Meqe kjo ceshtja greke vazhdon tjerrjen dhe ne mungese te ndonje kampionati futbolli duam muhabet ... po e vazhdojme ketu.

483 Komente

A mund të mbijetojë Bashkimi Evropian?

Jo, Bashkimi nuk mund të mbijetojë për arsyen e thjeshtë se Bashkimi është jo-ekzistent dhe se nuk ka ekzistuar kurrë. Këtë gjë po e kuptojmë me shumë vonesë.

Që prej Mastrihtit Bashkimi ka qenë tërësisht një projekt financiar që flijon pasurinë shoqërore në favor të sistemit bankar, një projekt varfërimi dhe shfuqizimi për punëtorët.

Agresioni financiar dhe poshtërimi ndaj qeverisë greke janë një provë e mos-ekzistencës së Bashkimit. Mungesa e çdo lloj lëvizje për solidaritet me grekët është një provë se populli evropian nuk ekziston: agresioni neoliberal ka shkatërruar çdo përmasë të vetëdijshme të shoqërisë evropiane.

Për më tepër, politikat e pakuptimta të Evropës ndaj mërgimtarëve, dorëzimi i qeverisë franceze ndaj frontit nacionalist, refuzimi i përgjithshëm për të ndarë përgjegjësinë sa i përket mërgimtarëve janë provë për mos-ekzistencën e Bashkimit. Bashkimi Evropian është thjesht një mullar prej krimesh financiare, cinizmi dhe burracakërie injorante.

we have the money tha ai robi,

dhe evropi qe kur nuk po e kupto as sot derexhene, ku e solli

Prandaj jane lufterat per t'i bo esell robt e per te kuptu qe ka gjona mo te rendesishme se paret. 

Greqia do te kishte ikur per shele qe para 5 vjetesh po te mos ishte Europa.

Europa i dha 5 vjet mundesi dhe ata vetem kruajten koqet deri ne sekonden e fundit.

cfare mund te kishin bere keto 5 vjet tjeter, nuk u kane lene zgjidhje te ngrejne koke.

eshte naive te mos kuptosh qe kjo eshte krize e imponuar

Cfare ka bere Greqia?! Mos duhet te vazhdoje te paguaje pensionisti sllovak qe merr 1/3 e pensionit te pensionistit grek pensionin e ketij te fundit? E sektori publik i tej fryre e kostoja e punes qe ul konkurueshmerine, etj, etj...

Po jo mor vlla u lodh Europa duke paguar "Dolce vita"-n greke. Edhe dhi te zgjebosme e me bishtin perpjete.

dolce vita greke eshte mit, pjeserisht i vertete per nje pjese te shoqerise mjaft te polarizuar greke.

masat e eu po t tentojne ti pijne palcen, te shtojne papunesine e te rrenojne nje vend. pjese e nje projekti me te madh neoliberal. Pas grekut rradhen e kane vendet e tjera. Greku nuk eshte fenomen i izoluar kultural, por kembane.

 

Po nuk mund te jete Greqia nje vend bordello kokra dembelesh flamuri i anti neo-liberalizmit o Albano.

ka nje ngarkese negative qe pengon gjykimin nga ne shqiptaret kur vjen fjala per grekun, dhe pjeserisht eshte e kuptueshme, nje pjese te shqiptareve u ka rene bretku ne ate vend.

po e ve dhe kete link te fundit.

Thanx per doc-un. Ki parasysh qe eshte English.

Jam duke ndjekur nje forum nderkombetar njekohesisht dhe te siguroj qe gjykimi i ne shqiptareve eshte shume me i bute se sa i slloveneve, gjermaneve, bullgareve, slloveneve, sllovakeve, kroateve, vendeve balltike, etj, etj...

Plus ki parasysh qe problemet e Greece-it kane nisur shume me para Euros mor Alban (e kam fjalen per borxhin publik). Euro thjesht iu zbuti renien. Ky dokumentar eshte fucking British biased. Se jam duke e pare nderkohe.

Mora vesh qe kur i kishin thene Merkelit qe Ciprasi kishte ardhe me nje propozim te ri ne dymbedhjete te nates, ajo ishte pergjigj: "Me leni se po shof nji film."

Tsipriasi, u tregua i papergjegjshem, mungesa e cekut 1.7 bilion Euro per FMN ne 12 pm, e la Greqine pa garanci te mjaftueshme financiare si asnje here tjeter.  

Ministrat e EU presin neser propozimin karagjoz te rradhes dhe po presin qe Tsiprias te terhiqet nga referendumi.

Ai ka thone se do dale edhe me i fuqishem nga referendumi. Dhe atehere ta shikoje se ku do futet Europa plake.

E keqja eshte se ky bilbilushi brenda nates e ka polarizuar dhe radikalizuar kaqe shume popullin , sa analistet po thone qe po duket si greqia e 1946-s. Nje zot e di se si do mbaroje kjo pune, po ky nga dita ne dite po e merr me shume ne qafe ate popull. Imagjino kur jane bere nje grup bashke komunistat e Syrizes me neonazistet e Golden dawn se cfare mund te presi populli i thjeshte.

Se c'ka dicka prej Milloshevici ky.

"Se c'ka dicka prej Milloshevici ky."

yep! eshte: komunist, marksist, ateist, antimperialist, megalloman dhe...nacionalist.smiley

Populli i thjeshte po erdhi dita e referendumit ka shume mundesi te votoje Pro-europes. I kishin thirr mendjes Greket se shkoshin me fol me Banken ne Kine...e kerkonte garanci banka Kineze...nga Banka Greke e mbyllme. 

Si mer mbylli Ekonomine Greke ne borxh deri ne fyt......per 2 a me shume dite ????? Ky eshte nje budalla i llastum qe kujto se qeverisja eshte reklame personale. Ky e falimentoi Greqine Shif si do vazhdojne rating agencies te downgrade ekonomine ditet e ardhshme. Po qe rrezik ska per te pas byth per referendum fare? Per cer e bo referendumin kur njekohesish i dorezo ministrave plan te ri dy faqesh.

Po pse mer kot Lebetitem une me Enveristet, Marksistet, Anarkistet, Luboniste e Islamiket???? Ata vec revolucione vrastare mbjellin, do i modhi zot nuk i vine kurre ne pushtet ne ate vend te martirizu se 45 vjet slan krim pa konsumu. 

Greqia ka 5 minuta qe eshte ne default.

E ke oren nji minut mrapa.

E vertete! smiley

"I pari shtet i zhvilluar ne histori qe nuk i paguan dot borxhin FMN-se "

Ne grup me Somaline, Sudanin dhe Zimbabven.

Sipas graves, greku jo vetem qe nuk do e paguaj borxhim por do ti mare akoma para gjermanit. 

 

Ata falimentuan para 2 oresh, dhe meqe me duhet te vras nje batalion mushkonjash u zgjova dhe une qe ta merrja vesh lajmin pa prit mengjesin. Ah po, dmth kjo qeveria e levendeve i coi ne piken e e baltes greket krenare (thene nga Times, jo nga une). Tani Europes mund ti kushtoje me shtrenjte rimekembja e Greqise sesa do i kushtonte shpetimi, por problemi asnjehere nuk kane qene leket ne kete mesele, ka qene mesimi. Me kete rast profesori i game theory do futet ne literaturen perkatese per 300 vitet ne vazhdim me emer dhe mbiemer si shembulli tipik ku te con game theory kur do ta aplikosh copy-paste si ne libra. Thene kjo ... ika ti vras dhe dy se sapo ndaluan ne tavan

po degjoja lajmet te cbc-ja dhe korrespondenti qe ishte ne athine tregonte se greket donin te qendronin ne eu por por por dikush duhej tu paguante hotelin me bar dhe restorant. dmth all inclusive.

Tsipras luajti bllofin e fundit, tani me duket se do ta haje vete nga ky bllof.

God Father do thote, e nis dot Herr Merkel ushtrine per Greqi. Jo nuk e nis, ... se duhet aprovimi grek. smiley

Ne mos keni para gjeni, ja rrembeni atij qeni - eshte degjuar te kendoje Tsipras.

Kush t'i kete. Se i pat macja e s'ja morren. Burri i botes nxorri ciklopin invalid.

Nejse, rast i arte per qeverine Albaneze t'i marri persiper borxhet e grekut. Kush e di sa me sy te mire e merr Merkel, IMF, Banka boterore, galaktike etj. 

Mu me thane qe po nisen edhe autobuza nga Shqiperia per te mbeshtet "O qi" dhe per t'ia fut Evropit.

Ato jane nis, mos proftasin ndonje shperthim banke, dhe ishalla ka met gjo mrena.

I nerumi Idriz, me e thjeshte do ishte, dy rrjeshta autokritike nga ato prej verteti qe te burojne nga shpyrti, se 3 poste me nga 4 paragrafe.

Me kete ritem vetem Gjibi ta merr, megjithse Gjibi merret me studime te fella, nuk shkru xhibraisht (pa lidhje me Gjibin kjo gjuhe) si puna jote.

Ec te nderrojme karrigen tani qi te bejme pak avokatin e 'komunistave' anti-FMNiste.

Shifni pak listen e vendeve qe kane shkelur kestin e pagesave te FMN, shumica per arsye lufte/konflikti, dmth vende bananesh dhe fiqsh (jo si te Veliajt). Natyrisht qe jo per merite te Greqise e cila eshte piramide fiskale prej vitesh, por precedenti i shkeljes nga Greqia (si vend i zhvilluar) mund te ndihmoje per te c'mitizuar pak FMN-nizmat, sidomos duke pasur parasysh qe ne rastin e Greqise trojka e ka pranuar mes vedit (me shkrim) ate qe thoshin ekonomistet prej vitesh, qe ato kredi dhe kushtet e tyre s'do benin asgje per te rikuperuar ekonomine e Greqise: 

Greece would face an unsustainable level of debt by 2030 even if it signs up to the full package of tax and spending reforms demanded of it, according to unpublished documents compiled by its three main creditors. [artikulli]

Dmth midis te tjerash me kete rast doli goxha ne pah teoria amerikano/FMN-centriste e vendeve shume te zhvilluara ndaj vendeve ne krize ekonomike, tip "po mbete aq keq sa s'ke nga tia mbash, ekonomia jote rekuperohet vetem po te q!u FMN, se te behet ilac". Kina nga ana tjeter--e cila po gatuan banken e saj te zhvillimit, bashke me shume vende te tjera--do jete duke ferkuar duart per tu paraqitur se shpejti si alternative ndaj FMN-se per keto situata. 

Kjo s'do te thote ama qe fajin e kane perendimoret per faktin qe Greqia e falimentoi veten, apo qe edhe me pas s'beri asgje per te dale nga buzuqi pervec "o lale me jep nja qindra miliarda euro sa te mendohem se ca duhet te bej". Greqia fare mire mund t'i kishte thene "Oqi" Evropes e FMN qe ne fillim te krizes (si Argjentina re file) e tani do ta kishte kaluar me te keqen e do ta kishte shigjeten drejtuar per lart, jo per pitederritsatatepjeteduket.

effkey .Lexova vetëm krahasimin me Xhibin ..Të tjerat nuk i kuptoj . Lipset të kesh shumë mend të gjesh se çfarë do të thuash .Duket nuk lexon komentet e sholokëve smiley

. Pa lexo çfarë shkruan Xhibolja

 por precedenti smileyi shkeljes nga Greqia (si vend i zhvilluar) mund te ndihmoje per te c'mitizuarsmiley pak FMN-nizmat smiley, sidomos duke pasur parasysh qe ne rastin e Greqise trojka smileye ka pranuar mes vedit me shkrim (link is external) smiley...

Më ngjall kujtime dhe mornica emocioni kur kujtoj ngjashmërinë e një Agronomi rrethi që shkruante një artikull në një gazetë Lokale , për mospagim Borxhi të një Kooperative për prodhimet hamullore , me një ndryshim se Trojka ishin në krye të Kooperativës .

Dhe Ju merrni guximin më krahason me të nderuarën Xhib  që përdor terminologji për organizma e shtet sikur me qenë kooperativa .Ti qofsh !

Idriz, me gjithe keto trendafila ti si ato plakat qe mbajne ere te qelbur dhe parfumosen me ca aroma te forta qe ta mbysin gjënë, e rezultati eshte dicka qe kuterbon akoma me keq sesa vetem shurrë smiley

Ok pa shaka tani...Idriz, faleminderit qe je kaq shume loqe, pa ty Peshku do ishte thjesht nje forum i zakonshem shqiptar. 

Nuk thone kot qe Zoti vepro ne menyre te mistershme, se e paten nis me yrysh te modh vorioepirsit. Ishalla drejtusit albaneze e shfrytezojne rastin per te rregullu dhe do gjona te prapametme...

Kur do i bi më të tie ... nuk bo vër vër vër smiley

Nje pietje kesha une ...kto  loqet kamunistet , pse nuk shkoj me jetu ne ndonje vend te sukseseshem kamunist ...

po na çajne trapin me teorira e analiza  si gjojna te zgjuta ,nga maja e perendimit ku e kan thier koken ...

drejt e kane qe jane liberal perendimoret ...smiley

naten te tanve ...

Ps Idriso te shamet i ke mrapsh smiley lol

Greece on Tuesday added its name to a roster that includes some of the world’s poorest and worst governed nations, including Iraq, Sudan, Somalia and Zimbabwe.

Nuk dua qe Greqia te behet si Shqiperia kish thene ai shkerdhata Pirro Dhima. 

Not exactly sir, not exactly! 

Tsipras e di fare mire se si eshte puna packa se BE dhe FMN keshtu publikisht sikur e dine zgjidhjen dhe meshojne ke masat shternguese. Fakti eshte se Greqia edhe sikur ti zbatonte nje per nje te gjitha udhezimet e trojkes e kishte te sigurte falimentimin...Prandaj dhe Tsipras e dhodhi topin ke ke populli.

 

Realiteti eshte i hidhur...ndaj Greqise i duhet te largohet menjehere nga vargonjte e euros (kjo duhej bere vite me pare) 

IMF: austerity measures would still leave Greece with unsustainable debt

 

Secret documents show creditors’ baseline estimate puts debt at 118% of GDP in 2030, even if it signs up to all tax and spending reforms demanded by troika

The documents show that the IMF’s baseline estimate – the most likely outcome – is that Greece’s debt would still be 118% of GDP in 2030, even if it signs up to the package of tax and spending reforms demanded. That is well above the 110% the IMF regards as sustainable given Greece’s debt profile, a level set in 2012. The country’s debt level is currently 175% and likely to go higher because of its recent slide back into recession.

Cipras eshte kar-agjoz, me pak (mbase aspak) ndryshim nga politikanet tane pashtyllekurrizore te cilet jane gati ta lene vendin te digjet  per hir te interesave dhe kendveshtrimeve personale. 

Cipras u zgjodh nga populli (i verber per piramiden fiskale) grek me mandatin qe te refuzonte opsionin e Evropes/FMN si dalje nga kriza. Meqe BE nuk leshonte pe fare, Cipras duhet te kishte mare nje vendim shpejt, se vendi ishte ne pikate (erdhi ne pushtet ne janar, neser eshte korrik!), te kishte zgjedhur pra dicka alternative, fundja ndac dhe te dilte fare nga BE e te merrte borxhe nga Kina nese ajo ishte e vetmja zgjidhje, apo vetem te rikthente dhramine, apo dicka tjeter...cdo gje tjeter qe do kishte bere do ishte me me pak pasoja sesa c'ka (nuk)beri. 

Ama cdo plan per rimekembjen e Greqise do kishte gjithsesi shtrengim rripi, se as BE, as Kina, as Rusia e askush tjeter s'te jep para me thase nese ti do te qisesh njerzit ne pension nje dekade me shpejt se ata, apo te mbash burokracira pulari, apo te vazhdosh me evazion fiskal. Kushdo qe do te financonte do deshte nje plan te mirfillte rimekembje, e as Cipras as politikanet para tij s'kishin bythe t'i thoshin popullit te tyre te vertetat e hidhura tip paraja nuk bie as nga qielli as nga thyerja e pjatave.

Ca beri Cipras pra? I ra me dore qe ne janar e deri tani, me parate e BE kuptohet, (bashke me ate tullen e financave qe e shikon kete si loje shahu) e kur erdhi fundi e precipitoi krizen duke larguar mbi 1 miliarde euro ne 24 ore nga Greqia pasi deklaroi idene e pjerdhur te referendumit PAS pilafit, plus capital control qe dihet qe do pasonte, plus ankthin e grekerve, por dhe nevojat reale se s'jane te gjithe te pasur aty, p.sh. ata qe nuk rrine dot gjithe diten ne rradhe per 60 euro nga bankomati jane pensionistat me se shumti. 

Te lavderosh Greqine per fajet e BE/FMN s'ka kuptim. Aq me teper qe sado te liga, ato organizata shikojne interesat e tyre (Amerika s'e beri FMN qe te shpetoje Greqirat por qe te mbroje interesat e saj dhe kompanive te saj) e Greqia eshte pergjegjsi e grekve, sot e mot.

Me te drejte tha dikush ketu se Greqia ishte ku e ku me mire sesa Shqiperia pas monizmit, po ne p.sh. s'na shkoi ndonjehere ndermend te fajesonim Ameriken qe s'na qiti nga halja ku rame vete, fale "komunisteve nacional-clirimtare". 

Xhibo, PF ka vu nje ekstra Kat per Greqine me bo i dor muhabet. Ti mer ngjalisti i Zenit fillo me sektorin e propagandes kunder politikaneve Shqiptar. Une tu te lexu kom mendu se ke edukacion Medreseje per sa i perket lafologjie por ti po me del Homogjen???? 

Ne 1945 ne Shqypni erdhen Komunistet, ne Greqi vrane Komunistet. 65 vjet ne Greqi vodhen 4 familje, ne Shqiperi familjet pushkatonin njona tjetren. Greket kan borxhet e tyre financiare po ti pse po ja ngre Tsiprisin mbi politikanet Shqiptar. Eshte Lubonizm ky apo Salizm???? Ene minoritaret do te kishin zili. Kot nuk them un qe tka shiju ngjala e Zenit. Ti Xhibo ke argument shum racional.

Lebetitso, nuk e ke idene sa faqe me e mire do te ishte Peshkur sikur tipat si ty ta vinin nen kontroll impulsin per te replikuar edhe kur s'kane asgje per te thene. Do thuash ti qe ky eshte koncept komunist. Jo mer lebetit jo, eshte ide komunitare, e komuniteti egzistonte qe para kohes se shpellave (edhe majmunet jane qenie soc-komunitare). 

P.S. Meqe per juve s'ka shporta virtuale sic ato per bajgat e kuajve qe ecin ne bulevard, vazhdoni permirruni burra smiley

P.S. Meqe per juve s'ka shporta virtuale sic ato per bajgat e kuajve qe ecin ne bulevard, vazhdoni permirruni burra smiley

Ka lezet mer Jahu tëk e tëk e tëk e tëk e tëk  të zip Poturet ,dhe nuk të ndih të nxjerrësh Dudukun . Bëje thotë .. Hade Ide Komunitare hajde .

Po atë Purgjigjen time përse e kishte fshirë Gjëmbi .Unë vetëm Madhështinë tënde kisha ekspozuar e nderuara Xhibole dhe përfundoja që me ty si Anale e me Linqe të na buajnë rrishtin Blogjet e tjera

 per te replikuar edhe kur s'kane asgje per te thene... Wow !!!!!

Po ja pra madhështia .E kush është ai që mund të replikojë me ty dhe të thotë ndonjë gjë ?

Xhibi Thotë ! Ky është Thelbi i Blogut me pak shtesa , Gjëmbi fshin nëse niku Xhib fillon turfullon e hingëllin ndaj reagimeve me Ide Jokomunitare smiley

Harrova Xhibole . Me qi nuk të doli parashikimi për të hënën ishalla të del për të martën ! Po dhe po nuk doli për të martën ka ditë perëndia . Natën dhe pafsh ëndërra të bukura me Greçka smiley

Xhibo, tipat si une nuk ven kur kontrol se jane te Lebetit...gjenerojne...levizin...provokojne. Tipat si Ty, vulgar e skllever shperndajne informacion te shitur.  Cpun kan Politikanet Shqiptar qe ti perbuz ne ket koment si pa Shtyll kurrizore? A kjo eshte shkolle e Lubonjes ? Po flasim per nje Grek qe po perkeqeso popullin e vet...po Bo mir thu ti se politikanet Shqiptar do i sills hi me keq??? Genjeshter,  sna bashko historikisht me Greket, ata i ekzekutuen komunistat ne i sollem ne pushtet, Oligarkia Greke vodhi popullin ne fillim, Byroja jone popull in e la ne mizerje por kryesisht pushkatuan njoni tjetrin.... E keshtu me rradhe.... Po me del Xhibi e thot qe tsiprias ka Shtylla kurrizore e politikanet shqiptare Jo. O Xhibole, Sikur politikanet Grek te kishin Bo me guxim Shqiptar reformat sdo ishin ketu me Zimbabwe. Keto 25 qe Shan ti me Lubonjen kishte reforma te dhimbshme qe poplli Grek si toleronte...ky eshte filmi. Po cer ndihmash moren Shqiptaret qe po ju kerkohet sot fatura e energjise. 

Xhibole, keni mush Peshkun me video Marksiste pro Greke me ngjall empathy.....po mir me se kto 10 vjet ka pas vende si Slovenia, Slovakia e Polonia, qe skan vjedh si Greket por kan kontribu ne ket bicim Evropi. Pse nuk na jepni raste suksesi por vetem humbesish??? 

Keto 25 qe Shan ti me Lubonjen kishte reforma te dhimbshme qe poplli Grek si toleronte...ky eshte filmi.

Po te kishte ndonje shtet prane sic kishim ne Greqine, ndoshta edhe do i toleronte. Pavaresisht se cfare mendojme per politikanet Greke e si bene qef popullsia Greke, duhet thene qe duhet t'i themi faleminderit se mos te ishte Greqia afer Shqiperia do ishte me keq se c'eshte sot.

P.S. me falni qe u futa ne biseden tuaj te kendshme.

Je e mirepritur te futesh ne argument. Por po te shikosh borxh in Grek nuk u rrit kur erdhen emigrantet Shqiptar. Nese beson se Shqiptaret kan honger nga ai borxh nuk bi dakord, sepse filloi ne 1980 kur kish emigrant Serb, Polak e Rus, e kulmoi kur Shqiptaret kishin filluar te largoheshin per ne Canada e USA. Borxhin e 1990 Shqiptaret e kan pagu me gjak e dhimbje deri ne 1996-1997. Pastaj nuk llogaritet mo se kemi dhene me shume se kena marr. Jo po Greqia u fut ne borxh per Shqiptaret. Te lutna. Mbas 2000 Shqiptaret ose iken ose morren karta Greke.

Turp per Xhibin, Alben e Xaken qe kujtojne buken qe u kan dhon Shqiptareve ne 90 e Harrojne maunet me portokalle qe Shqiptaret si puna ime Kane mbjelle e mbledh yt ne Greqi. Nje koromane ta ngecin ne fyt Kamunistat Grek. Ndjehu keq per ta po deshe.

Nuk e di si lexon ti, nuk eshte hera e pare qe ben ass-umptions te cuditshme. Sinqerisht perpiqem te te kuptoj ty e disa te tjere por s'po mundem. Me siguri ju keni nje ide ne koken tuaj dhe o do e nxirrni o s'ka, pavaresisht se cfare shkruan personi tjeter. Ku permenda apo lashe te nenkuptoja gje une qe borxhi Grek qenka rritur kur shkuan (jo erdhen) Shqiptare? Une thjesht thashe qe pavaresisht se c'kane bere me parate Greket (politikanet dhe populli i thjeshte), ne si Shqiptare duhet te kemi dinjitetin t'i jemi mirenjohes sepse mos te ishte Greqia fqinje ku arriten te punesohen qindra mijera Shqiptare, ne do ishim edhe me keq se c'jemi sot. Ky eshte mendimi im modest.

E kane kete shqipot(well nje pjese e tyre) pasi kalojne lumin .

Ku eshte ai Xhibi te shofi diskriminimin qe ti ndjell ndaj Shqiptareve????? Ju Greket shqipove si puna ime tu lani komet e tu pini ujin....jemi Shqiptare e Jo Shqipo....une personalisht ju kam quajtur Grek, pa ofeze. Mbasi ofendoni Shqiptaret a e kuptoni sa te njerezishem jemi duke ju respektuar me pergjigje normale. Normalizohuni

Mire mo patriot i madh qe gezohesh se po i del tymi shtepise se grekut e cila ka e pakta 400-500 mije shqiptare brenda.

Nuk kam Pune fare me Greket, e kam  me Ty e seren tende qe ate cap buke qe kemi ngrene na e kujtoni 25 vjet pas. Kemi punuar 100 here per ate kafshate e nuk na e keni paguar kurre, e ankoheni per Europen. Po cer eshte ky presion per Shqiptaret ne Greqi???? Sot....po ata jane me Grek se ju mbas 20 vitesh e prandaj mbushin rradhet e Agimit te Arte. Mos ofendoni e intimidoni me Shqiptaret se nuk e zgjidhin ata borxhin.

Gjembi...Une isha i respektueshem ...besoj... Ti me qu ass ...disi.  Jo mo gjemb smund te me ofendosh...mos ofendo varfanjaket e mi ndonese nuk jam Kamunist. Ne se nuk do kish Greqi do kish nje dalje tjeter. Mallkuar qofshin kush i kujto Shqiptarit ate buk qe i kan Dhon ne 1990 ne Greqi se Jo per gjo por e ka la 1000 here. Boll me kamunizma e lubonizma,  ja u kena rregullu Grekve Fushat e shtepite si pas Qejfit. Greket duhet te falenderojne Shqiptaret per punen qe kan Bo. Kush ka thy ligjin as i her nuk jam anku. Buken e gojes mos ja kujto Qenit e Jo mo Shqiptarit qe ta ka pagu ekstra.

Lebetits, t'marrte muti shalet me keto taktikat dylekshe qe mundohesh te na paraqitesh si njerez me patriotizem te kompromentuar, ngaqe te paska ngel qejfi per faktin se ne teme te tjera te kemi share ngjalen. Milideleve me mire merrja kalen se sa ti shash ngjalen, tha. 

Gjembi mire te tha, ben mire te sqarohesh me veten tende njehere se cfare do te thuash, para se t'i vesh gishtat tek tastiera, se duken si njolla qe ka bere pula me kembe. Problemi nuk eshte se replikon, repliko sa here dhe me ke te duash, se blog publik eshte. Po kur s'ke gje per te thene dhe replikon per refleks, dukesh si ata qe bertasin ne rruge duke debatuar me veten.  

Te marrte muti shalet...taktika dylekshe...gjembi....alba ....Eshte tema e krizes Greke qe ti ske per ta kuptu kurre...por nderkohe anatemo me aprovim te Albes &  co politikanet shqiptar.

Politikanet Grek kane vjedhur prej 65 vjetesh domethene brezi i trete i Sales, nanos e RAMES. E pamundur...per Shqiptaret. Per nje Shqiptar si puna ime kur diskutohet kriza Greke eshte e papranueshme tu  vesh faj Shqiptareve. Ti thu me delikates, i Lebetit hap rrugen Homogjenve, Lubonistve e enveristve e Zenistave se na cave rrocken. Xhibo, kush nuk do me komuniku me mu as i lexo komentet, blessed greek democracy. Po mir mer si ndjehesh ti kur te therrasin Shqipo..Shqipo....kam koh qe e them. E ke  gelltit si Lubonist?...po qe ke gjuh rrugaci si kta Enveristat e ke kap..?masturbim...lesh..? Une te kam trajtu me i far respekti se me je duk cun medreseje por me ke habit 

Komenti i Xhibit me pelqeu, biles kete kisha dhe une ndermen, se Cipras kishte kohe gjith keto muaj per te marre nje mase, nje vendim, nje opsion, nje zgjidhje. Gjith kjo kohe qe kaloi, ne kujtonim se Cipras kishte plot opsione/zgjidhje, mirpo pasiviteti, mos kreativiteti qe ajo tregoi gjith keto muaj, tregoi se ata paskan ardhur ne pushtet te papregatitur, thjesht me ego dhe emocione, gje qe per fat te keq elektrizoi edhe elektrotatin grek. 

Shpesh thuhet se lufta eshte vazhdim i politikes me mjete te tjera. Ne fakt, greket e vjeter (pa ndonje lidhje te madhe me te sotmit) shpiken politiken pikerisht si vazhdim i luftes, por me mjete te tjera : Asambleja (parlamenti) rrjedh direkt nga praktika e Asamblese se Luftetareve; edhe barazia e fjales rrjedh direkt nga barazia perballe vdekjes.
Shkurt, demokracia athinase ka qene demokraci hoplitike : je qytetar sepse je ushtar (prej nga perjashtimi i grave dhe sklleverve).

2000 vjet me pas, njerezimi eshte pothuaj ne te njejtin stad.
Pacifizmi deshmon: ose budallallek, ose bashkefajesi.

*

Pyetjes "Si e kuptoni ju lumturine?", nje burre i degjuar i shek XIX i pergjigjej : "Te luftoj !" (to fight).

*

Pyetjes "Po pse luftoni?",  kush ka dy para mend sot i pergjigjet : "sepse shkon ne sensin e idese sime per lumturine".

 

 

 

Stalker, ti me siguri ke filluar t'i duash te majtet e Greqise qekur ke pare filmin "Burri me karafil te kuq". Puna eshte se keto kohe duhet pare ai filmi tjeter "Thanas shtrengo rripin."

Ne mungese te karafilit, smiley

Problemi eshte se nuk e kam pare asnjehere "burrin me karafil te kuq" smiley

 

serizisht !

Prime Minister Alexis Tsipras played his last chips and the country is already experiencing the results. If he has come to terms with the idea of Greece returning to the drachma then you can see some logic in his tactics – not for the country, not for its people but for him personally. If not, then he will have to pull a U-turn before it’s too late.

Tsipras will need to address the Greek people and admit that he played his last chips as he did because that’s what he thought they wanted and then explain the losses and gains of his strategy. He will have to muster up the courage to accept whatever proposal is presented to him as a solution of last resort. And this will take a lot of courage.

The more time that Tsipras allows to pass the more the country’s situation will deteriorate. Those who want to see Greece devolve into chaos will salute him. The beleaguered Greeks who believe in false promises and false bravado will also salute him. In the meantime, however, Greece will keep tumbling down the cliff, and fast.

Tsipras may still have a slight chance to stop this historical accelerator from stirring into action. This will be evident if he receives one more offer. It is not at all certain that something like this will happen.

In Brussels and other European capitals, officials have lost complete trust in him. He has used so many harsh words against everyone and spoken so negatively about what an agreement could entail that it appears he has burned all his bridges.

Even if he does receive a new proposal, who will trust him to take it upon himself to implement any agreement? On the other hand, if his aim is to exit the stage as a leftist hero, sorry, but he found a very expensive and destructive way to do it.

The Europeans ought to understand that Greece is more than Tsipras; and that the Greek people have not gone crazy all of a sudden. The fact that the electorate ended up voting a politician like Tsipras into power suggests that certain institutions or key players made some fatal mistakes.

 

Tsipras is aware of that, and he is exploiting people’s despair deeming that a large chunk is prepared to take anything – even a return to the drachma. The result is that we are now half way out of the euro. Should Tsipras receive, and then reject, a new proposal, Greece will be out.

If people vote “yes” on Sunday, there will be very little time to reverse this trend. If our partners fail to see this, the people will fall prey to destructive forces.

It is the first time in the history of the IMF that an advanced economy has defaulted on a loan from the world's financial backstop, putting Athens, which has seen its economy contract by more than 25 percent since 2009, in the same bracket as Zimbabwe, Sudan and Cuba.

Advanced economy: Kesaj i thone qaji hallin kaloresit se i varen kembet.

Anyway: 

... the officials are expected to discuss on Wednesday Greek Prime Minister Alexis Tsipras' request for the new two-year loan to pay debts that amount to nearly 30 billion euros. Tsipras is also seeking debt restructuring, an issue on which lenders have so far been reluctant to compromise.

P.S. propozimi grek do lexohet me seriozitet vetem pas referendumit tha ajo Teta. Dmth per propozimin flasim nga e hena, deri atehere qeveria greke ka kohe te bollshme ta coje Greqine edhe 1 km me thelle ne mut se kshu per ritem nuk te fal Tsipras dhe Varoufakis

fair enough

Kush lufton ashtu me fatin

sup me sup me te jatin smiley

greket I hedh ne det dalin ne sterre .worry about Albania comrades.ne rast se nuk e keni vene re eshte ne duar te idioteve.

Jo mer Jo, idioti sot nuk eshte ne Shqiperi. E keni ne krye ne Greqi, kape pak Xhibin me Xaken tu flirtu si kamunist. Shqiptaret te hapin site e te shofin punet e tyre. Po mir ti mi Grecke pse ma quan hierarkin time shqiptare idiote? Ne krahasim me Tsipeiasin apo varufakusin....shaj Shqipot shaji se ndoshta Greqia ska borxhe neser. 

Shqiperia eshte ne dore te idioteve thote Grecka...po Enveristet me Lubonistet qe jan dakord cfare mund te shtojne????

hey ju Grek i keni morr borrxhet ...deal with them.

Nana Merkel tha dy fjale:

borxhin grekut kurre sja fale

Duhet mencuri tu rrjepesh kaureve $400 miliarde or tej.Shiqo tanet $10 miliarde borxh e asgje per te treguar .As sheshi skenderbej s'eshte mbaruar tamam .I kane vjedhur te gjitha.

smileyMos ja shaj politikanet shqiptar te lebetitmit se filloj nga mallkimet tani.

I ka si mallkimet e Ajkunes .smiley

mos me sha politikanet shqiptare smiley

o homogjen i poshter smiley

Zeqo ene ti Homogjen?

Nje komb qe quan vjedhjet ndaj Kaurreve virtut kur eshte vet orthodox ka problem.vidhni ....vidhni...me zgjuarsi po mos shani Shqiptaret.

E pata llafin qe ata do e gjejne nje zgjidhje .shif shqiperine borxhi i jashtem i se ciles, i marre  kete vit nuk ishte i mjaftueshem per te mbuluar pagesen e interesin te borxhit te jashtem dhe deficitet e pensioneve .ne greqi shit hit the fan kur ndodhi kjo.

Shqiptar urryesja ime e dashur, Greqia me Zimbambwe e 3 vende te tjera Afrikane default ne IMF loan TONight, Shqiperia ime nuk ka Default keto 25 vjet. Mos ma krahaso mo Shqiperine time me Eliadhen.

po mor po ne kemi problemet tona shume te keqia po kjo nuk eshte kriza jone eshte e juaja. Mos na ofendoni se per mendimin Tim ju Greket mund te keni ankesa ndaj Evropit por jane shume me te vogla se ato qe kemi ne per ju.

E ça bon kaurret duke honger ?!!

Ha e dhit ...lol

Ene kafshet hajne e dhjesin ...

Per kete po na fryhesh 

si hajdari ti Albo ?

Si e keni lene forumin tuaj te dashur ''shkipetar''

dhe me jeni dyndur sa andej ketej per propogante ?

Si perfundim te dh..greqin  edhe me shume qe eshte dh...

ashtu ju pafsha ...

 

Debt restructuring nuk eshte kollaj te ta bejne 'OK'.

Tani, kur punet kane arritur si ne rastin grek, fajtor jane te dy palet: edhe creditoret, pra, (rrjedhoje e dobesive te medha te unionit europian si entitet, papergatitjes paraprake se BE ne ngjizje e siper, per te menaxhuar bashkeegsistencen e vendeve me diferenca te medha ne shume aspekte.

Kot sa per llogje pastaj, nese cipras loz sipas sistemit (me rregullat financiare qe dihen), me llogjike simplistike sipas me lart, atij duhet t'i aprovojne ristrukturim te borxhit - dhimbje qe ben sens te paguhet nga te dy palet. Mendoj nderkohe se duhet te dalin nga euro, por jo domosdoshmerisht nga BE - Greqia eshte shtet mjaft i stabilizuar nga ana ligjore ne krahasim me vende te tjera anetare te BE (Rumania, ta zeme) -mangesite qe po kalon jane financiare.

nese cipras ka ndermend te sfidoje sistemin pastaj, mirese te urdheroje. Por zor te besohet - ne kete faze ai shihet konfuz dhe manovron mbi baze  rrethanash imediate, pa ndonje perspektive qofte edhe afatshkurter. Lufta qe ben synon fitore perbrenda sistemit egzistues boteror.

ne mungese te ndonje kampionati futbolli

Sikur po zhvillohet nje kampionat ne Kanada.

aty po zhvillohet nje seminar ku USA jep leksione falas futbolli.

When I was back there in seminary school, 
There was a person there 
Who put forth the proposition, 
That you can petition the troika with a prayer
Petition the troika with a prayer,
Petition the troika with prayer
You cannot petition the troika with prayer!

hapni site me shqiperine qe po merr borxh per te lare borxh.edhe greket keshtu u futen ne grope pak nga pak.

Te te pellcasin ti me mire , shif shifrat e borxhit ...

Kush  shtet nuk ka borxhe ?

 

Mos u merzit me gjineken shqipfolese, mund ta japin edhe gjithe shqiperine vetem te shpetohet greqia.

do gjetur shkaku ku u buron dashuria per vendin e quajtur greqi mqs eshte dhe me flamur amerikan...

Alba eshte Albo i forumit shqiptar Ilirian Papa 

ja se çfare shkruan nje antar ne nje forum per gjishin e tij smiley

Ne gjurme te te pareve te gjisht Papadhopuli smiley

Pastaj si maskohen vene emra shqipatar e shkurtojne mbiemra per te humbur gjurmet pune tjeter smiley

 

Dua ta hap kete teme, sepse kam ve re me shqetesim, qe aktiviteti dhe propaganda qe bejne pasuesit e atyre, qe mbeshteten masakrimin e shqiptareve ne fillim te shek te 20 eshte aktive dhe jo ne renie. Po behen perpjekje te ethshme per te bere konfuze shqiptaret, me terma epirote, feja e te pareve, komb fetar etj si keto. Nepermjet ketyre faqeve te ketij libri(qe mi dergoi Arta, e falenderoj), tregohet se sa perpjekje te ndyra jane bere nga Kisha greke ne Jug te Shqiperise, sidomos ne Permet, per te indoktrinuar shqiptaret me dogma fetare, per shnderrimin e thelbit te tyre etnik, duke masakruar intelektualet qe reaguan ndaj ketyre veprimeve. Ne krye te cerdhes se propagandes fetare antishqiptare, ishte gjyshi i pronarit te forumishqiptar.

 

http://img697.imageshack.us/img697/6421/...

me te vertete je e forte...

duket qe e ka ne gjak antishqiptarizmen

Nashi nuk kam kohe ti pergjigjem gjithe budallalleqeve te gjithe debileve me ty ne krye por ruaje fort larjen e haleve se per detectiv nuk paske talent.

Cfare tha alba qe t'u duk ty antishqiptare?

Rolando po ke kohe lexoje pak neper forum dhe kuptohet lehte fryma qe ka, jo nga ty, se nga ato komente qe te kam lexuar duket qe ke goxha shkolle, por nga kushdo smiley

Ja, kjo eshte plotesisht e sakte ! Kam disa shoke te falimentuar teresisht se paten marre borxhe nga bankat ! Borxhi te thith drejt ...fundosjes ! Kurse nje biznesmen shum i fuqishem ...vari vehten prej falimentimit nga banka! Miku  im,  pronari i Mare Oil& gaz, importuesi i gazit te lengshem, me xhiro vjetore prej 48 milione euro, me kapital te vleresuar nga bankat, prej 24 milion euro, pardje BKT i sekuestroi gjithcka sepse shteti i djeshem qe favorizonte banditin Piro Bare e falimentoi, duke i bllokuar aniet per dit  te tera ne Pontilin e Porto-  Romanos ku Pirro eshte edhe aksioneri i pontilit edhe depozitues  gazi, krejt ne kundershtim me ligjin e koncesioneve ...

Ajo qe vleresoj ne sa thoni Ju Alb, eshte  larg borxhit Laaaaarg ! Aq larg sa i kam qendruar une ..

Greket kujtuan me te vertet se jane bijte e Odiseut qe dogji Trojen me dinakerine e tij.. Por, e para keta greket modern jane thejsht hajdut e imbecil dhe jo te zgjuar.. E dyta, Trojka e Evropes eshte tjeter gje me Trojen. smiley  Varufakis e ku e di une si e ka emrin ti hipi motorrit tani e tu shperndaj pensionet njerezve.

Tani, per sa na perket ne shqiptareve. Gjaku nuk behet uje sado solidaritet te bejme. Me 97 i kam te freskta mediat greke qe talleshin e qeshnin me shqiptaret qe humben parate. Me keqe akoma, vune ushtrine ne kufi se mendonin se mund te kalonin kufirin. Nuk ka shqiptare qe ka jetuar ne Greqi e ta kaptoje qurravitjen kolektive te grekerve para ekraneve te televizorve dhe para sheshit te parlamentit. Si individe Greket kane me shume para dhe pasuri se Gjermanet apo Anglezet. Vetem para 2-3 vjeteve merrnin 1.500 euro pension ne muaj me i ulti ndersa sot ne kohe "krize e reforma" vene kunjen se do marrin 900 euro ne muaj kur Sllovaket, Lituanezet apo Rumun e Bullgare marrin nga 400 - 500 euro. Si munden keto vende ti japin borxh Greqise? Nderkohe kisha greke ( nga me te pasurat ne bote) dhe miliadieret Greke nuk ka ne levizur asnje euro per ti ardhe ne ndihme vendit. Te vetmit viktima ne kete mes jane shqiptaret e heshtur qe tashme gjenden midis dy zjarreve. Shteti tu bej thirrje te heqin edhe euron e fundit nga bankat grekee ti sjellin ne Shqiperi. 

 

" Me 97 i kam te freskta mediat greke qe talleshin e qeshnin me shqiptaret qe humben parate. Me keqe akoma, vune ushtrine ne kufi se mendonin se mund te kalonin kufirin. "

dhe me keq akoma, greket tentuan te pushtonin Shiqperine, me sakt te aneksonin Jugun. duke shfrytezuar kaosin e 97-s, nen preteksin se po sjellin ndihma humanitare mbledhur nga Bashkia e Athines, ankoruan ne portin e Sarandes nje anije luftarake kryqezor shoqeruar nga disa anije me te vogla ushtarake dhe nje skuader helikopteresh qendrontr gati ne Korfuz.
por nuk u heci se dikush i kercenoi: " nese kishin ndermend te aneksonin Jugun e Shqiperise, te mos qanin kur Turqia te aneksonte Egjeun".
greket e kutpuan shpejt mesazhin, dhe pas nje 8 oresh qe ndenjen ne Sarande, u larguan.

dhe me keq akoma, greket tentuan te pushtonin Shiqperine, me sakt te aneksonin Jugun

 

si mund te tentonin, nderkohe qe ishin dhe jane vend i Natos? smiley

 

 

po po, tentuan!!

ç'lidhje ka ketu NATO..?! po ne 96 qe Greqia dhe Turqia u perplasen ushtarakisht per dy ishuj shkembor ne Egje, ishujt Imia, madje i okupuan ato.. madje madje turqit ju rrezuan nje helikopter ushtarake me 3 pilote ne bord grekeve, te cilet u terhoqen si te 10-re, por krenare, me pas....
edhe Turqia edhe Greqia ishin e jane vende te NATO-s.smiley. po Franca qe eshte vend i NATO dhe nderhyn ushtarakisht ne Mali, Libi e ku di une.. po tjetri e tjetri..?!.smiley

Po pra po, se dhe Italia nderhyri ne Shqiperi (operacioni Pelikan), por mori madat.

Ti fole per pushtim, ne mos gabohem.

po po, pushtim! erdhen me anije luftarake , kryqezor madje, armatosour rende per te shperndare gjoja "ndihma humanitare" per banoret minoritare dhe pa kurrefare mandati e pa informuar komanden e NATO... shume i qarte qellimi, nese do kalonte plani i tyre, do qendronin me arsyen "se do mbronin bashkombasit e tyre" nga bandat... pra do nguleshin aty...
cfare ka te paqarte ketu? pse ben lodra fjalesh..?!

Tentuan o Stalker tentuan se aty kemi qene, vazhdimesia e masakres se Peshkepise ku trupat greke u futen ne posten shqiptare bashke me kete qenin qe e kandiduan per bashkine e himares.

po se hane dot laberine evgjitet e sirise...

Une them se nese Greqia (zyrtare flas) do kish dashur (dhe mundur) te pushtonte Shqiperine ne 1997, do e kish bere.

Kurse une te them me bindje qe nuk e benin dot, perkundrazi do kishin perfunduar shume keq...

Jo vetem qe se benin, po do benin kete timin thuaj lungomare...kellciste 12.7-çi te kulaçi per qejf, Jo me per grekun!

Nuk jane aq trima sa te vinin te linin kockat aty, se keta kujtojne se do vinin greket e ne do iknim me vrap nga frika, tymi do i dilte, me keq se bagdadi do behej. Gjithsesi ja kane gjetur zgjidhjen me keta shqipfolesat, skane nevoje te sakrifikojne njerezit e tyre...

"Une them se nese Greqia (zyrtare flas) do kish dashur (dhe mundur) te pushtonte Shqiperine ne 1997, do e kish bere."

o Stalker, e ben dot dallimin: "dua dicka", por "nuk mundem"..?!
nga 1912 e ketej greket kane tentuar nha 15-20 here te pushtojne dhe aneksojne pjese nga Jugu i Shqiperise, e dije kete , apo jo..?

Stalk, ne Janine kishin shtabin e luftes ata me 97 dhe ne TV flitej "live ne telefon" nga Vlora " na shpeto  mana eladha" .. NATO leshi thuaj

Ua e harrove MASAKREN E PESHKOPISE ??!!

Sa memorie te shkurter keni ju greket smiley

Do benin ushkur me zorret tona smiley

Cna i solle ato vite o Belul, qente qe ngriten flamurin grek ne himare...

Bravo Liqeni, shume dakord.

Nga komentet e bythpamuksave ketu duket ca materiali jane shqiptaret. Specie pa memorie historike dhe me aftesi te munguara gjykimi.

Per ate popullin zeshkan qe popullon gerqine nuk kam piken e kompasionit, Dava jevgjish qe kur rane vaj i bene lavazh dhe fundshpines. Per 500 mije shqiptaret qe jetojne andej mos ja qani hallin shume se kane ca miliarda euro kursime neper banka, dhe jane mesuar te punojne e jetojne me pak. Nje default i Gerqise nuk do me thene medoemos kthim ne epoken e gurit. Madje sic e tha dhe Roni, eshte nje shonc per shqiptaret e Gerqise te kapin noi prone Jorgoje nen shembullin e Warren Buffett qe ble kur te gjithe shesin dhe shet kur te gjithe blejne.

Liqen, ke te drejte qe te humburit me te medhenj jane shqiptaret qe jetojne ne Greqi. Ne rast se greqia iken per lesh, sic duket qe po vete, shqiptaret qe jetojne me qera ,me familje, te pasiguruar, me kredi, sdo kene rruge tjeter vetem te kthehen ketu. Qe nuk eshte zgjidhje fare, por te pakten nuk i le pa buke e pa strehe.

Imagjino njerez qe kane punuar 20 vjet, ne kulmin e fuqise, here te siguruar e here jo, qe kane mbajtur me leke me vite te tera prinder vellezer motra ketej, qe kane ushqyer familjet e tyre atje, here me shpi me qera apo me kredi, qe kane pak ose aspak te ardhura tani, e ca me pak kursime...Keta gjenden ne pike te hallit ne nje moshe rreth 50 vjecare kur fuqia eshte ne renie, e ne pamundesi punesimi ne greqi e shqiperi. Keta jane me ne rrezik, pasi greket i kane pensionet, shpine e pare, te dyte, etj; e kane shtetin e tyre; shume apo pak kane dicka. Ndersa emigrantet shqiptare jo te gjithe i kane keto e nuk kane as shtetin e tyre qe ti ndihmoje. Ne fakt shteti pret remitancat e tyre qe te mbushe xhepat e politikaneve.

Nuk me behet vone fare per greket. Kane qe nga 1982 e deri me sot qe kane rrojtur me leket e Evropes. Kane perfituar nga puna e lire e shqiptareve. Kane abuzuar shume per 30 vjet. Nese Qi-pras eshte me i keqi i politikaneve greke, keta tanet jane me te keqinj se Qi-prasi. Keta na kane sjelle ne nje derexhe ku njerezia familjarisht vete ne Gjermani ne 2015!!! Emigrimi vazhdon edhe 25 vjet pas permbysjes se regjimit qe na la praktikisht pa breke ne bythe.

Pervec nje fare ndjenje drejtesise qe zoti vonon por nuk harron, nuk ka asgje te mire kriza greke per shqiperine dhe shqiptaret, biles pjeserisht na prek. Per me teper nuk shoh qe qeveria te kete mekanizma per te perfituar nga kjo krize qe ka mbi 5 vjet qe shtjellohet. Kriza ne vetvete mund te ishte oportunitet per tu shfrytezuar. Qeveria eshte e zene si te rregulloje tenderat qe ti fitojne bizneset e paracaktuara (po shkojme drejt emerimit te bizneseve, sikurse te bashkiakeve, ministrave, deputeteve...)Fatkeqesisht shteti yne nuk ka asnje reagim per fatin e emigranteve shqiptare atje dhe bizneseve greke ne Shqiperi. Qeveria eshte duke pritur smiley si te marre situata, pa e rrujt hic per shtetasit atje dhe ekonomine ketu.

Shiko, nese une shkruaj qe Greket ( me nje fjale elita greke qe vendos per vendin) jane sharlatane, hajdut dhe fantazist vetvrases nuk do te thote qe Shqiptaret jane me te mire.. Por ama nuk jane as me te keqe! Nuk e kuptoj pse gjithe kjo deshire e madhe sa here qe dikush guxon te shaje grekun perballet me nje lum te vertet shprehjesh fyese ndaj shqiperise. Jo ne jemi me keqe, jo jemi prapa bote e ku di une. Emigrimi do vazhdoje ashtu sic po vazhdon nderkohe edhe me Greket qe kane mbushur Gjermanine dhe Angline... Remitancat vertet jane ndihme por vendi po shkeputet nga to pak e nga pak. Shpresoj qe Greqia te qendroje ne BE dhe me 100% do qendroje sepse keta legenat e Grekut sot qe po ju futen te dridhurat sikur e kane ndryshuar tonin e zerit. Vetem 120 euro mund te marrin pension greket sot , me keqe se ne Shqiperi! Leri nje muaj kshu e llafosemi, behet Athina me keqe se Vlora me 97.

 

 

 sa here qe dikush guxon te shaje grekun

Varet cilin grek  smiley

opo Vlores ti hane mune, greku e italiani e ballistrat e...

Pyetja eshte: A ja hipen dot siper  sot e ti thuash : yshh gomar!!, grekut ?

se keshtu me llogje blogu, e blene secili nga nje ishull per koke!

realisht liqeno, tema eshte per greket e mutit . Ne jemi ne krize te padeklaruar prej kohesh. Per sa kohe ke rritje gjoja 1 % per vite te tera, praktikisht je ne krize ose rasti me i mire stanjacion. Por ne kete nivel qe jemi ne, kjo pergjithesisht perkthehet krize. Nuk eshte 1%  rritje e Gjermanise !

 Nuk eshte se me behet vone per greket fare. Me mire se sesa ti shash nuk eshte se ma ndjen per ta per shume arsye. Kjo do te thote qe nuk ke asnje lloj emocioni per ta, pra jane te paperfillshem. Eshte me mire se ti shash.  Personalisht me vjen keq per gjendjen e shqiptareve atje, si shqiptar e para, dhe pasi jane faktor per ekonomine ketu. Kjo kerkon qe shteti te interesohet per ta nderkohe qe shteti nuk ka reagim fare. kjo me shqeteson. Sepse kjo ndikon drejtpedrejt tek une dhe ca me pak tek ti qe je ne UK. biles ti mund te ndihmosh te afermit e tu. Nderkohe shqiptaret ketu do presin emigrantet qe kthehen. Dhe ja ku del qe shteti yne legen nuk ka asnje mase, reagim, plan per kete situate. Jo se ka patur noiher pavaresisht qeverise ( pd \ ps) 

nuk di qe te kete noi guvernator banke te shtetit grek ne burg. Nderkohe fullani ishte kryehajdut. jemi me keq greket liqeno , me beso. kemi elita politiko shoqerore  maskarallek komplet, biznesmene droge te forte, prostitucioni . kemi kryebashkiak si elvis roshi dhe griselda, apo kasmi i pd -se i beratit familje mafioze droge, jemi me keq liqeno shume me keq

po me ze dhe me figure si ilir meta ??? po prape ai me bllok ne dore???? 

se harova po vjedhjen e floriri te shtetit ???? 

kryeminister burgaxhi si fatos nano??? Po gerdec te Berishes ???? po 1997 ??? po plagosje ne parlament 1998 Azem Hajdari? 

hej jena shume me keq!

Liqeni, jam me ty ne kete koment, veç ate shifren e pensionit 1500 euro, ule pak smiley Te gjitha qendrojne, veç asaj shifre. Ne ketu ndjekim me vemendje çdo veprim dhe shifer greke. Pensioni grek ka qene me i ulet se ai i vendeve perendimore, perjashto Portugaline (qe e ka patu me poshte se ai grek), dhe me i larte se ai i vendeve lindore. 

Argitis, who said his monthly pension had fallen from €1,800 at the start of the crisis to €1,300 now, blamed “the previous governments, all of them: Tsipras is clean, I think, he’s a good boy. He’s standing up to the Eurogroup, at least. But he took over a big mess, and we are in a bad situation now, for sure. I really don’t know what will happen. It could get very bad.”

http://www.theguardian.com/world/2015/ju...

 

u dorezove mo..?!.smiley dmth duhet te presim deri ne Tetor "Podesta" ne tani..?
dhe te mendosh: te referendumi i te djeles qe vjen, "kishim peshtetur tere shpresat tona".smiley

Paska vjedhë sh Mao Tze Tung .....përgjysëm ose vetëm atë që ka dash me thonë smiley

Edhe Varianti i mbremshem, u gjet nga Kreditoret i pamjaftueshem. Nuk duket se do kete me propozime nga Pala Greke.

Ka rene zjarr tek shtepia e komshiut. Ne si shqiptare gezohemi.

Ti ngordhe edhe lopa smiley

Kur komshiu eshte sjell si plere ...

aty ngelte u pervelofte ...

me kuç e me maç smiley

Mire moj xhan mire po nje mur na ndan dhe kesisoj zjarri eshte ne shtepine tone pa e di une qe jeni ca patriote te medhenj soji juj qe nuk u del luga po doni garuzhde.

Ou perse ju nuk jeni shqetesuar per shtepine tuaj , qe e keni pasur afer tones...

duke na e vene flaken brenda ne shtepi ? smiley

Nuk lene forum pa dhjere ...

jeni si operatoret serb e rus ...hani buke me propogante ...smiley

si e ka hallin nuk e merr dot rrogen muajin tjeter ? smiley

Nuk ka Janulla kete muaj smiley

Laje gojen me furrçe dhembesh ,jo me ate te hales

kur te zesh sojin tone me goje ..

more vesht o jevgjiti Spiro .. 

Aha, e kuptova.  Mire motra, nuk do komentoj me nen komentin tend.

qinprqin s' o  zana

                                                                                                             eh zana, zana asht  dp

E Marte.

Po pra donit dhe te kishit statusin e liderit ne Ballkan lol

 

E shtune me r.

Ligji i luftes, mosnjofja è kosoves, perpjekja me gllaberu detin. Tre motive t'freskta qe m'bojn mos te m'plasi cari per shtetin grek. N'tum shkoft.

800 000 mije shqiptare ne Greqi. Si i behet?

Keq na vje e se lu topi, por mos u bej merak, se nje pjese e mire e shqiptareve kane leviz tashme ne vene te tjera te Europes.

Nigjo se jemi duke fol jo per rastin secili per vete e zoti per te gjithe, por per te gjithe shqiptaret qe jetojne ne Greqi qe do u rrezikohen vendet e punes, pensionet, sigurimet dhe sherbimet shendetsore, shkollimi i femijeve etj. Jane mijera femije me prinder shqiptare qe jane lindur atje e qe u shkon e ardhmja per lesh fare, fare. Ky eshte kuptimi i asaj qe them, jo ligji i luftes , deti apo morrat e ketyre qe bejne patriotin me garuzhde.

Apo do vijne ne Shqiperi meqe shteti yne ka mundesi pafund per te mbulu boshllukun qe u krijohet atyre me sherbime qe deritani i paguante Greqia?

 

Po te them qe nje pjese kane leviz neper vene te tjera. Kurse nje pjese jane bo me keq se Greket, e do heqin vallen te gjithe bashke, s'ke c'ti besh. Ata e kane zgjedh vet mos me qene shqiptar, e drejte e tyre.

Kurse per keta te emigrumit rishtasi qe punonin si argat sezonal neper fushrat e pambukeve te afendikove qe as i paguanin, e qe tani jane kthy, me vje keq- Por me shume nga te gjitha me vje keq, kur ai kthehet ne nje FSHAT, dhe pasi ka punuar 14 ore si skllav tek Greku s'di me mbjell fushat e veta me henger nje cope buke.

Mbase ke te drejte. U nguta, u nxitova. Nuk parashikova qe keta duhet te kthehen e te punojne tokat ketu. Bile as kur iken si nuk u shkoi mendja qe te punonin tokat e mos shkonin ne emigracion, pra qe mos beheshin skllever tek greku?

Xhan i vllait krahu i punes eshte i vetmi eksport real qe kemi ne si Shqiperi e qe sjell para si ne vite me shi e si ne vite pa shi. Sjell vazhdimisht, ka 24 vjet qe sjell. Mendo sikur mos ishte. Kjo ne rastin e Greqise  dhe te krizes ne pergjithesi po reduktohet. Reduktohet gjithashtu eshte per shkak te konkurences qe i vjen nga prurjet e reja nga vendet e tjera.

Po nuk kuptuam kete nuk kemi gje ne trasje.

Tani e kuptove kete gje ti Komentuesi, po kjo eshte thene para 20 vjetesh tek Letra drejtuar Buall Mavrise, lexo VQ. 

Ta morin n'dor vet ate shtet. Edhe operacjone fshesa zdo ket mo dhe noshta bohet shqipja gjuhe zyrtare, ashtu sic ishte n'fillimet a atij palo shteti qe osht aktualisht.

Mos u boni merak kot per Emigrantet tane ne Greqi. Ne se ja doni te miren, mos perkrahni Tsiaprisin ne rradhe te pare, por forcat alternative jo ekstreme.

1. Kush e ka thene qe dalja nga Euro do sjell automatikisht shkaterrimin? Anglezet  e Polaket ci gjeti qe nuk perdorin Euro??????

2. Shqiptaret ne Greqi jane popullsi e re dhe e punesuar ne sektorin privat qe nuk do lulezoje nen Tsiprias e jo e punesuar ne polici apo burokraci lokale qe dalin ne pension para kohe.

3. Shqiptaret jane integruar dhe femijet e tyre me shkollim Grek kane mundesi ti punesojne ne vende te tjera te BE.

4. Shqiptaret kane nevoje per reforma shtrenguese nga qeveria Greke, sepse paguajne me taksat e tyre pensione te paperballueshme qofte edhe ne Vorio-Epir. 

Ah c'po behen trampoline per ata Agimsat keta Syrizsat, pa vati ky muhabet. smiley

Ja se pse ajo që po ndodh në Greqi nuk është thjesht një fiasko e grekëve të poshtër përballë gjermanëve “kampionë bote”. Në Greqi po mbrohet sot aspirata e miliona njerëzve për një botë më të drejtë përballë tiranisë dhe arrogancës financiare – e një bote më të barabartë dhe më njerëzore. Është e turpshme që ata të cilët e konsiderojnë veten të majtë apo njerëz të thjeshtë, punëmarrës (punëtorë në një farë mënyrë), të mos ndiejnë sot simpati dhe të mos solidarizohen me popullin grek.

 

kushdo ta ket than, m'paska hakerue

shameti te paska hakerrye;

Tani është e qartë se BE-ja nuk ka fare dëshirë t’i kthehen këstet e mbetura të borxhit grek. BE-ja do thjesht diskreditimin apo dështimin e qeverisë Cipras, vetëm e vetëm sepse ajo është komuniste. Oligarkia bankare kërkon vetëm të krijojë iluzionin (dhe te shumë naivë po ia arrin) se “kamunizma” s’ka të ardhme, se ajo do të shtypet dhe ndëshkohet pa mëshirë, se do të mbytet që në djep, se Ciprasi do të bëhet shembull për cilindo që guxon ta ndjekë, e kështu me radhë. Në qoftë se bashkë me qeverinë e Syriza-s do të flaket në humnerë edhe një popull i tërë, kjo për bankierët dhe politikën europiane që u shërben atyre, s’ka pikë rëndësie.

5*

Nuk eshte keshtu fare, puntoret dhe te varfrit paguajne detyrimet te parat kur marrin rrogen, pastaj hane ate qe ju mbetet duke u ngushtuar. Delenxhinjte ndajne menjane ato qe do kursejne, ndajne leket per shpenzimet, pastaj po ngeli gje mendohen a ja vlen te paguajne ndonje borxh apo ti mbajne iher

Jam dakort mesa thua por ndryshoje pak paradigmen dhe shiko si do te dale bilanci kur tipi fajdexhiut hiene, pasi nuhat qe ti je ne zgrip dhe s'ke mundesi te shlyesh kestet  sipas kontrates, nuk synon thjesht kthimin e borxhit por edhe falimentimin e borxhliut dhe marrjen e gjese qe ai zoteron. Cfare eshete "gjeja" ne kete rast, tjeter muhabet .

Po c'ne fajdexhi hiene ai qe te fal gjysmen e borxheve, dhe per te paguar te tjerat te jep pa interes me vetem dy kushte, t'ja kthesh ne kohe dhe te shesesh lamborginin e te levizesh me biciklete?

Ok, edhe Cipras nuk po kerkon mosnjohjen e borxhit (lere bllofin pak menjane) por rinegocimin e tij. Plus qe djalli fshihet ke detajet kurse turma ecen pas berihajt. Nuk di, a eshte e vertete qe FMN  nuk e ka lejuar Ciprias te taksoje progresisvisht plusiot e Greqise (ata me lingota dhe miliarda) ? Vetem Thanasi ka perfituar  nga abuzimet dhe marrja e kredive pa hesap?

Emigrant, nganjehere pikerisht te vertetat e nenkuptuar duhen vene ne dyshim(nqs je kartezian e )Pastaj cila instance i prodhon te vertetat? Kur shkon ne banke per te marre kredi te vogel, 5 apo 10 milion leke te vjetra, ata skifterat e rinj me kallare te shkojne ne brime te gjilperes, sa te ardhura ke, sa aftesi paguese ke, ca kapitali te patundshem zoteron etj. Keshtu qe , kur shikojme borxhliun si qylaxhi, perse te mos shikojme dhe borxhdhensin pak si furbo?

Lum si ti o Spritus qe e di ca kerkon Cipras, se ketu nje dynja e tere, perfshi dhe Greket vet se dine cfare do. S'dime hala per cfare eshte referendumi.

Po thjeshte per respekt, po te them qe s'eshte e vertete, qe FMN i paska kerkuar ketyre te mos bejne tatim progresiv. Majde kur Lagarde i dorezoj nje liste me Grek bilioner dhe llogarite qe benin evazion fiskal dhe qe s'tatoheshin, Greket e meparshem e 'humben' kete list. Lista sot e kesaj dite eshte aty, me emrin e saj persiper. Dhe Syrizat kane thene qe do e bejne, po asnje gje konkrete. Per keto qe ke thene, s'je as i pari as i fundit. Pse ja dhane e me the te thashe, por apparently Greket jane me te zgjuar se shumica e Ballkanit per te marr gjera. Fundja kur hyne ne BE hyne me perrallen e Grekve te Lashte, pse te duket e pamundur qe ja kane bere mendjen plloc europianeve ti jepnin lek qyl. Kete pune kane bere gjithe jeten.

Mos abuzo me cfare kam thene! E kam shtruar si pyetje, shikoje. Une nuk i di detajet.Por fakti qe Cipras nuk ja ka vene k..ne bige plutokracise, tregon se nuk eshte komunist. Tani ty te duket majtiste ideja se populli thjeshte grek eshte viktime ne kete mesele.Edhe mua me duket naivitet argumenti se greket u treguan dinake dhe ja hodhen Europes syleshe. 

Spiritus, nuk i ka thene asnjeri te mos taksoje te pasurit, ti taksoje sa te doje. Po atyre nuk jua mbledh dot leket se pale ku i kane mcef. Keta i kerkojne te ardhura te sigurta qe te mund te paguaje borxhin dhe te kete dhe ca surplus. Dy gjera kane ngel, tvsh-ja dhe pensionet e parakohshme. Jo rritje tvsh-je per ishujt thote ky, dhe heqja e pensionit te parakohshem ne 2035 me parimin deri atehere o i zoti o gomari kane ngordhur. Tani ushtrimi eshte i thjeshte fare, mos kane bere gje vesen e kuqe greket qe te dalin ne pension 56 vjec, ta kene pensionin mesatar me te larte se Sllovenet, dhe e gjithe kjo te financohet me taksat e aryre qe punojne deri 67 vjec? Kaq eshte, te tjerat jane retorike e Tsiprasit me shoke dhe e disa nobelisteve amerikane qe e shikojne thjest si ceshtje fitim-humbje dhe fare si ceshtje morale, sic eshte ne fakt ne shumicen e vet. Llogarite gjermaneve i thone qe humbja eshte me e madhe per ta ne rast te daljes se Greqise nga euro, ponuk gjejne asnje menyre si ti shpjegojne italianeve e portugezeve qe greket qenkan te vecante

Sa eshte gropa e borxhit ne total, Swed? Se isha gati te beja retorike me rastin e flluskes qe plasi ne USA dhe Art ma solli ne shteg:

E njejta histori Lehman shkaktoi mbi $700-800miljarde deme, leke te vjedhura taksapaguesve Amerikane...Ju vetem qe u kompesuan ne kurriz te tyre "again" por sot gjithe bordin drejtues te atyre fellqesirave i ke ne poste kyce te Wall Street

Tani, a vlen Greqia per vetveten dhe per BE me shume se dy banka? Dmth a ja vlen rinegocimi borxhit eshte fjala, jo thjesht falja e tij? Keto kushtet per moshen e pensionit dhe teknikalitete te tjera nuk i di mire por di qe mbi tavoline ishin edhe per qeverine e Samarit.Cipras ka marre votbesimin e popullit per rinegocim.Sikurse e kam te qarte qe edhe luan me kreditoret se ashtu eshte puna. Shqiptaret qe jetojne nen minimumin jetik i pranojne si delet reformat e dhimbshme te pensioneve por greku qe eshte mesuar  tashme me ate nivel mireqenie, nuk e ka aq kollaj.Tek e fundit ky eshte kapitalizmi neoliberal i cili zhduku Revolucionarin dhe prodhoi qytetarin i cili proteston po ti mungoje birra e fresket ne taverrne. O beji leshime qytetarit tani, o prit ringjalljen e Revolucionarit smiley

Greqia vlen me pak Spiritus se Lehman brothers.

Demi i daljes se Greqise llogaritet aty tek 350 000 miliard Evro ose 2 % e GDP se BE. Deri para 5 vjetesh ka pasur rreth Hedge funds me baz Greqie. Ato shiten cdo gje Greke pa meshire para 5 vjetesh. thuhet se jane 40-50 korra qe vazhdojne te luajne Greqine.

epo po te jete keshtu , tymi ne maje ti veje Greqise.Se ne nuk djegim jorganin per nje plesht .Plus marrim Camerine smiley

aman o spiritus se e ndritem duke punuar fshatrat tane ne e na ngeli cameria tani...

Po mos degjoni te qarat e Grekeve qe mburren sa te zote jane per Hajni. Ska pse te digjet Greqia, pse u dogj Argjentina apo Islanda? Ka mundesi te behet me kompetitive dhe te filloje seriozisht strukturimin. Dy vitet e fundit Ekonomia Greke ka pasur permiresime te ndjeshme por erdhi Tsipriasi dhe ngjalli pasiguri. E kupton qe kta bojne Game Theory kur kundershtari ka vesh dorezat e boxit e po matet me ia terheq tek syni i MAJTE.

cdo marrje borxhi eshte nje risk, spiritus. ketu jane te qarta punet. kjo nuk ishte nje skeme piramidale, ku te mashtruan.

gjithnje bej habi pse duhen sterthene gjera qe ne te vertete jane te nenkuptuara.

Spiritus, kjo figura groteske e fajdexhiut hiene eshte e huazuar nga librat e Balzakut dhe eshte zakonisht cifut. Teta Merkeli eshte nje gjermane punetore dhe e edukuar qe nuk perputhet me kete figure dhe edhe teze Lagardi eshte grua zonje . Se kush eshte Greqia ekonomikisht dhe sa e pse ka marre borxh ne dekada e gjen kollaj ne web. Edhe se pse e kane zanat qe e majta greke te beje gjithnje si qen, e gjen kollaj po te shfletosh dy tre libra mbi historine e Greqise e te Ballkanit.

Mjafton te kujtosh qe jane vendi me antiamerikan ne Europe, nderkohe qe pa ato kadosh aleatesh qe e shpetuan nga kthetrat e xha Stalinit dhe murtaja komuniste ne 1946 dhe pa planin Marshall e me tutje, sot do ishin duke punuar tokat ne Vaqarr. Tani pas Amerikes u doli armik Europa se mire qe iu jep leke te bejne qejf, po pastaj edhe ua kerkon...smiley

 

Pa ju nderprere, se na ra goja tu e thone : qe nga pas Osmanllinjeve e t'hu Greket vetem marrin borxhe e si paguajne. 5 here deafult deri atehere. http://www.forbes.com/sites/investor/201...

Ky eshte rrugetimi historik i dy vendeve motra dhe komshinj- Shqiperia nga njera ane veni i ' ta ndertojme Shqiperine heroike me forcat tona' dhe Greqia ' hani pini me leket e botes'. Kaq diferenca.

Vesi eshte i keq shum.

Cipras ka nje argument ne favor te tij.austeriteti prek sektorin publik nga I cili varej pjesa derrmuese e grekeve .reformimi I tij ndersa eshte gjeja e duhur dhe e drejte do te thote lenia e pjeses derrmuese te grekeve pa Pune. Behet pak a shume si shqiperia ne 1990 kur falimentoi shteti e ngeli gjithe mileti zbuluar.

In making his calculations, the Greek Prime Minister Alexis Tsipras should be under no illusions: the rest of the eurozone wants him out.

Nuk kemi mbet ke Balzaku, Pf. Te pakten demokracia na e dha kete shanc. Problemi eshte se ne si shqiptare i qasemi problemit shume emocionalisht, per arsye te ditura dhe te rikonfirmuara edhe ne temen e hapur prej teje. Keshtu qe biem ne poziten e qenit emocional dhe bishtit racional thote Gilmani  diku tjeter. Shtoi dhe antiamerikanizmin grek .Dhe qershia mbi torten e borxhit, Cipras "komunist". Askush nuk ben e jep per sadaka , te pakten ne nivelin makro, kur flasim per shtete ne kete boten e sotme.Por edhe ne nivel individi, po deshe. Sepse edhe bamiresia "blen" reputacionin, influencen dhe frutet jane te padukshme per ata qe shikojne vetem me sy.

Spiritus, kjo mania per ta pa me dyshim cdokend qe te shtrin doren per ndihne eshte jo vetem irrituese po edhe shpesh mendjeshkurtesi, pa dash te te ofendoj direkt. Qe ti e di shume mire qe Europa e do Greqine me vehte, ti kete e ke shume te qarte. Aresyet gjeopolitike dhe ekonomike po ashtu i ke shume te qarta. Ketu loja eshte e hapur fare dhe edhe Greqia perfshi dhe Ciprasin e di qe i takon Europes dhe nuk do jete kurrkund me mire se atje. Ne keto kondita Europa padyshim kerkon qe te zhvillohet si teresi dhe ne kete teresi perfshihet edhe Greqia, ndaj perpiqen ta terheqin "xvarre" qe te shkoje me te. 

Detajet e marredhenieve borxh borxhli ne rastin e Greqise, pa kalu ne teorizime abstrakte, u lodhem duke i shpjegu. Dhe prape ne fund te fundit Europa po luan karten, "Nese do borxh merre me keto kondita. Po s'te pelqyen konditat mos e merr". Nderkohe ngelen duke i fhire cdo dy vjet njehere gjysmen njehere cerekun e borxhit se gja je sjelle mire. Me shume se kaq nuk mban me uje pilafi me duket mua. Tani qe politikanet grek kane te drejte, kete nuk e luan topi. Po qe edhe keto politikanet e Europes te gjithe bashke nje fare te drejte do ta kene ma merr mendja. Nje pjese te vogel te se drejtes kuptohet, se s'te le pjese greku, po dhe pa gje fare nuk jane.

Nuk po them qe Europa dhe borxhdhenesit nuk kane te drejte. Po them se dhe borxhmarresi duhet degjuar pa e paragjyku nga kapelja. Vete termi "rinegocim" nekupton nje kontrate, ku te dy palet te dalin fitues-thote Avokat Ngjela.Ndryshe nuk quhet kontrate.Dhe une Ngjeles i besoj se eshte neoliberal dhe antikomunist smiley Sa per aspektin gjeopolitik dhe deshiren e mire te europes per te mos e  lene Greqine te shkoje ne vathen e Putin, e kam te qarte. 

lol

Pse mer kur e thoka komshiu qenka me mire se kur e kemi thone vet? Me keto llafe i plasi buza dhe Vekes 'tirania imperialiste e arroganca anglo-amerikane' po su bo ai uragani i majte e ai solidarizimi qe prisnim te gjithe. Prit, prit, prit ne, s'na erdhi, ja sot ja neser, asgjo- S'na ardhi as noj lek shtese sic po dun Grket ne emer te solidarizmit. smiley

jam kurioz se si do bente kjo dore qe flet keshtu me paret e veta, te xhepit te vet, sikur dikush te mos iu kthente borxhin. rrezik s'do linte gjykates pa pajtuar, se kshu per llafe e gjerera, jane shume te shkathet ne pergjithesi keta. edhe te lexuar shume.

kur merr nje borxh, ke pranuar shume gjera, mes te cilave edhe rregullat e lojes. ne te cilat nuk hyn fare manifesti komunist. edhe populi greki, do te kishte te ndrejte te tundte dynjane sikur te mos i kishte pranuar rrogat, pensionet, qejfin e bere ne pergjithesi. por populi greki jo vetem i pranoi, por na ka shitur dengla te padurueshme dhe te pabaza per kaq e kaq dekada. nqse zotesia u matka me aftesine per te marre borxh, atehere prano edhe te tjerat si cecua.

t'bajn nji kongres prmeti je tuj than ?

jo, jo. kongresin e athines. sic beme ne ne 97-ten kongresin e tiranes. 

zjarr e flak si na n'97?

Sorry, s' kom ken

as un s'kam qen. por di qe ne e hengrem "zhemblen", i kaperdim patatet jeshile, angullime si qen, e msum msimin perkates, edhe i dham si i dham drejtim. 

greki nuk eshte ameriqia qe shtyp leter me boje jeshile kur ashtu eshte nje pune. se s'u bem si kembet e dhise. 

te shesin lamborghinin e te blejn bicikleta, sapo tha nji shoku jon. life is not fair, we know it. pse u dashka paprit e pakujtu te jet fair vetem per postjerin e qytezes elpidha, qe dul ne pension 50 vjec dhe vazhdon te jet i bind te fjala kimono vjen nga greqishtja?

jeni i sigurt qi : " i dhame drejtim"?

po merre te plot citimin. mo u bo me keq se jon stewart. smiley

Greku ka qene nje shembull shume i keq per gjithe Ballkanin. Sepse i ka bere te gjithe te mendojne qe me pune minimale, duke tjerrur muhabet kafenesh e politike gjithe diten, duke vajt ne buzuqe gjithe ditet e javes mund te arrish te blesh shtepi ne qytet, nje ne ishull, dhe te kesh mundesi te marresh ndonje skllav qe te fshi shpine e mamase, dhe te teprojne lek per ndonje pushim ne Karaibe. Dhe kjo eshte e keqja me e madhe, nder te tjerat, qe na kane eksportu.

+1

European markets surged on the news Greece might be willing to accept a deal.

But the German chancellor, Angela Merkel, said no new bailout talks would be possible before Greece holds a referendum on Sunday, that will ask Greeks if they want to accept their creditors' proposals.smiley

Jo vetem qe greku nuk paska paguar kestin, por edhe city desh u permbyt nga shiu mbreme

i qenka ca trapi keq dojcit, para referendumit as degjon e as lexon propozime ...

Sakte, bisedimet fillojne javen qe vjen mbas referendumit.....nderkohe kufizimet e terheqjes se Eurove shkuan 120 ne jave...per pensionistet

Po jane duke u qare si do jetojme ne me 120 evro ne jave, sic jetojne gjithe te tjeret...

do bjere kjo qeveri thua?

Ktu nuk te fal Dojci , po i the qe 120 euro ne jave jane pak per te jetuar ta vuni komen ne fyt.

po he se ti vete nga ato ane, do vazhdoje eksperimenti deri sa te arrije 120 evro ne muaj?

Po nuk dorzun Ishujt experimenti ka me shku edhe me keq se 120 euro ne muaj .

1 euro dita  . min jetik sipas UN hahahah

Jo vetem qe ta ve komen ne fyt por edhe ta ben direkt llogarine se sa euro i duhet pensionistit te jetoje ne Greqi
"Pa na thuaj pak Barba Jorgo, per cfare te duhen kete jave 145 Euro?"!

smiley

Dhe me i gjet Baba Jorgos ne Frigorifer dy veze me shume se sa i nevojiten ja thyejne kokes smiley

PO, dhe eshte per te miren e Grekeve e Shqiptareve ne Greqi.

Levizjet e Tsipriasit ishin nje perpjekje adoleshenti Anarkisto-Marksist per Protagonizem. Tsiprias eshte i papergjegjshem dhe e coi Greqine drejt falimentit ndryshe nga poilitikanet e meparshem qe te pakten benin dicka per njerezit. Si mund te rrije Tsiprias ne pushtet kur BE e shikon si nje politikan deshtak me te cilin smund te negociosh?????

Marksistet ne bote mund te trishtohen por le te zgjedhin komuniste ne vendet e tyre e boll ben tifozllik ne kurriz te Grekeve te thjeshte qe duan te jetojne jashte ideologjise.

spiritus,
qendrimi ne raport me Greqine, ne thelb, eshte i njejte me ate per 21 janarin : reduktimi i problemit ne "Greqia duhet ti ktheje borxhin Europes" eshte identik me "Rama i nxori njerzit ne proteste per ti vrare".

identik !

dmth ti Stalker me kete shembull, ne fakt, po thua:  per  krizen e Greqise e ka fajin  Saliu..?.smiley

smiley 

po m'vjen cudi qe sala te mos ket gisht ne i gjo te keqe. 

Une per vete ta besoj qe cuditesh smiley

duhet germu me shum them un. qeni i ngordhur s'duhet te na step. po te germosh, del nafte...

ndersa une, sinqerisht, cuditem gjithmone me fantazine e ketij Stalkerit..  menyra gati fantastike dhe kreative si ben lidhjet  e situatave  eshte e vecante!

meqe Stalker eshte i apasionuar  per filmat, madje ka blog  te vetin, mendoj qe duhet te jet regjizor/ skenarist filmash..

Cudia me e madhe eshte per robte qe vejne ne France ne pergjithesi. E kam thene dhe me pare, qe ne liderat e kena pas nga Made in France, ka dicka ktu. Kurse Franca sna i ka dit asnjehere. Gishtin s'na ka dhene-

Dmth ne France sot ka nje propagande komplet pro-Serbe, demonizimi i KS si vatra e gjithe te keqijave dhe s'thote njeri, ore po te ikim ti japim dy lek atyre Shqiptareve se jane duke vdek per buke moren rruget e emigrimit, por qajne hall grekve se ju ul pensioni. Dashuri selektive do thoja une.

ps.kot tshkrujta me shume si reflektim per vete.

ne France sot ka nje propagande komplet pro-Serbe

smiley

e mire o mire...

Aq e dime e kemi pare, zoteri. Shumica e dok per " genocidin ndaj serbve' e kane bere francez. Delegacionet franceze cahen me dysh per Serbine dhe per antarsimin e saj ne BE. Njesoj si hollandezet. Urno ky gazetari aktiv si puno aktivisht me promovu Kosoven si vend" me trafik organesh, djep kriminaliteti dhe vend i deshtuar". Rrnoft Kuchner. Nejse s'e nuk du me fol me per kete.

Belul e zgjidh Kol Balla kete pune smiley

hahah smiley  smiley 

fajin e ka saliu!

hap kutite ose largohu

me fal borxhin ose te hengra mutin! 

Only three other countries are still in arrears to the IMF - Sudan, Somalia and Zimbabwe. Between them, they owe €1.6bn, only marginally more than Greece smiley

Schäuble kishte lexuar letren e Tsipras, dhe pasi kishte trembur i bezdisur nje mize kali, e cila nuk ekzistonte fare aty, tha: "Nuk shikoj asnje baze per bisedime serioze. Qeveria greke duhet ne fillim fare te jete vete e qarte, se cfare kerkon!" Dhe shtyu tutje karrocen me rrota.

Dhe shtyu tutje karrocen me rrota

Nje dite ne tram, nje si puna e ketij, u hakerrehej pasagjereve te tjere se me demek nuk i hapnin rrugen, nderkohe qe rruga i ishte hapur disa fish me teper se sa kish nevoje.
Ndofta nganjehere disa gjera shpjegohen me... (hajt se s'po e them, se do keqkuptohem) 

Shikoje Belulo , prape fantazi e semure , se ca i kujtoi noj film smiley

shif kur afendikot grek te fillojne te mos paguajn puntoret shqiptare me arsyen e krizes...

greqia ka relativisht mundesira te brendshme per te paguar goxha pjese te detyrimeve, borxhit.

Individualisht greket njihen boterisht per manine per te mbajtur llogarira gjigande likuide, ne cash - kete e kane sjellje kulturore.

Edhe si shtet, sic edhe u tha, kane rezerva boll per te paguar, gjithe duke ruajtur paralelisht statusin 'advanced economy'.

Per te mos fol per reagimet e amplifikuara greke deri ne 'anger managment problems' kur behet fjale per moral detyrimesh. E qe vetem se jane te tilla (high) s'dmth se iu bien ne qafe ne te njejtin proporcion.

cipras ka zgjedhur te luftoje betejen me te lehte, europen neoliberale, sesa te vetet - konservatoret injorante.

yesss!!!

Interesting, you must point Frau Merkel to the hidden Greek cash. She has been loaning the bastards loads of cash for the past 5 years, getting into hot water and lots of headaches. If only she had a skilled investigator.....smiley

hmmm...

Vendet kreditore pas dhënies së borxheve – shpesh të panevojshme – tashmë po i bëjnë presion Greqisë që kjo të ndërhyjë në sistemin e saj të ekonomisë. Por kjo ndërhyrje duhet bërë në mënyrë që të mos preken të pasurit, por vetëm të varfrit – rezervuari i përhershëm që furnizon bankat me klientë kredish, pra me fitime. Që të mos vihet në pikëpyetje hendeku social midis popullit të thjeshtë dhe kastës që ka përfituar nga këto borxhe dhe nga korrupsioni. Që të mos preken lingotat e arta të miliarderëve, por thërrimet e mëditjes popullore e kjo të kryhet përmes rritjes së taksave për ta, uljes së pensioneve, pagave, shkurtimet e vendeve të tyre të punës etj.
 

Ka qindra mënyra sesi mund të ekonomizohet një vend në krizë, por për rojtarët e kapitalizmit FMN, BB, Banka Europiane etj., vetëm kjo është mënyra sesi duhet të sigurohen paratë me të cilat Greqia duhet të shlyejë borxhet dhe sidomos, interesat e këtyre borxheve. Pra tani lufta nuk është që Greqia të kthejë borxhet, por që Greqia t’i kthejë ato sipas mënyrës të cilën e dikton me arrogancë BE-ja.

 

Tani është e qartë se BE-ja nuk ka fare dëshirë t’i kthehen këstet e mbetura të borxhit grek. BE-ja do thjesht diskreditimin apo dështimin e qeverisë Cipras, vetëm e vetëm sepse ajo është komuniste. Oligarkia bankare kërkon vetëm të krijojë iluzionin (dhe te shumë naivë po ia arrin) se “kamunizma” s’ka të ardhme, se ajo do të shtypet dhe ndëshkohet pa mëshirë, se do të mbytet që në djep, se Ciprasi do të bëhet shembull për cilindo që guxon ta ndjekë, e kështu me radhë.

po patetika s'ka asgje te keqe.

Po pate argumente, kundershtoje.

Fucking lunatics! Me Shametra, Syrizeza, Stalkera dhe shume ......S te tjere! Thjeshte fucking lunatics!

Po loby grek ku eshte, apo vetem per te sjelle autobuza ne Himare, te japin ndonje evro per memen ne veshtiresi...

Po mire greku se kalin e Trojes ka pas ne menje. Po keto *oqet e Evropit s'i rane iher lapsit si do laheshin keto borxhe, apo cqt te kapim bonuset.

Pse nuk te duket e rame lapsi ty kjo qe po i ndodh Greqise ?

Po po lapsi i modh shume. Mo mire te lushin bixhos se do boshin qefin e lojes te pakten. Gjer tashti borxhet jane pergjysmu, po prit po qiten nei qindarke prej grekut, qe me qarrin lu.

ore mu laps e ca lapsi mduket.... 

leket dihej qe smerreshin mo

 euro ka ra eksportet po bojn bum  greqia si can me trapin se u kan dal borxhit  !

pa si qenka kjo fjale borxhit  fiks shprehje ekzemplare  i kan dal borxhit greqise apapapa

Vallai kush hum 400 miliard i thuhet te 10fsha mu ne laps. E di sa i plas taksapagusit Evropian se te can apo jo trapin greku. Ne kemi kunja historike, po per ata eshte thjesht rritje taksash.

ja ku jane eurot e borxhit gjeron...ne bacen e Tares grek

Greeks Stash Their Cash, Just in Case

The outflows began in December in anticipation of elections that brought a leftist coalition to power. The withdrawals have cut the deposit base in Greece to about €145 billion from €164 billion in late November, forcing the European Central Bank to raise the amount of emergency liquidity it extends to Greek banks.

Nikos, the owner of a small manufacturing business, said Friday that he had taken some cash out for personal use “in case something happens over the weekend.”

It isn’t just well-to-do Greeks who are getting nervous. Everyone from mom-and-pop shop owners to bank employees and the unemployed are hoarding cash, fearful that Greece’s reward for its standoff with Europe will be its old currency, the drachma.

Anastasia, a 29-year-old Athens saleswoman, went to her bank after the January election and withdrew her €10,000 in savings. She said she hid the money all over her house.

Mattress, flower pots, bags with food in the freezer and other places that I won’t tell you,” she said

pa zene ne goje miljardat ee tipeve si Oanasit..

 

Histori e vertete, nuk mbaj mend ku e lexova.

Nje grek vajti dhe terhoqi gjithe kursime nga banka, 30K euro. I futi me nje qese dhe i fshehu ne garazhd. Qeska paskesh qene perdorur per te mbajtur ushqime me perpara dhe si duket akoma e mbante pak eren. E kishin care minjte qesken dhe i kishin ngrene leket.

Kush mer borxhe ka dhe detyrime thote Cimi. Jo mer Cim jo, puna e grekut eshte dhe mo e dhime. Parafytyro qe te vi une e te te kerkoj $100,000 borxhe. Ti do me thushe por mir Ron po ti jap por me trego pak ca pronash ke ne emer tat qe ta di qe nese larg qofte ty te pusho zemra ose lu menc e nuk mi jep paret une te kem ca me te mor. Po si jo mer Cim te them une, vi neser ti bi letrat. Edhe nji te shku vllai jot nji ti fallcifiku do tapia shpiash dhe vi te ty e ti tregoj. Nji ti mor paret e tuja dhe palle ariu! Ket pune ka bo greku. Kane fallcifiku numrat e deficitit dhe kan mor borxh. Me ket borxh kan pagu administraten publike, e cila ne 2009 ishte 25%. Dmth 1 ne 4 greke punote per shtetin. Nga ana tjeter Amerika e ka 15%! 

 

Dolen te fitum ata qe terhiqnin evro nga bankomati.

Hoax. Duhen minimumi disa muaj te futet ne operacion dhramija.

Per keto monedhat ka pasur thashetheme para 4-5 muajsh. Mund ti gjesh artikujt e asaj kohe. Thuhej se qeveria Greke kishten porositur printimin ne Angli. Qe athere nuk ka pasur pipetime. Neqoftese vertet jane pergatitur per planin B. do ishte surprize e madhe, ngaqe nuk me kane dhene kete pershtypje.

Sido me qene, nga ana teknike duhet me shkoqitur shume gjera perpara se me u hedh tek dhramija. Neqoftese zgjedhin kete rruge, do fillojne me IOU te qeverise ndersa euro vazhdon ne qarkullim dhe gradualisht futet dhramija. Do marri me pak kohe, po nuk eshte gje qe behet brenda nates.

Nese Greqia voton OQI, JO ME LARG SE TE HENEN  ATM do BESHTYJE DHRAHMI.....

E njejta histori Lehman shkaktoi mbi $700-800miljarde deme, leke te vjedhura taksapaguesve Amerikane...Ju vetem qe u kompesuan ne kurriz te tyre "again" por sot gjithe bordin drejtues te atyre fellqesirave i ke ne poste kyce te Wall Street

tek e funit asnji her noj popull s' ka lyp borxhe  n'histori t'njerzimit. Individa n'emen t'tij plot (o popull o popull sa gjona bohen.....) siq n'raste fort t'rralla ka pas noj individ qi n'emen t'popllit e ka nalue lypjen madje me kushtetut

kot ban si malokt' puket or Din Hyka,smiley

Nuk thoni ishalla po i nxjerrin nga EU fare dhe kur te vi dita qe te rinegociojne per antarsim ishalla shqiperia eshte bo antare dhe ja kondicionon firmen me ca varreza came dhe memoriale per genocidin. 

Juve ju ka picku miza Ljubo dhe ju ka mor ment me bashkim vllazerimin e popujve! 

Ron . Lubonja nuk është Human . Kaq .As mizë cc , as anofele.Është thjesht një mizë pa kokë që vjen vërdall e përdoret nga zhurma si "kërcënim " për handikapatët mendorë . Hiqni dorë nga krahsimi me "idetë e tij " .Tregon një nivel foshnjarak kushdo që e Vlerëson edhe për këtë Rast !

Me shumë respekt .

Nga njera an flet per triumf te individualizmit verior nga ana tjeter flet per ndasi jugore. Mesa duket i dit pi hashash i dit alkol.

Ti je " ha buk e foli kalit " ..se çfarë të ka bërë perëndia që llomotit me veten dhe të duket vetja "I modh mer Jahu " ..vetëm ti mund ta çpengosh smiley

E kisha per ronin idrisi se dje na lodhi duke fol per individualizmin verior dhe se jugu i europes shpeton vetem po te perqafoje vlerat e veriut.

Shtesë Kati ..thotë Pf , duke harruar që Qeveria Meksi ka rënë smiley Vazhdo akoma po thuje që në fillim që e kom pa leje si në vaktit.

Ore nga ata qe dine greqishten dhe zakonet greke.

Cfare kuptimi ka fjala Barba?

Nga sa kuptoj eshte sic themi ne Xha-Koco ata thone Barba Koco.

apo e kam gabim?

Kur u be euro..italia futi duart ne llogarite bankare te qytetarve e ne borderone e puntorve,pai nuk i dilnin llogarite.Praktikisht  me mbajten 150.000-200.000 lireta nuk e mbaj mend mire nga rroga..nje pjese e kesaj shume mu kthye me vone pasi doli qe kishin mbajtur teper.Greqia mashtroi ne menyre te turpshme me llogarite ne ate kohe me bekimin e atyre qe ben sikur nuk pane. Ben sikur nuk pane jo vetem ne ate kohe por edhe pasi mashtrimi doli ne pah e u pranua hapur ketu e shume vjet me pare. Mos te rente fati te biesh ne dore te fajdexhinjve,kete mendoj une!

smiley

 

 

italianet nuk e kane dash shume euron kur eshte fut ne fillim, me sa me eshte kriju pershtypja, me euron u shtrenjtu jetesa, rane eksportet dicka e tille

Italia ! smiley Qe qeveriset nga nje kryeminister qe nuk ka as shumice parlamentare !!

eh thuaj...

eshte percudnimi dhemokracise se imponu prej UE, europa eshte hegjemoni financiare.

por e kishnja llafne qe kur nuk e suportoi italia qe eshte vend manifakturier impostimin financiar te ue (italia ka nje borxh te frikshem), sot vetem vegjetojne, imagjino ca i bene grekut

+1

Nuk mund te sakrifikohet keshtu djepi demokracise europiane. Aty ku lindi, aty do rithemelohet demokracia e re solidare europiane.Ironia eshte se gjermanet e princit Otto qe krijuan Greqine mbi tullumbacen e Antikitetit, tani u bie barra te shfryjne tollumbacen financiare .Lere, lere se u ka ngritur Casabujte udhetareve te vonuar te paradisit kapitalist smiley

aty lindi, aty mbaroi,

aty nisi, aty pushoi 

smiley

 

...mu kujtua koha (1940)  kur me Vasilin shperndanim traktet "Rrnofte Greqia"  rrugicave qe kerkonin diell te Tirones se vjeter.Si e ke harru ti qe i shaptilografojshe traktet e? smiley

qe djali te flinte i qet gjer n'agim

mesnata per nenen s'do kete mbarim...

c'na mallengjen me shume tani. se mu shkrep te qaret mu ne gryke qepari kur na kujtuan evropen e ndershme te markes, shilinges, frangut, dhrahmise.... 

eh, ce pyet, Tregu Perbashket pa barriera .Del tregtari me maune te mBedha me mall frengu ke pazari ri, del dhe nona me dy tufa majdanoz... 

 

Nuk eshte e sakte, askush nuk e dinte me siguri se cfare do te ndodhte me euron,por te gjithe mendonin se italia nuk mund te rinte jashte saj.Mbaj mend krahasimin qe behej me Gjermanine,kur gjermanet lejne marken per euron,mund te leshojme edhe ne pa frike  lireten.Me vone po,spekulimet me cmimet sollen nje urretje qe ne fakt eshte si ti biesh samarit e jo gomarit !

ok, po kishte nje fare dhimbje per lireten e vjeter, nostalgji e konservatorizem. Por gjithsesi, eshte ne kontrast  me korruptimin e madh qe i beri greqise euro, 75 per qin pro saj

Ok sigurisht! Per mua greqia eshte nje mesim i mire per te gjithe,kjo bote ka ndryshuar. Po shkon dhe eshte praktikisht nje kapitalizem i eger.Mbret eshte leku. Brenda 10 vjetesh ne itali klases puntore  iu fshine te drejta qe kishte fituar ne 60-70 vjet lufte sikur nuk ka ndodh gje.Nje klase puntore qe me shume  qahet e ankohet per nje pjate makarona qe u jepet falas refugjatve e emigrantve e banka qe fitojne gjithmon e nuk pranojne humbje ne emer te se mires se perbashket.

"This is humiliating," said Athanasios, an 80-year-old former army officer. "I used to receive a monthly pension of 1,500 euros and now I have to line up for hours to receive 120?"

What the fuck is wrong with this picture ???  It's called : Shtriji komet sa ke jorganin, motherfucker . Kush je ti Akili qe te meritosh gati 2000 $ ne muj pension? Pederast popull. Boni pordhe se e dini qe nuk iu lejne me vdek ... Pfffff.

ja kshu po. ka lezet. ia bon te gjitha neret vorrabomit smiley

Kishe gjo me Vorrabomin ( Capital V, please ) ti ? Tifozat e Tirones s'jon si t'Partizonit ... etj, etj.

jo, jo. them se jemi "dy popuj miq".

Poligrafiku me Vorrabomin me kujto ate kohe kur ishim te vegjel dhe rrinim duke nigju muhabetet e cunave me moshe me te modhe notve te veres. Ishim te lumtur qe nuk na kishin perzone akoma , dhe kur na jepej fjala ka i here m'sene kush ishte si ne. Dhe po te te cojshin me "detyre" : Ik ma merr icik paketen ke shpija ... you had arrived !!! 

Kshu edhe ju me ne. Nuk na ndate vetem Lana ....smiley

Qe thu ti Qemol, $240K e ka afersisht pensionin nje Oficer i Ushtrise Amerikane, pa perfshi ketu kontribute mbeshtetese ne 401K si dhe shendetsine falas.  Kur te vije te na trokase m'dere Kinezi kane me u pre foodstamps & unemployment benefits para se me i ardh' rradha ketij pensioni. Biles them se Miss Yellen ka me na zhvlersu deri ne centin e fundit para se me i ardh' rradha Kinezit.

Këto Kriza  as i dëshërojnë për askënd dhe as ja ndjellin askujt si Popull .

....po te maresh 500 miljon$ borxhe cdo 6 muaj sic po ben  Rama-Meta detyrimisht qe Skenari Komunist Greke  shume shpejte ka per tu ndodhur ene ne shqiperi smiley

Ku e ke shkeljen e sirit i nderua Grande Kaka smiley

Po fjalën përse nuk e përfundon....Çfarë Njente Kapo je mer zot.dmth skenari Titos ..Merr borxh e të plasi menderja se kush do i Paguajë . Si i del në mbrojtje skenarit të komunizmit shqiptar që iku dhe u la Pa Borxhe . Dmth kur ke Borxhe duhet të shesësh ishuj , të heqësh Brekët dhe ti qish nënën popullit që të mbijetosh si Qeveri .

Apo e ke fjalën për Komunistët e Reformuar të saliut .Të paktën qenë të sinqertë .Morën Borxh , mbathën familjet dhe me ndershmëri deklaruan.

Borxhet nuk kemi ti kthejmë .Urnoni Shqipëria Një Euro !

Tani kanë lëshuar Xhibin e do të fandaksur të tjerë të argumnentojnë " se Borxhi ..u bubuja None " Njente Kapo i shkatërove sholokët kështusmiley

Merrni referendumin dhe fshini sumen me te tani. I pranun kushtet si perfundim laviret greke. Te jem une si Europa iu them : Too late scumbags. Shkoni i fusni njoni tjetrit hellet qe piqshit qingjat per Easter ne byth tani e hani bar.

S'ka pranu gjo Merkel. Presim deri te dilen dhe pastaj nese referendumi thote PO do rinegociojne me terma te tjera. Merkeli do me e hek qafe Ciprasin se nuk i ka mo bese. Kto kurva cer thone sot nuk thone neser. Per mu greket ne mos ket here heres tjeter do dalin nga euro. Europa po hudh leke kot.

Jo vetem Merkeli, por dhe shoke te tjere thote BBC-ja

In making his calculations, the Greek Prime Minister, Alexis Tsipras, should be under no illusions - the rest of the eurozone wants him out.

When he unexpectedly sprung a referendum on his European partners, they were outraged and quickly ended negotiations.

Now, in places such as Berlin, Madrid and Helsinki, they spy an opportunity to rid themselves of a troublesome leader.

In Sunday's referendum, the rest of the eurozone are not bystanders - they intend to shape and influence the outcome.

It is a game they have played before.

Ndersa Tsipras e Varufakis po vrasin mendjen se cfare letrash ka ne dore Merkeli.....nuk po hapin syte qe Merkeli ka nxjerre Hanxharin e se ka qejf hic Pokerin.

eshte shume e cuditshme qe greket vazhdojne te mos kuptojne  qe kishin ngritur nje shtet piramidal e benin qyl me leket botes duke huazuar  lek  sa nga nje banke te tjetra!    dhe vjen nje dite  qe keto bankat i duan  leket prapsht, se ishte hua.   dmth qe greket tashme jane  keq ne shit!!

por mesa duket, meqense  greket u mesuan  nja 30 e kusur vjet te mira te jetojne keshtu, disa gjenerata dmth,  u eshte bere normale, kulture kjo menyre jetese, nuk dine tjeter...  

keshtuqe edhe kur kerkojne ndihma nga partneret e BE, e kuptojne kete jo si ndihme per perballuar veshtiresite e situates se rende ekonomike qe ndodhen nga ku duhet te bejne reformat dhe ndryshimet e duhura e te dhimbshme  per te rregulluar ekonomine e tyre, (dhe natyrisht qe kjo situate e rende do marre vite),  por e kuptojne ndihmen monetare te BE  si vazhdim menyres se jeteses ashtu sic e kishin me pare.. pra shume  normalja per ta:  dikush u jep miljarda leke, dhe ata vazhdojne  me keto leke te financojne rrogen, pensionet etj..smiley

nderkoh qe sic te gjithe e dine: sasia e  rroges, pensioneve etj vijne si nje rezultat/balanc  i treguesve ekonomike qe ka cdo vend. nuk mund te besh shpenzime shume... shume me shume se cfare prodhon dhe fiton! 

kush nuk do te donte ta kishte rrogen apo pensionin te larte, kush..???  qe  aktori Viktor Zhysti ne dramen:  monologu me pensionin tim...

Me i gjere Belul me i gjere. After all nese Dhimokrati nuk do kishte shpikur Dhimokracine ne kushedi ku do ishim. Jane greket pa eshte edhe bota (jeni ju pa jemi ne) > greket jane icik si afro-aemrikanet qe mqs kane vujt ne skllaveri para 100000 vjetesh tashi duhet te rrijne e bojne qejf me asistence, payback time. 

Ta shpjegon spiritus me siper smiley

Kjo teoria "pse greku do na i haje dreket neve" eshte goxha piktoreske, per mos te thene ne kufijte e banalitetit.

Dhe kjo tjetra "shpenzo sa prodhon e ca fiton", folklor i gjalle. Ka popuj apo blogjista qe kujtojne se neser kur te bjere Greqia ( kujt po i rruhet), do paguajne me pak taksa. Me demek...do rruajme standartin.

Kjo puna e standartit eshte pak e dhime ne fakt, se kur punon shume e ben leka, do nanje ferrari, nanje vile ne sardegna, nanje abito firmato..., aty plekset, s'ka me tzaziqi e djath, te del pepinua, jo qe punon si mushke, po dhe ta mat koken me brisk.

Taksapaguesit gjermane duhet te jene ata qe duhet ti vene flaken berlinit.ia paguajne taksat qeverise deri ne nje.deri edhe nje legjende futbolli si uli henes e futen ne burg per evazion fiskal .qeveria ia jep tAksat e gjakut e djerses se tyre hua symbylltazi grekeve qe s'kane per tua kthyer me .

Ngaqe nuk vijne gje nga taksat e tyre po nga makina shtypse e Draghit. The Germans salivating at another round of QE, itching for an excuse.

P.S.

The Chinese have also joined the QE party, or just about to...

ATHENS, Greece — The latest news on Greece's financial woes (all times local):

___

6:35 p.m.

A huge banner that urged Greek voters to reject a bailout deal from the country's creditors at Sunday's referendum has been taken down from the front of the Finance Ministry.

hahaha

hahaha

hahahaaaaaaaaa

 

oh prit pak, se paska folur varileshi:

Greek Finance Minister Yanis Varoufakis distanced himself from the banner. In a tweet, he claimed it was the initiative of trade unionists "who did not seek the Ministry's permission."

checkmate!!

Now fuck off Varileshi se ke 6 muaj qe po na can menderen. 

E ka pare njeri stalkerin gjekundi?

O Evropi o baba, ne e kishim me shaka.

dmth vota e referendumit mund te manipulohet ?

9:30 p.m.

Greece's conservative opposition leader has raised questions over the legitimacy of Sunday's referendum after the Council of Europe said the poll will fail to meet international standards.

 

Comments made to The Associated Press by Council of Europe Secretary General Thorbjorn Jagland quickly made headlines Wednesday in Greece.

 

Jagland said

 

-the vote was being called too quickly for a true debate on the issue,

 

-was being held without international monitors

 

-and was posing an unclear question to voters.

Pershendes miqesisht Stalker, spiritus, grava e shume te tjere letu ne pellg. smiley

me sa duken bathet fiton OXI ne referendum, dhe rinegociohet borxhi ne kushtet e paracaktuara, lehtesisht te ndryshuara. Cipras rreziston dhe reformon evropin, 

me sa duken bathet

29/06/2015 - out of date !! smiley

qi kapitalizmi i ka oret e numurum kjo s' diskutohet veqse ka shum kapitalizma. (kanadez, shqiptar, zvicerian, burkinofasosjan, etj, etj....)

kapitalizmit evropian bazuar mbi euron, monedh artificiale, po i bien kembanat.

(tek  kapitalizmi euronian nuk ka besuar nji i imi qikur mori vesh qi sterlina  i nejti larg) 

Vetem ata qe nuk kane ditur ta lexojne siç duhet historine kujtojne se kapitalizma i ka oret e numrume. Qofte revolucioni francez, qofte ai rus por qofte dhe ai tunizian i para 4 viteve, nuk kanë qene shumatore te akteve te revoltave vec e vec, por rezultante e përplasjes midis nje akti të vecante (marrja dhe hapja e nje burgu - rev. Francez; disfata ushtarake - rev. Rus;  vetevrasja e nje shitesi ambulant frutash- rev. Tunizian) dhe situates se pergjithshme. 

Te gjuash me gur mund të jete 'nje vere në uje', sikurse mund të jetë akti qe gjeneron nje intifade të tere! 

Po o stalker po.
Cila eshte alternativa?
Ne kohet qe ti thua, ndodhen revolucionet borgjeze. Si ne france dhe ne rusi. Dmth iku nje rend dhe erdhi nje rend i ri.
Tunizia eshte druge mersele, dava arabesh.
Sot nuk ke asnje doktrine a filozofi, vetem deshira dhe epshe radikale.

shpresa eshte per nje skizme, ca mund te ngelet pre vlerave te evropit te vjeter;

Beteja që po ndodh është një betejë për leitkultur-ën ekonomike dhe politike evropiane. Fuqitë e BE-së qëndrojnë për statusquo-në teknokratik i cili po e mban Evropën në inerci prej dekadash. Tek Notes Toëards a Definition of Culture konservatori i madh T.S. Eliot vuri re se janë disa momente kur e vetmja zgjidhje është ajo mes herezisë dhe jo-besimit, domethënë kur e vetmja mënyrë për ta mbajtur gjallë një religjion është që të bësh një ndarje sektare prej trupit të tij të vdekur.

Kjo është edhe pozita jonë sot sa i përket Evropës: vetëm një “herezi” e re (që për momentin përfaqësohet nga Syriza) mund ta shpëtojë çka vlen të shpëtohet prej trashëgimisë evropiane: demokracinë, besimin tek populli  dhe solidaritetin egalitar.

Evropa që do të fitojë nëse mposhtet Syriza është një “Evropë me vlera aziatike” (të cilat sigurisht që s’kanë të bëjnë aspak me Azinë, por kanë të bëjnë në gjithçka me mëtimin aktual të kapitalizmit bashkëkohor për ta pezulluar demokracinë). Ne në Evropën Perëndimore kemi qejf ta shohim Greqinë a thua se jemi vëzhgues të shkëputur që ndjekin me mëshirë dhe me simpati përpjekjen e një kombi të varfëruar. Një pikëvështrim i tillë, kaq i rehatshëm, mbështetet mbi një iluzion – ajo çka po ndodh në Greqi në javët e fundit ka të bëjë me të gjithë ne, sepse ajo që po luhet është e ardhmja e Evropës.

Kështu që, kur lexojmë për Greqinë këto ditë, duhet të mbajmë gjithnjë në mend atë thënien e moçme që thotë “de te fabula narratur”.

nga Luan ZhiZhegu e morre kete mo Albano..smiley    citime, fjale te urta... shume i sforcuar Zhizhegu!  dhe eshte vetem nje copez shkrim...

ore vertet, nder vite  ky ka  folur  e shkruar shume..  madje edhe parashikon gjendje e situata politike e shoqerore..  p.sh me kujtohet qe ishte shume aktiv kur nisi levizja  ''Occupy''..  cfare behet me ato qe thote, shkruan e predikon Zhizhegu,  i ka dale ndonje gje deri tashi..?.smiley

lexo belul lexo

cte lexoj, kete....

 

Kjo është edhe pozita jonë sot sa i përket Evropës: vetëm një “herezi” e re (që për momentin përfaqësohet nga Syriza) mund ta shpëtojë çka vlen të shpëtohet prej trashëgimisë evropiane: demokracinë, besimin tek populli

 

....Syriza do ta shpetoj  trashegimine dhe demokracine evropiane mo..?!.smiley

mire e ka albanua o belul, lexo, lexo:smiley

“Being a good European doesn’t mean seeking an agreement at any price,” said Ms Merkel.

po hajde mbushi mendjen ketyre revolucionareve.

Belul dy rruge keni ju me flamur te BEse. O te paguani per buzuqet e grekut, o bashkojuni Stalker ne rovolucja, si fillim cpoini gomat kamioneve te kapitalizmes.smiley

yriza do ta shpetoj  trashegimine dhe demokracine evropiane mo..?!. 

ti thu demokracia evropiane eshte e pashprese, ashtu thom dhe uu..

Do të hyje në histori jo emri (pffff, emrat vene e vijne !!), por akti i thirrjes se Referendumit !

U bo puna me fillu me besu në demokraci !! smiley

po fitoi po'ja ka per te hupur besimi prape, uria eshte t'i qtmnsmssmiley

shif ca ben piro dhimi, realiti show tu derdh lot se ju kujtun tollonat

Nese kriza ne Greqi precipitohet keq sic pritet e shume prej emigranteve shqiptare kthehen ne Shqiperi, do jete goxha problem kur ata te shnderrohen nga persona qe hidhnin euro ne tregon shqiptar (me remitanca e shpenzime) ne te papune. Shyqyr qe per cdo eventualitet qelloi qe Partia e Punes (LSI) eshte ne pushtet.

Sipas nje artikulli te AFP, te perkthyer nga revista e Pjerit, Monitor

Më shumë se 600 mijë shqiptarë u arratisën nga varfëria në vendin e tyre, në kërkim të fatit në Greqi, shumica e tyre ilegalisht. Por që prej thellimit të krizës, rreth 180 mijë shqiptarë janë kthyer në Shqipëri, thonë zyrtarët.

 

...Rreth 160 mijë familje shqiptare, që mbijetojnë me remitanca, janë goditur rëndë nga kriza në Greqi dhe stanjacioni ekonomik në Itali.

 

Dy vendet e BE kanë shumë emigrantë shqiptarë. Të paktën 26 përqind e këtyre familjeve rrezikojnë të bien poshtë vijës së varfërisë, sipas përllogaritjeve. Të dhënat e Bankës Botërore tregojnë se 12 përqind e popullsisë në vend jetojnë poshtë vijës së varfërisë, që do të thotë me më pak se 2 dollarë në ditë.

 

Në vitin 2007, dërgesat e migrantëve arritën në 951.7 milionë ose 14 përqind e PBB-së, përpara se të binte në 543.7 milionë vitin e kaluar ose thënë ndryshe 5.4 përqind PBB.

Ata 160 mije qe kane ardhur s'kane ardhur per te qene te papune. Kush ka hapur biznese, kush ka punuar tokat djerre, kush ka gjetur pune ne qytetet e medha. nuk vjen njeri te rrije i papune. vjen vetem kur ka me c'te merret. dhe atje qe rrine, rrine se jane ne pune. do te vuajne po aq sa do ta vuajne greket.

Paska harruar te te intervistoje ty AFP-ja, Shkabe, artikulli i saj citon vetem autoritetet shqiptare, pa e ditur qe ka autoritete e autoritete. 

Qiraja apo huaja e shtepise ne Greqi, por dhe kostot e jera te jeteses, jane shume me e larta se ne Shqiperi (ku shume emigrante e kane shtepine falas gjithsesi) keshtu qe kur t'i mbarohen kursimet dhe te mos kene me me cfare te jetojne, normal qe shume prej tyre do kthehen ne Shqiperi, sidomos ata qe s'kane mundesi apo s'duan te nisin nje jete te dyte emigrimi ne nje vend tjeter.

P.S. Ti i ke inat "jorgot" sic i quan ti emigrantet shqiptare ne Greqi edhe duke te sjelle remitanca, se te shtojne trafikun (dmth ti do vec te te dergojne paret dhe makinen ta lene tek dogana), jo me te te zejne dhe punen smiley

Mua s'me sjellin gje o xhib, ua sjellin prinderve te vet e prinderit e vet i ruajne po per keta. 30% e popullsise mban 5% te GDP-s me remitanca? me mire te vijne e te punojne qe te behen 30% e GDP, jo 5%. Kur vijne ne tufe shtojne dhe konsumin ne tufe e si rrjedhoje edhe kerkesen per biznese te reja e per vende pune te reja. Dhe po s'gjeten gje, me mire t'i hane kursimet ketej, se andej.

Mos bini viktima te propagandes mediatike. Goditja e 2008, ndoshta ktheu 160 000 emigrante nga Greqia, dhe fakti qe 2007...shenoi prurjen me te medha te remitancave ne Shqiperi, e mbeshtet si te mundur. Kthimi i emigranteve shoqerohet me prurje kapitali ne Shqiperi nga emigrante qe kishin vite qe punonin ne Eliada dhe largim krahu punetor te kualifikuar per Greqine si edhe parave te tyre. Me kujtohet ne ato kohe se si reklamoheshin nga mediat histori suksesi te sapoardhurve ne Shqiperi duke injoruar sa largoheshin ne te njejten kohe ne Greqi. 

Fatkeqesisht, sipas te dhenave te autoriteteve mbi emigracionin, megjithese jan kthyer 160 000 numri i te emigruarve ne Greqi nga krahu jone eshte shume me i madh. Greket vazhdojne te emigrojne ne BE dhe ne vazhdojme te emigrojme ne Greqi pavaresisht Krizes qe nuk fillon sot. Koco Kokedhima kerkonte seance te jashtezakonshme parlamentare per krizen Greke qe shenon rast te paster histerie. Edhe nese Greqia del te henen nga euro pas nje periudhe te veshtire 6 mujore zakonisht gjerat stabilizohen e emigrantet Shqiptare nuk besoj se do kthehen aq shpejt ne Shqiperi per aresyen e thjeshte qe levizja e akomodimi kane shpenzime.

Po te kishe ndonje te njohur qe eshte emigrant ne Greqi do ta kishe marre vesh qe situata eshte egzaktesisht e kundera e asaj qe thua ti...ti e shkaba flisni kot per refleks ngjale se kujtoni se realiteti eshte kunder Rames...s'e ka fajin Rama qe Greqia eshte ne krize, keshtu qe ngjale-qetesohuni smiley 

Ne Greqi, shume prej emigranteve shqiptare, sic edhe greket, kane tashme periudha kumlative (gjate ketyre viteve te krizes) nga 1 ne disa vjecare pa pune, e nderkohe qirate e shtepie etj i paguanin, keshtu qe i kane bluajtur shume prej kursimeve te tyre, nje pjese kane marre dhe borxhe, e me shpresen se gjerat nje dite do permiresohen, shumica e tyre ende nuk jane kthyer ne Shqiperi (ngaqe Shqiperia eshte me keq edhe se Greqia ne krize). Ama po vazhdoi shtrengimi i rripit ne Greqi per shume kohe, ata s'do rrine dot me aty se s'kane me ca jetojne nese vazhdojne pa pune; kosto e jeteses me para borxh eshte shume me e lire ne Shqiperi sesa ne Greqi.

Po c'te njohur me tregon ti mua, une kam te kthyer qe jane komshinj e te tjere qe kane hapur biznese e qe u shkoj si klient e kemi bere muhabet. pervec te njohurve qe jane ende andej, sigurisht. s'ka lidhje as rama as berisha ne kete mes. ti e sheh nga te njohurit andej, une e shoh nga te dyja anet

Eshte periudhe para-ramiste 2008 Xhibi. Ti vete je llokocitur ne qeshtjet e emigracionit para ca muajsh dhe emigrantet ne Itali e Greqi kete 5 vjecar jane shtuar e jo pakesuar....apo harrove.

Nese vijne 160 000 si ka mundesi qe zbrazen fshatrat???? Harxhon shume kohe me ngjalat ti e nuk i shikon shifrat. Ato muhabetet me emigrantet qe ben nuk tregojne trendin por gjendjen e tyre personale qe mund te jete edhe e keqe. Do e shohim nese do kthehen apo jo nga shtatori tetori, vetem mos harro te me falenderosh qe te kujtova.

Booo paska fillu dhe BBC-ja me me vjedh titujt nga PPU.

keshtu si po shkon ky muhabet, ka per t'u bere 15katsh ketu tek peshku.

Eehee smiley paskam patur te drejte me perpara PF

ajo, loje eshte realisht. Cipras sic u tha po ben games theory. Loz oportunistin. Qe ne fillim refuzoi te mbaje profilin normal (established) te politikanit, qysh nga dress code-i, tek riding motorcycles, deri tek veprimet bizarre per fomalitetin e situates. Per te kundershtuar termat e marreveshjeve ai luajti duke kundershtuar krejt rregullat e lojes te sistemit financiar, dhe nderveprimeve ne sferen diplomatike qe i mundesojne ato ne ato nivele.

Cipras luan sipas sistemit te vet duke shfrytezuar hapesirat liberale te kohes (demokracia, te drejtat, populli, etj) - po i ka dash drute e shkurtera qe ne fillim.  

Te shkurtra dhe pa ze. E vetmja gje qe ka bo Cipras eshte ZVARRITJA e outcome. Dhe kjo ka qene e vetmja fitore e ti, sepse ka futur ne pasiguri tregjet boterore, dhe eshte ber prokopi per falje te gati 70 b evro te borxhit grek.Kjo eshte dhe arsyeja pse referendumi po behet gati 6 dite pas afatit te kestit. Kjo eshte nje fitore e pamase.

po, fitoi kohe. si dhe krijoi konfuzion dhe mjegull qe i shfrytezoi per te perfituar leshimet e deritanishme

Greket besojne vetem ne cash. Greket nuk besojne ne sistemin financiar. Dmth ne sistemin e deritanishem te borxheve e detyrimeve. Ne kuptimin e creditit, te besimit a mosbesimit.

 Mbeshtetja popullore qe solli cipras ne pushtet ne fakt e ka bazen tek kjo llogjike me se shumti, besoj.

er te kundershtuar termat e marreveshjeve ai luajti duke kundershtuar krejt rregullat e lojes te sistemit financiar, dhe nderveprimeve ne sferen diplomatike qe i mundesojne ato ne ato nivele

po sigurisht per kete dhe u zgjodh se perndryshe greket zgjidhnin ende papandrerat dhe nea dhjemokraciat yes man-a te sigurte. Nuk ke si del nga nje cark i sigurt po nuk loze jashte rregullave te lojes, brenda rregullave eshte gjeja me e lehte. duhet ta shikosh krizen greke qe nga zanafilla dhe jashte termave te ekonomise zyrtare per te pare gjithe katastrofen, jo kaq e institucionalizume.

Pse nuk e dime ne qe pare nga kendveshtrimi i drejtuesve bankare nderkombetare, greket jane legena.

Nji sekond Albano. Ti akoma nuk e ke kuptu se Cipras me Varufakis ishin kokrra e idiotit, moren persiper nje aventure qe as vete nuk e dinin ku do dilte dhe u bene gazi i Evropes ndersa Greqine e cuan ne kolaps total. Per me teper brenda 1 jave do i heqin me shqelma edhe nga vendi qe e fituan me zgjedhje te lira ne qeveri.... smiley Tani, ky eshte rrethi i mbyllur i Karmes Gabim-Ndeshkim. Me shume se kaq...!

greqia ishte ne kolaps. gazi i europes, mah, evropa eshte bere per gaz prej kohesh per vete. 

dhe mund ti heqin, por eshte heqje me nder, te pakten e provun riskun dhe emancipun jo pak skenen politike greke e me gjere.

Aha, ashtu po. Me fal se te fika llullen.

nga shumica eshte pare si loje kjo puna e qasjes se Cipras e co, nuk me duket se po perpiqet te beje show, bixhoz, apo protagonizem, thjesht po mbron interesin e popullit qe e zgjodhi ne afatgjate. 

fati i tij idnividual eshte me i parendesishmi ne kete mesele, cfare ndikimi ka kjo per evropen me vone eshte per tu pare.

Ndikimi? Po ja i thjeshte fare: Merkeli tani qe i ngeli ky dobiçi ne dere, do i thote evropes: Po sikur t'a ndanim, nga pak te gjithe kete borxhin grek, si miq e vellezer?

Vellezer un cazzo, do i pergjigjen. Ti e polle, ti mbaje!

nji nga nji kane per ti ra privilegjet e derimesotme evropes, si malajzia a singapori ka me u bo. nuk ka me 7 orarsh te garantum apo ku di une.

PF, a e kupton se edhe ne Shqiptaret sikur e adhurojme ket revolucionin ....qe do haj bijte e vet.....figuren romantike te liderit...qe pi puro te ferkume ne shalet e grave.....e genjehemi nga nje Metrosexual si Tsiprias. Lujten menc Lubonjet, e filosofet e Halese ala Fuga, per nje revolucion ne Shqypni.....Po si harruan derdimenet qe Greket e dane muhabetin ne 1945...e spaten kamunizem...ose Komunisti me i sukseshem eshte Tsiprias ne 2015.  Po qe ky doli Karagjoz e sakrifikoi Greqine per te siguruar interesat  e tij partiake doli kaq e qarte sa kan per tja rregullu qejfin Greket per ate pune ...tek Sheshi.....

Me jepni nje kreher - do te nderhynte Beluli.

Ore dakord jam une qe kur bie zjarri ne shtepine e fqinjit nuk duhet gezuar, por si i behet hallit kur fqinji do ti ve zjarrin vet shtepise ( se ashtu ka bere llogarite gabim me banken)? 

Greqia ka marre fund dhe ne kete duhet te kuptojme si shqiptare. Nuk mund tu afroje me shqiptareve ate qe mund te afronte keto 20-25 vjet. Kjo krize ne token Greke duhet kthyher ne oportunitet se keto lutjet nga zoti e nga zonja Merkel me bankieret; ishalla nuk e lene grekun ti ve flaken vendit jane zero dhe nje hic ne realitet. Po edhe sikur marreveshje te arrihet me Grekun, edhe me kushtet e tyre, perseri Greqia si vende dhe si shtet nuk mund te jete me serumi i Shqiperise. Ka marre fund kjo gje, mjere ai qe ka bere dhe ben nje vesh shurdh e nje sy qorr. Hiqni urgjentisht parate nga bankat Greke, sillini ne Shqiperi. Pastaj ndac jetoni ne Shqiperi e ndac ne Greqi. 

 

Kete thirje per heqjen e parave nga Greqia, Liqeni, une e kam bere para disa vjetesh. Duhet ta shohesh fenomenin, me perpara se te plasi. 

Amen .Hiqini parate nga bankat greke e sillini ne shqiperi t'ua rruajne e kullandrisin  koleget e Adrian Fullanit.smiley

Disa Shqiptare qe njohim ne ne Greqi i kane futur parate ne bankat Greke qe kane filiale dhe ne Shqiperi. Si t'ja bejne?

Nuk paskerkan zene mend nga Sudja ata qe i kane lene paret ne bankat greke?

Lehtesi ndoshta? Meqe kane dege ne te dy vendet?

Epo tashti do jene vertet te lehtesuar. Mullari i grekut ka vite qe nxirrte tym.

Ja se dolem dhe ke muhabeti i Spiritusit. Pasi Varfanjakis mbante fjalime neper TV, qe Zvicerianet s'na japin llogarite te pasurve grek qe verdallisen neper bankat e tyre. Kishin dal Zvicerianet sot e kishin thone" oooo Zoteri, cfare llogarie do me te dhone ti, kur s'na ke derguar nje shkrese zyrtare qe i kerkon?"

E kupto ti nashi? Dmth duke qene shume te zene tu mbajt popllin me llafe, s'i kishin dergu nje fije shkrese qe te behej procedim per llogarit. Kaq keq!

duam  katet tona!

Ndersa gezohemi se sa mire po ia ben nemcja grekeve bejme mire te shiqojme punet tona se edhe shqiperine ata nuku e kane me sy te mire.Bile ne kundershtim me perrallat e pompinove dhe bythelepiresve te rilindjes ne media e jashte per dashnine e madhe te merkel per ramen sipas ambasadorit gjerman ajo i qenka ankuar atij per trajtimin jo te mire te bizneseve gjermane ne shqiperi...

http://www.gazetadita.al/drejtesia-hoffm...

..Nga Durrësi, ambasadori i Gjermanisë në Tiranë, Helmut Hoffman tha se, të paktën që nga korriku i vitit 2013, asnjë gjyqtar apo prokuror nuk është dënuar në vend, ndërsa komuniteti i biznesit është i pakënaqur dhe gati të tërheqë investimet.

Nga bisedat që kam pasur me investitorët gjermanë në Shqipëri kam mësuar se ata janë të pakënaqur dhe shprehen të gatshëm për t’u tërhequr nga vendi(faleminderit Rilindje )Ky shqetësim është bërë prezent edhe gjatë takimit të fundit të kancelares Angela Merkel me kryeministrin Rama”, deklaroi Hoffman-raporton TCH....

E solle koken prap ti, te na besh te ndihemi ne Shqiptaret fajtoret per parate qe keni bere rrush e kumbulla ju Greket???? Po skemi mundesi ta duam Eliaden si ju Homogjenet, nuk derdhim dot lote e sa do te shtrengohemi ndonje fende do leshojme. Po shko beji moral politikaneve Greke e jo ne Shqiptareve se nuk kena teme zgjedhjesh ketu, Qaramane

I lebetit kjo vjen nga nje gazete safi e majte .nashi nje vend nga i cili investoret mendojne t'ia mbathin teknikisht nuk mund te konsiderohet histori suksesi .

Po nuk eshte kjo Tema moj shpirt. Lerja Shqiptareve kete qeshtje se nuk ka te beje me Pokerin e PF.

Me qe me pyete Greket kan ardhur e kan investuar te paret ne Shqiperi, nuk investojne sot sepse u jan mbaruar parate e jo nga klima e biznesit. Klima ka qene me e keqe para 20 vjetesh por Greket ishin ne vend te pare atehere. Gjermania po e adapton vellain e vogel Shqiptar e shpresojme te bej sevap e te hape fabrika se Edi ja u ka shtru qilimin e kuq gjermonve ...me ec me papuce...Pashe qe kishte ardhur nje kompani Gjermane per 1000 punetor....Keto kritikat jane se Rilindja eshte shume larg etikes se punes Gjermone....

Nga krahu tjeter Italiont e levdojne Shqiperine per investime...nuk ka ven qe investori italion ti boj zile KM, cun tirone pa gje te keqe. Shqiperia ka klime te pranueshme investimi por jo kllas punetore te kualifikuar. Km, si Cun Tirone ka dal gollomesh, ecni e merrini thote...por kur ska para?????

Avash se u kepute! Investitoret e "medhenj" gjerman. Pa he na jep ti nje shembull te nje biznesi gjerman qe qenka aty? 

Ti si sheh qe ketu po flitet per sistemin e Drejtesise? E dime pra mo qe Gjyqtaret e plepave jane kancer, e kena thene e sterthene.

Po ja te themi psh AMC-ja, kompania e mobile phone eshte Gjermane e deutche telecom. Ose Fast Milk ne Rrogozhine i perket grupit MEGGLE GROUP, KOMPANI GJERMANE 125 VJECARE QE OPERON NE FUSHEN E BULMETIT NE MBARE BOTEN.

E para AMC eshte filial i Cosmote Group qe ka blere Dojci dhe opero si filial i atij te Greqise. Kur sheh defteret Dojci per kete pune e kupto qe AMC e konsidero si  dyqan te kompanise greke. Investimet kane qene minimale. DT i doli emri dhe tani me krizen greke me demek, por s'ka shanse qe e iki nga Greqia vetem per kete, e aq me pak nga Shqiperia. Meggle e di, s'e dija qe ishte aty, por mos u merzit, se kritika ishte ime qe te silleshin me shume, sepse s'ka shume kompani germene ne Shqiperi e aq me pak "investitor te medhenj".

Alba lexon me ate pa xham.Deklarata e amb gjerman dhe Halla Merkel i japin bekimin Rames per reformen ne drejtesi.Prisni, prisni tha.

prisni,prisni deri nga vjeshta kismet te mbarojme plazhin dhe tu japim kohe gjykatesve te korruptuar te fshehin asetet.

nashi cilen pjese te :investuesit gjermane jane te pakenaqur e mendojne te largohn nga shqiperia nuk kupton ti?

“Nga bisedat që kam pasur me investitorët gjermanë në Shqipëri kam mësuar se ata janë të pakënaqur dhe shprehen të gatshëm për t’u tërhequr nga vendi. Ky shqetësim është bërë prezent edhe gjatë takimit të fundit të kancelares Angela Merkel me kryeministrin Rama”, deklaroi Hoffman-raporton TCH

Politikane nuk behesh dot pa kollaro ne qafe..Ato mbremjet gazmore qe dhuron min.financave greke po bajalldisin me tulifare lloj gazrash barqet e trazuara te bankomateve gjenerale europiane.ciPRAS tani qe nuk ka me Euro ne arkat e shtetit u kujtua te degjoj popullin grek.Mendoj qe ka vite qe po pershkallezohet situata deri ne kete pike.Me stil te holle kane vite qe po qethet kare kjo puna e financave greke.Me kujtohet nje shprehje e kinematografise shqiptare

"Mos u merzit te keqen halla se do ja terezisim heres tjeter"

Ah moj hallemadhja Merkel ti.Ka zera qe eshte magjepsur aq shume nga Fashioni i Kryeministrit tone dhe prandaj po i monitoron me kujdes ishujt grek qe kur te lahet Edi(po ashtu sic di ai ama)ne brigjet e Jonit , kjo te marri dylbite e Nik Xhelit dhe te shikoj me endje nga brigjet fqinje hiret e ketij tonit..

cipra i ka ditet te numeruara.  greqia nuk del nga euro. n.q.s te marten nuk hapen bankat, te merkuren  e ke cipren ne venezuele.ka pakenaqsi te madhe.

Po mire cfare te keqe me te madhe do te kete greqia po doli nga Euro? 

Nuk ka rrúge tjeter edhe Tsipras e di nuk ka nga tja mbaje, edhe sikur ti ndiqte me perpikmeri masat e trojkes...Greqia deri ne 2030 do kete borxh mbi 118% te GDP

... Po kjo qenka!!!

se ketu po grihet sallate mbi marksist-leninizmin e Tsipras qe se rregulloi Greqine brenda nje 6 mujori. 

Legen burre, se mbajti llafin!

Eshte loje pokeri si per Evropen dhe Tsipras....Tsipras e ngriti doren dhe priti radhen por me sa duket Merkel dhe BE e nxorren bllof

Nuk eshte loje pokeri. Pokeri ka letra te mçefta, levizje vetllash. Ketu letrat kane qene te hapura prej 5 vjetesh, i njihte Tspiras, i njihte Merkel. Ku qendron misteri?

Bile gallata e shekullit do jete me referendumin. Evropa apo Merkel i ve kushte, greket votojne "Po" dhe jo "O qi", Tsipras thote " kaq ditem, kaq beme", per pensionet dhe rrogat tani keni Merkelin. Vuri kushtin "po", ja bete qejfin...tragjikomike, apo Jo?

For what it's  worth tsipras put up a good fight.

O gjemimi qe gjemon

o veziri qe gjykon

o trim qe tunde dhene

vure seder dhe me mbrene.

popullismiley

Po ne valle Kur do e kemi Tsiprasin tone....Blushi apo Lubonja....kush do jete fatlumi ta dalldise popullin shqiptar ...nga Janari ne Qershor...ta vere ne rradha para bankomatit, te terheqe para me pikatore...jo me shume ae 120 evro Java...se tek talloni i benzines shkuan por jo tek ai i mishit.....

Ne sondazhin se si do votojne te djelen greket, ka nje avantazh te vogel per voten "Po", por qy avantazh eshte me i vogel sesa te pavendosurit, plus ata qe do votojne per Sazan Gurin. 

https://pbs.twimg.com/media/CI2mtFZWUAAdZg-.jpg

Sillni dhe ndonje karikature tjeter bre ce vetem me llafe nuk shtyhet gjithe java e Grexit. 

A mos valle kriza greke na intereson kaq shume sepse shohim veten tone te pasqyruar tek ajo?!

E ka konsumuar Fuga kete pyetje ke tema. Nje kat ishte ngrit atje.

Cfare bene greket me $400 miliarde?https://www.youtube.com/watch?v=Sibsu_d6cE4

keto coperat e thyera te pjatave t'ia japin merkelit si suvenire e ti harroje paret.smiley biznesi i porcelanit duhet te jete fitimprures ne greqi.lart nga 2000 pjata te thyera per ziafet.

dreket e Evropit smiley

Cila eshte arsyeja qe nuk i kane xhan pjatat ata ?smiley

Cila eshte arsyeja qe ne hedhim leket pertoke kur martohemi?

ne i hedhim per orkestren.

eshte si tip feedback per cilesine e sazes

Ne me verte i hedhim, po dhe i mbledhim. smiley

Good points, both. smiley

Well hedhja e lekut ne toke eshte zakon i lashte (arab ne mos gaboj) qe simbolizon gjestin e mbjelljes e te shumimit. Ate te pjatave nuk e kam kuptu ndonjehere. Pjatat ne zakonisht i thyjme kur na kerce damari. smiley

Ndoshta nuk kane qejf ti lajne .pjatat e gjora .i zuri haku I pjatave thuaj smiley

Sapo fola me disa te njohur ne Greqi, kaos total.Radha torturuese neper banka, supermarkete te boshatisura, farmaci bosh pa ilace. Kane filluar robt dhe po blejne thase mielli si ne kohe lufte

Pirdho Dhima(s) foli sot per "keqkuptimin" e termit Shqiperi....E perdora shprehjen se do shendrrohemi si Shqiperia , nuk kisha si qellim te ofendoja shqiptaret... e kisha fjalen per Shqiperin e diktatures dhe ate te 90s. Mbaj mend i vogel qe mbaj radhen qe ne 4 te mengjezit dhe nderronim turnin me vellane per nje shishe qumesh . Nuk dua te shikoj ato dite te erreta per Patridhen tone...perfundon Pridhoja smiley

Te qifte Patridha o Pirtho. Me baxhelle se ky...

https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/hph...                                                                         
Ish-deputeti i PASOK, Pirro Dhima më 2013, me deputetin e Agimit të Artë Kristo Papa, duke fetuar 99 vjetorin e Aneksimit të Jugut të Shqipërisë. Pirro Dhima nuk është më deputet, por ka qenë depute me PASOK, 2012-2015.
 

Në foto Pirro Dhima gjendet pranë Mitropolitit të Konicës Sebastianos, antishqiptari më i madh grek. Pirro Dhima në fillim u përpunua nga sigurimi greke dhe më tej fitoj disa grada ushtarake për shërbimet ndaj Greqisë.
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/hph...

 

Pirro spo genjen. Se ne sabah dilja ene un per chuchu...

Po fajin e kan greket. Neve fajin na e kishte Stalini. ....ose brezhnjevi.....ose krushovi...ose mao ce duni

Nje te mire qe ka kjo krize greke eshte se nuk do te degjojme ate katundarin qafkuq te Himares,qe tere ligesi thoshte:
Rruga e Shqiperise per ne BE kalon nga Greqia... dmth nga une.

Ike qerroju o Vasil Bollano dhe funderrinat e tjera te shitur e tradhetare,.

Sa poshte ka rene minoriteti grek qe ka nxjerre shkencetare,artiste dhe gjithe ata figura qe kane kontribuar ne Shqiperi,te perfaqesohet nga nje analfabet si Bollano dhe nje katundar si Dule.

Hajde shendet qirje Bollanos dhe Dule!

C'te bej I shkreti .ish bir I varfer I rruges se elbasanit,nxenes ngeles I shkolles se mesme bujqesore patridha e beri personalitet te cquarsmiley

Me duket se e kuptoi Pirroja qe po shkon sahati 12 and he will turn back into a pumpkin. smiley

Lotet e Pirros korrespondojne me lotet e keqinj qe nxjerim kur shohim filma te keqij.

Pirro ka nevoje per divan dhe jo per studio TV

qe nder shekuj rron e thena: "fitore si e Pirros". por ketej e tutje do te themi edhe: "lote si te Pirros".smiley

Ahahahaha, qenka kryeveper!! 

Por sikur qofte dhe për kete: si mos i heqesh kapelen deputeteve të Sirizes qe i paskan thene : ti qepe, se je shqiptar !!! 

smiley

ky eshte nga shqiptaret me te urryerr ne greqi.  nje cope debili,qe greqia e perdor simbolikisht per te mobilizuar shqiptaret e tredhur( call me integrim)per qellimet e saj.  edhe deputet prandaj e bene,per te thene qe ne nuk kemi hequr  dore nga pretendimet.mund te mos kete greke ne shqiperi,por ka shqiptare te lubonjizuar qe mund ti greqizojme.

ky, po te ishte thjesht per perfitim ekonomik,mund te bente si olimpionisti tjeter gjeorgjian ,qe megjithese greket donin ta paraqisnin si bashkombas,nuk pranoi.   mori leket dhe nuk u trazua me politike 

vetem keta legenat tane lane koqen e namit.   tani jane  figura te diskretituara .   piro tedhimit ju pergjigjen deputetet e sirizes-  ti mos fol se je shqiptar ,i thanesmiley

Problem per shqiptaret do jene kontrollet e kapitalit (qe s'jane implementuar plotesisht akoma ma merr mendja). Pertej mashtrimeve te Tsipras qe thote qe do i heqi mbas nje jave, realiteti eshte qe do zgjasin per nje kohe te gjate. Qipros pershembull ju deshen 2 vjet per ti hequr se po u vune jane shume te veshtira per tu kthyer mbrapsht. Kjo e ul goxha qofte remitancat por edhe mundesine qe kapital grek te zhvendoset ne Shqiperi.

Duket se ky Tsiprasi lu me qarrin. Maksimumi, po eci i xhvet Merkelit kushtet me te mira te mundeshme, po s'eci i heq pergjegjesine vehtes dhe gjithe klases se nerume politike greke. Por jane lodra me zarar, se robin e ze paniku, e atehere 10tet sporti me gjithe hesape.

Qiprasi eshte gomar me gjithe lecka megjithe ate Vakefin, dhe shume shpejt do fshihen nga faqja politike e dites, ne mos kerkofshin strehim politik ne Venezuele pa maru java qe vjen. Me e katandis nje popull te Komunitetit Europian qe te jetoje me lemoshe 60 Euro ne dite qe ja jep banka, e ta katandisesh te shkoje te bleje miell me thase sikur me qene ne lufte, nderkohe qe miliona turiste europiane vijne verdalle neper Athine e ishuj, eshte turp i paimagjinueshem. Turp jo vetem per Greqine, po edhe per Europen. Por e mira e madhe e budallallekut te tyre ishte qe e vaksinun popullin grek (vecanerisht kete jave) qe te jene te pergatit qe te shtrengojne bythen, te paguajne ato borxhet lek me lek  e mos bejne me llafe sikur kane bo vezen e kuqe,  se nuk ua ka me njeri ngene. Kaq.

Shiko, per popllin e nerum grek mu nuk me plas trapi, se historikisht na kan bo gropen ne shqiptarve. Bile po mos ishin ca rrethana, kufini ne Shkumbin do ishte sot, etj, etj. Megjithate, te mundohesh per te kap kushtet me te mira ne nje marreveshje shtrengimi rripi s'ka te keqe. Nga eksperienca, them se e njof ket menjen e ktyne, dmth do ta cojne deri ne buze, e ne fun do bojn marreveshjen duke u zgerdhi sikur s'ka ndodh gjo. Ne fun te funit, s'ke c'u thu kane dite ta lujne e qe mbas LIIB rrojne mbi mundesite e veta. Krahasimisht kto po vujne me 60 evro ne dite per nje jave, albanezi i shkrete e ka shty 50 e kusur vjet me ca dolllaro ne muj, shif e shkruj ke tema e 2 Korrikut. Sidoqofte, ketu problemi eshte shume mo i thelle se sa nje hile helene. Evropi po shifet ne pasqyre e po kupto qe e kon rrejt, se nuk eshte shtet. Per ta mbyll, s'mund te mos kesh simpati per keto pa kollarsit, qe po mundohen per te miren e popllit te vet, e jo per xhepat e vet, bile jane te paster e s'kane ku t'i kapin (i cope apartament ka ky robi). Liderat tane s'e kane per gjo t'ia lirojne pragun m'taksa a m'helme, a ca te jete te veteve me i gjys llafe te zv.ndihmesit te zv. drejtorit te ... Dhe icik ta lujn bishtin, i kane dosjet mo te nolta se vilat e pallatet.

 

 

s'mund te mos kesh simpati per keto pa kollarsit, qe po mundohen per te miren e popllit te vet, e jo per xhepat e vet, bile jane te paster e s'kane ku t'i kapin (i cope apartament ka ky robi). Liderat tane s'e kane per gjo t'ia lirojne pragun m'taksa a m'helme, a ca te jete te veteve me i gjys llafe te zv.ndihmesit te zv. drejtorit te ... Dhe icik ta lujn bishtin, i kane dosjet mo te nolta se vilat e pallatet

smiley

 

 

Shiko, mund te thuash e te mendosh cfare te duash per Ce Gevaren, por ku lexova ne autobiografine e tij qe nuk e perdorte makinen e punes as per te pritur prinderit ne aeroport, e madje as per cuar vajzen e semure ne spital, dhe kur kujton si i perdorin zyrtaret e shqipeve makinat  e shtetit, pa kaluar pastaj te parate, vertet te merr te qaret. Por jo vetem per te amortizuar ndonje quajtje homogjen nga Tironsi i lebetit, ky Ciprasi me apo pa cipe nuk eshte gjithsesi Ce. Po te ishte ashtu besoj se pari do t'u thoshte grekeve: "Shtrojeni bythen ne pune, dembela Stambolli"

Paske aftesi te rralla per te percaktuar periudhat kohore dhe fatet ne vitet ne vazhdim.Si fillim gezuar ditelindjen e uncle Sam dhe me degjo mua beji hyzmetin atij flamuri qe ke ne krah te nickut.Per popullin e nerum grek,qe i gjithmone i ka pelqyer te bej seks me fatin e tij,madje seks pa perdorur kondom.Po sa here qe e hante brenda nje bebe qante ne krahun tjeter ,ne disa raste dhe binjak.Tani qe femijet u rriten dhe kerkojne te hane,madje me oreks te madh,"baballaret"e tyre shohin "prinderit"e tjere te cilet kane makina luksoze,thithin cigare te shtrenjta dhe keta baballare te pergjigjeshem pa kollare shohin portofolin e tyre dhe kuptojne qe eshte bosh fare dhe fillojne te qajne.Keshilla ime per popullin e nerum grek eshte qe te nderpresin shtatzanite qe krijesat qe do lindin mos ti urrejne prinderit e tyre me shume sesa ato urrejne veten,sot.Eshte muabet i gjate dhe do te duhen dekada qe te fillojne te kuptojne se cfare te zeze i kane bere vetes,felliqesirat.

per popllin e nerum grek mu nuk me plas trapi, se historikisht na kan bo gropen ne shqiptarve 

Pertej patriotizmave fallco tip "fuck all greeks" por dhe pertej janullizmave (Peshkut s'i mungon kurre vemendja e shqipove qe paguen nga Janulla per greqizmen lol), poplli eshte kudo popull, pergjithesisht dele, fajin e kane cobanet qe i cojne andej e ketej; sentimenti anti-shqiptar ne Greqi eshte ushqyer fort nga qarqet shoviniste ne qeveri, kishe e kudo. Nje detaj i vogel konkret per te kunderten e asaj qe thua...ne periudhen menjehere pas renies se monizmit, shume familje greke tek fshatrat ne kufi me Shqiperine i hapen shtepine shqipeve qe s'i njihnin fare, i jepnin ndihma e dhurata. 

Speaking of Varoufakis, tha ne Bloomberg TV qe nese populli greku voton "Po" ai do jape doreheqjen si min i financave, por tha do ndihmoje kedo qe do zgjidhet pas tij. Me nje qasje edhe populiste, tha qe ai s'do firmose asnje marrveshje qe nuk permban ristrukturimin e borxhit grek. Nga ana tjeter tha "nese populli voton "Po" qeveria greke do nenshkruaje marveshjen e fundit qe na paraqiti BE...por pa ate si min i financave dmth.

P.S. Kisha greke po financoka fushaten "Po" me reklama ne TV...kush di te na thote pse? 

Xhibo une s'po flisja per pune sentimentesh. Robt vec e vec jane tjeter gjo, edhe une kam shoke shume te mire greke. Ta kisha llafne qe shteti grek i ka rene shume ne qafe Shqiperise, e qethi si fillim jugun me Janine e rrethina (gjoja po ia merrnin turkut) pastaj mbajten per kohe te gjate te pushtuar jugun e Shqiperise e s'lane intrige pa bere, mesa duket Shqiperia do kete ndonje mik te modh Atje Nolt qe shpetoi. Me tej perzuri camt. Ketyre avazeve iu kthyn prap mbas 90tes, po ja prap Ai nolt i hoqi breckat ...

S'ka dyshim ajo (pervecse mbase ne mendjen e janullo-fileve) por e kisha fjalen qe s'eshte mire ta perziejme sentimentin ndaj shtetit grek me ate ndaj popullit grek, ndryshe i bie te jemi njesh me ata palo-greke qe na konsiderojne te gjithe ne shqipove si palo-alvanos smiley

Kjo qe po ndodh sot ne Greqi ishte e paevitueshme si me Tsipren apo Kostaqin...

Jo, e ngaterron e bejne per shkak te fqinjesise se mire...

Rast i mire per te bërë nje dore paresh. Na duhen 2 helikoptera, 1 avion spiun, 2 drone..., sekuestrim ne kohe reale, ankorimi ne port derisa te paguhet gjoba.

nderkohe, naten, me 28 kamiona e 7 bataliona te zbrazen...naaa te behen!!

Me gomar e shkarkojne anijen per gjithe naten, skane nevoje as pe vinca as per gje smiley

i nxjerrin fundin...

Debris, kam pershtypjen qe shume anije greke apo jo greke shkarkojne ne ate zone pislleqe. Besoj jane ne ujra nderkombetare. Keshtu behet ne brigjet e cdo vendi te botes III. Problemi nuk jane anijet por shteti jone i tredhur qe nuk ka as motovedeta, as anije, anje mut me nder teje. Shtet pa breke qe mund ta palloje cdo lloj jevgu. Hapen bythesh me ca parada qesharake dhe nuk arrijne dot te kujdesen per nje vije deti te shkurter. Nuk do habitesha sikur sh shpejt refugjatet e Sirise te fillojne te lajne leveret ne breg te Dhermiut.

Remember remember
the 5th of November ...

Over the past year the Greek government has managed to achieve approximate primary budget balance: its taxes cover all its spending, excluding interest payments. It is no longer asking for more money to cover spending, but simply additional loans to pay back interest and maturing loans. In short, it needs money from the Troika to repay the Troika. As the price of these loans, the Troika is demanding yet more austerity. The Syriza government wants to avoid this to give the economy a chance to recover.

From a macroeconomic viewpoint, this is reasonable, because it would probably be in the long-term interests of the Troika. The OECD estimates that Greece has unused resources worth at least 10 per cent of GDP. A pause in austerity would allow demand to increase, reducing unemployment and generating more taxes. The Greek government could use some of the additional revenue to start repaying its loans.

So why does the Troika insist on continuing with austerity? The Troika contains many different views and interests. Some may still not believe, despite all the evidence, that austerity hurts growth. Perhaps others are happy to see a left-wing government fail, because it does not accept the received wisdom from Brussels and Frankfurt on what good economic policy involves.

Another explanation is that eurozone governments have become victims of their media’s rhetoric. The impression the media conveys is that all of the Troika’s loans have gone to cover Greek government spending. In fact, most went to bail out Greece’s previous creditors and any further loans will just repay existing loans. But to people in the eurozone it seems as if the Troika is transferring more of their money to Greek citizens. In these circumstances, the politicians need to appear to be tough on Greece. They fear that to change policy now would lead their electorates to ask why previous policies have failed, which would expose the Troika’s big mistake.

"Loja" Grexit sa vjen e behet me interesante sa i perket proxy politics te aktoreve te tjere nderkombetare. Vetem 3 dite para referendumit, me nje levizje gati pro-greke FMN thote qe borxhi grek duhet ristrukturuar patjeter dhe kjo perfshin afate me te gjata per ta shlyer dhe nje qethje (falje) te konsiderueshme te borxhit nga BE:

The International Monetary Fund has electrified the referendum debate in Greeceafter it conceded that the crisis-ridden country needs up to €60bn (£42bn) of extra funds over the next three years and large-scale debt relief to create “a breathing space” and stabilise the economy. [artikulli]

Cipras sapo reagoi duke mare kredi per kete levizje te FMN, tha qe ishte vendimi i tij dhe V-se per te kerkuar referendumin ajo c'ka e beri FMN-ne te reagoje keshtu.

Plus dhe dimanika brenda FMN-se...ne kete qasje SHBA vs BE per borxhin e Greqise, kreu aktual i FMN-se amerikano-centrise eshte...nje franceze lol

Nderkohe ka zera te brendshem ne Greqi qe deri nga java tjeter bankat mundet te boshatisen, dmth po s'e hapi rubinetin banka qendrore e evropit.

Po pse mos ka ndonje alternative tjeter, vec pushtimit te Greqise dhe shitjes se grekeve me kile. Hec mo e boni dhe Merkeli qefin e dacit te vogel.smiley

Qe s'ka alternative tjeter dihet, eshte ditur prej kohesh, te pakten per ekonomistet qe kane vite qe thone pak a shume ate gje. Por kete realitet deri me sot s'e ka pranuar as BE (qe deshte vec te siguroje borxhet dhe stabilitetin e saj), as Greqia (qe deshte vec falje borxhesh por jo shtrengim rripi) e as FMN (qe zakonisht ben rolin e cakallit kur kaprodhes po i dridhen kembet). 

Ne kete lojen "shko drejt perplasjes se e kthen timonin shoferi perballe" po dalen dhe keto grimcat/reagimet e reja, pothuajse si tek eksperimentet e perplasjes se fotoneve smiley

Greqia eshte ne prag te revoltes anti-Tsiprias, sido te dali referendumi Tsiprias i shkurtoji ditet ne pushtet sepse ne vend qe te trembte Europianet trembi Greket. Greket ndryshe nga Tsiprias nuk e shohin Greqine jashte Europes. Ndonese politikanet Grek premtojne se do i hapin bankat mbas referendumit te henen, njerezit nuk i besojne me. Rradhat e pensioniste jane jo reale edhe per faktin se ECB vazhdon te derdhi Euro plus faktit qe Greqia ka ne gjendje 89 Bilion Euro....perse vuajne pensionistet rrugeve????

Kot merzitesh, me të gjitha gjasat do fitoje PO-ja. Sepse do të fitoje borgjezia (jo si klase, pour si 'shtate of mund'). Dhe borgjezia, si metafore, eshte Europa (me gjithshka qe ajo perfaqeson: financat... etj etj). Në nje fare menyre, mua do me plotesohej 'deshira e fshehte'.

por aq me mirë edhe për Cipras (ai e di kete!!). Për mua, ai beri ate qe askush nuk guxoi ta bente para tij: konvokoi popullin, lejoi popullin të shprehet (pa bere biles fare fushate ! -perkundrazi, fushate po bën PO-ja, permes presionit se jo-ja do ishte dalje nga Europa)

Hallall!

 

Mos ji kaq i sigurte per Referendumin....por Tsipriasi e luajti keq pokerin. E para e punes nuk dihet se per cfare eshte Referendumi???? Tsiprias shtyn OQI dhe premton qe te marten fluturon ne Bruksel per marreveshjen e rradhes. Nese pergjigja eshte OQI, Tsiprias nuk pranohet ne Bruksel. Po qe pergjigja PO, Tsiprias nuk eshte me legjitim dhe duhet te jape doreheqjen bashke me Varoufakis. Ai beri kaq shume gomarlleqe qe habiti edhe te vetet e beri edhe Shtangistin Dhima te qaje. Imagjino se si u premto njerezve qe bankat nuk do rrine edhe shume kohe te mbyllura.....

Eshte pa-aftesia e Tsipriasit qe kujtoi se do luante poker, dhe po luan poker perseri...nderkohe nga krahu tjeter nuk po mendohej cer letrash kishte Tsiprias ne dore por Merkeli po zgjidhte midis Cekanit dhe Hanxharit. Merkel ka ngel ne klas ne Game theory dikur......

Tsiprias prap po lu bixhoz me popullin e vet...u thote votoni fort OQI per referendumin se une kam dicka ne dore ...qe do i bej ata te BE per 2 dite te me pranojne ne Tavoline....Perseri Poker....BE e ka da mendjen....nuk e do mo Tsipriasin me gjithe valixhen e letrave te bixhozit te reja fringo qe mban varoufakis. Po qe skan per ta len me zbrit nga Aeroplani te Marten fare....

Conviction i thote edhe frengu edhe inglizi. Ndofta ti s'ke per vete smiley , por s'mund ta detyrosh edhe tjetrin te mos kete.
Ka convicions (bindje) biri botes !

smiley

 

smiley...ballçekani po çkul leshte e kokes!!

Fantapolitika:

Me Greqine, Perendimi e ka ndare mendjhen (qe kur Papandreu hoqi nga Greqia bazat ushtarake Amerikane) dhe ka vendosur ti japi funde ketij shteti artificial qe gjate gjithe kohes se saje ka pare vetem nga Lindia ne vend qe te shifte nga Perendimi. Procesi i shperberies se ketij shteti artificiale, ka filluar prej kohesh. Mbas shkaterimit te ekonomise greke e ka rradhen destabilizimi i Greqise dhe ne fund ndarja etnike ku ne njeren ane do te qendroin arvanitasit dhe ne anen tjetren ardhacaket orthodokse te Anadollit. Ne kete moment, do te hyje ne loje Shqiperia dhe gjithe faktori shqiptare ne Rajon dhe bashke me aleatet e saj do te mbeshtetin fuqishem te drejtat e arvanitasve dhe zgjidhjen e ceshties Came. Bullgaria (armikja e vjeter e Greqise) do te behet fqinje me Greqine, duke mare nje pjese te Maqedonise. Ky proces ka kohe qe ka filluar dhe sot pjesa me e madhe e maqedonasve ka pasaporte Bullgare, kurse pjesa tjeter e Maedonise (atje ku eshte i shtrire elementi shqiptare) do ti kaloi Shqiperise. Ketu mere funde dhe rrethimi i Greqise qe do te futet mes dares se hekurt Bullgari, Shqiperi, Turqi qe do ta shtrydhin ate si nje limon deri sa ti vije sahati i ngordhjes. Nga hiri i Greqise do te linde Arvanitia qe eshte pjese e pandare e Perendimit dhe ketu mere funde dhe faktorizimi i shqiptarve qe do te jete fuqia me dominuse ne Ballkan dhe nje pengese e pakapercyeshme per Ruso-Sllavizmin qe kerkon te dali patjeter ne Adriatik dhe Jon.

Vetem po te jeshe qorre nuk mund ta shofesh nje realitet te tille ku (Lufta e Ftohte) mes Amerikes dhe Rusise ka filluar te cfaqet perseri ne Horizont dhe kete rradhe shqiptaret jane me Ameriken dhe fitorja eshte e sigurte.

Po ndonje hesap eshte bere sa bujkrober per koke na bie (s'po them virgjeresha per te qene mrena).smiley

ti i do ene bujekroberesha, ene t jene virgjeresha. erdhi dita t kesh harem smiley

mrena muncive, po dhe te shkartisme te jene s'i bejme naze, ca te aprovoje teze Merkeli si rrace e nerume qe jemi dmthsmiley

smiley

 

ej, po ki parasysh se kur ai shkruan "Me Greqine, Perendimi e ka ndare mendjhen (qe kur Papandreu hoqi nga Greqia bazat ushtarake Amerikane)", kane qene edhe burra te tjere "te mençur" para tij qe i kane evokuar. Huntingtoni ka tek 'perplasja e kulturave' faqe te tera per Greqine, per te cilen mendon se ka qene 'gabim' qe eshte pranuar ne BE, sepse me demek eshte ortodokse, dhe europa eshte katolike. Se ç'do thosh Huntingtoni per rumunet, qipriotet, bullgaret... qe nuk jane katolike, po mbyllim nje sy, por dua te them: fiksimi me kulturalizmin ka marrosur budallenj e te mencur bashke !

 fiksimi me kulturalizmin ka marrosur budallenj e te mencur bashke !

kete mund edhe ta gdhendesh me shkronja te medha ne ndonje faqe mali, aq e vertete eshtesmiley

?

nqse nuk bindeni akoma qe huntingtoni ka te drejte, kjo dmth qe eshte stalkeri qe po na marros te gjitheve.

Jo, jo...ne per te bindur, bindemi...biles po ta shohim kshu skiç, multivariate dmth, te shtrire e te pleksur ne hapesire kohore, as katolicizem, do i qepemi protestanizmit, do ta bejme pjellor si fushat!

haj shnet...po Bergoglio argjentini, dini gje me ke skuader luan?

Nuk ka teori qe ta futi shoqerine,realitetin social,  me te gjitha dinamikat e tij, ne nje skeme totale. Edhe kjo teoria e perplasjes kulturore shpjegon dicka por jo gjithcka. dhe marksizmi dukej si nje teori totale monolite gjitheshpjeguese por ja qe u pergenjeshtrua. Fiksimi per te shpjeguar gjitcka permes kulturalizmit e kthen ate teori ne dogme fetare.  

well, kulturalizmi nuk shpjegon psh pse akulli ka volum me te madh se uji apo si funksionon levizja e elementeve kunder gradientit te perqendrimit ne ate qe quhet "pompa e natriumit". por gjerat qe merr persiper te shpjegoje, kulturalizmi i shpjegon per bukuri. problemi fillon ne ate qe njerzit nuk jane te mesuar te mendojne ne menyre multivariate, as te rendisin rendesine e faktoreve nderkohe qe keta (faktoret) jane te nderlidhur. dhe nuk eshte faji i njerzve per kete. ne pergjithesi kete aftesi ata (njerzit) nuk e kane te lindur, por duhet fituar ne nje menyre apo tjetren. smiley

jo jo hanxhi, mos i hidh uje veres smiley Fola per problemet shoqerore ose te sjella nen emruesin kulturore, jo per akujt dhe arinjte polare. Fakti qe konfliktet e pergjakshme kane ndodhur edhe brenda te njetit civilizim, eshte e cara e pare e kesaj teorie prej nga rrjedh universaliteti saj. Kjo teori thjesht maskon konfliktin ekonomik, ekspasionin per tregje dhe reagimin e shoqerive te tjera ne ngritje te cilat kerkojne hisen e tyre. Diferencat fetare dhe kulturore vetem se e galvanizojne konfliktin.

Kjo teori thjesht maskon konfliktin ekonomik, ekspasionin per tregje dhe reagimin e shoqerive te tjera ne ngritje te cilat kerkojne hisen e tyre.

Spiritus, ti seriozisht e ke lexu artikullin, apo jo. 

Cilin artikull?

aha, thashe ca artikulli.kam lexu burimin. Kultura eshte fenomen shume difuziv, sidomos ne epoken e globalizmit. Kshu qe veshtire qe konflikti te jete i paster kulturor.Kshu duket teori e thurur mire por si cdo teori ka te carat e saj.

Burimin! Domethone qe i ke lexu menjen Huntigtonit qe perpara se ta shkruante artikullin?

PF , mos bej ironira kot me kot. Spiritus ka lind ne 2009 si nickname dhe anetar i ppu.Shkrim/perkthimi yt  daton me 2008 dhe nuk kam qene ne dijeni. Libri Hutingtonit eshte perkthyer ne shqip me 2009.Ky eshte burimi pra.

Jo mer burre se nuk po beja ironi. Huntingtoni kete teori e ka prezantuar si leksion universiteti me 1992 dhe ne 1993 eshte botuar tek Foreing Affairs, ku pati nje sukses te jashtezakonshem dhe eshte konsideruar si artikulli me i diskutuar ne histori. Artikulli  pastaj u be liber ne 2006. Ndaj u cudita kur me the se ke lexuar burimin e artikullit, po jo se eshte big deal.

Ky koment i minatorit per artikullin:

Jam dakort qe teza e Huntingtonit eshte shume e vlefshme. Sidomos per dy gjera: per te rritur interes neper forume online ngaqe eshte thjesht polemike me tone Armagedoni ne dukje “profetike” por thellesisht e gabuar ne premisat e veta, dhe per ti vene studentet e vitit te pare te diskutojne ne klase kur nuk kane bere detyrat e shpise.

Per koke te Hun-it detyrat e shpise i kishim bere, edhe prape na vune per diskutim. 

Dhe qe ta lidh pak me temen, po marr si shembull sektorin publik ne Greqi, reforma e te cilit eshte kerkuar me ngulm nga FMN-ja dhe Troika per t'iu nenshtruar ndryshimeve strukturale.  Pavaresisht se permasa e sektorit publik ne Greqi eshte me e vogel se psh ajo e Frances apo Belgjikes, por eshte mungesa e organizimit qe e ben jo-funskional.  

Ligji per mbrojtjen e nepunesit civil eshte pjese e kushtetutes greke per me shume se nje shekull.  Arsyeja qe u vendos ne kushtetute eshte se pas krijimit te shtetit grek sa here beheshin zgjedhje ndryshonte administrata.  Sounds familiar?  Qellimi ishte te zhdukej ai fenomen e te evitohej nepotizmi.  Per rrjedhoje, 100 vjet e ca me vone, pasojat shihen tek mosfunksionimi, mungesa e organizimit, dalja ne pension heret si e vetmja menyre per ripunesim etj.  Ka edhe faktore te tjere, psh mbipunesimi ne Ministrine e Mbrojtjes vs sektoret e nenpunesuar, qe lidhet me buxhetin e asaj ministrie ndikuar edhe nga faktore te jashtem. 

Te thuhet qe sektori publik grek eshte pjese e kalbur e kultures greke - pasqyruar shpesh here dhe jo gjithmone pa te drejte si nepunes qe marrin rrogen kot, dembela mosfunksionale, qe gezojne pension heret, te korruptuar etj - eshte kollaj por jo e sakte.  Sepse nje ligj, nje ndryshim kushtetute dhe nje reforme e ndryshon kete "kulture."  Reformat jane te nevojshme, por kur behen nen terapi shock-u nuk sjellin efektin e duhur.  Shpunesimi ne sektorin publik nuk eshte shoqeruar me rritje te punesimit ne sektorin privat, perkundrazi.   

Po ketu eshte problemi moj Monda. Ashtu sic theksonte the shoku Enver "Aty ku ka hyre kultura nuk can dot reforma", ndaj the teta Merkeli (porjo vetem ajo) u cane duke i thene grekut qe te reformohet, si te reformohet, pse te reformohet, ku te reformohet, nga te reformohet po greku nuk ha pyke. Kurse gjermanit thuja njehere me ze te larte cfare duhet te beje dhe kush e ka dhene urdherin, dhe u kry. Jane ndare punet. Shkollat e mendimit jane greko-romake, shkollat e tekniko-profesionale jane gjermane.

Dmth me kete mendesi, populli i dashtun teuton mund ne cdo kohe te bej hatane, sepse eshte kulturalisht i predispozuar qe po iu dha njehere urdheri hap depot e gazit e te zjarrmit?  

PS: @ spiritus, eshte nje problem teknik i faqes qe komentet ne faqen e dyte nuk mund te lexohen.  

Hatane e beme, po per fat te mire ekziston edhe opsioni qe njerezit mund te zene edhe mend. Nganjehere.

Ekziston qe c'ke me te.  

Dhe per ta mbajtur ne kufijte e bisedes se lehte (se meqe permendi dhe swed literature review etj, akademikisht e me citime i kemi qit ujte e zi ketij muhabeti ne shkolle e me te tej) para disa ditesh dikush i sapokthyer nga Shqiperia komentoi se si nuk kalonte njeri per be semaforin me drite te kuqe. Sa i sakte eshte ky perceptim me realitetin tjeter gje, por le te flasim per pershtypjen.  Deri dje kur permendej "kultura e shofereve shqiptare" nuk mungonin termat: mendje shqiptari, s'behet ai vend etj.  Jane po te njejtit njerez, qe me nje aplikim me te forte te ligjit, ose me ndryshimin e tij ndryshojne "kulture."

Termat perkatese si "kulture" etj perdorur bujarisht por per ilustrim.     

PS: Sqarim per peshqit

Komentet vazhdojne ketu, sepse ne kete teme eshte teknikisht e veshtire. 

tek ai koment gjendet arsyeja pse greqia mban gjalle ligjin e luftes me shqiperine.

per shqiptaret eshte fanta,per greket jo.

pse ti Stalker kujton se tv demokratik neoliberal nuk i sherben korporatave, kapitalit dhe elitave sunduese? ti qenke revizionist smiley

kot per muhabet: ajo qe eshte e shemtuar NUK eshte fakti pse jane fotografuar rradhet e pensionisteve per te marre pensionin (ai eshte nje realitet dhe kaq), por pse eshte fotografuar ajo nenia pikerisht ne momentin kur shpreh nje pamje te shemtuar (te tmerruar, te terrorizuar...) te fytyres

Eshte fiks i njejti princip dhe ne kinematografi: problemi i filmave te keqij nuk eshte pse, per shembull, trajtojne temen e nje hajduti (ose krimineli - ata ekzistoje njesoj siç ekzistojne rradhet e pensionisteve), por tek pikeshikimi se si pershfaqet regjizorial mbi te, tek fakti se si pershfaqet hajduti (krimineli... ) ne syte e spektatorit (glorifikimi.. etj etj).

 

Po fotua si dhe filmi jane sekuenca sintetizuese Stalker dhe ashtu i bie te procedojne.Ti po denoncon  propaganden e cila gjithnje e me shume sofistikohet permes perdorimit te mediumeve.

Ja dhe BBC-ja tëk e tëk e tëk...

The Greek economy is in freefall, banks have been shut, ATM withdrawals limited to 60 euros (£42.50) per day and the country's future in the eurozone is in doubt.

How did Greece get to this point?

For some it's the fault of the Greek Government (now and previous). Others blame the European Union for enforcing harsh spending cuts.

So what's the truth?

Greece's financial woes date back to well before the global financial crisis struck in 2007-08.

It already had huge debts because successive governments spent way more than they collected in taxes. The scale of tax evasion was staggering - with tens of billions not being paid. Corruption and political favours were commonplace. While the Greek government's accounts were as good as fakes. Balance sheets submitted to its European partners often left out big spending projects.

By joining the euro, Greece was able to borrow money at lower interest rates. A lot of that cash ended up being used to pay higher salaries. This, in turn, helped push prices up in Greece and meant it was harder for Greek companies to make a profit. Wages and costs were higher which meant it was less competitive than other European countries.

So when the financial crisis hit, Greece was already in trouble.

On the markets, banks and investors refused to lend Greece cash at normal rates as they suspected the country wouldn't pay them back.

This forced Greece to go cap-in-hand to the EU and IMF and ask for a bailout - twice. Ultimately, it was lent 240 billion euros in long-term loans at low interest rates. The private sector (international investors/businesses) wrote off nearly half the debt that Greece owed them

But the bailout came at a price; a promise by Greece to accept austerity measures - tax rises and spending cuts - to try to fix the imbalances in its budget.

The weak Greek economy got worse. In five years it shrank by a quarter. Youth unemployment hit 60 percent. Suicide rates rose as the queues at soup kitchens stretched out down graffiti ridden, rubbish filled streets.

Many critics blame the bailout programme for piling debt upon debt and making it harder for Greece to claw itself out of an economic hole. In 2013, the IMF even admitted it had made mistakes in handling the crisis.

 

 

The design of the eurozone itself, which locks 19 different European economies into one single currency, was also questioned. Because it uses the euro, Greece doesn't have the power to print its own money. Some economists argue that's a major reason why it's in such mess.

Yet after six years of economic decline Greece finally turned a corner. Its economy began to grow. Towards the end of last year it was the fastest growing economy in the eurozone. The Greek government had even started to collect more in tax than it spent, if you don't include debt payments in the figures

But the Greek people were tired, angry and resentful, and even though some small green economic shoots had started to emerge they voted for a radical-left wing party, Syriza, in an election in January.

Syriza promised an end to austerity. The country's new prime minister, Alexis Tsipras, said the country could now end the "humiliation" it had suffered.

But other eurozone countries didn't want to play ball.

Germany led the way, along with other richer eurozone members, and refused to give Athens more financial aid unless it agrees to more reforms - the dreaded austerity measures Syriza was elected to end.

Countries such as Latvia, Lithuania and Estonia have been reluctant to provide more cash, particularly as they have lower standards of living than Greece.

It's led to stalemate. Both sides accuse the other of refusing to give ground and trust has evaporated

With seemingly little prospect for an agreement, the Greek government has now promised to hold a snap referendum on Sunday.

Greeks will vote on whether to accept further austerity or essentially cut themselves loose from the eurozone.

Neither option guarantees a better future.

 

Ky artikull eshte per ato qe duan sy te shikojne, jo per levendashesit. smiley

Eee mire. Duket pak si shushke ajo, po te than piten. smiley

Mir qe kemi Wikin e Asange dhe spiunet e "Daj Sumit" qe hedh ca drite mbi pubiket e koklavitura te teto Merkelit  smiley

Amon o burre, kto i ka shkrujt Pjeri ke VQ-ja ketu e 10 vjet perpara! Rrini larg bankave greke tha. E tha, po kujt ia tha?

VQ duhet skalitur ne pllaka guri per brezat e ardhshem....

Si shkruante nje nga keta kodoshet ne internetsmileyic thote edhe nje fjale e urte greke:"Borxhin e sotem lere per neser,se ku i dihet,edhe ta falin".Palikara te medhenj keta greket,gjak ne vetull te marrin.Po sic thote nje fjale e urte shqiptare: " S'behet vreshta me levenda,as me pordhe e me fenda".

piciri qe keta heqin keto dite, ne pritje te referendumit e derisa te hapen bankat javes tjeter, ja qe e e ka edhe nje te mire, so to speak - greket po provojne (me dakordesi mes vedit !!) c'do te thote te rrosh brenda mundesive e jo me paret e te tjereve, nje mesim se deri ku i kane limitet vetjake.

heres tjeter, pasi t'i thone 'Po' FMN apo BE, shija e austeritetit s'do t'u duket njelloj e hidhur si perpara, dhe shpresojme te kene mesuar 'by then' se duhet thene faleminderit. Gjithe duke pranuar se nuk kane arsye te qendrojne ne euro, ne gjendjen e konkrete jane tashme jashte saj - nuk eshte se po i nxjerr njeri me zor.

Greket me sa duket as kan per ta pagu naiher borxhin...puna osht a do bojn reforma ne ekonomi apo do i varen prap ne qaf jermonit

e ke shtru problemin gabim, tani e tutje ata do i varen ne qaf jermonit vetem po bone reforma ne ekonomi, perndryshe ne qaf paci veten, ky eshte kendveshtrimi jermon per rastin ne fjale

s'i dihet, te shofim...

Jam tu lexu Stalker and Co, po hala s'jam tu e kuptu mire kendveshtrimin e tyre. Dmth a eshte thjeshte qendrim i induktuar nga media, apo eshte parimor?

A do bente bota njelloj sikur me te njejten pozite te ishte Shqiperia? Cfare ka te vecante fqinji yne jugor, se nje koder e ca shkurre na ndajne?

Sikur ne te ishim ne kete pike halli, greket do solidarizoheshin sic kane bere gjithmone kur kemi qene ne dite te veshtira, janullatosi do sillte 1 milione dollare ushqime dhe ministri i mbrojtjes do niste batalionet e ushtareve ne kufi qe te kujdeseshin me ushqime, uje, rroba dhe entertainment per shqiptaret qe do kalonin ilegalisht, sic kane bere gjithmone. 

jo jo do solidarizoheshin akoma me shume, do shtynin kufirin deri ne shkumbin, keshtu ishte nje territor e ishte me kollaj me logjistiken...

Nderkohe qe "greket e mire" do mbyllnnin goje sy e veshe, duke bere sikur s' kane pare a degjuar gje. Sic jane sjelle me shovinizmin antishqiptar historikisht.
sic sillen edhe me hajdutet e vet qe i kane futur ne gropen ku gjenden sot.

greket e mire, si kavaljere te mire, kane "shijuar dhe heshtur". smiley

nuk pyten kurre qe si shpjegohet qe ne... tani ne fund u bene te gjithe shum kurioz. nga ai kurioziteti i mire qe con perpara shkencen.

sidomos ne aplikim, nderthurje: "ideologji" dhe game theory
disgusting

ka nje llogjik aq natyrale, sa dhe fshatari kumunist shqiptar qe s'kishte pare treg te lire me sy vinte si i coroditur nga bolleku grek. pas vales se pare shumica e bisedave ndermjet fshatareve kur ndonje i kthehej nga gerqia tingellonin kshu;

-he mo si ishte Greqia?

-lere mos e pyet, lek i madh. afendikoja im eshte shume i pasur. I presin leket me gershere. kane 2 shpi ne ishull, qe vete ja fshi gruja ime, ka dy hotele, dhe fusha pa fund. s'pyet fare per milionin dhe mu me grus na fali 20 kg rroba. gjithe ditet e vitit shko bene pushime, shtepit i mbajme ne. na do shume me thene te drejten, se s'na ka lene asnjehere pa gje.

-ca thua mer, po nga gjithe ky lek, trashgimi a si? C'pune bene?

- ....

varet cilet greke ! smiley   (Nuk di se kush shkruajti nje mesazh ketu, para pak ditesh, dhe shpjegonte se si familje te tera greke kane ndihmuar shqiptaret ne vitet e fillimit (90-91).

Se u beme boze : varet cilet greke ! smiley

Po qeveria mer, per ate po flasim, se as qe e veme ne dyshim fare qe ka greke te mire, ka shume bile. Por shpesh masa bie viktime e histerise kolektive te nxitur nga kushedi kush dhe merr kot. Greket psh marrin kot shpesh, ose kur eshte fjala per shqiptaret dhe turqit gjithmone. Ca ti bejme ne tani? Te ne vije keq qe shkuan per lesh? Une them te mos na vije keq, por ti mbeshtesim ne menyre aktive si ky tipi qe beson qe Greqia do dale me e fort nga kriza smiley Se mos vetem ky xhanem ... kemi dhe ketu ne mes tene analiste "mu ma bo pilaf me tasqebap dhe nje dopjo raki" qe besojne qe Greqia eshte e forte si shkemb smiley

c'osht kjo figure, mer?? smiley

o swedo, ku i gjeni mer amon!

 

Nuk je vec ti me Ph.D. Me respekt per Dr. Kullen smiley ish zv zv/presidesidenti i federatës se Peshengritjes.

O Cim, je shkeput nga bota akademike, kjo quhet literature review ... ".. sikunder Turqia para 10 vjetesh, edhe Greqia do dali me e forte [Kulla, 2015] .." etj etj smiley

Jo, Jo...si tha njonji: "niente di personale, jack. E solo una questione d'affari".

Me qe ti e nje dore "parimoresh" akoma se keni kuptuar, po ta shpjegojme, po mbaj vesh, mos u trullos:

Nqs neser Greqia shkon ne psome, borxhi nuk eshte se do avulloi. Do perpjestohet: ca do i marre Merkeli, ca te tjera do kerkoi t'ju ngjeshe partnereve BE. Vetem Italise i bjenë nja 11 miliarde euro, nuk e dime per te tjeret. Kjo per aresyen e thjeshte se Teto Merkel filloi seksin ne pleqeri, kur dobiçi po u be, zakonisht behet aty te te njezetat.

tani pyetja, qe po behet dhe bajate eshte:

po sikur partneret te thone: as neve nuk na rruhet, s'kemi pse te paguajme per Lesht' e currit, ca do bej Merkeli?

ah sa mire ishte dikur. mblidh nja 20-30 divizjone, jepu nga nje embelsire ekstra ne mengjez per celje humori, GPS te qarte, nje diagac per prishjen e traut te kufirit, edhe shnel, gshvind, gemma-gemma, thjesht qe vakti i drekes te zinte ne athine, ku thuhet qe xaxiqin e bejne me te mire se ne ingolshtadt... kohera te ndershme, te pastra, si ujet e burimeve ne berghof.

@ PF

Mbreme i kishe shkrujt Olsit diçka qe eshte nuk ka ku te shkoje me e vertete :

Shiko, cdo brez meno qe brezi i meparshem ka qene ku e ku me i lavdishem

 

Pikerisht, kjo qe ke shkruar eshte prova më bindese se kulturalizmi NUK eshte determinant, sepse pikerisht, çdo kulture (ashtu sikunder dhe çdo brez  !!) e mendon veten qender te botes (kot me qe ra llafi : ti nuk e ke idene se si kinezet mendonin se ne gjithe boten ka vetem kineze !!!  seriozisht kjo !!).

Une tjeter argument me bindes se vete ky i joti, nuk di te jap !! smiley

Qafsha t'gjith, une nuk e dija qe kisha thone gjithe keto! smiley

Thjesht nuk po e kap se cfare do te thuash.

hmmm, s'duhet t'jesh zgju halà, se s'ka munci smiley

Mbreme po flisnim ketu per Huntingtonin dhe teorine e tij (kulturalizmi -pra civilizimet-  si determinues kryesor te botes ne te cilen jetojme). Spiritus (me te drejte, sipas mednimit tim) mbrojti idene se nuk ka teori qe ta futi shoqerine,realitetin social, me te gjitha dinamikat e tij, ne nje skeme totale. Edhe kjo teoria e perplasjes kulturore (e Huntingtonit), shpjegon dicka por jo gjithcka. Ti me sa kuptova, nuk ishe dakort.

tani une po them :

ashtu sikurse çdo brez mendon qe brezi i meparshem ka qene me i lavdishmi (Olsi mendonte se vitet '80 ishin hatà, ndersa ti me te drejte mund te mendosh se kane qene vitet '70), ashtu edhe cdo kulture, cdo civilizim, mendon qe eshte qendra e Botes. Por te gjithe jemi koshiente se as kultura Perendimore (siç medon shpesh oxidento-centristi) as kultura kineze (sic mendon kino-centristi), as arabe, as.... , nuk jane me te mira se te tjerat dhe asnjera nuk eshte qendra e botes.

pranej bota eshte pa vlere, eshte e nyte, e osht per t'i bo mutin botes. Vetem Shqiperise se brezit kaluar dhe kinemove te Parisit jo.

 

Stalker, shko vill ne banje se ndoshta te del alkoli dhe kupton se shprehja çdo brez kujton se cdo brez meno qe brezi i meparshem ka qene ku e ku me i lavdishem, eshte pikerisht e kunderta qe shpjegon kaptina jote alkolike, dmth qe çdo brez nuk perqendrohet tek vetja, por tek brezi i kaluar, ose qe kinezet nuk lavderojne veten, por mongolet.

 

Me sinqeritetin me te madh du te pershendes bashkombasit e mi qe po i dalin krahe me komente te pakursyera komshiut tone Jugor- Bravo!smiley

Duke filluar qe nga PPU, deri tek editorialet e Shamet apo Ilir e me the te thashe, e deri ne seksione komentesh ne gazeta prestigjioze (si the Guardian mqrf per prestigjin e Noshkessmiley ) jane mbush me shqiptar qe luftojne virtualisht ne emer te greku me gjermanet e qelbte, europianet e nordiket qe dun lek mbrapsht. Bravo sinqerisht!

Aq sa gjysma juj te jene komshinjte tane, per te mbrojte shqiptaret kur Shqiperia te gjenden ne hall!

Ashtu sic me neshjen e famshme kishte vec grek te keqinj e serb gjithashtu te keqinj ( se e dime qe s'jane me nje kazan te gjithe) qe ecnin dora-dores per tregu barbarizmin shqiptar e shpjegu, se s'i ky popull s'behet e s'kane faj ata qe i dun te zhdukur. E keshtu me rradhe, kur ndodhen piramidat, kur 'kerconin' funksionar grek me 'operacione fshesa' e kur ushtria greke ( nje institucion qeveritar) fliste per kukurecin , kur i konvertonin robte me dhune me emer e me fe . kur gelonte racizmi ndaj shqiptareve ne ate vend etj etj. Si nuk doli nje , opo nje me be , nga ata greket e mire e te heshtur gjithmone, qe te thoshte, havash mer, se i kena vellezer e neser na ndodh dhe ne

Respekte maksimale per bashkeatdhetaret e mi, qe tregojne fisnikeri te vertete!

O Debriso, un per ty do te shkruaj esene kulturaliste me titull:

Nga e hormja e kumllave shënine me uje pusi, tek e hormja e boronicave me uje mineral.

.

Dy here nisa te shkruaj nje koment mbi ate pyetjen tende se si i qasen problemit Stalker &Co, nga media apo nga mendja, dhe te dy heret dora e Zotit ma fshiu komentin.Perendite qenkan me Perendi-min smiley Ke fol me lart per  nje "logjike natyrore".

Varet si i qasesh problemit, ka disa logjika.Njera eshte logjike e paster racionale, tip analize ne auditor, skeme teorike, lek-tori merr leket e iken.askujt si hyn gjemb ne kembe.

Ka nje logjike politike ku implikohet qeveria, populli, kreditoret, interesi kombetar, interesi politik partiak/parcial , ku logjika nuk eshte pastertisht racionale por dhe pragmatiste, hileqare, sofiste, iluzive, etj.

Ka nje logjike te paster juridike: kreditor-kredimarres.Ne zemer te kreditorit ka nje kontrate me termat e shlyerjes, afatet, penalitetet etj. Ketu nuk hyn as morali, as altruizmi.Ktreditori do leket kokerr me kokerr dhe ne afatin e parashkruar.

Ka dhe nje logjike "peshku" dmth e shqiptarit te ppu , logjike e cila eshte e dominuar teresisht nga frustacionet historike te perftuara nga raportet Greqi-Shqiperi. 

Komenti yt eshte shprehja sintetike e kesaj logjike. Bere pyetjen, nga frymezohet Stalker, nga media apo parimi?

Po ti nga frymezohesh Debris? 

Po sikur, largqofte, neser (pas 20 vjetesh) Shqiperia gjendet ne te njeten situate, me ccilen logjike  ngushelluese do operosh?

Jo jo, sic te thashe, respekte! Kshu duhet te ngrihemi njezeri dhe kur thujt hane ne kurriz tone, e jo ti venerojme. S'me ke ndjekur qe ne fillim por une kam konsiderate te larte per taktikat greke dhe luften qe be greku me shpetu interesat e veta. Une logjiken e kuptoj shume mire. Madje e shoh ne kontekst nderkombtar, aspak dy-palesh. S'ja kam dash dhe s'ja du kurre te keqen grekut, por jam me parimin NJERI per NJERI. Dmth kjo ndihme dhe lufte qe po behet qe Grekut te mos ti prishet jeta, do doja te ndodhte gjithmone dhe me Shqiptarin. Se njerez ne, njerez ata helbete.

Dhe sic te thashe, respekte, duhet te kete me shume njerez nga te gjitha anet si puna juj. Po nga te gjitha anet ama, jo vetem nga nje! Bota bohej nje vend me mire. Pa dyshim kjo.

S'di e ke vene re Spritus, por Shqiperia eshte gjend disa here ne ate situate. Dmth qe pas Osmanllinjve e t'hu. Gjithmone, ne menyre te perseritur. Dhe gjithmone ka ngrene gishtin e embel te mesit ne tajare. Asnje ndihme, asnje ti vete ti qaje hallin, apo minimalisht, te thote, avash mer se po vujne njerez per buke goje ne Shqiperi, ti hedhim dy lek me i ndihmu. Mos themi qe ne ate situate eshte hala.

Dhe te jesh i bindur se mospagesat e Grekut, do i pagujm dhe ne. Sepse borxhi ka llogjike nderkombtare. Kur njoni s'paguan lek, e ha nje vend tjeter qe ka nevoj per to, sic Shqiperia tani. Kur kriza greke e ka fut tashme rajonin ne kurthin qe borxhet e reja te kene interes me te larte. 

Nga kjo frymezohem une o ti Spirtus, nga barazia ndermjet kombeve, e jo ne ca te njerkut e ca te nenes. 

 

 

 

 

.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).