Me “Vendos Diçiturën” Peshku pa ujë ju sfidon të sillni një diçiturë qe i përshtatet sa më mirë fotografisë së radhës. Vlerësohet humori, inteligjenca dhe interpretimi më i mirë

66 Komente

Une nuk shof ndonje gje te keqe qe lopet pijne uje ne liqen. Po te kishin qene drere, te gjithe do benin "Uaa mami, dreret ne liqen. Sa buuukur!" Kurse lopet i shohin me percmim. Pse kush e ka pjelle lopen? Lopa?

ku eshte ai Lambrenedeto-ja me videot tij kur duhet..?!

Udhetimet e Odisese 

Ku i fryn bejuoçi xurasë..

Dhe pastaj ne zbritem tek anija
E sollem mes valeve, drejt detit hyjnor,
Gatitem velat mbi direkun e anijes’ erret,
Ngjitem bagetine, u ngjitem edhe vete
Renduar nga denesa, dhe ererat qe nga pas
Na moren perpara, me velat e gufmuara,
E Çirçes kjo magji, perendeshes bukle-prere.

E. Pound, fillimi i Cantos 1

origjinali:

And then went down to the ship, 
Set keel to breakers, forth on the godly sea, and 
We set up mast and sail on that swart ship, 
Bore sheep aboard her, and our bodies also 
Heavy with weeping, and winds from sternward 
Bore us out onward with bellying canvas, 
Circe's this craft, the trim-coifed goddess. 

Lopet vijne per te pire uje, njerezit per tu lare dhe freskuar. Kesaj i thone te jesh njesh me natyren. O PF po pse i thua liqen ti? Muame duket si breg deti, ndersa pellgu ku lopet po pine uje ka gjasa te jete krijuar nga ndonje perua apo kanal qe derdhet ne det. 

Well Kuazo, ben vaki te jete edhe keshtu si thua ti. Mund te jete gjithashtu edhe ndonje lume. Mund te jene gjithashtu lope qe e pelqejne ujin e kripur. Po mund te jete edhe qe fotografia eshte marre ne momentin kur lopet e testuan ujin e pane qe ishte i kripur dhe u larguan, pa folur per mundesite e medha te Photoshopit. Nga ana tjeter mua liqen me erdhi, liqen thashe. Ashtu...pa e menduar gjate. smiley

Dukesh qe nuk ke qene asnjehere lopçar. Po pse uje te kripur pijne lopet ? smiley

Keshtu qe PF ka te drejte qe thote eshte liqen.

Pijne uje te kripur kur kane bere vrap dhe nuk gjejne dot gatorade verdalle. smiley

Ne Gjermani lopet pine birre, ne, si ne vend te dyte, lopet na pijne shellire. smiley

Dakort, lopcar nuk kam qene asnjehere, por lopen e du fort se eshte e mire, ben qumeshet dhe nuk ankohet asnjehere. Por, po te shikosh ate masivin shkembor, ato lloj formash dhe geryrjesh qe ka pesuar behen vetem nga ujra te kripura dhe jo te embelta. Ja, pra kur une thashe qe eshte det nuk u nisa nga lopa por nga konfiguracioni gjeofizik i shkembit ne foto. Ne fakt nuk jom as gjeofizicien. Jom berber!

Njerezit dhe kafshet gju me gju me detin! 

 Paska shkuar familjarisht ne plazh, por paskan harruar rrobat e banjos se lopeve.

I kane veshur nuk i shikon?! smiley

Nje pale jane ca kafshe qe ndyjne kudo dhe cdo gje qe shkelin ... ato te tjerat jane lope.

"When we had passed the [Wandering] rocks, with Scylla and terrible Charybdis, we reached the noble island of the sun-god, where were the goodly cattle and sheep belonging to the sun Hyperion. While still at sea in my ship I could bear the cattle lowing as they came home to the yards, and the sheep bleating. Then I remembered what the blind Theban prophet Teiresias had told me, and how carefully Aeaean Circe had warned me to shun the island of the blessed sun-god. So being much troubled I said to the men, 'My men, I know you are hard pressed, but listen while I tell you the prophecy that Teiresias made me, and how carefully Aeaean Circe warned me to shun the island of the blessed sun-god, for it was here, she said, that our worst danger would lie. Head the ship, therefore, away from the island.' 

Book XII "Odisea".

Mua me duket se "Ishulli i Lopeve te Helios" eshte Sazani (jo Guri) gje qe verteton edhe njehere se Odisea eshte me prejardhje shqiptare nga pellazget e vjeter. Kjo verteton gjithashtu edhe shprehjen e urte "I duruari i fituari" megjithese une nuk e di se si.

Ajo lopa e mesit qenka shume bardhoshe. Me duket se do ta lyejne me kos ne fund te dites.

Kjo eshte per reklame turizmi mer. Uje eshte aq i paster ... per ta pire ne kupe, ca s'presin as per kupe fare. 

Incredible India 

U mbush plazhi me sisë 

nga lopet e LSI-së 

P.S. Diqitura? Drejtimi i duhur. 

...cu mbush mali plot me rrush, plot me rrush
thote neneja jane krushq, jane krushq...

...cu mbush deti plot me sise, plot me sise
thote neneja jane (miq) te LSI-se, te LSI-se...

ne jane miq te dalin o
bashkine le ta marin o
 

 

 

smiley xhibi-o ala forumeve eesmiley

 

smiley 

pa buke e pa kripe eshte ne mode se dobesohesh e shendeterohesh, po pa forum nuku smiley

prit se s'keni pare gje akoma smiley

#Rilindje

 

E vertete qenka ajo qe flitej  per  monokini ne plazhet shqiptare smiley

Diçitura:My milkshake brings all the boys to the yard smiley

Relax pastoral

Plazhi lopeve nudiste.Ku vene pa rrroba banjoje ato? smiley

As ti nuk i shikon! smiley

Kane degjuar se Edi ben plazh nudo.smiley

Shiko kur te vije shkaba dhe te hedhi balte photoshopi per dicituren! 

Mbroni brigjet e memedheut nga balgat e lopes dhe nga emigrantet! smiley

po Auroni i ka pare, nga kulla artistike e vrojtimit,  keto..?

Ekuilbri perfekt njeri-kafshe. The future is now! In Albania.

Det apo liqen, s'ka ndonje gje te keqe tek lopet. Do thoni ju po lopa bajgen? 

Hec mo, ja si tani me kujtonet plazhi i ri tek pluskonin copa mooti nga nje lloj tjeter kafshe...komunizem, as halè ne plazh s'kishte.

Meqe ra llafi i kafsheve ne plazh, nuk kemi vetem gjitaret. Gojet e keqija thone qe ne lungomaren e vlores, nga dheu i hedhur per zgjerim, po dalin bullare, gjarperinj e specie te tjera te paklasifikuara akoma. Po marrin dhene.

kush do na jap xhevap, apo per lungomaren, pyet lungomaren do thoni ju!

Lopet, pini shpejt shoqeni, sa pa filluar te shurrosin keta dykembeshit. 

Ato shqetesoheshin vetem nga nje pjese e dykembshave (ata qe ta fusin me pune e dinjitet) se te tjeret shurrosin ne drejtimin e duhur.

Jo vetem ne Indi lopet jane te shenjta .smiley

Rilindje !

Vetem ne dy vjet!vetem ne dy vjet!Edhe lopet shkojne me pushime.Shqiperia u be xhenet jo vetem per njerezit por edhe per lopet.smiley

Ne vetem 2 vjet dhe shqiptaret e bejne plazhin ne gjermani smiley (Azile) 

plazh nudo

Uji gjith kryp. Peshqit na  ciflosen trapin. S'bohet ky ven, than tre demat.

Si ne Indi duket fotoja !

Kete pamje do ta kishin zili indianet,   lopet jane  perendia e tyre ,

Yfff, era shtet smiley

Rama lopeve - Nuk gerhasim kur kullosim, rrime zgjuar qe te mjelim popullin.

Lopat Rames - Ne breg te detit era e Rilindjes fryn mbi gjokset tona...

smiley

Porti i ri i jahteve smiley

Qenkan djeg per uje te shkretat! Do e bejne qumeshtin tarator po eshte det.

Kto do tjen qen turiste hollandeze smiley

ky eshte turizmi ne shqiperi, zot sa gjynah ku u katandis ai plazh i bukur

Qe i hengert mortja mu ne gryket thuaj!!!

Nuk me le IT me hap ato faqet e Lapsin o Gon! smiley 

di IT-ja ç'eshte tagjia mo 'Bame

kto jan dhurat nga ai zari i ministrise se arsimit te PDs

Parajsa ekologjike, bashkejetese e perkryer njeri-lope. Vetem, ishalla s'ngel lopa me barre nga plazhistat smiley

Po lopa, e bo cicin ne det(liqen) ?

E ardhmja e planetit smiley Pas ca viteve, kur te shtohen edhe me shume njerzit. 

Pse qaheni mer qafira! Po dynjoja e pagu sa frongu "l'agneau des pres sales" (qingjin e lendinave te kripura, tipike ne Mont Saint Michel per shkak te batice/zbatices). 

Ju per nje cape uje me krype qe piu lopa po boni nomin!

Ja biseda mes fshatarit (F) dhe nje lope (L) te vjeter si nje nga ato te fotos:

F- Ju kishin nxjerre tek Hosteni sot. Nam kishit lene!

L- Mos ma permend ate reviste shkopi se me ther trupi kur e kujtoj!

F- Njehere te lashe vetem me shoqerine e shkuat ju bashkuat turmes ne plazh.

L- Pse? Ne nuk e baglosem aty, por te tjeret e kishin mbjelle me lekura pjepri e shalqiri, te cilat ne i hengrem pa bere muu, dhe pastaj i futem nje uje te ftohte ne liqen dhe njerezit ia bene uuuuu dhe ikem se na perzune. Pastaj, ti na ke cuar aty qe para se ta benin plazh privat.

F- Po tani kane dale pronaret e rinj dhe robt kane kamera.

L- Here tjeter do veshim pelena per siguri pra, apo duhet me mbulu edhe gjokset tani?

F- Po shkoni tek plazhi i lopeve pak me tutje, pse perziheni aty?

L- Ore, kane harruar edhe te rriturit se nga vjen qumeshti e djathi dhe vlen ta shohin fabriken LIVE ndonjehere.

F- Pse kishte turista aty? Do vije koha qe gjysma e kopshtit zoologjik do mbushet me lope, dele, dhi e gomere prandaj mos hidh shume shkelma.

L- Hataja! Dikur kullotnim shesheve e lulishteve ndersa tani as buze hekurrudhave s’po na lene qe kur disa nga shoket i shtypi treni.

F- Ne kohen tuaj ju ndalonit edhe avionet, bllokade, po mos rrini as afer rrugeve se po ju rrembejne furgonat.

L- Muuua? Duhet marre kau me vete se atij i hane briret per te ndeshur me perbindesha me rrota.

F- Ah ti duhesh lidhur po c’te bej se nuk te do njeri me shume dhjam.

L- Nuk ka si bari i lendinave dhe uji i fresket liqenit. Ti e di qe stalla me semur.

F- Me thane se ke filluar te hash dhe peshq tani! Nuk di c’po ndodh me ty?!

L- Ishte keqkuptim! Nje cironke e vogel me ngeci ne fyt teksa po pija uje me vrap ne liqen, nje koleg me ra me shkelm dhe e nxorra. Ca thashethemexhinjsh!

F- Te pakten paskan mbet ende peshq ne liqen, shenje e mire.

L- Po por tani me quajne Lopa e Peshkut. Ne fakt liqenin e quajne det qe kur i ra brenda ajo maunia me kripe te pazhdoganuar.

F- Mire qe ke dale me kurriz ne foto dhe nuk po ju njef njeri.

Fshatari pastaj i fut nje te qeshur si lope (muhahaha), dhe lopa iken duke I thene ‘Sa lope qe je!’

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).