Europa ngre dorën. Tsiprasi bën pass

Mesa duket profesori i Game Theory, Varufakis ka rënë në dorë mjeshtrash dhe këtë po e mëson në "hard way". Pas muajsh negociatash të stërlodhshme dhe kohëbjerrëse për të gjithë liderat e Europes dhe institucionet më të fuqishme botërore me kryeministrin "robinhuds" grek që kërkon miliarda borxh për të mbajtur shtetin në këmbë, por i kërkon edhe të rruar, Europa nxjerr nga xhepi letrën e fundit. Në një ofertë të re që nuk mund të refuzohet apo diskutohet pasi është një kondicionale (cash per reformë) kryeministri grek e ka humbur aftesinë e rinegocimit dhe zvarritjes së pafund të vendimarrjes.

Ne oferten e minutes se fundit kreditoret kane ofruar nje fond prej 15.5 bilion eurosh per Greqine,nga te cilat 1.8 milion te levrueshme menjehere (mesa duket per te bere pagesen 1.6 milionshe te IMF)  me te vetmen kondite qe greket te pranojne reformat ekonomike ne menyre qe te jene ne gjendje te kalojne bypasin financiar ku jane futur. Oferta e ka zene papritur Tsiprasin i cili e ka quajtur kete si shantazh per te thyer popullin trim punetor dhe demokracidashes grek, por duke e pare se refuzimi i kesaj oferte te fundit e tepron zullumin eshte detyruar qe sonte ne 1 te nates te shpalle referendum per daten 5 Korrik, ku populli akoma ne gjume grek, te vendose nese i do apo nuk i do leket e Evropit.

Sidoqofte levizja eshte shantazhuese, por jo per Greqine po per partine e Tsiprasit qe duket qarte qe ua ka sjelle ne maje te hundes kreditoreve te cilet me kete levizje te minutes se fundit e kane nxjerre bllof lojen e Syrizes. Pas referendumit te dates 5, loja per Tsiprasin merr fund. Nese populli grek voton qe do haje bar po nuk e shkel demokracine, i mbetet Tsiprasit t'ua gjeje kullotat e reja jashte Europes, po nese populli zgjedh dollarin dhe jo barin, qeveria e Tsiprasit merr fund ne te njejten dite.

Dore ustallaresh.

P.S. Nderkohe Wall Street eshte kaq i lodhur nga zvarritjet e pafund dhe te pakuptimta te qeverise greke ne keto negociata sa kane nxjerre fjalen e re "Gretigue" qe eshte bashkim i "greek" dhe "fatigue". Mbase do na duhet ta mbajme mend kete term ne te ardhmen.

507 Komente

Greece's development minister Panayiotis Lafazanis calling on the financially beleaguered nation to reject a bailout deal in a July 5 national referendum, "with a resounding no" .

.....nga llagepi ky minstri duket  si arvanitas komunist.smiley

Por cfare ndodh, nese eshte shume vone per referendumin? Po sikur Greqia te kete falimentuar qe me 1 korrik, per cfare do te votojne greket?

praktikisht Greqia ka falimentuar qe kur filloi kriza,2008-2009. por prej asaj kohe mbahet me miljardat e eurove qe dergon Evropa:  si ne forme paketash te planifikuara ne mbeshtetje te ekonomise greke  (rreth 120 miljarde euro), ashtu edhe ne  ndihme direkte/ urgjente qe dergon nje ose dy here ne jave banka qendrore Evropiane.. miljarda keto qe garantojne rrogat e buxhetoreve dhe pensionet, si dhe ruajne likuiditetin e  mbajne ne kembe bankat greke!

''Greqia ka kërkuar nga Mario Dragi të kenë likuiditet mjaftueshëm bankat greke gjatë kësaj jave,''

Oferta e Europes eshte cope-cope. 15,5 miliard eshte shuma qe grekut i duhet per te paguar kredite deri ne nentor nderkohe qe po te pranoje marrveshjen ekonomia do vazhdoje tatepjeten po per investime nuk mbetet asgje. Merkeli do ta shtyje deri pas zgjedhjeve ne Spanje, ne tetor dhe vazhdon me teorite "terhiq e mos keput". Qe te dyja palet jane bere te lodhshme.

Le te vazhdoje bixhozi ne GR, ne nga AL i mbyllem,edhe nje arritje tjeter, Faleminderit rilindje.

E ke gabim miku im. Ky Cipras me Varuleshin et. al. jane ca fantaziste pordhace qe kujtojne se e luajne Game Theory   me mire se Merkel et. al. Deluzionista, si i thone andej nga anet tona? (Koqe? Trapa? Debila?)

Merhumve burokrate te Europes?

jo miku im jo. Kur greket rrine ne rradhe ne trafik per te shkuar ne plazh, gjermant dhe hollandezet rrine ne rradhe ne trafik per te shkuar ne pune.

Eshte mentalitet i mykur ky, me degjo mua. Por, po nuk jetove ketej nuk e kupton dot. Keshtu qe nuk te ve shume faj.

Pac nje fundjave te mbare!

Respekt!

    Sa per ate juanin, kliko per  numurin e 25 Bankave me te fuqishme me AAA,  e krahesoi me po te ketij rangu, 5 vjet me pare.National  Bank of China ...e para !  e treta dhe e katerta po kineze ..! Ja dhe pake kohe e monedha kineze do jete  jo me prezente por me e garantuara ne burse ! 

Tregu botror kryesor po xhvendoset ....ne Azi! Kjo e ka bere Ameriken ...te shqetesuaren kryesore ..

Kush e njeh sadopak Greqine e kupton absurditetin e politikes Greke nje perzerje midis fanatizmit othodoks fetar dhe nacionalizmit primitive (anti-turk). Kane nje fobi te pakuptimte ndaj Turqve dhe nje dashuri te fshehur me vellezerit orthodoks ne Rusi. Ne thelb kane nje anti-amerikanizem si ne vitet 60 ne ameriken latine. Megjithate kjo gjithmone ka qene e kontrrolluar e disa here ka qene lufte e vertet per te permbajtur fantazistet. E keqja eshte se fantazistet erdhen ne pushtet dhe 6 muaj ne pushtet kane zhvleresuar 25% te GDP se Greqise me negociatat e tyre.. e paimagjinueshme kjo ne nje vende perendimor, qeveria do binte brenda 24 oreve. Se kuptoj sesi mund te besh negociata kur sipas te gjitha sondazheve populli grek mbi 90% do te qendroje ne euro.

s'me duket korrekte qasja e ktij postimi....qi jermoni qiti asin ka suma ene greku ishte i papergatit. po te lexosh se deri ku kishin vajt negocimet teknike, do shikosh se jane afruar shum...puna osht, se Ciprasi kur ka pa sa afer jan pozicionet, do jet kujtu..ou, po ne sikur s'do pranoshim ksi konitash.

Prova e Ciprasit do jet nqs qeveria do suportoje marreveshjen apo jo ne referendum. Osht dhe nji shanc per greqrit qi ta shofin veten ne pasqyre ene te thon... dum shtet (qi mbledh taksat, qi ka sistem pensionesh te perballushem, qi s'mush xhepat e ministrave)  apo dum rrumpalle. Po te dun rrumpall, le te te thon jo ne referendum.

pra qeshtja ekzistenciale qe i lihet ne dore popullit grek eshte:  euro, apo drachma ?.... apo tragjedi greke nga ato te Eskilit..smiley

shume maskara po tregohet  ky kryeministri grek, bashke me qeverine e tij.. a thua se erdhen ne pushtet sepse premtuan se do organizonin referendume...

merr mor skuth, pergjegjesine e vendimit qe i takon politikanit.  se keshtu tja lesh pergjegjesine popullit:  dmth grekut mesatar, te shkurter, te  holle te gjate  me pak kurriz te dale, kekebosh, kokeplot, kokecep, intelektuale, katundar, etj etj, eshte futja kot sepse ne pergjithsi as qe nuk ja kane idene, por do te jet  thjesht vendim emocional.....  

pastaj, pse i voton politikanet populli?  -pikerisht te marrin pergjegjesi, vendime dhe te drejtojne vendin!   ndryshe nuk hyjne ne pune! e drejtojme vendin me referendume.

Tamam Belul. Sic po e akuzojne partite e tjera, qeveria greke po fshihet pas referendumit (te cilin po ta kishte seriozisht s'e caktonte nje jave pas afatit te fundit per te paguar borxhin). Te behet ca te behet me Greqine, atyre s'i plas shume trapi sa kohe qe s'do jete faji i partise se tyre (se do jete zgjedhja e popullit). 

Megjithate, tani i thone Evropes, e, lale, po na jep dhe ca euro per nja nje jave qe te kemi mundesi ta bejme kete referendumin qe do na largoje pergjegjsine nga supet smiley 

I vjen dorjes per theatro, tragji-komedi greke. Mgjths per hir te se vertetes, tragji-komedi greko-evropiane, suvllaqe te mbeshtjella me krepa. 

P.S. The Guardian eshte duke live blogging evro-greqi bisedimet. 

Eshte vendim kolosal qe ka per te ndikuar jeten e tyre per dekada. S'ka pse e merr Tsiprasi kete vendim - aq me teper ku 80% e grekeve edhe duan te rrine ne Evrope edhe nuk i duan kushtet e trojkes. Ka ardh koha e zgjedhjes per greket. Put up or shut up. Tsiprasi dhe qeveria e tij kane luftuar per interesin e Grekeve.. Dhe jo s'jane gje budallenj sic portetizohen rendom. Jane thjesht qeveritare te nje shteti te vogel para nje perandorie te madhe. 

Hmm, koha kur greket duhet te vendosnin ishte kur Greqia falimentoi efektivisht vite me pare; deri tani po mbahet ne reanimacion me eurot e botes (FMN & BE). Nuk eshte koha te vendosen 1 jave pasi Greqia default ne huane e saj, dmth kur edhe teorikisht gjerat kane mbaruar. Ca leshin do vendosin ata nje jave pasi kreditoret t'i kene thene "ik pirdhu"?

Faj ketu ka dhe Evropa qe shkoi pas valles se grekut ka kaq vite, por sidomos ka faj qe e pranoi ne BE ashtu sic ishte Greqia, por dhe ne pergjithesi qe BE nuk pati planifikuar shume vite me pare per te tilla gjera e s'pati masa te gatshme per ato skenare; p.sh. cfare ndodh nese nje shtet antar falimenton e del nga Euro (si Greqia) apo qofte dhe nese nje shtet antar del renagate politikisht e del (apo duhet perzene) nga BE fare. 

Qeveria aktuale greke po tregon qe jane qeveritare te vegjel, burracake, alla ballkanasn (tip anadollake do thoshte Olsi lol), dmth mjafton qe faji t mos te me ngelet mua e partise timepa vendit edhe po i ra zjarri le ti bjere. Nje fare Berisha '97 light dmth. 

Plus keto karshilleqet tip "ne edhe pa ju do ja dalim" edhe kur je duke vdekur e mbahesh me lemoshat e BE jane shume bajate; ne kete aspekt me behet shume qejfi ama qe BE-ja shqip-paragjykuese po e peson kesisoj nga nje prej 'barbareve' te preferuar te saj ne Ballkan, Greqise. 

Sic duken bathet greket po ja zgjasin agonin vetes se tyre sipas fabules se gomarit dhe ujkut. Nga njera ane bejne xhanem se kush nuk do ta donte ...edhe sonte edhe dhe ruar ? Problemi nuk eshte gjermania e Merkelit por keto shtetet e vogla te beneluxit, te veriut te evropes (letoni finland etj),si dhe ato ne ish bllokun komunist. Gjermania edhe mund ta leshoj pak peun se ka interest tregtare the drejtperdrejta apo Dhe globale me te medha se keto shtetet. Dhe bixhozin me te madh faktikisht po e lujn gjermanet me zhvlersimin e euros qe eshte ne interes the tyre. Frau Merkel e di daten e sakte te falimentimit te greqise po nuk po e thote qarte me cilin kalendar po negocion me ate gregorian, ortodoks apo kinez.

s'ka ça ben qeveria greke, shumica grekve nuk duan te dalin nga europa (mbi 50 % e popullsise). por nuk duan as te ulin rrogat dhe pensionet.

rrogat jane ulur ne fakt ka ca vite, ndersa pensionet nuk ka si ulen se njerzit kane marre rroga te larta te periudhen e arte. nje deputet grek paguhej me shume se nje deputet francez. per me teper greket jane nga popujt me jetese me te gjate (jete palle ariu ne breg te detit me filxhanin e kafes ne dore).

zgjidhja do i vije greqise vetem po te dale nga europa. po u mungon kurajo, te gjithve mesa duket. nen europe siç jane, vetem sa do te zhyten edhe me shume ne borxh. 

ky kryeministri i sotshem kerkon te beje referendum, vetem qe te heqe pergjegjesine nga vetja dhe t'ja lere popullit. europa vete eshte kundra referendumeve, se drejtohet nga teknokrate. greqine duan te mbajne ne borxh, po edhe ta bejne te paguaje sa me shume, ose t'i marrin çfare mund t'i marrin, ishujt, etj.

ndersa po doli greqia dhe kalon krizen (siç e kaloi Argjentina dhe Islanda), europa prishet direkt.

Vallai po ia hudhi greku duke zeru borxhet, Homeri te kapi lahuten, se del kot fare Odiseu me gjith kal druni.

Se Argjentina dhe Iralanda zotrie ..se ishujt zotrie ...

Jo jo ja pret tjetri ..se referendumi zotrie se përgjegjësia e Qverisë zotrie

Këtu është bërë si pavion psikiatrie më duket . Mirë ky i prroit psikik se është i çertifikuar dhe i ka  gati qoftet e sgarës smiley për muhabet mejhanesh e është hazërxhevap për çdo ngjarje në Botë deri në Himalaje e Tibet , po Belul "vëllanë " çe gjeti që anlizon Qveritë e fqinjëve smiley dhe popujt e fqinjëve... por do te jet  thjesht vendim emocional smileysmiley  

Ruaju mejtoj , thënies "doni më për Belul Gjeraqinën " smiley se Xhibolja aq pret dhe e hap menjëherë Dërstilën për larje leshi .

Mbase duhet patur dhe pak mëshirë për ti lënë qeveritë fqinje të marin vendime e popujt "torollak " të tyre të shprehen

Po shporru ti qe te kemi nje psikopat me pak, goje rruspie

Europa do e gjeje nje menyre per te kick the can down the road again. Po doli greki nga unioni vendoset precedenti per te tjera vende, lekundet besimi ne EU. Do e gjejne ujdine ne fund po he. Varifakja eshte lojtar i forte, pisome. 

lojtar i forte Cipras dhe Varifaqi, po aq e pati funksionin bllofi i tyre, se zhvleresuan lojtare me te forte...

e paskesh marre Cipras ne tel Merkelin per ta informuar, e i kish thene: 

-vendimin per te pranuar paketen e masave nga BE ne kembim te kredise do ja leme popullit me referendum...  

-domethene ju do beni referendum  per te vendosur: nese do  te rrini  ne euro, apo jo...?  -ok. dakord!  qe pergjigjur lakonikisht ajo..smiley

es ist mir ajn vergnygen, kishte vazhduar Vari frazen qe e runte per raste te tilla. mirpo sa pa fillu fjalin sinjali i telefonit i bonte te ditme se bashkbiseduesja ia kishte var nderkaq receptorin.

ps. me pas, sherbimi sekret i kishte bo me dije varit se gjermanka kishte then bashk me nji pshertime lirimi: na cau bythen ky rob, ne gjuhen e saj, te cilen perkthyesi dulle baxhaja e kishte perkthyer pas qejfit te tij: der man hat majn arsh gebrochen.

Varifaqi me Merkelin te mos prese, personi nuk eshte paraqitur..smiley   tha spikerja me zerin karakteristik, kumbues nga artoparlanti...   ku vetem pak sekonda me pare, nga i njejti artoparlant, i njejti ze kumbues,por shpresdhenes,  kishte thirrur:  Varifaqi me Gjermanine kabina 3... kabina 3..smiley

Beluli u kthye ...smiley

do vinte kjo dite, patjeter.

ma nigjo i sen, ET. nqse gerqija osht rrush, at'her nuk osht rrush austria.

nqse austria osh rrush, at'her nuk osht rrush gerqija. bo vaki osht naj hide a carac. po jo rrush.

e meqe jemi, te brohorasim nga zemra: rrofte shteti austriak, qe aq shum ndihmoi per t'u bo shteti shqiptar!!! u boft deshiri i popullit te habsburgut. cumvol!

Tani qe do hapen negociatat me shqp tani kane me e dhi keta shoket e be-se?
Gjuha shqipe ka per tu varferuar. Nuk do degjojme me.fjalet : integrim euroatlantik , be, ke, bqe, pe. Humbje e madhe ka per te qene.

Ha, larqofte, do ishte katastrofale...per politikanet shqiptare. Ka 25 vjet qe i genjejne miletin me "do ja u bejme komunen e Parisit si Parisi dhe Beratin si Berlini"...do t'i duhej te shpiknin nje ninulle tjeter. 

ua, peqinin, pekin mre, shengjinin, shanghai etj, etj

jane me mire nga parisi dhe berlini qe tani. po ti jepi vetes force se te duhet te rrezistosh ne emigrim. duhen tipa si ti me shoke me leh ketu, pa pushim.

karlliku shqiptar eshte qe duke qene  nderkaq me mire, duan te futen ne europe (se pula botes me e majme). duan te perfundojne me keq, ta mbushin shqiperine me zezake e arabe, se ene komunikuese. siç po mbushet hungaria. 

O gjerman more dushman

ti qe po kerkon huane

levendet me yll me balle

u dhe euro mut te dhane smiley

jermano 300-400 miliarde euro te marrshin te ligat e tu bofshin kurban .zere se nuk I pate.

[GB]  Liqeni - 27 Qershor 2015 - 09:46 Permalink

përgjigju

Kush e njeh sadopak Greqine e kupton absurditetin e politikes Greke nje perzerje midis fanatizmit othodoks fetar dhe nacionalizmit primitive (anti-turk). Kane nje fobi te pakuptimte ndaj Turqve dhe nje dashuri te fshehur me vellezerit orthodoks ne Rusi. Ne thelb kane nje anti-amerikanizem si ne vitet 60 ne ameriken latine. Megjithate kjo gjithmone ka qene e kontrrolluar e disa here ka qene lufte e vertet per te permbajtur fantazistet.........

Ketu me rri, tek bullshiti fetar qe e mbllaçitni ne goje vazhdimisht si çimçakez politik, e vazhdimisht e peshtyni. Pak a shume eshte e njejta gje per ke e njeh sadopak Italine, Francen dhe ngado katoliçizmin (Ameriken Latine). Lahen hesape te vjetra te kohes se Luterit, megjithse shumica e njerzve nuk di nga bie Luteri dhe "... se Max weberi zotrie ...", dine vetem ku eshte nje koqe rrush dhe nje çike shalqi i fresket ne frigorifer qe te knoq shpirtin.

S'ka zgjidhje pa paguar kete lloj borxhi, prej te cilit varen borxhet e tjere.

 

E kam thon me kohe qe Greqia do jete nje dhimbje koke per Europen. 

 "... se Max weberi zotrie ..." smileysmiley

Salloni vuri lajmërimin ......................."jami në konstruksion .Së shpejti hapemi "

Po Bruno bawer  që ka nxjerrë lajmërimin ..

Orthoksisë Greke , ti shlyhen të gjitha Borxhet . Është dallëndyshja e bythecizmit që Europa dhe USA katolike e kanë Flamur ekzistence .

 

Oh cfare rastesie!!  Nuk e besoj qe Eri te kete kopjuar Obamen.

 

Barack Obama, Victory Speech, 2008:

If there is anyone out there who still doubts that America is a place where all things are possible; who still wonders if the dream of our founders is alive in our time; who still questions the power of our democracy, tonight is your answer.

Erion Veliaj, Fjalimi i Fitores, 2015:

Nëse ka dikush që ishte dyshues për reformën e re administrative, cinik për qytetarinë e këtij vendi, skeptik për demokracinë tonë – sot ka një përgjigje.

-----------

Barack Obama, Victory Speech, 2008:

I want to thank my partner in this journey, a man who campaigned from his heart and spoke for the men and women he grew up with on the streets of Scranton and rode with on that train home to Delaware, the vice-president-elect of the United States, Joe Biden.

Erion Veliaj, Fjalimi i Fitores, 2015:

Faleminderit nga zemra mikut e kolegut të përkushtuar Saimir Tahiri, ekipit të deputetëve, kandidatëve për këshillin bashkiak dhe drejtuesve politik të Tiranës për punë të palodhur ditë – natë, që prodhoi një fitore historike me mbi 43mijë vota në Tiranë.

-----------

Barack Obama, Victory Speech, 2008:

A little bit earlier this evening I received an extraordinarily gracious call from Senator McCain. He fought long and hard in this campaign, and he's fought even longer and harder for the country he loves.

Erion Veliaj, Fjalimi i Fitores, 2015:

Meritat për këtë nuk janë vetëm tonat, por – këtu në Tiranë – dhe të kundërshtarit tonë, Dr. Halim Kosovës, i cili meriton respektin tonë për përpjekjet që bëri për t’u ndarë nga linja zyrtare e partisë së tij me kulturën e shpifjes, përgojimeve e goditjeve nën brez që e helmojnë politikën tonë

-----------

Barack Obama, Victory Speech, 2008:

But above all, I will never forget who this victory truly belongs to - it belongs to you.

 

Erion Veliaj, Fjalimi i Fitores, 2015:

Kjo fitore i përket njerëzve të thjeshtë të këtij qyteti që me një rezultat të madh na kërkojnë të mbajmë përgjegjësi të madhe.

 

Zoti e bekofte Shqiperine!

 

hajduti hajdut ngelet. si nje kompjuter si nje fjalim vjedhje eshte gjithmone.

Puna eshte kur ky dhe te vetet, nuk kane aq krijimtari te shkruajne 5 fjali te tyret per nje fjalim te thjeshte,  cfare shprese ka te rregullojne nje kryefshat te rremujezuar. Apo thuaj Amerika dhe Tirana aty aty jane. Keshtu qe kopjojme Ameriken ku na duhet te rregullojme sheshin Skenderbej.

Edhe ka vjedhur edhe s'ka vjedhur frazat e thena ne raste te tilla jane standarde duhet ti kete marre nga speechwriter.com smiley

domethene ti thua qe Baraku i ka vjedhur nga speechwriter.com? Dhe Eri yne, pa barakun dhe tha pse te mos te vjedh edhe une si Baraku?

Po prape vjedhje eshte. Se i vodhi idene barakut qe te vjedhi fjalite nga speechwriter.com.

E shikon albe qe ngado qe ta rrotullosh, aty aty i vete. rastesi me nje llaf. ose si i thone andej: koincidence.

Nuk po them qe baraku ka vjedhur por pak a shume stili eshte I njejte ,e njejta permbajtje me pak tweaking  ne te gjitha fjalimet e fitores apo te humbjes.pastaj ky muhabeti I erjonit eshte karagjozllek se votuesi shqiptar nuk voton persona apo programs por partine te ciles I ka dhene besen qysh para se te linde.grupi G99 I erjonit fitoi plot 92 vota.

e di qe je vajze intelligjente dhe nuk po thua se baraku ka vjedhur nga speechwriter.com smiley. nuk kam ndermend te perifrazoje ironine se i humbet vlera.

jo te gjitha fjalimet e fitores jane te njejta.

me pak kreativitet mund t'ja dalesh ...

sinqerisht, ky Veliaj ka humbur kot shancin te behet aktor...   madje aktor i madh  qe do fitonte OsKaret radhe... eshte jashtzakonisht  i besueshem!!

do ishte bere milioner dhe nuk do kishte pse te rrobtohej duke shitur fiq ne mes te vapes.

smiley

PF, tek bixhozi Grek qe ke paraqitur, ka nje problem nen dhe, prapa-skenes.... ai politik. Europa ishte e sigurte qe nuk do merrte te gjitha parate e keqperdoruara nga Greket e thjeshte edhe politikanet njesoj, por nuk priste Pabesine e Syrizes qe perpiqet te perdore kredite si kercenimin politik ...te efektit domino...per Europen e Bashkuar.

Europa u pergatit per vite me rradhe qe falimentimi i Greqise te mos perhapet ne Portugali ...rreziku me i madh e ndoshta ne Italy, dhe besoj se masat jane marre. Pikepyetja eshte se si do preken sektore te caktuar dhe sistemi financiar qe do influencohet nga ato Hedge Funds qe do falimentojne bashke me Greqine.

Komunistat e Syrizes u treguan te pabese dhe ndryshe ndaj mandatit qe morren nga populli nga Janari deri para 1 muaji kan derdhur parate kokerr me kokerr, para qe nese kishin keto mende duhet ti kishin perdorur per pensione e investime strukturale. Greket nuk votuan Komunistet qe te lidheshin me Kinen dhe Rusine, por te mos vidhnin si te meparshmit dhe te ishin bashkebisedues me kreditoret.

Syriza eshte e pa-afte dhe egoiste, ka kontradikta ne fraksionet brenda Partise, dhe per hir te mberjes ne pushtet u futen ne nje aventure te rrezikshme politike. Kur greket jane te pakenaqur me miliardat qe morren nga Be qe nga 1980, do mbeten te kenaqur me kredite ruso-kineze qe do vazhdojne jo me shume se disa muaj?????

Komunistet po shpalosin programin e tyre politik anti-Europian dhe po i cojne Greket ne qorrsokak. Europa e Bashkuar eshte e ofenduar dhe revoltuar ndaj nje pjesetari te familjes. Do te mallkosh njeri...uroje ta drejtojne Islamiket ose Marksistet.

Kujdes plako se do e vesh ne seder Erionin kur e akuzo per plagjiarizem. Osht si puna atij qe kishte ra deri ne fyt ne grop te mutit dhe kur rrexohet nji person tjeter, ky i pari i thote gjithe nerva: Kujdes o burr i dheut se ciklove.

Pastaj ke ai shembulli i pare Obama ka thone  tonight kurse Joni sot. Big difference. smiley

Si gjithmone, edhe sot, Franca deshte te lekundte kapricot greke; burimet thone se min i financave te Frances ishte i vetmi nder 18 minitrat/shtetet e BE qe ishte pro shtimit edhe nje here te afatit te huave per Greqine. 

Min i financave te Gjermanise thote qe tek gota e kafes frape Greqise i del nje rruge jo shume e mire ne ditet ne vazhdim lol 

Megjithate BE duket gjithsesi pak e lekundur, dmth dukshem kane akoma nje fare frike nga dalja (e paprecedente deri tani per BE) e Greqise nga euro dhe efektet qe mund te kete ajo...kete frike e kane pare dhe keta palikarat e Greqise ndaj luajne poker...let's see who blinks...neser, e shumta pasner do merret vesh. 

Qe kur kryeministri grek foli per referendumin (24 ore pak a shume?) eurot po avullojne nga bankat greke dhe po dalin nga Greqia me shpejtesi te madhe...deri te henen patjeter qe do kene nevoje per nje injeksion tjeter cash-i.

xhib,  mesa duket puna e Greqise morri fund, si puna e Zigurit dhe Sefedinit.smiley   

Cipras, pervecse paralajmeroi referendumin nga parlamenti per votim, pat thene gjithashtu: se nese kalon referendumi une do ti keshilloj greket  te votojne kunder planit te BE. 

-nga ky moment edhe evropianet duket se mblodhen mendjen perfundimisht e thane: nuk kemi me se cfare te presim e te negociojme me kete!  e paten perzene  Varufaqin nga  salla  dhe po vazhdojne mbledhjen duke diskutuar cfare do behet me pas:  Greqia falimenton..?  te henen hapen bankat, bursat.. cfare pritet te ngjase ne treg.. cfare masash duhen te marrin BE  per mbrojtjen e euro..  pra po diskutohen gjithe  skenaret e mundshme ... ky pra eshte preokupimi  i ministrave te finaces te eurozones per momentin..   The day after tomorrow..smiley  (J.B).smiley

Shiko pak kete grafikun e PBB (prodhim i brendshem bruto) reale te Greqise krahasuar me 10 vende te tjera te BE qe nga viti 2008...dmth gjithe keto vite te humbura kot nga greket qe atehere deri tani, duke qene se mirembajten status quone e pikiates pa marre nje vendim. 

BE-u me ne fund  i qiti syte ne koder dhe i preu kadifen per tesha  grekut .

Keta hajvanet grek nuk e dine se i kane te kota te gjitha makinacionet,sepse te huazosh para nga BEu eshte e njejte sikur te marresh  para me fajde nga mafia - ti mund te besh vetevrasje,por borxhi  mbetet per anetaret tjere te familjes.

p.s.

Kosova veç ka filluar te shenoj fluksin e pare te refugjateve greke smiley

https://www.youtube.com/watch?v=rkdukUgByR8

 

Nuk eshte e thene qe Greqia do paguante borxhin dikur patjeter, por i binte te merte nje vendim radikal e me rrezikshmeri (por dhe me shanse me te medha) si Argjentina. 

Gabimi me i madh i politikaneve greke eshte qe zgjaten agonine e vendit te tyre per kaq kohe pa marre nje vendim, e sidomos pa pasur guximin t'i thone populit te vet: O do bejme reforma radikale duke qene ne BE e te periqemi tia dalim me huat e tyre ose na intereson te falimentojme tani duke mos zgjatur status kuone e borxheve me pikatore vetem per te paguar pensionet e rrogat momentalisht. 

Kjo zgjatja ishte si dikush qe eshte duke u mbytur dhe vendos te rrije ashtu vetem me gojen mbi uje...dmth faza e rimekembjes (cfaredo rruge qe te marre Greqia) u shty me vite vetem sepse greket s'paten guxim te marren nje vendim. 

Kuptohet dhe populli grek s'eshte pa faj; shume prej tyre jane te deziluzionuar, pertej paranojave tip "na i ka Amerika/Perendim me te padrejte (ata do ishin vetem pak me mire se Shqiperia sot, pa ndihmat e Amerikes pas L2B) duan edhe te jene ne Evrope por edhe te jetojne si parazite, thy pjata ne buzuqe duke filluar party ne oren 1 te nates e dil ne pension sapo te del mjekra. 

Sic ja hoqen breket Greqise keta levendet qe e qeverisin tani, nuk do ja kishte heq dot as nje aleance globale antigreke. Ketyre si shpetojne si falimentojne ju duhen 80 vjet te rregullojne reputacionin. Faleminderit Tsipras, faleminderit Varoufakis, faleminderit popull grek qe i votove.

Pf du me të falenderu për Infon për kët situatë . Mos e prish për ca devijime që ...

nuk janë shkaqe po sebepe / turpin e paçin për vete

po prap sikur vej re ca ..amëshime në përcjelljen e situatës ose si thirren nga i nderuari Here Tak -Tik -Tuk

..Të vërteta të amëshuara ..që ti e di mo i kom qejf po pa zarr smiley

Jo shumë e drejtë mardhënia me Gravën....Për çfarë ..Për Krizën Greke smiley

Xhibole me keqardhje po Merr PUSHIM..

Po mendoja ,  të vetmen që kemi të "mprehtë " këtu e serfon në Linqe është Dr e Dërstilës . Prti kur ti kapë problemet tëk e tëk e tëk   e 700 mijë shqiptarëve në Greqi dhe Portën e Hapur të saj për sezonalë .  Tjetra mbete të ..lësh një koment aty ..smiley si dhe ta shtjellosh më poshtë smiley

Po gjithsesi merr PUSHIMET .

po i qajne hallin greqise, qe eshte me infrastrukture te ngritur, autostrada, aeroporte, trena, turizem i strukturuar. ti kishim dhe ne keto pa le te falimentonim pastaj...

Infrastrukture ka Turkmenistani sa per gjithe Ballkanin, po hajde thuj ti "i qafsh hallin Turkmenistanit" smiley

hajde krahasim, e kane ne rregull greket swedo, te shohim veten tone qe as ujin e pishem nuk sjellim dot ne cesma...

Po pikerisht pra, se nuk eshte ceshtje ujidhe autostradash, eshte ceshtje kredibiliteti ngamungesa e te cilit ata rrezikojne te zhyten ne kaos te marten e mbrapa, nderkohe qe ne pa uje e pa autostrada te pakten nuk jemi ne ate rruge, nuk kemi qene ndonjehere qe prej '97. Kaq eshte, mos mat asfaltin

degjon qe me bere te shoh turkmekistanin tani, e paska gdp me te larte se ne smiley

Shife shife, i qafsh hallin Turkmenistanit ti smiley

mua vete sme ka rastisur te shkoj ne greqi, se dhe se kam me qejf, por duke folur me njerez qe vene edhe tani afer nuk e bejne kaq krize. kam pershtypjen se po trumbetohet me shume se ceshte. te shohim nga java ca do ndodhi.

Po si mund te jete krize ne nje vend qe nuk prodhon asgje dhe pensioni mesatar eshte pothuajse sa pensioni mesatar ne Gjermani dhe ku mospagimi i taksave eshte sport popullor? Per kete kane 6 muaj qe diskutojne ministrat e financave dhe kryeministrat e eurozones me homologet greke, jo per faktin se 300 miliarde euro borxhe te Greqise do e fusin BE-ne ne krize

prandaj ja fut si kau peles. aktualisht greqia eshte me keq se ne. jo te asfalti, por tek vrazhdesia e jetes se njerzve dhe e vendit. po ka njeres qe kete pike nuk e kapin dot kurre, nuk arrijne ta dallojne dot. atyre vetem shifrat u interesojne. e masin lumturine e jetes me tregusin e shifrave dhe bilanceve te ndryshem.

greqia me keq se ne??? rri o profil aman...

Se ne ne FRANCE, po thote filja.

nga asfalti po e hane greket. se asflatuan vendin me parat e huaja, qe do te duhet te paguajne tere jeten. bile qe nuk mund dot t'i paguajne kurre, llogaritje matematike. 

nje shtet eshte si nje familje. te marresh ti nje milion borxh behesh kont ne vetem dy dite, puna eshte se nuk i shlyen me dot kurre, po s'pate gje te shesesh, pra ndonje menyre te fitosh lek.  

grekut vetem me mbajt shtetin ne kembe, i duhet mundim me i madh se francezit, se ka me mijera ishuj. postieri ne france te vjen me biçiklete, se fushe hesapi gjithanej, ne greqi duhet varke. pra vetem nje leter me ta sjell ne shtepi kushton me shtrenjt se ne france. e ne proporcion te gjitha te tjerat pastaj. 

jo pastaj te paguash dhe jugun e shqiperise per prapagande, qe t'i mbash pas qerres, te luftosh dhe turkun qe ka shume me teper popull, etj, etj.

sidoqofte neve renia e greqise na naltesoi. ka filluar ngritja ne shqiperi qe kur ra greqia. te gjithe te kthyerit nga greqia i jane fut punes ne shqiperi. se u mesuan me pune atje. normalisht ti duhet t'i dish me mire se une keto pune, se atje banon ne fakt. po jeton mbrenda shtepise mesa shoh. dil nga njehere dhe ne rruge te shohesh ça behet.

Po në 97 sikur bërtisnim Olele Greqia .smiley Mirë mer Swed , pak seriozisht jashtë katraurës megallomane të Dërstilës , që është e aftë të përcaktojë për Greqinë ..Mongolinë ..Turkmenistanin etj .

Çfarë na Lidh ne me Greqinë përveç asaj që dimë të Gjithë ? Shtet fqinjë ! Fqinjë ! Ka kuptim në shqip më duket !

Qindra mijë shqiptarë që kanë regulluar jetën aty ose një TIRANË ( Shqipëri e vogël ) E për çfarë është ky entuziazmi egoist Politik alla Xhibole i sektorit të jashtëm të KQ të PK " lash një koment aty " smiley kur të paktën nga Ju që shquheni si me mënd nuk lexon NJË Rresht për të ardhmen e Shqipërisë në rast falimentimi të Greqisë ? Një praktikë të vogël e kemi më duket Operacionin "fshesa "

Greqia është ajo që është , e stabilizuar me Prona e Pronarë por edhe me shumë asetet të tjera që kanë Vlera Botërore dhe megjithse do jetë në vështirësi ..do bëjë si do bëjë pa ne .

Po Ne ? Për çfarë rokanis dybekët Xhibolja me një vandak të fënçurish në rast se një ngjarje Historike me shumë , po shumë , tepër shumë efekt tek ne ....nuk lidhet me të .

Se bankat Botërore e Europiane zotrie ..se kolateralët zotrie ..se pensionet dhe buzuqet zotrie ..

Them se edhe Megalomania e Xhiboleve ka një Kufi dhe duhet të ketë arsye ! Në mos po ne kemi shkarë Komplet nga Mania e Madhështisë = Gjib ..që realisht nënkupton dhe Pa Dërstilë nuk do rrimë

nuk rrine rehat akoma kundrejt shqiperise, pamvaresisht se po u bien breket. rezultati i falimentimit te tyre nuk eshte i thjeshte te parashikohet, as impakti qe do shkaktoje...

Po këtu nuk vendosim fatin e mardhënieve përveç këmbimit të mendimeve në MASË Relaxuese , edhe ato informuese .Po kjo Megalomani kështu që është më keq se daullet e Mziut ?

Përsa i përket një përgjijgje serioze tuajës , është qindra herë më e dëmshme kjo Megallomani që anal Greqinë ,  qoftë edhe për testim , se sa "Greqia nuk rri rehat kundra nesh " ..që në këtë Rast nuk ka lidhje fare , për të mos thënë atë që është Reale ..

Kjo Krizë ka më shumë ndikim ndër ne se sa në vet Greqinë, të paktën në sektorin financiar e të punësimit e me qindra rrokullima pas tyre.

Pranadaj mendoj... seriozisht duhet sa më Pak "lash një koment aty "smileye sa më pak egoizëm dërstilist që shin në ajër !

e shikon si opsion qe dalja e ketyre nga evropa dhe moskorrektesa e tyre si shtet te jete nje moment avantazhi per ne, mund te ofrohen mundesi e investime per te na afruar si partnere?

Mua më lejohet si njeri i thjeshtë të të them se Kriza në Greqi do të rëndojë më shumë tek NE se sa tek vetë Grekët . Dhe unë e dua shumë vendin tim pavarësisht se si e ka katandisur Bajgëria e berishës dhe çfarë thonë Llapaqenët e tij prej 25 vjetësh

Në mënyrë Absolute ne nuk mund të dalim para Lidhjeve , Financave e Interesave e njëmijë e një fijeve të padukshme . të Grekërve me Botën që janë në vazhdën e dhjetra Vjetëve . Një Politikë e arsyeshme i të qënit në Krah e dashamirës me Grekët në këtë Situatë është gjetja dhe zgjidhja më e mirë , pa hedhur Vickla ndaj Europës ku Greqia është pjesë para nesh qoftë shpirtërisht qoftë ekonomikisht e konstitucionalisht !

Emocionet patHrioTike të çastit nuk kanë kurrë Vlerën e analizave serioze për këto situata me ndikim tek ne , ca më tepër me këto "i lumtë bytha " etj të Megallomanisë Xhibonjiste që janë pjesë ose e karagjozllëkut ose Humorit tek PPU !

Askush këtu nuk është Min Financash apo zv/kryministër i Greqisë të dijë realisht .Me copa gazetash e artikujsh vetëm Xhibolja merr guximin për të Vërteta të amëshuara si

gabimi i politikanëve Grekë ..po dhe populli nuk është pa faj ...smiley

Po mire mer Idriz, c'me rruhet mua cfare efektesh do kete ne Shqiperi kriza greke? Megjithese nuk jam autor as i VQ as i ndonje komenti vizionar jo-derstilist si ky joti me lart, besoj qe megjithe efektet e para Shqiperise i behet me mire te shkeputet nga varesia ndaj kapitalit grek. Ja e lashe nje koment dhe ketu

U hudhëm nga Azia më duket smiley

Lexo lexo Pjerin zotrote .Po të lexosh nëpër rreshta është një gëzim i fshehur .Duket sikur thotë Iku ky nga Shqipëria dhe rriten aftësitë tona për anliza . Ama me që rrolin primar e ka AI në strukturat paneuropiane të Brukselës del përfundimi se  mejtimin e mëndjes e ka

rrnoftë swedi me në krye mua smiley

e pra mo, u bo bytha e Tsipras me kerku referendum. Kur kerkoi referendum Papandreu, te nesermen e mori ne telefon teta Merkeli dhe Papandreu e anulloi n'ven ! smiley

Kerkesa e ketij referendumi eshte maskarallik i paster. Qe te kerkosh referendum duhet ti kesh egzauruar te gjitha opsionet e tjera. Greket e pasur kane fshehur miliarda neper bote, per te cilat nuk kane paguar taksa ne vite, e akoma nuk paguajne. Si parti e majte, nuk beri asnje hap ne kete drejtim. Inventar gjer ne cent te fundit, mos te kish brim karaibeje ku te mcifeshin. 

Tani ja le ne dore popllit gjamse. Si do qe te veje puna, poplli do ta haje; ne dac masat shtrenguese, pensione, rroga etj, ne dac pasojat e daljes nga grupi. Vet zgjodhet do thote... 

Greket e pasur kane fshehur miliarda neper bote

 

Greket e pasur dhe greket e varfer nuk i bashkon fakti se jane greke por i ndan fakti se jane te pasur / dhe te varfer.

Qe nga momenti qe pranojme nje te vertete te tille, kemi pranuar edhe se kerkesa per referendum eshte legjitime

Jo or mik, greket jane greke, bashke ne nje kazan. Pergjegjsite ti kerkojne te ata qe kane perfituar gjer sot, te greket e pasur, jo tja hedhin ne qafe puntorit gjerman qe puno mesatarisht 55 ore ne jave e qe le 48% taksa. 

Amen.

Parole sante

nuk eshte kollaj ajo pune, tu marresh eurot e vjedhura neper vite, me skema te miremenduara e nga njerez qe kane peshe e mund ta destabilizojne vendin

Jo or mik, greket jane greke, bashke ne nje kazan.

Une them jo, nuk jane bashke ne nje kazan. Dhe ne fakt, fiks ketu qendron dhe thelbi i problemit. Amà per nje gje jemi dakort apo jo : qe eshte pune pikeshikimi !

Stalker, 

Une kam punu 6 muaj edhe ne Gjermani. Orar pune standart 60 ore ne jave. Puntori gjerman ish jo domosdoshmerisht bavares den baba den. smiley Kosova prezantohej goxha mire bile. 

Edhe nje gje tjeter, mund dmth quhet vetem kur te kullon djersa curk ne ulluk?

Sa per informacion te pergjithshem. Huane Grekeve u a kane dhene banka private Europiane (i.e. biznese fitimprurese). Ky borxh u SHTETEZUA nga zonja Merkel&Co per te mbrojtur keto biznese. Ata 48% mund te fillojne t'ja kerkojne bankiereve te tyre. 

Normale mer qe gjithsecili con uje tek mulliri vet dhe gjermoni do shofi interesat e tij. Kto dythhundraket i hongren mire e mire 300 miliardet e tani thojne skena leke me ju dhone?!! pa breke i pafsha

Dmth faji te huadhenesi, dhe jo te huamarresi? Per c'fare arsye?

Populli Grek u kethye ne popull Bankomati....sa here vinte makina e ecb me evro rendnin ti terhiqnin si qeNte e Pavllovit.Po keto pare dergo heshin nga vellezerit europian qe bankat Greke te kishin likuiditet e Jo ti mcifnin greket ne musandr....

Ju thashe qe nje weekend  bankat Greke do zgjohen te henen pa para. Te shofim nese ky eshte week-end i madh. Fatkeqesisht kush enderronte per revolucion komunist te frymezuar nga Tsiprias do haje te gjatin por Jo para popullit Vella Grek qe u zgjua Marksist.

te shohem se vajten ca weekende qe pritet te ndodhe, por te henen si me magji levrohen evrot...

Jo Une e kam parashikuar javen e 3 te korrikut po ti referohesh temes se Blendi para nje jave. Mospagesa e pare ndodhi ne 30 maj dhe me 30 dite pritje smund te ndodhte kete week-end. Po ndodhi eshte qendrim politik. Bisedimet te kesaj jave me emergjence synonin ta shtynin Edhe 30 dite, pra 60 dite pas. Kjo eshte e papritur nga tregjet. Shumica e basteve jane 60-40 per faliment, kur 3 jave para ishin 30-70% pra pati reverse.Llogjika thoshte qe Greket do e shtynin pas sezonit turistik.

do pare, sic thote idrizi, evropa dhe greqia jane te lidhur me shume fije , prandaj po vleresojne cdo hap... besoj se do i japin prape oksigjen

Mund ti japin opsionin te perdore dy monedha njekohesisht, dhrahmi e evro. Por Tsiprias vuri ideologjine marksiste para te mirave te popullit grek, u kthye ne nje disident adoleshent anarkist qe donte te poshteronte dhe kundershtonte autoritetin e BE duke u bere frymezues i turmave anarkiste e marksiste. Politikanet e BE do mundohen t i presin sa me shpejte ato fijet lidhese qe ekzistojne.

Këtyre dëngëlaxhijve PatHriotë dhe Analë të FeLlTë kujtoju i nderuar Lungo,are , se vetëm para ca vjetësh baba Bush mbriti në Shqipëri me Jahtin e Onasis ...për të mos u kujtuar ulurimat kundër Qeparotsit të Amerikës të Gaziut e Blerimit të Partisë në Parlamentin e 97 ...olele plani Babrbarosa !

Këtu nuk është punë idrizçe , këtu është sa të mba kaplloqja për të lidhë faktet jashtë Megalomanisë e Trimërive të Internetit apo situatave alarmante xhiboleske , situata që as kanë munguar e as do mungojnë në këtë rajon ..ndoshta edhe më të ashpra.

Kanë 25 vjet që Ulërijnë se Janullatosi zotrie e ai për çdo Pashkë i përshëndet për Ringjalljen e Krishtit që doli sums e nuk leh njeri kundër smiley

Për këtë smiley më vjen Gjynah , po kështu me spond po i kujtoj që e kemi pas një që vinte e ikte me atë të Miladinit në gojë e një tog-varg fjalësh si Marksistë -Leninistë -Sllavo -Ortodoksë..etj që pasi u Lodh së lehuri ,  përfundoi si agjenti Bernshtajner me ndryshimin se

nuk e hanë Qentë po po e ha Mola e Dosjerit ë ka hapur .smiley

ore Stalker, se ti je paksa i fiksuar ne ato qe thua dhe me qe je i fiksuar vete, e perdor edhe si argumet  te forte, te papare... 
po Papandreu kerkonte  referendum pasi beri marrveshje dypalshe me Evropen, dhe perfitoi paketat e para shumemiliardshe nga te cilat u shpetua Greqia nga kaosi social... madje nga nje anarki totale, pak a shume si ajo qe pesoi Shqiperia  kur falimentuan skemat piramidale. i mban mend demonstrat e perditshme asokohe.. u dogj Athina!

tashi, pasi morri paketen qindra miljardshe Papandreu, siguroi bankat, kursimet e grekeve qe nuk kane humbur nga koha e krizes as edhe 1 euro te vetme nga kursimet e tyre,  pasi siguroi edhe rrogat e buxhetoreve e pensionet,  bytha e zgjuar dhe e pabese Papanderu kerkonte referendum.smiley 

po mire, kuj do tja hidhte ai??  si keshtu, bejme marrveshje dypalshe, biem dakord... pastaj: hodha lumin, te qifsha kalin, he..??    po jo or, bythe e zgjuar Papanderu e greket, por ka edhe te tjere qe jane me te zgjuar!   sepse evropianet  ja dhane ato 120 miljarde euro Greqise ne kohe krize per vete... dhe ja dhane pa bere referendum ne Gjermani, Hollande, France, Itali etj etj... e kupton tashi se ishte dhe eshte pabesi,  poshtersi kerkesa e referndumit nga greket..?   sepse nese  evropianet do te benin referendum per ti dhene apo jo leke grekeve, sdo merrnin kurre, asnje euro greket, asnje!!

po mire, kuj do tja hidhte ai?? smiley

Pse nuk e njihnim kush ushte ai M...M...smiley

Pse nuk e njihnim kush ishte Papandreu ? nje  M...M. ishte

Po ke te vinim ? Samarasin ?  smiley

 

 

smiley

Nuk e lexoj dot artikulln por me ben cudi. Mbajtja e Euros si monedhe nuk ka asnje leverdi per Greket, biles gjithe fitimi i daljes nga Eurozona eshte me u kthy ne nje monedhe mbi te cilen kane kontroll. Mbase kane dashur te thone qe Greqia mund te vazhdoje te jete pjese e EU pa qene ne Eurozone.

Gabimi im. Te shpallin falimentimin dhe te mbajne euron si monedhe te huaj ne qarkullim. Do ishte nje Grexit pa Euro-exit. Ky skenar do kishte tre avantazhe:
Greqi pa borxhe
Banka te rehabilituara
Populli vazhdon me euron si monedhe

Mundet, po falimentimi nuk ti zeron komplet borxhet. Kreditoret kane per te kerkuar nje mase rikompensimi pasi te rimekembesh. Kane pasur 2 gjyqe kreditore te Argjentines qe i kane fituar. Ndersa po te kesh monedhen tende e zhvlereson komplet borxhin. Vetem nqs eshte ndonje nga ato marreveshjet me shkelje syri, qe ju falimentoni dhe ne do ti themi popullit tone s'kemi c'bejme falimentuan dhe falet borxhi. Po s'ma do mendja se thuhet qe negociatat jane bere personale/emocionale.

Aktualisht vazhdon debati ne parlamentin grek, pak a shume si komentet e militanteve ketu gjate zgjedhjeve.

Foto e parlamentareve te Nea Dhimokratia duke u larguar nga parlamenti ne shenje proteste (u kthyen me pas). Cipras me pas kerkoi pushim seanse e bashke me spikeren e parlamentit i bene thirrje, hajdeni kthehuni ne karrige se po na shikon gjithe bota dhe s'duhet te prishim imazhin nderkombetar ... tashi pas pilafit po u shqetesokan per imazhin nderkombetar smiley

po te ishin shqitaret me ment,dhe te bashkoheshin ne nje shtet nderkohe qe evropa po e sheh me dyshim greqine,mund te behej aleati kryesor i perendimit ne ballkan.

por  meqe stani nuk behet me shkabra,dhe greket vazhdojne ta terheqin be-ne nga hunda, ne po permendemi nga politika greke si shembull i keq te cilin duhet te shmange cipra .

po vazhdove keshtu do katandisemi si shqieria-eshte thelbi i kritikes qe i behet cipres

 

Levizja ka filluar nga Gjermania, eksperienca qe solli Sllovenia, Slovakia e Polonia, tregoi se shume popuj i pershtaten me shume Pan-Europianizmit, mbi te gjitha finaciarisht e si tregje. Do zoti, Merkeli e co kufirin deri ne Arte dhe Greqia fillon partenritetin tregetar me Turqine dhe Turkmensitanin. Merkeli ne Shqiperi ne 8 Korrik e me pas ne vendet e tjera te Ballkanit.

po vazhdove keshtu do katandisemi si shqiperia-eshte thelbi i kritikes qe i behet cipres

Ti jeton ne Greqi. Ke jetuar (besoj) edhe ne Shqiperi, ne ate Shqiperi per te cilen behet fjale ne ate fraze (ajo e viteve 1945-1990).

Dhe nuk e kupton se "po vazhdove keshtu, do katandisemi si shqiperia" eshte diversion i paster qe e djathta greke i ben te majtes ne pushtet ? As kaq nuk kupton dot, edhe pse jeton atje ??? smiley

Nuk e kupton Stalker, qe Tsipriasin nuk e zgjodhen Greket qe ti nxirrte pallen Merkelit e te behej i ftuar special i Putinit ne Oborr apo te sherbente si fari apo fanari Marksist clirimtar per masat ne Angli,  France e Gjermani. Nese Tsiprias gezoi famen dhe mbushi zemrat e anarkisteve ne bote...filmi mbaroji...kohe per tu kthyer ne realitet ose shtepi. Nuk do kete me Luboniste apo Berishiste qe do cojne pyetjen po ne pse nuk kemi Syriza e pse Blushi nuk behet dot Tsiprias.

E zgjodhen qe te shkeputej nga e kaluara e korruptuar dhe te bente marreveshjen me te mire te mundshme me BE. Sberi asnjeren dhe kur je politikan e nuk jep frutat e premtuara Koka ne Ballkan serviret ne Sini.

pse nuk  ben dhe cipra diversion  me shqiperine e djathte te pas '90-s?

pastaj,greket kur flasin per ceshje qe konsiderohen kombetare e lene ne shtepi fanelen partiake. jo si militantet shqitare qe jo vetem e mbajne veshur po bejne tifo vetem per ekipet e huajasmiley

ky argument eshte shrehur kryesisht nga pasoku qe eshte i qendres se majte

45-90 mori QYl populli vëlla Grek vaporë me grurë dhe në Korçë "shoqëruesit "e AEK boshatisën dyqanet e mbushën çantat sportive me Oriz , Sheqer , Miell dhe ...Raki .

Leini këto pash nerin , megjithse nuk je shprehur qartë për të të kuptuar , ku e kishe krahasimin ,  kjo qe për nënkuptimin e "do katandisemi si Shqiptarët " e 45 -90 smiley Ka aq borxhe populli vëlla Grek ndaj nesh prej atij Viti e gjatë atyre viteve , sa nuk shlyhet KURRË , edhe pas ardhjes së Dherokracisë që bënë krahasimin se

Do katandisemi si Shqipëria e sali Mostrës

Duket se greku po lu bllofin, per te xhvat kushtet me te mira nga Evropi. Nga ana tjeter, ikja e Greqise prej Evropi nuk ka fature qe e mbulon.

.

 

kjo liste duhet ripunuar- Kapitalizmi grek eshte...

Nderkohe ne Bruksel lideret e eurogrupit vazhdojne refrenin...

Kurse greket e kane inatin me Merkel-in 

 

 

Kjo eshte evertete .ne greqi bone qejf i madh e i vogel i pasur e ivarfer deri edhe qylaxhinjte shqiptare te jugut qe s'kishin shkelur kurre ne greqi e perfituan nga nje 300 euro pension ne muaj duke u deklaruar vorioepiriot .ne shqiperi $ 10 miliarde borxh with nothing to show for it.

Ish-presidenti i FMN vertet qe eshte shpallur boterisht kurvar, por te pakten ka ndershmerine intelektuale qe jo vetem te marre nje pjese te pergjegjesise mbi vete, por edhe te pranoje se e e vetmja zgjidhje eshte ndryshimi total i politikes se deritanishme

 

 

I belive that we need to think different, we need a change in the logic, we need a radically new direction to reframe the negotiations with Greece.
 

My proposal is the following : Greece should get no more new financing from EU or the IMF but it should get a generous maturity extension and significant nominal debt reduction from the official sector (OSI). Insisting on a frontloaded fiscal adjustment in the current environement is both economically and politically irresponsible. Providing more assistence to simply repay existing official creditors is simply inane.

Dominique Strauss-Kahn

 

Pa he njehere, tani qe po ua thote vete ish-presidenti i KBK-se (Keshtjelles Boterore te Kapitalizmes) 

 

Tani une teknikisht nuk e luftoj dot kete, po nga ana tjeter as IMF-ne me presidentin aktual nuk e luftoj dot, ndaj me e mire u befte.

Pertej ketij debati : nese ka diçka qe me ka bere sistematikisht pershtypje qe prej sa jetoj ketu ku jetoj eshte fakti qe, sa here marrin fjalen ish-at (ish-at e sherbimeve sekrete, te Bankave, te politikes,... ), pikeshikimi i tyre eshte teresisht i ndryshem nga ai, te themi, i establishmentit !

Bravo, e kape ne fluturim. smiley E sigurte qe dhe Kristine Lagarde kur te dale ne pension do kete mendim te ndryshem nga bordi aktual i FMN. Pse? I don't know. Ndaj ta bera dhe komentin e mesiperm.

tani, dhe nje ide (pse eshte keshtu) e kemi, por he per he, nuk po e themi.

kur te dalim ne pension nga PPU (homologu i FMN), po smiley

Lagarde Nuk ka per te pasur mendime te tjera per Greqine pas sulmeve te Tsipriasit. Ka nje dorezim unanim, Syriza eshte force destruktive me te cilet nuk mund te negociosh fale Edhe injorances ne qeverisje. Greket e zgjodhen ata ta zgjidhin. Kurse relativizimi i sjelljes imorale dhe te papergjegjshme te Grekeve tregon se Greqia nuk kishte formim Europian per tu bere pjese e familjes se madhe. Te shohim a do rrijne te ndezura zemrat qe shohin ne Greqine e sotme kalane e komunizmes.

Lagarde Nuk ka per te pasur mendime te tjera per Greqine pas sulmeve te Tsipriasit.

 

Ne bar do te hame dhe...  smiley

 

 

 

smiley

Te shohim, ne ne Kafene jemi, as ndihma sjapim dot e as mund te kontribojme me pak Bar Dukagjini. Perderisa ti shef FMN si kala te kapitalizmit me dylbi nga kalaja e komunizmit ne Mesdhe, mosmarreveshjet jane me aroma politike e ideologjike e Jo me probleme me kreditoret.

Une nuk kam ndonje simpati per politiken greke, aq me teper per ortodoksine e tyre (per fondamentalizmin ortodoks). Por...

Ka dicka te poshter ne sjelljen e Europes, ka dicka te ndyre dhe per mendimin tim eshte nje sjellje tipike komprementuese e "institucioneve demokratike europiane". Precedenti grek eshte nje shembull se si nuk duhet te jete sjellja e BE dhe liderve te saj, sepse po luajn jo vetem me te ardhmen e nje populli, por ne thelb po luajn me te ardhmen e gjithe popujve europian, dhe kjo vetem per interesa te Korporatave Nderkombetare. Nje falimentim i Greqise do te sjell pasoja te renda per gjithe zonen Euro, per te gjithe BE, dhe rrjedhimisht per gjithe ekonomine boterore. Ne fakt faturat do ti paguajn popujt e vegjel, popujt e varfer, sepse Korporatat vetem do te rrisin fitimet! 

Cfare duhet te jene qeverite e BE, nje mbrojtese e interesave te ketyre popujve, apo nje mbrojtese interesave te Korporatave nderkombetare?!

Ketu nuk behet fjale a do te paguaj Greqia borxhet, sepse ato do ti paguaj! 

Ketu behet fjale qe situata te sillet ne ate forme, sa Greqia te mos arrij ti paguaj kurre keto borxhe! Sepse ato borxhe nuk mund te paguhen kurre kur e "vdes" fare borxhliun! Cfare mbetet nga renia e Greqise, mund te jete nje ankand per te marre secili nga nje thelle prej rrenojave te arta greke...

Per mendimin tim, nese Europa nuk i therret arsyes ne kete lufte te ashper per jete a vdekje, e gjithe kjo situate do te kthehet ne nje bumerang ne formen e nje vrime te zeze kozmike, qe mund te sjelle renien perfundimtare te Europes dhe konceptit te Bashkimit Europian. Duket se Gjermania ka nderruar strategji: tani do te nenshtroj kontinentin jo me arme, por ne luften e pameshirme financiare dhe ekonomike.

Korporatat nuk jane subjekte nga marsi, por depozitat, investimet e pensionet e shume njerezeve. Keshtu ky muhabeti le t'ja hedhi populli grek vampirave kapitalist sikur nuk ka shume kuptim.

Nejse, per mendimin tim nuk mund te kerkosh dhe borxhe, dhe te mos ta paguash, dhe te kerkosh borxhe te ri, dhe te mos reformosh veten. Mos harro qe Evropa i ka ofruar Greqise ulje te borxhit, ne rast se Greqia reformohet, dhe qe gjithashtu Greqia ka fituar ne 2011 nje ulje. Premtimet e Syrizas ama jane te llojit qe e sollen Greqine ne pozicionin qe eshte tani... dhe e gjithe politika e tyre eshte bazohet ne blackmail (demi nga dalja jone mund te jete me i madhe se demi ne rast se na harroni borxhin, keshtu qe harroni boxhin). Ne rast se Evropa lejon Greqine te fitoj duke u sjellur me kete menyre, atehere neser cfare ndalon vendet e tjera me borxhe te bejne te njejten gje?

Fatkeqesia me e madhe ketu eshte qe vende si Spanja dhe Portugalia kane filluar te rriten. Irlanda ka kohe qe rritet. Greqia mbase mund te ishte ne te njejten pozicion.

Korporatat nuk jane subjekte nga marsi, por depozitat, investimet e pensionet e shume njerezeve

Ose siç po thoshte me te drejte nje burre i mencur ne nje medie franceze para pak minutash : "Gjithe kjo zallamahi per te shpetuar pensionet e nje tufe pleqsh gjermane" !

 

politika e tyre bazohet ne blackmail (demi nga dalja jone mund te jete me i madhe se demi ne rast se na harroni borxhin, keshtu qe harroni boxhin)

Blackmail-it me blackmail : "Po ngriti koke Greqia, ne shtator ne Zgjedhje ngre koke dhe Spanja"  (politikë e BE, BQE, FMN kjo)

 

smiley

Korporatat nuk jane subjekte nga Marsi, eshte e vertet kjo, ato jane subjekte si Siemens, Mercedes, Aliace, Fonde Investimesh, jane Facebook, Google, Multinacionale, telekomunikacion, shkurt forma te reja kolonizimi, me nje qellim te vetem: vendet e varfera te mbeten gjithmone ter varfera, qe do te blejne sherbime tek keto korporata. 

Problemi eshte se keto krizat financiare i pagujan gjithmone popujt, te varferit, ndersa keto "korporatat marsiane" vetem se shtojne fitimet. 

Shembulli eshte Amerika. Gjate dhe pas krizes, te pasurit shtuan pasurine, te varfrit e thelluan varferine. 

Detajet e krizes greke nuk i dime dhe kuptojme te gjithe, ose kuptojme ate qe kane dashur te thone mediat e kontrolluara nga keto korporata. Une kuptoj vetem nje parim: nese do ta shkaterrosh nje person (ne kete rast nje shtet) per arsye qe te ka borxh, mos e tolero fare, ai do te shkaterrohet. Nese do ta ndihmosh vertete, jepi mundesi te ngrihet ne kembe duke i dhene lehtesira, sepse do te paguaj edhe borxhin tend. Nje te vdekuri nuk mund tia marresh borxhin, por mund ti marresh pronat. Ne kete rast... cfare do ti marrin Greqise?

Edo, po puna eshte se Greqia jo vetem qe s'do ti japi pronat, qe nuk jane edhe te sajat, por s'do te leshoje as nje meter nga istikami.

Ok, u kuptuam, korporatat mbajne vendet e varfera te varfera qe te blejne sherbime nga ato. Nuk me kishte vajtur kur ne mendje kjo pune.

 

@Stalker, po c'koke te ngri Greqija, qe ta ngri dhe Spanja. Nuk eshte se situata eshte permisuar deri tani.

Por, dhe sikur neser ti falej i gjithe borxhi i greqise, e te filloj perseri nga zero, ata perseri nuk mund te jetojne pa bere disa ndryshime qe Syriza refuzon ti beje.

Keni te drejte:

SHBA dhe Gjermania e kane fajin. smiley

Flini gjume tani se u gjenden fajtoret.

Sa per Euron Greqia prodhon vetem 2% te GDP se BE-se.

Nese Euroja rrezikohet nga nje shtet sa New Yorku atehere me mire te mos ishte krijuar fare.

Ne kete rast nuk ka fare rendesi perqindja e GPD-se. Eshte efekti domino; pastaj mos harro se ne krize eshte Portugalia, Spanja dhe Franca. Britania do te bej referendum per dalje nga BE, ndersa kriza ekonomike dhe politike eshte ulur kembekryq ne Mesdhe dhe ne lindje te Europes, Ukraine dhe vendet Balltike. 

Une nuk dua te bej Kasandren, por dalja e Greqise nga euro eshte skenari me i keq per gjeo ekonomine dhe gjeo politiken europiane, dhe rrjedhimisht boterore. Shkurt, egzistenca e BE-se humbet kuptimin, gje qe mund te sjell prishjen e disa ekulibrave, qe edhe keshtu jane shume delikat, per egzistencen e BE.se. 

Se kush eshte fajtori nuk mund te gjendet kaq lehte. Sigurisht per kete gjendje se pari eshte fajtore vet politika greke, pastaj hyrja ne loje e fajdexhinjeve boteror qe shohin tek krizat financiare fitime te jashtezakonshme. 

Ia ia ia ...

A. Kurti I vogël i vogël sa New Yorku , po ishte rreziku i vetëm për Amerikën ...

Ia ia ia ...

Tani nje gje s'mora vesh une, u bashkuan Syrizesat, Nacionalistet dhe Agimi i Arte per referendumin ne Parlament? Po s'eshte pak si turp?smiley Apo turpin e hame me sufllaqe ky muhabet.

Ishin kundër Kamunistët smiley dhe Xhibi me Dërstilistët smiley

Ed, teorine ti e ke te drejte, qe shpesh interesat e nje pakice te pasurish levrojne politikat financiare e tregetare ne menyre te padrejte ne kurriz te shumices. Por, Greqia eshte rasti me i keq per ta ilustruar kete. 

Perfytyro sikur ti te jesh nje korporate me para pa fund dhe je dashamires e do te ndihmosh Greqine. Do t'i jepje ti atyre thashe me para pa pare nje plan te tyre se si ata do te dalen nga kjo grope ku jane, e si nuk do bien me duke luftuar evazionin fiskal, burokracite e fryra, daljen ne pension sa i del qimja e pare e bardhe, etj? 

Prej kaq vitesh qe FMN dhe BE ja mbajne Greqise koken pakez mbi uje me keto huat e emergjencave, as Greqia e as BE nuk kane qene serioze; BE mendoj se thjesht i ka dhene keto para per te blere kohen per te minimizuar efektet e grexit, jo se mendonte se duke i dhene aq para pa asnje plan, Greqia do dilte nga kriza. Greqia po ashtu ka rrefuzuar te marre nje vendim. 

Gjithsesi, nese do ta peshoje fajin domosdoshmerisht, Greqia eshte pergjegjsi e grekerve me shume sesa e Evropes, ashtu sic Shqiperia eshte pergjegjsi e shqiptareve, jo e ambasadorit amerikan apo e burokrateve evropiane. 

Xhibo, detajet nuk i dim asnje prej nesh. Dmth, cilat kane qene kushtet, cfare ka pranuar dhe nuk ka pranuar qeveria greke. Ne fakt historia njerezore i njeh keto lloj zhvillimesh. Megjithate, une personalisht nuk e besoj teorine se ne te gjitha qeverite greke nuk paska patur asnje gram arsyeje, derisa e sollen situaten ne kete pike pa kthim. Nje fjale goje te gjesh fajtorin vetem brenda politikes greke...

Qe ta kuptosh me mire ate cfare dua te them, po perpiqem ta zhvilloj idene pak me gjeresisht se sa shembulli grek. E them kete, sepse shembulli grek eshte pika e dobet ku po shperthen vullkani, por e keqja sipas mendimit tim ka rrenje me te thella.

Pra, po te analizojme krizen e fundit globale, qe filloi ne Amerike me krizen e shtepive, ne dukje e parendesishme, por ne reralitet solli nje efekt zinxhire ne mbare globin. Ne fillim bankat e vogla, pastaj L&B, pas kesaj me gjere, gjithe ekonomine amerikane, kaperceu atlantikun dhe arriti ne Europe, mbertheu Afriken, me pak Azine, dhe po vazhdon te sillet rrotull, diku me shume diku me pak, por qe ne thelb nuk po largohet. 

Tani, qe te rrijme shtrember dhe te flasim drejt, cfare kusuri ka ekonomia globale, pse disa banka amerikane bene gabime? Cfare kusuri ka ekonomia afrikane, europiane dhe ajo greke ne vecanti? 

Shkurt, keto pasoja jane kaq shkatrrimtare, sepse ekonomia eshte bere globale, korporatat jane globale, lidhjet financiare jane globale, facebooku dhe google jane globale, fitimet jane globale, dmth i forti amerikan, anglez ose gjerman fiton shume pavarsisht kufijve shteteror, ndersa i varferi afrikan ose europian qofte, humbet dhe vdes edhe prej krizes se importuar "Made in USA". I kujt eshte faji? Mbase i sistemit dhe i rregullave te lojes, qe jane bere gjithmone ne favor te te fortit. 

Detajet nuk kane rendesi. Une mendoj se te dyja palet tani po luajn ne nje lloj loje si ruleta ruse. Me shpresen se njera pale do ta haj bllofin ose koqen e plumbit. Uroj ti therrasin arsyes ne minuten e fundit, pasi skenari ne kete rast eshte totalisht i paparashikueshem. Mund te kete jo vetem krize, por edhe lufte europiane, madje me shume se kaq. Mos harroni, ariu polar Putin ka bere gati edhe 40 mbushje te reja berthamore, te afta te godasin cdo pike te globit.

Kurre me pare nuk ka patur kaq shume skenar qe zhvillohen njekohesisht... pothuaj ne cdo pike te globit!

Jo mer Ed se s'behet muhabeti ashtu, ec ta lejme Greqine dhe te flasem per Afriken, qe te ilustrojme me mire Greqine lol 

Greqia ka shume vite (qe para krizes) qe eshte nje sistem piramidal light, not a sustainable economic model, se s'e gjej dot tamam shqip; dikur do falimentonte, ishte vetem ceshtje kohe, e kjo pavaresisht Perendimit.

Duhej te ishte Gregia ajo qe se pari duhet ta pranonte kete, tia thoshte popullit te vet, e pastaj te kishin bere debate publike nese donin, e te vendosnin nese do dilnin nga gropa e piramides ha-pi-thyej pjata duke marre rrugen e BE/FMN apo rrugen e falimentimit. Secila rruge te con(te) si fillim ne disa vite vuajtje e shtrengim rripi fort, si Thanasi grek i filmave, e kerkon(te) nje plan te mirfillte rimekembje. 

Keto muhabete (qofte dhe nese duhej referendum) Greqia duhet t'i kishte bere me popullin e vet vite me pare, pa filluar te marre huat e emergjences/reanimacionit nga BE e FMN. Greqia as tani qe edhe teorikisht po falimenton, nuk i ben, nuk i pranon, ja ve fajin Gjermanise dhe Amerikes qe po dashkan te poshterojne popullin demokrat e liridashes grek. Lesh o baba lesh, tha. 

Edhe nje here, Greqia eshte pergjegjsi e grekerve se pari, ashtu dhe per vendet e tjera; pavaresisht organizatave e aleancave, bota perbehet nga nation-states me se shumti. Shpresoj qe edhe ata shqipot qe enderrojne se Shqiperia nje dite to behet krejt papritur si Gjermania dhe do haje pershesh me luge gjermane, te vejne mend e te zgjohen nga gjumi "do na coje 1shi i partise tone ne Evrope". 

P.S. Ne nje teme per ekonomine globale pastaj ti mund te diskutosh ekonomine globale, e cila Azise dhe Afrikes nuk i con vec krizat amerikane, por dhe ato perfitimet qe shkojne para dhe pas krizave. Fundja, Azija dhe Afrika kane komplet te drejten e tyre te rrefuzojne globalitetin Perendimor e te bejne ca te duan vete. Afrika p.sh. po ben goxha partneritet me globalitetin kinez, bukur fort, e drejta e tyre. 

Nuk dua te kundershtoj thjesht sepse keshtu duhet, por mendoj se kriza greke eshte vetem nje detaj i krizes globale, qe mund te eskaloj ne permasa edhe me te medha, ne te gjithe kontinentin. 

Mund te jete ashtu sic thua ti. Por ne kete rast a ia vlen te mos levizet nga pozicionet dhe te kete nje krize me te madhe, totalisht jasht kontrollit kesaj rradhe?!

Une besoj se zgjidhja do gjendet ne minuten e fundit. Kjo me bind per disa arsye. 

1. Nese falimenton Greqia dhe del nga Euro, BE-ja tund themelet, do kete reakson zinxhir, ne rastin me te keq, mund te perhapen kriza te tilla edhe ne Portugali dhe Spanje.

2. Kjo mund te shoqerohet me aleanca te reja dhe zhvillime te reja gjeopolitike te Athines, sidomos drejt Rusise dhe Kines. Europa dhe Nato do te humbisnin nje pike strategjike. Per kete rrezik te Europes qe i vjen nga nje zhvillim i tille eshte e ndergjegjshme Greqia, prandaj po luan fort deri ne minuten e fundit. Europa nuk ka pike interesi per nje zhvillim te tille, sepse ne kete rast ajo eshte humbesja e madhe. 

3. Ne planin afatgjate, nese Europa e ka seriozisht projektin e nje Europe te Bashkuar, ky zhvillim do ta fundoste pergjithmone "Endrren Europiane" te Gjermanise. 

Tani greket keto sinjale i kuptojne mire, prandaj po luajn kaq fort. 

Le ti futemi si turku sumes...gjeopolitikes dhe Greqise, tha Kinezi.

BE-ja do borxhin po do dhe mallra kineze me çmim te lire. Putin e do Greqine, po c'e do qe e do me shume Natja, keshtu qe Putin per momentin ndjek zhvillimet nga larg me njefare kurioziteti te vajte.

Ne si Kineze te ndershem e pak dobiça e me parà me thes, lojen greke kemi ca kohe qe e kemi filluar. Morem Portin e Pireut, si fillim, thjesht mos te rrijme e te cajme trapin me Rotterdamra e Hamburgera, Porta jone e hyrjes ne Evrope, Flota jone 130 anije konteiner, nja 100 te tjera i kemi gati ne prodhim.

Po te duam...sa ishuj ka Greqia? Se kemi problem, i shtojme per nje 5-vjeçar dhe nja 10 cope te tjera.

Po pse vetem porte e ishuj? Po te duam i fusim dhe nje hekurudhe nga Pireu ne Vjene e voilà...u kry!

BE-ja? Ti bjeri me dore!

smiley

cool. 

mire qe e pash edhe i her peshkun, mezi lexo i dicka inteligjente mer i q n!

po nigjoja pak "Supremes", edhe m'u bo e qart per te 1000-ten here c'kohe bizarre ka ardh. esht koha kur te mysin kim kardashianet. smiley  si s'iu merzitet vetja nga bullshiti qe merret seriozisht. God, kjo esht me e trishtume se zhdukja e dinosaurve.

mromje te bukur ne vendin e Dantes!

Like, seriosly now. Njerez qe te perpiqen me cdo kusht te dhjesin aty ku hane, si kam kuptuar kurre. Ose dhe me keq akoma njerez qe kane qejf t'iu dhjesin atje ku hane.

Ah dhe nje pershendetje me kete se e di qe i ke qejf kto gjona. smiley 

Mosni kaq shumë të nderuar të Çquar , në lëmënjt e krizave dhe zhvillimeve Globale.

Duket sikur të gjithë "u ka pjellë" Lenini ...smiley

Mor po thjesht per muhabet keshtu, se mos na e marri ndonjeri per ters dmth, por cili do te jete tani objekti i referendumit grek javes tjeter? Per cfare do te votoje populli grek javen qe vjen?

Per unitetin.

Nderkohe Bursa e Bankat te mbyllura nga e Hena, qe do te thote se deri per referendum Bankat nuk do sjellin te ardhura ne nje vend te mbytur ne borxhe.

Shkurtazi:

Gjermano thote : Duhet te votojne a do dalin, a do rrijne ne Euro?

Varfanjakis thote: Do votojme a i dum a si dum propozimet per masa shtrenguese?

Lagarde thote: Kredia skandon ne date 30, ndaj s'di per cfare do votojne me date 5! Presim kestin.

Dijsselbloem thote: Po ne as e mbarum propozimin dhe skadon para dates 30.S'ka kuptim per ca do votojne.

Hajde merre vesh.

Car s'kupto mer Kazon se kshu te trashe ju shkoi jeta juve anti-jeventineve smiley

Po do votojne pra qe pabythsi Tsipras te mos marri pergjegjesine e krizes. Nese poplli grek (qe si ballkanas e do shume punen dhe i respekto rregullat) voto kunder masave, atehere ai do thote e vendosi populli dhe nomi te bohet nuk iken. Nese, cuditerisht, poplli voto pro masave, atehere ai do thote ne nuk deshem po i pranuam masat shternguse se i deshte poplli.

Noshti ti i trashe je po kaq gjo e kishe kuptu ene vete. Me defto pra me car spondi e kishe ket pytje.

casa... Cipras nuk e ka formuluar ende qarte se cila do te jet tamam pyetja e referendumit...
ne fillim, thane qe do bejme referendum: nese populli grek e pranon apo jio "marrveshjen" qe ofron BE?
thane keta te evropit: per cilen "marrveshje", do besh referendum o mavri, nuk kemi arritur ndonje marrveshje bashke..smiley keshtu qe pritet ta pershtasin pyetjen e referendumit greket..

nderkoh,do ket gallate sikur nese greket votojne pro Evropes ne referendum, Evropa tu thote: aa, dale cik tashi se do bejme ne nje referendum: duam te na i çaje trapin akoma Greqia e Varikarifaqis me shoke, apo jo?? Demokraci direkt, vlla!!.smiley

   " Mjeket " e pertejm,  qe diagnostikojne ...me korespondence, " semundjen greke" kane varur ne sup rrupat e daulleve per ti kenduar telkinin  fatit te Greqis ! Prisin e presin,  se  ja dhe fare pake dhe kane per ti rene dashit ! E kujtojne krejt te marre perendimin me Ameriken  ne krye , qe paska katandisur  sipas ca mendjeve te skurdhjasura, ta kepusin " lemshin  grek te ngatrruar keqazi " dhe jo ta shpleksin ate.Mund edhe ta kepusin, por kur ai nuk mund te shplekset.Por edhe ahere, vetem ngadale dhe me shume kujdes.

Si anti greke jane ...katheaftu ...k.kandari ! 

Ti ca propozo Grave, se boll i beme analiza njeri-tjetrit? Greqia ka nevoje per ne. Si te duket qe Syrizesat u bon dora-dores me Agimsat per Referndumin njehere?

   sot, si asnjehere tjeter Greqia ka nevojen e vet grekeve ! Por edhe ne nuk humbim po te fitoje Greqia.Se atje kemi jo pake njerzit tane.Ne se paret e gjermaneve mbeten ke Dojce Banku, greket humbin, por dhe tanet jo pake.Eshte i vetemi rast qe behem teresisht me grekun ! Por edhe se vet evropianet jane jo me pake fajtore se ish qeverisesit greke te korruptuar bashke me ta .Pse mos ishin te paafte gjermanet, ta kuptonin me pare , ta parashikonin kete katastrofe te ekonomive te eurozones .Si aqe  papritur ...sosen paret e grekut, e disa shteteve te tjera ? 

Mirepo gjithenje sipas meje,  problemi,  mbi te gjitha eshte politiko strategjik per tere Perendimin.Dhe kete nuk e vendosin bankieret por vendimmarrja me e larte e tere perendimit,  me Aneriken ne krye .

Grava, kete koment e bera me siper per Xhibin, por po e sjell edhe per ty. Ky eshte mendimi im, dhe ne fakt edhe une jam me Greqine ne kete rast, perndryshe na piu e zeza.

Une besoj se zgjidhja do gjendet ne minuten e fundit. Kjo me bind per disa arsye. 

1. Nese falimenton Greqia dhe del nga Euro, BE-ja tund themelet, do kete reakson zinxhir, ne rastin me te keq, mund te perhapen kriza te tilla edhe ne Portugali dhe Spanje.

2. Kjo mund te shoqerohet me aleanca te reja dhe zhvillime te reja gjeopolitike te Athines, sidomos drejt Rusise dhe Kines. Europa dhe Nato do te humbisnin nje pike strategjike. Per kete rrezik te Europes qe i vjen nga nje zhvillim i tille eshte e ndergjegjshme Greqia, prandaj po luan fort deri ne minuten e fundit. Europa nuk ka pike interesi per nje zhvillim te tille, sepse ne kete rast ajo eshte humbesja e madhe. 

3. Ne planin afatgjate, nese Europa e ka seriozisht projektin e nje Europe te Bashkuar, ky zhvillim do ta fundoste pergjithmone "Endrren Europiane" te Gjermanise. 

Tani greket keto sinjale i kuptojne mire, prandaj po luajn kaq fort. 

po sikur ky tolerim i BE ti inkurajoje keto vende qe ti permende e te mendojne, perderisa e hodhi greqia pse mos ta hedhim dhe ne...

...po durò, qenke shtatanik...te mbarojme njehere pune me Greqine e do t'ju futemi... Porugalise e, Spanjes e, Andorres e ... Ca na di ti neve, burdallenje gjeostrategjike??

do ta bejme edhe ty analizen aty ku je edhe sikur ne shangai te vesh, jo italine qe e njohim mire...

Po ta beni, pse mos ta beni... Partia na e ben, pse kush jemi ne qe s'do na analizoni?

o Lungo, po Roma sa e ka te gjate?

pas mafia capitale keq i ka punet marinua, po ti me dukesh me shume terrone se romano

Ty nje mut te duket lungo, ta thote ballcekani e mos u mundo fare.., ti bej nje xhiro nga colosseu, ne te kendojme kengen:

vengo a roma a far' la tu' sorella

la faccio più grande, ma non più bella.

 

spo e marr personale kete kengen mqs i kemi shkembyer dy muhabete

...e c'te marresh? Kjo kenga i ka nja 4 a 500 vjete. S'ishim as ti, as une, as peshku.

Ed te falenderoj , por un qysh sa nisi kriza greke ( kriza e eurozones ne fakt) pikerisht keshtu e kam parashikuar situaten.Por nje i semure psiqik, me quajti ...pires bari , pa asnje arresye njeriu normal, sepse mendime japim.Aty jemi, cdo gje e ka nje fund dhe del kush e pati te sakte apo te perafert opinionin me realitetet .

Edhe nje here faleminderit ! 

Jo mo talent, une kujtova se e kishe nga bari, po tani e kuptoj qe e ke virtyt te lindur. Ashtu sic ke dhe kete tjetrin qe s'te rrihet pa u krruajtur.

sot, si asnjehere tjeter Greqia ka nevojen e vet grekeve !

 

po prap po,  Greqia ka nevojen e vet grekeve!  une greket i kam ditur patriote.. ku jane  keta patriote qe nga koha qe kriza ka  mberthyer Greqine?   -pse nuk japin  30-40% nga kursimet,pasuria e tyre, te shpetojne vendin nga katastrofa totale??  

pastaj Greqia ka individe, apo familje, shume te pasur... jane te njohur ne gjithe boten miljarderet  efoplistes (pronare flotash anijesh tregetare qe bejne transport e tregeti ne gjithe boten me anijet e tyre).. por edhe plot miljader te tjere.. nga keta Greqia fare kollaj mund te perfitonte   deri ne 200-300 miljard euro.. fundja keta kane qene  perfituesit kryesore  nga keto qindra miljarda euro qe Greqia eshte debitore sot...

po kisha ortodokse greke qe zoterron mbi 2/3 e pasurise se patundshme ne Greqi ku eshte sot te ndihmoj shtetin grek qe nuk e ka taksuar kurre kishen ne aktivitetet  e saj financiare?

po jo, greket  nuk duan te bejne firo leket e tyre,por duan ende te paguehen nga Evropa....     vetem kete vit, nga Janari deri tani, greket kane marre rreth 80 miljarde euro nga evropi qe shkon me se shumti per pagesat e buxhetoreve dhe pensioneve.  po dale, se nuk shtyhet keshtu:  punon larua e ha balua..smiley

prit belulo prit, se kur te plasi tamam do i shohesh sa burra te mire e te edukuar jane...
se benin leksione civilizimi kur u vrame ne ne 97. ja do i shohim tani sa te civilizuar do jene, qe neser nese bankat qendrojne mbyllur...

Ka fillu...ka fillu already. Ngaqe gjithe robt i kane marre leket neper shtepia ka plas vjedhja e madhe. Nje grup nga keto hajdutet i digjnin pleqte me hekurin e nxehte te hekurosjes qe te tregonin se ku i kishin fshehur leket... Thuhet se kjo banda ishte i bere me turiste gjerman dhe financohej nga Merkeli. 

po te perdornin gazin edhe ma mbushje mendjen qe ishin turiste gjermane smiley

Ej, mua seriozisht me vjen keq per ate situate, se kemi dhe njerezit tone atje perfshi edhe pleq e plaka, po puna eshte se ketyre nuk u ben dot me njeri derman vec vehtes se tyre. Ishalla u vijne mend shpejt, se po u mbeshtoll ne dore situata nga keto partite ekstremiste si Syriza apo ato nazistat e tjere, keq kane per ta pas populli. Greqia i provoi njehere kolonelet...

jo, nuk mendoj lungomare...  se ate periudhen e eger, qe u dogj  Athina e qytete te tjera te medha, e kaloi Greqia ne 2009-2011..   sikur ne  ne ate kohe te kish ndodhur kjo qe po ndodh sot, pra banka pa leke, te mbyllura, edhe shteti te mos kish mundesi te paguante rrogat,  atehere po.  kish per te ndodhur dicka e ngjashme si ajo qe ndodhi ne Shqiperi ne 97-en..

mirepo i shpetoi Evropa!!  pikerisht prandaj edhe ajo paketa 120 miljarde euro, por edhe te tjera miljarda euro shtese, qe akordoi Evropa dhe  shtriga Merkel.smiley si plan afatgjate, ku ne  fillim u stabilizua paqa sociale ne vend, u siguruan rrogat e pensionet per kohe te gjate, pastaj  faza tjeter ishte permiresimi i ekonomise greke, krahas reformave te thella...

ortodoksia greke ka shperndare neper tere greqine e gjer...  pertej Oqeanit simpatizante te  kamufluar te saj , specializuar si pederaste pasive...! 

Ke te drejte Belul, por po thua te njehten gje qe kam thene une.Ka nevojen e te gjithe grekeve, Greqia e sotme,  te cilet kur mund tja marrin Evropes, pse te lodhen duke krojtur  a shkundur xhepet e tyre ! 

O grave, ma thuj o burr' me dy fjale si do i veje halli Greqise...

Nese ne referendum marrin pjese 3.8 milione greke dhe te gjithe keta votojne per variantin e qeverise cer ndodh me Greqine?

komentues, referendumi nuk eshte aqe per Greqine se asgje nuk perfiton nga ai veprim, por nje test per qeverine perballe  presioneve te burokrateve te Evropes.Referendumi synon te mobilizoje ne rreshta te shtrenguara ate pjese  te popullsise e pakenaqur prej qeverisjeve te meparshme.Shife kur partite e tjera , sidomos ato me kusaret, kur te ngrihen ...si ai miku dhe  ti versulen qeverise Ciprasit .., se po shkaterron Greqine duke bere referendumin..e kundershtuar masat e ofruara nga evropianet ..

   Asgje  nuk ka per te ndodhur esenciale.Problemi i qeverise eshte edhe qe ....te shmange nje 97 shqiptare prej grekeve ! Ky eshte i vetemi rrezik ne Greqi jo tjeter gje .

Dmth nuk me the asgje.

Tani mbaj shenim : jo me kot e vura numrin 3.8 milion sepse keta jane me pak se 4 milion ose 40 % e qe eshte numri kushtetues per ta bere te vlefshem referendumin. Pra se pari eshte problem kushtetues.

Ato partite e tjera kane bere thirrje per te mos marre pjese ne votim dhe jane ne te drejte te tyre.

Po nuk me the nese referendumi nuk kalon kush eshte skenari? E kam fjalen qe une i kam zet shume, po shume fare ata qe flasin si pas formatit : pra ndodhi ajo qe une kisha thene qe kur filloi kjo krize.

 

e shkruara qendron lexoi ! referendumi prej qeverise synon shtrengimin e radheve .pra ka synim politik, jo perfitim tjeter 

Mire mer mire, po pse nuk po me thua nese nuk kalon referendumi kush eshte skenari ? 

 

Grave, ta kesh te qarte qe une personalisht s'kam ndonje gje me Greket. Sic e the vet mire do ishte ti behej mire, se kena shqiptar qe jetojne atje, dhe kriza me shume se te gjithe prek ata. Por edhe te bejme gjasme tani, sikur keta jane duke bere ndonje gjo me mend, apo dhe per ideal, do me vinte keq. Sidomos kur shoh te presupozuarit "e majte" kur behen bashke me te djathte, dhe me ata dallkauket e Agimit. Ti po e shoh qe s'paske ndonje propozim konkret. Une qe ne fillim e kam thene, leket e Greqise, jane ne Greqi. S'kane firuar. Problemi eshte te bejne nje sistem per te kalibriuar leket e mos ti lejne vetem ne dore te disa bilioneresh, industri anijesh, ushtarakesh dhe kishash. Kur te shoh se kjo do ndodh atehere do flasim ndryshe. Deri tani, kjo qe po behet eshte nje maskarade

e di qe se aprovon, por do u cojme griden me programin e saj dhe do zgjidhet problemi, se di ne ks bisht palle ne greqi per te filluar punet

Grida nuk u kuptua nga elektorati dhe u keqkuptua per pune palle. Edhe ata te lashtit nga e kane gjet gjithe ate emer.: Bisht Palle. Qudi !

Moska, Tirana, Los Anxhelos

sec u bashkuan nen nje kolkoz...

Me fal, po kercenim quhet ky? Une do thoja qe eshte perballje me realitetin. 

Kercenim per mua ishte po s'na falet borxhin e s'na dhate lek 1. do ti leshojme emigrantet e Greqise dhe terroristet neper Europe, 2. do prishim gjithe sistemin e Eurozones, 3. do ndryshojme partner do behemi me Rusine, 4. kriza jone eshte dhe e te gjitheve, 5. po s'na dhate ne leke do falimentoj dhe Portugalia,etj, 6. po s'na dha lek Merkel eshte e poshter, 7. dum demshperblimet e Luftes se Dyte Boterore, 8. po dolem ne ju dhe jeta juaj s'ka me kuptimsmiley, 9. ju na keni borxh se ne ju kemi dhene Demokracine ( e preferuara ime, te them te drejten) e keshtu me rradhe...

Information from the European Commission on the latest draft proposals in the context of negotiations with Greece

Brussels, 28 June 2015
In the interest of transparency and for the information of the Greek people, the European Commission is publishing the latest proposals agreed among the three institutions (European Commission, European Central Bank and International Monetary Fund), which take into account the proposals of the Greek authorities of 8, 14, 22 and 25 June 2015 as well as the talks at political and technical level throughout the week.
Discussions on this text were ongoing with the Greek authorities on Friday night in view of the Eurogroup of 27 June 2015. The understanding of all parties involved was that this Eurogroup meeting should achieve a comprehensive deal for Greece, one that would have included not just the measures to be jointly agreed, but would also have addressed future financing needs and the sustainability of the Greek debt. It also included support for a Commission-led package for a new start for jobs and growth in Greece, boosting recovery of and investment in the real economy, which was discussed and endorsed by the College of Commissioners on Wednesday 24 June 2015.
However, neither this latest version of the document, nor an outline of a comprehensive deal could be formally finalised and presented to the Eurogroup due to the unilateral decision of the Greek authorities to abandon the process on the evening of 26 June 2015.

http://europa.eu/rapid/press-release_IP-...

Jam shume kurioz ta shof se cfare do behet me referendumin. Po bohet si ndeshje kampionati...

JO masive.

Dhe rifillim i negociatave me avantazh te paster per Tsipras.

smiley Well... le ta shofim. Per mua Tsipras eshte dead meat. Ne mos per Greqine, te pakten per Europen.

P.S. Meqe ra llafi, ate gazeten qe me nise nga Franca e vara me kornize me xham ne TV Room. Thanks again bro. smiley

bej kujdes mos e varesh kokeposhte, se do trembesh te afermit   smiley

 

Hahaha, nuk e kisha pare nga ky kendveshtrim. U dukekra si dopio "mik". 

dhe ki parasysh qe kur do me u tall me dike, ne frengjisht i thuhet  'tête de bite' (kokë-c..)  smiley

Me 2. Po behet gjithmone e me interesting. Plus neve fakirave ketej ne 8/7 na vjen dhe Merkeli.

Merkeli osht si shpirt! Dite me te mira do na vijne. 

STALKER, te kujtohen keta opinionistet qe thoshin sa nisi kriza e Ukraines ....perendimi do ti beje hatane Rusit? Lexou historikun ca brockulla leshonin dhe me kunderviheshin sapo thashe  priteni kur ta marri krimene dhe ndoshta ca te tjera ukrainase...

Ja rezultati ! 1 milion Ukrainas lane  vendin, humbi goxha territore prej llogarive kuturu te frynezuesave perendimore Ukeaina  dhe Rusi as e rrujti fare nga kapso sanksionet ...perendimore qe diten  disa evropiane me Ameriken e tere naten me Putinin 

 

Me fal grave, po referoju mire historikut per qeshtjen ukraina dhe te rrevoltumit rrevolucionar, e dine rusine vetem nga filmat.

o grave prit i her or burre, u deshen 50 vjet per ta cmontu BRSS,( e ca BRSS seeee)  per rusine e putanes do te duhen me pak , po nuk nderroi mendje gjithmone! dhe se ckam nje pershtypje qe do me nderru mendje, thjesht i ka me tregu qe prit pak or tije se duhet me mpyt edhe mu noi i her para se te m hyp(q)...ish!!

si popull vezhderr qe jemi , ca do lloj fuqizimi i rusise vetem se e veshtireson te ardhmen europiane te rajonit ku ne bejme pjese pa deshiren tone, e sidomos ne kushtet kur shqiperia eshte pordh me rigon pavaresisht berishes, rames metes, nanos e vari k te gjithe legenave qe na drejtojne e na kan drejtu si shtet komb. per sa kohe qe mbetemi ne dore te rajonit per tu integru... se vetem sjemi gjo per integrim, ca te bojm?? ti fryjme fyllit te BRSS qe s'osht mo, apo te merremi  me Qi_prasin???

kaq gje besoj se kuptojne te gjithe : qe shqiperia vetem ne europe gjen sherim. te tjerat jane enderra ne mes te dites plot diell

Steinmeier thote tekstualisht "Tsipras ka marre peng greket". Cudi si nuk i fut nje raki me hudhra dhe salce kosi dhe te vije ta zgjidhi me kokat e peshkut te mejhanja e lagjes kete pune. Shume mendjemadh ky derr Steinmeier

deri tani cipra kishte mbeshtetje sepse gjoja  po ja dhiste merkelit!   nderkohe jeta vazhdonte normalisht,,   tani me bankat mbyllur njerezit do i therrasin mendjes

si do ti vazhdoje bisedimet ciprans fiton?jo-ja e votimit popullor do te thote nderprerje e bisedimeve.  po vazhdoi keshtu ka per te perfunduar keq hera pare majtas

qe sot ka shume skepticizem per cipren    skenari shqptar  po e tremb  miletin,,

Prit kur ta thyejne ndonje banke te henen...pastaj flasim. Do thush ti nga e di une. Muhabet i gjate.

Me automatet e filluan qipriotet, me automatet besoj do e fillojne dhe keta vellezrit tane qe mbajne qimdramijra shqiptare me buke

shqipe, vlla, ti i hoqe parate derman... te thashe para nja 1 jave  te nje teme tjeter ketu, meqe ti ishe ende optimist:  mos ji i sigurt, kesaj radhe    eshte shume seriozisht!  nuk ka me para per Greqine... dmth sipas menyres greke:  greket gaaa, evropi naaa..smiley

ti jo vetem patriot, por dhe antikomunist i thekur ! Lum Greqia, me fal Shqiperia per ty smiley

Shqipja hedh valle ne goje te ujkut .

gjith notën cipër.

Syte e kuq?????  smiley

Alo, Barak, du hast ja nichts dagegen, sollten wir...

 dpa)

Nderkohe nje hap jo i zakonte nga qeveria greke karshi shqiperise, ku propozohen nder te tjera heqja e ligjit te luftes dhe mundesia per njohjen e kosoves, kundrejt tre varrezave dhe rinegocimit teknik te kufirit detar.

Nuk me duke propozim per tu snobuar nga liderat tane te ndritur. 

Ps. do kete ngordh nanje ujk ne mal..

un pranoj qi lufta ka maru por ti m'jep detin mu

Po pranove qe lufta ka maru, leji comt te shkojne te pronat e tyne smiley

natyrisht

nuk thote me ep detin, por rinegocim teknik, mjaft e ndershme

e vetmja klecke eshte perseritja e censusit me te drejten e mundesise per tu vetedeklaru grek, cka do rriste numrin e minoritarve artificialisht.

Lol. Pse i beso ti? Ej po flasim per nje vend qe s'thote te njejten fjale dy here brena nje dite, ti i beso titujve te tille? Hajt per hajer ne qofte kshu paste kemben e mbare, po mua s'me duken kshu bathet, kur i njejti minister vente mbante fjalime ne Oksford per rrezikun nga Shqiperia E Madhe, dhe minoriteteti "indogjen" ( sikur ta kete idene ai c'do me thene indogjen, po kjo tjeter pune) etj ejt..

 

Hmmm...qeveria greke thote se banka e ka pushim te henen, por nuk do te punojne deri javen qe vjen se jane me furnizim. Nderkohe ATM do te punojne por maksimumi qe mund te terhiqet prej tyre  eshte 60 Euro ne dite dhe nje paqete cigare per familej. Nderkohe kane urdheruar daljen e policise ne rruge per te parandaluar trazirat qe mund te ndodhin ne ditet ne vazhdim...

Ajo qe me habit mua eshte se pse Ki-prasi ia ben keto lajmerime popullit gjithmone ne 1 te nates!

Bankat do presin referendumin dhe mundesisht do rrine te mbyllura deri te Premten. Pikepyetja eshte se pse kur ECB ka ulur derdhjen e eurove por se ka nderprere plotesisht?????

Nese ndodh eshte humbje per Varufakosin, qe mblodhi Euro ne fond emergjence. Ky eshte deshtim financiar, se ne nje vend te etur per para Bankat nuk do Nxjerrin para nga transaksionet e tarifat e zakonshme e te panumerta per plot 5 dite. Humbja e pare financiare lokale.

Me duket se Tajmsi amerokan i kishte kujtuar Merkelit sot ndihmen amerikane pas luftes II, planin Marshall dhe faljen e gjithe borxheve ndaj Amerikes diku nga vitet 50-55 ne mos gabohem. Duket se Amerika eshte ne krah te Greqise kesaj here.

Puna eshte se propozimi gjerman eshte "te biesh ne humnere, por ngadal, dmth duke u kacavjerr neper shkembinj deri ne fund". Nuk dilet nga kriza me kursime... 

Amerika po te mos ushqente ekonomine e saj me shume para kur plasi kriza ne 2008-ten, zor se do ta merrte veten. Eshte rreth vicioz teoria e kursimit, te vdes ngadal dhe pa brek fare..

ATHENS, Greece (AP)  00:05

Rradhe te gjate shoferesh dhe qytetaresh ne te gjithe  distributoret , pas hapjes se thashethemeve per  mbarimit te rezervave te karburantit per 2-3 dite.smiley

Merkeli ishte zbut icik se bashke me Hollanden kishin deklaruar dje qe deshironin ti jepnin asistence Greqise ne formen qe Ciprasi e kish kerkuar para 5 muajsh. Kam besim qe Merkeli do e gjeje nje zgjidhje. smiley Ne fund do shohim qe Varifakin do e fitoje edhe kete round dhe Gerrqise do i zgjatet oksigjeni edhe per ca muaj. The can will keep rolling. 

sa keq me vjen per shqiptaret qe jetojne aty, nuk ju nda te shkreteve firma piramidale

Vate gerqia , ...sipss disa te vonumeve ne xhvillim, prej punes rende, ....ne picerine woattson.

Prisni prisni se shum shpejt keni me marr vesh si ka per ti dergu paret zonja Merkel.I ka pelqy shum Ciprasi...

 

 

U tha diku ne nje postim qe i ka pelqy me shum Rama, ndaj dhe ndalesen e pare do ta beje ne Tirane me 8 korrik, te shofim kush do ja fitoje me shum zemren znj Merkel,!! Ciprasi apo Rama.smiley

Rama eshte lider I ballkanit ashtu si dulla dikur lider irevolucionit proletar ne bote smiley

Paret Tsipras, Rames nje hug e gishtin ne b.....smiley

Ne nje interviste qe ka dhne kryeministri austriak para pak kohesh ju be dhe pyetja nga nje gazetar shume special austrik nese greqia mbas perjashtimit nga euro zona do te perjashtohej dhe nga EU ?!  

 

Po

“The Eurogroup is an informal group. Thus it is not bound by Treaties or written regulations. While unanimity is conventionally adhered to, the Eurogroup President is not bound to explicit rules.” ....E degjuat mo?!!!!!...http://yanisvaroufakis.eu/2015/06/28/as-...

A ekziston gja mundesia ti japim Greqise borxh keto drejtoret tone te tatime e doganave se ndoshta i nxjerrim nga bataku kurse ministri i financave te shkoje part/time se na duhet edhe kendejna..

B(Q)E-ja si te doje ne fakt: po pati qellim te vetem denimin e Gerqise, le te vazhdojne, por kembengulja per mos me anullu qofte dhe pjeserisht borxhin grek, do ti kushtoje shtrenjte, shuuume shtrenjte. Dhe jo metaforikisht, por financiarisht : deri dhe Tokios i kish hyre sot drithma

 

L'indice Nikkei de la Bourse de Tokyo a chuté de 2,9 % lundi à la clôture à cause des risques liés à la crise grecque et à la hausse du yen.
 

 

ca thua mor vlla, cfare borxhi ti anulloj tamam BE, Greqise..? borxhin qe Greqia u ka bankave private, apo borxhin qe Greqia i ka vendeve te BE, atyre te eurozones..?
per borxhin qe u ka bankave private eshte pak e veshtire, se nuk eshte ne kompentencat e Zotit .Shazivar, merr vesht, pra nuk nderhyn dot.. megjithate duhet thene se kur u miratua ndihma plan e BE per Greqine, me nderhyrjen e fuqishme te Merkel, bankat private i kane falur rreth 40% te borxhit Greqise, nja 150 miljard euro.. pra mos mashtroni, i jane bere leshime plot Greqise..

nderkoh per borxhin nga BE, apo ndihme/kredi, mbi 120 miljard euro qe ju akorduan Greqise tani gjate krizes, nuk kemi se cfare te themi akoma, sepse sipas marreveshjes Greqia do filloj te paguaj kestet e para te ketij borxhi ne 2040-en.smiley kupton ti nashi, "lum kush te ronje, ta shoh zonje"..

vazhdo mallko B(Q)E si Azbiu ti.smiley..smiley

ja gabove ta falem, po si do ja bejme per te ardhmen se keta cdo muaj duan evro...

me sakt, cdo muaj duan rreth 8 miljard euro per pagat e pensionet etj..

Belulo, une kam hallin e Llaqit nje komshiut tim. Minoritar qe ka jetuar gjithe jeten ne TR dhe prej vitesh jeton ne USA ku merr pension nga greqia. Ishalla nuk ja presin pensionin. Do jete bo helm i shkreti. Po i qaj hallin edhe nje komshiut tim ne TR qe ishte nga veriu por papritmas nje ditezaj na doli edhe ai minoritar dhe me pension greqie. Edhe ai do jete bo helm. Po dhe sa e sa te tjere. Ja per keta njerez te thjeshte lufton Ciprasi. Nje Kube e re po lind ne Europe.

Thone qe kur Mishela pa Ciprasin ne TV qe deklaroi referendumin i shpetoi nje "qenka burre i pashem kodoshi". 5 min me vone Obama i telefonoi Merkelit. 

Ah Stalker, bursa bie, bashke me bursen dhe Euro, eksportet gjermane ne prill arriten rekordin historik, korriku po vazhdoi keshtu euro do e beje prillin te duket si muaj i kalbur ... dhe Tsipras vazhdon lufton kapitalizmin 

Tsipras vazhdon lufton kapitalizmin 

T'rre menia -thoshte shoqnia ime, Tsipras thjesht mbron e perfaqeson nje grup te caktuar njerezish dhe interesat e tyre.

 Magari ta luftonte kapitallizmen smiley

 

ps: kurre nuk leftohet kapitalizma nga pozita pushtetari smiley

ore ca eshte lufta per dicka qe nuk i ka ardhur koha?

Eshte UTOPI.

Kapitallizma dhe po cofi, nuk ka per te cofe nga rrevolucioni prolletar.

te mos e humbin fokusin, effkey. flitet per qindra miliarda euro. harroje per momentin jo borxh, jo kest, jo fest. fokusohu te sasia qe flitet. kemi te bejme me nje sistem qe operon me qindshet e miliardeve si dikur mihallaq zeri 30 minutat e para te lojes smiley

ca lesh te cofi kapitalizma, mer! nqse marksi ka pas sikur nji gjo te drejte, ishte kjo, qe sistemi (sikunder shteti) shuhet. dhe shuhet kur i maro vaji, dmth kur i mbaron funksioni. nderkaq kapitalizma ka aq shum vaj akoma, dhe jo vetem nen arabin saudite. smiley

me vje keq per shume shoke te majte, jan te lexum, te illuminum, biles ca edhe te ndershem e humane, iu vje keq sinqerisht per te varfrit, etj etj, mirpo kon lind ne kohe te gabume. kapitalizma shnosh si molla, se kjo shoqni njerzore sic eshte sot, NUK prodhon dot gje me eficiente.

Nuk e di per çfar shokesh e ke fjalen (edhe sepse kemi shoke te ndryshem), por e majta e sotme eshte krejt kapitaliste si mendesi (pavarsisht sa pare ka), biles me shume dhe me agresive se e djathta, ankese kjo e disa te majteve (qe kan hum krej orientimin) kendej nga une, qe nuk ma ha menje te ekzistojne andej nga ty.

Kurse e majta e djeshme (e llojit Stalker, qe eshte nje cope katunari alla frenga) kryente te njejtin funksion, dukej dhe hiqej si kundrapedal, por ne fakt ishte friksion qe duhej per te ndru marshet. Kurse pare ne pergjithsi e majta ishte faqja tjeter e monedhes, nuk behet mesalle pa dy faqe. Shprehja fatale: "eshte dialektike".

Kalimi nga e majta e djeshme ne te sotmen e ka parashikuar ne menyre profetike njoni kendej nga une. Te shof se mos e gjej citimin, ja vlen, profet i vertete. E tallen te gjithe kur e tha.

Lene se çfar ka thone Marksi, perveç se ka thene gjera te ndryshme, dmth ne çdo rast do te dilte profet (per shoket e majtesmiley). Kapitalizmi mund te shkaterrohej ate bote, tjeter pune se nuk ndodhi. Pse nuk ndodhi eshte çeshtja, qe nuk eshte kok a pil.

 

e pse u dashka marre e mireqene qe idea e ketij Xhingis Khanit na qenka drejtimi i duhur..?.smiley

pastaj ne nuk merremi me imorale, i mbajme larg ata..smiley

e ke gabim, kurvaret sot jane me te ndershmit! Gjithe Bota eshte imorale, keshtu qe morali ka kaluar ne krahun e kurvareve !!

 

Po kurvat dhe pederastet ku i le Stalker, mos i braktis shoket morale.

Pastaj gjithe bota eshte edhe kriminale, keshtu qe gjithe miresia ka kaluar ne krahun e kriminaleve.

Ç'te duhet Franca mor djale, ik mor qe andej se behesh i manget nga trute. Nuk eshte Franca per shqiptare, duket lloji i gjese frenge edhe ne Peshk (profil, Kopsht, hurb, efkey, left). Duhet ndaluar me ligj banimi ne France per shqiptaret.

 

Duhet ndaluar me ligj shkuarja ne France per shqiptaret.

smiley

ps. thuj jo po deshe. mas fronce shkojn n'shqipni, bohen lidera edhe e matarojn at vend nga para e nga mrapa. smiley 

o Tiku matrapiku ti je hajdar krejt, ca beje te ze.

Cpune kom une me francen mer? Huri ishte shoku jot, lomloqe si puna jota ndersa ata te tjeret jane thjesht te manget.

Ty te ka njel ora te materializmi dialektik, ske shpresa per rekuperim.

I nerum emo, three in a row per 60 vjet, puuuuuuu puuuuuuu smiley, na muren ne qafe.

Qeka me keq puna atehere, ti qeke shqiptaro-francez i lindur, i paske drrasat mangut qe ne gen, trap genetik.

E kshtu duhet te jete se nuk ke bere nje koment normal, vetem nja 20-30 sharje prej handikapati pa pike lidhje. Edhe kercenime biles, e siç dukesh duhet te jesh edhe fizikisht handikapat, dhe kur merr tastjeren te duket vetja Shefi i Zhdukjes se Krimeve Terroriste te Natos.

 

Ca thu me?/Oidrisooo, lidhe mo se ka pjerdhur fare.
Ca prresioni thu me, o njishoo? Ca Nato llafos ki moo?
E biiir , nona bir.

Ne fakt Tiku ka te drejte.ne kafenete e Frances breeding ground per terroristet e radikalet Dulla,Pol Poti ,Ho chi mini etj mesuan hilete e zanatit.

Sala

Renja e bursave eshte i mirepritur sepse kane qene te mbinxehura prej 2 a 3 vjetesh, nje korrigjim 10-20% pritet duar hapur. Bankat italiane sot nuk kuotohen ne burse ndonese per cudi jan bankat amerikane qe kane ekspozimin me te madh  ne Greqi me 19 bilion usd. Ne se doni te qani llogarisni falimentin e porto rikos keto dite dhe Kinen qe sot po tregon shenja recesioni. Ne se doni te jetoni ket Jete, kur te qartesohen gjerat beni ca pushime ne Elliada me te lire e ngushelloni Greket sigurisht duke shprehur pak racizem ndaj Shqiptareve. Kane nevoje ata te shajne po te krahasohen me ashqiptaret per te keq. Greqia nderkohe ka 129 bilion euro ne mgjendje dhe 124 ton flori. Ka per tja dale ndonese rrrezikon nje inflacion 20-30% minimumi. 

c'thon kta shqiptaret, a marrin ndopak vesh nga jeta?

ide e shkelqyer vakancash. vetem qe na e 10 emri ne pashaport. kur se kthym me naj xhejms a skot, thuj.

Beggars can't be choosers, Emo. Santorini on Sale 60% off. Po pate para, prit e bli kompani publike Greke, si transporti, Posta e ndonje industri te lehte se do te paguaje edhe pushimet ne Paris e Londer.

Po cer emri o Emo, po anullohen rezervimet ne Agjensite turistike edhe ato leke qe kishin ndermend te merrnin kete vere ne greqi po digjen. Shkoni e boni sevap se ku do gjejne me mire se Shqiptaret, Greket, qe su rri goje po nuk vollen pak vrer per ne. E ke pa si ankohen ???? Do behemi si Shqiperia, do kemi 97 si Shqiperia....u eshte futur racizmi ne palce. Po Argjentina kur falimentoji Erion Veline e Idrizin e Cameve fajesoi????? Kapi i cik kur ti sulen Likes.   

Mos. Ne duhet te jemi njesh me grekun ne keto kohe te veshtira, thjote njoni ketu. Ti bim Europes sa na ha krahu. smiley

Nusja me gocen kane dy jave ne greqi tek pleqte. Te marten nisen per ne Santorini per nje jave dhe jemi gjithe frike se mos plasin grevat dhe ngelin atje, a kush dreqi e merr vesh se ca bohet. Po qe populli jan trem, jan trem ihere. Policet dy e nga dy me motorra cdo qosh rruge neper Athine. Nderkohe kane deklaru qe deri kur te hapen bankat transporti publik do jete pa leke, keshtuqe u dhine robt duke bo xhiro verdalle neper Athine. Ore po s'ka si komunizmi ere, po nuk e besonit ju. Puno sa te dush, merr sa te mundesh.

po ku dreqin shkun tashti!

per te paren here, ca miqsh qe kam ne fb, shkrujn me nota te verteta zymtie dhe nje fare frike. sepse deri dje jepnin vetem buzuqe, ishuj ekzotik dhe party (si puna jon mo), sa te behej se jetoje ne ndonje realitet paralel. kurse kto dite: a-ha... tjeter ajer dhe fryme qe anej.

po qe s'kom qen kurre ne greqi!!! smiley

Po, he pra! Kismeti. Nuk kthehen as dot tani, se e kane hap lajmin edhe ne fejsbuk dhe presin fotot shoqnia...smiley

ne fakt, bo me dit qe s'te gje gjo, fizikisht them, naj dru mas qafe a naj plumb ne prapapnic, greqia eshte vendi me qen kto kohe. nuk ka gjo qe krahasohet me turbullirat revolucionare. un e kom perjetu vetem ne 90-ten edhe e maj si ujet e paket ate kohe. me thon te drejten t'u dukte vetja i cik si gavroshi, hak me thon. kshu me vete, se shoqnis nuk iu hapshe, duhej me nejt cool, maximumi naj vjersh tip "sa qe gjall rriti dhe floket, ky vampir qe hante shoket" dicka e till s'di a t'kujtohet...

...Vertetë kjenë do kohna tjera
Komunizmi kje kolera,
kje trathtija, vrasja e mnera.
Injoranca deri n’ bindje
se do’e çojmë atdheun në Lindje.
Edhe moret thikat n’dorë,
edhe niset pa hiç zorë
me i ra tok’s kryq e terthurë
tue shtrij n’popull diktaturë
N’gjak u mbluene votrat tona,
helm u hodh mbi sofrat tona,
ç’u mbush toka me kufoma,
si e si me urdhen t’shkjaut
me ia nxjerrun shpirtin vllaut…
Sot besoj se kjo doktrinë
si e kalbun, qelbësinë
duhet vàr tek nji vetrinë,
ku sejcili kalimtar
të ndalohet, puna e parë,
e pa zor e pa poterë
do ta pshtyjnë nja 30 herë ...

-Gjosho Vasia.

S ka faj Gjosha . Nuk e linin me u Kie dhe ka dalë i Persekutuem e ja ka fajet "njaj kamunizma or tie "  smiley Si shumë pëlqyesve të Gjoshës

E si mos ta pështyjë Vasia atë kohë , kur jo vetëm serbët që u shërbeje ,  por munesh me të Kie e me Kie dhe brënda Shkypnies .... Po sot moj lum Shkodra .....O sa mirë me ken Vasian ! Përveç Volsvagenit po i falin dhe pak SIDA smiley

ka pas ken nji Caf Susta n'shkoder, dashnor i demokracise e fjales s'lire thajn.

I dite dul e vrau nja tre vet nmes trruges tuj bertite vdekje kaurrve.

Normal kulshedra e kuqe i dergoi tankun dhe e kliu po ama shpyrtin demokratik nuk e vrau dot, si puna e ktij bythshklymit Vasil Gjosha.

PF,  Nuk eshte as vendi i pare e as i fundit qe falimento. Nderkohe sic thashe kan 124 ton flori dhe nja 130 bilion euro ne gjendje. Familja ja kalofte sa me mire dhe me cmime sa me te ulura, per Greve Greket ne greve jane gjysmen e vitit e i bi mos me e vizitu kurre Greqine.

Bankat hapen per pensionistet te enjten kshu qe do kete ndonje zbutje besoj por krizen e kane te gjate dhe menyra e trajtimit nga Marksistet vec probleme shton. Bankat duhet te punojne e te sjellin te ardhura ata i mbyllin???? Po mir me po kto pensione e rroga Greke kush do i paguj Prap Slovenia me Slovakine??? Po cpune kemi ne me solidarizimin me popullin grek....boll jena solidarizu me popullin Vietnamez apo Kubanez....per hir te Kamunizmes. Po kur kan fillu me pa skenare me Agim te Arte e luftera...Agimi i Arte....Barkderra te cilat gjysma jane Shqiptare e qe Marksistet ne Athine mezi presin ti shofin te zihen a te gerricen ne ndonje cep. Do i qajne Teknokratet qe kishin, por ka per te qene vone. Le te vene ndonje shami ballit tani si Che Guevarra

Fjala mbohet qejfi qe ke eksperience te mire me greket po ka qe mendojne ndryshe se kane eksperienca te ndryshme. Mu sme pelqen ndonje Grek forumi qe vec ofendon Shqiptaret dhe rri ne prit qe hudh ofeza.

Une jam tu dredh dahon e po pij caj si ne Hamam. Sjam tu u bo moral grekeve e as tifozllik dylekesh. Pikerisht ndryshe nga Marksistet e Internacionalistet jam tu thon qe duhet te jemi indiferent, sepse Gjelin e Detit e kom tu e ushqy per merak e sdo e nxjerr ne beteje me Kaposhat e Europes a Greqise. Problem Grek-BE ky, ne kena hallet tona e skena pse te qajme punet e Grekut. Por trapa sjena mos me shiju kur i bin ato Dashit..... 

Greqia mund te filloje printimet e pareve paralelish qe te paguajne pensjonet dhe rrogat e buxhetoreve (ka shume mundesi qe e ka bere kete me kohe me pare).

Te tjera nga zoti Juncker:

"Plato nuk duhet te luaje ne kategorine e dyte."

"Greqia po e ben si ai njeriu qe ka frike nga vdekja dhe vendos te vetvritet"

"Une kam bere cdo gje te mundur ta shpetoje Greqine, kjo eshte puna e jetes sime" smiley

I rrane rrotat autobuzit. Tamam politike e kategorise se dyte.

Pasuar nga zoti Schulz i cili ka ne plan te niset vrap ne Greqi:

"I bej apel popullit Grek qe te votoje Po. Une do shkoj me vrap, une do luftoj qe t'ja mbush mendjen Grekeve te qendrojne"

Nuk ngeli diplomat i larte europian pa premtuar te luftoje me zell per Greqine. Kush e dinte qe e donin kaq shume?

Tsipras eshte ne rregull me veten (me ate qe perfaqeson) : nese ne Greqi njerezit i pergjigjen po pyetjes se referendumit, ai dorehiqet dhe kaq eshte ceshtja per te.

Ne fakt, veprimi i tij eshte mesim i paster demokratik (per aq sa mund te shpetojme sot nga fjala 'demokraci') ; eshte nje mesim qe "paradoksalisht" e jep dikush qe konsiderohet si me demek 'ekstrem i majte' !
 
Shume qeveri te tjera nuk e do e kishin bere nje akt te tille (fundja Papandreu goxoi dhe e pa te semes qe te nesermen !!). Tsipras e beri.

Reagimi patetik i sotem i Juncker & co. eshte prova perfekte e kesaj qe them

 

Stalker, Tsiprasi akoma nuk po sqaron deputet ne parlament se per cfare do behet referendumi, jo me popullin. Per me teper nuk ithote as se cfare do te ndodhe sikur te thone "jo". "Do ia u themi kur te vije kohe" i kishte thene mbreme opozites.

Nderkohe me kushtetute fletet e votimit duhet te kishin arritur ne qendrat e votimit bashke me sqarimet perkatese per cdo votues se perse dhe si do te votohet. "Do i bejme" kishte thone prap "por nuk ia u themi se kur". E kupton se cfare kalamajsh jane keto.

Nderkohe Athina eshte qetesi fare, asgje nuk pipetin pervec qindra gazetareve te huaj qe kane mbushur rruget."Te kishin qene keto kopilat ne opozite, do e kishin djeg gjysmen e Athines deri tani, sic e dogjen ne 2011. Tani po i mbushet menja popullit qe vetem keto i bejne sherret neper Athine" me thoshte kunati. smiley

Se kom pa ndonjehere Stalkerin kaq te trazuar ideologjikisht, here avancon pozicion e here terhiqet nga llogorja. E majta Europiane ne Kolaps te plote, Tsipriasi nuk doli Luan por Kone Leshatore. Po cfare tu sqaroje Deputeteve Tsipriasi qe me zgjodhet gabimisht ne kete pozicion se une se kisha me gjithe men???????

Ne fakt, veprimi i tij eshte mesim i paster demokratik (per aq sa mund te shpetojme sot nga fjala 'demokraci') ; eshte nje mesim qe "paradoksalisht" e jep dikush qe konsiderohet si me demek 'ekstrem i majte' !

 

-po lere mor burre  kete: qe referendumi na qenkerka  ''mesimin i paster demokratik '',  se nuk shkon!   -dhe nese do  vertet te quhesh superdemokrat, atehere duhet te tregohesh i sinqerte  dhe tu njohesh edhe evropianeve te drejten e  referendumit !  e te shohim: nese duan keta ti japin miljarda euro Greqise apo jo..? 

referendumet behen para se te ulesh ne bisedime,   jo  pas tyre.  dhe situata e rende Greqise nuk priste per referendume tip:  te mbledhim fshatin..,  ta pleqerojme kete pune....,  por masa  urgjente qe ai vend te mos binte ne kaos total..  pra kerkon poltikane qe te marrin pergjegjesi e vendime!

 

p,s  Bota, apo Evropa ka hecuar para jo me refenedume popullore, por me vendime rigoroze, marre nga politikane  pergjegjes e vizionare!

Fjala, nuk eshte dicka e re kjo qe thote ky, e dime.smiley  

si dhe dime gjithashtu qe ekonomistet per kete ceshtje jane te ndare sipas botkuptimit te tyre ideologjik..

megjithate 1  fakt i pakundershtueshem  eshte qe:  Greqia  me miljardat qe merr nga Evropa cdo muaj paguan rrogat e  punonjesve  te administrates shteteore, pensionistet si dhe detyrime te tjera.. dhe ka nja 4-5 vjet  keshtu.

Belulo, po ky nobelisti amerikon, kurvar eshte ? smiley

-jo, kamunist.. marksist.smiley

Nuk eshte i vertete paragrafi i fundit Belul, nqs ti ke reference ndryshe sille. Perkundrazi Greket deri ne fillim te ketij viti kane pasur surplus buxhetor - e paimagjinueshme per shumicen e qeverive te botes sot qe jane me deficite te thella vjetore. Kaq te ashpra kane qene masat shtrenguese per Greqi-ne!

Borxhi i Greqise eshte matematikisht i papagueshem dhe i pa strukturueshem. Nuk di ndonje ekonomist apo financier qe mendon ndryshe smiley

po si nuk eshte e vertet?  po si i paguan Greqia buxhetoret pensionistet etj..?  

-nuk e di nese e ke ndjekur mire ti krizen greke nga fillimet e saj e deri sot.. atehere  kerkoi dy here rradhazi borxh Greqia nga fondi i ndihmave te BE  (eurozones)  meqe ishte ne rrezik likuiditeti, esencialisht rrezik  falimentimi..  heren e pare nja  8 miljarde euro, e pas nja dy muajsh prape nja 10-12  miljarde euro, ti cilat evropianet ja dhane pa hezitim!  

mirepo heren e dyte u be e qarte fare qe Greqia kete pune do bente cdo 2 muaj, plus faktit tjeter qe euro po goditej fort nga spekullatoret ne bursa me gjithe teorite qe Greqia falimetoi dhe keshtu do bie euro do bjere edhe Evropa.. nga ky moment u pa e nevojshme qe te hartohej nje plan tjeter per te mbrojtur Greqine nga falimentimi ,por edhe euro... dhe i akorduan 120 miljarde euro ne disa keste ne kembim te reformave, se duhej vene ne bina Greqia, skemi ci bejme..

nejse,, nga fillimi i ketij vitie deri tani, Greqia ka marre rreth 60-70 miljarde euro nga BQE, kete e lexova pardje ne nje gazete hollandeze , por spo e gjej dot tani..

nderkoh, qe te kuptojme mire se sa e varur  ka qene edhe eshte Greqia nga miljardat e Evropes, mjafton thirrja qe qeveria greke i beri Mario Dragit, duke i kerkuar ketij te kene likuiditet te mjaftueshem ne bankat e tyre edhe gjate kesaj jave, me gjithe vendimin e njeanshem te qeverise greke per referendum.

 

Greqia ka kërkuar nga Mario Dragi të kenë likuiditet të mjaftueshëm në bankat greke gjatë kësaj jave,

 

Nobelisti i shquar thote qe borxhi qenka privat, nderkohe ketu thote qe vec 38 miljarde jane private. Une s'marr vesh shume por thote edhe qe paskan ndihmuar goxha, paskan fshire (falur) 107 miljarde borxh.

a major write-down and debt swap in 2012 that reduced the Greek debt stock by 107 billion euros and the value of private holdings by an estimated 75 percent.

Po Gjembi, shumicen e borxhit Grek e kane dhene Banka Private Evropiane. Kur Greqia teknikisht "falimentoi" ne 2010 a 2011 ky borxh i keq u "ble" (i.e. transferu) nga qeveri Evropiane per te shpetuar bankat e tyre. Leket pra qe ka dhene Gjermoni kane shkuar per te paguar Deutche Bank smiley

Greqise i eshte "qethur" nje pjese e borxhit, biles termat e borxhit qe u kane qeverive Evropiane jane super te favorshme. Por borxhi eshte aq i madh sa s'kane shanc kurre me e pagu. Evropianet i japin sot Greqise pare borxh me pagu kestet e borxhit. Borxhi aty qendron e vazhdon e rritet. Per mua Greqia eshte si nje pacient qe mbahet kot me life support. Si ndonje novele e Charles Dickens-it me duket gjithe kjo histori.

Fjala, une s'mund te hiqem se flas me ekspertize per kete gje dhe ka plot te tjere ketu qe dine nga kjo fushe shume me teper se une por dicka sikur nuk shkon. Ja thashe dhe Stalkerit me perpara por s'u pergjigj dot, solli nje foto filmi dhe e kaloi:

Ishte borgjezia ajo qe i vuri koburen ne koke Greqise e i tha "o merr miljarda dollare borxh, o te vrava. Dhe mos mblidhni taksa. Paguani rroge te 13-te. Dilni ne pension heret. Free for all!"

Parate e IMF dhe ECB, me sa di une, s'jane private. Une te solla artikullin nga Reuters ku tregon sa miljarde jane borxh shteteror dhe sa privat. Te thuash qe borxhi u ble (vec nje % ne mos gaboj. dmth e tipit: te ka borxh 1 milione? Urdhero 300 mije dhe e quajme te mbyllur) per te shpetuar bankat private Europjane s'me duket as faktike as etike. Urdhero shikoje se kush i kishte dhene borxhe Greqise deri ne 2012 kur nderhyri BE. Shiko sa shume jane borxhe ndaj bankave Greke, perfshi Banken Kombetare te Greqise.

Nuk me duket e sakte, per mendimin tim, te fajesohet BE kur ne 2012 qe Greqia vuri kujen, ishte
ECB, IMF dhe kreditoret e tjere qe e ndihmuan mos te falimentonte qysh atehere. Dhe kjo jo sepse keto institucione ishin me faj, por seose nese binte Greqia do kishte pasoja per te gjithe BE, dhe Greqia eshte pjese e komunitetit. Tani qeveria Greke dhe simpatizantet e saj Shqiptare ketu tek Pellgu po fajesojne BE, ECB dhe IMF pse s'po vazhojne ta mbajne perseri ne kembe?

Nobelisti thote:

almost none of the huge amount of money loaned to Greece has actually gone there. It has gone to pay out private-sector creditors – including German and French banks.

Shiko me lart cfare shkruajta. Kjo qe thote Nobelisti sikur s'ka kuptim. Nuk e thote tamam per cfare "huge amount of money" e ka fjalen Prof. Stiglitz, por ma ha mendja e ka per ndihmen qe i dhane ne 2012 qe blene borxhin privat. Ku priste qe te shkonin ato para? T'i shkonin direkt qeverise Greke te paguante rrogen e 14-te? Prof. Stiglitz duhet ta dije shume me mire se une qe nese nuk do paguhej te pakten nje pjese e borxhit ndaj privateve, atehere Greqia do bente "default" (si i thone ne Shqip?) dhe do falimentonte. Dhe privatet pastaj do shkonin neper gjyqe nderkombetare per te marre copeza nga pronat shteterore Greke.

Per cfare flet profesori dhe kush i kishte borxh Greqise para dhe pas. Faqe 34.

Per pjesen tjeter nuk kam takat dhe s'ma do mendja qe ke me kuptu gje.

 

 

Per pjesen tjeter nuk kam takat dhe s'ma do mendja qe ke me kuptu gje.

smiley  Ke shume te drejte, fatkeqesisht.

E ke vene re qe shumica nga keta te huajte qe mbrojne qendrimin e qeverise se sotme Greke qe deri tani vec ka zvarritur kembet me shpresen se do zbutej Evropa, vene si nje nga arsyet pse duhet te vazhdohet te mbahet me lemosha Greqia eshte se "eshte djepi i demokracise moderne?"

Cfare ka bere deri tani qeveria nga ato kerkesa te Evropes?

Prof. Krugman, megjithse dihet qe ka qene gjithmone kundra masave shtrenguese, edhe gjate krizes ne Amerike ne 2008, shkruan dicka qe dhe une qe s'marr vesh jam dakort. Ai e pranon qe Greqia shpenzoi pa kriter por thote qe nje nga arsyet pse kjo ceshtje eshte me e veshtire per t'u zgjidhur eshte sepse Greqia eshte zone e Euros. Nese Greqia do te kishte monedhen e vet dhe do e "manipulonte" (do zhvleftesohej), ka shume mundesi qe te ndihmonte ekonomine e Greqise qe do e bente me te mundur pagesen e borxhit nga Qeveria. Gjithmone teorikisht, sigurisht. S'me duket se Prof. Krugman merr parasysh qe duke u zhvleftesuar monedha, vuajne dhe Greket. Se nga ana tjeter, dhe Spanja e Portugalia jane pjese e Eurozone, aplikuan masat shtrenguese dhe tani ekonomite e tyre po rriten.

Nje mik i FB me shkruajti kete mesazh sot:

Mos u lodhni kot .... ka qe ne kohen e Kolokotronit qe jetojne me borxhe.... mos e zgjat me se do vite te diskutosh.

Me qe ra fjala aksionet e Bankes Nacionale Greke sot jane ne pikiato 96 cent nga 720$ qe ishin ne 2007.

Shyqyr, do hapen Bankat Greke te Enjten, vetem per Pensionistet, por kufizimet do qendrojne. 

Shpresojme qe ta kaloje kete krize greqia se ndryshe vjen agimi i arte ne pushtet dhe ata 1000 000 shqiptare ne greqi do vuajne shume. Mesa duket kjo skeme eshte nje plan europian sepse vetem me nje shtet policor mund te frenojne lindjen.

Jam dakort me ty. Kriza do rezultoj me nje nacionalizem te shfrenuar ne ate vend, i cili eshte dhe i armatosur deri ne dhemb per te luftuar kulshedren turke dhe jo vetem. Fatkeqesisht keto institucionet policore e ushtarake i kane kapur Agimsat. Ndaj te dyja si policia si ushtria greke, njihen per racizem te shfrenuar, aq sa eshte bere norme ne ate shoqeri.

Keto fjalimet e Syrizesave me nder, dinjitet e moral vetem po ushqejne ndjenjat nacionaliste e deliret e madheshtive qe fatkeqesisht ai vend i ka me pashe dhe kjo do shperthej diku pak krizes, po se ku hajde merre vesh.

Ndoshta duhet ti paraprijme kesaj duke i dhene detin greqise tani. Hiqet ligji i luftes ne mos gaboj.

Ca muhabeti.. Po Gerqia ka me shume det se ne, ku te na jap jo te na marr.smiley Jo o vella, s'ka ndonje teori te vecante demarkacioni i territoreve. Te marrin ekspert te huaj e ta bejne sa me sakte, s'ka pse anjeri ti jap asnje gje asnjerit. C'qenka ky muhabet o ashtu, o s'behet gje. Tani Ligji i Luftes sipas Grekve eshte heq qe kur Shqiperia eshte pjese e NATOs, po meqe ketyre su zihet bese me keshtu llafesh, ( se keshtu i thane dhe Gjermanise, qe kur moren reparacionet e mbyllim muhabetin e Luftes me ju, po ja ku jane pas 70 vjetesh, e hapen prape), mire eshte qe te behet nje gje konkrete. Po duke qene se ky ministri eshte robi me i pasakte qe kane, veshtire se behet gje, gjate kohes se Syrizesave. Te presim e mos ndjellin ters.

Nga Greket duhet te mesojme te mos na e bej syri terr. Dhe te shfrytezojme situaten e tanishme. S'mund te vrapojne dot ne krahet e ngrohte te Evropes per te zgjidhur ceshtjen e detit; eshte ne interes te tyre ta zgjidhin kete ceshtje dhe mos ti ngrijne bisedat sic kane bere deri tani.

Per kete jam dakort qe kemi shume cfare te mesojme nga Greket. Por ne krahasim me Gr ( te cilet i kane bere dy rruge me lek te Europes e kane marr 2 lek me shume, e kane akses ne vende Europiane) ne s'kemi takat ti bejme finde Europes se na duhen partner te medhenj, ndryshe merre me leng. Por Detin se kane ngrire ata ne fakt, sepse per kerkimet ne Det po vazhdojne procedurat dhe me duket se kane propozuar arbitrazhin per demarkacionin. Ne me duket e kemi ngrire, e i kemi thene mos levizni se s'jena dakort.smiley

Mire eshte qe te zgjidhet, sepse s'eshte ne interes te asnjerit qe te rri ashtu pezull. 

Debris, per kete ceshtjen e Ligjit te luftes dhe nja dy tri pika te tjera kam postuar sot nje material te cilen adminet e blogut e quajne pa vlere sepse aqe kuptojne.

Po ju mbush mendja ta japin keni me pa car e shqeteson shume qeverine greke ne raport me Dhqiptaret, Shqiperine vecanerisht ! Kotzias po pergatitet per te ardhur.Shifeni ca bi ne cante ! 

Nje m. te madh do sjell, ja ktu do jemi. Po ta them, s'kemi pse e prishim me komshinjte, se aty do i kemi gjithmone, por dhe p... s'ja durojme dot.

p.s. ma dergo me privat po deshe ate temen.

Me duket se Cipras vjen ketu tek peshku. Komenton nen nick-un STALKER.

Ncuk, eshte Varoufuckis.

Amon mer kur do dali Greqia nga euro te blejm ndonje prone buze detit!

Erdhi dita arberit me pashaporte amerikane...erdhiiiiiiiii

Per nji cap buke do ta blejme kurven Europe! 

Amerike te qofsha fale...

na u dogj shpirti per nje ngjale Janine!

Ne Arte, ne Preveze... embetha, burraaaa  smiley   smiley

me vje keq per kta shqiptaret e europes o Cim. Nuk u eci fare me ket emigrimin ne europe! Une per vete perparesi punesimi ne pronat e mia europiane do tu jape shqiptareve. 100 here me mire ta mari rrogen si bahcevan nje shqiptare sesa ta zeme nje grek, francez apo italian. 

mah, italise mos ja qaj hallin. para euros kisha rrogen dy miliiiooon e kusur lek, me euron  imijepesqin 

me pak apo me shume i bie!!

Ne Itali dhe muratoret kane marre 5 mije  euro ne muaj dikur .

minator

Ka shume kritika ndaj qendrimit te Ciprasit dhe se tij. Personalisht nuk jam ne gjendje te percaktoj, kush ka te drejte e kush jo, cka ama me pelqen te mbeshtes, eshte qe zoteria ne fjale, perpara zgjedhjeve u kerkoi voten qytetareve te tij, pikerisht duke u premtuar, qe kur te vinte dita qe do uleshin perpara nje tavoline, nuk do pranonte cfaredo lloj poshterimi apo nenshtrimi qe do i servirnin simotrat evropiane, sic kishin bere qeverite e meparshme nga fillimi i krizes ekonomike greke. Ky ishte premtimi e per kete u votua. 

Mund te diskutohet gjithe diten e gjithe naten cilesia e premtimit, por greket vendosen ti japin besim, e ai perpara tyre ka detyrimin ta zbatoje. E di, qe ne nuk jemi mesuar me krere qeverie qe mbajne premtimet e tyre, e qe dridhen si cilimij perpara nje ambasadori, por nese ka dicka te admirueshme ne qendrimin e tij, eshte besnikeria e vendosmeria me te cilen po mbron parimin per te cilin u votua. Ne fund te fundit, qeveria e tij nuk eshte shkaktarja e ketij mjerimi, perkundrazi sulmohet brenda vendit pikerisht nga ata qe i vrane te ardhmen nje gjenerateje te tere.

 

 

Egzakt keshtu qendron ajo per te cilen une i kam qujt qeverisesit e rinj greke " Levendet", por problemi eshte se as qe ja dine vleren pikerisht ketij qendrimi korrekt e te ndershem qeverisesi dhe as vet fjales ! 

Ministri i Jashtem Grek vjen ne Shqiperi me oferte per njohjen e Kosoves ne shkembin te paktit detar 

Po si jo me, si urdhno, boj marveshje prap, ato njofin Kosoven, ne e hedhim prap poshte ne kushtetuse...ia morem antarsimin ne NATO/liberalizim vizash etj, pse mos tia marim te gjitha, qeka alamet karte kjo mareveshje/gjykate kushtetuse.

kete vetem njeri dinte ta bente, gues who!!?

nuk do meret vesh ndonjehere, gjate asaj periudhe jemi udhequr gjithmone me modestine me te madhe.

Shansi eshte shume i vogel, qe kjo qe thua te jete e vertete.

Opo te vithiset krejt Gërqia. Ne perfitime kemi: Marrim Çamerine, zhvillohet turizmi, greket do vijne argate ne Shqiperi dhe shqiptaret do behen zengjine. Dhe plot perfitime anesore. Apo ç'jane ato greket si ngjala Janine smileyKush e mendonte, Usa na ktheu Kosoven, BE po na kthen Camerine.

Se besoj se do hane bar.

Akoma s'i ka ra telefonit Obama kshu. Merkel mos me caj trapin, mjaft lujtet cic mic me grekun se ju leshova wikileaks ... 

Adriana Sorenson, a New Yorker on a 10-day vacation, browsed the Rolex watch collection at the Kessaris shop.

smiley

Amerike te qofsha fale...

Apartament 2+1 ne Varkiza, mu ne plazh, $30k kish ble nje kushua im. smiley 

Qeka nxitu kushua. Po te kish prit dhe 2 jave do ta merte apartamentin $18k.

Per nji cap buke o Bame...per nji cap buke! 

I durumi i fitumi!

well, gjithnji m'kujtohet shprehja e nji punonjsi te ATSH-se: nuk pihet shampanj ne hale.

edhe frenohem.

Shiko dhe simboliken: pronare pasurie te patundshme ne djepin e qyteterimit perendimore! 

te zoterojme nji cop stem-cell te demokracis? ne formet e vet fillestare, para big bangut: dhimokratia?

ja, kte nuk e kisha mendu.

asell asell do duhej me pa real estate ne ishullin e Miletit, Ron. po ate e kapka per dreq tyrqia.

Parafytyro qe mund te jesh pronari i nje cope toke ku ulej Sokrati me studentet e tije! 

Te ka humbur dimensioni emocional karshi prones Cim! Nuk ke faj, e cfare emocionesh mund te te ngjall suberbia amerikane pervec konsumit dhe nje rehatlliku qe po i afrohet standarteve te famshme stambolliane! 

 

ne backyard do kete nje shteg ne te cilin kane ecur duke u llafosur Sokrati dhe Platoni. Do e quajme midis nesh shtegu "Republika". Aty ku fillon nje si pyll, nje lirishte me sakte, do kete nje degezim shtegu qe do e quajme "Holzwege", per inat te bavarezeve te that e meskin qe vetem muhabete borxhesh dine me bo.

Ke te drejte. ku ka pare qe t'i blej kto. Jemi dambllos duke konsumu materiale inerte dhe duke e ngushtu orizontin te peshku pa uj.

dum ajer, liri, spacjo vitale, thalassa...

do na nderoni me vizita ne ishullin tone, zotni? te bisedojm pak dialektik, ashtu si dikur... duke ecur me sandale e duke recituar me vete aristofanin ne pauzat medituese?

Dhe e gjitha kjo per vetem $25k. ("$25k te qelbta" desha te shkruaja por nuk e bera pasi mendova mos u dukem si pordhac ketyre qe shkruajne nga europa)

Po Koqos kush do ja bleje apartallatet qe ka men me bo? Edhe kur deshte me bo dasem gabeli, ju ca daullja. Prape nje hap para greqrit.

25k koqo ste jep as garazhin. No good.

apartallatet smiley

nice one!

menjen ne mesim, behet fjale per ishujt

peshku t'kishte lek, blinte brek

kur te kete koqua ishullin e vet e diskutojme prap, ketu jemi s'na shtrengon njeri.

Ne vendin turistik Halkidiki !!!!  per 40 metra katror e ble me 10 mije euro..sikur thone 

I lavdishmi Pirro Dhima deputet ne parlamentin grek ka frike se mos greket perfundojne me tollona si ne ne kohen e dulles. Po derri ja kifte nonen, kur ke deputet Pirron ne hale te gomereve do shkosh. Keq e ka greku punen. 

C'te keqe ka te kesh Pirron deputet? Apo po paragjykon s'mbush shume si ish-peshengrites? Ne ish-peshengritesat i kemi bere kryeministra, kryetare kuvendi.

Ahahaha, dmth Shqiptari i Vjeter kete Pirro Dhimen citonte  kur thosh se në Greqi flitet vetem për skenar shqiptar (dmth shqiperia e Dulles). Lexo une reportazhe nga Gerqia neper mediat franceze. Lesh! As i llaf për Dullen! Paska qene Pirro Dhima référenca !!! smiley

Per ate pune ne fillim e tha Pangalos dhe sot po perdoret shume si krahasim nga Europian qe ndjekin ceshtjen e Greqise.

Po si perfundim ajo qe qarkullo ne Greqi eshte: vota eshte ose ne Europe, ose si Shqiperia/

Paska rënë vlera e dalë nga Komanda e SHQU-pit . E majta në Shqipëri po pregtit skenarin grek smiley

dajosho,  Pirro nuk ishte i zoti te futej ne Insitutin e larte te Sportit..  deshtoi koketrashi ne teste.  

dhe  sipas  spikerit te famshem  te TVSH Lad Grillos, kjo ka qene edhe arsyeja kryesore:  inati i babait te Pirros  qe te birit nuk e toleruan  dhe  nga  inati vendosi qe Pirro te konkuronte per Greqine..

 

Presidenti i Komisionit Europian, sot kishte thene se "nese bie euro, deshton Europa", si dhe kishte bere thirrje popullit grek ti thone po marrveshjes me trojken.

 

jo or jo, vertet kish thene keshtu?1  -shiko mos e ka thene Nard Ndoka..?.

Po ashtu u shpreh se Greqia do dale dhe nga BE-ja gjithashtu nq se del nga euro..te dyja keto jane te lidhura ngushte

U mbyll ajo pune sic po vene bathet, Tsipras sapo u shpreh se nuk e paguan kestin e radhes ....

Po sigurisht qe nuk do e paguaje! Pse kujton njeri se po bente gjasme siç kishin bere deri dje Samaras & co ??

ps : ne fakt, me mirë të fitoje PO-ja, pra greket të votojne për propozimet e BE;  Tsipras të dorehiqet dhe Greqia ti rikthehet "merr-borxh-laj-borxh" deri në perjetesi smiley Dhe Peshku te lumturohet po aq në perjetesi.

ps2 : e habitshme ngjashmeria e kesaj historie me ate të se vetmes qeveri vertet të majte të ardhur me vote në shek XX : me ate të Aliendes! O me forcen e armeve, o me forcen e lekeve, Borgjezia e ka të pamundur të pranoje nje realitet të ndryshem nga ai qe do të desheronte ! Hatà ! 

ps2 : e habitshme ngjashmeria e kesaj historie me ate të se vetmes qeveri vertet të majte të ardhur me vote në shek XX : me ate të Aliendes! O me forcen e armeve, o me forcen e lekeve, 

Chavez po rrotullohet ne varr se ti i hoqe vleren.

Borgjezia e ka të pamundur të pranoje nje realitet të ndryshem nga ai qe do të desheronte ! Hatà !

Shume e vertete! Ishte borgjezia ajo qe i vuri koburen ne koke Greqise e i tha "o merr miljarda dollare borxh, o te vrava. Dhe mos mblidhni taksa. Paguani rroge te 13-te. Dilni ne pension heret. Free for all!"

Dhe paguani pensione rrobve qe s'kane shkel kurre ne Greqi, e qe jetojne ne Shqiperi, se eshte i rende kapitalizmi.

Po si me the dje? Nuk duhen trazu te pasurit se ashtu jane ca pune? Jo destabilizim e jo me the e te thash? smiley Une prisja tjeter gje nga keta. 

Stalker, i ka keq punet Komunizma.

Dikur me nje Puro e 40 luftetar u merrte Havana, sot Lepurushi Tsiprias ankohet qe Evropi nuk ja jep Vezen e Pashkes GJENE falas. Po lere Alienden e shkrete se ishte mendimtar e jo skorpions qe bridhte me Harley e xhup me Percina , kancelarive te Europes per te lypur para per buzuqi. Greqia e bukur eshte, para kane pse nuk punojne djelmoshat por duan te rrjepin Kllasen punetore ne Sloveni e Poloni? Po pse edhe Marksistet shfrytezojne njeriun ??????

nigjoj qe paska fillu rracjoni n'greqi.

eh, mer Enver, kashe paskshe qen, kashe!

I lebetitmo kur te shkosh ne Greqi per pushime meri dallart me vete te corapet se nuk jepkan bankat leke as per te huajt.

ah edhe i gjo, kur tja japesh pashaporten per kontroll jepja bashke me gishtin e mesit... jo me ate te unazes se mos te rrujn unazen.

E kur si kena majt dallart ncorape noiher???? Sa her kaloj tranzit ne Evropi, qente e anti-droges mi lepijne kepucet e corapet per ate pune sa me shofin shtremt njerezia.

 Po jo mer se skena ngut, Greqia aty eshte, te kalojne tek Dhrahmia i her e te kembejme nonji lek ne Santorini, gjithmone tu bo Selfi me kamarieret. Ene ti mos u nxito, prit inflacionin te boj punen e vet. Si i thone ktej nga ne Miu i dyte e kap djathin....miu i pare ehe

smiley

kom vone re qe per sezon veror je gjithmone shume ne forme ti i lebetitmo, me batuta e me gallat. Allall, gjendje relaxi knej smiley

O i Lebetitmo paskan vone linje trageti Porto Rico- Greqi per te mos humb kohen me aviona smiley

Jo mer Daj, aq sa shko bileta per ne porto rico aq shko ene per europe, mbasanej kur shko ne Porto Rico shkohet ne dimer se ne Vere te mbyt shiu e vapa. Spo hapet ndonje aeroport ne Vlore a Sarande, me shku Direkt prej Italie, e ndalo 3 dite ne Rradhime, 3 Dite ne Sarande e 2 dite ne Selanik, me i dhon ene i dor kojshive se jan ne dite jo te mire.

hajde urdheroni te akomodoheni ne tragetin e famshem Falimenti ku shiu dhe vapa tropikale e veres Porto Ricane gershetohet me ritmin mesdhetar te muzikes se famshme Greke me buzuki. Linja e re PR-GR gjithmone prane jush, pranohen prenotime/çprenotime/prenotime/çprenotime/prenotime

♪ ♪ ♪ Oye como va mi ritmo

Bueno pa gozar Megale ♪ ♪ ♪

A po perfitojme nga kjo situate per te bere ndonje fushate blitc marketingu nga ministria e turizmit per te kape qofte edhe nje copez te ktyre turisteve te lekundur por me leke?

http://www.wsj.com/articles/foreign-tour...

 

 

OQI thote Athina
OQI Selaniku
Merkel & Juncker
do bien nga fiku

hoto" href="http://twitter.com/Adea_Guillot/status/615564126975361024/photo/1">Voir l'image sur Twitter

po bej njecik pushim a derebardhe  se u rrobtove dite e nate t'i mbushesh mendjen komunitetit peshkist qe marksizem-leninizmi do triumfoje.

 aty mbahu ti se do bjeri merkeli nga fiku per buzuqet e athines. Dream ON!!!

 

Eshte lufta finale
vendimtare mbi dhe.
Internacionale
do jete botë e re!

hahaha

do ti qe  e paska pase mire pangallosi qe ka invokuar kohen e enver hoxhes.

Ky flet tamam si enveri. Nuk paska lene veper te tij pa konceptuar.

Kopjac qenka dhe ki:the only thing we have to fear is fear itself, we shall overcome.smiley

ehhh, ki ka delirin e madheshtise e i duket vetja FDR.smiley

 

Vallahi me mire keshtu o stalker.

nda me ne fotot e rinise me mire se sa merresh me ciprasin.

kshu u mblidhshin robt para Didaktografikes me mar kuti kartoni smiley

tani keta karabushet e greqise ja paskan degjuar te gjitha fjalimet komandantit mqs perdorin shprehje e terma te asaj kohe. sa qe vete me fryme e beri si deshi vete e se rruajti per njeri, tani qe nuk eshte me llafet jane te teperta.

500 vjet shqipja priti, Skenderbeut nje vella ja rriti...

po shune gjera kane qene me vend e shume gjera u kuptuan tamam, tani qe u perballem me boten. me rastisi te rishihja nje film shqiptar 'vitet e pritjes' , nje pershkrim aq real problemeve te emigracionit sikur regjizori ishte i sapokthyer nga emigrimi per vete. ka pasur dicka te vecante si person komandanti.

Nana Merkel tha dy fjale

borxhin grekut skem me ja fale

Falemners qeverise greke!!! Nuk ka gje me te bukur se kur stoku hip e zbret me nga 50% nga dita ne dite, si me qen funksion sinusoidal. Na kenaqet!!!!!

leri stocks, bli german bonds

Ki cik meshire per Greqine...

- Jo jo... kaq...

Greket sot ne shesh thane me ze te larte "oqi".

 Qe o qi ai muhabet s'ka diskutim re file, po thuaj jarebi te kete bere ndonje plan qeveriu juaj se cfare do beje pas "oqi-t" se po vazhduan bankat te japin me pikatore pertej 1-2 javesh, do e shifni bythen n'siklet. 

"ky nuk quhet se eshte komunist"  tha Beluli

 

«Në mënyrë naive dhe budallaqe mund të themi thjesht: “OK, komunizmi ka mbaruar.” Por unë mbetem komunist, një komunist negativ, shumë modest. Por, do të mbetem marksist në cilën anë? Nuk duhet të harrojmë kurrë që lidhja e Marksit me kapitalizmin ka qënë shumë ambige, sepse kapitalizmi sidoqoftë ushtrohej si një lloj magjepsje mbi të: është sistemi më dinamik, është thuajse një mrekulli! Unë jam tërësisht dakord me këtë dhe kjo më ka krijuar probleme politike. Them me vetëdije që jam komunist dhe jo socialist, sepse gjithë bota mund të jetë socialiste, po ashtu edhe Bill Gates mund të jetë socialist. Socialist, do të thotë: o zot, ka njerëz që vuajnë, duhet t’i ndihmojmë, duhet t’i jemi solidarë, duhet njerzillik, bla bla bla … Por nuk është ky problemi. Problemi është ai i rezistencës kundër kapitalizmit global. Ajo që i jep veçanësinë komunizmit është universaliteti i tij».

cfare sulmi kunder demokracise greke mo??  -referendum deshen, referendum u dhane..smiley  kush po i pengon, po e bejne greket referendumin..

ore jeni ne terezi ju,apo jo??   -po evropianet jane treguar aq te durueshem me keta, sa ska ku shkon me!    pranuan u ulen ne tryeze bisedimesh me keta derdimene  te pacipe!   ja ketu Varufakis, me ate koken prej neadertali, qe  pasi xbertheu ekonomine boterore.smiley   i ngre gishtin e mesit Gjermanise  ky harbut e rrac harbuti...   ja, me kesi soj langosh i duhet te deal Evropes.smiley

Nuk me vje keq fare qe tha Stick the finger to Germany, por qe s'pati burrerine ta pranonte kur doli, po thoshte eshte bere montazh. Dy fjale njesoj s'ja kam degjuar une ketij robi.

Keq dhe na vje o Belul, se kena gati 800.000 shqiptar andej. E ata e hane me shume se te gjithe. Me Greqine jena prapanice me prapanice ( si thote frengu), por dhe me muhabete qe bojne keta s'bohet.

p.s. kam vu re qe shqiptaret ne Greqi, ata te kthymet e emrit sigurisht, kane fillu shajne Shqiperine me shume se Greku. Shume gjynah! Nje mentalitet skllavi me gjithe mend. Kam degju nja ca gjojna qe me mire mos ti kisha degju.smiley

Po ku jane 800 mije shqipater ne Greqi aman ...

asnjehere nuk kane qene 800 mije 

tani shumica kene vite qe kane ikur ..

Amerik ,Kanada ,Angli ,Gjermani ,France,Itali ...e shume te tjere ne Shqiperi ...

keto shtete qe permenda e di mire qe kane levizur shume shqiptar 

po mund te kete dhe te tjera qe si di ...

Te largohen ..nuk ja ka njeri fajin ..

si i moren masat te tjeret ...

Per nje cope buke duke vjele ullinj e portokalle ... le te punojne tokat e veta me mire ...

 

Ne duhet të jemi të qartë: pothuajse asgjë nga sasia e stërmadhe e parave që i është dhënë hua Greqisë nuk ka shkuar realisht atje. Ajo ka shkuar për të paguar kreditorët e sektorit privat – përfshirë bankat gjermane dhe franceze

 

Por sërish çështja nuk ka të bëjë me paratë. Ka të bëjë me “afatet kohore” për ta detyruar Greqinë të gjunjëzohet dhe të pranojë të papranueshmen – jo vetëm masat e kursimeve, por edhe politika të tjera regresive dhe ndëshkuese.

Por pse Europa e dëshiron këtë? Pse udhëheqësit e Bashkimit Europian po rezistojnë ndaj referendumit dhe po refuzojnë madje dhe të shtyjnë për pak ditë afatin e 30 qershorit për pagesën e rradhës së Greqisë te FMN? A nuk është Europa një institucion i ndërtuar për demokracinë?

Në janar, qytetarët e Greqisë votuan për një qeveri që premtoi fund të masave të kursimit. Nëse qeveria thjeshtë po plotësonte premtimet e veta elektorale, ajo sakaq do të kishte hedhur poshtë propozimin. Por ajo dëshi t’i jepte grekëve një shans për të dhënë opinionin e tyre mbi këtë çështje, kaq kritike për të ardhmen dhe mirëqënien e vendit të tyre.

Ky shqetësim për legjitimitet popullor është i papranueshëm për politikën e eurozonës, e cila nuk ka qenë kurrë një projekt demokratik. Shumica e qeverive anëtare nuk kërkuan miratimin e popullit kur vendosën të dorëzojnë sovranitetin e tyre monetar te BQE. Kur Suedia veproi në këtë mënyrë, suedezët thanë jo.
 

Dhe, natyrisht, ajo që po shohim tani, 16 vjet pasi eurozona i institucionalizoi këto marrëdhënie, ajo është antiteza e demokracisë: Shumë udhëheqës europianë dëshirojnë të shohin rënien e qeverisë së majtë të kryeministrit Alexis Tsipras. Në fund të fundit, është jashtëzakonist e paleverdishme të kesh në Greqi një qeveri që është kaq shumë kundër atyre politikave që kanë bërë kaq shumë për të rritur pabarazinë në kaq shumë vende të përparuara dhe që është kaq e angazhuar për të shkurtuar fuqinë e shpenguar të pasurisë. Ata duket se besojnë se mund të rrëzojnë qeverinë e Greqisë duke e sfiduar atë të pranojë një marrëveshje që bie ndesh me mandatin e kësaj qeverie.

 

Thuhet se po nisen vullnetaret per Greqi. Si thuhet greqisht no pasaran.smiley

Oqi parakalo. smiley

Ma more nga goja, por isha tu menu nje Oqi Pedhja. smiley

Vallai pune me rrezik me oqi aty. Ta kapin e s'ta lshojn mo, vendoset me referendumin te thone.smiley 

Adem Sarande
Dy fjale me ministrin grek te ushtrise.
------------------------------------
Ndjes qe emrin sja them dot .
Pasardhes nga Arqmandridhi .
Me thane ka vajisur armet 
Brek e oshkure i lidhi .
********************
Hiqe hiqe ceshte ky trim .
Ku i shpie palikarët .
Pse slexon pak histori .
Se ckane pesuar te paret .
**********************
Hiqe hiqe Caluqidhin .
Po ve ne gjerdan fisheket .
Po me se do luftoje valle ? 
Nuk e she qe i rane breket ?
************************
Kish ardhur ne Kakavi .
Dhe me thane qe burrëruar .
Me nje brisk nga te berbereve .
Kerkonte vende pa rruar .
*************************
Nga kaloi me se erdhi .
Si kaloi ne Janine .
Qe maskuar si Sirian .
Te shmangte Pasha Alinë .
*************************
Ngrei tangat mor levend .
Se te jane grisur cop cop .
Cthua ti ketu sgjen vend .
Ke hesape ne Evrop .
******************
Kerkon naft nga deti Jon .
Po e ke gabim mor "burr" 
Se ti je pjelle e shurres .
Ndaj dhe prap do marresh shurr .
**************************
Qe kur moret qeverrine .
Une e dija se ç'mut ishit .
Ua njo dinakerine .
Lexova planet qe kishit .
*******************
Ne sjemi te gjith Gerven .
Thate se Gervener do gjenit .
Kini hesapet gabim .
Do merrni fiqt e Gervenit .
*********************
Pa shiko cdo besh me trojken .
Zgjith ate ceshtje me pare .
Do ngelesh si qen pa qull .
Ti kane zene koqet ne darë .
***************************
Dashke te ngresh prap ushtrine .
Edhe te krijosh reparte .
Ushtaret i ke pa buk .
Vuri te mbjellen patate .
**************************
Me dogjo more lum miku .
Keto fjale doja ti thoja .
Mos u fshi me gjethe fiku .
S'kruhet bufi me Shqiponja

 

 

https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/hph...

Sa mire qe qelloi kete vit kjo finalja e Grexit-it. Nuk kishim as kampjonat europian as boteror.

smiley 

Po pra jane bere tifoze dhe analistet nderkombetare; e ka fajin Greqia vs Evropa vs ishulli i lezbikeve vs kapitalizmi vs Merkel qe i thote Cipras e bejme por vetem nese me le te jem une siper...ose ciper. 

Dy gjera ishin te q*rta gjithmone gjate kesaj krize, e tani u kristalizuan (do thoshte Meta) per te gjithe: 

- Evropa i jepte para Greqise duke u hequr sikur ato para ishin per rimekembjen e Greqise; ne fakt ishin per stabilizimin e interesave te BE dhe shteteve te tjera ne BE. 

- Greqia ia merrte parate Evropes duke iu hequr (grekeve dhe botes) sikur ishte duke bere dicka per rimekembjen e Greqise dhe daljen nga piramida fiskale; ne fakt thjesht po vazhdonte t'i binte me dore me paret e "armiqve perendimore". 

Tani ok (oqej do thoshin greqerit) le te bejne cfare te duan, kete opsion e kishin qe ne fillim xhanem e dihet qe cfare te duan do bejne/benin. Jarebi te bejne dicka me mend per te miren e grekerve, por sidomos te shqiptareve (meqe secilit i dhemb bytha e vet me shume). Ama cfaredo vendim qe te marren tani, do kete shume me shume pasoja negative (dhe me shume afatgjata) ne krahasim me nje vendim te njejte/ngjashem qe mund ta kishin mare prej vitesh, qe kur i doli "atdheu demokraci-pjelles e perendimor" piramide. 

 

Shyqyr qe na iku saluku se do perfundinim edhe ne si greku! Ja rezultati kur te drejtojne qeverira te papergjegjeshme. Une them te bojne si te bojne greket e te shesin ca ishuj se nuk u bo qameti. Kur te bohen mire i blejne prape. Une per vehte do ti ndihmoje duke blere ndonje vile buze detit, se me pelqen shume bregu i Greqise. 

Greket te shesin shtepite... se kane nga 10 per koke pa paguar asnje takse...

rrace e qelbet... ne kemi nje jete qe ju njofim po shyqyr qe po ju njofin dhe te tjeret ...

Ketej duke dhene shpirt ,ketej menjen me ta fut e kane ...lajmet e fundit duan tre pale varresa ne token tone e me kockat tona ...si dikur ...

 

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotcias (Kotzias) do të vizitojë Shqipërinë në muajin korrik. Lajmi bëhet i ditur nga gazeta e përditshme greke, “Ekathimerini”, e cila shkruan se vizita e diplomatit grek do të bëhet në 15 ditëshin e dytë të korrikut.

Sipas gazetës, palët do të diskutojnë për të hequr ligjin e luftës mes dy vendeve. Po ashtu, ministri grek do të kërkojë që PDIU të mos jetë pjesë e qeverisjes. Kjo vjen një ditë pas deklaratës së djeshme të kreut të kësaj partie, Shpëtim Idrizi, i cili tha se partia e tij, me rritjen që fitoi në këto zgjedhje, do të kërkojë post ministror.

Sipas grekes, në agjendën e diskutimeve do të përfshihet çështja e minoritetit grek në Shqipëri si dhe do të diskutohet ndërtimi i 3 varrezave greke. Përsa i përket integrimit në Bashkimin Europian, Greqia zotohet se do ta mbështesë Shqipërinë, si dhe do të diskutojë për njohjen e shtetit të Kosovës.

Kush është Nikos Kocias

Nikos Kocias ka shërbyer nga viti 1993 në Ministrinë e Jashtme. Si këshilltar i ministrit të Jashtëm, Jorgo Papandreu, Kocias ka qenë përgjegjës për marrëveshjen e Helsinkit (2002), e cila rregulloi statusin kandidat të Turqisë në BE. Kocias është autor i 24 librave dhe artikujve shkencorë. Njihet si mendimtar brilant dhe strateg, me një pikëpamje krejtësisht vetjake për politikat e jashtme. 

Lexo më shumë në: http://www.gazetaexpress.com/lajme/g...a...

hahah

smiley 

bankat nuk i mbylli Gjermëni, por Tsipras d.v. Te ish per gjermënin, merr borxhe/laj borxhe edhe nja 100 vjet te tjera

Do ua nxjerim te qeshuren prej hundesh, e kemi asin nen menge ! smiley

Kjo ishte buzeqeshja e Merkel gjate Boterorit, e dime te gjithe kush fitoi. Tsipras e ka inatin se po e ben zap nje femer, pa leri idealet smiley Keta bukuroshet greke ketu s'lene vit pa shkuar me pushime, shtepia 3 kate, kokerr takse nuk paguajne.

edhe bukuroshet franceze, s'lene vit pa shkuar me pushime, shtepia 3 kate...

Ate pune kane bukuroshet kudo; halli eshte i ketyre

Pikerisht! Mua me vjen shume keq por sikur bukuroshet t'i mbanin ca para brenda Greqise, ndoshta s'do kishte ardhur puna deri ketu. 

ok, ti thua qe gomari mund edhe te caloje nga veshet; une them jo smiley

O shqiptari i vjeter, na thuaj ndonje te re nga terreni...se u beme kurioze!

Ja dhe Porto Riko ne hapat e Grekut.

 

Brenda dites se sotme duhet paguar kesti i rradhes ne mos gaboj.

As 60 evro nuk po mundin te terheqin greket se ne shumicen e atm anembane vendit kane mbaruar kartemonedhat 20 dhe 10 euro.

le te perdorin kartmonedhat 100 euro

Ju te Anglise e keni ne gjak ate zgjidhjen e tipit "le te hane biskota". smiley

per te mire te tyre e kemi. anglezet jan bezdis se tepermi...se kujtun se po ndodh ne qipro kjo, derisa ju tham - qipro, no problem. greece on the other hand...

Ju kane vene limitin e 60euro ne dite

tashti...markatat u ngriten sepse pritet marreveshje sonte.

komunistat ne litar smiley

p.s. sa shum komunista ka ne franc mer burr.... 100% e peshqve ne franc jan komunista (stalker, zhardina, profili)

p.s. me behet qejfi qe te gjith jon tu lexu guardian - gazeta me e mire ne bote smiley

evropa e do greqine, po greqia duhet te ndryshoje sjelljen. kjo ka qen, eshte, dhe do te jete qellimi!!!

evropa e do greqine

Po cila "Europe" seeeeeeeeeeeee ! smiley

 

ps: Shek. i 21 do hyje ne histori si shekulli i Semantikes ! smiley

Gabim beri, po key e ka dobesi Ciprasin se e le ta kapi nga faqet. Nderkohe Merkeli me shoke i thane se anje nuk ka te drejte te flase ne emr te Evropes dhe edhe deal qe i kane dhene te premten ishte me shume se c'e meritonte. Drute e shkurtra. Nga ana tjeter Stalker, kjo ceshtja e Greqise eshte monumenti i dites ndaj normal qe gjithe robt ku jane e ku s'jane do vijne te vene nga nje lule qe t'iu dali emri. Nderkohe gjerat po rrotullohen gjithnje ne te njetin drejtim gjithnje e me shpejt. Megjithese si levizje grexit eshte nje gje e padeshiruar, Europa ka 4 vjet qe po pergatitet teknikisht per kete moment. Do thush ti pse u pregatiten qe me perpara. Po ja pra, se e dinin me cfare syfetesh kishin te benin, ndaj dhe tani nuk eshte se e kane shume problem qe gjigandi ekonomik grek po del nga zemra e Europes. Ne dalte gjithsesi, se ne greqi te gjithe televizionet private dhe gazetat e medha jane per pone. I vetmi tv ben propagande per qeverine eshte TVSH-ja, me fal ERT, kanali shteteror qe ai e ngjalli pas vdekjes nga falimentim nja dy muaj me perpara se do i duhej per kete dite.

Juncker qeka gerrnete komplet. smiley

si tha Mateo Renzi....ne nuk e eleminum pensionin e parakohshem per italianet, ne menyre qe Greket te mbajne te tyrin

Greece’s Troubles Attract Little Sympathy From Poorer Neighbors

Greece’s left-wing government has cast itself as the victim of an elitist financial and political order beholden to Europe’s stingy rich, notably Germans.

Some of the most resolute opponents of cutting Prime Minister Alexis Tsipras and his Syriza Party any slack, however, have been Europe’s most deprived nations, places like Bulgaria, the European Union’s poorest member, and Baltic States blighted by decades of Soviet-imposed penury.

“We are much poorer than the Greeks, but we have performed reforms,” Rosen Plevneliev, the president of Bulgaria, a northern neighbor of Greece, said in an interview. “When you have a problem, you have to address it and not shift it to Brussels or onto somebody else,” he said, deriding Syriza’s complaints that Europe had let Greece down.

The left-leaning Syriza Party has won applause from a host of mostly small left-wing groups in Europe for bucking what they condemn as the tyranny of greed-fueled markets and elitist technocrats. It has also been cheered by right-wing insurgents like Marine Le Pen, leader of the National Front in France, who rejoice at Greece’s troubles and see them as proof that Europe’s established order is crumbling.
...
Viewed from Bulgaria and other poorer countries, however, Greece’s suffering draws only curt comparisons.

When Greece’s finance minister, Yanis Varoufakis, in an early round of negotiations in Brussels, complained that Greek pensions could not be cut any further, he was reminded bluntly by his colleague from Lithuania that pensioners there have survived on far less. Lithuania, according to the most recent figures issued by Eurostat, the European statistics agency, spends 472 euros, about $598, per capita on pensions, less than a third of the 1,625 euros spent by Greece. Bulgaria spends just 257 euros. This data refers to 2012 and Greek pensions have since been cut, but they still remain higher than those in Bulgaria, Lithuania, Latvia, Croatia and nearly all other states in eastern, central and southeastern Europe.

http://www.nytimes.com/2015/06/30/world/...

Vete fakti qe muhabeti ka shkuar deri ketu eshte nje falimentim i Greqise,nuk ka nevoje per firme a vule,firme a vule qe mbase nuk do te vij..por sa do duroj..ja do e shtyj max edhe 6 muaj a 1 vit e pastaj ne kete gjendje do vi perseri Greku. Kjo krize qe ka mberthyer evropen i ka rrenjet e thella,nuk eshte personale si mendon qeveria ose populli grek.Bota ka ndryshuar,nuk te fal njeri qindarken.Sot njerzit ne evrope ankohen per nje pjate makarona qe u jepet refugjatve,edhe kaq tia di per faleminderit emrit e historise se saj Greqia se me nje fushate mediatike modeste shkon per lesh,mjafton te pranohet pa shume teorira se problemi grek nuk ekziston..praktikisht bankat qe dhane borxhin e shteti grek qe nuk e lane dot duhet te kishin shpallur falimentimin me kohe,qeverite evropiane nderhyjne per te shpetuar bankat e tyre duke blere borxhin, mire bene..kush i detyroi e per cfare ankohen tani? Te gjej edhe greku dike qe i blene borxhin e pastaj te flas e ankohet..se keshtu me fjale jane kapitalista te medhenj te gjithe si grek e gjerman!

Kerkoja mrom tek CNN ne TV nej lajm nga Greqia, hic. Gjysma e gazetareve merreshin me heroizmin e nje polici qe kapi nje te arratisur ne upstate NY, gjysma tjeter me martesat gay. Ja cdmth me e pas ne terezi. smiley

Prit se edhe pak dite do filloje te ti zere lajmet Costa Rika,... Greqia e SHBAve 

Porto Riko bre, 72 meleard dollaro..jo Kosta Rika

Gabim im ke te drejte.. smiley

eee... s'i ke parasysh ato portorikankat ti .... pranej i ngatrro smiley

Po me duket peshku si forum nacionalistesh.

kush   pret   oren  19

Merkel do prese perfundimin e referendumit per nje negocim te ri, keshtu i takon popullit grek cfare do te beje, ashtu sic e kerkuan...

 

Merkel po degjon mendimin e eksperteve financiare te saj. Dalja e Greqise i kushton i kushton 2% te GDP te Europes ose rreth 350 miliard euro, Ristrukturimi i borxhit i kushton gjysem...perderisa nga bankomatet nuk dalin Drahma kur kerkon Euro, duket se ka oferta e kunder oferta.

Nderkohe dyqanet Greke po bejne xhiro 100 euro ne dite.

ja te shohim ca do thone ne oren 7, po vajti muhabeti per pergjigje pas referendumit nuk parashikohet cfare mund te ndodhi.

Aktualisht sot Greqia falimentoi perderisa Varufakis nuk mbushi cekun me 1.6 bilion Euro...300 milion prej te cilave mbushin daten 30 diteshe te skadences nga 30 Maji. Por perderisa ATM machine nuk po nxjerr Drahma duket qe ka ende shprese e formulat jane te ndryshme. Ai referendumi duket idiotesia e rradhes sepse Tsiprias ne oren 1 do kerkoje perseri Bail-out 2 vjecar...por Greket do kene gje referendum edhe per kete????

Tironco, fakti qe Merkeli kerkon te prese referendumin duket icik keq sepse tani po e shef si dicka te pranueshme. Minus per Merkelin kjo dhe i jep icik krahe Ciprasit. Ose Merkeli po tall bythen.

Po tall bythen, po u jep ate qe kerkuan...

do bythe ti besh presion kesaj nuses.

Tsiprias, ka pergatitur 2 faqe karte, qe do e dorezoje per 32 minuta. Nese aty nuk eshte ceku 1.6 miliard Evro i firmosur nga Varoufakis, per FMN, Greqia falimenton. Merkeli kete fakt nuk e ndryshon dot...formulat mund te jene te ndryshme....por sot Merkel nuk cfare pergjigje te jape. FMN pret cekun prej 30 ditesh. Merkel mund te beje marreveshje te ardhshme per restrukturim borxhi sepse i bie te kete leverdi financiare e kjo eshte pune per te, por falimenti ka avancuar e jo filluar.

Nejse Dajosh, Ne ne US kemi 19 bilion dollare ekspozim ne Greqi dhe 72 bilion ne Porto rico, plus ngadalsimi i Kines qe eshte bere shume shqetesues, po na vjen perfekt storm nga te tre krahet me duket e bythe te forta ...si i thone.

Skemi frike nga bora, skemi frike nga shiu, jemi rrace e forte, rrace arixhiu smiley

Pse kështu ? U shumëzokan me zero gjith këto Anale të Peshqërve e Peshkave vetëm se duhet të presim çfarë do thotë znj e nderuar Merkel smiley

Të mos harrojmë se sh.Gjëmbi gjatë anales përmendi dhe emra Profesorësh smiley. Dhe tani na del se edhe ekspozeja e shtjellimit të mësipërm të qështjeve smiley nga Xhibi nuk paskan Vlerë ?

E të gjitha këto se do pritkemi se çfarë do thotë Merkel ? . E shkafja asht kjo Merkel para nesh ? Nuk më duket e drejtë kjo pasi këtu janë përcaktuar shumë mirë se " shkafja asht populli fajtor grek " dhe se " shkafja asht Qeveria e papërgjegjëshme "....

Gjithsesi urojmë që znj Merkel të mos nxitohet për Deklarata . E ftojmë  të lexojë me vëmendje  edhe analët e PPU ,  për një mejtim mëndjeje më të Pjekur !

 

Vate keq puna i nerum, do mbushur mendja dojcit, ske cben...

Greece asks for new bailout — its third — at 11th hour

Zbardhet propozimi i Greqisë, kërkon marrëveshje 2-vjeçare në euro, kundërshton Merkel, Eurozona takim urgjent në orën 19:00 

“Nuk konsultojmë propozime para referendumit”, ka thënë Merkel" smiley

Më duket se Grande Kaka i është qasur qështjeve...smiley

Si kriptokAmunsit që është e paska kuptue or tie që , pa sistem MONO dhe pa Folë Njëshi , s'paskan gjo në dorë edhe analët e Peshkut .

E çfarë Njente Kapo asht njaj . E nxjerr kokën kur duhet për me i dhanë me kuptue Popullit se

" Çfarë don Populli , Bën partia "smiley 

Ahahahaha, shtate në qase nga Referendumi aparatcikeve të Brukselit ë ?? smiley

 

 

Rendez vous ne shtator : Spanja smiley

Mire o mir, per ju Revolucionar aparatchiket, boni qejf nga franca teksa pini kafe e lexoni gazeten, po ata qe jetojne aty po e kapin realitetin.

Dyqanet ne Athine 100 evro dita xhiroja, kaq benin ene ne kohe te Dulles.  Merkel  SAPO tha JO per Tsiaprias propozimin ne leter kallajxhiu...... keshtu qe do ja coje Ferrin te Dielen Grekeve ne Athine.

Lufte klasash. Kjo eshte dhe tema e kesaj krizes dhe atyre qe do vijne.

http://www.panorama.com.al/wp-content/up...
Duke sqaruar votën kundër referendumit të Ciprasit, Dhima thotë se ai refuzon “shqipërizimit” e Greqisë. Këtu e ka fjalën për Shqipërinë e viteve fundviteve 80-të kur kishte krizë prodhimi dhe mungesë ushqimesh.“Jam kritikuar për faktin se kam zgjedhur që të jem i hapur dhe të mbështesë atë që unë besoj. Kjo është demokracia. Më thonë se nuk duhet të flas pasi jam shqiptar.
Pirro Dhima, deputeti i PASOK Unë jam rritur në Shqipëri dhe për shkak të asaj që kam jetuar, refuzoj “shqipërizimin” e shoqërisë greke. Refuzoj që fëmijët tanë të rriten me tollona, 1 kg djath apo 10 vezë për çdo muaj. Refuzoj që të jetojmë me një Enver Hoxhë mbi kokë”, shkruan Dhima në faqen e tij të “Facebook”.

Panorama

Deputeti me origjinë shqiptare i PASOK, Pirro Dhima ka reaguar ashpër në “Facebook” për kritikat ndaj tij. Në këto ditë të vështira për Greqinë, shumë deputetë të tjerë e kanë deklaruar se Dhima s’ka të drejtë të shprehet pasi nuk është grek.

 

Ja dhe katundaret  ''greke'' te Shqiperi zezes ...

Sa mire ja kane bere , do dhe ky me ate surrat e ato vesh,... me thone dy fjale ...

ja sa te dun greket ...

Duket se e braktisen Greket, Tsipriasin, turma pro-Eruopiane sonte ishte shume me e madhe se ajo OQQQQIIIIIIII 

20000 pjesemarres ne nje qytet 4 milionesh?!

U be Athina si ato vallet qe na kane vjedhur ne, hidhe kemben nje here ketej nje here andej. Dje ishin per "jo" sot jane per "po re po", sidomos qy burri me evro ballit

Cerek ore para default-it, Greku i tha BE "Ej, po sikur p.sh. te na jepni dhe nja 30 miliarde euro, e shtyjme dot me muhabet dhe nja dy vjet?" Qyqja, po juve jeni te zene me referendumin tani, s'keni kohe te merreni me negociatat me ne, llafosemi nga java tjeter - ia ktheu teta Merkel. 

Cipras shkoi per lesh me kete referendumin por rrezik do dale i qethur, sa i perket pozitave te partise/qeverise se tij ne politiken e brendshme te Greqise. Mileti grek eshte goxha i percare, plus i frikur e i shashtisur, pasiguria mbi te gjitha i nervozon shume. Me kete idene "gjeniale" te nje referendumi te mjegullt ne minuten e fundit, populli grek s'eshte prezantuar me ndonje alternative te mirfillte, thjesht i eshte kerkuar te shkarkojne pergjegjsine nga supet e Cipras.

cipra mund ta fitoje popullvotimin n.q.s behet.  kjo nuk mund te perkthehet si mbeshtetje ''ideologjike'' ndaj partise se cipres.  ideologjikisht cipra perfaqson 3-4% te popullsise. ka me pak mbeshtetes se edhe vet partia komuniste nga e cila ka dale.  mbeshtja i vjen nga nacionalistet  te cilet shikojne te cipra ''heroin'' qe u thote ''jo'' te huajve(gjermaneve). agimi i florinjte eshte rreshtuar te batalioni cipra

nga euro nuk ua mban te dalin se e dine ku mund te perfundojne.  gjithe lufta behet  qe te vazhdoje rubineta nga evropa. dhe furmnizoje deshirat greke per kthimin e perandorise bizantine.

bllofi do vazhdoje deri te henen.  nuk ka rruge tjeter per cipren.   ose te beje heroin me ua mora leket gjermaneve,ose do zhduket nga skena politike.   kjo e dyta eshte shume afer,,

 

Para te Dieles Referendare, Tsiprias do paraqisi plan tjeter perseri NESER....Po ju dridhen leqet e kembeve Grekeve e nuk dun me dal nga Euro. Nderkohe mund te thuhet se Ekonomi Greke ka ndaluar se marri fryme perfundimisht gjate ketyre 2 diteve. Shija e ketyre e diteve do ti bej Greket te mendohen dy here para se te hudhin voten ne referendum, sigurisht po u mbajt referendumi e Tsiprias nuk del ne minute te fundit me ndonje fjalim fitimtar.

Kjo ideja e kerrcenimit me referendum mesiguri ka qene e Varufakis. Si mjeshter ne game theory qe eshte i ka thone Ciprasit i fusim nje kerrcenim me referendum dhe pasi ti dridhen leqet Merkelit i japim ne min te fundit oferten tone. Po do ti qe nana Merkel nuk e hongri at koqe ullini kallamate. Tashti vine verdalle si pula pa kry strateget grek! 

Taksirati i Rilindjes thuj qe do ti duhet me riasimilu shqiptaret e epirit te jugut.

Jo ekaristo! Ne kemi fjalen e bukur shqipe faleminderit! 

puna eshte se  ca si Tsiprasi, Luan Zhizhegu, apo Stalkeri..smiley,  nuk arrijne te kuptojne se Merkeli dhe evropianet e tjere nuk i kane dhene nga leket e veta Greqise, por nga leket e takspaguesve respektive te vende te tyre..  dhe jane pergjegjes per kete ndaj popullit te vet.. 

deri tani kriza e Greqise i ka kushtuar popullit hollandez nga 0 deri 101 vjec,ekzaktesisht, 709 euro per person.  Hollanda ka 17 miljone banore. pak a shume kjo vlen edhe per gjermanet, francezet, italjanet, austriaket..., madje edhe per evropianet me te varfer se Greqia: ceket, sllovaket, bullgaret, estonezet etj ..

ndersa miqte marksiste thone:  bravo Tsipras, po lufton per popullin e vet kunder kapitalizmes.. referendum, eshte demokrat etj...  -po mire mo trima, po Merkeli spaska te drejte te luftoje per te drejten  e popullit gjerman..?!.smiley 

e paskemi shkruajtur ne te njejtin moment, do jete prejardhja vlonjate apo dashuria per tsirpasin smiley

e para besoj.smiley

miqt marksist jan ftof ne tajare.

e bukra eshte se bojn si xhymerta me paren e tjetrit.

shif kur te dali teoria qe kishte europa, prandaj i dha.

Ose sic thoshte I madhi Tit Palla: "vet desh!"

Greket jane te falimentuar dhe s'ka austeritet qe i shpeton. Merkeli nuk e ben per leket se e di qe leket jane bere tzatziqi me kohe e me vak. E ka kuptuar dhe gjermani i thjeshte qe leket qe i kane dhene grekut s'ka per ti pare me. Por do vazhdojne ti japin te tjera vetem qe te mbajne gjalle kete farse ideologjike neoliberale qe duke i mjeruar njerezit, ju rrit produktivitetin.

Kjo eshte e vertete. Merkeli nuk e ben per leket, halli i madh i Merkelit eshte se eksperiementi grek mbledh shume re te zeza mbi vete koken e Merkelit, ose si me thene fundin e supremacise gjermane ne BE. Ka shume popuj ne Evrope, qe presin me kuriozitet ecurine e eksperimentit. 

eshte e vertet qe evropianet e dine se nga keto pare do marrin pak ose aspak me.. por puna eshte se keto para ju dhane grekeve pasi Greqia ne fillimet e krizes  morri disa here borxh nga BE, ne kohe te shkurter per 2-3 muaj, nja 30 miljarde euro.   dhe  keto pare  zhdukeshin ne kohe rekord..  rrogat e administrates shteterore super te ngjeshur, (se Greqia ka funskionuar  si shtet socialist.. gati 1 person per familje punonte ne shtet),  pensione,kreditoret  etj..

pra erdhi nje moment kur pane qe Greqia po behej rrezik edhe per vet monedhen euro , keshtuqe u detyruan evropianet  te nderhyne vete  me nje plan qe garantonte Greqine me euro, likuiditet, per shume vjet (se thame, cdo 2 muaj donin 7-8 miljarde euro greket),  por ne te njejten kohe Greqia do ti duhej te bente reforma te thella.. ne administrate shteterore, pensione, taksa, tatime etj etj..

dhe po, kjo eshte e dhimbshme per popullin grek, mirepo ai vend kishte falimentuar! edhe per faj te tyre!   dhe ky plan ne fakt duhej pare si nje mundesi e mire per reforma dhe ne nje te ardhme riorganizmin te ekonomise... se kupton ti nashi, eshte mire te kesh gjihtmone dike qe ka nje qese me para per ty kur te duhen meqe je already ne momente te veshtira. se kot se ka emrin ''krize'' kjo e Greqise.

ose ndryshe: le te bejme nje krahasim me Shqiperine e viteve 90-te qe falimentoi  (si sistem)  ekonomikisht.. u mbyllen fabrika, leku u zhvlersua me disa qind per qind,  pensione e rroga mizerable, papunesi e madhe, nje shtet qe smund te mblidhte taksa shqiptareve te varfer ne ate faze pasi kaluam ne nje sistem te ri... gjithe ky tranzicion  i dhimbshem zgjati vite...
pa imagjino sikur Shqiperise aso kohe, ne ate krize te rende, ti  gjendej nje Merkel  prane me nja 100 miljarde euro pakete, e te thoshte: bravo djema, vazhdoni reformat e duhura dhe keto  leke i keni per mbeshteje, garanci e kompesim.. na i ktheni  kur te clirohet Shqiperia pastaj..smiley   he si thua, do ta kishim hedhur me kollaj e me bute  krizen ne,apo jo..?!  

se ne fakt, ajo qe kaluam ne ishte tamam krize,  kjo qe po kalojne greket,me miljarda euro  pronto nga Evropi, nuk quhet krize, jooo.

Belulo, pardon po do te dal kontra. Ne vertet nuk kishim Merkelin athere POR kishim ameriken. Kam qene vete tek sheshi athere kur erdhi Bejkeri dhe na tregoi cekun e bardhe. Akoma e kam ne vesh zerin metalik te Elez Biberajt qe perkthente. Ate nate askush nuk mundi te flinte nga ekstimi. Te nesermen do fillonim te hanim me luge floriri ose sic thuhej athere "kishim per ta kap veten". E nesermja akoma s'ka ardhur. 

hahaha, dajosho... Elez Biberaj mbase e perktheu, po i ndjeri Gramoz Pashko ishte benjamini i  ''chekut te bardhe'' qe  e perhapi ne gjithe Albanien.smiley

bravo djema, vazhdoni reformat e duhura dhe keto  leke i keni per mbeshteje, garanci e kompesim.. na i ktheni  kur te clirohet Shqiperia pastaj.. [smiley]    he si thua, do ta kishim hedhur me kollaj e me bute  krizen ne,apo jo..?! 

Njelloj do ishim .I vetmi ndryshim do ishte se meta nuk do kishte vila ne lalez por do blente ishuj te tere ne karaibe.greket te pakten i hengre bashke tek ne vetem nje elite .

jo jo,e ke gabim!  se ato leke te supozuara do ti administronte vet Merkel, ashtu sic po ben tani me Greqine... prandaj ska nga e luan bythen Greqia, jooo.  leket jepen strikt ne keste dhe ne kembim te reformave!.smiley

ndoshta por edhe nuk eshte se kemi qene fare pa ndihme.nje pjese e asaj paraje qe bone tym greket pikoi edhe ne shqiperi nepermjet punesimit te emigranteve shqiptare ...

E bukra eshte qe ne rastin e grekeve nuk ishin edhe aq nobel keto qellimet sepse me parate e gjermanit e te hollandezit e te vete shqiptareve keta kishin (apo ndoshta edhe kane) luksin qe te paguanin kostot e shovinizmit te tyre te vonuar. E kam fjalen per ato pensionet qe paguanin anembane Shqiperise per cdo te veteshpallur grek.

c'thote evropi Belul bej smiley

greqia e meriton luften civile.

Mund te vijne greket ne shqip te terheqin leket ne bankat simotra greke!? 

paret jan ne duar greke. spekullatoret ne litar!

plus qe kan shkombtarizu nuk di sa qindra mij shqiptar, bijt e kurvave. me pare qe nuk ishin hic te tyret.

asnji meshire per qelbesiren greqi! ata nuk jan bashkviktima. jan vetem bashkfajtor!

ne buzuqet e tyre pikon pare gjaku gjermoni, hollandezi, shqiptari...

 

po e jap dhe une mendimin tim se nuk ngeli njeri pa dhone men per ket teme.

Une mendoj se problemi nuk eshte as politik dhe as ekonomik por kulturore. "lufta" e vertete eshte kulturore, eshte lufte midis vlerave te ashtuquajtura protestante te europes se veriut dhe vlerave te europes se jugut (katolicizem, dhe ballkanizem). Vlerat protestante karakterizohen nga individualizmi, pergjegjesia, thjeshtesia dhe eficenca kurse vlerat e Jugut karakterizohen nga komunarja, rehatlliku, lluksi dhe mashtrimi.

Procesi do te jete i gjate dhe i dhimbshem por mesa duken bathet  hegjemonia ekonomike e Veriut po perkthehet dhe ne hegjemoni kulturore. Ballkanasit dhe te tjeret ose do perqafojne vlerat veriore ose do hane mut. 

 

Shume dakord me ty.

smiley

pikerisht nga kjo, EU-ja ne total sic eshte sot, eshte nje shaka pa kripe.

Ti O Rono lale vetem shkencerove komentin emocional te Emos, e ne fakt te dy komentet tuaja i ka bere njesoj Luter protestanti kunder papes katolik qe i kerkonte popullit gjerman pare gjaku (indulgjencat) per te ndertuar shen Pjetrin dhe per te blere prezervativa kur nga pirat u be pape.

Vetem se Luteri nuk vinte ne hesap shqiptaret lale, ne kena vujte gjithnje per historiane lale.

 

Mos harro ama qe sa here kultura "protestante" ka tentuar per hegjemoni, ka perfunduar ne shume shkaterrim.

heret e tjera tentimi ka qene revolucionare, dmth me shpate e me zjarre. Kesaj rradhe eshte evolutiv. Dmth tashti nuk ankohet dot njeri per mizorite e ushtrive gjermane. Tashti eshte e thjeshte fare: Ju besuam dhe ja qite nonen tu mashtru me deficitin, tu vjedh fonde, dhe tu mbingarku administraten publike. Qe tju ndihmojme me dal nga gropa e mutit ku jeni fut vete duhet te perqafoni vlerat tona. Nuk doni te perqafoni vlerat tona? Ok, vazhdoni e ngordhni urie! 

 

Hitleri ishte me altruist se Merkel sepse thoshte:

Nuk doni te perqafoni vlerat tona? Ok, vijme ne atje ne grope te mutit qe t'ju nxjerrim nga grope e mutit! 

Shumica derrmuese e gjermaneve (dhe austriakeve, hollandezve etj) as nuk u shkon nder mend qe greku mund te marri "vlerat" e tyre e jo me te tentoje ti ndryshoje. Ne ndryshim nga amerikanet, gjermanet nuk besojne qe "vlerat gjermane" mund te importohen, e kane bindje kete; po ashtu edhe britaniket psh.

transferimi i vlerave nuk ndjek rregullat e ndergjegjesimit. Vlerat orientale qe mbizoterojne sot ne Ballkan nuk mbizoterojne si pasoje e ndergjegjesimit te popujve oriental per te perhapur vlerat e tyre. Vlerat orientale mbizoterojne sot ne ballkan si pasoje e hegjemonise ushtarake orientale nga shek 13 deri ne shek 18. Ne rastin konkret vlerat Veriore po perhapen si pasoje e hegjemonise ekonomike. 

Mund te jap shembuj pafund qe kjo qe pretendon ti nuk eshte e vertete. Britania e madhe psh pati hegjemoni ekonomike per te pakten 100 vjet, por po te shohesh rezultatin del pothuajse asnje nga shoqerite e tjera nuk morri vlerat e tyre "protestante" (pervec atyre te krijuara nga emigrantet britanike).

europa e bashkuar eshte pikesepari rezultat i frikes se gjermanise nga fuqia e vet e vetishme. kur merret si shembull i "cultural change" pas luftes se fundit, ne baze eshte pikerisht ky ndergjegjsim. i cili nje shoqeri thelbesisht militare e shnderroi nje nje shoqeri konsumi, ne nje fare amerike ne europen qendrore, e cila megjithese eshte aq e merzitshme, megjithese prodhon qytetare aq pa ngjyre, filma aq te merzitshem, kafene aq te zymta, nje ajer aq meskin, ka te miren se jeton, sic po jeton. dhe nuk behet shkrumb e hi si dresdeni a berlini. gjermanet pra kuptuan se armiku i tyre kryesor nuk ishte rusi, as englezi & franca, por ata vet, siguria absolute qe si kolektiv, pas nje kohe te dhene nga cdo start i mundshem, do ishin me mire se te tjeret ekonomikisht.

ajo qe bej habi eshte austria me shumicen e vet katolike. ka dicka qe nuk shkon ne ate katolicizem, nuk di si ta shpjegoj, ti duhet ta kesh vene re meqe jeton atje; pakica protestante (jane them nja 10-15% te tille) nuk ka arritur te behet ndonjehere ndonje thelb primar i shoqerise. Cka na tregon se keto llogarite e domeneve sociale jane jo pak te ngaterruara. Them qe e njejta gje duhet te verehet ne Irlande (nga kahu tjeter), por s'kam qene kurre atje.

Dakort, nuk eshte e vertete!

Gjithe te mirat! 

Kjo puna e vlerave ne Evrope eshte paksa e koklavitur ne fakt. Vlerat ne Amerike i zgjidh thjesht fare me konceptin "refunding" ose si me thene : jam koqe, i kerkoj demshperblim babait (po mund t'ja kerkosh dhe te panjohurve, se shkenca ka ecur para, ka dhe geno-refounding).

Ne evrope nga t'ja fillosh? Katrahure dynjaja, tutti contro tutti.

Le Penia mbledh gjithe reaksionaret, me kuç e me maç: qe nga Vercingetoringu, kryqezoret e Asterix e Obelix, deri te zezaket e marokinet: ua fut te dyve: njerit i thote do ndjekim zezaket, tjetrit marokinet.

Keta grekerit e mutit i duan te gjithe mbiemrat me Ou: papanikolaOu, papandrOu, papastadopOulos. 

Ata barkderrat indipendentiste angleze duan me force te dalin nga euro e kur ju thua qe s'keni nevoje te dilni, se nuk  jeni e marrin per ofendim e provokacion te papranueshem. Plus tjetra, shume nga militante me Vlera, i kane perjashtuar kur u mor vesh qe s'ishin alkoliste.

dhe ne Itali, lemsh. Post-ideologjkisht, thone qe Vlerat duhet ti vendos Interneti dhe votimi on line. Per gjithcka, qe nga bileta e autobusit urban, te jete orar apo ditor e deri te zhapa e ananasit:

Ku ta hedhim, te mbeturinat organike apo te derivatet e drurit?

 

Behuni gati per termet ne market tumorro

Mos u tremb se Tsiapris mund te bej thirrje neser per terheqje nga Referendumi.  Ne i kemi mbajtur per te zgjuar Greket, nga doli kaq karafil ky Tsiapris, apo keshtu qorrollepsen te gjithe Marksistet ku u vjen dita te shkaterrojne fatet e vendit te tyre?????

Termet mund te ndodhe megjithate, a do paguj neser Porto Rico, Dajosh? 

Vallaj Tironco nuk me duket fort problem Porto Rico. Duket sikur tregu leviz shume me emocione dhe emocione me t'forta prodhon Greqia. Po mund te jem gabim. Ky vit po behet i frikshem si 2008a.

Greqia eshte problemi i Europes, problemi jon eshte Porto Rico dhe ngadalsimi Kinez, se ne i kemi secili 56 000 usd borxh ne kurriz qe kur lindim. Nuk na shto no i gjo Greqia, por kercenohemi nga recesioni qe deri me sot e kena evitu me sukses. Sa me per lesh te shkoje Greqia aq me mire do jete per ca nga ne. Gjermoni ka nja i muaj qe ble Greqi, besoj se edhe ktej nga ne do mbushen me kompani publike Greke nga java tjeter tumllas. Jo po habiten njerezit a blihen ishujt grek, po mer ene ca kilometra hekurudhe e ca godina postale.

Vitet jane gjithmone e me te frishme e sidomos sot pa patur 2 e kusur vjet korrigjim.

Artikull i mire Pjer, faleminderit e sapo i hodha nje sy , por ktej nga ne ka fillu frika qe Kina eshte ngadalsuar ndjeshem , plus edhe bursa e saj bie 5-7% ne dite deri 1 dite me pare, shenja qe po parashikon renie  te metejshme muajt e ardhshem.

Dakort me nje pike.... edhe Kina do bleje Greqine e falimentume e jo vetem Gjermoni....por pavaresisht deshires se Kines..... Euro nuk duket se do forcohet, ose cdo force relative do shitet.

Shumica mendo qe Euro do shkoje perseri bar a bar, 1 me 1, dhe ca te cmendur tek 89 centi....Keto artikujt se jane me natyre afatgjate e propagandistike dhe shume terheqes e zbavites por jo per te bazuar jeten tende....., psh Kina thote qe i intereso Euro e forte por nderkohe ka vu cunat ne Azi qe te shesin Euron me te dyja duart.....qe e ta blejne nga 1.05 e poshte.....

Plus Pjer, cer do me thone Kina me forcimin e Euros???? Qerroni Greqine...rruga me e mire me forcu Euron??????

Hair inshallah.kujt ishulli grek ia ke vene syne a veshin?

Jom keq me lek e du me ta prish menien ty te bohena bashke. I shave i cik Shqiptaret sot si zakonish, Liken e Veline, qe te ndjehesh me mire apo te shkoji dita kot????? Fillo i cik, qe Greket jane Hajdut por i ndajne me popullin fukara ndryshe nga Lalzistet. Sa e parashikueshme je bo moj zonje.

Nuk eshte fort problem Puerto Rico? Mendo kete: falimentimi me i madh deri tani ne Amerike ka qene qyteti i Detroit, $18 miljarde borxh. Ne 2013 ne mos gaboj, dhe ende s'kane dale siper ujit tamam. Puerto Rico eshte $72 miljarde borxh - 4 here me shume nese e kam bere aritmetiken mire.

Frika eshte per nje Lehman Brother effekt, qe Greqia nuk e paraqet, sepse ka 5 vjet qe jane bere sikur jane marre masat..... Porto Riko ...gjithashtu ka qene ne dyshim per te falimentu prej 5 vjetesh....ndoshta jane marre masat...por madhesia prej 72 bilion dhe kombinimi i qendrave te vogla te nxehta....psh. Borxhi Studentor....tregon qe mund te kemi termet ndonese shenjat nuk duken ende .... e do duken tek floriri e bondet...qe jane te fjetura.

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).