tip tavor apo nga ato qe ju kthehet tyta 90 grade prapa murit?

Deti Jon e mali i bardhe 

Thone, se kane xhelozi

S'bejne ze, e frymen mbajne 

 Kur degjojne ...polifoni ..

      Shum avaze ne misura

       Dale grykash ne jehone

       Mallengjehen ata burra

       Komandantin ...e kujtojne 

 E kujtojne trimat trimin

Qe u priu ne beteja

Kohet e ruajne kushtrimin

Ku tuten nga derbederat 

Rama nuk ka takat social e akademik te flasi per reforma ne drejtsi e arsim, mjeksi, ekonomi e finanze! Duket ashiqari se po e perdorin si mishi per top! Se kuptoj se cfare qefi shpirteror po i shkakton qenja si nje kryeminister kukull ?

 

Gjith kjo pune voluminoze qe paska kryer grupi i madh i punes, sipas Palloshit, a ka noi rezultat apo akoma s'kan filluar nga puna praktike, dro kan qene pune teorike heperhe smiley

Gjith kjo pune voluminoze qe paska kryer grupi i madh i punes, sipas Palloshit, a ka noi rezultat apo akoma s'kan filluar nga puna praktike

ja rezultati i pare; Gjykata e Larte vendosi; deputetë te rrihen lirshëm me njëri-tjetrin!

..tani Strazimirit i duhet të mbledhë një grup shokësh dhe t’i zërë pritë Ndreut dhe Ndokës në kuvend dhe t’i zhdepe me grushta. Me e keqja  ai do marrë një dënim të ashpër etik nga Ilir Meta dhe kjo histori do mbyllet me paqe smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).